'yZojA Gemeenteraad van Gouda LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ea n« zijn verklaring in de Tfceede Kamer, aait het t,ijd werd om naar de staatsmacht te grijpen, gevolgd door db fatale .vergissing in de machtsverhoudingen" van November 1918, werden do eerste symptomen van Zijn ziekte, die hem, ten slotte, aan het züakbed en den stoel zouden kluisteren, gevoeld. Zijn gedwongen rüs-t deed hem, dié reeds tal varf geschriften het licht had doen zien. opnieuw naar de pen grijpen voor het schrij ven zijner mémoires, waarvan reeds drie kloeke deelen zijn verschenen. Een Vierde werd tegemoet gezien, aan welks voltooiing thans de dood een $iil<le hégtt gemaakt. Der teraardebestelling van het stoffelijk .overschot zal te 's-Gravenhige plaats héb ben. Op den Kooden Dinsdag van 1912. BINNENLAND. Ds. Ulfers r geliefd predikant en schrijver van De auteur van „üostloorn". Te Kreukelen is overlieden 8. Ulfers, eme ritus predikant van dé Ned. Herv. üem. te Rotterdam. Ds. 'Ulfers bereikte don ouderdom van 77 jaar. Hij 'is predikant geweest bij de Ned. ilerv. Gen., te Homburg, Tienhoven en 01- deinarkt en diende daarna van 1888 tot 1919 de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam. In zijn aniibt volgde hij naar de NR. Crt» liet utidrukt het voorbeeld van Gliax- J«« Kingsley, den voorvechter van „muscu lar Christianity", en was een pjonier van sociale prediking. Als schrijver was hij zeer geliefd. Zijn meest bekende werk is zeker de bundel „Oostloórn", waaruit zijn kennis vaii "de volksziel blijkt. Het boek is herhaaldelijk herdrukt. Zijn ervaringen als dorpsdominee werden gevolgd door diie van stadspredi kant in „Harro Walter". GKMEN LUK tfKRlUi j'Êfl Gevolgen van een echtelijken twist te Rotterdam. Man door zijn zwager met een mes In de Gaehouderstraat te Rotterdam heeft ir. <ien naclit van Zaterdag op Zondag een steekpartij plaats gehad in de woning van den 40-jarigen grondwerker van B. Deze had, zooals vaker in den laatste maanden, herige ruzie niet zijn vrouw gehad en haar den toegang tot de woning ontzegd. De mouw, die buiten rond liep, om haar oud sten zoon op te wachten, ten einde te voor komen, -dat de vader, die sinds eenigen tijd met een mes in Zijn zak rondliep, om zidh te-kunnen verdedigen tegen de familie, welke partij voor zijn vrouw trok„ dezen zou hinderen, kwaim daar haar broer legen, den 27-jarigen los-werk man A. van A. Toen deze Jioprde, dat de vrouw niet binnen ge laten werd en dia* zelfs betiióèiingen van de politfo; vruchteiooe waren gebleven, ia hij naar de wonipg van van B. gegaan en heeft dezen toen beneden geroepen. In de gang uitstond een woordenwisseling tusschen de leide mannen, die in een vechtpartij ont aardde. Van B. heeft zijn zwager met het mes, dat, hij mede naar beneden gebracht had, drie mkkn gestokenin de kaak, in den rechterpole en In den rug tusedien dé i»eide schouderbladen. Van dei- A. is gillend weggeloopen en daarna in elkaar gezakt. Hij weid eerst bij buren binnengedragen en toen per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. In verband met hef, feit. dat "vermoedelijk een der longen is geraakt, werd hij des nachts nog door de politie gehoord. I)e grootste walvischvaarder ter wereld te Vlaardingen. Een lading traan aan boord ter waar de van niet iftinder dan zes millioen Zondagmiddag is te Vlaardingen aangeko men, het Noorsche tankschip „Kosmos", de grooMe walvischvaarder zot wel als het grootste tluyis bestaande tankschip ter we reld Hot icliAp ineet 22 500 ton, is 544 voet lang eo 77 voot breed. Het is geladen met 116.000 vaten, traan in tanks, dit is 19.333 ton, afkomstig van in het Zuidpoolgebied "gevangen wAjvissthen. Deze lading ertegen- woordigt een waarde van circa millioen gulden en ia de grootste lading walvisch- traan. wajjte ootó. is vervoenl ui /-én zen ding. Dg dtepgsng van het schip bedraagt niet minder dun ruiin lb uipter, zoodat de vloed, moest worden afgewacht, al gelijk was, om de boot met behulp van een zevental sleepbooten binnen te brengen Uit den aaid der zaak was dé belang stelling voor het binnenkomen van dezen kolossus zeer groot. INGEZONDEN. ttuiten verantn oui delyk/ienl der Redactie. Het concert in het Houtmansplantsoen. Mijnheer de Redacteur, Een vriendelijk verzoek eau plaatsing van liet volgende in uw veelgelezen olad„ waar voor bij voorbaat mijn hartelijkeui dank. Zondag j.l. werd. door het btedelidc Mu ziekkorps iiet eerste zouierooncert gegeven in .het Houtinansplantsoan, Iuplaats van ediW ongestoord van de ongetwijfeld mooie muziek te kunnen genieiten, werden wij her haaldelijk gehinderd door een ergerlijk J,p- waai, dait werd veroorzaakt door een aantal jeugdige bezoekers, die de plaats van heit concert schenen te beschouwen als een kin derspeelplaats. Volgen» mijn inzien was het politiebe richt dien middag veel te gering. Ik kon bij de muziektent niet meer dan één, zegge één, agent optdekken wat natuurlijk zeer onvol- Dat het lawaai niet alleen bijzonder hin derlijk was voor het luisterend publiek maar ook voor de muzikanten, spreekt vanzelf. Het is te lijopen, dat bij volgende concer ten het politietoezicht beter zal zijn, waar door de orde meer gehandhaafd zal kunnen worden. Ik hoop, dat ook allen, die belttng «tellen in deze concerten, daartoe zullen wil len meewerken. EEN1GE CONCERTBEZOEKERS. MARKTBERICHTEN Kotterdamsche Veemarkt. 13 Mei. - Aanvoer: 265 paandon, 8 veu lens, 1131 magere runderen, 740 vette runde ren, 338 vette kalveren, 1301 nuchtere kul ve len, 172 schapen of lammeren, 72 biggen, 12 bokken en geaten, 1 ezel, 1 graskalf, 18 over loopera. Prijzen: Vette. koeien le kw. 54—57*2e kw. 47*51, Ossen le kw. 52-59, 2e kw. 45—49, Stieren le kw. 49—524, 2e kw. 43-46, 3e kw. 41. Kalveren le kw. 80-85, 2e kw. 65-70, 3e kw. 62-55. Melkkoeien 280-440, Kalfkoeden 270-435, Stieren 140-49C, Pinken 126-190, Vaarzen 175- 245, Werkpaarden 195- 285, Slaohtpaar- den 175-215, Hitten 80-175, Fokkalveren 20-30, Biggen 20-28, Biggen p. w. 2.75—3.00 Veulens 80-150, Slachtkalveren 13-28. Koeien en ossen weinig handel, prijzen van guste ren. Stieren slechte handel, prijzen van vorige week. Kalveren handel «troef, prijzen vtui gisteren. Melk- en kalfkoeien kalme handel, hoogere prijzen. Paarden luie handel, hoogere prijzen. Fokkalveren vlugge handel, hoogere prijzen. Biggen stroef, hoo gere prijzen. Kaasmarkt Bodegraven. 13 Mei. Aangevoerd 184 partijen, 16524 stuks, 143715 K.G Prijzen le srt. m. r.m. f 40—45, 2e srt. m r.m. f 33—38.' Handel matig. Coop. Groenténveiling voor Gouda en Omstreken. Veiling van 12 Mei 1930. Bloemkool le srt. f 18-^30, 2e srt f 7-17, le »rt f 2—7, Kropsla le srt. f 1.90—4.30, £e srt. f 0.50—1.90, Komkommers le srt. f 16.50-22.10, 2e art, f 11.90-17.30, alle* per 100 stuks Rabarber f 1.40-3.80, Peea f 12.90—17.20, Radijs f 2.00—3.20, per 100 hoe. Peulen 98, per 100 X.Q., Spinazie f 3.80 -11 90, Postelein f 14 50-19.40 per 100 K.G. Aardbeien f RIO—L52 per pond. Vergadering vgn Maandag 12 Mei 1930 des namiddags 8 uur. In de gisterenavond onder voorzitter schap van Burgemeester Gaarlandt gehou den openbare vergadering van den Ge meenteraad waren alle leden tegenwoordig. De notulerf*der vergaderingen van 17 Maart middag- en avondzitting, 24 Maart en 14 April worden gearresteerd. Mededeelingen. en Wethouders deelen dat zy, overeenkomstig de door den Voor zitter gedane toezegging, de gewisselde stukkeu i.z. de verwarming van het Raad huis ter inzage hebben gelegd ter secreta rie. dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 1/10 April 1930 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d, 18 Februari 1930 tot stich- rner o. 1. school (opleidingsschool) A. Gedeputeerde Staten btf schrijven i 8/22 April 1930 hebben goedgekeuid raadsbesluiten d.d. 24 Maart 1930 tot verkoop van fcfond aan D. Stuurman, to. aankoop van grond van Mevrouw A. E. Bredius—Gysberti Hodenpijl, van percee- len iBoomgaardstraat van A. v. d. Kleijn, J. M. Smits en A. de Wit. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 14 April 1930 hebben goedgekeurd het raadsbesluit Ad. 14 April 1930 tot het aan gaan eener tijdelijke kasgeldleening groot 200.000.—. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 14/28 April 193U hebben goeügeKeuiü het raadsbesluit d.d. 18 lebruan 1930 tot vaststelling van het bedrag der te stellen zekerheid uoor den Administrateur ten kan tore van den Gemeentè-Ontvanger, tevens waarnemend Gemeente-Ontvanger. dat de Voorzitter van het College van Gedeputeerde Btaten der provincie Zuid- Holland bij schryven van 23 April 1930 mededetling heeft gedaan van een uittrek sel van het Koninklyk besluit van 31 Maart 1930 no. 5 en uit een daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van de raads besluiten d.d. 30 September 1929 tot hef fing van schoolgeld voor de handelsavond school met 5-jarigen cursus en voor den centralen cursus voor machineschrijven. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 6/8 Mei 1930 hebben goedgekeurd de verordening tot aanvulling van de rooilijn- verordening vastgesteld in de vergadering van den 17en Maart 1.1. Alle voor kennisgeving aangenomen, dat z« ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 58 der Woningwet, het berede neerd verslag van hetgeen met betrekking tot de erbetering der Volkshuisvesting in deze gemeente is verricht gedurende het jaar 1929 aan den Raad aanbieden. Voor kennisgeving aangenomen, de pogingen tot dusverre door hen in hel werk gesteld, om tot opheffing van den tol aan de Haastrechtsche brug te geraken. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken Het voorstal tot herstelling der brug Ter visie. Het voorstel tót verleening van het rechl van uitgang en overpad aan J. A. Kuster. Ter visie. Het voorstel tot wijziging van den legger der wegen en voetpaden voor wat betreft den Zwarteweg. Ter visie. Het voorstel ia.. het verleenen van subsi die aan het comité i.z. bestudeering en be strijding van de iepenziekte. Ter visie. Het voorstel tot wijziging van het stroomleveringscontract met de gemeente Schoonhoven. Ter visie. Verder ingekomen stukken: Van F. J. Weiter een bericht, dat h\j zijne Itmoeming tot onderwiizer aan school 1 niet aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. Van de afdeeling Gouda van den Aige- meenen Nederlandschen Politiebond een dankbetuiging voor de nieuwe salarisrege ling voor de Politie. Als voren. Van de ILK. Middenstandsvereeniging „De Hanze' een adres, waarin wordt ver zocht le. niet over te gaan tot het vast stellen van een bepaalde sluiting op morgen en middag, alvorens de beslissing van den Raad der gemeente Rotterdam in deze ma terie bekend is. 2e. indien het sub 1 vermeld verzoek niet voor nwilliging vatbaar is, te bepalen, dat alle winkelzaken op Maandagmiddag moe ten gesloten zijn; 3e. indien tot sub 2 vermelde zou worden besloten, het zeer op prijs zou worden ge steld, Indien daarbij het voorbehoud zou worden gemaakt, dat de bepaling van slui ting op Maandagmiddag uit een practisch oogpunt of om redenen van algemeen be lang te allen tijde kan worden herzien. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. Van de Goudsche Winkeliersvereeniging een adres, waarbij wordt verzocht geen ge volg te geven aan het verzoek van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" en de afd. Gouda van den R.K. en den Algemee- nen Bond van Handels- en Kantoorbedien den tot het vaststellen eener gemeentelijke verordening tot uniforme winkelsluiting op een bepaalden middag per week. Als voren. Van C. R. A, Verdouw e.a., kappers, een adres, waarbij wordt verzocht niet in te gaan op het verzoek van den Ned. Bond van Barbiers en Kappers om invoering van een verplichte sluiting der kapperszaken op Maandagmiddag. Ais voren. Van de vereeniging voor ziekenhuisvei- pleging te Gouda een verzoek tot toeken ning van een toeslag op de verpleegkosten ten bedrage vftn 1.— per verpleegdag, zoowel voor verpleegden in het Van Iter- son Ziekenhuis, als in het ziekenhuis der Wijkverpleging en het St. Joseph Paviljoen, ten einde daarmede te bevorderen, dat een ieder zich kan laten verplegen in de inrich ting zijner keuze en wel voor ieder harer leden, die anders op. grond hunner on- of minvermogendheid in aanmerking zouden komen om geheel of gedeeltelijk voor reke ning der gemeente te worden verpleegd. Als voren. Van de ïfaadsleden W. J. Middelweerd, Joh. Mulder, Mevr. A. E. li. ltieszNoot hoven van Goor en J. G. G. Karfiphuizen een voorstel, Burgemeester en Wethouders uit te noodigen de noodige stappen te doen ten einde aan on- en minvermogende inge zetenen vrye ziekenhuiskeuze te verzekeren en tydens de voorbereiding van een en an der met het Burgerlyk Armbestuur in óver leg te treden om reeds thans door een voor- loopige regeling deze vrye keuze mogelijk te maken. Als voren. Van de afd. Gouda van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters een verzoek tot opheffing van het tapverbod op den Zondag na de kermis en tot andere maatregelen over te gaan, die, een mildere strekking hebben en veel doel treffender mogen heeten. Als voren. Van Regenten van het Vereenigd Wees- cn Aelemoeseniershuis de rekening der in komsten en uitgaven der instelling over 1929 met suppletoire staat van begrooting. Vastgesteld. Van het Burgerlijk Armbestuur het ver slag van hef Armwezen over 1929. Voor kennisgeving aangenomen. Als voren het verslag betreffende de wer king der Armenwet 1912. Als voren. Van de Commissie van bijstand in het beheer der Lichtfabrieken het verslag over het dienstjaar 1929 voor zoover het tech nisch gedeelte betreft. (Zal gedrukt worden en rondgezonden). Van de Commissie van toezicht op de Stedelijke Bad- en Zweminrichtingen het jaarverslag over 1929. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Burgerlijk Armbestuur een sup- pletoiren staat \an begrooting en een staat van af- en overschrijving dienst 1929. Conform vastgesteld. Van Regenten van het Hoffman's ge sticht het jaarverslag over 1929. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie van bijstand in het beheer der Lichtfabrieken het financieel verslag over het boekjaar 1929 (Gasfabriek en Electrische Centrale). (Zal gedrukt worden en rondgezonden). Van de Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum van Oudheden te Gouda het verslag omtrent den toestand van het Stedelijk Museum over het jaar 1929. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Dagelyksch Bestuur van de Com missie „Weg en Brug", een verzoek zoo spoedig mogelyk over te gaan tot opheffing van den tol by de Haastrechtsche brug. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. Van de Middenstandscentrale voor Gou da en omliggende gemeenten een adhaesie- betuiging aan het verzoek der commissie „Weg en Brug", inzake opheffing van den tol bij de Haastrechtsche brug. Als voren. Van de Koninklijken Nedenlandschen Mitl- denstandsbond een adres, waarbij wordt verzocht niet mede te werken aan de tot standkoming eener verordening tot invoe ring eener verplichte middagsluiting der winkels. Als voren. Van de Soc. Democratische Raadsfractie een voorstel tot wijziging der verordening op de winkelsluiting, waarby wordt be paald, dat met ingang van 15 Juni a.s. alle winkels des Maandags na 1 uur gesloten zullen zyn. De heer FOKKERiS (s.d.) meent dat uit de onderteekening door twee wethouders van het initiatiefvoorstel der S.D.AP., wel blykt dat -—deze zaak in het college van B. en W. niet tot een gewenschte oplossing is te brengen. Daarom verzoekt spr. de aangelegenheid direct in handen te stellen van de Commissie voor de strafverordenin gen, opdat deze verordening 15 Juni in werking kan treden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) meent dat het anders is. Deze zaak is in volledige studie genomen in B. en W. Naar aanlei ding van de afwijzing in het college is een initiatief-voorstel gekomen, dat ook door twee wethouders is geteekend. Spr. is van oordeel dat deze aangelegen heid nu direct naar de commissie voor de strafverordeningen moet worden gezonden. De heer VERKERK (a.r.) acht het niet juist dat deze zaak direct naar de Commis sie voor de trafverordeningen zou gaan. Het gaat niet aan, wanneer er geen meer derheid is gevonden in B. en W. dit nu In eens door te zenden. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt dat B. en W. nog geen beslissing hebben genomen. Er is verschil van meening over de invoe ring gebleken. Invoering op 15 Juni is on mogelijk, daar goedkeuring van Ged. Sta ten en de Kroon toch noodig Is. De VOORZITTER deelt medfe dat B. en W. bereid zijn deze zaak spoedig in behan deling te nemen. Van den heer J. Ringeling, een verzoek tot overplaatsing naar school A, indien de Iiaad met den Bond van Ned. Onderwijzers van meening is, dat de heer P. de Vos, in verband met zyn leeftijd niet in aanmer king moet komen voor overplaatsing naar c.chool A. Worden behandeld by punt 2 der agenda. Benoeming in Vacatures-Commissiën. (vac. Overhand.) De heer FOKKERS (s.d.) deelt mede dat de S.D.A.P.-fractie prijs stelt op benoeming van den heer Prevoo voor de Commissie voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Benoemd wordt de heer J. Prevoo. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Slachthuis wordt benoemd de heer H. Tot lid van de Commissie van Toezicht op de Financiën wordt benoemt! de heer J. Prevoo. De heer KAMPHUIZEN (cJi.) wijst op de moeilijkheid dezer aangelegenheid en dringt er op aan dat geen regelingen zullen worden getroffen, die niet krachtens de rykswet geboden zijn. De VOORZITTER is overtuigt van de bezwaren die aan deze zaak vastzitten. Jnist wijl het niet gemakkelijk is een zoo ingrijpende aangelegenheid tot een goede oplossing te brengen, is het gewenscht dat B. e nW. deze zaak nauwgezet beoordeelen. Tot plaatsverv.-lid in de Commissie voor de Sociale aangelegenheden wordt benoem'1 de heer Maaskant. Van de afd. Gouda van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers een verzoek: le. de voorziening in de vacature van hoofd aan school A uit een voordracht vaii 3 personen te doen plaats hebben; 2e. de voordracht ter benoeming van een hoofd aan de O. L. school no. 6, teruir to nemen. 2. Het voorstel tot verplaatsing van den heer P. de Vos, hoofd der school no. 6 naar school A. Tevens komt hierbij in bespreking De voordracht ter benoeming van elh hoofd aan school no. 6. De heer FOKKERS (s.d.) vraagt naar aanleiding van het adres van den Bond van Onderwijzers hoe het konjt dat alle vier Goudsche onderwij/zers die voor hoofd heb ben gesolliciteerd, zyn gepasseerd. Spr. meent dat dit beteekent een blaam voor de onderwijzers, die niet voldbende bekwaam heid zouden hebben voor de functie van hoofd. Spr. vraagt waarom nu voor de derde maal deze onderwijzers zijn gepasseerd om op de voordracht te komen. Vroeger werden de Goudsche onderwijzers wèl voorgedra gen. De heer HEERIKENS (r.k.) meent niet in verzet te moeten komen tegen de over plaatsing van den heer de Vos, maar wèl wil spr. protesteeren tegen het passeeren van Goudsche onderwijzers met een goeden staat van dienst, terwijl candidaten van buiten naar voren komen, die men niet zóó kent a's de onderwijzers hier. Spr. vraagt of het een systeem is geworden dat men van de Goudsche sollicitanten zoo goed als geen nota neemt. Mevr. RIESZ (lib.) zou gaarne de motie ven vernemen voor de overplaatsing van den heer de Vos. Spr. zou zeker gaarne den heer de Vos gunnen dat hem de jaren die hij nog in functie is, een aangenamer werkkring wordt gegeven. De heer HOFFMAN (r.k.) heeft ook den indruk gehad dat er indertijd een systeem bestond om Goudsche onderwiizers voor het hoofdschap voor te dragen. Er zyn echter ook inspecteurs die er anders over denken. Spr. betreurt dat er thans wederom geen Goudsche sollicitanten zijn genomen. De be kwaamheid van den heer Vos wordt door spr. zeer gewaardeerd. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) sluit zich aan bij het gesprokene van Mevr. Rie«z. Het verwondert spr. zeer dat deze aangelegenheid niet is geweest in de Com missie voor het L. O. Spr. is van oordeel dat het belang van het onderwijs kan vor deren dat aan deze nieuwe school een nieuwe jonge frissche kracht komt. Wethouder SAN'DERS (s.d.) acht het niet juist dat de beide punten worden door- eengehaspeld. Spr. heeft geen bezwaien tegen de over plaatsing gehoord. Er zyn lieden, die wel ouder worden in jaren, maar die jong van geest blijven. Wanneer men het eens is met het eerste punt, zou dit kunnen worden af gehandeld. Het voorste! tot overplaatsing is volkomen in orde. De heer MULDER (e.g.) vraagt nog na dere toelichting* Spr. betoogt dat het beter is één nieuw hoofd te benoemen en aen heer de Vos te laten waar hij i3. Dan behoeft maar één nieuwe kracht zich in le werken. Mevr. RIESZ (lib.) verdedigt de over plaatsing van den heer de Vos uit een oog punt van waardeering van zijn bekwaam heid. De Raad behoort mede le werken tot deze positieverbetering, waar de heer de Vos zoovele jaren op uitnemende wijze het onderwijs heeft gediend. De heer VAN DANTZIG (s.d.) drukt zyn spijt uit dat de heer de Vo3 nu op zijn 60e jaar de volksschool wil verlaten om na»r een betere school te gaan. Verbetering van positie geeft deze overplaatsing niet. Wethouder SANDERS (s.d. kan begry- pen dat de heer de Vos thans nog eenige jaren wil werken aan een school waar hy de kinderen nog iets vertier kan brengen dan op de school waar hij nu is. Het voorstel komt in stemming in wordt verworpen met 12 stemmen tegen en 9 vóór. (Tegen de heeren Fokkers, Mul der, Maaskant, Middelweerd, Steenland, Mr. de Witt Wijnen, Prevoo, Heerkens, Van Dantzig, Van Vliet en Mevr. van Dantzig- IMelles. Door de verwerping van dit voorstel Wethouder SANDERS dat automatisch dj voordracht voor de benoeming van een hooM aan de school no. 6 moet vervallen en deze niet kan worden behandeld. Het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der gemeen te-inkomstenbelasting 1930/1931. De heer VERKERK (a.r.) houdt een uit voerig betoog om aan te toonen dat de ïac- tor moest zyn 0.62 inplaats van 0.60 zoo»18 thans wordt aangegeven. Spr. merkt op aa er een zucht van verlichting by de burgerij was opgegaan, toen zy vernam dat de Be lasting dit jaar niet verhoogd zou worden. Volgens het voorstel van B. en W. was of de factor 0.60 eigenlijk nog te hoog W maar dit is niet zoo, omdat het voorstel o - volledig is. De dienst 1929/'30 zal v?rmoedelyk op brengen 716.000.—, hiervan komt ten goede aan de rekening 1929 488 ,^2 blijft voor de le vier maanden van n»" 228.000.—, terwijl hiervoor op de begroo ting van 1930 staat 245.000.-, 17.000.— tekort, hetgeen moet komen ui den dienst 1930. Over een vol jaar woro dit 3/2 x 17.000.— is 255.000.—zooda de vermenigvuldigingsfactor eigenlyK hoorde te zijn 0.62. Het ligt niet op den van den Raad meer belasting te willen fen dan iB. en W. vragen, maar op JJ» wijze wordt een deel van de tegenwoor g lasten op de toekomst geschoven en volgend college het tekort moeten dekKen van dit college. - Spr. vraagt erkenning of bestrydmg u den wethouder van financiën. Wethouder VAN STAAL (s.d.) v'n oordeel dat het mogelyk is den factor op 0.60 te bepalen, al geeft s^r. toe dat zal gaan ten koste van het batig dat er rekening wordt gehouden met e meevallers. j» De VOORZITTER merkt op dat voor begrooting 1930 noodig is voor 8 ittM"®® een bedrag naar een opbrengst van daarom is de factor van 0.60 voldoende, is in wezen niets veranderd bij vorig J»*" "üe heer VERKERK (a.r.) merkt op dat de Voorzitter uitgaat van een onvolledige nraemisse. Nu is er een verschil van J/2 x 17.000. —is 255.000.in het na deel der begrooting. Een vorig maal heen spr. gewezen óp een voordeel voor de be- «ooting van een ton. Spr. zegt dat het niet op den weg van den Raad ligt meer gelden te verschaffen dan B. en W. vragen. Daarom zal er niet van spr. uitgaan een voorstel tot verhoo ging van den factor, dat is de zaak van B. en W. Maar nu wordt er, zoo herhaalt spr. een bedrag van 255000.geschoven op de schouders van de toekomst. B. en W. hadden tien plicht gehad te moeten komen met den factor 0.62, wat met het oog op de verkiezingen blijkbaar niet wordt aange durfd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is het in wezen onvoorwaardelijk met den heer Ver kerk eens. Er had destijds in het college een factor van 0.62 moeten blijven gehand- haofd. Dat thans op de toekomst wordt ge schoven acht spr. onjuist. Spr. ziet in de opmerkingen van den heer Verkerk een waardeering voor het financieel project door spr. destijds ontwikkeld. Spr. zal zyn voorstellen in de Commissie voor de Finan ciën brepgen. De heer VERKERK: Nu de boel in 't hon derd loopt! De WETHOUDER zegt dat de zaak niet in. het honderd loopt en dat de gemeente nooit zoo plorabel is geweest als den huidigen dag. Het door den heer Verkerk destijds genoemde tekort-bedrag noemt spr. waan- zinnig onjuist. De VOORZITTER blijft iby zyn eerste beschouwing, op grond waarvan de factor 0.60 kan blijven. Het voorstel wordt z. h. s. aangeno men. Het voorstel tot aankoop van eigen dommen van G. J. v. Willigen. Aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van het recht van uitgang en overpad aan K. J. Revet ten behoeve van zyn woonhuis De la Reyiaan 30 op de daarachter gelegen tot het gemeen telijke woningbedrijf behoorende poort. Aangenomen. Het voorstel als voren aan G." Rietveld ten behoeve van het perceel IJssel- laan 75. Aangenomen, liet voorstel tot aanvulling en wijzi ging van besluiten tot aankoop van diverse eigendommen. Aangenomen. Het voorstel tot handhaving van het besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 27 Maart 1930, waarby aan F. J. van Buuren vergunning werd geweigerd voor de verbouwing van het perceel Nieuwe Haven no. 69 Mevr. RIESZ (lib.) begrijpt niet waarom deze man zulke moeilijkheden in den weg worden gelegd voor de verbetering van zijn gevel. Wethouder VAN STAAL (s.l.) acht het noodzakelijk dat niet alleen voor nieuwe perceelen maar ook voor bestaande eischen van aesthetica worden gesteld. De VOORZITTER zegt dat het instituut voor het voldoen aan welstandseischen moet inburgeren. Maar daaraan moet toch in het belang der gemeente de hand wordeé gehouden. Mevr. RIESZ (lib.) begrijpt niet wat er nu precies aan die gevel mankeert. Dat is niet aangegeven. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat niet moet worden overdreven. Spr. begrijpt ook niet waarom de eene gevel van Overkamp op 20 M. afstand verder gelegen, wordt goedgekeurd en de andere niet, Is de eene onrustig en de andere niet? De heer POLET (a.r.) meent dat wat de Commissie voor Welstandseischen wil, met de practyk in botsing komt. Spr. acht de bezwaren door den heer Fokkers ontwik keld juist. Wethouder VAN STAAL (s.d.) ontkent dat het goedgekeurde plan-Overkamp ver gelijkbaar is met het pand-Van Buuren. Spr. zegt dat de gemeente bereid is overleg te plegen met van Buuren. Het is al voor gekomen dat ook anderen, die bezwaren hadden, na overleg, het eens zyn geworden. Het is geen koppigheid van de Schoon heidscommissie, maar halsstarrigheid van van Buuren. Het is niet de zaak van den Raad zich in deze beslissing te mengen. Heeft de Raad de afwijzing aanvaard, dan zal wel na over leg een goede oplossing komen. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. Het voorstel tot handhaving van het besluit van Burgemeester en Wethou ders dM. 27 Februari 1939, waarbij aan A. de Groot vergunning werd ge weigerd voor den bouw van 8 wonin gen op een terrein in het verlengde der Walvisstraat. Aangenomen. Het voorstel tot aanvaarding der ver gunningen van Gedeputeerde Siaten betreffende de stroomlevering aan andere gemeenten in verband met de herziening der naastingsbepulingen. Aangenomen. Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot verweer tegen een vordering tot schadevergoeding van P. W. de Beun. Aangenomen. Het voorstel tot het brengen van wij ziging in de verordening betreffende den geneeskundigen dienst, door den naam „gemeentelijke geneeskundige dienst" te vervangen door „gemeente lijke geneeskundige- en gezondheids dienst". Aangenomen. Het voorstel tot herziening der salaris- regeling voor de onderwijzers in het vak lichamelijke-oefening. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging van artikel 12 der verordening op de bewaar scholen. Aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van sub sidie aan het nachtasyl van het Le ger des Heils. Aangenomen. Vaststelling van het primitief- en le suppletoir kohier der Hondenbelas ting. Aangenomen. Af- en overschrijvingen op de gemeen* te-begroot in g dienstjaren 1929 eiv 1930 en verder voorkomende zaken. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat men hier blijkbaar veel meer moet af- en overschrijven dan elders. Het vaststejlen van de begrooting verliest op deze wyze alle waarde, daar nu allerlei uit gaven geschieden zonder de sanctie van den Raad. Het is spr. nu gebleken dat de Gemeente- lyke Stortings- en Ophaaldienst en Spaar bank tot eind Dec. 1929 een verlies heeft opgeleverd van 4500.dat nu wordt over geschreven. Spr. vraagt of het rentetype voor de gemeente zal worden gehandhaafd. Het is voor de raadsleden ondoenlijk al deze overschryvingsposten na te gaan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) heeft het op prijs gesteld telkenmale af- en over te schryven. Wenscht de Raad een andere vorm éénmaal per jaar, dan vindt spr. dat ook goed. De vraag betreffende een ander rentetype beantwoordend, zegt spr. dat men in het het particulier bedrijf ook heden ten dage nog behoorlijk betaalt. Dat bewijst de bankreke ning van de Waterleiding. B. en W. zyn nog niet met rentewyziging gekomen omdat de geldmarkt iets minder ruim is. Het is de vraag of het niet juister is met kasgeldleeningen door te gaan. Als de kasgeldleeningen worden geconsolideerd, is eerst de tijd gekomen om te overwegen of wyziging in het rentetype zal moeten worden gebracht. Spr. zal niet later komen dan noodzakelijk is. De hepr Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) merkt op dat volkomen onjuist is een ver gelijking tusschen de normale debetrente van een bank en een kasgeldleening. Deze laatste was 3 Vé en nu betaalt de gemeen te weer 5Vfc Het is niet juist deze finan- cieele politiek te sanctionneeren. Spr. vraagt of het gerucht juist is dat een emissie van Gouda is mislukt. Spr. betreurt het dat niet is ingegrepen toen het moment gunstig was. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat een emissie van Gouda niet aan de markt is geweest. Er is alleen gepolst. Dat de markt nu vaster is, vindt zijn oorzaak in de Indische leening van grooten omvang. De allerbeste gemeente kan vandaag een mis lukking krygen. Het is lukraak het juiste tydstip te kiezen. Momenteel zyn er weer1 aanbiedingen voor een kasgeldleening. 't Is een quaestie van geluk en niet van intelli gentie. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Een ingekomen voorstel-Muylwijk c.s. tot intrekking van het besluit van B. en W. tot verwarming van het stad huis met gas en deze te vervangen door centrale verwarming wordt gesteld in handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. RONDVRAAG. Vragen van den heer Verkerk. De heer M. A. VERKERK (a.r.) stelt de volgende vragen aan B. en W.: Zijn B. en W. niet van oordeel, dat het vvenschelijk is, de bepaling, dat ieder huis voorzien moet zyn van een huisnummer, uit te breiden met de verplichting, dat ieder huis moet voorzien zyn van den naam van het. hoofd van het gezin, woonachtig in het huis? Deze sociale maatregel is in het belang van de igeheele bevolking, alleen reeds aan de Posterijen, geeft zulks eene besparing van meer dan 3000.— 's jaars. 'Zyn B. en W. niet van oordeel, dat het wen schel ijk is, de bepaling, dat ieder huis voorzien moet zyn van een huisnummer, uit te breiden met de verplichting, dat iedere woning voorzien moet zijn. van een brievenbus, de afmetingen daarvan te bepa len door B. en W.? Ook deze sociale maatregel is in het be lang van de geheele bevolking, alleen reeds aan de Posterijen geeft zulks eene bespa ring van meer dan f 3000.— 's jaars. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat nu in het Crabethpark een zestal huizen staan, welke huisnummers hebben, aan het begin en oen het einde van dit park een bord be hoord te staan met den naam van dit park, aangezien deze bewoners voor vreemdelin gen anders moeilijk te vinden zyn? Is het B. en W. bekend, dat de burgerij de laatste tijd veel overlast ondervindt door een soort landloopery, bestaande in het te koop aanbieden van waardelooze liederen, welke worden afgegeven en eenige tijd later worden teruggehaald? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de circulatie van deze liederen een bron van besmetting vormen? Zoo, ja, zouden B. en W. hiertegen dan geen maatregelen kunnen of willen tref fen? Is het B. en W. bekend, dat aan een der openbare scholen geregeld schoolwandelin- gen plaats hebben, waarbij de onderwijzer in een somtijds open, somtijds gesloten auto, achter de kinderen rijdt, zoodat hij onvoldoende kan zorg dragen voor de vei ligheid der kinderen? Zijm B. en W. bereid aan deze onverant woordelijke toestand een einde te maken, zulks ter voorkoming van ongelukkken? De heer VERKERK (a.r.) licht deze vra gen toe. De VOORZITTER deelt mede dat ze onder de aandacht van het college zullen worden gebracht. Verordening wijziging Bouw- en Woningtoezicht. De heer VAN VLIET (s.d.) stelt namens de Commissie v. bijstand-Gemeentewerken voor Bouw- en Woningverordening art. 38 sub 6 te lezen als volgt: Voor uitbreiding-, her- en verbouwing in de oude wyken, kan door B. en W. de ge zondheidscommissie gehoord, vrijstelling worden verleend. Spr. acht de bestaande 'bepaling in de verordening onhoudbaar, zoodat B. en W. daarvoor dispensatie moeten vërleenen. Vragen Mr. de Witt Wijnen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) erkent de juistheid van dit bezwaar. De quaestie is inderdaad urgent. Spr. vraagt ook wanneer het prae-advies kan worden verwacht op het adres der Ver eeniging Volksbelang. Spr. vraagt aandacht te schenken aan het laag hangen der stores in de winkel straten, daar dit gevaar oplevert en last. De VOORZITTER zegt onderzoek toe van dit laatste door de politie. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat voor de eerstvolgende raadszitting het ge vraagde prae-advies den Raad zal berei ken. De Rioleering Kort-Haarlem in eigen beheer. De heer MULDER (e^g.) vraagt op welke wyze toezicht zal worden geoefend op de uitvoering van de rioleering van Kort-Haarlem, nu dit werk in eigen beheer wordt uitgevoerd. Wethouder VAN STAAL (s.A) merkt op dat het juist is dat de laagste inschryver 25000.hooger was dan de raming. De directie van gemeentewerken heeft toen voorgesteld het werk in eigen beheer uit te voeren. B. en W. hebben na technische voorlichting dat advies aanvaard. Spr. hoopt dat deze dienst goed heeft gezien. Er mag in geen enkel opzicht van het bestek worden afgeweken. De uitvoering zal van dien aard behooren te zijn dat nooit zal kunnen worden gezegd dat het niet goed zal zyn. Het toezicht zal de uitvoering volkomen kunnen controleeren. Spr. is er niet tegen dat de aannemers zelf toezicht kunnen oefenen. B. en W. stellen zich geen party, het col lege is ondeskundig en gaat af op de des kundige voorlichting van de directie van gemeentewerken. Stank in de P. C. Bothstraat. D^heer MUYiLWIJK (a.r.) klaagt over stank in de P. C. Bothstraat en vraagt wegneming van den oorzaak daarvan. Slechte gasdruk. De heer Dr. HOFFMAN (rJc.) klaagt over den slechten gasdruk. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat nooit aan het kantoor klachten komen, maar wel worden die hier in den Raad ge hoord. Spr. Wil gaarne de klachten zoowel van de Lichtfabrieken als van den Reinigings dienst aan de kantoren ontvangen, opdat deze terstond kunnen worden onderzocht. Vragen van den hear Kamphuizen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) klaagt over de vervuiling van de sloot nabij het station en vraagt of een leveringstijd be kend is van het carillon. Spr. vestigt de aandacht op de verwaar- loozing van de straat in de Willens by de controlewoningen. De straat wordt daar blijkbaar weggehaald. De controlewoningen zyn nog niet verhuurd. Wat zal daarmede geschieden Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat de bewuste sloot behoort aan den polder Bloe- mendaal en niet aan de gemeente. Wethouder VAN STAAL (s.d. zegt aan dacht te zullen schenken aan den toestand der bestrating in de Willens. Was de klacht eer gedaan aan'het kantoor, dan was het euvel reeds hersteld. Omtrent de controlewoningen zal de Raad nader worden ingelicht. De Raad gaat daarop over in besloten zitting. Den Gemeente-opzichter Brongersma ontslag verleend. Te kwart over twaalf heropent de VOOR ZITTER de openbare vergadering en deelt mede dat de volgende motie is ingediend: Ondergeteekenden, van oordeel dat de zaak ontslag-Brongersma niet behoort tot de competentie van den Raad, gaat over tot de orde van den dag en be sluit het raadsbesluit van 16 Nov. 1926 in te trekken. Deze motie was onderteekend door Mevr. Riesz en de heeren Verkèrk, Muylwyk, Po- let en Mr. de Witt Wijnen. De motie wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. (Het raadsbesluit van 16 Nov. 1926 hield in dat de Raad besloot Brongersma in tyde- lyken dienst te houden. B. en W. hadden voorgesteld Brongersma te ontslaan). Op voorstel van den heer KAMPHUIZEN (c.h.) is daarop met 14 tegen 6 stemmen besloten aan Brongersma drie maanden sa laris uit t» keeren. De vergadering is daarop te half een ge sloten. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Mei 1930. De ontglag-quaestie van den Gemeente-! Na gehouden besprekingen gisteravond in besloten zittang van den Gemeenteraad i« in een daarop volgende openbare zitting door den Raad ingetrokken het raadsbesluit vaoi 16 Nov. 1926, inhoudende om den ge meente-oprichter Brongersma, dóen B. en W. ontslag wilden verleenen, in tijdelijkea dienst te houden. De Raad sprak zich voorts uit dat het ont slag-B rongersiua niet behoort tot de compe tentie van den Raad, doch van B. W. Op voorstel van den heer Kamphuizen wordt den heer Brongersma bij ontslag 3 maanden salaris uitgekeerd. Rooilijnverordening. De Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zyne vergadering van 17 Maart 1922 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot aanvulling der Rooiiynverordening voor de ge meente Gouda. Eenig artikel. De Rooiiynverordening voor deze ge meente, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 September 1929, wordt aangevuld met „het Buurtje", ingevoegd na het woord „Boele kade". Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 6 Mei 1930 goedgekeurd. Benoeming. De Gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken van den Haag, onze oud stadgenoot, Ir. P. Dekker, thans hoofd- ingenieur-afdeelingschef bjj gemeentewer ken aldaar. Bezoek van Huisvrouwen aan Goud*.' Heden brachten 36 leden van de afdeeling Zeist van de Ver. van Huisvrouwen een be. zoek aan Gouda. Het gezelschap bezocht de St. Janskerk en de plateelbakkerij Zuid- Holland. In hotel de Zalm werd de lunch, gebruikt. De Zomerdienst der Ned. Spoorwegen. Rotterdam Maas Baanvak GoudaUtrecht Den Haag. Het U. D. publiceert verschillende der voornaamste wijzigingen uit de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen. Wy ontleenen hieraan dat op het Baan vak Gouda—Utrecht, GoudaRotterdam en Den Haag de volgende veranderingen komen. De stoppingen te Zuidplaspolder komen alle te vervallen. As gevolg van de plaats gehad hebbende verzakking van de baan naby Moordrecht, kunnen op het baanvak Rotterdam Maas Gouda slechts lichte locomotieven worden gebruikt, terwijl bovendien in verband met de werkzaamheden aan de baan, plaatselijk langzaam gereden moet worden. Dienten gevolge wordt de minimum reisduur Rot terdam MaasGouda v.v. 28 minuten en moet van de treinen, welke te Gouda com bineeren, ïesp. splitsen, het Haagsche trein- deel het eerst aankomen, reap, vertrekken. By vertrek van Utrecht staat by alle trei nen daarom het Haagsche deel voorop, met uitzondering echter van de D-treinen, voor welke dit in verband met hun samenstel ling, welke internationaal is vastgesteld, niet mogelyk is. Ingelegd wordt trein 561 Rotterdam M (V. 18.53) den Haag (V. 18.53)—Utrecht I (A. 19.54). Ingelegd wordt trein 252 Utrecht (V. 17.38), den Haag (A. 18.38), Rotterdam M. (A 18.48), in aansluiting te Utrecht aan den later gestelden -tyrem 252 Arnhem (V. 16.31)Utrecht en/aen nieuw ingelegden trein 664 Eindhoven (V. 16.04)Utrecht (A. 1728). Trein 3666 Utrecht (V. 18.26) loopt niet meer naar Rotterdam, D.P. doch naar Rot terdam M. (A. 19.58). Gemeente-administratie. Mej. T. Gaarlandt alhier, ós geslaagd voor het schriftelijk gedwelte van het examen gt-in een te-administratie. Meisjesvereeniging. Alhier is opgericht een Ned. Herv. Meis jesvereeniging op Gereformeerden grondslag, welke organisatie den naam „Rutli" draagt. Chr. Hist. Unie. Voor den Statenkieskring Goqda van dé Chriatelijk-Histoioseihe Unie zal inr. dr. J. van Bruggen uit Dordrecht a.s. Woensdag avond hall acflit in het ..„Blauwe Kruis" spreken o\)er „Onze eigen taak bij het be stuur van gemeente en provincie". Volks- en Schoolbad. Gedurende de al'geloopen week werden in het Volks- en Schoolbad gebruikt 189 kuip baden. 314 sproeibaden en 988 schooibaden, te zamen 1491 baden. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 9 Mei: Johannes Antonius z. v. K. G. F. van Adrichem en C. Bakker, W. Tombergstraat 44; Helena Maria Johanna, d.v. H. F. de Jong en J. C. Steenbergen, Wilrelrmnastraat 70; Antonia Frederilta, d. v. W. J. Middelweerd en A F. van Waas, St. Josephstraat 15. 10 Mei: Francisca Jacobs, d.v. J. G. van Wyk en J. M. A Lakerveld, Heerenstr. 58; Antonius, z. v. C. J. Vonk en W. Bron, Spie ringstraat 95 ben. 11 Mei: Pieternella Johanna d. v. A. de Jong en B. W. van Triet, Hoefsteeg 9. OVERLEDEN, 9 Mei: Willem Goedhart, oud 1 jaar. Ai „iA.hijM 10 Mei: Leendert van Beekum, oud 66 j. Agenda. 19 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Vergadering E. H. B. O. 21 Mei, 8 uur. Gebouw Daniel. Cursus E. H. B. O. onder leiding Dr. Evers. 22 Med 8 uur Soc. de Réuni© Vrijz. Chr. Jomgerenboüd Wijdingdaneen. 28 Mei 7j uur St. Janakerk ie orgelconcert. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. De staking. Werkwilligen te werk gesteld. Zoowel by de dakpannenfabriek als by de betonfabriek „De Hoorn" van de N.V. Oosthoek en Zoon, zyn gistermorgen de werkwilligen uit Doetinchem, welken 's nachts per auto te Alphen aankwamen, te werk gesteld. Gistermorgen arriveerden wederom veertien werkwilligen uit Oolt- gensplaat en hedenavond vyf uit Spaken burg, zoodat thans 31 arbeiders op beide genoemde fabrieken te werk zyn gesteld. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De werkwilligen zyn ondergebracht in een woonhuis van de firma, dat op het terrein van de dakpannenfabriek, is gelegen, en in een loods bjj de 'betonfabriek, zoodat zij zich op den openbaren niet behoeven te be geven. Beide gebouwen worden dag en nacht door de politie bewaakt. In den loop van deze week worden nog meerdere werk willigen verwacht. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boskoopeche Veiling 13 Mei. Ophelia 0.290.33; Golden Ophelia 0.46—6.76; Marcel Rouyer 0.62 —0.74; Hadley 0.97—1.21; Claudius Per- net 0.80; Columbia 0.540.70; Butter- fly 0.460.56; Mac Keller 0.71; Wilh. Kordes 1.001.20; Mad. Jules Bouchc 0.63; Rosalandia 0.59—0.80; Paul's Scar let 1.00; Phoebe 1.05—1.16; Kelham 0.81; v. Rossem 0.87; Edith Helen 2.20; Winnet 0.680.80; Polyantharozen 2.15; Lathyrus 0.130.19; Violieren 0.91 1.16; Seringen 1.90. FINANCIEELE BERICHTEN. Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Winstsaldo 211.993. Div. gew. aand. 10 pet. In het verslag over 1929 van de Konink- l.ke Stearine Kaarsenfabriek Gouda wordt o.a. medegedeeld Het afgeloopen jaar is voor de veuaoot- sdiap belangrijk geweest, in verband met hei feil, dat sinds 1 Januari 1929 de onder neming, mot dóe van ds Stearine Kaarsen fabriek Apollo" is ingebracht in eem nieu we vennootschap, n.l. do N.V. Veoéenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemi sche Producten, welke is opgericht met een uitgegeven aandelenkapitaal van f 3,485 000, n.l. f 3.475.000 gewonen aandoolen en f 10.000 prioriteitsaandeeien. Zoo lie reeds in het afgeloopen jaar mede gedeeld, aldus de directie, is de inbreng ge baseerd op taxaties en waardeeringen van deskundigen en bedraagt de verhouding van „Gouda" tot .Apollo" 2.J61 :1; dientenge volge werd de totaal inbreng voor onze ven nootschap vnstgastekl op f 3.596.062, waar tegenover onze vennootschap bezitster is ge worden van f 2.575.000 aancleeien in de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemische Producten alsmede van eon geblokkeerde vordering ad f 1.021.062. Wat de obligatieleening betreft kunnen wij mededeelen, zegt de directie verder, dat deze is ten laste van onze vennootschap, doch dat de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stea rine, Kaarsen en Chemische Producten ga rant is voor rente en aflossing. Behalve de verschuldigde rent» ad 5 pet. van de geblokkeerde vordering ontvingen wij van de nieuwe naamlooze vennootodhap dit jaar 6 pot. dividend op ons aandeelen- berit. Het batig saldo der inkomsten-teke ning laat, na aftrek van het volgens onze statuten voor uitkeering aan houders van gewone aandeelen bestemd» bedrag ad f 10.800 toe aan houders van preferente, ge wone en prioriteits-aandeden 6 pdt. uit te keeren, waarna er een saldo overblijft van f 48.560. Wij stellen voor, f 18.200 voor ex tra-uit- keering te bestemmen, waardoor op alle aandeden (met uitzondering van de priort- teit&aandee.en) een extra-uitkeering van f 2 per aandeel kan worden gegeven. Het als dan. na aftrek van de dividend-belasting, overblijvende bedrag ad f 28.713, komt als dividendsaldo op de balans voor. Volledig heidshalve meuken wij op, dat onder de in komsten diit jaar een toevallige bate van f 16.940 voorkomt. Wat de gang van zaken in 1929 van de ingebrachte bedrijven betreft, kunnen wij het volgende mededeelen: Het stearin «bedrijf is in het afgeloopen jaar gunstig geweest, ook in verhand met de grootei» vraag uit Amerika* dat o.a. met het oog op een verwachte verhooging van in- oerrechter. groote hoeveelheden uit de markt nam Wat betreft de glycerine-prijasn is er gedurende het afgeioopau jaar geen verbetering ingetreden en de inarge tussctiieu gedestilleerd en ruw produot us gestadig ai- genomen. De omzet van de preparaten voor wegen verbetering is wederom toegenomen, hoewel de groedende concurrentie de zaken moeilijker maakt. De voorraden zijn Voor zichtig gewaardeerd en er is rekening gehou den melt de ua het afsluiten van het boek jaar algemeen voortgaande daimg der prij zen. Hoewel liet gevaarlijk is zich aan voor spellingen te wagen moet toch worden opge merkt, dat ook bij dezen tak van industrie de ailgeineene slechte economische toestand voelbaar ia. Wij zijn dus niet zoo optimis tisch gestamd als verleden jaar. Do winst- en verliesrekening vermeldt een batig saldo der mkomstonrekening van f 222.793 (f 212.829). Hiervan wordt bestemd voor uitkeering ungevolge art. 39 der statu ten f 10.800 20.480), wa»rna er een winst saldo blijft van f 211.993 (f 192.349). Uitge keerd wordt als dividend op de preferente aandeel en A 6i pet. (v. j. 6 pot.), op de pre ferente aandeelen B 7 pci. (v. j 6 pot.), prio- riiteitfiaantdeelen 6 pet. (als v. j.) en gewone aandeelen 10 pot. (v. j. 6 pot.). Er blijft een dividemdsaiido van f 28.713, na betaling van dividend, bel as ting. De balans vermeldt onder aotivi: aandee len beaiit N.V. Vereenigde fabrieken van stea rine, kaarsen en chemische producten, ge wone aandeelen f 2.575.000, prioriteitsaan deeien f 5000, N.V. Vereenigde fabrieken van stearine, kaarsen en chemische produc ten geblokkeerde vordering f 1.021.062, uit hoofde 5 pot. obligatieleening f 1.197.600 en rekening-courant f 222.793. Onder passiva komen o.a. voorpriiori- toiteaandeelen f 2CG0 (onv.), gewone aandee len f 135.M» f 256.0001, preferent» aandee len A f 1.92 000 (onv.), preferente aandeelen B f 640.000 (onv.), statuaii» reserve 29.786 (onv.), afschrijvingsrokening f 870.494, obli gatieleening 5 pet. f 1.197.600 (onv.). DRAADLOOZE DIENST. Het proces Matschek. BUDAPEST, 13 Meii. De verdachte in het Matedhek-proces zijn Zondag ten teek en van protest tegen de voeding in het Huis van Bewaring, welke voeding reeds sedert maan den slechts uit wafer en brood bwtaat, in hongerstaking gegaan Bij de zitting van" heden viel verdachte afgev. Prof.,, Jelat- sdhitsch in onmacht. Ook hij verklaarde dat hij door de politie ernstig mishandeld is. Lenden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Ween en Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Madrid Mal liaan Prolongatie 24 12 Mei. 13 Mei. Officieel. 12.07J 12.08A 5Ö.32J 59 34 9.75 9.75 34.69J Ml2 48.12 48.11 35.07i 35.07* 66.50 66.52* 66.70 66.72* 66.52J 56.55 2.48| 2.48H Nist-officieel. 7.36 7.37 30.31* 30.42* 13.04 13.04 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, znide- lüke tot westelijke wind Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuiwi met eenige kans op onweer. Iets wanner.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2