Q uaker NET DAGMEISJE Gemeenteraad van Gouda «■a Nieuwe Abonné's Quaker maakt het ontbijt tot den aangenaamsten maaltijd van den dag Vluykokend is het beste Havermout LAATSTË BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. GEVRAAGD Nederland een kardinaal? De t«castte poet van aartsbisschop van Utrecht. De vertreging met de benoeming van den lieer B. A. J. Gijlswijk tot aartsbisschop van Utrecht moet haar oorzaak vinden in liet feit dat de Paus dien tot kardinaal wensdht te creëeren. Onderhandelingen hierover zijn thans gaande.- GEMENGDE BERICHTEN. Kinderlijkje opgevischt. Maandag is te Wieringen aangebracht een op zee door een schipper opgevischt kinderlijkje van ongeveer 4 jaar. Het 1 jjkje is thans door jemand uit den Helder herkend als.dat van zijn zoontje dat ongeveer 3 weken geleden te den Helder werd vermist Ken vrachtauto in het Zuiderdiep gereden. Een 11-jarig meisje verdronke*. Hedenmorgen om half negen is te Nieuw- Buinen. nabij de aardappelmeelfabriek .Hollandia" een vrachtauto van den heer H. .-iijpkes uit Buinerveen in het Zuiderdiep gereden. Boven op de auto. die door den chauffeur von den lieer S. werd bestuurd, •vi die geladen was met zakken aardappelen, hadden «enige kinderen plaats genomen, <»m mee te rijden naar de school te Nieuw- Buinen. De kinderen geraakten allen te wa ter doe]) konden op één na allen worden ge red. He'. 11-jarig dochtertje van den heer Sijpkes was onder een zak aardappelen ge raakt en is verdronken. Het lijkje is later opgehaald. De auto is met veel moeite weer op het droge gebracht. Groote brand te Culemborg. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur, is in Culemborg door tot nu toe onbekende oorzaak brand Uitgebroken in de sigarenfa briek van de N.V. Pïi. de Ruyter en Zn., in het Koestraatje. De brandweer was spoe dig tor plaatse en tastte niet 5 stralen op de waterleiding het vuur aan. Twintig minuten later versoheen ook de motorspuit van de firma Cronenburg, doch deze behoefde geen dienst meer te doen. Er was gelukkig geen wind, waaraan het te danken is dat de brand zi^ niet uitbreidde Het vuur woed de in ajje felheid in het drie verdiepingen hooge fabrieksgebouw. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 6.30 Gramofoonplaten. 6-46 en 7.16 Cursus Engelsch. 8.01 Gramofoonplaten 8.30 Populair concert. 11-12 Dansmuziek Carlton hotèl te Am- dendam (Ensemble Liunonde). Huisan.: 6.01 Spreekbeurt. 6.05 Gramofoonplaten 6.16 Esperanto-bericliten 6.40 Gramofoonplaten. 7.00 Cursus Kerklatijn. 7.30 Lezing. 8.-00 Lijdensoverweging. 9-30—11.00 Orgelconcert uit A'dam. 1112 Gramofoonplaten. D aventry 7.00 Engelsche suites van Baeh. 8.05 Concert. 11.05—12.20 Dansmuziek. RECHTSZAKEN. De zaak Beider Belang en Walda. Aan mr. A. Mout. den verdediger var: K. een, van de verdachten, die in verband met de «iak van de N.V. Beidei Belang en de N V. Walda in het huis van bewaring te Leeuwarden zijn opgesloten os Vrijdag de toegang tot zijn cliënt dioor den rechter commissaris ontzegd op grond van art. 60 van het Wetboek van Strafvordering en wel uit hoofde van de overweging, dat de ver- tegenstrijdige verklaringen hebben afgelegd en dat liet ten nadeele van het onderzoek zou kunnen «teek-ken, in dat stadium ervan iemand, die hen daaromtrent zou kunnen inlichten, bij hen toe te laten. Mr. R. Veldman te Leeuwarden, de cor respondent lV*n mr. Mout aJdaar. heeft te gen dezen maatregel bezwaar ingebracht bij de rechtbank, die vandaag een beslissing zal nemen. De moord op den heer Lans. Ook verdachte van O. in honger beroep. Ook de procuratiehouder J. G. v. O., tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op den directeur van de N.V. Adr de Haas' Handelmaatschappij te Rotter dam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering, heeft hooger beroep aange- teekend. Hoogswaarsehijnlijk zal v. O. ook voor hei Hof verdedigd worden door mre. F. A. Kokosky len J. H. y. d. Meer. Het drama in de Faber van Rienssdjjkstraat. De veroordeelde teekent cassatie aan. Naar het Vaderland verneemt, heeft mr. Dour lierraadsman van den marktkoopman M Jk^die dooi» het Haageohe gerechtshof wegWiNil^slag gepleegd op zijn vrouw, in den avond van den 30en Mei van het vorige jaar in de echtelijke woning aan de Faiber van Riemsdijkstraat, is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. namens den verdachte, cassa tie tegen 's Hof arrest aangeteekend. Zoo als men zich herinneren zal, had inperste instantie de Haagsche rechtbank den ver dachte wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Zoowel de officier van Justitie bij de rechtbank als de procureur-generaal bij het Hof had 12 jaar gevangenisstraf ge docht. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 25 Maart. Hoogste stand 771.9 te Kalahot. LaagSto stand 746.5 te Thorshaven. Verwachting: Toenemende, tijdelijk wel licht krachtige zuidelijke tot weeteüijke wind. Toenemende bewolking, Later waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk zachter. Zitting van Maandag 24 Maart, des n.m. 8 uur. De Gemeenteraad is gisterenavond m voi- geschakeld tai.ige vergadering byeen geweest onder voonzitterscnap van burgemeester uaai- landt. Er is één vacature (L. Overhand). De notulen der vergadering van 18 Jan. (avondzitting) en 14 Januari 1930 worden gearesteerd, die van ló Januari, 18 febi. en 1/ Maart worden aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat de hypotheek-verleeningen voor den bouw van arbeiderswoningen aan A. van Straaten en J. Schouten by beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Inyver heid en van Fmanciën d.d. 12 Maart 1930 zyn ingetrokken. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn ingekomen: Van W. H. Polet, lid der Commissie van Toezicht op het Lager- Onderwijs, een ver zoek om ontslag als zoodanig wegens ver trek uit de gemeente. Wordt verleend. Van W. H. Polet, leeraar aan de Han delsavondschool een verzoek om ontslag met ingang van 1 Mei a.s. Wordt verleend. Van den Gemeente-Ontvanger een ver zoek tot het oninvorderbaar verklaren van diverse posten achterstallige Hondenbe lasting over de jaren 1924, 192-5. 1926 en 1927. Conform besloten. Van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme een schrijven waarin de aan dacht gevestigd wordt op art. 4 der Drank wet, waarbij de gelegenheid geopend wordt in 1930 het aantal gelegenheden voor open baren drankverkoop te verminderen waarbij met aandrang verzocht wordt van deze aangelegenheid ernstig nota te nemen. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Van den Bond tot verbetering van den TreklfBnd, afd. Gouda en Omstreken, een adres waarbij wordt verzocht: - le. een bedrag van 1000,-^ter onder steuning in de voorziening van deugdelijke en voor de wet geschikte trekhonden aan hen wier honden afgekeurd zyn; 2e. bij niet inwilliging van het sub vermeld verzoek een bedrag van 1000. als voorschot te verleenen; 3e. uitstel vart toepassing van de wet op de Trekhonden tot 1 October 4e. afdoening van dit request d.d. 24 Maart 1930. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. De heer HEERKENS (r.k.) vraagt in lichtingen omtrent verplichting dat de hou ders van trekhonden met 1 April goedge keurde honden moeten hebben. De VOORZITTER deelt mede dat de uit voering der wet is opgedragen aan B. en W. Benoemingen. Benoemd wordt: tot onderwijzer aan school 1 (vacature C. W. Zanen) de heer H. A. Wolters, te Wlyk. De benoeming van den boekhouder bij de Lichtfabrieken tot hoofd-boekhouder by dat bedrijf, wordt nog aangehouden. Het voorstel tot samenstelling der stembureaux. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt wat de reden is dat de samenstel ling der stembureaux is veranderd. De VOORZITTER deelt mede dat ver moedelijk de uitbreiding van het aantal stembureaux de reden dex wijziging is. Aangenomen. Het voorstel tot het instellen van een geneeskundigen dienst. De algemeens beschouwingen worden ge opend. De heer Dr. HOlFFMAN (r.k.) zegt dat in plaatsen waar een katholieke meerder heid is der bevolking, een zoodanige dienst op katholieken leest wordt gegrondvest. Spr. zal hierover, waar hier een gemengde bevolking is, niet spreken. De voorgestelde dienst heeft spr.'s volle instemming; nu deze zal worden uitgevoerd zal spr. daaraan zyn volle medewerking geven. Spr. dankt de commissie en, B. en W. voor de samenstelling van dit voorste.. De heer MULDER (e.g.) is van oordeei dat de vroegere voorgenomen dienst is ge strand op de te groote eischen, die de vroe gere geneesheer-directeur heett gesteld. Uit het voorstel blykt dat de gemeente- lyke medische functionarissen hun functies zullen blyven uitoefenen, maar in de con cept-verordeningen wordt het tegendeel vermeld. Spr. gelooft niet dat de gemeente apotheker kan vallen onder den geneeskun digen dienst, dit zal wel een misstelling zpn. In dit voorstel wordt de directeur van het. Ziekenhuis aangewezen als de directeur van den, dienst. Aangezien dit zuiver administra tief is, zou spr. het juister vinden dat de te benoemen schoolarts met die functie wordt belast. De heer Mr. DE WfTT WIJNEN (lib.) ziet niet de contradictie, die door den heer Mulder is genoemd. In de toekomst zal de dienst er moeten ko men met speciale doktoren voor de so ciale medische dienst. Nu is dat nog niet het geval, een dergelyk centraal beheer mo^t het ideaal zyn. De noodzakelijkheid van uitkeering van wachtgelden is thans wel een beletsel om direct tot algeheel e centralisatie te komen. Sj>r. meent dat de dokter voor de dood- schouw, die elk jaar wordt aangewezen, ny kan worden opgedragen aan den medicus, die de publiek geneeskundige functie ver vult). Spr. vraagt of de wethouder de centra lisatie wil bevorderen. Ten slotte vraagt spr. op welk artikel in de verordening de schoolartsendienst «laat. De heer VERKERK. (a.r.) kan zich met het voorstel vereenigen, w(jl dit een cen tralisatie is van de geneeskundige diensten. Spr. is van oordeel, in tegenstelling met den heer Mulder, dat de apotheker wel degelyk onder het oppertoezicht zal vallen Mevr. VAIN DANTZ1G—MELLES (s.d.) vraagt waarom de tandarts nog wordt uit- of het mogelyk is dat ue schooivcrpieegstei ook w ue gestiouen vooi ouden van dagen bystand veiieeui. Vvetnouder JvjUEaaAwü (r.a.j wyst fei op dat toen het rapport in itfzu weia uiige bracht, het tfyustip voor de mvoeung n. gunstig was. Hu is dat anders geworuun. Spr. zegt naar aan.eiding van ue opmei kingen van den heer Muiuer, uat er geen tegenstrijdigheid m net voorste, en ae vei ordeningen is te ontdekken. Waar er veei tegenzin moet worden bvei wonnen, moet eiken weerstand woruen over brugd door een soepele toepassing. Dat het advies geweest van Dr. reisser, den in specteur van het liroene Kruis, die ook mei de leiding van het onderzoen had. Er neett dan ook eep geleideiyKe invoering piaats. (Jok de apothener heelt zich vrywiuig onder den geneeskundigen dienst geste d. Dal is niet ui stryd met de wet. De regeling van den schoolaitsendienst door Mr. de Witt Yvynen ter sprake ge bracht, is gebaseerd op art. 9 van concept no. 4 regeienae het geneesnundig loezicnt op de openbare en byzondere lagere scho len, de school voor buitengewoon ïager on- oezwTjy, de open Dare en byzondere oewaar scholen, de kmderbewaarpiaatsen, enz, By vacature» zuilen de thans nog met by I den dienst gecentraliseerde functies wor den gebracht. Met de invoering van den tandarts moet nog worden gewacht tot de dienst, is inge burgeid. Destijds heeft Dr. Oostingh ont slag genomen omdat hy niet voiuoende medewerking had als school-tandarts. Spr. kan niet mededeeien of het mogelijk zal zyn de schoolverpieegster ook nog an dere werkzaamheden op te dragen. Het zou ontactisch zyn den nieuw te be noemen schoolarts te beiasten met het di rectoraat. Beter acht spr. het dan een man van ondervinding als Dr. de Rlanque aan het hoofd komt te staanv Spr. dankt Dr. Hoffman voor diens mede werking. Wethouder VAN STAAL (s.d.) heeft als voorsteller van het instituut toch enkt- opmerkingen. Spr. gaat met het voorstel accoord, behoudens met de adviezen van Dr. Feisser en Dr. Oostwyk. By de begi ting zal spr. het schooltoezicht op de mond en tandhygiene voorstellen, aangezien die door de hoogste organisatie wordt ge wenscht. De VOORZITTER zegt dat de adviseur ook volkomen op het standpunt staat dat het mond- en tandhygiënisch toezicht op de school nuttig is. Invoering daarvan zal dan ook zeker volgen zoodra het tydstip daarvoor gun stig is. Repliek. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) repliceert Spr. kan zich geheel met het advies van Dr. Feisser vereenigen. De invoering moet niet bruut geschieden, ze moet langzamer hand inwerken. Een geneesheer-directeur van den géneëskundigen dienst kan in de toekomst in Volle functie zyn; een bijbe trekking zal dat op den duur niet wezen. Spreker is kist zoo bescheiden als de heer Van Stabl, maar acht het wel ge- wensclit mede te deelen dat spr. needs 10 12 jaar geleden over de instelling van de geneeskundige dienst heeft gesproken. De heer MULDER (e.g.) zegt dat alleen de inspecteur van den geneeskundigen dienst iets over den apotheker heeft te 'zeg gen en niet de directeur van den genees kundigen dienst. Spr. acht het beter dat de nieuwe gemeentefunctionaris met»het direc toraat wordt belast opdat voorkomen worde dat de geneesheer-directeur van het Ziekenhuis te veel administratief werk krügt. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt niet tegen den mond- en tandhygiëne op school te zyn, zooals uit de opmerkingen van wet houder Van Staal zou kunnen blyken, maar dat directe invoering thans niet geschikt wordt geacht. Spr. acht het niet in het belang van den dienst dat het directoraat zou worden opge dragen aan een jong schoolarts. Alle medi sche autoriteiten, ook in Gezondheidscom missie en de Inspecteur der Volksgezond heid, hebben de benoeming van den genees heer-directeur van het ziekenhuis gewenscht geacht. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Het voorstel en de daarbij behoorende verordeningen en instructies worden na enkele opmerkingen ongewijzigd aangenomen. De VOORZITTER spreekt de hoop uit dat deze dienst voor de gemeente van veel nut zal blijken te zijn. Het voorstel tot vaststelling eener Monumenten verordening. De heer FOKKERS (s.d.) zegt dat er geen verordeningeiy moeten wordèn gemaakt dan wanneer ze strikt npodig zyn. De Hollandsche vrijheid moet zoo min mogelijk aan banden worden gelegd. De heer DE WITT WIJNEN: Keurig! keurig! Een historisch woord om te»ont houden! De heer FOKKERS: Als de liberalen het ook maar toepassen! Spr. kan zich niet met deze verordening vereenigen. Wanneer men bepaalde gebou wen wil behouden, moet de gemeente die in eigendom nemen. Spr. meent dat er spe culatie kan bestaan walmeer bepaalde ge bouwen op do lijst worden geplaatst van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg. Wethouder VAN STAAL (s.d.) verklaart den opzet van hfit voorsteL om bestaande monumenten te behouden. Zoolang er geen rijkswet is, acht spr. een gemeentelijke ver ordening noodig, wellicht kan deze er mede toe leiden dat er een rijksregeling komt. De strafbepaling is facultatief. De be doeling is dat het kortzinnig inzicht der burgerij zal worden versterkt. Dit moet leiden tot meerder waardeering daarvoor. De heer MUDDER (e.g.) vraagt of iemand die een huis heeft met een oud geveltje niet mag verbouwen zonder in overtreding te zijn? Moet die man dan gegijzeld worden Wethouder VAN STAAL (s.d.) is geen specialiteit <y» het gebied van gijzeling. Het huis van spr. heeft een deur, die op de monumentenlijst staat. Het zou spr. zeer kwalijk worden genomen als hy die deur zou verkoopen- De heer VERKERK (a.r.) vraagt of art. 12 de rechtsjjositie der kerktm niet aantast. Wethouder VA-N STAAL (s.d.) wyst op de Bouw- en Woningverordening, waarin deze aangelegenheid ook is geregeld. Spi wyst op de Lier, waar by een nieuwe R.K. kerk het oude monumentale gebouw is ge handhaafd. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) gaat hier mede acoord; de R.K. kerk past zich aan by de verschillende bouwstyien, rekening houdend met het karakter der kerk. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal stemdistricten. Aangenomen. Het voorstel inzake de uitvoering yan de Ziektewet. De VOORZITTER licht het voorstel toe. De bepaling door de gemeente gesteld gaan in 't algemeen uit boven de bepalingen die de Ziektewet stelt. Voor wie niet vallen onder de bepalingen der gemeenteregeling, moeten thans krach tens de Ziektewet bepalingen worden ge vonden. De heer PRE VOO (s.d.) vraagt of de voorgestelde regeling het georganiseerd overleg heeft gepasseerd. De VOORZITTER deelt mede dat dit ad vies niet is ingewonnen. Veel wat thans wordt voorgesteld, werkt legistatief. Deze aangelegenheid komt voor overleg niet in aanmerking. De heer PREVOO (s.d.) kan zich met dat standpunt niet vereenigen. Spr. vraagt of de losse arbeiders by ziekte dezelfdp uit keering krijgen als wanneer de gemeente zou "zijn aangesloten by een bedryfsvereeni ging. De heer MIDDELWEERD (r.k.) vraagt of alle ook by de werkschaffing in dienst zjjnde werklieden, onder de regeling vallen. De heer MULDER (e.g.) vraagt of het niet nadeelig is voor de gemeente dat deze zich niet aansluit by een bedryfsvereeni- ging, maar zelf de risico wil dragen? De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) acht hèt van belpng dat de gemeente zelf de risico draagt totdat een betere regeling wellicht mogelijk wordt. Wellicht brengt de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten een voorstel tot collectieve verzekering. De VOORZITTER wyst er op dat de Ziektefondswet nog niet in werking treedt. Het is nog niet zoover dat naast de uitkee ring van het loon ook de uitkeering van de ziektegelden verzekerd is. De VOORZITTER zet uiteen welke de wenschen zyn, welke nu onder dit voorstel vallen. In art. 25 van het werkliedenregle ment zjjn deze vermeld. Die categorie valt dus nu onder de bepalingen der Ziektewet. Het eigen risico wordt voordeel iger ge acht. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) afiht het tactisch deze regeling voorloo- p i g te aanvaarden zonder eenige préjudice. Wanneer mocht blyken dat in de practyk een bedryfsvereeniging goedkooper werkt, dan kan daarby aansluiting volgen. Het blykt dat'de gemeenten als de dood zyn dat zy onder de Raden van Arbeid worden gebracht. Behandeling van een dergely^ ontwerp zonder commissoriale voorbehandeling acht spr. bezwaarlijk. De heer POLET (a.r.) neemt hetzelfde standpunt in als B. en W., dat ook door den heer de Witt Wynen is ontwikkeld. Het voorstel en de daarby aangegeven regelen, worden zonder stemming aange nomen, waarbjj voor de kort ontslagenen dezelfde rechten gelden als voor de vaste werklieden. Het voorstel tot aankoop van een woon huis en pakhuis aan de Boomgaard straat van den heer J. Smits. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van het per ceel Boomgaardstraat 100 van den heer A. de Wit. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan den heer F. Stuurman. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van grond van Mevrouw BrediusGijsberti Hoden- pijl te Zeist. Wethouder VAN STAAL (s.d.) dankt voor de wijze waarop de eigenaren in deze en vorige zitting hunne medewerking voor den aankoop door de gemeente hebben ver leend. De heer Mr. DE WITT WIJiNEN (lib.) acht dit voorstel te kort in handen van den Raad om daarover thans na 2 dagen te oor- deelen en zonder dat dekking daarvoor is aangegeven een bedrag van 35.000.te voteeren. Het eertijds aangekochte industrie-terrein ligt ook nog steeds ongebruikt. Wethouder VAN STAAL (s.d.) acht grondaankoop in het stadsdeel Korte Akke ren tot aan de sluis noodzakelijk. Wanneer Mr. de Witt Wijnen zich hiertegenover ïlaatst, verklaart spr. dat deze een ver teerde houding voor de gemeente aanneemt. Het oude bestuur is in deze in zyn taak tekort geschoten. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) kan zich met deze aankoopen. die in 't belang der gemeente-uitbreiding zyn, goed vereenigen. Wethouder DONKER (r.k.) noemt dit een bijzonder geval. Mevr. Bredius wenscht deze Zaak vóór 1 Mei te transporteeren. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) kan zich, nu thans de .zaak duidelijker wordt, het voorstel verklaren. Maar deze argumentatie heeft de verantwoorde lijke wethouder niet gegeven. Spr. zal toch uit protest tegenstemmen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) merkt hierby <>P dat Mr. de Witt Wijnen zich als advocaat tot de hooge bestuurscolleges ge wend heeft om er op te wijzen dat de ge meente deze grondaankoopen niet noodig heeft. B. en W. zeggen dat de renten in de grondprijs worden verdisconteerd, zoodat de gemeente daarop nooit geld zal verlie zen. Wanneer lange onderhandelingen ein delijk tot een gunstig resultaat hebben geleid, is het gewenscht met het oog op den vereischten spoed dit voorstel thans te behandelen. De VOORZITTER wyst er op dat de hui dige toestand meebrengt dat de gemeente geleidelijk de beschikking moet hebben over de terreinen tot by den sluisbouw. De prijs analoog met dde van andere soortgelijke terreinen. Het voorstel wordt met de stem v«n Mr. de Witt Wimm Het voorstel tot aankoop van MS?' Boomgaardstraat 98. Het voorstel intakf huu^prii™"' de woningen van .De GeedVwiJ" en „Ona Meaal". De heer MIDDELWEERD (rk.1 m dat er bijzondere factoren gelden voo?ïï teegstaan van meerdere woningen ba lï Goede Woning en „Het Volksbelang" ÓT vraagt hoe het komt dat de door St. J„„ï ook reeds aangevraagde enkele huur,,.! gingen niet in den Raad zyn geweest Wethouder VAN STAAL (ldTLnt dat het geen reden heeft op de detailsEt gaan. By St. Joseph waren enkele woni» gen die door inrichüng tot huurverlarin. moesten komen. Dat is reeds toegeitaan nl correspondentie met den Minister. De Ver laging is intusBchen reeds ingegaan. Aangenomen. RONDVRAAGD. De heer HEERKENS (r.k.) vraagt W het staat met de Nieuwehaven. Het is dtar by de Laurierbuurt slecht gesteld Ook vraagt spr. of de twee woningen bil den ingang van de Boelekade daar log m J ten blyven staan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) «egt dat zoolang de eigenaar der woningen mfcc belieft, die toestand in de Boelekade blijft. Met demping en rioleering van de Nieuwehaven gaat gepaard een groote uit gaaf van 70.000 tot 100.000. Met die uitgaaf moet even worden gewacht. De openbare zitting wordt te kwart over elf gesloten. De Raad gaat daarop over in besloten zitting. STADSNIEUWS. GOUDA, 25 Maart 1930 De tabaksverkoop van Gemeentewege in de „Moriaan". Een adres aan Gedeputeerde Staten. l)e Vereenvan Sigarenwinkeliers heeft cn adres gezonden aan het College van Ge deputeerde Staten van de provincie Zuid- HoUand van den volgenden inhoud Geeft eerbiedig te kannen, de ondergetee- ende. sigarenwinkeliers vereen iging „Gou. da' te Gouda, ten deze vertegenwoordigd door L. D. van Vreuiningen en J. van fe Jagt. respectievelijk voorzitter en aecretarii en domicilie kiezende ten huizen yan hoi* secretaris aan den Kleiweg no. 21 te Gouda, dat door den Raa d der gemeente Gouda in zijn vergadering van 17 Maart 1930 bat besluit is genomen om in het aan de Ge meente toebehoorende pand „dfe Moriaan" aan d« Westhaven, een museum te stichtea, waar op zich «elf genomen* nieta tegen L, docli dat tevens liet plan bestaat daaraan te verbinden een imitatie antieken Tabab- winkel waarin door een door de Gemeeato aan te stelien persoon tabak zal wordso verkocht, dat zij van meening is, dat hier de oertts etap wordt gezet op het glibberige pad, dB i tot een ongewensohten vorm van over- .sbemoeüng, waartegen de vereeniging ten zeerste moet protesteeren. Waar dte Goudadhe winkelstand in 't alge- ieen en de sigarenwinkeliers in het bijna- der onder zeer zwaie lasten en wettelijke verplichtingen gebukt 8»^. gaat het o.i. niet aan dat laatst genoemden nwt behulp hunner eigen belastingpenningen beconcur reerd worden door de Gemeente. ■ten waarom zij Uw College dan ook dringend verzoekt aan dit besluit van deo Goudschen Raad, wanneer het U tar beoor deeling wordt aangeboden. Uwe goedkeuring te willen W inkelieAvereeniging. Gisteravond kwam de Goudsche Winko- tersvereeniging in café „Harmonie" op de Maakt, ter algemeene vergadering bijeen. De Voorzitter, de heer B. Rietveld, opende niet. een hartelijk welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen, in liet bijzonder den héér C. de Bruijn uit Rotteixiam. De heer A. C. de Bruijn, assurantie-expert [te Rotterdam ving hierna zijn causer* aan, over het onderwerp: ,,Wat moet de winke lier van assurantie weten". Spr. wilde geen wetenschappelijke lering houden, maar meer een praatje over het be- 'angrijkste, n.m. óver het verschil tusechen 'een assuramti# en een koop en verkoop. Verzekering, zoo zei hij, is iets waaraan een zeer groote behoefte bestaat. De dekking an onvoorziene gebeurtenissen heeft da erzekering op het oog, door vergoeding. Verzekering dekt de schade"; is van M» allergiootste belang in het economisch* leven. De onvoorziene gebeurtenis is hrt grondbeginsel van de verzekering, en maakt het verschil tusschen deze en weddensctep of spel. Men kan zioh te goeder trouw rtt- gissen over de eventueele schade-uitbetaüof. Dit maakt juist, dat men al te vaak van chicanes spreekt. Laat verzekeren alle» door vakmenschen, die weten waar het op aankomt. Men is oofe dikwijls gedwongen bij een bepaald iemand te verzekeren. In het algemeen komen de verzekeringen tot stand: le. bij onderlinge verzekeringsmaatschap pijen. 2e. bij particuliere maatschappijen, 3e. op beurspolis, d.w.z. op een en dezelf de polis, 4e. bij buitenlandsche maatschappijen. De Hollandsche maatschappijen zijn af hankelijk van de groote buitenlandfiche, wat op zichzelf niet zoo erg is. Juist bij 87°°" rampen, is dit eerder een voordeel- Spr. gaat hierop nader in, op datgene wat vooral voor den winkelier van het aller grootste belang is. Brandverzekering, taxv niet te hoog of te laag. Goede admin» tratie wenschelijk, schadeKipgave n*t te inbraak ook Bedrijf8-snbroak-verzekeringKasgelden- •^•«den zijn zoowel bij brand- al» bij niet verzekerd. Glaaverzekering - groot belang. Zoo ook transportver zekering. Een vervoerder is dan aJleeO aan sprakelijk, indien zijn sobuld te be wij*" valt. Verder besprak de heer de B. weétehj*"6 aansprakelijkheid en automobiel ver*»* Zij, die zich met ingang van 1 April 1930 voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ring, en hoe in Nederland vrijwel iedereen kent het groote nut «ener levensverzekering De wettelijke verzekeringen zijn o.a. ziek te. ongevallen enz. Wanneer men een verze kering sluit, lette men vooral op het adres, leze men wat in de polis staat. Spr. wees up de vele moeilijkheden in liet verzeke- rtngsvak. en besloot met er op aan t« drin gen, dat men zich tóch vooral door vakmen schen moet laten verzekeren. Van de gelegenheid tot het stellen van I vragen werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter den heer de Bruijn dankte voor zijn leerzame causerie. De notulen der vörige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam Voorstellen over te behandelen onderwerpen op het a.s. Congres hetwelk gehouden zal worden te Groningen. Bespreking van eventueel nog op uien avond door de leden voor te stelLen onder werpen, die op bovengenoemd congres be handeld kunnen worden. De hoer v. Vlaai-dingen merkte op, dat van verschillende zijden actie wordt ge voerd tegen coöperaties vap spoorwegperso-' neel. Waar goederenvervoer voor dezen gra tis geschiedt, is dit een oneerlijke concur rentie. De heer Houtman deelt mede dat hier reeds werk van gemaakt wordt. De heer v. Vlaardingen zegt, dat niet alleen spoorwegpersoneel hiervan profiteert. De Voorzitter zegt toe dat dit het Bonds- best uur onder de oogtyi gebracht zal wor den Aan de orde is Mededeelingen Jan S i-l ïenk fonds De Voorzitter deelt mede, dat de Konink lijke goedkeuring afgekomen is en dat tevens een gift van f 100 is binnengekomen. Rondvraag. De heer y. d. Jagt vestigt de aandaoht op het huis „<fe Moriaan" en het Raadsbesluit om in dit huis van gemeentewege tabak te verkoopen. Het principe hier is verkeerd. Heeft dit de aandacht van het G W.V.-be stuur gehadp Zal nader onder de loupe geijomen worden De heer v. d. Jagt stelt voor een schrij ven te richten, rechtstreeks aan het Ge meentebestuur. waarin afkeuring wordt uit gesproken. dat aldus wordt gehandeld. Aldus wordt besloten. Na de traditionele verloting volgt slui- tung. Aanhouding van vreemdelingen. Door de politie alhier zyn aangehouden twee vreemdelingen E. J. K. en A. H., bei den wonende in Duitschiand. Daar zy zonder middelen van bestaan waren, zijn zy gisteren over de grens gezet. Geveatigden en vertrokkenen. Gevestigde»: G. Eijer, van Hchoter- land. Heerouveen 226, naar Markt 21T. de Groot, van Delft, Koningsplein 27, naar Flu- Wfelensingel 2h. van Grieken, grondwer ker, van Gouderak B 18, naar Spioringstraat 2, M. J. Bremmert, dienstbode, van Voor burg, Kon. Wilhelminalaan 44, naar Groe- nendaal 73, M. A. J. Reijen,, reliigieuse. van Breda, Haagweg 21, naar Westhaven 25, Th. Nunnemann, religieuse, van Oudenboech A. 368, naar Weethaven 25; M F. Groenevelt. verpl., van Putten, A. 160, naar Krugerlaan 130, E. de Vries, onderwijzeres, van Berg ambacht, D. lb, naar Krugerlaan 213; E. V. Triet, Van Reeuwijk, d'Aumerielaan 306, n. Lange Tiendeweg 74; M. H. Bos, sorteer- ster, van Amsterdam, ab. ^Susanna", naar Ht. Joaephstraat 33, J. G. H. van Meurs, •lienstebode, van Breda, Eindstraat 30, naar Gr. Florieweg 4; J. A. Slor, van Lange Rui ge Weide, 69a, naar Drapiersteeg 3, M. van Duijvendijk, dienstbode, van Krinmpen aan de IJssel, A. 3, naar Reg. Plantsoen 30; A. B. L. Grubmüller, dienstbode, van Stolwijk B. 30, naar Westhaven 11, j" M Knok, dienstbode, van Zeveaihuizen no. 92, naar Lange Tiendeweg 49 C. Meek, electricien, van Groningen, Gerb. Bakkerstraat 62a, n. I ijsterbesstraat 27; H. Schelling, bouwvak arbeider, van Rotterdam, naar St. Anthonie- straat 16; J. Slappendel, bloemist, van Aals meer, Seringenstraat 6, naar Gouwe 214P. Pellegrom. pakhuisknecht, van Montfoort, Bergstraat B. 112, naar Gouwe 188; A. J. H. Vocking, reiziger, van 's-Gravenhage, Molenstraat 65, naar St. Anthonieetraat 10 A. Treuren, melkventer, van Stolwijk G 89a naar St Josephstraat 57, G. van Staveren, straatmaker, van Bodegraven, Emmafcade 86. naar Meidoornstraat 4 N. van Roijen, wenkman. van Voorschotten, Leédscfcew*» 219, naar Boelekade 47 M. H. van Dam winkelier, van Stolwijk C. 85, naar Vla^ mingstraat 31a A. Verstoep, van Haastrecht D. 51, naar 4e Kade 80 A. Kortlever, tuin man, van Haastrecht, D. 44, naar Meidoorn- straat 22J. I3urger, l.w., van Rotterdam, Zaaierstraat 305. naar Walvisstraat 2; A. W. Hohilt, broodbakker, van Gouderak B. 6 raar Spieringstraat 147; J. de Heus geh. met E van Hemert, van Curasao, naar Walvisstraat 10; G de Lange, beiteer van Wftddinxveen F 320, naar Bogen 30; G. E. d. Meer. kom. dir. bel van Aardenburg, Oud« Kerkstraat no. 153, naar IJssellaan 229: K. Koster, dienstbode, van Zwammer- dam B. 15, naar Zoutmanstraat 46; H. M. O. van Leeuwen, van 's-GYravenhage, Laan v. Poot 164. naar Keizerstraat 58; A. Appel, van Leiden, Da Costastraat 1, naar Graaf Hor is weg 77. M. Visser, van Gouderak B. naar Meidoornstraat 18; M. G. Brou wers^ dienstbode, van Ameteidam, P. C. Hoofstraat 160, naar Winterdijk lb; G. J. Edrinwn. dienstbode, van Boskoop, Tuin- aat 41, naar Groenendaal 17- J Ooeter- 42M. M. Hoogaidoocn. Bwuwijk. RMdHats*,* 291C. bob Gou-we r 161; A. van der Weijde, van Moordracht" C. 23, naar Vondelstraat 23. C. van Dijk, van Westerkade 24 cmfwRb Vertrokken: C. van Dijk, van Wes terkade 4 naar Waddingsyeen„ Bloemendaal L. 25; C. van der Linden, van Vorstman- straat 39, naar IJsselsteui, Hoogland 96a M. J. Verweeij. van Gouwe 230, naar Zwam- merdam. Tolstraat Th. A. van den Berg van Karnemelksloot 102, naar Schoonhoven Koestraat 53, C. C. Mantz, van Nonnewater 1, naar Capelle aan den IJssel. Dorpsstraat 3. E. A. Lagerberg. van Markt 58, naar Oudewater, Ams. veer C 116, M. Snijders van Spiermgstraat 145, naar Haastreciit.' Stolwijkersluis D. 52, J. L. Wortel, kape laan, van Kleiwig 25, naar Amsterdam, Am- bonplein 13; J. W. Jansen, van St. Joseph straat 76. naar Rotetrdam. Marnixstraat 2ap. R. Kok, van Krugerlaan 43, naar Vee- nendanl. Hoofdstraat A 159; M. de Pagter van Krugerlaan 43 naar Veenendaal Hoofd straat A 159, C. Nieuwenhuizen, van St. Jo- sepiistraat 57, naar Reeuwijk, Zwarteweg 672*. A. Both, geh. met G. Houtman, van Fluweelensingel 72, naai- s-Grawenhage, Heerenstraat 8b; C. H. Meijer, vau Kanaal straat naar Weert, Julianastraat 70, 1'. de Bruijn. van Crabethstraat 12, naar Oudewa ter, L. Burgwal B 457A. C. Brommer, van Krugerlaan 130. naar Rotterdam, Sohied. Singel 75; W. Joosse van de La Reijlaan 11 naar Velsen (IJmuiden Oost) Zeeweg 21, B. L. de Wolff, van Steijnkade 2, naar Naaldwijk, Willuelminaplein 19; J. M. Gud- dens, van Boschweg 43. naar Rotterdam, Fuohiastraat lib, I. J. M. Peeze Binkhorst van Korte Tiendeweg, 24 naar Geleen (Noord) Rijksstraatweg 11; A. Bruining, van R. van Catsweg 37, naar Weltevreden (N. O-I H. Kuchten, van Gouwe 34, naar Rotterdam, Mathenesserstraat 46b K. C. J. Slobbe, van Slappendel 21. naar Amsterdam Kuiperstraat 101. Burgelijke Stand. GEBOREN: 21 Maart WiUielmiua Adri- ana. d. van H. M. Teunissen en J CM Trijsburg, de la Reijlaan 21. 22 Maart: Jacomina Amelia, d. van W Wildschut en M. M. van den Nieuwendijk, Heinierstraat 18. Leendert, z. van L Plomp en N. van de Water. IJssellaan 39. 23 Maart Maria Petranelle, d. vUn G. J Verheul en M. P. van Wijk. St. Joseph- strait 17. OVERLEDEN21 MaartHeiman Verloop 52 jaar. 22 Maart: Gijsbertus Se venhoven, 78 j. Pieter Kelder. 88 j. Johanna de Jong. 21 j. Agenda. 25 Maart, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. By- zondere tooneelvoorstelling N. V. Hol- landsch Tooneel. 26 Maart, 2 uur. Raadzaal stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 26 Maart, 9 uur. Schaakbord, Bovenzaal. Alg. Verg. Ver. tot Instandhouding v. h. Goudsch Muziekkorps. 29 Maart, 2 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Modeshow firma Gez. van Dantzig. 30 Maart, 2* u. nam. Soc. de Réunie, Volks universiteit Concert door leden voor de leden. - 29 Maart 2uur Ambachtsschool Promotie van de leerlingen. 30 Maart Soc. Ons Genoegen zaal Kunstmin Nationaal Concours voor Mondharmonica en Accordeonvereenigingen. Aanvang 12$ uur. lApril 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen" Uitvoering Chr. Muziekvereeni- ging „De Bazuin". 2 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E.H. B-O. onder leiding van Dr. Montagne. 16 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E. H.B.O. onder leiding van Dr. Evers. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 28 Maart, benevens den daar op volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nacht« echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK BOSKOOP. Eergisteren nacht brak brand uit ten huize van A, Anker, wonende in de Barend- straat. Krachtig optreden, had gelukkie het gevolg dat de brand in den aan van g~ kon worden bedwongen. De oorzaak is onbekend. Mej. A. M Brand alhier is benoemd tot typiste ter gemeentesecretarie. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de j.l. Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering zijn een paar belangrijke besluiten genomen ten aanzien van het elec- tiiciteitebedrijf. Aanwezig waren met den Voorzitter, Ba ron van Hemert tot Dingshof, alle leden. Na opening en goedkeuring der notulen der vorige vergadering deed de Voorzitter mede- doeling van een aantal ingekoipen stukken, wiaaronder ^reces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en het electrici- te«ts- en waterleidingbedrijf. Goedkeuring van de Gedeputeerde 8taten op de begrooting voor 1930, waarbij een opmerking inzake de astetelling van de pensioensgrondslag van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met huwelijksvoltrekking, welke nader wordt vastgesteld op f 30.-. Van Regenten der stichting Bisdom va^ Vliet, een ver zoek om mede te werken tot herstel van een te naamstelling van een perceeltje grond in de kadastrale leggers, hetgeen abusieve lijk beschreven staat als eigendom der ge meente, doch dat in 1887 aan genoemde stichting i. verkocht. Hieraan wordt ™1- daan. Adres va„ de Gerei. Kerkeraad en A.-H. Kiewereemging om afschaffing van de kermisin handen van B en W om ad vies. Een adres van de R.K. Kieevereeoiging Intake de tarieven der antobusonderneming De Voorzitter deelt mede dat inzake de auto- busonrteneimng telkens aan de Gedepu teerde Stoten advies wordt gegeven, en dar bij ook de wenseJtelijkheid van een lager tarief ia geuit. Een en ander ia dan ook meermalen met den ondernemer besproken doch mnder auoeee. De dienst wordt uitsta kend uitgeoefend, doch overal wordt voor dergelijke trajeetso Mn tsriel vu 90 cut gerekend. De heer Scheer zou nog «en» overleg ple.' gen met den ondernemer terwijl de heer Re- neman meent dat de dienst goed is doch het tarief te hoog. Met 4 teg<m 3- stemmen wordt beslbten het adres bij de Gedeputeerde Staten te onder steunen. Vastgesteld wordt het voorschot op de vergoeding der bijzondere scholen ingevolge art. 191 der L. O -wet voor 193Ó Adres School arteendistrict ,,Lek en IJa- ael" om alsnog tot toetreding tot den sóhool- artsandien8t te besluiten. De Voorzitter geeft een korte toelichting op de betrekkelijke stukken. welk« hebben gecirculeerd. Wethouder van den Berg merkt op dat d«Be zaak reeds 2 maal ter sprake is ge weest Het blijkt thans dat de regeling zal werken voor de 3 echoten. terwijl de keu ring voor het onderwijzend personeel der bijz. scholen niet verplichtend is gesteld. De Voorzitter zegt dat de bijzondere scho len vrij blij voi, en niet gebonden worden Tot toetreding wordt besloten, tegen de heer van Dijk. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten het tarief voor water- levering voor bouwwerken te bepalen op f 10.- voor 25 M3. Goedgekeurd worden een tweetal besluiten tot af- en overschrijving, dienst 1929. In behandeling komt het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkabe- Hng van het bovengrohdsch net in het dorp. waarbij de lieer Ir. Dijker, van het tech nisch bureau van dér Hegge Zijnen uit Utrecht, toelichting verstrekt. Ir. Dijke heeft ter zake een uitvoerig rapport uitge bracht en deelt mede dat het net thans 13 jaar bestaat, en goed onderhouden is. Men nadert nu echter de periode, waarin dit on derhoud steeds meer koeten zal vragen. Ver der levert een bovtengrondsrii net door liet groot aantal blanke draden steeds levens gevaar op. Ook uit aestetiseh oogpunt is het wenschelijk de ontsierende palen te doen verdwijnen. Het netverlies bedraagt thans ruim 18 pet., hetgeen met -en ondergrondsch net in de kom terug te brengen zal zijn tot pl-ni. 10 pet., hetgeen bovendien een finan cieel voordeel zal geven. Een ondergrondsch net is ongevoelig voor atmosferische invloe den (storm en onweer) dus minder storlh- gen, verhooging der veiligheid, grootere be drijfszekerheid. rustiger licht, minder dti oom verlies en langer levensduur, terwijl de onderhoudskosten aeer gering zijn. De totale kosten worden geraamd op f 16000 -, alles inbegrepen, waaronder straatverlich ting. welke niet op het bedrijf drukt, doch ten laste van de gemeente komt. Daar het bëdrijf reeds een reserve heeft var» pl.m. f 9000. zullen de jaarlijksohe uitgavep niet f 760 stijgen, hetgeen de te verwachten voordeeleti zeer zeker waard zijn. De heer Scheer ziet) met genoegen deze zaak in een openbare vergadering behandeld doch zou het gewienacty vinden het publiek in de gelegenheid te stalen van de voordee- len op de hoogte te kaaien, waarop de Voor zitter zegt dat het in bedoeling ligt door een populaire bijeenkohwt de voordeelen met ,1^t«ebruik eleotridteit aan het lioht te De heer Scheer zegt op het oog te hebben het voorstel tot invoering van het vastrecht, waarop d« Voorzitter zegt dat thans het voorstel tót veukabeling aan de orde ia en dat daarmede het publiek niet te maken heeft. De heer Scheer verklaart zich op en top voor verkttbeüng. doch heeft zich afgevraagd of het wel wenschelijk is dit nu te doen, of t-enige jaren te wachtep, tot men het zon der leenen kan doen. Spreker houdt een uit- voerig betoog over de winsten van het be drijf in de laatste jaren, het stroomverlies enz.,- waarop Ir. Dijker de voordeelen van thans lierkabelen uiteenzet. De heer Scheer blijft van meening dat het niet noodig is het net, dat nog niet versleten is, reeds thans te vervangen en zou willen voorstellen Net plan eenige jaren uit te stellen, en hierover met te beslissen, zonder dan het publiek daarvan iets weet. Een beslissing nu zou bespottelijk zijn en spreker maakt de op merking dat die Voorzitter het voorste] er thans wil .doorheenjasen", waarop tus- M-hen den Voorzitter en den heer Scheer een onverkwikkelijk hamer- en vuistslagen- debat (op den tafel) ontstaat. De heer van Dijk wilde een opmerking maken en deelde tot groote hilariteit mede 7oo geschrokken te zijn. adat hij eerst moest bekomen. Vervolgens maakt hij de opmer king dat de meeste palski bulten de kom van het dorp staan en ri-aagt waarom het wenschelijk is nu te verkabelen, waarop ge- antwoord wordt dat dit elk moment kan geschieden. De heeren Reneman en Raateland wijzen nog op het gevaar dat het bovengrondsch net voor Groote en Kleine Haven oplevert, waar de draden laag boven den grond han gen en men bij stormachtig weer vaak von ken ziet springen. Ten slotte wordt het voorstel van Burge meester en Wethouders in stemming ge bracht en aangenomen, tegen de heeren Van Dijk, Dogterom en Scheer. Vervolgens ie ami de ede tiet voomtel tot invoering van vast-reAt voor eleotriechen Stoom, waarvoor Ir. Dijker eveneens toe- lichting verstrekt. Het tarief geldt alleen voor toestellen, aangesloten op één phase. Het wordt berekend naar 4/5 van het ge bruik in 1929. waarvan maandelijks 1/12 als vasl-reoht in rekening wordt gebracht Hei afgenomen verbruik wordt tegen 6 cent per K.W.U. in rekening gebracht. Dit tarief geldt voor het heele jaar. doch, moet worden aangegaan in de eerete 6 maanden van het jaar. en wordt etitowijgend verlengd. Bo- vendien wordt voorgesteld dat de verbrui kers van krachtstroom een réduotie krijgen van 10 pet. voor éénmaal «ver het meerdere verbruik, indien blijkt dat rij in eenig jaar meer hebben verbruikt dan in het vooraf- gaande jaar. Het vocrstel wordt met algemeene stem- YBRSTANDlOBhuknxximt ■preken niet neer havermout, Iij spreken over Quaker. Zij eiechen Vlugkokend Quaker Havermout, omdat rij weten dat dit de been wort ter wereld ie. 453ste STAATSLOTERIJ. le klasse. Trekking van riuuraag 25 Maart. Hooge pry zen: f 20.006.13047 5000.3342 1000.2152 5682 f 400.—: 4969 f 200 20720 100.—: 4694 13820 19893 Prijzen van 20.--»: 9 56 15» 283 313 373 375 384 I 396 434 496 587 683 734 885 893 899 918 1144 1239 12-/9 1299 1305 1319 1405 1440 1490 1496 1514 1720 1736 1804 1809 1827 1846 1892 1922 2034 2037 2056 2063 2064 2094 2096 2128 2153 2179 2224 2228 2229 2334 2347 2400 2442 2474 2480 2642 2652 2655 2608 2670 2687 2/95 3000 3029 8036 30/2 3109 81/5 3204 3330 3368 3402 3510 8542 3691 8689 3/06 8717 3728 3812 3917 3961 4001 4012 4049 4060 4122 4197 4231 4244 42ö0 4356 4393 4431 4442 4486 4497 4533 4537 4636 4639 4656 4795 4866 4877 5093 5106 5158 6174 61/9 5188 5289 5377 5383 5391 5461 5591 6597 5673 5736 5764 6802 5872 6886 59 <9 5990 6026 6164 6192 6218 6247 6266 6321 6440 64b9 6501 6502 6644 6688 6614 6644 6669 6/19 6746 6762 6777 6869 6890 6891 6910 6928 7022 7063 7067 7082 7114 7184 7202 7232 7238 7248 7268 7350 7384 7425 7447 7452 7460 7467 7637 7667 7672 7767 7768 7776 7830 7878 7886 7942 7949 7988 8028 8083 8132 8138 8211 8218 8226 8276 8303 8322 8323 8396 8482 8483 8512 8540 8544 8574 8644 8689 8698 8723 8744 8746 8757 8823 8905 8930 8985 8986 8998 9007 9030 9108 9141 9174 9176 9182 9190 9261 9326 9400 9431 9547 9595 9602 9624 9754 9852 9868 10034 10069 10118 10161 10172 10233 10282 10304 10416 10444 10466 10488 10492 10521 10590 10677 10754 10763 10849 10898 10900 10902 10927 10946 10988 11053 11135 11149 11335 11371 11390 11425 11437 11529 11565 11612 11740 11813 11819 11877 11886 11938 11945 11967 11975 12074 12176 12233 12393 12404 12430 12498 12501 12513 12656 12698 12625 12662 12712 12753 12787 12788 12863 12882 12922 13004 13024 13026 13103 felöl 13234 13263 13268 13269 13285 13288 13398 13407 13433 13436 13470 13480 13621 13624 13596 13624 13630 13654 18682 13683 13686 13763 18773 13870 13993 14042 14050 14066 14118 14152 14199 14268 14296 14308 14358 14381 14411 14412 14434 14494 14542 14704 14785 14833 14848 14959 14962 14983 16007 15050 15Ö96 15113 15136 15150 15177 16210 15225 16269 16379 15391 16436 15480 1550U 15522 15546 15550 15761 15769 15895 16010 16051 16085 16103 16109 16323 16329 16338 16397 16466 16605 16515 16582 16722 16752 16810 16819 16835 16841 16842 16871 16886 16937 16942 16945 16966 16969 17014 1710? 17103 17139 17392 17408 17404 17420 17498 17506 17514 17519 17538 17652 17677 17679 17695 17768 17824 17863 17949 17961 17975 17978 17992 18043 18046 18058 18087 18117 18211 18236 18259 18265 18269 18299 18307 18318 18324 18354 18407 18446 18449 18703 18785 18807 18852 18867 18871 18903 18936 18942 18958 18973 19017 19075 19110 19142 19144 19169 19212 19318 19327 19473 19477 19636 19640 19698 19717 19741 19766 19934 19994 20007 20039 20100 20119 20177 20227 20325 20435 20444 20469 20479 20590 20598 20689 20739 20752 20844 20868 20872 men aangenomen, waarna sluiting der ver gadering. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse!* veemarkt. 25 Maart. Aanvoer 162 paarden6 veulens, 1632 magere runderen, 760 vette runderen, 230 vette kalveren, 2374 nuchtere kalveren, 38 schapen of lammeren, 131 big gen, 8 bokken en geiten, 141 gr aek al ver en, 10 overloopers. Prijzen: Vette koeien le kw. 52$—57$, 2e kw. 46-49, 3e kw. 32$-35. Ossen le kw. 52- 56, 2e kw. 44—48 3e kw. 40. Stieren le kw. 49—00, 2e kw. 43—46, 3e kw. 34. Kalveren le kw. 80-85, 2e kw. 65-70, 3e kw. 50-55 Melkkoeien 220-420, Kalfkoeien 200—400, Stieren 140—500, Pinken 130-100, Graakal- veren 50—100, Vaarzen 170—240, Werkpaar den 186—270, 81achtpaarden 165—196, Hitten 80—85, Fokkalveren 15—20, Biggen 24—31, Biggen p. w 2.75. Handel in koeien en oesen kalm, iets la» gere prijzen. Stieren stille handel, prijzen yan de vorige week konden bedongen wor den. Kalveren slechte handel, lagere prijzen Melk- en kalfkoeien willige handeJ, prijzen van vorig week. Paarden trage handel, prij zen van de vorige week Fokkalveren lagere prijzen. Biggen luie handel, prij*» iete hooger Graskalveren kaïme handel, onge veer zelfde prijzen Kaasmarkt Bodegraven. 25 Maart. Aangevoerd 102 party en -w.o. 97 m. r.m., 49184 stuks, 44856 K.G. Pry zen le soort m. r.m. 46—49. 2e soort m. r.m. 41—46. Handel flauw. UKAAULUOZK iliENbl. Het proces tegen Mevr. Manaa. PAKU&, 25 maart. Naar Uians beleend is gemaakt zal het proces tegen Mevr. Jtianau /■ateraag 20 Maart beginnen. Met Mevr. Hanau zuuen tegelykertyd haar vroegere echtgenoot Biack, Audi- berf én eenige andere by deze zaak betrok ken personen terecht staan. Het algemeen vormend onderwijs hier te lande. Reeds sinds eexugen tyd is by bet hoofd bestuur tier Neoeriandscne iuaatscnappy voor Nyverheid en nandej de vraag aan ae orde of het algemeen vormend onderwys hier te lande wel voldoende nuttig rende ment oplëvert evenredig aan de kosten. Men heett zien daarby afgevraagd of de resul taten van het onderwys voidoen aan de eischen die d« klaatscnappy moet stenen; wat ex hapert aan de aanpassing tussen en lager en voortgezet onderwys en of er in het algemeen wei voldoende organisatie en centrale leiding in ons onderwys bestaat. Het hoofdbestuur heeft naar wy vernemen in zyn voorlaatste vergadering besloten hei vraagstuk van de doelmatigheid onzer onderwy sorganisatie In studie te geven aan een kieine daarvoor te stëfien commissie. De studie zal althans voorioopig beperkt worden tot Lager en Middelbaar (Voorbe reidend onderwys) en het vraagstuk der aaneensluiting. Als voorzitter dezer com missie die dezer dagen door den- voorzitter der My. geïnstalleerd is, is aangewezen Prof. Ir. D. Dresden, oud-leer aar aan de Tech nische Hoogt»school te Delft, thans direc teur van de machinefabriek „Jaffa" vJa. SchmüUer Co. te Utrecht en lid ran het hoofdbestuur. Het secretariaat is opgedragen aan W. B. Reynen, secretaris der Mg. Naksauplein te Haarlem. De commissie heeft besloten in de eerste plaats een enquête te houden in de kringen van het bedrijfsleven teneinde zich op de hoogte te stellen van de verlangens die daar bestaan ten aanzien van de Inrichting en de resultaten van het alg. vormend lager en middelbaar onderwys. WISSELKOERSEN. - 24 Maart. 25 Maart. Officieel. Londen 12.16 12.12% Berljjn 69.40% 59.48 Parijs 9,76% 9.76 Brussel 34.77 34.77 Zwitserland 48.28% 48.25% Weenen 35.15 35.12% Stockholm 67.02% 67.00 Kopenhagen 6680 68.77% Oslo 66.77% 66.75 New-York 2.48% 2.49'/. Niet-pfficieel. Praag 7S9 7.88 Madrid 31.22% 31.90 Milaan 13.08% 18.06 Beursoventeht. De verschillende di«oon<tovexlagingen gaan de beurs ongemerkt voorbij en sells de re ductie van de officóeele rentevoet van d0 Nederl. Bank sorteerde op de Anisterdaan- sahe beure hoegenaamd geen effect. Welis waar was de stemming eenigesins verbeterd maar dit zal waarschijnlijk toegeschreven moeten worden aan deh gunstig» indruk, die het herstel van de New Yorkache beurs hier maakte. Van een uitbreiden der affaire wa« niets te heepeuren, in tegendeel zou eerder van een verdere inzinking kunnen worden gesproken. Margarine Unie waren op een verhoogd niveau. Calvé Delft waren vaat. Akus daarentegen bleven qp de laag ste vorige prijzen De Philipeaandeeleo kon den eftnige procenten avanceeren. Centrale suiker stegen boven 50. Een flinke bedrij vigheid spreidden Koninklijken ten toon, die gevraagd waren voor buitenlandsche re kening en het gisteren geiteden verhes ïuim- söhoöts inhaalden. Verschillende buitenland sche soorten trokken aan. Rufeberaandeelen hadden een vaste markt in verband met de verbetering der prijzen Tabakken waren prijshoudend. Mijnwaarden en Scheepv.aandeelen lagen buiten de belangstelling. Suikerwaarden hadden een beperkte markt H.V.A liepen «ets naar boven. Op de Amenkaansche markt bestond be langstelling voor Fokker. ADVERTENTIEN. ala hulp in de huishouding tegen half April, leeftijd 18 i 20 jaar. Huiselijk verkeer, klein gezin. Br. Westhaven 45, Gouda.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2