WISS?. RADIO TOESTEL. LICHT BIJ 1 LAAGST VERBRUIK HET> BESTE Kou op de Borst Het Gijzelingsgeval Duyvesteijn. Nieuwe Jtbonnó'e jaren tijde I verwierf Quaker Havermead zich wereldvermaardheid LAATSTE BERICHTEN. Ayrf-r Beurs van Amsterdam. De volgende «preker, de heer Slot em alt er de Bruine (c.-li.) deelde de grondwettelijke bezwaren niet. De heer Kortenhorst (r.-k.) bepleitte dte instelling van een niet-ambtelijke instantie tu8schen den belanghebbende, die in beroep komt en den Minister. De heer Joekes (v.-d.) steunde het ver zoek om een advies-instantie en de heer Heuiner (a.-r.) sloot zich daarbij aan. De heer Nolens (r.-k) stond principieel aan da zijde van de tegenstanders van de voorgedragen regeling. Zij verspert den toe gang tot <*en burgerlijken rechter en laat de beslissing over aan de administratie. Dit Apernde hij „een surrogaat van administra tieve rechtspraak". Door instelling van een adviescommissie moest de Minister zooveel mogelijk dat bezwaar wegnemen. Deze con clusie klopte echter niet op den opzet van het betoog. Een advies-commissie geeft geen bindende adviezen; zij kan het onrecht hoogstens temperen, maar is niet bij machte Wet weg te nemen. Minister Verschuur verdedigde hot ont werp met eenige algemeenheden. EERSTE KAMER. De Belgische kwestie. De tusschenwateren en de Maasverbinding. De Kamer heeft gisteren de begrooting van de artillerie-inrichting, de vissoherij-be- grooting en een «uppletoire defensiebegroo- ting afgedaan. Daarna kwam de begrooting van Buiten landse!^ Zaken aan de orde, en in hoofd zaak het beleid van den Minister inzake de Belgische kwestie. Het tienjarig bestaan van den Volkenbond was voor den heer Briët (a.-r.) aanleiding tot een tamelijk hooggestemde lofrede op de werkzaamheden van dit internationaal in stituut in het belang van den vrede. Daarbij wees hij met name op de voortdurende on derlinge aanraking van de leidende staats lieden der wereld, die hier bijdragen tot betere verstandhouding en voorkoming van geschillen. Intusschen wees hij ook op het gevaar voor te groote toegeefelijlcheid in deze internationale sfeer. In de tweede plaats heeft hij een interessant betoog ge houden ter ondersteuning van dé weigering onzer regeering om de sovjet-republiek te erkennen, waarbij hij tegenover de sociaal- democraten, die opnieuw op die erkenning hadden aangedrongen er den nadruk op legde, dat ten deze niet alleen louter zake lijke motieven, maar ook logische argumen ten gewicht in de schaal hebben te leggen Rusland vormt een voortdurend gevaar voor den godsdienst en voor de vrijheid van ge heel Europa, het wil overal de revolutie brengen. Hij trok een parallel tuasohenden tijd van de Fransche revolutie en den te- genwoordigen tijd. OA toen heeft de ver deeldheid en de slappe houding der overige volken en xegeeringen tegenover de revolu- tiebeginsekm ertoe geleid, daft. Frankrijk heeft gezegevierd. Hij vreesde, dat eventueel de randstaten, Polen en Roemenië, niet krachtig genoeg zullen blijken om een Rus- sisch« invasie te weerstaan en betreurde in dit verband de politiek, tegenover Duitscfa- land gevolgd, door de vroegere geallieerden, waardoor dat land financieel verzwakt wordt en belet wordt een behoorlijke weermacht te hebben. Toch dreigt thans niet het Duit- «chq, doch het Russische gevaar. In verband daarmede was bewapening, ook voor Neder land, plicht, opdat het in den eventueelen strijd medewerking zou kunnen verleenen. Omtrent de Belgische kwestie gaf de heer Briët te kennen, het onbegrijpelijk te ach ten, dat Nederland thans die tussohenwate- ren gaat verbeteren. Dit maakt den indruk, alsof Nederland da bezwaren van België tegen den toestand die tusschenwateren er kent. Oojt wordt de indruk gevestigd, alsof ons die verbetering door de Rijnvaartcom missie is opgedrongen. De heer Briët meen de voorts doch weuschte bevestiging van den minister dienaangaande te ontvangen dat Nederland niet voortdurend gebonden kan blijven aan zijn voorstel aan de Belgi sche regeering een kanaal door de Een dracht aan te leggen. De heer Van Lanschot (r.-k.) begon met te zeggen, dat de bestendiging van den hui- digen toestand z. i. zal leiden tot minder gewenschte gevolgen, waarna hij een beroep op de Nederlandsohe pers deed om de taak der regeering te vergemakkelijken, gpr. be treurde de weinig mededeelzaamheid inzake de Belgischte kwestie. Of liever, hij betreurde ze niet ten volle: er zouden wel goede rede nen voor zijn, maar nu moesten wij een blind vertrouwen in den Minyrter stollen. En dut bracht weer mede, dat we aan zijn beleid veel scherper eiscbm moeeten stol len. Met den heer Briët was hij hot echter niet eens, dat we de tusschenwateren op dit moment niet moeeten verbeteren. Een er kenning van verplichtingen mocht daarin met worden gezien. Jawel! maar zooals de heer de Savornin Lobman (c.-h.) later in zijn magistrale rede over de quaestie op merkte: wij geven daardoor kostbare troe ven uit handen voor die verbetering van den vaarweg Maastrichte-Luik Na nog een opmerking over een fout in de Nederlands che vertaling van het woord „trématage" in het verworpen verdrag, welke alleen van historische, doch n** van actneele waarde was, en de verklaring, dat zij kon wachten op de totstandkoming van een verdrag - er was geen haast bij; een verklaring o. i in strijd mét den aanhef van zij» betoog - eindigde hij met het uit- sprekefl van het vertrouwen, dat met Bel gië een overeenkomst voor jaren zou wor den bereikt. BKMKNGPK BERICHTEN. Lijk gevonden, ontvluchte piticnt uit het St. Jorta- fouticht te Delft omgekomen. Outeren is door iemand uit Pijnacker in eer. owrricht moet hefcben van wat bestaat binding verkeerënde lijk gevonden van een inan. Aanstonds werd do politie gewaar- sohnwd. die rich in verbinding stelde met de poditte te Dtdlt. Er werden verschillende Mo s genomen. Bij onduwoek blokan geon wordt spoedig verlicht door koel en borst tegen bedtijd inet Vicks VapoRub in te wijven. Het werkt als een pep en tevens els inhaleertoestel, door de geneeskrachtige d welke ontstaan. sporen van geweld op het lijk aanwezig,, zoo dat misdrijf uitgesloten kan geacht worden. Aan de kleeren, welke de overledene droeg kon vastgesteld worden, dat hij een patiënt was van hej St. Jorisgesticht te Delft. De patiënt was eenige weken geleden ontvlucht Na den moord te Bennekom. Op zoek naar een dolk. Dat de politie te Ede nog steeds haar best doet om de dolk, waarmede mej. Koperberg vermoord is te vinden, blijkt uit het navol gende- Dfenderdagniorgen heeft, men het water van de Eden ache IJsclub, uit het vloeiings- veld geloosd. Een zestal werkloozen waren vanwege de gemeentelijke steun hiermede belast. Des middags te men vervolgens on der politietoezicht aan het baggeren ge gaan. De veronderstelling n.l. dat de dolk aldaar zou kunnen liggen, is niet van al len grond ontbloot, daar toch verdachte'» huis op slechte enkele minuten afstand is gelegen van dit water. Het resultaat van het onderzoek was gisteren nihil. Er was nog geen dolk te vinden. Hét onderzoek wordt heden Vrijdag voortgezet. Wij vragen ons echter af, zal dit wapen ooit gevonden worden. Vele veronderstellingen omtrent de plaats waar het zich kan bevinden, kan men maken, hoewel de veronderstelling dat het wapen door Hoek in den grond is ge trapt,, al zeer spoedig na de vlucht van mej. Boerwinkel de meest aanneembare zal zijn. Hoek zaJ gedacht hebben: mocht men mij aanhouden, wi« weet spoedig, dan is het in de eerste plaats wenachelijk, dat ik de dolk niet meer bij mij heb. Het zou dus van des moordenaar's kant bekeken nliet erg handig geweest zijn, om dit belangrijke ding, „deze groote stille getuige" mede te nemen naar zijn woonhuis of naar het dorp. Zooals bekend is, is Hoek door den rech- ter-conimissaris verhoord. We me enen ech ter te weten dat hoewel Hoek hardnekkig blijft 'miktenen, hij zich hoe langer hoe ni"er mëet vastgepraat hebben, zoodat ten slotte van zijn alibi ni#e meer oveT blijft. Tot verdediger van verdachte is aange wezen mr. Maten te Arnhem. Stopzetting Drentsche werkverschaffingen. Voor de Drentsche landbouwgemeenten als Anloo, Dalen, Eelde, Gasselte, Oosterhesse- len, Peize. Roden, Ruinen,, Rolde, Wester- hroejj en Zweeloo, zullen de werkverschaf fingen met ingang van Maandag 31 dezer worden stopgezet. Verwacht wordt, dat de tewerkgestelden uit die gemeenten dan werk kunnen vinden in het particulier bedrijf. Voor andere gemeenten, als Steen, Odoorn, Borger, Hoogeveen en Norg, waar de werk loosheid van veel grooteren omvang is, zal de stopzetting zooveel mogelijk 1 k 2 weken later plaats vinden, met geleidelijke inkrim ping ais overgang. Prins Danilo en, „Het vroolijke weeuwtje". Proces tegen film-maatschappij. De Metro Goldwyn Film Maatschappij had een film gemaakt van Lehar's operette ,Die lustige Witwe" waarin de hoofdper soon, die h^t weeuwtje hlst hof maakt, veel gelijkenis vertoonde met prins Danilo van Montenegro! een brpeder van de koningin van Italië (ld heetjfe dan het land waar de film speelde, "Mtinteblanco). Dtit vond al thans de prins, die de filmmaatschappij een proces aandeed en maar vast een schadever goeding eischte van 500.000 francs in af wachting van de definitieve vaststelling door deskundigen van het hem berokkende nadeel. Voor den prins trad, „bien étonnes de se trouver ensemble", dé bekende socia list Paul Boncour als raadsman op. Deze voerde aan dat dé film blijkens het land schap, de uniformen enz. in Montenegro speelde. De détails waren aangegeven door dengeen, dié het scenario had samengesteld, Eric von Strohei in die militair attaché is geweest in Montenegro. In deze Montene- grijnsche omlijsting was aan den prins een lachwekkende rol toebedeeld. Hij werd er smoordronken en dansend op een tafel in een amusenientsgelegenhedd in voorgesteld. De deken der orde van advocaten, Henri Robert, betoogdte namens de filmmaatschap pij, dat het niet om prins Danilo ging maar om eep geheel denkbeeldig persoon. Thans is, naar V. D. uit Parijs, waar het proces diende, meldt, de filmmaatschappij veroordeeld tot het betalen van een schade vergoeding van 100.000 francs aan den prins. RECHTSZAKEN. Veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft ver oordeeld J. v. V.. 28 jaar, vrachtrijder te Nieuwer- kerk a. d. IJssel, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld hij had alB bestuurder van een auto daarmee zoo onvoorzichtig en onachtzaam over den 's-Gravenweg onder de gemeente Nieuwer- keik a. d. IJssel gereden, dat hij bij een gedeelte van den weg, dat in reparatie was en waarvan door middel van een roode vlag en een waarschuwingsbord' werd aangege ven, dat er gewerkt werd, een fietser, dien hij inhaalde had aangereden, met het ge volg, dat deze man ernstig werd verwond tot f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 21 Maart. Hoogste stand 767.0 te München. Laagste stand 734.7 te Skudesnaes. Verwachting: Meest matige,, tijdelijk wel licht nog krachtige Z. tot Z.W. wind half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen in hét zuiden in het noorden enkele regen buien. Iets zachter. Groot* openbar* vergadering der Soc.-Demooratlsch* Arbelderepartij Gisteravond hield de afd. Gouda der S.D. A.P. in den Nieuwen Schouwburgen groo te openbare vergadering, naar aanleiding van het gUzelingsgeval-Duyvestjjn. De voorzitter, de heer Fokkers, opende met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Het is wel een bijzondere reden, dat deze vergadérinst, zoo goed bezocht is. De verschillende a^kelen over het gijze lingsgeval hebben niet alleen^ in Gouda, maar in het geheele lfnd een kreet van ver ontwaardiging doen weerklinken. Spr. wil er op wijzen, dat de Vrijheids bond aan de S.D.A.P. heeft verweten van dit geval een politieke zaak te hebben ge maakt. Maar het was niet de schuld van de S.D.A.P. dat de artikelen in de pers kwa men. Vandaar dat de S.D.A.P. dat verwijt gerust van zich afschuift. Op twee dingen moet nog gewezen wor den: le. De Vrijheidsbond heeft zijn secretaris gehandhaafd. 2e. De Katholieken hebben verzuimd een geloofsgenoot by te staan. Hier zjjp dus twee schuldigen. Spreker zal geen conclusies trekken. Aan ieder wordt overgelaten hoe zijn oordeel in deze zaak zal zyn! De heer Van Staal komt nu aan het woord. - Het onderonsje van den V. B. vorige week, met het daarop gevolgde perscom muniqué heeft de S.D.A.P. aanleiding gege ven tot het houden van deze openbare ver gadering. De liberalen zyn gebelgd over het feit, aldus de heer Van Staal', dat spr. in zyn ar tikelen sdhreef, dat de bedrijver der gyze- lingsdaad was secretaris van den V.B. Men is het antwoord schuldig gebleven op onze vraag waar het dan staat, dat wij den V^ B. beschuidigenl Wij zijn in het vertrdüwen dat wy in den V. 'B. nog stelden, volkomen teleurgesteld. Een verzoek van Duyvestün om bepaalde personen tot dé vergadering van vorige week toe te laten, werd geweigerd; speciaal anti-van Staal menschen werden toegelaten. De G. Crt gaf Zaterdagavond een apart artikel waarin op Duyvest,ijn eereroof ge pleegd werd. De periode van vrymaking van Duyve styn en de handelingen van het V. B.- bestuur hebben ons nu het recht gegeven voor deze zaak ook den V. B. verantwoor- delqk te stellen. Spr. gaat dan,,een stukje geschiedenis na. Zuster de Greeve uit den Haag heeft dc aandacht gevestigd op het arme wasch- baasje dat reedi meer dan 100 dagen in gijzeling was, «n ep zyn gezin. Na een onderhoud met den heer Mulder wist Dorgelo dat alles gepubliceerd zou worden, indien binnen 24 uur maat- fegelen genomen zouden wöróen. Mag men don nog zeggen, zoo vraagt spr. dat door ons „politiek spel" ge speeld is? Na zich te hebben verstaan met den heer de Blouw, werd de ibelofte gedaan door spr. dat in dezelfde bladen waarin het geval was besproken, zou worden opgeno men een rehabilitatie van den heer Dorgelo, indien deze de gyzeling zou doen eindigen. Spr. beseft wel dat er nog eerlyke men schen by de liberalen zyn, maar het ligt hier in hoofdzaak aan de leiding. Er is eereroof op Duyvestyn gepleegd, door te beweren dat deze zyn meubilair had laten overschryven. Deze acte is door spr. den heer Goedewaagen ter hand gesteld, ten dienate van den te vormen eereraad, om uit te maken of er wat aan mankeert. Deze acte is Zaterdagavond in de G. Crt. gepu bliceerd. Toch heeft spr. dit den heer Goe dewaagen kunnen vergeven, al keurt hy deze daad ten strengste af. Woensdag in den Haag op zoek naar an dere slachtoffers van Dorgelo, zag spr. deze op de rechtbank met de acte van Duyvestyn in den zak om te onderzoeken of deze we! in den haak wis. Sedert giBteren heeft spr. daarom over den voorzitter van den V.B. andere gedachten. Met deze daad is weer bewezen dat de V.B. zich nooit onttrekken kan aan de be schuldiging valt' medeplichtig te zyn. In deze vergadering zyn niet minder dan vyf gegyzelden aanwezig, die spr. namens het bestuur deg SJDjAP. van harte welkom heet. Spr. bespreekt hierop twee gyzelings- gevallen. Er werd gelegd dat Mr. de Witt Wynen de man van de kleine- en Mr. Duys de man der groote zaken is (Liebermann- affaire). C Spr. is er van overtuigd, dat er in het geheele land geen tweede advocaten-kantoor Wat te vinden is, dat zich zal schuldig maken aan zulke schunnige zaken als gyzeling. Waar slechts twee menschen deze daden bedreven, kaq men deze als een twyg van een boom beschouwen. Die had men kunnen afsnyden, maar niet aan laten groeien tot een tak. Spr. komt" thans tot de positie van den eereraad. De opdjAj^kan niet anders zyn, dan te onderzoe]^H|Ka|t verantwoord is als men een eerzaftkMljflMer gijzelt voor 37.95, waarby vaSn|H^fat er niets te halen valt. Daarnaast zou spr. het advoca tenkantoor willen uitnoodigen op dezen eere raad een beroep te doen. Voorts moet de acte-Duyvestyn onder zocht worde». Van belang is het ook te weten, hoe de eereraad denkt over het standpunt van Mr. de Witt Wynen die eenerzyds niet, anderzyds weL publicatie wilde voorkomen. Dorgelo heeft vele klan ten, die niet willen betalen, maar er is een middenweg. Spr. is van oordeel dat het doel bereikt is om daartoe te geraken. Daarvoor brengt spr. een woord van dank aan Zr. de Greava uit dan Haag, pge, v. Dantaig— Melles, de heeren de Blouw en Mulder en verder aan allen die er toe medewerkten om Duyvestyn vry te krygen. Voorts betuigt spr. ook zyn dank aan Mk. Duys voor zyn optreden tegen het gyzelingsinstituut. De S.D.A.P. zal overal Dvaar gyzelings- gevallen voorkomen, dezelfde maatregelen treffen en steeds alles in het volle daglicht stellen. Op alter medewerking wordt gere kend, om een einde te maken aan het gyze- ilingsinstituut. Mr. Duys aan 't woord. De heer Duys wil een denkbeeld geven, wat eigeniyk het instituut van gyzeling is. Dit is zeer verouderd. Na eenige onvriende- lykheden aan het adres van den V.B. be toogt spr. dat het eenige argument dat men heeft tegen de afschaffing is dat men wel eens koopt met dp bedoeling van niet te betalen. Maar dat is onlangs strafbaar ge steld by de wet. Wanneer door force-majeure iemand niet betalen kèn, wanneer naast faillissement nog gyzeling wordt toegepast, is dat dan vrye ontwikkeling der maatschappeiyke krachten? Niemand bestrydt dat Dorgelo het recht niet had om zoo te handelen. Toch handelde hy onrechtmatig. De Hooge Raad staat sinds kort op Jiet standpunt, dat on rechtmatig is diegene, die nalaat de regelen van zorgvuldigheid en van fatsoèn, die de menschen in het maatschappelyk verkeer tegenover elkaar verplicht zyn in acht te nemen. Het recht is hier niet gebruikt, doch misbruikt. Laten we hopen, dat dit geval jnderdaad mag brengen een keerpunt in •t gy zelings-inst ituut. Wordt er met veel gegijzeld, dan is het iet noodflg dit te handhaven. Wordt er wel ïel gegijzeld, dam is het hoognoodig dat deze zaak herzien wordt, en dat wij als één man hier tegen opkomen. Voor spr. staat lang niet vast of Dorgelo al of niet heeft afgeweten van al deze gevallen. Aam spr. is het niet om te oordeelen over Dorgelo, de Witt Wijnen of wie ook. Ook yan uit Gelder- nialaen werd spr. oen geval geschreven. Niet betalen, dan gijzelen! Wat is dat! Is dat een ziekte Hier in Gouda de gijzelings- aiekte? Moeten wij, zoo vraagt spr., omdat het toevallig een politieke tegenstander is, onzen mond houden? Een politieke aandui ding raakt mijn koude kleeren niet. ook niet in mijn vragen aan Idem ïrtimiéter. Spr. tfenscht een eind aan dezen toestand. Van Staal c.s. hebben in den Raad te strijdën tegen deze hautaine wijze van doen dezer liberale heeren. Wanneer men eiken dag te vechten heeft met deze heeren, dan doet men het er niet expres om als zooiets zich voordoet. Maar men laat het er ook niet voor. De V. B. had hier hert mes moeten inzetten, en dan had hot eerder tot propa ganda gestrekt. Nu heeft men de zaak omgekeerd, en het argument van de loterij <y by gehaald,' Het oude paard Van stal. De vragen door spr. aan den minister gesteld, heeft men ook dadelijk aangevat, om een persoonlijkheidje tegen spr. te débiteereo. Het is een verle- genheidssmoesje als men zegt: Duys heeft de daden van Liebermanm verdedigd. De taak van een advocaat as toch om zijn cliënt te verdedigen. De rechtszekerheid van eem volk is een groot bezat. Beter honderd schul digen vrij dan één onschuldig veroordeeld. Dat is de taak van den advocaat. Spr. neemt dan de Liebermamn-affaire nader on der de loupe en tracht aan te toornen, dat deze verdediging voor een soc.-dem. volko men gerechtvaardigd is. Van Dollai-d tot Schelde was de veront waardiging zeer groot over deze zaak. Spr. wist niet dat Dorgelo en Mr. Witt Wijnen, Vrijheidsbondsleden waren! Maar wasten zij niet. dat er nog wel, veel meer advocaat- Kamerleden zijn? Indiai zij bezwaar heb ben tegen de combinatie advocaat-Kamerlid, dan wil spr. wijzen op de combinatie toen vroeger van geslacht op geslacht talrijke ambten bij kapitaalkrachtige personen over gingen. Zoowel in de kapitalistische- als in de arbeidersklasse zijn goede en slechte ele menten. Ons beginsel is geen persoonlijke strijd, maar een strijd togen den roof van het kapitalistische stelsel Spr. besluit zijn rede met een gloedvolle propaganda voor cle Soc.-Dem. Arb.-partij en haar pers. Zuster de Greeve aan 't woord. Zuster de Greeve komt dan mededee ten, dat het niet haar bedoeling ia geweest deze zaak in de vergadering t« brengen. Namens Duyvestijn spreekt spr. een woo»d van oprechten dank Hier stónden we niet voor een oplichter, maar voor menschen, dte niets hadden en niet durfden vragen. allen in dézen is gedaan Valt te respecteeren en verdient dank. Laat ons hopen, aldus spr dat Mr. Duys er dn slaagt, het gijzelmgs-instituut te doen ver- De heer v. Collen uit Rotterdam be spreekt hierna zijn gijzelingsgeval. De heer Fokkers sluit hierop de verga dering met- een opwekking voor de S.D.A.P. en voor de collecte aan den uitgang tot be strijding der onkosten van dezen avond. RADIO-NIEUWS. f Programma van heden. Hilversum: 5.30—6.45 Gramofoon. 6 45—7.15 Spaan ach. 7.15—7.45 Binnenvaart. 8.01 Concert. Omroeporkest. 10.00 Persberichten. 11.00 Dansmuziek. Huizen 6-407.00 K.R.O. Friesche lezing. 7.00 K.R.O. Schriftverbetering. 7.40 Lezangeo en gramofoon. 10.3Q Gramofoon. Zij, die zich met ingang van 1 April 1930 voor minstens drie maanden op de Goudsche Coulant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. STAflSJsteüW.V^"""''"' GOUDA, 21 Maart 19S0. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der go- meente Gouda op Maandag 24 Maart ly.,0, des namiddags 8 uur. Aan de orde: Voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan school 1 (vacature W. Zanenj. Het voorstel tot benoeming en bevorde ring van den (hoofd)boekhouder by de Lichtfabrieken. Het voorstel tot samenstelling der stem- bureaux. Idem tot het instellen van een genees kundigen dienst. Idem tot vaststelling eener Monumenten verordening. Idem tot uitbreiding van het aantal stern- districten. Idem i.z. uitvoering der ziqktewet. Idem tot aankoop van een woonhuis en pakhuis a. d. Boomgaardstract van den heer J. M. Smits. Idem tot aankoop van het perceal Boom gaardstraat 100 van den heer A. de Wit. Af- en overschryvingen op de gemeente- begrootingen dienstjaren 1929 en 1930 en verder voorkomende zaken. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ont vangen eene mededeeling van het Gemeen tebestuur van Gouderak, dat ter Secretarie der gemeente Gouderak is ter inzage ge legd een verzoek met by lagen van C. Hoo- gendoorn te Haastrecht, om vergunning tot het plaatsen van 2 electromotoren resp. van 2 en 3 P.K. in het perceel kadastraal be kend in gemeente Gouderak Sectie C no. 1136. Dat op Dinsdag 1 April 1930 des voor middags elf uur ten Gemeentehuize van Gouderak gelegenheid zal bestaan om be zwaren tegen dit verzoek i» te brengen en deze mondeling of schriftelyk toe te lich ten. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken op Woensdag 26 Maart 1930, des namiddags, 2 uur, in de Raadzaal ten stad- huize te Gouda. 1. Notulen en mededeelingen. 2. Uitgegane en ingekomen stukken. 3. Vastelüing rekening en verantwoording over 1929. 4. Vaststelling besluit inzake uitkeering 'by overly den aan ambtenaren dei- Kamer. 6. Verzoek om subsidie aan de. Vereeni- ging „Zorg voor geestelyk misdeelden." 6. Verzoek om subsidie aan de Nederland- sche Landbouwhandelskamer. 7. Bespreking over het wegenvraagatuk in de Krimpenerwaard. 8. Verzoek van het Gemeentebestuur van Nieuwerkerk a. d. IJssel, om stappen te doen tot verbetering van de Kerklaan daar ter plaatse. 9. Rondvraag. Tweejarige Landbou w huishouücursus te .Gouda. Door de Holl. Maatschappy van Land bouw afd. Gouda en Omstreken, zullen po gingen in 't werk gesteld worden om een 2-jarigen Landbouwnuishoudcursus te stich ten. Genoemde cursus is bedoeld voor meisjes, die juist de lagerq school doorloopen heb ben. Het onderwys sluit aan by het reeds ge noten onderwijs. Voor Üe moeders is het zeer prettig dat nu ook voor jongere meisjes deze cursus sen gegeven zullen worden; zy kunnen im mers haar dochter op jongeren leeftijd beter missen. Het onderwys omvat, zooais men hier onder kan zien, alls huishoudelyke vakken en tevens de z.g. 1 andbouwvakken; de meis jes worden dus zoo goed mogelyk voor haar latere taak geschikt gemaakt. De cursus zal 2 jaar duren en 2 dage" per week gegeven worden. In het eerste jaar omvat ze de vak ken: Huishoudelyk werk. WaschbehandeJing, de gewone zoowel al» de fyne wasch en de theorie die by dexe beide vakken behoort. Naaldvakken, zooals: breien, mazen, stop pen, verstellen en linnen naaien. Hieronder wordt verstaan het knippen en naaien van dames-, zooals als heerenonderkleeding. Daar het voor de huisvrouw ook noodig is, dat zy de kwaliteit der levensmiddelen en gereedschappen kan beoordeelen, word verder les gegeven in: Warenkennis en Voedingsleer. En daar de cursussen als regel gevolge worden door meisjes die op het plattelan wonen, zyn de vakken als: Kaasmakeru» Plantkunde en Tuinbouw evenmin vergeten. Het tweede jaar is gewyd aan: Costuumnaaien, dus het knippen naaien van bovengoed zooals: japonne vermaken van oude japonnen, matrozen pakjes, kinderkleertjes, mantels. Koken. Gewone burgerpot zoowel a feestgerechten. Landbouwvakken als bovengenoemd. Kinderverzorging. Eerste hulp by ongelukken. De lessen worden, daar het jongere lingen betreft, uitsluitend op den Q*8r gaven, terwijl «ooveel mogelijk Hawuiovt is do TeodaaaeMt spU» Hf «snU. oa Vksglrofcend (Jualni Hmam ii W k«H heTHBHW. Im duimden gtianmn is het ren Het 18 te herkennen «*o ém Que hei—mi «f b* paft. Verstandige huiemoedee welgemo iadat aftéac aa—k gehouden wordt met aansluiting van auto bus, treinen enz. Het lesgeld zal per jaar bedragen 20. Verdere onkosten zyn het aanschaffen van: 2 witte schorten, 2 bonte schorten, schrif ten. Tweede jaar: kookboek 8.kookles 0.35 per week, 2 kookmutsen en 2 paar panlappen. Aangifte van leerlingen kan geschieden tot 19 April 1930 b(j den heer G. den Hoed, Bergambacht; A. Oskam, Bergambacht; Hg. Bongers, Stolwyk; A. Dogterom, Ben. Haastrecht; A. Stuurman, Vlist; A. Spruit, Jaagpad, Gouda; iH. M. Teunissen, La Rey- laan 21, Gouda; C. Siewertsen, Burg. Mar- tenssingel 113, Gouda. Voordracht onderwijzer School I. B. en W. hebben in overleg met den in specteur van het L. O. in de inspectiie Gouda de volgende voordracht opgemaakt in de vacature van onderWyzer aan school I ontstaan door het vertrek van den heer C. W. Zanen. 1. H. A. Wolters te Wyk a. Z. 2. F. J. Weiter te Stolwyk. 3. J. M. Bergraat te Utrecht. Het Nederlandeche Meisjeggilde. Morgenavond te half acht zal in het toe komstig clubhuis de installatie plaats heb ben van de afd. Gouda van het Nederland- sche Meisjesgilde, door de presidente van het Ned. Meisjesgilde, Mevrouw de Buy Wenniger—Hulsebos uit Rotterdam. Vyfde Nutsavond. Huldiging van den heer A. H. Teepe als voorzitter. Uit het verslag over den laatsten Nuts avond is (buiten onze schuld een gedeelte weggevallen, hetwelk wy hieronder plaat- sem Na de pauze betraden de bestuurders van het Departement Gouda het tooneel en nam de heer Slop het woord in zyn kwaliteit van oudste bestuurslid. Hy deelde mede, dat op Maandag j.l. na afloop van een bestuursvergadering ,men tot de ontdekking was gekomen, dat de heer A. H. Teepe reeds sedert 30 jaren het voor zitterschap van dit Departement bekleedde. Waar zfc'n 25-jarig jubileum zonder her dacht te zijn was voorbygegaan, meenden de bestuursleden thans de gelegenheid te moeten aangry'pen om dezen bescheiden en sympathieken man te huldigen. Spreker noemde den héér Teepe een der stille krachten, die zonder de openbaarheid te zoeken, doet wat zyn hand vindt om te doen. In vele commissiën en vereenigingen van openbaar belang bekleedt de heer Teepe een leidende functie en die met hem samen werken waardeeren hem om zyn eigen schappen van hoofd en karakter. Als blyk van waardeering overhandigde spr. den heer Teepe een schemer-leeslamp en voor Mevr. Teepe een bloemenmand en hy sprak den wensch uit, dat de heer Teepe nog vele jaren het voorzitterschap zal mogen waar nemen. Nadat het applaus van het aanwezige pu bliek was verstomd, dankte de heer Teepe met enkele woorden. Veel van hetgeen hem werd toegeschreven moest hy terugbrengen op zyn medewerkers, die zyn taak zoozeer hadden vergemakkelykt. Hy bracht dank voor de mooie geschenken en dankte tevens de leden van het Nut voor hun daadwerke lijk medeleven in het Nutswerk, dat blykt uit het steeds toénemend aantal leden. Hierna vervolgde het gezelschap Collin met zyn programma Naast een aardige samenspraak op het tennisveld, danste Ca- rola Delbeek zeer gracieus „Bakvisschen- verdriet" en „An der schönen blauen Do- nau". De heer Collin zelf was buitengewoon op dreef, toen hy begeleid door Dini van Maarle 'Bedjes van du Croo voordroeg, waarvan vooral „Weten en Vergeten" en ''Het lid van de Witte" uitmuntten door voordracht, doch ook door hun rythme en aardige muziek uitermate boeiden. Een aardige vondst was „Studenten vreugd". Het publiek zong vroolyk het laat ste couplet van „de Gilde viert" mede. Het was een allergenoegelykste en zeer verzorgde avond. Hetgeen werd geboden was zeer decent en beschaafd. We hopen dit geselschap nog meer hier te zien. Radio-uitzending voor Kindervrienden. A.s. Zaterdag 22 Maart 1930 spreekt de Voorzitter der Amsterdamsehe Speeltuin- bond, den heer Du Bois, voor de microfoon over Speeltuinwerk van 6 u. tot 6 u. 30. De mondharmonicaclub der Westerspeete tufav aal dan tevens eenige liederen spelen. Goudsche Winkeliersvereniging. De Goudsche Winkeliarevereeniging houdt een algemeene vergadering op Maandag 24 Maart, des avonds te half negen, in het café Harmonie, aan de Markt, alhier. De agenda vermeldt o.m. Belangrijke causerie over het onderwerp: „Wat moet de winkelier van assurantie we ten", door den Weled. Heer A. C. deBruijn assurantie-expert te Rotterdam. Ingekomen stukken. Voorstellen over te behandelen onderwer pen op het a.s. Congree, hetwelk gehouden aal wordejj te Groningen. Bespreking van eventueel nog op dien avond door de leden voor te stellen onder werpen, die op bovengenoemd Congres be handeld kunnen worden. Mededeelingen Jan Schenkfonds. Kleine schetsen, onder het motto „Men schen en Dingen" door de voorzitter den Weled Heer B. Rietveld. Laatste Zondagmorgenbijeenkomst der af dueling Gouda van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Door een ernstigen val is Mej. Cor Bou- erse niet in staat haar toezegging gestand te doem Zy wordt vervangen door Mevrouw Hennette Arntz de Jong en den heer ron van Rotterdam, beiden eveneens leer lingen van den heer Jac. van Elsücker. Mevrouw Arntz zal eenige gedichten voor- «»fen een „Artiest" van Ina Boudisr- Bakker; de heer Afron een fragment uit „Boeren en Burgers" van Francois Pauwels en „Acioka" van G. Gonggrijp. De heer W. F. van Es speelt eenige orgel fantasieën. Agenda. 21 Maart 8 uur Gcref. kerk. Voor de Zeo- dingBoommiaaio Da. J. I». C. ten Brink en Da. Herm Knoop. 22 Maart 8 uur zaal Kunstmin Liefdadig heidsconcert „Excelsior". 24 Maart. 8Vi uur. Café Harmonie. Verga dering Goudsche Winkeliersvereeniging. 25 Magrt, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. By- zondere tooneelvoorstelling N. V. Hol- landsch Tooneel. 26 Maart, 2 uur. Raadzaal stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 29 Maart, 2 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Modeshow firma Gea. van Dantzlg. UIA' BODEGRAVEN. De Rechtbank te Utrecht heeft opgeheven wegens gebrek aan actief het failliseraeut van H. Lammer® te Bodegraven. BOSKOOP. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling' te Boskoop. 24 Maart Golden Ophelia 1—1.20; Marcel Rouyer :.5Ö— 3.— Hadley 3.10—3.30; Columbia 1.50; Butterfly 1.80—2.10; Mac Keiler 2.10- 2.50, Rosaiandia 1.60—1.80, Lathyrus 25- 30 c-t.Asparagus 30—42 ot.; Viburnum opulus 70 et., Aujers 60—80; Gerasus Hisa kutea 75—80 p. tak; Nascissen 1215 ct. Azatia Induca, in pot, 84—94 et. p. stuk. HAASTRECHT. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders is aan B. Blom alhier Vergunning verleend tot het oprichten van een benzine-hewaarplaats op een perceel grond gelegen in iBeneden- Haastrecht, Sectie A No. 1927. Keuring. De keuring der ingeschrevenen der lich ting 1931 uit de gemeente Vlist zal plaats hebben in de oude Artillerie-kazerne te Schoonhoven op Dinsdag, 1 Apri] a.s. voor middags half twaalf. Vrijstelling wegens broederdienst. Aan de ingeschrevenen der lichting 1931 ti. Duits en H. Houweling is voor goed vry stelling verleend wegens broederdienst Zang-uitvoering. De dame8-zangvereeniging Nieuw-Leven gaf Dinsdagavond een welgeslaagde uitvoe ring in Concordia en heeft zeer zeker een grootere belangstelling van de zyde van het publiek verdiend dan thans het geval was. Vooral een paar duetten vielen zeer in de smaak en het geheel werd vlot en goed af gewerkt, zoodat de directrice, Mej. Toos Hoog, met voldoening op haar werk kan terugzien. WADDINXVEEN. De heer De Jong uit Gouda is benoemd tot brievenbesteller en aan het postkantoor in deze gemeente te werk gesteld. OOST-INDIë. Ex-Notaris te Batavia veroordeeld. Tot zes jaar met aftrek déc preventieve hechtenis. WegenB gepleegde verduistering en oplichting. Aneta seint uit Batavia De raad van Justitie sprak den ex-notaris van Batavia R. V. vrij van een gedeelte van de tenlaste- legging en verklaarde verd. overigens schul dig aan de ten laste gelegde verduistering van tegen geldelijke vergoeding beheerde goederen zes maal gepleegd en verder van verduistenin gdoor rmcfdel van amtsmis- bruik drie maal en oplichting twee maal gepleegd. De Raad veroordeelde verd. tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. DRAADLOOZE DIENST. Het wetsontwerp Winkelsluiting aangenomen. De Tweede Kamer heeft heden bij tweede lezing met 73 tegen 16 stemmpn het in de vorige week behandelde aarttoeip winkel sluiting aangenomen. Tegen stemden de Liberalen, de Staatkun dig Gereformeerden en voorts de heeren Viseer, Beumer, Wijnkoop, Braat en Ling- beek. Het doode punt der vlootconferesitie. LONDEN, 21 Maart. (V.D.) Het werk der Vlootconferentie te Londen wordt nog steeds opgehouden, omdat tot dusver geen geschikte middelen konden worden gevon den voor de oplossing van de moeilykheden tusschen Frankryk en Italië. Er is nog geen datum vastgesteld voor den terugkeer van den Franschen premierTardieu naar Parys, die naar algemeen verwacht was, xyn werk ter conferentie Zondag zou her vatten met een bespreking met MacDonald op de Chegers. Voordat Briand naar Parys vertrok heeft hy den premier verzekerd, dat hy naar Lon den zou terugkeeren wanneer zyn tegen woordigheid nuttig zou kunnen zyn. Het onderhoud met Tardieu op Zondagavond en met Briand werd persoonlyk ter kennis ge bracht van de Italiaansche gedelegeerde Grandi, door deh eersten minister tydens een onderhoud in het Lagerhuis. MacDonald verzekerde hem dat geen -poging werd ge daan eenige pressie uit te oefenen op Frank ryk of Italië om eenig voorstel te aanvaar den om over het doode punt heen te komen. In het Lagerhuis werd MacDonald giste ren gevraagd de verzekering dat de regee ring geen enkele verplichting op zich zou nemen inzake sanitie of een bloccade i» de Middellandsche Zee, uitgaande boven de verplichtingen voorspruitend uit het pact van den Volkenbond. MacDonald verklaar de dat een dergeiyk voorstel noch is voor gelegd noch besproken is. Sneeuwstormen te Washington. NEW YORK, 21 Maart. De omgeving van Washington is door hevige sneeuwstormen geteisterd, die daar veel schade hebben aan gericht. De thermometer is tot. beneden het nulpunt gedaald. De actie ran Ghandi. LONDEN, 21 Maart (VJX) Uit Ahme- dabad wordt gemeld dat men een voorstel verwacht van het bestuur van het Al-In disch congres om de actie van civiele onge hoorzaamheid in geheel Indië in te zetten door het aanmaken van onwettig zout, op 6 April wanneer Ghandi zb'n actie aanvangt to Walpo. l .1. J|.1M Organisatie van administratieve mynbeambten. HEERLEN, 21 Maart. De administratieve beambten die tot nu toe geen organisatie hadden, hebben deze thans gekregen. Gister- avond is in een drukbezochte vergadering opgericht de R.K. Vereeniging van Admi nistratieve Mynbeambten. 300 aanwezigen ongeveer hebben zich als lid van de nieuwe organisatie opgegeven. Stal afgebrand. 20 varkens omgekomen. DONGEN, 21 Maart. Vanmorgen om twaalf uur brak brand uit in de nieuw ge bouwde kapitale boerdery Karmerai. De stal en schuur met voorraad gingen geheel in vlammen op. Ongeveer 20 varkens kwa men in de vlammen om. Het woonhuis kon gered worden. Het conflict in de 1 mijnstreek. Strijd tegen alle organisaties. HEERLEN, 21 Maart. Zooals men weet I heeft Maandag een conferentie plaats ge had tusschen een commissie uit de R.K. Bond voor Bouwpatroons en Bouwvakarbei ders in de mynstreek. Gisterenavond vergaderde de R.K. Bond voor Bouwpatroons. Verworpen werden 2oo- wetf het voorstel tot het verleenen van 3 da gen vacantie met behoud van loon, als het geven van een vergoeding by regenweer. Geen der patroonsorganisaties heeft nu de wenschen der vakorganisaties ingewilligd, zoodat de stryd die reeds aangekondigd was, tegen den Ned. Aannemersbond thans ook tegen de andere organisaties zal worden ge- voerd. Beursoverzieht. Industrieelen spreidden vandaag een flin ke bedrijvigheid ten toon. Zoo werd Mar garine Unie vrij druk verhandeld. De con tramine werd opnieuw het vuuy na aan de schenen gelegd en tot dekking gedwongen, waaidoor oen krachtige stijging werd mee gemaakt en liet fonds weer op 330 kwam. Calvé Delft boekten een goede koerswinst. Flinke vraag bestond voor de Kuohenmeis- toraandeelen die zich dien overeenkomstig gedroegen. De Kunstzijdeaandeelen konden eveneens montoeren. Philips trokken profijt vau de vaste tenden® en behaalden een avans van 10 pet Van Berkels monteerden tot 148. Ondanks de lagere noteering voor Rubber- aandeelen golden Amsterdam rubbers en de Claims iets hooger dan gisteren. Het hoog ste peil bleef niet geheel en al behouden. Tabakken waren goed gedisponeerd. Geheel in overeenstemming met de verwachtingen vielen de prijzen op de inschrijving van hedenmorgen mee. Van de Oliewaarden waren Koninklijke goed prijshoudend. De buiten lands che soor ten waren eerder iets lager. WISSELKOSTEN. 20 Maart. 21 Maart. Officieel. - Londen 12.12% 12.13 Beriyn 59.49% 69.50!% Parys 9.75% 9.75% Brussel 34.76 34.77 Zwitserland 48.26% 48.29 Weenen 35.15 35.15 Stockholm 67.00 67.02% kopenhagen 66.77% 66.80 Oslo 66.75 66.75 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.88% 7.39 Madrid 31.47% 31.27!% Milaan 13.06 18.06 Prolongatie 2% ADVERTENTIEN. Prachtig modern Salonradio geheel compleet door omstandigheden te koop f100.*—Te hooren ran 6—9 uur. Oostharen 15. 310

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2