Blad ikbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, tOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ---- -- - - -Én, ZEVENHUIZEN, enz. Jaargang BOSKOOP, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. De weg tot het Hart. '-'^*-"-'5 MWL/UVIVn UilDvOUUvI ilrtAC IHU Uil lïl Wl*!'*,**^^*» I 1ORWEG. HOOFDSTUK XVI. (Wordt vervolgd). 124 480 tefen Beurskoer! 00. t een verze- gaan, maar als 'rechten der pnn- kinderen ge- Naar het Engeleah door J. VAN DER 8LUY8. Nadruk verboden. pretendent opi ue naam unmaim (<ue van nee vorscamims oreiu. z,eiis m Ik vind liet zoo jammer voor Hilary Het lijkt wel of het kind voortdurend met dood en somberheid in contact moe komen. Ze heeft in elk geval ruimschoots haar deel gehad de laatste maanden; dat is een feit! Dr. Harding, met zijn rug geleund! tegen den «choorsteemnantel in den salon op de „.Hall”., keek met een ernstig gericht naar Anstice die tegenover hem stond. Het ia de eene tragedie na de andere geweest. Maar we moeten niet vergeten, dat nodi de dood van haar tante, noch die van uw broer, haar een groote schok kan hébben gegeven. Neen dat is zoo. Haar tante was vrijwel een v roemde voor haar en het komt me voor dat de dood een verlossing moet zijn geweest voor het arme schepsel. ADVBBTENT1EPBUS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den beaorgkria») 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de beaorgkrin»: 1—5 regela 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Lieldadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MBDBDBBL1NGBN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. O» de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducesroea prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkOmst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal ƒ2.90, per week 21 Franco per post --- Abonnementen worden dagelijks aangenc bjj onze agenten en d:~ 1, Onze bureaux zjjn dagelijks geoj Redactie Telef. 88. Postrekening 4 kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad --12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. >st per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. •rden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, loopers, den boekhandel en de postkantoren. ipend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; 48400. haar leven gelukkig is geweest, antwoordde Hilary met een nauwmerkbare aarzeling; ze heeft heel veel van mijn vader gehou den. —Ze heeft nooit van iemand zooveel ge houden als van hem, luidde het op hijgen den, gojaagden toon gegeven antwoord. Maar bleef hij ook van haar houden. Hiteld hij genoeg van haar? Er was iets eigenaardig dringends in stem en manier van doen van de stervende en Hilary was niet lin staat den blik der oogen, die geen seconde van haar af lieten, te ontwijken. Ik ben bang van niet, stamelde ze, maar ik heb hem absóluut niet gekend. Hij stierf toen ik nog heel klein was. Anne Antonia! De stem van mevrouw Gardener, die een korte poos vrij ferm had geklonken, werd weer dof en vaag en de nevel trok weer over haar <x>gen Arme Antonia als ik haar zie moet ik haar vertellen wat moet ik Antonia ver tellen? Het is zoo donker in mijn hoofd ik weet het niet meer. Maar o! Clare ik ben zoo blij dat je gekomen bent en je haar is nog altijd als gkteiend zonnegoud Ralph zal het ook prettig vinden om je te zien hij zei altijd dat Clare de knapste was van ons allemaal behalve ik dan. Ik was altijd de eerste voor Ralph. Haar stern doofde weg tot nauwelijke ver staanbaar gefluister, het werd een ongearti culeerd gemurmel, de greep van haar hand om die van Hilary verslapte. Maar na een paar minuten begon ze pog eens te spreken en met moeite konden de omstander»» haar 31 Hoe laat het was toen ze ten slotte naar bed ging, wist ze evenmin, maar er scheen maar een heel korten tijd te zijn voorbijgegaan, een tijd van onrustig domme len, van telkens opechrikken uit een lichten elaap, toen ze opeens wakker werdk door het schijnsel van een lamp, dat op haar gericht viel en door een hand die haar zacht heen en weer schudde bij den schouder. Anastasia Drivers stond naast haar bed net een fantastische en bijna angstwekken de gedaante tin een ouderwetedhe, wijde witte ochtendjapon en met verward om haar gericht hangende grijze haren, die boven op het hoofd in een zonderlingen toet waren «amengedraaid. Er was een verschrikte uit drukking op haar gericht, waarover het schijnsel van de kaark grillig-daneende scha^ duwen wierp. Sta direct op., zei ze tegen Hüary. De toestand van uw tante is plotseling veel erger geworden en ze vraagt voortdurend 11'^r U’ Ik al om den d°kter g«stuurd. Hilary zat met een schok overeind in bed staarde haar gastvrouw verwezen aan. geten vermogens, groeit steeds aan. Ook moeten in de Bank van Engeland nog voor het dubbele bedrag aau vergeten deposito’s berusten, waarover ze evenwel vourloopig nog het zwijgen bewaart. Ze maakt slechte die bekend, welke al zoo lang bij haar be rusten, dat ze wettelijk als „vergeten depo sito’s gelden. Over vete mallioenen welke „slechte” sedert eeinge jaren” door hun eigenaren vergeten zijn zwijgt de Bank. Vorig jaar heeft de Baak van Engeland 68.01)0 brieven verzonden aau kMe barer cliënten, die haar effecten hebben liggen, maar het mcasseeren van de rente ver geten. Van deze 68,000 zijn er niet minder dan 12.700 als onbestelbaar terug gekomen. Na zorgvuldige naspeuringen zijn er nog 1300 „vergeetachtige varmogenberittara” op- geduikeld kunnen worden. Maar meer dan 11.000 personen, die zich geen duit om hun eigendom bekommeren, zijn onvindbaar ge bleven. Kort geleden is door puur toeval dB vol gende „echte” gebeurtenis aan hef, licht ge komen. Circa vijf jaar geleden stierf in Marseille een oude Engelsche dame, zonder testament achter te laten, straatarm. Ze werd voor rekening van de stad begraven. In de laatste jaren van baar Leven Iiad ze voortdurend (van kennissen kleine bedra gen geleend. Na verloop van eenige jaren kwam door een toeval uit, dat dezelfde „straatarme” vrouw op de Bank vau Enge land sinds een lange reeks van jaren een vermogen van zes ton had liggen, dat door de opgeloopen rente tot acht ton was aan gegroeid. Hét bestaan van dit vermogen, was ze door opderdoms- en geheugenzwak te, totaal vergeten. Het is nu aan de erf genamen ten goede gekomen, dia lm dót ge val inderdaad als da ^Jachende erfgena men” beschouwd kunnen worden. De Engeteehe banken rijn er om begrij pelijke redenen met op gesteld dat al te veel mensehen zich tot liaar wenden met aanspraken op deze „vergeten vermogens”. Daarom zijn zij in den regel met het ver strekken van inlichtingen over dergelijke vermogens niet scheutig. Maar elk jaar worden niettemin van bevoegde zijde lange lijsten van deze „vergeten vermogens” gepu bliceerd en de rechthebbenden opgeroepep zich te melden. DÜITSCHLAND. Kinderen vergiftigd. Een raadselachtig gevaL Naar het W. B. uit Grosswitz (Kreis Freystadt) meldt, is hier onder symptomen van zware vergiftiging een aantal kinderen ziek geworden. Twee patiëntjes zyn reeds overleden, terwyl 20 in uiterst bedenkdy - ken toestand verkeeren. Het O.M. heeft een streng onderzoek gelast. Daarby is ge bleken ,dat men hoogstwaarschijnlijk te doen heeft met blauwzuur- of arsenicum vergiftiging. De autoriteiten vermoeden, dat de kinderen Paascheieren of andere zoetigheden hebben gegeten, welke giften bevatten. Het onderzoek heeft intusschen neg niets beslist aan het licht gebracht. Onder de bevolking heerscht hevige opwin- woorden opvangen. —Ik ben zoo blij dat je gekomen bent om goedennacht te zeggen, Clare. Ik ben zoo moe, zoo moe! Ik geloof dat ik in geen we ken geslapen heb. Maar nu kan ik gaan slapen ik wil prettig droomen vannacht omdat het Ralph plerier doet als ik ge lukkig ben. Goedennacht, kleine zus G<xi zegen je! Ze zweeg. De deur werd zachtjes geopend en de dokter kwam voorzichtig de kamer binnen. Marion Gardener was in slaap ge vallen <nn te ontwaken in het land waar geen pijnlijke droomen zijn. ENGELAND. „Vergeten vermogens”. Eenige dagen gelden is bekend geworden, dat het geweldige bedrag van 12 millmen pond sterling reeds sinds jaren. deels door d« Bank van Engeland, deels door het Brit- sefae Dep. van Financiën, als „deposito's, welker eigenaars onbekend rijn”, wordt be- schouwd. Het totale bedrag van deze ,ver- fiOim (.01 KAM. BUITENLANDSCH NIEUWS, MONACO. De dynastieke crisis. De troonpretendenten. Opvolgings- rechten definitief vastgelegd. Er zyn omtrent de dynastieke crisis in Monaco en omtrent Poincaré’s arbiterschap in het echtscheidingsproces tusschen de erf prinses Charlotte en haar gemaal, prins Pierre, zooveel tegenstrijdige berichten ge publiceerd, dat een medewerker van het „Journal” eens naar Monaco is getogen om bij de best denkbare bron inlichtingen in te winnen: by prins Louis, den tegenwoordi- gen regeerenden vorst. Met groote vrijmoedigheid vroeg de jour nalist hoe het nu eigenlijk stond met de crisis. Hjj had in Parijs een onderhoud ge had met den prins d’Urach, die zich als pretendent op den troon van Monaco op wierp, doch hem had medegedeeld dat hjj event, van zijn rechten zou afzien ten be hoeve van den graaf de Chabrillan, even eens pretendent. Prins Louis scheen niet erg verontrust door deze mededeeling. Zoo wat elke tien jaar zeide hjj, daagt er een of andere troon- Ik dacht dat tante Marion zooveel be ter was, zei ze, toen het tot haar was door gedrongen wat juffrouw Drivers haar kwam meedeelen. Ik dacht dat er geen reden was voor ongerustheid Ze scheen ook zooveel beter. Dit is een onverwachte inzinking. De zuster zegt dat het heel slecht met haar is. Het hart geeft het op, u moet maar direct meekomen. Hilary klaar wakker nu wipte haastig uit bed, schoot een peignoir aan, glipte in pantoffels en volgde juffrouw Driver over ‘te «ang, waar de kaars spookachtige scha duwen toevende op de witte wanden, naar de kamer van mevrouw Gardener Toen ze binnenkwamen hoorden ze een zwak gekreun en de verpleegster boog.zich over het bed. Toen ze «te deur hoorde opengaan, draaide ze rich snel om en een trék van teleurstel ling kwam op haar gericht. Ik had gehoopt dat het de dokter was, zei ze; toen kwam ze naar voren, ging op Hilary toe en fluisterde: Ik geloof overigens niet dat de dokter nog iete zal kunnen doen het loopt af. Is het werkelijk? fluisterde Hilary terug mét ingehouden adem, denkt u heusch dat ze sterft? Zuster Rose knikte alleen maar en ging naar het bed terug, waar zij haar vingers op den pols van de patiënte legde. Mevrouw Gardener lag heel stil haar oogen waren open, maar er was een vreemde, onwezenlijk starende blik in: en Hilary kreeg den in druk dat haar tante rich op dit pogenblik inéér liewust was van dingen, die ver weg «n lang geleden waren dan van hetgeen hier in de kamer om haar heen gebeurde Ze mag een koopvaardijschip niet tot zinken brengen, noch onklaar maken zonder vooraf passagiers en bemanning en de scheepspa pieren aan boord in veiligheid te hebben gebracht; de reddingsbooten van het schip mogen niet worden beschouwd als een vei lige plaats, tenzij de veiligheid van passa giers en bemanning, rekening houdend met den toestand der zee en de weersgesteld heid in verband met de nabijheid van land of de aanwezigheid van een ander schip, dat hen aan boord kan nemen, is verze kerd. Aan den Londenschen draadloozen dienst ontleenen wy nog, dat op voorstel van de gedelegeerden van Frankrijk, ondersteund door die van Japan, werd overeengekomen de drie duikbooten van 2800 ton toe te staan voor den duur van de conventie, die tot 1936 zou duren, op voorwaarde dat deze super- duikbooten worden begrepen in het totaal der tonnage, voor de duikbooten-categorie toegewezen. Naar verluidt heeft tusschen Briand en MacDonald een bespreking plaats gehad. Een nieuwe bijeenkomst heeft hedenmiddag 5 uur plaats, ter voortzetting van het on derzoek naar de middelen om het tot stand komen der vijfmogendheden-overeenkomst te verzekeren» In Britsche «ringen is men algemeen van oordeel, dat het Engelsche en het Fransche standpunt nader tot elkaar komen. MacDonald zal waarschijnlijk morgen F Da Vlootoonferantie. Men vertrouwt dat een driemogendheden-overeenkomst is verankerd. Afschaffing der duikbooten niet mogelük. Blijkens berichten uit Londen wordt het mogelyk geacht, dat er heden een belang rijke ontwikkeling zal plaats hebben in de werkzaamheden ter vlootcouferentie. De eerste minister MacDonald had giste renmiddag te twaalf uur een conferentie met de hoofden van de Amerikaansche en Japansche delegaties Stimson en Wakatsuki ter bestudeenng van het werk van de voor naamste marine-adviseurs van deze drie mogendheden, die gedurende de afgeloopen vyf dagen byna voortdurend hebben ver gaderd ter bestudeering van de reserves, waarvan de Japansche regeering haar goedkeuring van het compronus-voorstel inzake de driemogendhedenovereenkomst afhankelijk maakt. Aangenomen wordt, dat op alle punten goéde vorderingen zyn gemaakt. De bladen vertrouwen thans, dat driemogendhedenovereenkomst is i kerd en verwacht wordt, dat de bijeen komst van heden een verdere vooruitgang in deze richting zal brengen. Hedenmiddag zal de eerste commissie van de conferentie opnieuw bijeenkomen ter behandeling van een aantal rapporten, die de deskundigen over verschillende on derwerpen hebben gereed gemaakt en die nog niet naar de plenaire conferentie zyn verwezen. Inzake de Fransche eischen is nog geen wijziging in den toestand ingetreden. noodrem omlaag, zoodat de trein met een ruk tot staan kwam. Toen wij uit het raam keken, zagen wjj de electrische geleidraad gebroken op de wagons neerhangen. Onmiddeliyk gaf de hoofdconducteur be vel om den trein voor en achter te (bevei ligen. Ruim een uur duurde het, voordat op het andere spoor een hulptrein met deskun dige arbeiders, die snel de afhangende dra den verwijderden, aankwam. De reizigers hoopten, dat nu snel het uur van hun verlossing uit hun donkeren en kwalijk riekenden kerker zou aanbreken. Maar dit was misgerekend. Hoewel het ver keer op het andere spoor hervat werd, bleef de verongelukte trein nog geruimen tijd staan tot eindelijk een uit Erstfeld gerequi- reerde stoomlocomotief kwam opdagen. By’na drie uur hadden de passagiers in den tunnel moeten doorbrengen. FRANK RUK. Madame Hanau vrij. Haar verblijf onbekend. Madame Hanau heeft gisteravond te acht uur de gevangenis te Saint Lazare verla ten. Zy werd opgewacht door haar moeder, haar vroeger en echtgenoot en advocaat. Vóór de gevangenis had zich een menigte van ongeveer vyfhonderd personen verza meld, waaruit enkele vijandige kreten klon ken. Men weet niet, waarheen zy zich heeft begeven. Taxi-ongelufc te Parijs. Twee dooden, drie zwaar gewonden. Bjj een botsing te Parijs tusschen twee taxi’s, die met buitensporige snelheid in de verkeerde richting om een vluchtheuvel reden werden twee passagiers gedood en drie zwaar gewond. Qb afaamfag dor bevolking. Minder geboorten en huwelijken, meer echtscheidingen. De jongste statistiek inzake de Fransche 'bevolking over het jaar 1929 wijst, tegen over het jaar 1928, op een teruggang van geboortecijfer en huwelijken en een toene ming van het aantal echtscheidingen. Terwyl in het jaar 1928 het geboorte overschot 70.000 bedroeg, is dit in het jaar 1929 met 12.564 gedaald. VER. STATEN. Fabriek in de lucht gevlogen. Eén doode. In een fabriek in de nabyheid van Mon treal is 1500 pond dynamiet ontploft, waar door het geheele gebouw volkomen werd verwoest. De eenige aanwezige, een waker, werd gedood. De oorzaak der ontploffing is onbekend. van iMon?co) is zeer ver- monaco zyn verscneiuene unmaidis, o.a. een brave postbode, ue aanspraken van den graai ue Gnabrman scnynen my niet zeer erristig toe, tiy aoet reenten geluen, welke ae prins d uraca nem zou heboen algestaan. Doen de vader van dezen prins d urach, dieifc ik goed heb ge kend en die zeer bevriend was met myn vader, bezat geen eiijcel ïecht en heelt ze ook tijdens zyn leven nooit kenbaar ge maakt. Wat de graat de Qhu brill an betruit, ik weet dat ny m zyn kasteel een Haar lok bezit van ityme. de UiBiseulStanwilie, een zyner voorouders, de dochter van Jo seph de Grimaldi. runs Louis toonde daarop zyn bezoekker een portret van zyn dochter met haar beide kinderen. De opvolgtegsiyn zoo be toogde hy is met oMeroroken. ik heb nog geen lust om dood te ik kom te sterven, zyn der ses en vervolgens die hayer waarborgd. in 1918 is het verdrag tot stand geko men tusschen Frankrijk en Monaco krach» tens hetwelk de souvereii) van het vorsten dom Franschman of Mnegask moet zyn. Den löen Mei 1919 werd prinses Charlotte, natuurlijke dochter van prins Louis, door haar vader formeel erkend, zulks met toe stemming van den toen ‘regeerenden vorst prins Albert, en in tegenwoodigheid van kPoincaré, toen nog president der repu bliek, en Pichon, minister van buitenland- söhe zaken. De opvolgingsrechten werden toeh nadrukkelijk aan prinses Charlotte voorbehouden. ZWITSERLAND. Bjjna drie uur in”Sen Gotthanltunnel. Tengevolge van öcn defect aan de electrische geleiding. Onlangs was een defect aan de electri sche geleiding de oorzaak, aat een sneltrein gedurende byna drie uur in den Gotthard- tunnel moest biyven staan tot een stoom locomotief de gestrande wagons kwam op halen. Een passagier van den sneltrein vertelt over dit minder aangename oponthoud in de „N. Zür. Z.” het volgende. Toen de trein met een vaart van onge veer 60-70 K.M. ongeveer in het midden van den Gotthardtunnel was gekomen, ver lichtte plotseling een hel licht den tunnel, gevolgd door een hevigen knal. Onmiddel iyk werd een ontzaglijk lawaai gehoord op het dak van een dicht 'bezetten eetwagen, dat veel op een kanonnade geleek. Ver schrikt sprongen de reizigers op en wilden den wagen verlaten, daar niemand wist wat al dit gekraak en gedreun beteekende. De trein reed echter met dezelfde vaart door, zoodat men begreep, dat het hier geen dé raillement betrof. Gelukkig Weef het elec trische licht aan, zoodat een paniek voor komen werd. Plotseling snelde een con ducteur den eetwagen binnen en rukte den haalde moeilijk adem en telkens kwam er een zwak gekreun over haar lippen. Op een teeken van de verpleegéter kwam Hilary bij het bed staan en zei za«ht en zoo na tuurlijk ze kon Ik kom om u goedennacht te zeggen. Een oogenblik scheen de nevel van de oogen der zieke op te trekken; ze scheen uit een verre verte terug te keeren in de kamer waar ze lag te sterven. Haar oogen vestigden zich op Hilary, ze gljmlachte en stak een hand uit. Wel Clare! kwam het hortend over haar lippen, ik héb erg naar je verlangd. Ik daahf dat je dood waa. Maar daft, was een vergissing je Leefde nog, wat heerlijk Ik ben Hilary uw nidhtje Hilary, zei het meisje langzaam en duidelijk. Ik kom om u goedennaoht te zeggen. Hilary? Een oogenblik trok mevrouw Gardener de wenkbrauwen aamen, een uit drukking van niet-begrijpende verhoring trok over haar gezicht. HHlarywacht ik herinner het mij. Haar woorden kwamen moeilijker, met langere tusschenpoozen om hijgend adem te halen. Antonia’s dochtertje, die zooveel op Clare lijkt! I» het bedtijd? Kom je me goedennaelit zeggen? Zeg tegen Antonia ik wilde dat Antonia gelukkig was geweest. Waa zft gelukkig? De onsamenhangende zinnen eindigden in een vraag, waarop de zieke blijkbaar ant woord verwachtte. Haar oogen werden hel derder en vestigden zich, op Hilary’s ge richt, de hand die de hand van het jonge meisje gegrepen had, hield deze krampad)- tig omkneld. Ik denk dut ze gedurende een deel van Het is ter vlootconferep^ie ónmogelijk geblekfen tot overeenstemming te komen inzake de afschaffing van de duikbooten. Men is het echter eens geworden over een tonnage van 2000 ton, met dien verstande echter, dat iedere mogendheid drie super- duikbooten van niet meer dan 2800 ton mag bezitten. Voorts werd een geschut-kaliber van vyf en zes inches overeengekomen voor alle super-duikbooten, terwyl men tevens overeenstemming bereikte omtrent de on- derzeesche oorlogsvoering. Engeland en Dominions, de Vereenigde Staten en Italië waren voor afschaffing van de duikboot als oorlogswapen, terwyl Japan en Frankryk zich ertegen verklaarden. Het comité, zich bezighoudend met de humaniseering van de dffikboot, besloot aan het eerste Comité te adviseeren uit naam van de aan de Conferentie deelnemende mogendheden, een verklaring af te leggen, waarby de volgende bepalingen worden aan vaard als gevestigde regelen van inter nationaal recht: lo. duikbooten moeten voldoen aan de regelen van het internationaal recht, waar aan de aan de oppervlakte varende oorlogs schepen zjjn onderworpen. 2o. een oorlogsschip, hetzy varende aan de oppervlakte, hetzy varende onder zee, Vele gedachten zijn slechts daarom tol- vrij wijl zij monsters zonder waarde zijn. 255 19

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1