Blad eer R abriek en M OOR GOUDA EN OMSTREKEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN fJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen van end I »o BOSKOOP, COUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Gouda De weg tot het Hart. Havermout irkrijgbaar^ Ho. 173BO Vrijdag 25 April 193068“ Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN s 7 XJ1N 1) V/0A W1 VJTVJ JLul VX1.1YX XVXJVyXl X 9 ITXV/V/lVl /XVXuV'X I XL’lvlJlvvni in nod HOOFDSTUK XXII. (Wordt Tervoifd). Hilary was heel verbaasd, toen ze, tus- sdhen elf en twaalf uit de schouwburg thuis komend, tante Anstice nog in den salon in den grooten fauteuil voor den haard te vin- ir iNALEN an Jr. on 726 taring i lagen prijs EAU 30 e moeder niet dïe gezegd gouden sleutel is, die alle BELG IE. Ontploffing van ammoniakgas. Zeven personen bij het springen van een reservoir gedood. Talrijke vergiftigingsverschijnselen. In de fabriek Marihaye nabij Luik is een reservoir, inhoudende 50 M3, ammoniakgas, geëxploideerd. Er werden vier werklieden gedood, terwijl er ongeveer 80 met bedenke^ lijke vergiftigingsverschijnsleen naar de\ ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Door de groote kracht van de ontplof fing stortte een fabrieksmuur in; het feu in vloog wel honderd meter ver in het rond, tengevolge waarvan nog een arbeider ge dood werd. Volgens de laatste berichten is het aan tal slachtoffers, dat by de ontploffing van een ammoniakreservoir in een fabriek van kunstmeststoffen in het leven heeft verlo ren, reeds tot 7 gestegen. waarbij 20 a 25 betalende passagiers wor den medegenomen. Dr. Eckener verklaarde by zijn aankomst te Southampton, dat hy in Amerika een maatschappij heeft opge richt ter bestudeering van alle vraagstuk ken, welke met de instelling van een trans- atlantischen dienst verband houden. Vol gens zijn overtuiging bestaan er groote mo gelijkheden voor een dergelijken dienst. 43 Maar u kunt niet weggaan, protesteer do Harding abrupt. U kunt niet weggaan Beter is vreesachtige voorzichtig heid, dan dom koene vermetelheid feuillWön. Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUY8. Nadruk Verboden. t gedaan5 Hilary zat nu inde tegen de knieën van Ik wou dat u mij het recept ren. misschien kon ik Tony ook wat medicijn geven Ijschïen misschien De terugtocht der Graf Zeppelin. Engelsche passagiers. De bladen melden dat de president van de Britsche luchtvaartvereeniging met zyn vrouw en 15 andere Engelsche passagiers den terugtocht van de Graf Zeppelin naar Friedrichshafen zullen meemaken. Onder de Engelsche gasten aan boord van de Zeppe lin zal zich ook bevinden Overste Richmond de bouwer van de R. 101 en de hofmaar schalk van de hertog van York Brocke. «Peelde om 1„_. waarom zob ik vraag werd niet afgemaakt; ze keken aar in de oogen Harding boog zich voor- vet en legde zijn hand over haar slanke Wre. - Ik heb met mijn trots gevochten, zei j witte vetvr?» itte kleur ver ligt ook daarin, ivloed heeft by ormt. De lang kten voorjaars- iditen reuk van >9 per Tube 35 FRANKRIJK. Auto in een ravyn gestort te Dyon. De wagen op het ijs terecht ge komen In de omgeving van Dyon is een auto met 5 inzittenden in een ravyn gestort van 14 M. diepte. De auto kwam op de wielen terecht, en de yskorst op het water was zoo dik, dat zij onder het gewicht niet brak! De auto kon geborgen worden en de inzitten den hebben, ongedeerd, de reis kunnen voortzetten. POLEN. Granaat ontijdig ontploft. Vijftien soldaten deels zwaar, deel licht gewond. Op een exercitieterrein te Wilna is een granaat ontijdig geëxploideerd tydens een oefening van het 23e regiment ulanen. 15 soldaten werden deels zwaar, deels licht ge wond. Enkele hunner verkeeren in levens gevaar. Ik kan u niet laten weggaan. U? Zij staarde naar de' vlammen die oni een groot houtblok in den haard, speel den, maar eensklaps hief ze het hoofd op keek hem met gevefinsde verbazing aan, ter wijl ze haar wenkbrauwen optrok. Maar we zullen toch heuscli gaan zon der uw* raad te vragen. U bent Hilary’s ’oogd toch niet meer. Hilary Hilary 1 barstte hij cntstuimig ht, houdt u alstublieft op over Hilary. Hij 1 ‘a op reis gaan zooveel ais te wil. u mag niet gaan. Ik kan .1 niet (lOUIMHE tOIRAVL Gisteren is voor het Staatsgerechtshof tc Belgrado begonnen het proces wegens hoog verraad tegen den leider van de (door de regeering ontbonden) Kroatische boeren partij, dr. Matsjek, opvolger als zoodanig van den, in het parlement dooi1 den Mon- tenegrijnsche afgevaardigde Radsjitsj neer geschoten dr. Raditsj. Dr. Matsjek is gearresteerd in verband met een aanslag op een trein, waarmede een Kroatische deputatie naar Belgrado reisde, om den koning met diens verjaardag op 17 Dec. geluk te wenschen. Het plan zou bestaan hebben op dien dag de kathedraal van Agram, waar een kerkdienst werd ge houden in verband met ’s konings verjaar dag, in de lucht te laten vliegen. Dr. Matsjek zou de hoofdzakelijk uit jeugdige Kroaten bestaande terreur-organi- satie met geldzendingen gesteund hebben. Matsjek en zijn 24 mede-beklaagden wor den verdedigd door 26 advocaten, aan wier hoofd staat de oud-minister van buitenland- sche zaken dr. Trumbitsj. Zooals men weet, heeft de Kroatische oud-afgevaardigde. Krujevitsj, kort voor het begin van het proces, namens verschillende Kroatische vereenigingen een memorandum aan den Volkenbond gericht, waarin bitte re klachten worden geuit over de behande ling, welke de Kroaten sinds jareri, en in het bijzonder sinds de invoering van de dictatuur, van de Serviërs moeten onder vinden. iary kan Maar u laten gaan1 Waarom niet? Weer was er die voor gewende Verbazing en een ondeugend lachje mvmu. - haar lippen. Waarom zou u De benoeming van den Directeur-Generaal van de Internationale Heretelbank Het proces-Matsjek in Zuid-Slavië. Ik wil er niet meer over praten. Het spiit rrlij, tante Anstice, dat ik het niet met u Tens kan zijn, maar in geen geval praat ik er neg verder over. Tony’s lippen verstrakten en uit ervaring wist juffrouw Dunbar dat, als Tony zoo keek, er niets meer met hem te beginnen was. Tante en neef waren na de lunoh nog een poosje in de huiskamer blijven zitten en juf frouw Dunbar had een poging gewaagd, om het gesprek op Hilary te brengen, maar het noemen van haar naam alleen was al genoeg om Tony volslagen onhandelbaar te maken. De discussie is gesloten, zei hij norsch, terwijl hij de asch uit zijn pijp klopte. Het is nutteloos o mier, verder nog een woord aan te verspillendus begint u er maar niet meer over. SPANJE. De terugkeer van kolonel Macia. Hij blijft voorstander van een fe deratieve republiek. Kolonel Macia en zyn aanhangers, die in ballingschap te Brussel woonden, hebben zooals reeds gemeld gratie gekregen en keeren naar Spanje terug. De „Soir” heeft hem voor zyn vertrek geïntervieuwd. Het standpunt van zyn party, die der Ca- talaansche separatisten, is ongewijzigd ge bleven, zoo verklaarde hy. Heel Catalonië wil thans volgens Macia deel uitmaken van een federatieve Iberische republiek. Doch dit is geen absolute formule en men kan van meening verschillen over de opvatting van een dergelyke politiek. Wy zyn, aldus de kolonel, bereid om er over te praten; wy willen niet dat ons regime ons wordt opge legd door de regeering of door het parlê- ment. Wy zullen ons niet door Madrid de wet laten stellen; deze moet het resultaat zyn van onderhandelingen, welke de gefede reerde volken geheel vrij en onafhankelijk zullen voeren met volkomen eerbiediging van hun persoonlijkheid en hun waardig heid. Wy willen onderhandelen met een vyy Spanje. Wy weigeren te praten met een re geering die slechts een gecamoufleerde dic tatuur zou zyn in dienst van de absolute monarchie. De monarchie is, zoo zeide kolonel Macia nog, evenals in het verleden het groote struikelblok. Een Spaansche federatie kan \slechts een republikeinsche federatie zyn. De kansen voor een republiek achtte Macia gunstig, gezien de vele betuigingen van in stemming er mee van den laatsten tyd. BRITSCH-INDIë. De actie van Gandhi. Geen deelneming van Mohammedanen. Uit Bombay wordt gemeld dat een daar gehouden massa-vergadering van Moham- madenen besloten heeft deelneming aan de actie van Gandhi af te wyzen en deel te nemen aan de in den herfst komende En- gelsch-Indische conferentie. Volgens berichten zou de voorzitter ver klaard hebben dat de Mohammedanen in dien zij de onafhankelijkheid van Groot- Brittannië al of niet verkrijgen het toch zeker te moeten afwijzen afhankelyk te worden van de Hindoes. De spanning tus schen Mohammedanen en Hindoes zou te Bombay door dit alles zeer groot zyn ge worden. De commissise uit het Al-Indisch congres te Bombay heeft weer de beschikking ge kregen over ruim 2000 nieuwe vrijwilligers die den strijd tegen het Britsche bestuur willen voortzetten. VER. STATEN. Aartshertog Leopold heeft zich bij de politie aangemeld. De voormalige aartshertog Leopold van Oostenryk, tegen wien in verband met de bekende affaire met een halfbroer van Na poleon een bevel tot arrestatie was uitge vaardigd heeft zich bij de New Yorksche politie aangemeld. oierf. En toch toch kon ik hem de volle waarheid niet vertellen De volle waarheid? Wel, dat als hij zijn tnote niet overwon, hij mijn hart zou breken. Zoo onvrouwelijk, om hem dat te zeggen, kon ik toch niet zijn, zelfs op gevaar af dat Dat er twee levens vernield waren riep j a~-- I-t dat het onvrouwelijk is om ’de volle waarheid I te zeggen. Ik geloof dat de waarheid zeggen veel beter is. dan er om heen draaien. En I als ik Tony ooit van zijn trots zal genezen, 1 zal het door de volle waarheid zijn Behalve Matsjek en Jelatsjitsj versche nen de beklaagden in gevangeniskleden, allen geflankeerd door twee gendarmes met de bajonet op het geweer. Met byzondere belangstelling volgen zy de voorlezing van de acten van beschuldiging, waarvan de in houd hun tot dat oogenblik officieel bekend was. Onmiddellyk daarna kwam het tot een controverse. Verschillende beklaagden gaven luide hun ontevredenheid er over te kennen, dat huh ex-officio verdedigers wa ren toegewezen die zy onder him politieke tegenstanders rekenden. Zy verlangen naast den ex-officio ook een eigen advocaat. Een der beklaagden eischt als zoodanig dr. Milan Zamitsj, een Kroatisch federalist, die zes maanden geleden wegens majesteit schennis is veroordeeld. Dr. Matsjek vroeg waarom zyn eerste advocaat dr. Secule Drliewitsj niet aanwe zig was. De vraag werd door de andere be klaagden in koor overgenomen, tot uit hun eigen bank het antwoord komt: „Die is ge ïnterneerd. Wanneer dan een der advoca ten op wien de beklaagden ook aanmerking makend, verontwaardigd de zaal verliet, riep dr. Matsjek, dat er nu een plaats is open gekomen die ingenomen kan worden door een van de 163 advocaten, welke naast de zeven door de rechtbank Zyn toegelaten, voor hem wilden pleiten, maar voor wie, naar gezegd werd, geen ruimte genoeg was. De gewezen minister van landbouw Jovan Javanowitsj moge die plaats innemen. In een lange rede van volle twee uur zet dan Matsjek’s verdediger, de gewezen mi nister Troembitsj, uiteen waarom zy'ns in ziens de zaak nog niet rijp is voor behandê- ling. De verdediging heeft niet voldoende tyd gehad zich voor te bereiden. Zy kreeg pas 10 April inzage van de acten, ofschoon die J April reeds volledig waren. Troem bitsj laakte het, dat geen der advocaten .werd toegestaan met zyn cliënt anders dan in tegenwoordigheid van een vertegenwoor diger van de rechtbank te spreken, waar door het ónmogelijk werd de gang der ver dediging bij het proces grondig te bepalen. Ook de andere beklaagden behooren, nu Matsjek zeven toegelaten advocaten heeft, zeven advocaten te hebben, daar het niet aangaat den eenen beklaagde te bevoordee- len boven de anderen. Ten slotte bepleitte Troembitsj verdaging van de zaak. De president dr. Soebotitsj meende, dat de verdediging genoeg tyd heeft gehad om het materiaal door te werken. toen ontdekte hij, dat er achter dien muur een schat van liefde en teederhoid verbor gen W.1S. Was hij eerst te trots om iets te zeg gen, vroeg Hilary langzaam. Veal te trots maar ik ik heb hem pao het «verstand gebracht dat trots een heel dwaas .en overbodig ding is. Hoe hebt u dat op den grond en leur, haar tante kon geve van die Misschien misschien Anstice sprak op aarzelenden toon misschien heb ik mij wel gebruikt om te kunnen overwin nen! Maar het was de eenige manier. Ik kon niiet toezien hoe hij voor een hersen schim zijn eigen leven en het mijne be- igen had een grooten muur van trots om zich heen gebouwd. Net als jouw Tony, maar toen hij* er in slaagde om er over heen te klimmen - of om hem af te breken, of toen hij een sleutel vond om een deur in dien muur te i openen, ik weet niet precies wait het was, spiit rrlij, tante Anstice, dat ik het niet met BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. I De moord op een filindirecteur. Pas na acht jaren opgehelderd. Naar de B. Z. am Mittag weet te melden, is de moord op den Amerikuanschen film- directeur William Taylor, thans juist na acht jaren, opgehelderd. Indertijd werd Taylor door een schot, dat uit een damesrevolver was gelost, doode- lyk getroffen. Den avond van den moord werden nog drie vriendinnen van Taylor aan een verhoor onderworpen. De eerste was de filmster Mabel Normand, die de laatste uren in het gezelschap van Taylor was geweest. Hoewel de aangelegenheid niet werd opgehelderd, werd de carrière der actrice vernietigd. Zy kon sindsdien geen engagement meer kragen en is einde Maart j.l. overleden. Thans is te Los Angeles een zekere Rus sell Rinaldo gearresteerd als verdachte van moord op Taylor. Kort na zyn arrestatie legde Rinaldo een volledige bekentenis af. Volgens deze zou hij op 21 Februari 1922 een filmactrice hebben nagegaan en voor het huis van Taylor een ruzie tusschen Taylor en de betreffende dame hebben aan gehoord. Daarna is deze dame weggegaan. Hy, Rinaldo, zou daarop het huis zyn bin nen gedrongen en Taylor zijn gedrag heb ben verweten. De filmdirecteur zou toen een revolver voor den dag hebben gehaald en hem met <Ht wapen hebben bedreigd. Ri naldo is er toen ten slotte in geslaagd Taylor het wapen te ontrukken. Bij de wor steling heeft hy toen Taylor doodgeschoten. Aanvaring van de „BreinSh”. In botsing met een Eng(Jgch tankschip. Het nieuwe Oceaanschip' van de Nord Deutsche Lloyd, de „Bremen”, is in het Ka naal tusschen Folkestone en Dungeness tengevolge van den dichten mist in botsing gekomen met het Engelsche tankschip „British Grenadier”. Medegedeeld wordt, dat geen van beide schepen ernstige averij hebben opgeloopen. ENGELAND. Bezoek van Dr. Eckener. Woensdagmiddag is Dr. (Eckener uit Amerika komend, te Southampton gearri- veed, waar hij door den burgemeester offi cieel werd begroet, ’s Avonds vertrok hij naar Londen. Gisteren heeft de Engelsche luchtvaartmaatschappij hem een lunch aan geboden, terwijl hy vandaag met de ver sehillende autoriteiten op luchtvaartgebied de gast van het Duitsche gezantschap zal z(jn. Eckener zal vermoedelijk Zaterdag naar Friedrichshafen terugkeeren met den dien dag te Cardington te arriveeren „Graf Zep pelin”. De landing van den „Graf Zeppelin” op het vliegveld van Cardington hangt nog af van de weerberichten. Het luchtschip za1 waarschynlyk 1 2 uur op het vliegveld vertoeven en dan de terugreis aanvaarden, den, de oogen droomerig op het brandende houtvuur gericht; oen glimlach om de lip pen eetn glimlach van diep, onu’itepreke lijk geluk. Bent u nog op? riep het meisje. Maar tante Anstice, u bent todh rtiet voor mij opgebleven? Voor jou opgebleven? De droomerige oogen keken haar aan en Hilary zag dat zij straalden met een nieuw licht. Haar stem, die eerst aarzelend klonk, werd levendig en zij liet een lachje hooren dat op een zilveren klokje leek. Neen, ik ben niet, voor jou opgeblevenik heb zitten denken en ik heb mooie visioenen gezien in het vuur, zee Hilary, was het je moeder niet dïe gezegd heeft dat liefde de gouden sleutel is, dïe alle deuren opent? Ja, antwoordde Hilary verblaft; ze be greep niet wat dïe vraag zoo opeens te be- teekenen had. Nu! Ze had gelijk, volkomen gelijk. Alleen gebeurt het wel eens dat het slot een beetje roestig is en dan kan de sleutel niet zoo gemakkelijk cm gedraaid worden. Maar open gaat d« deur tenslotte toch en als je naar binnen gaat, dan vind je dan vind je een stuk van het paradijs. Hilary, slanik en behoorlijk zooals ze daar tegen den .schoorsteenmantel leunde, keek met oogen, groot van verbaaing op de spreekster neer. Je moet niet denken dat ik gek gewor den ben, stelde mevrouw Derfield, die haar verwondering zag, haar gerust. Maar ik ben zoo boordevol van geluk dat ik niet als een nominal rnensch kan praten, geloof ik En je hoeft me ook niiet te vertellen dart, ik ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, y onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De diplomatieke medewerker van de i Daily Telegraph schrijft dat de le zitting van den Raad van Beheer van de Interna tionale Herstelbank die te Bazel bijeenkwam in politieke kringen in Engeland groote on tevredenheid heeft gewekt. Men acht ver schillende der genomen besluiten in fla- granten strijd met de Britsche belangen. Vooral de benoeming van een Franschnxin tot directeur-generaal zou worden betreurd. Het schijnt schrijft het blad dat de Britsche vertegenwoordigers in den Raad van Beheer dezelfde fout hebben ge maakt als de Britsche vertegenwoordigers in de Young-comniissie en de Britsche. be langen onvoldoende hebben verdedigd. Het. overnemen van een groot deel der eerste herstelleening door de Londensche geld markt is nadeelig voor den Britschen uit voer. Ook ten aanzien van het toestaan van een wederopbouw 1 eening aan Oostenrijk dienen het ministerie en de Engelsche. ban ken er op te staan dat het hedrag van deze leening in de eerste plaats zal worden be steed aan de aankoop van Engelsche goede ren en door het geven van opdrachten aan Engelsche firma's. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtfs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. hij moeilijk, en er was iets bijna hulpeloos in zijn stem dat haar diep ontroerdeik heb een heft.igen strijd gestreden met mezelf, Maar je hebt mij gezegd dat ik, als ik mij door mijn trots liet leiden, even wreed zou zijn als de jongen Dunbar en ik... ik ben hier gekomen... om je te Vragen Om me te vragen..., herhaalde ze zacht. De ondeugende twinkeling was nu uit haar oogen verdwenen, met eén teederen bik keek ze naar hem. Om je te vragen of je een brxnmerigen beer met een gewond hoofdi in je hoede wilt nemen en hem wilt helpen vrieoidelijk en zachtmoedig te worden. Wat een grappige manier om het te zeggen, antwoordde Anetice met een tril lende stem en met een vochtigen glans in de oogen en zij legde haar rechterhand over de zijne die haar linker stevig omklemd hieldmaar ik geloof ik geloof dat ik wel houd van beren met een gowund hoofd En van dezen beer ook? Hij schoof zijn stoe] dichter bij de hare. Ddze beer is oen heel dwaas dier dat boordevol trots zit ep hij dacht alleen maar aan wat 'hij zelf prettig vond en heele- maal niet of hij een ander ook pijn deed. Maar het doet er niet toe ik houd van dit brommende beestje, eindigde ze, zijn scherts nog steeds volhoudend1. En het vol gend oogenblik waren Miles’ arjpen om haar heen en zijn lippen op de hare te oud ben om zoo gelukkig te zijn. Dat ia onainZe dfempte haar stem en keek weer droomerig in het vuur Miles Harding O, tante Anstice- Hilary knielde naast den grooten fauteuil en vleide ha&r hoofd tegen haar tante aan. Heeft hij eindelijk ontdekt dat u de grootste snoes op de we reld bent? Terts diergelijks! anrtwoondlde Ansltice Hilary verontwaardigd. Ik géloof niet met een vleug van haar gewonen humor. 1 Lat <-»nvmiiwoiiilr ia «wn 1rl« vnllo wnnrl En toen veer ernstig: Werkelijk, ik had nooit gedacht dat hij zooveel lieve dting0" zou kunnen zeggen Zie je Hilary, hij 1 maar toen hij* 100

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1