L. J. BRUNS 2f«Se •~n,n Uw "k Kennisgeving. SPIERINGSTRAAT No. 5 F. M. HUURMAN, Vlamingstraat 10 MEUBELMAKERS EENIGE JONGENS HEDEN WORDT GEOPEND J. HULLEMAN GOUDA ^Vbonneert U op dit Blad Volgt het voorbeeld |van [zoovelen De Wereldtentoonstelling te Antwerpen. ASPIRIN MEUBELFABRIEK A. HAGE MAN Vanaf heden is de handel in Wild en Gevogelte van den heer B.SMITS, tijdelijk verplaatst van GROENEWEG 77 naar IJZERWAREN, EMAILLE, HENGELSPORTARTIKELEN en verdere aanverwante artikelen, mmm Vulcaiiseer-lirichtiig DE DUN t Zi. Vf Het Nederlandsche paviljoen. Binnen enkele dagen zal het Nederland sche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen worden geopend Maandag middag zal dr. F. E. Posthuma, oud-minis ter van landbouw, nijverheid en handel, voorzitter van het Uitvoerend Comité van de Nederlandsche deelneming aan deze we reldtentoonstelling, officieel de poorten tot het stukje Nederland op Belgischen bodem openen voor allen, die uit belangstelling of uit zakelijke overwegingen willen zien wat Nederland en zijn koloniën zyn en wat zij presteeren. Tot op verren afstand is de 30 M. hooge pylonenpartij, die de bouwer van het Ne derlandsche paviljoen, architect H. Th. Wy- develd, geplaatst heeft bij den ingang van het overigens laag gehouden tentoonstel lingsgebouw, zichtbaar. Gedurende den dag roept „Nederland", hoog in de lucht tegen de pylonen geplaatst, de bezoekers en als de zon zal zijn ondergegaan, zal een vuur torenlicht, zooals er zoovele langs de Neder landsche kusten staan als veilige bakens voor de scheepvaart, de wegwijzer zyn naar een veilige plaats, een tentoonstellingsge bouw, eenvoudig opgetrokken weliswaar, doch met een eigen architectuur. De officieele opening. Maandag, by de" officieele opening in te genwoordigheid van den minster van ar beid, handel en nijverheid Mr. T. J. Ver schuur en tal van andere autoriteiten, hoopt men geheel gereed te zyn. Toen wy een dezer dagen een bezoek aan het paviljoen brachten, was men zoowel in- als uitwendig nog aan het timmeren, het was de laatste hand, die nog akn eenige dingen gelegd moest worden. Hfct geheel was echter ver genoeg gevorderd om een goeden indruk van het werkelijk grootsche geheel te geven. Geheel gereed was de Indische afdeeling, die onder rechtstreeksche leiding van de vierde afdeeling van het Departement van koloniën is ingericht. Met medewerking van den heer ir. E. de Kruyff, die als gedele geerde in België van het Uitvoerend Comité een zeer groot aandeel heeft gehad in de inrichting van de tentoonstelling, werd een aantal met electrisch licht verlevendigde glaskaarten en maquettes gemaakt, terwyl bovendien een drietal diorama's werd ge schilderd. Dit moderne expositiemateriaal werd door den bekenden Indischen architect en kunstkenner P. A. J. Moojen uitgebreid met een collectie fraaie diapositieven en foto's. Dit alles, aangevuld met de uit Ne- derlandsch-Indië gezonden maquettes en foto's, vormde voldoende materiaal voor het inrichten van deze Indische expositie. De Indische afdeeling. Hoewel het interieur van de Indische af deeling zeer eenvoudig is gehouden, geeft zy een goed beeld van de groote beteekenis van ons land als koloniseerende mogend heid. De expositie, die een oppervlakte van 1700 M2. heeft, heeft als versiering een col lectie kostbare voortbrengselen van inland- sche kunstnijverheid, die de heer Moojen uit zyn verzameling ter beschikking stelde. Met goedkeuring van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft de heer Moojen voorts tal van afgietsels laten maken van beelden van die insteHing, waardoor hy een zeer fraaie Indische toegangspoort voor de In dische afdeelirtg heeft kunnen samenstellen, bestaande uit een samenstelling van authen tiek afgietsels van symbolieke fragmenten van Javaansche tempelgroepen (Baraboe- doer en Prambanan). Met bovengenoemde moderne hulpmidde len aangegeven vindt de bezoeker in de In dische afdeeling nagenoeg alles wat hy van Nederlandsch-Indië weten wil of eigenlijk weten moet: de geweldige uitgestrektheid van den Indischen archipel, de bevolking, de bevolkingstypen, landbouw, wegenaanleg, overheidsmaatregelen op allerlei gebied, scheepvaart, verkeer, bouwkunst, enz. Dat het luchtverkeer en de draadloos-telefoni sche verbinding tusschen Moederland en koloniën niet ontbreken, spreekt vanzelf. Te betreuren is, dat er niet meer te vinden is van «n over onze koloninë in de West. Kunstnijverheid. Vormt de Indische afdeeling op de boven verdieping van het paviljoen één geheel, de eigenlijke Nederlandsche afdeeling is door afgedekte doorgangen verdeeld in drie ge deelten. WanneeY men het gebouw door den hoofdingang binnentreedt, bevindt men zich in een reusachtige ontvangzaal met als wandbeschildering een op modem-artistieke wyze uitgevoerde voorstelling van de groote beteekenis der Zuiderzeewerken voor ons land. Deze zaal ,die dienst doet als ont vangst- en receptiezaal, bevat verder de in zendingen op het gebied van Nederlandsche kunstnijverheid. Defensie. In de aangrenzende zaal zyn de officielee inzendingen ondergebracht, zooals de uitge breide inzending van het Departement van Waterstaat, in samenwerking met de af dee lingen kustverlichting en hydrographie van het Departement van Defensie, waardoor men een zeer goed beeld krygt wat Neder land vermag op het gebied van scheepvaart en waterwegen. De tweede afdeeling, welke men bereikt door den overdekten doorgang, huisvest in hoofdzaak de Nederlandsche machinenyvei heid, waar particuliere inzenders er voor gezorgd hebben, dat het buitenland kan zien wat Nederland ook op het gebied der indus trie vermag. De derde afdeeling tenslotte, groot en grootsch, bevat de inzendingen van de ge meenten Arasterdam, Rotterdam, Dordrecht en Vlissingen. Het zou te ver voeren in dit korte gesprek te vertellen wat er in al deze afdeelingen te zien is. Zoowel de officieele als de particu liere inzendingen getuigen van een goede voorbereiding, waardoor een zeer mooi re sultaat werd verkregen. Het geheel eenvoudig, doch waardig en rustig zal voor ons land en zyn koloniën op deze Wereldtentoonstelling een goede propaganda zyn. De verbinding tusschen Moederland en koloniën op deze tentoon stelling wordt onderhouden langs een monu mentale trap, waarop het ^baksbureau te Amsterdam en de Internationale Vereeni- ging voor Rubbercultuur in Nederlandse!» Indië zeer interessante inzendingen hebben geplaatst. V reemdelingenverkeer. Dat men veel van de propaganda ver wacht, moge voorts blyken uit het feit, dat de Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer onder leiding van den heer van Deventer in de voorhal haar tenten heeft opgeslagen. Met een totale oppervlakte van 12.000 M2. is het Nederlandsche paviljoen op deze We reldtentoonstelling na Frankrijk en kolo niën (15.000 M2) en Groot-Brittannië en koloniën (25.000 M2 het grootste der bui- tenlandsch deelnemers. De Belgische afdee ling beslaat een oppervlakte van 60.000 M3. De lengte van het gebouw ife 250 M. De bouw in goedkoop materiaal, daar het gebouw ten hoogBte zes maanden dienst zal doen en daarna zal worden afgebroken werd uit gevoerd door de N.V. Ned. Aannemings My. v.h. firma H. F. Boersma onder toezicht van het ingenieursbureau G. J. Langhout. Rond om het gebouw is een tuinaanleg, welke is tot stand gekomen door de medewerking van een sub-commissie uit den Nederland- schen tuinbouw onder voorzitterschap van den heer Ernst Krelage. Bij den tuinaanleg, die door den tuinarchitect H. de Lange uit Rotterdam is ontworpen, is er naar ge streefd tijdens den ganschen duur van de tentoonstelling volop bloemen te kunnen toonetn. Dertigduizend Darwin- en andere late tulpen staan er thans in bloei. Vermelden wy tenslotte nog, dat als ver tegenwoordiger van den minister van ar beid, handel en nijverheid de heer F. K. J. Heringa en als vertegenwoordiger van den minister van koloniën de heer dr. L. J. v. d. Taais met het Uitvoerend Comité hebben samengewerkt om tot een geslaagd geheel te komen. MODEPRAATJE Pull-Overs, Wollen Vesten en Sportjasjes. De lentetijd is tevens de beste tijd voor alle mogelijk sporten en dus heeft la Mode de uitrusting gereed, die de sportfiefheb- - sters in de lente behoeven. Zeggen dat er voor alle takken van sport een geëigende kleeding is, zou misschien wat overdreven zijn. Maar er is verschil! Voor tennis draagt men weer andere din gen dan voor cricket of golf, voor de motor of de auto is alles massiever en zwaarder en voor de wandelsport, die heden ten dage geen sport meer is, wordt de uitrusting, hoewel noncltalant en practisch en dus... sportief, hoe langer hoe eleganter en luxueuser. Voor tennis draagt men gaarne mouw- looze fantasie-pullovers, zoo'n beetje ge spikkeld, zoo'h beetje tweed-achtig van des sin, met aardige flink-sprekende effen bie zen langs halsopening, armsgat en rand. De tennis-pullover is ook zeer gewild in effen pastelkleuren, passend bij of afste kend van het rokje, dat wit, gemêleerd (en dan van tweed) of donker (en dan unie van stof kan zijn. H(j heeft dan aardige zakjes en een geborduurd monogram. De fijngespikkelde pull, met een donker cein tuurtje heeft een grof-geribbelden heup- j band, die flink breed is en in een combinee- rende kleur gehouden wordt. Dit soepele en i pittige model is eigenlijk bestemd voor golf, doch daar het coquet genoeg staat, neemt de tennis ster het ook en ziet er allerliefst mee uit. De echte tenrtis-pullover is natuurlijk van witte wol met een V-hals je,ronde, goed aan sluitende armsgaten die blauw ombiesd zyn en een ingeweven blauwe band, boven den rekbaren ribbelband, die twee recht, twee averecht gebreid is en prachtig de heupen omsluit. Een wit plissé-rokje maakt er het geijkte tennispakje van en dit is zóó neu traal en tevens zóó gewild, dat het gros der tennisfiguurtjes erin gekleed is. Van het effen, averecht gebreide wolvest wil ik maar zwijgen, dat is al lang klas siek, ofschoon het nog steeds modieus is, en men zou het alleen willen vermelden, omdat steeds de kleuren varieeren en dit jaar: lichtgrijs, bleu, saumon, geel, rood en oranje er modetinten voor zijn. Iets nieuws is het ook, op pull-over en vest een rond kraagje aan te treffen, zoo handig van vorm, alsof het een japon kraagje ware. Dat wordt door een paar slipjes afgewerkt en de pull waarop het thuis hoort heeft een bliksemsluiting, die slechts zoo lang is als een split, of (als de pull flink zwaar en warm is) tot aan de heupband doorloopt. Een vest met een breeden afstekender. rand by den zoom en (boven de manchet ten) in de mouwen, een vest met een zóó los fa?on, dat het wel een manteltje lijkt, is voorzeker de nouveauté van dit seizoen. Het is ook de chic ervan en het wordt gedragen met een losse zijden shawl die ge- moesd of fyn-geruit is, al naar het dessin van den rand, die ik zooéVen noemde. „De sportjasjes hebben het moderyk ver overd", mag men wel zeggen. Wie kent ze niet en wie draagt ze niet? Allereerst de blazertjeS, die zóó populair zyn, dat men ze op alle mogelijke kleeding door de stede lijke straten ziet kuieren. Veel verschil in model is er niet. De een is wat meer aan gesloten, de andere wat losser. Sommige zyn twee-rijïg met koperen knoopen, an deren zijn afgeboord, met tres. De coat van peau de suède is stellig nog nieuwer en geldt ook voor chiquer. Hy wordt gedragen in glad schootmodel met twee afgebiesde borstnaadjes, een ceintuur tje en een patensluiting in het midden. Daarby hoort een staande col. Een één- ryïg model bloust eventjes over op een breede heupband en draagt eveneens een hooge col. Een twee-rijïg model daaren tegen heeft een heerenkraagje en revers, dat plat te leggen maar ook hoog te sluiten is. Voor sportjasjes zijn bleu, beige, bruin en groen de modetinten. GRAOE ALLAN. bejtiemtfidel tegen1 i borstkwalen ëit uerkou&hciè. Zutoer natuurproduct.' Vraagt Utuen drogist. Utfy per Wjef03JS. Koud weer in het vooruitzicht. De mogelijkheid f>estaat, dat de koude in vasie enkele weken aanhoudt. De ysheiligen in 't spel? Volgens een oud volksgeloof treedt om streeks 11 Mei een afkoeling op, we.ke on geveer drie dagen duurt. De statistische meteorologie, welke in de tweede helft van de vorige eeuw haar bloeitijd beleefde, heeft zich ook met dit volksgeloof bezig gehouden. {Sommige onderzoekers meen den, dat de statistiek aantoonde, dat die afkoeling inderdaad voorkwam. Mudier leidde in 1934 uit temperatuurwaarnemin- gen, gedurende 86 jaren te Berlijn verricht, af, dat zulk een temperatuurdaling inder daad voorkwam.' E. Eraan vond behalve deze afkoeling ook in andere, op andere tijden voorkomemie en deze werden in 1883 door G. Hellmann uitvoeriger bestudeerd. Later heeft onze landgenoot dr. J. P. v. d. Stok in een uitvoerige studie over het kli maat van Nederland het \oorkëmen van de afkoeling op de bovengenoemde dagen in Mei in Nederland ontkend. Inderdaad zal men, wanneer men temperatuur-lysten van waarnemingsstations in Nederland raad pleegt, moeilyk kunnen volhouden, dat juist op deze dagen een terugval van de temperatuur voorkomt. Eerst door de ontwikkeling dei synopti sche meteorologie heëft men op het ver schijnsel der in gehepl Europa optredende afkoelingen den juisten kyk gekregen en het is aan den Duitschen meteoroloog prof. Assmann te danken, dat wy thans een goede verklaring hebben voor het optreden van temperatuur-dalingen, die in bepaalde tyden van het jaar voorkomen en door haar sehadelyfeerf gevolgen voor land- en tuinbouw in het bijzonder de aandacht trekken. Assmann heeft n.l. aangetoond, dat ster ker afkoeling optreedt, wanneer een de pressie uit het Noord-Westen komt en on geveer in Zuid-Oostelyke richting over Europa trekt, waarbij aan haar rugzijde, dus in het Westen, de luehtdrukking stijgt. In dat geval wordt Europa "tot ver in het Zuiden overstroomd door een vloedgolf van koude lucht uit het hooge Noorden. Tegen woordige meteorologen, die aanhangers zyn van een bepaalde theorie, welke betrekking heeft op vraagstukken der algemeene lucht- circulatie over het Noordelijk Halfrond spreken wel van een doorbraak van het z.g. poolfront, eën uitdrukking, die haar analogie in de waterbouwkunde vindt, wanneer men spreekt van een dijkbreuk. Het verschijnsel is het losbreken van een uchtetroom uit het Noordpoolgebied, die natuurlijk koude veroorzaakt in de door hem overstroomde gebieden. De latere onderzoekingen van dit ver schijnsel, waarvan nog lang niet genoeg bekend is, hebben wel geleerd, dat zijn op treden niet gebonden behoeft te zijn aan bepaalde dagen, als zyn bepaalde jaarge-( tijden wellicht het gunstigst voor zyn ont- Dat de voksmeening in de Middel eeuwen aan bepaalde dagen voor het op treden dacht, moet men wellicht zoo zien, dat men allerlei gebeurtenissen gaarne in verband bracht met de naamdagen van bepaalde heiligen. Zoo bracht men het ver schijnsel der afkoeling omstreeks half Mei in verband met de z.g. ysheiligen of „ge strenge heeren" (in NoordEuropa Mamer- tus, Pancratius en Servatius, 1012 Mei, in het Zuiden, waar het verschijnsel latef optreedt, Pancratius, ServatJbs en Bonifa- cius, 11—13 .Mei). Het spreekwoord: Stren ge heeren regeering niet lang, slaat mis schien op de korte, driedaagsche heerschap pij over het weer van genoemde heiligen. Men vergete ook niet, dat de groote ver warring in de tijdrekening in de Middel eeuwen waarschijnlijk maakt, dat wy by het optreden van de beruchte Mei-afkoeling niet behoeven vast te houden aan de boven genoemde dagen, maar dat wy veeleer moe ten aannemen, dat in het algemeen om streeks half Mei een afkoeling optreedt, die enkele dagen duurt en waarop wij elk jaar kunnen rekenen, maar dat het tijdstip van optreden een paar weken vroeger of later kan zyn. Wanneer wy dan temperatuurlijs- ten raadplegen, zien wy, dat elk jaar om streeks dezen tyd of een paar weken vroe ger of later een temperatuur-val voorgeko men- is. De afkoeling welke gedurende de laatste dagen, na de warme dagen aan het einde der vorige maand en de iets minder warme dagen gedurende de eerste dagen van Mei, is ingetreden, kunnen wy dus wel als een „ysheiligen koude" aanzien. Nadat een on diepe depressie in de vorige week zich ten Westen van en over de Britsche eilanden had ontwikkeld, is deze Oostwaarts verder getrokken. Aan de Westzijde van dit de- pregsiegebied, hetwelk gisteren over het Vasteland lag, is de luehtdrukking tv eer gestegen en er heeft zich een Noordelijke luchtstroom ontwikkeld, die de tempera tuur aanzienlijk heeft doen dalen. Deze Noordeiyke luchtstroom schynt zich nog verder te zullen ontwikkelen en hy zal stel lig niet ophouden voordat de luchtdruk- verdeeling over West-Europa en het Vaste land geheel gewijzigd is. De onderzoekin gen van vroegere jaren hebben doen zien: dat zulk een koude-invasie enkele dagen duurt en gevolgd wordt door een snelle stijging van de temperatuur. Of wy echter met enkele koude dagen er van'afkomer. zullen schynt twijfelachtig te zyn. Even eens is het nog twyfelachtig of deze kou- de-invasie de laatste van dezen voorzomer zal zyn. De tyd, gedurende welken derge lijke sterke temperatuurdalingen kunnen voorkomen voordat de eigenlyke zomer zyn inkomste houdt, is van nu afgerekend, nog we! een week of vier lang. Binnen en kele dagen zal beter kunnen worden over zien in welke richting de algemeene weers gesteldheid zich ontwikkelt. ERASMUS Een van de allergrootste mannen, waaYop ons vaderland trotsch mag zyn, is Deside- rius Erasmus, -den 28en October van Tiet jaar 1467 of 1468 geboren te Rotterdam als onechte zoon van Gerrit Elias en een zekere Elisabeth, een dochter van een geneesheer uit Zevenbergen. Voordat het huwelijk kan gesloten worden, ging de vader tot den geestelijken stand over, en Elisabeth moest het ouderlijk huis verlaten. ïe Rotterdam werd haar kind gebqren, het kind dat, eens man geworden, meer dan eenig ander zou doen ter voorbereiding van de Hervorming. Toen de jonge moeder her steld was, ging ze naar de ouders van den vader, die te Gouda woonachtig waren, wer den er beiden liefderijk opgenomen en daar ontving haar zoon zyn eerste onderwys. Toen de jonge Desiderius Erasmus (beide woorden beteekenen „de verlangde") 't a, b, c, onder de knie Jaad, ging hy naar Utrecht om het kerkgezang te leeren en te zien of hy als koorknaap zyn brood verdienen kon. Van hier trok hy naar Deventer, naar de beroemde school van Hegius. Daar nadert echter de stad, die vreeselyke ziokte, be kend onder den naam van „de zwarte dood" en hy neemt de vlucht naar Gouda, waar hy zyn vader terugvindt, die juist uit Rome is teruggekeerd. Zyn vader vertelt hem van de wonderen der Italiaansche wereld, en deelt hem zooveel mede over het leven der hooge geestelijkheid aldaar, dat afkeer voor den geestelyken stand al vroeg by hem postvatte. En toch zou hy spoedig zelf tot dien stand overgaan. Zyn vader stierf, en. zyn voogd stuurde hem eerst naar 's Her togenbosch, later naar Delft, en ten slotte haar het Emmaüsklooster te Stein, by Gouda, waar hy op negentienjarigen leeftijd de kloostergelofte aflegde. Erasmus als monnik. Zoo was dan Erasmus monnik geworden, maar hy verkreeg al spoedig vergunning, het klooster te verlaten en een wetenschap pelijke reis te ondernemen. Van toen af neemt hy de wandelstaf ter hand en trekt een groot deel van West-Europa door. Nu eens houdt hy zyn verblijf te Leuven, Parys en Orleans, dan weer steekt hy de zee over en vinden we hem in Londen. Met de ver- lichtste zijner tydgenooten maakt hy ken nis, en zonder eenige beperking wydt hy zich voortaan aan de wetenschap: de mon nik gaat in hem onder, de hervormer wordt in hem geboren. Als hervormer. Wy mogen den geleerden man stellig als zoodanig noemen, mits wy daarby niet ver zuimen op te merken, dat hy- niet als Lu ther was een man van de daad. Hy is er nooit toe gekpmen, de misbruiken van de kerk met forsche hand aan te tasten, en aan kerkhervorming heeft hy stellig nooit gedacht. Maar het was wel steeds zyn stre ven, de wereld te hervormen en daardoor tevens de kerk. Met den scherpen geesel der satyre heeft hy meermalen de gebreken van zyn tyd blootgelegd, ep in zyn „lof dei- zotheid" bestreed hy het ledige leven van de dienaren der kerk, de opeenhoopirtg van goederen en eigendommen in de doode hand. Maar toch bleef hy altijd een getrouw zoon der Moederkerk, omdat hy van meening was, dat de gewenschte verbetering aller eerst zou moeten uitgaan van het hoofd der kerk zeiven, en door dezen moest worden goedgekeurd. De groote humanist heeft nimmer aan revolutie gedacht, maar is toch, door zyn optreden geworden een van de grootste voorloopers der reformatie. In 1516 kwam van hem een vertaling van het nieuwe Testament in 't licht, die hy opdroeg aan den toenmaligen Paus Leo X. Zyn ge- heele karakter dreef hem er toe, steeds te blyven de man van het zoogenaamde juiste midden; party te kiezen lag niet in zijn aard, kwam met zyn vreedzame natuur niet overeen. Dat heeft ook gemaakt, dat zyn leven veel rustiger en kalmer Is vergleden, dan dat van een man als Luther. Rustig heeft hy zyn wetenschappeiyken weg be wandeld; in Engeland, waar de groot-kan selier Thomas More zyn omgang zocht, aan de hoogeschool te Leuven, in de Nederlan den. Zóó weinig was hy het eens met het streven van den grooten Duitschen Kerk hervormer, dat hy in 1526 een geschrift uitgaf, waarin hy diens optreden op de scherpste wyze hekelde. Maar anderzijds werd h(j ook door de Katholieken Van zyn tyd niet als een der hunnen beschouwd, en zyn geschriften op den index geplaatst. Zyn geboortestad Rotterdam heeft zyn nage- Dit buisje behoort venalt all. and.,, onmiibara ding,, vulpenhouder - potlood - podafeuillt ni. - walk. man nlal kan mi,t,n eenig op de werén op oranj* band dachtenis geëerd, door voor hem een stand beeld op té richten, als een welverdiende hulde aan zyn talenten en aan zyn karak ter. De laagste jaren van zyn leven bracht hy te Bazel door, waar zyn uitgever Frobe- nius woonde. Daar is 'hy ook gestorven en begraven. Hy heeft ontzagiyk veel geschre ven en aan de lijst van alle werken, die zp hand het lipht deed zien,* is by na geen einde te vinden. Als proeve van zyn styi zullen we wellicht een volgende maal eens een van zyn samenspraken afdrukken die evenals bijna alle zyn geschriften, oorspronkelijk in t' Latijn verschenen en door N. J. Singels in het Nederlandsch zyn overgezet en in de Wereldbiblotheek zyn verschenen. Slot Linderhof in Beieren. Het vermaarde Kasteel van Koning Lodewijk II. Talrijke vreemdelingen, die dit jaar naar Oberammergau zullen reizen zullen zeker van de gelegenheid gebruik maken om een bezoek te brengen aan het op weinige kilo meters van Oberammergau gelegen Slot Linderhof. Daar de straatweg naar Slot Linderhof niet is vrijgegeven vóór het autoverkeer, zullen mail coaches tusschen Oberammergau en Linderhof rüden en al dus de vreemdelingen in staat stellen dit phantastischte aller koninklyke kasteelen te bezichtigen. Aan een oeroude linde heeft de streek haar naam te danken. Maximiliaan II had hier een jachthuisje gebouwd. Lodewyk II jaagde niet, maar de eenzaamheid van Lin derhof en zyn liefde tot de natuur trokken hem hierheen. Hy was het, die hier het sierlijke barok-paleis oprichtte. Hy wilde een nieuw „Trianon", de idylle van de door hem zoo hoog vereerde koningin Maria An toinette, doen ontstaan. Liefelijkheid, sierlijkheid, en. pracht zyn de kenteekenen van dit Slot. Omgeven van weelderig groen weerspiegelt het zich in het water. Ht is als een in het woud ver sprookjeskasteel en de indruk, die het maakt, wordt onvergetelijk als 's middags of 's avonds het water der fonteinen ruischt en klatert en de druppels het Slot omhullen et een ragfijnen sluier, waarni alle kleu- •n van den regenboog stralen. Het ge il eele Slot is een enkele herinnering aan de romantiek. Drie hooge bogen vormen den ingang van het Slot. Daarboven bevindt zich een bal; kon met een beeld van de Godin der Over winning. De gevel is versierd met een ge weldig beeld van den, den wereldbal torsen den Atlas. Door sierlijk bewerkte vergulde poorten betreedt men dit heerlijke paleis. In het midden van de door zuilen van schit terend marmer omgeven vestibule staat een bronzen ruiterstandbeeld van den Zonne koning, als Romeinsche triomphator. Ko- Lodewyk had de ziekelijke neiging tot het nabootsen van het verleden, dat men in dit Slot overal terguvindt. Het is moeilijk te zetgtgen door welk kunstwerk hier den bezoeker het meest wordt getroffen. Prach tig straalt het trappenhuis met zyn treden van wit Cajrarisch marmer. Alle deuren, wanden en schoorsteenen zyn r|jk en smaakvol versierd. De meubels zyu bekleed met gobelins, meesterwerken van naald werk. Een sterken indruk maken ook de schilderingen van muren en zolderingen. Vele bladzijden zouden noodig z|jn, om de koninklyke weelde der talryke zalen en vertrekken te beschrijven. Vermeld moge echter de eetzaal worden. Hier bevond zich het vermaarde „tafeltje dek je". De koning had de eenzaamheid zoo lief, dat zelfs de aanwezigheid van een dienaar hem stoorde. Hy at meestal alleen in deze zaal. Op een papiertje schreef hy welk gerecht hy wenschte te eten. Hy drukte op een knop e de tafel, waarop hy het papiertje had ge legd, verdween in de diepte, om na enkelen tyd weer te voorschijn te komen met gewenscht schotels. Hier, zooals ui alle overige zalen van het Slot, zyn kunst en schoonheid, glans en pracht vereenigd. Het park, met zyn prachtige oude hoo rnen en zyn grasvelden vol kleurige bloe men, vormt een heerlyke idylle. Stille wan delwegen omgeven dit park en maken ine» hun sneeuwwitte warnieren beelden een diepen indruk op den wandelaar, vooral ais uit de verte in deze stilte en eenzaam*"* aamheid het gedruisch en geklater der fonteinen tót hem doordringt. Achter het Slot verheffen zich drie terrassen, die langs breede tra^ pen te bereiken zyn. Op het eerste staat het standbeeld van Lodewyk II. Van dit punt uit wordt de bezoeker voora 's middags en 's avonds b« het spel der fon teinen, het meest getroffen door de k a- sieke rococo-pracht, die voor z|jn oog W uitgespreid. Niet alleen een sprookjesslat heeft Koning hier doen verrijzen. Hti heeft o» de blauwe grot van Capri naar dit aard sche parad ijs verplaatst. Verborgen rade ligt de poort, wy w die toegang ver" leent tot de'grotten. Het geruisch van een waterval bereikt ons oor. Overweldigend jndruk, die men verkrijgt by het betre den van de hoofdgrot. Op den achtergrond tiet men het groote schilderij „Tatmhauser in den Venusberg". In het midden van deze «rot ligt een meertje, waarin een vergulde loot drijft. In deze boot heeft de Koning •g nachts tal van uren mijmerend doorge bracht. Een phantastischer beeld is ondenk baar. In deze omgeving van rotsen, in het «olvendc water, omgeven van zwanen en na en dreef'de boot met den sprookjes koning. Indien men achter de coulissen keek, kreeg men een minder romantischen indruk. Hier stonden steeds zeven arbei ders voor de groote ovens, waardoor ten allen tijde de juiste temperatuur in de grob ten heerschte. Ook een électricien was hier steeds druk in de weer. In het park staat ook nog de vermaarde Kiosk". Deze stond oorspronkelijk iq het park van een riddergoed in Bohemen en hoorde toe aan den journalist en mijn eigenaar Strousberg. Toen deze door onge lukkige speculaties zijn vermogen had ver loren, stuurden zyn schuldeischers de kiosk naar de wereldtentoonstelling van Parijs, waar zij door Koning Lode wijk gekocht werd. Z|j moest den koning verplaatsen in het phantastische, kleurige Oosten. Soms liet de vorst zyn personeel, gekleed in Ooster- sche gewaden, hier rusten op tapijten en kussens. Men rookte de Oostersche pijpen en zoo genoot de Koning van een zuiver Oriëntaalsch beeld. Ongeveer een uur van Linderhof, daar waar het dal van de Ammer zyn grootste schoonheid bezit, ligt een andere idylle ver borgen: de hut van Hunding. In de diepste eenzaamheid van het bosch bevindt zy zich. In het midden staat de geweldige, grillige stam van een esch en diep in den stam steekt Nothung, het zwaard der Walsungen. Het vertrek herinnert volkomen aan het tooneel van het eerste bedrijf van de Wal küre. ONDERWIJS. R.K. Handelshoogeschool. inaugureele rede prof. Triebels. Hedenmiddag heeft prof. mr. dr. L. Trie beis te Nymegen in een bijzondere bijeen komst in het Auditorium van het Conserva torium der R.K. Leergangen zyn werk zaamheden aangevangen als gewoon hoog leeraar in de Bedrijfsleer en de Sociale Wetgeving aan de R.K, Handelshoogeschool, met een inaugureele rede over het onder werp: „Eenige beschouwingen over handels organisatie en bedrijfsorganisatie". Spreker beschouwde daarby de handels organisatie van theoretisch standpunt, de bedrijfsorganisatie van uit het oogpunt van haar practisch belang, juist voor dezen tjjd. Trots de zeer omvangrijke litteratuur, vertoont de wetenschap, die veelal met den naam „Organisatie en Techniek van den nandel" wordt aangeduid, nog in menig op zicht de kenteekenen van een jonge weten- spiiap. Zoo staat o.m. haar afgrenzing tegenover de haar verwante wetenschap pen, en daarmede haar omvang, nog geens zins vast. Zoo bjjv. ten opzichte van econo mie en rechtswetenschap. Daaraan is het toe te schrijden dat meerdere werken op het gebied der handelsorganisatie uitvoerig uitwijden over economische en rechtsweten schappelijke onderwerpen Met andere jonge wetenschappen had die der handelsorganisatie gemeen, dat de gren zen van haar gebied aanvankelijk meer door didactische doelmatigheid dan op grond van wetenschappelijke normen wer den bepaald. Intusschen werd het gebied reeds yverig onderzocht en een uitvoerig feitenmateriaal bijeengebracht. Kort vóór den oorlog werd door de werken van Hel- lauer, Schar, Nicklisch het verzamelde fei tenmateriaal gesystematiseerd, maar toch staan wy nog pas aan het uitgangspunt van de periode der systematiseering. Het feitenmateriaal moet nog synthetisch wor den verwerkt. Aansluitend aan een uit spraak van Barthélemy-Saint-Hilaire, be toogt spreker dat daarvoor allereerst noo dig is het opsporen van het specifieke, ge meenschappelijke karakter dat die feiten kenmerkt. Die feiten liggen, naar spreker zonder vrees voor tegenspraak meent te mogen aannemen, op het gebied van het economisch verkeer. Het is dus eerst noodig dit begrip te ontleden. Spreker doet dit aan de hand van een definitie van von Jhering: Der Verkehr ist die Organisation der auf dem Hebei des I.ohns beruhenden gesicherten Befriediging der menschlichen Betbiirfmisse. In deze definitie zyn drie elementen te on derscheiden: de behoefte als motief, het loon als middel, de regeling van beider on derlinge verhouding als de vorm van het verkeer. Spr. gaat nu deze drie elementen na en komt tot de conclusie dat zy geen voldoen de afbakening geven voor wat betreft het materieel object der behandelde weten schappen. Afbakening moet worden gezocht op het gebied van het formeel object De behoeftenbevrediging is het motief dat de menschen dryft tot ihet leven in gemeen schap. Daarby speelt de handel de rol, dat h|i de goederen, die voor de behoeftenbe vrediging noodig z|jn, déar brengt waar er de meeste behoefte aan bestaat. Om die rol te kunnen vervullen behoeft de handel de medewerking van hulpkrachten dit be- Rtip in uitgebreiden zin, zoowel van men- reheljjke als mechanische genomen die door het loon moet worden verkregen. Behandel moet aldus spr. dus in gelicht worden omtrent de behoeften, maar °<>k omtrent den stand der arbeidsmarkt. Bovendien moeten de te verkrijgen hulp- krachten, zoowel als de verhouding der par tijen, die in het bevredigingsproces meewer- °P behoorlijke w|jze worden geregeld. Daartoe heeft de handel de voorlichting *an economie en rechtswetenschap. Doch dit is niet genoeg, daar de factoren be hoefte en loon niet los van elkander staan, maar elkander wederkeerig beïnvloeden. De w|j«e waarop bepaalde behoeften het best kunnen worden bevredigd, hangt samen met het verkrijgen van de hulpkrachten, die daarbij noodig zyn, van de tusschen- schakels, die daarb|j onontbeerlijk of wtn- schelyk zyn. Hoe kunnen al die krachten en middelen het best worden georganiseerd in verband met het doel van den handel; welke is, op een gegeven oogenblik, onder gegeven om standigheden, de beste regeling van be hoefte en loon in hun onderlinge verhou ding? Op deze en dergel jjke vragen moet het antwoord gegeven worden door de we tenschap der organisatie van den handel. Haar taak is het met dat doel voor oogen, van uit dét gezichtspunt het haar toeval lend deel van het eoonomisch verkeer te onderzoeken. LAND- EN TUINBOUW. an Landbouw. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw houdt op Woensdag 21 Mei een alge meene vergadering, waarin de moeilijke omstandigheden in den landbouw zullen worden besproken. Het hoofdbestuur is tot de conclusie ge komen, dat naar vervulling van de volgen de wenschen met kracht dient te worden gestreefd; en het verzoek aan de algemeene vergadering, zich hierover uit te spreken. A. Wenschen, waarvan de vervulling direct nut ral kunnen opleveren. 1. Maatregelen tegen de gevolgen van dumping. 2. Herziening van ons tarief van invoer rechten. 3. De suikerbietenteelt dient te worden gesteund. 4. De opcenten op de grondbelasting dienen te worden afgeschaft. 5. De slachtaccyns dient te worden af geschaft. 6. De spoorvrachttarieven op land- en tuinbouwproducten dienen te worden ver laagd. 7. Onderzocht dient te worden, of het nuttig en mogelijk zal z|jn, dat de regee ring de credietverleening door de coöp. Boerenleenbanken verruimd door zich in be paalde gevallen borg te stellen. 8. Waterschappen, die het onderhoud van wegen moeten bekostigen, welke voor doorgaand verkeer gebruikt worden, dienen geldelyk te worden gesteund. 9. De druk der sociale lasten op het landbouwbedrijf dient aanmerkelijk verlicht te worden. 10. De loonen bij werkverschaffing en de uitkeeringen aan de werkloozen dienen zoodanig te zyn, dat een prikkel aanwezig blijft, arbeid in het vrije bedrijf, ook in het andbouwbedrjjf, te zoeken. B. Wenschen, waarvan de vervuling van indirect nut zal zyn. (Overheidsbemoeiing). 1. Benoeming van een directeur-generaal van den landbouw met zoodanige bevoegd- i, dat een centrale leiding aan de Di rectie van den Landbouw ontstaat. 2. Instelling van een afzonderlijk mi- 3. Uitbreiding van het personeel van de Directie van den Landbouw, zöodat inzon derheid de economische positie van den landbouw grondig en bij voortduring kan worden bestudeerd en onderzocht. 4. Bevordering van de stichting van la- sre landbouwscholen. 5. Bevordering van den afzet door in tensieve voorlichting, krachtigen finan- cieelen steun bij het zoeken van nieuwe af zetgebieden en toepassing van de Land- 6. Bevordering van het gebruik van Ne derlandsche land- en tuinbouw producten bij overheidsbedrijven en instellingen. RADIO-NIEUWS. Programma voor Zaterdag 10 Mei. Hilversum: 3.15 Van Djjk's Accordeon-ensemble. 4.00 Lezing over .^Belastingen". 5.00 Gezondheidshalfuurtje. 6.018.00 concert. V.A.R.A. 8.008.06 toespraak. 8.20 Cabaretavond. 11.00 gramofoonplaten. Huizen: 4.00 gramofoonplaten. 6.15 gramofoonplaten. 6.46 gramofoonplaten. 8.00—11.00 omroeporkest. 11.00—12.00 gramofoonplaten. Programma voor Zondag 11 Mei. Hilversum 9.20 V.A.R.A. Oigelspei d&or J<ih. Joug. 9.45 V.A.R.A. Mededelingen vun hetReis- eretariaat .aan liet Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling. 18 V. A.R.A. H. Heijembroek„Wat de meiiscfli dankt aan het dier". 10.15 V.A.R.A. Mej. C. P. van, Aaporen van dor Velde: „De Moederdag". 10.30 V A R.A. Tweede Openbar© les voor Muziekbeginnende Leokeu door Hu go de Groot. 12.01—12.40 LcKingiveks over het onder werp: Oude en moderne Chemlie: door Dr. C. H. Sluiter. 12.40— 2-00 Middagconcert door het A.V. R.O.-Ootet, o.l.v. Louis Schoridt. Solo-viool: Boris Lensky. 2.00—2.30 A.V.R.O. Boekenhalfuurjte. 2.30—3.15 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 3,15—3.45 Om het kampvuur. 3.45—4.30 Voortzetting van h«t concert. 4.30—5.00 Graanofoonnmziek. 6.30 V.P.R.O. Wijdinsuu* uit de «tudlo. Spreker: Ds. P. D. Tjalsma: „Gelootaeer- bied". Gramofoonplaten. 5.00 V.A.R.A. Gramofoonplateü. '296 M.) 5.15 V.A.R.A Kinderuurtje. 8.01 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Derde concert van den Beet hoven-cyclus door het Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. Huizen 8.25—9.20 N.O-R.V. Morgenwijding. 9.55 K.R.O. Klokgelui. 10.00—11.45 K.R.O. Hoogmis vanuit de St. Jonskerk te Roosendaal. 11.45—12.00 K.R.O. Gramofoonplaten, 12.20—12.30 K.R.O. Toeepraak door den K.R.O.-Voorzitter 12.30--1.30 K.R.O. Concert door K. R. O - Trio. 1.30—2.00 K.R.O. Godatüenaionderricht. 2.00 -2.30 Herman de Man Nova et Vetera van Mgr. Dr. Hansen 2.30—415 K.R.O. Concert door het Kon. Muziekkorps uit den Bosch. 4.15- 5.00 K.R.O. Ziekenlof. 5.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref kerk (Ooeterkerk) te Utrecht 7.30—7.56 K.R.O. Pater A. J. Winkel Ó.P. 7.55—8.05 K.R.O. Voetbaluoitalagen. - 8.05—10.45 K.R.O. Concert door K R.O.- Orkeat. Mej. Lily van Elk (piano). Mej. Ca roline Castend ijk (mezzo-sopraan). 9.30 K.R.O. Peraberichten. 10.45-11.00 K.R.O. Epiloog door Klein Koor. RUILBUREAU voor bons en phutjes Hebben deze weck verzonden aan Mej. C. B. te Oudewater 75 Hagzegels. E. J. v. A. te Gouda 25 Droerte'a bons. P. de G. te Gouda 56 Lever's bons, C B. be Gouda 82 Pelikanen Wat komt alles slecht binnen Zouden nu werkelijk alle bronnen uitge put zijn? Kom. daar gelooven we niets van, dat is niet te gelooven. Verzamelt nu iedereen Lever's bons. Peli kanen, 1 in n enk astbons. Droste's plaatjes ..Indië", Leupen's plaatjes, Dobbélmann's plaiutjeg of Rademaker's bons? Is nu ieder Gouwenaar of lezer van dit blad voor/ien van Verkade's Paddenstoe len. Van Houten's bons voor tijdschriften, Hagzegals. Klaverbladplaatjes. Molenplaat- jes. Donselmonn's bons. Van Nelle's kof- fie-ftchteretiiketten? Alle doozen, laadjes, enz. zijn nu welöver- hoop geweest. Hebt u niets gevonden? Neen Jammer Hebben uw kennissen ook niets te geven. Hebt u nog wiat voor den dag gehaald* Kom dan en stuur het onverwijld aan ons ruilbureau. Ti doet alles in een envelop, waarop u schrijftRuilbureau Goudsehe Courant. Postbus 11. of Markt 31. Gouda Vergeet niet de 10 cent in te aluiten voor ruiling onkosten. Vergeet ook niet een briefje in te sluiten, waarop vermeld staat datgeen wat u wen acht terug te ontvangen. Jammer genoeg kimt u niet alles aanvra gen, b.v. niet de Lever's en linnenkaatboiis en Pelikanen, daar zijn we een eind van achter. Alles moet u niet aanbieden. Van Van Nelle koffie-aohteretiketten hebben we voor- Hebt u 168 bons van Verkade's Padden stoelen Dan kunt u bij ons een volledig stel pla ten en plaatjes bekomen, zoolang de voorraad strekt. HET RUILBUREAU. Westhaven 65 Gouda GEVRAAGD liefst bekend met KRUISFINEERWERK EN 40 50 Bestellingen worden ook aangenomen Tel. 76 EEN WINKEL IN KLEIWEG 20 TELEFOON 350 FONGERS en IJSEL RIJWIELEN in vele soorten voorradig Prijzen vanaf 65 gulden Vraagt prijscourant 30 BONDSRIJWIELHERSTELPLAATS Steeds voorradig alle maten prima gebruikte Autobanden, 2eWeenastraat 17, Tel. 43929, R'dam STEENHOUWERIJ A. ROODBOL HARDSTEEN ZANDSTEEN SCHOORSTEENMANTELS GK AFWERKEN. ACHTER DE KERK - GOUDA. TURFMARKT (hoek Gouwe) 200 en doet de keuze in onze moKazfinen. De toeloop der laatste dagen in onze afdeeling KAKPETTEN. LOOPERS EN VLOERZEIL zeeft ons de overtuiging, dat wij in TAPIS-BELGE. AXMINSTER- EN BOEl'Lé KARPETTEN. LINOLEUM. VLOERZEIL, CHINA- EN DAMASTMATTEN. VELVET, AXMINSTER EN COOOSLOOPERS. EIKEN EN BESCHILDERDE LEDIKANTEN. STAALDRAAD EN KAPOKMATRASSEN. VEEREN- EN KAPMBEDDEN zeer voordeellg zijn. WO vertrouwen, dat ujMgei stdaags hier kunnen verwaehten, ont van onze zeer voordeelige aanbiedingen gebruik te zullen U dan naar U genoegen bedienen. tOÜÜUÜLHJUnC r

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2