IEN ING N oogstraat I Hofweg ceeren, DATU NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN _B°DEGRAVEN> BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, No. 17348 Maandag 7 tril 1830 88*Jaargang r elke beurs BOSKOOP, NIEUWERKËRK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Ofl weg tot het Hart. FEUILLETON Metalen, Oud -ieksopruimH RIEVEN n ’n succes? r pers. Dit BINNENLAND. NGT. April FIT ATIS. en greep 30 cent. f •-> ■‘•Wtrniil—llWrtwt.' ATIS. 1/2 pond. Ik geloof ui tegendeel -dat de dingen voor u altijd juist op het goede oogenblik komen opduiken en dat zal in da toekomst zonden uit de koninklijke kassen om deze in de Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUY8. Nadruk verboden. van de bestaande financieele problemen en dat de toenadering van Frankrijk en Duitschland vóór alles de regeling ver- eischte van de belangen, waartoe het plan- Young bijdroeg. Het is, zoo zeide Tardieu, een plan voor de toekomst. Neemt het aan. Frankrijk, zoo besloot hy, heeft genoeg van het verleden. De Vlootconferentie. Een driemogendheden-overeenkomst gereed. Een radio-rede ran Gibson. Verbittering in de Italiaansche den. Het groote succes yan de Londensche 29 Ze sprak op dringenden toon Hilary’s hand. Juffrouw Drivers heeft gezegd dat ze een kamer vqor je had en ik zou je dan lederen dag kunnen zien. Het koste Hilary een zelfoverwinning om >uet een vriendelijk gezicht dit verzoek in te willigen. Toen juffrouw Drivers haar ge telegrafeerd had om bij haar tante tie ko men, had liet jonge meüaje, op advies yan mevrouw Dorheid, aan juffrouw Dunbar geschreven of ze weer op het witte huis op den viersprong mocht komen loge eren. Na tuurlijk was ze van harte welkom en er was afgesproken dat zij en haar bagage zouden worden afgehaald van „Heidezicht”, waar heen ze direct van de naaste spoorwegiialte wu gaan. Ze had al heerlijke luchtkasteelen gebouwd over den avond, die ze in het ate- *ier zou doonbrengen en nu lagen al die •dhoone plannen in duigen! Maar de bitterste teleurstelling kwam wel, men juffrouw Drivers haar even later kwam roepen met de boodschap dat er iemand Het lid van de Amerikaanscre delegatie 1 ter Vlootconferentie te Londen heeft gister middag een voor Amerika bestemde radio rede gehouden, waarin hy mededeelde, dat er thans definitief een accoord was bereikt tusschen Amerika, Japan en Groot-Brittan- nië, welke overeenkomst van groote betee- kenis was en die o.a. bepaald, dat 9 groote slagschepen zullen worden geschrapt zon der door andere vervangen te worden. De Japansche vloot zal volgens deze overeen komst 9 slagschepen tellen. De drie mogend heden hebben de verplichting aanvaard, om in de jaren 1930 tot 1936 in totaal 26 slag schepen uit de vaart te nemen. Dit zou een besparing van 800 900 miliioen dollar be- teekenen. Zoolang het verdrag tusschen de drie genoemde mogendheden van kracht is, zullen geen nieuwe schepen gebouwd wor den moet niet datgene doen, waar men lust in heeft, maar men moet datgene doen, waarin men zich verheugt, als men het gedaan heeft. Frankrijk aanvaardt hat plan-Young. De Viuotcuiiiereiiiie. E Een radio-rede van Gibsoi De Fransche Senaat heeft met groote meerderheid, na een krachtig pleidooi van Tardieu, het Youngplan aangenomen. Tardieu zeide dat het plan-Dawes een op lossing voor het oogenblik was tot het red den van de Duitsche munt, terwyl het plan- Young- een commercieele schuld in de plaats stelt voor een politieke schuld en de schadevergoedingen definitief regelt met de verzekering van de prioriteit van Frank rijk, dat van de onvoorwaardelyke stortin gen 81.7 pet verkrijgt. Wat betreft de sancties in geval Duitschland in gebreke blyft, herhaalde Tardieu dat de zaak by het hof van Den Haag aanhangig zou worden gemaakt en dat, indien het constateert, dat Duitschland in verzuim is, de schuldeischers hun vryheid van i handelen hernemen. Duitschland heeft zich met deze procedure vereenigd. Tardieu verklaarde verder dat de ontrui ming van de derde zone eerst na de rati ficatie, het in werking treden van de Inter- natnonale Bank, de overhandiging van de schuldcertificaten door Duitschland aan deze bank en de volledige ontmanteling van bepaalde vestingwerken zou beginnen. Hy deelde mede dat binnen drie dagen een nota in dezen geest aan Duitschland zou worden aangeboden. Tardieu voegde hieraan toe dat het plan- Young den dwang-waarborg heeft vervan gen door een overeengekomen waarborg op het bezit van Duitschland. Hy hoopte dat de tweede waarborg doeltreffender zou zyn dan de eerste. Hy besloot met te zeggen Vlootconferentie is, volgens Gibson, dat men een basis heeft gevonden voor de be perking van alle scheepsklassen der drie grootste zeemogendheden der wereld, resultaat overtreft de verwachtingen, die men by het begin der conferentie koester de. Gibson meende gegronde hoop te kun nen koesteren, dat nog vóór het vertrek van de Amerikaansche delegatie naar de Ver- eenigde Staten een vyfmogendheden-over- eenkomst tot stand zou kunnen zyn geko men. BUITENLANDSCH NIEUWS. ZWEDEN. Koningin Victoria overleden. Koningin Victoria van Zweden is Zater dag te Rome overleden. Koningin Victoria, was den 7en Aug. 1862 als prinses van Baden geboren. Op nauwe- lijke 19-jarigen leeftijd huwde zy met den kroonprins van Zweden, den tegenwoordigen Koning Gustaaf V. Het Zweedsche klimaat paste echter weinig voor hare wankele ge zondheid; een groot gedeelte van het jaar pladht zy door te brengen in haar villa op het eiland Oland, maar de laatste jaren was het ook daar niet meer mild genoeg voor haar zwakke longen, zoodat zy den geheelen winter in Baden of in het zuiden vertoefde en ’s zomers slechts een bezoek aan Zweden bracht. Met groote inspanning had zy zich in 1928 nog naar Stockholm gesleept om den zeventigsten verjaardag van den koning te kunnen meevieren. Eenige dagen daarna kreeg zy bezoek van koningin Wilhelmina en Prinses Juliana, die zy echter op haar rustbed moest ontvangen. Het stoffelijk overschot van de koningin van Zweden zal, naar uit Rome gemeld wordt, vandaag uit Rome naar Stockholm worden overgebracht. Vrijdagavond heeft het Italiaansche koningspaar een bezoek aan het sterfhuis gebraert om uiting te geven aan zijn leedwezen. Verder werden condoleance-bezoeken afgelegd door prins Philip van Hessen, den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken Fani, een vertegenwoordiged van den gouverneur van Rome en talrijke leden van het diplo matieke corps. In verband met het over lijden is officieele rouw aangenomen. Van aan ons wordt daardoor alleen maar opgesohort, hè? Uitstel en geen afstel, hoor! We verlangen alle drie even hard naar je. Nadat je ver trokken was, waa het in huis eenvoudig woest en ledig. Hij scheen nog meer te willen zeggen, maar juffrouw Helen Drivers kwam de hall, waar zij samen stonden te praten in en hij stak zijn hand uit ten afscheid. Ik zal maar „tot ziens” zeggen, hè, zei hij. Je mag niet naar Grantley terug gaan, voordat je bij ons geweest bent. Ik reken er ook op dat je vóór je weer weggaat, nog een keertje voor me poseert, ik ben nog heelemaal niet tevreden over de manier waarop ik je haar geschilderd heb. Schildert hij uw haar? vroeg Helen Drivers bruusk, toen Tony weg was. Toen ik zoo oud was als u, had ik ook mooi haar, maar er heeft me nooit iemand gevraagd om het te mogen schilderen. Hilary keek naar het glanslooze, bijna geheel vaal-grijze haar,, naar de groeven en rimpels lm het ontevreden gezicht, naar den strakken mond en de harde oogen van de middelste der drie zusters en wéér sloeg een golf van medelijden in haar omhoog. Misschien was het omdat u toevallig niet met een schulder in aanraking kwam, die uw Haar juist noodig had voor een schil derij, zei Hilary bijna verontediuldigend. Meneer Dunbar had rood haar noodig en het mijne dook juist op het goede oogenblik op t de nieuwste prima grond- Lwaliteit, fijnen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. tius opdracht gegeven aan den koning van Zweden zijn rouwbeklag over te brengen. Mussolini bracht gistermorgen een be zoek aan de villa Sezia en teekende in het condoleantieregister. De koningin van Italië heeft bloemen ge- sterfkamer te plaatsen. FRANKRIJK. Generaal Koetepow. Vraag in den Parjjschen gemeente raad. Bewaking van buitenlanders. In den Paryschen gemeenteraad heeft een lid der rechterzijde een vraag gericht aan den prefect van politie over de verdwij ning van generaal Koetepow. De prefect antwoordde, dat generaal Koe tepow in het afgeloopen jaar de politie om bescherming verzocht, doch later daarvan heeft afgezien. Na zyn ontvoering wendde zyn familie zich opnieuw tot de politie. Deze leidde aanstonds een grondig onderzoek in. Zy werd hierin echter zeer bemoeilijkt door de in de Russische kringen heerschende tweedracht. Thans is de politie de plek, waar gene raal Koetepow aan boord van het schip Opbrengst Kinderpostzegels. Ruim 43.000 méér dan verleden jaar. De opbrengst van de van 10 December 1929 tot en met 9 Januari jl. verkochte wél- dadigheidszegels bedraagt boven de gewone frankeerwaarde en na aftrek van de gemaak te onkosten f 154.367.31. Van dit bedrag ie 2 pet. uitgekeerd aan het Kinderfonds P. T. T. Het vorig jaar bedroeg de netto op brengst f 110.742.25, alzoo dit jaar een Ver meerdering van f 43.685.06. ook wel het geval zijn, beweerde Helen met onmiskenbare jaloezie. U behoort nu een maal tot de nienseihen die onder e’en geluk kig gesternte geboren zijn. Ik Hilary lachte, maar inwendig wen echte ze dat haar eigenaardige gastvrouwen hun neiging om bittere opmerkingen te maken en haar eigen leven en omstandigheden tel kens met het hare te vergelijken, maareen beetje zouden leeren beheerschen. Ik vind het erg prettig om een slaap kamer te hebben met een uitzidht als dit, zei ze, toen Helen Dravers haar enkele oogenblikken later naar een kleine logeer kamer had gebracht, die ais gedompeld scheen in zonneschijn. De kamer lag op het Westen en door het venster had men het gezfecht op de wijde uitgeeltrektlieid van glooiend land en een blauwen hemelkoepel erboven. Tusschen de heuvels door zag men een glimp van de vallei en daar doorheen kabbelde een rustig riviertje, waarvan het water door het zonlicht werd omgetooverd tot vloeiend goed. Hoe langer ze er naar keek, hoe grooter Hilary’s enthousiasme over dit uataicht werd en ze putte zich uit in bewonderende uitropen Ik 'herinner me dat u den eersten keer ook al-zoo opgetogen over het uitzicht was, zei juffrouw Drivers schouderophalend, maar ik kan u verzekeren dat je meer dan genoeg krijgt van dat moois, als je jaar in jaar uiit, niets anders te zien krijgt. Ik ben het zoo door en door beu en al die patiën ten met zenuwen en geen hersens of met teveel hersens en geen zenuwen erbij. Volgens den Londenschen correspondent der Köln. Ztg. moet Grandi als uiterst tijd stip van zyn definitief vertrek den 27sten April hebben genoemd, omdat hy in de laatste dagen der maand zidh moet bezig houden mpt de Italiaansdhe begrooting voor buitenlandsdhe zaken. Opnieuw heeft Grandi er den nadruk op gelegd, dat Italië onder geen omstandigheden, ook niet in vermom den vorm, af zou zien van den eisch inzake vlootpariteit met Frankryk. Rustig, maar innerlyk verbitterd, stelt ondertussdhen naar uit het geciteerde Duitsche blad blijkt de Italiaansche pers vast, dat de overwinning van Frankryk op de conferentie al tastbare vormen begint aan te nemen. Het verdrag tusschen Japan, Engeland en Amerika wordt als zeker be schouwd. Als contraprestatie voor het verieenen van Britschen bystand tegen Italië is, zoo w - zegt men, Frankryk bereid tot dit verdrag alle openbare gebouwen vaaij. de vlag half- dat het plan-Young eëft oplossing béhérsdéTf to? té treden éh 100.000 tori op t*offerefi,fffök. De Paus hWt den apostolischen nun- die het nooit heeft gebouwd. Verzekerd van den Engelschen steun, weigert het Italië hardnekkig de pariteit en beschuldigt dit land ervan een algemeen accoord tegen te houden. Er worden intimidatiepogingen te gen Italië ondernomen, ofschoon men weet, dat deze toch tot mislukking zijn gedoemd. De anti-Italiaansche richting der Fran sche politiek is ons, zoo zegt men te Rome, al duidelyk geworden, maar men begrypt ondertusschen niet, dat Engeland tegen sdhynconcessies handlangersdiensten be wijst. Vastgesteld wordt, dat de beslissende afspraken niet in het licht der conferentie, maar in het donker van geheime onderhan- dehngen worden gemaakt en dat Italië voor voldongen feiten wordt geplaatst. Uit dit alles wordt de conclusie getrokken, dat Italië, hetwelk alleen eerlijk voor werke lijke beperking der bewapening ia opge komen, hiet alleen het redht heeft op vloot- gelijkheid met Frankrijk, maar dat dit zelfs een plicht is, want het gaat voor Italië, zoo eindigt een geïnspireerd artikel in het Gdor- naie d’Italia, voor Italië om een reëel en reahtstreeksch vraagstuk, n.l. zyn nationale verdediging of met andere woorden: zyn veiligheid en onafhankelijkheid. was om haar te halen en zij weldra van aan- met tegenhouden. Maar je bezoek gezicht tot aangezicht stond, niet met den J dorpskoetaier, zooals ze verwacht had, maar iriet Tony Dunbar zelf. En er zat niets an ders op dan hem te vertellen dat zij niet de gapt van hem en zijn tante zou zijn Ik ben in dat aartsvaderlijke rijtuigje hierheen gereden om je te komen afhalen', begon Tony opgewekt; de oogen stralend zoodra hij het meisje zag. Ben je klaar? Je Hebt je spullen mee hier naar toe geno men, met? Ja antwoordde Hilary eén beetje con fuus door den stevigen greep van zijn hand en blazend bij het zien van de vreugde in zijn oogen, maar ifc kan ten slotte toch niet meekomen, ik möet hier blijven. Ze slaagde er nfiet in om haar teleurstel ling vopr hem te verbergen. Waarom kun je niet komen? vroeg Tony verwopderd. Ik dacht dat alles afge sproken wis en we verlangden allemaal vreeeelijk naar je; tante Alice en de baby en Ik zou ook vreeeelijk graag met je mee gaan ik had me er ook al zoo op verheugd om weer bij jullie te zijn. Maar tante Ma rion luer heeft ni® noodig. Ze heeft me ge beden en gesmeekt om te blijven en ik kan het ónmogelijk weigeren. Het schijnt haar een beetje minder onrustig te maken en ge lukkiger te stemmen, als ik in haar nabij heid hen. Dan vél ik er niet Verder bij je op aandringen, verklaarde de goedhartige Tony en er was iets in zijn stem, dat Hilary nieu wen moed en kracht gaf. Als dat arme schepsel je hier noodig heeft, mogen wij je (HIlIrilIE COURANT. ADVEBTBNTIEPRUSi Uit Goud* en omstreken (behoorende tot den bMorfkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.26. Ven buiten Goud* en de besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. AdvertentlSn in het Zsterdsgnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Lieldedigheids-advertentiën de bellt een den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—regel* 2^6, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducewrden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomzt van zoliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Benoeming lid Provinciale Staten van Zuid-HoUand* De heer Michon neemt de benoe ming niet aan. Door den voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland m l>enoeind verklaard tot lid van die Staten, de heer J. P Korpel te den Haag, in \te plaats van den heer D. B. Michon, die zijn benoeming niet heeft aangenomen Onze varkensuitvoer naar Duitschland. Het invoerecht weer op 18 mark gebracht. De directie van den Landbouw deelt mede dat blijkens liericht van d«»A Rijkslandbouw- consulent te Berlijn het invoerrecht op le vende varkens in Duitechland (dat met in gang van 28 Maart j.l. van 18 tot 27 Mark per 100 kg wsh verhoogd) met ingang van 7 April wederom te gdbraoht op 18 Mark. Burgemeester De Vlugt naar Londen. Naar de Standaard verneemt zal burge meester W de Vlugt met zijn ectitgenoote en dochter aan het eind van deze maand een bezoek brengen laan Londen. Gedijk be kend heeft het vorig jaar de Lord Mayor van Londen Amsterdam bezocht. Thans heêft de burgemeester va<i Amsterdam een uitnoodiging ontvangen met zijn echtgenoot* en dochter te willen aanzitten aan het groote Paaschdiner, dat elk jaar in Londen gehou den wordt en thans op Woensdag 30 April zal gegeven worden Gedurende een drietal dagen zal burgemeester de Vlugt de gast zijn van den Lord Mayor. De opening der Staten-Generaal. De Sociaal-Democratische Kamerfracties wonen de zitting niet meer bij. Het Volk bevat een mededeeling van de Sociaal-Democratische Kamerfractie, waar- 1 in wordt medegedeeld, dat in verband met de monarchistische manifestatie der burger- 1 lyke Kamerleden by de openingsplechtig heid van de Staten-Generaal deze fracties besloten hebben, dat zy in de tegenwoordige omstandigheden van de bijwoning der ope ningsplechtigheid zullen afzien. De goedkoope abonnementskaarten van de Belgische Spoorwegen. Vrije toegang tot de tentoonstellingen van Antwerpen en Luik. Aan het Maartnummer van het perio diekje Reizen in België, ontleenen wy het volgende: ,^Iu hebben de Belgisdhe spoorwegen be sloten om met ingang van 1 April a.e. een maatregel door te voeren, die wederom een bewijs is dat nien daar te lande gaarne den belangstellenden vreemdeling ter wille is; op de abonnementskaarten met een tijds duur van 5 dagen, geldig op alle Belgisdhe lijnen, zal het niet meer verplicht zyn een fotografie van den houder te plakken. Men noeme het een maatregel niet van wereld schokkende beteékenis, toegegeven. Maar het is een bewijs temeer, dat de Belgische spoorwegen ook in kleinigheden er op be dacht zijn zoo voorkomend mogelyk te zijn en juist dergelyke kleinigheden, waardoor men van vaak lastig en vervelend oponthoud En moet u hier blijven om uw zustere te helpen? vroeg Hilary c»p een toon van belangstelling en sympathie. - Er zit niets anders op wanneer de duivel of Anastasia je drijft! Verklaarde Helen Drivers droog. Anastasia ds mijn oud ste zuster. Zij heeft one dtit allemaal op den hale gehaald. Een familielid liet «ma dit huis na en Anastasia besliste dat het beter was om hier voor niets te gaan wonen,dan ons in de stad te begraven. Maar we moe ten pensiongasten of beter gezegd zenuw patiënten in huis nemen om hier te kunnen leven en Anastasia houdt Euphemia en mij zóó onder den duim, dat we niet veel beter dan slaven zijn. Enfinzoo is het teven nu eenmaalU zult ons tegen theetijd in den salon vinden een gelukkige familie! En met een narrig lachje verliet Helen de logeeikamer en liet Hilary in een ge drukte stemming achter Nu moet ik nog met de derde zuster kennis makfn, dacht het mensje. Hat zal m« benieuwen of die ook zoo verbitterd en ver zuurd is. En toen ze een half uurtje later de onher- bergzame ontvangkamer weer binnen ging, i vond deze vriag oïimiddellijk beantwoor ding, want bij haar binnentreden stond een kleine, bleeke vrouw op uit een stoel bij de theetafel en kwam op haar toe met uitge stoken hand. i u Ik ben blij u te ontmoeten, begroette i ze Hilary op gejaagden zenuwachtigen toon. i Ik ben Euphemia Drivers en ik hoop dat we goede vrienden zullen worden. Ik heb t, een zwak voor jonge meisjes, moet u weten. Er ia altijd een aureool van romantiek om hun hoofd. (Wordt vervolgd) werd gebracht, bekend, doch zy weet niets omtrent de daders. Het Internationale ka rakter der aangelegenheid maakt het onderzoek buitengewoon moeilijk. Sedert drie jaren had de politie de komst van Sov- jetagenten uit 'Rusland geconstateerd om propaganda te voeren en deze te financie ren. De activiteit der politie kan zich slechts in beperkte mate doen gelden, maar zy laat de verdachte vreemdelingen steeds meer bewaken. Sinds eenigen tijd worden de buitenlanders, die by hun aankomst in het register zijn ingeschreven, in hun ho tels bezocht. Deze maatregel heeft niet slechts de bewaking der buitenlanders, doch ook de bescherming der behoorlijke buitenlanders ten doel. ABESSYNIE. Het plotselinge overlijden der keizerin. Geen natuurlijke dood? Een op stand tegen Tafari. Naar het agentschap-Stefani te Rome uit Addis Abeba meldt, heeft het .plotseling overlyden van keizerin Judith een zeer bij zondere oorzaak gehad. Aanhangers van de keizerin, die anderhalf jaar geleden ten gunste van den negus Tafari moest aftre den, onder het bewind van den vroegeren gemaal van de keizerin Ras Gugsa Olie, hebben getracht een opstandige beweging ten gunste van de keizerin op touw te zetten. Ras Gugsa zou met 10.000 man op 31 Maart een poging ondernomen hebben, om het leger van den negus Tafari nabij Zabit te overvallen. In den loop van denveldslag, die geleverd werd, werd echter Ras Gugsa aan het hoofd van zyn leger gedood, terwijl zyn aanhangers uiteengedreven werden. De opstandelingen moeten zware verliezen hebben geleden. Na ontvangst van het be richt van den gjewelddadigen dood van Ras Gugsa is de 54-jarige keizerin aan een .Jiartverlamming overleden. Dat zou al dus het bericht volgens de traditie des lands beteekenen, dat de keizerin geen na tuurlijken dood gestorven is. Het stoffelijk overschot van de keizerin zal binnen eenige dagen met een praal, wel ke die aan de Westersche hoven verre over treft, worden bijgezet in de graftombe der Abessynische heerschers. Het geheele land zal aan de rouwplechtigheid deelnemen. Men rekent, dat dien dag niet minder dan 50.000 runderen in geheel Abessynië geof ferd zuilen worden.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1