9AAK JE '5 fabriek NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17376 FEUILLETON. In de „Witte Zwaan”, Woensdag 14 Mei 1030 68* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ^EUWERKERK, OUDERKERK^OUDEWATE^REEUWLI^K,’ arkrijobaar 1 N B en i sledetocht de rongen, h.i. w itreffende afstand □od 5 12 idarmoede, kunsten af leer en. Hannes (Wordt vervolgd). 50 T ingenomen ian Zoon. Een rouwzitting van den Volkenbond, gezag in Britscff-lndië. I nbare nigin- enz. Uit liet Duitech van RUDOLF HERZOG. Nadruk verboden. (iOIIMHE COURANT. is thans ongeveer 100 m. diep en 100 m. in middellijn. Op den bodem heeft zich een ware draaikolk gevormd, die voortdurend in beweging is en waarin de omlaagstoftende boomen verdwijnen. De apoorlyn loopt geen gevaar meer, ofschoon de treinen in de na bijheid langzaam ryden. Het grondwater in de heele omgeving daalt merkbaar. Men be rekent, dat voor het vullen van den ge- vormden trechter c.a. 200.000 kub. m. aarde noodig zouden zyn. Gisteren heeft zich op eenigen een nieuwe trechter gevormd. VER. STATEN. Hevige fabrieksbrand te Chicago. De schade wordt op twee millioen dollar geraamd. In de fabriek van sportartikelen van Spal ling Brothers te Chicago is een grootq brand uitgebroken, welke een reusachtigen om vang heeft aangenomen. Door den brand is een raffinaderygebouw van drie verdiepin gen, waar 8000 gallon benzine en 2000 gal lon aceton opgeslagen waren, verwoest. Ook de overige gebouwen worden door het vuur bedreigd. De brandweer tracht de vlammen verwij derd te houden van een onderaardschen tank, welke 10.000 gallon benzine bevat. De schade met inbegrip van de bedrijfsschade wordt op ruim 2.000.000 dollars geraamd. Een proces. Naar verluidt zal binnenkort een groot proces aanhangig worden gemaakt tegen een aantal ondernemingen, die zich gecom bineerd hadden met het doel gemeenschap pelijk een aantal patenten uit te buiten en die daardoor in overtreding kwamen van de trustwet. De voornaamste van de betrokken ondernemingen zyn de Radio Corporation. BINNENLAND. Dr. Helene Lange, t Gisteravond is te Berlijn de leidster der Duitsche vrouwenbeweging, dr. h. c. Helene Lange in den ouderdom van 83 jaar, na een langdurige ziekte overleden. De moorden te Dusseldorf. Henderson als bemiddelaar tusschen Italië en Frankrijk, Het verzet tegen het Engelsche Sjolapoer in staat van beleg. 60 eregelde kuur be- oed en verstrekt igewektheid. Hon- n had. 2 fl. 21.—. die hem op het magazijn veel schade ver oorzaken, voor wetenschappelijke experimen ten, deelde de provisor gewichtig mee. Hoezoo'1 vroeg Btramm, lievig geinte- reeseend. Wel, hij doet ze in een glazen cylinder, die ’hij met een deksel kan afsluiten en experimenteert de uitwerking van cbloro- Êorm, ether en dergelijke stoffen op ze De meeaten kunnen dat namelijk niet verdra gen. —Dat zou ik ook denken, merkte meneer Stramm scherpzinnig op. Juist trad de apotheker weer binnen. Hij had in allerijl zijn beste zwarte jas aange trokken, om in volle glorie en waardigheid in de kerk te kunnen vereohijnen. Hij hun kerde ernaar om bij het orgel te komendat was allang een hartewenech van hem ge weest. Niet zipozeer om het spel, want hij bezat een hardnekkig gebrek aan muzikaal gevoel en zijn eenige prestatie op het gebied van de toonkunst was, dat hij met één vin ger op de piano van zijn dochter „Deutsch land, Deutschland, über alles”, tingelde. Zijn verlangen naar het orgel kwam voort uit de omstandigheid dat hij aoo’n groot muziekinstrument nog nooit goed van dicht bij bekeken had en hij beaat de eigenaardig heid van vele lieden van zijn bekrompen soort om met alle geweld met zijn vingers aan een onbekend toestel of voorwerp te willen morrelen, om dan naderhand te kun nen geuren dat hij er zoo uitstekend van op de hoogte was. Zoo trad dan meneer Friedrich in plecht gewaad de apotheek binnen, om omniddel- lijk zijn wenkbrauwen somber te fronsen, HOOFDSTUK VI. Toen Heinrich een van de volgende dagen J-a afloop van zijn dagtaak in de apotheek kwam om den provtisor behulpzaam te zijn bij het draaien van staalpifllen, zag hij daar ten weldoorvoed heerschap met gladgescho- itn gezicht, dlfe met beide armen op den Jesnenaar van meneer Rose leunde en met een zalvende stem annecdotes vertelde, die het magere lichaam van den provisor deden schudden van het lachen. Opeens nam deze laatste,terwijl hij zijn bezoeker een veel betekenend knipoogje gaf, een houding aan Van ernstig-bezag-zijn en roerde met teege- *ijde hevigheid m zijn poroeleinen mortaer. Hij had een deur hooren kraken en een «Ogenblik later verscheen de hear Friedrich ln hoogst eigen persoon. Goeden avond, meneer Friedrich, groot,, n an met het gladgeschoren gezicht. 2°°’ meneer Óframmnl Hoe gaat Komt u me weer een£ halen voor een •**üngetje? Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31 GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren 9-6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. tionaire beweging aldaar geheel drukt. De verdere uitbreiding van de op roerige beweging in de dorpen van dit dis trict wordt beantwoord door het uitzenden van vliegende colonnes en door voortduren de bombardementen door vliegtuigen. Over de waarschijnlijke gevolgen van de laatste verklaring van den onderkoning zijn de meeningen te Londen sterk verdeeld. Velen vreezen, dat de ontwikkeling der gebeurte nissen ook door het Simonrapport niet zal worden tegengehouden. Uit Bombay wordt gemeld, dat de recht bank te Djallalapoer Gandhi’s opvolger, Abbas Tyabji, heeft veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Vóór het ge rechtsgebouw had zich een groote menigte menschen verzameld, die nationale liede ren zong, doch tot incidenten van ernstigen aard is het niet gekomen. De Arbeidscommissie van het Al-Indisch Congres te Allahabad heeft zich in comité- generaal bezig gehouden met de voortzet- De beide mannen drukten elkaar de hand. Als u er lust in hebt, begon meneer Stramm, kunt u vanavond het orgel in de nieuwe kerk eens probeeren. Dat wilde u immers allang zoo graag? Prachtig... zou het heusch vanavond kunnen? Er is straks avondkerk, dan kunt u meteen blijven. De welgedane en gladgeschoren heer oefende het eerwaarde ambt van koster uit Even mijn hoed halen! Maar, meneer Rose, u hebt meneer Stramm nog niet eens een kleine hartversterking gegeven. Natuur lijk. uit de kleine flesch... niet uit de flesch voor zakenkennissen. U wilt meneer Stramm toch niet vergiftigen. Terwijl de apotheker zich haastig verwij derde om zich in een passend gewaad te steken, meneer Stramm met innig welbeha gen en langzame teugen zijn bittertje ledig de en Heinrich onder zijn werk door na dacht over dfe zonderlinge vriendschap tus- schen den eenvoudigen koster en zijn gestu deerden patroon, kwam Hannes, de loopjon gen, haastig naderbij om den provisor een geheime mededeeling te doen. Wat is er? vroeg meneer Stramm nieuwsgierig, terwijl hij zich over den lesse naar heenboog. Ik heb er een, fluisterde Hannes, stra lend van vreugde. Wat heb je? Een kat. Ze zat in de Valeriaan. Pats... een zak over den kop en ik had ze. Ja maar wat wou je er mee doen? vroeg Stramm verbaasd. Meneer Friedrich gebruikt de dieren, laapt gij slecht 1 Suizen in het toen hij Hannes in voormeld intiem gesprek met den provisor vond. Wat doe je daar achter de toonbank snauwde hij, bultten zichzelf door de brutali teit van den loopjongen om zich zoo dicht in de nabijheid van de geldla op te houden Ik heb u toch al diuizehdmaal gezegd, meneer Rose, dat u dat niet moet toestaan Jte bli|ft aan den voorkant van de toonbank Hannes, als je wat te vragen hebt. Ver staan? En verdwijn nu maar. Zorg dat het 'niet weer gebeurt. Hannes'achoof als een beeld van de ver moorde onsdhuld, mopperend naar den uit gang Wat héb je nog te beweren, hè? vroeg de apotheker nijdig. Ik zeg iminers niks, zei de loopjongen klagelijk. Ik kwam alleen maar vertellen van die kat. Hannes was zoo gelukkig een van die afschuwelijke beesten te betrappen, terwijl hij in de valeriaan aan het rondrollen was, legde Rose uit. Zoo, zei de apotheker en zijn gezicht helderde weer healemaal op. Hij wendde zich haastig tot den wachtenden kopter. Eén oogenblikje, meneer Stramm; eventjes dat roofdier zijn kunsten afleeren. Hannes waar is de kat? De jongen haalde met een stralend ge zicht den in elkaar geknoopte» zak te voor schijn en begon voorzichtig de kat er uit te halen. We hébben niet zooveel tijd meer, merk te de koster schuchter op. Hij moest weldra ep zijn post zijn. ‘Als het lang duurt Wel, dan zullen het voor dezen keer 1/einriah kreeg' een kleur bij deae berta- ping, vooral door den blik van spottend me delijden, die hij op het gladgeschoren ge zicht van den koster waarnam. Meneer Frie drich kneep intussctien het kottebeest on- dêr zijn linkerarm, hief met de vrije hand de geopende flesoh met ammonia omhoog en zei tegen zijn vriend, die met gespannen welbehagen toekeek. Ix?t u nu goad op, meneer Stramm. Ata de kat daaraan gerokei heeft, komt ze van haar leven niet meer in een apotheek. Het is alsof ze door den bliksem getroffen wordt! Dan «mijten we haar de deur uit en kun nen ene rustig aan bet orgel wijden. op! Met een ruk had hij het dier, dat ver geefs woratekh en trok om los te komen, de flesch onder den neus gedrukt, om in het zelfde ondeelbare moment zijn ongelukkig slachtoffer met een kreet van woede van zich af te slingeren. de bladen een opzienbarende aanhouding verricht, die in verband moet staan met de moorden te Dusseldorf. Het betreft een 30- jarig arbeider die sedert ongeveer zeven weken zonder zich te hebben aangeroeid by zyn getrouwde zuster heeft vertoefd. De recherche is te weten gekomen dat hij van Maart tot November 1929 in Dusseldorf is geweest en daar een vry geheimzinnig leven heeft geleid. Tevoren vertoefde hy te Stolp, waar hy by een vechtpartij betrok ken w&s, waarvoor hy ook door de politie gezocht werd. In November 1929 is hy plotseling spoorloos uit Dusseldorf verdwe nen. Waar hjj sedert geweest is, kon nog niet worden nagegaan. De recherche hoopt nog heden uit te maken of hij al dan niet iets uitstaande heeft met demoorden te Dus seldorf. De ramp in de Kalimyn. De toestand in de kalimyn bij Vienen burg, die, zooals wy hebben gehield, ten gevolge van een aardverschuiving grooten- deels is ondergeloopen, wordt naar het W. B. meldt steeds ernstiger. Het water blijft steeds stijgen, de gröote trechter, die was gevormd, is tengevolge van nieuwe aard stortingen aanzienlijk grooter geworden en echter in de daarop volgende jaren, toen de ministers-presidenten en ministers van buitenlandsche zaken hunne landen in den Volkenbond kwamen vertegenwoordigen. Voorts heeft Nansen zyn land vertegen woordigd als eerste gedelegeerde in de As- sëmblées, niettegenstaande de Noorsche premier herhaaldelijk tot de delegatie be hoorde. Een groote rol heeft Nansen vooral gespeeld in het Korfu-conflict, waarbij hy scherp tegen de Italiaansche eischen op trad. Nog niet lang geleden bereidde Nan sen een groot plan voor tot het vestigén van meteorologische stations in de Arcti sche zones. De Raad van* den Volkenbond zal heden een rouwzitting houden. maar kort maken en het ondier een lesje geven, dat het de lust om terug te komen wel zal vergaan, antwoordde de apotheker, terwijl hij het heftig miauwende beeat van Hannes overnam. Hij drukte het stevig tegen ziefi aan en streelde het zachtjes. Meneer Pfahdorf, geeft u me even de flesoh met „Ammonia Liquida”. Hein rich wist niet zoo gauw waar dit*wel riekende vocht stand en meneer Rose zelf moest te hulp komen om zijn chef de ver langde flesch met geest van salmiak aan te reiken. Umoet beter opletten waar de flea- schen staan, meneer Pfalzdorf\ mopperde de apotheker. einriah kroeg' ting van den veldtocht 3er civiele onge hoorzaamheid. De overwegende meerder heid was voor versterking van de cam pagne. Beslissingen werdén nog niet geno men. De commissie van de Indische Han- delskamer te Bombay heeft de Britsche re- geering opnieuw op de ernst van de situatie gewezen. De Handelskamer protesteert op nieuw tegen de arrestatie van Gandhi op grond van bepalingen, die meer dah 100 jaar oud zyn en wijst er op,’dat Gandhi’s geest, ondanks de arrestatie, zal voortleven. De onderkoning wordt dringend verzocht de vertegenwoordigers van het Indisch eco nomisch leven tot een conferentie byeen te roepen, om een inzicht in den werkelyken toestand te verkrygen.'Een’politiek van on derdrukking moet beslist fan de hand ge wezen worden. ADVERTENTIEPRIJS» Uit Gouda en omstreken be hoo rende tot den be zorg kring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGENj 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóóx de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. wegen en Zweden en Siberië als land van de toekomst). Het meest bekend is wel zyn „In Nacht en Us” geworden. ENGELAND. De vlucht van Miss Johnson. By Rangoon gestrand. Miss Amy Johnson, die met haar kleine vliegtuig onderweg is van Londen naar Australië en zoo voorspoedig haar tocht vervolgde, heeft nu tegenslag. Op 15 mijl benoorden Rangoon moest ze dalen, waar bij de machine beschadigd werd. Gelukkig is miss Johnson ongedeerd. DU1TSCHLAND. De Berlijnsche schandalen. Burgemeester Busch bekent 75000 mark steekpenningen te hebben aangenomen. Naar het „Berl. Tbl.” meldt, heeft het onderzoek tegen den Berlynschen „Stadt- rad” Paul Busch aan het licht gebracht, dat deze 75.000 mark steekpenningen aan nam by den verkoop van Staaken. De koop man Sadhs had aan deze grondtransactie 250.000 markt verdiend en Busch liet hem door middel van zyn stroomn Lutki mede- deelen, dt hij een groote som voor verkie- zingsdoeleinden moest afstaan, want des tijds stonden de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur, Sachs stelde Lutki 75.000 mark ter hand, welke deze aan Busch door gaf. Busch bekende, het geld te hebben aan genomen. Te Sjolapoer is de staat van beleg afge- kondigd. Op alle belangrijke punten zyn machinegeweren opgesteld en draadver sperringen opgericht. Dit is het antwoord op een poging van de aanhangers van Gandhi om te Sjolapoer een eigen regéering te vormen. Ook hebben talryke arrestaties plaats gehad. De onderkoning van Indië en de regeering van Bombay hebben naar aan leiding van de gebeurtenissen te Sjolapoer een proclamatie gepubliceerd, waarin zy den Engelschen en den Indischen strijd krachten hun waardeering voor hun hou ding betuigéh. Te Calcutta zyn bij een huis- ven. De Fram dreef t^t 85° zoeking in het hoofdkwartier der congres- Nansènr-jtelLtiér^kte on jhn toen was aoö^^Sb dchen Mohammedaansche boeren in het - -- district van Haiderabad zijn 4 personen ge dood en 12 ernstig gewond. Volgens Engel sche berichten uit Peshawar is de revolu- onder- BUITENLANDSCH NIEUWS. NOORWEGEN. Fridtjof Nansen, t De bekende Noordpoolonderzoeker dr. Fridtjof Nansen is te Oslo in den ouderdom van 69 jaar overleden. Met Nansen is een der bekendste Pool- onderzoekers van onzen tyd heengegaan. Hij was 10 Oct. 1861 te Oslo, (toen nog Christiania) geboren. Al spoedig trok het hooge Noorden hem aan. Hij was de eerste die in 1888 Zuid-Groenland doortrok. Van 1893 tot '96 ondernam hy met de Fram een tocht naar den Noordpool. Hij koerste langs de kust van Noord-Azië tot de Nieuw- Siberische eilanden om vandaar het schip over de Pool naar Greenland te laten drij- 4’. Na op Frans Jozefland te hebben over winterd keerde Nansen in 1896 op een schip der expeditie van Jackson terug. Het volgend jaar werd hij tot hoogleraar te Christiania benoemd. In 1910 nam hy deel aan de diepzee-expeditie tusschen Noorwegen en Groenland. Ook op diplomatiek gebied heeft Nansen zich bewogen. Hy is n.l. van 19061908 Noorsch gezant te Londen geweest Nadien had hij zich weer te Christiania gevestigd vanwaar hij van 19101914 oceanografi- sche onderzoekingsreizen heeft gedaan, o.a. in het Kara-meer naar den mond van de Jenissrf. Van 191718 heeft hij zyn land nog maals in diplomatieke functie gediend, als gezant te Washington en sedert 1920 hepft hy in opdracht van den Volkenbond at terugkeer der krijgsgevangenen Duitschers en Oostenrykers uit Rusland en Siberië en die der Russische gevangenen uit Midden- Europa geleid. In 1922 is hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Nansen heeft veel geschreven, zoowel over staatkundige en oeconomische onder werpen (o.a. over de unie tusschen Noor- Het bezoek van de groothertogin van Luxemburg. Voor Jiet bezoek van de gnx>thertOffin van Luxemburg en haar gemaal op 2, 3 en 4 Juni t«i paleize Het Loo is, naar de N. R. Ct verneemt, een feeetelijke ontvangst in voorbereiding onder leiding van do Oranje vereniging Het Centrum te Apeldoorn. Naar alle waarschijnlijkhedd arriveert het grooUiertogelijk paar hier op 2 Juni des namiddags tusschen 5 en 6 uur, na te Maas tricht namens de Koningin officieel te zijn verwelkomd. Een salonrijtuig van den Ko ninklijken trein etaat aldaar ter beBohjklcing voor het verdere deel der reis. Ter ontvang»! aan liet station te Apeldoorn zullen naast autoriteiten aanwezig zijn de militaire kapél van de Grenadiers en Jagers en een deta chement huzaren. De bedoeling is, dat bij de ontvangst mede tegenwoordig zullen zijn eenige plaolselijke vereeoigingen met haar vaandels. Het ligt in het voornemen van de Konin gin, op 3 Juni aan de bevolking van Apel doorn een vuurwerk aan te bieden, dat hoogstwaarschijnlijk afgeetoken wordt ophel Landgoed Marialuait. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Arthur Henderson, heeft gisteren tijdens een receptie van de Engelsche pers medegedeeld, dat hij, zoowel in zyn onder houd met Briand te Parys als m zyn be spreking met den lialiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi, zyn hulp als bemiddelaar heeft aangeboden voor de directe onderhandelingen tusschen Frank rijk en Italië, die naar aanleiding van het te Londen beslotene zullen plaats vinden. De beide ministers van buitenlandsche za ken hebben het aanbod Van hun Britschen collega gaarne aanvaard. Van alle gebeurtenissen van de huidige zitting van den Raad van den Volkenbond I staan de bizondere onderhandelingen tus schen Frankrijk en Italië, waartoe op de Londensche vlootconferentie werd besloten, i in het middenpunt van aller aandacht. Met het oog op de groote principieele tegenstel lingen, die den laatsten tyd tusschen beide landen in stijgende mate vallen waar te neinen, wordt het resultaat der besprekin- i gen door sommigen reeds thans vry pes- simistisch beoordeeld. Heden vindt de eer ste bespreking tusschen Briand en Grandi plaats, waarin men zal vaststellen in wel- ken vorm de onderhandelingen zullen plaats vinden. In welingelichte kringen w|jst men er öchtei' op, dat behalve de groote moeilijk heid van de kwestie der vlootpariteit de al- tewtrontete sv»v>nMl. zal wor den door den Italiaanschen eisen, dat Frankrijk de overeenkomst van 1916 zal na komen, waarin Frankrijk heeft toegezegd het Tsjaad-gebied tusschen Tripolis en de Italiaansche koloniën in Centraal Afrika aan Italië te zullen afstaan. In verband hiermede wyst men er tevens op, dat in 1919 de van Fransche zyde bedongen voor- waarden voor de vervulling van deze toe zegging zoodanig waren, dat zij door Italië niet aanvaard konden worden. Thans ech ter eischt Italië wederom een gedeelte van het Tsjaadgebied op. Hetbericht inzake het overlijden van Fritjof Nansen is in Volkenbondskringen met groote deelneming ontvangen. Fritjof Nansen genoot een aanzien als vryiwél geen ander staatsman. Uij behoorde in de aller eerste dagen van den Volkenbond, toen de ministers van buitenlandsche zaken nog niet naar Genève plachten te komen, tot de toentertijd zeer bekende en invloedrijke leidersgroep van Lord Robert Cecil, Bran ding en Motta, die in de plenaire zittingen van den Volkenbond den liberalen vleugel vormden. Nansen verwierf toen reeds een zeer grooten invloed in den Bond. De in- vloed van deze liberale groep verminderde De „Stilte” is de meest welspreken de ingeef ster van schoone en rijke gedachten en zielvolle inspiraties.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1