MN K! LLi." 51 HJDA 50 )NG G NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 24 Maart 1830 Mo. 17334 88* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen jer stuk T E L IDT 7 IG 43. 7 ITS irtikelen IOW ne lant GOUDA alen, Oud sopruimlng bergambacht, berkenwoude, bodegraven FEUILLETON. De weg tot het Hart Het einde der Economische conferentie. De Vlootconferentie. Zal Briand naar Londen teruffkeeren. Toenemend pessimisme. IZKNIl voor 25 et 25 24 24 23 23 der 15 Apri kon inkje 7 loosje 10 naaf middelen heeft i huis. er was ik (Wardt Timlfd)-. Pe dokter gaat op onderzoek uit. Hiles Harding was op weg naar hak bui- xirradig icourant TABAK. PENIR. ukken 'oor verlaging der handelsbelem- dat is rusti- van streek ’°n toon reepro- le ooren nuklon- ««*t naar bene men op- jongste zusje Clare gestorven, een Herinnering vage herinne- tering oogen* uitdrukking op Miles harde klank uit zijn toen hij antwoordde begrijpelijk. Laten w(j‘ ons echter troosten met de hoop, dat de zon wel eens vaker is doorgebroken aan het zeer donkere zwêrk van internationale conferenties. 2, 25, 40 je 18, 36 te r bus 38 lium) doos 20 ►os 5, 10 tranen vulde. .en’(haar nooit terug ge- i melder een paar maal mijn kader da: zij niet rild. Want ik het recht, alleen dit bestaat. Het spijt mij dat ik u moest lastig val- begon hij vormelijk, nadat hij Anstice jroet had. die aan haar schrijftafel zat te werken, maar ik heb een brief van Hilary Donaldson ontvangen Zij schrijft mij in mijn hoedanigheid van haar voogd, dat zij op een heel bijzondere manier een familielid ontdekt heeft en verzocht mij u daarvan zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. Een familielid' Wat interessant; vertelt u mij daar eens meer Van. Het is het beste dat u den brief zelf maar leestt. meende de dokter en hij over handigde Anstice het belangrijke epistel. Het was eenige minuten stil in de kamer, terwijl Anstice den brief aandachtig doorlas. Dat is wel heel toevallig, zei zij, toen ze klaar was met lezen, maar we zijn ten slotte toch niet heel veel wijzer geworden wel9 De geschiedenis van Hilary's vader ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper .geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de beaorgkriag: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zatordagnummar 20 et. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiftn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer geroduceerueu prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soUede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Het vertrek der Franschen heeft reeds aanleiding gegeven tot voor de hand liggen de sombere beschouwingen; immers met recht kan eruit worden afgeleid, dat men te Parijs elk verder gepraat op het oogen- b’ik overbodig en nutteloos acht. De Fran schen zelf zjjn niet bereid nieuwe voorstel len te doen om tot een vergelijk niet het even hardnekkige Italië te komen en laten het blijkbaar aan dit land of aan Amerika, Engeland en Japan over om het een en an der aan de hand te doen, dat Frankrijk er toe kan brengen weer aan de conferentie- tafel te komen zitten. Van Frankrijk zjjn op het oogenblik geen stappen, om den va«tgeraakten wegen weer aan het rollen te brengen, te verwachten. Wie iets wil moet iets wagen, Wie honig haalt, moet vaak een bijen steek verdragen. Naar het Engelseh door J VAN DER SLUTS Nadruk verboden. Maar ook overigens is de conferentie tot dadeloosheld gedoemd, omdat de Engelsch- Amerikaansche voorstellen, die aan Japan zijn gedaan, te Tokio niet al te gunstig zijn ontvangen: de admiraliteit heeft er vooral bezwaren tegen. In de Japansche hoofdstad bestudeert men het voorgestelde vergeiyk nog en pas in het begin der volgende week wordt het antwoord uit Tokio verwacht. Dus is het zelfs niet eens zeker, of er wel een driemogendhedenverdrag tot stand zal komen; op een acoord tusschen de vijf mogendheden is echter momenteel niet den minsten kijk, zoodat de toestand zeer goed wordt gekenschetst in den aanhef van een Londensch telegram, dat aldus luidt: „Een groote ontmoediging heerscht op de vloot- conferentie”. Het wachten is nu op een verrassenden stap, hetzij van de Angelsaksische staten, hetzij van Italië, maar niemand schijnt den moed te hebben over de brug te komen, zoodpt men aanneemt, dat de conferentie op haar laatste beenen loopt. Er wordt reeds overwogen de bijeenkomst te liqui- deeren en een zeer, zeer beperkte schikking te treffen, in de hoop, dat op den grondslag daarvan later spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Voor een breuk deinzen alle deelnemers terug; want de consequen tie daarvan zou zijn, dat van alle zijden naar hartelust een ontstellende aanbouw van schepen zou plaats vinden. De uit spraak die Snowden in den mond wordt gelegd „Nog zoo’n conferentie en wij wanneer ,«»1” de LRT a.s. ■jje 7, 18 et. LANS itukje 4 .was De Economische Conferentie heeft in pen voltallige vergadering na een langdurig debat de uiteindelijke tekst van de volgen de documenten vastgesteld: lo. De conventie tot stabilisatie Europeesche handelsbetrekkingen. 2o. Hetprotocol over de verdere econo mische onderhandel ingen tot tarieven en afschaffing der metingen. 3o. De slotacte. De documenten zullen tot nen worden geteekend. Nadat de conferentie hulde had gebracht, aan oud-minister Colyn die op meesterlijke wijze achtereenvolgens de werkzaamheden der beide commissies heeft geleid, heeft graaf Moltke, de vooreitter der conferentie, de leden der verscheidene delegates ge vraagd of zij al dan niet zouden teekenen. Uit dit onderzoek blykt dat Duitschland, België, Engeland, Frankrijk en Luxemburg vandaag de documenten zullen teekenen. Italië, Nederland, Roemenië en Zwitser land zullen waarschijnlijk eveneens heden tot onderteekening overgaan. De overige landen verklaarden, dat zü hunne regeerin- gen nog moesten raadplegen, df wel dat zjj niet konden teekenen. Vandaag zal de laatste zitting plaats vinden. Te Parijs heeft gisteren een bespreking plaats gehad tusschen Briand en den En- gelschen gezant over den critieken toestand op de Londensche vlootconferentie. Over oo„ dit onderhoud wordt medegedeeld, dat men 1 krijgen opnieuw oorlog is datr ook zéér gezocht om de tus schen Frankrijk en Italië bestaande tegen stelling op te heffen. De Engelsche gezant zou Briand ver zocht hebben naar Londen terug te keeren. Daar de Fransche regeering de pogingen, om tot overeenstemming te geraken niets in den weg wil leggen, zal Briand ongetwij feld naar Londen terugkeeren, zoodra de behandeling in het parlement van het plan- Young en het budget dit toelaten. Wij welen het rechte er ook niet van, maar Antonia had kennis gemaakt met een kunstschilder, die in ons dorp kwaïn om er ie schilderen en mijn vader keurde die om gang niet goed. Ik was veel jonger dan An tonia ik bewonderde haar zooals een jon gere zuster een oudere doet en toen zij dien avond in haar kamer schreidde. vreeselijk hoos op mijn vader. En op een goeden, of beter gezegd op een kwaden dag ging AntonÜa weg en ze is niet meer terug gekomen. En mijn moeder werd erg bleek en stil en mijn vader ging te keer als een razende en zwoer dat Antonia nooit meer over zijn drempel zoukomen. En hebt u haat nooit meer terug ge zien? En nooit meerXiets van haar gehoord? O. arme moeder. «Jaagde Hilary, terwijl haar oogen zich met ttr- Neen we hebben1 aien. Nadat zij mijn i geschreven had, zei t meer mochten correspondeferen. en Antonia ’•rdween voorgoed uit ons leven. Wat ontzettend wreed! riep Hilary on ironisch antwoordde, dat belasting zou heffen van brengst enorm zou zyn. RUSLAND. Een protest. Tegen de protesten der kerken in het buitenland. Hei telegraatagentechap van da sovjeU uiüo te Moskou meldt volgens da N. R Cl., dat er te Moskou na afloop van den werkdag groote betoogingen zyn gehouden van verzet tegen het vereenigde optredeu der verschillende godsdiensten in het bui tenland. Honderdduizenden arbeiders vulden s avonds, toen de fabrieken au werkplaat sen ditgegaau waren, da straat. Zij trokken <le voornaamste straten door met borden van protest tegen het doen van den Paus, den aartsbisschop van Canterburry en an dere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Ook zag men borden met den eüsch om den kruistocht der kerken te baantwnayten met oen venMurkuig van het aomtiJaUedie be ginsel. Intellectueel»» als houthakker. Hout is nu een der weinige uitvoerobjetf. ten van de so- jct-regeenr.g. De boisjewixi hebben dan ook gewadtge eeihtden hout aan het buitenland verkocht in de over tuiging, dat zü m staat -o«yn de ver kochte hoeveelheden te urerun. Het bleek enhter, dat dit moeilyker is dan zy dachten. De boeren, die gedwongen worcen voor dun staat kosteloos hoornen to veilen, vluchten bij de komst der werf commissies Zjj dio ge pakt worden werken natuurlijk slecht en plegen by elke gelegenheid sabotage. Om het tekort aan houthakkers aan te Vul.en, besloot de eovjet-regeermg de mteHectuee- len voor dat doel te gsbru.lwn. Er w«d toen voorgeschreven alle „niet arbekters”, die niet in staat zyn de crpgaJr;-.ie belastin gen te betalen, alle personen, die de regels op de distributie van voedsel volgens het .Jdasse-stelsel” (volgens dat stelsel «rijgen de ongelukkige intellectuelen en „bour geois” geen voedsel en moeten zij naar zelf zien, hoe zy aan voedsel komen, hetgeen na tuurlijk tot overtreding van de we: ieiot) overtreden, alle sovjet-ambtenaren en «pet sen uit de groep der z.g. „partlj.uozen" (dus niet-communisten), lie beschuldigd worden van „sabotage” eii zien versletten tegen de voorschriften van de sovjet over heid, naar de bosschen over te brengen en hen daar te werk te stellen bij het kapjien van boomen. Duizenden intellectueelen van verschil lenden leeftijd zyn volgens het Hb.d. naar - de bosschen overgebracht. Het bleek, dat de sovjet-ovprheid, volgens gewoonte, voor niets gezorgd had. Er waren geen kampen ingericht voor de intellectueelen-houtkap- pers. In vele streken waren zelfs geen ten ten of hutten. Er werden inderhaast houten barakken getimmerd, die natuurlijk bij de felle Russische koude in het gebied der bos schen geen bescherming boden. De intellec- tueelen-dwangarbeiders werden overijld naar de bosschen gezonden. De meesten lach. Maar misschien bent u een beer met een gewond hoofd, voegde zij er aan toe. Een beer, ja dat zou iedereen bierin de buurt u kunnen bevestigen, antwoordde hij met een kort lachje. Een gewond hoofd9 Misschien ook dat. Het leven trommelt one dikwijls op onze hoofden tot ze zeer doen Maar zelfs al doet ons hoofd zeer, dan heeft het nog geen zin oin in een hol verborgen te blijven om er over te piekeren hoe zeer het wel doetHet üs voor den beer ook wel eens goed om uit zijn hol te voorschijn te komen en wver met zijn kornuiten om te gaan. Sommige beren gaat dat slecht af. zei hij terwijl hij voortborduurde op haar hu moristische beeldspraak: Sommige beren houden niet van gezelschap en apprecieeren hun kornuiten niet. - Dat heb ik al gemerkt, plaagde Anstice. Toen veranderde plotseling haar toon, ze k-ek niet langer met lachende oogen in zijn ernstig gezicht, ook op haar gezicht kwam een ernstage uitdrukking. Dokter Harding, zei ze eenvoudig, u vindt mij misschien vrijpostig en bemoei ziek, maar ik zou u zoo graag eens iets wil len vragen Hebt u zoo'n afkeer van de heele men-chheid dat u heelemaal geen vriendschap van een medernensch meer wilt aannemen Was liet haar lieve, zachte stem, de schit- Harding's gezicht, de stern was verdwenen elkaar een maand na elkaar werd verkocht, mijn zust_. traëhtèn ons ei£en brood te verdienen. En toen is ons jongste zusje Clare gestorven. Antonia was niet meer dan w~*s- uit onze jeugd geworden een -- ring, totdat, ik jou zag. Dat ia alles. Ik ben vreeselijk moe. je moet nu weggaan. En op een wenk van de zuster nam Hi lary dadelijk afscheid. Mevrouw Gardener zei verder geen woord over de juist ontdekte bloedverwantschap. Haar opwinding was nu heelemaal verdwe nen. alle levendigheid was weg uit haar oogsnze was weer afwezig en prikkelbaar. Goedendag, zei ze En kom maar niet terug voor ik een boodschap stuur. Het is veel te vermoeiend voor mij. Ik kan beter alleen blijven. d« ger; mijn zenuwen zijn heelemaal En terwijl deze, op korzeligen t ken woorden haar nog in de gö ken. ging Hilary de» kamer uit den. waar Tony ha-* wachtte. hoo^Atük X. Een brief van Mme. Hanau. Aan de Kamer van in beachuldi- gmgstelling. Mevr. Hanau ontvlucht uit het Ziekenhuis. Mevrouw Hanuu heeft tot den president en do leden van de Kamfer van in-btecluil- dlging-stelling een brief geacht, door haar gedicteerd en geteekend, 4aann zij ver klaart te: haai- krachten uitgeput zijn te zullen protesteeren tegen de willekeur, waar van zij het slachtoffer is eri waaraan geen eind komt. Uw arrest, aldus betoogt zij. geeft een verwrongen beeld van den toe stand. ik vraag geen medelijden en het gunt bij mij niet om tactische overwegin gen. Evenmin neem ik eeQ houding van vivcsaanjaging aan. Ik heb mij nooit aan de justitie onttrokken, want ik .vecht nu al zestien maanden dag aan d^g met haar. Integendeelom de waarihaid onwederleg- baar to constateereu, oir. den ondergang mijner scliuldeisdhera te vermijden en om definitief te bewijzen dat piijn actief grootei was dan mijn passief en dat ik geen oplich ting hel» gepleegd, heb ik sedert 28 Februari 1930 het eenigo middel van. protest moeten gebruiken dat mij overbleef: de voadselwei- geiing, en ik leg er den nqdruk op dat ik r eerst mijn toevlucht toe gtaomen heb na dat -ik alle wettelijke middelen had uitgeput en toen ik bedreigd wërd «ioor een defini tieve weigering ten aanzied eener contra- expertise. Als ik in dit ernstige odgenblik zonder protest had aanvaard dat men mij mijn recht onthield, zou liet oqheratelibare ge beurd zijn. Ik iieb het “lat ben bereid te bukken voor maar niet voor het gewald en lamste stelt men teganov«r>«Hj. Ik verkeer niet in opstand tegen de justitie of tegen de wet. Ik ben een gedetineerde, die protes teert tegen de willekeurige behandeling waar mee men iiaar verplettert. Zij verklaart ten slotte dat men haar niet zal doen zwijgen en dat men haar niet zal doen leven door haar met geweld te voeden. Ik zal dus. zoo zegt zij, de voedselweigering voortzetten daar- er geen ander middel bin nen mijn bereik is. Uit het Ziekenhuis ontvlucht. Gisteravond heeft Mevr. Hanau kans ge zien om met inspanning van al haar ener gie in een onbewaakt oogenblik, door het raam van haar op de parterre gelegen ka mer te ontvluchten en zich per auto naai de Vrouwengevangenis te Sint Laraze te begeven. Toen de met de oppassing van Madame Hanau belaste zuster tegen 10 uur gister avond de kamer betrad, was de zieke ge vlogen. Madame Hanau deelde haar vertegen woordiger telefonisch mede, dat zij naar St. Lazare was teruggekeerd om de kunst matige voeding, waaraan men haar de laatste dagen met geweld onderwierp te ontgaan. Tegen 11 uur gisteravond meldde zy zich aan de gevangenis. Zy maakte een zeer rengoed van Sir Luke, met in zijn zak den brief van Hilary, waarin zij hem van haar pas ontdekte tante vertelde. Hij trachtte zich wijs te maken dat het wel heel verve lend was dat hij er met Sir "Luke’s zuster over moest gaan praten en toch, terwijl hij door de lanen en het park wandelde, ver geleek hij onbewust twee vrouwen met el kaar Hilda Redbum met haar imponee» rende sdioonheid en Anstice Der field's fijne charme. Alle vrouwen zijn precies eender, hield hij zichzelf herhaaldelijk voor. Ze houden allemaal hartetochtelijk veel van jagen en als zij hun prooi te pakken hebben, ver- Sclueuren zij dien' Een man die een vrouw vertrouwt, is wel de grootete dwaas die werl zwakken indruk en byna dadelyk na haar aankomst in de gevangenis, verloor zij voor «enigen tijd het bewustzijn. De gevangenis-directeur deelde mede, dat z(j een brief had geschreven aan een hooge autoriteit van het Dep. van Justitie, met het verzoek, in de gevangenis van Sint La zare te mogen blijven. De ontruiming van het Rijnland. Verklaringen van Briand in Franache Ka mer-com missies. In de Zaterdag gehouden gemeenschap pelijke zitting der Kamercommissies voor Financiën en Buitenlandsche Zaken, heeft Briand, naar de Populaire weet mede te deelen, op een vraag van den socialistischen afgevaardigde Grumbnch, over de ontrui ming van het Rijnland, verklaard, dar Frankrijk geen reden heeft voor en ook geen belang by een verlenging van den be- zettingsduur. Alles wyst er op dat de ont ruiming van het Rijnland op het bepaalde tijdstip zal zijn beëindigd, tenzij zich onver wachte omstandigheden mochten voordoen, zooals een weigering van de Kamer om het plan Young te ratificeeren. De ratificatie is de eenige voorwaarde voor een vasthouden aan den datum der ontruiming. Briand meende overigens te weten dat de minister van Oorlog reeds de noodaakelijke maatregelen getroffen had, om lot ontrui ming te kunnen overgaan. Franklin Bouillon, die recht op de zaak Afgaande, vroeg of het Rijnland voor den 30sten Juli zou zyn ontruimd, kreeg van Briand kortweg ten antwoord, dat de ont ruiming tegen den tijd zou zjjn afgeloopen. ENGELAND. Strenge koude in Schotland. Sinds 29 jaar la het niet zoo koud geweest. De koude in Schotland is zoo strenge dat de herten uit de bergen van het district Oban op de hofsteden verschijnen, om voed sel machtig te worden'en de jongens aanval len. die ze trachten weg tie jagen. Sinds twintig jaar is het niet zoo koud ge weest; gedurende zes dagen heeft het ge sneeuwd. In het district Moray Firth en elders zyn verschillende wegen onbegaanbaar, daar de sneeuw twaalf voet hoog ligt. Bij de begrafenissen worden sleden ge bruikt. Omnibussen en automobielen zijn tijdelijk onder de sneeuw bedolven. Er ia eveneens zware sneeuw gewaden in Northumberland, in het Zuiden echter is het over het alge meen lenteweer. VER. STATEN. Op alles belasting, behalve op gal. Gemelfyke stemming in den Ame- rikaanschen Senaat. De Senaat in Washington heeft de hejb. ziening der douanetarieven beëindigd. Men neemt aan dat de wet Maandag zal worden aangenomen. Ook nu domineerde weder een gemelyke stemriling. Senator Caraway deed opmerken dat het wetsvoorstel alles belastte behalve gal, waarop senator Glass blijft nog Én duisternis gehuld Wie en wat was hij? Ik vraag me af ot ik niet meer te we ten zou kunnen komen als ik een naar dat dorpje ging, dat Hilary noemt, Burnanford. Het moet op <le grens van Somerset en De- vonshire liggen. Misschien kan ee^ van de inwoners daar mij meer van de Merringe vertellen. Dat zou niet ónmogelijk zijn, beaamde Anstice langzaam, maar het ie haast niet van u te vergen dat u zooveel van uw kost baren tijd opoffert voor een meisje dat per I «kt van rekening een vreemde voor u is. Ik beschouw het eenvoudig als een plicht, die de belofte aan haar moeder mij oplegt, antwoordde Harding op koelen toon. Ik heb mijn woord gegeven om Hilary te helpent Nu! Ik vind het in één woord schattig van u, riep Anstice impulsief. Zij mag u wel heel dankbaar zijn dat u zich zooveel moeite vo-»r haar geeft. Ik geloof dat u tot die menschen behoort, die tegen geen opoffe ring opzien als het er om gaat anderen te helpen. Dat weet ik nog zoo niet. Harding's toon verzachtte zich amder dat hij 't zelf wtet. omdat haar stem zoo vriendelijk klonk en er zoo'n ipnig-lieve glimlach in haar oogen en om haar lippen straalde. Men be schouwt mij over h< algemeen nis een klui zenaar. een hartetochtigen, egoistisdien kluizenaar Tk houd er in het algemeen meer van om mij in rnij zelf op te sluiten, dan om mij druk te maken voor anderen. Het is een heel, heel dwaze levenaliou- dtog, benepte An«KLq^ .'met een zadbteu RUITKNLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. De moeilijkheden in Monaco. Het vonnia van het hof van cassatie in Monaco inzake de scheiding van prinses Charlotte, de erfprinaes, en prins’ Peter zal binnen twee dagen worden meegedeeld. In- tusschen verneemt het oorr Belga dat de prins en prinses van tafel en bed geschei den zijn en dat aan elk van bedden beurte lings zes maanden de kinderen zullen wor den toovertrouwd. De le-idóng van de opvoe ding der kinderen blijft bij prins Peter. Deze vroeger graaf van Polignac geheeten. be houdt zijn titel van prins Grimaldi, doch zonder dat daaruit politieke rechten voort vloeien. Ook zal hij niet zonder bepaalde toestemming het gebied van het vorstendom mogen betreden. Hij zal de huwelijksgift aan prinses Charlotte teruggevem en moet haar bovendien voor haar persoonlijke be hoefte oen jaarlijksche uitkeering van 400.000 francs toekennen. stuimig. Was het dan zoo verkeerd van moe der om met dien kunstschilder te trouwen, als zij van hem hield? Ik kan je er niet méér van vertsljen ik was zelf toen niiet meer dan een kind, antwoordde mevrouw Gardener. Nog geen jaar nadat ze weg was, La ons heele gezin uit gegaan. Mijn vader en moeder zijn gestorvenhet huis uster en ik moesten (lOlüStHE COURANT 30 30

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1