ood E’S I Ifabriek FIE TAAN I -1 t I i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ff0,|ll737l Donderdag 8 Mel 1930 3 IT IK IS verkrijgbaar BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen feuilleton. In de „Witte Zwaan”. Young leening. De nationalistische beweging in Britsch-lndië. aaa gisteravond loedarmoede, 50 ER HOOFDSTUK IV. r 70 ct. J E i 60 124. 480. Da ontwapanings-commissie. Een schrijven van Jhr. Loudon. Overeenstemming bereikt inzake de -i__—•- -..-I - I I b vriend >lik zijn geregelde kuufr be bloed en verstrekt ^opgewektheid. Hon- pen had. 12 fl. 21.—. Elisabeth Keihberg, thans verbonden ue Metropolitan Opera te New-ïork, toeft momenteel in üuitschland en gisteravond met groot succes een concert in het Gewerbehaus. Direct na afloop van het concert werd zij opgewacht door deurwaarder met een schuldvordering een bevel tot inhechtenisneriung voor geval, dat het gevorderde bearag niet middellijk betaald werd. Het betrof (lOUNJIE COURANT. Uit Salamanta wordt nog gemeld dat de studenten aan de Universiteit aldaar' den teruggekkeerden professor Unamuno op enthousiaste wijze hebben ontvangen waar bij een gedenksteen voor Primo de Rivera en voor den minister van onderwijs onder Primo’s bewind werd vernield. zaamheden op 15 Mei a.s. zal kunnen aan vangen. Naar aanleiding van zyn besprekingen te Genève heeft de voorzitter van de Ontwa- peningscomnussie van den Volkenbond, de Nederlandsche gezant te Parijs jhr. Lou don, een schryven gericht aan alle in de commissie vertegenwoordigde regeeringen, waarin het Fransche standpunt wordt uit eengezet, n.l. de meening dat het ©ogen blikkelijk bijeenroepen van de Ontwape ningscommissie met het oog op de thans be staande technische moeilijkheden geen aan beveling zou verdienen en dat de beslissing over de voortzetting van de ontwapenings- werkzaamheden dient te worden overgela ten aan de Assemble van den Volkenbond in September a.s. De brief van jhr. Loudon zal binnen enkele dagen gepubliceerd wor den. Jhr. Loudon had voorts een onderhoud met den Duitsohen gedelegeerde in de Vei- ligheidscommissie, Goeppert, die den voor zitter der Ontwapeningscommissie te ken nen gaf, dat de Duitsche regeering zich haar houding voorbehoudt en elk nieuw voorstel van het bijeenroepen der Ontwa peningscommissie afwijst. Van Duitsche zyde is men van meennig, dat het secreta riaat van den Volkenbond in Juli a.s. vol doende gevorderd kan zijn met de techni sche voorbereidingen, om het bijeenroepen der Commissie mogelijk te maken, teneinde dan naar aanleiding en in aansluiting op de te Londen genomen ibesluiten betreffende de ontwapening ter zee de kwestie van de ontwapening te land te behandelen. een en het on een re kening uit het jaar 1925, waarmede Elisa beth Keihberg met acoord ging. Het ging om ’n provisie-vordering van n Berlynsch concertbureau ter hoogte van 82.000 Mark. Begrypelykerwyze was het hooge bedrag niet dadelyk by elkaar te brengen en de zangeres was verplicht zich ter beschikking te stellen van de autoriteiten. In den loop van den nacht werd echter door een genees heer in dienst van de justitie geconstateerd, dat Elisabeth Rethberg lydende was aan een lichte keelontsteking en niet in een toe stand was, om in hechtenis te worden ge houden. Vroeg in den morgen kon zij dan ook haar woning weer opzoeken. Hevig onweer boven Beriyn. Schade door een wolkbreuk aangericht. van de stad. De schade aan de te velde staande gewassen en vruchtboomen toege bracht, is zeer groot. De 20-jarige zoon en de 15-jarige dochter van den caféhouder Richard uit Willingshain, die een uitzicht toren beklommen hadden om te zien of h’t onweer wegtrok, werden door den bliksem getroffen. Het meisje werd op slag ge dood, terwü haar broeder verlamd is. Wat in Duitschland wel moge lijk is... De Pruisische landdag heeft een motie aangenomen om de radio vry te houden van alle partijpolitiek. BELGIË. De Leeuw uit de gevangenis ontslagen. De reden onbekend. De Vlaamsche soldaat De Leeuw, die ter zake van het niet gehoorzamen aan een hem in het Fransch gegeven bevel, tot drie maanden en 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, is gisteravond uit de gevange nis ontslagen. De reden is niet'bekend. SPANJE. Een mislukte Staatsgreep te Madrid. In de vroege ochtenduren werd heden morgen in Madrid bekend dat de generaal Martinez Anido te Madrid en Barera te Barcelona in den loop van dezen nacht voornemens waren de regeering Beranguer met behulp der militairen in beide steden, voornamelijk de huzaren regimenten ten val te brengen. Zij konden hun plannen echter met ten uitvoer brengen, aangezien het grootste deel van beide garnizoenen wei gerden eraan mede te doen Toen de regeering van het gevaar waarin zij zich bevond, op de hoogte werd gesteld, liet zy onmiddellijk de beide generaals in hun woning aTreéteerén, waar zij voort oo'pig onder bewaking mochten blijven. Bijzonderheden over de voorbereiding van deze nieuwe staatsgreep zyri nog niet bekend, doch het staat vrijwel vast dat de studentenonlusten van de laatste dagen, waarbij de huzarenofficier levensgevaarlijk werd gewond er de onmiddellyke aanleiding toe schijnen te zijn geweest. Zoodra de republikeinen het geval ver namen kwamen in de woning van den voor malige minister Villanueva de professoren Maranon en Sanchez Roman, de voormalige ministers Sanchez Guerra en Malquiades Alvarez de generaals Riquelme en Aguilera en de leiders der republikeinen Serroux en Domingo bijeen om de situatie te bespre ken. Zij besloten ingeval de staatgreep zou lukken tot het uiterste tegenstand te bie den, wat verbitterde straatgevechten zou hebben beteekend. In verband hiermede wordt van welingelichte zijde vernomen dat de Koning voornemens zou zyn zoo spoedig mogelyk een liberale regeering te vormen met als minister president den voormaligen minister Santiago Alba, die tijdens de dic tatuur uit het land verbannen was en te Parys verbleef. Te Madrid heerscht op het oogenblik vol komen rust. sprong was Hednridi uit bed en i kleeren aan. Zijn de andere heeren al op? vroeg hij Ik wek u voor taan het eerst, was het antwoord dat die roode salamander - Wie? Meneer de provisor Rose, bedoel ik, neemt u me niet kwalijk1 Dat de provisor er bij den baas niet over kan opscheppen, dat hij eerden beneden is dan.de leerling. Is hij zóó? proestte Heinrich, die zijn gezicht in de kom met wasctiwater gedom peld had. Dat zult u zelf wel merkenMaar daar hoeft u niet bang voor te zijn. Hij is toch maar provisor I Zachtjes klopte Dores op de deur links. Meneer Barenfeld! Goeden morgen, nie reer Barenfeld. Morgen Doresi k ben al op, hoor. Zijn ze allemaal al wakker? Allemaal, meneer Barenfeld, Hannes maakt de kachels al aan. Daarop liep Dores naar de rechteehe dieur, waarachter zich Rose’s Oostersch apparte ment bevond. De huisknecht gaf Heinrich een knipoogje en sloeg toen met gebalde vuisten dreunend op de deur. Zeven uurdonderde hij met een stem alsof hij een doode tot het leven wilde terug- b tengen zeven uurl Van binnen klonk een luide verwensching welgemeend en hartgrondig, en onmiddellijk daarop werd een voorwerp tegen den bin nenkant van de deur gesmeten, dat te oor- deelen naar het lawaai dat er door werd ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et by slag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerdea prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Met betrekking tot de gebeurtenissen van Dinsdag te Delhi hebben de autoritei ten te Simla een officieele verklaring uit gegeven. Een afdeeling politie, aldus wordt medegedeeld, die per vrachtauto vervoerd werd, geraakte tusschen een troep opstan delingen en werd met een hagelbui steenen bekogeld. Een beambte werd door de me nigte door de straten achtervolgd. Troepen en pantserwagens werden daarna gerequi- reerd om de orde te herstellen. De by deze ongeregeldheden geleden verliezen worden in totaal op 300 geraamd. De incidenten begonnen, toen de arbeiders poogden voor de regeeringsgebouwen posten neer te zet ten. De plaatsvervangende chef van het po litiecorps werd eveneens aangevallen, doch hij werd spoedig door de politieversterkin- gen ontzet. Later werd een aanval onderno men op een drietal wagens vol politie beambten. Een der wagens werd door het gepeupel omsingeld. De pogingen om de in gesleten politiebeambten te bevrijden, mis lukten, waarop een versteridngsafdeeling een salvo op de menigte opende. De politie had zes gewonden. Het aantal dooden aan inlandsche zyde is niet bekend. De Woensdag is over het algemeen rus tig verioopen. Te Bombay vond een reus achtige massabetoogmg plaats, waaraan ongeveer 100.000 personen deelnamen. De afgetreden - voorzitter van de wetgevende vergadering, Partei, verklaarde, dat de sociale boycot der Britsche ambtenaren een der beste middelen is in handen van het Indische volk. Voorts zyn het niet betalen van de land pacht en de economische boycot uitsteken de strijdmiddelen om de regeering van alle kanten mee te bestrijden. Het Britsche be stuur mag, zoo zei hij, op geen enkel front met rust worden gelaten. Patel verklaarde noch voor zich zelf, noch voor zyn vy ancien den rust te wen- schen. Zoolang het Indische volk niet vast besloten is het Britsche bestuur op alle mo gelijke manieren tegen te werken, verspilt het noodeloos ttfd. Thans moet onvoorwaar- delyk de vrijheid van het Indische volk worden verkregen. Uit Surat wordt gemeld, dat thans een marsch wordt voorbereid naar de zoutmijn te Dharasaha, waaraan ook Gandhi’s zoon, Manilal, zal deelnemen. De leiding berust bij den opvolger van Gandhi, den voorma- ligen rechter, Adhas Tyahji, die een groote menigte aanhangers uit verschillende dee- len van Indië naar Dharasaha zal brengen. Slaapt gij slecht? ig? Suizen in het De conferentie der vertegenwoordigers van de ministeries van Financiën der schuldeischers staten en het Duitsche Mi nisterie van Financiën, is het gisteravond tens geworden over de uitgifte van de Young-leening. De koers van uitgifte zai 98 pet. bedragen. De obligaties, die van halfjaarlyksche coupons zijn voorzien, zullen in een tijds verloop van 35 jaren worden afgelost. Aan de .circulatiebanken der landen, die aan de uitgifte meewerken zal een provisie van 0.1 pet. worden uitgekeerd. Maandag a.s. zal de Raad van Beheer van de Bank van Internationale Betalingen te Bazel verga deren om de te Parys tot stand gekomen overeenkomst te bestudeeren. Vervolgens zal de tekst door de juridischen adviseur worden nagegaan, waarna de gedelegeer den der Bank, der Ministeries van Finan ciën en de vertegenwoordigers der Emis- aiebanken opnieuw zullen bijeenkomen om de overeenkomst definitief vast te stellen. Kort daarop zal een tweede zitting van den Raad van Beheer der Bank van Internatio nale Betalingen plaats hebben. Men neemt aan dat de Bank haar werk ten vriend’lijk en zacht: „goeden morgen!" Verlicht heel den dag onze zorgen. Een vriend’lijk en zacht: „goeden nacht!” weft ons voor de zorgen van morgen weer kracht. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA btf onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Intere 82- Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. de familie boven, legde Barenfeld uit. Meneer Friearich is dan gewoonlijk in de apotheek om den provisor af te losen Overi gens komen we al heel weinig met de familie in aanraking. Woensdagsavonds ben je van zeven uur af vrij. Van de Zondagen moeten we om’ de veertien dagen dein morgen opof feren om het dringendste deel van de poet te bdh|aairielenDat gullen we voortaan om beurten doen. Het overige zae je vanzelf wel. De hoofdaaali is- vraag me zooveel moge lijk daar leer je het meestowan. En het zal wel eens gebeuren, dat ik een zwart gezicht zet, maar trek je daar maar niets van aan. In <te zaak ben ik voor zakten altijd te vin den. En nu zullen we eens kijken wat de post heeft gebracht. Toen riep hij Hannes en hij wilde dezen juist zeggen, dat het ontbijt van den provi sor maar <?p diens kamer moest worden ge bracht, toen deze plotseling verscheen en met een norech „goeden morgen”, ging zit ten. De provisor bleek er ook overdag exo tisch uit. te zien Zijn roode haren glommen van de pommade, en daartegen contrasteer de zijn met zomereproeten bezaaid geaicht allergekst. Om zijn broodmager gezicht fladderde een opzichtig bruin pak. Nadat hij zich aan tafel had gezet, slurpte hij gracieus zijn koffie, waarbij hij een sassend geluid maakte als hij de lucht door een hollen tand zoog. Barenfeld scheen dit muzikale ontbijt niet zeer te waardeeren, hij bleef naast Hein rich bij het schrijfbureau staan met een stajiel ongeopende brieven vóór zich en waclutte kalmpjes tot de heer .Rose zijn maal tijd had voleindigd. Daarop wendde hij zich BUITENLANDSCH NIEUWS. DUlïaUHLAND. Onaangename nacht van een zangeres. Nauwelijks aaa een arrestatie ontkomen. Te Dresden heeft zich gisteravond n eigenaardig voorval aigespeeid. De vroege re kamerzangeres by de opera te Dresden, aan ver gal Zware hagelslag. Een hevig onweer, dat itoet een wolk breuk gepaard ging, heeft gistermiddag boveït Beriyn gewoed. Van naïf 5 tot* 6 uur vielen de stortregens neer, zoodat talrijke straten en kelders onder water liepen. De omvang van de door het water aangerichte schade is nog niet te overzien. De brand weer werd meer dan 100 maal gealarmeerd, zoodat alle spuiten van de verschillende posten voortdurend onder weg waren om het water uit de kelders van de overstroom de straten weg te pompen. By een hevig onweer, dat boven Karolinenhof by Schmöckwitz woedde, werd een huis door den bliksem getroffen en geraakte in brand. Het noodweer heeft zich ook boven Span dau en Fehlesdorf geducht doen gelden. Ook in deze plaatsen is veel regen en hagel gevallen. De hemel verduisterde, zoodat het verkeer byna overal stilstpnd. Te Beriyn waren de riolen in den tyd van een oogen blik overvol, zoodat het water niet meer weg kon stroomen. De personen, die zich op straat bevonden, zochten ten spoedigste een schuilplaats in de portalen van die huizen en in de café’s. Ook boven het .Fuldadal tusschen Krrüll en Rhön heeft gistermiddag een waar noodweer geheerscht, dat van zwaren hagelslag vergezeld ging. Te Hers- feld liepen vele akkers en velden onder water. Reusachtige watermassa’s werden uitgestort over de lager gelegen gedeelten \eroorzaakt, een van de zware schoenen van den provisor moest zijn. Ah ha! lachte Dores er komt leven in de brouwerij. Ik wou dat ik hen» des nachts ook eens op zoo’n manier uit zijn zoeten slaap kon halen dat hééft hij wel aan nis wixüend Dores, over het resultaat van zijn wek- methode ten zeerste tevreden, begaf zich naar Jette, die hij te kennen gaf dat hij heel niet afkeerig was van een bakje warme kof fie. Heinrich was juist klaar met zijn toilet, toen Barenfeld zijn kamer binnentrad. Dp bedrijfsleider wensohte zijn jongen goeden morgen en liet een oogenbl cogen op hem rusten. Heb je niet nog een ouder pak? vroeg hij. Voor het werk dat je te doen krijgt zijn de oudste kleeren nog te goed. Bij hét. ronidkruipen tusschen de vaten en balen zijn je kleeren gauw naar de maan. Dapkbaar voor xleni goeden ra*ad, trok Heinrich dadelijk een ander pak aan, dat er niet meer zoo mooi uitzag. Heit ziet er nog haast te mooi uit, oor deelde Barenfeld. Je hoeft je heelemaal niet te gene eren. De eerste maanden zal je wel grootendeels in het pakhuis moeteh doorbrengen om volledig op de hoogte te ko men van de verschillende artikelen. Klaar? Prachtig, ga dan maar met me mee. Ze staken de binnenplaats over naar het kantoar, dat rich vóór in het hoofdgebouw, naast de apotheek bevond. Hier stond de tafel gedekt en de bedde heeren zetten zich aan het ontbijt. s Middags en avond» eten we met H ■^°e<len Inor^en> m€öeer Pfalzdorfl “nrich deed zijn oogen open en keek het goedmoedige, ongeschoren gezicht van Dores. Is het tijd om op te staan? vroeg de wt8«nan slaperig. Kwart voor tzeven, meneer Pfaladorf. koffie te zetten. Wie is Jette? tie. ja ziet u... Jette is een knap mensje, de keukenmeid van „De Witte Zwaan”. Met eert i schoot zijn Uit het Duitsdh van RUDOLF HERZOG. 8 Nadruk verboden. Konrad Barenfeld stond voor het raam. Rij keek naar de binnenplaats, die doodstil laK in het zjlveren licht van de maan en hjn bhk dwaalde naar de grijze muren van hcerenhuis, naar den linkervleugel en bet r- «Mnbere onttrekken van ITALIë. De vlootbouw in 1930. Een antwoord op de Ffansche commentaren. Naar aanleiding van de commentaren in een groot <leel der Fransche pers over den Italiaanschen vlootaanbouw in het loopende jaar, doet men, naar het Hbld. verneemt, in Italiaansche marinekringen opmerken dat deze commentaren blijkbaar geen reke ning houden met den werkelyken toestand zooals deze met name aan den dag treedt wanneer men de gegevens over het op sta pel zetten van schepen der beide landen ge durende de laatste zeven jaar nagaat. Met 1924 te beginnen waren de Italiaansche en de Fransche aanbouw de volgende, blijkens een document van niet twyfelachtige her komst, n.l. het rapport van den Franschen minister van marine Dumesnil: 1924 Italië 19.105, Frankryk 21.270; 1925 Italië 20.815, Frankryk 12.700 ton; 1927 Italië 50.800, Frankrijk 38.325; 1928 Italië 30.500, Frankrijk 32345 ton; 1929 Italië 39.200, Frankryk 42.425 ton; 1930 Italië 48.000, Frankryk 43.200 ton; totaal Italië 205370, Frankryk 223.555 ton. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat de vlootaanbouw van beide landen, behoudens onvermijdelijke schommelingen naar boven of naar beneden voor elk jaar over het ge heel genomen gelijkwaardig is- De Italiaan sche marine houdt gei ijken tred met de Fransche marine en het op stapel zetten van dit jaar draagt evenals dat van vorige jaren hetzelfde karakter van gelijkwaardig heid. Onder omstandigheden vraagt men zich in Italiaansche marinekringen af of „het duidelijke Italiaansche initiatief eener politiek van vergrootang der zeemacht”, waarvan sommige bladen gewagen, niet een voorwendsel is van zekere politieke stroo- mingen van aver de Alpen, die beoog en een politiek van krachtiger bewapening te be ginnen en trachten deze te rechtvaardigen. VER. STATEN. Wervelstorm teistert Texas. Tientallen dooden te betreuren. Uit Frost in den staat Texas wordt ge meld, dat in den afgeloopen nacht boven dat gebied een hevige wervelstorm heeft gewoed, die aan veel gebouwen zeer groote schade aanrichtte. Bovendien brak op ver schillende plaatsen brand uit. Men vreest dat minstens 70 personen om het leven zyn gekomen. Nader wordt gemeld, dat reeds de lijken van 14 personen z|jn gevonden. Andere be richten reppen van in 't geheel 75 dooden. naar de tafel. Heeft het goed gesmaakt’ vroeg hij met minzame ironie. Ja? Dan vindt u het zeker wei goed dat we beginnen? Met een minachtende uitdrukking op zijn gericht stond Rose op en verdween. De bedrijfsleider ging dadelijk aan het werk, opende brief na brief, merkte sommige pass.-uzes met blauw potlood en onderetreep- te de orders, die in de correspondentie voor- kwamen met rood Er waren verscheidene brieven bij, waarop Engelsche Fransche en Italiaansche postzegels zaten. Lees maar eens, zei Barenfeld en hij sdhoof den nieuwen volontair een stapel correspondentie toe Eii Hdinrich lae. De. brieven handelden over olijfolie van den nieuwen oogst, over Radix ipecacuantia. over blikken benzine, vaten levertraan en wat al niet meer. Het duizelde den jongeman eenvoudig. De En- gelscho en Franscite brieven kon hij, op een paar technische uitdrukkingen na, witete- kend begrijpen en <to Italiaansche verloren hun verechrikking vtx>r hem. toen hij zag dat ze iin dragelijk Franecii waren geschre ven. Kijk eens, zei Barenfeld, toen Heinrich klaar was met zijn lectuur, de orders heb ik, zooals je misschien al opganerkt hebt, met rood enderatree^t, aanvragen om prijsopgave of monsters met blauw. De of ferten worden voorloopig terzijde gelegd. Nu schrijven we deze orders eerst in het bestel- boek. Daaruit in'oet jij ze overboeken in het magazijnboek. Volgens die opgaven kunnen jij en Doret» dan de bestellingen klaar ma- ken. (Wordt verrolgd). was alsof hij zijn oogen niet van de 1t - w maaflieve fdiouw kon afwenden.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1