ven 29 uws UR OPS SE NIEUWS-1 EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag B Mal 1930 tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen lakarlikelsn het bette r. No. 17398 '-S-8-S— wet Zonen FEUILLETON. in de „Witte Zwaan”. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1, enz. MJDA 30 7 i'xzt'iuviivn T iuli j JL> V0IA.V V/l y vVG JLzlJlVrlll, llZlMU 1 1L1jV/11 y 1HW1V1'1. j bewerken. ters kun de DT, cier aan het en. HOOFDSTUK Hl I Gouda stotterde de jongen. wae Barenfeld (Wordt vervolgd). ^-INDUSTRIE I TEL. «o van de aller geschikt voor ts de voorkeur saproduct be- sde toestellen atalogus aan. en aan te stel- ijzen naar ons 'em. I van de beroemde en” op per Franco per j Abonnemei bij onze a Onze bi Redactie weggegaan leerling te lient en hoort, dat dit aller- 3, of een appa- erd by gebrek resultaten zijn f tot het beste ieme ontvang- een overvloe- goede selectivi- De Times verneemt van Groot-Brittanië en Italië Young-plan zullen ratificeeren, dit nog heden in werking zou treden. het hoofd tot de voeten j plaata I hij na van me- 1 ?j5 gaan. Het I ladelijik naar 'en ervaringen 'h slechts hier- de toepassing rr de grootset ndsche radio- it begeerd en vorige week unner een po- i zoo’n toestel krijgen. Com dat de regeenigen heden Let waardoor Zaterdag heeft de Volkenbondscommissie voor veiligheid en arbitrage de algemeene besprekingen omtrent het verdrag voor de maatregelen ter vermijding van den oorlog vanwege den Volkenbondsraad beëindigd. Men heeft zich er mede tevreden gesteld slechts de verschillende zienswijzen der af-" zonderlijke regeeringen aan te hooren, zon der een zakelijke beslissing te nemen. De beraadslagingen worden thans in de afzon derlijke redactiecommissies voortgezet. De practische formuleering en -de uit werking van ’t verdrag zullen plaats heb- spor Bij de Duil ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den betorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de betorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewope advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. TEL. 886. uitvinding in arm gegoten, lectro-dynami- ich", direct uit 1 de weergave atuurgetrouw, st eenvoudig. offer” werden gemaakt. De verder binnenkomende berichten om trent den toestand in Indië brengen weinig nieuws. Het gevaarlijkst acht men de situa tie te Pesjawar, waar een vergaderings- verbod is uitgevaardigd. Te Bombay ver schijnen nog slechts twee Indische dagbla den, terwijl alle andere Indische bladen hun verschijnen hebben stopgezet, als protest tegen de perscensuur. Lord Irwin, de Onder-koning van Indië, heeft wederom een bijeenkomst gehad met een aantal Indische leiders, waarbij hij pogmaals heeft gewe zen op de bereidheid van het Indische be- met de kort geleden te Peshawar plaats gehad hebbende dienstweigering van Indi sche troepen, heeft dit feit toch bezorgd- neid in Engelsche kringen gewekt. Het bestuur van de Europeesche vereeni- ging te Bombay heeft een schrijven gericht aan den gouverneur der provincie Bombay waarin verlangd wordt dat de regeering in de toekomst scherpere maatregelen zal treffen om de orde te handhaven, aanvallen te straften, demonstraties te verbieden en actie te voeren tegen Gandhi's campagne. BU1TENLANDSCH NIEUWS, DL11SCHLAND. Vrijspraak in het prpces-Falcke. Na een proces van 16 dagen, is te Ham burg uitspraak gedaan in het proces Falcke (het schip, d^t wapens vervoerde voor Ve- nezoiaansche opstandelingen). Al'e be klaagden werden vrijgesproken. De kost'-n van het geaing zijn voor rekening van den Staat. De afdeeling van de „European Associa tion” te Bombay heeft zich met een brief gewend tot den gouverneur, waarin zij er bij de regeering op aandringt krachtiger op te treden, tflgeinde de wet en orde te handhaven en allen te arresteeren, die het volk ertoe aansporen de wet te overtreden. De tegenwoordige politiek acht zij zwak en tengevolge daarvan worden de voorschrif ten van de wet veracht. De afdeeling houdt tegen-propaganda voor noodzakelijk. Zij verzocht de regeering een communi qué uit te vaardigen, dat van tijd tot tijd den werkelijken toestand eens laat zien en dringt er bij de regeering op aan de politie bij te staan, aangezien in het verleden ver schillende politieambtenaren tot „slacht- Al wie niet haten kan wat haat ver dient, kan ook niet liefhebben, wat liefde waardig is. Brugge plechtig gevierd. Des ochtends .werd een mis geclebreerd in de St.-Walburgis- kerk; daarna werd in het stadhuis een bij eenkomst gehouden, waar redevoeringen werden uitgesproken ter eere van den groo- ten dichter. O.a. werd het woord gevoerd door prof. Van Ginniken, van de ILK. Uni- versjteit te Nijmegen, die de Nederlandsche schrijvers vertegenwoordigde. Later op den‘dag heeft het Belgische ko ningspaar in aanwezigheid van tal van autoriteiten en een enorme menigte Het monutnent van Gezelle onthuld. FRANKRIJK. Doumergue naar'Algiers. Herdenking van de verovering door Frankrijk. President Doumergue is Zaterdagmiddag per schip naar Algiers vertrokken. Zondag is hij aan de kust van Noord-Afrika geland. Daarmede zullen de officieele feesten ter herdenking van het feit, dat 100 jaar gele den de verovering van Algiers voor de Fran- schten begon, aan vangen. Honderd jaar geleden was Algiers door de Frinsdhen ingenomen, doch het duurde nog ruim 15 jaar, voordat 'het Fransche ge zag voldoende bevestigd was. Vooral de strijd tegen Abd el Kader was eeei hard nekkig. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. uiten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; i Telef. 88. Postrekening 48400. Het Youngplan zal heden in werking treden. De besprekingen te Genève. Gandhi gearresteerd. op de bereidheid van het Indische be stuur om aan de wenschen der Indiërs te gemoet te komen, en op den vasten wil der regeering, om de rust en orde te hand haven. De Engelsche bladen van gistermorgen richten een ernstige vermaning aan de re geering, om strenger tegen de ordeverstoor ders op te treden. Te Londen is gisteren een Indisch vorst aangekomen, teneinde een bespreking te hebben met den Onder-staatssecretaris voor Indië. ben in de redactiecommissie. Bij het algemeene debat zijn de oude, constitutioneele, tegenstellingen ten aan zien van het veiligheidsverdrag op nieuw naar voren gekomen. Het Fransch-Poolsche standpunt ver- eischt nieuwe practische veiligheidsgaran ties en wenscht de instelling van een con trole- en sanctiesysteem, waardoor het den Volkenbondsraad mogelijk zal z(jn bij ge schillen zijn beslissingen door te zetten. Dit zijn de oude denkbeelden van het pro tocol van Genève, welke iederen keer weer door de Franschen worden aangevoeld. Een controle- en sanctiesysteem, dat ver der gaat dan de tegenwoordige bepalingen van het Volkenbondsstatuut, wordt thans door Italië en Duitschland, alsook door de Engelsche arbeidfersregee’ring, van de' hand gewezen. De hoofdredactiecommissie, die thans de aangelegenheid verder zal behandelen, staat onder voorzitterschap van dr. Benesj, den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken, terwijl verder Belgia, Duitschland, Engeland, Nederland, Frankrijk en Po len vertegenwoordigd zyn. De president van de veiligheidscommissie is eveneens lid dezer commissie. SPANJE. Bloedige botsingen te Madrid. Een roode vlag op het Univerah teitsgebouw. De studenten te Madrid zijn, naar de Tele graaf verneemt, zeer verontwaardigd over de houding der politie bij de aankomst van prof. Unamuno. Zij besloten althans, in ver band melt het optreden der politie een pro teststaking van 24 uur te houden. Een groot aantal studenten verzamelde zidh voor het gebouw der Meddsahe Facul teit. Zij gaven hun ontevredenheid duidelijk te kennen en een aantal hunner slaagde er in, op het Universiteitsgebouw de roode vlag te hijschen. Toen de menigte op hèt plein voor het gebouw de roode vlag bemerkte, betuigde zij op luide wijze haar instemming. ,,Weg met de dictatuur van Berenguer, leve de republiek” waren de kreten, waarmede de vlag begroet werd. De politie zag ach weldra genoopt in te grijpen en het kwam daarbij tot ernstige botsingen met de studenten. Dezen wierpen steenen naar de politie-ruiters, Waarop de agenten een charge uitvoerden. Talrijke stu denten werden gewond en ongeveer 25 hun ner werden gevangen genomen. Naar verluidt, staat in het algemeen de be volking echter,vrij sceptisch tegenover deze studentenactie. ROEMENU. Een sprinkhanenplaag. De strijd met kracht aangebonden. Onder leiding van den minister van land bouw en den gouverneur van Wallachye is in het Zuiden van de Dobroedsja de strijd tegen de sprinkhanen met groote kracht be gonnen. Er zullen loopgraven worden ge maakt, van waaruit men de sprinkhanen levend projectiel tegen het lijf gevlogen. Een greep en daar had hij een van zijn beide jeugdige spruiten bij het. fladderende nacht hemd te pakken. Wat voer jij hier uit’ bulderde de ver toornde vader. —Max Max Wat is er met Max’ Max heeft me de trap afgegooid —Wat 4 Dat jok je riep een andere jongens- steni boven aan de trap. Hij jokt het, vader. Mnritz wilde nog even den nieuwen leerling zien en toen heb ik hem een handje gehol pen Wacht maar, ik zal je ook een handje helpen, riiompelde Engelbert Friedrich, nam Max onder zijn arm als een bundeltje wasch- goed en ging naar boven. Eenige minuten later <kon men het krachtig rhythmische geluid hooren dal pleegt te ontaAoan, als een beleecfigde vader een executie voltrekt aan zijn schuldigen zoon. Heinrich Pfalzdorf was op de binnen- -- even blijven staan. Verbaasd keek naar de groote schuren, gewelven, op- slavplaatsen, het laboratorium en de zol- dlers. Het meeat echter interesseerde hem het heerenhuie, waarin zich ook de apotheek bevond. Dit tryteche gebouw was fen eeuw gele den nog een machtige grafelijke bevatting, lichtte Barenfeld hem in. Uit het Duitedh van RUDOLF HERZOG. 5 Nadruk Verboden. Toen hij op het perron kwam, klonk henj een krachtig: „Goeden avond, meneer Bii- renfeld”, in de doren. Drommels Hannes, hoe kom jij hier? Ik dadht dat je naar je zuster was! Daar ben ifc ook geweest, meneer Ba- renfeld, maar ik ben wait vroeg eni de bagage van den nieuwen dragen. En Hannes liep, zijn, pet in den handen spanen rollend, achter de bedrijfsleider aan. D« reizigers stapten uit den trelin en stroomden naar den uitgang. Het scherpe “og van Baren feld monsterrite de menschen één voor één, toen ging hij plotseling op een jongeman af, die nog bezig was zijn ba gage uit de coupé te halen Meneer Pfnlzdorf? sprak hem aan. Het jongmensch nam dadelijk zijn hoed en Barenfeld keek in een intelligent, .«lap geeidht. "Mijn naam is Pfalzdorf, bevestigde hij. .7' Ik Hen blij dat ik u direct gevonden Barenfeld, bedrijfsleider bij de firma Toen de bel ging, was de apotheker móei- zxam van tafel opgestaan en de trap afge daald. Meneer Rose Hep als een schaduw achter hem aan, Die jongeman wordt ontvingen Als een vorst, vulde de provisor aan cn het viel uit den toon, waarop hij dit zei, niet op te maken, of zijn opmerking prijzend of afkeurend moest worden opgevat. Als een vorst! herhaalde de apotheker. Hij stond nu op den drempel van de gang deur; ongenaakbaar en in het volte besef van zijn waardigheid, wachtte hij den nieu wen leerling, die, begeleid do» Barenfeld, op hem toetrad. —Hier breng ik u meneer Pfalzdorf, zei de bedrijfsleider, ik hoop dat hij een sieraad van de zaak zal worden. Meneer Friedrich nam met critisdhï blik ken den jongen van - op. Zoo zoo, dus jij bent Pfalzdorf, zei hi] eindelijk. Ik hoop dat d€ wensoh nper Blirenfeid in vervulling mag is het beide dat je nu maar dad bed gaat, dan kun je mprgen frisch en opge wekt je nieuwe taak beginnen. Frisoh en op gewekt,. dat is het parool voor cederen dag Morgen hoor je wel nadere bijzonderheden Goeden nacht. De Heer zegene je ingang. Alle duivels, schreeuwde hij opeens, terwijl hij zich omdraaide en met zijn beide handen naar zijn buik greep. Alsof het uit een kanon was weggeedhoten, wae hem een Een verdachte vondst. Wapenen in Duitschland bij een D~>rtclub ontdekt. Mzuitsciie marine-sportolub en in de woning van den leider, regeeringsraad dr. Lubben, zijn wapenen gevonden, in verband waarmede Lübben en nog twee bestuursle den van de club in hechtenis zijn genomen, Zij ontkenden echter bij him verhoor, dat de wapens voor een of ander doel van hoog verraad moesten dienen. De politie stelt zioh voorloopig öp het standpunt, dat de wapenen voor oefenin gen bestemd waren, te meer daar zij goed gepoetst en in vet gezet waren. Aangezien de club ^voornamelijk jonge lieden telt^ is aan te n^ijen, dat de oud- oFFTcderen, die ook tot de club behooren, de jongere leden van de club onderricht heb ben gegeven in liet gebruik van deze wa penen. Naar verluidt, moet in de club eeu mdJ/Ltaire tucht hebben geheersolit en ook zouden er oefeningen gehouden zijn. De po litie tracht thans vast te stellen, tot welk doel deze oefeningen en de opleiding in het gebruik der wapenen moesten dienen. Ook zijn er handgranaten gevonden, die van slaghoedjes voorzien waren. BELG1E. De wereldtentoonstelling te Luik. Het doel der tentoonstelling. Koning Abert huldigt, de stad Luik. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid heeft Zaterdag ■1— een week na de opening van de wereld tentoonstelling te Antwerpen te Luik de plechtige opening plaats gehad van de ten toonstelling voor groot-industrie, toegepaste wetenschap en oude Waalsche kunst. Omstreeks twee uur arriveerde koning Albert, koningin Elisabeth, het kroonprin selijk paar en prins Karei, alsmede de mi nister-president Jaspar en de minister van arbeid, nijverheid en sociale voorzorg Hey man, per koninklijken trein aan het station des Guillemins, waar zjj werden ontvangen U dan maar gerust hij mij. Daar Itebt u uw toekomstig verblijf al! ging hij na een oogen- olik voort. Hqinrich Pfalzdorf bleef een moment stil staan. Grijs en massief verhief zidh het ge bouw, waar hij twee jaar zou moeten wonen, voor zijn oogen. Het leek den jongen alsof de groote voordeur steeds grooter werd, tot dat hij ervan duizelde en de witte zwaan, die boven het deurkozijn troonde, scheen met zijn vleugels te klappen. De arme Hein rich kreeg een vreemd gevoel van beklem ming. Barenfeld had inmiddels een arm on der den zijnen gelegd en trok hem lachend mee. U begint een nieuw leven en treedt een nieuwe wereld binnen, zei hij op opgewek- ten toon. Hoofd maar omhoog, jnwieer Pfalzdorfyf s Heinrich knikte alleen maar ei/ zag zjJq metgezel niet dankbaren blik aan.l Barenjeld gaf een korten, kradntigen ruk aan de bel Een oogenblik bleef het srt.iltoen hoorden ze beweging in het portaal. Doree knipte het licêit aan en deed de deur open. Zijn eerste blik gold Hannes, di<> de bagage torate. —O deugniet, gromde hij, daarom moest je naar je zuster, dat je met het dragen van de bagage een paar borreb kon verdienen! Toen ontdekte hij den nieuwen volontair en zijn gezicht klaarde op Maar toen hij de vioolkist zag, kwam er een blijde glans op zijn gezicht. Goeden avond, meneer Pfalzdorf, riep hij joviaal, als kende hij den nieuw aange komene al jaren en jneteen gooide hij, met een uitnoodigend gebaar, de zware toegaags- iHedenmorgen vernemen wij dat Gandhi in den afgelopen nacht is gearresteerd. De arrestatie welke plaats had in de nabijheid vin Surat geschiedde op grond van overtreding van een verordening datee- rende uit het jaar 192TT Na zyn arrestatie werd Gandhi met een trein naar Burve op 60 K.M. afstand van Bombay vervoerd en van daar met een ge sloten auto vervoerd naar de gevangenis te Poona, 150 K.M. ten Z. O. van Bombay gelegen. In de gevangenis te Poona zal Gandhi voorloopig verblyven indien niet onmiddellijk na zijn arrestatie een gerech telijke vervolging tegen hem wordt inge steld. Te Bombay hebben de autoriteiten be langrijke maatregelen genomen om onlus ten en demonstraties tegen te gaan. Tot nu toe heeft de Britsche regeering geen nadere verklaring met bijzonderheden omtrent Gandhi’s arrestatie gedaan. Ook de Indische ochtendbladen van he den geven geen aanwijzing welke bepaalde gebeurtenis de onmiddelljjke aanleiding tot Gandhi’s arrestatie is geweest. Berichten over een blijvenden emstigen toestand komen slechts, zoo vernemen wij, van de Noord Westelijke grens van Indië. De verordening waarbij een vroeger ver bod tegen het houden van vergaderingen weer in werking wordt gesteld vindt haar oorzaak in de onrust welke onder verschei dene sterke stammen in het N. W. heerscht. Hoewel verklaard wordt dat het dezer dagen opnieuw bezetten van de post van Britsch commissaris aan de N. W. grèns niet in verband staat met de onlusten of Engelbert Friedridh, stelde de ander zidh voor Van harte welkom, meneer Pfalz dorf. Ja dat uw bagage? Ja, veel ie het niet. Met weinig bagage is het gemakkelijk reizen» verklaarde Barenfeld vriendelijk en hij voedde ei aan toe, terwijl hij op een viool kist wees, die de jongeman bij zioh had Doet u aan muziek? Mijn vader was dirigent. Die heeft mij al heel jong vioolspelen geleerd. Vooruit Hannes, beval Barenfeld den loopknecht, die de bagage reeds met een touw had saamgelx>nden en over den schou der had gegooid. Den kortaten weg naar huis Hij wilde toch maar liever niet langs den Rijn gaan, zooals hij eerst van plan was ge weest. Was hij misschien bang da* da visi oenen, die hem op den heenweg hadden ge kweld, zouden terugkomen of zag hij aan de ■opan gelaatstrekken van Heinrich Pfalzdorf, dat deze jongen geen indrukken van buiten behoefde om te weten wat goed en mooi was? Hannes liep voorop en af en toe keek hij om naar den jongen volontair, die met een keurige winterjas aan. slank en ferm naast den bedrijfsleider liep. Barenfeld had direct sympathie opgevat voor den aardigen, be schaafden jongen, en hij besloot hem ónder zijn bijzondere bescherming te nemen. Uw oudere zijn beiden overleden? vroeg hij op deelnermenden toon. Ja meneer Barenfeld. Ze stierven beide twee jaar geleden veertien dagen na elkaar. Mijn ouders zijn ook vroeg gestorven, vertelde Barenfeld U staat dus heelemaal alleen? Nu, als u iemand noodig hebt, komt door burgemeester Neujean en den gouver neur der provincie. Een zangkoor bracht eenige liederen ten gehoore. In open hofrijtuigen werd naar de groote feestzaal gereden, waar de opening, plech tigheid plaats vond. Een enthousiaste me nigte juichte den koninklijken stoet op weg naar de tentoonstelling geestdriftig toe. Allereerst werd het woord gevoerd door het Kamerid Gérardon, voorzitter van het uitvoerend comité, die den hoogen gasten welkom heette en het doel der tentoonstel ling uiteenzette. Naast de Antwerpsche ten toonstelling is die van Luik op haar plaats, niet omdat het feest der Vlamingen door allen gevierd wordt, doch het eeuwfeest van geheel België, dat ook de Luikenaars liefhebben. Nadat de heer Emile Digneffe, oud-bur- gemeester van Luik en voorzitter van den Raad van Beheer der tentoonstelling koninklijke familie had begroet, nam mi nister Heyman het woord. Aan 't slot van zijn welsprekend betoog, waarin hij hulde bracht aan allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van de tentoonstel ling, wees spreker op het doel van de ten toonstelling, n.l. den volkeren te toonen wat België op industrieel gebied vermag. Zij is tevens een symbool van den vooruitgang der techniek en een les van de daad, die een aanmoediging moet zijn voor de stad en het land. Het slotwoord werd uitgesproken door koning Albert. Allereerst bracht Z. M. hul de aan de stad Luik. Hij herinnerde aan de groote staatslieden, die de stad had voorge bracht en wees op de beteekenis van Luik als nijverheidscentrum en van de universi- teit, waarna hij de tentoonstelling voor ge opend verklaarde. Vervolgens werd een rondgang over het tentoonstellingsterrein gemaakt, waarbij de hooge gasten een défilé van niet minder dan 1500 motorrijders in oogenschouw had den te nemen. Na dat een bezoek was ge bracht aan de noordelijke afdeeling begaf het hpoge gezelschap zich per boot naar den zuidelijken sector. In het feestgebouw in het Boveriepark had des avonds een gala-diner plaats, dat werd aangeboden door de gemeentelijke autoriteiten. De koning hield een tafelrede, waarin hij gewaagde van een spoedig be gin der werkzaamheden voor het kunaal LuikAntwerpen ,dat van groote beteeke nis voor den bloei van de stad Luik moet worden geacht. Om half elf keerde de koninklijke familie naar Brussel terug. Des avonds hadden in de geïllumineerde stad talrijke feestelijkheden plaats. Het be roemde mannenkoor „Legia” en de Disci ples de Grétry luisterden de plechtigheid op. Guido Gezelle's honderdste geboortedag. Plechtige viering te Brugge. De honderdste geboortedag van den groo- ten Vlaamschen dichter Guido Gezelle is in deur van „De Witte Zwaan” wijld open (illlINHECOIIUM

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1