LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. het oordeel der Regiering wel is waar niet plicht van zelfbehoud, maar toch wel van zelfrespect. Japanache lelies de Koningin aangeboden. De Koningin heeft den heeren Schünhuth, te Haarlem, haar dank betuigd voor de aan bieding van den eersten tak van dit jaar in him kweek er ij te Halfweg gekweekte Japan ache Ieliee. Tolheffing op wegen. Adres van het Schiedam ache Gemeen tebestuur aan de Eerste Kamer. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft zich naar aanleiding van de door de Tweede Kamer aangenomen Wegen wet gericht tot de Eerste Kamer, .speciaal met het oog op de bepalingen betreffende de Jolheffmg op wegen. Het wijst er op, dat men in den loop van den tijd den toestand geheel heeft laten verworden. Een oud tolrecht scheen voldoende te zijn, om den tot hef fors vrij spel te geven. De allergrootste fout ie. volgens het aditee dat men heeft toegestaan of het lijdelijk aangezien, dat auto's in dte tolheffing wer den betrokken, zonder te zorgen dat de tol rechten werden verminderd of wel, dat mo derne autowegen werden aangelegd; waar door zelfs gemeenten van do tolheffing winstgevende bedrij' maken, zulks geheel in strijd sprenkel ijk e bedoeliug. Adressant als beginsel vooropsteldie. dat tolheffingen nimmer een bran van inkomsten mogen zijn, doch dat de commissie dit niet door voerde. Toch ia deze regel juist en hij moet worden toegepast. Alles wat men te doen heeft, ie. te bepalen, dat rijk, provincie of gemeente de wegen zullen overnemen. De tolheffers mogen dan bedenken, dat de gouden tijd. welken zij hebben gehad tegen de oorspronkelijke bedoeling in. enkel een bujtenkansj© ia geweest, als gevolg van liet gemis van een behoorlijke regeling en toezichtwaar de afschaffing van de tollen op de Rijkswegen nu reeds ruim 30 jaar achter ons ligt. hebben zij werkelijk tijd genoeg gehad, om zich op een eventueele afschaffing voor te bereiden. Iets anders is, voigen# het adres, een te gemoetkoming aan hen. die in groote finaa- cieele moeilijkheden zouden komen. Voor gemeenten ie 'daarbij echter een punt van gewicht de betere toestand, welken de wet op de financieele verhouding haar zal bren- i geven van een recht op vergoeding juist aan den vooravond van de invoering van die wet, nog onbegrijpelijker maakt. Adressant doet dan ook oen dringend be roep op de Kamer om, waar de tolkwestie het meest belangrijke actueele onderwerp van de wet uitmaakt, en de regeling daar van zoo ten eenenanale in de verkeerde rich ting gaat en de afschaffing der tollen in «en hopeloos stadium zal brengen, de wet niet aan te namen. Kali-export uit Rotterdam. Belangrijke voordeelen voor de haven. Te Rotterdam zal binnenkort een instal latie voor den opslag en veredieping van kali-ptodueten worden gevestigd van de So- eiété Comnierciale der Potasses Ala aces te Mulhouse, (8.C.P.A.). Na langdurige onderhandelingen met het gemeentebestuur is een overeenkomst tot stand gekomen. Het gaat hier, aldus de Tel., om een opslag en eocportgelegenlieid van eenige honderdduizenden tonnen kali, zoodat de vestiging van een kalia-installatie in deze gemeente een belang van de eerste orde ie. De geregelde export biiedt het voordeel, dat de z.g. lijnbooten bij voortduring over een bijlading kunnen beschikken. De in de (laven aanwezige vaste stoomvaartlijnen zijn dus ten zeerste gebaat bij de vestiging van een kali-installatie, terwijl evenzeer de mogelijkheid van uitbreiding der gere gelde lijndiensten wordt bevorderd. Ten slotte zal ook voor de booten van de z.g. wilde vaart de aantrekkelijkheid van de haven worden verhoogd, aangezien de mo- gelijkheid om retourlading te verkrijgen aanzienlijk grooter wordt. In het algemeen zal de vestiging van dit bedrijf de verdere ontwikkeling van de haven zeer ten goede komen. Wijl verschillende kwaliteiten wor den behandeld, draagt het bedrijf meer het karakter van massaalstukgoed dan van een zuiver massagoed-bedrijf Het terrein,, dat men ter beschikking van de 8.C.P.A. wil stellen, is gelegen op Pier 7 in de Waalhaven. In verband met de uit te voeren grondverbeteringen kan het wel licht bij nadere bestudeering raadzaam blij ken om het bedrijf te vestigen op een nieuwe ten Zuiden van Pier 8 aan te leggen pier. Voorloopag zal een terrein noodig zijn van 430 bij 100 Meter, dat aan den Zuidkant voorzien moet worden van den kademuur. Volgens de gemaakte begrooting zal het voltooide terrein een waarde vertegenwoor digen van f 1 260.000.—Voor bijkomende werken en het op diepte brengen van een water strook lange het terrein wordt een bedrag van f 500.000 gevorderd. De kosten v&n den bouw van een magazijn, dat een bergcapacsteit van minstens 150.000 ton kali moet hebben, alsmede van een inrichting tot verladifig, opslag enz. worden op f 400.000 geraamd. De gemeente zal het voor den bouwinstal- latie benoodigde bedrag foumeeren en de gelden ter beschikking van de SC.P.A stel len. welke vennootschap dan gedurende 35 jaar het geheele terrein huurt tegen een viergoeding van 6.6 pet. van de uitgaven wel ke de gemeente zal hebben gedaan. Dit per centage kan verminderd worden tot 6.25 pet. indien xneeï dan 1.000.000 ton wordt aange voerd Bovendien is becijferd dat men aan kadegeld zal ontvangen f 24.000 en aan ha vengeld f 60000 Genoemde inkomsten be dragen tezamen 6.2 pet. van de uitgaven van f 1.760.000 aan terreinen, kaden enz. en zijn afeoo voldoende voor rentebetaling en af lossing van de gesloten leening. De met de S.C.P.A. af to sluiten transactie zal dus voor de gemeente rendabel zijn De opneming van de Rotterdamache haven in de rij der groote kali-exporthavens wordt van groote beteek erna geacht. Demonstratief congres van de V.A.R.A. Tegen de pogingen om den arbei- dersomroep in zijn strijd te be lemmeren. Wij lezen in „Het Volk". Het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. besloot in zijn ver gadering van Woensdag tot het houden van een demonstratief congres voor een billijker verdeeling van den zendtijd. De V.A.R.A. zal zich in dit congres met groote beslistheid stellen tegenover de po gingen, die nog steeds en in de laatste we ken in versterkte mate worden ondernomen um aan den arbeidersomroep te onthouden, wat hem krachtens zijn maatschappelijke beteekenis onbetwistbaar toekomt. Het oongres wordt waarschijnlijk op 13 April a.s. gehouden in het gebouw voor Kunsten Wetenschappen tte 's-G raven - tiage. Moeilijkheden bij de verkiezing van den verzekeringsraad. Tusschen het verband van Nederlandsche werkgevers en de Vereenigtmg van Raden van Arbeid moet, volgens de N. R. Ct., een conflict zijn gerezen. De laatste zou volgens onze ini|flhtuigen zich met de voorbereiding van de verkiejzing voor ledan-werkgevera en leden-arbeddfers van den verzekeringsraad hebben beziggehouden Nadat een door de drie werkgeverecentralen ongemaakte aanbe veling overeenkomstig de afspraak door be doelde vereeniging wordt rondgezonden moet do secretaris der vereeniging mr. dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Ar beid te Dordrecht, verschillende collega's hebben opgebeld met liet doel de verkiezing te verhoeden van een der voorgedragenen n.l. mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Deze was voorgedragen in plaats van de lieer Verkade, die te kennen had gegeven in geen geval voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Een beroep, gedaan op den voorzitter van de vereeniging van Ra den van Arbeid, mr. E. B. F. F. baron Wit- tert van Hoogland, is tevargeefach geweest. In stede van een loyale uitvoering van de getroffen afspraak alsnog zoo veel mogelijk te bevorderen moet de heer Wittert van Hoogland zich van de zaak hebben afge maakt. Het verbond van Nederlandsche werkgevers moet nu in de weinig loyale hou ding van bovengenoemde heeren aanleiding hebben gevonden het contract met de ver eeniging van Raden van Arbeid te verbre ken en het toch al moeilijke werk van het hereikén van overeenstemming tusschen leden van drie en dertig Raden vau Arbeid om tot verkiezing van de leden van den verzekeringsraad te komen-, zou er op deze wijze niet eenvoudiger op worden. De verlaging der vrachttarieven. Telegram aan den# Minister. Van den pun is ter van bmnenlaudsche za ken en landbouw is gisteren liet volgende telegram gezonden De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit en Groentenexporteurs dankbaar voor de door u afgelegde verklaring inzake verla ging vrachttarieven voor aardappelen en toezegging, dat met de directie der Neder landsche Spoorwegen óver verlaging vrajclit- tarieven voor andere akkerbouwproducten wordt onderhandeld, vestigt er Uwer Excel lenties aandacht op, dat verlaging voor den export van fruit en groenten dringend nood zakelijk is wegens thans ingetreden sei zoen; verzoekt Uw« Excellentie het daar heen te leiden, dat ook haar toezegging in zake deze verlaging in het belang van den Nederlandsolien land- tuinbouw en den nation alen uitvoer van fruit en groenten ten spoedigste verwezenlijkt wordt. De nieuwe sluis te IJmuiden. De Koningin bij de opening. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin de opening van de nieuwe sluis te IJmui den op 29 April a.s. bijwonen, aan boord van het nieuwste mailschip van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" de „Johan van Oldebarneveld". Op dien dag zal dit stoomschip vertrek ken voor de officieele proeftocht. H. M dó Koningin zal waarschijnlijk reeds te Amsterdam aan boord van de „Jo han van Oldebarneveld" komen. De prijzen van steenkool. Verlaging met ingang van April in Nederland, België en Üuitschland. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel seint; In een bijeenkomst, waaraan gedelegeer den van Belgische, Nederltéidsche en Duit- sdhe steenkolenmijnen deelnamen, is beslo ten met ingang van 1 April de prijzen van huisbrand, zoowel voor wat vette ala half vette en anthracietkolen betref^ met 15 frs. per ton te verlagen. Het Comptoir de ven te des Charbonnagea Industrials Beiges heeft van zijn kant oofc nog toegestemd in een verlaging van de prijzen der industrie- kolen op denzelfden datum met frs. 10 per ton voor maandelijkache leveringen van 200 ton en meer en frs. 7.50 per ton voor min der belangrijke bestellingen. EERSTE KAMER. Het geval Fruytier. Een motie-Slingenberg om den heer Fruytier niet bij de Haagsche Arbeidsinspectie te herplaatsen. In de Kamer heeft gisteren de heer Fock (lib.) een scherpe rede gehouden inzake de quaestie Fruytier. De Eegeering heeft bij de Algemeene Beschouwingen over de RÜksbegrooting verklaard, dat de vorige Regeering had beloofd den heer Fruytier na zijn ambtsvervulling als gouverneur van Curasao te zullen herplaatsen en dat zulk een belofte, door haar voorgangster gedaan, eerder moest worden ingelost dan een, door haar zelf gedaan. Dat vond de heer Fock in de gegeven omstandigheden wèl eigen aardig. Daarbij deed hij nog een onthulling: men had den heer Fruytier Dordrecht, een gelijk gesalarieerde plaats aangeboden, doch deze had die plaats geweigerd. Het kwam den heer Fock voer, dat de heer Fruytier den daarbij door hem getoonden moed beter op Curasao tegenover de in vallers aan den dag had kunnen leggen. Ten sterkste keurde de heer Fock af, wat er terzake van de plaatsing van den heer Fruytier in Den Haag is geschied. Hij dreigde dan ook tegen de begrooting te zul len stemmen, tenzij de minister die over plaatsing alsnog ongedaan zou maken. Ook de heer Wibaut (s.d.) kwam tegen de voorgenomen plaatsing van den heer Fruytier in Den Haag op. Vervolgens be toogde de heer Van Citters (a.r.) dat de bewering van de Regeering als zou een door haar voorgangster gedane belofte nog eerder moeten worden ingelost dan eene, welke zy zelf had gedaan, niets dan een ver legenheidsargument was. Men had zoo zeide hy niet verder mogen gaan dan een belofte, den heer Fruytier te herplaatsen als er een vacature mocht zijn.Ook wees hij erop, dat de Tweede Kamer dóór dit her plaatsingsvoorstel in den drukken begroo- tingstyd, was overvallen. Hij achtte de reor ganisatie van de Arbeidsinspectie niet zóó dringend, dat zij niet nog even zoo kunnen worden aangehouden. De Minister beantwoordde allereerst de quaestie van de waterverontreiniging in Limburg. Deze heeft zijn aandacht. Om trent de quaestie Nederland<Pays-Ba.s op het Nederlandsch paviljoen der Antwerp- sche tentoonstelling, waarover de heer Jans sen (R.K.) heden het woord heeft gevoerd, verklaarde de minister, dat bepaald was, wat 6 maal het woord Nederland en 3 maal het woord Pays-Bas zou worden gebezigd. Bij den opbouw der gebouwen, die nu een maal van onder naai- boven geschiedt, wa ren eerst de woorden Pays-Bas te voor schijn gekomen, terwijl de» woorden Neder land, die hoogte* moesten staan, later volg den. Nader is intüsschen bepaald, dat het woord Pays-Bas maar twee maal zal wor den gebezigd tegen v ij f maal het woord Nederland. De voorstanders van de Neder landsche aanduiding aldus de minister hebben dus een kleine overwinning be haald. Verder verklaarde hy dat overeenstem ming is bereikt omtrent steun voor de huis vesting van groote gezinnen, afkomstig uit krotwoningen, waaromtrent een regeling spoedig te verwachten was. De particuliere chauffeurs konden moeilijk in de Arbeids wet worden opgenomen, aangezien deze al leen van „ondernemingen" gewaagt. Nog stelde de minister een regeling voor trusts en kartels in uitzicht. Omtrent de vacantieregeling voor arbeiders liet hij zich eenigszins vaag uit. De Regeering zou zich te dien aanzien „niet a priori onthouden", tenzy de maatschappij zelf voor een rege ling mocht zorgen. Inzake de achturen- conventie van Washington handhaafde de minister het bekende regeeringsstand punt, dat tot ratificatie niet kan worden overge gaan, zoolang in andere groote industrie landen de achturendag niet geldt. j» Daarop kwam dfe minister tot de quaestie die de debatten bfheersche: de zaak Fruy- tie* Ook ik «Éus ongeveer de minister gevoel hetgeen op Curasao is geschied als^een .smaad. Maar over het beleid van den heer Fruytier als gouverneur en het hem verleende ontslag kan ik niet met de Kamer in debat treden. Dat zou de minis ter van Koloniën moeten doen. Het ontslag en wat daaraan is vooraf gegaan kan ik niet voor mijn verantwoordelijkheid nemen; maar ik stel mij volkomen verantwoorde lijk voor hetgeen na dat ontslag is ge schied. Toen de heer Fruytier by my kwam en vroeg om inlossing van de hem gedane belofte, kon ik toen tegen hem zeggen: gij zyt eervol ontslagen, maar gij behoort niet-eervol te zyn ontslagen Reeds op 9 September had hy de Minister in beginsel besloten een tweeden hoofd inspecteur van den arbeid aan te stellen, waarvoor de heer ir. Sierenberg de Boer te Dordrecht was aangewezen. Nu kwam daarna de heer Fruytier zich aanmelden. De minister kon toen niet zeggen: er is geen vacature. Deze was er wél, en wel in dien zin, dat de heer Sierenberg de Boer er in beginsel voor was bestemd. De vaca ture was dus reeds vervuld, toen de heer Fruytier kwam aankloppen! Nog wijdde de de min. uitvoerig erover uit, waarom de heer Fruytier niet naar Maastricht is gedirigeerd, maar Den Haag kreeg als standplaats. Dat district was van ouds de standplaats van den heer Fruytier, bovendien was het een voudiger dan Maastricht, hetgeen een voordeel had voor iemand, die een tijdlang was weggeweest. Nog verzekerde de minister, dat elke persoonlijkheid relatie of „hooge" invloed hier buiten geding was, waarop de voorzit ter hem verzocht, dat buiten het ocbat te laten, daar het ook in de Kamer niet was beweerd. Na deze bij uitstek zwakke verdediging kostte het den heer Slingenberg (V.D.) weinig moeite 's ministers argumentatie te weerleggen en hy diende een motie in waarbij de Regeering werd uitgenoodigd geen gevolg te geven aan het voornemen voor herplaatsing van den heer Fruytier te '8 Gravenhage en de intrekking van over plaatsing van den heer Huygens naar Maastricht te bevorderen. De heer Fruytier niet bij de Arbeidsinspectie in den Haag. De overplaatsing van Ir. Huygens ingetrokken. Op de gereserveerde tribune was heden groote belangstelling. De beraadslagingen werden voortgezet over de begrooting van arbeid en over de motie-Slingenberg inzake de quaestie Fruytier. Minister Verschuur verklaarde dat inder daad de heer Fruytier ten onrechte by de Arbeidsinspectie in den Haag is geplaatst en dat de Regeering besloten is de heer Ir. Huygens te den Haag te handhaven. (Lui de by val). De heer Slingenberg trok zyn motie m. De heer Fock en de andere leden zeiden thans voor de begrooting te zullen stem men. De begrooting werd daarop aangenomen. TWEEDE KAMER. Arbeidsovereenkomst! voor schepelingen. I)e Kamer op reces. De Kamer heeft gisteren het amendement- Brautigain, houdende het verplicht voor schrift van miriimumeischsti ten opzichte van voeding en logies aangenomen biet 54 tegen 23 stemmen. Het amendembnt-Brautigam om het zie kengeld te bepalen op 80 in plaats van 70 pet. werd aangenomen met 68 tegen 23 st. De Minister nam over het amendement van de commissie van voorbereiding ter versterking van het recht van de vrouw op ten hoogste 3 loon van den man. Het ontwerp werd z. h. st. goedgekeurd evenals een aantal andere ontwerpen o.m. daj, ter voorkoming van dubbele belasting. Aan de orde kwam het ontwerp tot nadere bestemming van die bezittingen van het Kon. Nat. Steuncomité. Spreker keurde de oplossing, die een gunst voor dó oud-gepen- sionneerdan blijft, af en weneoht gelijkstel ling. Hij diende een motie in om de voor ziening van oud-gepensionneerden te doen regelen bij de wet. Hot ontwerp werd z. h. st. aangenomen. De Kamer ging op P&aschreces dat duurt tot 6 Mei. Dan kouit aan de orde de arbeidsbemid deling en de herziening der Gemeentewet. GEMENGDE BERICHTEN. Moeilijke arrestatie van een zwerver. Een tweede ging er met het rijwiel van den politie-agent vandoor. Een per rijwiel aurveilleerende politie agent ontmoette te Baarn twee zwervers, van wie één in kennelijker! staat van dron kenschap verkeerde. De agent wiLde hem ar resteren. Bij deze arrestatie, die niet ge makkelijk ging, aangezien de man tamelijk vreerapannig was,, pakte de andere zwerver «ie fiets vaai den agent en ging er mee van door. Deze kou dit niet verhinderen, aangezien liij zijn handen vol had met den arrestant, Later werd dö zwerver met het rijwiel dij Kaarden aangehouden. Hij is te Baara op gesloten. Bij een gymnastiekoefening uit de ringen, gevallen. Beide polsen gebroken, De lieer J. de Jong to Enkhuizen viel tij dens gyiimastiekoefeningeu van de vereeni ging „Vlugheid en Kracht" te Enkhuizen, uit da ringen en kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij beide polsen brak en verschil lende kwetsuren opliep aan gezicht en bee- uen. De man is naar iiet ziekenhuis overge bracht. Een treurig ongeval. Gisteravond te ongeveer 6 uur liep de 69- jange heer J. D. uit Leiden op het trottoir van de Hoogewoerd aldaar achter een paar dames. Daar hij deze wride paseeren, week hij naai- links uit, kwam daardoor op de tramrails^terecht, juist op liet oogenblik dat een tram aankwam. D. werd op zij geduwd eif op het trottoir gesmakt. Hij klaagde over pijn in-de borst en aan den arm. Een half uur nadat hij naar bet Academisch zieken huis was overgebracht, ij« hij aan de gevol gen overleden. Het teveel aan vrouwen. Het overschot aan vrouwen in de landen van Europa is niet pas na den oorlog ont staan, maar had reeds bij het begin der 20e eeuw in de meeste landen een aanmerkelij ke omvang. In de landen, welke aan den oorlog hadden deelgenomen, steeg het de laatste 25 jaar zeer; in de overige staten echter as het aan he taf nemen. In Dene marken kwam in 1900 op 1000 mannen nog 1060 vrouwen voor, in 1925 nog maar 1061. Ook in Zweden daalde het vrouwenover schot het ging van 1050 op J037 terug. Nog grooter is de daling in Noorwegen, waar 25 jaar geleden op 1000 mannen 1095 vrou wen waren tegen in 1925 nog maar 1054. Nederland had al voor den oorlog een be trekkelijk gering overschot, het bedroeg 1017 en is nu tot 1013 gedaald. In de landen welke aan den oorlog hebben deelgenomen ia de verhouding aldus: Rusland stijging van 1025 op 1110, Duatschland stijging van 1029 op 1067, Frankrijk zélfs stijging van 1022 op 1110In Servië waar vóór den oor- log de mannen d© strekste partij waren (er waren op 1000 mannen slechte 936 vrouwen) is nu een sterk overschot van vrouwen, nl. 1039; Eenzelfde verschijnsel heeft de oóriog ui Bulgarije verwekt, daar waren in 1900 950 vrouwen op 1000 mannen en is nu al een klein overschot. Griekenland had in 1900 op 1000 mannen slechts 920 vrouwen nu 1013. In Groot Bnttanië is het over schot aan vrouwen toegenomen van 1067 op 1094. In België van 1017 op 1033. D« Ver. Staten mtusschen hebben nog nimmer een overschot aan mannen; daar zijn 961 vrou wen op 1000 mannen. KADIO-N IE U W8. Programma van heden. Huizen 6-30 K.R.O- Koersen. 6.40 K.R.O. L. v. Gleisbergen: He* nut der bi/en. 7-09—7.30 Schriftverbetering-cursus. Hil Vergum 7.15—7.45 Radiocureus vanwege het onder- wijefonds voor de binnenvaart K. G. Knup- ker: Hoe te handelen bij en na een aanva ring. 8 01 Operette uitzending uit den „Tivoli" schouwburg te Kotteidem. Het FnteHiiech Operette-gezetaahap. Ne afloop pereber. 11.00 Dajwrouziek uit Cabaret „Li Olité" te Amsterdam. 12.00 Sluiting. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwwiitmg: Matige, later krachtige z totZ-W. wind, toenemende bewolking, later betrokken met regenzachter dee n ach te overdag zelfde temperatuur. De jls. tentoonstelling te Aalsmeer. Binnen enkele dagen zal weer een groote aantrekkingskracht van Aalsmeer uitgaan wanneer ter gelegenheid van het gereed!»^ 1 men van het nieuwe vealwglokaa! van de Veilmgsvereemgting „Bioemsnluat een vijf. daagsulie bloemententoonstelling zal worden gehouden. Men zou gedacht hebben, dal j Aalsnveer nu wel voldoende veilinggebouwen teldq, inaar de regelmatige en snelle uitbrei ding der culturen hebben onweersprekelijk rtë nooden te weinig veiliiiggelegeuheid aangewezen. Aalsmeer is in de lkatate 5 jaren w Ame- ïikaansdhe stijl gegroeid. Feitelijk is de giootete stijging van het laatste tiental ja- ren. Werd door de beide Alasmeersclie vei lingen in 1912 voor een bedrag van f 193.000 omgezet, m 1922 was dit bedrag gestegen tot f 2-655.000, om in 1929 dte zes en een half inillioen gulden te overschrijden. De export hield hiermee gelijken tred. In het seizoen 1924— 25 werden 31.520 kisten bloemen naar het buitenland verzonden, in 1928—'29 was dit getal gegroeid tot 69.317 stuks. Deze groote resultaten waren zeker niet bereikt, indien geen aandacht was geschon ken aan twee belangrijke factor jn. De eer ste reclame, de tweede organisatie. Door reeds sinds 1908 regelmatig op buitenland- sohe tentoonstellingen te expoeeeren de oorlogsjaren uitgezonderd heeft het Aala- meerschó product groote bekendheid gekre gen, en is de afname in binnen- en buiten land enorui gestegen. Eten voorbeeld van goede organisatie is b.v. de samenwerking van dte kweekers met de K.L.M., waardoor het mogelijk werd gemaakt de des ochtends vereoh gesneden rozen reeds in de vroege middaguren te Parijs. Londen enz. ten ver koop aan t« bieden. De K. L. M. vervoerde in het laatste seizoen ongeveer 300.000 K.G. rozen. Het nieuwe veilingsgebouw. Hoewel het oude en bestaande veilingge bouw van da Veiling vereeniging „Bloem- lust" berekend was op een aanvoer van 40 wagens tweemaal daags, werd de noodzake lijkheid gevoeld van een nieuw gebouw, daar de aan voter meerdere dagen het dub bele aantal bedroeg. Aan de oude lial heeft inen nu een nieuwe bijgebouwd. De archi tect Berghoef heeft een aesthetische harmo nie tusschen deze twee gebouwen weten te scheppen, en aan ardiitectonisdhte schoon heid hebben het oude en nieuwe ge bouw door deze samenvoeging niets inge boet. Integendeel, deze samen voeging is bei de gebouwen, die een geheel vormen, volko men ten goede gekomen. De hal van liet nieuwe gebouw beslaat een oppervlakte van pl.m. 1200 M2 en biedt plaats aan 80 bloemenwagens. Langs een lengte- en breedte zijde liggen een achttien tal bloenien-inpakpiaatsen, ieder me^ «hju oppervlakte van 45 M2, die aan verschillen de exporteurs worden verhuurd. Deze pak plaatsen zijn voorzien van paktafels» water leiding. electrisch licht, telefoon» enz. Langs de tweede lengtezijde grenst een mpak plaat» voor kleinere koopers, tn aan de tweede breedtezijde grenst het eigenlijke Veilinglokaal. Hier zetelt de afslager, die met *0" afmijutoestel de koopers, die op 'u groote tribune (144 plaatsen) zitten, de cij fers voor oogen toovert. Men vindt er voorts de koft.teaamel', .spreekkamer, de losplaat sen aan water- en landzijde, bij de techni sche uitwerking van dte veiling is niets over het hoofd gezien, en zoodoende is Aalsmeer cen veilinggebouw rijker geworden, dat eu wat outillage en wat schoonheid betreft, een zeer vooraanstaande plaats zal gaan inne men tusschen de anderen uit binnen- en buitenland. De a.s. tentoonstelling. Aalsmeer en het Westland. Zijl zijn ver schillend en toch gelijk. Overeenstemming vertoon en ze in den aanblik van één gla zen dorp, het We3tland regelmatig. Aals meer als een dooreengeworpen legkaart ge bouwd. in het Westland onder de glazen daken groenten en fruit, in Aalsmeer de bloemen-iuxe. Beide culturen rijn ons even lief, al oefent de laatste een grootere aan trekkingskracht op ons uit. Het oog wil im mens ook wat. Het oog krijgt wat: de groot» te bloemententoonstelling die 1 April zal worden geopend. Er zullen meer dan 10.000 seringen en ongeveer 20.000 afgesneden ro zen te bewonderen rijn. Het meest volmaak te op het gebied van Primula's Calceola ria's enz. zal worden getoond. En ook de boomkweekere komen met heit beste, wat rij in voorraad hebben De regeering kon t uit met een stond van den Phytopathologisch» dienst tia Wageningen, die zal aantoon® welke waarborgen ons land biedt bij dan uitvoer van tuinbouwproducten. Tenslotte exposeert ook de K.L.M. j Aan eere-prijzen en medailles kwam eea bedrag binnen van f 7200.—, waaronder een gouden medaille van H. M. de Koningin, een groote zilveren medaille van H. M. d» Koningin-Moeder alsmede een van Z. K. H< Prins Hendrik. Verder zijn er o.m. 21 zilve ren bekers beschikbaar gesteld, In het eere comité hebben als eere-voorzdtters zitting ge nomen de Minister van Binnenlandsohe za ken, de commissaris der Koningin van Noord-Holland, alsmede de gezanten van Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, öpanje, Belgie, Denemarken, Duitschland, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk en Hongarije. Verder hebben in dit comité ritting genomen vele autoriteiten in binnen- e^ buitenlaniï. In de jury zijn 19 nationaliteiten vertegenwoor digd Het ontbreekt de tentoonstelling nog Voor haar opening dus niet aan medewerking en belangstelling. Over enkele dagen zal de ex- positie zelf moeten aantoonen of zij die me dewerking en belangstelling ie likard ge weest. Maar daarover behoeven wij g»® zorgen te hebben. Er bestaat geen twijfel over de voorteekenen, zij bedriegen n«*! De opening wordt door do A.V.M. uitgezonden. Naar wij vernemen zal de plechtige ope ning van bovengenoemde tentoomiriHng weke geschieden zal door Z. E. den Minte ter van Staat, Minister van Binnenland»** Zaken en Landbouw, in tegenwooodi***® van Z. K. H. den Prins der Nederland», op Dinsdag 1 April aa., des namiddags kwart dver twee, uitgezonden worden door de A.V R.O. Aalsmeers Koorvereeniging zal bij (je opening haar modewerking verleen en. STAD8NIBUWB. GOUDA, 28 Maart 1930. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brangen ter kennis dat zy vergunning Rebben ver leend aan de Directie der Timmerfabriek Gouda", en hare rechtverkrijgenden tot Jiet uitbreiden van het machinale timmer bedrijf door het maken van een houtdroog- inrichting en het bijplaatsen van een eir- kelzaagmachine, gedreven door een bestaan de electromotor in de perceelen plaatselijk gemerkt Jaagpad no. 2932, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie A no, 5004, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen vail -beroep binnen 14 da gen by H. M. de Koningin, ingevolge arti kel 15 der Hinderwet. Hij die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (by deurwaar- dersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Samenstelling stembureaux. De Raad keurde Maandag goed het voor stel van iB. en W. regelende de samenstel ling der stembureaux voor de komende 4 jaren. Hier volgen de namen van hen die in de verschillende bureaux zitting zullen hebben. Het stembureau in het 1ste district (Raadhuis), fc Als plaatsvervanger van den bur gemeester: den heer C- H. Koemans, Als leden: 1. den heer J. van Eijk, Gouwe 144; 2. den heer J. Mulder, Westhaven 16. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer H. A. Akkermans, IJssel- laan 12; 2. den heer J. K. Begeer, Burgem. Mar- tenssingel 93; 3. Mejuffr. M. J. v. d. Berg, Gouwe 120; 4. den heer W. v. Hoorn, Boelekade 111; 5. den heer W. M. van Hulzen, Markt 57; 6- den heer J. H. Mekking, Gouwe 79. Jtfet stembureau in het 2de district „de Groen van. Prinsterer school" aan den Groenendaal. Als voorzitter: den heer H. P. C. M. de Witt Wynen, Oosthaven 51. Als leden: 1. den heer J. A. Kamerling, Gouwe 129; 2. mevrouw C. van Vliet—van Weelde, Boelekade 118. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer P. Bik, Burgem. Martens- suigel 29. 2. den heer P. M. Both, Groenendaal 44. 3. den heer Q. J. M. Heins, Katten sin gel 74. 4. den heer W. L. ICwinkelenberg, Moor- drechtsche Verlaat 16. 5. mevrouw Maurits Zylstra, Zoutman straat 31. 6. mevrouw G. C. M. Perdijk—Vreugden burg, Vierde Kade 82. Het stembureau in het 3de .district „het gymnastieklokaal van school B", in gang Regentesseplantsoen. Als voorzitter: den heer P. D. Miuylwyk, Crabethstr. 54. Als leden: 1. den heer A. J. Gideonse, Krugerlaan 161. 2. den heer A. Goedewaagen, Crabeth- straat 49. Als plaatsvervangende leden: 1. mevrouw H. E. C. BijlJedelo, Cra- bethstraat 10. 2. den heer J. G. van Hofwegen, Klei weg 91. 3. den heer J. T. Imholz, Veerstal 5. 4. den heer C. L. Kropman, Kleiweg 2. 5. den heer A. A. Lok, Groenendaal 17. 6. den heer H. Ouderkerk, Dubbele- buurt 7. Het stembureau in het 4de district „het R.K Vereenigingsgebouw St. Joseph" aan de Gouwe. Als voorzitter:» den heer J. G. C. Kamphuizen, Gouwe 19. Als leden: 1. den heer J. Schat, Ridder v, Cats- weg 250b. 2. mevrouw M. de Heide van Veen, Vierde Kade 102. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer A. R. van de Putte, Peper straat 10. 2. den heer P. J. w. Jongeneel, Markt 41. 3. den heer A. M. de Korte, Turf markt 119a. 4. den heer N. H. Meulman, Kattensin- gel 62. 5. den heer E. J. Nykamp, Turfmarkt 38. 6. mevrouw G. van Staal—Joosten, Westhaven 19. Het stembureau in het 5de district .School 6" aan de Keizerstraat. Ails voorzitter: den heer K. R. van Staal, Westhaven 19. Als leden: 1. den heer C. J. van As, Crabethpark 1. 2. mevrouw M. de Vooysde Lange, Markt 8. Als plaatsvervangende leden: L den heer E. van Dantzig, Kruger laan 127. 2. den heer H. P. Herfst, Gouwe 121. dea heer B. de Mink, Snoystraat 121. 4. den heer H. J. Nauw, Westhaven 43. 5. den heer J. de Raadt, Piersonweg 4. 6. mej. -A. J. B. Verzyl, Oosthaven 88. Het stembureau in het 6de district .de voormalige Bank van Leening". Zoo- lang dit gebouw in gebruik zal zijn by de diensten der Posteryen en Telegrafie is dit stembureau gevestigd „in het restaurant '-# de Nieuwe Veemarkt," Ate voerzitfcer: den heer A. Fokkers «•-. ïWeelensingé! Th Als leden: 1. den heer L. Boer, Krugerlaan 213. I 2. den heer A. C. van Berkel, Karne- melksloot 58. Ais plaatsvervangende leden: 1. mevrouw S. J. van Dantzig—van Eyk Krugerlaan 175. 2.- d.ep heer H. W. Kamphuisen, jiGouwe 14. 3- den lieer W. L. A. Koudys, Christiaan de Wetstraat 3. 4. den heer A. Mogendorff, Kruger laan 45. 5. den heer J. Neeter, Peperstraat 98a. 6. den heer D. Spek, Ridder van Cats- weg 254. Het stembureau in het 7de district, „het gymnastieklokaal van school 1", gang Jeruzalemstraat. Als vooraitter:den heer A. C. A. Hoffman, Bleekerssingel 55. Als leden: 1. den heer Th. Dykxhoorn, Bleekers singel 68. 2. den heer G. J. van Burk, Kleiweg 39 Als plaatsvervangende leden: 1. den heer I. van Dantzig, Wydstr. 2 2. den heer J. A. van Elk, Oosthaven 70. 3. den heer A. C. A. de Groot, Klei weg 95. 4. den heer G. van Hofwegen. P. C. Hooftstraat 9. 5. den heer N. J. A. Houd ijk, Zoutman straat 37. 6. mevrouw W. J. Maaskantde Mun- nik, Oosthaven 18. Het stembureau in het 8ste district „de Ambachtsavondschool" aan de Hout mansgracht. Als voorzitter: den heer G. Th. Steenland, Kleiweg 81. Als leden: 1. den heer W. C. van Haeften, Kruger laan 149. 2. mevrouw B. van Norden—Hakkert, Cronjéstraat 17. Als plaatsvervangende leden 1. den heer W. Boer, Krugerlaan 135. 2. den heer J. W. Dessing, Burg. Mar- tenssingel 10. 3. mevrouw J. C. van der Endt—Delf- gaauw, van Beverninghlaan 18. 4. den. heer G. Th. Frenk, Markt 9. 5. den heer M. Lakerveld, Fluweelensfn- gel 105. 6. den heer C. J. de Ruwe, Turfmarkt Het stembureau in het 9de dist v' iet „school A" aan de Eerste Kade. Als voorzitter: mevrouw J. N. van DantzigMelles, Als leden: 1. den heer J. L. P. van Mackelenbergh, Krugerlaan 47. 2. den heer H. A. Jaspers, Karnemelk- sloot 110. Als plaatsvervangende Leden: 1. mevrouw C. P. Hagedorn—Beyder- wellen, Burgem. Martenssingel 133. 2. den heer L. Joosten, Krugerlaan 169. 3. den heer A. van Kersen, Jeruzalem straat 11. 4. den fceer J. F. Montagne, Kruger laan 19. 5. deai heer H. H. Prummel, Lange Tien- deweg 76, 6. den heer L. O. Rutten, Crabethstr. 48. Het stembureau in het lQe district de jPrinses Julianaschool" aan den Burge meester Marteaissingel. Ais voorzitter: deii heer W. Sanders, F. W. Reitzstr. 5. Als leden: 1. mejuffr. T. de Ligny, Hoogstraat 8. 2. den heer C. H. Hagedorn, Burg. Mar- tenssingel 133. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer J. Bokhoven, Kattens. 41. 2. den heer J. Dercksen, Krugerlaan 86. 3. mevrouw E. M. HoyngBruns, v. Be verninghlaan 38. 4. den heer H. de Meer, Burg. Martens- singel 18. 6. den heer C. W. Souffree, St. Joseph- straat 96. 6. den heer A. H. Verbeek, Zoutman straat 26. Het stembureau in het lldedistrict „het gymnastieklokaal van school C" aan den Burgemeester Martenssingel. Als voorzitter: den heer E. van Dantzig, Krugerlaan 175. Als leden: 1. den heer G. B. van Willigen, Raam 46. 2. den heer M. G. W. M. van Loon, Oost haven 1. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer P. J. G. de Jong, Gouwe 125. 2. «den heer C. J. v. d. Linden, Karne- melksloot 155. 3. den heer J. L. J. A. v. Mechelen, Markt 65. 4. den heer P. Rond, Fluweelensingel 61. 5. den heer J. J. van Steyn, Chr. de Wet straat 9. 6. den heer G. A. M. Weck, Joh. de Haenstraat 3. Het stembureau in het 12de district „de Centrale Kopschoolaan de Karnemelk- sloot. Als voorzitter: den heer J. A. Donker, Graaf Florisweg 4. Als leden: 1. den heer N. A. Nap, Krugerlaan 203. 2. den heer M. J. Donk, Da Costakade 20. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer C. Schenk, Karnemelksl. 62. 2. den heer J. van der Endt, v. Bever ninghlaan 18. 3. mevrouw B. Nederhorstvan Zant, v. Swietenstraat 26. 4» den heer iB. Rietveld, Waehtelstr. 46. 5. den heer B. Scholten, Krugerlaan 163. 6. den heer F. Tuinstra, Burg. Martens- ttet stembureau in het 13de district de Seeteteft „Ohs Genoegen". Als voorzfttèr: den héét M. A. Verkerk, Crabethstr. 73. Als leden: 1. den heer J. van der Schans, Kruger laan 211. 2. den heer D. Maurits, Zoutmanstr. 81 Als plaatsvervangende Leden. 1. den heer H. Brouwers, Heerenstr. 3 2. den heer H. J. In 't Veld, Boele kade 71. 8. den heer M. van Vliet, Ridder v Catsweg 61. 4. den heer J. Reneman, Kattensingel 33. 5. den heen W. van Vliet, Westhaven 34. 6. den heer P. de Vos, Krugerlaan 81. Het stembureau in het 14 d e d i s t r i c t „school 4" aan de Nieuwe Haven. Als voorzitter: mevrouw A. E. H. Riese—Noothoven van Goor, van Bergen IJzendoornpark 8. Als leden: 1. den heer G. Muurling, Willens 51d. 2. den heer H. Maaskant, Oosthaven 18. Als plaatsvervangende leden 1. den heer B. D. Grootendorst, Wyd- straat 33. 2. den heer G. A. Hoonhout, P. C. Both- straat 42. 3. den heer N. J. A. Houdyk, Zoutman straat 37. 4. den heer L. van der Pol, Bleekers singel 24. 5. den heer H. J. den Uyl, Zoutman straat 35. 6. den heer H. A. Wéstbroek, Kruger laan 121. Het stembureau in het 15de district „school 8" aan de Prins Hendrikstraat. Als voorzitter: den heer A. Heerkens, Coornhertstr. 2. Als leden: 1. den heer C. KUipers, Krugerlaan 33. 2. den heer J. Polman, Kanaalstraat 16. Als plaatsvervangende leden: 1. mevrouw J. G. Fokkersvan der Zaan, Fluweelensingel 77. 2. den heer G. J. Garritsen, Bleekers singel 70. 8. mevrouw M. J. GondaDerksema, v. Beverninghlaan 21. 4. den heer J. Groenendijk, Dutoitstr. 1. 5. den heer A. de Groot, Pretoriapl. 62. 6. den heer A. J. Roos, Graaf Floris- wég 74b. Het stembureau in het 16de district „de 3de openbare bewaarschool" aan de Lethmaetstraat. Als voorzitter: den heer J. H. Prevoo, Bosch weg 17. Als leden: 1. den heer A. Boer, v. Bergen IJzen doornpark 4. 2. den heer E. A. Polet, Kaam 242. Als plaatsvervangende leden: 1. den heer G. van 't Clooster, Kruger laan 53. 2. den heer J. C. Guérain, J. v. d. Heij- denstraat 27. 3. den heer M. Mallon, Regentesseplant soen 22a. 4. den heer T. Perdyk. Vierde Kade 82. 5. den heer F. R. Pruyroboom, Oost haven 53. 6. den heer H. StëkfApe, Karnemelk- sloot 22. Het stembureau in het 17'd e district ,/le R.K. school" aan de Lethmaetstraat. Als voorzitter: den heer W. J. Middelweerd, St. Joseph- straat 6. Als leden: 1. den heer M. Ottevanger, Cronjéstr. 12. 2. den heer T. van Vliet, Boelekade 113. Als plaatsvervangende lieden: 1. den heer J. Klomp, Lysterbesstr. 28. 2. den heer A. de Korte Jr., Nieuwe- haven 234. den heer A. P. M. Lafeber, Prins Hendrikstraat 28. 5. ntevrouw S. NeeterEnsel, Peper straat 98a. 6. den heer H. Pateer, Oosthaven 63. Agenda. 29 Maart, 2 uur. Zaai Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Modeshow firma Gez. van Dantzig. 29 Maart 2V& uur Ambachtsschool Promotie van de leerlingen. 30 Maart, 2} u. nam. Boe. de Réunie, Volks universiteit Concert door leden voor de 30 Maart Soc. Ons Genoegen zaal Kunstmin Nationaal Concours voor Mondharmonica en Aooordeonvereenigingen, Aanvang 12$ uur. lApril 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen" Uitvoering Chr. Muziekvereeni- ging „De Bazuin". 2 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E.H. B.O. onder leiding van Dr. Montagne. 5 April 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen" Uitvoering „Thalia". 16 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E. H.B.O. onder leiding van Dr. Evers. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 28 Maart, benevens den daar op volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). lli'l UEN UfriTKEE. BERKENWOUDE. Dé landbouwer C. M. «te Jong vermiste voortdurend de eieren zijner ganzen. Gieter wae hij zoo gelukkig den dader te vangen in de gedaante voq een grooten bunrig. Nog verschillende andere euveldaden had déze op zyn rekening. BOSKOOP. Coëp. Vereen. „De Boakoopeche Veiling" te Boskoop. 28 Maart. Rozen: Golden Ophelia 1.0Q, Marcel Rouyer 1.10, Hadley 1.90—-2.00, Co lumbia 1.10, Butterfly 1.00—1J0, Mao Keiler 1.70, Wflh. Kordes 1.90, Rosalaadia 1.40— 1.50, Dame Helen 2.0D-2.4Q. Diversen: Lathyrus 0.27—0.30, Asparagus 0.35—0.40, Viburnum opulus 0.60. Ceraeus Hisakura 0.65—0 84 per tak. Seringen 2-60— 310, Narcissen 0.14, Clematis Miss Bademan 0.90, Azalia Indies fOD-1.18 per atuk, Gom den Regen in pot 1.34 per stuk. GOUDERAK. Jubileum TJLOJL Woensdag j.l. gaf de Gymn. en Athleltiek vereeniging T.H.O.R. voor een stampvolle zaal haar jaarlijksche uitvoering Deze uit voering droeg in verband met het 20-jarig bestaan eeh bijzonder karakter. 26 Maart 1910 immers is de vereeniging T.H.O.R. op gericht. De voorzitter van T H O R., den heer J. Kaebergen, memoreerde eenige der voornaamste gebeurtenissen welke in dhze 20 jarige periode waren gepasseerd. Spreker bracht hulde aan den hew H. Goutier voorzitter en oprechter van T.H.O.R.) voor hetgeen hij speciaal in de eerste jaren voor T H O R. tót stand heeft gebracht. Mevr. Goutier werden door het jongste lid van T.H.O.R. bloemen aangeboden Verder dankte spreker Dr. Beekenkamp voor de steeds ontvangen medewerking De heer Goutier bracht het tegenwoordige iiestuur en al de genen die zijn werk hebben voortgezet een woord van dank en wensóhte T H.O R. nog een lange levensduur toe. Namens de muziek vereeniging ..Ceacilia' en Turnkring „Gouda boden de heeren A Radder en N. Bontebal bloemen aan. Beide hoeren wenachten T.H.O.R. nog een lang durig en voorspoedig bestaan toe. Namens de Goudsche Athletiek Kring K.N.A.U. bracht den heer v. 't Clooster, voorzitter der Goudsche Athletiek Kring TH.OR een bloemenhulde, terwijl namens de Z.H.A.B. een rijveren krans werd aange boden. Door de leden werd het bestuur als blijk van waardeering voor hun arbeid een me dai 11 «kast aangeboden. Da afwerking van liet programma getuig», de van ernstige studie, onder kundige lei ding. waarvoor den heer Appel uit Gouda, den leider vau T.H.O.R., hulde werd ge* bracht. Als bewijs van waardeering voor zijn arbeid werd hero een bloemstuk aange boden. Da correct afgewerkte oefeningen werden door het publiek met hartelijk applaus ont vangen. Speciale vermelding verdienen de nummers oud-Hollandsche dans, meisjes- klasse. en Volendammer-dans» meisjes-klas se. deze zoo correst uitgevoerde nummers vielen al bijzonder in den smaak van het publiek. De Gouderaksohe tooneolgroep, onder lei ding van den heer v. d. Weeidt, vulde het programma door het opvoeren van „Meneer Klaproosklucht in drte bedrijven. Dit stuk, zoo amusant door gezonde humor en keurig spel, viel zeer in den smaak van het publiek. Eten hartelijk applaus na ieder bedrijf was de belooning voor de spelers. Verder zij nög vermeld dat Dr. Beeken kamp de vereeniging dank bracht voor het- gven T.H.O.R. steeds voor de lichamelijke opvoeding heeft verricht. Spreker hoopte «fat T.H.O.R. na deze 20 jaren °P de zeilde weg zou blijven voortgaan. Een gezellig bal hield vele bezoekers nog lang bijeen. T H O R. kan met groote voldoening terug zien op den jubileum-uitvoering welke in alle opzichten schitterend is geslaagd. WADDINXVREN. Mej. J. A. H. v. Ryn, onderwijzeres aan «ie Chr. school aan de Oranjelaan alhier, is in gelyke betrekking benoemd te Loenen aan de Vecht. ALs blyk van waardoering is door leden van de Coop. Boerenleenbank alhier, aan den kassier, den heer H. D. van der Weerdit, die deze betrekking 25 jaar ver vuld heeft, een haard aangeboden. De Coöperatieve Verbruik- en Productie- vereeniging „Ons Voordeel" alhier, heeft in het afgeloopen jaar in den winkel een om zet gehad van 82-616.58 (vorig jaar 79,837.43) en in de bakkery van 28.165.07 (vorig jaar 27.585.07). Het overschot win kel bedraagt dit jaar 6239.22 (vorig jaar 4679.22Li) en overschot bakkery 3*126.26 (vorig jaar 1483.65). Er wordt voorge steld een dividend uit te keeren voor wat betreft den winkel van 6 en wat de bak kery betreft van 8 (vorig jaar resp. van 5 en 3 SPORT KN WEDSTRIJDIM. LAWNTENNiS. Nederlandsche Lawntennis Bond. De indeeling der competitie. De competitie-leider van den NX.TJB. heeft de verschillende ploegen, welke voor de competitie ingeschreven zyn, blykens .Lawntennis" als volgt ingedeeld: Wy vinden daarbij in de tweede klasse in de afd. 13 De Maas I (Schiedam), Tiod I (Gouda), Felix I (Den Haag), Bonzo I (Den Haag). In de derde klasse in afd. 16 Be Quick (Gouda), Onder Ons (Den Haag), De Mat tenklopper (Den Haag), De Schans (Rot terdam). ONDERWIJS. Prof. dr. Laméris. Naar het U. D. mekR, is het vertrek van den Utrechtechen hoogleeraar in de chirur gie, professor Laméris. naar Lndië waar hij ongeveer een jaar zal verblijven thans definitief bepaald op 29 Mei. Op dim dag reist professor Laméris af naar Genua, waar hij den 30en Mei aan boon) van het stoomschip Nederland, naar Batavia. DRAADLOOZE DIENST. Overwinning voor Tardieu. Splitsing in de rad. soc. party. PARUS, 28 Maart. (V.D.) De stemming in den Senaat over de credieten voor de nieuwe ministeries en onderstaatssecretaris sen, waarby de regeerikg met 148 tegen 119 stemmen de gevraagde credieten kreeg, heeft niet alleen Tardieu aan een overwin ning geholpen, maar zal misschien ook een splitsing onder de radicaal-oodAllsten, dié zich in den Senaat democratische linkschen noemen, ten gevolge hebben. De party bad besloten tegen deze credie ten te stemmen, zoodat het waarschynlyk is, dat diegenen, die er voor hebben gestemd, uit de party gesloten zullen worden. De Vlootconferentie. Pessimisme der Eng. bladen. LONDEN, 28 Maart. (VJX) De nieuwe hoop die by een deel der Engelsche pers tor uiting kwam toen Briand te Londen terugkeerde, en de politieke kwesties weer opnieuw aan de orde zouden komen, begint ook reeds weer langzamerhand te verdwij nen. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald, het orgaan van de arbeiders- party en daarom min of meer te beschouwen als regeeringsorgaan, constateerde met na druk dat de regeering haar standpunt hand- haafd en elk pact met maritieme ^verplich tingen zal afwyzen. Aan het slot van zyn artikel stelt de schryver pessimistisch vast dat door de nieuwe ontwikkeling de moei lijkheden weinig of in het geheel niet ver hinderd «yn. „De eigenlijke Vlootconferentie begint pas". ROME, 28 Maart. (VJD.) De Londenache correspondent van de Popoio di Roma schrijft aan zyn blad dfit de werkeiyke Vlootconferentie eigenlyk pas op 27 Maart begonnen is. Van 29 Jan. tot 26 Maart heb ben vertegenwoordigers van 6 mogendhe den over vlootaangeiegenheden zitten pra ten tot zy op een goeden dag bemerkten, dat zy op den betreden weg niet verder kwamen. Daarom besloten zy den beslissen- den stap te doen en van voren af aan te beginnen. De ylqotquaestie in Japan. TOKIO, 28 Maart. De Japansche regeering heeft, wederom haai beslissing inzake het antwoord op de jongste Amerikaaneche mo- rinevoorsteilen uitgesteld. Het departement van marine en de admiraliteit staan erop dat de Amerikaauaoha voorstellen zullen worden algewezen wanneer Japan niet meer garanties kan krijgen. De positie van de Japarische regeering ia zeer moeilijk, aan gezien een compromis ten aaq^mn van de buitenlandache politiek bijna zafcw eed con flict in de binnenlandecihe politiek ten ge volge zal hebben. Ontbinding vaa bet Poolsche kabinet binnen eenige dagen 7 WARSCHAU, 28 Maart (V.D.) In het gisteren door hem uitgebrachte rapport over do besprekingen over de vanning van een nieuw Poolsch kabinet heeft de kabinets formateur J. Pilaoedaki, verklaart dat hij misschien reeds binnen zeer korten tijd den president vs® Polen zal voorstellen het kabinet te ontbinden en nieuws verkieoingen uit te schryven. In het algemeen acht men het niet uitge sloten dat de parleineutoontbniding reeds binnen eenige dagen zal plaats hebben. De kabinetscrisis in Duitschland. BERLIJN, 28 Maart. Dr. Brundng ontving hedenmiddag in het Rijksdaggebouw den afgetreden rijkskanselier Herman Muller en den soc.-ctem afgevaardigde Bredtecheid, den afgetreden minister Groener en daarna de beide Ohrist. Nationale afgevaardigden von Kéudell en Treviravus. Later ontving hij den Duitsoh-nat. afgevaardigde Schiller en den afgetreden rijksminister van de voedselvoorziening Diedrich. D». L. M. van Noppen, t UTRECHT, 28 Maart. In het diaoaneesen- huis alhier is vanmorgen, 72 jaar oud» over leden Ds. L. M. van Noppen, era. pred. te Scheveningen. Tegen den oud-ontvanger van Emmen 4 maanden gevangenisstraf geëiacht. ASSEN. 28 Maart. Heden stond voor de rechtbank te Assen terecht de ood-rijkaont- vanger te Emmen. de heer ft< A. Meyer, thans in Achel (België) wegens smaad aan oud-Minister Mr. J. B. Kan. Verdachte heeft op 14 Sept. 1929 te Assen door middel van verspreiding van geschrif ten opzettelijk de eer en goeden naam aan gerand van Mr. J. B. Kan, dastijds secr.- generaal van het Dep. v. Brónenlandsche Zaken en tevens eecr -generaal in algemee- nen dienst. Verdachte zegt, dat hij de beieedigende woorden iieeft geschreven in het algemeen belang, om ruchtbaartieid te geven aan alle o.a. stond er te ieaen dat Mr. Kan ter op lichting van veeneigenarèn heeft gezwen deld, gelogen en misleid. Nadat do rechtbank in raadkamer is ge weest, zegt de pres. dat verdachte vqjgene dte opvatting van de rechtbank zich niet smaad doch aan eenvoudige beléedi- ging heeft schuldig gemaakt. etuiga Mr Kan acht zich door de woor den van verd niet beleedigd. Hij kan niet begrijpen dat men zich daardoor beleedigd kan gevoelen. He*. O. H. eischte tegen verdachte we gens smaad 4 maanden gevangenisstraf. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland We«?nen Stockholm Kopenhagen Oslo New-Yprk Praag Madrid Milaan Prolongatie IJ2 27 Maart 28 Maart» Officieel 12.12A 12.12* 50.49$ 56.51$ 9.76 9.76| 34.67$ 34.67 48.24$ 48J6 35.12$ 3642$ 67.02$. 67,00 66.77» 66.77$ 66.75 66.73 2.49A 2.49* NieLofhcieel 7.38 7.38$ 31B0 30.77$ 13.06 13.06$

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2