X/ICKS Kroephoest Schuttevaêr. 67e Algemeens Vergadering. LAA1S1L BKKIOITKM. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Van 20 tot 26 Mei. NaarNvij vernemen, zal van Dinsdag 20 Mei tot Maandag 36 Mei H M. de Koningin haar jaarlijksdh bezoek aan^ de hoofdstad brengen In deze week zal o'm H. M. de Kóningin een bezoek brengen aan de R -K. Internationale Vereeniging tot Besdherming van Meisjes Öe'Prins te Milaan. Bezoek aan het Ned. paviljoen op de jaarbeurs. Dinsdag 11. vertrok Prins Hendrik, ver gezeld door jhr. van Loon, reedis vroeg uit Lugano om een bezoek te brengen aan Mi- Per auto in Lugano afgehaald door onzen eonsul generaal De Viseer werd in de och tenduren gereden door de nieuwe gedeelten van de stad wawr «va. het nieuwe Universi teitsgebouw bezichtigd wend. De consul-generaal bood daarop een lunch aan in het liotel Principe e Savoöa. Na de lunch werd alleieerst een bezoek gebracht aan het Nederlandsefha Paviljoen op de Joarslbeurs waar 'Z. K. H. in de laatste 5 jaar tihans voor de 4e maal zijn belangstelling toonde voor de Nederlandeche producten d!ie zijn geëxposeerd esn voor de wijze, waarop d« talrijke bezoekers in het Paviljoen voorlichting over Nederland kun nen krijgen In het Paviljoen van de Margaiünefabriek van den Bergh werden de daarna getracteerd op echt Holh koekjes met margarine bereid. Na ee« bezoek aan de belangrijke stands van de Philips Gloei lampen fabriek en en Philips radio in het Paviljoen, gewijd aan de eleotrotedhniek, bezichtigde Z- K. H. o.a de Paviljoens van de Siiell en Mnntecalini, de groote hal van de mechanische afdeeling en het gebouw der Luchtvaart. Na een verblijf van eenige uren op de Jaarbeurs keerde Z. K. H. voldaan naar Lu gano terug. Bijzondere onderscheiding. Dr J van der Eist, rector van het Chr. Lyceum te liaarlem, is door de Fransche regeering lienoemd tot ridder in het Legioen van Eer. gasten andsóhe Het standpunt van de A.V.R.O. ,Een onderhoud met Dr. Mölhuysen. „Wij zijn een algemeene omroep". Pe 1071-meter golf. Het Handelsblad besluit zijn reeks van publicaties van gesprekken met do voor zitters van verschillende omroepverenigin gen met een ondeihoud niet den wnd. voor zitter van de Algemeene Vereendging Radio Ooniroep (de A V R.O.), dr. H Molhuyzen. „Vül.4felagen op de bestuurstafel van een demonktba^tef congras, dreiging met een nieuw soort schoolstrijdschildering als een vermomd gevaar, ik behoef u wel niet te zeggen", aldus ving de heer Molhuyeen aan, ,,dat dit allee nogal afwijkt van die hoop en de bOétaéLingen, waarmee wij nu welhaast roverf^fA'^eden oruze algemeenen omroep hogwüfes, m Ik peins er dikwijls over, waarom.men aidli bij d« leiding der politieke omroepen ..aoo onrustig en vijandig jegens de AA'a&ö. ïtoont „Ik geloot, dat bet antwoond op dfie vraag is. Wat de A V.R.O. tot etand bracht is op zichzelf mooi, goed en opnecht, maar het. is de A.V.R.O. die het maakte en niett wij. Dusweg met die A V.R.O. „De andere omroepen zeggen: wij willen de A.V.R.O. niet weg hebben; wij willen haar alleen wat minder zendtijd toegeme ten zien Dat is op zichzelf al erg genoeg voor een gevestigd instituut, maar de op perste noodzaak voor dien minderen zend tijd schuilt in de stelling dat de zendtijd verdeeld moet worden volgens de veihour ding van den aanhang die vier levens- en wer e I Qibe&oiipuwi ngen in Nederland bezat ten Er jnoeten dus vier kwarten gescha pen worden. En men maakt dan tevens uit: de A.V R.O. weerspiegelt de vierde de vrijzinnige of wilt u liever: liberale, bur gerlijke levensbeschouwing. In dien hoek kan en wil de A.V.R O. zich niet laten dTukken „De A V R O. la krachtens halar statuten en haar daden een Algemeene Omroep, daar kan een hartstochtelijke en luidruch tige schildering van hei tegendeel niets aan veranderen Wij begrijpen, dat «Kt den groeps-omroeper Verdriet, want door onze weigering om ons voor te doen als een vrij zinnige omroep, maken wij het stelsel, dat zij achteraf vbur den Nederlandschen Om roep. als begeerlijk hebben bedacht tot in alle consequenties onuitvoerbaar. „Dat stelsel van groepsomroepen bewon der ik persoonlijk niet, maar het zou door- voerbaar geweest zijn, wanneer b.v. de V P RO. en niet de A.V.R.O. het tot een ge lijke ontwikkeling had kunnen brengen als de N»C.R V K.U.0 en V.A.R.A. Dat dit r.iet gebeurd is, bewijst wel. dat het Neder- landsdhe volk niet zoo overtuigd is van de noodzaak van omroepverenippering in groe pen al»? de leiders van enkele groepen het gelieven voor te stellen. „Dis leiders hebben een stelsel bedacht dat voor ieder der betrokken groepen ge noeg aantrekkelijkheid heeft. Maar er is één kleinigheid, die de verwezenlijking van dat stelsel in den weg staat: dat ia de A?V. R.O. Zij is er en zij moest er eigenlijk niet zijn en vooral: zij moest niet zoo geliefd zijn m een land, waar afzondering binnen krirtgen troef is. „Zij doet dit niet en zij wil dit niet. En ziedaar, nu komt het stelsel in gevaar en riednnr ook de oorzaak van den tumulteu- ren strijd." „Maar vindt u niet, dat de V.A.R.A. wel zendtijd heeft?" »dWv$onMe dr- Mölhuysen "Wan neer <WarrW de K.R.O. en. de N.C.R.V. teder rulh, drie dagen zendtijd hebben ja zéker- Dat is voor de.V.A.R.A. onbillijk Maar moet de V.A.R.A., daarom de vuisten ballen tegenjte A.V.».p.' Men verzuimt in Toep wee genachten leven. Die van de algemeen heid, dfö ër hef. eerst was en die gevoed wat Hi wordt door een werkelijk verbluftenden aan hang (zie b.v. onze inkomsten en de circu latie van onze Radiobode maar eens aan) en doe van de gescheidenheid. Het gemakkelijkste zou het zijn om aan de belijdAs van beide gedachten ieder één zender tier beschikking te stellen. Dat zou de A.V..RO, het liefst willen. „Maar wanneer voor deze oplossing, er ook bij de confession eel e te veel Jiistorie" geschreven is, de „gedachten" een offer brengen. De con- fessioneefen door een dag aan de V.A.R.A. af te staan, d« A.V.R.O. door hetzelfde te doen en de V-A.R.A. door haar edschen te at zij dag kwam op e' Lchzelf reeds een ander stelsel rt had Deze oplossing zou van ware verdraagzaamheid getuigen, en ik ben er zeker van, dat dan redelijke kans zou be staart dat alle omroepmenschen zich op den duur zullen verstaan in 'n geest van vrucht bare samenwerking. Er zal dan practiecfli werd worden gedaan." „Een ten slotte, meneer Mölhuysen", zoo vroeg het Hbld., „nog deze vraag. Als de A.V.R.O. nu eens inderdaad er minder gun stig mocht afkomen, welke maatregelen denkt uw bestuur dan te nemen? Of is deze mogelijkheid nog niet besproken?" „Wij hebben dat bespa aken en wij deden dit eigenlijk, hopende dat het overbodig werk was. Als de A.V.R.O. er minder gun stig afkomt, ja dan zullen wij van ons doen merken. Doch voorshands wil ik mij hier over liever nog niet in het openbaar uctla- ten. Doch evenmin als de vele duizenden luisteraars ons in den steek laten, evenmin zullen wij hen dat doen!" Duitsche invoerrechten. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van den Rijks- iandbouwcunsulent te Berlijn met ingang van 25 April het invóerrecht op tarwe wordt gebracht van 12 mark op 16 mark per 100 Kg. In verband hiermede wordt het invoerrecht op meel gebracht op 2 maal liet invoerrecht op ta#we plus 1.50 M. der halve op 31.50 M. Ttpt dusver 18.75 M.) Dit verhoogde redht gaat editor reeds op April in. Het invoerrecht op voedergeret onder douane-controle blijft voorshands bepaald op 10 markdat op andere gerst wordt ech ter met ingang van 25 April verhoogd tot 15 M. per 100 Kg. Voorzoover tl rans bekend blijft voorloopig het invoerrecht op rogge 9 M. en dat op haver 12 M. per 100 Kg. Het invoerrecht op gort, gries en grut ten uat graan waarvoor het autonome tarief verhoogd is tot 2 maal liet invoerrecht op tarwe plus 1 50 maak blijft voorshands 18.75 mark, zulks in verband met het Verdrag met Frankrijk, waarin dit invoerrecht op dat bedrag is vastgelegd. Ditzelfde geldt om dezelfde reden, ook voor „andere maaldenj- jiraduoten uit graan", derhalve blijft ook hiervoor liet invoerrecht voorloojnig op 18 75 mark. Voorts blijft voorloopig het invoer recht op „rijpe", gepelde op gespleten erw ten" (uit tariefpost 165) op 4 M. per 100 Kg. gehandhaafd, zulks in verband met een des- tetreffande bepaling in het Duiteoh-Belgi- sche handelsverdrag. Het invoerreclit op erwten (tariefpost 11) 'blijft voorloopig op 4 mark. De invoer van vatten voor de zeepfabri cage op invoervergunning en douane-con trole blijft als tot dusver, vrij. Algemeene Vergadering Christelijk-Historische Unie. In de vergadering van de Chr -Hist. Unie werden de aftredende hoofdbestuursleden J K Snoeck Henkemans en H. W. Tilanus ■herkozen. In de plaats van dr. J. Th. de Visser, die als zoodanig had bedank^ werd 'gekozen prof. dr. J. R. blotemaker de Bruine. Congres te Lunteren. De secretaris, de heer Snoeak Henkemans, deelde het programma mede van het vol gende congres te Lunteren, dat zal worden gehouden van 9 tot 12 Juli a.s. Strafrecht. De afdeeldng Amersfoort stelde voor om in art. 18 van het beginselprogram tusschen de woorden „met slechts" en „om de maat schappij te l-esehernien" in te voegen de woorden „tot verbeter mg van den misdadi ger en". Uit die vergadering werd tegen dit voor stel o.m. aangevoerd„hoe de verbeter in gs- eisdh te rijmen met de doodstraf, die ons programma erkent?" en werd tevens liet argument te berde gebracht, dat de C.-H. lwginselen als bwsas van de etraf uitsluitend de vergelding accepteeren, al willen zij wel aanvaarden, dat de straf, als middel, tevens verbeterd werkt. Daarop werd het voorstel verdedigd, o.a. door mej mr. Frida Katz, die de wensche- lijkhedd 'bepleitte, dit program-artikel aan een gror.dlige studie te onderwerpen. De voorzitter verklaarde, er wel voor te voelen, de eisdh der roei asecoringsbelangen in het artikel te doen uitkomen. Het punt staat op het progTair.ma vaar het oongres te Lun teren, waarna eventueel in de volgende jaar-' vergadering een voortstel tot wijziging van liet programma1 op dit punt kan worden ge daan. Op deze Uezegging van den voorzitter ver klaarde de nfd. Amersfoort zich ten slotte bereid, het voorstel tot de volgende algem. vergadering aan te houden. Ouderdom»- en invaliditeitsver zekering. De afd. Uitliuizermeeden stelde voor, dat de alg. verg. zich uitepreke voor gepaaten aandrang op de regeering, opdat zoo spoedig mogelijk door wetswijziging de gelegenheid geopend worde tot deelnemen in de ouder- doms- en invaliditeitsverzekering voor de velen, die daaraan behoefte hebben en die heden van deze deelneming zijn uitge- lichtte, namens den landbouwenden stand, uiterst breedvoerig een voorstel toe om in stemming te betuigen met de door da regee ring aangekondigde handelspolitiek; met Hot Tweede Kamerlid dr. ir. H. J. Lovink hield daarna een rede, waarin hij als zijn stelligen indruk uitsprak, dat van interna tionale conventies ter verlaging van de ta rief muren niét heel veel is te verwachten. Tegelijk dat de handelsconvenüe te Geneve werd geteekend, verhoogde Duitedhland zijn ïnvoerreohten,,; „Uit zelfverdediging", zoo luidde het. argument. Maar de kleine expor- teerende landen (Nederland, België, Dene marken) hebben daar zwaar onder te lijden. Wat hiertegen te doen? Met een „vecht-tarief" is niet alles te be- ieiken, wat men wenscht. Tarievenstrijd zou misschien tot resultaten leiden misschien ook niet. Vijftig jaar lang zijn onze land- en tuin bouw op het vrijhandel-systeem gebaseerd geweest. Maar in de tegenwoordige moeilijk» omstandigheden moot men doen, wat men kan, om deze bedrijven te steunen. In zijn slotwoord erkende ook de voorzit ter de groote moeilijkheden, waaronder de landbouw thans gebukt gaat Verdere be handeling van dit en de volgende agenda punten moet echter tot een volgende verga dering worden uitgesteld wegens tijdgebrek Met betrekking tot den vrijhandel, aldus spr., zijn wij, Chr.-Hist., nooit dodtrinair geweest Veel meer dan wij voelen de A -R voor actieve handelspolitiek. Maar zelfs de heer Colijn waarschuwt, niet te spoedig in to gaan op een onderhande4ings-tanef. Toch zal het hoofdbestuur deze quaieatie in nauw lettende studie nemen. l)e vergadering werd om zes uur met dankgebed gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Het hoofdbestuur kon zich met de hierin neergelegde gedachte vereenSgen. Plannen in deae richting zijn bij de regeering reeds in overweging. Handelspolitiek. Een afgevaardigde van de afd. Looedrecht Belangrijke arrestatie. Do Voorburgsche en de ïltjswijksche po llutie hebben gisteren gearresteerd den 22- jarigen H. J. W. uit Voorburg, die zich, naar het voorlopig onderzoek heeft uitge wezen, in den laatst en tijd bij herhaling aan diefstal en inbraak in Voorburg en Rijswijk heeft_ schuldig gemaakt. De politie is op het spoor van W geko men, doordat zijn verloofde, die in Den Haag woont, "enige malen op Verdfaehte wijze gouden en zilveren voorwerpen ten verkoop heeft aangeboden. Een aantal van dje voorwerpen, waaronder er zijn van groote waarde, zijn gisteren ten huize van het meisje in beslag genomen en bleken afkom stig te zijn van de te Voorburg en te Rijs wijk geplcegdte inbraken. Vast staat reeds, dat W. de dader van de inbraak in het ont vangerskantoor aan de Koninginnel aan en van den diefstal in het perceel aan de Ko ningin Wilhelm!ml aan is. Ook het meisje van W. is, als verdacht van heling, in arrest gesteld. W. is reeds eerder met de Voorimrgscbe politie wegens diefstal van geld ten nadeele van zijn pa troon in .ganraking geweest. De verbrande Postauto. Een aaiïCieinlijk bedrag aan waarden verloren gegaan. Omtrent den brand in een postauto Arn hem—Emmerik kan nog het volgende wor den gemeld De brand is .in den nacht van 23 op 24 dezer ond$r West er toert ontstaan in den postauto, welke te 0.45 van Arnhem naar Emmerik was vertrokken tn welke een Vrij ilielangrijke post van Nederland naai Duiitsdhland vervoerde Géheel verbrand zijn de brievenmalen van Arnhem-station en Rotterdam naar trein 602 Emmerik—Oberhnusen, bevattende 48 brie ven met aangegeven waarde tot een bedrag van 11.500 goudfrancs en 41 gewone aange- toekende stukken, reep 8 brieven met aan gegeven waarde tot een bedrag van 2910 goud francs en 216 (gewone aangeteekende stukken Bovendien zijn 15 zakken met gewone cor respondentie geheel of gedeeltelijk verbrand, s De overige brievenmalen werden met een anderen auto naar Emmerik overgebracht. Persoonlijke.ongelukken kwamen, voorzoo ver bekend, niet voor; verdere bijzonder heden ontbreken nog. Kind door een locomotief gedood. Gistermorgen te kwart voor 12 «a aan den spoorwegovergang bij den Morechweg bij Leiden door een losse locomotief, die een proefrit maakte, met een gemiddelde snel heid van 70 a 80 K.M. het 2-jarig dochtertje van den spoorwegwerker Z. overreden. Heft kind was onmiddellijk dood. De machinist gaf noodsignalen, doch kon niet tijdig stop pen. Molen afgebrand. Ruim 1500 mud graan, meel enz. is verloren gegaan. Gistermiddag is de groote windmolen De Wildeman te Renswoude by Veenendaal (Geld.) afgebrand vermoedelijk door het warm loopen van de as, daar men boven in den molen die 26 jaar geleden van steen was opgetrokken, naby de as eenig vuur heeft gezien. Even daarna stond de kap van den molen in lichter laaie. De aanwezige voorraad graan, meel enz. die verloren is gegaan, bedroeg 1500 mud. De brand trok uit den omtrek zeer veel belangstellenden en velen waren getuige van het oogenblik, waarop de brandende wieken begonnen te draaien en daarna met donderend geraas naar beneden stortten. Strooperedrama aan de grens- Dezer dagen is aan die Belgische grens onder Nispen een bloedig drama afgespeeld Een kommies uit Roosendaal trof op zijn surveillance aan de grens in de Nederheide eenige personen aan, dSe aan het stroopen waren Toen een dezer personen zekere R. uit Horendonck 'België) hem was genaderd, verzocht hij hem zijn geweer af te gen wat R weigerde Hierop volgde een worste ling tusschen betide mannen. Ten einde schrik aan te jagen loste de ambtenaar twee schoten in de lucht. Hierop richtte R. zijn jachtgeweer op den kommife» en echoot hij hem een schot hagel in het achterhoofd. De .-dt meestal in een kwartier onderdru door keel en borst met de vercte nperde zalf Vicks VapoRub in te wrijven. Een nachtelijke aanval kan wor den voorkomen door dez- behandeling tegen brd i;< toe te passen. w w VapoRub kommies loste daarop drie schoten op R., die op zijn beurt nog weer een schot gaf in d» ridhltling van den amibteajaar. Deze wierp zich echter plotseling ter aarde waardoor het hageüschot hem miste. Da strouper ging nu in de richting van de grens waar hij rijn makkers zeide getrof fen te zijn. Deze hefbben hem toen naar zijn woning vervoerd. Hij bleek ondier het hart getroffen to zijn, terwijl de kogtd tot in zijn linkernier wa« doorgedrongen. Zijn toestand is bedenkelijk De kommies die zicH per rijwiel naar Roo- zendaal ihad begeven heeft zich evenee-ns onder geneeskundige behandeling gesteld RECHTZAKEN. Zakkenroller voor de rechtbank. Een vreemd geconstrueerde jas. Verdachte in vrijheid gesteld. Gistermiddag hebben zich voor de Haag- sche Rechtbank te verantwoorden gehad de Armeniër A. Kh. G., koopman, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage, beschuldigd van drie gevallen van zakkenrollerij, resp. gepleegd op 22 en 27 Januari jj. in den Princesse-schouwburg en op 23 Januari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en de Amsterdamsche koopman C. van W. eveneens gedetineerd, beschuldigd van het, verdachte Gh. behulp zaam zijn bij het geval van zakkenrollerij in het Geboüw door het slachtoffer tegen Gh. aan te dringen, waardoor een gedrang .ontstond en deze zyn slag kon slaan. By het tweede geval in den Princesse Schouw burg is verdachte Gh. op heeterdaad be trapt door een vestiaire-juffrouw en ver volgens aangehouden. In hqt eerset geval in dien schouwburg bedroeg de buit een por- temonnaie, inhoudende een bankbiljet van 10.—., een papieren ryksdaalder en eenig klein geld; in het geval in het Gebouw een portefeuille met bankpapier. Hier betrapte echter ook het slachtoffer den dader, waar door deze gedwongen werd de portefeuille weer los te laten. Een vestiaire-juffrouw van den Princesse Schouwburg verklaarde, dat zij in den avond van den 22en Januari beide verdach ten in tien schouwburg heeft gezien. Ook hebben zy toen in elkaar's gezelschap vertoefd. Toen verdachte Gh. op den 27en Januari op heeterdaad betrapt is, heeft zij hem ook direct herkend als een van de bei de mannen, die zy op 22 Januari gezien had. Verdachte W. heeft op laatstgenoem den datum een bontjas van de juffrouw in ontvangst willen nemen, welke jas echter hem niet bleek toe te behooren. Verdachte gaf niet aanstonds het briefje af, maar wees met een vinger naar de bontjas. W. verwijderde zich daarop en zeide dat h(j la ter wel terug zou komen. Het slachtoffer uit het Gebouw voor K. en W. heeft twee personen op den 23en Januari daar gezien. Een er van was ver dachte Gh. De ander kon getuige niet per tinent herkennen. Bij het halen van zijn garderobe merkte getuige, dat er van beide kanten tegen hem opgedrongen werd. Hy voelde, dat hy beroofd werd en greep naar zijn portefeuille. Tegelijkertijd zag hy ver dachte Gh., die zyn handen aan getuige's portefeuille in diens zak had. Verdachte liet de portefeuile daarop weer los, zeide „pardon" en verwijderde zich vlug. Getuige Tennissen, secretaris van den Princesse-Schouwburg, verklaarde, dat hy op 27 Januari verdachte Gh. op aanwijzing van een vestiaire-juffrouw heeft aangehou den en door de politie laten arresteeren. Als deskundige werd gehoord:, de heer M. Fresco, coupeur bij Magazijn Nederland. De politie heeft hem een jas getoond, zooals hij tevoren nog niet gezien had. De zakken waren op zeer eigenaardige wijze gemaakt. Het waren z.g. doorsteekzakken, die men anders alleen bij sommige regenjassen aan treft. Verder had' de jas nog een z.g. looze zak. Gedurende de 40 jaar, dat de deskun digen zijn beroep uitoefent, heeft hy nog nooit een dergelijke jas gemaakt of zelfs gezien. Verdachte Gh. zeide, dat de jas uit Enge land afkomstig was. De president merkt op, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat verdachte de laatste jaren niet in En geland is geweest. Wegens het niet aanwezig zijn wegens ziekte van de juffrouw, die verdachte Gh. in den Princesse-Schouwburg op heeterdaad heeft betrapt, werd de verdere behandeling der zaak voor onbepaalden tijd geschorst. Een verzoek van den raadsman van v, W., mr. Viotta, om dezen verdachte in ver band hiermede en waar er ten zijnen aan zien niets definitiefs is komen vast te staan, onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd door dé Rechtbank na raadkamer ingewilligd. Moordzaak-Lans en Odem. Behandeling in hooger beroep nog vóór de zomervacantie. Naar de Telegraaf verneemt, staat het thans vast, dat zoowel de moordzaaknLans te Rotterdam, als de moord op mevrouw Odem be 's-Gravenhage nog voor de zomer vacantie in hooger beroep door het Haag- sche Hof behandeld zullen wórden. De ver dachte in de eerste zaak, v. O., zal zich waarschijnlijk reeds in Mei voor het Hof te verantwoorden hebben, terwyl Kr. v. d. M., de verdachte van den moord in het Bezui- denhout, vermoedelijk in Juni zal terecht staan. Gistermorgen werd in hotel van Haaften de alg. vergadering voortgezet. De Voorzitter, Mr. H. Smeenge, heette welkom de heeren Mr. J. Draayer, verte genwoordiger van den Minister van Water staat, Zylstra, vertegenwoordiger van het Departement van Waterstaat, Fock, hoofd ingenieur der Waterstaat en Van der Wal hoofdingenieur der Prov. Waterstaat van Zuid-Holland. Thans wilde spr. eenige woorden wyden aan de nagedachtenis van den heer Kujjper en den heer Born Sr. te Assen, de uitgever van „Schuttevaêr", welk weekblad in den laatsten tijd steeds meer de aandacht trekt Kleibeuke te Ouderkerk a. d. Ussel, Over-' vliet uit Rijnstreek, Scheffelen. Spr. dankt degenen die zich voor het jjg- bestriidingsprobleem hebben verdienstelijk Utrecht, die hiervoor een studiereis maak te naar Amerika. Het kanalenvraagstuk in Groningen en Drente trekt ook buiten deze provincies de aandacht en spr. wees er op dat men moet trachten met de geringste middelen het grootst mogelijk efect te sorteeren. De Voorzitter stipte even het vraagstuk van het schipperskind aan. Binnen een maand kan men het rapport hierover lezen, uitgebracht door een in 192" Staatscommissie. Dan werden de' voorstellen in 1 Een voorstel van Amersfoort om aan U dringen op betere verlichting van het fort Pompas werd aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van Am sterdam om met klem te pleiten voor het kanaal door de Geldersche vallei als verbin ding van Amsterdam met den Boven-R(jn, Algemeen was men van oordeel dat zulk een kanaal in het belang der geheele scheepvaart zou zijn. Hiermede zou de kort ste verbinding van Zuid- met Noord-Neder land tot stand worden gebracht. Verzocht zal worden toezicht te verzoe ken op het Buiten-IJ te Amsterdam tenein de de vaargeul vry te houden voor ten anker liggende schepen. Geertruidenberg klaagde over het feit dat schippers die geen fooi gaven voor de brug aldaar moesten wachten. Ook werden de seinen daar niet vroegtijdig genoeg be diend. Aangedrongen zal worden op verbetering van de haven en loswal te Dussen. Verzocht wordt een lichtboei op de schel ding van het Hollandsch diep en het Zuid- Hollandsch diep. Hierna kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur: 1. Pogingen in het werk te stellen om te verkrijgen verbetering van den Ouden Rijn tusschen Gouwsluis en Utrecht in den geest van de ontworpen plannen 1891, a. door verbetering in de doorvaart in de kommen der dorpen Zwammerdam en Bodegraven; b. door algeheel e verruiming van het traject WoerdenMerwedekanaal (onder steund door de afdeelingen Rijnstreek en Utrecht). De heer Keyzer, secretaris van het hoofd bestuur verdedig^ dit voorstel nog een» mondeling. In een brochure heeft hy deze plannen reeds uitvoerig toegelicht. De heer Hortensius, voorzitter der afd. Rijnstreek hoopt op medewerking der pro vinciale waterstaat. De heer Muiswinkel, lid van de Provin ciale Staten is het volkomen met het hoofd bestuur eens dat de toestand in Bodegra ven bij de brug waarbij de sluis vlak bij gelegen is onhoudbaar is. De vergadering verleent machtiging aan het hoofdbestuur zich voor deze kwestie te wenden tot de Provinciale Staten van Utrecht en Zuid-Holland. De voorzitter dankt dan voor de medé werking en het enthousiasme voor de plan nen van het hoofdbestuur. Het volgende voorstel van het hoofdbe stuur is het beleggen van een Buitengewone Algemeene Vergadering ter behandeling van de Binnenscheepvaartwet 1929 in te leiden door Mr. W. A. C. van Dam. De heer van Dam, rechtskundig adviseur bespreekt de wettelijke regeling van het scheepsrecht. Voor de schepen die de gren zen passeeren, wordt het zeerecht in het algemeen en naar omstandigheden toepas selijk verklaard. Voor de binnenvaart be staat een regeling. Een mooie gelegenheid om een commissie samen te stellen om uni formiteit te brengen in de regeling. Het systeem der wet is zoo ingewikkeld dat dit voor de binnenvaart funest is. Het heeft dan ook geen contact met de binnenvaart Dit blijkt wel uit de rechtsonzekerheid by een aanvaring ontstaan door de aansprake lijkheid der reeder. Eerstdaags verschijnt van zijn hand een geschrift over dit onderwerp. Mr. A. J. van Niekerken adviseerde een commissie samen te stellen, die een pre advies zal uitbrengen. In dien zin werd be sloten. Daarna werden weer voorstellen der af deelingen behandeld. Men zal poging Waterweg te mogen bevaren Noordwal, opvarende van Maassluis tot <J« maten. Aangedrongen zal worden op verlcngmf der haven op Rozenburg naby de sluische veerheuvel. In verband met de ongelukken die J laatsten tüd aldaar plaats hadden drong afd. Ouderkerk a. d. IJssel aan art. 14 het B. A. Reglement te wijzigen, zoo, roeibooten bü avond een licht toonen p-»- 1 M. boven het hoogste punt der boot- De vergadering vereenigde zich met ew voorstel-Ouderkerk a. d. IJssel om te sta ven naar wijziging van art. 14 van BinnenaanvaringBreglement, zóó óat 1 "bT^ond een licht ongeveer 1 M. boven het hoogste punt van de boot. Enkele voorgekomen overvaringen hadden de afdeeling aanleiding gegeven tot het op de agenda brengen van dat voorstel, Dezelfde motieven hadden gegolden bij het voorstel, beoogende er op ^an te drin gen, dat politiebooten niet met gedoofde verlichting varen, doch de vereischte ver lichting voeren. Groot succes stelde zoo bleek uit de stemming van de vergade ring, zich van dezen aandrang echter niet voor. Een voorstel-Ouderkerk a. d. IJssel-Sta- venisse: Stipte handhaving te verzoeken van de grenzen der ankerplaatsen te Rot terdam, werd aanvaard. Opgemerkt werd, dat boven den Watertoren te Rotterdam de vaarweg dikwijls niet breeder ia dan 50 M, Dit schept #«i gevaarlijken toestand. In een welkomstwoord, dat de voorzitter daarop tot de vertegenwoordigers van de K. v. K. te Gouda richtte verzocht hy bij subsidieeringsvoorstellen door die Kamer ook Schuttevaer niet te vergeten. Een voorstel Rotterdam om nogmaals te wijzen op het groote gebrek aan ligplaatB te Rotterdam, werd aangehouden tot het a.s. Binnenscheepvaartcongres. Aangedrongen zal worden op -betere vaarbaarmaking van de Ussel naar Stol- wijkersluis. Te 7 uur hebben hoofdbestuur en afge vaardigden zich met hun gasten vereenigd aan een gemeenschappelijken maaltijd. On der die gasten bevonden zich de minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer en de directeur-generaal van den waterstaat, ir. J. A. STADSNIEUWS. TOONEEL. Christina Poolman. T Mevrouw Christine Elisabeth Poolman is tachtig jaar oud overleden. Na vele jaren van ingespannen arbeid aan het tooneel, dat haar zoo lief was, h zy van een welverdiende rust mogen ge- De onverwachte tyding van haar dood zal, bij oudere minnaars van het tooneel herin neringen wakker roepen aan talrijke crea ties, waarin zy heeft weten te treffen door, haar eenvoudig natuurlijk, fjjn karakteri seerend spel. Want het verrassende was, hoe deze actrice, die haar leerschool heeft had in de dagen der romantiek, haar talent 'heeft kunnen ontplooien, toen het modernere werk haar rollen bood met gelegenheid tot uitbeelding van de werkelijkheid des levens. Zy was als tooneelspeelster -begaafd, intel ligent en met gevoel wist zij een karakter te typeeren in fyne bizonderheden, door een enkel gebaar, een kleine verandering van houding of toon. Daarby beschikte zy voor komische rollen over een onweerstaanbaren zachten humor. In de geschiedenis van de Kon. Vereeniging ,yHet Nederlandsch Too neel" staat haar naam met eere geboekt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Het Belgische elftal gekozen. Hetzelfde, dat Frankryk met 6—1 sloeg. De samenstellng van het B-team. Het Belgische elftal, dat op Zondag 4 Mei a.s. tegen Nederland ln het Olympisch Stadion te Amsterdam zal uitkomen, Is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring). Achter: Nauwens (Racing Mechelen) en Hoydonckx (Hasselt). Midden: P. Braine (Beerschot) van Hal- me (C. S. Brugge) en de Clercq (Antwerp). Voor: Versyp (F. C. Brugge, Voorhoof Liersehe S. K.), Vandenbouwhede (C. S. Brugge) Adams (Anderlecht) en Bastin (Antwerp F. C.). Reserves: De Bie (Racing Club Bruxel- les), Dedeken (Antwerp F. C.), Moeschal (Racing Club Bruxelles), Hellemans (F. C. Mechelen). Dit is het zelfde elftal, dat op 13 April te Parys van Frankrijk met 61 won. Het Belgische B-team. Het Belgische B-team, dat op 4 Mei a.s. tegen het Nederlandsche B-team te Gent zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Pollen (Standard. Achter: Pincket (Antwerp F. C.) en Chantraine (F. C. Luik). Midden: van Poucke (C. S. Brugge), Scho reels (Anderlecht) en Gobbers (R. C. Me chelen). Voor: Heyse (R. C. Gent), Ruyschaert (C. S. Brugge), Despa (Gantoise), Caenes (F. C. Brugge, Diddens (R. C. Mechelen). Reserves: Celie (Gantoise), Debois (C. S. Brugge), Oellen (Hasselt )en Grimonprez (R. C. Gent). MOTORRIJDEN. Het Hollandsche team in de Internationale Het dagelijksch beetuur der K.N.M.V. heeft het Hol Lands dlie team voor de Inter nationale Zeedaagsdhe Motor-betirouwbaar- fwtidsrit 1930 als volgt samengesteld .- P. J. Nortier (teamleider), G. Bakker Schut en A. P. v. Hamersveld. Als reservtes zijn gekozen M. FKntermun, J H Sybrandy en P. Oosterbaan. De Internationale Zesdaagsche waaraan door rijders en teams uit vrijwel alle landen van Europa wordt deelgenomen, heeft dit jaar Grenoble als centrum en duurt van 29 Juli tot 3 Augustus. Vilei- dagen lang loopt de route door de Fransahe Alpen, terwijl deze gedurende twee dagen door Italië en Zwitserland zal gaan. Tot slot wordt evenals het vorige jaar een ««•wMsproel gehouden bij Grendble. Do belangstelling T00r dit internationale motortonrnooi ia weer aeer groot en het is thans reeds bekend, dst Duitechlmd, Enge- hmd, Ierland. Frankrijk en Zweden teams ™ieo uitrenden om met de Hollanders te kampen oih do Internationale Trophy en «e Internationale Zilveren Vans. Meerdere Hollanders zullen hoven haar de personeele prijeen mededingen GOUDA, 26 April 1930. De Nutebibliotheek in bruikleen bij de Openbare Leeszaal. De direttrice van de Openbare Leeszaal schrijft ons: Wfj zjjn deze maand een 2800 boeken rijker geworden. Dat beteekent bijna een verdubbeling van het aantal banden, dat wü thans bezitten. Deze vermeerdering danken wij aan de vriendelijkheid van de Nutsafdeeling alhier, die haar bibliotheek aan ons in bruikleen heeft afgestaan. De lezers van het Nut zul len op de vroegere voorwaarden van de Nutsbibliotheek gebruik kunnen maken, terwijl de leden van de Leeszaal de voor raad boeken, waaruit z(j kunnen kiezen, zonder eenige contributieverhooging of an dere verplichting, aanmerkelijk uitgebreid zien. Het is de bedoeling met September een niéuwen catalogus uit te geven, waarin dan ook de Nutsbibliotheek wordt opgeno men. Dan kan ook de uitleening van de Nutsboeken beginnen. Ook de Nutslezers kunnen dan op de gewone uitleenuren, het geheele jaar door, terecht. Het wordt dus, nog meer dan tevoren, ieders belang lid van de Leeszaal te wor den. Men weet, dat de minimum contributie slechts 1.— bedraagt. Een bloesemtocht. De Toerclub R. C. F. te Rotterdam heeft het voorneroen begin Mei een bloesemtocht te maken in de omgeving van Gouda. De bedoeling is per trein naar Gouda te gaan, vandaar langs mooie punten naar Schoen hoven te fietsen en terug per boot. Aanrijdingen. Gistermiddag omstreeks 1 uur is de wiel rijder W. K. alhier door een onibeikend ge bleven motorrijder aangereden, waarbij het rijwiel ernstig werd beschadigd. In de Wijdstraat had een aanrijding plaa/ts tussdien den wielrijder M. I D. an mej. G v. d W. wonende alhier. Het rijwiel van laatstgenoemde werd beschadigd. Gistermorgen omstreeks 8 uur had op de Kleiwegbrug een aanrijding plaats'tusseiheu een met een paard bespannen groentewagen J. V. wonende alhier aan de Zwarteweg en den vrachtrijder van J. uit Moordrecht. Het gevo'g hiervan was dat de groentewa gen van J V. werd beschadigd. De schade zal door van J. uit Moordrecht Lantaarnkap vernield. Gistermiddag te ongeveer 2 uur is bij het «een van zand aan de Nieuwe Gouwe een bak mlet zand in aanraking gekomen met een aldaar staande gaslantaarn, waarbij de kap van de lantaarn geheel werd vernield. De schipper C. S. wonende te Ouderkerk aan den I Jsel zal de schade aan de gemeen te-lichtfabrieken betalen. Examen machinist Binnenvaart. Onze stadgenoot de heer W. J. Jongeneel is geslaagd voor het diploma machinist bij de binnenvaart. '°or Kraamvrouwenverpleging en Het bestuur der afd. Gouda van de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" bericht, dat mej. H. F. Hattink hier wederom een cursus zal geven in kraam- verpleging en zuigelingenverzorging. Deze cursus, welke evenals vorige onge twijfeld vele deelneemsters zal tellen, wordt vanaf 5 Mei gedurende 14 dagen des avonds 8 uur in een der lokalen van het Consul tatiebureau voor Zuigelingen Spiering straat 113, gehouden. Belangstellenden kunnen gratis het on derricht volgen. De inschrijving voor deze cursus is opengesteld op Maandag- en Woensdagmiddag van 1tot 4 uur Spie ringstraat 113 en aan het secretariaat van „Het Groene Kruis": van Beverningh- ■an 21. Feestavond T.O.P. Zaterdagavond geeft de Touristenclub „Tot Ons Plezier" ter gelegenheid van haar zes-jarig bestaan een feestavond voor haar leden en donateurs. De avond wordt gevuld met tooneel, zang, optreden van een humo rist, Jazzband enz., terwyl na afloop van het programma gelegenheid bestaat tot De aanvang van de feestavond is 8 uur. Introductie is toegestaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur v.m. en van 3 tot 5 uur n.m. zyn aan 'het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar ge deponeerde gevonden voorwerpen: diverse huissleutels, 1 muziekboek, 1 hee- renrywiel, 2 wandelstokken, lheerenrywiel, 1 jèeutel van een radiotoestel. Voorts zyn te bevragen: 1 portemonnaie met inhoud, M. Verkerk, Turfmarkt 70; 1 voébont, F. Scheepbouwer, Vorstmanstraat 2; 1 damesschoen, C. Melkert, Spoorweg- straat 5; 1 kinderwantje, A. Punselie, Zeu gestraat 32; 1 oorbel, A. van Ham, Ketel straat 42; 1 oliepomp van een auto, M. Schouten, Zeugestraat 58; 1 damesbont, S. Bouwer, Vorstmanstraat 7; 1 handbescher mer van een rywiel, B. Vermeer, Moor drecht, Westbuurtstraat M 77; 1 bril, H. Jonkheid, Julianastraat 8; 1 ring met steen tjes, S. v. d. Burg, Gouwe 51; 1 portemon naie, C. de Jong, Bockenbergstraat 8; 1 knipmes, A. v. d. Muiden, Derde Kade 54; 1 taschje met inh., Th. v. d. End, Pierson- weg 5; 1 rozenkrans, L. van Oudshoorn, Vla mingstraat 8; 10 broodmessen, A. Quant, Kleiweg 3; 1 gryze pet, A. Faay, Gouwe 43; 1 handtaschje, L. Pol, F. W. Reitzstraat 2b; 1 portemonnaie met inh., A. *Bons, Dr. Leyd- straat 10; 1 rywieltaschje met inh., A. Lex- mond, Oosthaven; 1 bosje paardenstrengen, T. Boere, IJssellaan 123; 1 dop van een autoreservoir, C. den Edel, Bleekerssingel J; 1 rol jutelinnen, Meerveld, P. C. Both- straat 55; 1 vulpenhouder, C. Soeters, Cra- bethstraat 8; 1 jongensjas, C. Eegdeman, Blauwstraat 15; 1 zakmes, H. v. d. Kemp, Vossiusstraat 7; 1 paar handschoenen, G. van Dam, P„ C. Bothstraat 70; poes, J. Revet, Const. Huygenskade 158; een parel hoen, Meyer, Krugeriaan 35; 1 pakje stof, W. Knecht, Middellandstraat 3; 1 kinder-, jasje, H. Kooy, Gr. tan iBloisstraat 56; 1 kerkboekje, H. Kalmeyer, St. Josephstraet 32; 1 portemonnaie, A. de Wit, Boomgaard straat 19; 1 kinderparapluie, J. de Keyzer, Heerenstraat 96; 1 kinderhandschoen, L. de Borst, Derde Kade 3 groentenkisten, P. van Vegten, R. v. Catsweg 13; 1 bril, F. Eksteen, Zoutmanstraat 60; 1 paar dames handschoenen, de Kok, Bleekerssingel 4; 2 rywielbanden, T. v. d. Kroef, Gouwe 196; 1* heerenhandschoen, N. Mokveld, Groenendaal 95; 1 rozenkrans, J. ,L. Verboom, Robaar- steeg 120; 1 damestaschje met inh., Weever, Kleiweg 48; 1 hondenhalsband met penning, W. de Ruiter, Achter de Vischraarkt 60; 1 paar heerensokken, G. N. Veerman, Ridder van Catsweg 98; 1 kinderportemonnaie met inK, J. v. d. Heuvel, Eerste Kade 2; 1 por temonnaie met inh., A. H. Kulik, Goudkade 7; 1 kinderportemonnaie met inh., C. de Bruyn, Wilhelminastraat 1; 2 leesboekjes, P. C. Maree, Gouwe 129; 1 achooltasch met inh., J. de Bey, St. Josephstraat 36; 1 hee- renhoed, M. de Bruin, Pretoriaplein 4; 1 blauw werkpak, S. Rapis, Pretonapiein 9; 1 portemonnaie met inh., J. P. C. de Bruin,. Capenersteeg 2; 1 portemonnaie met inih., A. Verwey, Nieuwe Haven 17; 1 pakje brei katoen en linnen, Th. Hessing, Karnemelk- sloot 186; 1 schakelarmband, H. A Akker mans, Varkenmarkt 26; 1 ring, A. de Gruil, Vierde Kade 83; 1 deksel van een melkbus, J. Lexmond, Oosthaven; 1 handtaschje met inh., W. van Hoorn, Boschweg 33; 1 huis sleutel, A. Mourik, Pr. Hendrikstraat 86; eenige sponsen a. e. touwtje, Chr. Heezen, Turfmarkt 109; 1 pet, P. Jongeboer, Peper straat 16; 1 fluweelen zak met kouru, J. Scholten, Spieringstraat 61; 1 een horlogeketting, S. van Veen, vi«iue Kade 55; 1 pak rywielspaken, G. v*u ^er- gen, Burg. Colynstraat 263, Boskoop; 1 verfkwast, J. de Ruiter, IJssellaan 33; 1 paar motorpypen, M. de Jong, L Dwars straat 34; 1 portefeuille, J. Scharleman, Lemdulsteeg 26; 1 portemonnaie met inh., A. Kulik, Nieuwe Haven 286; 1 rozenkrans, H. J. Langeraar, llaam 66; 1 handtasch met inh., Wisbrun Liffmann, Markt 50; 1 pik- haar van een schipper, A. de Gruil, Vierde Kade 83; 1 autospatlbord, B. Straver, Hout mansgracht 2; 1 vulpotlood, T. Lammerse, P. C. Bothstraat 94; 1 mantelmancihet, B. Hoogendoorn, Nieuwe Haven 55; 1 zilveren broche, H. Bakker, Boomgaardstraat 89; 1 armband, C. van Putten, Gr. van Bloisstraat 8; 1 stofjas met halve kaas, Wed. de Jong, Boomgaardstraat 23; 1 voetbal, C. Welling, Gr. van Bloisstraat 48; 1 damesportemon- naie, M. de Jong, Gr. van Bloisstraat 78; 1 damesarmbandhorloge, G. Bakker, Boele kade 86. Als verloren werd aangegeven: 1 porte monnaie met 15.1 bankbiljet van 10; 1 bruine portemonnaie met ruim 20.1 portemonnaie met pl.m. 20.—; 1 gouden colliertje met portret; 1 bankbiljet van 10.—; 1 gouden hitting. Omtrent eenige gevonden rywieibelasting- plaatjes zyn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te 29 April, 8 uur. Soc. de Réunie. Ned. Ind. Verbond. Sprekers C. Frans en Raden Mas Noto Soeroto. 30 April 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. var. Huisvrouwen, Ledenvergadering. 30 April 7± uur Gebouw Daniël Examen H.B.O. 'c Mei 8 uur Gebouw' Bsmiël E.li.B.O. eerste cursus-avond der nieuwe leden. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe zal tot en met 25 April, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. bü ALPHEN a. d. RUN. Staking e Firma Oosthoek Zoon. Ongeveer 240 arbeiders hebben het werk neergelegd. Reeds eonigen tijd dredgde bij de dakpan- jn- en betonfabriek der firma Oosthoek Zoon een conflict. De oorzaak 1 hiervan is gelagen in het feit dat de onderhandelingen over het per 1 Jaifuari afioopeude collectief arbeidscontract, geen bevredigend einde heb ben gehad. Veel is hierover gecorrespon deerd en geconfereerd, doem over een vijftal punten kon geen overeenstemming bereikt Woensdag stelden de arbeiders na voneelsvergadering een ultamatum, dat gisteren afliep. Dit luidde als volgt le. de vaoantiediagen te brengen van 2 op 3 tegen een vergoeding van f 4.25 per dag; 2e. de Chr feestdagen uit te betalen met f 0.40 per uur 3e. de z.g. familiedagen te vergoeden met f 4.25 per dag; mde regeling te treffen inzake stagnatie in het bedrijf zooals dit door de erknemersorganisatiöB is voorgesteld, 5e. de tarieven zoodanig te herzien dat in een arbeidsweek van 48 uur een volslagen valide arbeider minstens f 27.— per week tanefweik kan verdienen. In aansluiting op dte vergadering van Woenölag had een bespreking plaats met rijksbemiddelaar, oud-manieter IJssel- stein, de werkgeeféter en de vertegenwoor digers der werknemers. Het resultaat van bespreking was echter nihil. Gister- 1 werd dan ook in hoted Centraal te Alphen opnieuw een personeelsvergadering gehouden, teneinde een definitieve beslis sing te nomen. Ongeveer 240 man werken bij de firma Oosthoek Zoon, waarvan bijna 200 op de Vergadering aanwezig waren. De zen verklaarden zich solidair zoodat de sta king met ingang van heden, Vrijdag, ingaat. De meeste arbëidens zijn georganiseerd en el in de volgende bonden: de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, welke de grootste hier ter plaatse is, de R.K. Steen fabrieks arbeidersbond „gt. Steph&nua" en d« Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Van de zijde der werkgeefster ia men ta melijk optimistisch gestemd daar een groote voorraad materiaal opgeslagen is. Echter beweert men van de zijde der werknemers dat een groot deel hiervan reeds verkocht is. Da betrokken organisaties rekenen op een staking die enkele maanden kan duren, doch niemand kan hieromtrent natuurlijk iets gissen. Naar wij vernemen zijn hedenmorgen slechts 2 arbeiders aan het werk gegaan. Hst geheele bedrijf ligt zoo goed als stil. Lanaoouw lening 1V4U. A'usschen zo mei en zv juxu van dit jaar zal evenals in 191U en een i^anuoeuw- teiiuig zyuue een telling mzaae net grouu- georunc en den veesutpei woruen genouuen. Doel van deze telling is uusiuiumu: net verkrygen van die gegevens wente voor het vormen van een zuiver beeld van den land bouw en dus voor de benaruging der land bouwbelangen ten eenenmaie onmisbaar zyn. Daarentegen staat de telling m geen enkel verband met belastingen of anuere op uen ianniüouvv gelegde lasten. De grondgebruikers en veenouders die nen op de eerste p.uats hun eigen belang door de ïniicntingeu die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met ver trouwen wordt daarom de meuewerking in geroepen van allen, die het wel meenen met onzen Landbouw om deze telling zoo goed mogeyk te doen slagen. De taak van de personen die met de uit voering van de telling belast zyn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tydig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een van o». „dichtingen die zullen worden ingewon nen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar; a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders ge pacht is; i c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarde; e. hoeveel (bouw) eenruiters plat glas in het bedryf gebezigd worden en welkt oppervlakte tuingrond bedekt is met kas sen; verwarmde kassen afzonderlijk op te geven; f. hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeente(n) dan waar de bedrijfsge bouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden op gegeven in kadastraal grootte. Wat den veestapel aangaat wordt ge vraagd naar het aantal paarden beneden er boven 3 jaar de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden bened jaar, de laatste in warmbloed-, koudbloed- paarden en hitten; het aantal (heid) runde ren en wel afzonderlijk; sprnigstieren, melk- en kalfkoeien, megtkalveren, and mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen, het aantal andere schapen gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bok ken; het aantal varkens, waarvan afzonder lijk op te geven; biggen beneden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G.; het aantal kippen en het aantal den, voor elk de kuikens en de oudere die- n afzonderlijk. BOSKOOP. Aan de agenda voor de a.s. raadsverga dering is nog een punt toegevoegd, t.w. het voorstel van B. en W. om aan den heer A. Trimp het grasgewas op het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade te verpachten Coop. Vereen. „De Boekoopsche Veiling", 25 April. Ophelia 0.70; Golden Ophelia 0.60 Marcel Rouyer 0.80; Hadley 1.201.30; Claudius Pernet 0.70; Columbia 0.700.90; Butterfly 0.70; Mac Keiler 0.70; Rosalan- dia 0.800.90; Paul's Scarlet 2.00; K. A. Victoria 0.70; Winnet 0.70; Polyantharozen 2.10; Lathyrus 0.22—0.25; Lelies imbella- tum 0.66; Tulpen 0.53; Violieren 0.87 Cle matis Mr. Patyn 1.60; Seringen 1.50; Ane monen 0.12; Narcissen 0.11; Verbeia 0.60; Lelium Candidum 0.03 per kelk. HAASTRECHT. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders is aan Th. Jansen alhier vergunning verleend tot het oprichten van een machinale houtbewer kingsinrichting, gedreven door 3 electro- motoren, resp. 4, 2 en 1 P.K. in het perceel Hoogstraat C 269, kadastraal sectie B no. 2680. Jaarlyksch onderzoek. Het jaarlyksch onderzoek van verlofgan gers der lichtingen 1918 en 1921 zal voor deze gemeente plaats hebben te Gouda in een lokaal der voormalige Infaniteriekazerne op 6 Juni a.8., voormiddags 9 uur. Miltvuur. De besmettelijke veeziekte miltvuur bij het vee van den landbouwer T. A. O. alhier is geweken verklaard. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders van Vlist is vergunning verleend tot het bou wen van een groote landbouwschuur naast de woning van F. van der Stok alhier, toe- behoorende aan den heer G. H. van den Broeke te Oudenrijn. Burgelyke Stand. GEBOREN: Anna Theresia, d. v. E, Ver boom en M. G. Schütte. Petrus Hendri- kus, z. v. C. van Dijk en M. A. van Leeu wen. Maria Adriana, d. v. G. Vreeswijk en J. de Jong. Theodorus Petrus Jozef, z. v. P. H. Doesburg en H. M. de Graaf. ONDERTROUWD: G. J. van Os en R. Voets. I GETROUWD: P. van der Laan en H. Betting. W. Boom en M. van Zanten. RADIO-NIEUWS. Progtauxua voor heden. Hilversum: 5.Dinermuziek. 6.36 Solistenconcert. 7.30 Lezing nu-. P. J. Oud. 8.01 Qimuepoiaest en Hollandsch Instr. Quintet. 9.Lezing A. Veraart., 9.30 als 8.01. 10.15 Populair concert. 1112 Gramofoonplaten. Huizen: 5.— N.C.R.V. Concert 6.30 K-R.O. Spreekbeurt. 7.Gramofoonplaten. 78010.30 V.P.K.O. Concert Daventry: 6.— Pianomuziek van Idaat. 7.05 Vaudeville. 9.55 Sextet. 10.20—11.20 Dansmuziek. DRAADLOOZE DIENST. Koudegolf te New lork. NEW YORK, 25 April. New-kork ia plot seling overvallen door een hevige koudegolf. Na een aantal prachtige voorjaarsdagen kwam ploleeling een yzige wind opzetten en de temperatuur daalde weer tot ander het vriespunt. De Prins van Wales in Londen terug. LONDEN, 25 April (V.D.) Verwacht wordt dat de Prins van Wales in den loop van den avond van zyn Afrikaanache reis te Londen zal terugkeeren. De nieuwe Pauselijke Nuntius. BERLUN, 26 April. (V.D. Vanmorgen te 8.50 arriveerde aan het „Potsdammer Bahnhof" met den trein uit Bazel de nieuwe Pauselijke nuntius bij de Duitsche Rjjks- regeering: Aartsbisschop Orsenigo. Een lijk drijvende gevonden. ZWOLLE, 25 April (V.D.) Vanmorgen omstreekt half zes ontdekte de brugwachter aan de Spoolderbergbrug het lyk van een hem onbekende dryvende in do Willems vaart. Het bleek te zyn G. K. die pas uit de gevangenis te Arnhem ia ontslagen. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats te Win- desheim vervoerd. Een lichtweek te GroiUngea. GRONINGEN, 25 April. Naar wij ver nemen heeft men het plan in Groningen een lichtweek te organiseeren in den geest van de lichtweek welke verleden jaar te Am sterdam is gehouden. Er is reeaa een comité gesticht waarvan de burgemeester van Gro ningen eere-voorzitter en de wethouder der lichtbedryven voorzitter ia. Engelsch bezoek aan Schiphol. AMSTERDAM, 26 April. Morgen wordt te Sdhijjttiol een 12-tal Engedache sportvliegtui- gen verwacht die een rondj^uofyt door Euro pa maken. Aan dè deelnemer*door de Kon. Ned. Vereeniging yoor Luchtvaart en door de RotterUaonscdie Acro-ciub «en thee op ScRiiiphol aangeboden en «en gecombi neerde boot- en lualittooht nahr Amsterdam. Zondag vertrekken de vliegtuigen weer om over de bollenvelden via Ostende naar Lon den terug te keeren. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 April. Verwachting. Zwakke tot matige, zuidelijke tot ooste lijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Moge lijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. WISSELKOERSEN. 24 April. 26 April. Officieel. Londen 12.087* 12.07% Berlyn 59.33 59.32 Parys 9.74)4 9.74% Brussel 34.69% 34.68% Zwitserland 48.18 48.16% Weenen 36.05 35.02% Kopenhagen 66.56 66.52% Stockholm 66.80 66.80 Oslo 66.67% 66.52% New-York 2.487* 2.487* Niet-officieel. Praag 7.86% 7.36 Madrid 31.02% 80.95 Milaan 13.03% 13.02% Prolongatie 3)4 Beursoverzicht. De beurs bleef ook heden lusteloos. Ds druk welke gisteren op het koerspeil werd uitgeoefend bleek ook heden bestaan, zoodat over het algemeen de koersen op lager nti- veau aanlandden. Margarine Unie openden benetien 360 maar in het verder verloop handhaafde prije zich op beter note er in- geu. Calvé Delft zagen zich opnieuw iets on nun pnjs ontgaan in verband met on gunstige dividend verwachtingen. Ondanks ihet aan koppen in A ocouetiek aandeel en rear geerden de noteeringew opnieuw ten gevolg# van aanbod van de zijde van het publiek- De A k ii-aandeel en waren op peil, Philip# daarentegen aan den luien kant. In verband met de aarzelende stemming voor Oliew&ar- den in Wall streel werden Koninklijke iet# lager genoteerd, de buitenlandecjhe waren nauwelijks prijshoudend. Tabakken hadden weer van aanbod te lij- den en in het bijzonder de Sumatrasoorten leden koern verliezen. Het later volgende her stel wne niet groot genoeg om dit uit te wia- «cheii. Algemeene Exploratie» irokken bij de Mijn waarden de aandacht doch ook hier darden dë aandeelen van aahliói te lijden. Joetona verloren enkele pvïfttèn. Suikerwaarden hadden een beperkte markt hetgeen niet verhinderde dat H.V A. enkel# punten daalden. Sdhoepvaartaandeelen waren verwaarloosd Rubberaandeelen bleveö op petil, zonder meer. De Amerikaanach# markt wa# prijs houdend.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2