Firma G.J.BIK) „Morino Hoeden" CHIQUE HOED OF ENGELSCHE PET LANGE TIENDEWEG 82 PREDIKBEURTEN. CAREL KROPMAN LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Christelijk-Historische Unie. De Chrtet.-Hürtorteebe Unie houdt een al gemeens vergadering op Woensdag 23 dezer te Amsterdam. Op de agenda «baat o.m. de volgende motie, voorgesteld door de afdee- lmg Leiden1. ..De Ohriet.-Hist. Unie, in algemeen© ver gadering bijeen, constateerde, dat heit ver leunen van onderscheidingen en ridderorden door de regeering, op groote schaal, de on waarachtigheid in de hand werkt, spreekt als haar overtuiging uit, dat tot het vertoe ven van onderecheidSngfn door de regee ring alleen dan behoort te worden overge gaan. wanneer het verrichten van een zeer bijzondere daad daartoe aanleiding geeft". 's-Gravenzande stelt voor. dat de alge- meene vergadering zich uitepreke voor ge- pasten aandrang op de regeering. ten einde het goedkoope. pasagiersvervoer op den Zon dag tegen te gaan. Bescherming van den tierliandel. Een verzoek aan den Ministerraad. Het beste ter van de Coop. Roermondsche Eiermijn heeft zich met een schrijven tot den minister! aad gewend waarin bij de Re geering aangedrongen wordt op het nemen van afdoende maatregelen tot afweer van de gevaren da© de eienhandel en de kléine boe renstand speciaal Van Duitsche zijde be dreigen W inkelsluitings wet misère. Een rede van Mr. G. A .Boon. Te weinig soepelheid. In een gisteravond (gehouden ppenbnre vergadering van de aideelmg Üea Haag van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, ileeft het lid der Tweede Kamer, mr. G. A. Boon, gesproken over het wetsontwerp be treffende de winkelsluiting. Het was neit spreker's bedoeling, om het ontwerp arti- kelftgewijze te doorloopan, «och om gedetail leerd op te sommen welke winkels op be paalde dagen en uren open mogen zijn maar om eón inzicht te geven in het karakter der wet en in de reden, dae de Liberalen er toe hebben gelend unaniem hun stem aan het ontwerp te onthouden. De voornaamste rede nen, die hen tegen het ontwerp hebben doen stelling nemen, liggen in de omstandigheid, dat zij het verkeerd'achten, dat :n-een Rijkswet vastgelegd wordt een materie» die in verband met de varieexende locale om standigheden locaal behoort te worden gere geld, aan welke bezwaren men niet kan tegemoet kómen door het „oaouthouc" arti kel 9, volgens hetwelk de Kroon allerlei uitwijkingen kan goedkeuren, terwij,! om- ttent draagwijdte en giens yam dit artikel de grootste verdeeldheid bestaat. Andere be zwaren zijn dat in de arbeida vrijheid van vele neringdoenden, in het bijzonder van hen, die zonder personeel werken en dat is 3 der winkeliers rigoureus wordt xnge grepen, terwijl tevens een groote beperking van de bédrijfe vrijheid op Zondagen woxdt Het oudite adrea tooi een voorts dat aan de belangen der Joodsohe winkeliers zonder noodzaak groot nadeel wordt toegebracht en ten alptte, dat met de belangen der consumenten onvol doende rekening is gehouden. Dit wetsontwerp ademt ntet alleen geen liberalen geest, hot is metfhet liberale be ginsel in 'strijd. Het verwijt, dat de liberalen tegen een behoorlijke arbeidswetgeving zouden zijn is er zoo betoogde spreker volkomen naast. Het vindt bij hém geen verdediging dat de menschen in loondienst overraatigen arbeid verrichten en het is geen toeval^, dat reeds meer dan 50 jaar gelede^ de eerste wet op dit gebied van den liberaal Van Hou ten kwam. Waar zij wel tegen zijn opgeko men, is tegen te groote uniformiteit, te wei nig soepelheid, te weinig overlaten aan het overleg van werkgevers en werknemers, tegen het overslaan naar een andere richting, die den zegen brengenden arbeid als een straf gaat beschouwen. Maar hier gaat het niet om arbeiders, dooli om zelfstandigen. Woidt het rechtsgevoel gekrenkt, wanneer iemand in zijn eigen bedrijf zoo lspg weifct als hij dat voor de verzorging vón zijn. gezin en zijn streven naar vooruitgang in de wereld noodzakelijk acht? Welke rechtsgronden worden dan aangevoerd om dit. te verdedi gen? Mien heeft daarna moeten zoeken cm is telken 9 weer van rechtsgrond veranderd. Onder deze omstandigheden kan men er, naar spr.'s mcening, dan ook zeker van zijn,) dal er onrecht moet worden goedgepraat Gevoelen dan andere groepen in de Ka, mer dit niet? Zeker, aanvankelijk zou het overgroot© deel der A.-R. C.-H. hadden overwegende zij zijn alleen gewonne pel big met de Zondagesluiting, die volgens den Minister smaak en pit aan de zaak geeft. En daarom werd ook de rest geslikt. De Zondagssluitong heeft een groot deel van de debatten beheerscht. De Kamer is ondergedompeld in theologische beschou wingen van zeven predikanten, die het nog meer oneens waren dan juristen het ge woonlijk zijn. en het resultaat is, dal wij een zeer rigoreuse Zondagsregeling hebben ge kregen, terwijl tevens niet vaststaat in hoe verre de 'germ enten daarvan kunnen afvelj- ken. Blijft minister Verschuur aan het be wind, dan zullen de gemeenten goedkeuring krijgen op verordeningen, die den schaat senrijder op Zondag zijn anijsmelk en den sjMirtbrandier zijn limonade aan het tentje gunnen. Treedt minister Van Wijnbergen op, diui zullen deze verordeningen tegen zijn 4 opvatting van de verhouding tot di Zon- F «iagswet opbotser Ieder is doordrongen van het feit, dat er naar gestreefd moet worden zooveel moge lijk niensehen oen vrijen Zondag te geven. Maar dezer Zondag kan alieen in blijmoedig heid worden doorgebracht, wanneer er gele genheid is tot vervoer, ontspanning en het zich aanschaffen van wenschelijke zaken. Hier daarentegen is een streven naar den purttoüischen Engelschen Zondag met alle dorheid daarvan. Spr. merkte verder op„ dat de Kamer zich 'i. week lang vermeid heeft in allerlei piete peuterigheden en vertelde daarvan verschil lende «taaltjes ids voorbeelden. Wat de 1 it»eralen ook zeer geërgerd heeft 15 is de achterstelling der Joden. Een Jood, die zich aan zijn tradition eele voorschriften houdt, sluit des winters op den Vrijdag om half vier tot den Zaterdagavond. De com pensatie welke hij krijgt, is echter geheel c-nvoldoendie. GEMENGDE BERICHTEN. Rondom den zendtijd. Een onderhoud met pastoor Perquin. De A.VJLO. is gevaarlijk! Het „Handelsblad" heeft een onderhoud gehad met pastoor Perquin, den voorzitter vau den K.R.O., over het aendtijd-vraag- zoo zside pastoor Per quin. „heb ik in miju wekelijksch praatje op Zondagavond medegedeeld, dat, waar wij één derde van de Nederla-ndsche bevol king uitmaken, wij éen vierde deel van den zendtijd vragen. En ik onderschrijf dan opk volkomen datgene, wat de heer v. d. Deure zeide.over een eventueelen strijd, wanneer wij geen 25 procent krijgen. Men zal dan een radio-strijd zien. Ik hoop echter, dat liet zoover niet zal komen, want ik verlang daar heelemaal niet naar!" ..Gelooft u, dat de omroep in zijn geheel er voordeel bij zal Webben, als b.v. de V.A.R.A. ook 25 procent van den zendtijd krijgt?" „Hierop", zoo antwoordde de voorzitter van den K. R. O., „kaïj iik u geen recht- streekaoh antwoord geven. Over liet alge meen stemmen dé katholieken niet op de V.AR.A. af. Mocht daartoe nu binnenkort1 .meer gelegenheid zijn, welnu, men „zal er ffns nader kennis mee maken", doch het nieuwtje zal er gauw genoeg af zijn en men stamt hierop niet meer af." Over het algemeen acht 'ïk de V.A.R.A. minder gevaarlijk dan de A.VR.O. en wel hierom. De V.A.R.A. is een tegenstandter. dde met open vizier strijdt, Men weet wat men era^ui heeft. Maar dat weet men niet van de A.V.R.O. Onze luisteraars b.v. zul len geen tweede maal op den socdaJistischen omroep afstemmen, maar wèl op de A. V. R. O. en misschien nog wel meerdere ma len. Zoodoende wondt by hen door d© radio niet die cultuur gebracht, welke zij uit den aard der zaak behoeven De A.V.R.O. is dus een veel grooter gewaar. Neutraliteit is een begrip, dat wij katholieken, nu eenmaal moeilijk» beter niet kunnen aanvaarden De volgende vraag betrof de algemeene programma's, waarvan in het advies Van deh Radioraad wordt gesproken. „Ik ben principieel tegenstander van aulik een algemeen programma en zeker, wanneer het opgelegd wordt. Bij opderlinge overeenkomst zijn er echter eveneens ver schillende bezwaren aan verbonden. De groote moedlijkheid is dteze: wat is alge meen? Nationaal? Maar wat voor den een nationaal ia, te het voor den ander weer r.iet, Neen, geen algemeene programma's. Nog sprekende over de radio met haar vele vraagstukken in Nederland, belichtte pastoor Perquin nadér het werk van den K.RO. (waarvan gerust geeegd kan woréfen dat het zijn werk i°). De K.R.O. heeft een zelfstandige plaats in het om roep wezen in genomen. Tn de eerste plaats is dat natuur lijk van groot belang voor katholiek Neder land en in de tweede plaats heeft dit nog cep voordeel gehad. Vele andersdenkenden hadden een totaal verkeerd begrip aangaan de het katholicisme. Toen kwam de katho lieke radio. En van talrijke zijden is wijj nu gebleken, dat jxlist floor qnzen omroep vele va-keerde begrippen en denkbeelden zijn weggenomen." Het onderhoud eindigde met dezelfde vraag als het blad al eerder had gesteld aan den voorzitter der N.O.R V.„Gelooft u, dat 's ministers beslissing in deze aange legenheid nog lang op zich zal laten wadi- „Hier. verschil ik met den heer van der Deure var. gedachte", zoo merkte pastoor Perquin op. Ik geloof dat deze beslissing zeer spoedig, misschien wel binnen vier we ken, verwacht kan worden." „Heeft u bepaalde redenen om dit te ge- looven?" vroeg hét Hbld. nog. „.Om het in een journalistdeken term uit to drukken", merkte de K. R. O.-voorzitter lachend op, „dit is riiij medegedeeld door iemand, die in den regel goed geïnformeerd je. Dit kan ik u wel verzekeren, ik heb met minister Reymer de laatste acht weken gee nerlei contact gehad. De minister is dus niet mijn zegsman.'* Psychopaath ontvlucht. Bij een wandeling met zijn vrouw. Een in hèt Rijksaayl voor psychopathen. te Leiden verpleegd-;, wonende te Duiven-* drecht, is naar het Hbld. meldt, voor de tweede maaj ontvlucht. Nadat hij verlof had bekomen om te Lei don. w.iar zijn echtgenoot© hem bezocht, in de stad te gaan wandelen, bracht hij eerst zijn vrouw naar het station, waarna hij een auto aanriep eh daarmede eveneens in de richting Amsterdam vertrok.. Vanwege het a«yl was echter inmiddels kennis gegeven van zijn ontvluchting aan de politie te Dui- vondrecht, omdat vermoed werd dat hij zich aldaar hepn begeven had. Toen hij dan ook Maandagavond te Duivendrecht aankwam., werd hij nabij de Duivendrechteche brug ge- arresteerd, zoodat hij «de woning van zijn echtgenoot* niet eens bereikte. Dr. Waterman. Heeft in levensgevaar verteerd. Dr. N Waterman te Bussuin, de bekende kanker gel eerde, verbonden aan liet Kanker- Instituut te Amsterdam, heeft «enige we ken geleden bij het nemen van proeven in fectie gekregen, vermoedelijk door den beet van een muls. Hij heeft in zeer ernstig le vensgevaar verteerd. De toestand van den patiënt is thans zoodanig verbeterd, dat hij binnenkort weer zijn werkzaamheden zal hervatten. DoodeUjjke val. Een kloosterbroeder stort van een hoogte van 10 meter. Dinsdagnamiddag omstreeks 61 uur, is in een zijkapel van de H. Haitkerk, aan den Schamerweg, te Maastricht, de Eerw broeder Johannes (Ghering), bij het ver richten van schoonmaakwerkzaamheden van een 10 Meter hoogen balk gevallen, waarbij hij een dubbele schedelbreuk be kwam, zoodat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Opleving in de bouwbedrijven. te lande door particulieren, gemeentebestu ren, woningbouwver., Rijk, Polderbesturen tn Ned. Spoorwegen publiek aanbesteed een bedrag van f 46.579.563 tegen f 36.065.088 voor het le kwartaal 1929. Ernstig motorongeluk. Motorrijder en duo-passagier bre ken hun beenen. Woensdag omstreek? kwart over elf is op den Rijksstraatweg tusschen Delft en Over- schie, tegenover het buitenverblijf de Tem pel, een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Ovterschi* kwamen eenige auto's en ook een motorfüeite met zijspan aanrijden. De bestuurder van laatstgenoemde wilde de auto's voorbijrijden. Van den anderen kant kwam ecu vrachtauto, en het is den be stuurder van de motorfiets niét gelukt nog tusschen de auto's door te glippen. De mo- lorfiets werd dopr den vrachtauto gegrepen en opzij geworpen. De bestuurder en zijn duopassagier, resp. de 21-jarige timmerman J. D. Zijp uit Schiedam en de 33-jarige los- werkman H. J. van Beyenen uit Rottewiam, werden over den heg geslingerd f beiden heb ben hun beenen gebroken. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. D© gewonden ^werden behandeld en daarna aan den kant van den weg gelegd, om op transport naaT het ziekenhuis te wachten. De motorfiets is ernstig beschadigd. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 6.40 Gramefoon. 7.00 „Jotfiannes-Pafcsion 8.00 Boekenhalfuurtje. 8.30 Radiotooneel, lata- persberichten en gr&mofoon. H mzen 5-45 Orgel. 8.00 Uitzending uit een kerk te Sdhevenin- gcn. 10.15 Persberichten. 10.30 Gramofoon. Vrijdag 18 April. (Goede Vrijdag). GOUDA. Remonstr. Kerk, 7 u. n.m. Ds. H. Cramer. Luthersche Kerk, 7 u. n.m Ds. J J Simon, H. Avondmaal. Ver. „Calvijn". Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 7% u. n.m. Ds. W. Bieshaar te den Haag. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. ten Brugge Cate. BOSKOOP. Bvang. Salvatori, 7 u. nan. De heer de Jonge. Ned. Herv. Geref. Evang., 7 u. n.m De heer Barneveld, g.o. te Delft. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Ds. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra Bev. v. nieuwe leden. 7 u. n.m. Ds. A. Landstra, Bed. Avond maal. Geref. Kerk, 7% u. n.m. Ds. J. F. W. Erd- man. moordrecht. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Ds. B. Nieuw- burg, bed. Avondmaal. STOLWIJK- Ned. Herv. Kerk geen opgaaf ontvangen. Evangelisatiegebouw. 7 u. n.m. Ds. v. d. Wal van Wagehingen. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk geen dienst. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 17 April. Aangevoerd in totaal 2614 stuks, waarvan: 260 slachtvarkens. Vetten 0.32-^0.84, Londensche 0.280.32, Zou ters 0.34—0.36, alles per pond levend met 2 korting; 424 magere varkens 3055 per stuk; 1344 biggten 18—28 p. st.; 15 runderen 300400 p. st; 646 nuchtere kalveren,/ 8—13 p. st,; 3 graskalveren; 22 bokken en geiten 8—7 p. st, Handel matig. Kaïadmartt Gouda. 17 April. Aangevoerd 285 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 39 44, 2e kwal. met rijksmerk 3538. Ha*n- del matig. BOTER.'Aangevoerd 1653 ponden bo ter. Goeboter 0.75—0.86 per pond. Wei- boter 0.650.75 per pond. 'Handel vlug. ESEREN. Aangevoerd 484 partyen. Kipeieren 4.56-0.50 per 100 stuks. Eend eieren 4.50—5.00 per 100 stuks. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 17 April. Tarwe 10.75—11.25; Rogge 8.0O—8.25; Gerst 7.75—8.25; Haver 7.50—8.00; Erwten 10.50-11.50; Bruine boonen 15.00—16.00 per 100 K.G. Kaasmarkt Woerden. 16 April. Aangevoerd 231 wagens, prijs le srt. m. r.m. f 39—42, 2e srt. f 35—38, zon der r.m. f 35-per 50 K G. Handel matig STADSNIEUWS. GOUDA, 17 April 1930. Tweejarige Landbouwhuiahoudcuraus te Gouda. Aangifte vah leerlingen. Enkele weken geleden is medegedeeld, dat de afd. Gouda van de Holl. My. van Landbouw pogingen in het werk stelt om een 2-jarigen Landbouwhuishoudcursus op te richten. Deze cursus is bedoeld voor meisjes, die pas de school hébben verlaten. Ook oudere meisjes kunnen er echter nog aan deel nemen. De lessen worden gegeven uitsluitend op den dag, op 2 dagen per week en geduren de 44 weken per jaar. Op dit oogenblik is het aantal aangiften nog niet geheel voldoende om den cursus voortgang te doen vinden.. Ouder? die meisjes hebben,welke den cursus zouden kunnen volgen, wekken wij daarom op alsnog te overwegen, of zy hun kinderen niet aan deze zeer nuttige lessen zullen laten deelnemen. We weten wel dat gebrek aan personeel gemakkelijk leidt soms wel moet leiden, tot het besluit, dat zulks niet mogetöfc is, maar aan den anderen kant bedenke men, dat de kinderen aan deze lessen veel kunnen heb ben voor heel hun latere leven. De kosten behoeven geen bezwaar te zijn; minvermogenden behoeven zelfs geen les geld te betalen. Men neme thans spoedig een beslissing. Vaak komt het voor, dat zich nog meis jes aanmelden wanneer de cursus eenmaal loopt, als het te laat is dus. Dit moet voor komen worden. Aangiften worden spoedig, in elk geval vóór 1 Mei a.s. ingewacht bij*. G. den Hoed, Bergambacht; A. Oskam, Bergambacht; Hg. Bongers, Stolwijk; A. Dogterom, Ben. Haastrecht; A. Stuurman, Bonrepas; A. Spruit, Jaagpad, Gouda; H. M. Teunissen, de la Reylaan 21, Gouda; C. Siewertsen, B. Martenssingel 113, Gouda. Ledenvergadering Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. De afd. Gouda van de Ned. Ver. van Huis vrouwen houdt een ledenvergadering op Woensdag 30 April des middags te 3 uur in Hotel „de Zalm". In bespreking komen de voorstellen welke in de op 19 en 20 Mei te Haarlem te houden Algemeene Vergadering aan de orde komen. Internationale Orde v. Goede Tempelieren. Openbare bijeenkomst Gisteravond hield de Internationale Orde van Goede Tempelieren, Loge „Per Aspe- ra ad astra No. Ill in de zaal „Blauwe Kruis" aan de Westhaven een open zitting. Na een kort openingswoord van den voor zitter en het zingen van de negende bak- marsch door alle -aanwezigen, zongen een tweetal damesleden nog eenige liederen. Hirop verkreeg Br. L. Preger uit Rotter dam het woord over het onderwerp: „Waar om geheelonthouder". Diegenen die uit zijn oogen kijkt, aldus spr., bemerken dat er in de hedendaagsche tyd nog wel heel veel te bestrijden valt. De tien plagen die aan het alcoholisme vastzit ten zijn: tuberculose, kanker, dilirium, krankzinnigheid, armoede, idiotisme, ver hooging van het aantal ongevallen, zelf moord. Door bestrijding van het alcolisme, strijdt men ook tegen èl deze ziekten en plagen. Moeten wij in dit leven niet zorgen voor de levensmogelijkheid van onze na komelingschap? Een natuurlijke levens wijze sluit absoluut elk alcohol gebruik uit. Spr. gaat nader in op het verband1 tusschen deze tien en het gebruik van al cohol. Chronische-alcoholist is hij die regel matig drinkt, hoewel nooit dronken, toch steeds onder den invloed van sterken drank is. Overgang tusschen regelmatig drinken en misbruik is er niet. Het gebruik maakt den misbruiker. Van regelmatig gebruiker komt men tot onmatigheid. De matigheid is geen afdoend drankbe strijdingsmiddel. Het eenige is het parool: „Niet drinken, niet schenken." Thans is de geheelonthouding meer eisch dan vroeger. Gevolg van uitbreiding van mechanisatie en verkeer. Waar is de mechanisatie het grootst en het verkeer het snelst? In Amerika. En daarom ook verlangt men daar algeheele nuchterheid. De gevolgen van het alcoholisme zijn uiterst groot. De matigheid is een onnuttig bestrijdingsmiddel. Daardoor blijft er slechts over het ééne ons parool „Niet drin ken, niet schenken". Daarom geheelonthou der. Wij zyn internationaal omdat ook het drankmisbruik internationaal is. Het drank kwaad is overal verspreid. Onze 550000 leden zijn verspreid over 68 landen. De ideeën zullen hier en daar wel iets verschil len, maar het doel is een en hetzelfde. De intieme huiselijke aangelegenheden moeten besproken kunnen worden geheim, om het redden van drankzuchtigen moge lijk te maken. Daarom moeten de huishou delijke vergaderingen niet openbaar zijn van de I.O.G.T. Voorts moeten we neutraal zijn. En dat is onze organisatie. Het reddingswerk is moeilijk maar moet gedaan worden. In de loge's moet zijn broo derschap en offervaardigheid. Daarom if niet iedereen een geschikt lid. Iedereen die wil kan in een loge, goed werk te over vin den. Wij willen de drooglegging bereiken, omdat dit het voorpoortaal is van een betere maatschappij. Onze I.O.G.T. verricht prachtig en goed maatschappelijk werk. Met het uitspreken van de hoop dat liet hem gelukt moge zijn een klein inzicht te geven van hetgeen de organisatie wil eindigde spreker. j De voorzitter dankt Br. Preger voor zijn prettige causerie en roept hem eon tot I weerziens toe. I Nadat verschillende liederen door een paar zusters ten gehoore waren gebracht, sloot de voorzitter de vergadering. Ds. Elzinga heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kert aangenomen. Ds. Elzinga te 's Gravenzande heeft het beroep naar de Nod. Herv. Gemeente, vaca ture Ds. Voorsteegh aangenomen. Aanbesteding. De uitslag van dte door den architect D. Stuurman te Gouda gehouden onderhand- sche aanbesteding, tot het bouwen van een veeetalling te Bergambacht, voor rekening van mevr. de wed. J. C. van Vliet te Gouda, is als voigt: Timmerwerk Gobr. v. d. Wal f 2289.— K. Klein f 2289 Metselwerk Gebr de Vreugt f 5975.— A. van d. Lecq f 3566 P. Bezemer af 3050.— C. van den Oeverf 2988 Smidawerk - Joh. de Lange f 1045 C. Rietveld f 999— Lood- en Zinkwerk: J. van Eijk f 3%.- Joh de Lange f 379.— Schilderwerk H. Veer f 123.23 v Steenis f 113.- Het timmerwerk :s bij loting gegund aan K. Kleijn. het metselwerk aan C. ,v. d. Oever, het siuidswerit aan C. Rietveid, het lood- en zinkwerk aan Joh. de Lange mi hét schilderwerk aan van Steenis, allen wonen de te Bergambacht. Nederlandsche Ver. van Kaashandelaren. 89ste Alg. Vergadering. Hedenmorgen hield de Nedeii. Ver- eeniging van Kaashandelaren in Hotel „de Zalm" te Gouda haar jaarvergadering. In zyn openingswoord betreurde de voor zitter, de heer A. J. Schilt, het feit dat er nog zoovele ongeorganiseerde kaashandela ren zyn. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. De secretaris, Mr. M. de Mol, las hierna het jaarverslag voor. Hieraan ontleenen w§ het volgende: Jaarverslag. Het jaar 1929 was voor de kaashandel een ongunstig jaar. De oude voorraden wer den met moeite en niet dan met soms aan zienlijke verliezen opgeruimd. Niettemin bedong de nieuwe productie pryzen, die in doorsnede slechts weinig lagen beneden die van 1928. Deze oogenachijnlijke tegenstrijdigheid vindt haar verklaring in de omstandigheid, dat de vraag naar oude en belegen kaas steeds minder wordt en die naar jonge kaas stijgt. Besomde vroeger de oude kaas de hoogste prijzen, in het afgeloopen jaar moest een deel van de voorraad verkocht worden tegen pryzen, lager dan die, welke voor het jonge product werden besteed. Wat de oorzaak van deze ongewenschte wijziging in de voorkeur van het koopènd pifbliek wel moge zijn? Die oorzaak moet naar onze meening gezocht worden in het feit, dat de fijnste kwaliteiten steeds zeld zamer worden mede (als gevolg van de de Rijkscontrolestations gestelde eiscWn ten aanzien van het vetgehalte in de droge stof). Die eischen zyn te zwaar. Tal van boeren, die een prima product maakten, zijn genoodzaakt geworden een andere, door de Rijkszuivelconsulenten gepropageerde, be reidingswijze te gaan toepassen, omdat zij aan die eischen niet of niets steeds konden voldoen, en zij dientengevolge bedreigd werden met een weigering of een intrek king van het recht Rijksmerk te voe ren. Die nieuwe bereidingswijze, die er mede op ge rich J is zooveel mogelijk vet in de wrongel te houden, geeft echter een pro duct, dat in houdbaarheid en in smaakont- wikkeling ver achterstaat ,by het ouderwet- sche zuivel. Erkend moet worden, dat het werk van de Rijkszuivelconsulenten deze goede zyde heeft, dat ook de slechtste kwaliteiten zeld zamer geworden zijn. Men kan een nivel leering in de kwaliteit van de volvette boe renkaas opmerken. De winst is echter niet in staat het ver lies van de fijnste kwaliteiten goed te ma ken. Want juist deze laatsten bepalen ir. de eersteplaats de roem van de volvette Goudsche boerenkaas en daarmede de mo gelijkheid om voor dit product in zijn ge heel de hoogste pryzen te bedingen. Er zyn nog anderé gevaren, die de kaas handel bedreigen. Wy denken aan de steeds hooger wordende ftariefmuren in schier alle landen, waar onze kaas zyn afzet moet vinden. Met name de Duitsche handelspolitiek vervult ons met zorg. Steeds krachtiger wordt dé aandrang tot verhooging van de tarieven. Voor versche melk tot dusver onbelast zal een invoerrecht van 5 pf* per K.G. verschuldigd zijn. Het tarief voor eieren is van 6 op 30 R.M. per 100 K.G- gebracht. Een voorstel tot verhooging van het invoerrecht op Xoter tot 50 R.M. per 100 K.G. is hangende. Het handelstractaat tusschen Duitschland en Finland, welks ta rieven voor ons op grond van de meestbe- gunstigingsclausule ook gelden, is nog een beletsel voor de verhooging van de invoer rechten op kaas, maar ook,op 'deze veste beukt men van alle kanten. Het is bekend, dat Duitschland verreweg onze grootste afnemer is van zuivelproduc ten. In 1929 ging 76 van onze geëxpor teerde kaas naar onze oostelijke buren- Beter dan weW betoog ook laten deze cij fers zien, we* een slag de Duitsche han delspolitiek aan onze zuivelindustrie en handel dreigjjj. toe te brengen. to het afgeloopen jaar werd het Ontwerp Landbouwuitvoerwet door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen. Wy heb ben ons tot het laatst tegen deze wet ge kant en onze bezwaren nog eens m een uit voerig adres, gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uiteengezet. Na de aanneming van de Landbouwuit- voerwet vroeg de samenstelling van de daarin voorziene Commissie van Advies de aandacht van ons Bestuur. Wy dienden de Minister van Binneivlandsche Zaken en Landbouw desgevraagd van advies, maar in afwijking daarvan, in afwijking tevens van de adviezen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, van de Vereeniging van Boterhandelaren, van de Vereenig[ing voor Zuivelhandel en Melkhygiëne en van de Bond van Kaasprdöucenten en in stryd met de duidelijke bedoeling van de wet, werden in de Commissie door de Regeering uitsluitend zuivelproducenten benoemd. Al leen de F.N.Z. heeft geadviseerd tot deze ongerechtvaardigde terzijdestelling van de handel en het heeft ons diep gegriefd, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dit benepen-coöperatief stand punt tot het zijne heeft gemaakt. Het eenige, wat wy hebben kunnen be reiken is, dat vier adviseerende leden aan de Commissie van Advies zijn toegevoegd Eén van die leden is door onze vereeniging aangewezen, één door de vereeniging van boterhandelaren, terwyl de beide andere I plaatsen door directeuren van fabrieken zjjn bezet. De Commissie zelve is samen gesteld uit drie leden van de F.N.Z. (waar om moet hétzelfde advies driemaal worden uitgebracht)?, twee leden van de V.V.Z.M. en één lid van den Bond van Kaasproducen ten. Over dit logisch opgezette(l) advies college heeft Dr. Kortenhorst als voorzitter syn neurale vleugelen gespreid. Een nauwe samenwerking kwam tot stand met de Vereeniging van Kaashande laren te Bodegraven, de Vereeniging van Handelaren in Zuivelproducten te Leiden en de Vereeniging van Kaashandelaren te Woerden, die allen als lid tot onze vereeni ging toetraden. Dientengevolge omvat onze organisatie thans een 150-tal kaashandela ren. Plannen zyn in voorbereiding om de samenwerking ook tot andere vereenigingen uit te breiden. Het aantal leden onderging eenige ver mindering en bedraagt thans: 48 gewone leden en één buitengewoon lid. De Voorzitter deelde mede dat het vet gehalte der kaas is achteruitgegaan. Dit kan niet opgevoerd worden anders dan ten koste der kwaliteit. Een woord van hulde bracht spr. aan het Eerste Kamerlid Jhr. Mr. de Gyselaar, die een lans voor de kaashandel gebroken heeft. De rekening en verantwoording over 1929 werden voorloopig goedgekeurd. Het batig saldo bedroeg 116.65. Aangenomen werd een voorstel van het Bestuur om de minimum-contributie voor 0 te bepalen op 15.voor de gewone !en 12.50 voor de buitengewone leden (v,n. de buitenlandsche). Wegens periodieke aftreding werden als bestuursleden herkozen de heeren F. L. Heil, A. H. van der Most en B. M. van Zwet. Hierna werd de vraag besproken betref fende de wenschelykheid tot stelling van bepaalde inkoopvoorwaarden. Hierover werd een breede bespreking ge houden, die vaak in technische bijzonder heden afdaalde en waarby zich de heer Pop- pelhouwer als een heftig tegenstander van het stellen van verkoopvoorwaarden ken merkte. Ten slotte werd met op één na alge meene stemmen een voorstel aangenomen op de verkoopbriefjes te plaatsen dat de af geleverde kaas is „Gaaf, zonder verborgen gebreken, niet gepraepareerd". Tegen de heer Poppelhouwer, Bjj de rondvraag deelde de heer Van Zwet mede dat hoewel de wet op de Ryksmerken thans in werking is getreden, de Rijksmer- ken nog lang niet in orde zyn. De voorzitter sloot daarna de vergade ring. Gevestigden en vertrokkenen. Gevestigd: I. Landa, van Bergen op Zoom, Dubbelstraat 3, naar Kanaalstraat; E. 0. de Jong, van Rotterdam, Maasstraat 4, naar Heerenstraat 118; W. J. v. d. LJssel, 1-arb., van Montfoort, L. Kerkstraat B 132, naar Boschweg 18; D. K. Wielenga, kan toorbediende, van Leiden, Oude Singel 186, 1 naar Krugerl. 93; J. Kittel, van Dordrecht, ïooftstraat 682d, naar Nieuwehaven 118; Kamermans, smid, van Oudewater B 382, naar -Kanaalstraat 16; J, A. Roos, verlos kundige. van Hilversum, Ruitersweg 115, naar Westhaven 20; J. Brögholter, van •Gravenhage, De Carpentierstraat 142, naar Oosthaven 31; S. N. Polak, van Rot terdam, le Middel andstraat 38b, naar Oost- haven 31; H. P. Klerks, l.w., van Reeuwijk, Nieuwdorperweg 258, naar Kruidenierstraat h; J., M. R den Hertog, schilder, van Hil versum, de Genéstetlaan 32, naar Fluwee- lenaingel 88; C. J. Meijer d. de Bie, van «otterdam, Sophiastraat 21b, naar Jan Philipsweg 69; W. Tant, huish., van Hille- fom, Stationsweg 254, naar Ridder van wtaweg 208; C. A. van Oeffelen, db., van «olen, naar Vest 29; H. J. Bal, electricien, J*n Eindhoven, Eikenstraat 33, naar Oost- wen 16; n. Broer, l.w., van Monster, "Mts Langeveld 19, naar Bogen 20; H. der Steen, winkelbed., van 's-Graven- M*e, Brueghelstraat 150, naar Zoutman- •■Mat 30; A. de Bruijn, db., van Oudewater 413, naar Boelekade 175 ;»J. H. van der ^en, smid, van Stolwijk, G 41a, naar *M"n68traat 2; F, Delleman, handelsbed., Qeve, Rindern, naar Zoi^manstraat Wing, db., Heemstede, Javalaan naar Vest 35; A. de Vries, chef druk- van Almelo, Oude DelcLweg 30, naar 29; van *H)k, l.w., van (Loosduinen), P. Potter- Vraagt De beste van de merken, De ONMlIflSto hoed welke kleur- houdend en modelblijvend is Alléénverkoop 15 suaat naar w aivissiraai zü; n. n. v. d. Oefer, timmerman, van Bergambacht 1 41, ïfaar Snoystraat 34; C. Suttorp, kan- toorbed., van Bcluedam, Oude Maasstraat 12a, naar bteynkade 21; G. J. van Bhtters- wyic, caiehouüer, van Rotterdam, van Weel straat 9b, naar Kleiweg 11; M. Verlaan, chautieur, van Leiden, St. Jacobsgr. 14, naar Spieringstraat 11; f. van Roon, arb, N.S., van Zoetermeer E 1, naar Kanaaldyk 2; D. Michaeiis, schoenmaker, van Wad- dinxveen, N 4, naar Wachte.straat 1; C. M. van Eek wed. B. Nieuw land, van Haastrecht C 205, naar Gr oenend aal 96; S. van Meurs, van Schiedam, Warande 19» naar Kattensinged 77boven; G. G. Bes, van Haarlemmermeer, Siotqrweg 85c, naar Kanaalstraat 18; A. de Roos, van Haastrecht, A 64, naar 3e Kade 64; C. van Asten, van Etten en Leur, B 246, naar Graaf Florisweg 77j%M. van Dam wed. J. C. Hoffland, van V hsM>4, naar Corn. Ketel straat 9; G. C. M. Vos, monteur, van Delft, L. Geer 48b, naar van Bergen IJzendoo park 10; L. A. J. Kurvers, katnoorbediende, van Tilburg, Heuvelstraat 91, naar Lange Tiendeweg 55; P. J. Zonruiter, onderwijzer, van Moordrecht IC 52, naar Zoutmanstraat 64; J. F. A. Suytkerbuyk, rykskl., van Em- men, Sterrenkamp 16, naar Zoutmanstraat 64; C. Boekei, kaashandel., van Moordrecht H 65, naar Peperstraat 100; D. C. F. van Eendenburg, van 's-Gravenhage, Ant. Duyckstraat 110, naar ltegehtesseplantsoen 27; K. J. van Êendenburg, van 's-Graven hage, Ant. Duyckstraat 110, naar Regen- tesseplantsoen 27; A. Boef, van 's-Graven hage, Zeestraat 96, naar Nieuwehaven 106; M. Fase, db., van Waddinxveen, F 160, naar Spoorwegstraat 15; L. C. Suanet geh. m. P, A. v. d. Broek, van Amsterdam, Chassé- straat 63hs.» naar Lange Tiendeweg 33; H. E, Hamers, bankw., van Weststellingwerf, Idzard 43, naar Lange Tiendeweg 71; H. G. Doornbos, van Rosmalen 582, naar IJssellaan 15; L. M. van Reden, van Rot terdam, Pootstraat 68b, naar Snoystraat 60. Vertrokken: W. Vermeulen, van 3e Kade, naar Rotterdam, Soetendaalscheweg 30B; A. iB. P. Burger, van Wachtelstraat 1, naar Rotterdam. Gouverneatraat 60c; M. Koppendrayer wed. G. v. d. Wal, van Wach telstraat 1, naar Rotterdam, Gouvernestraat 60c; iH. de Graaf, van Kuiperstraat 32, naar Rotterdam, Multatulistraat 39a; A. Ver- Veerstal 11, naar Haarlem, Ryksstraaatweg 86G; S, Woltjes, van Groe- 30, naar Coevorden, Gramsberger- straat 51; H. C. Kerkhoven, van Cappener- steeg 14, naar Reeuwyk, Tempel 140a; A. J. Kuik, van Keizerstraat 19, naar 's-Gra venhage, Kamperfoeliestraat 109; A. Olivier wed. H. Luyken, van Ridder van Catsweg 208, naar 'Bleiswyk, Kerkstraat G. van Leeuwen, van v. Beverningh- laan 24, naar Ryswyk, Haagweg 47; B. T. Verhoef, van Kleiweg 34, naar Waddinx veen, Noordkade 199; P. C. B. Kok, van 68, naar Rotterdam, Briel- schelaan 110; N. van Leeuwen, van Robaar- ftotterdam, Brielsohelaan 110; L. C. Nieveld, van Prins Hendrikstraat 121, naar 's-Gravenhage, Camera Obscura- straat 145; H. van Anen, van Vondelstraat 48, naar Rotterdam, Crooswykscheweg 62; G. E. van Leeuwerden, van Stejjbkade 30, naar 's-Gravenhage, Keggestraat 66; A. Bont, van Achter Willens 19 naai' Reeuwyk Zwarteweg; H. C. Oosterbeek, van Turf- t 72, naar Sassenheim, Hoofdstraat 152; ;C. P. van Geloven, van Achter de Vischmarkt 8, naar Antwerpen, Hertogin straat 54; J. Teeler, van Raam 296, naar Alkemade C. 86; G. van Dam, van Keizer straat 88 naar Ammerstol; S. P. van Ieeu- IJssellaan 69, napr Waalwijk, Groote straat 225; A. Verlaan, van Spie- ar Boskoop, Biezen 33; Th. J. A. Verhoeff, van Hoogstraat 23, naar 's Gravenhage, A. van Buerenatraat 2; M. H. Clant, van Erasmusstraat 1, naar Ha- iyk, A. 38 b; M. Niirnber- ger, van Wachtelstraat 47, naar New-York (A); T. van Eijk, van Bogen 61, naar Am sterdam, Singel 278; A. de Raadt, van Klei- weg 102, naar '8 Graïenhage, Doldersche 51; W. Bardelmejjer, van Lange Tiendeweg 78, naar 's Gravenhage, Schenk» weg 116; S. J. den Edel, van Willens 51h, naar Boskoop, Dorpstraat 9; A. Wierda, Westhaven 11 naar Leeuwarden, Nieuwstad 15; J. van Vliet,' van Boom gaardstraat 16, naar Reeuwjjk, Zwarteweg, 673d; G. Knikker, van Messemakérssteeg 3, naar Reeuwyk, Brug 280; M. C. Hansen, van Markt 24, naar Leiden, Amaliastraat 11; E. J. van Duimen, geh. m. J. van Kat- wyk, van F. W. Reitzstraat 55, naar Rot terdam, Snellemansdwarsstraat 17b. Poging tot mishandeling. Gisternacht werden, de bewoners van de F. 0. Bothstraat door luid rumoer gewekt. De bekende P. L.f die onder invloed van drank verkeerde «tfiterwoigde zijn vrouw met een sti% hout en dreigde haar te mis handelen Na eenigen tijd keelde de rust in de straat terug. L. kreeg echter een pro ces-verbaal ter zake van burengerucht. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 13 April: Hendriks, d. v. T. Rook en I. de Bruyn, C. Huijgenskade 99. 14 April: Cornelia Johanna Margaretha, d. v. A. W. Melkert en F. A. Baars, Spoor wegstraat 3. 15 April: Hendrikus Johannes Antonius, z. v. J. M. A. Groenendaal en C. J. van der Loo, Boschweg 82; Geertrui da, d. v. T. C. Reparon en J. Jongkoen, Keizerstraat 38. GETROUWD, 16 April: H? Steenbeek en C. de Jong; W. van Leersum en J. de Jong; W. de Groot en G. Fyn; P. J. van Buren en J. van der End; J. Scharrenberg en P. Lammers; J. J. Gerritsen en J. A. van den Heuvel; E. Schouten en J. G. de Jong. OVERLEDEN, 16 April: Charlotte Ca- tharina Sirre, 1 jaar. Agenda. 30 April 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen, Ledenvergadering. UIT DEN OMTREK. WUöiXUUf. Coöp. Vereen. „De KosKoopache Veiling" te Boskoop. 17 April. Kozen: üpiieüa 0.90, Golden MpJieim 100, llaüiey \.i0~2.0(\ Colunua l.iO, Buttenly 1.2U, Kosalaudia 1.20—1.60, Paul Scarlet vVinnet 1.602.U0. Polyantna- rozen 2.002.40. DiversenLaUiyrüa 0.32—Ü.43. Burgerlyke Stand. GEBOREN: Gorneiia, d. van L. Boer en A. Boer; Cornells Antonius. z. v. J. van Lent en C. F. v. d. Woude; Aaltje, d. v. T. Lagerwey en G. v. d. Fyi; Johannes, z. v. F. J. van Klaveren en C. Heikoop. ONDERTROUWD: H. Hardens en A. Ramp; A. C. de Graaf en A. van Leeuwen. GETROUWD: L. H. Heintjes, oud 37 jaar en J. A. Grootendorst, oud 28 jaa\ OVERLEDEN: '1'. Mensch, oud 90 j., wed van W. Spykerman. ÓOUDERAK. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad Vry- dag den 18 April des van. 10 uur. Onderwerpen te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om voorschot ingevolge art. 101 der iageronderwyswet over 1930. 3. Aanvrage gemeentelijke vergoeding ingevolge Art. 102 dier wet over 1929. 4. B randwezen, Instr.-Monteur. 6. Wyziging gem. begrooting. 1929—1930. 7. Waterleiding-verordening. Rapport. 6 Electncileit-verord»ining. Rapport. 8. Bouw Gymnastiek-lokaal. HAASTRECHT. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 16 April j.l., Voormiddags 10 uur, onder voorzitterschap van G. V. W. Baron van Hemert tot Dings- hof. Tegenwoordig zyn alle leden. Secre taris A. de Groot De Voorzitter doet mededeeling van en kele ingekomen stukken waarna wordt overgegaan tot behandeling der agenda. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal voor de plaatselijke inkomstenbelasting 1930/1981. Wordt overeenkomstig het voor-, stel van B. en W. evenals het vorige jaar vastgesteld op l.M. t Vaststelling verordening ópj ue beffing van besmettelijke ziektegelden. De heer Scheer acht den nóirm, Waarbij het laagste tarief zal worden toegepast, n.l. 1500.— te laag. Besloten wordt deze met 500.te ver- li oogen, waarna de verordening wordt vast gesteld. By een belastbaar inkomen boven 4500.wordt het volle bedrag der kosten verhaald, van 35004600.75 var 25003500.60 van 2000.— tot 2500.25 Vc daarvan. Verzoek van Joh. Borst tot verlenging van den 'ontruimingstermyn voor bet per ceel B 7, met gunstig advies van B. en W. De Gezondheidscommissie adviseert even- ais de vorige maal afwijzend. De heer Reneman vraagt wanneer een eind aan deze zaak kan komen, spr. kan niet oordeelen of de woning gevaar op levert. De Voorzitter anwoordt dat de raad tot verlenging van den ontruimingstermijn be sluit, wélk besluit aan de goedkeuring van gedeputeerde staten is onderworpen, ter wijl de heer van Dijk zegt dat het een on mogelijkheid is Borst te dwingen het huis te verlaten, daar hy dan zyn bedrijf niet meer kan uitoefenen, zoodat het den raad geen moeite behoeft te kosten een voor Borst gunstige beslissing te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, de heer Scheer stemt blanco. Vastgesteld wordt een gemeenschappelij ke regeling voor den schoolartsendienst voor het district -Lek en IJssel". Op voorstel tan B. en W. wordt besloten een toeslag te verleenen voor eiken by de a.s. volkstelling getelden persoon van 7% ct. Bedraagt de uitkeering van^ het rijk meer dan genoemd bedrag, dan zal deze toeslag met een gelijk bedrag worden ver minderd. Adres van den Kerkeraad der Ger. Kerk èn de A.R. Kiesver. tot afschaffing van de kermis, in de vorige vergadering om advies in handen gesteld van B. en W. ftede is ter zake ingekomen een adres van een aan tal caféhouders, houdende hCT verzoek orti af wy zend te beschikken. Door B. en W. wordt geen advie# inge diend, daar zich in het college geen meer derheid heeft gevormd, waarover de heer Scheer zijn verwondering uit. De samen stelling van het college is toch juist oneven redig, zoodat altijd een meerdeiheid ge vormd kan worden, waarop de Voorzitter nadere toelichting geeft. De hëer Reneman zegt dat de kermis een oud gebruik is; indien het aangevoerde mo tief, dat de kermis uit den tijd raakt, juist was, zou deze wel haar eigen dood sterven; spr. ziet er.een ontspanning in voor de jeugd en wil dat oude gébruik handhaven. De heer van 3en Berg kan zich niet ver eenigen met de aangevoerde motieven, daar men dan elk feest wel kan afschaffend Het komt wel voor dat menschen zich tijdens de kermis aanstellen, doch excessen komen hier niet voor. Ten slotte wyst de heer Raateland er nog op dat de kermis in het belang van de in gezetenen is, en dat, wanneer het adres om behoud daarvan eveneens had gecirculeerd; daarop veel meer handteekeningen hadden voorgekomen. Besloten wordt de kermis te handhaven, tegen de heeren Graveland en Scheer. Goedgekeurd worden een viertal beslui ten tot af- en overschrijving en begroo- tingswijziging. By de rondvraag bespreekt de heer Re neman de reorganisatie der brandweer; spr. zegt dat in het vorige jaar door den opper- brandmeester aan B. en W. een rapport is ingediend inzake snelvervoer van de motor- spuit, waarop geen antwoord is gegeven. De Voorzitter doet voorlezing der inge komen brieven en zegt B. en W. het ge vraagde niet noodig hebben geoordeeld. B. en W. zullen echter t.z.t met den opper- brandmeester een conferentie hebben. Vervolgens bespreekt de heer Scheer de uitvoering van de werkzaamheden voor oe verkabeling van het electrisch net in het dorp, waarop de voorzitter antwoordt dat dit tot de uitvoering, dus aan B. en W. be hoort. Ook worden enkele opmerkingen ge maakt inzake de verdeeling van de onder houdswerken, waarop wethouder van der Berg antwoordt. R Door den heer van Dyk worden een aantal vragen gesteld inzake de toepassing van de Woningwet, n.l. door wien, op wiens last en met welk doel een aantal processen- verbaal zyn opgemaakt, waarop de voorzit ter zegt dat hy daarop tot zyn spijt geen antwoord kan geven omdat hy als hulp officier van Justitie daar geen verantwoor ding voor verschuldigd is. De heer van Djjk houdt hierover nog een uitvoerig betoog, waarby enkele andere le den opmerkingen maken. Hierna gaat de raad in geheime zitting ter behandeling van punt VII der agenda, aankoop grond der stichting Bisdom van Vliet, waarna sluiting Frauduleuze Blachting. Tegen den landbouwer C. T. de L. te Vlist is proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van éen varken. WADDINXVEEN. Een consultatiebureau voor Zuigelingen. Door de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, alhier, is een consultatie bureau voor zuigelingen opgericht. Voor dit doel is het ruime gymnastieklokaal van de o.l.-school aan de Brug met de daarby be- hoorende kleedkamers gratis afgestaan. Als specialiste zal optreden mej. dr. Speelman uit Gouda. De opening had plaats in by zyn van vele 'belangstellenden en genoodigden en geschiedde ddör burgemeester Troost, die een warm pleidooi hield voor de nuttige instelling. Het woord werd verder gevoerd door dr. Feyser en dr. Poolman, uit Den Haag, door den heer v. Lange, voorzitter van de T.B.C.-vereenigirtg, alhier, en door een afgevaardigde van de afdeeling Zeven huizen. Ten slotte had «en demonstratie plaats met de nieuwe ziekenauto uit deze ge meente. De bespeling van den Stadsschouwburg in Amsterdam. Omtrent de aanwyzing van een vasten bespeler van den Stadsschouwburg1 voor het tydvak 1 September 19301 Juni 1933 geeft de meerderheid van het college van B. en W., blijkens de gisteren verschenen voordracht aan den Raad. de voorkeur aan de Koninklijke Vereeniging (Saalborn en Verbeek) en wei op grond daarvan dat Louis baal born is te beschouwen als de voortzetter van het werk van iwjjlen dr. Willem Royaards. Te verwachten is, dat het repertoire-Saalborn op juiste wijze zal wor den aangevuld door het repertoire-Verbeek. Een gezelschap, samengesteld uit de groe- pen-Saalborn en Verbeek, zal zoowel het klassieke als het moderne repertoire in den Stadsschouwburg tot zyn recht kunnen doen komen. RECHTSZAKEN. Z|jn vrouw gedood. Verdachte tot zes jaaa gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Leewarden heeft uitspraak gedaan (in de zaak tegen dén 29-jangeq woonwagenbewoner Tysae K., die in den morgen van den 26en Februari j.l. zijn vrouw door messteken om het leven heeft gebracht. De man werd tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde 10 jaar. KERKNIEUWS. De nieuwe aartsbisschop. Naar de Tijd verneemt zal op 1 Mei, m de kathedrale kerk van Utrecht de nieuwe aartsbisschop mgr. J. H. G. Jansen plechtig worden gewijd, Mgr. J. H. G. Jansqn zal den eersten Paiasohdag onder de Hoogmis, een predika tie houden. ONDERWIJS. Benoeming hoogleeraar muziek wetenschap. Het curatorium, dat beiast is mej, het toe zicht op dgn vanwege de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst aan de Rijksuni versiteit te Utrecht geveetigden leerstoel voor de Theorie Geschiedenis der Muziek, deelt mede, dab het Kon. besluit te afgeko men, waarbij wordt bekrachtigd de benoe ming tot bijzonder hoogleer aar van dr. A. Smijers, met wien indertijd reeds vergaande besprekingen over de bessetting van <ht pro fessoraat warep gehouden. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Matige tot krachtige» noor delijke tot noord-westelijke wind. Zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen en waar schijnlijk regen of hagel buitjes. Weinig ver andering in temperatuur. DRAADLOOZE DIENST. De Graf Zeppelin. FRLEDRICH8HAVEN, 17 April, De Graf Zeppelin wordt nog heden vóór liet vallen vuu de duteternis te Friednohohaveu terug verwacht. Wanneer de Graf Zepj?edin eerst na het invallen van de duisternis Boden see bereikt, zal het luchtschip gedurende den nacht in de lucht blijven.. Te Friedrichoha- veu was het weer hedenmorgen ongunstig. De overgang van het Daweaplan naar het Youngplan. PARIJS, 17 April. D» afzonderlijke com missie voor do aanpassing van den over gang van hot D&wes-plan naar het Young plan ingesteld naar aanleiding van do Haag- bch conferentie en die in hot bijzonder tot taak heeft een aantal instellingen over te dragen aan do Bank voor Internationale betalingen die na het inwerking treden van het plan moeten verdwijnen, locals b.v. do Jierstoicommiazie en het bureau generaal voor de herstelbetalingen is gisteren to Pa rijs bijeengekomen. Besluiten werden echter, niet genomen, aangezien do eerste bijeenkomst van den Raad van Beheer van do Nat. Bank voor Int. betalingen die op 22 Apml sou plaste vinden, waarschijnlijk niet door kan gaan, omdat Italië en Engeland de Haagsdie over eenkomsten en het Youngplau nog niet ge ratificeerd hebben. Sneeuwstormen in Oostenrijk. WEENEN, 17 April, Bovfcn 1goh»el Boyen- Ooëtenrijk hebben hevige sneeuwstormen gewoed. Vele boeschen en boomgaarden zijn ernstig beschadigd. Op verschillende plaat sen te het telegraaf- qn telefoonverkeer ver broken. Een doodeüjk ongeval. IJMUIDEN, 17 AprU. Op de heden te IJ muiden binnengekomen stoomtrawler „Trio" is de 35-jarigematroosA. v. D., wonende te Katwyk aan 'Zee, doordat hy kwam te vallen door het raderwerk van de winsh gegrepen. De ongelukkige, was op slag dood. Hy laat een vrouw en een kind achter. De Veen dammer Hypotheekbank. Aandeelhouders verplicht tot vol- storting der aandeden. AMSTERDAM, 17 April. De Vierke Kar nier yun het Gerechtshof heeft liédea uit- Jtoraak gedaan in de appèlzaak van een aantal oud-aandeelhouders der Veendamnier HypoMieekbauk tegen" curatoren inzake vol storting van do aanueelen. Men zal ach herinneren dat curatoren in het failliaseinent der genoemde bank dq ver- aohiliend© oud-aandeeüioudefs aangesproken hadden tut vols tatting hunner aandeden. Hiertegen was ernstig verzet gerezen met het gevolg dat een comité werd gevonud, dat zes z.g. tee teases uitvond Welke aan het oordeel van den rechter onderworpen wer den. Bij de uitspraak van dn Amaterdamsche rechtbank tn deze civiele procedure weid de vordering van curatoren toegewezen. Van dit vonnis gingen de zea veroordeelden in hooger beroep. Op 3 Maart 1.1. diende de zaak voor de 4e Kamer van hét Gerechtshof en werd door Mr. G* 3. Halm te Amsterdam voor curatoren en "door Mr. Rademaker uit Groningen voor de oud-aandeelhoudem uit voerig gepleit over de vraag of oud-aandeel houders verplicht kunnen worden om als nog de aandeden die zij bezaten vol te ator- ten. Het Hof bekrachtigde bij zyn arrest het vonnie van de rechtbank en veroordeelde appellant in de koeten van het geding. Uit het arrest blijkt dus dat iedere oud-aan deelhouder die niet uitdrukkelijk van zijn verplichting ia ontslagen, tot volstorting verplicht blijft. WISSELKOERSEN. - 16 April. 17 April. Officieel. Londen 12.097„ 12.08% Berlyn 69.35 69.32 Parijs 9.75 9.74% Brussel 34.72 34.68% Zwitserland 48.22 48.19 Weenen 36.05 36.02% Kopenhagen 66.60 66.56 Stockholm 66.90 66.82% Oslo 66.60 66.56 New-York 2A8"/„ 2.48% Niet-officieel. Praag 7.30% 7.36 Madrid 31.18% 31.11 Milaan 13.04% 13.03% Bcursoverzkht. Hoewel de beurs op den laatsten dag voor de vacantte een «enigszins ooregdm^ vporkomen had was de tendenz over het aL gemeen niet ongunstig, koerwvoriaties van beteekenia kwamen evenwel niet voor. Op de Industrieels afd. waren Margarine Unio gevraagd. De opening kwam iets boven de notoeringen der vorige dagen waarna een rijzing tot 371 plaats had. Aku's waren goed prijshoudend De Philipsaandeelen die aan vankelijk, op lager prijs verhandeld waren, herstalden zich later volkomen. Do Accous- üekaandeeien konden na prijshoudende in zet verder avanoeeren met flinke omzetten. Dq Ruibbermarkt was kalm en "de,koersen blevfen op het vorig prijsniveau gehand haafd. Tabakken daarentegen hadden opnieuw van aanbod te lijden en zonder uitzondering verloren de Sumatrasoorten eenige punten. Het bericht dat de Arendsburg orar 1929 geen dividend uitkeert ia in breeder© kring bekend geworden en oefent dus een groötere invloed uit dan het gisteren deed. Suiker waarden hadden een beperkte inarkt doch waren goed gedisponeerd. H.V.A. be haalden een koerswinst vah bijna 10 pdC. Van de mijn-vfraarden traden Alg Explo^ raties weer op den voorgrond., echter de no teering was wat lager. Het dividend ad 11 pet. schijnt hier ©n daar wat tegen t« vallen. t

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2