ONZE ETALAGES MARKT 63 vragen uw volle a; PIET PELLEN" SPITS FYFFES-BANANEN PRIJSRAADSEL COMPLETE MEUBILEERING Mooie sorteermg Kinderwerk Wij wedijveren met de allergrootste wereldfirma's WIJ BLIJVEN AAN DAMES-, HEEREN EN KINDERKLEEDING lui- Ziilriruii|ii| „Gigdi" OPENING Naar Indië. Foei! Da Ooiavaar. in Nederland. Aangesloten bij de de grootste vereeniging Raadsels voor de Jeugd. N. N00RDEGRAAF GOUDA - KLEIWEG i „Piet Pelle" film „Thalia" Taather. Voor On Vulpenhouder Boekhandel J. de Ven MORGEN Zondag 30 Maart van het Clubgebouw Abonneert U op dit Blad in ons neutrale land ia er een goede plaats om dn banden te heretellen. Het vent-diivel. Eenigen tijd geleden maakten wij eens melding van de goede regeling die hier ter stede getroffen was tegen hét vent-euvel dat een plaag was geworden. Helaas heeft het gemeentebestuur zich niet krachtig genoeg verzet tegen aandrang van belanghecben- den en liet ze weer heel wat toe. Nu ia het euvel daardoor zóó ernstig geworden, dat weef nieuwe maatregelen noodig zijn geble ken. De Spuistraat, de hartader van het drukke den Haag- iB nu weer gezuiverd van de plaag. Het was wel dringend noodig en het is te hopen dat men eindelijk voet bij kleine halte. By «gebrek aan plaats zijn wé stuk gaat houden d.w.z. het stelsel gaat toepassen dat alle gevent zal uitsterven door geen nieuwe vergunningen meer af te geven. Het is in de buitenwijken ook steeds erger geworden nadat het eerst zoo aardig was verminderd. Zelfs kreeg het bedelen nu een min of meer officieel karakter. Waar om men dit deed na eerst op den goeden weg te zijn geweest, is een raaxrael. Hopen wij dat de ervaring nu voldoende is en het euvel wordt tegengegaan. HAGENAAR Een tocht naar an door tropisch Nederland. XXXI. Om zes uur 'a morgens stonden we eenigs- zins slaperig aan het kleine stationnetje, waar onze twaalf-urenrit zou beginnen. We waren de eenige Europeesche reizigers. De enkele inlanders, die ook mee moesten, stonden ons met stomme verbazing aan te gapen. iZooveel „blanda's" hadden ze daar nog niet bij elkaar gezien. Ook de stations chef was op een dergelijke toeloop van rei zigers niet ingesteld. Het duurde wel een kwartier voor we kaartjes hadden, maar daar de trein in geen velden of wegen te zien was, bestoAd er niet het minste gevaar dat we haar zoudpn missen. Dit zou anders erg genoeg geweest zijn, want de volgende trein gaat vier- en twintig uur later. De Zuid-Sumatra spoor, die ons na ette lijke minuten wachten opnam, bleek toch drukker bezet te ayp, dan we meenden. In de eerste klas was maar nauwelijks plaats en ook de andere klassen zaten propvol. Wel eeu bewijs, dat een dergelijke spoorlijn in een behoefte voorziet. En als men bedenkt, dat hier alles nog bijna oerwoud is, dan zal men begrijpen, dat de Zuid-Sumatraspoor- weg een goede toekomst tegemoet gaat. Want als de voorspelling van den vroege- ren resident uitkomt en hier inderdaad een tweede Deli ontstaat, zal dit de maatschap pij geen windeieren leggen. Na eerst een uurtje door groote savan nen, grasvlakten met verspreid staande boomgroepen, te zijn doorgespoord, Wordt de begroeiing allengs dichter. Nu zullen we dan toch eindelijk oerwoud zien. Je denkt in Holland altijd dat je bij de eerste wan deling in Indië dwars door de rimboeh heen gaat. Maar op Java hebben we zoo goed als geen oerwoud bezien. Zelfs de beroemde tropische vegetatie, waarvan je ook altijd zooveel leest in boeken, heb je overal maar niet bij de hand. Doch hier konden we ons hart ophalen. Telkens als je-weer door een dicht gedeelte heenkomt, probeeren je oogen de schemering van dit woud te doordrin gen. Tot een diepte van een vijf en twintig meter lukt dit, maar in de meeste gevallen onderscheidt men dan ook verder niets. Als kleine kinderen droomen we hier van jacht avonturen. En het zou toch eigenlijk zoo echt zijn, als er nu eens een kudde olifanten door deze muur van takken en stammen 'kwam heenbreken. Of dat we maar eens een heel klein stukje' van een echten tijger zagen. Maar niets van dat alles. Geen enkel levend wezen. En toch moeten er genoeg zijn. Doch waar de mensch voortdringt, daar trekken de dieren zich terug. Tusschen het oerwoud hier en daar een open plek. Dit is een teeken, dat er eenige menschen in de buurt wonen. Zooals ik reeds vroeger schreef, wonen er hier zoo goed als geen menschen. Doch de enkele inlan ders, die hier verblijven, kunnen met moeite een bestaan vinden. Men mist hier de lang zaam afhellende berg- of vulkaanglooiïngen die door de Inlandsche bevolking zoo mees terlijk geterrasseerd worden en na be- vloeiïng voor de natte rijstbouw geschikt zijn. Zou men de grond hier goed willen maken, dus geschikt voor de cultuur, dan zou men al de bosschen moeten rooien, met kunstmest- of groenbemestiug de grond weer op kracht helpen en dan voldoende werkvolk moeten hebben om een moderne cultuur met succes te drijven. Het initiatief hiervoor kan slechts van dt Hollander? uit gaan. De Inlanders, vooral deze menschen hier, hebben van geslacht op geslacht roof bouw op grooten schaal gepleegd. Een stuk bosch wordt in brand gestoken, met primi tieve werktuigen een weinig bijgewerkt en de ladang of droog rijstveld is gereed om het zaad te ontvangen. Na een oogst is de grond meestal uitgeput. Doch dit is geen bezwaar voor den Inlander. Hij kiest een nieuw stuk en laat aan Moeder Natuur over te doen met het oude stuk, wat zij wil. He laas groeit er dan geen nieuw oerwoud op, maar komt er een vegetatie van hard lang gras, dat voor een volgende ontginning bui tengewoon veel moeilijkheden oplevert. Doch de inlander trekt zich daar niets van aan. Er is genoeg bosch, dus brandt hij maar raak. Eenige jaren geleden, toen de rubberpry- zen hoog waren, trokken de bewoners de bosschen in om bij wilde rubberboomen rub ber te gaan verzamelen. Toen zijn ook vele Inlanders begónnen om zelf rubberboomen te zetten. De bevolkingsrubber, zooals hurf product meestal genoemd wordt, is in kwa liteit heel wat minder dan de plantage- rubber. Veel zorg besteedt de Inlander aan het product niet. De bevolkingsrubber on- derscheidt zich altijd door vele onreinheden en slechte bereidingswijze van de plantage rubber. Hoe verder we naar het Noorden trekken, des te meer afwisseling komt er in het land schap. Het terrein wordt meer heuvelachtig. Kleine riviertjes, die uit donkere spelonken te voorschijn komen, doorsnijden het land schap. Om het uur stoppen we voor een maar in het restauratierijtuig gaan zitten. In de eerste klas coupé zit een stationschef met zijn Inlandsche vrouw. Hij is overge plaatst ei> zijn vrouw doet maar niets dan huilen. Als de meeste Inlanders is ook deze vrouw sterk aan haar familie, dorp, huis etc. ge hecht. Dit geeft ons eenig idee van de moeilijkheid om Javaansche koelies naar de buitengewesten te krijgen. Vrije emigra tie zou men het Liefst willen, maar de men schen zien hun eigen belang niet. Liever met duizenden en tienduizenden in dichte kam pongs een zeer armoedig bestaan leiden dan er op uit te trekken en zich een behoorlijk inkomen te verwerven. Ondanks zijn vele goede eigenschappen is de Inlander daar te indolent voor. Met lezen, praten, zingen, eten, drinken en... veel transpireeren kwamen we de tyd door. De schemering begon al te vallen, toen we het einde naderden. In den trein merkte je al, dat de reis gauw was afgeloopen, want het Inlandsch personeel begon de zaak al zoo'n beetje af te breken. Raampjes dicht. Restauratiewagon op slot Onze koffers in een hoekje van den gang gesmeten. Ik ge loof, dat als we de heeren hun gang hadden laten gaan, dat ze met alle liefde onze spul len maar vast gelost zouden hebben. Toen we aankwamen was het pikdonker. In de tropen duurt de schemering kort. Doch de duisternis was het ergste niet. Donkere wolken hadden zich. samengepakt. Een on weer barstte juist los op het moment, dat we uitstapten. Felle bliksemstralen ver lichtten voor enkele seconden de diepe duis ternis. Geen vijf tellen later plaste een regenbui neer, die een geweld maakte, alsof er een orkaan was losgebroken. Als goede reizigers meenden we een wakend oog op onze bagage te .moeten houden. Doch de employé van de B. P. M. die ons afhaalde, wist het beter. Hij bracht ons eerst op een motorboot, waarmede we de breede Moesi- rivier zouden oversteken, gaf ons daar een beschut plekje uit den wind onder zware zeilen en gaf toen kort en krachtig zyn be velen. In een ommezientje was :»nze drui pende bagage aan boord. .We hoefden slechts te tellen. En nu werd de tros losgesmeten en begon een tocht over de Moesi naar Pa lengang. Het water golfde als by ons de Zuiderzee. Zoo nu en dan spatte een groote golf tegen de boeg. Honderden kleine boot jes, allemaal voorzien van een lichtje, dans ten met ons mee op de golven. Een gast vrij hotel nam ons druipend en wel op. Daar het gebruikelijke programma, een bad, een schoon pak en even uitblazen. En terwijl we daar zoo rustig zaten, slopen donkere schaduwen langs ons heen. In vyf minuten tijd hadden we acht waterratten geteld. Doch myn collega wist raad. Hy grendelde onze voorgalerij met een hekje dicht. Waar uit tevens kan blijken, dat men na een trein reis van 12 uur niet heelemaal „frisch" meer is. P. E. v. B. wat tocht het weer! Op die manier moet men wel kouvatten! 't li maar goed, dat ik Aspirin-Tabletten bij de hand heb. eenig op de wereld Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER" «taai. Prijs 75 cis SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 30 Maart 1930. Groningen: Velocitas—Blauw Wit Tilburg: Willem II—Ajax K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Afdeeling I lstc klasse HaarlemR.O.H.—Hilversum Promotiecompetitie 2e klasBe. Koog ad. Zaan: K.F.C.-D.E.O. Den Haag: V.UO-D.H.O. Afdeeling 1 lste klasse HaarlemH.F.C.—Stormvogels 2e klasse B VlaardïngenFortune—O.D.S. Rotterdam: St. Hooger—Neptunus Promotiecompetitie 3e klassi. Rotterdam Coal—do Hollandiaan 3e klasse B. Rotterdam. St. Volharden—de Mussohen RotterdamU.D.I.—Transvalia Promotiecompetitie 4e klasse. BodegravenBodegraven—Rijswijk 4e klasse B Den Haag: Terlaak—Moordrecht" 4e klasse D. Rotterdam D.J.S.S.M.V. Dordrecht': Fluks—O.S-S. Reserve 3e klasse A. Leiden: A.&.C. 2—Alphen 2 Delft: B.E.C. 2—Xerxes 3 Den Haag: R.F.C. 2-V.I.O.S. 3 Reserve 3e klasse C. Gouda: Gouda2—O.N.A. 2 Rotterdam: R.F.C. 2-V.O.C. Afdeeling III Promotiecompetitie 2e klasse. EnschedéEnsch. Boys—A.Z.C. Afdeeling V le klasse Assen: Achilles—Leeuwarden Winschoten: W.V.V.-Frileslandt Om den K.N.V.B. beker, lste ronde. Alphen: Alphia—O.N.A. SchoonhovenSchoonhoven—de Ooievaars 2e rondte: LeidenLeidache V.B.—Alphen G. V. B. 2e klasse G S V. 3—Zevenhuizen 1 4 uur. Schoonhoven 2—Haastrecht2 12 uur 3e klasse A Lekkerkerk 3—Waddingsveen 3 3e klasse B Gouderak 2—Lekkerkerk 2 G.9.V. 5Moorduedht3 10.30 uur. 3e klasse C Gouderak 3—O.N.A. 6 12 uur. Lekkerkerk 4—Nieuwerkerfc 2 12 uur Overzicht. Belangrijke wedstrijden allerwege. D.F.C. 2Gouda 2 voorioopig uit. gesteld. Op den iaatsteri Zondag van Maart is een interessant programma samengesteld. In de kampioensoompetatie kan een tweetal ver- rassingen vallen, want zoowel Willem II aU Velocitas zullen op eigen terrein tegen de oogeméhijnlijk <torkeré tegenstander, hun uiterste best zekér doen. Dan is ui verschillende afdeeliingea de tweede klasse promotie oompetitie, die is belangrijkheid hierop volgt. In afd. I vor dert men al aardig. Hier spelen K.F.C, en D.F.C. om de laatste kansen. In Den Haag wordt V.U.C.D.H.C. een vinnige strijd, waarvan het resultaat" eveneens moeilijk valt te voorspellen. De Delftenaars onderne men hun stormloop naar de eerste klasse voor devierde maal. Van de overige afdeeiingen valt in Afd 3 de bijzondere verrichtingen van P.E.C. op. In onze stad wordt* 't een sdiaarsche boel. Plaatselijk wordt de Onbelangrijke kamp G.8.V. 2—O.N.A. 2 gespeeld, een ont moeting waar 't niettemin kon De vierde klaaBera uit onze omgeving zor gen voor een luchtig slot, hetwelk zich mor gen combineert in den promotiewedstrijd. Bodegraven-Rijswijk en in den kampioens- strijd Terlaak—Moordrecht. Met een gelijk spel valt in Bodegraven de beslissing in 't voordeel van Rijswijk, die zich dan in de derde klasse handhaaft. De onfortuinlijke nederlaag te Rijswijk houdt echter nu de beste verwachtingen voor Beijen's club in. wapi een beslissingswedstrijd, waarvan wij Gouwenaars allicht iets zullen zien, zal dan het gewensahte succes opleveren. De rood-zwarten apgen dus voor een eervol m sportief succes. Moordrecht heeft één punt noodig oni den kampioenstitel te veroveren en veel hoofdbrekens zal dit wel niet koeten. W« hopen dé Bi au w-witten Maandag inder daad als kampioen te begroeten. Met de promotiewedstrijdten van Goud» 2 i loopt 't mist op rolletjes. Nu is gehleken dat waar Feijenoord 3 nog niet uitgespeeld ia, er nog verschillende gebeurtenissen kun nen plaatsgrijpen. Verliest Feijenoord 3 te gen St. Hooger 2 dan is Gouda, dank zij den beslissings wedstrijd tegen 8.V.V. 2 kam pioen van haar afdeeling. Mocht Feyenoord winnen dan toch neemt Gouda 2 om dezelf de reden deel aan de promotie oompetitie. Bij een gelijk spel echter moeten Feijenoord 3, Gouda 2 en ook S.V.V. 2 in een extra competitie om de volgorde van 1, 2 en 3 spe len. Zoover zal 't dunkt ons wel niet komen en gelooven we dat de wedstrijd van mor gen, D.F.C. 2—Gouda 2, dfie uitgesteld Is, wel weer spoedig op 't programma zal prij ken. Voor den beker beginnen nu ook Alphia- O.N.A. en Schoonhoven—de Ooievaars. We zijn nieuwsgierig wie 't verder zal brengen dan de eerste ronde, Alphien is al over deze gevaarlijke stap heen en ontmoet morgen het Leidsche V.B. elftal, dat zich niet ge makkelijk zal laten slaan. Naar aanleiding van een onder zoek in 1929 ingesteld. Dat de Ooievaar in ons land in de laat ste jaren in sterke mate achteruit is gegaan is een algemeen bekend feit, dat niet alleen in den enge ren kring der vogelliefhebbers maar ook daarbuiten is opgemerkt. De Ooievaar is toch een der weinige vogel soorten, die zich in de algemeene sympa thie mogen verheugen. In de folklore heeft deze statige langpoot altyd een groote rol gespeeld en tot op den huidigen dag gaat er nog altyd een zekere roep van heiligheid van uit. 't Uithalen van een Ooievaarsnest komt vrywel nooit voor en de dader van zoo'n euveldaad kan er zich van verzekerd achten de gramschap van allen te hebben opgewekt. Wanneer de Hollanders over 't uithalen van de nesten van alle andere vogels evenzoo dachten als over dat van den OoievaarjWan zou een vcreeniging voor vogelbescherming hier geen bestaansrecht hebben. Dat dl Ooievaar een popu'aire vogel is en in vroeger jaren bovendiei^ een algemeene verschijning in onze dorpen en provinciesteden, bewijzen de platen en illustraties uit de vorige eeuw, waarop een Ooievaarsnest slechts zelden ontbreekt. De wenschelijkheid van een onderzoek naar de grootte van den achteruitgang van den Ooievaar in ons land en mogelijkerwijs naar de oorzaken van dien achteruitgang, is reeds meermalen ingezien. Ook de Goud- sche Ornithologische Club heeft eenige jaren geleden nog pogingen gedaan om tot een census van den Ooievaar te komen. Door jdlerlei omstandigheden zyn die ver schillende onderzoekingen gestrand. Aan Fr. Haverechmidt is het vorig jaar echter ge lukt een dergelijk -onderzoek tot een voor- loopig einde te brengen. Hij kreeg de be schikking over de verschillende archieven, die vroeger over den Ooievaar waren by een gebracht. Deze vormden een mooie basis, waarop met succes kon worden voort gebouwd. Dank zy de medewerking van de Koninklijke Nederlandsche Marechaussée de Ryksveldwacht en tal van particulieren bedroeg het aantal berichten, dat Haver schmidt naar aanleiding van dit onderzoek uit alle deelen van het land ontving meei dan 400. Zijn enquête mag daardoor zekei op groote volledigheid, aanspraak maken Het totaal aantal der bewoonde nesten bedroeg in 1929 in Nederland 209, waarvar 13 in Groningen, 47 in Friesland, 35 in Drenthe, 16 in Overysel, 22 in Gelderland 8 in Utrecht, 31 in Noord-Brabant, 3 in Noord-Holland en 34 in Zuid-Holland. In de provincies Zeeland en Limburg komt de Uiver, zooals een van de volksnamen luidt al sinds vele jaren niet meer als broedvoge. voor. Sinds 1920 werden minstens 98 nesten verlaten, waaronder 17 in Zuid-Holland. Het aantal dezer nesten is waarschijnlijk in werkelijkheid veel grooter, omdat uit den aard der zaak een onderzoek hiernaar veel lastiger is uit te voeren dan naar bewoonde nesten. In 1928 waren 24 nesten nog be woond, die in 1929 voor het eerst verlaten werden. Het aantal nesten in de provincie Zuid- Hollafnd is nog betrekkelijk groot; het mee- rendeel der broedplaatsen is, zooals ook elders het geval is, te vinden in de nabijheid der groote rivieren. Dat het aantal hier vroeger veel grooter moet zijn geweest be wijzen de talrijke mededeelingen, dat elk dorp hier vroeger wel een of meer nesten rijk was. In de naaste omgeving vnn Gouda zyn momenteel de volgende bewoonde nes ten bekend: Hazertwoude: bij A. Buitenhuis. Waddinxveen: bij A. van der Torren. Bergambacht: op de kerk. Oudewater: op het stadhuis. Moordrecht: in den tuin van het post kantoor. Nieuwerkerk a. d. IJssel: by Groot Hit land. Ouderkerk a. d. IJssel op de kerk. Capelle a. d. IJssel op de kerk. Mochten er onder de lezers van dit stukje personen zijn, die nog andere nesten weten, dan houdt de Goudsche Ornithologische Club (secretariaat: Bleekerssingel 64) zich voor berichten daarover ten zeerste aanbe volen. Ook mededeelingen over het verloop van het broeden, het aantal eieren en jon gen, aankomst eh vertrek der oude vogels etc. zyn zeer welkom. De broedgelegenheid te Bergambacht bestaat sinds 1891, toen het oude nest door den brand van de kerk werd vernield; daarvoor was er ook al sinds men- schenheugenis een Ooievaarsnest geweest. Het werd steeds bewoopd, maar in 1928 waren er geen jongen. In 1929 werden we derom 3 jonge vogels grootgebracht. Het nest op het stadhuis van Oudewatcr bestaat, ongeveer 15 jaar. In 1926, 1927 en 1928 waren er geen' jongen. In 1929 groeiden 4 jongen op. Wanneer men de bodemgesteldheid van ons land met die vari de nabungo, landen vergelijkt, dan sou men verwachten, dat h$t aantal Ooievaars in Nederland belangrijk grooter zou zyn dan daar, doch (fit gaat slechts in beperkte mate op. In België- is de Ooievaar thans als broedvogel verdwe nen. In Duitschland is hij plaatselijk nog een talryke broedvogel, die echter aller wegen sterk achteruitgaat. In Denemarken is het totale aantal belangrijk grooter dan in ons land, doch ook hier wordt een sterke achteruitgang geconstateerd. In Zweden ten slotte komt de Ooievaar in slechts weinige - paren voor in de provincie Schonen. Het belangrijkste in deze heele quaestie is natuurlijk de vraag: wat kan toch wel de oorzaak zyn van de opmerkelijke achter uitgang? Nu is dat een vraag, die men ook al vele jaren geleden heeft pogen te be antwoorden. In de tweede druk van het be kende vogelboek van Schlegel lezen we dat men in dien tijd dè achteruitgang ervan U ziet: de quaestie is niet van vandaag of gisteren toeschreef aan een geweldige .orkaan by Bordeaux omtreeks 1860, waar bij een groot %u»*BlM}oievaars omkwam. Men kap echter gevoegelijk aannemen, dat de meening van Schlegel er naast is. Al was het aantal vofcels, dat in dien storm ia verloren gegaan, ook nog zoo groot, tot een aanmerkelijke vermindering van het aantal Ooievaars over heel Noord-Europa zou het toch niet hebben kunnen leiden. En boven dien, ook na 1860 gaat de Ooievaar voort durend in getalssterkte achterujt, Haverschmidt bespreekt in een artikel dat hy in de laatste aflevering van het tijd schrift „Ardea" over deze enquête schreef, ook de mogelijke oorzaken van den achter uitgang. Afgezien van de factoren, die tot vermindering van het aantal Ooievaars in de winterkwartieren leiden, waarvan vooral genoemd moet worden de sprinkhanenver- delging met vergif (arsenicum), welke me- thode niet alleen in Afrika, doch ook in v Syrië en Palestina toegepast wordt, zyn er» zoo meent hy, toch ook verschillende oor zaken, die zich hier te lande doen gelden. Een dergelijke factor is stellig het betrek kelijk groote aantal Ooievaars, dat wel ge regeld op hun nest vertoeft, doch niet de minste aanstalten tot broeden maakt, dus kinderloos blijft, een verschijnsel, dat ook in andere landen is waargenomen. „Verder zyn van invloed op de vermin dering de vele vechtpartijen, die talryke broedparen, nadat er al eieren gelegd zü«» moeten leveren tegen soortgenooten, die be zit van het nest willen nemen. Niet zelden worden hierbij toch een of meer, soms zelfs alle eieren uit het nest geworpen, hetgeen reduceering van het aantal jongen of al- geheele kinderloosheid tengevolge heeft Zijn de eieren op een dergelijke manier te loor gegaan, dan broeden de vogels blijkens de waarnemingen niet opnieuw. Een verdere oorzaak is te zoeken in hdt feit, dat op sommige nesten slechts één Ooievaar hpist dat het nest uit alle macht ,ver- dedigt tegen paren die er zich willen ves- tigen. Slaagt zoo'n eenling in zijn pogingf» I om het nest voor zich te behouden, en dffeü is dikwijls het geval, dan is er nieuwe vestigingBpoging verijdeld. Aan den anderen kant wordt ook msar In den GPV-B. moet er nog een kampioen komen en 't wachten is op Schoonhoven 2, die nog verschillende wedstrijden achter is. De omstandigheden zfjn wel gunstig om in zoo'n groot mogelijk getal aan de jubi leum wedstrijden deel te nemen. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Deen, teen, veen, peen, steen. 2. Een wolk. 3. Vlieg, en, kast, vliegenkast. 4. Een karpet. 5. Is Jaap al in Groningen geweest of gaat hij er nog heen? (paling). Werden Jan en Piet ongeduldig, toen zy moesten wachten? (tong). Zy had de laatste Uren wakende door gebracht (steur). Hoeveel boterhammen eet je aan het ontbijt? (bot). Als jullie zoo kibbelt, zal Moeder geen van beiden meenemen, (zalm). met onzeVmodellen 7. Verbena. De prys viel bij loting ten deel aan BASTIAAN DE MINK, Snoystraat 107. De prijswinnaar kan zijn prys, een mooi boek, Maandag aan ons Bureau Markt 31 in ontvangst komen nemen. Nieuwe Raadsels. 1. Verborgen vogels. Oom was klaar en de auto stond al vóór de deur. Je teekent dezen viach op zijn kop, Honk. Heeft die harde slag Ans wakker ge maakt? Liet Papa u water drinken voor den 3chrik? Kom toch mee, Simon en blijf niet lan ger wachten. 2. In mijn eerste wonen vogels, mijn tweede is een kasteel en mijn geheel een stad in Noord-Brabant. 3- Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Zuid-Holland. X le ry het tegenovergestelde X van kort. X 2e stroomend water. X 3e een lichaamsdeel. X 4e iets, wat azijn is. X 5e een deel van een tafel X of kast. 6e tuingereedschap. 7e een deel van je gezicht 4. Met b ben ik een vaartuig, met g loop ik langs allerlei gebouwen, met m ben ik een gedeelte van een visch en-met n kun je my zingen, maar je kunt ook nog iets anders met me doen. 5. Eenige dieren vonden het deftig hun visitekaartje te laten drukken. Maar de drukker maakte er een grapje van en gooide de letters van elk dier door el kaar. Probeeren jullie nu eens uit te vinden welke dieren hun visite-kaartje lieten drukken. Ko Kalen Mie£ Ruvel Dora Remdis Karei om 4 Tom Ram Hans C. Mipe Leo ...Vustrigs 6. Vervang onderstaande woorden elk door een woord, dat er op rymt, maar doe dit zoo, dat de nieuwe woorden, in de zelfde volgorde genomen, een bekend spreekwoord vormen. Wals scheen knaap toover te rug mis verbolgen der keer. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31. al te dikwijls waargei^Jhen, dat op een sedert langen tyd onbewoond nest opeens een paar verschijnt, het nest herstelt en allen schijn aanneemt er te zullen gaan broeden, om plotseling toch weer te ver dwijnen." Als een laatste oorzaak moet genoemd worden het uithalen van de bijna volwassen jongen, wat vroeger In Noord-Brabant en sommige streken van Friesland nog al eens schynt te zijn voorgekomen .De jongen wer den dan meest naar Engeland of aan dieren tuinen verkocht. Als regel gebeurde dat uit halen zonder toestemming van den eigenaar van het nest. De vogels werden eenvoudig gestolen. Wanneer men eens alle oorzaken, die voor den achteruitgang >an den Ooievaar 'n aanmerking kunnen komen, overziet, "Tjgt men den indrük, dat dit nu werkelijk een zaak is, waaraan de Mensch, die anders al heel wat rtatudrverarmlng heeft veroor zaakt, fmrt «och deel heeft, 't Schijnt dat dit-«en 'verschijnsel is, waarvan de oorzaak dieper ligt. Zij Kgt hier in de vogels zelf. - - - - A. S. [PRIJZEN VAN [F 68.-«AF geheel compleetJOOK met sierlijken bagagedrager en reflector. ATTSNTIBII wordt deze week vertoond in het I VAKKUNDIGE BEDjENING WIJDSTRAAT 4. TELEF. 375. Nog steeds neemt het aantal prijzen toe. Deze week ontvingen wij weer toezegging van 24 EXTRA PRIJZEN, zoodat wij heden reeds de 500 zijn gepasseerd. Doet Uw best de kans is groot Mocht U nog niet in het bezit zijn van ons prijsraadsel vraagt dit dan aan Uw groenten- of fruithandelaar, hij zal er U gaarne een verstrekken.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2