1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN £?£™NW0UDE’ BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JsJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVg\ STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No, 17338 Vrijdag 28 Maart 1830 FEUILLETON. T hd T Kabinetscrisis in Uuitsohlnnd. De weg tot het Hart Naar het Engelsch door Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ,'f1' j lijk is, weshalve hy zich gedwongen achtte I «y.n. ia, tvcöiKnvt: iiy vu g zyn ontslag in te dienen. het doel der HOOFDSTUK XII. (Wordt vervolgd). maakt al hd i Uw fruit cd fleurig. ir buitenge- ;d wit als n te stellen op Sunlight de tallooze Antonia Merring trouwde, dat onder valschen naam kan hebben gedaan, op zijn spoor later niet terug gevonden iftliteit van de g^iuw- Maart aan de*Regee een reinigen en brandhelder, i doek, voor t, potten en n, venster» vloeren et voor alles helderhdd poeder, voor stukken, die vindt om te >n In Rinso tet water is van vloerca reeds op maar men De rykspresident heeft het ontslag van het kabinet aanvaard, en zal heden de op dracht tot vorming van het nieuwe kabi net aan dr. iBrüning, den fractieleider, van het centrum, geven. De sociaal-democraten zullen in het nieu we* kabinet niet vertegenwoordigd zijn. Het kabinet Brüning zal op de burger lijke middenpartijen steunen en tevens trachten de gematigde Duitsch-nationalen voor het kabinet te winnen. Zoo is er sprake van dat aan den afge vaardigde Schiele de portefeuille van land bouw zal worden aangeboden. Dr. Brüning zal waarschijnlijk ook trach ten de economische partij, de christelijk- nationale arbeidsgemeenschap en de klei nere partijen voor zich te winnen. De absolute meerderheid in den rijksdag is 247. Het centrum, de Duitsche volkspartij, de democraten en de Beiersche volkspartij be- schikken te zamen over 148 stemmen. L-Jttt <U.23 «tem»». <Ur Herman Müller verklaarde daarop, dat er dientengevolge niets anders voor het ge- heele kabinet overbleef dan af te treden. Naar verluidt heeft de president der Re publiek de laatste dagen nu en dan be sprekingen gevoerd met verschillende voor aanstaande personen, o.w. ook enkelen, die niet tot de tegenwoordige regeeringscoali- tie behooren. GOUBSCHE COURANT Geheel in de lijn van de zaak lag, dat Mine Morris door een man, mr. Henri Lot, werd verdedigd, terwijl de federation haar belangen aan twee vrouwelijke advocaten had toevertrouwd. Het kwam tot heftige debatten, met de pantalon tot onderwerp, waarbij naturlijk menige rake (en misschien ook wel gewaagde) opmerkipg werd ge maakt. De twee vrouwelijke Advocaten ech ter wonnen het van den mannelijke; de rechtbank verklaarde, dat de federatie het recht had gehad mevr. Morris als lid- te schrappen en wees haar eisch tot schade vergoeding van de hand. ITALIë. De Kroonprins heeft de mazelen. Prins Umberto ligt sedert eenige dagen te bed tengevolge van een soort maze’en. De ziekte heeft een normaal verloop en de laatste dagen werd volgens een gisteren gepubliceerd rapport een daling der tempe ratuur geconstateerd. Mevrouw Derfeld vraagt of ik bij haar kom, riep Hilary, terwijl ze van den brief dien zij in haar hand hield, ópkeek naar juffrouw Dunbar. die aan het eind van de tafel stond koffie te schenken en daarop naar Tony, die aan het ham snijden was. Ze ENGELAND. De Engelsche textielindustrie. De oorzaak van haar malaise. In het Britsche Lagerhuis bracht de libe raal Sir Herbert Samuel de quaestie der werkloosheid in de katoenindustrie ter sprake. Hij merkte op, dat (ie depressie in den handel van Lancashire grooter was dan gedurende een hee>e generatie het ge val was geweest. De oorzaak van den nete- ligen toestand der industrie op het oogen- blik moest worden gezocht in den achter uitgang van den uitvoer. IrjMndië had En geland de helft van zijn handel verloren, onder bescherming van het katoentarief was de productie van Inische katoenen goeden toegenomen, Japansche katoenen goederen in Indie ge weldig was toegenomen. De preferentie, die men voornemens was aan de Britsche ka toen te geven ten opzichte van de Japan sche, zou naar men in Engeland meende in geenen deele opwegen tegen de zware rech ten op de Britsche katoen. Graham, de minister van Handel, erkende den ernst van den toestand in Lancashire. Volgens de jongste cijfers waren er 154.000 werkloozen. De commissie, die werd be noemd voor het instellen van een onderzoek, zou binnenkort gereedkomen met de ver zameling van haar materiaal en haar rap port opstellen. Als het resultaat van ver- toogen hadden de Indische autoriteiten ver klaard, dat, ofschoon zij het tarief van 15 pct. ad valorem niet konden wijzigen, zij een extra recht zouden heffen van vreemde katoenen goederen. Daardoor was in de po sitie van Lancashire eenige verlichting ge komen, doch sedert was te kennen gegeven, dat een in Indië een amendement zou wor den aangenomen, dat dien vorm van pre ferentie voor de Britsche goederen zou wegnemen. Hoe groot de moeilijkheden voor Lancashire ook waren, zoo meende Graham toch niet dat de regeering verdere vertoogen kon doen. dersteld had. En Hilary met het minste recht op deze tegemoetkoming van zijn kant had, want het was puur toéval dat het ongeluk met zijn auto en voor de poort van zijn buiten is gebeurd. Ik vermoed dat u geadverteerd hebt om bloedverwanten van mevrouw Donald son te ontdekken’ Ik heb links en rechts advertenties geplaatst, maar zonder eeirifc succes. Het lijkt wel of die famillie Donaldson van den aardbodem ie weggevaagd. Ik kan nergens een spoor van ze ontdekken. U vergeet één mogelijkheid, zei de do- j nrinee langzaam en nadenkend. Datde man die een dat zou worden. Hoe meer ik er over nadenk hoe meer ik geloof dat dit niet alleen een mogelijke, maar zelfs een heel waarschijn lijke oplossing van hef raadsel is. Een man die er niet tegen opziet een onwetend jong meisje van haar familie weg te tronen op een manier zooals hij het Antonia heeft ge daan, is niet iemand! die veel last van zijn geweten heeft. Tien tegen een dat hij haar onder een valschen naam getrouwd heeft. Een opdracht tot kabinetsformatie aan Dr. Brüning, den fractieleider van het Centrum. In Berlyn is het thans weer tot een ka binetscrisis gekomen. Oorzaak hiervan is wederom het financieele program der Re geering, waarover de politieke partijen het niet eens zijn kunnen worden. Na langdurige besprekingen was men overeengekomen, dat ’s avonds de sociaal- politieke deskundigen van de regeerings- p art yen van gedachten zouden wisselen, maar nadat dezen een paar uren hadden beraadslaagd, bleek alras, dat de experts een vergelyk onmogelijk achtten, zoodat de politieke leiders der fracties een besluit zouden moeten nemen. Dezen zyn des avonds inderdaad gaan praten en by deze gelegenheid werd aan de hand gedaan voor- loopig de bydragen voor de werkloosheids verzekering niet te verhoogen; de plicht van het rijk, om leeningen te verstrekken, zal echter gehandhaafd worden. Mocht na derhand blyken, dat er een deficit was ont staan, dan zou men moeten overgaan tot verhooging der bijdragen, of tot het heffen van nieuwe belastingen. De strekking van het voorstel was de moeilijkheden tot het najaar te verschuiven. Noch de sociaal-democraten, noch de Duitsche Volkspartij, konden hier echter mee accoord gaan. Men wist niet meer uit de moeilijkheden te komen en het verwonder de dan ook niet dat de Berlynsche berich ten gisteren reeds zeiden, dat na de bijeen komst der soc.-dem. fractie de toestand in den rijksdag zeer donker werd ingezien. Algemeen nam men aan, dat een compromis tenslotte vrijwel geen der partijen den moed bezat haar tactisch standpunt te verlaten. Zelfs werd de opvatting reeds verkondigd, dat der regeering nog maar twee mogelijkheden overbleven: óf van het tooneel verdwijnen, óf een beslissing zoeken in een open veld slag. Het centrum had Woensdag een beslissing willen aansturen, t heeft, voordat het tot een besluit kwam er nog eens een nachtje over willen slapen, wellicht half en half in de hoop, dat de Donderdag nog licht zou kunnen brengen. Dit is niet geschied, integendeel het ka binet besloot heen te gaan. Het stelde zich zelf de volgende vragen; lo. Moet de Rjjksregeering, zonder re kening te houden met de jongste gebeurte nissen trachten de dekkingsvoorstellen, zon der de werkloosheidsverzekering, door het parlement te doen aannemen? 2o. Indien zulks niet mogelyk is, moet dan het Rykskabinet aanblyven De Ryksminister van Financiën Dr. Mol- denhauer verklaarde daarop, dat wat zyn party betrof de oplossing van de dekkings- kwestie zonder die der werkloosheidsver zekering en belastingverlaging, niet moge- Oeen twee dingen tegelijk Zoek het niet in het vele, Liever weinig en geheel Dan veel en ten deele. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Intarc 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. bating coccidiosisBern. H. Voe; Dutch, egg trade and control; J. G. Tukker: The an nual replenish of the poultry stock; J. 8. K'eijser: Poeultry instruction, io farmers. De tentoonstelling wordt gehoud'en in Crystal Palace. Het Nederlandsche Comité huurde een oppervlakte van 36 maal 36 voet op een der beste plaatsen. Oorspronkelijk is opgegeven dat zouden worden ingezonden 100 trio’s kippen, 10 trio’s eenden 30 paar duiven, 25 paar konijnen en 10 groepen van 12 stuks hoenders. Maar de animo om dieren in te zenden bleek zóó groot, dat onderhan deld wordt om de plaats uit te breiden. De behartiging van dit onderdeel ie in handen van mr. Claringbould uit Zeist en J. Mantel uit Soesteiberg, wier werk zeer geprezen wordt. Gezorgd zal worden, dat de inzending e'n geheel zal vormen. Het Comité waarvan de leiding in goede handen is bij den heer B. Wilton,, heeft zich ook het lot van de Nederlandsche bezoeker aangetrokken. Het stelde een driedaagse!) reisplan op waarbij de tentoonstelling hoofd zaak is, maar waarin de merkwaardigheden van Londen niet vergeten rijn. De niet-toelating van Alexandra Kollontay. De vragen van het Kamerlid Albania beantwoord. Propaganda was sovjet-gezante. Het Tweede Kamerlid Albarda had aan de minister van Justitie en van Büitenlandsdie ZAken vragen gesteld betreffende de weige ring van een Nederlandsch pasvisum aan mevrouw Alexandra Kollontay, gezant© van de Unie der sovjet-republieken te Oslo. Hierop hebben de ministers o.m. het vol gende geantwoord: Door de secretaresse van hei Nederlandsch comité voor de naji^jpi de vrouw werd begin Hing medegedeeld, dat door haar was ont vangen een telegram van mevrouw Kollon tay. gezante van de Unie der sovjet-repu blieken te Oslo, houdende bericht, dat zij door haar regeering was aangewezen om de sovjet-unie op de International Women Council Conference in den Haag te verte genwoordigen, met verzoek haar en haar particuliere secretaresse een visum te. bezor gen. Het Nederlandse!) comité vroeg in ver band daarmede, of het mogelijk was aan beide Russische dames het verlangde visum te verschaffen. Aan de secretaresse voornooind ie daarop bericht, dat de Regeering geen voldoende termen aanwezig achtte om aan de dames een visum voor de toelating in Nederland te verschaffen. Het betrof de zending naar hier van een officieele vertegenwoordigster van een door ons niet erkende Regeering, en dat van een land, van waaruit met stelselmatigheid het streven op omkeering, ook elders, van de rechts- en redelijke ordeningen, door propa ganda van denkbeelden ale anderszins, is gericht, penbaar getuigen voor die denk beelden was. gelijk nog nader ie bevestigd, het doel van het bezoek Weigering van toe lating was onder die omstandigheden naar Hilary keek naar de tante, niet naar de neef, toen ze deze woorden sprak. En hert, zal mij vreemd te moede zijn als ik de klei ne dribbelvoetje^ van kleine Baba niet meer hoor 's morgens. Vanmorgen nog trok ze mijn oogleden open, toen ik net deed alsof ik sliep ik was nog zoo vreeselijk slaperig en toen moest ik haar al van Roodkapje vertellen. Wat zal mevrouw Gardener wel zeggen als ze het hoort, riep juffrouw Dunbar uit. Arme tante Marion, zei Hilary. Ze kan het eenvoudig niet hebben als ik haar niet zoo noem. Ze is er rotsvast van overtuigd dat ik haar nichtje ben. Maar zij zal me niet missenjuffrouw Drivers heeft me gistenen verteld dat mijn bezoeken haar blijkbaar erg op winden en de dokter vindt het beter dat ik voorloopig niet meer naar haar toe ga. Babs mag den eersten tijd niet eens ko men. Juffrouw Drivers zei dat ze u er nog wel over zou schrijven Nu, als ik bij die dames Drivers in huis moest wónen, zou ik vast en zeker gek wor den. verklaarde juffrouw Dunbar, terwijl zij minachtend haar neus optrok. Ik heb toch erg medelijden met zezij leven zoo afgezonderd en ik heb altijd liet gevoel dat zij liefde en vriendelijkheid noo- dig hebben, maar zich zóó uit de gemeen schap hebben teruggetrokken, dat niemand het meer van ze gelooft. Juffrouw Euphe- mia...... Juffrouw Euphemia maakt me ziek, mopperde juffrouw Dunbar. Akelig sentimen teel schepsel. tij, de 22 stemmen van dechristelijk-natip- nale arbeidsgemeenschap en de 14 stem men van de kleine partijen zou een to taal van 207 stemmen zijn verkregen, zoo dat de steun van tenminste 40 Duitsch- nationalen nog moet worden verkregen. BUITENLANDSCH NIEUWS. J. VAN DER BLUTS. 21 Nadruk verboden. Absoluut niet. Ik ontmoette hem wel ■eens, toen bij in de heiberg logeeide, maar ik wist niet meer van hem dan van andere kunstenaars die hier wel eens een paar we ken komen schilderen. Onze kennismaking was hoogst oppervlakkig. Hij was etm knop je jonge man, dat weet ik nog heel goed, met buitengewoon innemende manierenin elk opzicht een aantrekkelijke persoonlijk heid! Het was volstrekt niej, vreemd dat een jong meisje, dat hier in de eenzaamheid nas opgegroeid, zich door zoo iemand liet in palmen. En nu bent u de voogd van haar dochter! Wat merkwaardig! Ik geloof niet dat er redelijke twijfell kan bestaan dat Hilary Donaldson, hert meisje waarvan ik op de meest-informeele manier de voogd ben geworden, de dochter van Antonia Merring, die u gekend hebt. Maar ik wil wel eerlijk bekennen dat ik erg teleurgesteld ben. dat ik niet meer omtrent aar vader heb kunnen gewaar worden. Hij moet ‘och familieleden hebbenhaar moeder FRANKRIJK. De vrouw in mannenkleeren. ’t Mag niet. Het is eindelijk beslist, en Mme. Violettte Morris is in het ongelijk gesteld. Men herinnert, zich dat de Federation féminine sportive mevr. Morris als lid royeerde, omdat zy in mannenkleeren pleegt rond’ te loopen. De federatie vond dit indecent en sloot haar van elke deelneming aan wedstrijden uit. Mevr. Violette Morris, die absoluut het uiterlyk heeft van een ietwat gezetten jongen man, die een pantalon, een vest, een jasje met boord-en-das, en bovendien een scheiding in haar keurig gepolijst haar draagt, was hier tegenop gekomen. Zij vond niets onzedelyks in haar dracht, doch in haar gedragingen en eischte 100.000 francs schadevergoeding van de sportvereeniging. trouwens ook en de familie komt toch in de eerste plaats in aanmerking om hteft meis je onder haar hoede t© nemen. Ik wilde dat ik u kon helpen, ant woordde de dominee vriéndelijk, maar ik weet er al even weinig van als u. Het dóet me leed dat Marion, de jongste van de meisjes Merring, in zoo’n ellendigen toe stand is. zooals u vertelt. Lieve hemel, wat was dat een vroolijk, knap meisje. Dominee Thompson bleef een oogenbhk in gepeins voor zich uitstaren en ging toen voort; Uit uw mededeelingen krijg ik den in druk dat het jonge meisje heelemaal onver zorgd i© achtergebleven. Of vergis ik me daarin? Ntef, heelemaal onverzorgd. Sir Luke Framley, wiens auto haar moeder overreden heeft, heeft rich heel edelmoedig betoond. Hij stond er op om duizend pond op het meisje vast te zetten, zoodat ze in elk geval voor gebrek gevrijwaard was. Hij heeft rich buitengewoon gentleman-like gedragen. - Buitengewoongaf de dominee op teon van verbazing tee. Een volkome roemde, zegt u? Hij heeft Antonia heel f maal niet gekend? Neenzij was een volkomen vreemde voor hem. Het huurrijtuig, waarin mevrouw Donaldson zat. kwam in botsing met zijn auto door onvoorzichtigheid van den koet sier nog wel Maar Sir Luke was geweldig onler den indruk van het ongeluk en hield vol dat h’ï aansprakelijk was voor den dood van de dame en daarom vterplicht haar dochter t© steunen Ik moet zeggen dat ik zooveel edelmoedigheid niet bij hem veron- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel nfeer 0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. byslag op den prys. Liefdadighalds-aavertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. j Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingfen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomeh, teneinde wm opname verzekerd te zijn. BINNENLAND. Tentoonstelling te Londen van pluimvee der geheele wereld. 1 Nederlond komt kranig voor den dag. Sombere vooruitzichten. De Worlds Poultry Science Association houdt oon d© drie jaar een wetenschappe lijk congres. Scheveningen ontving, het con gres in 1921 voor d© eerste maal, in 1927 werd het in Gttowa gehouden en liét vierde congres zal van 22 tot 30 Ju hi a.e. plaats vinden in Londen. Ook Nederland zal aan congres ©n ten toonstelling deelnemen. 100 pCt. van onze bodem opbrengst danken wij aan het pluim vee. Een dorp als Barneveld bestaat geheel en al van kippen. Ontbreken kan ons land dus niet. Het is zelfs zaak ons prestige, door een uitmuntende inzending, hoog te houden. Maar, dr. B. J. C. te Hennepe, de bekende bacterioloog uit Rotterdam, heeft ©r ki de N. R. Ct. onlangs met nadruk op gewezen, dat wij eigenlijk bezig zijn met opgéwpktlieid ons eigen graf te graven. Ons land moet hefc hebben van den export En nu probeert niet alleen Engeland, maar ook meest© landen op het vasteland zijn evfeif uit de eigen productie op te Voeren. Het is b.v. bekend, dat de Ooetelijke landen van Europa aeer veel belangstelling voor die Engelsche tentoonstelling en in het bijzon der voor de Nederlandsdie seotie 1 neb ben, om le zien op welke wijze zij hun eigen rassen en producten kunnen verbete ren. Het gaat dus eenigszins lijken op ver koop van kruit en lood aan den tegenstan der. Maar voorloopig zijn er nog lichtpun ten. De bruine schaal der Barnevelder eieren is een prae, en dan zijn d© eieren _d ie Donderdags in Barneveld geveild worden ""oerrlét in Tonülên dan die uit Manchester 4 Wie voor ons land zorgen. De verzorging van de Nederlandsche deel neming aan congres en tentoonstelling in Lc-nden heeft d© Regeering opgedragen aan de volgende commissie: B. Wilton, Voorburg, voorzitter ,lr. J. G. Tukker,, Beekbergen, seciotaris, P. H. Bur gers, Arnhem, J. Beukers, Roermond, Bern. H. Vos Enschedé, Mr. H. W. J. Sannee, Hollandsohe Rading, A. G. Kroller, Hars- camp. Prof. Dr. L. de Blieck, Utrecht, Dr. B. J. C. te Hennepe, Rotterdam, C. 8. Th. van Gink. Voorburg, J. Mantel, Soesterberg G. J. A. A. Baron van Teemstra, Drieber gen. Mr. I. F. E. Claringbould, Ziest, I. G. J. Kakebeeke, ’e-Graven'hage, J. Weetrik, Barneveld. Acht Nederlandsche prae-adviezen zullen worden ingezonden P. J. Wijk en Ir P. Ubbeb? Th© origin of the Barnevelder and Wfeleummer breeds and the production of the utility breeds in Hol land; C. S. Th van Gink Exterior charac teristics of fowls in connection with the pu reness of the race: Dr. A. L. Hagedoorn: Different ways in which a geneticist can co operate with poultry breedersProf. L. de Blieck: Coryza infectoeia (Roup) and th© control of this disease, Dr. Krijgsman: Com schrijft dat haar broer heelemaal niet goed is en hij zijn kamers moet houden. En ze schrijft verder enfin leest u zelf maar, en Hilary gaf den brief aan juffrouw Dun bar, die met de grootste aandacht las. „The Hall Grantley. September ’30. Lieve Hilary. Ik weet mij geen laad van verveling en het huis hier werkt vreeselijk op mijn zenuwen. Ik kan hier niet vandaan, omdat mijn broler er op staat dat ik hier blijf, en het mooiste ervan is dat ik hem haast niet zie. Hij is erg afge trokken en blijft haast den heelen dag op zijn kamers, dus ik moet mijn hedl maar in mijn eentje zoeken, iets wat ik ontzettend saai vind. Ik zou het erg gezellig vinden als je zoo gauw mogelijk bij me kon komen. Ik zou je al eerder gevraagd htebben, maar mijn broer wilde absoluut geen vreemden om zich heen hebben. Nu blijlt hij echter vrij wel voortdurend in een zijvleugel van het huis, zoodat hij er niet den minsten last van heeft, als er logés zijn. Ik reken er op dat je zoo gauw mogelijk komt om mij uit mijn eenzaamheid te verlossen. Doe mijn hartelijke groeten aan juffrouw en mieneer Dunbar en bedank hen vast dat je zoolang hun gast hebt mogen zijn. Bin nenkort hoop ik dat persoonlijk te doen. Je zeer toegenegen Anstic© Derfield. Het spijt me dat je gaan moet, Hilary. Juffrouw Dunbar keerde zich naar hert, meis je toe. We zullen je vreeselijk missen en de arme mevrouw Gardener ook, om van kleine Bahs udet te spreken. Ik zal u allen ook vreeeelijk missen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1