KLEEDJES 9 BLUE BAND 1 imi? ^jjyïT IELP O DE VERSCHHEID NAGAAN Jan van Dam KLEEDJES te HUUR Een geheel verbouwd Woonhuis met daarnaast gelegen pakhuis H. D. TAMSE DOOR OP OEN GARANTIE- DATUM TE LETTEN l To ANTON COOPS Nutsspaarbank te Gouda, I Naar Indië SPAARBANK Raadsels voor de Jeugd. mMAT GOUDA wnr dit mooii SCHOENWERK geëtaleerd staat. XLEEDIES Llkdoorntinotuur Lïkdoornplelster Eeltzalf Voortaan kunt U bij aan' koop van Blue Band er zeker van zijn dat deze versch is. De Garantie datum sta&t op elk pakje. Bij aankoop behoeft U dus. alleen hierop te letten. Blue Band wordt even versch verkocht als versche eieren of versche melk. De bedoeling van dezen nieuwen waarborg is, dat U bij aankoop er zeker van kunt zijn, dat Blue Bandi GEGARANDEERD VBRSCH is. Let op den Garantie-datum op elk pakje VERSCH GEKARND Denkt U over een nieuwe vloer bedekking? LINOLEUM KROMMENIE INLAIDS LINOLEUM BALATUM Administratiekantoor W. H. DE VEEN, Gouda HOE HET AAN TE LEGGEN Zoo langzamerhaad wordt itdereen weer klant van TIGBO WATERVERF van JAN VANGERuS!^ Markt-Bouda f SCHOONMAAKARTIKELEN I «I I I stelsel. Altijd moeten er dan elachtpffers vallen en daartegen riet men op. Het eenige systeeen is het uitsterf-stelsel, waarby geen nieuwelingen worden toegelaten. Op die wyie heeft men al veel gewijzigd. We her inneren maar eens aan de oude Schevening- sche krotwoningen, waarin men geen jong gehuwde paren meer toeliet, met dat gevolg dat de woningen spoedig konden worden af gebroken. En men weet nu niet] anders of het hoort Het geleidelijke geeft ge legenheid tot aanpassen. Maar dan nooit terugkrabbelen, zooals men te kwader ure bij het venten deed. HAGENAAR. Eert tocht naar an door troplaoh Nederland. XXXII. li De waterratten konden onze welverdiende rust uiet storen. Ook het onweer en de zwa re slagregens konden ons niert meer deren. Het zou volmaakt geweest zijn, als we niet vlak naast een Inlandache bioscoop waren gehuisvest. De violist, pianist eu slagwer ker deden, wie het eerst aan liet einde van zijn partij was. Op tfidt zelf misschien een loffelijk streven, maar voor onze ooren niet ta harden. Gelukkig eindigde de bioscoop om elf uur, zoodat we werkelijk rustig kon den uitblazen. Bovendien was de regen op- gel louden en de geheels atmosfeer wat op- gefrischt. Hoe later op den avond, hoe schooner volk. Dat ervoeren we ook hier. Toen we van een kleine omwandeling terug kwamen, zaten er tw^ Jnlandsohe kooplieden rustig op onze voorgalerij gehurkt. Of we al be weerden. dat we gingen slapen, dit was geen beletsel voor de heeren, om uit te pakken. En ofschoon we ons nu al voor de zooveelste lüaal hadden voorgenomen, om toch werke lijk niets meer te koop en, waren we in een ommezientje weer allemaal druk aan het bie- den. Elke streek heeft zoo zijn eigen artike len. Hierin het land der olifanten speelt ivoor een belangrijke rol bij het vervaardi gen van kunst- en gebruiksvoorwerpen. Knoppen voor wandelstokken hadden onze twee kooplui te kust en te keur. Sigaren- en sigarettenpijpjes in alle maten en alle vormen, sommige met prachtig snijwerk ver sierd. Een bijzonder artikel van P.alembani is het houten, beschilderd wandbord, sarongs verkochten de heeren. Maar met het oog op de duisternis er brandde slechts één schemerlamp op onze voorgalerij dorsten we geen gebouduurde lappen, waarvan de kldur niet te zien was, in te slaan. Zoodat de koop bepaald bleef bij ivoren pijpjes. Doch ook hiermede had de duisternis ons parten gespeeld, want den volgenden morgen bleken bij verschillende exemplaren de opening niet geheel doorboord te zijn, zoodat men met recht kon spreken van,,Merk trek je dood". Den volgenden dag hadden we gelegen- heed l'aiam/bang eens op on» gemak te kun- iiwi zien. Wat is het, toch ongelijk verdeeld op deze planeet. D« eerste menschen woon den ui holen. Wij blanken voelen ons pas prettig in een eolied 'gebouwd huis, al vindt men zijn „appartementen" op de vierde of «als in Amerika op de zestiende étage, de Priem bangere hebben zelfs geen Maai vasten grepd; onder hunne voeten- Drie kwart van de stad ligt in of op het watk. Zestig procent van de huizen staan aan weamkanteu van de rivier dia Moari op vlot» tan. Da rest op palen en wel zoo hoog dat da diap-bmnendringende vloed geen schade veroorzaakt. Met een motorbootje maakten wa eem lange tooht op de rivier. Honderden sBimpana, handig geroeid en bestuurd door de actiterinzattendie eigenaars, kruisen op de rivier De groote huizen op de vlotten zijn haast allemaal toko's. Vooral "s avonds bie den zij met hun talrijke lampjes een aardig gezidht op. want al diie lichtjes worden weer kaatst m het spiegelende water. Men zou het niet willen gelooven, maar de meeste dezer toko's hebben electrisch licht. Op het dak ziet men dan de geleiddraden aan een soort van hefboom zitten. Begint de ebbe eu daalt d« winkel een paar meter, dan kt apt de hefboom om en wordt die dmad langer. Bij vloed slaat hij weer terug. In de annate toko's wonen, als in de meeste handelsplaatsen in India Chineozen. En Pa- Isrnbang 'ie een belangrijke handelplaats. Vooral voor ruwe- of boschproducten, die uit het achterland komen. Bovendien heeft de exploitatie van de rijke petroleumvelden hier nieuwe middelen van bestaan gescha pen. Vooral l'ladjoe is een belangrijk cen- ♦rum geworden Over de petroleum wil ik ♦iet thans met hebben, doch wel u iets ver tellen van de zorg voor d«* arbeidskrachten in «Pl&djoe. Zooals overat in Sumatra met zij» geringe eigen bevolking, is het verkrij gen van voldbende personeel ook hier le eerste zorg. Nu Pladjoe een tiental jaren be staat, heeft het een zoo goeden naam ver worven, dat uien er altijd over voldoend, en wat meer aagt, over geschoold personeel kan beschikken. Dit zit hem voor een gorot deel in de wijze, waarop hier de kampongs van de Inlandhche arbeiders beheerd wor den. Een speciaal daarvoor aangesteld Euro- peesch beambte lieeft de leiding. Doch het wooid beambte deugt niet. Ik moet eigen lijk spreken van de „leider" of de „vader" der „inrichting". Deze leider met zijn groote kennis der Inlandsche talen, met zijn men- sohenkennis en menschenliefde, met zijn or ganisatievermogen deze man heeft hiej nen heterogene bevolking van Singaleezen. Chineezen en Maleiers tot een vredelnvende gemeenschap opgevoed. Hij kent al zijn ..dorpelingen" bij name. Hij heeft voor ieder een groet, een, grapje, een hartelijk woord over. Hij kent de moeilijkheden van velen. Hij is echter ook de sterke arm, dite onrecht tegengaat. Hij inspecteert de wonin gen, geeft voorlichting op hygiënisch gebied* richt scholen op. Kortom, wat de zendeling op pe verst afgelegen posten doet„ doet deze hier. !r zijn maar heel weinig ondernemingen lndiè van zoodanige grootte, dm zich de •elde kunnen permitteeien, om zoo'n be- Iimbte te kunnen aanstellen. En laat ik er dadelijk bijvoegen, er rijn maar heel weinig men sell en le vinden, die zoovele eigenschap pen in zich vereenigen om een dergelijk moeilijk ambt naar behooran te kunnen vervullen. En toch heeft men dit soortmen- schen in Indië juist noodig. Vau een be- paaldo sfeer op de ondernemingen, van een hartelijke verstandhouding tussohen werk gever en werknemer heb ik in Indië nooit iets gemerkt. De eenigste plaats, dit ik mij herinner, waar men voelde dat er onderling vertrouwen en begrijpen bestond, was op de leprozerie in Lau Si Momo in Noord Suma tra. Doch hier was ook «en dergelijk begrij pen. De B.P.M. geeft ui Indië voor vele maatschappijen, op verschillend terrein een voorbeeld. Ook dit voorbeeld kan alle on dernemingen in Tndië aanbevolen worden. Als we onB programma volgden, zou er niets andere opritten, dan met datzelfde gezellige treintje van twaalf uur lengte terug te stoornen. Doch zonder geluk vaart nie mand wel. En de wereld hangt dikwijls van toevalligheden aan elkaar. Om kort te gaan. In ons hotel logeerde ook een inspecteur van da Stoomvaart Mij. „Nederland". Wij hadden indertijd met hem kennis gemaakt in Tandjong Priok. Bovendien was hij een leerling van de Goudsche H.B.S. Mijn col lega's van vroeger jaren hribben bepaald goed voor deze leerling gezorgd, want hij was nog steeds dankbaar voor het genoten onderricht. Hij wilde onder geen voorwaar de, dat wij denzelfden weg terug zouden gaan. 's Avonds kwam hij met de blijde mededeel'ing, dat er op de Moeei een vrachtr sohip lag van tienduizend ton, n.l. de „Sem- bilan'f toebehoorende aan zijn Maatschap pij. Als de kapitein wildé meewerken zcu alles gauw voor elkaar zijn. Zeelui, die niet meewerken bestaan niet. Deze kapitein was een goed zeeman. Met het gevolg, dat we den volgenden morgen om vier uur door een klem motorbootje werden afgehaald en om half vijf als katten tegen dë valreep opklau terden. Passagiershutten waren er niet. We werden ondergebracht in het hospitaal. Nu houd ik in het algemeen niet van hospita- Jen, maar als je zoo gezond bent als een visdh en een bemanning van tweehonderd koppen klaar staat om je met alles te hel pen. kan tik u verzekeren dat het er best te harden is. P. E. v. B. MODEPRAATJE. Nieuwe Mantelgenres. Nu het voorjaarszonnetje ons één dag blieft tegen te lachen en de laatste guur heid met één slag uit de lucht schynt weg gevaagd, zullen we wel spoedig in de lente- weelde ritten. Op modeshows en exposities, b\j het door zien van verschillende collecties, bemerken wy dat er veel aandacht besteed is aan de nieuwe voorjaarsnaantels, dat rij in ver schillende genres gedragen worden.. De mantel voor alle dag is van losse tweed- stof in een Schobsch weefsel, dat soms zoo danig in twee kleuren uitko#it, dat het ab soluut aan vlechtwerk doet (tenken. Ook dik-genopte tweed is modieus en tweed in grove vischgraten, waarby de lange wol haren nog op het wejfceHigg«en. Natuurlijk is dit van sportief karakter. Hy is taznHF^Bk van model en heeft eene taille dSSjj^^jemrirkeerd is en door de strakke ceintuur hooger lijkt dan in werkelijkheid het geval is. Even non- ehalant-sportief als de stof aandoet, is ook de verdere afwerking der facons. Groote vakken en flinke kragen worden erop ge dragen «o een garneering |met biezen staat daar zeer goed by. Tweedstof is zóó in de mode, dat niet alleen de mantel, maar pbok h^t coquette voorjaarshoedje daarvan, gemaiakt is. En daar alles, of veel, in de huidige mode naar samenhang streeft, wordt de v Bportieve écharpe in hetzelfde tweed uitgé voerd en komt «r ook nog een ti»sch bij, die van het eendére tweed vervafar (ligd fc. En... het is wel eigenaardig dat eene stof die eenmaal door de mode gepousseerd wordt, het zóó goed doet, zelfs de tweed bandjes om den strooien hoeden vinden we allerliefst. Ook de tailleurstoffen zyn weer in de mode verschenen! Met deze stoffen valt al les te doen en valt vooral een zeer gedistin geerd en correct cachet te bereiken. Plooien, biezen en oplegsels, alsmede stiksels en fijne plooitjes maken de tailleur mantel tot wat hij is, „een kleedingstuk waarmede men er keurig uitziet". De losse écharpekraag, de ceintuur, de fraai bewerk te zakken behooren tot de hulpmiddelen, waarmede de voorjaarsmantel zyne élegance verkrijgt. Maar boven dit alles steekt de korte cape of de pelerine uit, die alleen door hare aan wezigheid eene groote mate van modieuse zwierigheid aanbrengt. Hoe meer de mantel het gekleede genre nadert, des te rechter van coupe wordt hy. Het modestreven om met elke mantel één of meer -japonnen samen te voegen tot een ensemble, maakt weer een andere versiering noodig. De losse, vlugge mantels, die hier voor bestemd zyn, worden in duonere stof fen uitgevoerd, als daar zyn: wollen crêpe marocain, wollen crêpe de chine en zelfs wollen crêpe Georgette, dat men toch om zyne fijnheid en doorzichtigheid allerminst als geschikte mantelstof zou beschouwen. Dergelijke mantels wiorden veel gegar neerd met platte biais, de eene boven de andere gezet, soma vlak boven elkaar, soms •p een afstandje en... ak de mantel ever VAS Pk HANDELS EHLANDÖOUWBANK RENTE INGELEGD OP: 1 Jan. 1928 f 2.175.925. 1 1929 f 2.314.114 - 1 1930 f2 428.037.— de geheele lengte ermede versierd is, zelfs met groote tuaechenruimten. Dat bij deze ensembles dezelfde versie ring op het jurkje aangetroffen wordt, spreekt vanzelf. Dit gebeurt niet overleg en met betraohting van een fraai effect.. Als b.v. ook de japon met biais gegarneerd is, laat men het onderste rokdeel vry of legt het in plooien, waardoor dadelijk een fraai effect verkregen wordt. Versiering van koordstiksels in bogen om de heupen komt ook veel voor. Daar hoort een klokkend rok deel bij, dat den mantel een modieusen chic geeft. Veel zal men ook zyden stoffen voor mantels aanwenden en wel in de eerste plaats het nieuwe tfcen zeer mooie zijden crêpe marocain weefsel dat „Flamengo" ge doopt is. GRACE ALLAN. RUILBUREAU voor bons en plaatjes Hebben verzonden aan: P. de G. te Gouda: 42 Lever's bons, dus nog 104. Noteerden voor: E. v. S. te Gouda: 20 Droste's plaatjes. Mej. G. B. te den Haag: 164 bons. Van Nelle's boys nemen we niet aap ter ruiling. Ze kunnen wel gevraagd worden. We hebben er voorloopdg voldoende. Mevr. S. te Gouda verlangt naar de haar toekomende linnenkastbons. Nog 506 moe ten er Verzonden worden, dan bent U aan de beurt. Hartelijk dank voor de schenking. We hebben in voorraad eenige duizenden bons van Verkade's „Paddenstoelen". We zullen hiervoor aanvragen volledige serie's plaatjes en platen voor dit album. Wie hééft er interesse voor? Vorige maal vlogen ze weg. We hebben nog in voorraad: één compleet stel „Myn aquarium" en twee complete stel len „Texel" en Bloemen in onzen tuin". Zyn de bronnen van Lever's bons Peli kanen en linnenkastbons nog niet aange boord? Kom, denk aan de premie, die be schikbaar is tot 1 Juli a.s. Wat voor premie? Deg«ne, die vóór 1 Juli a'.s. het grootate aantal punten inatndt van Levers'- en lin nenkastbons en Pelikanen, ontvangt als ex tra een album van de Fa. Leupen te Haar lem, gedeeltelijk gevuld met prachtplaaitjes „Kleederdrachten". Werkelijk de moeite waard. Lever's bons hebben 13 punten, linnen kastbons 8 en Pelikanen 3V6 punten. Deze drie soorten kan men voorloopdg niet aanvragen, dus wel inzenden. Van Nelle's bons niet inzenden, wel aan vragen. Coelingh,s spoorwegwonderen hebben weinig belangstelling bij onze ruilere. Men biedt ze wel aan, maar vraag is er absoluut niet naar. We nemen ze dus niet op. C. B. te Gouda zond er vorige week een aantal en vroeg Delta vierkantjes. Ook die behooren niet tot de opgenomen soorten. We kunnen alle soorten bons en plaatjes met opnemen, dan hadden we zeer zeker een lokaal noodig met laden en kasten om alles te bergen. Alleen de meest courante: Wie helpt ons aan Sunlight-, Vim-, Rin- so- en Lux bons, linnenkastbons, Pelikanen, Droste's plaatjes „Indië", Leupens plaatjes „Kleederdrachten", Rademaker's bons. Hebben praebtvoorraad Paddenstoelen, Van Houten's bons, Koffie Hag bons en wapenzegels, Donzelmann's bons en Van Nelles' bons. HET RUILBUREAU. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. Oom was klaar en de auto stond al voor de deur. (arend). Je toekent dezen visch op zyn kop Herik (hop). Heeft die harde slag Aas wakker ge maakt? (gans). Liet Papa u water drinken voor den schrik? (pauw). Kom toch mee, Simon, en blyf niet lan ger wachten, (mees). 2. Til, burg; Tilburg. 3. Lang LEERDAM, b E ek btEi z u u R 1 a D e h A r k Mond 4. Boot, goot, moot, noot (kan gezongen en gegeten worden). 6. Kalkoen, vleermuis, dromedaris, ma kreel, marmot, Chimpansee, struisvogel. 6. Als één schaap over de brug is, volgen er meer. De prjje viel b|j loting ten dool aan WIM v. d. KLIJ, CÜr. do Wetstraat 15. Nieuwe Raadoelo. Ik ben een wachter aan de kust; Soms geef 'k den stoeien zeeman rust. 'k Verspreid tot ver in 't rond myn licht En heb het oog naar zee gericht. Wie kan m(j zeggen, wie ik ben? 'k Geloof, dat 'k heel wat schepen ken! Met w ben ik een deel van je gezicht, met t een werktuig, met g in de meeste huizen te vinden en met 1 nooit kort. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslynen komt de naam van een vogel, die ook by ons voorkomt. X x x X X X X X X x x X X le ry een medeklinker. 2e een dorp op de Veluwe. 3e de naam eener maand. 4e 't gevraagde woord. 5e een stad in Noord-Brabant. 6e een diepte. 7e een medeklinker. Zet één letter achter een gebak en je krijgt een dorp in de provincie Utrecht. Myn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een stad in Duitsch- land. 7, 6, 2, 3 is een gewicht. 1, 2, 3 wordt gegeten en komt van het varken. Een 4, 6, 5, 7 dient om twee oevers met elkaar te verbinden. Het weer kans soms 7, 6, 5, 6 zyn. Je 6, 5, 7, is een gedeelte van je lichaam. Ik vlieg soms heel hoog in de lucht. En maalr daarbij een luid gerucht. Tc Leg menig grooten afstand af, Als men my maar te drinken gaf. Toch ben ik geen gevleugeld dier, Al vlieg ik vaak met veel plezier. Noem nu myn naam eens heel gezwind! Heel zeker kent my ieder kind. STADSNIEUWS. GOUDA. 5 April 1980. De demping van de Nieuwe Haven. Wethouder van Staal vraagt 20.000 van de huiseigenaren! Woensdagavond 2 April is er in h,de Ré- unie" onder voorzitterschap van den heer K. R. van Staal eene vergadering géhoyden niet eigenaren van huize» van de Nieuwe Haven. De inhoud van het biljet, dat ter uitnoodtgtog dezer vergadering was gezon den. luidde aldus In verband met de gestelde vraag in den gemeenteraad of Burgemeester en Wethou ders wilden overwegen, of het mogelijk zou zijn de Nieuwe Haven te dempen, stelt do Wethouder van Openbare Werken en Finan ciën het op prijs, vooi af eene bespreking te hebben met de eigenaars van de aan de Nieuwe Haven gelegen perceelen. Naar aanleiding hiervan noodig ik U uit tot een vergadering op Woensdag 2 April M-. des avond» 8 uur, in een dér zalen van ..de Kéunie", Oostlvaven. Dit biljet was namens den wethouder on derteekend door den heer G. Muurling. chef deir afdleeling financiën en belastingen. Vele eigenaren van panden aan de Nieuwe Haven hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De Voorzitter spreidde eene teekening uit tqr verduidelijking, hoe, bij demping, de straat zou worden. Daarna zeide hij, dat er een boulevard zou komen met voetpaden en misschien zouden er ook hoornen komen. I-ten groot riool zou on het midden van de straat komen. De kosten zouden bedragen f 100.000. Dé eigenaars moesten met elkaar f 20000 op brengen. andera dorst hij ar niet mee voor den dag te komen, om nog een tem op de begrooting te zetten. Hierna werd aan verschillende eigenaren gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen. waarvan veradhillenden geibruik maak ten. Er werd o.a. gevraagd, of er niet verschei dene huizen in de diepte zouden komen te liggen, want men begreep, dat er by dem ping goed opgehoogd zou moeten worden, waarop geantwoord werd, dat men toch moest veratraten. Verschillende eigenaren begrepen echter, dat ophoogen bij veratraten niet te verge lijken ia bij ophooging in geval van dem- ping. Men vond de berekening van f 100.000 veel te laag en ook werd door velen begre pen, dat huiarioleeringen bij verscheidene huizen veranderd zouden moeten worden. Ook werd opgemerkt, dat bij andere dem pingen. niemand bijgedragen had. Volgens den heer A bedragen de kosten f 25 per strekkende Meter om eene bijdrage te krijgen van f 20.000. Toen er gevraagd werd, of diegenen, dito niet géhegep waren bij te dragen, de zaal wilden verlaten, verlieten meer dan drie vierden de zaal. De ander eigenaren bleven met het Be stuur ter verdere bespreking by elkaar. Vertrokkenen en gevestigden. Vertrokken: J. Oudshoorn, van Noorderstraat 5, naar Woerden, Linschoter- weg 84; A. C. de Vos, van Lemd til steeg 21, naar Ubach over Worms (Waubach) Mis siehuis; J. G. Paardenkooper, van Lange Tiendeweg 52, naar Nijmegen, Hertog straat 109; A. E. Houthoff wed. T. Balk, van Noorderstraat 9, naar Rotterdam, Put schelaan '106B; J. L. Zappey, van Park straat 5, naar Muiden, Hellingstraat 61; C. Luynenburg, van Turfsingel 54, naar Amersfoort, Bissdiopweg 216; B. van der Heyden, van v. Strijenstraat ,16, naar Reeu wyk, Zwarteweg 672; A. Kloot, van St. An- thoniestraat 16, naar Rotterdam, Vlasak kerstraat 88; M. F. van Zuidam, van Hee renstraat 108, naar Rotterdam, Landt straat 72; N. G. Btetodljk, van Burg. Martenssin- BAYER wainer namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. PriJ$76cts gel 40, naar Utrecht, Bellamystraat 24; C. Burger, van Raam 96, naar Ouderkerk a. d. IJssel; H. E. C. Bijl, van Crabethstraat 10, naar Waddinxveen, Zuidkade F 56; M. B. Pieters, van Vrouwensteeg 28, naar Breda, Baronielaan 40; A. Salomons, van Turf markt 111, naar Deventer, Keizerstraat 46; J. W. van Eik, van Turfsingel 48, naar Lei derdorp, Gest. „de Goede Heide";" C. W. Zanen. van Krugerlaan 205, naar Ooster- hesselen, Zwindersche Veld; P. C. ter Heege, van IJssellaan 138, naar Amster dam, Hudson straat 159III; J. W. Vuyk, van IJssellaan 138, naar Amsterdam, Hudson- sitraat $9111; A. van der Weyde, van Von- delstraat 23, naar Waddinxveen, Burg. Trooststraat; F. L. v. d. Koolwijk, van W. Tombergstraat 46, naar Velsen (IJmuiden Oost), Meidoornstraat 262d; J. Ph. Schnei der, van Winterdijk 3, naar Ryswyk, Vre- denburgerweg 75; C. van Vliet, van Vorst manstraat "30, naar Haastrecht, Goudsche weg D 119; J. v. d. Mey, van Fluweelen- singel 85, naar Leeuwarden, Monnikemuur- straat 101P. van Wyk, Van Crabethstraat 75, naar Hillegersberg,Straatweg 191; A. H. H. v. d. Berg, van Keizerstraat 54, naar Utrecht, Bandoengstraat '16bisa; D. C. Boegheim, van Vossiusstraat 1, naar 's-Gra- venhage, Keggestraat 52; A. Verstoep, van 4e Kade 80, naar Gouderak 5; G. J. Goos- sens, van Vondelstraat 01, naar Rotterdam, Wilhelmina8traat 34; Th. C. Holman, van Fluweelensingel 103, naar 'Rotterdam, Ge dempte Slaak 93; A. H. Rysemus, van Zout manstraat 30, naar Wageningen, Junus- straat 12; D. G. Bokhoven, van Kattensip- gel 46, naar IJsselmonde; F. M. Fano, van Zoutmanstraat 54, naar Amsterdam, Pieter Nieuwlandstraat 121; K. W. Schouten, van Ridder van Catsweg 244, naar Bergam bacht, Lekdyk A 45; M. v. d. Rotte, van Fluweelensingel 78, naar Amersfoort, Tol lenslaan; E. Balk, van Noorderstraat {f, naar Rotterdam, Putschelaan 106B; J. Hartjesveld, van J. van der Heydenstraat 13, naar Schoonhoven, le O. van Noord straat 32; A. de Hey, van St. Josephstraat 41, naar Reeuwyk, Zwarteweg 688; J. C. Mooyenkind, van Nobelstraat 11, naar Geertruidenberg, Venusstraat 95; M. van Wieringen, van Kanaaldyk 2, naar Wad dinxveen, Jaagpad H. 102. Gevestigden: A. de Bruin, kellner, van Heiloo D. 118d, naar Crabethstraat 66; L. W. de Bruin, dienstbode, van Waddinx veen, naar BJeekerssingel 18; A. M. Ras- chik, dienstbode, van Amsterdam, Zwanen burgwal 68, naar van Bergen IJzendoorn- park5; B. A. van Mourik, onderwyzer, van Ridderkerk, Donckschelaan 64, naar Turf markt 86; Sj. Broersma, slager, van Won- seradeel, Makkum C. 23, naar Westhaven 88; G. Geschiere, dienstbode, van Reeuwijk Stein 746, naar Zeugstraat 78; P. v. d. Dool, van Boskoop, Laag Boskoop 66, naar Snoy- straat 56; M. die Pater, dienstbode, van Polsbroek, Polsbroek 3, naar Raam 294; A. Verkerk, wegwerker, van Loenersloot, Ter Aa 10 L, naar Krugerlaan 157; L. W. Drie huis, kellner, van Parys, naar Markt 34; A. C. van Bynen, huish., van Barendrecht, Wyk C. no. 47, naar Bogen 87; B. Punse- lie, banketb., van Krimpen aan de LJssel, naar Zeugstraat 32; A. M. C&mpier, van Oudewater B. 23, naar Karnemelksloot 68; J. F. W. Blaaltfneer, Kom. Dir. Bel., van Oud Beyerlandj Oostdyk53, naar IJssel laan 229; A. A. M. Schrave, koopman, van Middeiharnis, Zandpad B. 393, naar van SwletenBtraat 3; J. D. Seper», winkeljuf frouw, van De Bilt, Bilderdyklaan 106, naar Gouwe 104; C. J. v. d. Pouw, dienst bode, van Reeuwyk, Randenburg 18, ?aar Winterdyk 8; C. van Beuzekom, leerj* ver pleegster, van Schoonhoven, Havenstraat 50, naar Westhaven 11; M. B. Jacobs, win- kelbed., van Tilburg, Watertorenstraat 50, naar Nieuwehaven 296; P. de Vreugt, d-b-. van Stolwyk, C. 11, naar Wydstraat 21; T. M. Ippel, dienstbode, van Werkendam, Kade 173, naar Westhaven 36; J. Stam, wagenm., van Haarlem, Floresstraat 64, naar Pretoriaplein 3; W. J. M. van RM, reiziger, van Kerkrade, Holzstraat 11, naar Crabethstraat 70; A. M. Smeets, religieuse, van Heerlen, Gasthuisstraat 16, naar Gr. Florisweg 77; C. Jorna, religieuse, van Heerlen, Parallelweg 12, naar Graaf Floris weg 77; J. A. Franken, terrazzowerker, v. Rotterdam, Eendrachtsstraat 136a, naar Boelekade 49; N. J. Sol, filiaalhouder, van Rotterdam, Hollandschestraat 66a, naar Gouwe 34; F. Reintjes, koopman, van Cleeff, naar Graaf Florisweg 26; W. Anker, melkboer, van Stolwyk, F 39, naar Heeren straat 106; J. Pons, van Bergambacht E 140, naar Heerenstraat 106; J. C. Brehm, boterbez., van Woerden, Singel 59, naar Keizerstraat 79; L. J. van Gent, kant. bed., van Rotterdam, £ieslandstraat 73a, naar Mr. D. J. van Heusdenstraat 51; A. Lagrouw, meubel m., van Reeuwyk, Zwarte weg, 672u, naar N. Beetsstraat 13; H. G. Smitskamp, 1. w., van Rotterdam, GoudsCW ryweg 163/2, naar Nieuwehaven 66; J. Littooy, reiziger, van Dordrecht, Kno_ haven 22rd., naar P. C. Hooftstraat 7; A. Rietveld, van Schoonhoven, Oudé «n®* 98, naar Pr. Hendrikstraat 3: P- Olja». reiziger, van Stompwyk, W. Tlietweg naar Regentwseplantsoen 83; T. Mete»»^ geh. m. W. Lolfree, van Leider***, c Valk Bouwmanweg 30, naar Tuinstraat 2; C. H. van Harten, smid, van Bodegraven, Wejjpoort 55, naar Vondelstraat 51; P. Doe- land, fabr.art)., van Alphen aan den Ryn, Jaagpad 2, naar Vondelstraat 35; L. C. Louwerenburg, van Rotterdam, Veelust- «traat 22a, naar Westerkade 28; KI. v. d. Pol, dienstbode, van Boskoop, Emmakade 21, naar Markt 82; E. iB. L. Stykel, van Boskoop, Zuidkade 67, naar Crabethstraat 6; C. Broer, kapper, van Voorburg, Oranje- lust 11, naar Zoutmanstraat 30; C. W. Schoorel, Van 's-Gravenhage, de Perpon- dherstraat 104, naar Crabethstraat 10. #(Zie verder Tweede Blad.) Een aanslag op het natuurschoon van N oord-Holland's N oorderk war tier. Het Berger Bosch in gevaar. Toen de Wegenbelasting werd ingevoerd, nam men ongetwijfeld met instemming kennis van het feit, dat thans krachtig een aanvang zou wordien gemaakt met de ver betering van ons wegennet, en byna elke provincie ontwierp haar provinciaal wegen plan. Zoo ook de provincie, Noord-Holland. Een der ontworpen wegen hield Zelfs reeds rekening met de ontwikkelnig van het ver keer in Noord-Holland na de droog,egging van de Zuiderzee, zoodat een groote weg is ontworpen, loopende van dén afsluitdijk by Wieringen, dus in staat om het verkeer van Friesland en Groningen te verwerken, via Schagen, Bergen, Egmond naar het Zuide lijker gelegen gedeelte van Noord-Holland en aansuitende op de groote primaire we gen. Deze weg zou, wat Bergen betreft, vanaf het Noord-Hollandsch Kanaal Zuide lijk om Bergen heenloopen en aansluiten op den bestaanden, dan verbeterden weg naai Egmond. Met verbazing namen de ingeze tenen kennis van het feit, dat bleek by de behandeling van het wegenplan in de Pro vinciale Staten van Noord-Hplland, dat'een gedeelte van het plan gewfzigd was op ver zoek van het gemeentebestuur van Bergen. En hoe gewyzigd! De wyziging was zoo danig, dat zich spontaan te Bergen een Comité van Actie vormde, bestaande uit een aantal Bergenscha ingezetenen en kun stenaars, zoodanig, dat by een door dit comité belegde protest vergadering de be langstellenden niet allen in de zaal van „De Rustende Jager" een plaats konden vinden. Hn om zyn actie te voltooien riep het comi té de hulp in van de Nederlandsche pers, in den stryd tegen de vernieling van liet natuurschoon. Want de „wyziging" in het plan betee- kent een directe aanslag op «het natuur schoon van Bergen. Volgens het gewijzigde plan zal namelijk de nieuwe verkeersweg van het N. Hoilandsch Kanaal geleid wor den langs de Zuidlaan, en waar deze op den Breeweg uitkomt over de Vinkenbaan dwars door het Berger Bosch onderlangs den duin voet naar het f einde van de Eeuwige Laan, waar deze, dicht by dsn Zeeweg, aansluiting geeft op den groo ten straatweg naar Egmocid. Het uitvoe1 ran van dit plan kan niet anders genoemd worden dan vandalisme. Zij, die Ber gen kennen, zullen de mooie Vinkenbaan weten te vinden, het smalle boschpad piet zijn prachtig hoog opgaand hout. Dit paad je met z'n mooie oude boomen gaan ver loren als hjer de nieuwe weg overheen kofrit. Dit is echter nog het ergste niet. Het erg- «te is, dat de schoonheid en de statige rust vah het Berger Bosch onherroepeiyk wor den aangetast, wanneer dwars erdoor heen •en breede geasfalteerde ryweg voor het doorgaand snelverkeer loopt. Een deel van het ontworpen weggedeelte door het Berger Bosch, een trader von ongeveer 2 K.M., loopt langs de huidige Slangenlaan met z'n fraaie boschgezichten, die dan ook tot het verléden behooren. Het prachtige perspectief van de Sparrenlaan zal worden gebroken door den modernen verkeersweg, die deze laan loodrecht snydt Kortom, het geheele karakter van het Berger Bosch, de illusie, die ondanks de kleine oppervlakte van het Berger Bosch wordt gesuggereerd door de diepe rust en het prachtige uitzicht, dat men zich ver van de bewoonde wereld in een diep woud bevindt, zal onherroepeiyk worden verstoord. Een der fraaiste gedeel ten van het bosch, de tegen den duinyoet gelegen „Hooge Boomen" met hun reiger kolonie ren de bekende „dikke boom", /.al door den straatweg van de rest van het Bosch worden afgesneden en daardoor een ongelukkig driehoekje boomen worden, zoo als wij dat in het Gooi kennen, beboschte stukjes grond die het karakter van een bosch geheel hebben verloren. Thans doet men te Bergen een beroep op geheel natuurminnend Nederland om steun in den stryd tegen de 'vernieling van een der mooiste plekjes in het aan schoone boschnatuur zoo arme Noord-Holland's Noorden, tegen de schending van een ter rein, dat nota bene als natuurreser- v a a tr door de gemeente Bergen zal wor den aangekocht, waarvan een gedeelte zelfs reeds aangekocht is. ADVEUTENTIEN. Even tijd om de Etalage te gaan zien bij in de Zie de etalage 20 TIENDEWEG 6 C. A. 3. BANTZINGER MARKT 18-19 Drogist Wijdstraat 31 Tai. 328 *0 (werkplaat») met terrein een bet Jaagpad No. 21 Woonhuis en pakhuis eventueel afzonderlijk te huur. Te bevragen kantoor N. V. AANNEMERSBEDRIJF v. h. W. Bok hoven, Jaagpad 18. 50 v. h. A. BONTEKOE 30 »r NAAIERSTRAAT 24-25 li Levert U prima Koudtraterverf voor muren en plafonds, Zwarte dorpel lak, Vioerlak bruin,Verrenen Ver- nlnen tegen zeer billijke prijzen i J 252 Komt U eens een kijkje nemen in ons magazijn. Wij kunnen U de nieuwste dessins Linoleum Krom menie in ontel- bare variaties voorleggen. Het 1 is een prachtig V zwaar linoleum van onvergclij- kwaliteit. keliike k Verkrijgbaar bijt GROOTE KEUZE 75\ H. H. MIDDENBTANP1W» I Ondergeteekende, gediplomeerd boekhouder en ervaren practicus, maakt langs dezen weg bekend, dat hij e**" administratiekantoor heeft geopend en zich beleefd aanoeveelt voor het inrichten en bijhouden van boekhoudingen, het maken van balansen, controlewerkzaamheden, enz., TEGE^ï BILLIJKE CONDITIES. GRATIS BIJSTAND IN BELASTINGZAKEN! Prima CONDITIES AAN^GT N0G HEDEN DE ZEER BILLIJKE LANGE TIENDEWEG 71. t om zich bij bijzondere gelegenheden een» een extra uitgave te kunnen veroorloven? Brengt geregeld Uwe kleine besparingen naar de Oosthavan 12 60 I I l! Bi

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2