V r 5 pond ra GEBft. SPAAS Omgeving* Gouda en Ifiahlmann - Gouda i 09*** Deze Courant komt in meer dan 7000 gezinnen in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17339 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. UW 16 ct. >RG 29 ct. IND 88 ct. JOP De weg tot het Hart. ndeeiMe oplag» 7000 ez BB" Jaargang Elegante Dames- en Klnderkleedlng HOEDEN en STOFFEN BEKLrAlviDavn iDEdtUMbl* "UIUL. BUDEGKA V r..\, BOSKOOP, GOUDEKAK, HAASTK NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. angriik melk i fabri- pakje Zijden-, Wollen- en op het r is de loor U - gega- STOFFENHUIS Reuzen Sorteering en Nieuwste Dessins in FEUILLETON. Zaterdag 29 Maart 1930 BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 0*1 Dit nummer bestaat uit twee bladen 22 39 gunstige posi- (Wordt vervolgd). BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MXV nemen. t ligt, naar het goedkoope bui tten moeten ont- Onzu prachtvolle Collectie Mantels, Japonnen, .enz. ia werkelijk zeer vooioeehg Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUYB. Nadruk verboded'. MARKT 16 - GOUDA 85 tterdam Braukbandaa >urant gratia. arbeiders oplevert, ook maar eenigszins bjj benadering te ramen. Dat zij vele malen grooter zijn dan door Dr. Tinbergen is be cijferd, staat, gelooven wjj, wel vast. Hoe dit echter ook zjj, de heer Stokvis erkent, dat door onmiddellijke verbreking van den band met Indië, de levensmogelijkheid van vele Nederlandsche arbeiders zou worden afgesneden. Onmiddellijke verbreking van dien band wil de heer Stokvis dan ook niet, Daardoor zou Nederland worden geschaad zonder blijvende ideëele of materieele baten voor Indonesië. Intusschen moeten z.i. de Nederlandsche arbeiders wel in het oog houden, dat de bestaansbron, die Indië vooi hen oplevert, ongezond is, aangezien zij be rust op de uitbuiting van nauwelijks strijd bare Indonesische arbeiders. Daardoor zal deze bestaansbron door de natuurlijke ont wikkeling van het Oosten en door den so- 'cialistfschen arbeid onder de koloniale vol ken sterk worden aangetast. Het is, meent de heer Stokvis, een onafwendbaar proces, hetwelk zich hier voltrekt. Hij wijst er dan Katoen Mouseline 37 - 28 - Kunstzijde stoffen 59 - 49 - Wollen Mouseline 1.39 - 1.19 - 98' Groote Keuze Mantelstoffen enz. De codïficatie-conferentie. Het gemeentebestuur van de Hofstad is als gastheer altijd zeer mmzaam en royaal. Zoodra een belangrijk congres wordt gehou den kan men er zeke» van zijn, dat het ge meentebestuur een bizondere receptie houdt ten einde de vreemdelingen die binnen zijn veste vertoeven eenige prettige uren te be zorgen. Een dergelijke avond is altijd zeer genoegelijk en gemoedelijk tevens. Het is er allerminst w°at men er misschien van ver wachten zou een stijve boel. Integendeel er heerscht een gezellige sfeer en het is er aan genaam. Onze burgemeester en zijn gemalin zijn een charmant paar, dafc buitengewoon kinderlijks in stem en begeleidend gebaar aan toe. Het is maar gelukkig ook dat onze voorvaders zoo verstandig geweest zijn om daar voor te zorgen, vond Anstice. Als er hier maar één haard geweest was, zouden, we van kou omkomen. Maar todh houd ik niet van deze kamerik erger me dood aan die ongezellig ouderwetsche meubels en dat afschuwelijke behang. Maar mijn broer wil er niet van hooren om ook maar iets te 'ver anderen zoo gauw hij zich goed genoeg voelt gaat hij op reis en dan Wordt het huis 4eer voor een heelen tijd gesloten, dus het heeft geen zin om hier kamera te moderni se er en. Wat jammer I Hilary keek *it het raam over het park en het schitterende heuvel* achtige landschep, dat zich daarachter uit- strekte. Het lijkt zoo jammer om zoo’n groot buiten te sluiten, waar zooveel menschen zoo gelukkig zouden kunnen zijn. Hilary’s opmerking deed eigenlijk voor het eerst mevrouw Derfield’a aandacht val len op het feit, hoe jamnjer het inderdaad was dat zoo’n groot buiten, met zijn schat van kostbaarheden, die daar geslacht na ge slacht verzameld waren, onbewoond waa, dat hier geen jong en fleurig lev^u tierde, dat er nooit1 kinderen boven op de kinder kamer zouden spelen en in den grooten sprookjesachtigen tuin geen kinderstemme tjes, geen kindergelach op de gangen zou den rumoeren geen kindervoetjes zouden trippelen over de vloeren en over het gras veld hollen, ja het waa werkelijk jammer! en iet id. gaan; ik voel er geen steek voor om me vrouw Redbum te schilderen. Ik heb schoon genoeg van haar. Maar Tony lief! berispte de verbaasde juffrouw Duhbar. Ja tante Alice, herhaalde hij, hoort u, schoon genoeg van haar. Als ik geen be hoefte had aan geld en goede relaties zou ik haar wel aan het verstand brengen dat ik vanmorgen wat anders te d-oen heb. Maar Ik kan me helaas de luxe niet permitteeren om Jo Redbum’s dutten te laten schieten! Je kjint net 200 8oet* een ijsberg schil deren als dat vrouwmensch, mopperde hij, toen juffrouw Dunbar het atelier verlaten had en hij en Hilary weer alleen waren Ik schilder heel wat liever een zonnestraal. Dus je lAebt mij vanmorgen niet meer noodóg, verklaarde Hilary langs den flbus weg, net doende alsof ze zijn laatste tewe-r rang niet gehoord had. Dan heb ik mooi tijd om mijn koffer te pakken. - Ik zal je vanmiddag schilderen, riep Tony haar na. Ik heb jou zonneschijn dui zend maal liever dan de kille schoonheid van die million airsvrouw. Hilary liep door zonder antwoord te geven maar zijn woorden zengen in haar hart na toen zij haar koffer pakte in de kamer, dife haar de laatste weken zoo lief gewonden was. En het waren niet alleen de woorden zelf die haar ziel in gloed zetten, maar ook de nieuwe wonderlijke klank die zij in To ny’s sterii ontdekt had en de herinnering daarvan deed haar polsen kloppen, haar gezicht blozen en bracht een, zachte schitte ring in haar oogen. op, hoe zich reeds een Oórtersch kapitalis me ontwikkelt, dat steeds meer de eigen af zetmarkten wil dekken. Het komt ons voor, dat de heer Stokvis hier komt tot soortgelijks conclusie als die, waartoe ongeveer twintig jaren gele den zijn Duitsche partijgenoot Hildebrand kwam in een merkwaardig boek, waarin hij de ineenstorting van het West-Europeesche groot-industrieele systeem voorspelde. Dit systeem en de betrekkeljjke welstand, die het den arbeider geeft, berust naar zijne meening vooral hierop, dat de West-Euro- peesche industrie-landen zich in ruil voor hunne indttstrieele producten in de land- bouwlanden van andere werelddeelen op goedkoope wijze van landbouwproducten kunnen voorzien. Gaan dié landbouwlanden over tot het voorzien in eigen industrieels behoeften, dan is het met ije tie der West-Eüropeeschel industrie-arbei- ders gedaan. Zij zullen <14 goedkoope bui- tenlandsche landbouwproducten moeten ont beren en aangewezen zyniop den binnen- landschen landbouw. Dai irdoor zullen de prijzen der landbouwprödi pten in West- Europa stijgen en de bevi irdeeling van de industrieele en stedelijke irbeiders boven de landibouwarbeiders een’ sind Tot zoover Hildebrand. ons toeschijnt, in zijn b< chouwingen een groote kern van waarin De sociaal democraten zullen daar worden, naarmate zij zi 'Stuk gaan zouden zijn, indien de koloniale suiker en de koloniale plantaardige vetten van de markt verdwenen of geproduceerd moesten worden met Europeesche loonen. Het is niet wel mogelijk de voordeelen, 22 Misschien is er iets erg treurigs in haar .leven geweest toen ze jong was, veronder stelde Hilary. Iets treurigs! OnzinMisschien heeft ze zooals zooveel vrouwen een of andere te leurstelling ondervonden. Maar lieve deugd, daar moeten ze maar overheen het is im mers te zot om als een stervende zwaan door het leven te gaan. Iemand heeft mij eens verteld dat die malle Euphemia Ver haal tjles schreef, bij wijze van geestelijke veiligheidsklep, denk ik, maar geen enkele uitgever wilde daar natuurlijk zijn geld aan wagen, ze heeft ze nu allemaal in een groo ten koffer opgeborgen. Ik heb geen geduld voor zulke vrouwen. Tante Alice heeft heel weinig geduld voor menschen die ze niet begrijpen kan of die het leven van een ander standpunt be kijken als zij, beweerde Tony evfen later, ,,nen hij en Hilary samen naar het atelier gingen Zij is een lieve goede ziel, maar verdraagzaanihend is niet een van haar sterkste zijden. Het kind heeft een geweldi- meer overtuigd «u-*eer niet het ko- «e zoodoende Indië voor de Netteriandsehe tToniaïe v^aagstukgaSTKlfeT^iaen. En in dezelfde mate zal, als zij ten minste onbe vooroordeeld durven zjjn, het besef groeien, dat zij buitengewoon voorzichtig moeten zijn met het verhaasten van de verbreking van den band tusschen Indië en Nederland. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring): 1—-5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 ct bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuasehenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. weid gesnoept, gedronken en gedanst. Vele „hooge” ooms van den Staat en de stad wa ren aanwezig en er heerschte een prettige stemming. Het waa uiteraard een zeer ge mengd gezelschap want alle landen zijn hier vertegenwoordigd, men zag er de bruinge- tinte oosterluigen naast de blanke Germa nen, de zwartharige Zuiderlingen naast de stijve Engedsclie en luchtige Fraaschen. Er was groot gala, dus veel ridderorde. Veel weelde van costumes bij de dames. Mis schien interesseert liet de lezeressen ha. ver nemen, dat noch de korte rok noch het korte haar heeft afgedaan. Er wordt nu van alles gedragen. De meerderheid der dames was nog in het korte; een klein gedeelte in het ietwat langere gewaad, een zeer kleine frac tie in het heel lange. Maar bij het langere blijven de dessous toch kort en is het daar over heen ^ich uitetrekkende deel der japon nen meest van kant of zeer doorzichtige stof, zoodat de onderbeenen er door heen schemeren. Heel mooi zijn de schimmen- costumes niet en het zou ons niet verwon deren als dat systeem niet lang standhoudt. Of men zal vervallen in de lange japonnen of de korte houdt stand. Voor de mannen blijft het gelukkig alles bij het oude. Wij scheiden niet van onze leelijke rokken en onze witte vesten. Mooi is het zeker niet maar praktisch wed omdat het nu eenmaal permanent is en dus aan de mannen geen kop-zorg baart wat er veranderen moet. De smoking whoudt ook zijn plaats, gemakkelijk als hij is. De rok is door de smoking niet verdrongen bij gala is. de rok nog altijd de ware deftigheid en heusch ondanks alle schimperij „doet” ie het nog beet. Het zou al te fleurig worden als de heeren ook gelijk de dames in alle Indië en da Nederlandsche arbeiders. De vraag, welk 'belang de Nederlandsche arbeiders hebben bjj Indië, bljjft in socialis tische kringen aan de. orde. Dit is goed ook. De bestudeering van deze vraag kan niet anders dan tot gevolg hebben, dat het over *t geheel verkeerde inzicht der sociaal-de mocraten in de structuur van onze West- Europeesche maatschappij wordt verhelderd en dat inzonderheid ook de door de sociaal democraten gevoerde loonpolitiek in een ander licht verschijnt. Die loonpolitiek leidt tot bevoordeling van stedelijke en in- dustrieele arbeiders, zoolang de voortbren gers der landbouwvoortbrengselen zich niet kunnen organiseeren. Het gevolg daarvan is, dat door de lage loonen der koloniale arbeiders niet alleen de koloniale producten goedkoop zijn, maar dat die arbeiders de bewerkers van onzen vaderlandschen bo dem concurrentie aan doen. Het is inzonderheid naar aanleiding van eene nabetrachting, die de heer J. E. Stok vis in de Socialistische Gids schreeft over het onlangs te Utrecht gehouden congres der S.D.A.P. dat wij enkele opmerkingen Willen maken. De schrijver erkent, dat de fNWeriandsche arbeiders thans m aanzien lijke mate pofiteeren van de koloniale win sten en den export naar Nederlandsch Indië. haalt eehe berekening van Dr. Tin bergen aan, die hier op neer komt, dat on middellijke verbetering van den kolonialen band een verlies aan werkgelegenheid voor 150.000 Nederlanders ten gevolge zou heb ben. De heer Stokvis meent echter, dat deze raming aan den lagen kant is. Wij willen wel zeggen, dat zjj ons veel te laag voorkomt. Het gaat bjj deze becijferingen slechts om het directe inkomen, dat Indië oplevert. Dit is, wat men kan noemen, oor spronkelijk inkomen. Maar op dit oorspron kelijk inkomen steunen weer de afgeleide inkomsten, dat zijn de inkomsten van hen, die allerlei diensten bewijzen, wie aan hier te lande hun uit Indië afkomstig inkomen verteren. Dit echter daargelaten, is er nog een ander punt, dat over ’t hoofd, wordt ge zien en wel dit, dat de koloniale volken aan West-Europa leveren allerlei goedkoope bodemproducten. Men bedenke slechts even, hoe duur de beetwortelsuiker en de boter variaties van de regenboog hun kleedaren gingen kiezen. Zeer weinig is het getal uniformen, dat er te zien valt. Dat was 20 jaar geleden anders vallen er mee op maar die zijn zeer gering in aantel. Trouwens het uniform is van de straten ook zoo goed als verdwenen en het is in theater enconcert een zeer hooge uitzonde ring als er nog eens een militair uniform te zien valt. Dat was twintig jaar geleden bestonden dergelijke recepties van het ge meentebestuur ook niet en als er nog eens iets was van dien aard, dan had het een ganaoh ander karakter. Outegenzeggelijk hebben dergelijke gelegenheden veel goeds zij brengen de vertegenwoordigers dier uit- éénloopende nationaliteiten eens dichter tot elkaar. Ware het niet dat ia den regel de tijd daartoe ontbreekt ian zou ook een nog nadere kennismaking in de woonhuizen zelf in den familiekring zeer gewenseht zijn. Reeds zijn heel waf, vriendschapsbanden door deze wederkeerde bezoeken ontstaan en de uitwerking daarvan kan slechte nut tig en goed zijn. Wat men maar al te dik wijls mist ia een vertrouwd adres in de vreemde landen. De kennismaking met col lega’s met geestverwanten, niet gelijk-ge zind en op welk gebied ook opent juist de mogelijkheid voor dergelijfc contact dat voor beide partijen zeer goed en gemakkelijk kan zijn. De internationale betrekkingen verbete ren met den dag en de diplomaten die al lerlei conferenties houden, rekenen daarme de wel eens te weinig Zij doen veel te veel alsof zij alleen te beslissen hebben over de verhouding der naties. Die gedachte is nog te veel uit den tijd van voor 1914. Op dit oogenblik is liet anders. Op allerlei ge bied vinden de vrienden elkaar en wórden banden geknoopt waardoor een onderlinge verstandhouding ontstaat dde anders i» aan in de diplomatieke wereld. Misschien zal de hooggeroemde en door, velen nagestreef de' broedeiachap der volken eerder in de lagere regimen der maatschappelijke sa menleving worden tot stand gebracht dan in de hooge kringen der diplomatie en der politiek. 1 .Als ieder in zijn eigen kring ervoor ijvert I zal er heel wat te bereiken zijn en vooral Maandag tot I 2 uur gesloten I HET WM Wij brengen een ge invloed ten goede op haar en.hij zweeg even en keek naar Hilary met een uitdruk king, die haar hart heftig deed kloppen door jou is ze heelemaal veranderd. Door mij? De gezarilitsuitdrukking van het meisje verried oprechte verbazing. Ja, door jou! De klank van Tony’s stem looverde óen vurigeri blos op de wan gen van de toehoordster, terwijl haar hart steeds wilder kloptejij draagt zonneschijn met je rond en jou zonneschijn heeft iéts hards en kouds in tante Alice doen smel ten. Zie je, zonneschijn is onweerstaanbaar Nu praat je toch heusch onzin, protes teerde Hilary, met een stem die niej heel vast klonk en zij liep naar de verheven heid waarop zij poseerdle. Dit is voorloopig voor het laatst, voégde ze er aan toe, met de bedoieling het gesprek een andere wending te geven. Morgen ga ik naar Grantley. En dan neem je de zonneschijn mee, zei Tony en hij liet zijn stem dalen omdat juffrouw Dunbar binnen Inham. Tony, er is een boodschap gekomen van mevrouw Redbum ze vraagt of je nu dadelijk op de Priory kan komen, zie is morgen verhinderd, en wil in plaats daarvan graag vandaag pose eren. Hilary, kindje, wat zie jij er warm uit je wordt toch niet ziek, hoop Ik. Heelemaal niet, Hilary lachte en bloos de nog heviger. Ik ik heb het alleen inaar warm. Dus dan hoef ik niet te gaan zittjen? Dit laatste zei ze tegen Tony. Ik heb een heeleboel dingen op het hart die ik niet in presentie van dames zeggen kan, antwoordde de schilder korzelig. Ik héb niets geen zin om naar de Priory te ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2JO, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. HOOFDSTUK XIII. Wat is er met jou gebeurd? Je bent heelemaal veranderd. 0! Ik kan ónmogelijk zeggen wat er precies aan je veranderd is, riep mevrouw Derfield uit, terwijl ze haar handen op Hilary’s schouders legde en haar diep in de oogen keek, maar veranderd ben je, dat staat vast. Ben je jonger geworden of ouder sedert ik je in Torpsley heb ach tergelaten? Ik weet het niet, lachte Hilary1. Ik zou zeggen in elk geval een paar weken ouder, maar Geen maren, viel Anstice haar vroolijk in de rede. Ik vind het heerlijk dat je ge komen bentVond je het niet egoistisch van me om je te vragen mij gezelschap te ko men houden? Maar ik wist mij geen raad van eenzaamheid en verveling, jnijn broer is heelemaal ia zichzelf gekeerd en komt haast niet uit zijn kamer. Ik ga een keer of drie per dag naar hem toe en hij vindt het heerlijk dat ik in huis ben. Èaar het is zoo’n groot huis voor zoo’n klein persoon tje als ik ben. Het zou niet aardig zijn om het tegen Luke te zeggen, maar ik wil jou wel eerlijk bekennen dat ik erg naar mijn flat ia Lenden verlang. Hilary keek den grooten salon fond en er kwam iets van ontzag tn haar oogen. Ik heb nog nooit in zoo’n geweldige groote kamer gewopnd, zei ze. Ik heb ze alleen nog maar zoo in de Priory gezien Als ik dan denk aan de kamer waarin moeder en ik gewoond hebben, die kon wel tienmaal hierinEn is hier asn beide kanten van de kamer een haard, voegde zij er met ieta Wij hebben zon, licht, ruimte noodig voor ons stoffelijk leven; maar onze ziel heeft er evenzeer behoefte aan voor haar ontwikkeling en haar welzijn. vriendelijk en gemoedelijk recipieert. We mogen hier met nalaten eens een eeresaluut aan pnze burgemeestersche te brengen, die met haar verschijning altijd bekorend is, met haar vriendelijkheid altijd treffend een ieder die deze receptie-avonden bezocht. Zij is een voorname elegante verschijning, juist zooals wij ons ui den Haag dat wensolien. Verleden week bood het gemeentebestuur weer zoo'xi avond aan de gedelegeerden ter codificatie-confprentie aan en wel in Hotel De Twee Steden. Tal van gasten ntet hun dames verschenen er; er was muziek, er gesnoept, gedronken en gedanst. Vele u*" rmnia vnn Hun Slt.nat. xm H*. ot.nrl wu_ :i i (iOlinSLH E «BANT. 309 80

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1