ELECTIISCHE STRAALHAAIDJES m luAAiültj ürauunnJN. Beurs van Amsterdam. aanleiding van het antwoord op de door hem gestelde schriftelijke vragen omtrent de adtie tegen de Unie der Socialistische Sov jet Republieken, un verband met de zooge naamde geloofsvervolging gevoerd en het daarmede samenhangende oorlogsgevaar, ge weigerd. Alleeij de heer De Viseer stemde vóór in williging. Betere trein verbinding NederlandBrussel. Amsterdam wordt 49 minuten vlugger bereikt. Op aandringen van de Ned. K. V. -K. te Brussel jieoft volgens de Telegraaf, de direc- ti.u der Ned. Spoorwegen een belangrijke verbetering aangebracht in de treinverbin ding tussolien Brussel en Nederland. De snel traan, die thans om 7 uur van Brussel- Zuid vertrekt, tie Antwerpeu-Cenuaai aan komt oin 7.50 en van daar vertrekt om 8.05, ondervindt eerst te Easchen en later voor 1 et douane-onderzoek te Roosendaal belang rijke vertraging ei. doet over het traject Brussel—Amsterdam 5 uur en 29 minuten. Met ingang van 15 dezer wordt die ver binding aanmerkelijk verbeterd en zal de trein als volgt loopenvertrek Brussel 6.51, vertrek Antwerper.-Oort 7.43, aankomst Roosendaal B49, vertrek Roosendaal 9.09, in Dordrecht wordt niet gestopt, aankomst Rotterdam D.P. 10.06, Den Haag H-S.M. 10.35, Amsteidam C.S. 11.30. Het oponthoud te Easchen is slechts 7 minuten. Amster dam wordt 49 minuten vlugger bereikt. In verband met de verbinding te Roosendaal - naar de richting Vlissingeo en Breda moet liet douane-onderaoek te Roosendaal blijven geschieden. Gaat Amsterdam het Paleis op den Dam verkoopen? Een nieuw Raadhuis. Naiar Het Volk verneemt Is de coaumiiesie dfaor B en W. benoemd, oni een rapport uit te brengen inzake liet eigendomsrecht van l*Jt l'&leis op den Dam, met Iiaar werk ge reed en tot de conclusie gekome,n dat het Paleis het onbetwistbaar eigendom is van <le gemeente Amsterdam. Door B. «n W. zou binnenkort bij den Raad een voorstel wor den ingediend, oau het Paleis op den Dam aan het Rijk te koop aan te bieden en van d« opbrengst een nieuw stadhuis te bouwen aan het Frederiksplem op het terrein van het voormalig Paleis van Volksvlijt. De Da Zaterdag j.l. door den minister van Binnentaxidsohé Zaken en Landbouw geïn stalleerde oomniissie-Lovink, welke voorstel len moet doen ter bestrijding van de crisis in land. en tuinbouw, heeft besloten, niet te werken aan een later wel oens in te dienen rapport, maar in iedere vergadering een be paald punt aan de orde te stellen en na be spreking telkens direct daarover den minis ter t» adviseeren, verneemt de „Maasb." Waar tal van personen bezwaar hadden, in deze commissie aitttng te nemen op grond van het feit, dat er gevaar dreigde, dat de commiiseie een kapstok zou worden, tracht men dit op deze wij-ze te voorkomen. Iedere maatregel, welke genomen zou kunnen wor den, om boeren, tumjders en exporteurs tij dens dé cj-wis te hulp te komen, wordt na deskundig onderzoek aan de Regeering in overweging gegeven, zoodat verwacht mag worden, dat steun op verschillend gebied linnen aizienbareu tijd verleend zal worden. In geen geval zal de Regeering bij het uit- IJijven van maatregelen zich kunnen ver schuilen achter de oonnmsaie. De Kijkswinkelsluitingwet. Verzoeken aan de Eerste Kamer tot afwijzing van het ontwerp. De Nederlondsehe bond van den klein-h an- «leldrijvenden en -industrieelen middenstand heeft de Eerste Kamer verzocht, het ont- wörp-wet op de winkelsluiting, zooals dit is aangenomen door de Tweede Kamer, niet aan tg,nemer). Adressant meent, dat de in voering van een Rijkswet op de winkelslui ting een ramp zou zijn. In een adres aan d« Eerste Kamer heeft de heer C. Jarnin bezwaren ontvouwd tegen het ontwerp tot regeling van de winkelslui ting, bepaaldelijk tegen de regeling omtrent tie Zondagssluiting voor de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerken en chocolade worden verkocht. (Een dergelijk adres heeft hij vroeger aan die Tweede Kamer gezonden). Hij bepleit ver- werping van liet wetsontwerp. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Wie zal jhr. de Graeff opvolgen? Naar het „Volk" verneemt, zou het bij de benoeming van den nieuwen gouverneur^ generaal van Nederlands^-Indië gaan tua- schen den huidigen gezant te Tokio, baron J C. P&hst en den heer dr. A. A. L. Rut gers, die sinds korten tijd gouverneur van Rurin-uue is en daarvoor chef van het landT bouw-departement in India was. Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland". Het agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. ..Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer, te Bottel dam, meldt, dat de boot trein van het in.s. „P. C. Hooft", hetwelk 9 dezer te Genua verwacht wordt, wegens zware bezetting na Bazel gesplitst zal wor den. Aankomst c,p Zaterdagmorgen 10 Mei a s. eerste gedeelte 9 u. 52 Maaastation, Rot terdam,, an 9 u. 45 8.8. station, 's-Graven- hagettfWde gedeelte 11 u 12 Maasstation Rotterdam, en 11 uur S.8. station. 's-Gra- venJhage. Dr. R. Roelofa t Gietermiddag is te Groningen plotseling in «ten ouderdom van 45 jaren '-verleden or. R. Roelof?hnofd-asatetent in de kinrier- gemccskunde aan de universiteit te Gronin gen Hoewel geheel ki beslag genomen, door een drukken werkkring aan het kinderzieken huis, vond de lieer Roelofs nog tijd voor ba- langrijke onderzoekingen en publicaties. De thans ontslapene weid op 25 Fe-br. 1887 te Kollura (Fr geboren Hij bezocht «Ie Rijks kweekschool -voor onderwijzers te Groningen en was eendge jaren onderwijzer, behaalde hij verschillende De heer Roelofs voelde zich evenwel aange trokken tel de geneeskunde. Hij Bet zich daarom inschrijven san de Hpogesahooi be Groningen waar hij in 1918 het arts-examen behaalde. Voordien was hij reeds assistent bij de physiologic. Hij vestigde zich te Steenwoude. In Sept. 1923 werd de heer Roelofa assistent vun prof Settel teana bij de taindergeueeskunde. TWÊÈDfi"KAMER. De interpellatie-de Visser niet toegestaan. Vrouwen benoembaar tot burge meester. Db Kamer heelt gisteren de aangevraagde interpellatie-de Visser niet toegestaan. Bij hoofdelijke stemming liet de Korre- hem aileen staan in zijn verlangen de inter pellatie te mogen houden De voorzitter acht te de interpellatie terecht onnoodig. De heer de Visser toch had schriftelijke vragen ge steld aan de regeering naar aanleiding van de deelneming van eenige ministers aan de protestaneeUng in Deo Haag tegen de Rus sische geloofsvervolgingen. Uit het ant woord dat hij daarop had gekregen, bleek, dat de regeering ten opzichte van de Sov- jeVUnie van standpunt niet is veranderd. De heer van den Berg had een reeks amen dementen ingediend, o.a. op art. 44. Dit art, 44 der Gemeentewet noemt een aantal pun ten Hoofdzakelijk van financieelen aard waarover m een besloten vergadering niet beraadslaagd of beslist mag worden. De praotijk is echter reeds sinds jaren, dat over uie punten in besloten vergaderingen wel beraadslaagd wordlt daarom had de Regee ring voorgesteld alleen het nemen van be sluiten over die onderwerpen in besloten ver gadering te verbieden. Dit ging den heeren Van den Bergfli en Vliegen te ver; immers h.i. kon dat ertoe leiden, dat de Raad zou kunuen besluiten de geheele begrooting in geheime vergadering te behandelen. Daar om wilden zij de bestaande redactie van de wet heratellen. De hieer Ketelaar intusscheu en zijn denkbeeld vond hij andere leden steun achtte de oplossing hierin gelegen, dat de wet ten aanzien van enkele onder werpen heit toelaten van nieuwe leden, het invoeren, wijaigen of afsdhaffing van belastingen, life begroothig en rekening en het aanleggen of oprichten van gemeentelij ke werken of inrichtingen tzoowel het be raadslagen als het nemen van besluiten in besloten vergadering zou verbieden en ten aanzien van andere onderwerpen (als het het aangaan van geldleeniugen, verhurin gen en verpachtingen, aankoop van grond e.d., alleen het nemen van besluiten in get- heime anting niet zogedoogen doch wel beraadslagingen daarover met gesloten deuren zou toelaten. Zooals gezegd zal over dit denkbeeld, door hem staande de dis cussie in een amendemen». belichaamd, na der door de Kamer van gedachten worden gewisseld. lie belangstelling der Kanier is echter het meest gaande gehouden door het amende ment-Boon (lib.), door mej. Westerman toe gelicht, om vlouwen benoembaar to ver klaren tót burgemeesters. Mej. Groeneweg (s.-d.) die een amendement-van den Bergh van gel ijko strekking toel ichtte, hééft ddt ingetrokken ten gunste van eerstgenoemd Amendement. Het werd een warme strijd, Zooals men zteh herinnert bevatte het ont werp van Minister Ruys de Beerenbrouek van 1923, in overeenstemming met het ontwerp der Staatsconimiseio-Oppenheim, in welke Staatecommissie vele mannen van rechts zitting hadden, de benoem baarheid van vrouwen tot burgemeester en secretaris. Het ontwerp-Kan van 1928 had dit punt overgenomen. Maar nu kwam Minister Ruys de BeerenbrOüëk terug en schrapte de bepa ling! Dat begreep mej. Westerman niet, evenmin als mèj. Groeneweg En ook de da mes Bakker- Nort (v.-d.), Katz (c.-h.) en Meijer (r.-k.), die achtereenvolgens het amendement verdedigden, verklaarden er niets van te begrijpen. Mej. Meijer was over die houding zélfs verwonderd en teleurge steld. De verded:gf>ters van het amendement be toogden in hoofdzaak, dat een onderscheid tusschen de re-chten van man en vrouw uit den tijd isdat niet aannemelijk is gemaakt dat elke vrouw ongeschikt is voor het bur gemeestersambt en dat veeleer het buiten land het tegendeel bewijst, waar verschil lende vrouwelijke burgemeesters zijn. Daar bij meende mej. Meijer (lat als de „burge meesters" huwt, zij het lot moet doelen van andere huwende vrouwelijke ambtena ren, terwijl mej. Katz van oordeel was dat de Regeering het steeds in de hand heeft de huwende of gehuwde vrouwelijke burgemees ter niet te herbenoemen. Zeer fel principieel ik het amendement bestreden door den heer Kersten (s.g.p.), die meende dat het inging tegen de ordinan tiën Gods en dat de geëmancipeerde vrouw is een soort manwijf dat aanspraak heelt op verachting. De Mkiiater heeft het amendement uit voerig bestreden en vertelaard sinds 1923 op grond van db ervaring van meening te zijn veranderd. Devrouw was nu eenmaal van nature anders dan de man en psychisch en physisch was zij als regel voor het burge meesterschap ongeschikt, omdat dit mede brengt het opperbevel bij brand en van de politie, waarbij men in kleine gemeenten als burgemeester vaak iemand bij de kraag moet pakken ci. het tegengaan van oproerige be weringen. vaak met geweld. Dat is geen taak voor de vrouw. De meerderheid der Kamer bleek hot ech ter met den Minister oneens. Met 45 tegen 35 stemmen werd het amendement aange nomen. De geheele linkerzijde was er voor, van rechts stamde mej. Katz (c.-h.) ervoor, benevens een negental kathoden onder wie de heer Ndlen», die lid geweest i» van de Staatscomimissde-Oppenhrim, de vroegere ambtgenoot van Minister Ruys de -Beeren brouek, de heer Aalberse en de Kamerpresi dent, de heer Van Schalk. De formeele gelijkstelling van mannen en vrouwen in ons Staatsrecht is dus weer een stapje vertier gegaan. GEMENGDE BERICHTEN. Doodelijk ongeluk bq het rioleeringswerk. Grondwerker onder putring geraakt. Op een rioleeringswerk tusschen den de la Reyweg en de Zuiderparklaan in den Haag is gistermiddag de 58-jarige grondwer ker P. A. E., wenende Heunsterhuiaatraat 16, onder een putring geraakt. Zijn schedelpan weid verbrijzeld en de ongelukkige was op slag dood. De Geneeek. Dienst heeft het lijk naar het z'ekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Omtrent die droevig ongeval vernemen wij nog het volgende- Een aantal werklieden was bezig een riool- stuk te plaatsen en de 58-jarige grondwerker E. was aan het graven van rioolsleuven, waarin de fundeering voor het zware stuk moest worden gelegd. Boven liet gat lagen twee ballken naast elkaar, waarover het riool moest worden gerold. Zooals gebruikelijk is, werd toen het riool in aantocht was, -ge- toepen Van onderen! De werklieden spron gen toen op zij en ook E. Eén der balken knapte dooi, het riool maakte een tuimeling en kwam juisft terecht waar E. stond met het bekende noodlottige gevolg. Bij onder zoek is gebleken, dat hier van eenige schuld niet kan worden gesproken. De balk ver toonde een zoogenaamde dwarsdraad, die van buiten af niet te zien was. Het hout zag er op het oog gezond uit. Op het werk lieersclAe na dit ongeluk be grijpelijkerwijs groote verslagenheid. De ar- I eid is voor dien dag gestaakt. De schatgravers van Zaandam. Een brief van den heere Langhirt. De lieer Hans Langhirt uit Beteren,, de giaver naar den sdhat van den burchtheer (en volgens sommigen ook kaperkapitein! Wyberom, schrijft uit Amsierdam aan de N. R. 0t.; „Om de vernal villende onjuiste, dwaze, deels ook boosaardige berichten, welke met betrekking tot de door mij geleide uitgra- tfnig te Zaandam in de laatste dagen in de Neder!andsdie en de buiteulandsehe pers verschenen zijn, eens eti voor al den kop in te drukken, achit ik het wenschelijk u het volgende mede te deelen 1. D« uitgraving te Zaandam is door het gemeentebestuur goedgekeurd en geschiedt onder die bescherming der Zaondamsche po- •Jitie. Dientengevolge moet de bewering van den correspondent van het Berliner Tage- 1 latt. dit de Nederlandsche politie aidh reed» met de Duitsohe autoriteiten in verbinding heeft gesteld, eiken grond ontberen. 2. Het werk te Zaandam wordt uitsluitend met Duitsch geld, dat mijn Duitsche vrien den ter beschikking hebben gesteld, betaald. In deze onderneming, waarbij de gemeente Zaandam voor 50 percent belang heeft, werd tot nog toe geen cent Nederlnndsch geld belegd. 3. Het onderzoek van den heer ingenieur Friedesdörff, die zich alleen op de aanwij zingen van zijn wetenschappelijke instru menten verlaat, heeft de door Mme. Sylvia verstrekte gegevens geheel Ivewestigd 4. Daar de heei ingenieur Friedesdörff meer onontbeerlijke instrumenten noodig lieeft. welke hem. hier niet ter beschikking staan, moet cte arbeid in Zaandam geduren de eenige dagen onderbroken worden". Nachtelijke spurt over de Veluwe. Hoe een landbouwerszoon een in breker ving. Eén buitengewoon kranig stukje heeft de ongeveer 25-jarige boerenzoon G. v. Butse- l»8r, te Hankamp, hedennacht uitgehaald In den voornacht weid deze, bij zijn ouders inwonende zoon. namelijk door een gerucht Uit zijn slaap gewekt. En na zich inderhaast te hebben gekleed, en zich van een flinken stok te hebben voorzien, stelde hij een on derzoek naar da oorzaak van dit lawaai in en al heel \lug bemerkte hij, dat men bezig was in het bakhuis in te breken. Aanstonds had echter ook de inbreker in de gaten, dat Let terrein voor hem onveilig was. waarna hij liet oogen blik kei ijk op een loopen zette. Zonder zich te Indenken, achtervolgde v. B. den vluchteling, dien hij, na een tenpartij van circa 3 K M., inhaalde en tot staan wist «e brengen. Toen evenwel de inbreker be greep. over minder uithoudingsvermogen te beschikken dan zijn achtervolger, (rok hij een nies en dreigde hiermede v. B. te door steken. Gelukkig echter was de boerenzoon nog in het bezit van zijn stok, waarvan hij een zoo nuttig gebruik wist te maken, dat de inbreker geen kans zag om zijn booze plannen 'in daden om te zetten. Opnieuw zette de vluchteling het echter op een loopen, wederom gevolgd door den kraniigen boeren zoon, die bij het passeeren van een woning, te Essen, do bew'oners wist te wekken, doch dlq/.e man, tc-n zekere de J., had minder moed dan v. B. en wensdhte aan diens ver zoek om hulp te bieden, niet te voldoen. In- tusschen was de inbreker er natuurlijk weer vandoor gegaan, doch zijn achtervolger gaf geen kamp en mocht er in slagen den vluch teling nogr.ari» in te halen. En steeds werd de crosa-oountry voortgezet, totdat hét woonhuis van den rijksveldwachter te Koot wijk was bereikt, waar de boerenzoon den boef /oor de beu» stelde te blijven ataan of de hersens te worden ingeslagen. De inbre ker koos het eerste, waardoor v. B. gelegen heid kreeg den politieman te wekken, die den verdachte zoo spdedag moge/lijk arres teerde. De aangehoudene bekende te hebben ingebroken en gaf op v. L. te heeten en uit Drente afkom «dik te zijn. Buitengewoon kranig -mag de handelwijze van v B. worden genoemd, die er, na een nachtelijke achtervolging van minstens 7 K.M., in slagen mocht den inbreker aan die politie over te léveréfi. Gestolen auto over den kop. Het avontuur van twee Rotterdam- sche branies. Gisteravond laat bemerkte een 27-jarige koopman F. L. u4t de Snellinckstraat in Rot terdam, dat zijn gesloten auto, Chevrolet 1929. die hij in de Ammanatriat had neer- gezét, was gestolen. Hij deed onmiddellijk aangifte van den diefstal aan het politiebu reau Paauwesteeg waar bleek dat men al tranige uren naar don edgenaar van dte auto. die toebehoorde aan Held's Autohandel, en reods was gevonden, had gezocht. Benige uren tevtoren had een agent van politie n.I. op den Nieuw Tarbergnohen weg een auto zien rijden, die geen lichten op had. Hij had zijn hand opgestoken om den bestuurder te waai schuwen dat hij stop pen moest, maar deze had integendeel vol gas gegeven en was ervan door gegaan. Het toeval itiad echter gewild dat de wagon even \<erdei- was geslipt en van den berm was gegleden waardoor de auto geheel omsloeg. Hij kwam nog juist bijtijds om twee gestal ten to zien wegloopen, waarvan hij er een kon inhalen doordat de vluchteling in een sloot zakte. Het was de 18-jarige fietsjengen M P., die naar het bureau gebracht werd en daar werd verhoord. Daarbij bleek dat hij met een kameraad de auto had wegge nomen om een toertje te gaan maken, of schoon het daarvoor nu niet den mooisten tijd wa3. Ir. den loop van den nacht is de kameraad ook van zijn bed gelicht, hert was aa 18-jarige laas dier J. V., die een zelfde bekentenis aflegde. De auto bleek bij hert over den kop slaan danig te zijn beschadigd. De misdaad onder Abcoude. lil een Buitengewoon Politieblad deelt de burgemeester van Abcoude- Braambrugge de verschillende bijzonderheden mede over den moord op den chauffeur de Bruyn op 30 April onder Abcoude gepleegd. Voorts verzoekt genoemde burgemeester aanhouding en voorgeleiding van Jan Ba rend Bos, gehorgn 2 Maart 1909 te Abcoude- Proostdij en daar net laatst gezien ten huize van zijn moeder omstreeks half April j.l., thans vermoedelijk in de omgeving van Eindhoven Signalement; laag ongeveer 1.78 M flink gebouwd, dij* bol blozend gezicht, laag voor hoofd, lange donkerblonde wilde haardos, zeer slordig gekleed, waarschijnlijk in gezel schap van' een onbekende. Is in het bezit van een bewijs van Neneilandsonap, afge geven 10 Januari 1930 door den burgemeester van Abcoude-Proostdij. Hetzelfde verzoek geldt voor den bierbe- tjoelden onbekende. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 5.30 Dinermuziek. 6.45 Cursus Spaansch. 7.15 Radiocursus Onderwijs v. d. Binnen vaart. 7.45 Gramoioonplaten. 8.01 Gramofoonplaten. 8.15 Aansluiting Philips' Ontepanningsge- bouw te Eindhoven (oratorium „Der Mes sias"); in d« pauze- lezing Veraart; na af loop tot 12.00 Gramofoonplaten. Huizen-: 5.00 „Delftsche Trio". K.RO. 6.30 Gramofoonplaten. 7^00 Spreek lieurt. V.P.R.O. 7.30—10.30 Sprekers en concert. Da ven try; f 6.00 Pianomuziek van Mem 7.05 Kamermuziekconcert. 9.00 ,,Div< 10.00-12.20 Di Later kwam hjj binnen en zei: Ik heb ze alle vier doodgeschoten. Nadat W. het hui», in brand had gestoken en weg was gegaan is getuige naar Hessel Dykstra gegaan. De procureur-generaal: Waarom tiok je by W. in als je met hem geen sexueelen omgang hebt gehad? Getuige: Ik kan myn kinderen van ztg gulden in de week geen voedsel geven, k had maar drie roggebrooden en twee witte- brooden. Dat was niet genoeg en ik beu Verdachte kwam tegen de verklaringen van getuige op. Zy leefden wel als man en RECHTZAKEN. De moordzaak Wflkstra. Onder groote belangstelling is gasteren voor het Gerechtshof te Leeuwarden de be handeling voortgezet van de zaak tegen den 42-jarigen koopman en muzikant IJje Wijk- stra, die den 18en Januari van heit vorig jaar te Grootegast een viertal politie-agenten neerschoot, toen dezen de vrouw waarmede hij samenleefde wilden ar resteer en, omdat zij haar kinderen onverzorgd had achterge laten en met verdachte was gaan wonen. Na Dr. Miereniet beeft Prof. dr. Wier em a uit Groningen rapport over beklaagde» gees testoestand uitgebracht. Verdachte was, al dus prof. Wiersma, zeer egocentrisch aange legd. Wat zijn opvattingen, betreft bleek den psychiater uit informaties van anderen, dat hij geen gezag erkende. Hij deed alles wat hij wilde. Zijn intellect was helder. Uit niets bleek, dat hij leed aan een gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke psychische storingen, Van een sexueele onderworpenheid, die uit sluiting van wilskracht ten gevolge *>u heb ben, is niets gebleken. Van dwangvoorstel lingen is ook geen sprakedeze kunnen niet leiden tot dergelijke handelingen. Nader verklaarde prof. Wiersma nog, dort !<et eersite schieten impulsief geweest is. De volgende htndelingen zijn een gevolg van een defect. Verdachte handelde toen in een vlaag va-n angst en radeloosheid. Dr. Van Mesdag bevestigde de verklarin gen van prof. Wiersma. Storingen zijn bij verdachte niet gevonden. Van waandenk beelden hebben de deskundigen niets ge merkt. Verdachte heeft nogal een bijzondere levensbeschouwing. De deskundigen hebben den indr ik gekregen, dart Wijkfltra wel wat van vrouw Wobbea hield; misschien geeste- telijk, misschien lichamelijk, misschien een mengsel van beidem. Maar van seixueeJe hoerigheid wae geen sprake. Hij was haar in geen enkel ander opzicht als normaal on derworpen. Het getuigenverhoor. Vervolgens werd overgegaan tot het hoo- ren van de 27 getuigen a charge en 9 k dé charge. De opperwachtmeester van de marechaus sees Jutte, die het eerst na de daad ter plaatse was, gaf verslag van zijn bevindin gen. De 31-jarige A. v. d. Tuin, vrouw van H. Wobbes, thans gedetineerd in de strafge vangenis te Rotterdam, vertelt van haar omgang met verdachte. 'De kennismaking was begonnen toen haar man nog thuis was. Z(j heeft nooit tot verdachte gezegd: Die vier veldwachters in de gemeente moeten worden gedood. Later is getuige bij W. komen wonen. Toen de veldwachters kwa men wilde verdachte niet, dat getuige met hen meeging. Zy spreekt tegen dat verdach te en zy als man en vrouw leefden. Getuige heeft niet gezien dat W. schoot. Getuige A. Postma, veehouder te Doezum, die in de buurt van W. woonde, zei dat ver dachte zich dikwyls ongunstig over de po litie uitliet. Het drama kwam voor hem niet onverwacht. Getuige Sikkema had een week voor de misdaad verdachte en Aaltje Wobbes in zyn huis gehad. Ook deze getuige was van te voren bedacht geweest voor ernstige dingen. Ook zyn vrouw had na dit bezoek die vrees gekregen. Verdachte ontkende, de bedreigingen te hebben geuit Eenige andere getuigen zeiden nog, dat verdachte van te voren bedreigingen had geuit, voor het geval de politie mocht ko men. Ook in vroegere jaren had verdachte zich al in dreigenden zin over de politie uitgelaten. Er is ook nog sprake geweest van de lec tuur, die verdachte in huis kreeg. Verdach te zei, dat hy tot 1924 geabonneerd is ge weest op verschillende socialistische en anarchistische bladen. Na dat jaar las hij nog een spiritistisch en een theosofisch blad. Verdachte blyft ontkennen, over dood schieten te hebben gesproken. Hedenmorgen om 10 uur werd met^et getuigenverhoor in de moordzaak Wykstra voortgegaan. De belangstelling was in ver band met de Vrydagmarkt zpo mogelyk nog grooter dan gisteren. Evenals Donderdag woonde de raadsheer- commissaris, de heer Beekhuis Sr. de zitting by. De 4 psychiaters die gisteren gehoord zyn hebben wederom hun plaatsen achter de groene tafel ingenomen. Getuige Hooltrop, landbouwer te Korn- horn, heef* meermalen gezien dat verdach te een browning in zyn zak had. Wykstra had wel eens eigenaardige praatjps, vooial ook over de politie. Zoo zei hy eens: „Je moet altyd je eigen baas blyven. Ik doe wat ik wil. Om de politie geef ik niet. Je moet er niet anders van worden ook al lig gen ze allemaal dood om je heen." Over de veldwachters persoonlyk sprak hy echtéf nooit. Mr. Boelens „Hoe was Wykstra in den omgang. Kon U nog al goed met hem opschieten?" Getuige: „Ik was bevreesd voor hem. Wat hy zei, deed hy ook." Met Hendrik >Vobbes heeft get. eens over het geval Aaltje gesproken. Hendrik wist te vertel len dat hy IJje aangeraden had Aaltje te laten gaan als de politie om haar kwam. „Neen, ik laat haar niet gaan", zei IJje toen. President (tot de verdachte): Hebt U ook iets aan te merken op deze verkla ringen Verdachte: Het is nu ongeveer twee jaar geleden dat ik het laatst met getuige gesproken heb. Wij stonden wat het gezag betreft op verschillend standpunt." Veertien dagen vóór het drama zyn Van der Molen* Hofink en Meijer eens naar verdachte toe gegaan om Aaltje te bewegen weer naar haar kinderen terug te keeren. Naar een neef van den verdachte mede deelde hoorde de oude moeder van ver dachte van dit voornemen. Zy drong er bü Hendrik Wobbes op aan, dat hy de politie zou bewegen niet te gaan omdat het ge vaarlijk was. Hendrik bracht deze bood schap aan Van der Molen over en deze zeide: Daar gaan wy even zwierig naar toe; dan moet er maar een slachtoffer va'- len. De oude moeder die Wj IJje inwoonde, naar H. Wijkstra gegaan toen Aaltje ah huishoudster bij IJje in hnis kwam. Mr. Lev ie: Ging de moeder ook bil hem vandaan omdat zü het bij IJje niet goed' had, of omdat hij zich met haar niet kon verstaan? Getuige: Heelemaal niet, het was enkel een geloofskwestie. Een andere neef, eveneens H. Wykstra geheeten, heeft IJje eens gevraagd w*t gebeuren ging nu Aaltje naar Groningen moest om voor den rechter te verschijnen. Wel, zei IJje, als zij weg wil, dan kan gaan ,maar wil zy niet, dan moeten wi) maar eens zien hoe het komt. Als zü naar Groningen gaat, dan houden zy haar wel twee jaren. De i ONDERWIJS. Prof. Gips vraagt ontslag. 'Prof. A. F. Gips, hoogleeraar in het hand- teekenen en de gtechiedenis der schilder en beeldhouwkunst aan de Technische Hoo- geechcol te Delft, heeft oivtelag gevraag® ingaande 1 Sept. 1930. Prof. Gips werd in 1894 aan de toenmalige Polytechnische school te Delft benoemd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 9 Mei. Verwachting: Meest matige in het Noor den tydelyk toenemende Noordwestelijk6 tot Westelyken wind, betrokken of zwaar bewolkt, waarschynlyk eenige regen, la r wellicht opkarend, zelfde temperatuur. Verdere verwachtingen: Iets warmer. Naohtvorstverwachting: lichte vorst op beschutte plaatsen waarschijn y matige nachtvorst. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 Mei 1930. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Kaad der gemeente Gouda op Maandag 12 Mei 1930, des namiddags 8 uur. Aan de orde: Vervulling der vacatures in de diverse eoinmissiën, ontstaan tengevolge van het bedanken van het lid van den Raad, den heer L. Overhand. Het voorstel tot overplaatsing van den heer P. de Vos, hoofd der O. L. school no. 6 naar school A. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan school no. 6. Het voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscyfer der gein. inkomsten belasting 1930—1931. Het voorstel tot aankoop van eigendom men van G. J. van Willigen. Het voorstel tot het verleenen van het recht van uitgang en overpad aan K. J. Revet ten behoeve van zyn woonhuis De la Reylaan 30 op de daarachter gelegen tot het gemeentelijk woningbedrijf behoorende poort. Het voorstel als voren aan G. Rietveld ten behoeve van het perceel IJssellaan 75. Het voorstel tot aanvulling en wyziging van besluiten tot aankoop van diverse eigendommen. Het voorstel tot handhaving van het be sluit van B. en W. d.d. 27 Maart 1930, waar bij aan F. J. van Buuren vergunning werd geweigerd voor de verbouwing van het per ceel Nieuwe Haven no. 09. Het voorstel tot handhaving van het be sluit van B. en W. d.d. 27 Februari 1930, waarby aan A. de Groot vergunning werd geweigerd voor den bouw van 8 woningen op een terrein in het verlengde der Walvis straat. Het voorstel tot aanvaarding der vergun ningen van Gedeputeerde Staten betreffen* de de stroomlevering aan andere gemeen ten in verband met de herziening der naast ingsbepalingen Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot verweer tegen een vorde ring tot Achadevengoeding van P. W. de fieun. Het voorstel tot het brengen van wyzi ging in de verordening betreffende den ge neeskundigen dienst, door den naam „ge meentelijke geneeskundige dienst" te ver vangen door „gemeentelyke geneeskundige- eri gezondheidsdienst". Het voorstel tot herziening der salaris- regeling voor de onderwyzers in het vak lichamelyke oefening. Het voorstel tot wyziging van art. 12 der verordening op de bewaarscholen. Het voorstel tot het verleenen van sub sidie aan het nachtasyl van het Leger des Heils. Vaststelling van het primitief- en le suppletoir kohier der Hondenbelasting. Af- en overschryvingen op de gem. be groting dienstjaren 1929 en 1930 en ver der voorkomende zaken. WUziging stroomleveringscontract met Schoonhoven. Ijl verband met de sty ging van de dag belasting boven de avondbelasting, waar door het moeiiiyk is op billyke voorwaarden stroomcontracten af te sluiten, heeft het gemeentebestuur van Schoonhoven tot de directie der Gemeente-Lichtfabrieken, al hier, het verzoek gericht te willen bevorde ren, dat een andere aanwijzing van den verbruikten stroom wordt ingevoerd. De K.W. maximum-meter wyst thans gedu rende het geheele etmaal den hoogsten stand van het afgenomen K.W.-vermogen elk kwartier opnieuw aan; gevraagd is zulks te veranderen in aanwyzing geduren de de avonduren in de wintermaanden op de uren van de spitsbelasting in de centrale. De directie der Lichtfabrieken kan zich hiermede, evenals de commissie van by- stand in het beheer der Gemeente-Lichtfa brieken wel vereenigen. Voor herziening van de tarieven acht de commissie geen termen aanwezig. Met dit advies kunnen ook B. en W. rich vereenigen en zij stellen den Raad voor in dien geeBt te besuiten. Bestrijding der icpenziekte. Subsidie. Het „Comité in zake bestudeering en be strijding van de iepenziekte" verzoekt B. en W. te willen bewerkstelligen, dat een «ge meentelijk subsidie verleend wordt voor het noodzakelyk onderzoek om tot bestry- ding der iepenziekte te geraken. B. en W. achten het in het belang ook van deze gemeente, dat het comité in staat gesteld wordt de reeds vroeger gedane onderzoekingen voort te zetten, omdat ook ter plaatse de iep als stadsplanting veel vuldig voorkomt en zy stellen den Raad voor één keer te verleenen tot een bedrag van 75.te betalen uit de begrooting voor het jaar 1930. Herstel van de brug GouwePeperstraat. By schryven van 11 April jvl., no. 2 12-12, deelde de directeur van Gemeentewerken B. en W. mede, dat hem bij onderzoek gebleken was, dat de vaste brug van de Gouwe naby de Peperstraat in zeer slech ten staat verkeert, zoodat vernieuwing «loodzakeiyk is. Ook de commissie van by stand in het be- tae* der Gemeentewerken vereenigde zich, likens haar by de stukken overgelegd ad vies van 24 April j.l., no. 29, met het voor stel van den directeur om daartoe thans ever te gaan. B. en W. hebben overwogen, of dit werk thans reeds moest worden uitgevoerd, dan *el kon worden aangehouden tot de begroo- n& 1931. Een nader onderzoek 'bevestigde ^•nwei, dat de brug en de walmuur in de ftperstraat in zeer vervallen staat verkee- ren esn zoodoende een gevaar opleveren voor het toenemend verkeer ter plaatse, zoodat zy niet tot uitstel tot 1931 konden besluiten. Nu eer. dergelijke ingrypende reparatie aan deze brug moet plaats hebben, advi seert de directeur van Gemeentewerken tevens de brug in haar geheel 30 c.M. lager te leggen, te verbreeden en het trottoir langs de huizen daarvoor door te trekken, terwyl inplaats van een houten onder- en bovendek, een afdekking van gewapend- beton gemaakt zal worden, afgedekt met asphalttegels. De kosten zyn begroot op 2.468.73. B. en W. kunnen zich daarmede vereenigen en zy stellen den Raad,, voor aldus te besluiten. In de Raadsvergadering van 17 Maart 1930 werd de aandacht gevestigd op de noodzakelyke verkeersverbetering by het Stationsplein. By schryven van 8 April j.l, zond de directeur van Gemeentewerken aan B. en W. een begrooting en teekening, betref fende een aan te brengen verbetering al daar, zoodanig, dat het bestaande trottoir langs den Stationsweg zal worden doorge trokken. Er zal een uitgaaf van 1.461.— mede gemoeid zyn. iB. en W. kunnen zich hiermede, evenals de commissie van by stand in het beheer der Gemeentewerken geheel vereenigen, omdat een doortrekking van het trottoir het vei lig verkeer zeer zeker ten goede zal komen. Mitsdien stellen zy den raad voor te be sluiten tot verlenging van het trottoir aan het Stationsplein en tot betaling der kosten begroot op 1641.uit den kapitaaldienst der begrooting voor 1930. ERVEN M. M. VAN LOON 6 DUBBELEBUURT Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders maken by dezen bekénd dat de hieronder vermelde op gaven, bedoeld in artikel 31, 2e lid der Drankwet, over Het vergunningsjaar 1929/ 1930 voor een ieder ter secretarie dier ge meente, af deeling Algemeene en Sociale Zaken ter inzage zyn nedergelegd en, tegen betaling der kosten, verkrygbaar gesteld. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders doen weten dat zy vergunning hebben verleend aan A. Verblaauw en zyne rechtverkrygenden tot oprichten van een meubelmakery en het plaatsen daarin van 8 electromotoren rfesp. van 7%, 3, 3, 2, 2, 2, 2 en 1 P.K. voor het dryven van eenige machines, in het perceel plaatselyk gemerkt Kleiweg no. 37, kada straal bekend gemeente Gouda Sectie B. no. 2427, behoudens het recht van belangheb benden tot het instellen van beroep bin nen 14 dagen by H. M. de Koningin, inge volge artikel 15 der Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat door Gedeputeer de Staten by besluit van 14/24 April 1930 B no. 2538 (le afd.) G. S. 327 is gewijzigd de voorwaarde, gesteld by de vergunning van 30 December 1929 G. S. no. 115 tot het uitbreiden der electrische centrale op het perceel kadastraal bekend in gemeente Gouda Sectie D no. 2820, welke voorwaar de thans luidt: „dat in de afvoerleiding der „rookgassen, rekening houdend met den „stand der techniek, zoodanige vliegasch- „en stofafscheiders worden ingeschakeld, „(lat geen hinder van vliegasch of kolen stof buiten de inrichting wordt waargeno- „men, terwyl by het zoogenaamde roetbla- „zen de noodige voorzorgen worden getrof fen, dat zoo min mogelyk roet en vlieg- „asch in de atmosfeer ontwyken." Soiree Variée Max van Gelder in den Schouwburg. De Soiree Variée, onder leiding van Max van Gelder, gisteravond in den Schouwburg den leden van de Sociëteit „Ons Genoegen" door het Societeitsbestuur aangeboden, is tot een allergenoegelykste avond geworden. De Schouwburg was geheel bezet. Als con ferencier trad op Alex de Haas, in Gouda ■welbekend; hy opende den avond met een aardig praatje, vertelde leuke Witsen en zong eenige liedjes, waarvan byzonder in sloeg „Myn Moedertaal". Na- hem verscheen ten tooneele Barandini „Mensch of pop". In 't eerst was deze buik spreker niet zoo goed te verstaan, later werd 't beter. De mop, die by tapte over Huizen en Hilversum slosg geweldig in. Het danspaar „Ferrady en Girette" kwam met een heele groep dan3girls, die de toe schouwers in verrukking brachten. Vooral {de kleine brigadier was allerliefst- Terley, 'de bekende immitator, oogstte mede veel 'applaus. Hy veranderde zich in een mini mum van tyd in iBriand, Poincaré, Lord George, Chamberlain, MacDonald, ja zelfs in Keizer Frans Josef en ten slotte in Koning "Willem III. Vera Trolle, een Wienerin wist de stem ming er in te brengen; zy zong leuke lied jes en het publiek tot meezingen te bewegen. Eerst ging het een beetje zacht, maar by „Edne kleine Konditorei", zong de heele zaal lustig mee. t Na de pauze kwam Alex de Haas nog wat grapjes maken en leuke liedjes zingen, daarna verscheen de Hollandsche voor drachtkunstenares Stella Seemer, aan vele luisteraars welbekend, en tenslotte kwam Larette, de man met de mysterieuze han den. Nu mysterieus waren ze zeker. Deze Larette was een war» virtuoos. Hy* ver stond de kunst Miss Blanche sigaretten uit de lucht te tooveren, veranderde een sigaret in een reuzen sigaar, zoo een die men a%t eens in den mond kan steken. Hij stopte* een brandende sigaret in eén zijden zak doekje, het raakte in brand, men zag den rook en er brandde geen gat in. Zoo warén er meer van die wonderlijke geschiedenis sen. Hoe de man een kapot touw heel maakte, was een even ondoorgrondelijk raadsel, als de wonderlijke grapjes met de speelkaarten. Hy fopte ons allen dat staat vast, maar hy deed het ongelooflijk handig. 't Was jammer dat het uit was, zei ieder, «nt' was byna 12 uur eer men huis waarts keerde. Dat wil zeggen, degenen, die niet naar de danszaal gingen, want een genoegelyk bal heeft velen in de Kunstmin- zaal nog lang bijeengehouden. Algemeene ledenvergadering. Goudsche Winkeliersvereniging. Donderuag j.l. kwam üe liouuscue u tu- keliersvereenigmg in Gale cnaaxuord op de kleiweg ter uigemeene ledenvergadering byeen. Ma een kort openingswoord door den voorzitter verweeg allereerst het woord den heer H. wl. van lriet, accountant over net onueiwerp: ,.rtoe moet de winkelier het dezer uagen door hem ontvangen beschry- vingsbujet voor ue KyJcs- en Gem. ink. Be., invullen.' Lr zyn telken jare, aldus den heer v. f riet, aangename verrassingen waar te nemen voor den mensch. Daartoe behoort ook het Meifeest, het leest van den fiscus. Het heeft zyn nut wellicht allereerst een klein licht over de wet op de inkomstenbe lasting te werpen. Het principe kwam voort uit de historie. Men is er toe gekomen om de belasting naar het inkomen naar de toe komst te rekenen. Men heeft dus een be grooting van noode. Men gaat uit van een veronderstelling. Er zullen wellicht perso nen hierdoor iets gedupeerd, er zuilen er ook wei door bevoordeeld worden. Weten we welke bronnen van inkomen er zyn Op 1 Mei, dan vragen we ons af wat die opge bracht hebben het voorgaande kalenderjaar. In den regel rekent men dus het kalender jaar. Daarnaast is echter het boekjaar ook ingevoerd en door de wet toegestaan. Spr. gaat hierop na wat door de wet op het in komen als zoodanig verstaan wordt. Hierin kunnen we ondersoheiden le. Onroerende goederen; 2e. Roerende goederen; 3e» Onderneming en arbeid; 4e. Reahjen op periodieken en uitkeerin- gen; 5e.( Op zichzelf staande werkzaamheden. Spr. gaat op deze punten nader in. De huurwaarde van een woning op het inkomstenbelastingbiljet behoeft niet gelijk te zyn aan de huurwaarde van het per soneel. Onder onderhoud hebben we te verstaan datgene wat voor het behoud van het pand noodzakelyk is. Men onderscheide hierby kwestie van vernieuwing of uitbreiding. De afschrijving, de waardevermindering is niet afhankelijk van de gang van zaken in het bedryf. Koerswinsten of koersverliezen mogen niet ten laste van het inkomen komen. Af schrijvingen van. onroerende goederen wel ke niet in het bedryf zyn;iaangeweml, kun nen we vergelijken .met koersverliezen. Het belangrijkste gegeven 'w&t de belasting vraagt is het zuiver inkomen:' uit onderne ming en arbeid. Daaronder verstaat men: winst, salaris en loonen, honorarium, gra tificaties, eigen verbruik van voortgebrach te en verkregen producten in het bedryf, enz. J-»». De belastinginspectie moet elke boekhou ding, op welke wijze ook gevoerd, aanvaar den. Elke aanslag wordt maar al te vaak aanvaard, hoe hy ook is. oen boekhouding is zeer noodig voor een maatstaf hoe het in werkelijkheid is en daardoor worden tal van belastingsmisères voorkomen. Men moet onderscheid maken tusschen bedrijfs- en speculatie-winst. De waardeering van den voorraad is vaak den Sluitpost op den balans. Dat is weer systeemloos. Ook hier heeft de wetgever gezegd dat deze waar- deering moet geschieden volgens goed koop- mansgebruik. In den regel tegen kostprijs, tenzij de marktprijs lager is. Voor een nauwkeurige winstcalculatie dient men ter dege te rekenen wat men voor eigen ge bruik daaraan onttrokken heeft. Mag een winkelier aan zijn meerder- of minder jarige kinderen een belooning geven voor bewezen diensten? Dat mag wel voor meer derjarige. Voor minderjarige kinderen mag men dit echter niet in mindering brengen op gemaakte winst. Voor meerderjarigen mag ook kost en inwoning in mindering gebracht worden. Wat niet wegneemt dat aan den anderen kant de fiscus deze wel weer weet te vinden. De toestand op 1 Mei beheerscht alles. Voor gelden inkas, overtollig voor het be drijf, worden de baten geraamd1 op 4 Diegene die een aangifte-biljet heeft ont vangen moet aangifte doen. Hoeft het niet' zelf in te vullen, moet het wel zelf onder teekenen, maar behoeft er niet om te vra- gen. Bij ryksaccountantsonderzoek moeten overgelegd worden de boeken voor zoover die dienen tot het staven van de bewerin gen en de opgaven op het aanslagbiljet. Is de aanslag eenmaal vastgesteld, dan kan de inspectie daarop niets meer veranderen. Gemaakte reclame is een bedrijfsverlies. Het medeneryen van boeken {er inzage door den inspectiedienst behoeft niet te worden toegestaan. Wel moet gelegenheid tot in zage gegeven worden. Bezwaarschriften moeten ingediend worden bij den inspecteur en behoeven niet met redenen omkleed te zijn. Hierboven staat open de Raad van Be roep en hierbij moeten bezwaarschriften wel met redenen omkleed zyn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene leden ge bruik gemaakt. De Voorzitter dankte den heer van Triet voor zyn leerzame en aangename causerie. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd- Ingekomen en uitgegane stukken werden vo#r kennisgeving aangenomen. Voorstel van het Bestuur n.l. om art. 10 van het H.H. Reglement aan te vullen met: „Eere-leden hebben ook het recht van stemmen". Aldus wordt besloten. Voorstel van het Bestuui om den Weled. Heer J. van der Jagt tot eere-Hd te be noemen. Aldus werd besloten. Voorstel van de heeren J. L. Hulleman en J, Vlag in de persverslagen geen namen meer te vermelden. Aldus wordt be sloten. Na rondvraag en verloting sloot de voor zitter de vergadering. Een oud-stadgenoot Adjunct-Directeur van Gemeentewerken in Den Haag. Opvolger van Ir. van der Steen van Ommeren. De adjunct-directeur uer Gemeentewer ken van den Haag, ir. F. G. J. van der Steen van Ommeren, adviseur van Rioieeringa- aangelegenheden van het Goudsche Ge meentebestuur heeft onder dugteekening van 2 Mei 11. den Gemeenteraad eervol ent- slag verzocht uit zyn '>e;rezkiiig en wel met ingang van 15 Mei a.s. en zal op voor stel van B. en W. v&n den Haag wuiden be noemd tot ingenieur in algemeenen dienst. B. en W. van den Haag geven den Raad in overweging om met in gang van 15 Mei a.s. te benoe men tot adjunct-directeur der Gemeente werken den hoofdii.gentfcur-i.fdee'.ingschef van dezen dienst, onzen oud-stadgenoot ir. P. Dekker. Aangezien deze h.i. voor Je ver vulling van de opengei allen paats de aan gewezen man is, meenui B. en W. in dit geval te mogen volstaan mot ue aanbeve ling van één persoon, zulki in ai'wy* ng van art. 6, lid 3, van het Ambtenaren reglement, (Eat een aanbeveling van twee voorschrijft. Mishandeld. Door mej. R. J., huievrouw van J. v. d. L., wonende in een woonschuit aihiér, is aangifte gedaan dat zij is mishandeld door J. F., woueude alhier. Procos-veroaol zal worden opgemaakt. Ver. van Huisvrouwen. Bezoek aan Gouda. Naar wij vernemen zullen op Dinsdag 15 Mei us. een vijf-en-dertigtal dames, alien leden van de uld. Zeist van do Ver. vu» Huisvrouwen een bezoek aan Gouda bren gen. Gevestigden en vertrokkenen. Vertrokken: H. Idsinga, van Kaï- nemelksloot 197, naar Reeuwyk, Zwarte- weg 684; A. G. Dongelmans, van Turfmarkt 33, naar Mooixlrecht, Oosteinde P 44; H. P. Liepelt, van Korte Tiendeweg 14, n«aar Rot terdam, Goudsche singel 46ul; C. van Bu ren, van Molenwerf, naar Capelle aan den Llssel, Nijverheidsstraat 325; C. Verkerk, van Bilderdijkstraat 16, naar Rotterdam, Walravenstr. 79a; A. P. Happel, van Boc- kenbergstraat 111, naar Gorssel, Eeifae E 181; P. J. van Buren, van Raam 207, naar Rotterdam, Maretakstraat 65; J. A. v. d. Heuvel, vipi Nieuvyehaven 76, naar Am sterdam, Rapenburg 73; C. A. M. J. de Wit van Nieuwehaven 296, naar Apeldoorn, Arnhemscheweg 46; M. Gaillard, van Kru- gerlaan 91, naar Schoonhoven, Oude Haven 30; A.- de Wilde, van Krugerlaan 130, naar Rotterdam, Bergweg 81; A. Griffioen, van Krugerlaan 130, naar Rotterdam, Bergweg 81; A. J. Klingeman, van Krugerlaan 130, naar Ridderkerk, Slikkerveer; J. R. van Kraanen.van Snoystraat 30, naar Haarlem, Timorstraat 39; P. Schoerens, van F. W. Reizstraat 47, naar Vlaardingen, Hoogstr. 190; W. Groeneweg, van Raam 15, naar Schiedam, Lekstraat 70; W. R. Renzen- brink, van Wilhelminastraat 32, naar Rot terdam, §t. Mariastraat 9; C. v. d. Kuij, van Kanaalstraat 19, naar Mijnsheeren land Blaakschendyk; A. Verwey, van Gr. Floris- weg 59, naar Boskoop, Zuidkade 118; M. W. Slappendel, van Christiaan de Wetstraat 25, naar Zwammerdaim D. no. 5; T. van Eijk, van Vrouwensteeg 31, naar Waddinx- 'veen, Kleikade 49; C. van Vliet, van IJssel laan 97, naar Reeuwyk, Zwarteweg 672u; G. van Mild, van Vyverstraat 9, naar Al phen aan de Rijn, Prins Hendrikstraat 23b rood; A. H. van Loon, van Ridder van Cats- weg 140, naar 's Gravenhage, Stortenbeker- straat 256; L. Steenbergen, van Zoutmans plein, naar Arnhem, Veljierweg „Bronbeek" S. van der Eng, van Raam 298, nadr 's Gra venhage, Pretoriastraat 98; B. de Bas. van Crabethstraat 73, naar Waddinxveen, Noordeinde 234-, D. Romeijn, va* P. C. Bothstraat 90, naar Utrecht, Obrechtstraat 48; H. J. Arends, van .Zoutmanstraat 32, Son en Breugel Breugelscheweg; Sj. Jaars- ma, van Crabethstraat 78, naar Amster dam, Reguliersgracht 17; P. Bruijnjé, van Wijdstraat 55, naar 'a Gravenhage, Bonix- straat 17. Agenda. 12 Mei 8 uur Raadzaal Stadhuis Gemeente raad. 19 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Vergadering E. H. B. O. 21 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding Or. Elvers. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, zal tot en met 9 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zjjn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Ooöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. 9 Mei. Rozen: Ophelia 0.74—0.79, Gol den Ophelia 0.85—0 90, Marcel Rouyer 1.00 1-15; Hndley 1.12—1.52, Claudius Pernet 1.05, Columbia 0.80—1.08, Butterlly 0.76—0.% Mac'Keiler 0.97-1.07, WHh. Koides 1.30- 1 50. Rosnlandia C.83—L00, v. Roesuan 0.93, Phoehe l.èö.Wmuet 103—1.09, Edirth HMene l 90„ Polyantiiairozen 1.20—1.80. Diversen Lathyrus Q.20, Viburnum opulua 0 60, Violieren 1.19, Seringen 090, Vertera 0.75. GOUDERAK. Gemeenteraad. In de gieter en avond voortgezette vergade ring van den gemeenteraad, werd deze ha opening direct in een geheime vergadering omgezet ter bespreking aankoop grond gym nastieklokaal Na lj uur werd de vergade ring openbaar, en stelde de waarnemend voorzitter, wethouder M. v. Dient, aan de oida de aankoop van grond. De hoeren de Biuin en Vleggeert' stellen voor de grond van de familie Oskam te koo- pen, daar geen mooier en beter gelegenheid is te vinden. Dit voorstel werd met alg. Brt. wordt aangenomen. Hierna sluiting. WADDINXVEEN. By de Staatscourant no. 88 zyn gevoegd de statuten van de N.V. Carosseriefabriek Verheul alhier. DKAADLOOZE ÜIENST. Groote overstroomingen in Italië. Aanhoudende regens in de Pau-vaHei. MILAAN, 9 Mei. Tengevolge van de») aan houdende regen van de laatste dagen hebben op verscheidene punten in de Pau Valled overetrooiiungeu plaats. Hert meest ileeft te lijden de stad Novaita uabij Milaan, waar djë latig gelegen huizen in liet water drtoan Er te belangrijke schede aangericht. De brand te New-Yersey. NEW-YORK, 9 Men Na verscheidens uren ingesponnen arbeid is men erin geslaagd den brand in de haven vau New-Yersey te blusscjien. Tijdens den brand vlogen 18 olie- en benzinetanks in brand. Bij het blus- schingswerk liepen ongeveer 109. brandweer lieden deels iiubte, deels aware brandwon den op. Catastrophe by de kalimijneli. HANNOVER, 9 M«k. Donderdugochteiid ih in de le mijn vau de kaiiuiijn Vianenburg water binnengedrongen, waardoor de geheele mijn moest worden ontruimd. Het Schijnt dat deze overstrooming den vorm van een catastrophe zal aannamen waarvan den om vang nog met te overmen is. In de buurt vun mijn 1 ui den Harleyberg is door grondverschuiving bodemlooze put ontstaan,. Toen Dandprdagavond een uujo inert 5 persocipu vau de luyn terugkwam zag de chauffeur ptetaeiliug yen afgrond voor zich. öLedite aan rija tegenwoordigheid vau geest is liet te danken dart de inritten- den van den auto, die hu verband miert de overstroom mg een bezoek tuui de miju had den gébracht, niet met het voertuig in den afgrunid verdwenen. De iuzittendea konden nog viute grond ouder de voeten krijgen, ter wijl de auto lialf over^de rand van de put bleef hangen, üp verscheidene plaatsen i» de spoorweg weggezakt, de rails hangen in de lucht. Ook de straatweg naar. Brunswijk vertoionrt scheuren. Welke omvang de catastrophe zal aanne men iis nog niet te voorzien, i' Het verluidt dart ook het direofciegubouw van de fabrieken dat op mijn I staat is ont ruimd. Het «taart vast dat mijn I geheel onder Water staart. In de bovenverdiepingen vanglijn II ia nog geen water aangetroffen, terwijl mij» III geen gevaar schijnt te loo- pen. Het spoorwegverkeer moest ten gevólge van de overstroomingen en aardverschuivin gen worden verlegd. Groote vangat van Ansjovis. LEMMER, 9 Mei. Visséhers hadden in den ttfgeioapeiv nAolirt een buitengewoon grooty ansjovisvangst.. De aanvoer van som migen aan de afslag beliep bijna 1000 K.G. Dergelijke groote vangsten kwamen zelden voor. De prijs aan de afslag is hier heden 53 cent per K.G.. De viach is inooi van stuk. WISSËLKOEBSEN. 8 Mei 9 Mei. Offiqicel Landen 12.07| 12.07A Berlijn 59.3Üj 69.30 Parijs 9.75 9.75 Brussel 34.68J 34.68* Zwitserland 48.15 4814* Ween en 35.07j iS. 07* Kopenhagen 66.50 66.50 Stockholm 66 72J 66.70 Oslo 66.524 66.52* New York 2.48* 146A Niet offioieél. Praag 7.36 7.36* Madrid 30.37* 30.30 Milaan 13.03 13.03* Beursoverzicht. Bij de opening bleef de gunstige tendenz wellke in het ochtendverkeer werd ten toon gesprdid beertaan en over de geheele hnie stelden de koereien rich boven de vorige. Later evenwel kwam cenig materiaal aan de markt waardoor de behaalde avance geheM of gedeeltelijk verloren ging. De handed was van beperkten omvang. Van de Industrie- fondsen zetten Philips op 439 in, om daarna tot 432 te reageeren. Marg. Unie zakten vau 312 op 307 terug. De Accouatiek waren niet veranderd. Cal.vé Drift waren ierta hooger Aku's waren goed gestemd ofschoon ook zij hei hoogste punt niét konden bereiken. Voor suikerwaard» bleef het aanbod ataan Vooral H.V.A. hadden van aanbod'te lijden waardoor zij tot 465 daalden. Tal)sikken lagen wart beter in de markt. Oude Deli'g werden 10 procent hooger afge daan. Rubberaandéelen waren wat beter gedis poneerd in verband met het aantrekken der prijzen Amsterdam rubbers kwamen boven 140. Van de Mijn waaiden ver oor»akten Alg. Exploraties eenige beweging bij onver anderde koeree^. Scheepvaartaajid. waren kaim. Scheep vaart Unie'e verkeerden in herstel. Op de Amerikaaneche markt waren koper- waarden gezakt doch over hert geheel was deae markt iets hooger.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2