lod I. I E. 5 r abriek I N NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOÖR GOUDA EN OMSTREKEN r. 17343 68“ Jaargang 'I BERGAMBACHT, f Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen t” f FEUILLETON. Donderdag 8 April 1030 -f I rkrijgbaar BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GÓL^^.vrx,», ------- NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G^UDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT. MOEBCAPEU.E. De weg tot het Hart R f k 249 felegd. Hl-ll, 1 (Wordt vervolgd). V nuHMMÜ lyk in Luxemburg zou worden gehouden, 'i Wij maken dan ook slechts van deze plan nen j te beschouwenhoewel iedere regee ring moet trachten een dergelijke hervor- 60 I niari tegen de werkloosheid ook slechte als een mogelijkheid voor de toekomst-igA wetge- Ik doe recht en schuw geen emtelen vijand. De Mary daan, onliegreasdé voorta haar> «tij WH ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. O» de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduc«uen prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. A/ Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliedé«Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. luchtdruk. geluk gtLv.^ tijd druk Lv ven stad heet naar den voornaam der I lijk in Luxemburg zou worden gehouden, stichteres Marimont, ligt niet ver van Cin- I uitgaat. -u - j--1-j__ -1—L' Wi. matron Ann nntr alncJita van deze plan- melding én zullen ons van verder com mentaar onthouden. FRANKRIJK. Een groot petroleumschandaal T Een bericht van de Intransigeant, dat voorloopig tegengesproken wordt. De Intransigeant publiceert een bericht waarin gezegd wordt, dat in de kringen van het Paleis van Justitie, van niets an ders sprake is, dan van een petroleum schandaal, dat op het punt zou staan om uit te breken en waarbij verschillende par lementsleden betrokken zouden zijn. De strafbare feiten zouden de volgende zijn: verdonkeremaning voor de commissie voor de mijnen door twee harer leden van een rapport over de petroleum, uitgaande van de regeering; anderzijds douane-ontduikin- gen bij den invoer van petrolétim. Het be zoek van Sir Henry Deterding schijnt een nieuwWi grond aan deze geruchten gegeven te heb^n. Tegenover de journalisten heeft de voorzitter van den ministerraad niet verheeld, dat hij vastbesloten is, den gang der justitie niet te belemmeren. Ter dood gebracht. Een jongen van negentien jaar. Een B. T. A. bericht uit Versailles meldt, dat Marcel Morice de 19-jarige slagersjon gen, die het vorige jaar de weduwe Darlan heeft vermoord, hedenmorgen terechtge steld ia. De Commissie van Herstal. Haar natuurlijke dood. Het N.T.A. meldt uit Parijs dat de Com missie van Herstal haar arbeid op het oogenblik tot een mi*mum heeft beperkt, daar het plan-Younj^ werkzaamheid met betrekking tot <de pdktsche schadever- goedingsbetalingen nW meer in beslag neemt. 1 Byna het geheele personeel is ontslagen of wederoip ingedeeld by de ministeries, waaraan het werd onttrokken. Binnen enkele dagen zal het Fransche ministerie van openbare gezondheid de lokalen der Commissie van Herstel betrekken. Da Rngeeringsverklarïng in dan Rijksdag. De debatten. Kans op nieuwe verkiezingen. f was zwart kruit in een Dan eee lont ver ft'een groot geluk e ontploffing in de waar die talrijke i 'boden laan dien inder» ware een ontzettend on geluk gebeurd daar het warenhuis om dezen tijd druk bezocht was. ENGELAND. De godsdienstvervolgingen in Rusland. Dé Aartsbisschop van Canterbury heeft in het Hoogerbuis het debat over den toestand van inspanning. Er kwam dan ook een uit drukking van verlichting in haar oogen, toen ze Sir Luke naar een grooten armstoel had gebracht, waarin hij zich met een zucht liet neervallen. Zal ik iemand bij u sturen? vroeg het meisje, maar Sir Luke schudde beslist van neen. Ik heb niemand noodig! antwoordde hij hijgendik moet stil zitten en nadenken. JZijn stem stierf weg en tot Hilary’s niet geringe ontsteltenis, zakte hij ineen in den grooten stoel. Zijn oogen waren gesloten, de aschgrauwe kleur op zijn gezicht was nog intenser geworden. Toen het meisje snel de kamer rond keek, zag ze op den schoorsteen een karaf wet brandy en zonder een oogen- blk te aarzelen, bevochtigde ze de lippen van den bewustelooze met het opwekkende vooht en wreef zijn koude vingers in haar eigen warme handen. Ze ging met zichzelf te rad8 wat het beste zou zijnhulp te halen of te wachten tot Sir Luke weer bij kennis gekomen zou zijnmaar terwijl ze nog trachtte het met zichzélf eens te worden, sloeg hij opeens de oogen weer op'en vestig den deze op haar gezicht. Het spijt me verschrikkelijk, stAmelde hij, ik mag werkelijk wel mijn excuses aan bieden voor dé moeite en den schrik die ik je bezorg. Ik weet eigenlijk niet precies wat er met me gebeurde, ik geloof dat ik ineens een duizeling kreeg en ik denk Ik geloof dat u zich nog niet heelemaal sterk voelt; u bent eventjes buiten kennis geweest dat alles! zei Hilary rustig en er was in haar kalnieerende manier van doer>. iets zoo moedat lijks, dat er een vage DUITSCHLAND. Bomaanslag bij Tietz te Hamburg. Geen slachtoffers. In liet warenhuis van Tietz aan de Jung- fernstieg te Hamburg is gisteren een bom aanslag gepleegd Laat Sn den middag klonk in het trappenhuis van het warenhuis een hevige knal. De ruiten sprongen en het gla zen dak van den ingang werd in de hoogte geslingerd en viel in dien lichtkoker. Het metselwerk van de tweede verdieping leed bij- het trappenhuis aanzienlijke - schade. Brandweer en recherché waren spoedig ter plaatse. Gebleken is dat er in een W.C. op de tweede verdiépung eeu ontplofbare stof neergelegd, vemj’~JL"'M’ of ander 'owhule BINNENLAND. Opening van de nieuwe sluis te IJmuiden. De Koningin aan boord van de Johan van Oldenbarneveldt. Inzake de opening der nieuwe Schutsluis op 29 April door de Koningin, kunnen wij melden, dat dé Koningin zich van de resi dentie naar Amsterdam begeeft en daar on middellijk aan boord gaat van de Johan van Oktenbarnevektt, het nieuwe mailschip van de maatschappij Nederland”, Daarmede wordt naar IJmuiden gevaren. Aan boord zullen zich bevinden ongeveer 500 gasten van de Regeering, waarbij de ministers, gezan ten. Wateretaateautoriteiten, die Gemeente besturen van Amsterdam en Velsen, verte genwoordigers uit scftieepvaartkringen. han den corridoir door en ze kwam juist de hall in op het moment dat mevrouw Derfield deze overstak om naar den tuin te gaan. Toen ze het jonge meisje uit de gang zag komen die naar Sir Luke’s appartementen leidde en opmerkte hoe ontsteld Hilary er uit zag, vroeg ze gejaagd Wat is er gebeurd, Hilary? Waarom ben je in dezen vleugel van bet huis ge weest? Mijn broer Uw broer is heel naar, hijgde Hilary. Gaat u alstublieft direct naar hem toe. Er moet direct een dokter gehaald worden. Zorg jij daar dan voor! Zeg tegen Frankland dat hij direct met den wagen Dr. Harding gaat halen. Db huisknecht was toevallig vlakbij, aoo- dat hij de order onmiddellijk in ontvangst kon nemen en Hilary en mevrouw Derfield liepen samen haastig den langen gang door naar Sir Luke’s kamer. Heeft Luke je gezien? Was hij erg ge schrokken? Wat is er precies gebeurd? vroeg Anstice en Hilary vertuide haar met enkele woorden van haat Ontmoeting met den heer des huizes en /v&tndaar op gevolgd was, maar Anstice hlnltfe^le slechte met een half oor en d© beteekeRls van wat het meisje ver telde drong op dat moment nauwelijks tot haar door. Al haar gedachten waren rn be slag genomen door den bewustelooaen inan, die nog steeds lag zooals Hilary hem verla ten had, achterover in zijn stoel, het grauwe gezicht vertrokken, de adem zwaargaanden reutelende stooten. De rijksdag .Jveeft gisteren over de regee- ving ringsverklasing beraadslaagd, waarbij vterte- 1 ring genwoondigers van alle (partijen^, behalve ming tot stand te brengen. De democrati- van de Duitsch-nationalen en van de natio- u“~*sl 1-- naal-soeial sten aan het woord zijn geweest. 'De beraadslagingen zullen morgenochtend om 11 uur worden voortgezet. De beraad slagingen werden geopend door dr. Breit- schoid, die namens de socialistische partij zijn wantrouwen in de regeering uiteprak. De sociaal-democraten zijn niet bevreesd voor nieuwe Verkiezingen. Het uitzonde- ringsartikei in de grondwet wordt door vele kringen beschouwd als het begin van de dictatuur. Dit artikel mag slechte wordëfl toegepast bij gevaar voor veiligheid en orde, doch een toepassing van het artikel op ver moedens alleen niet te verdedigen. Hij deed een beroep op den rijkekanselier om dezen weg niet te bewandelen. Namens het centrum verklaaide dr. Esser, dat hij zich bij de beginselen van de regeeringsverkla- ring aansluit. Ook liet centrum wenseht de oplossing van de meest urgente vraagstuk ken langs eden parlementairen weg. Het centrum heeft gewenscht de groote coalitiq te handhaven en betreurt het, ddt het com promisvoorstel van het centrum voor de verzekering tegen de werkloosheid niet van allie zijden en redïttijdig begrepen is. Het centrum acht ook bij het tegenwoordige ka binet de verankering gegeven, dat op het gebied van. de sociale politie geen reactie zal intreden. Uit naam van de Duiteche volkspartij betuigde dr. Scholz zijn voldoe ning over de verzekering in de regeerings- verklaring, dat de buitenlandsche politiek op de tot nu toe gevolgde wijze zal worden voortgezet. Voorts keurt ^de Duiteche volks- i partij het programma voor de financieele hervormingen en het agrarische programma van de regeering goed. In het bijzonder acht zijn partij de hulpverlening voor Oost- Duitséhland een der belangrijkste opgaven voor hef, kabinet. De communist Pieck ver klaarde, dat thans langzamerhand de dicta tuur wordt voorbereid. De werkende klassen staan .in zeer scherpen strijd tegenover deze regeering. De afgevaardigde Drewitz van de econo mische partij uitte bedenkingendat alle financieele voorstellen van de vorige twee ling overgenomen zijn. De economische partij verlangt dat het rijk zijn bemoeiin gen bij de bedrijfsondernemingen zooveel mogelijk zal beperken. De houding van die economische partij zal hiervan aflhangeif, of de vermindering van de uitgaven me^ den noodigen nadruk wordt toegepast en of de finahcieele politiek zal beantwoorden aen de richtlijnen, door den rijkspresident aan gegeven. De democratische spreker Meyer betreurde het, dat het centrum de groote coalitie ten val heeft gebracht. Den sociaal democraten verweet hij, dat zij geweigerd hebben een hervorming van de verzekering cmnati en is men deze stad verbonden door een elektrische tram. Marimont is in den letterlijken zin van het woord een ideaal I stad. Haar omgeving is idyllisch, rondom' bergen en de stad zelf in een prachtig dal. De huizen z*jn met haast verkwistende ruimte gebouwd. Er is geen enkel dat niet volop zon heeft. In elke woning is slechts een groote electrteche keuken, ♦eiker per soneel het eten voor alle bewoners bereidt De ramen zijn zeer groot, haast enkel gla zen wanden, met ’n ultraviolet stralen door latend glas. De diaken zijn plat, en op elk dak is 'n tuin, ’n zwembassin en een kunst matig strandje. De straten zijn breed en de twee pleinen zijn prachtige tuinen. Uit de stad leiden prachtige wegen de bergen in. Een groot deel der burgers van Marimont woont gratis en de anderen betalen een huur, welke veel en veewlager ds, dan die voor normale woningen in een normale stad. van den godsdienst in de Sovjet Unie ge opend met eep rede, waarin hij o.a. zeide: Ik bezit talrijke bewijzen, dat de stelselma tige en aanhoudende onderdrukking van den godsdienst in Rusland wordt voortgeaet. Naar ik heb ervaren, zijn in het afgeloopen jaar 71 personen ter dood en 112 tot gevan genisstraffen van 2 tot 10 jaar veroordeeld. Ik geloof niet, dat een kritiek op de Sov- jet-regeerang met een oorlogslied reiging ge lijk staat en stel de EJngelsche regeering voor de aandacht van de vertegenwoordi gers der Sovjet Unie op de volgende punten te vestigen: Er moet gelijkheid van burgerlijke rech ten voor de geestelijken en andere burgers bestaan. Er moet gelegenheid worde^ ge geven dat de arbeiders den Zondag en an dere feestdagen kunneff vieren. Hetdrukken en verspreiden van boeken voor godsdienst onderwijs moet geoorloofd zijn, de beperking voor het gevien van onderwijs aan groepen van kinderen moeten afgeschaft worden. Voorts moeten de geestelijken, die in de gevangenissen van Siberië smachten, vrijge laten worden, terwijl een einde moet komen aan de algemeens sluiting der kerken De opmarsch van Ghandi. Volgens berichten uit «He deelen van Indië is dé toestand in het gaheele land aan zienlijk verscherpt. De arrestatie van Ghan- d'i waarvan reeds gerufanen tijd gesproken wordt zou volgens de mededteelingen van een spacialen verslaggever van de Daily Telegraph te Bombay Zaterdag a.s., wan neer hij bij de kust aankomt, plaats vinden. De politie te Soerat, waar Ghandi giete den aankwam, kreeg machtiging om Ghandi bij overtreding van het ®>ub-mon<gx>lie in hechtenis te nemen. De provinciale commissie te Bombay heeft besloten op 7 April a.s. het zout-monopolie te brekwi VER. STATEN. Een geschonken stad. Werk van vrijgevige menschenliefde. weduwe van een zeer rijk man, mevr. LI Emmercy, heeft een schenking ge- wélke zelfs in Amerika, het land der mogelijkheden^ vrijwel zonder /d is. Al vijftien jaar geleden, toen ian een zeer rijk grootindustrieel, e/!, had ze besloten een deel van het ge- Fldige vermogen, dat hij haar had nage laten, ten dienste van het algemeen te be deden. Lang had ze er over nagedacht hoe Ie vele millioenein besteed moesten wor- en, ‘om haar medemenschen er het meeste an te laten profileren. En eindelijk kwam 7e op liét zeker origineele idéé een stad) te lnten bouwen in een ideaal gelegen streek, volgens beproefde principes der woning- hygiëne en deze stad aan haar landgenoo- ten te schenken. Twaalf jaar lang heeft de uitvoering van het plan geduurd'. Nu is het groote werk van vrijgevige menschenliefde gereed De stad, welke voorloopig een acht honderd huizen telt, is uit den grond ge groeid en opent haar poorten voor eenige duizenden menschep, die mevr. Emmery ge lukkig wil maken. De ten geschenke gege- glimlach om Sir Luke’s lippen kwam, een glimlach die evenwel onmiddellijk weer ver dween. Het gezicht was weer somber en ernstig en Sar Luke’s handen bewogen on rustig, als van iemand di« pijn heeft. Ik ben niet sterk meer„ zei hij en het meisje merkte de bitterheid op die in zijn stem klonk. Ik kan niet tegen ernstige schokken, tegen dingen die me plotseling uit mijn evenwicht brengen. Het ie absurd, het is in één woord absurd! Hij sprak op ge- prikkelden toon. Ik ben geen oude man ik ben P11» vijftig. Een man hoort nog jong en frisch te zijn op dien leeftijd. Maar ik kan niet meer tegen plotselinge emoties. U zult wel weer gauw heelemaal beter zijn, troostte Hilary weer op haar moeder lijke manier, die iets buitengewoon bekoor lijks aan haar wezen gaf. Het duurt altijd een poosje, voordat iemand die ongesteld is geweest, weer heelemaal flink en sterk is en Die doos daar, viel Sir Luke haar bruusk in de rede blijkbaar had hij nau welijks geluisterd naar wat ze zei <B« schrijf case tte op die boekenplank, als je er heen loopt hij ligt achter de boeken. Hilary volgde de richting van zijn uitge stoken hand en vond het aangeduide voor werp, maar vóór zij deze kon opnemen, be- i gon Sir Luke al weer ove? wat anders. Ik dacht dat je Clare was. zei hij, weer in zijn droomerigen toon vervallend, en ik kan niet begrijpen Hij ging iets meer overeind zjtten en staande wezenloos in Hilary’s gezicht. Ik kan het niet begrijpen misschien wil ik het ook niet begrijpen BELG1E. Vervlumsching van de Gentsche Hoogeschool. Ook door den Senaat goedgekeurd. Da Senaat heeft het ontwerp inzake de vervlaamsölung van de Genteche hooge school met 111 tegen 14 stemmen en 17 ont houdingen aangenomen. Een katholieke vredesconferentie. De Brussel sche correspondent van „De Tyd" maakt onder dezen titel in een zeer idtgjerteen brief melding van een weldra te .Weerlën, ten huize van mgr. dr. H. Pools te houden conferentie van voorname Bel gische en Duitsche katholieke leiders, waar in pogingen zullen worden besproken om Belgen en Duitschers tot toenadering te brengen en den vrede tusschen beide vol ken „te vestigen op wederzijdsche verstand houding en waardeering”. Tot deze bijeen komst zouden o.a. worden genoodigd, van Belgische zy'de de heeren pater Rutten, en de oud-ministers Van de Vjjvere en Poullet, van Duitsche zijde mgr. Kans, de oud-voor- zitter van het Centrum, dr. Brüning, den tegenwoordigen voorzitter dr. Hermes, het Ryksdaglid Joos e.a. Door het optreden van dr. Brüning als rykskanselier zou nu ech ter in de Duitsche delegatie wel eenige wij ziging komen. De kabinetscrisis in Duitsch- land is trouwens oorzaak dat de conferen tie eenigen tijd is uitgesteld. In de aller eerste plaats zou men als onderwerp van bespreking het vraagstuk van Eupen en Malmedy en dat der Belgische franctireurs hebben gekozen. Vólgens den correspondent van de „Tijd” zou wat Eupen en Malmedy betreft het denkbeeld van een nieuwe volksstemming onder oogen worden gezien. Uit zjjn schryven blykt echter niet of de voor deze conferentie als uitgenoodigden genoemden, ook werkelyk aan deze bespre kingen zullen deelnemen, noch ook van wie eigenlijk het initiatief tot een dergeljjke bijeenkomst, die, naar hij zegt, aanvanke- Zijn stem brak in gefluister. Alles wat hij gezegd had was volmaakt onbegrijpelijk voor het jonge meisje dat met stijgende be klemming had toegehootd. Wildé u mij iete over die edjrijfcasette zeggen? vroeg ze met het doel om zijn ge dachten weer tot de werkelijkheid terug te bréngen. Is er iete dat ik voor u kan doen? Ik weet het niet ik weet het niet. Wéér streek hij miet de hand lang het voor hoofd. Ik geloof dat ik maatregelen moet nemen dat ik alles moet ophelderen. Maar het is mezelf nog niet heeJemaal dui delijk het is allemaal zoo verward in mijn hersens. Hij staarde nog steeds onzeker naar het meisje: in zijn oogen was het hulpelooze van een bang kind da't om hulp vraagt en Hilary, die er niet in slaagde om de betee- kenis van zijn onsamenhangende woorden te doorgronden bleef hem op haar beurt ook verbaasd en ontsteld aankijken. Ze was juist op het punt om iete te zeggen toen hij opeens zijn stoel achteruit sdhoof en met inspanning van al zijn krachten over eind ging staan. Laat ik hem zelf krijgen, kwam het moeüijk over zijn lippen, laat ik de echrijf- casvtte krijgen en dan en dan Do laatste woorden waren bijna onver staanbaar, zijn adem ging steeds zwaarder en de verandering op zijn gezicht joeg het meisje angst aan. En vóór ze er op yfedacht was. viel hij terug in den stoel volkomen bewusteloos. Hilary, vreeeelijk geschrokken van het loodkleurige vertrokken geaicht en de roche lende ad«nahaling, vloog de kamer uit en GÜIINJIE ((KRAM’. ac.lke partij is hereid de daden van het kabi net af te wachten. Het uitzonderingsartlikel van de grondwet mag niet in strijd met den zin van dit artikel worden toegepast. Na mens de christelijk nationale arbeidsge meenschap verklaarde de afgevaardigde Hülser, dat zijn partij bij den ernst van den toestand haar bijzondere wenschen op den achtergrond stelt en de regeering naar haar daden zal béoordeelenDe arbeid in het Duiteahe Oosten moet in den besten zin van het woord Duiteche cultuur politiek zijn. Prelaat Leidht van de Beiersche volkspartij verklaarde dat liet tegenwoordige kabmet niet is opgebouwd op een samengaan van de politieke partijen, zoodat de fracttes niet gebonden zijn. Zijn partij zal tegen de mo ties van wantrouwen stemmen. Bij de fi nancieels hervormingen moet gestreefd wor den naar een rechtvaardige verdeeling van de lasten. De sprekers der kleinere par tijen verklaarden -rich tegen de moties van wantrouwen en betuigden er hun voldoe ning over, dat thans de agrarische vraag stukken het kernpunt van het regerings programma uitmak en. De Duitsch nationale fractie heeft van gistermorgen 11 uur tot gisteravond 8 uur beraadslaagd over de houding, welke zij te genover het nieuwe kabinet zal aannemen. Een definitieve beslissing zal eerst heden vallen in de fraotiezitting, die om 10 uur begint. BUITJSNLANDSCH NIEUWS^ Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUY8. 26 Nadruk verboden. Mijte bedanken? De woorden wer den uitgestootende uitdrukking in dé oogen van den spreker werden nog versohrikter en Hilary verbeeldde zich dat er een lichte ril ling door de slanke gestalte tegen den muur heenvoer. Zal ik u helpen om naar uw kamer terug te gaan? vroeg ze vriéndelijk, dé ge jaagde en sombere uitdrukking op Sir Luke’s gezicht wekte opnieuw haar medelijden. Ik geloof dat u zich heelemaal niet goed voelt en als u het toestaat kan ik u naar uw kamer brengen. De vastberaden klank ijj haar zachte stem de rustige zekerheid van haar optreden, ble ven niet zonder uitwerking op den man tegen den muur. Hij stak zijn hand door den ann, dien ze hem toehield en zonder een woord van pro test of verontschuldiging, liet hij zich door haar door den lange oorridoir ^n den wes telijken vleugel voeren. Hij steunde zelfs meer op haar dan hij zelf wtfst en toen het tweetal de open deur aan het eónde van de gang bereikt had, was Hilary een beetje buiten adem en waren haar wangen jood ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal naar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1