Prima Verkooper JONGENS EN MEISJES Supra- en Siptlliupijpjus Dagmeisje flinke Werkster HCÉlIl! klti-RII Oplikt iaÉsliÈj EINDBAL Rolfilm-Camera's f-H. J. DAEMS F. N. MOTORRIJWIELEN .FIRMA M. MULLAART PREDIKBEURTEN. nette DAGDIENSTBODE, DAGMEISJE flinke Dienstbode Jongste Bediende Schildersknechts Slagersleerling mooi, ruim Bovenhuis Berg- of Werkplaats Duitsche Herder - twee ongemeabileerde kamers met kleine kamer Te Koop een FORD Tuin-ameublement Gemeentewerken van Gouda. Hotel Rest. „STATJON" L BINNENDIJK 6 x 9 c.M. maf f550 EEN HANDS- AANSTEÉKRS L. BINNENDIJK, te gaan, tot hij de andere zaken zou hebben afgehandeld. Hij bracht henjmar de kamer en keerde toen naar m» "bureau terug. Op •hetzelfde oogenblik t*€k mevrouw Boehmer een reyolvCTéU lojüfe (Jrijs schoten. Het eerste trof den sdnudw, <ïie terstond do<xl was. Op wien h«ASweetie schot gemunit was, staat nog niet vaev Den derden kogel jceg me vrouw Böefcdkf zichzelf floor den slaap De doctoren 'dJdVl'rt niet haar in leven te kun nen houd»rt.~Ook de schilder schijnt een slechtvmigevoel te hebben gehadmen vond op zijn lijk een geladen revolver. Hij heeft dit wapen echter niet gebruikt. BHITSCH-INDlé. De actie van Gandhi. De toestand als ernstig beschouwd. De autoriteiten beschouwen de jongste gebeurtenissen als ernstig, in het bijzonder die te Pesjawar, waar alle (flritsche) vrou wen en kinderen zjjn geëvacueerd. Men ge looft dat alle militaire verloven buitens lands zullen worden stopgezet. In een Boodschap tot de bevolking van Simla dringt Patel, de voorzitter en lid van de Wetgevende Vereeniging, er by haar op aan buitenlandsche kleeren ter zyde te leg gen, kh ad dar te dragen en te bidden voor het welslagen van de beweging. Patel zal Zondag a.H. in optocht door Simla trekken, wanneer hy zich naar Alla habad begeeft om daar Moti I-al te ontmoe ten. Tot de belangryke arrestaties van giste ren behoort die van Sriprakasj, secretaris generaal van het nationaal congres te Benares, wegens het winnen van zout. VER. STATEN. Ameriluansch schip gezonken. Het vaartuig door een brand vernield. Tien dooden. NEW YORK. 26 April. Voor de kust van Long Island ie een Amerikaansdh vracht schip van 500 ton gezonken. Er worden 12 leden der bemanning vermist. Het overige deel der equipage, alsmede de gezagvoerder, werden door een kleine kustvaartuig overge- Nailw meldt men: Het Ameriikaansohe vrachtschip, dat he den voor de kust van Long Island is ge zonken, ris gebleken het a.s. „Thames" te zijn,, dat -door een brand vernield werd. Van de bemanning zijn tien leden in de vlammen omgekomen, terwijl er 16 gered konden BINNENLAND. De l«n Gouda—Den Haag. De aansluiting van 's-Gravenhage aan het Europeesche Spoorwegnet 25 April 1870. Gisteren, èc jaren geleden, den 25n April '70 was den Haag in feestelijke stemming. Er was rèrlén ófrt feest te vieren. De aansluiting van 's-Gj-ayóihage aan net Europeeeche spoorwegnet yas een voldongen feit gewor den dooi-Je rnwijding van het station der Nederlaqdsdhe Rijnspoorwegmaatschappij die vin <fe refceering concessie had verkre gen voor den aanleg en de exploitatie van de lij» j's-Gravenhage—Gouda. Heit gemeen tebestuur yan de hofstad had. zoo vertelt een der medewerkers van het Vaderland, zijn medew»r|fin|rperloend door het maken van befhoorlijlb gfegangswegen en een ruim star tionsjjlanwAiaar. De strijd over de juiste richting van de lijn had jaren geduurd. On der hét Sfiflisterie dHLn Heemstra was de aansluiting mislukt dootr de oppositie tegen de richting over Woerden, die toen werd voorgesteld. Ook het tweede Ministerie Thorbeöko liet 's-Gravenhage in haar iaole- ment. Eindelijk in 1867, onder het Ministerie Heemskerk, werd aan de Ned. Khijnspoor- weg-Mij. de concessie verleend en zag 's-Gra venhage een harer vurigste begeerten bevre digd. Niet alleen voor d« residentie zou deze aansluiting voordeel opleveren, maar ook voor geheel Nederland, dat nu onmiddellijk naar alle richtingen met den zetel van be stuur en wetgeving in verbinding werd ge bracht. Er was een algemeen gejubel, niet liet minst in de locale dagbladen, die er in hun artikelen de eeuw van stoom en ijzer bij haalden, benevens de verbroedering der volken, er voorzichtig bij voegende, „ook al kan de ware band van eenheid, die de na tiën innerlijk zal vereenen, niet door middel van een snoorweglijn of telegraafdraad wor den gelegd". Van de bouwers werd gezegd: hun repu tatie zou door dezen tempel i» den dienst van den atoom, tegen het vervliegen als stoom worden bevestigd Werd hun lof reeds door menige grootsohe stichting ver kondigd, met apoorsnellieid zou nu nog de faam van hun energie iu alle richtingen worden verspreid en de lof „van de daken" van dat station worden vernomen. Zooals men ziet, de bouwers jonden het er mee doen. Ftet „wonder van bouwkunst" was op den feestdag versierd met tropeeën, links den stoom, rechts handel en nijverheid symbo- Jaoeerend, benevens door masten met schil den, waarop de wapens der voornaamste steden, die de Rhijn-lijn verbindt,, in 't mid den het Nederlandsche wapen, alles om kranst en omhuld met oranje- en driekleu- Te Gouda waren de gasten met de morgen- trainen uit Amsterdam, Rotterdam en uit Emmerik via Arnhem aangekomen, waarna de feesttrein des namiddags te 1 u. 50 uit Gouda vertrok en te 2 u. 30 aan het Matïon aliuef Huuikv*öm. tfi spanning wachtten de /et perron de komst van autoriteiten opj den feesttrainj/ ;f versierd was met bloemen, groen en vlaggen De gasten, met v hoera's begroef -werden in de tot receptie» I zaal ingerichte wachtkamer le kl. verwel komd door commissarissen en directeuren van db Ned ^lijnspw. -Mij met hun dames en den burgéraeeeter van 's-Gravenhage met y 2,in wethoitoers Mevrouw Gevers Deynoot en méh^oij^XAmeshoff namen de honneurs waar. Nadat in vele bewoordingen uiting was gegeven aan de vreugde dte in geheel Den Haag heerschte, ging men naar de Dieren tuin waar opnieuw de vreugde weid vertolkt van de Haagsche burgerij. Des avonds was het stationsgebouw in de Rijnstraat feestelijk verlicht. Den laten Med ving de dienst op Gouda aan. Prakt y k-examens. Het 23e Praktijd-Examen iu Boekhouden, Handelsoorreepondentie en Stenografie, af genomen vanwege do Vereeniging „Het Ne derlands dlie Handels-Instituut'zal gehou- aen worden op 7, 8 en 9 Juni a.s in die plaatsen an het prospectus genoemd. Ook zullen op «He data wonden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorresponden tie en Stenografie, alsmede dte examens Pri- vaot-Decent Boeknouden (Vakleeraar), Fa briek»-Boekhouden, Rekening-Courant,Boek houden, en Voorboi eridend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Den candidaten voor bet Praktijk-Examen vreemde talen wordt nog ter kennis gebracht, dat bet on derdeel Terminologie uit de desbetreffende opgaven is vervallen. Het prospectus is gra tas verkrijgbaar bij de bekende boekhande laren en aan het secretariaat te Haarlem. Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en niet den 26sten Juni a.s. De Stadsschouwburg te Amsterdam. Géén beslissing! In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is eerst verworpen een amtendement Klaas de Vries op het voorstel yari B. en W., krach tens welk amendement het Amsterdamsche Tooneel Verkade en Van Dalsum) als vaste bespeler van deai Stadsschouwburg zal wor den gekozen. Vervolgens werd eveneens verworpen het voorstel van B. en W. dm al8 zopdanig te kiezen den anderen der bedde sollicitanten, n.l. de Kon. Ver. het Ned Tooneei (Haal- bom en Verbeek) Mr. Dr. O. Fock. Op 21 Mei een halve eeuw geleden gepromoveerd. Op 21 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat nir. dr. D. Fock, oud-gouverneur generaal van Nederlaiwtooli-Inddë, aan de universiteit te Ijeiden in de rechten promo veerde op stellingen en tot doctor in de staats wetenschappen op een proefschrift ge titeld „Iets over art. 23 der wet van 1855 btaatsolaid 102". Wijlen prof. dr. J. T. Buys was zijn promotor. EERSTE KAMER. De leden van de Eerflte Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei. des avonds te 8'u, 30. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens in de ve.rgadcring van Dinsdagavond 6 Mei aan de Centrale afdceling voor te stel len, in de afdalingen te doen onderzoeken op Woensdag 7 Mei, <ies voormifldags te elf uur, een aantal wetsontwerpen, o.m. wijab- ging vai» de arbeidswet 1919, regeling van de winkelsluiting, wegen wet en het wetsont werp tot voorkoming van dubbele belasting. GEMENGDE BERICHTEN. Nieuwe derde-klasse wagens van de Nederlandsche Spoorwegen. Vijftig nieuwe comfortabele wagens voor de lange binnenlandsche trajec ten. Geen leeren zittingen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben 50 niejiwe derde klasse wagens besteld, 25 bij Werkspoor en 26 bij Beijnes. Van de door Werkspoor af te leveren serie zijn ex eenige gereed. Met drie van de nieuwe wagens heb ben gisteren een aantal vertegenwoordigers van Nederlandsche dagbladen een proefrit gemaakt op het traject Utrecht--Arnhem. Door den bliksem getroffen. Twee personen gedood, vier bewusteloos. Gistermiddag sloeg tijdens het hevige on- weder de bliksem in de boerderij van dien heer Deknatel te Oostwold, gemeente Leek, met het gevolg, dat de zich in die boerderij liet werk bevindende rietdekkers Hof steen, gehuwd en 40 jaar oud, uit Enumatal, en S. Soifluma, &Q jaar oud en ongehuwd,, wonende te Tolbert, door het hemelvuur werden getroffen. Zij waren op slag döod. Drie meisjes en een man, die zich eveneens in de boerderij bevonden, werden door den bliksem bewusteloos geslagen. Er ontstond van brand, da.t echter spoedig kon worden gebluecht. Zwaar onweer boven Groningen. Gistermiddag barstte een hevig onweer los over Groningen en omgeving. De bui ging vergezeld van een zware regenbur. De hulp 'an do Groinngsch^ brankiweer werd inge- •oepen voor een brand, die was ontstaan loor n'et inslaan van den bliksem, in de schuur van de boerderij van den heer Veld man Jansen te Onnen, gem. Haaren. De bijschuur is geheel m vlammen opgegaan. Men hoopt bet voor gedeelte van de boerderij te kunnen behouden. Het vee is met groote gered. Verzekering dekt de schade, te Doesburg afgebrand. Waarin voor een bedrag van een mil- lioen gulden lag opgestapeld. Giateravoud tegen zeven uur ia te Does burg brand uitgebroken in de groote kali van de firma Eggink. De loodsen, naar schatting van 50 bij 30 en 60 bij 35 M geheel m vlammen op. De laatste as vorig jaar gebouwd en was een der breedste overkappingen in Europa. De vuurgloed was op verren afstand en ook te Een historische penhouder zoek. Een reliquie van lxicarno. De Haagsche recherche is op het oogeji- t-'bk op zoek naai een gouden penhouder, in den vorm van eth ganzepen, lezen wij in de N. R. Ot." Dit is geen gewone penhouder, maar een stuk van historische waarde, n.l. de penhou der, waarmee het verdrag van Locarno is geteekend en dien het comité voor d© Vre- des- en Volk en bondgten toonstelling, welke in Februari to 's-Gravenhage is gehouden, met andeTB op de onderteekening van bet ver- B ETI M M ERIN GEN FA. B. DE JONG MEUBILEERING STADSNIEUWS. dTag betrekking hébbende voorwerpen, zooals de klok uit de vergaderzaal, een inktkoker met gegraveerde handteekeningen van be kende staatslieden, enz. enz. van den meenteraad van Locamo, te leen heeft ge- De penhouder moet tenminste, blijkens de douaneverklaningen, naar Den Haag zijn afgezonden, ontvangen heelt men hem ech ter niet, noch heeft man bij het uitpakken gemerkt, dat een van de geadviseerde voor werpen ontbrak De mogelijkheid wordt nog nriet uitgesloten geacht, dat men zich te Lo camo bij het afzenden van liet voor de ten toonstelling bestemde heeft vergist en dat men den penhouder wel op de douane-ver klaring heeft vermeld,' maar door een ver zuim met afgezonden heeft. Doch evenzeer is h«t mogelijk, dat de penhouder er wel bij geweest is, maar men lism bij liet uitpakken van de klok,, die gedomonteerd en in onder- doelen verzonden was tusscdien het pakpa pier over het hoofd géaien heeft. Is d'it laatste het geval, dan is de reliquie verlo ren, daar het pakpapier in den oven van de centrale verwarming vferbrand is. Tenzij een onbevoegde hem gevonden en onder zich gehouden heeft. Men kan zich begrijpen, dat dit voorval voor het comité van de tentoonstelling hoogst onaangenaam is en men er zich niet Aéinig zenuwachtig over maakt RADIO-NIEUWS. Zaterdag 26 April. Hilversum: 4.30—5.00 Sportpraatje. 5.006.30 Gezondheidshalfuurtje. 5.306.00 gramofoonmuziek. 6.00—8.00 Concert door het Omroep orkest. 8.00 V.A.R.A.-varia. 8.05 Concert door het V.AiR.A.-orkest. 10.00 Persberichten. 10.10 M:ax Nabarro. 10.30 V.A.R.A.-okest. 11.00 Liedjes van Max Nabarro, afge wisseld door Gramofoonmuziek. Huizen: 5.006.00 Debutantenuurtje. 6.006.15 Sportpraatje. 6.15—6.25 gramofoonmuziek. 6.256.45 Weekoverzicht. 6.457.15 Spreker over: „Kruis en Halve Maan in Noord'-Amerika". 7.16—7.45 Spreker over: „Het nieuwe Sanatorium van Herwonnen levenskracht". 8.00—8.30 Gramofoonmuziek. 8.300.30 Populair Concert door het K.R.O. Salon-orkest 9.309.40 Persberichten. 9.40—10.10 Optreden van artisten-duo. 10.1011.10 Vervolg populair concert. 11.10—11.40 optreden v. h. Artisten-duo. 11.40—12.00 Gramofoon. Zendag 27 April. Hilversum: 12.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. 12.0112.40 Lezingreeks over het onder werp: Oude en moderne Chemie. 12.402.00 Middag-Concert. 1.001.15 Opwekking tot medewerking ter viering van Goodwill-Day. (Dak van goeden wil). 1.16 Voortzetting Concert. 2.002.30 Guido Gezelle herdacht (Geb. 1 Mei 1830). Spreker: 'Dr. P. H. Ritter Jr. 2.303.15 Middag-Concert door A.V.R.O.- Orkest o.l.v. Nico Treep. .153.45 Piano-recital door Lion Con- tran. 3.454.30 Voortzetting Concert. 4.305.00 Gramofoonmuziek. In de rust poos: Sportuitslagen door Vaz Dias. 8.00 Tijdsein. A.V.R.O.-Klok. Pers- en Sportnieuws Vaz Dias. 8.159.15 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. 9.15 Uitzending van het Feest-Concert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem. 10.15 Weder aansluiting van Haarlem*. „Zang en Vriendschap" zal ten gehoore brengen: 'Les marint de Klermor, Saint - Saëns. Na afloop: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen: 8.259.20 N.C.R.V. Morgenwijding. 10.00 K.R.O. Hoogmis in Roermond. St. Alphonsus-koor. 12.00 Lezing over Esperanto. 12.30—1.30 Concert K.R.O.-trio. 1.30 K.R.O. Godsdienstonderricht 2.002-30 Literair halfuurtje. 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje. 5.20 N.C.R.V. Kerkdienst. Ned. Herv. Kerk, Pernis. 7.30 Causerie. 7.56 Voetbaluitslagen. 8.06 Concert door het K-RG.-Orkest. 10.45—11.00 K.R.O. Epiloog. De zender te huizen. Naar het „Centrum" verneemt heeft het directorium van de N.V. De Nederlandsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploiteert, in prin cipe besloten over te gaan tot aanzienlijke verbetering en uitbreiding van dit station. De masten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering der modulatie en bijvoeging van nieuwe lampen, zal de capaciteit worden opgevoerd. Als resultaat daarvan zal volgens technici de sterkte on geveer honderd maal zoo groot kunnen worden. Mocht de Minister van Waterstaat ook in de toekomst ruiling van golflengten bevelen dan zal tevens een installatie worden aan gebracht voor het zenden op de golf van 298 m., zoodat den het ruilen van stations tot het verleden zal behooren., meldt het 'blad. Met de werkzaamheden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. GOUDA, 26 April 1930. Beroep tegen weigering bouwvergunning A. de Groet. Op grond van het bepaalde bij artikel 19 der „oude" Bouw- en Woningverordening, hebben B. en W. by besluit van 27 Febr. 1930, aan den heer A. de Groot te Stoiwy- kersluis vergunning geweigerd voor den bouw van 8 woningen op een terrein in het verlengde van de Walvisstraat, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie E no. 1127, omdat de te bouwen perceel en niet kQmen te liggen aan een reeds aangelegde straat. De heer de Groot is van deze beschikking by een adres, den llen Maart j.l. ingeko men, houdende het verzoek alsnog de ge vraagde vergunning te verleenen, of de straat van het stratenplan af te voeren, binnen den wettel ijken termijn by den Raai in beroep gekomen. Artikel 19 der Bouwverordening vermeldt o.a., dat het verboden is op particuliere gronden wegen te verlengen door aan- of herbouw, tenzij met vergunning van den Raad en in overeenstemming met de daar bij gestelde voorwaarden. Reclamant ia evenwel blijkens vroegere correspondentie niet genegen de voorwaar den, die in den regel gesteld worden, te aanvaarden. Op grond van artikel 6 der Woningwet adviseeren B. en W. den Raad daarom ook in beroep de bouwvergunning niet te ver leenen. Mevrouw Soeters zal voor de V.A.R.A. spreken. Onze stadgenoote, Mevrouw N. Soeters van Balen Blanken, ontving van de V.A.R.A. een uitnoodiging voor haar microfoon te spreken. Zy treedt Woensdagavond 30 April half tien op in een dialoog .,De Beiaardier" van Martien Beversluis, met den dichter zelf. Thalia-Theater. Nachtleven van New-York. Het is weer Lon Chaney die in „Nacht leven van New-York" de hoofdrol vervult. Dat alleen reeds zegt voldoende. Met Lon Chaney en onder regie van Tod Browning is, door de Metro-Goldwyn-Mayer, van dit spannende detectiveverhaal een film van de allerbeste soort gefabriceerd. Spannend, sensationeel en boeiend. Het komische gedeelte van het program ma is ook ditmaal weer goed verzorgd. In een klucht van zes acten: „Myn baby" ge titeld, brengen Karl Dane en George K. Arthur weer een gezonde brok humor. Beide films hebben dit gemeen, dat een geheel oorspronkelijk gegeven 'wordt be handeld. Werkelyk orgineel. Met journaal, Hollandsch nieuws en heel goede illustreerendie muziek wederom een filmavond, die „af" is. Landbouwtelling 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een Landbouw telling zijnde een telling inzake het grond gebruik en den veestapel worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend: het verkrijgen van die gegevens welke voor het vormen van een zuiver beeld van den land bouw en dus voor de behartiging der land bouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zyn. Daarentegen staat de telling in geen enkel verband met belastingen of andere op den landbouw gelegde lasten. De grondgebruikers en veehouders die nen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met ver trouwen. wordt daarom de medewerking in geroepen van allen, die het wel meenen met onzen Landbouw om deze telling zoo goed mogeyk te doen slagen. De taak van de personen die met de uit voering van de telling belast zyn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hieronder een van de inlichtingen die zullen worden ingewon nen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: de totale oppervlakte land (alleen bouwland, grasland en tuingrond die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het gepachte land van de ouders ge pacht is; c. hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is; d. hoeveel bouwland, weiland en tuin grond bezet is met boomgaarde; e. hoeveel (bouw) eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kas sen; verwarmde kassen afzonderlijk op te geven; f. hoeveel bouwland gelegen is in an dere gemeente(n) dan waar de bedrijfsge bouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden op gegeven in kadastraal grootte. Wat den veestapel aangaat wordt ge raagd naar het aantal paarden beneden en boven 8 jaar de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaar, de laatste in warmbloed-, koudbloed- paarden en hitten; het aantal (heid) runde ren en wel afzonderlijk; sprnigstieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jong vee .boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen, het aantal andere schapen gesplitst in die bovenj en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bok ken; het aantal varkens, waarvan afzonder lijk op te geven; biggen beneden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 K.G.; het aantal kippen en het aantal een den, voor elk de kuikens mi de oudere die ren afzonderlijk. Schouwburg-Bioscoop. Het di_ Het circus, een meesterwerk van Charlie Chaplin, dat reeds eerder in Gouda werd vertoond, wordt ten gerieve van vel® ver zoeken voor de tweede .maal gebracht 1 de groote plaatsen heeft deze film avond aan avond volle zalen getrokken en inder daad behoeft deze rolprent geen aanbeve- ling. Charlie Chaplin heeft iets origineel, tot stand gebracht, dat ver boven de wone productie uitgaat. We behoeven de tragie-komische geschiedenis niet in 't kort te herhalen, genoeg zy gezegd, dat mei, voor den tweeden keer niet moet verzuimen iets moois te gaan aanschouwen. Er loopt verder nog een hoofdnummer „Zonen van één moeder", een film met sen- timenteele momenten. De uiteenloopende karakters en hun verdere levensloop van twee zonen uit een vredelievend gezin haait de ouders groote zorg. ,Een verwyderin» ontstaat, de eene zoon weet zich een be langryke positie te verschaffen, terwjjl de ander steeds dieper en dieper in het moeras der misdaad zakt. Na vele ups en downs keert zich echter het geluk ten goede en brengt het einde een blij verschiet. Aan dit programma gaat het gebruikelij ke filmpje met kiekjes van hier en daar vooraf. Tentoonstelling ontwerpen Drukwerk. De afdeeling Gouda van den Nederl. Chr Bond houdt Maandag a.s., des avonds 8 uur in ,,Het Blauwe Kruis" een tentoonstelling van ingekomen ontwerpen op een prijsvraag voor verschillende drukwerken. Deze tentoonstelling is ook toegankelijk voor belangstellenden. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week werd ten Stad- huize aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte diphtheritus. Bezoek van Rotterdamsche Hotelhouders aan Géuda. Daartoe uitgenoodigd door den heer T. van Heuveln, eigenaar van Hotel „De Zalm" hebben gisteren een aantal Rotter- damsche Hotel houders,leden van de afd. 1 Rotterdam van „Horecaf", een bezoek a Gouda gebracht. Dit bezoek dat plaats had onder leidt van eenige bestuursleden van „Vreemde iingenverkeer" gold in hoofdzaak de n kerkglazen van de St. Jan, en het bedrijf der Plateelbakkerij Zuid-Holland. Met be wondering hébben zy kennis genomen van de kunstschatten die de St. Jan herbergt en met groote belangstelling hebben zij gevolgd de fabricage van de talrijke voor werpen van luxe en voor huishoudelijk ge bruik, die in elk hotel aanwezig zijn. In de middaguren vereenigdë de heer en Mevrouw van Heuveln hun gasten aan een keurig verzorgd noenmaal. Tot verpoozing werd in den namiddag een tochtje gemaakt naar Reeuwijk, waar de gasten zich op het Clubgebouw der Roei- en Zeilvereeniging hebben vermeid in de schoonheid van dit waterland, dat 1 zeer heeft bekoord. De dag werd besloten met een gemeen- schappelyken maaltijd in Hotel „De Zalm", waarby de vakgenooten gelegenheid kregen het restaurant naar volle waarde te schat ten. Aan dezen maaltijd zaten de geleiders als gasten medé aan. 'De kennismaking der Rotterdamsche Hotelhouders met Gouda is van dien a genamen aard geweest, dat zy verzekerd hebben in veel grooter aantal nog dan thans hun bezoek aan Gouda te zuilen hen halen. Het stellen van voorwaarden en inkoop- condities bij den aankoop van volvette Goudsche kaas. In de Producent bespreekt het bestuur van den Bond van Kaasproducenten het be stuursvoorstel van de Ned. Ver. van Kaas handelaren-, aangenomen in de Donderdag 17 April gehouden vergadering, betreffen de de inkoopvoorwaarden van kaas- In het artikel wordt er op gewezen dat het verscheidene jaren geleden is, dat dezelfde vereeniging een inkoopreglement samen stelde en probeerde in te voeren. Dit in koopreglement, hetwelk dienst moest doen om de handelsvoorwaarden te bepalen, waarop de transacties zouden worden afge sloten tusschen twee partyen, werd door één der partijen opgemaakt zonder de wederpartij er in te hooren, laat staan er mee overleg te plegen, om zoodoende een voor beide partijen redelijk geheel te krij gen. De boer had het aan te nemen woals de vereenigde kaashandel het had uitge dacht en er werd sterk geprobeerd, het door te dryven, ook nog, toen verzet reeds ge boren was. Die vroegere actie mislukte. Ze nM alleen tot gevolg, dat de kaasboeren zich snel en krachtig gingen organiseeren om het vervolg voor zulke verrassingen ge waarborgd te zyn. De Bond van Kaaspro ducenten was ontstaan Reeft, zoo zegt het Bondsbestuur» Ned. Vereeniging van Kaashandelaren ni geleerd. Niets geleerd1 uit wat vroeger is geschied, toen de boeren ook zulke voor* geschreven wetten van hen niet heW>e aanvaard. Eni is er niet veel veranderd het boerenkamp, zoodat het zichtten v schrijven nu nog minder dan oow'itoodig Wij begrijpen deze Vereeniging «Wj Waarom hiet eerst eens overleg t het orgaan, hetwelk de kaasboer zijn belangen te verdedigen, n.l. de van Kaasproducenten. Geen enkel ve heeft dezen Bond bereikt. Dit is toch org nisatorlsch niet goed te praten, vendien ook zeer ontactisch. Immers, f neer zulks was geschied, dan had kunnen vernemen, in hoeverre er fa een regeling was te vinden, waarméde de partijen accoord konden gaan. Voor delijke argumenten heeft de Bond lm getoond ,oor te hébben. e Dit is niet geschied en wy kunnen niet anders aan onze leden adviseeren als: Weiger deze verklaring te teekenen. Hierin liggen zooveel voet angels en klemmen, dat het onmogelijk zoo te aanvaarden is. De rechten, door den kaashandelaar hiermede verkregen mogen in de handen van een eerlijk koopman voor den boer niet zoo gevaarlijk zyn,' ze kun nen daartegenover in de handen van een minder betrouwbare zoo hoogst bezwarend worden, dat we daaraan onze kaasboeren niet blootstellen mogen. Wil, zoo besluit het art., de Ned. Ver. haar fout inzien en het besluit voorl. trekken, dan is een en ander wellicht nog in het goede spoor te brengen. Tot zoolang is ons parool echter „Niet op deze voor waarden verkoopen". In hetzelfde nummer is ook een persoon lijk woord opgenomen van den heer J. de Groot Jacz. van Berkenwoude, die in den zelfden geest schrijft en aan zyn advies om in geen geval de verklaring te teekenen, nog heeft toegevoegd, vérkoop liever kaas 1 2 cents per halve K.G. lager, aan kaashandelaren welke niet zyn aangeslo ten by de Ned. Ver. van Kaashandelaren. Goudsche Chr. Oranje-Vereeniging. Groote openbare vergadering op 30 April. Woensdag 30 April a s. bpreken in een her- denkmgssanienkonist van den 21sten jaaixltfg van Prinses Juliana, in de Groote of St. Janskerk Da. J. J. Sanion, Ds. H. van Dij ken, Ds. J. P. C. ten Brink en Da. T. W. G. Varfieul. Op deze bijzondere avond welke georganiseerd wordt door de Chr. Oranjé- vereeniging. verleenen verder welwillende medewerking dte damea Jeanne van der H«*ld sopraan, den Haag, Coby Stortenbeker, viool, den Haag, en de heer Henri C. J. de Man, orgel. Buirgeriyke Stand. GEBOREN, 23 April: Margaretha Wil- helmina, d. v. L .v. Leeuwen en P. C. Balk, Reeuwijk. 25 April: .Regina Magdalena Théresia, d. v. L. Killestein en S. Okkerse, Tuinstr. 53. GETROUWD, 24 April*. A. van de Gies- sen en E. van Deest. ONDERTROUWD, 24 April: J. G. Stra- ver en J. C. A. Nieuwenhuijzen; C. Laan en J. S. Bredie; J. G. Rademaker en G. A. Hor- tensius; N. H. Jansen en B. van Kleef; A. A. C. Haverkamp en G. W. Botterop; J. iBlaazer en M. Dabatschek; G. B. van Willi gen en A. Maree. OVERLEDEN, 23 April: Gerrit Schouten 65 jaar;; Alettha Leeuwenburg, wed. L. Overgaauw, 86 jaar; Agatha Maria van Leest, 18 jaar. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 23 April 1930. 3 gieters, 1 glazuurder, 4 aardewerkers, 2 pijpmakers, 2 plateelschilders, 3 letter zetters, 2 bleekersknechts, 9 grondwerkers, 1 drukker, 2 stucadoors, 3 heiers, 1 beitser, 3 opperlieden, 1 kistenmaker, 2 sigarensor- teerders (1 ged.), 1 mach. houtbewerker, 2 electriciëns, 1 scheepstuiger, 1 zeilmaker, 1 schoenmaker, 2 machinisten, 4 stokers, 1 metaaldraaier, 2 aut. lasschers, 1 smid, 1 boerenarbeider, 2 broodbakkers, 9 chauf feurs, 1 touwslager, 20 pakhuisknechts, 3 suikerwerkers, 13 sigarenmakers (4 ged.), 1 slagersknecht, 8 schippersknechts, 2 reizi gers, 2 kantoorbedienden, 4 koetsiers, 2 winkelbedienden, 3 boekhouders, 106 trans port- en fabrieksarbeiders, 1 nachtwaker, 1 vakkundig bleekersknecht (jonge kracht), 1 stripper, 1 banketbakker (ged.) Agenda. 29 April, 8 uur. Soc. de Réunie. Ned. Ind. Verbond. Sprekers C. Frans en Raden Mas Noto Soeroto. 30 April uur St. Janskerk Groote Open bare Bijeenkomst van de Goudséhe Chr. Oranje Vereeniging. 30 April 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. var. Huisvrouwen, Ledenvergadering. 30 April 7£ uur Gebouw Daniël Examen E.H.B.O. 'i Mei 8 uur Gebouw Daniël E.H.B.O. eerste cursus-avond der nieuwe leden. Apotheken. De apotheek van den lreer F. A. Dee, Westhaven, zal tot. en met 2 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur ,des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Zondagsdienst doktoren. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond 12 uur, kan men zich voor medische hulp wenden tot de doktoren Dr. G. J Rups, Tiendeweg, en Dr. B O. de Raadt, Crabethstraat UIT DEN OMTREK. berkenwoude. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. D. Rehorst, thans commies ter secretarie en ontvanger der gemeente Neede, werd be noemd tot secretaris, ontvanger en ambte naar van den burgerlijken stand der ge meente Westzaan. HAASTRECHT. Aanbesteding. Voor rekening van den heer J. Reneman te Gouda is aanbesteed het bouwen van een tweetal huisjes aan de Kleine Haven alhier; ingeschreven werd door Chr. van Delft, tesp. 1660 en 1676; Th. Hooft resp. 11189 en 1167; G. Steehouwer resp./ 1311 en 1668; P. Luteijn resp. 1699 en 1620; A. C. Kraam resp. 1670 en 1570; D. Hoogendoorn in massa voor 2921, alleen Metselwerk 2670. De gunning is aange houden. REEUWIJK. Zes koeien gestorven. Doordat de veehouders hun vee te vroeg van stal hebben gedaan by het gure weer nfgeloopen week, zyn reeds een zes- M a'^er 0011 kopziekte doodgegaan. Na keuring is het vleesch van dit zestal Voor de consumptie goedgekeurd. VLIST. Gemeenteraad Vlist. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 April a.s., voormiddags 10% u., ter behandeling van de volgende punten: 1. benoeming lid der comipissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van den heer A. A. Streng (vertrokken). B. en W. be velen aan de heeren J. A. Uyttewaal en J. van Diemen. 2. Vaststelling vermenigvuldi- gingscyfer plaatselijke inkomstenbelasting 1930/1981. 3. Verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden. 4. Toeslag volkstelling. 6. Schrijven van het gemeente bestuur van Polsbroek inzake de rioleering der O. L. School. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL, J uniores-toumooi. Aan het Corinthian juniorea-tournooi, dat morgen door V.O.C. (Rotterdam) op haar terreinen wordt gehouden, neemt ook de ploeg van Olympia deel. De deelnemende vereenigingen zyn: D, V.V., Concordia, M.V.V., Olympia, Sparta, H.B.S., Leonidas, H.V.V., V.O.C., V.U.C., D.F.C. en Quick (H). Zondag 27 April. GOUDA Remonatr. Kerk. 10i u. v.m. Ds. P. I) Tjalaina, Pred. te Leiden. Kleinp Kerk, 10 u v.m. Ds. J. L. Dippel te Nieuwerkerk a. d. lJssel. Lutiieraohe Kerk, 10 u. v.m. De heer vau Zweden van Den Haag. Ver. Calvijn, Gebouw Turfmarkt, 10 u. v.m. en 54 u. 11.m. Ds. Bouthoorn te Zeist. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. P, C. ten Brink. Geref. u. v.m. en 6 u. n.m. Lees- kerk. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe. 10 u. v.m. en 5 u. n.m. I'reeklózen. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m., Ds. ten Brug- geeftte. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. 6 u, n.m., Ds. P. L. Kielts van Hazers- woudo Bed. v, L. H. AVondm. Remonstr. Kerk. Geen dienst. Evangelisatie, 6 u. n.m. De heer C. Muller van Bodegraven. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9J u. v.m. Ds. Le»nmana. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.ui. Br. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. F. W. Erdman. MOORDREOHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. EvongëlisatiegebGouwweg, 94 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Lekkerkerker van Delft. Ger. Gem., Tentweg,, fij u. n.m. en 7 u. n m. WADDINXVEEN. Ned. Herv Kerk, 94 u. v.m. Leeadienst, 6 u. n.m. De. P. de Looze. Muonstr. Kerk, 10 u. v.m., Ds. H, Cramer van Gouda. OUDERKERK a. <L IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 94 u. v.m De heer A. Dekker, g o te Bleiawijk. 64 u n.m. Ds. W. Deur van Schoonhoven. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned Herv. Kerft, 94 u. v.m. De lueer T. Lyklema go. te Waddinxveen, 64 u. n.m. Ds. J. L. Dippel. De Clivia als kamerplant. Niet in de volle zonl De tuin/bouwkundige medewerker van het U. D. schrijft in zyn blad: Wanneer men praat over een Veltheiniia, Chlorophytum of Billbergia, dan noemt Jan Publiek dit potjes-latyn, iets wat met den naam Clivia niet het geval is, die kent iedereen. Als kamerplant geniet zij de grootste populariteit; hier in Utrecht ken nen wij een straat, die men gerust de Cli viastraat kan noemen, immers deze plant staat daar in elk huis. De Clivia miniata is een plant, die zich bijzonder gemakkelijk aanpast en onder de meeste omstandigheden, hoe verschillend die ook mogen zyn, haar fraaie bloeanen in de voorjaarsmaanden, sierlijk boven de riemvormige bladeren uitkomende, laat zien, He is goed te weten dat zij ook bekend is als Imantophyllum en deze geslacht- naaim hebben wij hooren vertellen in Manke Willem! Een paar jaar geleden logeerden wij in België bij een kweeker van deze planten en die zaaide er elk jaar dertig duizend. Doordat hy er een speciale cultuur van maakte, kende hy de eischen door en door en men kreeg bij' het zien van al die kassen met clivia's, in een opeenvolgende reeks van ontwikkeling, den indruk, in een cli via-fabriek te zijn. Over het algemeen weet men niet hoe Clivia's in de natuur groeien. Dit is ons bericht door Prof. Bremerkamp te Pretoria, die op een van zyn vele excursies in het Noorden van Transvaal zag, dat sommige boomstammen groen waren van de Clivia's. Zy groeiden daar dus zooals de Orchideeën in de wouden van Brazilië en Java: epi- phyttiach. De bloemen waren klein en de bladeren smal, maar donker groen. Waar dit zoo is, daar kunnen wy uit leeren, dat men deze plant niet in de volle zon mag zetten, de pot niet te groot en de aarde licht en poreus moet zyn. De plani is er buiten gemeen dankbaar voor wanneer wy haar in den winter maar vergeten water te geven. Men mag de bladeren eenmaal in de week met lauw water afsponzen, maar dit is dan ook alles. Zy wil in November, December en Januari rusten en daarin mag zij niet gestoord worden. Menige Clivia is ziek geworden, door dat dien bleef gieten en haar dwong tot groeien. Zoodra wy echter de bloemstengel tusschen de bladeren zien uitkomen, geven wij haar weer het noodige drinken, nadat het eerst op temperatuur van de kamer is gebracht waarin de plant staat. De vermenigvuldiging geschiedt door dee ling der moederplant èn door zaad, dat ge makkelijk te winnen Is. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 April. Verwachting Zwakke tot matige Zuid- Ooetelijken tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk eenige regen, met kans op plaatselijk onweer, zelfde tem peratuur. Die verdere vooruitzichten zijn Weinig verandering. Geen nachtvorst. ADVERTENTIEN. De curator in het faillissement E. ALTER, Brood- en Banketbakker, wonende te Gouda, heeft op heden ter Griffie van de Arrondipsements- Rechtbank te Rotterdartf en van het Kantongerecht te Gouda de eenige uitdeelingslijst nedergelegd, om aldaar gedurende 10 dagen kosteloos voor de schuldeischers ter inzage te liggen. Mr. S. H. SMIT Gouda, 26 April 1930 Wijdstraat 5 GEVRAAGD: een Adres: REGENTESSEPLANT- SOEN Nb, 18. Aanmelden 's avonds tusschen^!10 uur. 8 GEVRAAGD boven de 16 jaar, of WERKSTER 2 dagen per week. H. VAN TONGERLOO, Wijd straat 41. 8 GEVRAAGD. REGENTESSEPLANTSOEN 27. GEVRAAGD een Hoog loon. Zondags vrij. Adres: VERHOEF, Hoogstraat. Direct gevraagd een voor den schoonmaak en Vrijdags. Adres GOUWE 5. 8 GEVRAAGD, door groote Maat schappij. Alleen beschaafde Hee ren met goed voorkomen, leeftijd 25—40 jaar gelieven te sollictee- ren. Garantie salaris en provisie. Brieven onder No. 1542, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 20 Kassierskantoor VRAAGT Brieven onder No. 1575, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 8 GEVRAAGD by D. Db JONG W.Fzn., Groenen- daal 108, Gouda. 10 GEVRAAGD: of HALFWAS. Adres: C. P. VAN VLIET. Moor drecht. 8 TE HUUR AANGEBODEN op goeden stand voor klein gezin. Bev. 3 kamers, keu ken, gang en W.C. Brieven onder No. 1559, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 10 TE KOOP: RAAM 212, zeer billijk, goed beklant TE KOOP of TE HUUR een Raam O.Z. 13 en 15. 8 Te. bevragen: Fluweelensingel 103. TE KOOP: Te bevragen by T. C. REPARON, Kleermaker, Keizerstraat 38. Zon dags niet. 8 ECHTPAAR ZONDER KINDEREN vraagt tegen half Mei of Juni met volledig pension. Brieven met prijsopgaaf onder No. 1589 Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 10 een goede VLEESCHSNIJMACHINE op voet en eenige eik. WASCHTA- FELS met marmer blad. .Hotel „STATION, Crabethstr. 86. TE KOOP: Tudor-Sodan 1929. KATTENSINÖEL 10. TE KOOP AANGEBODEN een goed onderhouden wit Adres: v. BEVERNINGHLAAN 17, Gouda. 8 Burgemeester en Wethouders van Gouda zullen op Dinsdag 6 Mei 1930 des namiddags 2 uur ten Gemeente huize in het openbaar trachten aan te besteden HET HERSTELLEN VAN DE WALMUREN LANGS OOST EN WESTHAVEN, TUSSCHEN DE BUITEN SLUISDEUREN EN BRUG DUBBELE BUURT TE GOUDA. Bestek en teekeningen zijn vanaf Maandag 28 April 1930 verkrijgbaar ten bureele van Gemeentewei-ken, Turfmarkt 50 te Gouda, tegen beta ling van 10.en worden, imits in ongeschonden staat, teruggenomen tegen betaling van 5. Gouda, 26 April 1930. Burgemeester en Wethouders 40 voornoemd. Gezellig buitenzitje. Prima verzorgde consumptie. CONCERT. ZATERDAG 3 MEI 1930. in de Sociëteit de „Réunie". Oosthaven voor LEERLINGEN. OUD-LEERLINGEN en INTRODUCES. Bewijs van Toegang f 1. plus 10 pCt. Stéd. Bel. M. w. Tl|n. GROENEWEG 43. Dansleeraar. BARNSTEEN 10 KLEIWEG 87 mm koopt men bij de goedkoopste fotohandel ZEUGESTRAAT 56 Ontwikkelen en afdrukken voor amateurs. Alle soorten rolfilms zooals: Plavic, Kodak, llford, Agfa. Gnvaert e. a. •4»4,1 Aanbevelend. 25 H- J. DAEMS. PRACHT SORTEERING KLEIWEO <7 «u TELEF. S17 gevraagd BIJ VOS' Papl«rwarsnl*brlak«n AANMELDENKANTOOR TURFMARKT 124 20 Wl| xi|n weder Ingwrlcht. met de modernste machines en noteeren daardoor voor reparatie met rubber leder, merk WOOD MILNE HEEREN ZOLEN EN HAKKEN .v... ƒ2.25, dikte 5 m.M. „2.00, 4 1.75, 8 DAMES ZOLEN EN HAKKEN ƒ1.75, 4 1.50, 3 - U let wel op het merk „WOOD MILNE". - Door onze moderne machines kunnen wy dit werk niet alleen Rjmen en nagelen, maar ook pennen en naaien. Onze HEEREN ZOLEN EN HAKKEN met leer zijn 2.25 De DAMES ^75 Dan heeft U dat prima ouderwetsehe kuipleder. Stelt U geen prijs op het gebruik daarvan, dan willen wij het in andera soorten nog heel wat goedkooper doen, waarover wjj U over eenigen tijd nader hopen te berichten. WIJ ZIJN DE ADRESSEN voor Uw schoenreparatie: BURGEM. MARTENSSINGEL 123 en SPOORSTRAAT 21. 52 P. van dan Heuval. VOOR Een mooie groote THEEDOEK van 25 cent naar KLAVER 4. VOOR Een paar ZIJDEN DAMESKOUSEN van 75 cent naar KLAVER 4. VOOR Een paar keurige FIL D"EOOSSE SOKKEN van 60 cent naar KLAVER 4. VOOR Een prachtig OVERHEMD van 1.95 naar KLAVER 4. VOOR Een ruime sorteering SPORTKOUSEN vanaf 35 cent naar KLAVER 4. VOOR Mooie FANTASIESCHORTEN vanaf 1.65 naar KLAVER 4. VOOR allen die goede kwaliteit en lagen prijs willen, ia het adreat KLAVER 4. Aanbevelend, MEJ. VAN DEN HEU /EL B. Martenstifijfel 123 STAAN NOG STEEDS AAN DE SPITS ZUINIG BETROUWBAAR SNEW„y,u PRIJZEN vanaf 1444.,. AGENT VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ZEUGESTRAAT 70 72 - GOUDA 40

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4