HTS Ei MS N 100 Blad Jouwe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 28 April 1830 No. I73B2 68-Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, rTniTttmnTzr’nir zxi t Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen feuilleton. *INE alen, Oud sopruiming BOSKOOP, 2 MAAND, R ANDER, TJN EEN AI’ON TE T ’T ZON- )LOP VAN UK KUNT ST IETS T? ELKEN [JDE DAG NU ZAAK iNBIEDIN- U HEIDEN ENSCHAP GROOTE )AT U BIJ I HERHA- IANS UW Q U EEN DAMES- KINDER- \MES- EN iGEN, DIE <S ZULT GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, T, enz. De weg tot het Hart - - uilU V0HVV1 j VTV/VJ IVUlvrklX, linnOl 1LUV11niVVIVl/lvuvn IdEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, aanslag op een niet ioorstaan. aad in onze cliónt op jnHeidezicht’ heer geeien. Er speel- >nd, INGEN sper van of 55 ct. a 65 ct.- T 38 ct. ot en met ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda, en omstreken (behoorende tot den bexorgkring): 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bexorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regel* 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot xeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde vèn opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Tegen de logica van deze redeneering kon Tony niet veel inbrengen en hij gaf den ad vocaten dag en uur op waarop hij hun V* zou ontmoeten. Buiten op de heide was de late herfstdag op zijn schoonst. De wolken looee hemel was van een bleek, zilverig blauw en het glooiende land vervaagde wazig in de verte. Aan weerszijden van de laan, waar Tony liep, stonden de kale takken van de wilde roosze vormden een fijn netwerk tegen de ludht, en zaten vol roode en oranje bessen. Tony moest onweerstaanbaar aan Hilary denkep, terwijl hij verder door de laan liep, Meer dan eens had hij daar met haar ge wandeld en het was alsof de pcho van haar stem nog in zijn ooren klonk* Het witte huis aan het eind van de laan, vertoonde teekenen van leven. Ladldere ston den tegen de muren, werklieden waren bezig in den tuinhet zag ar lang niet meetr zoo eenzaam en somber uit als vroeger. Alsof het tot nieuw leven ontwaakt ia, dacht Tony toen hij het grasveld overstek en aan de bel trok. Het paleis van de Schoone Slaapster, het ia alleen maar jammer dat er geen Prin ses is, alleen maar een excentrieke oude heer. Een keurig juffertje, de huishoudster van den ouden heer, dacht Tony, deed open en nog voor hij naar den heer des huizes kon 60UDSCHE COURANT De Oostelijke herstel-quaestie. De eindregeling. De Sovjet-ambassade te Warschau bedreigd. Groote opwinding te Moskou. i ring, dat zich in den schoorsteen een sta len püp bevond van 70 c.M. lengte en 18 c.M. breedte, die gevuld was met een sub stantie, welke nader onderzocht zal wor den. Men vermoedt, dat het een explosieve stof is. De politie zet het verdere onder- i zoek daarom krachtig voort. Ook in de 1 aangrenzende woningen zün huiszoekingen door de politie vericht. Zoodra het voor gevallene bekend was, heeft de leider van de afdeel ing voor Oosteiüke zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken zich naar het sovjet-gezantschap begeven. Groote opwinding te Moskou. Volgens een bericht van het Officieels Sovjet-Kussisch Telegraafagentschap heeft de mededeeling van de ontdekking van bommen op de Sovjetambassade te War schau groot opzien gebaard. Men is daar vast van overtuiging, dat een den ambassadeur het oogmerk is geweest. Het is slechts als een toeval te beschou wen, dat de helsche machine niet mis bruikt kon worden. Met bizonderen nadruk wordt er op gewezen, dat de helsche ma chine langs den schoorsteen van het be lendend gebouw is neergelaten. In dit ge- bouw is o.a. de zetel van de Poolsche mo narchistische Club. De „Iswestia” verklaart, in den aanslag een geste van Poolsche avonturiers te zien. Naar verder wordt gemeld heeft de plaats vervangende Commissaris voor Buitenland sche zaken Litwinoff, Zaterdag nog in den Raad van Volkscommissarissen rapport uitgebracht over de bommenvondst. Ter op heldering der aangelegenheid zal den Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken verdere volmacht worden verstrekt. Zon dag heeft de Poolsche gezant te Moskou, Patek, Litwinoff bizonderheden medege deeld betreffende de ontdekking der helsche machine. Verwacht wordt, dat de Sovjet-regeering, eerst na beëindiging van het onderzoek een nota zal zenden aan de Poolsche re- geering, waarin de hoop zal worden uitge drukt, dat de Poolsche regeering alle maat regelen zal treffen ter arrestatie der da ders. Omtrent de vondst is nog nader te mel den, dat het uurwerk, dat met een electri- scnen draad aan de helsche machine was bevestigd, op 20 uur was ingesteld en wel juist op het oogenblik, waarop een bijeen komst zou aanvangen in de vergaderzaal ter ambassade. Nog opmerkelijker is het dat de helsche machine in den schoorsteen die naast de vergaderzaal is gelegen, in het bovenste deel was vastgemaakt. Om dien reden neemt men aan, dat de daders uitstekend gerenseigneerd waren omtrent het geen ter ambassade zou plaats vinden. Naar het Engelsch door J. VAN DER.8LUY8 45 Nadruk verboden. En hoewel hij bleef doorschilderen, was ajn enthousiasme weg Hij had de laatste dagen een stuk van zijn levenslust, van zijn noolijkheid verloren; het plezier in zijn werk was verdwenen. Ik weet ten slotte nog niet, zei Zij later legen juffrouw Dunbar, of ik diyopdraciit Van dat landschap aanneem. 11/ ben toch eigenlijk meer portret- dan landschapschil der. Of ie dat nu bent of niet, antwoordde lijn tante op haar droge manier, je hebt in ^der geval een heeleboel succes gehad met je landschappen, het zou meer dan zonde “jn, om zoo’n kana weg te gooien. Ik zou ieder geval maar eens met die cliënt van de advocaten die je geschreven hebben, gaan Paten. Als je hem niet sympathiek vindt, °ial8 hij «iet genoeg betalen wil kun je de opdracht altijd nog weigeren. Hu kon evenwel niet de eerste sport vast grijpen en bleef onderaan bengelen. Een in zittende van het bovenste vliegtuig liet een „noodtouw” vieren, doch het baatte niet. De man kon niet dalen. De politie spreidde een valdoek uit. Het spel had reeds buna twintig minuten geduurd. Hundertmark kon zich niet van het touw ontdoen en werd ten slotte een geheel eind door het toestel over het terrein meegesleurd. Scheepsbotsing bij Hamburg. Een Engeiscbe stoomer gezonken. Het Amenkaansche stoomschip President Harding is Zaterdag bü Helgoland in aan varing gekomen met het Engelsche kolen schip Kirkwood, dat gezonken is. De Kirk wood lag bij mist voor anker. De President Harding zette terstond booten uit en slaag de er in de geheele bemanning van bijna 30 koppen, met uitzondering van een stoker te redden. De President Harding bekwam aan beide zijden van het voorschip groote gaten en de steven is ingedrukt Het is Zondag in de haven van Hamburg aangekomen. BELGIS. Nederlandsche auto te Essen verongelukt. Een doode, twee gewonden. Te Essen heeft een botsing plaats gehad tusschen de automobiel van den Neder- landsche koopman Theunissen uit Rotter dam en een motorwa&qp van de stadstram. Een van de inzittenden van de auto, de heer Jteharf uit Goch, werd gedood. De heer Theunssen liep levensgevaarlijke verwon dingen op, terwijl een meisje, familielid van den heer Scharf, voetkwesturen kreeg. ENGELAND. De toch van de Graf Zeppelin naar Engeland. Weer op de thuisreis. De Graf Zeppelin is Zaterdag 17.14 uur te Cardington aangekomen en om 17.52 weer vertrokken. Bjj de landing te Cardington gebeurden bijna ongelukken. Toen het lochtschip door 200 mannen van de luchtmacht en een groot aantal werkloozen aan de touwen werd vastgehouden, verbraken duizenden toe schouwers de afzettingen van het terrein. De weinige politie-agenten waren machte loos en de menigte stormde op het lucht schip toe. Een aantal Engelsche vliegers wist echter in allerijl met touwen een nood- afzetting om het luchtschip te maken. An ders hadden velen gevaar geloopen onder het luchtschip te geraken. Er werd uit het luchtschip een groot pak ket met post naar beneden geworpen. Daar na werd een aluminiumladder naar beneden gelaten en als eerste verliet de comman dant, kapitein Lehmann, het luchtschip. De commandant deelde mede, dat de tocht zeer bevredigend verloopen was. Hjj vestigde er uitdrukkelijk de aandacht op. dat men op verzoek van Engelsche zijde boven Wembley (het voetbalveld) was ver schenen. Voor de terugreis nam het luchtschip meer dan een dozijn nieuwe passagiers aan boord. Dr. Eckener nam het commando op zich. Toen het luchtschip weer opsteeg begon het te regenen. Daarna ging het luchtschip tijd gaf hij haar stijf en vormelijk een hind, maar er moet nier toch een vergissing in het sped zijn, ik ben hier gekomen voor een afspraak met de nieuwe eigenaar van het huis. Zoo? Hilary glimlachte en een verlei delijk kuiltje kwam in haar wang. Ho® heet die nieuwe eflgenaar? Ik zou het je niet kunnen zeggen- ik weet niets van hem. Tony sprak hoe langer hoe abrupter, omdat hij zich tot zijn groote ergernis bewust werd dat hij zijn oogen niet kon afhouden van de kuiltje in haar wang hij heeft mij door z’n advocaten laten schrijven. Hij schijnt een opdracht voor mij te hebben ik moet een schilderij voor hem maken. Ik had afgesproken dat ik hem om twee uur zou ontmoeten En het meisje dat mij opendeed scheen te weten dat ik verwacht werd. Hij is toch zeker hier? Ik heb hier geen heer geeien. Er speel de <>en ondeugend lachje om Hilary’s lip pen in haar oogen dansten vonkjes van pret Ho« weet je zop zeker dat de nieuwe eigenaar een man is' J« zegt zelf dat je niets van hem weet? Ik had me het idee gevormd dat het een oud en exentriek heerschap moest zijn, antwoordde Tony, terwijl hij plotseling be dacht dat xijn veronderstelling eigenlijk op zeer onvoldoende motieven berustte. O!... oud en excentriek’ echode Hilary In een uiteenzetting nopens de besluiten der commissie voor de oosteiüke herstelbe talingen verklaarde in de Fransche Kamer Loucheur o.a. het volgende: Ten einde de oplossing van de Hongaar- sche optantenquaestie te vergemakkeluken, hebben Frankrijk, Italië en Engeland er in toegestemd nogmaals een offer te brengen door behalve de reeds toegezegde drie mil- lioen nog bovendien tot 1966 anderhalf millioen per jaar te schenken. De commissie kwam tot een overeen komst, bestaande uit een preambule en vier accoorden. De preambule behelst een overzicht der feiten en regelt de voorwaarden der ratifi catie. Het eerste accoord regelt definitief de door Hongarije verschuldigde schadever goedingen: het zal van 1944 tot 1966 moe ten betalen 13 millioen gouden kronen. De betalingen in de periode 19301043, ten be drage van tien millioen, zün reeds door de commissie van herstel vastgelegd. Het tweede en het derde accoord behel zen een regeling der agrarische hervormin gen. Alle hangende en toekomstige proce dures zullen worden geregeld door middel van een agrarisch fonds, groot 220 a 240 millioen kronen. Het zal worden gevormd door Frankrijk, Engeland, Italië en Tsje- cho-Siowaküe, die ieder 40 millioeiï, Joego slavië, dat 25 millioen stort. Voorts wordt geregeld de quaestie van de goederen der aartshertogen, voortvloeiende uit het ver drag van Trianon, volgeps hetwelk zü een voudig zullen worden onteigend, alsmede de quaesties in verband met de religieuze en universitaire stichtingen. Het vierde accoord betreft de instelling van een fonds, groot 100 millioen kronen, gqheel verschaft door Frankrijk, Engeland en Italië, in gelüke deelen, ten einde de Kleine-Entente-staten te steunen in verband met de eischen der Hongaarsche onder danen. De teksten van het eerste, het tweede en het vierde accoord zün reeds goedgekeurd, over het derde zal morgen worden beraad slaagd. Omtrent 18 van de 22 artikelen er jan is reeds overeenstemming bereikt. Men hoopt dat de onderteekening morgenmid dag kan geschieden. De bewaarder van het huis, dat aan het sovjet-gezantschap te Warschau grenst, heeft gistermiddag vastgesteld, dat aan de electrische draad op het dak een gloei lampje was bevestigd, dat in verbinding stond met een pakje, hetwelk in den schoorsteen van het gezantschapsgebouw was geborgen; bovendien werd een uurwerk gevonden. Nadat toestemming was gegeven ook in het gebouw een onderzoek in te stellen, werd ontdekt, dat zich in den schoorsteen een metalen koker bevond, die op den grond viel. Om den koker te voorschün te halen, moest de muur gedeeltelijk worden opengebroken en kwam men tot de erva- Als wij alles goed overdenken, zoo steken wy toch maar naakt in onze kleeren. Een internationale vereeniging van directeuren van gemeentewerken. Gedurende de van 11 tot 20 April j.l. door de Nederlandsohe Vereeniging van Directeu ren van Gemeentewerken (Bouw- en Wo- ningdienst) te Utrecht gehouden Interna tionale tentooiMrtelling van Openbane werken met daaraan verbonden lezingen en excus* sies zijn door het Bestuur van de Nederland- sdhe Vereeniging met de afgevaardigden van de zusfervereenigmgen in het buitenland verschillende besprekingen gevoerd om tot de oprichting van een Internationale Ver eeniging van Directeuren van Gemeentewer ken te geraken. In beginsel is reeds door de afgevaardigden uit Duitechland, Frankrijk, België, Italië., Oostenrijk, Tsjechoslowakije tot deze oprichting besloten, terwijl bet Be- dit huis tegenwoordig hoort is heelemaal niet oud, ofschoon nuaachten wel een beetje ex centriek Wat bedoel je? Tony sprak bruurt. Om zoo vlak bij haar te moeten staan, naar dat schattige kuiltje in hear wangen te moe ten kijken, naar den zonnegloed in haar haren en haar zilveren lach te moeten aan- hooren, het was meer dan hij verdragen kon. Wat bedoel je? herhaalde hij toen Hi lary riet direct antwoord gaf, maar over de heide uitkeek, zood&t hij haar zuiver-ge- vormd profiel zien kon en den glimlach in haar mondhoeken Ik bedoel, zei ze langzaam, terwijl ze zidh naar hem toewendde en haar oogen op ziju gezicht geveet’gd hield, dat voor zoover ik weet de eigenaar heelemaal geen oude lieer is het is een excentriek jong meisje tenminste als ik den naam excentriek verdien Jii Een paar seconden was het Tony met OrMijk om iets anders te zeggen. Je v-’lt t e toch zeker niet vertellen dat dit huis tonw eigendom is? ging hij na een pauze voort. Dat wilde ik je juist wèl vertellen. Hi lary hi«ld haar oen nog steeds strak op zijn gezSattt gericht Dat was de reden vritar- om ik je vandaag hier wilde hebben. weer over Londen. In Oost Londen waren de straten met duizenden menachen gevuld. De Zeppelin cirKeioe om de bt. Haui, volgde daarna de Theems tot aan de parlements gebouwen en bewoog zich toen nogmaals boven de City. Daarna richtte het lucht schip zich naar de kust en verdween in de grauwe wolken. Telefoongesprekken tusschen Schotland an een trein in Canada. De Britsche minister-president Ramsay Macdonald zal morgenavond van Schotland uit oen telefoongesprek voeren met den president van de Canadeesche staatsspoor wegen, die zich op dat oogenblik in den trein zal bevinden op weg van Montreal naar Toronto. Met dit telefoongesprek wordt de nieuwe installatie ingewijd, waar door het moge Lijk zal zün van rudende treinen in Canada uit telefoongesprekkken te voeren met andere deelen der wereld. FRANKRIJK. De Fransche Communisten op 1 Mei. De politie zal met kracht optreden. Bü de voorbereiding van de 1 Mei-fees- ten volgen de communisten op grond van de verleden jaar opgedane ervaringen nieuwe tactiek. Zoo zullen de vergaderin gen dit jaar niet vooraf in de communisti sche pers worden aangekondigd. De derde Internationale heeft blükbaar order gege ven, dat de „opmarschplannen” der commu nisten in streng besloten büeenkomsten zullen worden uitgewerkt. Alle communisti sche demonstraties zullen in de open lucht gehouden worden. Met het oog op deze komende gebeurte nissen hebben reeds enkele samenkomsten plaats gehad tusschen den politie-prefect en den minister-president Tardieu. Hoewel nog geen definitief plan door de autoritei ten schijnt te zyn opgesteld, staat reeds vast, dat tegen iedere openluchtdemonstra tie met kracht zal worden opgetreden. ITAUë. Aardbeving te Napels. In den afgeloopen nacht tusschen 2 en 4 werd Napels door een hevige aardbeving geteisterd, die groote schrik verwekte bü de bewoners, doch gelukkig geen onheilen aanrichtte. De aardbeving werd waargeho- men in de geheele provincie Napels, verder te Salemo en andere plaatsen langs de kust. BINNENLAND. BU1TENLANDSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Noodweer in het Ertsgebergte. Het Westelük Ertsgebergte is Vrüdag door een reeks hevige onweders geteisterd, welkte hier en daar met wolkbreuken ge paard gingen. Uit Aue, Thum en Zwoenitz komen berichten over overstroomingen. De Jahnsbach is veranderd in een woesten bergstroom, die veel telegraafpalen die langs de oevers stonden, uit den grond ge sleurd en meegevoerd heeft. In het dorpje Jahnbach zün huizen en kelders onder wa ter geloopen. Ook in de stad Thum heeft het hooge wa ter groote schade aangericht. Ook de Zwoenitz is hevig gezwollen en heeft het geheel onder de sluizen gelegen gedeelte van de stad onder water gezet. In Chemnitz-Hilbersdorf is de bliksem inge slagen in de leiding van een brandweer- alarm-inrichting, zoodat hierdoor merk- waardigerwüze automatisch de brandweer gewaarschuwd werd. De moord op een Nationaal-Socialist. Een vüftal personen aangehouden. Het onderzoek naar den moordaanslag op den nationaal-socialistischen student Wes sel heeft tot vü’f nieuwe arrestaties geleid. Nadat reeds gisteren de hospita van Wes sel, de arbeidster Balm, aangehouden was heeft de politie thans den aanvoerder der stormafdeeling Max Jambowski. zün beide broeders, den arbeider Panneck en de ty piste Else Krohn in hechtenis genomen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat hel plan tot den aanslag is in een café in de Dragonerstrasee. Frau Salm, die zelf com- nranfste iVM eff wTêr man lid was van Hen rooden frontstrüdersbond, had haar verteld, dat Wessel bü haar woonde. Op aanstichten van Jombowski werd een strafexpeditie uitgezonden en als versterking werden de wegens moord gearresteerde communisten Albrecht Hahler en Erwin Rückert meege nomen. Een groep van 15 personen trok naar de Frankfurter Allee, waar Wessel woonde. Else Krohn werd naar boven ge zonden om te zien, of Wessel thuis was. Deze liet de deur achter zich open en de 15 mannen liepen zacht de trap op. In de keuken werd nog eens krügsraad gehouden, alle aanranders trokken hun revolvers. Rückert en Jalinski drongen Wessels ka mer binnen en sloegen hem neer. Na de daad trokken alle medeplichtigen naar het café terug met de belofte geen woord los te laten. Ieder, die iets liet verluiden, zou door pen kogel tot zwjjgen gebracht wor den. Het tragische einde van een luchtacrobaat Door het vliegtuig over den grond gesleurd. Gistermiddag werd op het vliegveld DusseldorfLohausen een demonstratie ge geven van luchtacrobatiek door den lucht acrobaat Hundertmark. Alles verliep vlot en men was reeds tot het laatste en hoofd nummer toe: het „overstappen” van een vliegtuig in een daarboven vliegend toestel door middel van een touwladder. De tweede maal gelukte de truc in zooverre, dat Hun dertmark de touwladder vastgegrepen had. lijk lachje uit om binnen te komen ‘U bent zeker meneer Dunbar, zei ze. Wilt u mij alstublieft volgen? Tony deed wat hem gevraagd werd; zijn geleidster bracht hem door de hall, waar werklieden druk bezag waren met hun res taur at ie-arbeid, naar de groote kamer die onder het regime van de dames Drivers de ontvangkamer was geweest. Het Vertrek was nog ongemeubelder stonden alleen een vurenhouten tafel en twee keukenstoelen. Tony ging direct naar het venster, hij keek verrukt naar het uitgestrekte lamdsciiap en hij was zoo verriept in de liefelijkheid van de zachtglooiende heuvels onder den zilve- rig-blauwei> hemelboog, dat hij de voetstap pen niet hoorde die op de onbedekte houten vloer nader kwamen. Doch eensklaps merk te hij dat er iemand naast hem stond en toen hij zich omkeerde kon hij van verba zing geen woord zeggen hij stond van aangezicht tot aangezicht met Hilary Ze bleef onbewegelijk staanhet zonlicht stranldo in haar oogen en in haar gouden haren. Ik ben zoo blij dat je gekomen bent, begon ze en het hooren van haar zachte stem gaf Tony een vreemde ontroering Zou je me geen hand willen geven? ging ze sonuoliter voort en za keek hem zoo smeekend aan dat het hem groote moeite kostte om zijn stem koel te doen klinken toen hij lAtwoordde ten

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1