tJ Tegen Keelpijn V/ICK5 Onze Boter- en Kaasexpct. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. eenigingen, die zich op dit gebied bewegen, zal een uitgebreide enquête naar hun werk zaamheid en resultaten worden gehouden. In deze commissie hebben vertegenwoor digers van verschillende levensrichting zit ting genomen, o.a. mej. Westerman, mej. Van Dugteren en de heeren A. H. Gerhard, de, Proost en J. van der Molen. Ook de Ka tholieke cultureele actie zal vertegenwoor digd zijn. Het moet in de bedoeling liggen aan de regeering rapport uit te brengen van de be vindingen der enquête. De Kali verschepingen. In den Kotterdamschen Raad. In richting voor opslag en behande ling van kaliproducten. Met buitengewone snelheid heeft dege meenteraad van Rotterdam zich gisteren door een groot aantal voorstellen heengewor- steld, zoodat' al vroeg aangeland was bij het laatste punt van de agenda, waarvoor wel een zeer groote belangstelling bestaat, n.l. <l#öveneenkoniat voor de oprichting van een inrichting voor opslag en behandeling van kali-producten ten lWioeve van de Société Cmninermole des Potasses d'Alsaoe^ geves tigd to MuUiause. 'voorzitter, burgemeester Droogleever Fortuyn zeide, dat alvorens met de behan deling van dit puqt van de agenda een aan vang te maken,, hij het op prijs stelde na mens burgemeester en wethouders de vol gende verklaring af te leggen Naar het oordeel van burgemeester en wethouders en zulks in overeenstemming met het gevoelen van den rechtsgeleerden raadsman va» de gemeente, hebben sich sedert het verschijnen van dit voorstel geen nieuwe feiten voorgedaan, welke meester en geven om dit voorstel van de agenda ai te voeren of de behandeling daarvan uit stellen. De sedert kort ter kennis van ter en wethouders gek< namens de S.C.P.A. kouist door liet verloopen van den termijn zoude zijn vervallen, berust, ook naar de meenikig van deu rechtsgeleerden raadsman der gemeente, op een misvatting. De behandeling vaxl deze zaak is met me deweten en instemming van de S.C-P.A. in de raadszittmg van lieden aan da orde ge steld. Op 27 Maart j.l. mochten wij namens'de S-O.P.A. schriftelijk bericht ontvangen, dat zij met genoegen had vernomen, dat het contraet-S.C.P.A.-Rotterdam op 3 April aan de goedkeuring van den gemeenteraad van Rotterdam zou worden onderworpen. Op 28 Maart werd ons namens de S.C.P.A. schrif telijk medegedeeld, dat zij had kennisgeno men van de in het raadsvoorstel geuite mee- nmg^van de minderheid van de commissie le financiën, welke de ondetrhandelin- opnieuw zou willen opvatten, ten einde T te komen tot een regeling, gebaseerd op in Rotterdam bestaande gebruiken en 1 voorschriften, doch dat zij, de S.C.P.A on- der geen omstandigheden geneigd zou zijn om in nieuwe onderhandelingen te treden en het contract dus te aanvaarden of te ver- Na eeltige besprekingen werd het voorstel met 30 tegen 10 stemmen aangenomen en werd dus besloten het voorgestelde contract t« aanvaarden. Tegen stemden allen 6 anü-rev., 2 ït.-K 1 C.-H. en Kersten (Ger. Stp.). Er waren 3 leden afwezig en de beide communisten ont hielden zich van stemming. De zeventigste verjaardag van Dr. Fred, van Eeden. De receptie. Gisteren vond te Bussum op Walden de receptie plaats ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van dr. Frederik van Eeden. De receptie was zeer druk be zocht. Namens "het „Internationale Comité' sprak Mr. Giltay, die het „Vriendenboek' aanbood, waarin de grootste letterkundigen van dezen tyd zooads Romain Rolland, Ta- gore en bijna alle Nederlandsche auteurs bijdragen hebben geschreven. Mr. Giltay deed tevens mededeeling, dat voor het Fonds, dat beoogt de zorg van den levens avond te verlichten, zeer veel steun is c vangen. Fred, van Eeden dankte met eenige gevoelvolle woorden. Later op den middag heeft de burge meester van Bussum, de heer H. de .Bordes, in een toespraak mededeeling gedaan van de beschikking der Regeering om den dich ter een subsidie te verleenen. Dr. van Eeden antwoordde, dat het spreken hem i moeilijk viel, doch dat hy zeer zeker den zin der woorden van den Burgemeester, die hem als Bussum's burger, als vaderlander en als wereldletterkundige had geëerd, .heeft gewaardeerd. Namens het gemeentebestuur sprak als derde, en laatste spreker op deze receptie de gemeentesecretaris, de heer Mr. Westra, die hartelijke woorden sprak en deze ver gezeld liet gaan van bloemen. Meer dan 100 telegrammen van de be kendste letterkundigen waren binnengeko men, terwijl ook van tooneelspelerszijde zeer vele telegrafische gelukwenschen wa ren binnengekomen. r De avondmaaltijd. Aan den avondmaaltijd, die in Hotel Nieuw-Bussum werd gehouden, zaten een twintigtal personen aan, ook de eerste vrouw van Frederik van Eeden, mevrouw van Siooten. Behalve verdere familieleden zaten aan den disch Henri Borel, die presi deerde; mr. J. M. Jolles; de Hongaarsche dichteres Giza Ritschl en de danseres Mar- jon Gray, die tijdens den maaltijd nog eenige klassieke dansen uitvoerde. GEMENGDE BERICHTEN. Oplichting. Baantjes tegen borgstelling. Door de centrale «odherahe te Rotterdam is aangehouden de koopman A. L., die er in de laatst^ jaren zijn werk van maakte door allerleh advertenties inensdhen te vra gen voor baantjes, die bij dan een borg stelling liet storten, waarna zij nooit weer ïdts van hem hoorden. Ettelijke honderden guldens zijn op die manier door hem buit gemaakt zonder dat hij kon worden gepakt. Onlangs had hij weer een aantal reizigers opgeroepen voor een sigarenfabriek in Val- konswaard. Verschillende rtienachen hadden geld bij hem gestort, waarna zij ook niets meer hoorden. Toen hen bij onderzoek bleek dat de fabriek heelemaal niet bestond, zijn zij naar de politie gegaan, die L. heeft opge- sfx>oid en hem heeft aangehouden. Hij is opgesloten erj zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Oude vrouw in brand geraakt. Gistermiddag werd de.hulp van de brand weer ingeroepen voor de 70-jarige mej. R.. die op het Sumatraplein woont en wier klee- ren in brand waren geraakt. Zij was met haar rokken in aanraking gekomen met een brandende electrische kachel. Brandend liep. zij van haar woning op de derde verdieping naar beneden. Buren doofden haar kleeren en belden de brandweer op. Deze verleende haar de eerste hulp. Zij had ernstige brand wonden aan het onderlijf bekomen. Door den G. G. D. werd zij, na verbonden te zijn. naar haar woning teruggeebracht. Tuwohen bpankeren en Leuvenheim is de heer A. uit. Brununen, onder trein no. 1617 geraakt en gedood. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Een stoelvaste voorzitter. Die thans toch bedankt heeft. Do lieer Haanstra,, voorzitter van de Neu trale Middenstandsvereemgmg, H. W. B., te Hilversum die onlangs dooi zijn medebe stuurders is geschorst,,, heeft liet onderzoek der conumssie, welke door t de ledenvergade ring van jJ* H. W. B. in verband met deze kwestie-as ingesteld, niet afgewacht; doch heeft Xls voorzitter bedankt. y Spelen met lucifers. Een groote boerderij afgebrand. Gistermiddag is, doordat een 4-jarig jon getje met lucifers speelde, de groote boerde rij van den /heer Koning te Overschild, on der do gemeente Slochteren, tot den grond toe afgebrand. Door den feilen wind kon niets gered, worden en stonden huis en schuur spoedig in lichte laaie. Het jongetje kon nog bijtijds gered worden. Eenig vee ging verloren. Verzekering dekt de schade. Door electrischen stroom gedood. Woensdagavond is een 19-jarige schilder by het verrichten van werkzaamheden in zyn werkplaats te IJsselstein, waarbij hij een electrische looplamp gebruikte, door den electrischen stroom getrofen en ge dood. RADIO-TELF,GRAFISCH WEERBERICHT 4 April. Verwachting: Meest matige noord-ooste lijke tot oostelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Met tijdelijke opklaringen. Voor al in het zuiden kans op regenbuien. Iets Wat zijn manskieeren? De vervolging van een carnavalvier- ater te Bergen op Zoom in zake haar kleed ij. De kantonrechter te Bergen op Zoom heeft volgens de Telegraaf vonnis gewezen in de zaak betreffende het loopen in manskleeren door een dame, d-eel uitmakende van een der groepen bij het carnavalsfeest aldaar. Men zal zich herinneren, dot de ambte naar van het O. M. in deze kwestie op ver schillende gronden vrijspraak had gevraagd. Ook de kantonrechter, mr. Van Blaricmn, sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. Bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat verdachte zioh heeft vertoond, gekleed in een lange pantalon van witte, grove che viot, een tuniek van Oranje satinet met flu- weelen manchetten en kraag en een muts met pluim. Het is thans de vraag, aldus overwoog de kantonrechter, of vorengemelde kleeding moet worden geacht te zijn die van de kunne, waartoe de verdachte niet be hoort. Ter beantwoording van deze vraag dient bedoeld costuum in zijn geheel te wor den beschouwd en niet alleen de pantalon daarvan, welke, zooals uit een overgelegde foto bleek, het eenige onderdeel van het costuum is, hetwelk in model geheel over eenkomt met de pantalon van een man. Wordt er alleen acht geslagen op de pan talon, dan zou volgens den kantonrechter een groot gedëelte van de tegenwoordige vrouwelijke sportkleeding, ingevolge art. 28 der Politie-Verordening, verboden zijn. De bedoeling van voormeld artikel kan z.i.niet andera zijn dan te verbibden het zich op straten of wegen vertoonen in gangbare kleeding van de kunne, waartoe men niet behoort. Mr. Van Blaricuim achtte nu het costuum, waarin Verdachte zich heeft vertoond, niet een van de gangbare monnenkkecfimg, waar om hij het bij dagvaarding ten laste gelegde feit niet bewezen oordeelde en verdachte vrijspraak. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hil vers urn 5 00 Lezing over: «.Boechbrandgevaar en middelen ter voorkoming". 5.JJ0 Gramofoonplaten. 6.45 Cursus Spaansoh. 7.15 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 8.01 Kerkconcert. 9 00 Lezing Veraart. 9,35 AV.R.O.-strijkorkest. 10.15—11.00 Populair concert omroeporkest 11.00-12 00 Gramofoonplaten. Huizen 5.00 Concert, K.R.O. 6.40 Tuinbouwhalfuurtje. 7.00 Cursus schriftverbetering. 7.10 Gramofoonplaten, V.P.R.O. 7.30—11.30 Spr. en concert. D aventryi 7.00 Piano werk en van Scarlatti. 8.05 biederenrecital. 8.20 B.B.C.-symphonic-concert. 1010—12 20 Dansrouaiak. Mei .n boni mol Viclu V.poRub InwrBvee De dubbele werking van deze zalf ale dampen door de lucht- kanalen en ala pap door de huid, brengt teratond verlichting. STADSNIEUWS. W VapoRub Nederland het eerste kaatsland ter wereld. Nederland wordt wel <«ns genoemd een land van boter en Laat Niet ten onrechte, warneer men weet, dat ons land behoort tot de grootste exportlanden van kaas ter wereld. In dh Revue in tem atonale d' Agriculture van Maart uitgave van het Internationaal Landbouw Instituut te Rome vinden we een statistisch, artikel „Le Commerce inter national du beirrre et du fromage en 1929", waarin een overzicht gegeven wordt van den weteldlhandel van beide artikelen en waarin duidelijk belicht wordt de heteekenis van ons land op 'dit gebied. We laten hier volgen enkele veihoudings- cijfers. waarbij dén de geheele wereldtexport van boter, reap, kaas, gelijk 100 is gesteld en het percentage voor de voornaamste ex portlanden is berekend. Voor boter vonden we de volgende landen (in procenten van dfe totale hoeveelheden) Denemarken, Nederland, Europa, Nie;U Eur. landen. 1922 - 34 8 47 53 1925 30 10 61 39 1926 32 11 69 31 1927 31 10 72 28 1928 31 10 70 30 1929 32 9 71 29 Denemarken staat hier op de eerste plaats en dit land beheerseht een groot deel van de Europeesclie markt. De Nederlandsche ex port 19 daar gering bij en bedraagt ongeveer 1/10 deel van den wereldexport, voerl veel meer uit de niet-Europeeeche Australië. Rusland hui Nederland en van landen i« het vooral Ten aanzien van den kaasexport is onze positie van veel iheer beteekenis, hetgeen de volgende verhouriingscijfers van den totalen export (naar gewicht) bewijzen. Nederland Italië Europa Niet- Eur. landen 1P22 26 6 51 49 1923 25 8 48 52" 1924 27 12 54 46 1925 26 13 55 45 1926 28 11 55 45 1927 32 10 59 41 1928 29 12 58 42 1929 30 10 58 42 Nederland staat in Europa onbedreigd op de eerste plaats. Evenwel dient opgemerkt, dat in enkele jarfi Nieuw-Ze<jland méér uit voerde, b.v. in 1923 en 1924. In de jaren 1925 t.m. 1929 staat Nederland echter op de eerste plaats ook in de geheele wereld en zooals men ziet, vartieert de geëporteerde hoeveelheid kaas uit Nederland van i deel tot 4 deel van den geheelen wereldexport! Niet ten onrechte heeten we een land van boter en kaas! De Vorst van Geleen. De verkoop van zijn inboedel een strafbaar feit. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Maastricht, dr. Henri Leufkens, die meent aanspraak te kunnen maken op den titel van Vorst van Geleen enz., mede gedeeld dat hij den verkoop te zijnen huize op 4 December 1929 als een strafbaar feit beschouwt en dat deze strafzaak eenstdaags voor de rechtbank te Maastricht in behan deling zal komen. Het demonstratief congres van de V.A.R.A. De „Matthaeus Passion"-uitzending m gevaar? Het verluidde dat het demonstratief con gres van de V.A JI.A. op 13 April in zijn ge heel zou worden uitgezonden en dat de tijd van 12 tot 5 uur aan de A.V.R.O. werd op gevraagd. Het Hld. verneemt thans, dat van de zijde van de A.V.R.O. hiertegen ernstige bezwa ren zijn te berde gebracht. Zondagmiddag 13 April jou de A.V.R.O. n.l. de Matth&eus Passion uitzenden, welke in h^t Concert gebouw te Amsterdam, onder leiding van dr. W. Mengelberg, zal worden uitgevoerd. Tot een bepaalde beslissing is men thans nog niet gekomen. Recordmaand voor de A.VJt.O. De „Radio-Bode" meldt, dat de luister vinken in Maart 1930 ruim 152.000 zonden. De recordmaand was tot dusver Juni 1929 toen kwam er in één maand f 92.101.50 bin nen. Een stijging alzoo met f 58.000. Meer nieuws omtrent den strijd tegen de radiostoringen. De gemeentelijke electriciteitswerken Bunzlau hebben een carculaii^ aan hun stroomafnemer» gezonden, waarin deze ver zocht worden er zorg voor te dragen, dat electrische apparaten voorzien zijn van een inrichting, die storingen van de radio-ont vangst onmogelijk maakt. Indien het blijkt, dat aan dit verzoek geen gevolg wordt ge geven, zal men er toe overgaan strenge maatregelen te nemen. Ook te Pejne hebben de electriciteitswer ken deD strijd tegen de radio-storingen aan gevangen. In deze gemeente moeten alle electrische apparaten bij de administratie van de electrische oentrale opgegeven wor den. Men zal nauwkeurig controleeren, of alle toestellen «taringvrij zijn en wanneer blijkt, dat dit friet het geval is, zullen ze onbruikbaar worden gemaakt. GOUDA, 4 April 1930. Gemeente Avondschool voor Ambachtslieden. Promotie en prijsuitdeeling. Donderdagavond had op de gebruikeiyke wijze de promotie en prysuitdeeiing plaats. De voorzitter der commissie van toezicht op het M. O., de heer A. H. Teepe, die de promotie leidde, sprak een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de beschik baarstelling der prijzen en aan het onder wijzend personeel voor hun goede zorgen. Verder wees hy er op dat het onderwys aanstaande electriciens nu opgedragen is aan een voor dit vak bevoegden leeraar en ook het onderwys aan de machinebank werkers aan een nieuwen leeraar is toever trouwd en sprak den wensch uit dat voor deze vakken zich in de toekomst veel leer lingen zullen aanmelden. Bevorderd van de le naar de ie kia«se: Pr R. Biesheuvel, J. Boon, Th. BojI (vw.), A. Bos, J. J. van Dam, P. van Duuren, N. Duyvendyk (vw.), N. Faasc J. de Gvuaf, B. Grootendorst, J. I. Heemskerk, A. Huur man, B. P. Jeveren, C. Kleibeukei, G. de Keizer, J. Kouwenberg, Fr. Noovlnnder, A. Schoonderwoerd, W. titeenland, Z. 3 to Ik, C. Uitenbroek, G. J. van Bekkum, W. Van Buuren, A. den Edel, T. van Gent, J. J. Hornis, J. Huurman, W. HuismaiiB, J. Jon- geboer, A. Kok, A. de Kovel, 1'. van der Laan, L. Lakerveld, J. Lark'iorsi, J- van Leeuwen, H. Mikkers, W. Rook, C. heven- hoven, A. M. D. Thesingh, J. Timbergen, A. Verhey, H. Verwey, J. Verzyden, IL Walther, R. de Wit. Niet bevorderd S leer lingen. Bevorderd van de 2e naar tie Je klasse: J. Blonk, C. Bontebal, J. var. den Bosch, G. van Dam, P. van de Graaf, J. ie Groot, W. N. iL. Heemskerk, J. Jongenee!, A. Koot, H. Merbis, A. Nederrof, A. Neven, T. Steenbeek, D. Syl, A. Pek, C. Verdouw, J. Verdouw, G. L. Verwey, M. v. <1. Weel, li. Bakker, W. Bouwer, J. C. deu Edel, A. Kwaadsteniet, J. H. van Hum. J. D. Lt.nt, M. Lingen, G. Schoonderwuord, P. .'tout, L. A. van der Straaten. .Niet bevorderd 9 leerlingen. Bevorderd van de 3e naarvld2 4e k'asse: A. Amesz, J. W. Baas, J. O. de Graaf, N. Jongeneel, J. den Ouden, A. Slaman, W. Slinger, J. F. Stolwyk, P. Tak, C, G. van Veen, C. Vink, L. Boer, P. Bosre, H. vi»n Driel, E. H. v. d. Eng, L. Th. van Essen, J. J. van Harten, E. de Jong, P. Jongerius, J. van Loon, P. J. M. Ziere, E. v. d. Berg, L. C. van der Byl, G. J. A. v. d. Geest, V. W. v. d. Heuvel, J. Snaterse, A. Verwaal, E. A. v. d. Weel. Niet bevorderd 4 leerlin gen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: A. Bontebal, J. van Bueren, J. H. van Buurt, W. F. M. Janknegt, C. G. F. de Jong. Gysb. de Jong, A. Koot, W. C. Mul, J. Neven, J. J. C Ottevanger, A. Reparon, C. Souten, C. Schouten (Ouderkerlü, M. J. Schouten, C. v. d. Starre, J. Stout, G. Verzyden, L. G. Verwey, K. Wiezer, J. IJsselstein, R. IJsselstein, H. v. Bergen, H. G. Hey, C. Docters van Leeuwen, C. W. Meilof, A. F. v. d. Weel, P. Gerts, D. de Groot, P. Klerks, P. Mettau, A. Zuidam. Niet bevorder! 2 leerlingen. Einddiploma's werden uitgereikt aan de timmerlieden: E. Baas, C. van Bekkum, J. Bouman, J. ten Brink, A. Goedhart, C. d. Harst, Th. van Harten, G. Hoosbeek, J. van der Horst, G. E. L. Jansen, J. Th. de Jong, W. Kersbergen, H. M. van Leeuwen, J. F. Luxen, J. Mourik, P. Schouten, J. H. Straver, J. Nieuwenhuyzen, A. den Ouden, J. D. Postmus, M. Slappendel, C. P. Spek, J. v. d. Velden, W. de Weerd, H. H. Wie zer, en aan de Mach. Bankw.: A. L. A. Bron, C. J. Brouwer, A. H. den Hollander, J. W. den Oudsten, en aan de Schilders: W. G. de Bruyn, B. Dekker, H. P. den Hollan der, D. Nieumeyer, C. J. de Vos, en aan de Beeldhouwer J. van Dam. Niet gediplo meerd 1 leerling. De toekenning der pryzen was als volgt: le ld.: A. C. Uitenbroeg 2e pr. iynt; P. van Duuren 2e pr. lynt.; P. v. Duuren le pr. handt.; W. Steenland 2e pr. handt.; le fcl. B: <R. Walther 2e pr. lynt.; H. Ver wey 2e pr. hint.; S. Timbergen 3e pr. lynt.; W. Rook lfpr. handt.; R. Walther 2e pr. handt.; 2e kl. B: B. Bakker vakt le prys; J. H. van Ham 2e pr. vakt.; B. Bakker 2e pr. handt.; 2e kl. A: D. Syl le pr. vakt.; A. Neven 2e pr. vakt.; T. Steenbeek le pr. handt.; 3e kl. C: A. Verwaal le pr. vakt.; J. Smaterse 2e pr. vakt.; 3e kl. B: L. Boer le pr. vakt.; iL. Th. van Essen 2e pr. vakt.; 3e kl. A: P. Tak le pr. vakt.; J. W. F 2e pr. vakt.; J. C. de Gruyl 3e pr. vakt.; 4e kl. C: A. Zuidam le pr. vakt.; P. Klerks 2e pr. vakt.; 4e kl B: A. F. v. d. Weel 2e pr. vakt.; 4e kl. A: A. Koot le pr. vakt.; IC. Wiezer 2e pr. vakt.; J. Stout 3e pr. vakt.; M. J. Schouten, 3e pr. vakt. Pryzen toegekend in de 5e kl.: C. P. Spek le pr. vakt.; A. i. Bouwman le pr. vakt.; H. M. van Leeuwen 2e pr. vakt.; J. Nieu- wenihuizen 2e pr. vakt.; J. van der Velden 3e pr. vakt.; J. ten Brink 3e pr. vakt.; G. E. L. Jansen 3e pr. vakt. 5e kl. B: A. L. A. Bron le pr. vakt.; C. J. Brouwer 2e pr. vakt. 5e kl. C: fl. P. den Hollander le pr. vakt.; W. G. de Bruyn le pr. vakt.; C. J. de Vos le pr. vakt.; J. van Dam prys voor boetsee- ren; P. Mettau prys voor boetseeren. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda brengen ter openbare ken nis dat op 31 Maart 1930 by hen is inge komen een verzoekschrift van A. van Gooi van beroep banketbakker, wonende te Gou da om verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de achter den winkel gelegen kamer van het perceel Wydstraat no. 7 al daar, dat binnen twee wsksn na de dagte kening dezer bekendmaking een leder tegen het verleenen van dit verlof schrifteiyk be zwaren kan inbrengen. Het Uitbreidingsplan der gemeente. De Burgemeester maakt bekend dat de herziening van het uitbreidingsplan dei- gemeente voor w&t betreft het terrein tus- schen Boomgaardstraat en Eerste Kade van 5 April tot en met 3 Mei voor een ieder ter inzage ligt ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Algemeene en Sociale Zaken. Het gebruik van steenkool hier te lande in den aanvang der 17e eeuw. De heer G. J. J. Pot, gemeente-archivaris van Gouda schrijft aan de N. R. Ct. naur aanleiding van een bericht over by graaf werk te Amsterdam gedane vondsten, die het blad noemde waarschynlyk overbiyfse- len van een vroegere 11e eeuwsche glas- blazery, en dat eraan toevoegde dat bly- kens de gevonden brandstofresten de oven dezer glasblazerij zou zyn gestookt met steenkolen, het volgende: Voor belangstellenden zullen wellicht de volgende mededeel ingen interesse hebbefl, daar hun hieruit zal blyken dat het zeker is dat in den aanvang der zeventiende eeuw het gebruik van steenkool hier te lande in bedrijven reeds toepassing vond, maar tevens, dat deze kolen naar alle waarschyn- lykheid geen Limburgsche, maar Engelsche (Schotsche) steenkolen waren. In het voorjaar van 1616 had de uitvoer van turf uit deze gewesten een zoodanigen omvang aangenomen, dat de Staten-Gene- raal der Vereenigde Nederlanden hiervan groot nadeel vreesden voor de „hooftnerin- gjen". In de vergadering van de vroedschap der stad Breda van 9 Maart van dat jaar wordt toch ter tafel gebracht: „Seeckere missive van onse gecommit teerden, tegenwoordich op te dachvaert in den Haege", waarin wordt medegedeeld dat in een vergadering der Staten „is arame- gevraecht off, niet goedt en waer datmen 't eenemael verboodt d'uytvour van de Turff uyte Vereenichdê Nederlanden." Uit de „consideratiën" toch was geble ken dat er zeer veel turf werd uitgevoerd. „Wel tseventich ponten in eene weeck gaen alleen op Antwerpen." Men vreesde dat het land „in corten tydt zal worden ontgroondt ende dat binnen 't landt de Brouweryen ende andere verschey- den hooftneringen Turff gebreck zullen hebben", met al de nadeelige gevolgen daarvan. De Goudsche vroedschap een open oog hebbend voor hare belangryke industriën van dien tyd n.l. Brouwéryen en pottebak- keryen onderschreef deze bezwaren en verleende haar gecommitteerden ter Staten vergadering „volcomen last zich mette an dere steden te conformeeren". Dat er reeds turfgebrek was blykt in eene volgende vergadering der vroedschap. De betrokken neringdoenden en wel de bierbrouwers hebben naar andere brandstof omgezien en zyn hunjne bouwketels met steenkool gaan stoken. i Maar met het gebruik van het „zwarte goud" heeft ook de „rook-,-roet- en stof- plaag" haar intrede gedaan. De klachten hiervan bleven niet uit en in de vroedschap vergadering van 2 Mei 1616 wordt besloten „dat men by kuere verbieden sal te bran den met schotse colen, overmits de in fectie die sy doen int linnen ende int spys einde andersins ende wordt de Magistraet daer toe gelast ende geauctoriseert." Vyf jaren lang gold dit verbod onbeperkt. Het turfgebrek werd evenwel nypender, de neringen drongen hoe langer hoe meer op het toestaan van het steenlkoolgebruik aan en ten slotte verzoende men zich met het gebruik der nieuwe brandstof. Toen althans in '1621 de Goudsche Brou wers zich tot de vroedschap wendden imet het verzoek schotse coolen te mogen stoken inde wintermaanden overmits 't groot gebreck datte is van Turff besluit de stadsregeering dat toe te staan. By vroed- schapsbesluit van 27 September 1621 wordt „geresolveert te consenteeren dat de brou wers coolen zullen moghen stoocken by prooisie den tydt van vyer maenden, in- gaende den eersten Novembris ende expi rerende den lesten February ende mits dat sy zullen cententeren de pachters van den import ende van de exchyns van de Turff, sulx dat 't gemeene Landt ende de Stadt geen schade en lyden en de gehouden wor den buyten döleantiën." Wanneer de fiscus maar geen schade leed was de hoofdzaak gevonden: het bezwaar 4 van rook, roet en stof had blykbaar afge daan! Onteigening. De Rijksweg Rotterdam—Gouda. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 35 waarin is opgenomen de wet van den 19den Maart 1930, tot verklaring van het alge meen. nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelyke rechten voor aanleg van het gedeelte Rot terdamStation Moordrecht van den ont worpen Ryksweg RotterdamGouda. Verkeersstremming. Door de gladheid van de straat is het paard, gespannen voor den wagen van den landbouwer C. B. te Waddinxveen, op de Hoogstraat uitgegleden, waardoor het ver keer aldaar eenigen tyd gestremd was. Het paard heeft geen letsel bekomen. Wagenboom door een winkelruit. By het uithalen voor een luxe auto is de vrachtwagen, 'bestuurd door J. G. S. alhier, het trottoir opgereden by den winkel van den heer v. A. aan de Wydstraat alhier. Het paard kwam te vallen, waardoor een der wagenboomen de winkelruit van dien winkel brak. Vermoedelyke oorzaak van het ongeval is, dat de bestuurder van de luxe auto ver zuimde de richting aan te geven. Persoon- ïyke ongevallen kwamen niet voor. Nederlandsche spoorwegen. Door de Directie der Nederlandsche ,Spoorwegen is aanbesteed bestek No. 1394 U.S. Het bouwen van een onderstation te Uitgeest. Raming 82.000. Ingekomen 57 biljetten. Laagste inschryver J. C. Minck te Utrecht voor 69.025, en bestek no. 1396 H.S. Het maken van grond- en spoorwer ken, kunstwerken, verhardingen, afsluitin gen en bykomende werken op het stations emplacement Koog-Zaandyk. Raming 82.000. Ingekomen 24 biljetten. Laagste inschryfster N.V. Beton en Woningbouw Maatschappy te Gouda voor 79.600. Verslag van de werkzaamheden van den Itykszuivelconsulent voor de provincie Z.-Holland te Gouda, over 1929. Vervolg. Kaasmerken, die niet wilden hechten. Het kauscontrolestatlon Zuid-Holland vroeg medewerking by het opsporen van de oorzaak van bovenbedoeld euvel, dat zich op meerdere boerderyen voordeed in Februari. Een aantal van de nog overgebleven Ryksmerken der „verkeerde" serie wer den door den consulent in Maart in gebruik gegeven op boerderyen waar met de ge wone merken geen moeilykheden werden ondervonden. Op de boerderyen waarvan ze afkomstig waren, werd getracht een oorzaak op te sporen. Dit onderzoek leidde tot de gevolg trekking, dat op enkele bedryven de wron gel bepaald onvoldoende werd afgewerkt. De kaas bleef daardoor lang nat en zakte uit, waardoor het merk scheurde en soms losliet. Op de meeste andere bedryven evenwel was de kaas normaal. By navraag werd de waarschynlykheid groot, dat het niet-willen hechten der .merken zich in 't byzbnder voordeed tydens de periode van de hevig ste koude tydens den strengen winter van 1929. Later, met andere merken, meestal gebruikt tydehs minder koud weer, had men van het éuvel geen hinder. De z.g. verkeerde-ingenomen-merken, welke op andere boerderyen in gebruik waren gegeven, vertoonden daar in geen enkel opzicht eenige afwyking. Vermoedelyk moeten de bewuste geval len meerendeels aldus verklaard worden, dat de kaas gedurende den tyd welke ver liep vóór het aanbrengen van het merk, zoodanig afkoelde, dat geen behooriyke vereenigmg van melk en kaas meer moge lijk was. Witte puntjes in kaas van 1928. Herhaaldelyk werd de consulent van de zyde van den Kaashandel gevraagd naar de oorzaak van het optreden van witte puntjes door geheel de kaas heen in kaas uit de pro ductie van 1928, welke in 1929 in consump tie werd gebracht. Het optreden dezer puntjes is een ver- schynsel, by belegen Edammer kaas nor maal geheeten. By de boeren-Goudsche kaas behoort dit verschynsel min of meer tot de uitzonderingen. Ofschoon aannemeiyk is, dat de verkoop baarheid der kaas door deze stipjes wordt belemmerd, schynt het niet noodig het Op treden er van bepaaldelyk tegen te gaan, daar we hier te maken hebben met een op zich zelf geheel normaal verschynsel. Dat dit by onze volvette Goudsche minder op treedt dan by Edammerkaas moet wellicht worden toegeschreven aan de omstandigheid dat door het gebruik van grootere hoeveel heden water by de bereiding der Goudsche kaas, het gehalte aan oplosbare zouten by de laatste geringer is dan by Edammer kaas. Werktuigen en gereedschappen. Hot jaar 1929 heeft zich gekenmerkt door een uitgesproken vooruitgang op het gebied der steeds meer in gebruik komende kaasroermachines. Meer of minder aanzien- lyk werden verbeterd de uitvoering en merken. Bovendien kwam oen nieuw type roermachine in den handel, waarvan by veelvuldig herhaald gebruik is gebleken, dat zy zelfs by minder precies behandelen zeer weinig aanleiding geeft tot het optre den van stofwrongel en dat het vetverlies in de wei kan worden beperkt tot een zóó ««ring percentage als by een uiterst zorg vuldig toegepaste handbewerlring nauwe- lyks mogelyk is. Demonstratie kaasbereiding. In overleg mét zyn collega te Breda en met goedkeuring van den heer oud-Direc teur-Generaal van den Landbouw, Werd op verzoek van den heer Directeur der Maat schappij Helenaveen door den consulent een demonstratie in het kaasmaken gegeven te Helmond ten behoeve van bereiders van volvette Goudsche kaas, welke zich in Noord-Brabant hebben gevestigd. Voorts werden dergelyke demonstraties gegeven op nog een 5-tal plaatsen in zyn De belangstelling hiervoor was zeer goed. Kaasdagen en tentoonstellingen. De belangstelling voor de\z.g. kaasdagen Weef ook weer in 1929 levenfeg. Zij werden gehouden in de Aavolgende plaatsen, ach ter welker naam telkens het aantal deelne mers is vermeld: Nieuwkoop 66; Oudewa ter 52; Bodegraven 126; Alphen aan den Rfln 72; Vlist 43; Waddinxveen 43; Woer- <len 251; Gouderak 29; Aarlanderveen 33; leerbroek 52; Sassenheim 23. Voorts werd medewerking verleend aan «Ie Kaastentoonstellingen, die gehouden werden te Bodegraven .Schoonhoven en De belangstelling voor zoowel de kaas- tentoonstellingen als de kaasdagen, kan wederom zeer goed genoemd worden. Zii »mmen dan %bk een uitstekende gelegen heid om de aandacht der bezoekers te vesti gen op de vele factoren, die voor het berei den van een goede kwaliteit kaas van groot Maag zyn. ^v,r belangstelling, welke er ook weer in 1029 van de zyde der practyk voor den arbeid van het zuiveldonsulentschap be stond, spreekt de consulent zyn tevreden heid uit. Zoo kan tegenover een aantal van 1300 bezoekers in 1928 het ongetwyfeld even zeer aanzienlyk aantal van 1099 voor 1929 Worden gesteld. In dit verband zy verder vermeld, dat de gehouden lezingen etc. door niet minder dan naar schatting 1386 personen zyn be zocht, terwyl ten slotte in herinnering zy gebracht, dat door den consulent of door den assistent aan 484 boerderyen een be zoek gebracht werd. Het schynt geoorloofd uit deze op zicÉ zelf done cyfers de conclusie te trekkef, dat de arbeid van het zuivelconsulentschap door zeer talryke zelfkazers gewaardeerd wordt niet alleen, maar ook, dat die arbeid in een bestaande behoefte voorziet. Boven dien laat een en ander de gevolgtrekking toe, dat de wyze waarop getracht wordt be langhebbenden voor deze instelling te in teresseeren en daarvan te doen profiteeren in hoofdzaak dermate juist is, dat op den ingeslagen weg dient te worden voortge gaan. De kaaspryzen. De kaaspryzen waren in het algemeen in 1929 lager dan in '1928. Dit ongunstig ver schil vertoonde een sty ging van 1. 2.in Januari en Februari, tot niet min der lianf T.en 6.in April en Mei. idden in het tydperk der groote produc- echter trad eenig herstel in, zoodat in prys nog slechts 2.lager was, l in Juli zelfs iets meer besteed werd in 1928. Met uitzondering van de September en October toen weer circKJ 3.lager genoteerd werd dan in '28 was er overigenp in het tXeeue halfjaar ge$n noemenswaard verschl. Ovef~Tïet geheele jaar genomen en de grootte der productie buiten beschouwing gelaten zullen de gemiddelde kaaspryzen in 1929 circa 4 lager zyn geweest dan in 1928. Voor de boterpryzen is dit verschil eveneens- ten ongunste van 1929 iets kleiner, n.l. ongeveer 2Vè l>e gang der boterpryzen was in '29 een geheel andere dan in 1928. Werd in Januari en Februari nog 13 en 11 cent per K.G. meer genoteerd, behoudens een enkele uitzondering waren daarna de pryzen van 3 tot 16 cent per K.G. lager; in December zelfs niet minder dan 32 cent. Begrypelykerwys waren ook de melkpry- zen in 1929 lager dan in 1/928, althans ge durende de maanden Januari tot en met Juli. Nadien waren zy in 1929 nagenoeg gelyk aan die van 1928, en richtten zy zich dus, hetgeen trouwens logisch is, naar de kaaspryzen. Ten aanzien van de melkpryzen zooals deze in voorgaand overzicht zyn vermeld, moet opgemerkt, dat deze zyn te verstaan als grondpryzen af-boerdery voor geheel Zuid-Holland, voor zoowe consumptie, als industriemelk. Deze grondpryzen kunnen de volgende verhoogingen ondergaan. By levering van eerste kwaliteit melk 0.25 en van tweede kwaliteit 0.10 cent per Liter. Voor consumptiemelk, geleverd aan melk inrichtingen, is over de maanden April tot en met Augustus bovendien één cent premie per Liter betaald voor de opgegeven win- tertaxe. Vanaf 1 September gold deze pre mie voor alle melk. De slyters betaalden algemeen 144 cent extra. De franco-stads-pryzen zyn zoodoende gemiddeld te stellen op 2 k 244 tot 2% cent boven den grondprys. Gehouden werd een cursus melkcontro- leurs. Na afloop van den cursus 1928"1929 kon aan 12 van de 14 deelnemers een diploma worden uitgereikt; de namen der gediplo meerden zyn: Fl. Bikker Czn. te Noorde loos; G. B. Korevaar Azn. te Giessendam; G. Kasteleyn te Vlist; B. J. Nijhof te Rot terdam; H. Roest Azn. te Leiderdorp; J. Seip te 's-Gravendeel; C. Dubbeldam Czn. te Stry'en; L. Sti-eng te Oudewater; W. C. Visser te Zevenhoven; H. v. Strien te NieuwiHélvoet; J. de Jong te Krimpen a. d. Lek; J. H. van Meetoren te Noordeloos. De nieuwe cursus werd in November met 8 leerlingen begonnen. Cursus in kaasbereiding. Op de boerderij van de familie Doeleman te Roozendaal bij Oudewater werd een cur sus gegeven. Aan den cursus werd deelge nomen door de dames: W. Anker; A. Ver wey; A. Nederend; L. Dijksman; G. van Schaik; M. v. Beusekom; C. v. Beusekom; H. Brouwer de Koning; G. van der Linde J. de Graaf; C. Griffioen; T. Spruit; M- Doeleman; N. Doeleman; A. Benschop; J. Benschop. en de heeren-: J. W. Nederend; H. Ver burg; P. Gaikhorst; M. IJff. Bij de beschikbaarstelling van haar be drijf werd van de familie Doeleman steeds bereidwillige medewerking ondervonden, terwyl ten dienste van een bepaalde les mocht worden geprofiteerd van de gastvrij heid der familie v. d. Linde te Haastrecht. Het verslag maakt tenslotte melding van het streven van verschillende vooraanstaan de personen in de Krimpenerwaard, om te geraken tot aansluiting van een 5-tal daar in gelegen gemeenten bij het waterleiding net. Waar de strijd tegen kaasgebreken, voor een gewichtig deel is een strijd tegen on deugdelijk bedryfswater, derhalve moet zyn een strijd voor leidingwater, spreekt het vanzelf, dat de pogingen in bovenbedoelde richting de volle belangstelling dezerzydsch hebben en daaraan zooveel mogelijk steun verleend wordt. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 2 April 1930. 1 gieter, 1 glazuurder, 2 aardewerkers, 2 pijpmakers, 1 plateelschilder, 3 letterzet- tere, 3 bleekersknechts, 14 grondwerkers, 1 metselaar, 1 stucadoor, 1 heier, 1 beit- sers, 5 opperlieden, 1 kistenmaker, 4 siga- rensorteerders (3 ged.), 1 klompenmaker, 2 mach. houtbewerkers, 2 electriciens, 1 scheepstuiger, 2 zeilmakers, 2 schoenma kers, 1 bankwerker, 1 timmerman, 2 ma chinisten. 3 stokers, 1 kopergieter,' 1 me taaldraaier, 2 aut. lasschers, 1 smid, 2 tex tielarbeiders, 1 boerenarbeider, 2 broodbak kers, 12 chauffeurs, 1 touwslager, 28 pak huisknechts, 3 suikewérkers, 7 sigarenma kers (5 ged.), 1 slagersknecht, 9 schippers knechts, '1 reiziger, 2 kantoorbedienden, 4 koetsiers, 1 winkelbediende, 3 boekhouders, 83 transport- en fabrieksarbeiders, 1 nacht waker, 1 vakkundig bleekersknecht (jonge kracht), 1 stripper, 1 banketbakker. Agenda. 5 April 8 uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen" Uitvoering „Thalia". 7 April 81 uur Soc. de Réunie Volksonder wijs afd. Gouda. Openbare bijeenkomst Spr. Burgemeester C. J. Roos van Lek- kerkerk. 15 April 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit, Concert Motet- en Madrigaal- Vereendging onder leiding van Sem Dres den. 16 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E. H.B.O. ander leiding van Dr. Evers. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven zal tot en met 4 April, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT l>JbJN OMTREK. BOSKOOP. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. 4 April. Rozen: Ophelia 0.70, Golden Ophelia 0.90—1.10, Hadley 1.30-1.60, Clau dius Peruet 1.40—1.50/Columbia 1.—, But terfly 1.20-1.40, Mac Keiler 1.50, Willi. Kor- des 1.20-1.30, Rosalandia 1.00-1.20, Win nes 1.10-1.30. Phoelie 0.90, Edith Helen 1.80-1.90, i'olyantharozen 1.30. Diversen- Lathyrus 0.27—0.32, Tulpen 0.41 Clematis Miss Batema 0.60, Cerasus Hisar kura 0.42-0.49 per tak, Berbera 0.90, Nar- óiaseu 0.16, Azalia Mollis 0.40 per taik„ id. indlca in pot 1.031.18 per stuk, Hortensia in pot 1.07 per stuk. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) St adsv ert raaiing en verkeeraverbetoring. M. de R. Vau groot belang, zoowel uit 't oogpunt van sladsverfraaiing als verhbersverbetering (kerkgangers, trouwrijtuigeü, auto's van morktzoekers, eniz.) zou 'het zijn, als het pand K. Tiendeweg, hoek A'. d. Kerk niet lierbouwd werd. Jammer dat de gemeente de gelegenheid om er eigenares van te wor den heeft laten voorbijgaan. Missqhien kan dit nog wel. Een ieder zou het toejuichen! Met dank voor plaatsing. RECHTSZA KÉN. Overtreding Warenwet. In de zaak van A. A., 40 jaar, medkslijter te Stolwijk, die 'in hooger beroep had te recht gestaan van een vonnis van den kan tonrechter te Schoonhoven, waarbij hij was vrijgespioken vnu een hem ten laaie gelegde overtreding van de Warenwet hij had te Stolwijk melk afgeleverd, die niet voldeed uan de in 'het Melkbesluit .gesteld© aischen van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was gekomen, beeft de Rot- terdamsohe rechtbank het vonnis vernie tigd, en opnieuw rechtdoende vere^adhtt^l veroordeeld tot f 10 'boete subs. 2 dagen hechtenis. Overtredingen Motor- en Rywielwet. In de zaak van A. G. N, K„ 21 jaar, rei ziger te Nieuwerkerk a.d. iJssel, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had te Vdaardingen de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door toen een brug juist weer voor het verkeer geopend was, met zijn auto m groote snelheid te passee- ren, waarbij een fietser zou zijn aangereden, Indien hij niet overhaast opzij gesprongen was was veroordeeld tot 20 boete srfbs./ 10 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het: vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot gelijke straf. „Beider Belang" in staat van faillissement. De vorderingen erkend. De Haagsche rechtbank heeft de door mr. Joan Muller ingediende aanvraag tot fail lietverklaring van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerend© Gqederen „Bet der Belang", welke aanvraag was ingediend namens den heer Koomana en in opdracht van een twintigtal gedupeerde óbligatiehou- ders, behandeld. Mr. Mout namens „Beider Belang" optredend, erkende de vorderingen en deelde mede, dat er geen geld in kas was om d© vorderingen t© voldoen, waarop de rechtbank heL^illissement uitsprak. Mr. Mobaoljjpiad gisteren conservatoir be slag doen leggen op eenige goederen der maatschappij „Beider Belang" namens een houder van drie obligaties der N.V., welke obligatiehouder f 2700 aan achterstallige premies had te vorderen. De rechtbank benoemde tot rechter-com. misearis Mr. v. d. Boom en tot curatoren Mr. J. Plantenga en den heek H. M. de Vries, procuratiehouder te 's-GjraVephage. Onvoldoende kinderrorg.*~ Men herinnert zich van eenige weken ge leden de zaak van de beide ouders te Broek in Waterland (thans in Oostzaan woonach tig), ervan verdacht, dat zij oorzaak waren geweest van het feit, dat hun (stief) doch tertje tengevolge van onvoldoende verzor ging in de koude maand Februnri met af gestorven voeten naar het gemeentelijk ziekenhuis had moetan overgebracht wor den, waar men zich had genoodzaakt ge zien, beide voeten te amputeereji. De met het oog hierop aanhangig gemaakte rechts zaak werd geschorst, aangezien de huisarts P. T. J. Par ree verklaarde, niet alle ge vraagde inlichtingen te kunnen verschaffen in verband met het ambtsgeheim. De offi cier dagvaarde toen nog een tweetal getui gen, welke gisteren voor de rechtbank ge hoord z(jn. De getuige-deskundige dr. F. A. W. Mayer verklaarde, dat toen het kind in het gemeente ziekenhuis was binnengedragen, die beide voeten waren afgestorven. Inder daad' was dit geschied ten gevolge van de koude; een gevolg van bevriezen was het echter, daar dit hier te lande weinig voor komt; er was verder by het kind wel eenige praedis-positie aanwezig, gezien het zwak gestel, waardoor het lichaam van nature vatbaarder was; noch onvoldoende dekking, noch onvoldoende voeding behoefden oor zaak der afsterving van beide voeten te zyn. De tweede getuige, bestuurslid van eeni ge Armenfondsen te Broek (w.o. het Koker fonds, belast met de armenverzorging, ver klaarde, dat in het onderhavige geval on getwijfeld steun verleend zou zyn in den vorm van verschillende dekking; wel had verdachte indertijd om steun verzocht, do«?h dit op een oogenblik, dat deze verdachte verdiende; later, toen hy werkeloos was, en hij voor steun iji aanmerking kwam, heeft hy zich niet tot het fonds om steun gewend. De officier van justitie verzocht naar aanleiding van de getuigenverklaring de dagvaarding aan te vulen en aan de term „bevroren" toe te voegen de woorden „al thans afgestorven". Vervolgens zyn requi sitoir houdend, zeide de officier zich er van te willen onthouden, van deze zaak een sen satiezaak te maken; van opzettelyk mis- dryf wilde hy dan ook niet spreken. Aan deze menschen kan domheid toegekend wor den, achterly'kheid, hoogstens zorgeloosheid en onverschilligheid, gevolg echter alweer van hun armoedige toestand. Ook het feit, dat "dit kind, ook by zorgvuldige verzorging in het ziekenhuis, lastig was, moet in aan merking genomen worden. Schuld is dege- lyk aanwezig, de feiten van niet genoeg zame verzorging staan vast, maar alles in aanmerking genomen droeg de officier ver dachte voor vryspraak voor. Uitspraak 17 April. ONDERWIJS. Oudercommissies en ouderavonden. Een taak voor het ryksschooltoezicht? Het contact tusschen school en huis, zoo als dat door de instelling van oudercommis sies en het houden van ouderavonden in de wet van 1920 is gedacht, is nog niet overal even bevredigend te noemen. „Volksonderwys" schryft hierover o.a.: „We zullen allerminst beweren, dat het instituut ^^ouderavonden en der ouder- commissiëB" by ons openbaar onderwys een mislukking gebleken is; integendeel, we weten hoe aan honderden openbare scholen met groote liefde en toewijding de zoo ge- wenschte, voor een goede samenwerking tusschen Kuis en school zelfs noodzakelyke samenkomsten van ouders en onderwyzers gehouden worden, en van weerskanten op hoogen prys worden gesteld. Maar we weten ook, dat er op nog vele plaatsen, in vele gemeenten zelfs, heel veel aan ontbreekt. En dit niet alleen, omdat er in de juiste opvatting van het karakter en inrichting daarvan wordt misgetast, maar omdat daar zelfs geen oudercommissie be staat, of niet méér bestaat, doordat in va catures niet voldoende werd en wordt voor zien." Voor de gevallen nu, waarin de vacatures in de oudercommissie „als vanzelf" ont staan, o.a. door het niet houden van ouder avonden, ziet „Volksonderwys" een taak voor het ryksschooltoezicht weggelegd. „Hier moet het ryksschooltoezicht, aldus het blad, zy het dan daartoe niet wette- 1 y k verplicht, optreden en het beleggen van een byeenkomst gelasten. Als het ryks schooltoezicht, hier de inspecteur wil mee werken, en welke inspecteur zou dit niet willen? om ons openbaar onderwys op de juiBte wyze ook op dit punt te doen functionneeren, mag het dit niet nalaten". Huisrrouwenraria. Loopt het bad slecht af of het fonteintje Dan is in negen van de tien gevallen «de af- voerpyp gedeeltelyk verstopt door zeep resten. Neem een handvol zout en soda elk, pers die in den afvoerpyp (tükwyls kan men het roostertje losschroeven) en giet er dan een ketel kokend water op. Daarna zal de afvoerpyp weer van opgehoopte zeepbe- standdeelen bevrijd zyn. Een klein beetje azyn, by deschoencrême gevoegd, zal niet alleen maken, dat men lan ger met den voorraad doet, maar tevens een hoogere glans aan de achoenen verleenen. Hetzelfde kan men met kachelpommade doen. LAND- EN TUINBOUW. De Aalsmeereche Bloemententoonstelling. Een overwedigend druk bezoek. Het bezoek aan de bloemententoonstelling te Aalameerjje buiten all© verwachting druk. Zelfs de min of meer stormachtige dag van gisteren, met ruwen wind en ijzige koude, heeft den toeloop niet kunnen temperen. D« spoor laait voortdurend extraMüöinan loopen en om daarmee véél menschen te kunnen vervoeren, zijn in die treinen groote D-rijtuigen opgenomen, die allemaal vol uit Amsterdam vertrekken. Gfateravond tus- achen 6 en 8, het tijdstip van aan tafel zit ten voor de meesten, schoven nog ontelbare honderden lange de weelde van bloemen en toen de treinen van hallf negen aankwamen uit Amsterdam, verdwenen drommen bezoe kers door den ingang van de riante vei- lingatiall, waar seringen praalden en roeten geurden. Alleen in de enkele uren na achten werden duizenden bezoekers toegelaten. Het onaangename weer had geen enkelen in vloed ten nadeel® De menschen wilden naar Aalsmeer. En gingen dus. Het trekt in Amsterdam in de groote res taurants en in enkele winkelzaken de aan- daahtv dat daar m deze dagan vooveol fraaie bloemen in kostbaar giaeweilte pronk»staan ter opfleuring van liet interieur. Wij verna men, dat dit allemaal bloemen uit Aals meer zijn, die kosteloos worden afgestaan, om op de Aaimne&rsohe expositie de attentie te vestigen. Een zeer handige reclame. Want zoodoende komt de tentoonstelling reedt* onder de oogen van het publiek in de Amstardauische winkelstraten. DRAADLOOZE DIENST. De Trans Atlantische Zeppelindienst. Naar Amerika in 3, terug in 2 dagen. 2 Duitsche en 2 Amerikaan ache luchtschepen, NEW YORiK, 4 April. (VJ>.) Omtrent de vaste Trans-Atlantische Zeppelindien sten die in 1932 zullen worden ingesteld worden de volgende byzonderheden bekend. Voorioopig zal de dienst worden onderhou den dodr twee Duitsche en twee Ameri- kaansche luchtschepen die elk grooter zyn dan de huidige Graf Zepi>eiin. De passage zal tweemaal zooveel kosten als de eerste klasse overtocht met een luxe oceaanstoomer. De tocht van Europa naar Amerika zal drie dagen duren, de terugtocht echter slechte twee dagen. Elk luchtschip zal 80 passagiers kunnen vervoeren. Voorts zullen dw schepen worden uitgerust met een inrichtmg voor post vliegtuigen, die in de nabyheid der kusten vooruit kunnen vliegen, zoodat het post verkeer zeer veel in snelheid wint. Lagen waterstand te Lemmer. Twee booten aan den grond. LEMMER, 4 April. Ten gevolge van den krachtige wind staat het zeewater te Lem mer buitengewoon laag nJ. 4 decimeter be neden oud Amsterdamsch peil. De salon boot van de Holland Friesland Groningen- lyn en de nachtboot die gisteravond van Amsterdam vertrokken geraakten heder. morgen te Lemmerhaven aan den grond. Passagiers en goed zyn door ben binnen- vaart-boot afgehaald en naar Lemmer ge bracht Verduistering ten bedrage van ong. 1000 De verdachte aangehouden. De Groningscha politie heeft aangehou den den 38-jarigen J. F. v. B. te Assen die ervan verdacht wordt zich schuldig te heb ben gemaakt aan verduistering van gelden welke hy geïncasseerd heeft als filiaalhou der van een Groningsche firma in electri sche apparaten. Het verduisterde bedrag beloopt onge veer 1000.De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De porceleincollectie van wylen J. L. Richel aan het gemeentebestuur van Tere vermaakt Wylen de heer J. L. 'Richel in leven bur gemeester van Borculo die de vorige week te den Haag is overleden heeft zyn fraaie collectie porselein vermaakt aan het ge meentebestuur van Vere onder bepaling dat deze collectie in de Oudheidskamer of in het stadhuis te Vere publiek zal worden tentoongesteld. Het auto-ongeluk te Oldeberkoop. De teraardebestelling van het stoffelyk overschot van dr. Poll te Makkum, die by het auto-ongeluk te Oldeberkoop dezer dagen om het leven kwam welke gister avond te Makkinga zou plaats vinden is naar wy vernemen uitgesteld zulks op last van de justitie in verband met een nader onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval. Geen bywoning der openingsplechtigheid der Staten Generaal door de S. D. A. P. „H«t Volk" bevat een mededeeling van de sociaal democratische kamerfractie waarin wordt medegedeeld dat in verband met de monarchistische manifestatie der burgerlyke Kamerleden by de openings plechtigheid van de Staten Generaal deze fractie besloten hebben dat zy in de tegen woordige omstandigheden van de bywoning der openingsplechtigheden zullen afzien. Vergadering Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen. Het Centraal Comité van A. R. kiesveree nigingen zal op 14 April a.s., des namid dags om half twee vergaderen in het Kuy- perhuis meldt de Standaard. WISSEIKOEBSEN. 3 April. 4 April. Officieel Londen 12.11% 12.11"/,. Berlyn 59.45 ;>9.45% Parys 9.75 9.74% Brussel 34.76 34.76 Zwitserland >48.21 48.23% Weenen 36.12% 35.12% Kopenhagen 66.70 66.70 Stockholm 66.96 66.97% Oslo 66.70 66.70 New York 2.497». 2.49% Niet-officieel. Praag 7.88 7.38 Madrid 31.31 31.22% Milaan 13.06 18.06 Beureoverzicht. De beurs as heden eterk op Walistivet ingesteld, en volgde ook heden nauwkeurig de aanwijzingen die vandaar uit Inii'ii. Nadaj, de New-Yorksche beure gisteren wat beter gedisponeerd was, trad het publiek op de Amsterdainsdhe beurs op ruinier schaal als kooper op met het gevolg dat de beurs een goed voorkomen had. De Margarine Unie boekten een avans van 10 pot. en kon den hun avans gemakkelijk behouden. Calvé Delft golden eveneeno vaat. Hooger en vaet in de markt lagep ook Aku's. De Fhilips- aandoelen waren goed prijshoudend. Mijn- waarden hadden een beperkte markt. Amer. fondsen hadden een kleine markt. Ovea; het geheel genomen waren de koereen hooger.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2