r I in blaas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 17338 Woensdag 88 Maart 1930 88* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, bJÏEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. a BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De weg tot het Hart i c Gisteravond zijn de leiders der vlootdele- 120 MM van ■Hl m worden dagelijks aangei - en loopers, d zijn dagelijks Do Vlootoonferontio» Het denkbeeld van Grandi voorloopig niet aan de orde. De douane-conferentie. een om en 19 Maar ite or Ie iet 3e Jij >r- en »P Ik en :n- op let eit elt op or, de ;ni de >o- en spr. besloot, Miet te zeggen dat van de 's te ver- en uit plantep- i gij lijdt, man- een uitvoerige te zenden aac medicijnen, bij 4, die U alle i deling, met de eoiim coiiraixt. op». MVCIVMU »»»^v VV V». gaties in St. James Palace bijeengekomen. I conferentie slechts iets relatiefs Na afloop der besprekingen werd een communiqué uitgegeven, waarin uiteen werd gezet, dat de stand der conferentiewerk- zaamheden onder oogen was gezien en dat was overeengekomen dat in den loop van de volgende week een plenaire zitting zal Bij slot van rekening schijnt zij alles ver teld te hebben. Dit verhaal is haast te mooi om waar te zijn. Zij zou van de in scheping van den generaal getuige zijn ge weest. Van deze feiten gaf zy een uitvoe rige beschrijving. Zelfs was zy zoo dicht by, dat zy enkele woorden opgevangen heeft. De leider van de expeditie gaf blijk baar order den auto schoon te maken. De vier menschen, die uit den grijzen en den rooden auto stapten, waren Russen. Zy droegen een vyfde, die blijkbaar geen tee- ken van leven gaf, naar een motorboot, die terstond koers zette naar een schip, dat voor de kust kruiste. Zij zou den „politie agent” en de dame in lichten mantel hebben opgemerkt. Wat deze betreft, schijnt het getuigenis niet in den haak. Andere getui gen toch verklaren, dat die dame niet was mgestapt. Voor het overige stemde de tijd, waarop de inscheping waargenomen zou zijn, met de. voorloopige berekening over een. Men weet, dat de twee auto’s op ver schillende punten van den weg tusschen Parijs en de kust opgemerkt zijn. Dezer dagen moeten andere ooggetuigen van de inscheping gehoord worden. Volgens niet te controleeren berichten was Koetepof een week geleden in Rusland nog in leven. Naar alle waarschijnlijkheid is hy naar Rusland vervoerd over de Oost zee. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda.en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. U bent zeker de doodgraver? vroeg Harding, die over het hek van het kerkhof leunde en van den grijzen kerktoren naar den ouden man met zijn zeis keek. Ja, doodgraver en koster, was het ant woord Jonadab Smith heet ik Jonadab Smitheen dikke zeventig iaar heb ik nu FRANKRIJK. Haar man in brand gestoken? Drama in een dorp bij Amiens. Een vreeselyk drama heeft zich Maan dag in een dorp bij Amiens afgespeeld.' In de woning van een arbeider vond men den 34-jarigen man geheel verkoold. De onge veer negen jaar oudere vrouw verkaaide en toen werd het bewoond door een familie Storlanri, maar die zijn hier weer vandaan gegaan. En daarna woondè er een oude man; Meadows heette die, hij is gekorven en nu wonen er jonge menechen met kleine kinderen, net als in den tijd toen de kleine Merrings in den tuin speelden. De kleine Merrings. Harding zag plot seling een blecke stervende vrouw voor zich een vrouw met oogen vol van droefheid Was zij een van de kleine Merring’a geweest die daar zoo onbezorgd in dien tuin ge speeld had, vroeg hij zichaf. Het waren meisjes, al do Merring’s waren knappe lieve, meisjes, vervolgde de oude Janadab. Twee van ze stierven toen zij haast volwassen waren. Zij liggen daar ginds. Weer knikte hij in de richting van een hoek van het kerkhof maar twee van d« vier zijn blijven leven. Antonia dat was de knapste Antonia? E.. brandnetel Zij is worden gehouden, terwijl een nieuwe bij eenkomst der delegatieleiders is vastgesteld op Donderdag, wanneer Briand in Londen zal zyn teruggekeerd. Naar verluidt beoogen MacDonald en de andere delegatieleiders de conferentie te bezegelen door een vyfmogendhedenpact. Intusschen worden de besprekingen ijve rig voortgezet ten aanzien van de Britsche en Fransche vlootprogramma’s, waarby ge tracht wordt cijfers te vinden ten einde uit de Fransch-Italiaansche impasse te gera ken. Het antwoord der Japansche regeering op het door de Amerikaansche gedelegeerden, met goedkeuring der Engelschen, gedane voorstel wordt eveneens afgewacht. Gisteravond deden de delegatieleiders op nieuw pogingen om de moeilijkheden, waar mede men ter conferentie te kampen heeft, te «verwinnen. Het voorstel van Grandi, hoewel het naar men zeide de moeite van onderzoek waan! is, werd voor het oogenblik ter zijde ge steld. De terugkeer van Briand te Londen, wel ke tegen heden wordt tegemoet gezien, -geeft gegronde hoop, dhf are gevolg van net hernieuwde initiatief, welke de delegatie leiders aan den dag leggen, het mogelyk zal zyn op de plenaire zitting, welke de volgende week zal worden gehouden, rap port uit te brengen omtrent definitieve vor deringen. Hi u de man dien ik moet hleb- glimladhte over het hek tegen nog zoo rozig >els„ -- J- zjjn zyn eigen record nog te verbeteren. Volgens mededeelingvan den Nordd. Lloyd heeft de Europa voor het overste ken van den Atlantischen Oceaan slechts 4 dagen 16 uur en 42 minuten noodig ge had. Wanneer deze berekening juist is, heeft de Europa het retord van de Bremen met 54 minuten verbeterd. De gem. snel heid van de Europa bfdroeg 28 zeemylen tegen 27.72 zeemijlen van de Bremen. De Europa is te 1245 uur Amsterdam- sche tijd aan het quaWitainestation voor New-Yo^k aangekomen. Te 12.20 uur Am- sterd. tijd verliet de Döitsche ambassadeur Prittwitz met den vertegenwoordiger van den Duitschen consuF-generaal op een douanekotter de haven1; om de Europa te gemoet te varen. Aan de haven had zich een groot aantal journalisten, filmopera teurs en fotografen veéxameld. De tactiek van Moskou. Een waarschuwüli tegen overdreven bezorgdheid. In een uitvoerig artikel over het bolsje wisme waarschuwt d| „Voss. Z.” tegen overdreven bezorgdheids en angst daarvoor. Achter alle gebeurtenissen meent men Mos kou te zien; bij elk relletje denkt men da delijk, dat dit het bom is van de ineen storting van de bestaande orde. Men late zich toch, aldus betoogt de „V. Z.”, niet van de wys brengen door de leer van de wereldrevolutie! De werkelijke be- teekenis van de pogingen van Moskou om overal in West-Europa| onlusten te doen ontstaan, is een zuiver toolitieke: dit is een vorm van verdediging van een staat, die heel goed weet, dat zij» leger niet in staat is tot het voeren van Etropeesche oorlogert. Daarom schept men «fertj birmenlandsche politieke moeilijkheden, teneinde het denk beeld van een aanvalsoorlog tegen Rusland wegens de vele communistische cellen in de oorlogvoerende landen als bijzonder ge vaarlijk te doen schijnen. Een werkelijke beteekenis heeft de idee der wereldrevolutie slechts ten aanzien van Azië. In Europa legt het bolsjewisme slechts loopgraven aan tegen veronderstelde aanvalsmogelyk- heden; de bewegingsoorlog voert het in Azië. Mits de Duitsche crisis met een geschikte staats- en economische politiek wordt be streden, zal het groote aantal werkloozen niet het oor leenen aan de influisteringen van jechts of links: de beste bestrijding van het bolsjewisme ligt hierin, dat men met energie den economischen toestand in Duitschland verbetert en werkt in de rich ting van opheffing der enge tolgrenzen in Europa. In de Fransche «Senaat heeft Briand gis teren gesproken over de houding van de Fransche gedelegeerden op de vlootconfe- rentie te Londen, en de weigering van Frankrijk tot nieuwe concessies. Met kracht wees Briand de aanspraak van Italië op ge lijke sterkte als die der Fransche vloot af. Briand betoogde dat als Frankrijk te Londen een organisatie van wederkeerigheid en solidariteit heeft geëischt, welke aller veiligheid waarborgt, het dit deed in over eenstemming met de richtsnoeren van den Volkenbond. Het doel van het Fransche vlootmemoran- dum is, zeide hy, den vrede te verzekeren en de militaire lasten te verlagen, en er zou een groote stap voorwaarts zyn gedaan, in dien te Londen op deze basis overeenstem ming tot stand kwam. Men dient echter te zorgen, bij de volken geen overdreven verwachtingen te wekken, Die zich buigt om te vleien verlaagt zich, Die zich buigt om te dienen verhoogt zich Harding sloeg met zijn stok naar een brandnetel Zij is getrouwd niet waar? Zij is weggegaan toen haar jongste zuster niet nog veel meer was dan een kind Eh Antonia «elf. er waren niet veel meisjes die in haar schaduw konden staan. Jonadab schudde weemoedig het hoofd en zuchtte. Er was mijlen in het rond geen le vende ziel, die kwaad van Antonia Mer- ring dacht, maar ze is nooit in haar vaders huis teruggekomen nadat zij met dien kunstschilder is weggegaan. Is as er met een schilder vandoor ge gaan Ja zeker. .Maar vergeet niet dat ze niet veel ouder dan achttien, jaar was en de wachten is. In geen geval kan men van Frankrijk eischen dat het zijn eigen belangen offert op het altaar der internationale belangen. De Senaat keurde de houding van Briand en de delegatie goed. Een N. T. A.-bericht meldt nog, dat by de artikelsgewyze behandeling van de be- grooting van buitenlandsche zaken in den Senaat generaal Stuhl verklaarde, dat by de jongste verkiezingen in den Elzas geld uit Moskou was gebruikt. Hy deelde mede, dat hij na de behandeling van de begrooting een interpellatie zou houden over het optre den van de Sovjetagenten in Frankrijk. De landbouwstaten van Midden- en Oost- Europa hébben, naar het Hbld. meldt, giste ren na de* sluiting der douane-conferentie nog een byeenkomst gehouden onder voor zitterschap van den heer Negulcia (Roe menië). Vertegenwoordigd waren Roemenië, Polen, Tsjecho-SIowakye, Finland, Letland, Estland en Griekenland. Zy hebben de re sultaten der douaneconferentie besproken en geconstateerd, dat deze hen niet in alle opzichten bevredigen. Zij erkennen echter, dat het program voor de latere onderhan- (lelingen, waarin een vrij belangryke plaats aan de landbouwquaestie is ingeruimd, tot op zekere hoogte aan hun wenschen tege moet komt. Zy zyn van meening, dat deze wenschen slechts verwezenlijkt kunnen wor den door een. gemeenschappelijke actie der landbouwstaten. Zij hebben de meening uitr gesproken, dat zij de resultaten der confe rentie kunnen aanvaarden en de toekom stige actie van den Volkenbond op econo misch gebied met de meeste aandacht moe ten blyven volgen. ENGELAND. Bontdiefstal op groote schaal. Voor een totale waarde 100.060. De politie is volgens de „Daily News” aan het zoeken naar een modieus gekleede vrouw, die in gezelschap van twee mannen man was knap en hield er een manier op na om de menschen in te palmen Alle vrou wen mochten hem graag. Hij had kamers in de herberg en zat op de hei en in de lanen en in het boedi met zijn schilderezel. Do naldson heette hij. Jonh Donaldson en hij maakte juffrouw Antonia het hoofd op hol. ze was zoo knap en iedereen mocht haar zoo graag dat ze wel met een hertog had kunnen trouwen. Maar toen ze hem gezien had, had ze voor niemand anders meer oogen. En op een zomermorgen voor de zon was opgegaan, sloop ze het huis uit en ging met hem naar Londen en daar zeggen ze, is ze met hem getrouwd Maar waarom moest dat zoo in het het geheim gebeuren? vroeg Harding. Waarom trouwde die meneer Donald- veol op ht J-“ o 2: _12, .1 vertellen. Dan bent 2c 2!_„ ben Hardufg g': den ouden man, wiens gezicht was als een van z'n eigen appelsien wiens oogen zoo blauw als de wijde, wolkelooze hemel boven hem. Ik heb iemand noodig dtie mij iets kan vertellen van meneer Mer- ring en zijn familie. Maneer Merring en zijn familie? Wat wilt u van ze weten? vroeg Jonadab. Harding opende het hek en ging op een bank zitten. Ik heb redenen om te gelooven dat ik met een kleindochter van meneer Merring in aanraking ben gekomen en ik kom hierheen om zekerheid te krijgen. Een kleindochter van meneer Merring? Jonadab leunde zwaar op zijn zeis en keek den bezoeker met zijn heldere oogen uitvor- schend aan. Van wie kan dat een kind zijn? Dat juiet wat ik graag wild© weten, antwoordde Harding. Als u hier zeventig jaar gewoond hebt, dan moet u de .geschie denis van dé Merring van a tot z weten. Ja, wat er bekend is over de Merrings, weet ik zeker, verklaarde Jonadab langzaam Maar er wonen nu geen Merrings meer hier. De familie is weg ze zijn allemaal weg, behalve die hier liggen. Hij maakte met-zijn hoofd een achterwaartsche beweging naar graven rond om de kerk. En wie wonen er nu in het huis? Ze heeten Hanway jonge menschen, vreemden. Ze komen ergens uit het Noor den. Het huis heeft een heeten tijd leeg ge staan, nadat da oude Merring gestorven ia Naar bet Engelsch door J. VAN DER SLUYÉ1 Nadruk verboden. teiwijl hij naar de heldere huisjes keek, naar de tuinen, die prijkten met een kleurige pracht van Septemberbloe- men, naar de groene wei met den grooten kastanjeboom in het midden en de akkers die zich tot aan den rand van de lieide uit strekten drong de overtuiging zijn ziel binnen dat het leven ten slotte toch nog be loften inhjteld, en dat er in deze zonnige wereld nog wel een mogelijkheid tot geluk moest zijn. Het huis van meneer Merring? Het antwoord op deze vraag kwam van een kwieken ouden man, die gras maaide op htet kleine kerkhof. Dan moet u de wei langs den weg op naar Muntonhet huis staat achter in oen tuin Maar de Merrings wonen er niet meer. Het is al heel wat jaartjes gele den dat er hier in het dorp Merrings woon den. son haar niet gewoon? Ja! dat is iets dat we allemaal ge- vraagd hebben. Jonadab schudde weer het hoofd en zijn oogen stonden ernstig. Als alles gegaan was zooals liet behoorde, had hij naar meneer Merring toe moeten gaan dan zouden ze wel in de kerk hier getrouwd zijn, waar Antonia en de drie anderen ge doopt zijn. Waarom wilde hij 'haar alleen maar op de lieti ontmoeten en in heb bosch ifr plaats van in den tuin van haar vader zooals Vliet een behoorlijk meisje past? Neen het was geen zuivere koffie en niemand heeft er ooit het rechte van begrepen. Maar één ding kunt u van mij aannemen, ik wil er een eed op doen dat juffrouw Antenia zoo onschuldig was als een pasgeboren kind. Hij heeft haar natuurlijk het hoofd op hol gebracht en zij aanbad <fe grond waarop lijj liep en wat hij zei, geloofde zij onvoor- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Blauwe wimpel voor de Europa. Een oorverdoovend sirenen-concert te New-York. Prachtige prestatie o> scheepvaartgebied. De Europa passeerde gisteren te 5.54 uur Amerikaanschen ty'd (11.14 uur Amsterd. tijd) het Ambrose-vuurschip. Voor den overtocht van Cherbourg naar het Ambrose- vuurschip heeft het schip dus vier dagen 17 uur en 6 minuten noodig gehad, terwijl de Bremen den afstand aflegde in vier da gen 17 uur en 42 minuten. De Europa heeft dus een nieuw record voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan behaald. Bij beter weer en bij het kiezen van de noordelijke route, welke in verband met het gevaar des ijsbergen in dit jaargetijde niet bevaren wordt, zal de Europa in staat al hier in het dorp gewoond. En er is niet het dorp gebeurd, of ik kan het u by haar verhoor dat haar man in beschon ken toestand in den kelder was gegaan en een lucifer had opgestoken. Daarbij Is hij te dicht by een bus benzine gekomen, waar door hy in brand geraakte. Daar de echtgenooten reeds sinds jaren in voortdurende oneenigheid met elkaar leefden en reeds eenige malen van elkaar zyn geweest, meent de politie te kunnen aannemen, dat de vrouw van de dronken schap van den man gebruik heeft gemaakt om hem met benzine te overgieten en daar op in brand te steken. De ontvoering van generaal Koetepof. De N. 'R. CL verneemt nog over de ont voering van generaal Koetepof het vol gende: Dp den dag van de verdwijning van den generaal moet een jonge Russische vrouw van hooge geboorte op het strand tusschen Houlgate en Villers gewandeld hebben. Dit is aan de Normandische kust, niet ver van de bekende badplaats Deauville. De ge heimzinnige dame was uit den aard van de zaak niet alleen. Kort gezegd: het betrof vrijpartijtje. Dit kan verklaren waar- zy schoorvoetend en maar bij stukken beetjes met een verklaring voor den dag is gekomen. Als eerste voorwaarde stelde zy, dat haar naam niet bekend wordt. Bij slot van rekening schijnt zy ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, p^week^22^cent, overal waarde ^bezorging per looper geschiedt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. kans heeft gezien, in de laatste zes weken pelterijen, ter waarde van meer dan 8000 te stelen uit opslagplaatsen en winkels in Lancashire. Scotland Yard heeft uitgere kend, dat er sedert November van verleden jaar voor 25.000 aan pelterijen gestolen zyn of voor bijna 250 per dag. Van Aug. 1928 af tot het eind van verleden jaar heelt do waarde van gestolen pelterijen 7b.000 bedragen. Dergelyke dietstailen, hebben in de laatste maanden in schier elke stad des lands plaats gehad. De dievenbende blykt groote kennis van het begeerde artikel te bezitten. De ver schillende diefstallen waarby door het in slaan van een ruit bonten mantels werden weggenomen, worden niet ais op zichzelf staande gevallen beschouwd, maar eveneens op rekening van deze bende geschreven. Het werkloozencjjfer. Bijna 60.000 werkloozen méér. Het aantal werkloozen bedroeg 17 Maart in totaal 1.621.800 of 57.995 meer dan In overeenkomstige periode van het vorig jaar. De jongste vermeerdering moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan du herziene verzekeringsbepalingen. ITALIë. Mussolini's dochter. Haar huwelijk op 24 April. Mussolini heeft de noodige acten getee- kend voor het huwelijk van zijn dochter Edda met graaf Galleaazo Giano. Het huwelijk zal waarschijnlijk op 24 April te Rome worden gesloten in de par ticuliere kapel van de villa Torlonia. VER. STATEN. Duitsch-Amerikaanache overeenkomst tot regeling van schulden. Door de commissie van het huis van afgevaardigden goedgekeurd. De commissie van het huis van afgevaar digden heeft de Duitsch-Amerikaansche overeenkomst tot regeling van de schulden goedgekeurd. Duitschland zal jaarlijks 40 millioen mark gedurende 25 jaar betalen voor de Ameri- kaansche vorderingen en bovendien nog 37 annuïteiten van 25.300.000 mark voor dé Amerikaansche bezettingskosten. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een huwelijksschandaal. Verleden week heeft te Olmütz by een huwelijksfeest een opzienbarend schandaal plaats gehad. De heer Franz Polednik, naar men ge loofde een ryk industrieel uit Duitschland, trouwde met een rijke weduwe in Olmütz. Aan het huwelijksfeest zoo vertelt het Hbld. werden geen kosten gespaard.Toen ’s avonds het jonggetrouwde paar met zijn gasten aan een schitterend souper zat, werd plotseling de deur opengeworpen door een opgewonde vrouw, die op den bruide gom losstormde en hem een paar klinkende oorvegen gaf. Er ontstond een geweldig tu mult, waaraan de politie een einde maakte, waandelijk. Dat is wat ik er vaai denk, ziet u’ En is juffrouw Antonia nooit weer geko men? Neen, ze is nooit weer teruggekomen. Meneer Merring, hij was z<x> liard als steen en hij zei dat zo er uit was en er uit bleef en zoo is het ook gegaan. En kort daarop zijn twee dochters van hem gestorven en zijn vrouw stierf en toen scheen het hem ook te veel te zijn geworden want hij heeft haar niet lang overleefd en de eenig owerge- I bleven dochter ging weg en het hui« werd I verkocht en niemand van ons heeft ooit tneer wat van een van de Merrings gehoord, behalve dan de dominee. Een jaar of tien daarna hoorde die dat juffrouw Marion, dat is die eenig overgebleven dochter waar ik van sprak, getrouwd wes maar we hebben haar irier nooit meer teruggezien. - De pastorie is zeker het huis tegenover <te kerk’ vroeg Harding terwijl hij naar een wit-gepleisterd gebouw tusschen de boomen wees. Ja, dat is de pastorie en de dominee zal u precies het zelfde vertellen als wat ik u verteld heb Ik geloof ndet dat hij meer weet dan ik. Harding bleef nog even met den ouden mnn napraten, stopte hem een geldstuk in de 'hand en ging toen naar het witte huis dat hem als de pastorie was aangeduid. Do minee Thompson, de grijze dorpspredikant ontving hem heel vriendelijk maar het bleek Dr. Harding al spoedig dat het onderhoud hem niet, veel verder bracht dan het ver haal van den ouden Jonadab gedaan had. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1