r LES tudie i en bijgewerkt «o.|ll7347 68*Jaargang >llectie! m van BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. e een- illen Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ebreid, idering meest ieder /oor U. FEUILLETON. Dinsdag 8 April 1880 De weg tot het Hart. HE TAAI f3.75 HE TAAL f3.75 HETAAL f3.75 ran „Taalstudie” tal, duidelijk en „met of zonder leeren spreken, zijn, na ernstige deelen te leer» - -EGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, oo rijk, -- -wwi/uMivrk UU0IYVVI VTV/VJ U DIVAIY, linrtQ 11VUV11 4 4»a --- ZOO i. BU1TENLANDSCH NIEUWS. en Singel (Wordt vervolgd). 1S,M Ml »»rd,“ zat nog met tpit. Met be- aan niet zor- liet Naar het Engelseh door J. VAN DER 8LUY8. Nadruk verboden. In den nacht die volgde zou Hilary zich deze woorden van juffrouw Anastasia her inneren. Toen ze het licht op haar kamer had uit gedaan. ging ze bij het venster staan om uit te kijken over het wijde land, waarover een zilveren maan haar bleek licht uitgoot. De stilte buiten, over ihet maaobeschenen klaarde zich echter bereid met de leiders der oppositiepartijen een bespreking te hou den om hen van den stand der onderhande- lingen op de hoogte te stellen. Namens de conservatieven werd dit voor stel aanvaard door sir Samuel Hoare, daar Baldwin afwezig was, en namens de libe ralen door Lloyd George. Locker Lampson trok daarop zijn motie in. Ghandi heeft zijn marsch, waarby hy door talrijke voigelin- ïrvatieven afge- besloot een de- r over de kwestie jrtikel 16 van het Beft onder de ge- p zekere beteeke- Menblik, waarop P genomen wgrd, s van de een en politie. De joygste berichten uit Bombay melden dan ook, dat de politie, die aanvankelijk zich tot dadeioosheid bepaalde, geleidelijk veel actiever gaat optreden en degenen, die zich tegen het officieele gezag verzetten, in verzekerde bewaring gaat stellen. De anti-Engelsche gezindheid komt ook tot uiting in de houding van den bond der Indische kooplieden te Bombay, die nu het besluit hebben genomen buitenlandsche weefsels te zullen boycotten en alleen in- landsch fabricaat te zullen verhandelen. Misschien is de uitdrukking „anti-iEngel- sche gezindheid” niet op zyn plaats, doch is het juister te gewagen van een steeds krachtiger wordend streven naar onafhan kelijkheid der Britsch-Indiërs, wier leider Gandhi er zelfs geen bezwaar tegen moet hebben gemaakt, dat Engelsche officieren dienst doen, in een door Indiërs geleide re geering. verklaring van de vertraging eischte. De konmg liet den storm kalm over zich heen gaan en zette uitvoerig uiteen waarom hy te laat was. Daarop teekende hy het ge bruikelijke rapport en toen zag de chef pas wien hy voor zich had. De arme man viel byna flauw van den schrik. De Koning bieek intusschen zyn standje ter harte ge nomen te hebben, want hy kwam precies op tyd te Wama aan. Daar had men al be richt gekregen wie er op de locomotief van den sneltrein stond en een groote menigte reizigers en spoorwegambtenaren bracht den Koning op het perron een geestdriftige hulde. i 1 30 EnpQiemli&'s jstean kjlonk lieel yp.cdi't haar woorden kwamen toonloos alsof ze een lesje opzei. Er is niets dat me zoo na aan het hart ligt als romantiek, babbelde 2e na een die pen zudht voort, zonder Hilary gelegenheid te geven een woord te zeggen. Ik heb in mijn eigen leven romantiek gekend en vind het heerlijk om er bij anderen naar te speu ren. En ik ben overtuigd «lat u ook roman tisch bent aangelegd, net zooals ik was in mijn jeugd... en eigenlijk nog een beetje ben O, maar ik ben heelema&l met roman tisch. protesteerde Hilary lachend, maar in wendig gaf het weeë gedweep van het juf fertje haar een gevoel van misselijkheid. Dan heeft het uw leven nog piet be roert, verklaarde <fe zielige juffrouw Euphe>- mia met stelligheid U staat nog voor de poort van het tooverland dat romantiek heet. U smacht nog aan de buitenzijde. Het dametje pauseerde even als om moed te scheppen voor wat ze Verder ging zeggen en vsrvlogde- Als we elkaar een beetje beter ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. RUSLAND. Duizenden houtarbeiders willen Rusland uit. De wereldhout markt in gevaar. Naar uit Moskou gemeld wordt hebben omstreeks 30.000 werklieden, die in de ge bieden van Archangelsk en Wjatka by de staats-houtconcessies tewerk zyn gesteld, den arbeid neergelegd. Zy schynen thans pogingen in het werk te stellen het Russi sche gebied te verlaten. Aangezien hierdoor de uitvoer van Russisch hout naar de we reldmarkten in gevaar wordt gebracht, heeft de iSovjet-besloten in genoemde ge bieden den verplichten arbeid in te voeren en zoodoende de arbeiders te dwingen te blijven. De regeering neemt aan den hout- uitvoer hierdoor intact te kunnen houden. Als oorzaak van de massavlucht der werk lieden beschouwt men de buitengewoon moeilijke levensvoorwaarden, welke nog verscherpt worden door de levensmiddelen- schaarschte, tengevolge van de invoering van voedselkaarten. VER. STATEN. De kosten van den oorlog. B4na I 51'/a milliard dolkr. Volgens cyfers samengesteld door het de partement van de schatkist aan den voor avond van den verjaardag der oorlogsver klaring heeft de wereldoorlog aan de V. S. naar schatting 51,4 milliard gekost. Tot 30 Juni van verleden jaar is er 6.748 millioen betaald aan interest voor de oor logskosten. De jaarlyksch kosten voor de landsverdediging beloopen 66 van alle staatsuitgaven. FRANKRIJK. Mevr. Hanau. Nog steeds niet vrij. Nog steeds is mevr. Hanau niet op vrije voeten gesteld, daar het bedrag der borg stelling 800.000 francs nog niet byeen is. Zy vertoeft in haar kamer in de gevan genis van Saint-Lazare en komt langza merhand op krachten, nu zy haar voedsel- weigering heeft laten varen. De gelden voor de borgstelling vloeien intusschen langzaam binnen. Mr. Domini que, de verdediger van mevr. Hanau, had aan de 3300 schuldeischers van de direc trice der „Gazette du Franc” een circulaire gericht met verzoek, geld byeen te bren gen om de borgstelling te kunnen verschaf fen. Er is vry flink op dezen oproep gerea- landsehap en de uitgestrekte hemel, scheen heel naturlijk, maar in de stilte in huis Vjas voor Hilary's gevoel, iets beklemmends. Ze betrapte ziich erop dat ze stond te luiste ren of ze nergens het slaan van een deur hoorde of het geluid van een Voetstap, maar het bleef doodstilniets scheen te bewegen, zelfs geen meubelstuk kraakte. Hert, huis had wel onbewoond kunnen zijn, zoo angst aanjagend geluidloos waa het. Hilary hui verde. ze wist nauwelijks waarom en ze was van nature absoluut niet zenuwachtig of gauw hang. Terwijl ze daar bij het raam stond, liet ze de gebeurtenissen van den af- geloopen dag nog eens aan haar geestesoog voorbijtrekken de aandrang van haar tante dat ze hier in huis zou blijven. Tony’s kort bezoek, haar gesprekken met elk van de drie dames Drivers en de tragiek van hun kleurlooze, verbitterde levens. Toen dwaalden haar gedachten naar het witte huis aan den viersprong, naar de te leurstelling die ze in Tony’s oogen had ge lezen, toen ze hem had meegédeeld dat ze bij haar tante moest blijven en haar hart begon heftig te kloppen toen ze er aan dacht hoe Tony haar hand in de zijne had ge klemd bij het afscheid. Hoe lang ze daar bij liet venster stond te droomen, ze wiet het niet -, ze was zich alleen bewust dat ze er op een onverklaarbare manier tegen op zag om zich af te wenden van de blanke schittering van den maannacht en de duis ternis van haar kleine slaapkamer op te zoeken JMOWL BULGARIJE Koning Boris als machinist. Men kent de liefhebberij van koning Boris van Bulgarije om als machinist op de loco motief plaats te nemen. Onlangs, zoo ver telt de Kölnische Zeitung, heeft de koning weer eens aan die liefhebberij gevolg ge geven. Met prins Cyriel, zyn broer, als metgezel, heeft de koning dienst gedaan op den gewonen sneltrein van Sofia naar War ns. De trein kwam te Pleven aan met twee minuten vertraging. De stationschef, van oordeel dat zulks niet te pas kwam, snelde naar de locomotief en gaf den machinist een geduchten uitbrander, waarop hij een vrouw Gardener er zoo op gesteld is, d!at u htter slaapt, wendde ze izioh tot Hilary, terwijl de geprikkelde klank nog steeds niet geheel uit haar stem verdwenen was. Ze is een heeleboel heter en u had best bij uw kennissen kunnen logeeren.. wat u zeker prettiger had gevonden, voegde ze er lichte lijk sarcastisch bij. Maar ik vind het natuurlijk best dat u hier logeert het huis is groot genoeg. Maar mevrouw Gardener is gedecideerd een heeleboel beter, ik begrijp haar wensch om u voortdurend bij zich te hébben, absoluut niet. Ik kan er ook geen Verklaring van geven, antwoordde Hilary. Ik heb haar voor gesteld dat ik bij de Dunbars zou logeeren en haar lederen dag hier zou komen opzoe ken, maar daarop werd ze zoo zen uw achtig en opgewonden en ze drong er zóó op dat ik hier in huis zou blijven, dat ik durfde weigeren. O ja. het ie goed om haar haar zin te geven, dat zegt de dokter ook herhaaldelijk, maar toch houd ik vol dat het een heeleboel beter is. herhaalde juffrouw Drivers. Ik zeg u dat maar, omdat er volstrekt geen reden is. dat u zich over mevrouw Gardener on gerust maakt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ENGELAND. Het ongeval van het Duitsche vliegtuig. De machine te dicht bij den grond gekomen. Een onheilsplaats. Omtrent het ongeval, dat het Duitsche vrachtvliegtuig D 1649 gistermorgen vroeg in de nabijheid van Limpsfield heeft ge troffen, fast men nog volkomen in het duister. Het onderhoek heeft niets opge leverd, waaruit men de oorzaak van het ongeluk kan afleiden. In de nabijheid van de plaats, waar het toestel is gevallen, moet het in brand zyn geraakt, zoodat de piloot genoodzaakt was te dalen. De marconist Connert, die zich trachtte te redden door uit het brandende vliegtuig te springen, werd, toen het toestel den. grond raakte, er door verpletterd. Het toestel werd tot op het landingsgestel vernield, evenals de uit postzakken bestaande lading. In de zakken van den piloot vond men nog eenige per soonlijke brieven en documenten. Zyn hor loge was op 5 minuten over vier blijven stilstaan, welk tydstip ook officieel wordt opgegeven als het tijdstip, waarop het on geval plaats vond. Toen de machine kort tevoren van Croydon opsteeg, was alles nog in orde. De bestuurder heeft vermoedeyk in den dichten nevel getracht naar Croydon terug te keeren en is daarbij met de machine te dicht by den grond gekomen, waarbij het toestel met een der vleugels de aarde ge raakt heeft. De brand, welke het toestel vernielde, is uitgebroken na de aanraking met den grond. Dit is reeds het derde onge- kennen en ik hoop dat dat gauw zal ge beuren zal uk u de tragedie Verhalen, die mijn leven in tweeën heeft gescheurd die me gemaakt heeft tot wat u nu hier voor u ziet. Mijn hoop was vernietigd, mijn ge luk verbrijzeldhet is een heel droevige ge schiedenis en de eenige troost in al die lan ge,. eenzame jaren, is geweest het schrijven van Verhalen over gelukkiger vrouwen dan ik zelf en vaak heb ik zitten schreien bij de gedachte. dat aan de heldinnen van mijn verbeelding al de vreugde beschoren was, die mij ontzegd bleef. O, schrijft u verhalenriep Hilary le vendig uit, blij dat tenminste aan iets hou vast had tnssohen al dat maanzieke gezeur. Ik ben altijd jaloersch op menschen die schrijven kunnen. Ik heb honderden en honderden ver halen geschreven, vertelde het menschje plechtighet is mijn eenige troost geweest in al dte jaren en ik ben tegen beter weten in altijd blijven hopen dat ze nog eens uit gegeven zouden worden. Maar geen enkele uitgever of redacteur, dien ik ze toegezonden heb, 'heeft ex ooit belangstelling voor ge toond. Tk geloof dat ze eigenlijk boven het begrip van het gewone publiek gaan. De menséhen zijn over het algemeen zoo ver schrikkelijk loag-bij-de grondschIk heb op mijn kamer twee koffers staan, stampvol ge pakt me* dfe verhalen, die ik heb geschre ven. Het aandoenlijke in dit sentimenteele, bleeke menschje trof Hilary’s warm-voelend hart, maar anderzijds kwam haar gezonde, sterke natuur ïn opstand tegen de verspil ling van tijd en energie die juffrouw Ephe- Twee maiden-speeches. Door de dochter van een oud-premier en den zoon van den premier. Het debat inzake het regeeringsvoorstel tot opruiming van krotwoningen trok in het Lagerhuis groote belangstelling. Er werden daarby n.l. twee maiden speeches gehouden, n.l. door Megan Lloyd George en door Malcolm MacDonald, wier ouders aan wezig waren. Megan Lloyd George is het eenige liberale vrouwelyke parlementslid, en lady Iveagh (cons.), die haar geluk- wenschte, verklaarde, dat zy een welkome aanwinst was voor de al te kleine bent van vrouwelyke parlementsleden. ITALIë. Het overlijden van Zweden’s Koningin. De deelneming aan den rouwdienst. Het stoffelijk overschot van Koningin Marie van Zweden, dat door den lijfarts Munthe gebalsemd is, rust thans in de villa „Svecia” onder de nationale Zweedsche kleuren in een met witte zijde gedrapeerde kist. Koning Gustaaf heeft op den deksel van de kist een eenvoudige tijdtafel daten aanbrengen met het opschrift: „Drottning Viktoria 18621930". Alvorens de kist ge sloten werd vertoefden koning Gustaaf, zijn zoon Wilhelm en zijn kleindochter Ingrid nog geruimen tyd in stille overpeinzing by het stoffelijk overscEoF der vorstin. Naar thans is komen vast te staan zal de overbrenging van de kist naar het sta tion op Woensdag te 12 uur 's middags plaats hebben. Aan den rouwdienst in de Duitsche kerk zullen behalve de leden van het Zweedsche koningshuis, ook de koning en koningin van Italië, prinses Johanna, de prins en prinses van Hessen en Musso lini deelnemen. Naar gemeld wordt heeft de koning van Spanje evenals koning Victor Emanuel, met zyn geheele hofhouding den rouw aan genomen. De opmarseh vee Gandhi. Gandhi handelt in strijd met de Indische Zoutwet. demonstrati even ven wend,~dat ”zy ^opruiende redevoeringen ..«..MM.., «uw* hu.i>j<kc WinCim- hielden, waarin ertoe werd aangespoord gen weru vergezeld, beëindigd en is er nu geen rekening te houden met de orders der toe overgegaan handelingen te verrichten, die indruischen tegen de wet. Zooals men weet, was één der doeleinden, die de Britsch-Indische leider zich stelde, het bre ken van het zoutmonopolie. In de plaats Dandi heeft Gandhi na het uitspreken van gebeden Zondag zich des ochtends vroeg met verscheidene tientallen zyner aanhanr gers in zee begeven om daar een bad te nemen. Te half zeven, het tydstip, waarop het begin van de burgertyke ongehoor zaamheid was vastgesteld, raapte Gandhi zand op, dat zoutdeelen bevatte, terwyl de genen, die vrywillig hem volgen, eveneens overgingen tot het verzamelen van kristal len. Nu door den leider het sein is gegeven wordt allerwege de onwettige zoutbereiding ter hand genomen. Tot dusverre hebben de overheden nog geen maatregelen genomen tegen Gandhi zelf, maar wel zyn zy opge treden tegen de andere personen, die de wet hebben geschonden door tot particu liere zoutwinning over te gaan: enkele tien tallen personen, by wie onwettig verwor ven zout in bezit werd gevonden, zyn aan gehouden en de voorraden zyn in beslag genomen. Tot de gearresteerden behoort niet alleen een zoon van Gandhi, maar ook Manilal Kothari, dien men meer of minder kan beschouwen als de rechterhand van den iBritsch-Indischen leider. Overigens wordt de verhouding tusschen de politie en de vreedzame zoutMrmers in hét mihst niet gekenmerkt door vyandigheid. Het ligt voor de hand, dat de Britsch- Indische nationalisten zich er niet toe zul len bepalen alleen de zoutbelasting te boy cotten, maar eveneens de alcoholbelasting en andere belastingen. Het wordt dan twy- felachtig vooral wanneer de beweging een succes wordt of de autoriteiten Gandhi zyn gang zullen laten gaan. Het lijdelijk verzet toch kan een geweldigen omvang aannemen en ook is het niet zeker, of incidenten wel zullen uitblyven. Te Bombay en omgeving neemt de on- iriist zienderoogen toe en, helaas, heeft in dit gebied het eerste bloed reeds gevloeid. De spoorwegmannen probeeren daar name lijk het verkeer stil te leggen en berich ten, die uit Engelsche bron komen, stellen het voor, dat het personeel, hetwelk alleen lydelyk verzet heet te plegen, ook reeds tot buitensporigheden is overgegaan, door trei nen en politie met steenen te bekogelen. In verband met een en ander heeft een schiet partij plaats gehad, waarbij dooden zijn ge vallen, terwjj ook een aantal menschen werd gewond. Bovendien heeft de politie degenen, die bij de spoorwegstaking een leidende rol spelen, ingerekepd. Voorgege- Geduld is de sleutel van het huis der vreugde. aai oinnen enaeie anaanuen tytis m dezelfde sireex, onder vrywei oezeliue Qmsuanuigneaeu neen pteais gehad. Ut eerste, uie by net verongeiuicte toestel arn- veerae, was een inwoner van Lampsiieid, me uoor ue ontpioiting uit zyn slaap ge wekt was. ny spoedde zien per moiorry- wiai naar ue plaats des éjthei.s en vonu er de inacnine in een ware Vlammenzee, ue mecanicien was ongeveer 12 meter ver weggeslmgerd. De bestuurder j brandende Kleeren m de cock; hulp van een tweeden persoon slaagde hy erin de oeiae lyken te oergen. Zy werden naar net ziekenhuis te Oxlard overgebracni, waar een sectie verricht zjil worden. De Engelsch-Franschelbesprekingen. Henderson beantwoordt een tiental vragen der conservatieven. Motie van Locker Lampson. Op een tiental in het Lggeiliuis van con servatieve zijde aan de rbgeenng gestelde Geantwoord, dat toekomst in staat /oerige verklaring af litieke besprekingen Frankrijk. Intusschen vragen heelt Henderson MacDonald in de naaste hoopt te zyn een uitv< te leggen over de poli! tusschen Engeland en Fi hoopte hy, dat het Huis nog korten tyd de terughoudendheid zal willen betrachten, die het tot dusverre aan den dag heeft gelegd. Deze opvatting der regeering werd ech ter niet gedeeld, door hét Lagerhuis, dat op voorstel van den coneei vaardigde Locker-Lampson 1 bat te doen plaats hebbel) o van de interpretatie van art: Volkenbondsstatuut. Dit heei geven omstandigheden nis, aangezien op het dit besluit door het - reeds het bericht inzake de houding Fransche regeering bekend was, ander op grond van het verslag van Briand. De nadruk, waarmede daarin de verklaring van Briand) en zyn houding gebillijkt wor den, heeft het ongeduld van het parlement om over de besprekingen ingelicht te wor den nog vergroot. In de avondbyeenkomst diende Locker Lampson een motie in, waarin werd voor gesteld de zitting van het Lagerhuis te verdagen in verband met de onderhandelin- gen tusschen de Engelsche regeering en een andere mogendheid over de interpreta tie van artikel 16 van het statuut van den Volkenbond, zonder dat daarover te voren het oordeel van den Raad van den Volken bond is gevraagd, waardoor wantrouwen wordt veroorzaakt en de goede betrekkin gen met andere mogendheden zonder de toestemming van het parlement gevaar loo- pen. MacDonald verklaarde in antwoord op de toelichting van Locker Lampson, dat de regeering de motie moet afwijzen voor zoo ver deze hierop zou neerkomen, dat de re geering geen besprekingen zou kunnen be ginnen zonder vooraf de Raad van den Volkenbond te vragen. MacDonald ver min's levenswerk 'bebeekende. De jongste zuster scheen overigens niet aangetast door de bitterheid en de hardheid van de béide andere dairiea Drivers, ze had het roman tische en sentimenteele behouden dat in jeugdiger dagen waarschijnlijk ook ale een kenmerkende eigenschap van haar was ge weest. Ik ben erg blij dat u hier een paar dijgen .blijft, praatte juffrouw Euphemia voort. Anastasia en Helen zijn zooveel ouder dan ik en ze hebben het zoo druk met de huishouding en met die akelige patiënten - dan voel ik me dikwijls zoo eenzaam en droef. Ik vind het een zeldzaam genot om iemand bij me te hebben met wie ik praten kan. Ik voel me nog jong ofschoon ik de veertig al gepasseerd ben. Maar ik heb mijn jeugd nooit vergeten mijn zalige, geluk kige jeugd! Tot Hilary's niet geringe ontsteltenis vul den de doffe oogen zich met tranen, de mondhoeken begonnen te trillen en het schepseltje zou zeker in een. huilbui zijn uitgobarsten. als Anastasia, niet op het juis te moment was binnen gekomen, met s«ïher- pe oogen kijkend van haar zuster naar hun jonge gast. .Te had wel voor de tihiee kunnep gen, Euphemia. klonk het bestraffend, water kookt al een eeuw! Waarom heb je dat nu weer vergeten? Tk ben benieuwd wannéér jij eigenlijk volwassen zult worden. En terwijl ze nog voortging met haar gemop per. schonk Anastasia zelf warm water m den trekpot en zette met veel onnoodig !a> waai en gerinkel den theeboel klaar. Ik begrijp eigenlijk niet, waarom me-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1