Blad F lil I skbank 1 fERDANI B A ord dan Ik o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I I No. 17359 Donderdag 24 April 1930 93*Jaargang v lUDA J 1 1 feuilleton. De weg tot het Hart. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATÈR, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. o in proces 270 JORWEG. 80 (Wordt vervolgd). 4 schaal. Voss. Zt. Ro standen op de internationale geldmarkt een vlot verloop zal hebben. te^en Beurskoer. 00. 124. 80. ___,den worde.. jureaux Naar het Engelseh door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. is uitgebrei- om hulp te slissing hierover by de vertegenwoordigers der 7 Parysche landen (Amerika, Engeland, -- en hij niet als vandoor T - Ik» spreke» A Die gW t wijl hij geduldig luisterde naar de onuitput- telijke klachten van den ouden Smith,, aan juffrouw Masters voorschriften gaf hoe -zij moest doen met haar kinderen, die de make len hadden en Daniel Crumt een recept den stilstaanden trein getroffen, die dan ook volkomen vernield werden. De machinist van den rydenden trein ver klaarde, dat hij de lichten van den anderen trein zeer goed gezien had, doch dat het hem echter niet mogelyk was tydig te rem men. De botsing had plaats op een oogenblik, dat met een snelheid van circa 35 K.M. gereden werd. Het verkeer op de lyn, waar de botsing heeft plaats gehad, kon nog niet hervat worden. De oorzaak van het ongeluk schynt gezocht te moeten worden in oen defect der lichtsignalen. jokig gezien Misschien is hij wel verliefd, gaf zijn vrouw wijsgeerig ten antwoord als een echte vrouw zocht ze voor alles een roman tische verklaring, maar liaar opmerking wekte alleen maar den spot van haar echt genoot. Hij! Hij moet nieta van vrouwen heb ben. Hij heeft misschien een goed betaald baantje in een van de Londensche zieken huizen gekregenhaal je maar niets in je hoofd, hoor? De Internationale bank te Bazel. De nieuwe düecteui-gèneraal in Volkenbondskringen geen onbekende. Ook een Nederlander in den Raad van Commissarissen. HC1TENLANDSCHNIEUWS. DUllSlIMLAbU. Begin der Keulsche „Operaweken”. Te Keulen zyn de groote „Operaweken” op den tweeden Paaschdag begonnen met een uitvoering van „Die Meistersinger voA Nürnberg" oyder leiding van Sir Thomas Beecham, den bekenden Engelschen diri gent. Vooral van Engelsche zyde is de be langstelling voor deze „Operaweken” groot. Zy duren tot 4 Mei en worden diep dag besloten met een opvoering van „Orfeo” van Monteverdi, de Duitsche première van „Le sacre du Printemps” van 1. Strawinsky en een opvoering van „Die Geschichte vom Soldaten" van denzelfden componist. Studenten als gidsen. Een groot aantal studenten zyn te Ber lin als gidsen voor vreemdelingen opgeleid. Zy zullen voornamelyk ter beschikking staan van de vreemdelingen, die een bezoek brengen aan het gewezen Keizerlijke Slot, aan Sanssouci en aan het Nieuwe Paleis te Potsdam. Het plan bestaat, in samenwerking met de groote scheepvaartondernemingen, een dienst van gidsen voor het gansche Duit sche taalgebied te organi$eeren. Als gidsen zouden uitsluitend studenten in aanmerking komen. Taalkundige agenten én taalkundige chauffeur*. Dertig agenten der politie van München hebben les in de Engelsejie taal gekregen, ten einde de talrijke Engélschen en Ameri kanen, die de stad bezoekjh, behulpzaam te kunnen zyn. Te Dr°sden,j&’orden cursussen in verschilende talen voor taxi-chauffeurs georganiseerd. Hamburg heeft een planetarium. In den geweldigen watertoren van het Stadpark te Hamburg is een planetarium ondergebracht. Hamburg heeft weliswaar later dan andere steden zyn planetarium verkregen, maar het bezit er thans een van de modernste constructie. In een wandel gang, die om het planetarium loopt, zyn de sterrekundige verzamelingen van Prof. A. Warburg ondergebracht. Men krygt hier een duidelijk en uiterst interessant beeld van de ontwikkelnig der sterrekundige in den loop der eeuwen. De „Rheingold” trein het gansche jaar tot Zurich. De „Rheingold” trein (FFD 102/101) zal van 15 Mei a.s. af gedurende het gansche jaar tot Zürich rijden. Het verkeer op de zijlijn naar Lucern zal, zooals voorheen, be perkt blijven tot het tijdstip van 1 Juli tot 10/11 September. De treinen vertrekken van Hoek van Holland om 6.40 uur en van Amsterdam om 7.33. Aankomst te Bazel om 18.48, te Zurich om 20.28 en te Lucern om 20.23. Zij verlaten Lucern om 7.50, Zürich om 7.47, Bazel om 9.28 en komen te Am- voorschreef tegen zijn rheumataek. Zoo ging het den lieelen dag door en toen laat in den namiddag zijn bediende te vens chauffeur de spreekkamer binnen kwam, staarde de goede man hem vol ver bazing aan, want de dokter verordende dat de auto over een half uur klaar moest zijd om hom naar de stad te rijden. Je hoeft niet te kijken alsof je naar de Noordpool moet, voegde Harding er met een glimlach aim toe, toen hij het verwonderde gezdoht van zijn trouwen dienaar zag. Lon den is maar dertig mijl hier vandaan en het feit dat ik tot nog toe niet dikwijls naar de stad ben gereden, houdt niet in dat ik het in het vervolg ook niet zal doen. Het zal nog wel eens een keertje meer gebeuren. Wat er met den dokter aan de hand is bfegrijp ik niet, verklaarde Andrew later tegen zijn vrouwik heb hem nog nooit zoo ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en ragden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. sterdam aan om 21.36, te Hoek van Holland om 22.33. Hier bestaat aansluiting naar Londen. (Aankomst 8.38 uur 's ochtends). ITALIë. Het huwelijk van Edda Mussolini. Geschenk van het koninklijk echtpaar. In de parochiale kerk van San José op de Via Nomentana nabij de Villa Torlonia te Rome, waar de familie van den Duce woont, wordt thans het huwelijksceremonieel voor de dochter van Mussolini voorbereid. Tot dusver heeft de bruid cadeaux gekre gen tot een gezamenlijke waarde van, meer dan anderhalf millioenlire, o.a. een diaman ten broche van den koning en de koningin. De fascistische party schonk een hanger, uitgevoerd volgens teekening van den al- gemeenen secretaris Turati en versierd met paarlen en edelsteenen. Gisteravond is een receptie gehouden op Villa Torlonia. Het huwelijk zal heden wor den ingezegend. Na het huwelyk zal het jonge paar het traditioneele bezoek aan den St. Pieter brengen. Mussolini geeft zyn dochter geen bruid schat mede. Naar verluidt zou Galeazzo Ciano, de a.s. schoonzoon van den Duce, worden benoemd tot gezant in Japan. ENGELAND. Het vliegtuig van. den Prins van Wales neergestort. Twee dooden. Het Hbld. verneemt uit Cairo dat het vliegtuig, waarmede de Prins van Wales van Kartoem naar Egypte is gereisd, gister morgen bij Heliopolis is gevallen, even na het begin van den terugtocht naar Kartoem. De beide militaire vliegers werden ge dood. De draadlooze dienst meldt- dat prins van Wales heden per s.s. „Rawalpindi” te Marseille van zyn Afrikaansche reis wordt terug verwacht. Als de weersgesteldheid het toelaat, zal hy onverwijld per vliegtuig naar Londen vertrekken, mét een korte tusschenlanding in Le Bourget. FRANKRIJK. De treinbotsing op den Parijschen Metro. Ongeveer 100 gewonden. Volgens een N.T.A.-telegram uit Parijs zyn by een botsing op den metro Nord-Sud vele personen min of meer ernstig ge wond. De meeste gewonden konden zich, 1 nadat hun een noodverband was aangelegd naar hun woningen begeven. Dertien wer den naar het ziekenhuis overgebracht. Van dezen verkeeren drie ih levensgevaar. Hon derd der inzittenden werden gewond. Men schat, dat nog ongeveer 70 reizigers lichtere kwetsuren hebben opgeloopen. Deze konden echter zonder hulp naar hun respec tieve woningen terugkeeren of zich naar hun werk begeven. Twee der gewonden, die in het Vaugirard-hospitaal verzorgd wor den, zyn nog bewusteloos. j)oor de botsing, die in een bocht van een tunnel plaats had, werden de eerste wagens van den rydenden en de laatste wagens van om hem te begroeten. Ze zat in een grooten stoel tusschen roze zijde kussens en de zach te kleuren deden haar blanke teint nog ster ker uitikomenzij droeg een zwarte japon die haar hals en armen onbedekt liet. Wat een verrassing! zei ze luchtig en ondeugende twinkeling in haar u in de stad ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. CHINA. Hongersnood op groote Volgens een bericht in de men uit de hoofdstad der provincie Sjantsi berichten over de aldaar heerschende hon gersnood, welke alle tot dusver bekende verre overtreffen. Van een bevolking van 6 millioen menschen zouden twee miUioen aan hongersnood zyn omgekomen. Zelfs op de straten liggen de lyken. Dé hulpmaatre gelen der Chineesche overheid len de buiten- landsche organisatie zyn zondbr uitwerking gebleven. Vanuit Sjanghai worden thJ de maatregelen ondernomen brengen. Frankrijk, Italië, Duitschland, Jppan België) in dien raad. Dat de directeur-generaal Quesnay nauw contact met den Volkenbond heeft gestaan stemt tot voldoening. Het contact tusschen bond en bank, in het algemeen internationaal belang zal er door worden vergemakkelijkt. Op de wenschelykheid van dit contact is in Genève van verschillende kanten, o.a. ook door den heer E. Heldring, gewezen, maai' vooral op aandrang van den Franschman Loucheur werd hieromtrent niets formeel vastgelegd, en alles overgela ten aan den goeden wil der leiders. De raad van administratie koos tot plaatsvervangend directeur-generaal Dr. Hielse (Duitschland) gekozen. Dr. Hielse is lid van de directie der Duitsche ryksbank. De raad keurde verder 3 rapporten goed, een over de bezoldigingskwestie dat dooi Dr. Luther was uitgebracht, een over de in wendige organisatie van de bank, dat door den president van de bank, MacGarreh was uitgebracht en een derde betreffende, de emissie van de aandeelen. De raad besloot tot uitgifte van de aandeelen over te gaan, 8 dagen nadat het Young-plan definitief door alle betrokken staten zal zyn aange nomen. In de rapporten over de inwendige organisatie en de bezoldiging wordt vast gesteld, dat aanzienlylfe besparingen tegen over de kosten van uitvoering van het Du- wesplan mogelyk zijn. ijgt lmivriTini>ff*n «tbr -hoofdambtenor -n - van de bank, van den secretaris-generaal des presidenten, van de 4 afdeel ings-direc- teuren en den controleur-generaal nam niet veel tyd in beslag. De namen der benoem den zullen later officieel bekend worden ge maakt. Een belangrijk punt der beraadsla gingen was volgens het bericht van het Zwitsersche telegraaf agentschap de kwestie der uitgifte van de aandeelen der bank en van de obligaties der mobilisatieleening; In sommige kringen van de bank is de vrees gcuit, dat de groote vraag naar aandeelen der bank wellicht afbreuk zal kunnen doen aan de uitgifte der obligaties, wat voor 1930 feitelyk de voornaamste taak der bank is. De vraag werd besproken, of een openbare inschrijving op de aandeelen zal plaats hebben of dat deze ondershands zullen wor den besloten. De Nationale Bank van Zwit serland zal 6000 aandeelen in de bank over nemen en deze zonder openbare inschrijving óverdoen aan de Zwitsersche banken, tenzij ze zelf er de voorkeur aangeeft éen groot pakket oezer aandeelen te behouden. Wat de uitgifte der eerste tranche der mobil.sa- tieieeuing betreft, neemt men aan, dat aan gezien de obligaties 6 pet. rente zullen dra gen, de uitgifte bij de tegenwoordige toe zijn kamer gezeten en getracht tot een be sluit te komen dat niet alleen zijn trots zou bevredigen, maar ook dat andere gevoel, dat rich van hem meester had gemaakt dat nieuwe gevoel dat met zooveel geweld tegen de poorten van het sterke kasteel van zijn trots rammeldeToen hij eindelijk naar bed ging was hij nog niet verder gekomen. Zijn slaap toen die tenslotte kwam was onrustig- droomen over Anstice vermengden zich in zijn geest met verwarde herinnerin gen aan Hilda en steeds weer klonken hem de woorden van Anstice in het oor: Dam zoudt u even wreed zijn als hij Gedurende zijn oehtendvisites vervolgde haar uitlating hem nog steeds en den heden tijd door deed het nieuwe gevoel dat in zijn ziel was ontwaakt den muur dien hij de laatste jaren in zijn binnenste xopgericht had, afbrokkelen. En den vroegen midaag was hij half tegen zijn wil naar net land goed gegaan om mevrouw Derfield op te zoeken en hij ontving de teleurstellende me- dedeeling dat ze naar Londen was vertrok ken. Dan moest hij ook naar Londen, was zijn eerste gedachte, maar hij bedacht dat er nog patiënten bezocht moesten worden en dat „i3 €en onatuimige schooljongen er ton gaan! pet haar spreken ik moet haar r ik moet haar spreken lachte hamerde in zijn brein ter- Er was een mengeling van verlegenheid en verlangen op Miles Harding’s gezicht,, toen hij omstreeks half negen in den gezelligen Londensohen salon van mevrouw Derfield* werd binnengelaten en de gastvrouw opstond (lOlllMUE COURANT. BUSLAND. Geen doodvonnissen in het te Charkof. In het proces tegen de leder! van de Ver- eeniging ter bevryding van de Oekraïne zyn 45 beklaagden tot gevangenisstraffen van langeren duur (de hoofdbeklaagde het maximum van 10 jaar) en 33 anderen tot lagere straffen veroordeeld. Men weet, dat berouw der beklaagden en de kracht van den sovjetstaat aan zyn eisch van den boot sten maatregel van sociale zelfverdediging tegen de vyf voornaamste beklaagden zijn strengheid reeds ontnomen had, dooi- te zeggen, dat hy zich by een veroordeel ing tot een vrijheidsstraf zou neerleggen. VER. STATEN. Het collier van Napoleon. Inhechtenisneming gelast van ex- aartshertog Leopold van Oostenrijk. In verband met de zaak van [den verkoop van het van Napoleon afkomstige collier is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen Leopold, voormalig! aartshertog van Oostenrijk, tegen den voormaligen overste van den Britschen geheimen dienst Charles Townsend en tegen diens vroux^ Gemez Baranti. Het collier, dat een waarde zou hebben van ongeveer 400.000 dollar en het laatst in het bezit was van aartsher togin Maria Theresia, werd door Townsend voor 5f? of 60 duizend dollar verkocht, waarvan hy echter slechts 4000 dollar aan aartshertogin Maria Theresia af droeg. Ex- aartshertog Leopold zou bij den verkoop tegenwoordig zyn geweest. lachje speelde om AnsRice’s lippen. Haar oOgeiK, die zij strak op haar bezoeker gericht hield, straalden en tintelden en ze vervolg de Hilary is een schat en u kunt er even trots op zijn dat u haar voogd bent gexyecst als dat ik ben om 'haar tante te zijn. Best mogelijk, klonk het kort. Maar ling is-om n uwer etaoin shrdlu cmfwyvbg dat neemt niet weg dat het niet mij-n be doeling is om nu over Hilary te praten Ik ben gekomen Ik ben heel onverwachts naar de stad vertrokken, viel Anstice hem weer in de rede, terwijl ze schijnbaar afwezig in het vuur staarde. Het viel me plotseling in dat ik nog een paar dingen moest doen en toen ben ik gisteravond maar direct gegaan en ik heb inij sinds dien voortdurend afgevraagri of liet niet verstandig zou zijn als wij eerst tens een poosje op reis gingen voordat Hi lary voor goed haar intrek op Grantley Hal neemt. Op reis gaan? stamelde de dokter en hij was zoo anthutst, dat Anstice groote moeite had om niet te lachen. Vindt u het geen goed plan? Ik meen dat u het zelf hebt aangeraden. Er zullen nog wel een paar wéken mee heen gaan voor alles geregeld, is. En Hilary heeft nog zóó weinig van de werld gezien, dat het heel goed voor haar zou zijn als we bijvoorbeeld een poosje naar het Zuiden gingen. Het is engenlijk vrij plotseling tot me door gedron gen. met een cogen. Ik dacht dat kwam. Dat gebeurt ook inderdaad niet vaak. Maar vandaag moest ik hier zijn. Ja? vroeg Anstice met beleefde belang stelling. terwijl zij hem uitnoodigdb om te gaan zitten en ze zich ?elf weer tusschen haar roze kussens nestelde. Bent u met de Ruto gekomen Terwijl ze sprak, k<*ek ze hem van onder haar lange wimpers ondeugend aan. Ja, ik ben met de auto gekomen! Zijn «woorden klonken vormelijk maar hij keek haar aan niet een blik die aim duidelijkheid niets te wenschen overliet en die zij dan ook onmiddellijk begreep. Ik ben gekomen. Tk vind het heel vriendelijk van u om mij te komen opzoeken, viel Anstice hem r.og steeds op haar luchtigen toon in de rede. Het zal Hilary spijten dat zij u niet treft. Ze heeft een kennis meegenomen naar den schouwburg. Ze is er altijd op bedacht om haar geld! zoo te gebruiken dait anderen er van genieten, ze is Ik ben niet gekomen om over Hilary te praten, begon Harding bruusk. U denkt toch waarschijnlijk niet dat ik dertig mijl met mijn auto gereden heb pn hier ’s avonds korn binnenvallen om over Hilary’s goede eigenschappen te redeoeeren. Waarom zoudt u niet? Een zedig glim- Tot directeur van de bank voor interna tionale betalingen is benoemd de heer Pierre Quesnay, chef van de economische afdeeling van de bank van Frankryk. De heer Quesnay, die pas 35 jaar oud is, heeft eén buitengewone carrière ge maakt en is vooral in Volkenbondskringen geen onbekende. Hy studeerde volgens het Hbld. te Pary's aan de Sorbonne, rechten en „eco nomie politique” als leefling van den be kenden prof. Charles Riste. Tydens den oorlog was de heer Quesnay reserve-officier der artillerie in het Fran- sche leger. Daarna werd hy verbonden aan den staf van de commissie voor de her stelbetalingen en wel by de Oostenryksche sectie. Twee jaren heeft hy daar gewérkt met den heer Zimmermann, destijds hooge commissaris van den Volkenbond voor Oos tenrijk; aan wiens bureau hy toen van 1921 tot eind 1924 verbonden was. Eind 1924 keerde de heer Quesnay weder terug na^ Genève, waar hy ca. 1% jaar bleef, tot ¥iy in 1926 benoemd werd tot chef van de economische afdeeling van de bank van Frankryk, waarvan zyn oud-leer- meester, prof. Riste, vice-gouvemeur was Aan de voorbereiding van de stabilisatie van den franc had Quesnay, die op dit ge bied al ervaring had, een werkzaam aan deel. Nogmaals trad hy in internationalen dienst, toen hy deel uitmaakte zij het niet alsgedelegeerde van de commissie- Y Young. Hoe de heer Quesnay hier uitblonk geen lid der commissie, met twee leden door Owen Young in een brief aan Poincaré in het byzonder werd genoemd als een der-’ genen, die het meest hadden bijgedragen tot het opstellen van het plan. De nieuwe directeur is, zooals gezegd, pps 35 jaar, jong dus nog voor zoo’n belang- rijke functie. Maar hy zal dan ook met jonge frissche kracht de nieuwe bank op gang moeten brengen en haar ontwikkelen tot het buitengewoon belangrijke instru ment van internationale samenwerking, dat zy kan worden. De leidende functies aan de bank zyn nu, zooals te verwachten was, in handen gekomen van de voornaamste der z^. ze ven „Parysche landen” (Duitschland en zijn voornaamste oorlogscrediteuren). De Amerikaan MacGarrah wordt voorzitter van den raad van bestuur, de Franschman Quesnay directeur-generaal, de Duitscher dr. Melchior en deEngelschman Sir Char les Addis onder-directeuren. En nu ook Zwitserland, Zweden en Nederland tot deelneming in het kapitaal van de bank zjjn uitgenoodigd, ontstaat de kans dat ook een Nederlander in den raad van bestuur «al kunnen worden gekozen, al ligt de be- Prijst den dag niet, voor het avond is. 42 Juffrouw Framley blijft nog een paar agen weg. De butler van het landgoed keek Miles Harding even aanhij deed alsof hij de verbazing en de oritstemming, die de dok ter niet verbergen kon, niet opmerkte. Is juffrouw Framley missahien bij me vrouw Derfield op haar flat in St. Mark’s Court? Hoe afschuwelijk hij het ook vond om den deftige butler op deze manier te ondervra- Ren, Dr. Harding was zich bewust dat een tog sterker was dan zijn trots, namelijk ’et verlangen om te weten te komen waar Afletice zioh bevond. Ja.0neneer, mevrouw Derfield en juf- wuw Ftamley zijn in St. Mark’s Court, ®^,woor(l. Alle brieven moeten tot er orde» daarheen gezonden worden. “a«hng Verde zich om en schaamde haast ov\ de bittere teleurstelling die voelde opkopenhij liep vlug de oprij- af en vocht tegen een haast onweer- «wnbaar verlangen om den eersten den h&lvU tr?in naar ^on<^en te nemen. De ve nacht had hij voor het haardvuur in

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1