1 ANEN hj m en blaas NIEUWS-’EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 17331 Donderdag 20 Maart 1930 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdag» IE I lard Fl FEUILLETON. 88" Jaargang inhandel L SLONT 1 of LI- ner van fELLA- >atroon, het in* De weg tot het Hart. EILE EUM fcPPEN, T. Sterk, tierk. 'I I Da vlootoonfereatla fa Londen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ■mA PAK eeds grootere kans. erhonderd gestegen. MD Bananen wordt blauw Fyffes-etiket l o i 9E959E988KS9E9B9EESS'11 :waliteit elk ver- iing m<;t nik, dat ischt te eg met Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUY8. Nadruk Verboden. 111L- SM tig van groote litgaven et in de Nog steeds Italiaansch-Fiansche tegenstellingen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de besorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 cl. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. niddelen uA planten- rganen gij lijdt, man iet om een uitvoerigt ui, op te zenden aan' in de medicijnen, bij ÏRDAM, die U alle behandeling, met de aten. was van meening dat hier zeker iets aan gedatn kon worden. Uit Italië komt het bericht dat gisteren de groote fascistische raad, de houding der Italiaansche delegatie ter vlootconferentie te Londen, en haar verdediging van de Ita liaansche aanspraken op pariteit met de sterkst bewapende mogendheid van het Europeesche contingent heeft goedgekeurd. De Messagero keert zich tegen de Fran- sche aanvallen op de Italiaansche delegatie en verklaard dat het onzinnig is te ver wachten dat de Italiaansche delegatie zal toegeven, daar juist de Londensche confe rentie het bewijs heeft geleverd van de vijandige houding van Frankrijk tegen Italië, terwijl Frankrijk ter motiveering van zjjn eischen vöor een grootere vloot, steeds weer de mogelijkheid van een oorlog met Italië aanvoerd. 14 Er lag een brief voor me van mevrouw Derfield, zei Hilary, die het gesprek graag op een ander onderwerp wilde brengen. Haar broer wil graag dat ze nog een poosje blijft. Is ket niet lastig voor u, juffrouw Dunbar als ik hier nog blijf logeeren? Lastig’ Wel neen, antwoordde juffrouw Dunbar met een zachte uitdrukking in haar oogen. Tony zal je in geen geval laten gaan voor dat hij dat haar van je goed op het doek heeft en je helpt mij zoo heerlijk met de kleine meid. Ik vind het zoo snoezig van u en me neer Dunbar om mij niet weg te sturen, ant woordde Hilary hartelijk, het. is hier zoo vredig en ik houd zoo van het groote atelier en van Baba en Rip en van dien heerlijken him hier en van de hei enen alles. Ze leunde achterover in den lagen stoel en hief haar gezicht op om door de takken jjn do plataan heen te kijken naar den blauwen avondhemel, die bezaaid was met JAPAN. Een Croesus. Zes-en-twintig mil Hoen gulden successiebelasting. De Japansche baron Soemitomo, op twee na de rijkste man van Japan, 'betaalde dezer dagen te Tokio het fantastische bedrag van ruim 21 millioen yen, of meer dan 26 mil- lioen gulden aan successiebelasting. Zijn vermogen wordt geschat op ruim 250 mil lioen yen. BINNENLAND. Soirée ten Hove. De Koningin en de Prins der Nederlan den hebben ten paleize Noordetade gister avond, in tegenwoordigheid van de Konin- gin-Moeder en een klein aantal genoodigden, een muziek-eoirée gegeven. Op deze soirée lieten Zich hooren Herman van der Vegt, viool,, mej. Wagenaar, plano, en mej. Theodora Versteeg, alt-zangerefl. Prinses Juliana op de Jaarbeurs. H. K. H. Prinses Juliana bezocht gister middag incognito de Nederlandsche J aar- beurs te Utrecht. De Prinses werd rondge leid door dan voorzitter van de Nederl. Jara- beurs, den heer F H. Fentener van Vluwun- gen. Het bezoek duurde ongeveer 2 uren. Het advies van den Radio-Kaad. „Principieel onaanvaardbaar." „Principieel onaanvaardbaar” schrijft „De Maasbode” (r.k.) boven een artikel, waarin liet advies van den Radiöraad besproken wordt. Niet alleen principieel onaanvaard baar, doch ook .„praetiseh ondoorvoerbaar”. En het blad gaat dan voort: Het ia principieel onaanvaardbaar, omdat het ons in regelrechten strijd lijkt met letter en geest van de radiowet en evenzeer met letter en geest van het program der Katholieke Staatspartij. Het advies is practised ondoorvoer- baar„ omdat het afstuit op bezwaren, welke iedereen/voelt, die werkelijk de practijk van de uitzending nagaat. Wij hebben onze oogen uitgewreven, toen wij het advies van den Radiöraad lazen en wij twijfelden eerst aan de authenticiteit der publicatie, omdat het advies eenvoudig een slag >in het gezicht van de meerderheid van oos volk ia. Want wat doet dit advies? Het deelt ons volk in twee groepen: de „neutralen” en de „bijzonderen”. Wij aanvaarden defce onderscheiding niet: de eenig werkelijke scheidslijn die ons volk heeft isrechtsch-links, termen die iedereen begrijpt. Die lijn is duide lijk gemarkeerd in pers en politiek, in het geheele onderwijs en ook in de radio evenals in elke andere organisatie. En daar komt nu de Radio-raad en negeert niet alleen de werkelijke schei ding, die in ons volk leeft, maar neemt daarbij de vrijheid de minderheid tot meerderheid te maken. Want volgens het gepubliceerd advies krijgen de „neu tralisten” 82 pet. („A.V.R.O.” z.g.n. algemeen program) en is dte rest van den zendtijd voor de „bijzondere groe pen. De Katholieken, die van de be volking uitmaken, (35.06 pet.) krijgen minder dan 1/5 van den te verdoelen radio-zendtijd. Dat zal ons Katholieke volk, dat zijn radio heeft gebouwd tot een sterken burcht, nooit begrijpen De Radio-raad stelt nu een .natio naal” of een „algemeen” program voor op zendtijd, die uitsluitend aan de prin- cipieel-christelijke groepen wordt ontno men. Dit is volslagen in strijd met de juffrouw Dunbar met oprecht medegevoel, maar je zult altijd vrienden hebben, voegde zij er aan toe, terwijl zij Hilary’s hand streelde. Jij bent niet iemand die door het leven kan gaan zonder vrienden te maken Mevrouw Redbum vraagt of ze u een oogenblik spreken kan, juffrouw, kwam het dienstmeisje zeggen. Zij vroeg naar meneer Dunbar, maar nu die uit is, wil zij u praag spreken. Het meisje bracht de bezoekster in den tuin en met haar koele stem, die toch zoo veel charme had, begon mevrouw Redbum. Het spijt me dat ik u derangeer, maar mijn man wilde graag dat ik een definitieve af spraak maakte met meneer ’Dunbar over het portret dat hij van mij schilderen zal. Hij niet thuis hoor ik. Neen, hij is op de hei bezig een schaap herder met zijn schapen te schilderen, ant woordde juffrouw Dunbar kortaf. Het gaf haar een gevoel van voldoening om deze hooghartige dam^ aan het verstand te bren gen dat ze de eer om door Anthony Danbar geportretteerd te worden deelde met een nederigen schaapherder en zijn kudde. Mijn man wil dat ik in mijn eigen bou doir op de Priory geschilderd word, ver volde mevrouw Redbum. Zou meneer Dunbar dat zoo kunnen regelen? Ik zou u met kunnen zeggen welke regeling mijn neef kan treffen, verklaarde juffrouw Dunbar stijfjes, zij bood haar be zoekster geen stoel aan en bleef kaarsrecht voor haar staan. Ik kan u absoluut niet zeggen wat hij ten opzichte van uw portret van plan is. Hè, wat vreeeelijk vervelend- Als u het Soghviiet openbaar wandelpark. Datum van openstelling nog niet bekend. In haar nota van de Tweede Kamer met betrekking tot het aanvaarden der schen king van het buitengoed Borghvliet aan den Staat, deelde de Regeering o m. mede, dat aan den wensch tot openstelling voor vrije wandeling onder zeker voorbehoud kan wor den voldaan. - De Haagsche Crt. verneemt, dat de erven Goekoop hun oorspronkelijk bezwaar, tegen een voorloopig gebruik van het park als openbare wandelgcl(elgen|ieiidj n'idt langeri handhaven. De Regeering heeft daarop den burgemeester verzocht het toezicht in het park doen geschieden door de politie. Op dit verzoek is bevestigend geantwoord. Omtrent het tijdstip van openstelling kon men nog geen definitieve mededeeling doen, dan niet weet hoe hij het regelen wil, moet ik maar een boodschap achter laten. Dat is dan wel het eenvoudigste, gaf juffrouw Dunbar op eenigezins ironisch en toon toe. Wilt u uw neef dan zeggen dat mijn man bereid is tweehonderd pond voor mijn portret te betalen Hij was erg ingenoinen met hetgeen hij in meneer Dunbar’s atelier gezien hgeft en zou het liefst willen dat er Zaterdag mee begonnen werd. Denkt u dat. hij morgen komen kan voor de eerste zit ting? Waarschijnlijk wel, tenminste als hij het zoo regelen kan dat hij u in uw boudoir schildert, zei juffrouw Dunbar beleefd, maar of hij dat wil kan ik u natuurlijk niet zeg gen Ik twijfel er niet aan of hij zal dat wil len. Hilda Het een minachtend lachje hoo ren, dat Alice Dunbar’s bloed op het kook punt bracht. Er zijn wel beroemder schil ders dan hij, die het een onderscheiding zouden vinden om mij in mijn eigen bou doir te schilderen voor den prijs, dien tnijn man aanbiedt. Mogelijk, maar toch kan ik u niet zeg gen welke meening mijn neef over het Voor stel van meneei Redburn heeft. Hiermee moest Hilda het doen en met een laatdnnkenk knikje ging ze heen. HOOFDSTUK IX Licht in de duisternis. Tony Dunbar was in gezelschap van Hi lary naar de Priory gegaan voor de eerste zitting, hij had er geen bezwaar tegen ge maakt om mevrouw Redburn in haar eigen kamer te schilderen. (Wordt vervolgd). koste van dat een regeling, als voor» advies van den Radio-raad, de Radio-wet en met het program van de Katholieke Staatspartij. Hoe men de wet en dit program ook uit- legge, het is onbestaanbaar dat men er zou kunnen uithalen, dat een minister van Wa terstaat de bijzondere omroepen zou kuu- nen dwingen tot eenigerkd medewerking aan de uitzending van een „algemeen” program. Daarom is het advies van den Radio-raad voor ons principieel onaanvaardbaar. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De toestand op de Londensche vlootcon ferentie moet, volgens bferichten uit Lon den, opnieuw verscherpt zijn, daar de Ja pansche regeering de Amerikaanache voor stellen aan Japan als onaannemelijk moet beschouwen. Tusschen het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken en de Japansche admiraliteit zou het tot een scherp conflict zijn gekomen, daar Japan sche marinekringen de Amerikaansche voor- stellep als nadeelig voor Japan beschouwen en ze daarom onvoorwaardelijk verwerpen. Volgens een bericht aan de Times verlan gen deze deskundigen een verhouding van 70 pCt. voor de kruisers en een behoorlijke sterkte voor de vloot van duikbooten. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat de regeering tegen Vrijdag tegen-voo retell en wil uitwerken, die dan na goedkeuring door het kabinet aan de Jupi>n- sche delegatie te Londen toegezonden zui len worden. De Daily Herald is echter op timistischer gestemd en schrijft, dat met betrekking tot de Fransche eischen een ver betering is ingetreden. De cijfers van het Fransche memorandum worden niet meer als een onveranderlijk minimum beschouwd. Intussehen is het nog de vraag, of de in aanmerking komende verlaging van de Fransche cijfers wel voldoende is om het Engeland mogelijk te maken de voorloopig vastgestelde cijfers te handhaven. In de kwestie der Fransch-Italiaansche pariteit houdt Italië hardnekkig aan zijn eischen vast, doch ook, al zou Italië onverzettelijk blijven, dan behoeft de conferentie daarom nog niet te mislukken. Het blad geeft Jn overweging om in dat geval- twee viermo*- gendheden-verdragen te sluiten, n.l. een tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Japan en Frankrijk en het tweede tusschen de drie eerstgenoemde mogendheden en Italië. In tegenspraak met dit bericht is de aan kondiging van het vertrek van Briand uit Londen. Toen het gistermiddag bekend werd, dat Briand zou vertrekken, heeft naar verluidt, MacDonald Briand onmiddellyk verzocht om een onderhoud. Dit onderhoud vond plaats in aanfluiting op een diner en duurde meer dan twee uren. Onderwerp van deze bespreking was wederom het overwin nen van de moeilykhtden en het bespoedi gen van den gang van zaken der conferen tie. Briand verklaarde dat hij zeer hoopvol gestemd was. Hij sprak de verwachting uit dat hy te zamen met Tardieu naar Londen zou terugkeeren, doch wanneer dat zou zijn, wist hy nog niet. Naar aanleiding van zijn onderhoud met MacDonald deelde Briand mede, dat v.n. gesproken was over <le vraag hoe de oplos sing der aanhangige problemen zooveel mo- gelijk bespoedigd zou kunnen worden. Hy Er is geen eenzaamheid zoo vreese- lijk als het voortdurend gezelschap van iemand die ons niet sympa thiek is. wel in Dartmoor of Yorkshire kunnen zijn Ik weet het heusch niet. Hilary kwam met een zucht tot zich self. Wist ik het maar. Ik verlang er soms zoo naar om daar eens heen te gaan en diie wedde te zien met den groeten kastanjeboom en dat snelstroo- mende riviertje met de witte steenen en de groote wijde heidevlakten. Maar ik zal wel nooit te weten komen waar het ifl. Heb je geen brieven gevonden, geen dagboek of zoo iets waaruit je iete ontdek ken kan? Neen, niete. Dokter Harding heeft mij den zegelring laten zien dien ze hem ge geven heeft, voor ze stierfze had hem al tijd aan Maar di«, zal niet veel licht ver schaffen, want hij is nog uit haar meisjes*’’ k porti tijd, er staat een monogram in met h/ar '|s ni initialen A. M. En dit1' hier was moeeers verlovingsring. Moeders handen waren erg herd mager gewogen en de ring gleed telkens van haar vinger en denzelfden dag dat ze verongelukt is, gaf ze hem aan mij omdat ze bang was dat ze hem verliezen zou. De ze gelring paste beter, ik denk omdat ze dien gekregen had toen ze jonger was. De stem van het meisje trilde en zwij gend nam zij den verlovingsring van haar vinger en gaf dien aan haar gastvrouw, een smalle gouden ring met een diamant De voorletters van mijn moeder en mijn vader zijn er van binnen in gegrafeerd. Juffrouw Dunbar hield den ring zóó, dat ze d« letters lezen kon. J. A. en een datum, zei ze. Mijn moeder heette Antonia en mijn vader John. Het is heel vreemd en heel droevig, zei BUITEN LAN DSC H NIEUWS. OOSTENRIJK. Drievoudige moord. I Een sensationeel proces. i Door 20.000 volt gedood. In Korneuburp in Beneden Oostenrijk wordt dezer dagen een sensationeel proces gevoerd. In het dorpje Ruckersdorf woonde een oude landbouwer, "Neumayer, met zyn beide zoons Matthias en Franz. Tusschen beide broers bestond vijandschap. Franz, geboren uit een tweede huwelijk van den ouden Neumayer, was verloofd. Daar het in deze Streek onder, de boerjM .»s»uwwl gewoonte is, dat de jongere zoon niet trouwt, voordat de oudere broers in ’het huwelijksbootje stappen, kon hy geen gevolg geven aan zjjn hartewensch een eigen huis te stichten. Mat thias, hoewel deze een liefdesbetrekking onderhield, dacht voorloopig niet aan trou wen. Franz begreep, dat zyn oudere broer ten slotte toch zou huwen en dan het groot ste deel van de erfenis zou krijgen. Toen besloot Franz zyn broer uit den weg te ruimen. Eiken Zondag ging Mat thias naar Rötz, waar zyn geliefde woonde en geregeld tegen tien uur ’s avonds keer de hy over den weg van Rötz paar Ruckers dorf terug. Op 4 Augustus van het vorige jaar ging Franz tegen tien uur naar dezen weg. Tusschen twee palen, die daar de boomen beschermen, spande hy op mans hoogte, een koperdraad. Verzwaard met een geïsoleerd voorwerp, wierp hy een verbin- dingsdraad over een draad van het hoog spanningsnet. Hij wachtte... In de plaats van zijn broer kwam eerst een wagen. Vlug verwijderde hij de gevaarlijke barrière. Toen de wagen gepasseerd was, stelde hy den val weer op. Even later hoorde hij Matthias fluitende aankomen. Franz vluchtte, ijlde naar een rozige wolkjes. Het is alsof ik hier in een heèle nieuwe wereld gekomen ben, ging ze droomerig voort. Moeder heeft mij zoo dik wijle van zulke streken verteld, waai' ze in haar jeugd woonde, maar ik had nooit ge dacht dot het z°o prachtig kon zijn. Waar heeft je moeder gewoond toen ze jong was? vroeg juffrouw Dunbar. In welk gedeelte van het land is ze geboren’ Ik... geloof niet dat ik dat weet, ant woordde Hilary langzaam. Ik heb er eigen lijk nooit bij stilgestaan dat ik niet weet waar moeder vroeger gewoond heeft; ik weet niet, eens in welk gedeelte van Engeland ze geboren ie. Voor mijn gevoel wiet ik er ge noeg van, omdat moeder er mij zoo dikwijls een beschrijving van gegeven heeft maar den naam weet ik niet. Ben je er dan nooit met je moeder ge weest? Juffrouw Dunbar keek haar logé on derzoekend aan. Neen. Het was een heel eind van Ixm- den, dat weet ik wel en lange reizen konden wij niet betalen Maar het was een klein dorpje en moeder vertelde dat het midden in de heidevelden lagin de kom van het dorp was een weide ipet een groote kastanjeboom in het midden en daar kwamen de menschen ’e avonds altijd bij elkaar om een praatje te maken. Dwars door het dorpje stroomde een klein riviertje. Ik kon mij dat riviertje, waarvan dfe steenen door het heldere water duidelijk zichtbaar waren, altijd zoo levendig voor stellen. Hm, liet juffrouw Dun bar hooren ter wijl ze nog steeds naar het droomerige ge zicht van het jonge meisje keek; dat zou herberg om zich een alibi te verschaffen. Eenigen tyd later vond de gendarmerie tei- plaatse drie lijken* Matthias en twee andere boerenzoons, die den weg hadden willen passeeren. Een* stroom van 20.000 volt had de lijken verkoold. Nadat eerst een viermal andere personen waren aangehouden, doch spoedig -weer moesten worden vrijgelaten, werd Franz gearresteerd. Den tweeden dag na zyn ar restatie legde hij een volledige bekentenis af, lio hy den dag daarop Weer herriep. Hy ia daarna hardnekkig blijven ontkennen en thans zal de justitie door niet minder dan ruim honderd getuigeq^yn schuld moeten aantoonen. ENGELAND. De Engelache schulden. De betalingen aan de Ver. Staten overtreffen de ontvangsten. In antwoord op een sehriftelijke vraag heeft Snowden, de kanselier van de schat kist, medegedeeld dat hit totale bedrag dat op rekening der Britsche oorlogsschuld aan het einde van het huidige financieele jaar aan de Vereenigde Staten zal zyn betaald. 279.478.000 pd. st. zal bedragen. Daartegenover staat dat Engeland op het zelfde tijdstip om en naby 98 millioen pd. st. zal hebben ontvangen op rekening der schadevergoeding en 488.825.000 pd .st. op rekening der geallieerde oorlogsschulden. De gezamenlijke ontvangsten blijven dus met meer dan 132 millioen beneden de ge zamenlijke betalingen en het tekort is dicht by de 200 millioen indien met de interest der vroegre betalingen eg ontvangsten reke ning wordt gehouden. L Groote brand in Chili. Een stad bijna geheel in asch gelegd. In de hoofdstad van de provincie Llan- quihue, Puerto Montt, heeft gedurende meer dan 24 uren een brand gewoed», waardoor bijna de geheele stad in de asch is gelegd. Ongeveer 12.000 personen zijn dakloos ge worden. Drie personen zyn in de vlammen omge-- komen. Het is nog niet bekend hoeveel per sonen gewond zyn. De materieele schade wordt op meer dan een millioen dollar ge schat. (lüIIISlHE COURANT. wet, die apreekt van een verdeeling „naar billijkheid” en mot het Katholiek program, dat ook „billijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd” wil. Er komt nog iete bij. In zijn Memorie van Antwoord inzake de begroottng van de Posterijen ena., aan de Eerste Kamer, schrijft de minu ter van Waterstaat o.a., dat hij voor een oplossing van het zendtijdyraagatuk de Radio-wet geenszins een belemmering acht, „ook niet indien voor deze oploa- sing ■samenwerking tusschen de omroep organisaties vereischt ia”. Dit zinnetje schijnt er op te wijzen,X dat de minister meent het hem uitge brachte advies op dit punt te kunnen volgen. Hij wil een deel van den zendtijd geven aan de gezamenlijke omroeporgar nisaties, die gedwongen worden in on derlinge samenwerking een algemeen program uit te zenden! Het is ons een raadsel, dat men den minister het recht aou toekennen te ver ordenen, dat een algemeen program moei worden uitgezonden. Wij zouden tegen dergelijk recht overwegend banwaar heb ben. Op een goeden dag zou zoo’n recht, misbruikt door een kwaadwillige minis ter, noodlottig kunnen worden voor iede re uitzending van oen bepaalde kleur. Reaumoerend besluiten Wij, aldus het Kath. orgaan, dat de Katholieken geen op gedrongen „nationalen” omroep kunnen aanvaarden dat een „algemeen" of „nationaal” pro gram niet mag worden uitgezonden ten d« Christelijke groepen alleen; orgesteld in hot l, strijdig ia met

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1