eijn IIJZEN ER D eweg 20 GOUDSMID. men BH® NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17355 68* Jaargang STDAGEN t Donderdag 17 April 1830 onze etalage Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. I» er t/2 Pond 31 33 25 20 ANENHANDEL INT RKT SI De weg tot het Hart. DER BEEK - Spoorstraat 3 Goede Vrijdag. MllIfflIE COURANT n afgegeven A een ■I BINNENLAND. 30 38 iskkelijk aan te u 80 (Wordt vervolgd). bovenstaand etiket, teit. moet ik meneer... Iemand di kunnen begrijp welke het luchtschip by i geestdrift toejuichte. De begaf zich terstond na boprd en heette kapitein tan soliede Boek* de plaatsing aan sters, Brillen, enz. irijsd. Spoedig en billijk. JTIKET Naar het Engels ch door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden HOOFDSTUK XVIU. g 19 April f. 124. 480. 1T. !l. 760 oedert ■Ie bij volwasse- >8. Wormolie len Drogisten Morgen, Vrijdag 18 April, zal Wegens den „Goeden Vrijdag” de „Goudsche Courant” NIET VERSCHIJNEN. Engolsoh-Russisoh» besprekingen. Ken lijdelijke handelsovereenkomst. Het verdrag is bedoeld als modus vivendi, hangende de afsluiting van een deiimtiei verdrag. naar het huia op d§k. Als dat maar waar we men tyd boven de stad. De landing ge schiedde om kwart voor 5 en had een vlot verloop. Op het vliegterrein was een me nigte van 45.000 personen samengestroomd, zijn verschynen vol kbmng van Spanje de landing aan t Lehman en de be manning harteljjik welkom, Hy bleef onge veer een half uur aan boord en liet zich de technische bizonderheden verklaren, waarbij hy telkens zyn groote bewondering betuig de. Om kwart voor 7 steeg het luchtschip weder op om naar Duitse h land terug te keeren. Verzoek aan onze Adverteerders. In verband met het niet versche nen op den Goeden Vrijdag zal de groote Zaterdag editie van 7000 exemplaren oplage Zaterdag 19 April reeds te 12 UUB des middags worden uitgegeven en aan ons bureau verkrijgbaar zyn. Met het oog hierop verzoeken wu onze adverteerders hunne Adverten- tiën voor de Zaterdag-Editie vooral vroegtijdig in te zenden, opdat voor een goede plaatsing kan worden gezorgd. Het wordt weer een belangrijk nummer dat algemeen de aandacht zal trekken. DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den be zorg kring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 rt. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereducearden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomst vai handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. door de handelsdelegatie, zal door de En- gelscne rechtbanken worden beslecht. In het verdrag wórdt een „nationale be handeling" toegestaan aan schepen, vruch ten en passagiers van ieder land en een verdrag van meestbegunstigde natie ten aanzien van kusthandel, welke onderwor pen is aan het recht van kustvaart, voor zoover betreft de handel tusschen twee ha vens langs de zeilde kust. Van deze voorzieningen zjjn uitgesloten de vischrechten, immigranten en emigran ten, pelgrims- en vracht- en passagiers schepen in de Engelsche zelfbestuur heb bende dominions geregistreerd. De voorzieningen van de overeenkomst kunnen met wederzydsch goedvinden wor den uitgebreid tot de Engelsche Dominions door een eenvoudige notawisseling en zij kunnen eveneens worden uitgebreid op voorwaarde van wederkeerigheid tot eenige Engelsche bezitting, kolonie, protectoraat of mandaatgebied, ingeval de Britsche am bassadeur dit te Moskou aan de Sovjet- regeering mocht te kennen gevén. In dat geval kunnen de Handelsorganisa- ties tan de Sovjet-Unie haar agenten daar heen zenden, welke door de betrokken re geering zullen worden aangenomen, om de commercieele transacties uit te bfeiden. Deze agenten zullen geen diplomatieke of consulaire privileges genieten, noch on schendbaarheid. Wanneer de Russische producten als meestbegunstigd zullen worden beschouwd in de Engelsche Dominions en andere overzeesche gebieden, welke niettemin niet aan het verdrag adhereerden, zal de Sovjet- Unie wederkeerigheid toestaan, waarbij zij voor zich zelf het recht voorbehoudt deze voorziening ten aanzien van eenige Domi nion of Indië op te zeggen. De overeenkomst zal van kracht blyven tot de van kracht wording van het han- delsverdrag, dat onderworpen is aan het recht van ieder der contracteerende partyen om het op te zeggen of veranderingen in aan te brengen tusschen Rusland en de Engelsche Dominions of ander overzeesch gebied met een termyn van zes maanden. Aan dit verdrag is een protocol toege voegd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—8 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. In een der vertrekken van het ministe rie van buiteniandsche zaken te Londen hebben gistermiddag Henderson, de minis ter van buiteniandsche zaken en Sokolni- koff, de Russische ambassaueur te Londen, de tydeiyke handelsovereenkomst tusschen Engeland en sovjet-Rusiand onderteekend. Bet verdrag is bedoeld als modus vivendi hangende de afsluiting van een definitief verdrag. Gedurende het verdrag zijn de beide hoo- ge contracteerende partijen wederzyds meestbegunstigde natie ten aanzien van onderdanen, rechtspersonen, nationale pro ducten en fabrikaten. Hierop zijn de volgende uitzonderingen. 1. ' Speciale voorzieningen ten aanzien van den handel, vallende onder het verdrag doofde sovjet-Unie met andere landen af gesloten, welke in Augustus 1914 een ge heel deel vormden van het vroegere Russi sche keizerrijk en met de continentale grensstaten in Azië. 2. De rechten toegekend aan eenig an der land, deel uitmakende van -de tol-unie met de sovjet-Unie en 3. voorrechten door de sovjet-Unie toe gekend aan randstaten betreffende localen handel tusschen bewoners van de grensge bieden. De Engelsche regeering stemt er in toe met het oog op het staatsmonopolie van buitenlandschen handel in Rusland de sov- jet-regeering het recht te geven in Groot- Brittannië handelsdelegaties te vestigen, bestaande uit een handelsvertegenwoordi- ger en zyn twee gedeputeerden, deel uit makende van de sovjet-ambassade. Aan deze drie personen zullen alle diplo matieke privileges worden verleend en on schendbaarheid en een zoodanig onschend baarheid zal rusten op de bureaux door de handelsdelegatie te bezetten en uitsluitend in gebruik zyn voor handelsdoeteinden, het geen geschiedt voor de vergemakkelijking en aanmoediging van den handel tusschen de twee landen en ter behartiging van de belangen der sovjet-Unie in alles wat met den handel in verband staat. De delegatie zal verantwoordelijk zijn voor alle transacties door den handelsver- tegenwoordiger afgesloten en door personen door hem daartoe gemachtigd, maar niet voor daden van staatseconomische organisa ties, behalve wanneer een dergelyke ver- antwoordelijkheid klaarblijkelijk door den handelsvertegenwoordiger is geacepteerd. De namen van den handelsvertegenwoor diger en de personen, welke volmacht heb ben hem te vertegenwoordigen, zullen op gezette tyden in de „Board of Trade Jour nal” worden gepubliceerd. Eenige quaestie, welke mocht voortvloeien uit economische transactie in Engeland Niemand wordt al sluimerend wijs; slechts door moeite, arbeid en inspan ning bereiken wij den steilen top; hier is de strijdplaats, niet de rust plaats. bauds vriend te zijn, dat hy niet alleen zyn talent bewonderde, doch ook een groot respect had voor den beroeps-plicht, welken de kunstenaar steeds aan den dag legt. De uitspraak zal 2 Mei vallen. HONGARIJE. Prins WIndisch—Graetz gerehabiliteerd. De eereraad, die op verzoek van prins Ludwig Wmdtedh-Graetz was ingesteld, can tut te maken ia hoeverre zijn deelneming in de bekende vervalschingen van Fransdie bankbiljetten in strijd was met zijn eer als officier of zyn persoonlijke eer, beeft vast gesteld dat de prins gehandeld heeft uit on- baatzuchtige vaderlandsliefde en van de be ginne’ af in deze zaak er op uit geweest is alle schadelijke gevolgen voor staat, natie en vaderland af te wenden en alle gevolgen op zich te nemen. Onder deze omstandig heden heeft de eereraad vastgasteld, dal prins Ludwig Windiecii-Graeta „moralisch intaKt und duellfahig” is, zooals het in den Duiteohen tekst van de uitspraak heet. De uitspraak van den eereraad, die uit vijf generaals bestond, heeft in politieke kringen nog al beroering gewekt. Stephan Friedrich heeft al een interpellatie in het parlement aangekondigd, opdat hij de kwes tie van Wmdisch-Graetz’ rehabilitatie onge lukkig en onhandig acht opgelost. Met Windasch-Graetz zijn ook generaal- majoor Ludwig Hajts en alle andere deel- i.-emexs aan de vervalschingen gerehabili teerd en in hun officiersrang hersteld. Prins Wmdisch-Graetz is als gepensioneerd majoor weer in het legerverband opgenomen. Gumbua, de minister van oorlog, heeft verklaard de uitspraak van den eereraad niet van politaeken aard te achten. De eereraad ia met zijn medeweten en goedkeuring ge vormd. Het was editor geen ofheieeie in stelling, doqh een eereraad ad hoe. BRITSCH-INDIë. De toestand te Calcutta rustig. Uit Calcutta wordt gemeld dat de toestand daar thans weer rustig is. Militaire pa trouilles kruisen door de stad en op punten waur men zulks noodzakelijk acht, zijn mi litaire posten op gesteld. VJ4B. STATEN. Een Amerikaanse!» vliegtuig neergestort. Uit Hays in den staat kansas wordt ge meld dat daar ter plaatse een Ainerikaausdi verkeersvliegtuig is neergestort. De piloot en zijn vrouw werden gedood, terwijl eenige pasagiers zwaai gewond werden. heel rijk is zal het nooit i. Die woorden klonken in Hilary’s hoofd nk toen ze van „Heddezicht” viersprong terug ging. w\wat was zij dan blij dat zij jafenlang de beteekenis van armoede had leeren kennenDe jaren in dat armoe dige pension, de jaren waarin zij en haar moeder slechts met de grootste moeite in hun onderhoud hadden kunnen voorzien, hadden haar een kant van het leven leeren kennen, die, als zij steeds door luxe om ringd was geweest, voor altijd een gesloten boek zou zijp*gebleven. Arme juffrouw Blair met haar afgetobd gericht en haar zielige pogingen om wal gezelligheid in haar naar geestig zolderkamertje te brengen, *°u aij genieten van dit schitterende landschap! Daarom wordt in overweging gegeven aan hen, die hunne geiukwenscheu op eenigerlei wijze wenschen aan te bieden, deze weasclieu lol uiting te brengen op 30 April in plaats van op 19 April. Nederlandache Spoorwegen. Tarief voor abonnementskaarten. Naai- men uit goede bron aan de N. R. Ct. mededeelt, hebben de Nederlands olie Spoor wegen een voorstel tot wijziging van het abonneiuentetarief l ij de regeering aanhan gig gemaakt, waaiun onjuiste geruchten over een voorgenomen verlaging van de algemee ns reizigerebaiueven vermoedehjk hun oor sprong hebben gevonden. Het voorstel be oogt: lo. de prijken der algem^be abonnements kaarten te verlagen tot dgprijzen dergroep- kuarten (Noord er- of Zuidergroqp), welke laatste dan zouden vervallen (dit beteekent over 12 maanden voor de drie klassen een vermindering van undersell. f 800, f 6U0 en f 400 tot f 7.40, f 555 en f 370) 2o den geldigheidsduur vau een algemee ns abonnementskaart eiken dag te doen in gaan; 3o den termijn, welke thans voor het aanvragen van een kaait in acht genomen u-oet worden» te doen vervallen of althans aanzienlijk te verkorten 4o. de achtdaagbdie abonnementskaarten gedurende het geheele ja ar verkrijgbaar te stellen. A& Mr. Brent alles nu maar net zoo zag tils zijMaar tenslotte, peinsde Hilary toen ze de laan afliep, tenslotte is het geld van mij en ik'kan er mee doen wat ik wilt Ze zag een groote auto staan voor de deur van h«t witte huis en toen ze thuiskwam en het atelier buinenetapte, stond mevrouw -Redbum van een stoel bij den haard op en begroette haar Hoe gaat het met u, klonk het ongewoon beminnelijk. Ik kwam meneer Dunhar vra gen of hij nog iets Eijn schilderij kon veranderen; mijn m^giis er verrukt over, maar hij vindt dat ik een ander collier had moeten om hebben. Hij wil dat dat nog ver anderd wordt. Die verandering ia ramt brengen, Tony sprak kortaf. De opgeblazen mevrouw Red burn verveelde hem gruwelijk en hij was dolblij toen Hilary binnenkwam. De schittering in xijn oogen ontging dfe be zoekster evenmin al* de zachte blos die op Hilary’s gezicht kwam en ze keek met eau veelbeteekanend glimlachje vjan den een naar den ander. Ik geloof dat ik mijn gelukwensch moet aanbieden, zei ze op een kwasi-onschuldigen toon en terwijl ze zich naar Hilary wendde voegde ze erbij: het mag eigenlijk Wel eenK dubbele felicitatie •zijn. Meneer Dunbar is wel heel gelukkig Ik geloof dat Ik het niet heelemaal be* grijp, zei Tony verbaasd. Waarom een dtib- bele gelukwensch? Maar gelukkig ben ik zeker Hij ging op Hilary toe en nam haar hand. Er zijn niet veel vrouwen zooals ik er een krijg. De verjaardag van Prins Hendrik. De Secretaris van Z K. H. den Prins der Nederlanden verzoekt het volgende mede te deelen: In verband met het feit, dat Z. K. H. de I*rina>op zijn verjaardag, 19 April, nog met zijn zuster, de Groot-Hertogin van Olden burg, in het butenland vertoeft, wordt de verjaardag te gelijk met dien van Prinses Juliana -pp 30 April gevierd. hOefte aan stilte, ging Hilary droomerig voort. Ik ken een vrouw in Londen die iwel hard moet werken voor haar brood, ze zit den heelen dag op een druk kantoor en zij is zoo vermoeid van het rumoer in de zaak en op straat; ze vertelde me vaak hoe ze naar rust en eenzaamheid verlangde. Ze heeft een zit-slaapkamer in het pension waar uujn moeder en ik woonden, met alleen een klein raampje dat op de daken van de aan liggen de huizen uitkijkt. Als ze zoo’n uit zicht had, zou dat het paradijs voor haar beteekenen. U kunt begrijpen hoe menschen voelen, die het arm en ellendig hebben, viel Helen Drivers abrupt ui|t maar die heel rijk is kan t,aar inden ken. Als uw vrien din rijk is, en Haar leven lang-rijk is ge weest zal ze dat/nooit kunnen begrijpen. Maar u kunt onmogelijlb«ieenen wat daar zegt. Zoo iets klinkt ongeloofelijk, als een sprookje, dergelijke dingen gebeuren niet in het werkelijke leven Dan vormt dit geval een uitzondering 1 En ik meen ieder woord van wat ik zeg. Ziet u ik. ik heb een rijke vriendin* die... Een rijke vriendin die zoo’n eenzaam gelegen huis als dit wil koopen? O! Juffrouw Donaldson het klinkt haast al te mooi om waar te zijn. Juffrouw Drivers stond midden in de som bere ontvangkamer en keek Hilary aan met oogen die voor een oogenblik hun bittere uitdrukking verloren hadden. O, "bin uit deze beklemmende eenzaam heid weg te komen I riep zij, niemand weet wat dat voor mij beteekent voor ons allen -- ochmaar het gebeurt tech immers nooit, haar stem kreeg weer de oude wanhopige klank. Wij béhooren niet tot de soort men- FRANKRUK. Een dubbel spoorwegongeluk. Vijftien personen gewond. In de buurt van Lyon heeft gisteren een dubbel spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein ontspoorde dicht voor An- dancette en werd voor een groot gedeelte vernield. De sneltrein van Lyon, die het zelfde traject passeerde ,wist nog op het laatste oogenblik kort voor de plaats van het ongeluk te stoppen. Enkele minuten later kwam echter op hetzelfde spoor de Parysche sneltrein aan, die niet meer tydig kon stoppen en op den stilstaanden snel trein inreed. De locomotief en 3 bagage wagens ontspoorden en 15 reizigers werden min of meer ernstig gewond. Jaques Thibaud beleedigd Een proces wegens laster. De beroemde violist Jaques Thibaud is de hoofdpersoon in een proces, dat op het oogenblik voor de 12e kamer der correc- tionneele rechtbank te Parys in behande ling is, aldus het Hbl. Den Hen Januari j.-L gfcf Thibaud concert te Nantes. Het aanvangsuur was op half negen gesteld, doch Thibaud ver scheen pas om tien minuten over half tien voor zyn van ongeduld trappelend audi torium. De impressario deelde mede, dat de auto van Thibaud door den zwaren sneeuwstorm, die juist woedde, was opge houden, doch een plaatselyk blad, de „Quest-Eclair”, publiceerde den volgenden dag een geheel andere lezing. De „koning der violisten” had zoo lang op zich laten wachten, zoo heette het, omdat hy den... wyn uit de streek zoo lekker had gevon den! Terwyl zyn gehoor in de concertzaal zat, had hy zich nog een glaasje inge schonken. Thibaud meende in zyn eer te zyn aan getast, klaagde het blad wegens laster aan én eischte een millioen francs schadever goeding. Tal van beroemde mannen waren ver schenen om ten gunste van Thibaud te ge tuigen. Niemand minder dan Gabriel Pier- né en de pianist Cortot, die beiden verzeker den dat Thibaud de stiptheid zelf is en o.a. op de Concerts Colonne in den regel wel een jialf uur voor den aanvang aan wezig is. En Eduard Herriot, de oud-pre- mier, verklaarde dat hy de eer had Thi- tegen één, als zij liet gezien heeft» zij er niets meer van wil weten. Ik zal voorioopig dan ook maar gten 1 lichtkasteel en bouwen. Hilary glimlachte een beetje raadselach tig. Juist kwam Helen Drivers dte kamer binnen en oudere zuster kwam onmid- dellijk met het groote nieuws voor den dag. Juffrouw Donaldson heeft een bom in ons midden laten vallen. Tooen zij klaar was met pakken, kwam ze me vragen of wij dit huis zouden willen verkoopen. Dit huis verkoopen? Helen Drivers gil de de woorden haast uit. Dit hute verkoo pen en dan hier vandaan bedoel je? Odi hemel, ik heb soms het gevoel alsof ik mijn ziel zou willeiyAerkoopen om hier vandaan te komen. Je ziel kun je wel houden, verklaarde de oudere juffrouw Drivers droog. Juffrouw Donaldson heeft een njke vriendin, die een eenzaam huis op de hei-wil koopen. Ik heb al gezegd dat die dame het huis eerst maar tens moet Hen en ale ze dat gedaan heeft zal de koop wel afspringen. Dat moet u niet zeggen, bemoedigde Hilary. Voor ik naar Grant-ley terugga, nog in Londen zijn en dan kan ik ik bedoel den advocaat van mijn vriendin vragen om u zoo gauw mogelijk te schrijven. U hoeft niet zoo pessimistisch te zijn over den afloop van de onderhandeiin- gen Sommige menschen vinden het hier heusch zeldzaam Hilary liep naaf het venster en keek uit over het heuvelachtige, eenzame heideland schap, dat zich baadde in een gloed van zon onder een wolkenloozen hersthemel. Een heeletoel menschen hebben b6- BUITENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. De Graf Zeppelin geland. De Koning van Spanje verwelkomt de bemanning. Reeds op deh terugweg. Volgens berichten uit Sevilla is het lucht schip Graf Zeppelin daar kort na 1 uur aangekomen. Het kruiste alvorens op het vliegterrein van Huelva te landen, gerui- sohen, die ook eens boffen in hertr leven. Toch wel, hield Hilary vol.- En er zijn menschen die het hier heelemaal niet een zaam vinden, die de heide schitterend vin den en van de stilte houdan. Ik mijn vriendin, de rijke vriendin over wie ik net sprak, kent menschen .cheheel' veel van de uitgestrekte heide houden en van de stilte en zelf houdt ze er ook van. Als u met mijn vriendin tot overeenstemming zou kernen kunt u misschien wel weer In Londen gaan wonen, nietwaar? Ja. In het antwoord klonk een onder drukte snik. Als wij een behoorlijken prijs voor dit huis kunnen maken, zouden wij er in Londen kunnen komen en wij zouden liet allemaal heerlijk vinden. We zitten hier te dicht op elkaar en zien te veel van elkan der, wij werken op eikaars zenuwen, maar en hier keek juffrouw Drivers Hilary nieuwsgierig aan ik begrijp niet hoe uw vriendin zoo’n huis kan koopen en waarom u er zich zooveel moeite boor geeft. Een ondeelbaar oogenblik voeide Hilary zich een beetje verward maar ze beheerschte zich direct weer. Ziet u, ik vind den om trek hier zoo onbeschrijfelijk mooi, zed ze. Toen ik mijn tante hier kwam bezoeken, werd ik direct door de schoonheid van het gezicht vfcn de heide getroffien. En ik wel ik vertelde mijn vriendin er van en zoo ge beurde het, eindigde zij met een onhandige wending, die juffrouw Drivers, verdiept als «ij was in tiaar eigen gedachten, gelukkig niet merkte. f Er kan toeb. niets definitiefs besloten worden vóór uw vriendin zelf hier ia ge weest, zei ze, dat spreekt vanzelf. En tien

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1