Kinder Verkoudheid VICKS Beurs van Amsterdam. N.V. V-bestuur ie de oammiseie benoemd. Voorgesteld wordt het oongreefbesluilt van 1921 aldus aan te vullen: le. Het congres verklaart ouvereenigtbaar a. het lidmaatschap van de Tweede Ka mer met het burgemeestewebap. b. Het lidmaatschap -van de Tweede Ka mer niet het wethouderschap van eeai ge meente met meer dan 30.000 inwon ere en van kleinere gemeenten, die op grooten af stand van den Den Haag gelegen zijn. c. Het congres verklaart den partijraad Ie voogd van de in punt 1 genoemde ver bodsbepalingen tijdelijke afwijking toe te i «taan,, bijv. voor den duur van een loopende zittingsperiode. 3. Het congres verklaart den partijraad bevoegd, om maatregelen te nemen tegen iedere andere combinatie van functie», die naar zijh meening kan leiden tot schade in de vervulling van eender- ambten. 4. Het' congres spreke de wenscü lelijkheid uit van het maken van regelingen in de pu bliek rechtelijke lichamen, waarbij pensioe nen, verkregen uit de vervulling van een openbaar ambt, worden beperkt, indien zij samen met andere pensioenen of salarissen uit openbare ambten eon bepaalde grens overschrijden. Omtrent de bepaling van een leeftijds grens komt de commissie tot de volgende conclusie: „In de partij-organisaties zelf dient bij de candidattsteüling voor de verkiezing van leden van operbare lichamen ernstig te wor den nagegaan, of er aanleiding bestaat om partijgenooten, die reeds een hoogen leef tijd hebben bereikt, te vervangen door jon gere partijgenooten." Een onderzoek naar het „i,. grondgebruik. Telling van den veestapel. Naar wjj vernemen ligt het in de bedoe ling van den minister van Binnenlandsche zaken en .Landbouw om in het tydvak van 20 Mei tot 20 Juni e.k. een algemeene tel ling van het grondgebruik en een telling van de veestapel te doen houden ongeveer op dezelfde wyze als in de jaren 1910 en 1921 heeft plaats gevonden. De minister verwacht dat evenals by vorige keeren op vry eenvoudige wyze waardevolle gegevens zullen worden ver kregen die voor de behartiging van de be langen van den Nederlandschen landbouw onmisbaar zyn. De plaatselijke leiding zal wederom bij de burgemeesters berusten. De codificatie-conferentie. De plenaire vergadering van gisteravond. Het nationaliteitsverdrag aangeno men met alleen Amerika tegen. De Oodifioatae-JConferentüb heeft gialter- avdnd het ontwerp-vetdfag betreffende ze kere vraagstukken mét betrekking tot wets- confiioten over de nationaliteit aangenomen met 40 «temmen tegen 1, die van Amerika, Vooraf bad de eerste gedelegeerde van de Ver. Staten van Amerika, de heer Midler, verklaard, dat er tbij zijn Regeermg ernstige bezwaren bestonden tegen sommige bepa lingen van deze conventie. Vervolgens is aangenomen met 33 tegen 7 stammen «en protocol betreffendede raili- taare,- verplichtingen in eommige - gevallo# vans-dubbele nationilitedf, met 31 tegen 1 slem (van Amerika) en eenige onthoudingen een protocol betreffende een geval van va- derlendloosbeid, met 23 tegen 11 stemmen een speciaal protocol betreffende de vader- landloosheid en vervolgens een achttal wen- e chen. Hedenmiddag half zes zal een nieuwe ple naire vergadering worden gehouden, waarin het rapport der derde conuudssie betreffende de aansprakelijkheid der Staten zal worden behandeld, Zaterdagochtend een plenaire zitting ter behandeling van het rapport der tweede éobimissie en Zaterdagmiddag de slotaLttihg. Prov. Staten van Zuid-Holland. De heer G. Nieuwenhuysen be- noemd verklaard. Door den, voorzitter van liet Centraal Stembureau ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is gisteren in do vacalture-C. A. Lingbeek, li.g.s., benoemd verklaard: tot lid van die Staten de heer G. Nieuwenhuijaen te 's-Gra- veaiihag© in de plaats van den heer J. P- Korpel, die zijn benoeming niet heeft aan genomen. De Amsterdamsche gasdirecteur. Geen aanleiding tot een vervolging. Het Hbld. verneemt, dat het gerechtelijk vooronderzoek terzake van geuite bewerin gen tegen den hoofddirecteur van de Ge meentelijke Gasfabrieken van Amsterdam,, dr Tem oden, is gesloten. De justatie vond geen, aanleiding tot een gerechtelijke vervolging over te gaan. „Het Groene Kruis". De Algemeene Vergadering. De Algemeene Nederlandsche Vereniging .,Het Groene Kruis'zal op 25, 26 en 27 Septemlter van dit jaar te Utrecht een .con gres houden ten dienste van de huiselijke ziekenverpleging en de geaanshygiëne. Een groote aantal mennen van naam heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-coiillté. Hei congreabestuur hepft reeds verschil lende sprekers uitgenoodigd, waaronder dr. N. M Josephus Jrtta. prof. dr H. Alders- boft. dr. H. G. Hamaker, dr F. S. Meijers, dr. C. Mol, mevrouw dr. H. W. Hondelink— Van Voorthuyaen, mevrouw dr. N. Stokvis— Gcftien Stoort, mevrouw J. C. Plentenga— Hogewind, zuster L. baronesse van Hogen- dorp. die ziob allen bereid verklaard hebben oaur een v ooi dracht te houden. Bovendien zal een speciale morgen gewijd worden aan het onderwerp „De arts en bet sociaal- hygiénisifi werk", waarover enkele hoog- lecrnren zich in beginsel bereid verklaard hebben te spreken. Het belooft ëen nptonaal congres te worden, maar toch met interna-' tionale deelneming. Bovendien zullen enkele buit en landsche spreker» uitgenoodfigd wor den iets mede te deelan over de toepassing der sociale hygiëne in-hun vaderland. GEMENGDE BERICHTEN. Prinses Juliana krijgt kookles. Belangstelling van de Kon .familie. Naar de Telegraaf verneemt heeft Prinses Julian» sedert eenigen tijd kookles in het Huis ten Bosch. Ala leerares fungeert daar bij niej. C Golden berg, die 26 jaar lang leerares in het koken aan de 'e-Gravenhaag- sahe Vakschool voor meisje» aan de Louise Hemi t test ra at was, welke functie zij in No vember 1928 neerlegdle. Begin Maart namen de lessen van Prinses Juliana, waaraan ook enkele vriendinnen van de Prinses deelne men, een aanvang. Behalve in het koken krijgt de Prinses qenig onderricht in de voedingsleer en de warenkennis. Speciaal heeft haferbij ook de bedoeling voorgezeten, dat zij eenig idee krijgt van het todbereiden van een eenvou dig middagmaal, zoodait zij later, als zij zich met maalt schappelijk werk gaat bezighou den, van dit print op de hoogte is. Een paar maal in de week worden de les sen in de keuken van Huig ten Bosch ge geven. De Prinses heeft erg veel plezier in het koken, waarmede gewoonlijk dte geheele voormiddag van tien tot half een gemoeid is. Reeds verschillende lekkere „potjes" moet zij zelfstandig hébben klaar gemaakt. De koninklijke familie heeft veel belangstelling voor de kookleftsetn der Prinses en onlangs bracht de Koningin-Moeder haar kleindoch ter een bezoek in het Huis ten Bosch terwijl zij in de keuken liezig was. Ook de Konin gin en Prins Hendrik, benevens de groot hertogin van Oldebung, zijn al enkele malen op het Huis ten Bosch geweest tijdens de De leerares bespreekt vóór die lessen eenii- go recepten aan de hand waarvan de Prin ses en haar vriendinnen, o.w, de freule» De Brauw, Röell en Ben tin ck, dan enkele me nu's klaarmaken, geheel zonder verdere hulp of aan wijzingen. De menu's omvatten allerlei gerechten, van stamppot tot visóh- en vleesdisdvotels, en fijnere gangen. Op ééii der laat- heeft de Prinses zelfs cake ge bakken. Het was op haar eigen voorstel van Prin ses Juliana, dat tot deze kooklessen werd Proeftocht van de Baloeran. Overdracht van het schip aan de Lloyd.- Minister Reymer aan boord. Gisteren heeft het nieuwe motorschip Ba loeran van den Rotterdamschen Iioyd een proeftocht gemaakt, die is meegemaakt door een 460-tal gasten, waaronder zich o.m. be vonden de ministers van Defensie en Water staat, die heer Deckere en Reymer, de oud- burgemeester van Rotterdam, mr .dr. Zim merman, de tegenwoordige burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn, en verschillende autoriteiten uit ma. ritdeme en koopvaardijkringen. Omstreeks tien uur was het schip los van de kade en om twaalf uur werd de zee bereikt. Nauwe lijks was heit schip buiten de pieren of de plechtigheid van de overdracht door de Schelde die het schip op de werf van Feijen- oord beeft gebouwd - de Vlissingsche werf kon het niet zelf doen daar het «chip te kroot w'ae yopr de sluizen, heeft plaats gevonden. Daarbij ia in de eerste plaats het woord gevoend door mr. F. J. Sprenger, die namens de werf De Schelde een woord v*ui dank heeft gesproken voor de cordiale sa. menwerking met de werf Feijenoord, waar- aah hij een woord van hulde vastknoopte voor den kapitein van het nieuwe schip, den beer Boon. Hij droeg vervolgens het schip over aan den Lloyd. Nadat ir. Verloop namens de werf Fejjen- oord ook al gedankt had voor de hartelijke samenwerking, ijeeft de minister van Wa terstaat mr. Reymer, mede namens zijn ambtgenoot van Defensie en het overige ka binet, den Rotterdamschen Lloyd, d© Schel de en de werf Feijenoord geluk gewenscht met dit nieuwe schap dat een' aanwinst is voor d« Nederlandsche koopvaardijvloot Hij bracht in liet bijzonder hulde aan den heer Bernh. Ruijs, die een zeer speciaal aandeel heeft gehad in dte totstandkoming van dit schip, om te eindigen met een heüwensch voor deze drie groote maatschappijen. Mr. Droogieever Fortuyn. burgemeester van Rotterdam heeft gelukwenschen van <le gemeente Botterdam aangeboden, de hoop uitsprekend dat de hoog© verwachtin gen die men van dit schip koesterde, zouden wérden overtroffen. De lieer Bernh. Ruijs heeft toen het schip overgenomen namens den Lloyd, waarbij hij er op -wees diat dit het twintigste mail schip is voor Indië, dat in Holland' gebouwd was, hetgeen tezamen nu al werken tot een waarde van 54 millioen heeft beteekend. Door hen die de leus .Jndië los van Hol land" aanheffen, mag toch ook wel eens overwogen worden, dat juist dat contact mat Indië zoon groote werkgelegenheid in Nederland heeft gebracht. Op höt achterdek is vervolgens de Ltoyd- vlag geheschen, waarna alle gasten zich in de eetzalen aan een lünch hehben vtereenigd Om vier uur woe men weer terug te Rot terdam. Op de heen en terugreis hébben een Pander vliegtuig en een K.L.M. toestel boven liet schip gecirkeld. Bij Schiedam heeft de Pander een krans laten vallen, welke buide eehtter letterlijk in het water terecht kwam. Deden van een kinderlijkje gevonden. Misdaad m het spel? Gistermiddag deden werklieden van de Stadsreiniging te Amsterdam bij bel uit. scheppen van rioolputten in de Oost-Zaan- straai, een gruwelijke ontdekking. Uit een dezer putten werd n.l. een afgesneden been tje van een pasgeboren kind opgehaald. On middellijk werd de politie van het bureau fipaarndamjiiersttaat van dec&e lugubere vondst in kennis gesteld. Deze liet onmid dellijk beslag leggen op het verzamelde riool - vuil. ten einde dit aan een nauwkeurig on derzoek te kunnen onderwerpen. Hét gevolg was, dat in dit vufl verscheidene andere lichaamsdeel en van hét kind werden gevon..- d«n. Daar <1ezs resultaten h«t vermoeden 1 wordt het best uitwendig behandeld. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en bonrt iret Vicks VapoRub in. De meeste verkoud- m heden zullen in een nacht genezen en de teere maag jes worden niet in de war gebracht. STADSNIEUWS. y*»oRuB wettigden, da^ er misdaar in het spel kon zijn, ging de politie onmiddellijk aan het werk om te tradhtanjunt te maken op welke wijze deze lidtiaauraedleelen in het riool te recht zijn gekomen. Het onderzoek leidde enkele uren later tot een perceel in den oh- trek van de Oast.Zaan*traat, waar kort gele den eon vrouw was bevallen. De 40-jarige echtgenoot van deze vrouw werd op liet bu reau aan een streng verhoor onderworpen, waarbij de mar. verklaarde, dat zijn vrouw drie maanden te vroeg bevallen was, waarna hij het onvoldragen kind in «tukken had gesneden en deze door de W.C. had! verwij derd. I In een en ander vond de politie aanlei ding om de justitie onmiddellijk met liét geval in kennis te stellen. De gerechtelijke deskundige zal thans diienen ufit te maken m Ivoe verre de verklaringen van den man op waarheid kunnen berusten of dat het kind voldragen geweest i» en geleefd heefc|> in welk geval dus van moord sprake zou zijn. De schouwing van het lijkje aai piorgen plaats vinden. De man kon ziob na zijn verhoor y/eer naar huis begeven. Het onderzoek heeft plaats gehad onder leiding van inspecteur A. Luteyn. Liebermanite SchevMiingei.. Naar de bij rondere strafgevangenis Ljohermann het# de Jaatate étapfce van den langen atrafweg, welke begon te Hel- snngfors afgelegd. Dinsdagmiddag te onge veer twaalf uu; heeft hij het Huis van Be waring te Amsterdam verlaten en is hij per particuliere auto. waarin twee reohefcheuia als reisgezelschap hadden plaats genomen, met' een paar koffers als bagage, naar Sehe- veningen vertrokken om zijn straftijd daar uit te ritten. Tien minuten voor tweeën kwam Li'ebermann voor de poort der Sche- veningsche strafgevangenis aan. Toen een fotograaf hem wilde kieken, terwijl de auto voior de gesloten poort wachtte, wenkte Lie- bermann afwerend en trok bet autogordijn tje naar beneden. Hij zal in de bijzondere strafgevangenis worden ondergebracht, om dat zijn gezondheidstoestand dit noodzake lijk schijnt te maken. Vliegongeluk. Gistermiddag was dfe eetgeant-monteur Ordewijn, leer.'ingvlieger, met een w- A vliegtuig van het vliegkamp dè Mok aan het oefenen voor doellanding, bij een hoed in het Mak win bij Den Holder. Door onbe kende oorzaak ia, het vliegtuig plotseling van.een hoogte van 20. M, afgegleden en met de drijvers dwars op het water gfeko- men. De drijvers werden vernield en het toestel verloor daardoor zijn drijfvermogen en begon te zinken. De bestuurder, die on gedeerd was, schobt 'lichtkogels af en deze werden op de Mok opgemerkt. Oogenblikke- lijk smelde de raceboot van het vliegkamp te hulp en zij kwam juist op tijd am het vliegtuig naar ondiep water te sleepen. Mét een prftuv van hét vliegkamp de Kooy en eenige motorbooten is het vliegtuig om half zeven naar de Molc gesleept. Het toeetal is zwaar beschadigd, doch de rpotor is behou den. Een verstoorde raadszitting. Toen de gemeenteraad van Beertft na een heftige discussie niét zee tegen vijf stemmen had besloten tot aansluiting bij de NTV. Ont ginning» Mij. Groningen, werd er van de diéhtheoette publieke tribune geroepen „leelijke schurk, kreng". Waarschijnlijk weid daarmee bedoeld wethouder Strobos, die de aansluiting hij de Mij. de eenige op lossing achtte voor de bestrijding van de werkloosheid. Na de beslissing wilde de heer van dér Veen, communistisch raadslid, den heer Strobos fae lijf, maar zijn partijgenooten hiel den hem tegen, zoodat het niet tot een vecht partij kwam. De voorzatter was echter vanwege het tu mult genoodzaakt de vergadering te sluiten, zoodat vier punten der agenda onafgehan- deki bleven. Het N. T. A. verneemt uit Néw-York dat aldaar een pi oefneming is gedaan met een toept el. dat den naam iconophoon draagt. Het heeft ten doel aan iemand., die door de telephoon spreekt, het sprekende en bewe gende beeld te laten zien van degeen, met wie hij «preekt, geprojecteerd om een vlak van ongeveer 13 bij 18 c.M. De proefneming had plaats over een af stand van ruim 2 K M. en het. toestel zou zeer goed hebben voldaan. Het gevaarlijke borreltje. De wed. R., wonende aan 't Dr. Ackens- plean te Kerkrade, kreeg bezoek van haar schoonzoon M., die den heelen dag op stap was gewetat en ondier den invloed van drank verkeerde. Al aanstonds kreeg hij twist met zijn vrouw schoonmoeder woont met schoonzoon in het zelfde pand en sloeg in eigen kamer den boel kort en klein. Ook de meubeltjes van schoonmama werden een prooi van de vernielzucht van M. Plot- selmg greep schoonzoon een schop en sloeg daarmede naar schoonmoeder, die heel dicht bij hem stond. Ware niet op heit critieke mo- menlt een andere schoonzoon in dè kamer ge- komen, die den slag wist te pareeren, zoo- dnt de schop in den vloer bleef steken, dan ware de vrouw wellicht zeer ernstig gewond. De gewaarschuwde politie heeft aan den fa. milietwiet een einde gemaakt en den strijd- luriigen schoonzoon geverbaliseerd wegens poging tot zware mishandeling. GOUDA, 11 April 1980. Gemeenteraad. De agenda. In de vergadering van den Raad der ge meente Gouda op Maandag 14 April 1980, des namiddags te 2 uur, komen de volgen de punten aan de orde: Installatie van den heer H- Maaskant. Voordracht tot benoeming van een onder wijzer aan school 1^ Het vooretel tot het aangaan eener kas- geldleening ad 200.000. Het voorstel tot dempmg der sloot acu ter de kazerne ten behtfeve van de Vee markt. A Het voorstel tot aanvulling van het werk liedenreglement 1929. Het voorstel tot aanvulling van het Loun- besluit 1929. Het voorstel tot benoeming en bevorde ring van den hoofd ^boekhouder by de Lichtfabrieken. Het voorstel tot het aanschaffen van nieuwe koppelingen voor de brandkranen. Het voorstel tot wyzigmg der verorde ningen betreffende het financieel lieheer van het Gemeenteliyk Woningbedrijf e» het Gemeentelijk Pensipenfonds. Het voorstel tot wijziging der verordening tot heffing van legesgelden. Het voorstel tot niet ontvankelijk ver klaren van het beroep der fa. &>h, Dessing en Co. tegen wreigering eener bouwvergun ning. Het voorstel inzake verzoek om subsidie enz. in verband met de uitvoering der Trek- hondenwet. Het voorstel tot vernieuwing van de rio- leeriivg van het Volks- en Schoolbad. Het voorstel tot ophooging der voetbal velden aan den Graaf Florisweg. Het voorstel tot aankoop van grond van de Erven D. van Rhyn. Het voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van straataanleg. Het voorstel tot aankoop van het perceel Boomgaardstraat 32 van J. Binée. Het voorstel tot verhuur van land van .Burgvliet" aan W. v. d. Weerdt. Het voorstel tot verlenging der huur van de volkstuinen. Het voorstel tot verhuur der z,g. Looy- halle. Het voorstel tot verhuur van lokalen der kazerne aan de Coöp. Zuid-Hollandsch" EierenveiLmg. Het voorstel tot toekenning der vergoe ding bedoeld in artikel 100 der Lager On derwijswet 1920 over het jaar 1928 aan de Vereeniging voor Bijzonder Neutraal On derwijs (g. 1. o.). Als voren (u. 1. o.). Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting, diensten 1929 en 1930, en ver der voorkomende zaken. Wijziging verordening betreffende het financieel beheer van het Gem. Woningbedrijf en het Gem. Pensioen- De boekhoudingen van het Gemeentelijk Woningbedrijf en van het Gemeentelijk Pensioenfonds worden sedert de reorgani satie van het kantoor van den gemeente ontvanger, in afwijking van den oorsproi.- kelyken opzet, welke grondslag vormde voor de redactie van de artikelen 3 resp. 4 van de desbetreffende verordeningen, niet meer ter secretarie (afdeeling controle Fi nanciën en Belastingen, welke afdeeling deels een zelfstandige dienst is geworden), doch door den administrateur ten kantore van den gemeente-ontvanger gevoerd. Daar om is- het wenschelyk de .redactie 4er aan gehaalde artikelen in overeenstemming met den tegenwoordigen toestand te brengen. Ter bevordering van de uniformiteit ach ten B. en W. het gewenscht deze redactie gelyk te maken aan die van de betreffende bepalingen in de verordeningen op het b° heer van den Gemeentelijken Stortings- en Ophaaldienst en Spaarbank. By een al geheele herziening van de ver ordeningen voor het Gemeentelyk Grondbe drijf, welke in behandeling is, zal daarmede eveneens rekening worden gehouden. Het aangaan van een kasgeldleening. Groot 200.000,.tegen een rente van 3'/» Door aflossing van de ryksvoorschotten, verleend in het belang der volkshuisvesting op de thans in het Grondbedrijf gebrachte gronden van Burgvliet' 'en ,/St. Joseph" is de kaspositie der gemeente van dien aard geworden, dat B. en W. het wensche lyk hebben gevonden wederom enkele aan biedingen te vragen voor het plaatsen eener tydelyke kasgeldleening. Dit te meer, aan gezien de jongste di%contoverlaging van de Nederlandsche Bank geen wijziging heeft gebracht in de door de gemeente aan haar bankinstelling te betalen rekening-courant rente. Deze bedraagt 1 boven het pro messe-disconto der Nederlandsche Bank (thans 31% evenwel tot een imini- mum van 5 De meest voordeelige aanbieding, welke B. en W. hebben ontvangen, is die van do heeren Staal Co. q.q. te 's-Gravenhage die voor den tijd van 3 maanden, ingaande 15 April 1930, tegen een rente van 3% per jaar een bedrag aanbieden, groot 200.000.Voor hun bemiddeling vragen zij een provisie van over het nomi- - ^nale leeningsbedrag. Aangezien het afsluiten dezer kasgeld leening zooals uit het bovenstaande blijkt, een belangrijke rentebesparing kan opleve ren, stéllen zij den raad voor op de aanbie ding in te gaan. Wijziging legesrechten. Vaste prijzen. De verordening op de heffiqg van rech ten, wegens de uitgifte van stukken, do ■verrichtingen van den burgerlijken stand en andere door of vanwege het gemeente bestuur verstrekte diensten (gemeenteblad no. 341 van 1922) bepaalt o.m., dat voor gedrukte stukken per bladzijde octavofor maat verschuldigd is een bedrag van 0.05. Stuit ,fieze heffing voor drukwerken van geringen omvang op geen aoemenswaardi ge bezwaren, ten opzichte van drukwerken van eenigen omvang kan dit niet gezegd worden. Het belangrijke bedrag aan rech ten, dat dientengevolge verschuldigd i», moet, waar het gedrukte stukken, als de algemeene verordening van Politie en de Bouw- en Woningverordening dezer ge meente betreft «voorschriften die door meerdere ingezetenen dikwijls dagelijks moeten worden geraadpleegd, dan ook in hun bezit moeten zyn en die geleidelijk een grooten omvang hebben aangenomen als een groot bezwaar worden aangemerkt. Beide verordenir%en zijn thans opnieuw in druk verschenen eji het juiste tydstip in den prys wijziging te brengen is dan. ook thans aanwezig. Het komt B. en W. voor gezien den omvang der verordeningen en den kosten- den prijs dat de kosten v«or verkrijg baarstelling dezer verordeningen op een vast bedrag worden gefixeerd en in den" vervolge niet meer per bladzijde worden berekend. In dit verband geven zü den raad «n overweging den prys dezer verordeningen, behoudens Koninklijke goedkeuring, als volgt te bepalen: a. de algemeene verordening van Politie op 3.per exemplaar; b. de Bouw- en Woningverordening op 2.per exemplaar. De reorganisatie van de brandweer. Brandkranen. Een uitgaaf van 1822.75. By schrijven van 17 Maart j.l. verzoekt de opperbrandmeester aan B. en W. te be vorderen, dat de bestaande schroefdraad koppelingen op de ondergrondsche brand kranen worden vervangen <doo| jiajonet- of klauwkoppelingen. De beataandg aansluitingen van ver ouderd type worden nJ. spoediger bescha digd en moeten by bestelling speciaal ver vaardigd worden. Aangezien de nieuw geplaatste brandkra nen daarom van bajonetkoppeling voorzien worden, achten zy het met den opperbrand meester ook ter wille van de uniformiteit gewenscht, alle brandkranen van deze kop peling te voorzien. Er zal een uitgaaf van 1822.75 mede gemoeid zyn, waarmede de kosten van reorganisatie der brandweer zullen moeten worden verhoogd. Beroep tegen weigering bouwvergunning aan Joh. Dessing <k Co. Bij adres van 19 Maart j.l. heelt dt firma J«n. Dessmg Co. zien tot den ruuu gewend met het verzoek haar alsnog ver gunning te verleenen voor dén bouw v>u een koienioods op een terrein aan den Turt- singei, kadastraal bekend ut gemeente Gouda, sectie E nos. 618 en 181 i, welke ver- gunning haar door B. en W. is geweigerd by beschikking van 11 Maart 1930. Deze beschikking is op 14 Maart d.a.v. aan recla- mante medegedeeld, zoodat zij binnen den door de Bouw- en Woningverordeniiqjr ge- stelden termijn in beroep ib gekomen. De afwijzende beschikking van B. en W. steunt op artikel 129 der „oude" Bouw- en Woningverordening, waarin o.m. is voorge schreven, dat „by het bouwen, verbouwen of vernieuwen van niet tot woning bestem de gebouwen, alle gevels en balkdragende muren van het gebouw, benevens de schei dingsmuren tegen andere gebouwen van steen gemetseld (moeten) worden", aan welk voorschrift het onderhavige bouwplan niet voldoet. Het derde lid van dit artikel geeft aan B .en W. bevoegdheid om dispen satie te verleenen van bovenvermeld voor schrift. Zy achtten geenszins termen aan wezig tot gebruikmaking van deze bevoegd heid over te gaan, vooral niet met het oog op brandgevaar in het aaneengebouwd com plex gebouwen ter plaatse. Adressant verklaart zich bereid aan eventueel gestelde nadere eischen voor den voorgevel tegemoet te willen komen en ver zoekt den raad van de aangehaalde dispen- satiebepaling gebruik te willen maken. B. en W. kunnen het aanbod betreffende de verandering van de materiaen voor den voorgevel gevoegelijk buiten beschouwing laten. Indien reclamante de kolenloods van andere materialen wil bouwen, dan zal zij zich tot het bekomen eener bouwvergunning tot B. en W. moeten wendep. Wat haar verzoek om dispensatie van het aangehaald voorschrift betreft .merken B. en W. op, dat artikel 6 der Woningwet geen beroepsrecht toekent van dispensatie- bepalingen. De raad mist dan ook de be voegdheid de gevraagde dispensatie te ver leenen. lp verband daarmede stellen zij den read voor reclamante in haar beroepschrift niet ontvankelijk te verklaren. Ophooging voetbal vélden. Koeten 1750.—. Bij den aanleg van de voetbalvelden langs den straatweg GoudaBodegraven, moes ten voor de achterste twee velden, welke respectievelijk zyn verhuurd aan de R-H- V.V.i„D.O.N.K." en de Goodsche Sportvcr- eeniging twee door het terrein loopende slooten worden gedempt. Reeds tydens de uitvoering der werk zaamheden vertoonden de terreinen, ter plaatse van de gedempte slooten, inzinkin gen, welke zooals aan B. en W. door den directeur van Gemeentewerken is bericht thans gemiddeld 20 c.M. bedragen. De kosten van het ophoogen der verzak te plaatsen zijn door genoemden ambtenaar begroot op 1760.—. Waar deze ophooging voor het goed be speelbaar zijn der velden noodzakelijk is, stellen B. en W. den Raad voor hen te mach tigen de noodige werkzaamheden te doen uitvoeren, en daarvoor een bedrag 1750.beschikbaar te «tell«n. He wet op de Trekhonden. Een adres aan den Raad. Het bestuur van de afdeeling „Gouda e. o." van den Bond tot verbetering van don Trekhond, heeft zich bü adres van 22 Maart 1930 tot den raad gewend met het verzoek aan deze afdeélmg te willen verleenen: 1. een bedrag van duizend gulden ter ondersteuning in de voorziening van deug delijke en voor de wet geschikte trekhon den aan hen, wier hond door de beslissing van Gedeputeerde Staten in laatste instan tie afgekeurd zijn; 2. by niet inwilliging van in sub. 1 ver vat verzoek, een bedrag van duizend gulden als voorschot of leening op langen termor zonder rente; 3. uitstel van toepassing van de wet op de Trekhonden tot 1 October a^., m.a.w. toestemming om de by de beslissing van Gedeputeerde Staten afgekeurde honden te mogen gebruiken tot 1 October a.s.; 4. Uw zeer gewaardeerde medewerking tot dringende afhandel mg van het in dit request vervatte verzoek in Uw Raad van Maandag 24 Maart a.s. In de vergadering van 24 Maart j.l. werd dit adres om advies in handen van B. en W. gesteld, zoodat aan het sub. 4 gedaan ver zoek door den raad geen gevolg is gegeven. Het sub. 3 gedaan verzoek is niet voor inwilliging vatbaar. De wet verbiedt het gebruik van deze honden en het behoort niet tot de competentie van den gemeente raad daarin verandering te brengen. Tot inwilliging van de sub. 1 en 2 ver melde verzoeken, kunnen B. en W. niet nd- viseeren. De Trekhonden wet regelt onderwerp van Algemeen (Rijksbelang, ter wijl zy geen bepalingen inhoudt, welke de gevolgen betreffen, die door de wet worden veroorzaakt. Het kan niet geacht worden tot de taak der gemeenten te behooren, ten aanzien dier gevolgen regelend op te treden. Evenmin achten B. en W. het op haar weg liggen op de door adressanten aangegeven wijze tegemoet te kohïen aan de bezwaren, welke eenige ingezetenen van die gevolgen ondervinden. N Een uitspraak van. de Kroon. Het geschil tusschen de Gemeente en het Bestuur der Frinses Juliana School. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben op 14 November, met vernietiging van het Raadsbesluit van 22 April 1929, bepaald dat het bestuur van de Ver. tot stichting en instandhouding van christelijke scholen, gevestigd alhier, op grond van art. 100 der L.0.-wet 1920, over het jaar 1927 voor zyn school voor uitgebreid 1. o. aan de Burge meester Martenssingel, Prinses Juliana- school, aanspraak kon maken op een be drag van 3200. Van die beslissing is de Gemeenteraad in beroep gegaan by de Kroon met het resul taat dat thans in hoogste instantie de Ge meente in het gelijk is gesteld, waardoor een belangrijke besparing voor de gemeen tekas is verkregen. 411 Voor die slachtcdew van den Watersnood in Zuid-Frankrijk. De collecte hier ter stede ten bate van de Blachtoffera van de Watersnood in Zuid- Frankryk heeft Woensdag 127.82% opge bracht. Het comité betuigt zijn dank aan alien, die meegeholpen hebben. De secretaresse verwacht ^gaarne de in omloop zijnde strookjes zoo spoedig mo gelijk. Ry kspostspaarbank. Aan het postkantoor te Gouda werd in de maand Maart op spaarbankboekjes in gelegd 27.919-17 en terugbetaald 41.383.47 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 13.464.80 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 50. en afgeschreven nominaal 600. Derhalve minder in- dan afgeschre ven 560.— Attractie-avond Goudsche HJLS.-Vereeniging. De Goudsche H.B.S.-Vereeniging houdt morgenavond te half acht een attractie avond in de zaal Kunstmin: van de Soc. ,Dna Genoegen". Eerste algemeene vergadering van den Jongerengroep van den Bond van Kaasproudcenten. Deze eerste algemeene vergadering had plaats op Donderdag 10 April te Gouda. I)e vergadering was buitengewoon goed be zocht. Ongeveer 100 leden uit verschillende deelen van Zuid-Holland w aren tesamen ge komen. De voorzitter, de heer 0. J. v. d. Heuvel, opende de vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst, temeer daar de Vereeniging nog zoo kort bestaat en zette daarna uitvoerig uiteen in een gloeien de toespraak: „Waarom en waartoe Ver enigingen van Jongeren". Hierna dankte de voorzitter de heeren van Wynen voor de moeite, die zy zich ge troost hadden voor het oprichten van dezen Jongerengroep. Ook bracht hy een speciaal woord van dank aan den heer v. IJzeren in Meerkerk, die erin geslaagd was de groot ste afdeeling te stichten. Na enkele mededeelingen en toelichtin- ïen van. de statuten kwam de bespreking v»n het zomerprogram aan de beurt. De plannen hiertoe werden toegelicht door den Wcretaris, de heer W. van Wynen, die ®awt koert uiteenzette het nut van excursies, h verband met de algemeene ontwikkeling der Jongeren. Hy meende, dat het niet be- Mtot noodzakelijk was alleen excursies te houden naar dingen van direct boeren- belang, maar men kan ook gerust eens uit vliegen om een en ander te gaan bezien, wat geheel buiten het boerenbedrijf valt. Hier toe had hy van enkele reizen begrootingen gemaakt n.l. voor een reis naar: l>e Zuider zeewerken, De Wereldtentoonstelling van Antwerpen, De Kippenfokkerij in Beekber gen- Na eenige besprekingen werd. besloten tot een excursie naar de tentoonstelling in Ant werpen en wel ongeveer half Mei. De rege- ling hiervan is overgelaten aan het Bestuur. In den loop van den zomer zullen er nog andere excursies georganiseerd worden. Hierna volgde de verkiezing van een voorzitter. De voorzitter, de heer v. d. Heu vel, trad af en stelde zich niet herkiesbaar. Na een stemming werd raet overgroote meerderheid van stemmen de heer J. W. van IJzeren te Meerkerk tot voorzitter be noemd, die een woord van dank sprak voor het in hem gestelde vertrouwen. Uit het Hoofdbestuur werd na een stem ming een dagely'ksch bestuur gekozen be staande uit: J. W. van IJzeren, Meerkerk, Voorzitter; P. van der iLnde, Haastrecht, Penningmeester; W. van Wynen, Gouda, Secretaris; T. van Schieveen, Gouderak. Hierna volgde de rondvraag. De heer Stuurman Jr. vroeg het woord en gaf in dichterlijken vorm uiting aan zyn gevoelens jegens den Jongerengroep. Ook de heer W. Both te Ouderkerk sprak nog enkele vurige woorden tot opwekking. Na nog eenige toelichtingen van den voorzitter sloot deze met een woord van dank de ver gadering. Intusschen hadden de leden den inwendi- gen mensch versterkt en werd een bezoek gebracht aan de kantoren en kaaspakhuizen der Producent, waarna opi het kantoor dier Vereeniging aan de leden thee werd aange boden. De heer v. IJzeren dankte daarna de di rectie van de Producent voor al hetgeen men had gezien en hoopte, dat het voor de leden van den Jongerengroep, die nu, zagen, wat door vereenigen kan worden bereikt, aanleiding mag zyn ook deze Vereeniging later door hu» lidmaatschap te steunen. Een aanrijding. Gistermorgen 11 uur had een aanrijding plaats in de Wydstraat tusschen de wielrij der G. iR. wonende alhier en een vrachtauto bestuurd door J. S. uit Streefkerk, met het gevolg dat het achterwiel van het rijwiel ernstig werd beschadigd. De wielrijder be kwam geen letsel. Verzekering dekt de schade. In de Kattensingeigracht gevallen. Woensdagavond omstreeks half zes viel het 4-jarig zoontje van den heer M. spelen derwijs nabij de Rabathbrug in de Katten singeigracht. Het jongetje werd door den brugwachter A. K. met een dreg op het droge gehaald en door zyn broertje naar huis gebracht. Hy had geen letBel beko men. Aanrijding- Donderdagmorgen omstreeks 9 uur werd 4e 19-jarige M. B. alhier, die gezeten was op zyn rijwiel, op de Markt aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. S. uit Streefkerk, met het gevolg dat het rij wiel totaal werd vernield. De wielrijder zelf bekwam geen letsel en is zelf de schul dige van deze aanrijding. Agenda. 12 April 7i% u. .Soc. „Ons Genoegen" zaal Kunstmin Goudsche H.B.S.-Vereeniging Attractie-avond. 13 April, 11 uur v.m. Clubgebouw Roei- en Zeilvereeniging Gouda. Alg. Ledenverga dering. 13 April 11% uur Soc. „Ons Genoegen" Opening van het concours van de Goud- wie Mondharmonicavereeniging „Excel sior" door Burgemeester Gaarlandt. 14 April 11 uur Stolwijk Gemeenteraad. 14 April 2 uur Stadhuis Raadzaal Gemeen teraad. 14 April 8% uur. Soc. de Réunie. Jaarl. Alg. Vergadering Ver. tot Bestr. der Tuber culose. 16 April 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit, Concert Motet- en Madrigaal- Vereeniging onder leiding van Sem Dres den. 16 April 8 uur gebouw „Daniël" Cursus E. H.B.O. onder leiding van Dr. Evers. 22 April, 2 uur. Stadhuis. Aanbesteding Rioleering Kort-Haarlem. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel L. Tiendeweg zal tot en met 11 April, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur de» avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Woensdagmiddag is de koopman, Slinger land, te Lekkerkerk, alhier van de fiets ge vallen, waardoor fiefs met mand, geladen met verschillende artikelen, te water ging. Door bereidwillige handen werd allee weer op het droge gébracht, doch de koop man had veel schade geleden. BOSKOOP. Op de gehouden vergadering van de öp- nieaw opgerichte gymnastiek- en turnver- eenyjing „Hou-Vast", zyn tot bestuursleden gekozen de heeren: A. Frank, Voorzitter; T. J. Kaptein, Secretaris en A. A. Verkade, Penningmeester. Tot leider werd benoemd, dè heer Bom, leeraar m.o. gymnastiek te Gouda. De vereeniging telt momenteel 70 leden boven de 16 jaar. Het ligt in de bedoeling om eerstdaags met de muziek aan het hoofd en gekleed in bonidscostuum, een wandeling door de ge meente te maken. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling", rife Boskoop. 11 April. Ophelia 0.60; Golden Ophe lia Ü./O—Ü4K); Hailley J 1.66—l.bü; Clau dius Fernet 1.40; Butterfly 1.10; Mac Keiler 1.10; With. Hordes j 1.001.40; Kosalandia 0.801.20; Edith Helene 1.80; Kilham 1.30; Phoebe 0.90; Fo- lyanthdrozen 1.9Q2.40; Lathyrus 0.22 0.20; Viburnum opulus 1.00—1.50| Tul pen../ 0.41—0.60; Violieren 1.04; Seringen 2.00; Anemonen 0.16; Hortensia in pot 1.501K0 per stuk; Azalia Molis 0.20— 0.40 |Mr tak. UOuDEKAK. Gisteren is zekere K. wonende alhier en werkzaam by de sluiswerken naby Gouda, door een zandtrein aangereden. De jonge man bekwam een gecompliceerde beenbreuk en is naar het van Iterson Ziekenhuis over gebracht. haastrecht. Bouwvergunning. Dour Burgemeester en Wethouders van Viist is aan Wed. A. Streng te Haastrecht vergiuiuuig verleend tot het bouwen van een nieuwe landbouwerswomng aan den West- Vlisterdijk te Vlist, söotie A. No. 926. Hinderwet. Aan de N.V. American Petroleum Com pany te 's-Uraveuhage <is vergunning ver leend tot het oprichten van een ondeigroud- sehe benzme-bewaaaplaate voor pl.ui. 6000 L. met afVipm nchting op ecu perceel grond te ötoiwijkersluie, aeotie A. No, 1944. Keuring. De volgende ingeschrevenen der lichting 1931 zijn door den Keurmgsr&ad geschikt bevonden J. Boer, J. C. Broer, J. de Bruin, G. J. Kompier, J. Noorlandar, A. Speksnij der en J. A. J. Versteeg; afgekeurd zijn 3 ingeschrevenen. Vastrechttarief. Dinsdagavond hield Ir. Dijker op uitnoo- diging van het gemeentebestuur een inlei ding over de toepassing van het vaatrecht- tanef in het sportgebouw Concordia, dat daartoe welwillend waa beschikbaar gesteld. De opkomst was maar matig te noemen. Na een korte toespraak van den Burgemeester gaf Ir. Dijker een uiteenzetting van den grondslag waarop het z.g. vastrechttarief berust tn van de wijze waarop het berekend wordt. VA de gelegeahedd tot het «tellen van vragtrtpwerd door een 3-tal aanwedgeu gebruik gemaakt. Vervolgens werd eeai aan tal lantaarnplaatjes, betrekking hebbende op de opwekking en het gebruik van electri- schen stroom vertoond. Koninginnefeest 1930. Nadat reeds op 28 Februari een eerste bijeenkomst had plaats gehad, is Dinsdag avond opnieuw een drukbezochte vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van den burgemeeser, ter voorioopige vaststel ling van plannen voor de viering van den 5Qsten verjaardag van H. M. de Koningin. Het feest is vastgesteld op Donderdag 28 en Vrydag 29 Augustus a.s. De organisatie en leiding zyn in handen van de vereeniging „Oranje Nassau", wel ke voor de verschillende ondeideelen wordt bijgestaan door biizondere^'pommiasies. In de eerste plaats is ingesteld een com missie voor de financiën, waarin benoemd zijn de hèeren: J. Abresch, C. Broere Jz., W. D. Eerland, M. van der Graaf Mz., M. van der Graaf Wz., M. de Jong Hz., C. H. W. Meijer, P. Neef, D. A. Oskam, J. van Riemsdijk, C. H. Schieven, B. Streefland Az., G. van der Voet Jr., G. van der Vos, I. van der Vos, C. van der Wouden Dz. en C. A. van Zoest. Vervolgens is besloten tob ten schoolfeest op alle scholen afzonderlijk en tot gemeen schappelijke kinderspelen, waarvoor de heeren Broere kosteloos een stuk weiland ter beschikking stellen. Deze feesten worden georganiseerd door een commissie, samengesteld uit de verte genwoordigers van'de personeelen der scho len, van de bijzondere schoolvereeniging en de oudercommissies. Voor de volksspelen, optocht e.d. zorgt een commissie, gevormd uit de zangvereeni- gingen, de muziek -en gymnastiekvereeni- ging ,de Reede;r ij kerskamer en de IJscLub. Nader zal onder 't oog worden gezien de vorming van een commissie voor versiering en verlichting, terwijl buurtcommissies in gesteld zullen worden voor Opperduit, Schagt en de Tiendwegen. Behalve de vereeniging „Oranje Nassau" hebben dertien plaatselijke vereenigingen en een groot aantal particuliere ingezete nen hun medewerking voor het welslagen van dit feest toegezegd. STOLWIJK. Vergadering van den Raad der gemeente Stolwijk op Maandag 14 April 1930. v.m. 11 uur. Agenda: Notulen. Aanvulling Instructie voor 4en Opariohter- Metoropnemer van het G.E.B. Vooretel van Burgemeester en Wethouders inzake volkstelling. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal der plaatselijke inkomstenbelasting dienstjaar 1930—1931. Vaststelling verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden. Vaststelling kohier van de hpnderibéLae- ting dienstjaar 1930. Rondvraag. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hulp in nood!! Het Bestuur der Nederlandsche Afdeeling van den Wereldbond der Kerken besloot om tot een algemeene hulpactie Op te roepen voor: De Russische vluchtelingen! Bij het gebed en het protest van duizenden moet komen de daad. In een brief uit Rus land van 8 Fehr. '30 staat: „MDliioaienhan den «trekken zich uit naar het Weeten om hulp: Broeders helptf' In een. brief van 4 Febr. '30 staat de ver zuchting: „Wat helpen alle gevoelens en het badden in de kerken, als niet ook de daad daarbij koaitl Het gelooi zonder wer ken is dood. Walmeer niet zeer spoedig hulp komt, zijn wij allen verloren-" Het zwaar getroffen Fransche Protestantisme! Door de averstroamtog in Zuid-Frankrijk is een der centra van iret Fransair Protes tantisme zoo getroffen, dat een tot oordee- len bevoegde Franachman de ramp verge lijkt met die van de herroeping van bet Edict van Nantes„Helpt mede, dat het l-'ransche Protestantisme spoedig dezen slag te boven komt!" Den Chineeschen Hongersnood I Volgens Dr. John Mott zijn reads twaalf millioen den hongerdood gestorven. Wan- iu'er niet vóór den eerstvolgenden oogst ge holpen wordt, zijn nog laag geschat minstens twee millioen menschen aan den hongerdood prijsgegeven. Ontzettend! Wiens geweten kan liier hulp weigeren r Alle inkomende gelden worden gelijkelijk verdeeld voor de bovengeuoemde doelein den, tenzij anders word^ bepaald. Zij worden gezonden aan Prof. Dr. A. Keiler, den. Di recteur van liet „Centraal Bureau voor ker kelijke hulpverleening" t« Genève. Laat Nederland niet achterblijven in de internationale hulpactie! Namens het Bestor van de Nod. Afd. v. d. Wereldbond der Kerken. Prof. Dr. J. A. CRAMER, Utrecht, Voorz., postrekening 33669. Dr. J. C. WISSING, liel, Secr.-Penn., postrekening 126037. Prof. Mr Dr. A. VAN DEN BERGH. Ds. F. DIJKEMA. Ds. J. W. K. HOEVERS. L. J. VAN WIJK. Tiei, ApnL 1930. 4 P.S. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 Dinermuiziek. 6.45 Cunsus Spaansch. 7.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 7.45 Gramofoonplaten. 8.01 Conoert (omroeporkest). 8.30 Lezing A. Veraart. 9.30 Studao-opvoenng van „Betje", spel in één bedrijf. 11.00—12.00 Gromofoonpl&ten (gevarieerd Huizen.. K.R.O. 6.40 Spreekbeurt. 7.10 Graiuofoonplaten. V.P.K.O. 7.30—10.30 Spr. en concert. Daventry 7.00 Oeito-euitea van Bach. 8.05 Concert. 9.0G Orkest. 10.50 Pianorecital. 11.2012.20 Dansmuziek. Radio by de overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Bij de overstroomingen in Zuid-Frankrijk hee(t de radio buitengewoon goede diensten iMswerzen. Allerlei berichten betreffende ver miste personen werden over Radio-Toulouse uitgezonden, daar ook de sender van Zuid- Frankrijk, Radio-Agen, door de overstroo- ming ernstig beschadigd was. Eveneens wer den verzoeken aan de luisteraars gericht om te trachten onderdak te verleenen aj,,t de dakiooze slachtoffers van deze ramp. Alle officieela telegrafiezenders, vooral ook die ai an den militairen dienst verzorgden het telegramverkeer, daar ook de telefoon- en telegraafverbindingen voor Jlen groot deel verbroken waren. LAATSTE BERICHTEN. dkaadloozk dienst. Een vreeselyk ongeluk. 14 kinderen en een onderwijzer verdronken. Plezierboot op de Jaloerivier om geslagen. TOKIO, 11 Aprü. (V.D.) Op de Jaloe rivier op Korea is tengevolge van een plot seling opgekomen storm een plezierboot, waarmee 20 kinderen onder leiding van een onderwijzer een uitstapje maakten, omge slagen. 14 kinderen en den onderwyzer ver dronken. De overigen konden worden gered. Ernstige scheepsbotsing. Geen persoonlijke ongelukken. HAMBURG, 11 April (V. iD.) In den af- geloopen nacht vond in de haven van Ham burg een vry ernstige scheepsbotsing plaats tussschen het uitgaande Duitsche stoomschip Cattaro en het uit Engeland ko mende Duitsche schip 'Robbert Sauber. Beide stoomschepen werden aan den voor steven zwaar beschadigd, terwyl zij boven dien het anker verloren. De schepen zullen in Hamburg gerepareerd moeten worden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet vóór. Ernstig motorongeluk. Een bekend chemicus en zijn zus ter gedood. POTSDAM, 11 April (V.D.) Vanmorgen vond bij Glindow een ernstig ongeluk plaats. Een vrachtauto kwam in botsing met een motorrijwiel dat bestuurd werd door den chemicus Dr. Wilhelm Titius terwijl zijn zuster op de duo zat. De motor werd door den vrachtwagen een eind meegesleurd en de berijders waren op slag dood. Dr. Titius heeft in Duitschland veel be kendheid verworven door zijn vele popu laire radio-voordrachten over scheikunde. De doodstraf in Denemarken afgeschaft. KOPENHAiGtEN, 11 April (V.D.). Het Deehsche parlement heeft het nieuwe wet boek van strafrecht aangenomen. Hierdoor wordt in Denemarken de doodstraf afge schaft. Wogens moord op zijn stiefzuster. REGtBNSBURG, 11 April (V.D.) De wenklooze 21 jarige fabrieksarbeider Bier- schneider Keihei nv—W inzer is door de jury rechtbank te Regentsburg wegens moord op *9n stiefzuster Waftmrga Suess ter dood veroordeeld. Hü had het meisjes tweemaal in de Donau geworpen en toen zy ook voor de tweede maal weer boven water kwam was hij haar nagesprongen en haar zoolang de keel dichtgeknepen tot zij bewusteloos was en haar daarna weer losgelaten zoodat zij verdronk. Ernstige scheepsbotsing. Geen persoonlijke ongelukken. HAMBURG, 11 April. In de afgelaopen nacbt vond in de haven van Hamburg een vrij ernstige scheepsbotsing plaats tuaëdhen het uitgaande Duitsche stoomschip „Cotto- ro" en hel uit Engeland komende Duitsche sdhip „Robert Lauber". Beide stoomsche pen werden aan den voorsteven zwaar be schadigd, terwijl zij bovendien liet anker verloren. De «diepen zullen in Hamburg gerepareerd moeten worden. Persoonlijke ongevallen deden iziph niet voor. De Vlootconferentie. Geen politieke formule. LONDEN, 11 April (V.D.) Nu men de tusschen Engeland en Frankrijk politieke formule definitief heeft laten schieten, con stateert de Times, die doorgaans goed op de hoogte bleek te zyn, dat bij eventueel e verdere onderhandelingen tusschen de vlootmogendheden deze formule niet weer zal opduiken. Zij heeft moeten dienen om de moeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië te overwinnen. Haar aanvaarding zou gebonden zyn geweest aan een overeen komst i. z. tonnage en aan den Italioan- schen eisch voor pariteit met Frankrijk. De moordaanslag op Poppy Bekkering. De verdacht# bekent. BATAVIA, 11 April. Naar wij vernemé» heeft de in verband met den moordaanslag op de 18 jarige Poppy Bekkering gearres teerden verdachte Karim (Bin Abdullah hedenmorgen een volledige bekentenis af gelegd. ui.^j Een noodlottig ongeluk. De eigenaar van een smederij gedood. MEDEMBLIK, 11 April. Gisterenavond is te Twisk een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De heer L. Smit, smid alhier was bezig een electrische pomp te plaatsen bij zyn Nortonwel. Aanvankelijk wilde dit niet best lukken, maar tegen den avond was hjj toch zoover dat de pomp in werking kon worden gesteld. Nadat deze een poosje had gewerkt wilde de heer Smit zich overtuigen of het reservoir niet lekte. Daarbij maakte hy zeer onvoorzichtig gebruik van een lu cifer. Door knalgas dat zich intusachen ont wikkeld had sprong het toestel uit elkaar en de heer Emit werd eenige meters de lucht in geslingerd. Zeer ernstig gewond en bewusteloos werd de man opgenomen. Hij is enkele uren later overleden. De man was gehuwd en laat vrouw en» een kind achter. Vier jaar geëischt wegens brandstichting. ASSEN, 11 April. Het O.M. 4>ü de recht bank te Assen eiBchte heden tegen L. van de Nieuwendyk, vroeger verpleegde v. d. Landkolonie Fhiladelfia, thans gedetineerd wegens brandstichting in de woning van den directeur aldaar. 4 jaar gevangenis straf. WISSELKOERSEN. 10 April. 11 April. Officiea. Londen 12.10"/» 12.11'/» Berlijn 59.45 59.42% Parijs 9.75 9.76% Brussel 34.75% 34.76% Zwitserland 48.25 48.26 Weenen 35.12% 36.10 Kopenhagen 66.67% 66.67<% Stockholm 66.96 66.96 Oslo 66.67% 66.67% New-York 2.49'V- 2.49"/* Niet-officieel. Praag 7.37% 7.87% Madrid 31.12% 30.07% Milaan 13.06% 13.06% Prolongatie 2% Beursoverzicht. ,De beurs beantwoordde heden allerminst nan de daaraan gestelde verwachtingen. Hoe wel New-York een onregelmatig verloop Jrad wee de beurs vaat. Dit riep op de odhtend- beurs een gunstige «temming in het leven maar 's middags ging het behaalde avance weer verloren. De aandacht qanéentreerde riah op Philips die op <le hoogste koers van gisteren opecden doch later beneden 480 verhandeld werden. Margarine Unie waren prijshoudend. OaJvt JDéDt Verkeerden in reactie. De A ocoustiek aandeel en liepen ver der op maar kondien zich later niet geheel handhaven. Aku'e waren niet veel veran derd. Van de buitenkndbche soorten veroor zaakten Zweedfiche lucifers eenige beweging waarbij de koers ieta hooger kwaon te lig gen. Tabakken waren geheel op den achter grond geraakt. De Sumatra soorten hieven op péll. Bij de Rubberaandeelen ging zoo goed (ds riete om, doch zij waren prijshoudend. Ko ninklijke werden op kalme wijze onbezet; ondanks de hoogere New Yorkoóhe noteerin gen waren deze hier onveranderd. H.V.A. zetten vast in moor si spoedig gang de koerswinst weer verloren en men kwam beneden de laagste vorige noteeringen terecht. De Ametihaanacftve markt was stil. Enkele fondeenaoorten spreidden eenige bedrijvig heid ten toon. - .-In SS=B—S-gg=B=SBBBEMgB3BgBggg" RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 April. Verwachting. In het Noorden zwakke tot mat^^N- O. tot N. W. of Z. wind. Zwaar bewdkt tot betrokken. Mogelijk eenige regen. Zelfde temperatuur. In het Zuiden zwakke veranderUjkke wind. Nevelig tot half 'bewolkt. Weinig of geen regen. Iets zachter.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2