HEEREN 1 ezojüL Gemeenteraad van Gouda LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. STOOMENI als nieuw geperst ST00M-VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ 11DE PELIKAAN" Gouda worden. Er bestaat weinig hoop de overige -vijf ar beid ere levend te voorschijn te brein- BINNENLAND. Gift van de Koningin. Voor.de noodlijdenden in Zuid- Frankrijk. H. M. de Koningin, die wegens den hof rouw verhinderd wae den liefdadigheids- avond ten bate van de noodlijdenden van den watersnood in Frankrijk bij te wonen, beeft door een belangrijke gift van haar be langstelling in het doel van dien avond doen blijken. Het onthullen van het gedenkteeken voor Juliana v. Stolberg. Het heeft H.ILH. Prinses Juliana be haagd, de plechtige onthulling van het ge denkteeken van Juliana van Stolberg te willen verrichten. De onthulling zal plaats vinden op het Louise-de-Uolignyplein te 's Gravenhage op den 23sten April e.k. te 1.30 n.m. Dr. T. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, werd bereid gevonden, een rede te houden. Nadat het gedenkteeken onthuld is zal dit door het comité worden overgedragen aan de Gemeente 's Gravenhage. Het gesproken woord, zoomede het ver loop der plechtigheid, zal door de A.V.R.O. worden verspreid, terwjj! luidsprekers op het terrein der plechtigheid aanwezig zul len zjjn. De Kali-quaestie. Een belangwekkend Fransch oordeel. De l'arijsche correspondent van het libld. meldt: De „Journée IndumtrieUe". die omtrent de aaugelegeuliéden van de „Sooiete Conuner- ciale dos Potasses d'Alsaoe" «eer goed inge licht pleegt te zijn, schrijft naai- aanleiding van 4iet bezoek, dat de onderminister van openbare werken, de heer Falcoz, deze week aan de mijnen en installaties in den Elzas hooft gebracht: „Hoewel de iheer Faiooz géén enkele ver klaring heeft gedaan, meen en wij te weten, dat Iiij oordeelt dat wegens do ontwikkeling van de explodtatje der Elzassisciie kali bin nenkort de haven van Antwerpen zelfs tot baar maximum capaciteit gebracht niet meer voldoende zal zijn. De quaeetie van Rotterdam zou dan eventueel opnieuw ge stold moeten worden,, maar ze zou dan ont- datah zijn van het iriteerendo karakter, dat «Ie rivaliteit tusechen de twee havens er aan gaf, aangezien Antwerpen er zeker vau zou zijn, dat de „Société Commarciaie er niet aan denkt, dia plaats te verlaten, en ander zijds de Beigisolie haven hot niaximdm aan kali zou ontvangen, dat de bestaande lood sen en die, welke ontworpen zijn, kunnen bevatten. „Men moet overigens bedenken, dat er een oogenhiik aal komen, waarop do Fransche scheepvaart misschien op den Rijn het var- voer van de kali, die in de mijnen in den Elzas gewonnen wordt, niet meer aan zal kunnen. Man zal dan gebruik moeten ma ken van üuitsche of Nederlandsche Maat schappijen, en deze zullan misschien weige ren naar Antwerpen te gaan. Liberale Staatspartij. De jaarlljiuche vergadering op 31 Mei. Naar het Vaderland verneemt zal de jmar lij ksche vergadering van de liberale ^taats- partij, die aanvankelijk was bepaald op 10 en 11 Mei te 's-Gravenliage, 31 Mei en 1 Juni m het Kurhaus worden gehouden. Vrouwen niet benoembaar tot burgemeester. Minister Ruys neemt de betreffen de bepaling terug. In het wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet, dat in 1923 onder het minister schap van den heer Ruys de Beerenbrouck werd ingediend, kwam een bepaling voor, waardoor de benoembaarheid van vrouwen tot het ambt van burgemeester en van ge meentesecretaris werd mogelijk gemaakt. Minister Kan handhaafde in zijn gewij zigd ontwerp deze bepaling. Thans zal, naar de Telegraaf verneemt, minister Ruye bij de Memorie van Antwoord, dia spoedig te wachten is, deze bepaling terugnemen. Van het burgemeesterschap meent de minister, dat vooral d« leiding der gemeentepolitie, het opperbevel bij brand enz. eisdhen stel len, waaraan in den regel een vrouw niet voldoet. Vacantiekaarten. Dn Nederlandsche Spoorwegen zullen va- rantiekaarten uitgeven van 18 tot en met 23 April (Paechen), 6 tot en met 11 Juni (Pink steren) en van 1 Juü tot en met 15 Sept. Congres der R-K. Volkspartij. Het voorstel tot fusie met de RJC. Staatspartij. Met op één na algemeene stemmen verworpen. Gisteren werd te Utrecht het congres der R.-K. Volkspartij gehouden waar in behan deling kwam heit voorstel tot fusie met de R.K. Staatspartij. Vanwege het partijbestuur van de R.-K. Volkspartij deelde men mede aan de Maan dagmorgen het volgende medle- Met groote meerderheid werd besloten nie! meer met de R.-K. Staatspartij te vergade- Ten. Een aestal moties werd door den voorzit ter Een slotte gecombineerd! en daaruit bleek en uit de desbetreffende rapporten dat de geformuleerde voorstellen niet voldoende re kening Welden met het doel en streven der loden van de R.-K. Volkspartij, dat mits dijen in d« wijze waarop werd voorgesteld tot do R K Staatspartij terug te keeren geen enkele zekerheid wordt geboden, dat met hét «tiwwi, vastgelegd in beginsel en partij program wordt rekening gehouden en dit zelfs niet zou bevorderd worden door even tueel te slichten studieclubs in landelijk ver band-te organiseeren. Aan de Partijleiding ia opdrpdht gegeven een krachtige ècfo te* «ntplèriien voor d^ programs der R K. Volkspartij Vervolgens nam de vergadering met ge noegen kennis van de mOdedeeling, gedaan door het Dagal. Bestuur der R.K. Staats partij waar d&t als zijn meening te kennen g-*eft: le. dat liet steeds geweigerd heeft de leden der R.K. Volkspartij in hunne katholiciteit aan te tasten en voor uitspraken van eexw. heeren geestelijken zich dan ook allerminst verantwoordelijk stelt; 2e. dat de R.K. Volkspartij het onaange vochten reoht heeft om bepaald zeer ernsti ge reden politiek zelfstandig tie organisee ren. Wijders betreurde *t congres dat de leden der R.K. Volkspartij eerst aan zulke zware en grievende offers moesten blootgesteld worden alvorens men het goed recht der R- K. Volkspartij openlijk erkent als thans door het Dagel. Bestuur der R.K. Volks partij is gedaan. Doot de vergadering werd in afkeurenden zin gesproken over eenige moties-tegen het zittendie Partijbestuur der R.K. Volkspartij in enkele afdeelingen aangenomen en ver klaarde de meerderheid dfe fusie had verdedigd en hun mandaat ter beschikking te stellen, tot het volgend congres. Lr&ftlKINUiJK iSKItililiJWN. Fabrieksbrand te Leeuwarden. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Bissehopstraat te Leeuwarden ui een fabriek van de N.V. Verf fabriek v.h. Johan Zandleveu. Door tot nu toe onbekende oor zaak ontstond de brand iu loet achtergedeel te vau.de fabriek. Met groote snelheid greep het vuur oan zich heen. Gretig vond het voedsel in de groote voorraden olie, lak en verf, welke daar waren opgeslagen. Met een achttal stralen bestreed de brand weer, duo spoedig ter plaatse was de vuur zee, terwijl de omliggende gebouwen werden nat gehouden, hetgeen groote schade voor deze panden ppleverde. Op een gegeven oogenblik ging met een harden slag een vat verf de lucht in, waardoor glas en vonken naar alle kanten wegvlogen. Om 2 uur was men het vur ineeqjÉr, fa briek en voorraden zijn verzekerd, evenals de auto, die mee verbrandde. Ernstig auto-ongeluk. Twee gewonden. Zondagmorgen te ruim vijf uuur heeft op de Weesperajde bij de Krusalaan te Am sterdam een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een Ford-auto is in botsing gekomen met een met melkbussen geladen vracht auto. Beide wagens zijn door tot nu toe nog met vastgestelde oorzaak met vrij groote snelheid op elkaar genoden. In de personen auto, een oud-model wagen voor vier perso nen, zaten naasu elkaar twee ongeveer 23- jange mannen uit Hilversum. Beiden liepen vrij ernstige verwondingen op, vooral aan de beenen, terwijl zij vermoedelijk ook suij- wonden hebben gekregen door de gebroken voorruit. Zij zijn met een auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het O.L.V. Gast huis vervoerd. Op den melkwagen vain de lirma H. Snoek, et Abcoude, bevond zich alleen de chauf feur, dia bij de botsing geen letsel opliep. De personenauto is ernstig gehavend. De V< Ven 's-Gravenhage adres gezonden aan God. Staten van Zuid- Holland, waarin zij, kennis genomen lieb- bendfe van de berichten in de dagbladen be treffende de demping van een gedeelte van liet Brasemermeer, die college dringend ver zoeken, alvorens de daartoe strekkende voorstellen goed te keuren, aan vertegen woordigers van vereenïgmgen tot- bevorde ring van natuurstudie en natuurbescherming en van beoefenaren van de watersport, gele genheid te geven hun bezwaren daartegen kenbr—J de Algeaneene voor Een tragisch sterfgeval. De Ex.-speler Maarten Hofland, toen h|j een wedstrijd bewoonde als toeschouwer, plotseling over leden. Op zeer tragische wijze is gistermiddag de wedstrijd tussehen Excelsior en de Ken- nemers voor den N.V.B.-beker geëindigd. Toen de wedstrijd, die aan het Toepad te Rotterdam werd gespeeld, ruim een half uur oud was en de Rotterdammers met 2—1 de leiding hadden, werd op de tribune een der toeschouwers onwel. Het bleek te zijn Maarten Hofland,, een der jongere Excelsior- spelera, die 's moigaflfe nog voor het tweede elftal vanExcelsior tegen Dindua had. ge voetbald. De 21-jarige jonge man zat tus- edhen zijn broers en zed opeens: „Ik voel me niet lekker worden", waarna hij voor over sloeg. Toevallig was er geen dokter op het. veld aanwezig, zoodat men zich. moest bepalen tot het rustig neerleggen van den bewustelooze. Toen de Gen. Dienst, die gewaarschuwd was, ter plaatse kwam, was hulp reeds te laat. De jongeman bleek overleden. Mishandeling van den gemeenteveldwachter van Spijkenisse. Vrijdagavond is de gemeenteveldwachter Moerland van Spijkenisse in zijn woning door den los werkman C. de BI uit Geer vliet ernstig mishandeld. De veldwachter had dien middag een eind Kippengaas bij de BI. in beslag genomen, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig was Omstreeks 6 uur vervoegde BI. zich aan de woning van Moerland en verzocht hem te spreken. De veldwachter liet hem in zijn woonkamer toe en antwoordde hem op zijn vraag of hij recht had om het rasterwerk in beslag te nemen, dat hij den vorigen avond over die zaak genoeg had gesproken, waarna hij de BI. verwees naar den Offioier van Justitie. Do BI. wond zdoli toen op en begon den veldwachter te bedreigen. Deze was daar van natuurlijk met gediend en verzocht de BI. zich te verwijderen, waaraan deze schoor voetend voldeod, In het pórtaal, dait aan de buitendeur grenst, greep hij Moerland on verwacht vaat en bracht hem verschillends xorqvoor «en qoedo •plj«v«rt*rlng door iBullrlcti-Zout Sinds 100jaar onovertroffen MJi moeilijkeifP.'j'Tn tering, maagpijnen ent »0gr. fl. 0.60 Tablet en tt •,25 en fl. 1.24 Slechts echt In blauw* vemnkMnR met het portret ven den uitvinder. Mons rrs gratis en franco van den hoofd vei tegcnwoorillficr hevige stompen in het gezicht toe, «oodat deze bloedend verwoud werd. De aanvaller trachtte mot «ijli vingers den veldwachter in do oogou to steken on schreeuwde Item toe: „Ik vermoord je'" De hevig verschrikte huisgenooten van den politieman vlogen de straat op eu rie pen om hulp Toegesnelde burgers hebben daarna den veldwachter ontzet. Onmiddellijk war An de burgemeester en de brigadier-com mandant der Rijks veldwartit aanwezig waauia do woesteling in verzekerde bewa- rtng werd gestekt. Moord te Eindhoven. Buren twist in een café om een duif. Gisteravond heeft te Eindhoven aan de Tongel readiest raat een doodelyke steek partij plaats gehad. Zekere A. Smits, bijgenaamd „het Smids ke" een duivenliefhebber bevond zich in het café van De 13. aan genoemde straat in ge zelschap van enkele personen, toen daar omstreeks half tien de 44-jarige gehuwde kapper A. H. Bogers, wonende aan de Bos boomstraat, binnenkwam. Tussehen S. en B. bestond sinds eenige dagen ruzie over een duif, welke duif tegen een antenne-draad zou gevlogen z|jn met het gevolg, dat het beestje was gestorven. B. begon wederom over dit geval ruzie te maken, waarop S. hem te verstaan gaf, dat h|j nu B. dronken was, daarover niet wen ach te te spreken. Er ontstond een woor denwisseling, die zóó hoog liep, dat het tweetal elkaar uitdaagde en naar buiten ging. Enkele minuten later bleek, dat S. eenige steekwonden had bekomen, waarvan één in de linkerborst en de andere in den buik- De man is kort daarna overleden. KERKNIEUWS. De nieuwe aartsbisschop van Ltrecht. Pastoor J. H. G. Jansen benoemd. De vicaris capltuiaris vau liet Aartsbis dom Utrecht, pastoor J.. H. G. Jansen, is benoemd tot aartsbisschop van Utrecht. Pastoor J. H. G- Jansen is geboren in 1868. Zijn eerste opleiding genoot hij te Rol- duc en vervolgen^ studeerde hij aan de se minaria van Culemborg en Rijzenburg. Op 15 Augustus 1893 werd hij tot priester ge wijd. Hij was aJs kapelaan en aasbatent ach tereenvolgens werkzaam te Heeg (Fr.), Sneek en aan de St. WaJburgs-Parochie te Arnhem. In 1899 werd kapelaan J. H. G. Jansen benoemd 'tot Professor aan het Groot-Seminarie te Rijzenburg, welke func tie hij vervulde tot 1908. Ln 1900 werd hij benoemd tot Pastoor te 't Goy bij Schalk wijk. Korten tijd later werd hij Pastoor te Har I ingen en in fel8 pastoor van de Onze Lieve Vrouwen-Parodhie aan de Bildtstraat te Utrecht. In 1921 werd pastoor Jansen Kanunnik van het Metropolitaan Kapitel van Utrecht en in 1929 verliet hij de O. L. Vrouwen-Parochie aan de Böldtstraiat en werd benoemd tot pastoor van de H. Hart- kark te Oudwijk, eveneens te Utrecht, ln het najaar van het vorige jaar werd hij be noemd tot Deken van de stad Utrecht en in October van hetzelfde jaar, na den dood van wijlen den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. van de Wetering, nam hij als Vdcaris- Capitulartó de loopendie zaken van het Aartebisdom waar. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 14 April. Aanvoer: 518 vette runderen, 244 vette en graskalveren, 1266 varkens, 14i schapen en lammeren. PrijzenKoeien le kw. 53-57, Se kw. 47— 5Q, 3e kw. 32- 37. Ossen le kw. 53—56, 2e- Kw. 45—49, 3e kw. 44. Kalveren le kw 80— 86. 2e kw. 65-70, 3e kw. 52J-57J. Schapen le kw. 32-40 Varkens le kw. 35, 2e kw. 35, 3e kw. 34. Handel in koeien en ossen redelijk, prij zen iets hooger. Vette kalveren trage handel, zachtere prijzen. Schapen en lammeren zeer kalme haai'del, prijzen stationair. Varkens redelijke handel, lagere prijzen. Aardappelprijzen Rotterdam. 14 April. Brielsche eigenheimers. 1.00 -1.40, Zeeuwsohe. blauwen 3.00-3.50, idem eigenheimers 0.90-1.10, id. bonten 2.75-3.30 Bravo's 1.80—2.30, Footers 0.90—1.30, Rood Star 1.50-1.75, Malta winter 5-7* ct. Vlasmarkt Rotterdam. 14 April. Aangevoerd: 10405 K G. blauw 0.821-1.05, 3000 K.G. Holl. geel 0.75-1.00, 1000 K.G. Gron. 0.75-1.06, 700 K G. wit 0.82* 1.12, 3000 K.G. d. rood 0.65-0.72*. Nuchtere Kalverenmarkt Gouda. 14 April. Aangevoerd 182 stuks nuch tere kalveren. Prijzen van f 9-13. Handel stug. Kaasmarkt Oudewater. 14 April. Aangevoerd 58 partyen, 2610 stuks, 13050 KX5. Pry's Goudsche kaas le soort 37—40, 2e soort 32—36. Handel vlug. RADIO-NIEUWS Programma voor heden. Hil versum 5.00 Kinderuurtje. 6.01 Vooravond-concert. 6.45 Tooneelhalfuurtje. 8.01 Concert uit Delft. 9.00 Populair concert omroeporkest. 11-0012 00 Gramofoonplaten Huizen 6.30 Gramofoonplaiten. 6.45 Spreekbeurten 7.15 Causerie. 8.00 Uitaendavond. 9.30 Grammofoonplaten 10.00 Declamatie 10 40-11.00 Concert. Vergadering van Maandag 14 April 1930, des namiddags 2 uur. In de hedennamiddug onder voorzitter schap vaó Burgemeeser Uaanamii genua- den openbare vergadering van den uemeen- teraad waren alle leden tegenwoordig, oe- halve de heeren Mulder en verkerk. De notulen der vergadering van li Jan. en 18 Febr. 1980 worden gearresuseid, uw van 17 en 24 Maart aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelteu uen Raad mede: de regeling der wedde van den ponier van het Van lterson Ziekenhuis. Voor kennisgeving aangenomen, dat zy benoemd heuben tot adjunct-con troleur van Gemeente-Fuianciën Mr. r Bock te Kampen. Voor kennisgeving aangenomen, dat Gedeputeerde btaten de oydrage in de kosten van den keuringsdienst van wa ren, kring 's-Gravenhage, over 1930 hebben bepaald op 2477.70. dat Gedeputeerde Staten overeenkomstig art. 7 der Woningwet de rooilynveroide lving, vastgesteld den 30en September 1929, hebben goedgekeurd. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 18 Februari 1930, tot verhooging der rente van de met de Spaar- en Hulpoank gesloten hypothe caire geldleening ,ten behoeve van oen aan koop van het huis „De 'Monaen". dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd, voor zooveel betrett de huurverhoo- ging, de overeenkomst met het Leger des Deus i.z. het. perceel Turfmarkt 111. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 17 Maart 1.1., tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldlee ning, groot 200.000. dat Gedeputeerde Staten de ontvangst hebben bericht van de op 17 Maart j.l. vast gestelde verordening tot aanvuling van de Algemeene Politieverordening dat Gedeputeerde Staten hebben medege deeld, dat het by schryven d.d. 27 Januari 1.1., G. S. no. 33/2 medegedeeld bedrag, als zynde door de gemeente Gouda te veel be taald in de kosten van den keuringsdienst van waren, kring 's-Gravenliage, over 1928, geen wijziging behoeft. dat Gedeputeerde Staten hunne beslissing hebben verdaagd op het raadsbesluit van 18 Februari 1980 tot aankoop van weiland enz. van de Provincie Zuid-Holland. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit d.d. 18 Februari 1930, tot wyzigmg der begrooting 1929. dat Ctedeputeerde Staten hebben mede gedeeld,Ndat in beginsel geen bezwaren be staan tegen het raadsbesluit d.d. 18 Febr. 1930, no. yï, tot wijziging der begrooting 1930. dat Gedeputeerde Staten de ontvangst hebben bericht van de op 24 Maart 1930 vastgestelde verordening op de Monumen ten. van den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen een afschrift van het Koninklijk Besluit d.d. 21 Maart 1930, ,jio. 38, waarbij het raadsbesluit d.d. 22 April 1929, waarbij afwijzend werd beschikt op de aanvrage van het Bestuur der Vereeni- ging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor Lager- en uitge breid lager onderwys te Gouda om toeken ning eener vergoeding als bedoeld bij art. 100 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1927, werd gehandhaafd, met vernietiging van het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten van 29 October 1929, no. 50. De heer POLET (a.r.) acht het niet juist dat publicatie dezer mededeeling is gedaan vóór de Raad hiervan is kennis gegeven. De aard der publicatie is ook niet juist. Het is een quaestie van formeelen aard en mag niet als een handigheid van den wet houder worden aangemerkt. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) vraagt of de gelden aan het schoolbestuur zyn uitbetaald en zoo ja zijn deze dan ver plicht dit bedrag geheel of in gedeelten terug te storten. Wethouder SANiDERS (s.d.) vindt het vreemd dat in de Goudsche Post is mede gedeeld dat spr. het bericht heeft ingezon den. Dat is toch geen gebruik. Aan alle bladen was bekend dat spr. dit bericht had gezonden. Spr. had verwacht dat het school bestuur, dat ook het Koninklijk Besluit heeft ontvangen, ook thans van deze be slissing evenals van een vorige mededeeling zou hebben gedaan aan de pers. Waar dit niet plaats had, heeft spr. zulks gedaan. Spr. zegt dat de bedragen waar het hier om gaat niet zyn uitbetaald, wel een vo rig maal. Spr. acht het gewenscht deze aangelegen heid nog eens by B. en W. te bespreken om na te gaan of het gewenscht is terugvorde ring te vragen. De heer Mr. DE WITT WJNBN (lib.) meent dat, waar de rechtsgrond vervallen terugstorting door het schoolbestuur van het onrechtmatige ontvangene moet ge schieden. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) merkt op dat wat het schoolbestuur destijds heeft gedaan, geschied is op advies van de amb tenaren ter secretarie hier. Medegedeeld wórdt verder: dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de raadsbesluiten van 17 Maart jJ. tot onderhandsche aanbesteding van de ko- lenlosinrichting der Gasfabriek, tot aan koop van grond van G. Bulk, J. Houdyk en de Dames Breebaart en tot verhuur van een woonhuis aan J. van Galen en aan de ver- eaniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd het raadsbesluit van 18 Februari j.l. tot aankoop van grond van de Provincie Zuid-Holland tussehen DJssel, Gouwe en Tiendéweg. Het proces-verbaal van opneming van de boeken en kas bii den Gemeente-Ontvanger op 27 Maart 1930. Alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn ingekomen: 1. Van den Heer H. Maaskant zijn ge loofsbrieven. Installatie Van den heer Maaskant. Nadat de geloofsbrieven van den heer Maaskant zyn goedgekeurd en tot zijn toe lating is besloten, legt de heer Maaskant de i by de wet gevorderde beloften af, waarna h{j zitting neemt. De VOORZITTER wensoht den beer Maaskant geluk en herinnert er aan dat hy reeds eerder met hem op aangename wijze heeft mogen samenwerken. De Voorzitter spreekt een woord van waardeering jegens den heer Overhand, die niet schroomde zyn meening te zeggen over de vele zaken die hem interesseerden. Met ambitie heeft de heer Overhand steeds zyn taak bier vervuld gedurende een periode van nagenoeg 11 jaar, waardoor spr. hem gaarne zijn welgemeenden dank betuigt. 2. Van W. van Dalen, onderwijzer aan söhooi C een venzoek om eervol ontslag met ingang van 1 Jufti e.k. Conform verleend. 3. Van F. J. van Buuren een beroep te gen weigering van Burgemeester en Wet houders der door hem gevraagde bouwver gunning d.d. 27 Maart 1.1. In handen gesteld van B. en W. om ad vies. 4. Van de coawmissie van de Hoffmann's stichting „Volksgaarkeuken" een supple- toire staat van begrooting voor het dienst- jaar 1929. Conform vastgesteld. Van de Goudsche Wimkeliersvereeniginf een adres waarby wordt verzocht het daar heen te willen leiden, dat in geen enkel op zicht uitbreiding worde gegeven aan den verkoop van tabaksartikelen in het Huis „De Moriaan", doch die verkoop uitsluitend zal worden beperkt tot verpakte rooktabak en pijpen. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Van den Gemeente-Ontvanger een verzoek tot oninlbaarverklaring van een post der plaatselijke directe bélansting naar het inkomen, dienst 1922 tot een bedrag ad 14.17. Oninbaar verklaard. 7. Vdn Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage het verslag van den keu ringsdienst van Waren over het jaar 1929. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Van de Gezondheidscommissie het jaarverslag over 1929. Als voren. 9. Van de Commissie van de Hoffman's stichting „Volksgaarkeuken" het jaarver slag over 1929. Als voren, do ftptzeoj, uba aissiuiuioQ ap ubjv *01 de Stada-Muziekschool het jaarverslag over 1929. Als voren. 11. Van de afd. Gouda van den Nederl. Kappersbond een adres van 10 April 1930, houdende herhaald verzoek tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting (Maandagmiddag voor kappers- en bar bierszaken. Om advies gesteld in handen van Burge meester en Wethouders. Alvorens met de behandeling van de agenda wordt aangevangen, vraagt de heer MIDDELWEERD het woord. Klachten over het bijeenroepen van den Raad op korten termijn. De heer MIDDÈLWEEIRD r.k.uit een ernstige iklacht over het op zoo korten ter mijn bijeenroepen der raadsvergaderingen, waarby de stukken zoo laat komen dat on derzoek daarvan, vrijwel onmogelijk is. Mevr. K3EKZ NOOTHOVEN VAN GOOR sluit zich hierbij volkomén aan. Spr. had juist (Zaterdag j.l. besproken of het maar niet beter was, waar toch aan herhaalde verzoeken geen aandacht wordt geschonken, waaruit voor spr. blijkt dat geen prys op haar oordeel wordt gesteld, de vergadering maar niet by te wonen. Op deze wijze wordt een beslissing gevorderd over zaken, die men niet heeft kunnen Ibestudeeren. De heer FOKKERS (s.d.) sluit zich bij deze klachten aan. Spr. vestigt ook de aan dacht op het bezwaar voor hem en meerdere arbeiders om middagvergaderingen bij te wonen. Benoeming van een onderwijzer aan school No. 1. Benoemd wordt de beer F. J. WELTER, onderwijzer te Stolwijk. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening, groot 200.000. De. leening wordt aangegaan voor 3 maan den, ingaande 15 April 1930, tegen een rente van 3% waarvoor een provisie van per mille wordt betaald. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat door dit voorstel blykt dat juist is wat door hem mogelijk is geacht, dat nu de gemeente geld gaat leenen tot een lager rente dan de Gemeente zelf geeft. Deze gemeente leent nu voor 3 en geeft 3.6, dat is een onvoordeelig zaakje. Spr. vraagt of het nu niet de tyd is om de kasgeldleeningen te consolideeren. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat Mr. de Witt Wijnen blijk geeft te werken met het ei en het koffiedik. Er is geen n- nancieele specialiteit geweest die het rentetype heeft voorzien, dat thans geldt Het ligt in de bedoeling zoo spoedig het moment daartoe gunstig is, tot consolidee ring der kasgeldleeninge nover te gaan. Het is echter altyd speculatie wanneer het juiste mament gekomen is. Spr. hoopt dat de Rand daarmede, wanneer het voorstel komt, reke ning zal houden. iDe heer Dr. HOFFMAN (M noemt de opmerkingen van Mr. de Witt "Wijnen juist. De historie toont aan dat te een of andere tijd een wijziging moest intreden. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (kb.) herinnert aan het betoog door spr. by het stichten van den StortingBdienst gehouden. Spr. heeft toen gewezen op hetgeen door den heer Kolff van het Spaarbankbureau is aangevoerd tegen het hooge rentetype dat ook door den Zwolschen directeur werd voor gestaan. Spr. zegt dat deze wyze van finan cieren lijdt tot schade voor de gemeente. D« toestand van thans demonstreert op duide lijke Wijze dat de Gemeentelijke Storings dienst met verlies moet werken, waarvoor spr. destijds in de hausse-tyd gewaarschuwd heeft. Wethouder VAN STAAL (s.d.) noe"*f? opmerkingen misplaatst. Het standpun van spr. is totnogtoe juist geweest, maar niemand heeft een zoodanige daling van net rentetype kunnen voorzien. De gemeente heeft de instelling nI® gemaakt als concurrentie-zaak, maar ui^ sociaal oogpunt om het gemakkelijk te ma ken belasting te betalen, enz. Het voorstel wordt daarna zonder stem ming aangenomen. De zitting duurt voort. STADSNIEUWE. GOUDA, 14 April 1930. Nationaal Concours „Excelsior". Zondag jl. hield de Eerste Goudsche Mondharmonica-vereeniging „Excelsior" gebouw Kunstmin der Societedt „Ons noegen" een groot nationaal concours Accordeon- en Mondharrhonica-vereenigin- werpen werden besproken, besloot de ver gadering den secretaris vry mandaat te geven. De secretaris deed daarna, aan de Ge- voor Te ruim half twaalf heette de heer J. M. Engelhard, voorzatter van het uitvoerend comité alle aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder Burgemeester Gaarlandt, alsmede verschillende wethouders en leden van het eere-comité. Hierop verkreeg Burgemeester Gaarlandt het woord om het concours te openen. Een paar dagen geleden, aldus ving spr. aan, stond er in onze bladen een uiting van Ghandi, die in Britsch-Indië thans zooveel van zich doet spreken, n.l. „muziek ver ondersteld rythme en orde". In rythme zit gang en beheersching, regelmaat en even wicht. En wat orde is weten wy allen. Dit overdenkende moeten we ons rekenschap geven van het feit dat hier thans duizend menschen zyn, die de muziek zelf beoefe nen. Daar voelt men de waarde van. Ten eerstes zy allen een hartelijk welkom in Gouda toegeroepen. Het gemeentebestuur verheugt zich in het bezoek van zoovele vreemdelingen en hoopt dat allen een goede dag beleven. iSpr. hoopt dat de beste ver- eeniging, de beste prys behalen zal. Het is twee weken geleden dat de ver- eeniging „Grescendo" hier haar concours hield. „Crescendo" is een vereeniging uit dezelfde maatschappelijke kringen. Wan neer deze beide vereenigingen fuseeren zouden, zou dit voorzeker nog meer in het belang der muziek zijn. Eén groote vereeni ging bereikt meer dan twee kleinere. Spr. hoopt dat elkeen een prettige dag zal heb ben en verklaart hiermede het concours voor geopend. Na een kort dankwoord aan den burge meester door den voorzitter werd begonnen met de wedstrijden. De jury bestond uit de heeren G. Bouman, W. de Beun en K. J. de Beun, allen uii Gouda. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Marschwedstryd: Mondaccordieon- vereen. „De Ster" te Utrecht, le pr. met 72 punten; Eerste Zwolsche Mondharm.-vereen. Excelsior" te Zwolle, le pr. met 71 pnt.; Mondaccordeonvereen. „De Nachtegaal" te Hilversum, le pr. met 70 pnt.; Mondaccor deonvereen. „Kunst en Vriendschap" te Rhenen, le pr. met 71 pnt.; Mondaccordeon vereen. „Tubantia" te Amsterdam, le pr. met 74 pnt.; Mondaccordeonvereen. „Onder ling Genoegen" te Hilversum, le pr. met 77 pnt.; Mondaccordeonvereen. „Plan West" te Amsterdam, 2e pr. met 64 pnt.; Mond accordeonvereen. „De Echo" te Bilthoven, 2e pr. met 62 pnt.; Mondacordeonvereen. „Bravo" te Amersfoort, 2e pr. met 60 pnt. M uziekwedistryd: 4e Afdeeling Mondharmonica: Mondaccordeonvereen. „De Nachtegaal"; f Hilversum, 274 pnt. le pr.;. Utrecntsche Mondaccordeonvereen. „De Ster", Utrecht, 272 pnt. l^pr.; Mondhar- momcavereen. „Musica", Zaandam, 264 pnt. le pr.; Mondharmonicavereen. „Musica" afd. adspiranten, Zaandam, 220 pnt. 2e pr. 3e Afdeeling Mondharmonica: Mondhar monicavereen. „Kunst en Vriendschap", Rhenen, 287 pnt, le pr.; Eerste Zwolsche Mondharmonicavereen. „Excelsior", Zwolle, 284 pnt., 1ste pr. 2de Afdeeling Mondharmonica Rotter- damsche Mondharmonoicavereen. „Crescen do", Rotterdam, 276 pnt., 1ste pr.; Mond harmonicavereen. „Willen is Kunnen", Rot terdam, 272 pnt., 1ste prys; Mondaccor deonvereen. „Plan West", Amsterdam, 266 pot., 1ste pr.; Mondharmonicavereen. „On derling Genoegen", Hilversum, 265 punt., late pr.; Mondaccordeonvereen. „Tubantia" Amsterdam, 261 pnt., 1ste pr.; Mondaccor deonvereen. „De Nachtegaal", Hilversum, 255 pnt., 2de pr. lste Afdeeling Mondaccordeon's Gra venhage Accordeonvereeniging „Crescendo" Den Haag, 261 pnt., le prys. Afdeeling uitmuntendheid Mondharmo nica: Rotterdamsche Mondharmonicaver- „De Vriendenkring", Rotterdam, 261 pnt., lste pr.; Mondharmonicavereen. „Bravo", Amersfoort, 258 pnt., 2de pr. Afdeeling superieure Mondharmonica corps „Bravo", Rotterdam, 297 pnt, lste pr-; Mondharmonicavereen. „Excelsior", Schiedam, 261 pat., 1ste pr. Een directeuraprijs werd nog toegekend aan „Bravo", Rotterdam, en aan „Exsefl- •4,or Schiedam. Int. orde van Goedn Tempelieren. Spreker de heer Dón. De afd. Gouda van de Int. orde van Goede tempelieren houdt een open zitting op Woensdag 16 April des avonds 8 uur in de zaal van het Blauwe Kruis aan de West- naven alhier. De heer A. Don uit Rotterdam zal spre ken over „Wat wil de „I. O. G. T." Vergadering van de Part|j-afdjee!ing der S.D.AJP. Het uittreden van den heer Over hand uit den Raad. Vrijdagavond had in „Ons Huis" een druk bezochte huishoudelijke vergadering van de party-afdeeling van de S.D.A.P. plaats. Naar het Goudsch Volksblad meldt, kwam na afhandeling der ingekomen stuk ken, het voorstel tot het alcohol vrijhouden van de vergaderingen aan de orde. Na langdurige discussie werd, op over weging dat de vergaderingen eigener bewe- Pn?, practisch reeds alcoholvrij zyn, het 1°?"™ .der 48 leden, om verbod van alco- v «tT* vast te leggen» met meerderheid ^n stemmen verworpen. De secretaris, W. r, werd benoemd tot afgevaardigde naar Partijcongres. Yfwi ^itvoerige behandeling der congres- "WBteHen, waarby verschillende onder- mededeelingen inzake het bedanken als lid van den Raad, door L. Overhand. Na eenige gedachten wisseling en beant woording van gestelde vragen, werd beslo ten, mede, omdat de heer Overhand niet aanwezig was, als afdeeling van deze zaak af te stappen. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". De -Roei- en Zeilvereeniging Gouda' hield gisteren een algemeene ledenvergade ring op haar cluggebouw aan den Reeuwyk- schen Plas. In deze vergadering, welke wegens afwe zigheid van den heer H. N. Valckener de Greeve door Dr. W. Zuydam werd gepre sideerd, bracht de kascommissie verslag uit over het door dqn penningmeester ge houden beheer. Onder ge verleend. De begrooting voor het a.s. seizoen werd goedgekeurd. Het gebouw vereischt veel onderhoud. Het materiaal is uitgebreid o.a. met een 5-tal nieuwe cano's, zoodat de jon gere roeiers in het komend seizoen volop De aftredende 'bestuursleden de heeren H. N. Valckenier de Greeve, A DorÜand Sr. en Mr. C. Jonker werden herkozen. Voor het a.s. seizoen werden allerlei plan nen geopperd. Niettemin houdt het bestuui zich voor opgaaf van nieuwe uitvoerbare Van de rondvraag werd een druk gebruik Door de Politie aangehouden. Door den gein.-veldwachter de Lange te Moordrecht werd luedennacht aan de politie te Gouda gerapporteerd dat hij in 't dorp 3 personen had ontdekt, die hem verdacht voorkwamen en die per rijwiel zich begaven in de richting Gouda. Onmiddellijk stelden twee agenten van politie zich verdekt op, op den Rfotterdam&ohen dijk alhiier, en mocht liet hun gelukken 2 dier verdachte personen aan te houden en naar het bureau van politie te brengen. Bij fouïlleering werd op hen een a»antal inibrakerawerirtuigen gevonden en bekenden zij dat ze op weg waren in een der onilig- inde gemeenten inbraak te plegen. Zij blijven ter verder onderzoek in poii- tiebewaring. Gemeentelijke Havendienst. Door li. en W. zijè bij de Gemeentelijk^ Havendienst als werkman in tijdelijken ist benoemd: A. Woldere, A. M. Was sing en A. Lafeber. Goudsche H.B.S.-Vereeniging. Zaterdagavond gaf de Goudsche H.B.S.- Vereeniging in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" haar laatste feestavond in dit seizoen. Als gewoonlyk was de zaal goed gevuld, behalve vele leer lingen zagen we ook tal van oud-leerlingen, verschillende leeraren, de directeur der school. Dr. J. Leest, en verschillende andere belangstellenden. Het programma van den avond luidde: dansen! Het HjBjS.- atrykje en wat later een heel goede band zorgde voor de muziek. Tussehen de dansen in wer den ten tooneele enkele nummers ten beste gegeven, o.a. een één-actertje „By den tandarts", dat, te oordeelen naar het ap plaus, b|j de jeugd nog al in den smaak scheen te vallen. Verder was er zang en muziek. Vooral aan het muzikale gedeelte was veel zorg besteed o.a. speelde het H.B.S.-strykje onder leiding van den heer van Bemmel eenige nummers, die terecht veel bijval verwierven. Te ongeveer één uur was deze laatste dansavond weer om. Het winterseizoen van de G.H.B.S.-V. is hiermee gesloten. Jaarl. Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Goudsche WaterL-Mij. De Goudsche Waterleiding-Mij. houdt haar jaarlyksche algemeene vergadering op Woensdag 30 April des v.m. te kwart over tien, ten kantore der Jlaatschappy, Turf markt 36. Het concours van de Gemengde Zangvereeniging „Gouda". Aan het concours in de zaal „Kunstmin" uitgeschreven door de Gem. Zangvereen. „Gouda" te Gouda, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan op Zaterdag 6, Zondag 6 en Zondag 13 Juli 1930 zullen de volgende vereenigingen deelnemen: Zaterdag 5 Juli 's avonds 7 uur: Chr. Mannenkoor „Kolping", Gouda; Chr. Mannenkoor „Onderling Kunstgenot", Sche- veningen; Gem. Koor „De Volksstem", Waddinxveen; Gem. Koor „Zang Veredelt", Hardinxveld; Gem. Koor „Sunlicht", Vlaar- dingefï; „Charlois" Ohr. Gem. Koor, Rot terdam; Gem. Koor „'t Oosten", Rotterdam; Dameskoor „De Lofstem", Loosduinen; Da meskoor „Sunlicht", Vlaaftlingen. Zondag 6 Juld 's middags 3 uur: Gem. Zangver. „Oefening baart Kunst", Alphen a. d. Ryn; „Puldri Studio" Gem. Koor, Lei den; Mannenkoor J. b. Z., Zwyndrecht; Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", Breda; Mannenkoor „Kunst door Oefening", Amsterdam; Mannenkoor „Ave Maria", den Haag; Jeugdkoor ,,'t Noorden", Amster dam; Dubbel Mannenkwartet „Zxnglust", Haarlem; Dubbel Mannenkwartet „D. O. S.", Amsterdam. Zondag 6 Juli 'b avonds 7 uur: Gem. Koor „Aurora"AmmerstolGem. Koor „Kunst na Arbeid", Uitgeest; Gem. Koor „Onder linge Zangstudie", Rotterdam; Mannenkoor „Zang en Vriendschap", Gorinchem; Man nenkoor „Spoorwijks Mannenkoor", den Haag; Mannenkoor „De Vereenigde Zan- geis", den Haag; Dubbel Gem. Kwartet „Onder Ons", Delft; Dubel Mannenkwartet „Inter Nos", Amsterdam; Dubbel Mannen kwartet .Excelsior", H.I. Ambacht. Zondag1 13 Juli 's avonds 7 uur: Gem. Koor „Excelsior", Gouda; Gem. Koor „Fi- deiio", Schiedam; Gem. Koor „Kunst na Arbeid", Utrecht; Mannenkoor „Gouda's Liederentafel", Gouda; Mannenkoor „Gou da's Liederentafel", Gouda; l^anttekoor „fit. Ceacilia", Utrecht; Mannenkoor „Kunst na Arbeid", Utrecht; Mannenkoor „ZeVenhuis- sens Mannenkoor", Zevenhuizen; Mannen koor Bierbrouwerij „d'Oranjeboom", Rot terdam; Jeugdkoor „Excelsior", Gouda; Dameskoor „Kunst na Arbeid", Utrecht. Als Juryleden z|jn benoemd de heeren: H. Altonk, Utrecht, L. C. Keereweer, Am sterdam, J. P. J. Wierts, den Haag. Christelijk Mannenkoor. Alihier is dezer dagen in een daarvoor belegde vergadering, door hen die daar de behoefte en noodzakelijkheid van voelden, opgericht een Ghr. Mannenkoor. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de heeren T. A. van E|jk, Verl. IJssellaan; Hamerslag, Kar- nemelksloot; H. J. Verkade, R. v. Catsweg en Kraayenbrink, Peperstraat. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Ly'st vao 9 April 1930. 2 pypmakers, 2 plateelschilders, 3 letter- 1 gieter, 1 glazuurder, 2 aardewerkers, zetters, 3 bleekersknechte, 16 grondwerkers, 2 metselaars, 1 stucadoor, 1 heier, 1 beitser, 4 opperlieden, 1 kistenmaker, 4 öigarensor- teerders (3 ged.), 1 klompenmaker, 1 mach. houtbewerker, 1 electriciën, 1 scheepstuiger, 2 zeilmakers, 2 schoenmakers, 1 bankwer ker, 3 machinisten, 8 stokers, 1 kopergieter, 1 metaaldraaier, 2 aut. lasschers, 1 smid, 1 textielarbeider, 1 boerenarbeider, 2 brood bakkers, 10 dhauffeurs, 1 touwslager, 21 pakhuisknechts, 3 suikerwerkers, 8 sigaren makers (5 ged.), 1 slagersknecht, 9 schip» persknedhts, 1 reiziger, 2 kantoorbedienden, 4 koetsiers, 1 winkelbediende, 3 boekhou ders, 71 transport- en fabrieksarbeiders, 1 nachtwaker, 1 vakkundig bleekersknecht (jonge kracht), 1 stripper, 1 banketbakker (ged.). 14 April 8& uurtt. Réunie. Jaarl. Alg. Vergadering Ver. tot Bestr. der Tuber culose. 15 April 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit, Concert Motet- en Madrigaal- Ver eeniging onder leiding van Sem Dres den. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. 14 April RozenOphelia 0.50—0.70, Gol den Ophel'ia 0.70-0.80, Hadley 1.70—1.90, Claudius Pernet 1.00—1.20, Columbia 0.80, Butterfly 0.90, With. Kordes 1.10—1.20, Ro- saiandiia 0.70—1.00, Edith Helena 1.70, Kil- iham U0—1.40, Winniet 1.40-1.60, Phoebe 0.80, Polyantiharozen 1.70—£.20. Diversen: Lathyrus 0.26-0.33, Viburnum opuius 1.30, Tulpen 0.36—0.53, Violieren 0.83 —1.18, Clematis mr. Paityn 1.50, Cerasus Hisakura 0.36—0.46 per tak. Hortensia in pot 1 40- 1.75, Azalia Mollis 0.32—0 30 p. tak. W AjDDINX VEEN. Uitslag der door P. D. Stuurman, Archi tect te Waddinxveen, gehouden aanbeste ding tot het bouwen van «en school met vyf lokalen te Waddinxveen. 'Fr. Vink en Zn. te Moordrecht voor de som van 44669; J. Bontebal te Zevenhui zen 45996J. Reim 46590; D. de Koster 47400; W. de Bas en Zn. 47967; P. Re- horst 47998; Jac. Sekeris 48999, allen te Waddinxveen; Van Jolingen te Drie- bruggen 49149; J. de Joode te Moordrecht 50789. Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer Fr. Vink en Zn., Aannemers te Moordrecht, gegund. SPORT KN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 13 April 1930. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: Ajax—Blauw-Wit 0—0 Deventer: Go Ahead—Velocitae 2—2 Afcteelong I. Promotiecompetitie 2e klasse. Haarlem: Haarlem—D.E.C. 1—0 Afdeeling II. Vlaardingen: Fortuna—V.U.C. 2—4 3e klasse B. RotterdamXerxes—V.O.C2—6 Rotterdam. Neptunus— Unitae - 6—1 Promotiecompetitie 4e klasse. Ro'terdamU.D.I.—Moordrecht 3—4 4e klasse D. RotterdamD.J.8.-SXO.DJ. 3-4 Schiedam: S.M.V.—Lekkerkerk 2—2 Reserve 2e klasse B jL Dordrecht: D.F.C. 3-H.V.V. 2 ....tT. 3-6 Rotterdam: 8t. Hooger 2—Oiympia 2 2—3 Beslissingswedstrijd. Den Haag. Feijenoord 3—Gouda 2 4—3 Reserve 3e klasse A. Rotterdam: Xerxes 3—A.8.C. 2 10—0 Reserve 3e klasse B. Schiedam: D.H.S. 2—Bodegraven 2 1—3 Schiedam: H.D.V.8. 3—V.F.C. 2 3—0 Afdeeling III Promotiecompetitie 2e klasse. Enschede: Enech. Boys—P.E.C. 2—4 Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klaflse. Tilburg: T.A.C.— de Valk 0—3 Beslissingswedstrijd laatste plaats. Venlo. Roermond—Wtlhelmina O—l Afdeeling V le klass© Groningen. Be Quick—Alcides 7—0 Promotiecompetitie 2e klasse. WinschotenW.V.V.—H.8.C(*~1 Om den N.V.B.-Beker. 3e ronde. SchoonhovenSchoonhoven—H.R.C. nx>. G. V. B. 2a klasse A. Zevenhuizen 1—Schoonhoven 2 2—1 De G.V.B.-Jubileum wedstrijden. Waddinxveen 1—G.8.V. 2 3—4 na verlenging. O-N.A. 3—Moordrecht 2 1—3 G.8.V. 4-Gouda 4 v1-7 Waddinxveen 3—Oiympia 4 4-1 Overzicht. Heel wait illusies zijn giateren den bodem Ln geslagen, want de algemeene verwachtin gen van overwinningen der favorieten om het landskampioenschap zijn op teleurstel lingen ultgeloopen. De Amsterdamsche derby eindigde puntloos,, terwijl Go Ahead en die Noordelijke kampioenen beide tweemaal doelpunten. Dat was dus een voordeeltje voor Willem II, die nu weer een gelijk aan tal punten 'kan halen met de Oostelijk* Vohr de promotie-degradatie competitie der hoogste afdeel ingen won alleen Haarlem als thuis spelende club. Het succes was tegen D.E.C. zoodat de kans op behoud voor de eerste klasse aanmerkelijk is toegenomen. V.U.C. hield zich kranig in Vlaardingen en ook hier hébben de eerste klassers de beste papieren. In het Oosten vied de beslissing reedsP.E.p. blijft eerste klaseer, wat de overwinning op Ensoh. Boys een feit maak te. Voor het Goudëdhe distri/jt valt nog wat goeds te noteeren. Mooreirecht won van den derdon klasser met 4—3, waardoor de blauw- witten niet één been in dé dterde kksse staan. De fraaie kans om do derde klasse bannen to treden zullen zij aich wel niet voorbij laten gaan en zorgen do Moordrech tenaren dus voor een kampioenschap met promotie Lekkerkerk, Oiympia 2 en Bodegraven 2 haalden nog wat uit de oompetitie-restjes. Aan Gouda 2 lukte dat in den beslissings wedstrijd te Den Haag tegen Feijemooird 3 niet. Na een achterstand; van 4—9 werd door Appel, IJsselstijn en de Jong achter eenvolgens tegen gescoord. De gelijkmaker bleef echter uit. Na iaf3c»r>p protesteerde Gouda wegens het met toekennen van een strafschop, doch Appel schoot den bal hier uit naast. Todh behoeven de rood-witten den moed nog niet te verliezen. Een gelijk spel of een Feijenoord-ovérwimvmg op S.V.V. 2 brengt aan Gouda 2 het promotiereoht. Voor den G. V. B. was de oompieititiewëd- «trijd te Zevenhuizen het belangrijkst. De Schoonhoven aren moesten echter mét 2—1 de vlag strijken, waardoor Gouda 4 lang zaam maar zeker eigenaar van de eerste plaate wordt. Voor de jubileumserie was het treffen in de hoogste afdeeling het belang rijkst. WadkBnxveen moest in de vierde 7* ipinuut van de verlenging toezien hoe de G.S.V.-raserves het winnende doelpunt scoorden, waardoor de G.V.B.-kaanpioenen reeds na de eerste ronde werd uitgescha keld. In afd. C. kraakte de tweede klasse kam pioenen! F) Gouda 4 de derde klasse kampi oenen G.S.V. met 7—1. De stand luidt thans: Kampioenschap van Nederland. Go Ahead 3 2 1 5 8—4 Velocitas 4 1 2 1 4 7—12 Ajax 3 1 3 8—3 Willem II 8 1 3 5—4 Blauw-Wit 2 - 1 3 1 2—7 Prom.-competitie Afd. II 2e kit tsse. V, U. C. Fortuna 2 1 1 0 3 4—3 2 4—4 2 i c 1 D. H. C. 2 0 1 0 1 2—3 De stand in 2 B is nu: Fortuna 18 16 1 1 33 69—25 Xerxes 18 12 4 2 28 69—48 V. D. L. 18 9 3 6 21 61—11 Gouda 18 9 1 8 19 32—37 v.o.c. 17 7 3 7 17 42-39 O .DB. 18 6 4 8 16 44—44 St. Hooger 17 4 4 9 12 27—54 Neptunus 18 5 2 11 12 3-3—42 U.V.V. 18 4 2 12 10 45—49 Unitas 18 4 2 12 10 30—59 Afd. II Res. 2e classe B. Gouda II 14 7 4 3 18 50—44 S. V. V. II 14 7 4 3 18 47—31 Feyenoord IH 14 8 1 5 17 66—30 Oiympia II 13 5 4 4 14 43—31 H.V.V. II 18 5 4 4 14 44—44 Sparta III 14 4 4 6 12 36—37 St. Hooger II 12 4 0 8 8 24—68 D.F.C. III 14 2 3 9 7 29—55 Beslissingswedstrijd Feiienoord IIIGouda TI 43 Afd. II e klasse B. D.C.L. 15 13 2 0 28 71—13 Oiympia 16 9 4 3 22 64—33 O.N.A. 15 9 1 5 '19 48-25 Lugdunum 16 7 4 5 18 29-35 Schoonhoven 16 5 6 5 ie 35L-30 Transvalia 16 5 2 9 12 47-41 De Musschen 16 4 2 10 10 30—62 St. Volharden 16 3 3 10 9 24—78 U.DJ. 16 1 4 10 8 23—59 Van der Meulen, d., Denis, v. Kol, a. Kools, v. d. Wildt, Bredtocs, m.Landaal. Tap De Kreek, v. d. Broek, v. d, Heyden, voor. Altf reserve warden aangewezen: Jan de Boer (Ajax). J'.'flé Bfüin (ilehnea-D.V.S.), Belief f ere (Henues-D V.S.), Van Kesteren (H.B.8.). liet Nederlandech elftal zal up 30 April ctn oefenwedstrijd tegen het B.-elftal spelen, terwijl het B.-elftal op 4 Mei tegen het Bel gische B.-elftal een wedstrijd te Gent zal spelen. Het B.-elftal werd als volgt samengesteld DoelHalie (Go Ahead)AchterVerniet ten (H.B.S.), v. Loon (Willem II); midden: Entjes (He-rAoles), J. Halle (Go Ahead), Schlosser (Heracles)voor; Gerritee (Blauw Wit), Kluin (A.G.O.V.V.), v. Rcenen (Ajax; Tinsel (Golto), Mulders (Ajax). Tot reserve werden aangewezen: van dei Meeir (V.U.C.), Wanders (Wageningen), Scheunmekee (Go Ahead), Ruisah (D.F.C. WATERPOLO. De competitie van den NJE.B. De G.Z.C. zal in liet komende zomersei zoen spelen in de afd. B- met de D.J.K., L.Z.C. en de Dolfijn. De H.Z.C., Het IJ, de Maas en de A.Z. spelen in de afd. A. ATHLETLEK. Nationale Atletiekwedstrijden. Ter gelegenheid van rijn eerste luatrum houdt de Goudsche AMiletiek-Kring qp Zon dag 22 Juni a.s. op hét Olympia-terrem al hier een grooten national en athletiekwed- «trijd. De volgende numbers zullen worden verwerkt: heeren 100 M., 400 M., 5000 M 4 x 100 M. estafette, ver springen met aan loop en jKilsetokhoogspringendames100 M., 800 M., 4 x 100 M. estafette en hoog springen met aanloop, nieuwelingen heeren 100 M. en 800 M. hardloopen. UliAADUHJZU DlLiNST. Twee doodelyke mijnongelukken. ROCHEM, 14 April. Twee doodelyke ongevallen vonden plaats in de m|jn Schlae- gel Eisen te Langen Bochem. Een arbeider werd bedolven onder vallend gesteente en stierf den verstikkingsdood. In een andere schacht van dezelfde m|jn wildé .een arbei der uitwijken voor een trein kolenwagpn- tjes. Hij raakte metzyn hoofd de hoogspan ningsleiding en werd op slag gedood. De arrestatie van Ghandi 'te verwachten. LONDEN, 14 April. Klaarblykelyk schijnt de Indische regeering tot zeer ener giek optreden besloten en is zy overge gaan tot arrestatie van een van de leiders van de nationalisten en wel van Pandit Jawahariai Nehur voorzitter van het Al| In disch congres. H|j is-gearresteerd wegens overtreding van het zoutmonopolie. De ge ruchten dat Ghandi's arrestatie aanstaande is, worden steeds hardnekkiger. Nederlandsch elftal tegen België samengesteld. Geen wijziging. De technische commissie van de K.N.V.B. heeft gisteren het elftal samengesteld, dat op 4 Mei tegen Belgtie zal uitkomen. Het team heeft dezelfde samenstelling ais dat tegen Italië speelde, n.l. f WISSLLKOKKSEX. 11 April 14 April. Officieel. Londen 12.11^ 12.10* Berlijn 60.42* 59.48* Ranja 9.75* 9.74* Brussel 34.76* 34.75* Zwitserland 48.26 48.24* Ween en 35.10 35.07* Kopenhagen 66.67* 66.65 Stockholm 66.95 66.92* Oslo 06 67* 66.65 New York 2.49** 2.48* Niet-offkóeel Rraa« 7.37* 7.37* Madrid 30.07* 31.01 Milaan 13 C5* 13.05* Prolongatie 3 Beuraoverricht. De 'beurs had heden een lusteloos voorko men. Bij uiterst kleine omzetten viel er een neiging tot reageeren te bemerken zoodat de koersen op wat lager niveau terertit kwa men. Op de Industrie-afd. ging het meest om in Aku's. Philips boden behoorlijk weer stand. OliewjfRden waren stil. Koninklijken werden nog maar op bescheiden sohaal ver handeld, en golden enkele punten beneden de koersen van Zaterdag. De buiteniand- sciie soorten liepen eveneens terug. Ook in xiïbberaandieelen ging maar wéinig om. De «oerevariaties waren van zeer bescheiden afmetdngen. De Engelscho voorraden zijn in de afgeloopen week met ruim 1500 ton toe genomen, en uit den aard der zaak maakte geen prettigan indruk. Tabakbeu waren bijna geheel verwaar loosd. De koersen waren daarbij zoo goed als onveranderd. radio-telegrafisch weerbericht Meest matige noordoostelijke tot noord westelijke wind. Veranderlijke bewolking. Waarschijnlijk regen of hagelbuien. Iets kouder. l« Uw cosluum mat vlakken of Btoffla, laai het «fan DU kost nlat vaal, an U ontvangt hat eostuum gahaal Irlaoh on ruIvop. an tarugl Door hat atooman gaan ooapa an modal niat varloran, an da klaodlng wordt daarvan nlat -'np TELEFOON IM

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2