I kbank I j Bahlmann - Gouda Kous 1.48 Deze Courant komt in meer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN dan 7000 gezinnen in Gouda en Omgeving lijk om vergevendsgezind te zijn tegen iemand van wie men veel houdt weer klonken d« woorden hem in de ooren. Nu misschien had Jo Redburn gelijk. Misschien was het niet zoo moeilijk iemand vergiffenis te schenken van wie men veel hield. Maar tenslotte was liet niet zoozeer Hilary's be drog als haar rijkdom die als een muur tus schen nen stond. Natuurlijk hield hij van haar! Hij lachte bitter. Hij hield van haar zooals hij van het eerste oogenblik af, toen hij het frissche, vriendelijke gezichtje en de glorie van haar gouden haren gezien had, van haar had gehouden, maar dat deed mets af aan zijn onherroepelijk besluit. Hij had altijd beweerd, en dat zou hij blijven volhouden, dat een man in zijn positie niet het recht had om met een rijke vrouw te trouwen en daarbij bleef heti Er kwam een strakke, halsstarrige uitdrukking op zijn go* zicht en met een bruuske beweging zette hij het schilderij niet het kind weer tegen de muur; toen ging hij voor den schilders* ezel zitten en werkte verder aan de beelte nis van kleine Babs. Ho. 17361 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. Mantels, Japonnen en Hoeden hebben wij zoo juist ontvangen, zoo dat wij U weder om een praehtcoHaetie toonen. 40 Msi-ianbiedingeD in alle ilileelmgeo. feuilleton. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Zaterdag 26 April 1830 68» Jaargang BODEGRAVEN, BOSKOOP, De weg tot het Hart RWEG. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 12 fl. 21.—. en firootste ktuza - Laagste prijzen Onze prijzen zijn werkelijk zeer laag KENT U 30 In kinderkleding iets bijzonders (Wordt vervolgd). tegen Beurskoers 0. ondermijnende msopgewektheid Heroveren; wier i slaap behoefte ■w* HET STOFFENHUIS Hoogachtend, Brent Stetten Advocaten. De laatst uitgekomen modellen in EERST KIJKEN BIJ GEBR. SPAAS Apart* Dames- en Klnderkleedlng HOEDEN en STOFFEN ir in alle Apotheken ;n vanaf II. 1 - per b Ijzersterke fijne zijden Non-ladder met punthiel Neemt U een* proef Mi lang ik leef, hoop ik. Het ia deze hoop, die de toekomstverwachting deed geboren wor den, die haar brandende houdt met schier onuitbluschbaar vuur. Zij is als een schij nend licht, dat onzen weg verheldert. Zy is als een stroomend beekje aan den weg, waaruit de moede wandelaar met het fris- sche water steeds nieuwe kracht verkrijgt. onze fijne zijden Kous 88 ct. |met punthiel vooruit reeds zouden weten, welke vreugden of verrassende wendingen ona wachten, zou daarvan dan niet de aroma vervlogen zyn, wanneer ze ons werkelijk geschonken wor den? Dat is zuiver reëele-levenspolitiek. Maar er schuilt een waarheid in. Onze le- vens-energie zou ongetwijfeld onder mij nd worden, wanneer we vooruit, als van een bergtop, den weg reeds zouden zien met zyn voor en tegen, lang voordat we op het punt zouden zyn gekomen. Een hoogere wijsheid heeft de toekomst ona yarborgen gehouden. Laat ons ervan overtuigd blijven, dat het goed en nuttig voor den mensch is, dat het Verboden Toegang aan den ingang van het toekomatdomein voor ieder mensch is aan gebracht. Ieder mensch zonder onderscheid. Hier baat geen wijsheid of sluwheid, geen rijkdom of kracht en wat overigens nog de menschenwereld verdeelen mag. De toegang is allen verboden. Intusschen leeft een mensch om te hopen. Die hope is de veer van heel het leven. Die alle hoop liet varen is de levensmoede, die ondergaat. Het: zoo lang er leven is, is er hoop, heeft meer dan één beteekenis. De Romeinen zeiden het nog duidelijker: zoo Het geweten is de eenige spiegel die noch vleit, noch bedriegt. te best voor de Kunst en de musea uitzien. De Staat zelf doet er niet veel aan, wyl de Kunst nu eenmaal een stiefkind van onder wijs is en het eigen kind met zooveel mil- lioenen gaat schuiven als het stiefkind nau welijks centen krijgt. Twee groote en begaafde, gulle en ryke kunstbevorderaars had den Haag. Had, he laas, want één van beide is thans overleden en de andere is het land uitgegaan, al blyft zijn liefde nog onverflauwd. Dr. C. Hofstede de Groot is heengegaan en dr. A. Bredius mocht juist dezer dagen zyn vyf-en-zeventigsten verjaardag vieren. De thans ontslapene was pas 66 jaar en wy hadden mogen hopen dat hy nog vele jaren zyn krachten aan de bevordering van de kunst had mogen geven. Van zyn studen tentijd af heeft hij dit gedaan en h^t bi-- zondere geval deed zich voor dat hij op 29-jarigen leeftijd reeds onder-directeur van het M&uritehuiö WWi* Dr. Bredius waa toen directeur en zoo ontmoetten de beide ken ners en beminnaars van de schilderkunst ukaar. Bredius had de jonge Hofstede de Groot, die in het buitenland zijn weten schappelijke kunststudies voltooide, ontdekt en onmiddellyk aan zich weten te binden. Eenige jaren bleef de jonge Hofstede aan het Mauritshuis werkzaam, om daarna di recteur van ’s Ryks Prentenkabinet in Am sterdam te worden. Heel lang heeft dat niet geduurd, want een ernstig verschil van mee- ning met de Regeering deed den directeur besluiten zyn functie neer te leggen. Toen wydde hy zich geheel aan de kunst en bracht hij vele groote werken tot stand. Als kunstkenner was hij herhaaldelyk ex pert bij het beoordeelen van oude schilde rijen en zyn woord legde veel gewicht in de schaal. Hy en Bredius waren de Hol- landsche deskundigen, wier oordeel over de geheele wereld zoo niet beslissend dan toch van den allergrootsten invloed was. Verza melen van kunstschatten hebben beiden met groote energie en met hun groote kennis gedaan en in byna alle musea van eenige weel. 600 keer Sanatogen bo ze cellen dat ke op, d«t wij racht noeme om /dus met u in verbinding te stellen om te vernemen of u dit werk op u zoudt willen nemen. Als u er in principe toe genegen zijt, zal onze cliënt naar „Heidericht” ko men om daar verder de opdradht met u te bespreken. Wij zullen gaarne van u verne men welken dag en welk uur u het beste schikt. Toekomstverwachting ii in den grond der zaak niet anders dan geloof; het geloof in een toekomst, welke brengen zal, waarnaar het hart uitgaat. We zouden het begeerde o zoo graag reeds bezitten. Maar ieder he den schonk het ons niet; dies werd het ver wacht steeds weer van den dag van morgen. Doch we bleven gelooven, dat het zou komen. Toen we dat niet meer konden ge looven, hield ook de verwachting op. Ge looven is verwachten. Verwachten is geloo ven. En omdat gelooven een van de vaste functies van de menschelijke ziel is, daar om blyft des menschen geest steeds vol van goede toekomstverwachting. Een diepzinnig man heeft eens gezegd, dat de menschheid gedragen wordt op haar gang door de tyden door en herinnering en een verwachting van wat schoon was en schoon zyn zal. Er is geen godsdienst, die niet aan het begin van der menschheid be staan plaatst een gouden e$uw, een paradijs of hoe men het genoemd heeft of noemt. Wederom is er geen godsdienst, welke niet in de toekomst den weg uit laat loopen op de gelukzaligheid, de eeuwigheid, den hemel. Tusschen dat verleden en die toekomst leeft het menschengeslacht om te verwachten, te hopen. Nu zyn er onder de menschen optimisten en pessimisten. We zouden ons echter zeer vergissen, wanneer zelfs1 de pessimist in eenig opzicht zich niet dragen liet door toe komstverwachting. Hy zal zeggen, dat het leven vlak en de wereltj laag en de mensch heid slecht is. Maa> feexuMtook dit oordeel, gelyk ieder oordeel, niet op onderscheid en erkent hy daarin dus niet het ‘bestaan van wat niet vlak en wat niet laag en niet slecht is. Zal zyn beter-ik niet verwachten, dat dit betere steeds maar komen moge over de aarde en in zyn leven? Men kan heel wat geestelijke bagage op den levensweg verliezen zonder nochtans een zwaar verlies te lijden, zooals een mensch veel vergeten kan van wat hy op school leerde zonder onbruikbaar te worden in de maatschappij. Maar er is kennis, die men niet verliezen mag en er is geestelijk levensbezit, dat men, het koste wat het kos ten moge, behouden moet. Zoo de toekomst verwachting, de veer van het leven. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MXIX. Het heengaan van Dr. Hofstede de Groot. Als op gezette tyden niet eens de een of andere rijkaard zijn zinnen had gezet op bevordering van de Kunst, zou het er niet bèteekenis in ons land zult ge geschenken of bruikleenen van beide of één van beide vinden. De thans overledene heeft by zijn leven reeds aangegeven hoe hy zyn bezit tingen wenscht verdeeld te zien. Verschil lende musea zullen er van profiteeren en zelfs zyn oude Groningen waar hy als kind op school ging en eenige jaren studeerde heeft hy niet vergeten al heeft die stad niet eens een eigen museum. Aan beide mannen dankt met name den Haag zeer veel. Aan dr. Bredius een gansch museum. Wie den Haag bezoekt en ook eenige kunst wil ge nieten, verzuüne niet in de eerste plaats een bezoek te brengen aan het dr. Bredius museum op de Prinsegracht. Daar is ont zaggelijk veel moois te vinden en daar kan men ook een statig patriciërshuis bewonde ren. Het huis waarin dr. Bredius vete jaren zelf heeft gewoond, is intact gebleven en het zal zóó blijven nu de gemeente eige nares is. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. q«g«riind—rd« oplag* 7000 GOlIlStlIEWlRANT. T oakomstverwachtlng. Sedert er menschen op dit ondermaansche wonen, is de toekomst voor hen steeds een afgesloten domein geweest. We weten on- tegenzeggelyk ontzaglijk veel en het bezit der menschelyke kennis neemt nog met den dag toe. Maar van de toekomst weten we niets. Zelfs de weersverwachtingen laten niet zelden in den steek, ofschoon ze ge touwd zyn op meteorologische kennis en op de ervaringen van vele jaren. Het oude „heden ik en morgen gij* met betrekking tot den dood; de raad: stel niet uit tot mor gen wat ge heden doen kunt met betrekking tot den arbeid, bevestigen de waarheid van het tastbare feit, dat we van de toekomst niets weten. Men moge het goede daarvan inzien; men moge er zich by neerleggen, omdat daaraan nu eenmaal niets te veran deren valt of men moge dat gebrek aan toe- komstkennis bejammeren, het doet er alle maal niets toe: de toekomst is voor den sterf ely ken mensch een afgesloten domein: verboden toegang. Het is heel begrijpelijk, dat van oudsher de menschen getracht hebben toch dat do mein te betreden. Op allerlei wyzen, welke ons, menschen van een meer verlichten tyd, vaak vry dwaas voorkomen, heeft men ge tracht den drempel vol geheimen te over- Bchryden. Men heeft gelezen in de sterren; geluisterd by de graven; men heeft de doo- den ondervraagd en offerdieren gebracht, opdat het lillend ingewand het onbekende zou te kennen geven; ja, welke wijzen heb ben de menschen niet gezocht om te weten te komen, wat nog verborgen was En ook nu nog in dezen zoo verlichten tyd, welke op zyn kennen en kunnen zoo prat gaat, zyn er menschen te over, die van toekomst verwachting niets willen weten, omdat ze streven naar toekomstzekerheid en die ge heel of gedeeltelijk zelfs meenen te bezitten. Wanneer men nu nuchter-zakelyk tegen over de onbekendheid met de toekomst gaat staan, gewapend met een goede dosis le venservaring, dan zou men kunnen zeggen: waarom zouden we willen weten? Heeft iedere dag niet genoeg aan zyn eigen plaag? Is het dan niet vroeg genoeg het kwaad te leeren kennen wanneer het komt en waarom zouden de schaduwen ervan reeds te voren ons levenspad verduisteren. En wat de vreugde betreft, wanneer we Waarom stelt die eigenaar zich niet direct met mij in verbinding, vroeg Tony, waarom moeten in vredesnaam advocaten zich bemoeien met een opdracht voor een schilderij 1 Misschien ia die eigenaar een of andere exentrieke oude heer, opperde juffrouw Dunbar, dat hij zijn zaken zoo’n malle manier laat behandelen. Hebt u heelemaal niet gehoord aan wien de dames Drivers die oude haat verkocht hebben? vroeg Tony Neen. Nadat mevrouw Gardener gestor ven is, had ik geen zin meer om met die vreeaelijke juffrouwen in te laten. Ik ver lang ze nooit meer te zien of van ze te hoo ien. En toch geloof ik dat zij niet door eigen schuld zoo geworden zijn, het is natuurlijk een gevolg van de omstandigheden, antwoord de Tony en hij moest denken aan den mede- lijdenden blik in Hilary’s oogen en aan de medelijdende klank in haar stem, toen ze over de bewoonsters van „Headezicht” ge sproken had. - Dan hadden ze maar flink genoeg moe- >anatogen te gebrul- r die zenuwzwakte ;eheel overwinnen, ners juist die stoffen iconcentreerd melk- muwen dat wonder- j „kracht" noemen. seds langer dan 36 istaande medici in eld voorgeschreven zenuwzwakte. Het Gebruik het eens jediger dan ge het gelijk houdt zult ge *zond en sterk gaan vandaag mee. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkiing: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Dr. Bredius. Men zal zich herinneren dat dr. Bredius het land heeft verlaten en zelfs zyn natio naliteit opgaf om zich in Monaco te vesti gen. De zware belastingen die hier hem het leven en zyn lust tot de kunst schier ónmo gelijk maakten, dwongen hem heen te gaan. Maar nog herhaaldelyk vertoeft hy hier en zyn liefde voor ons land bleef. Het is niet alleen zóó dat de Staat der Nederlanden maar zeer weinig voor de kunst doet doch hy is zelfs zoo onverstan dig om het particulieren zeer moeilijk te maken om hun geld daaraan te geven. De fiscus is doodsbenauwd dat hem eenige hapjes van duizend gulden zullen ontgaan als de menschen bij hun leven te veel weg geven en dus minder nalaten. Men schijnt zich in de bureaucratische sfeer niet hoo ger te kunnen opwerken. Wel zegt men nu en dan vrydom van successiebelasting toe, het is echter aan de welwillendheid overge laten. Wat ware eenvoudiger dan te bepa len welke instellingen en stichtingen vrij mogen worden bedacht. Giften boven twee Naar het Engelsch door J. VAN DER 8LUYS 44 Nadruk verboden. Eenige minuten was het stil en toen begon Tony op geheel anderen toon: Ik héb vandaag een eigenaardigen brief gehad, ik weet niet wat ik er van denken moet. Leest u hem eens, tante Anstice en «eg dan eens wat u me raadt. Hij overnandigde haar een brief en zij las getypte epistel tweemaal over voor ze haar meening te kennen gaf. Het is waarschijnlijk van iemand die Van je gehoord heeft of je werk. En die per- 60011 is de meening toegedaan dat jij en jij “teen in beeld kunt brengen wat hij ver- W- ten zijn om boven die omstandigheden uit te komen, viel juffrouw Dunbar snibbig uit. Ik heb geen geduld voor dat soort vrouwen. Housch Tony, ik krijg de rillingen over mijn rug als ik aan dat griezelige stel denk. Ik hoop dat ze een heel eind hier vandaan te recht zijn gekomen. Arme stakkers, zuchtte Tony, en na een cogenblik peinzen ging hij voort: Dus u dankt dat hun opvolger een excentrieke oude heer is? Enfin, dat moeten we dus maar af wachten. In ieder geval kan lik een afspraak maken om de bijzonderheden over de op dracht gewaar te worden. Daar ia niets aan verloren. Natuurlijk moet je dat doen, viel juf frouw Dunbar hem opgewekt bij. Je weet nooit vooruit hoe je door deze relatie weer andere opdrachten krijgt. Dat zie je nu weer aan meneer Redburn. Dat zou je tenminste zeggen aan liet portret dat ik nu van hem moet maken als pedant van dat van zijn vrouw. En dan moet ik nog dat schilderijtje van kleine Babs gauw afmaken cm aan haar vader te Mu ren. Tusschen haakjes, die schijnt voorloo- pig wel in Indie te blijven. Dat is aan den eenen kant gelukkig, verklaarde juffrouw Dunbar met groote stel ligheid. Ik zou het kind nu niet meer kun nen teruggeven Ze heeft de weg gevonden in de diepste diepten van uw hart nietwaar’ Tony keek met een liefdel vollen blik in het kleine gerimpelde gezicht, dat de laatste maanden zooveel van zijn vroegere koude, harde uitdrukking verloren had. Die kleine aap is allerliefst, dat is zeker. Ik hoop dat Hm, Met Tony hooren, maar ik vind het zoo’n grappig idee Hij nam den brief van juffrouw Dunbar las langzaam hardop Geachte Heer. nieuwe eigenaar van Jleddetzicht” n* als wij ons niet vergissen, niet ver van atelier afligt wil een echulderij ge- ■naakt hebben van de heide, zooals men a&rop uit een bepaald venster in genoemd ni* een gericht op heeft en draagt ons op Maar Redburn's woeien wilden niet uit zijn geest wijken, de herhaalde pogingen van zijn pogingen van zijn tante om hem over Hilary te spreken, het bekijken van haar portret, het gaf hem allemaal een ge voel van rusteloosheid en ellende. ik haar -vader met de volgende mail haar portret Ifian sturen. Dat metbegon juffrouw Dunbar, maar ze zweeg omniddellijk toen ze het booze gezicht van Tony zag. Dat van Babs alleen, klonk het kortaf, terwijl h’j ópstond en naar de deur ging. Maar de woorden van zijn tante had den herinneringen wakker geroepen, die zich niet lieten terugdnngen en toen hij een oogenblik later zijn atelier binnenkwam, hep hij rechtstreeks naar den veraten hoek toe en draaide een doek om dat met de be schilderde zijde naar den muur stond. Het gedempte licht van den winterdag viel er op en bescheen iederen trek yan Hilary’s gezicht, haar wakkere oogen, haar fijnge sneden mond en de glorie van haar haren dit alles in een scherp contrast met het kind dat tegen haar aangenesteld lag, haar kleine nichtje met de kaatanje-bruine krul len en oogen zoo zwart als sleedoorn. Tony had gtt-n oog voor kleine Babs, hij zag al leen maar Hilary's gezicht en terwijl hij met geboeide oogen keek kwamen de woor den van Jo Redburn hem in den geest, die de millionair hëm enkele dagen geleden had toegevoegd toen de twee mannen een ver trouwelijk gesprek hadden gehad op de Priorj-. —Het is niet moeilijk om vergevensgezind te rijn tegen iemand van wie men veel houdt. En terwijl Tony’s oogen op het schilderij bleven rusten, stelde hij zich voor de zoo verste maal de vraag- hield hij nog van Hilary0 Ongetwijfeld, maar ze had hem bedrogen en ze was rijk! Het is niet moei- 80

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1