iajry Beurs van Amsterdam. Mr. P. J. Troelstra. t De begrafenis. gebouw van K. en W. Omtrent de begrafenis van mr P. J. Troekstra wordt gemeld, dat derae Vrijdag vanwege liet partijbestuur der S.D.A.P. sal plaats hebben op de al gemeerde begraafplaats te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeftng, dot die stoet 's middags 1 uur aal vertrekken van het sterfhuis in de Leuvensche straat Op de begraafplaats wordt de kist opgeetedd en zal een défilé van de deelnemende corpo raties en peraonen plaats hejiben. Na dit défilé, dat vermoedelijk geruimen tijd in be slag zit nemen, gaan de deelnemend» naar een zaal. waai een afsdheidspleohtigheid zal plaats vinden Daarna zal hot stoffelijk over- s cl Kit worden ter-aiarde-beateLd. Bij deze pledhtigheid zal niet meer worden gesproken. In de rijtuigen zullen alléén plaalts nemen de familieleden en naaste rftenden van mr. Troelstra, benevens der. heeren J. Oude geest en Woudenberg, voorzitter en secre taris van het partijbestuur: Albarda, poli tiek leider van de S.D.A.P. en Kupers en v d. Walle, vertegenwoordigende het N.V-V. De kist zal worden gedekt met de partij- vlag. De opstelling van den stoet met omfloer ste vaandels en vlaggen heeft plaats om 12 uur aaij den Badhuisweg. Er worden op verzoek van de familie geen bloemen meegevoerd. Na het défilé .wordt in optocht gemarcheerd naar het Gebouw voor K. en W. Daar wordt een herdenkingssamen- koiiist gehouden, alleen hij desze plechtig heid zal gesproken worden, vqor wat de ar beidersbeweging betreft slechts door verte genwoordigers van organisaties, daartoe door het partijbestuur uitgenoodigd. De zaal van het Gebouw zal om 3 uur ge opend zijn. Met het oog op de beperkte plaatsruimte zal in het Gebouw slechte toe gang kunnen worden verleend aan hen. die in het bezit zijn van een toegangskaart. Ten huize van de weduwe van mr. Troel- Rtra werden gisteren bezoeken van rouwbe klag afgelegd door de heeren Woudenberg namens bet. partijbestuur der S.D.A.P.. Drees, voorzitter van de Haagsche federatie en IJzerman, secretaris vftn de Tweede Kar nierfractie. De herdenkingsbijeenkomst wordt uitge zonden door de V.A.R.A. Liberale Omroep. Een uur op 31 Mei a.s. De minister van Waterstaat heeft aan de Vereen, van liberale radio-amateurs (Libe rale Omroep) de beschikking gegeven over het zendstation Hilversum (1071 m.) op 31 Mei a.s. van twee tot drie uur, ter uitzen ding van de rede waarmede mr. D. Fock de party vergadering van de Liberale Staats party „De Vrijheidsbond" zal openen. Hoogheemraadschap van Rijnland. De rekening 1929. De voorioopige rekeniug van het Hoog heemraadschap Rijnland over liet duenatjaar 1929 geeft de volgende cijfers weer: Uitgaven Hoofdstuk I (kosten huishoude lijk bestuur): f 100.8J7.9L, Hoofdstuk II waarnemingen en toedicht) f 2632,78Hoofd- stuk V (uitgaven in de vonge hoofdstukken niet begrepen) f 57.006 33*Hoofdstuk VI (buitengewone uitgaven): f 58.476.84Hoofd stuk VII (onvoorziene uitgaven): ff 720.—. - OntvajugstenHoofdstuk' I (ontvangst» vioegere diensten)f 81.196 94; Hoofdstuk II (inkomsten uit bezittingen)f 57.783 01; Hoofdstuk III (opbrengst sluizen en brug gen): f 29.599.85, Hoofdstuk IV (opbrengst omslagen over landen te Rijnland): f 350.905.50, Hoofdstuk V (inkomsten we gens bemaling van landen buiten Rijnland of andere dooi Rijnland bewezen diensten f 22 047 35*. Hoofdstuk VI (velschillende ontyangsten): f 36.389.16), Hoofdstuk VII (buitengewone ontvangsten) f 13.199.11. Totale Uitgaven f 649.012 68*. totale ontv. f 591.120.4f*; batig saldo f 42 107.79, Centraal Genootschap voor Kmderheretellings- en Vacantiekolonies. Inplaata van den 3 Mei 1.1. afgetreden nlgemeenen secretaris van liet Centraal Ge nootschap. Mr. A. van der Eist te Leiden, is door het hoofdbestuur in diens plaats tot algemeen secretaris benoemd het nieuwe hoofdbestuurtdid, de heer H. F. M. E Graaf van Limburg Stirum. cor respond en tic-adres den heer Van Limburg Stirum te Brommen (Geld.). Het adres van den penningmeester is. den heer Th. M Ketelaar, Joh. Verhulst- straat 9. Amsterdam (Z.);%terwijl het adres voor verpleging en propaganda als steeds is. A. C. Bos. algemeen administratiekan- tooi te F.gmond aan Zee He* aantal aanvragen om plaatsing is overstelpend groot. Tot begin October zijn alle plaatsen in de 5 zeetehuizen reeds be zet. In de 4 Ixwch-tchuizen is alles bezet tot éind Augustius. In het 10de koloniehuis, het Bosdhhuis te Nunspeet, rijn Vanaf begin Juni weer plaatsen beschikbaar. Eigendomsoverdracht van Woningwetwoningen. Waarborgen tegen minder gewenschte exploitatie. De minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen o.m. het volgende medege deeld Herhaaldelijk de wens* te kennen ge geven. dat met rijksvaorsdiot ingevolge de Wottingwét geliouwde arbeidferswoningen in oigendmn van de bewoners kunnen overgaan De regeering heeft tegen dien eigendoms overgang in het algemeen geen bezwaar en volgt sedert eenige jaren den regel, dat, zoo- genaamde Woningwet-woningen met deeer- zijdMie toestemming aan particulieren kun- "T- !L°rden verkocilt' niit« die verkoop ge- acnfedt o.a. onder voorwaarde, dat de wo ningen zullen worden bewoond door den koe- •f*" in de gnneen- Ê'wowa is. en de omstandigheden, die w°r «der gevtl ai,onderlijk beoordèeld nvdnten worden aijo, dei do ovwdhirfit van den e,?en»on. aan den kooper-bwoner P economisch verantwoord is. - Ter beneoking van het doel zullen in ieder geval voorwaarden moeten worden gesteld, die zooveeï mogelijk waarborgen, dat de wo ning niet' voorwerp van minder gewenschte exploitatie wordt. De minister heeft voor die voorwaarde een leidraad doen sameneteüen, waarbij ook in aanmerking is genomen «ie omstandigheid, dat de koopers den vollen kostprijs niet aan stonds, maar wel in termijnen, uit eigen Middelen, kunnen betalen. Voor zoover de koopsom niet in contanten wordt voldaan, geschiedt de voldoening met een door de ge- jpeente te verstrekken voorschot* dat in ten hoogste 30 jaar moet worden terugbetaald. De woning wordt verkoiit, indien zij Dieuw gebouwd as, tegen kostprijs en in an dere gevallen $egen een door drie deskundig gen te bepalen prijs. De hooper moet ten minste 10 pet. van de koopsom bij het sluiten van den koop uit eigen middelen betalen. De woning wordt bij de overdracht hypothecair voor het restant van de koopsom verbonden. Bovendien rust op den kooper, zoolang het voorschot niet volledig is afgelost, o.a. de verplichting, dat hij de woning zelf moet bewonen of met goedkeuring van B. en W. door familieleden, llij^mag de woning met veranderen, afbieken, vervreemden of be zwaren zonder toestemming van B. en W. Indien de kooper zich van zijn bezit wenscht te ontdoen, is de gemeente of* de organisatie bevoegd de woning tegen schat ting over te nemen. De gemeente kan ten behoeve van de eigenaars der woning een verzekaring doen sluiten ten behoeve van de verdere betaling van rente en aflossing van liet voorschot in geval van oveilijden van het gezinshoofd, vóór het voorschot geheel is afgelost De overeenkomst kan zonder rechterlijke tusschenkomst worden ontbonden, indien de eigenaar een dei' verplichtingen niet nakomt, de woning wordt dan van rechtswege weder eigenaar van den verkooper. Deze verplichtingen gelden ook voor de opvolgende verkrijgers. Antwerpen spreekt met Indië. Vlotte verbinding uit het Ned. paviljoen op de tentoonstelling. Zes gesprekken in een half uur. Na afloop van cle oftioieele opening van het Ned. Paviljoen op de Antwerps olie we reldtentoonstelling, werden, op een gewoon telefoontoestel in een eenvoudig» kamc-rtje op het informatiebureau, eenige gesprekken gevoeid met Ned. Indië via de Nederland- sche zend- en ontvangstations. Allereerst spraken de irini&ter van Ar beid mr. Verschuur en dr. i'osthuma, de '■onniussaris-geueraal voor Neder.and, met den Gouverneur Generaal, dien zij inlicht ten omtrent ue -opening van het Ned. Pa viljoen en complimenteerden met de buiten gewoon godd verzorgde Indische inzending, daarna nog verschillende andere autoritei ten. In een half uur tijds waren alle gesprek ken op zeer vlotte wijz? en. uitstekend ver staanbaar afgewikkeld. Examens lichamelijke oefening. Bij beschikking van den minister van on- le. dat de algemeen® oommissie, aan wel ke is opgedragen list eucaniineerau van hen die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot Ihet geven van middelbaar of lager onderwijs in de -lichamelijk® oefening, zitting zal houden, voor zooveel hfet schrifte lijk gedeelte van die «xaniens betreft, te 's-Gravenhage* en, voor zooveel het monde ling deel aangaat, te VGravenhage en te Utiebht, en is benoemd, tot lid en voorzitter der comniireie M. F. Graafland, inspecteur van de li ch airnel ij ke opvoeding in de^d® in spectie. De landbouwcrisis. Het Tweede Kamerlid Braat hééft aan den minister van binneniandsche zaken en land bouw de valgende vraeen gesteld: Is de regeering bereid mede te deelen, of het haar voornemen is om wetsvoorstellen aan d® Kamer voor te leggen, welke nog vóór het a.s zomerreces der Kamer behan deld kunnen worden, welker inhoud zal zijn- steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers, ter opheffing of ver mindering van de than9 bestaande land bouwcrisis? (lib.) om het parlement die gelegenheid te geven, het tempo te verhaasten, kan men afleiden, dat dit zeer zeker in 's Ministers bedoeling ligt. De keuze van den daartoe te volgen weg aldus de Minister moet aan mij worden overgelaten. De Indische begrooting is ten slotte zon der stemming aangenomen. TWEEDE KAMER. EERSTE KAiMER. De Indische begrooting afgehandeld. De Kamer heeft allereerst een reeks klei- nerê wetsontwerpen afgehandeld, en is ver volgens gereed gekomen met de behande ling Van de Indische begrooting. De heer Mendels repliceerde naar aanlei ding? van de rede, gehouden door den heer Fock, over diens beleid in Indië. De heer Mendels voerde aan, dat onder het regime-de Graaff-Fock de inlandsche beweging „gefnuikt" waa Vervolgens wees de heer Mendels op verschillende economi sche en socialë wantoestanden in arbeiders centra van Indië, en bleef verder volhouden dat onder het 'bestuur van den heer Fock de lasten voor de inlandsche bevolking zyn verzwaard en dat vitale belangen der be volking door de bezuiniging zyn geschaad. Het onderwijs zou door den heer Fock zyn verwaarloosd. De heer Fock stelde in het licht, dat htf daarvoor steeds geijverd 'heeft, sinds zyn optreden als Minister in 1906. Steeds is hy in deze lyn voortgegaan, ook als gouverneur-generaal, toen echter den sléchten toestand van 's lands finan ciën (niet aan herri te wijten!) aan de uit gaven grenzen stelde. Binnen de perken van het mogelijke had hy echter de onderwijs verbetering voortgezet. Ministex de Graaff kwam daarna aan het 'woord. Deze verklaarde allertninst een voor stander te zyn van poenale sanctie. Hij be schouwt ze aU een overblijfsel uit vroegere tyden, tqen zy' noodzakelijk was; zij is be stemd om te" verdwijnen. De vraag is alleen: in welk tempo? Uit 's Ministers antwoord op een vraag van den heer Koster Mr. Troelstra herdacht. Discussie over de gemeentewet. Bij den aanvang van de gistermiddag ge houden zitting werd voorgelezen de over- ijdensmissive van mr. P. J- Troelstra, oud lid van de Tweed® Kamer. De VOORZITTER hield staande de vol gende tede - Rede van den voorzitter. De daar even voorgelezen mededeling laat onze Kanier nliet onbewogen. Te zamen met wijlen den heer Van Kol in 1897 lid van dit ooilege geworden, is mr. Pieter Jelles Troel stra, behoudens een korte onderbreking, tot 1925 volksvertegenwoordiger gebleven. Een politieke persoonlijkheidvan nationale be- teekenis ia met hem heengegaan. Buiten het parlement was hij de geest driftige en bezieiende l*der der soc.-dem. partij, rite door hem is geworden en groot geworden. Zijn® in onze vergaderingen ge houden brill ant® redevoeringen zijn even zoovele gedenkstukken van blijvend® parle mentaire waard». Niet het inmat door zijn parlementairen arbeid slaagde hij erin, zijn duizenden vol gelingen en vereerders de lichtende kimmen voor te houden vnn dé betere samenleving, ode hem voor oogen stond. Troelstra's eer biedwekkende stiijd voor de verheffing van de arbeiders maken hem trots verdeeld heid van inzicht over zijn optreden tot een blijvend® en historische figuur, ook als Lid dezer volksvertegenwoordiging. Rede minister Kuys de Beerenbrouck. l>e Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de lieer RUYS DE BF.EERN- BROUCK, zeöde het volgende: Bij de woorden, die gij namens de Kanier gewijd hebt aan de nagedachtenis van liaar oud-lid, den heer Troelsira, moge ik mij raniens d® regeering aansluiten. Tientallen leden der Kamer, en niet wei nige ministers der Kroon, Itobben geduren de vele jaren met den overledene in deze vergaderzaal aan de beraadslagingen deel genomen. Hot gedeelte der oppositie, waaraan hij uitnemende leiding gaf, mocht fier gaan op haar aanvoerder. Wars van kleingeestigheid breed van opvatting, met groote oratorische gaven toegerust, was de heer Troelatra sieraad van het parlement. Zijn warm kloppend hart voelde voor de nooden des volks. Hij kon zich verplaatsen en meeleven in den gedachtengong van hen, di® met hom van meening verschilden. Aan zijn uitnemende eigenschappen geest en hart bewaart ook de regiering een dankbare herinnering. Deze redevoeringen weiden door de Ka mer staande aangehoord. .Na dit...aJaohnWc»e» dbèH^«»«yté»»8öt^a- de redevoeringen aan ging de Kamer met de behandeling van de herziening der Ge meentewet voort. Aangenomen werd een amendement-Kete- loar, jvaiarin wordt aangegeven ovér welke onderwerpen in een besloten vergadering van, den gemeenteraad nooli beraadslaagd: noeh beslist mag worden en over welke an dere alleen het nemen van een betfluit in eejj besloten vergadering verboden is zonder stemming aangenomen. Verworpen (met 45 tegen 30 stemmen), is een amendement-Van Dijk (a.-r.) om voor d® toekomst de door het wetsontwerp verboden combinatie van de function van burgemeester en reserve«offioier mogelijk te maiken. Aangenomen'werd een amendement van den Bergh, volgens hetwelk de bepaling uit de wet verdwijnt, dot d® wethouders den burgemeester in het bestuur bijstaan. Daar- in zag de heei Van den Bergh een inbreuk op de zelfstandigheid der wethouders. Dr \oa (lib.), bestreed het amendement, doch bleef in die bestrijding alleen staan hij ver- zodht amteekemng geacht te willen worden ertegen te hebben gestemd. Verworpen (met 52 tegen 9 stemmen), is een amendement van mej. Westermac (lib.), die burgemeesters van meer dan''één ge meente niet wilde verplichten minstens twee maal,per week in de gemeenten, waarin zij niet wonen, zitdag te houden, doch met één zitdag per week voor iedere gemeente meen de te kunnen volstaan. GEMENGDE BERICHTEN. Aangereden en gedood. Maandagavond ongeveer acht uur is op den weg tussehen Sint Oedeamxle en Best een wielrijdstejJ door een luxe auto overre den en gedood. De bestuurder van den auto, reed dooi De politie stelt een onderzoek in. De schatopgraving te Zaandam. Het graafwerk op de oude begraafplaats te Zaandam, waar volgens madame Sylvia groote schatten goud verborgen moeten zit ten, vordert de laatste dagen zeer lang zaam. „Nog twee meter moeten wy dieper", luidde begin dezer week de bemoedigende mededeeling van den leider der Duitsche expeditie. Doch in de afgeloopen dagen is men er met hard werken in geslaagd den kuil niet meer dan één meter dieper te ma ken. Groote moeilijkheden worden ondervon den met dryfzand en water. Met een emmer tegelijk wordt de slappe zandmassa hand over hand naar boven gebracht. Ook het wal er moet op deze wjjze uit den put ge haald worden. Gisteren is een belangrijk gedeelte van den dag verloren gegaan doordat de be kisting verzwaard moest worden, doch van daag hoopt men weer een stuk dichter tot het doel te komen. Het Nederlandcche Roode Kruis in Gouda. Algemeene Vergadering onder leiding van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Voor de eerste maal houdt het Neder - landsche Roode Kruis zyn algemeene ver gadering te Gouda. Dat is een gebeurtenis voor onze stad. Is het Nederlandsche Roode Kruis een organisatie, oorspronkelijk in 't leven geroepen tot het verleenen van hulp aan gewonden in dfn oorlog, in den huidi- gen tyd vervult het een vredestaak, waar voor ieder Nederlander eerbied heeft. En zulks te meer, waar aan het hoofd van het Ned. Roode Kruis staat Z. K. H. den Prins der Nederlanden, den Koninklijken Gemaal onzer Vorstin, die door zyn leiding en be langstelling in het Roode Kruis-werk daar aan nog groottr beteekenis verleent. Aan den vooravond. De dag van heden is gisteravond inge leid met een ontvangst der deelnemers aan deze algemeene vergadering. In de Sociëteit „de Réunie" zijn de deel nemers, die uit tal van plaatsen uit ons land naar Gouda zijn gekftmen, door het Goudsche afdeel ingsbestuur ontvangen, waarbij Burgemeester Gaarlahdt als voor zitter der afdeeling een hartelijk begroe tingswoord tot de congressisten Weeft ge- richt. Spr. weps er op dat de Roode Kruis-arbem in gemeenschap met de leden van E.H.B.O., zy te zamen werken aan het arbeidsveld dat nog ontgonnen moet worden. De Burgemeester sprak daarna nog een bijzonder woord van welkom tot Dr. Dietz, de voorzitter van de afdeeling Den Haag, die zich bereid verklaarde eqn en ander over het werk van het Roode Kruis te ver tellen. Dr. Dietz begon met te herinneren aan een uitspraak dez^r dagen door een beken de pacifiste, dat het Roode Kruis een oorlogsinstelling is. Dit nu is geenszins het geval. De tijd wist veel uit en daarom is het natuurlyk mogelyk dat men niet weet dat het Roode Kruis geboren is tydens den oorlog, met het doel de slachtoffers te hel pen en ter zyde te staan. Is grooter paci fisme denkbaar. Aan onnoemlijk velen heeft men hulp gebracht. Spr. herinnerde aan de totstandkoming vpn de Conventie van Genève in 1869, aan de totstandkoming van het Internationale Roode Kruis, aah het tractaat van Genève en tenslotte aan de in 1929 verrezen Ligue des Soc. de la Croix Rouge, met zyn 20 millioen leden. Deze Internationale Vereeniging heeft geen politiek karakter maar wil allen voor lichting geven en het werk vergemakkely- ken. Dr. Dietz besprak nog het jeugdwerk. Hij wees op de belangstelling van het Kon, Huis en de benoeming van Z. K. H. Prins Hendrik tot Voorzitter door H. M. de Koningin. Spr. memoreerde de taak van het Roode Kruis in vredestyd, en herinnerde daarbij aan.de daadwerkelijke steun tydens de overstroomingsramp in 1906, de waters- j >- j.atArmrajnn Jul Borculo en de ramp by Cuyk. Dat zooveel is gedaan om hulp te bieden dankt het Roode Kruis aan de hulp van par ticulieren, maar ook aan de groote activi teit van het hoofdbestuur en van de afdee- linffsbesturen. Met de beste wenschen voor de Vereeniging besloot spr. zijn interes sant betoog. Burgemeester Gaarlandt dankte Dr. Dietz voor zijn réde. Hiermede was het officieele gedeelte voorby en bleef men nog enkele uren qrettig byeen. Er was een aardig strijkje en menig dansje werd gemaakt. De algemeene vergadering. Hedenmorgen te 10 uur is de algemeene vergadering in de So- aieteit „Ons Genoe gen" door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die daarvoor per auto van den Haag wa« gekomen, geopend. AlvorehS' tot het uitspreken Zyner ope ningsrede oiier te gaan gaf Z. K. H. het woord aan den onder-voorzitter, Jhr. J. H. Roëll die voorlezing deed van het Konink lijk Besluit, waarby Z. K. H. de Prins der Nederlander voor 5 jaren «wordt herbe noemd tot Voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis. (Applaus). Openingsrede Z. K. H.' Prins Hendrik. Z. K. H. hield daarop de Volgende rede: Dames en Heeren, Wederom mag ik U allen welkom heeten ter Algemeene Vergadering. Met byzonder genoegen begroeten wij den heer Nauta, die het Centraal Comité in Nederlandsch- Indië in ons midden vertegenwoordigt. Zijn aanwezigheid is ons een zichtbaar blyk van de erkenning van den band tus sehen de leden onzer Vereeniging aan weerszijden van den evenaar een band, die zich by rampen en in critieke tyden nimmer heeft verioochend. Tevens maak ik van deze gelegenheid gaarne gebruik om een woord van welkom toe te roepen aan den heer Best, Majoor van den Generalen Staf, die den heer Zee man als lid van het Hoofdbestuur is opge volgd en aan den heer Bloem, die, insgelijks met ingang van 1 dzeer, tot Directeur van het Informatiebureau werd benoemd. Moge de heer Bloem in zynen nieuwen werkkring evenveel bevrediging vinden als zyn ambts voorganger, die zo» lange jaren en met zooveel toewyding die functie heeft be kleed. Wy stellen het bijzonder op prijs, dat de heer Leclercq aan onze uitnoodiging heeft willen gevolg geven hier heden aan wezig te zijn. Ongetwijfeld spreek ik uit Uw aHer naam, wanneer ik een woord van warmen dank richt tot de Afdeeling Gouda, op wel ker uitnoodiging de Algemeene Vergade ring dit jaar hier plaats vindt De voorbe reidingen plegen aan het Bestuur der ont vangende Afdeeling veel arbeid, tyd en overleg te kosten. Moge het Bestuur der Afdeeling Gouda, wanneer wy aan den avond van dezen dag weder in verschillen- de richtingen huiswaarts keeren, zyne be looning vinden in de algemeene erkentelijk heid voor de ontvangst, welke ons hier bé id werd. Wanneer wy den blik terugwenden over het tijdvak, dat ons thans scheidt van de Jaarvergadering in het hart van het schoone en gastvrije Zeeland, mogen wy met dank baarheid constateeren, dat ons land. voor rampen bewaard mocht blijven. Andere ge wichtige gebeurtenissen van by zonderen aard, waaraan in dit korte openingswoord melding zoude moeten worden gemaakt, zijn evenmin voorgevallen. Toch wil ik niet nalaten mededeeling te doen van mynpersoonlijken indruk tijdens mijn laatste verblijf in Zwitserland. Weder om heeft mij de wezenlijk internationale be teekenis van het Roode Kruis getroffen, toen de omstandigheden my in hernieuwde aan raking brachten met het Zwitsetsche Roode Kruis. In menig opzicht heeft die organisa tie met deffelfde moeilijkheden te kampen, die ook wy hier kennen. Hare vredestaak is daardoor nog niet tot volle ontwikkeling kunnen geraken. Ik had gelegenheid dit be langrijke ondgrwerp te bespreken met den tegenwoordigen Voorzitter van het Zwitser sche Roode Kruis, den heer von Schuitheaa- Rechberg, met wien iJc met het meeste ge noegen heb kennis gemaakt. Ik verklaar thans deze Algemeene Ver gaderii\g geopend en geef het woord aan den waarnemend Secretaris-Generaal tat het uitbrengen van het verslag. Jaarverslag van den Secretaris-Generaal De secretaris-generaal Mr. G. van Slooten Azn., bracht het jaarverslag over 1929 uit. Hij herdacht, dat het afgeloopen jaar kalm en rustig is verloop, schokkende rampen hebben zich niet voorgedaan. De gepasseer de periode is echter van byzonder groot belang geweest, daar er beteekenisvolle dingen gebeurd zyn. Het Roode Kruis plaatste zich allereerst op internationaal standpunt. Voorts releveerde spr. met er kentelijkheid den arbeid der locale besturen, waardoor het ledental zich in stijgende lyn beweegt. Ook de financieele toestand der vereeniging is gunstig, waardoor haar in- nel-lyke kracht vermeerderde. De inwendige samenwerking en de onderlinge verhouding namen zeer toe in dezen zin, dat er weer meer vriendschap en contact zyn ontstaan. Wat het internationale Roode Kruis be treft, wees de secretaris op de groote prestatie der. reorganisatie, die een bljjven- hé organisatie tot gevolg zal hebbèri. Met Roode Kruis is thans op den goeden weg, het ontwikkelt zich hooger, breeder en die», per in het belang der menschheid. Sta my toe, ging Mr. van Slooten hierna ongeveer als volgt verder, dat ik maar op enkele punten in het verslag Uwe aandacht vestig en wel in de eerste plaats op hst verblydend feit, dat het aantal leden van het Nederl. Roode Kruis gestadig stijgende h- Telde onze Vereeniging verleden jaar In totaal 15 946 leden, tüians bedraagt hun san- tal 17.200. Om eenige sprekende voorbeeld» te noemen, moge in dit verband melding worden gemaakt 'van de navolgende oijfeir in den Helder steeg het aantal leden van 52 tot 231 in Weesp van 419 tot 605 I in IJmuiden—Velw*n van Baarn L Zeist Arnhem Loeheni—Laren Zutfen Bergen op Zoom Breda Eindhoven Hoenabroek Voorts kan worden gewezen op een nieuw vredeswerk van het Roode Kruis dat tot nog toe niet in Nederland georganiseerd. In volging van het Roode Kruis in Engeland heeft de Rotterdamedhe afdeeling een bloed transfusiedienst in het leven geroepen, een barmhartig werk, waarbij men niet «Heen zijn arbeid maar <jok zijn bloed ten dienste van zijne inedemenso^en stelt. Een wóórd van hulde aan diegenen, die dit tot stand hebhen gebracht mag op deze vergadering niet ontbreken. Dank zij d® ijverige bemoeiingen van Hoofdcommissaris, Degercommissaris Commissariseen, een ijver die niet door alle AMeelingen gewaardeerd wordt, daar vele brieven onbeantwoord blijven, gaat de for matie van de transportcolonnes goed vooruit Bij rust inde colonnes wordt getracht nkuw teven op te wekken, en nieuwe colonne* worden door vele Afdeeling» opgericht. D* getalsterkte zou 1162 zijn, wanneer bij 3$ het bewijs van geoefendheid nog geldig was Aan de betrokken Afdeelsngen wordt ge vraagd dit verlies zoo klein mogelijk te doen zijn. Men bedenke wel, dat het veel gemak kelijker is helpers in functie te houden, d«» telkens nieuwe op te kaden. Het helaas steeds greater werda aan artsen-leidens van transport gepaard aan het aan zekerheid grentena vermoeden, dat bij mobilisatie nog v«ge oo thans zich beschikbaar gesteld hebben« medici aan de colonnes zullen komen te onv vallen, terwijl anderzijds voor de hiding van een transportcolonne een medicus niet steeds onontbeerlijk wordt geoordeeld, het Hoofdbestuur op hét denkbeeid gebracht t® trachten uit de ploegcommandanten", <he daartoe door IcaraktereigeoSchappen, on'' wikkeling en toewijding geschikt aijn, &0 115 tot 194; 37 307. 90 151' 357 812 270 95 132 70 106; 358 412. 218 267; 52 ,i te vor- den titel van „reserve-sectie- bij eane colonne ingedeeld, der» arts-leider zullen kunnen Om hiertoe te geraken, bestaat aen om. voorloopig bij wijze van proef te Amsterdam en te 's-Gravenhage opleidingscursussen voor reserveeectiecom- Hjandanten in het leven te roepen. genige vooruitgang is in het instituut hebstera te bespeuren, hoewel het aantal I29ncg zeer klein is. Het :s mij hakend, dat liet grootste bezwaar iu vtete plaateen is; de gelegenheid te verschaffentot practdsche oefening. Bij de samenstelling van het regie- meat is dit reeds gevoeld en daarom zijn er reen nauwkeurige voorschriften gegeven. Waar geen. gelegenheid bestaat tot praktijk k, ziekenhuizen, moet men volstaan met hulp te verleenen bij wijkverpleging, op gpreekuur van artsen, ook gemeente-artsen, fondsen en poliklinieken. Aan de Afdeelin- geo, wier zorg het is helpsters op te ledden, wordt deze taak ten warmste aanbevolen, te meer daar er reeds een zeshonderd aspirant- helpstere zijn, Waarvan naar wij hopen een groot deel om verdere opleiding zullen vra- Met ingenomenheid zult gij gelazen heb ben. dat de samenwerking met de Neder- landsche Vereeniging E.H.B.O. en met den Bond van E.H.B.O -vereenigingen voor Rot terdam en Omstreken thans i» verzekerd door onderteekening der overeenkomsten. Straks zal Uwe medewerking worden inge roepen om een voordracht op te maken, waarbij aan Hare Majesteit eerbiedig ver zocht zal wolden goed te keuren, ,dat ons Hoofdbestuur versterkt wordt met een afge vaardigde van de Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. Koninklijke- Hoogheid, ik zou de vergade ring willen ragen dit verelag goed te keuren. Het Jaarverslag dat in druk verschenen is, werd daarop onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd en vastgesteld. De Rekening 1930. In dit verslag zyn ook de rekening over 1929, alsmede de balans per 31 Dec. 1929 Uit de rekening 1929 blykt dat de ont vangsten en uitgaven een totaal aanwijzen van 147.780.91, waarby de rekening sluit met een tekort van 584.05%. De ontvangsten hebben bestaan uit in terest van kapitaal 41.684.08, een rijks subsidie van 13.100.—, contributies 2491.95, vergoeding van het Dep. van De fensie voor Kringmagazynen 6320.49, terwijl een collectedag heeft opgebracht 40.891.22. Een saldo 1928 van 42.634.11 van den collectedag komt mede onder de ontvangsten voor. In 1929 bedroeg de op brengst daarvan 40.891.22. De uiageven hiervoor laten toe dat naar 1930 een saldo wordt overgebracht van 30.967.15. De balans per 31 Dec. 1929 geeft een staat van activa en passiva aan van 1.009.-161.20. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 74.531.25, terwyl er een reserve is van 16.409.57. Het oorlogsfonds bedraagt thans 500.000, het mobilisatiefonds 130.000, rampenfonds 135.307.81%. De rekening 1929; alsmede de begrooting 1930, die nagenoeg dezelfde cyfers te zien geeft als de begrooting 1929 worden mede vastgesteld. Op voorstel door den heer Bierman na- mans de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording gedaan, werd den penningmeester, Mr. W. J. Baron van Lynden, onder dankzegging décharge 'ver- ltend. t Den penningmeester werd vervolgens machtiging verleend om giften, welke zon der bepaalde bestemming aan het Roode Kruis worden geschonken, te storten in het Mobil isatiefbnds, daar dit thans niet over het statuair genoemde bedrag van 500.000 beschikt. Het ambulancefonds ontbreekt Op voorstel der commissie, ingesteld oir na te gaan of de statuten herziening be- höteven, werd besloten de statuten ongewij zigd te laten. De aftredende hoofdbestuursleden Jhr. J. H. Roëll, Mr. G. H. van Slooten Azn., Mr. W. J. Baron van Lynden, Prof. G. J. W. Koolemans Beynen, Dr. M. Rutgers zullen aan H. M. de Koningin voor een herbenoe ming worden voorgedragen. Voorts zal aan H. M. de Koningin tot lid van het Hoofdbestuur worden voorgedragen de heer A. J. ten Hope, lid van het Hoofd bestuur der Ned. Vereeniging E. H. B. O. en lid van het Dag. Bestuur Van den Bond van E. H. B. O. te Rotterdan). Een door de afd. Amersfoort ingezonden voorstel om zoo spoedig mogelyk ter hand te nemen om te organiseeren in ons land de eerste hulpverleening en het verv oer van het groot aantal slachtoffers bij verkeers ongevallen, bö welke regeling In de eerste plaats de plaatselijke afdeelingen en de leden der transport-colonnes met de uitvoe ring worded belast, qp welk voorstel een gunstig prae-advies van het Hoofdbestuur was verschenen, werd aangenomen. Het Hoofdbestuur heeft in verband hier mede het initiatief genomen tot organisee ren van bedoelde hulpverleening en heeft daarvoor samengesteld de volgende com- A. J. Aricema, Adjunct-Directeur der Vereeniging .van Nederlandsche Gemeenten; Luitenant-Generaal b.d. J. L. ten Bosch, Hoofdcommissaris van het Nederlandsche Koode Kruis; Ir. G. J. van den Broek, Hoofdingenieur- Directeuv in de directie wegenverbetering; Dr. P. H. van Eden, Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp by Ongelukken; A. J. ten Hope, Voorzitter van den Bond van Bedryfsautohouders Mr. A. Jonker, Directeur-Secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen- Iï. J. M. H. R. Kersemaekers, Hoofd- fcgenieur van den Previncialen Waterstaat in N. van, Weider der Motorcommissie, Dr. M. Rutgers, Hoofdbestuurslid van het Nederlandsche Roode Kruis; Mr. G. van''Slooten, Secretaris-Generaal van het Nederlandsche Roode Kruis en Een voorstel van de afdeeling den Haag om de jaarlyksche Roode Kruiscollecte vroeger te doen plaats hebben werd, na ge- Naar aanleiding van een door de afd. De venter gedane uitnoodiging werd besloten het volgend jaar do algemeene vergadering te Deventer te houden. Docr de afd. Bussum werd een klacht geuót over de beoordeeldng van het Nederl. Roode Kruis in hei, oigaan Kerk en Vrede. Het Roode Kruis wordt daarin genoemd een reparatie-instituut van oorlogsmateriaal' Naar aanleiding van deze klacht ontetond een discussie, waaruit bleek dat het niet de eerste maal is dat het werfc van het Roode Kruis niet naar waarde wordt geschat. Op- poneeren daartegen, wanneer een zoodanige beoordeeling willens en wetens geschiedt, heeft geen zan. Het werk dat het Roode Kruis verricht, zooals uit de uiteenzetting van Dr. Dietz ook ie gebleken* weerspreekt der gelijke onjuiste beoordelingen het best. Op uitnoodiging van een der afgevaardigd den werd eerbiedig hulde gebracht aan dè nagedachtc-nié van dtn gisteren overleden grooten Noor Fritjof Nanoen, die in den oorlogstijd zoo onnoemelijk veel tot leniging van de ellende in Rusland heeft verricht. T® half twaalf werd de vergadering door Z. K. H. den Prins gesloten. Ontvangst ten Stadhuize. Te kwart over twaalf ontving het Gemeen tebestuur de Roode Kruis-oongressisten met Z K. H. dén Prins als voorzitter ten stad huize. ff adat, het geheele gezelschap in de Raadzaal was bijeengekomen heeft burge meester Gaarlandt Z. K. H. den Prins en de Roode Kruis-afgevaardigden verwelkomd. Dit bezoek, zoo sprak burgemeester Gaar landt, is een reden tot bijzondere vreugde omdat het Gemeentebestuur van Gouda daardoor in staat wordt gesteld op het histo rische raadhuis te ontmoeten de werkers van het Roede Kruis, welks beteekenisvollen artieid ons zeer sympathiek is. Wi® zich rekenschap geeft van de zeer belangrijke taak, die het Roode Kruis ook in vredestijd vervult, onder de leiding en met de vfllle toewijding van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, die kan daarvoor niet anders dan groote waardeering nebben. Burgemeester Gaarlandt wees er op dat Gouda is een werkende stad, met handel en industrie en groot marktverkeer, gunstig gelegen en met vele verbindingen. En ook een stad met een luisterrijk verleden. Men •weet echter dat in de toekomst de wel- »Aart niet in den schoot wordt geworpen, maar dat energiek moet worden gewerkt en gestreden om die te, verkrijgen. Burgemeester besloot zyn toespraak met den wensch dat het bezichtigen der schoone kerk, het aanhooren van het machtige or gel en het aanschouwen der belangrijke industrieën een goede herinnering aan Gouda bij de gasten zou nalaten. Dankwoord van Z. K. H. den Prins. Z. K. Hu Prins Hendrik sprak zyn blijd schap uit na zyn begroeting van den heer Gaarlandt als voorzitter der afdeeling Gouda van Ijet Roode Kruis hem thans als burgemeester Gaarlandt op het stadhuis dank te mogen brengen voor de vriendelij ke ontvangst. Het Goudsche stadhuis is allen van buiten welbekend door de verpak king der siroopwafels, maar thans wordt het in werkelijkheid aanschouwd. Z, K. H. verheugt zich er op met de merk waardigheden van Gouda kennis te maken en ook van de Jbelangrijke takken van nij verheid, die wyd en zyd bekend zyn, ken nis te nemen. Z. K. H. sprak de hoop uit dat de ge meente Gouda onder burgemeester Gaar landt evenzoo zou prospereeren als de af deeling Gouda van het Roode Kruis onder zijn voorzitter. Vervolgens werden ververschingen rond gediend, van welke gelegenheid Zi K. H. gebruik maakte tot verdere kennismaking met de aanwezigen. Na het bezoek aan hét stadhuis vereenig- de het gezelschap zich aan een noenmaal in Hotel „De Zafaj". In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan de St. Janskerk, en daarna aan Goedewaagen's Koninklijke Fabrieken en de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Vandaar be gaf het gezelschap zich naar Burgemeester Gaarlandt, waar Mevr. Gaarlandt een tjjé aanbood. Hedenavond is er eeti gemeenschappelij ke maaltijd in Hotel „De Zalm". STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Mei 1930. Bjjz. Vrijw. Landstorm. Nationale schietwedstrijd. Door de Nationale Landstormcommissie is voor den Bijzonderen Vrywilligen Land storm een Nat. Schietwedstrijd uitgeschre ven, die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 28 Mei a.s. za worden gehouden op de banen aan den Waalsdorperweg te Den Haag. Uit alle deelen van het land zullen de be3te schutters van dep B. V. L. naar Den Haag trekken, om zich met elkaar te meten. Dinsdag 20 Mei komt ook de afd. Gouda. Voor dezen wedstrijd is een eere-comité ge vormd, waajvan Z. K. H. Prins Hendrik eere-voorzitterschap heeft willen aanvaar den. Het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Heden is in drek verschenen het verslag van het jaar 1929 van de Kampr van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken. Wij komen hierop nader terug. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Bataafsche Import Maatschappy te 's-Gravenhage, om vergunning^ tot het in gebruiknemen van een benzinetankwagen tje in het-perceel gelegen Kattensingei 65, kadastraal bekend sectie A no. 4221. Dat op Dinsdag den 27en Mei 1930, des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis ge legenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brgngen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake. ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Het Gemeente-Archief te Gouda. Verslag over het jaar 1929. Van de hand van den Gemeente-Archiv a ris, de heer G. J. J. Pot, verscheen het ver slag van den toestand van het Gemeente- Archief over 1929. Schrijver wyst allereerst op den toestand van het gebouw en de meubelen, en op de urgentie, muren en schilderwerk binnen het gebouw, die grondig dienen te worden her steld, en vernieuwing behoeven. Afdoende voorziening tot wering van vocht blyft, zegt hy, noodzakelijk. Partieele voorzienin gen nemen het al^meene euvel niet weg. Het meubilair verkeert in goeden staat en wordt, waar noodig, aangevuld. Aange schaft is een ijzeren kast, die bestemd zaï worden althans'voor zooveel dit mogelyk is tot berging van het charter-archief. Zeer noodzakelijk is het ook de ramen aan de noordzijde té voorzien van brand vrije afsluitingen. Het archiefgebouw is door overdekking van de aan die zyde ge legen gang geheel ingebouwd en het brand gevaar aan die zyde zeer groot. Afdoende voorzieningen dienen ten spoedigste te wor den getroffen. Een en ander werd door den archivaris bereids met den dienst van Ge meentewerken besproken. Brandhluschmiddek-n. Het verdient overweging het aantal brandkranen met één uit te breiden, en wel in het oostelijk deel van het gebouw. Overi gens verkeeren volgens de mededeelingen van den betrokken dienst de brandblusch- middelen in goeden staat. Zy worden gere geld gecontroleerd door den dienst der Brandweer. Het verdient evenwel aan beveling de oplegging der slangen, in ver band met en doelmatige vlugge ingebruik stelling, te wijzigen. Materieele toestand der archieven en verzamelingen. Dit jaar werden de buitengewone bind en herstelwerken niet in die mate verricY. als schrijver wel wenschelyk en noodzake lijk achtte. Verschillende omstandigheden beletten den custosbinder hieraan den tyu te geven, die voor een doelmatige verzor ging der archivalia wel gewenscht is en waartoe door de beschikbaarstelling var» buitengewone credieten de .aatste jaren de gelegenheid is geweest. "Het voor 1929 toe gestane buitengewone crediet werd dan ook niet verbruikt. In 1930 zal de achterstond op dit gebied worden ingehaald. S-ï\ noodzakelijkste herstellingen werden overigens verricht! f Aanwinsten en verliezen. Ten geschenke werden ontvangen:, a. van den Gemeente-archivaris van Delft twee losrentebrieven ten name van Gijsbert Pietersz. de Lange, gedateerd IC Aug. 1638 en 1 Juli 16441. Gysbert Pietersz. Goudsche Regentenfamilies uit de 17e eeuW. b. van dezelfde een privilegieboek van Gouda. c. eene reproductie van een ets van het koorhek in de St. Janskerk, alhier van den Gemeente-archivaris van Dordrecht. d. van den Gemeente-archivaris van Haarlem een reproductie van een ets vooi- stellende Mr. Jacob van der Tocht, regee- rend Burgemeester van Gouda in de 17e Voor de archiefbibliotheek werden enke'e boekwerken, enz. aangekocht of ten ge schenke ontvangn, o.a.: Gebruik der archieven en verza melingen. Zeer vele personen (142; vorig jaar 89), raadpleegden in het verslagjaar persoonlij* wederom de verzamelingen, hetzy voor ge nealogische, hetzy voor historische ondcr- Desgevraagd verleend het archiefperso- neel hulp en bijstand bij de ingestelde on derzoeken, o.m. by: a. inlichtingen ten behoeve van de stu die van het arbeidscontract voor dienstper soneel uit een rechtshistorisch oogpunt ('Keuren betreffende dienstboden in de 16e en 17e eeuw); b. een zeer uitgebreid onderzoek van ge- nealogischen aard betreffende de familie Straatman c. idem betreffende het geslacht Groe- nendijck; d. idem betreffende het geslacht da Houtman; e. inlichtingen betreffende een vergun ning tot uitwatering van de ingezetenen van Boskoop, Middelburg, Zuidiwyk en Ran- denburg, alle aan de oostzijde van de Gou we, van hun landen tot in den IJssel, door de heerlijkheid Gouda (31 Maart 1361); f. inlichtingen betreffende het geslacht Rampiazyn, boekdrukkers te Gouda; g. idem betreffende den bouwmeester en beeldesiyder Wilhelm Keur (1526); h. een onderzoek inzake het verzoek schrift van het Vereenigd Consistorie van Gereformeerden en Lutherachen, terzake van Godsdienstvrijheid (1566); i. idem betreffende het geslacht Moei, in verband met het vinden van een graf steen, van Johann Martin Moei van Gouda, te Moskou, overleden aldaar 20 Juni 1596; j. een onderzoek in verband met plaats en datum van overlijden van den boekver- kooper-dichter Jan (Johar) van Hoogstra ten (1766); k. een onderzoek inzake het voorkomen van aanteekaningen in het Goudach Archief betreffende de verrassing van Loevestein door Herman de Ruyter in IJecember 1570; 1. een onderzoek naar Johannes Woerda- nus (alias van Brienen), Rector der Latijn- sche school te Gouda, van 16481665); m. een onderzoek van genealogischen aard betreffende het geslacht De Lange van Wijngaarden; n. een idem inzake het geslacht Van der Hout; c. een onderzoek inzake de opschriften van de glazen in de kape' van Van Bever- mngh in de St. Janskerk alhier; De overbrenging van de kerkelijke door-, trouw -en begraafboeken naar het Algemeen Rijksarchief had nog niet plaats. Hpt Ge meentebestuur deed naar aanleiding van het door schr. ter zake uitgebracht rapport den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voorstellen die wellicht tot behoud dezer verzamelingen voor het Goudsche Ar chief zouden kunnen leiden. Tot dusverre hadden de pogingen van het Gemeentebe stuur nog geen succes. Zy worden evenwel voortgezet. Rapport *an het onderzoek van het water der N.V. Goudsche Waterleiding-Mij. Prof. Dr. L. E. Goester komt in zijn onderzoek van het drinkwater van de Goud sche Waterleiding-My. tot de volgende con clusie: Het nitrietgehalte is in verband met de sterkere belichting, evenals andere jaren In het voorjaar, iets hooger. De onthardinig iB iets verder doorgevoerd, dan de vorige maal, hetgeen niet verkiezelyk is, overigens geeft het onderzoek geen aanleiding tot op merkingen. Aangifte van leerlingen voor de Bijzondere Neutrale School. Het Bestuur van de Bijzondere Neutrale School voor Gouda en Omstreken verzoekt ons de aandacht te vestigen op de adverten tie in dit nummer, waarin ter kennis wordt gebracht dat de aangifte van nieuwe leer lingen voor de U.L.Ü. school plaats heeft op 19 en 20 Mei as. des middags van 4% 6% uur bij het hoofd Mej. Bak, voor de Opleidingsschool op 16, 19 en 20 Mei des middags van 45 uur by het hoofd, de heer C. W. Seygers en voor de Bewaarschool op 19 en 20 Mei van 4%6% uur by Mej. Bak. De Zomertijd vangt aan. Denk om de klok. Wy herinneren er nog even aan dat mor gen, 15 M)ei, de Zomertijd zal aanvangen, en men dus hedenavond de klok moet ver zetten. Uitspraken Kantongerecht. De kantonrechter te Gouda iieeft heden ue navolgende vonnissen gewezen in d® za- kan van: A. Z. te WadKlinxveen wegens fietsen zon der licht f 2 8«b«. 1 week tuchtschool. Wegens dezelfde overtredingJ. v. d. B. t® Wadduixveen f 3 subs. 1 dag hechtenis; J v. d. G. te Zeg waart vrijspraaaA. U. te I! leis wijk f 3 subs. 1 d. h., H. N. te Gouda f 1 subs. 1 d.j h.N. F. 8.-K. Gouda f 3 subs 1 d. h. Wegens het met aorgen dat op een vaar tuig, gedurende de vaart steeds een tot de hodieying van het roer bekwaam, tenminste 17 jaar oud persoon* zich aan het roer be vindt: J. W. v. D. E. te IJuiuiden f 3 suba. 1 dag hechtenis Wegens overtreding algem. pol.veroird. te WaddinrveenA. T. te Waddinxveen f 3 subs. 1 d. h. Wegens te Gouda zonder vergunning van B en W. een motorrijtuig zonder toezicht op straat lat» staan: H. W. te Rotterdam f 6 subs. 1 d. h. Wegens bestuurder van een motorrijtuig, voornemens zijnde van richting te verande ren, van dat voornemen niet tijdig doen blijken J. A. W. T. te Zevenhuizen f 0.50 subs. 1 d. h. Wegens als bestuurder van een rijwiel zander noodzaak de linkerzijde van den weg houden. C. J. de G. te Böekoop f 5 sufis. 2 d. h Wegens overtreding art. 453 W. v. S. C. D. te Gouderak f 5 subs. ld. h.; J. P. te Rotterdam f 5 subs. 1 d. h. Wegens overtreding trekhonden wet: Z. B. te Gouda, vernietiging van liet vonnis waar tegen verzet, wat de straf betreft en opnieuw veroordeeld tot een geldboete van f 1 subs. 1 d. h. Wegens overtreding der leerplichtwet: W. v. D. V. te Goudérak en A. J. V. te Goude rak, beulen f 10 subs. 2 d. fa. Wegens overtreding alg. regi. op wegen en voetpaden in de prov. Z.-H. J. L. B. f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtreding schoolverzuim. W. V. te WnJlige Langerak f 15 subs. 3 d. h. Agenda. 19 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Vergadering E. H. B. O. 21 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. onder leiding Dr. Evers. 22 Med 8 uur Boe. de Réunl® Vrija. Chr. Jongeren bond Wijdingdansen. 28 Mei ,7* uur St. Janskerk le orgelconcert. UIT DEN OMTREK. ALPHEN o. d. RIJN. Ongeregeldheden. In drie woningen de ruiten ingegooid. De politie geeft salvo's in de lucht en deelt klappen uit Gisternacht is het tot ongeregeldheden gekomen tussehen de politie en de stakers der N.V. Oosthoek en Zn. te Alphen a. d. Ryn. Omstreeks elf uur gisteravond verzamel den zich drie- k vierhonderd menschen, waaronder natiiurlyk ook vele nieuwsgieri gen, voor de woning van den bedrijfsleider den heer Winkel, welke in de onmiddellijke nabijheid van de dakpannenfabriek is ge legen. Zy verbrijzeld» met eenige steen worpen de ruiten Teven over deze massa- betooging vermocht de politie, bestaande uit tien A twaalf rijksveldwachters en de gemeentepolitie, die «veneens met steenen werden bekogeld, zich niet anders te hand haven dan door gebruik te maken van re volver, sabel en gummistok. Er werden eenige salvo's in de lucht gegeven, waarna rake klappen werden uitgedeeld Eenige personen liepen lichte verwondingen op, ook een politie-agent werd aan de hand ge blesseerd. Het doel van deze demonstratie bij den heer Winkel was waarschijnlijk te trachten de politiepost voor het in de onmiddellijke nabijheid gelegen huis, waarin een aantal werkwilligen zyn ondergebracht, weg te okken. Dit gelukte''echter niet, waarop de stakers ook .dit huis met steenen bekogel den. Het 'durde geruimen tijd voor de om liggende straten geheel waren schoonge veegd. Te half een ongeveer kwam het opnieuw tot botsingen met de politie, doordat van de woning van een werkbaas in de Maurits- straat eveneens de ruiten werden ingegooid. De politie heeft thans verboden voor of in de onmiddellijke nabijheid van de fabrie ken te blijven staan. Naar wij vernemen, verrichten de aange nomen werkwilligen byna uitsluitend expe- ditiewerk. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De overplaatsing van den heer de Voe. Gouda, 13 Mei 1930. Geachte Redactie, Uit Uw verslag van de jongste Raadszit ting verneem ik, dat ik al als een zestig jarige wordt beschouwd. JLk geef toe, dat dit goed klinkt en daardoor den gewensch- ten indruk heeft gemaakt. Ik hoop het te worden; maar tot teleurstelling van naar het hoofdschap hunkerende jonge collega's moet ik bekennen er nog twee en een half jaar af te zyn, dus nog zeven en een half jaar var» myn pensioen en, gelukkig in 't volle bezit van myn lichamelijke en geestelijke krachten. Hoe mijn partygenoo- ten Raadsleden in dien waan komen, weet ik niet. Op het Bureau van den Burgerlij ken Stand had men hen beter kunnen inlich ten. Ik zélf leek de laatste weken voor hen onvindbaar. Ook is het me een raadsel, dat hen niet de inconsequentie heeft getroffen in het Bondsadres, dat bevordering tot het hoofdschap naar anciënniteit vraagt voor de klasse-onderwijzers, maar het voor de hoofden uit den booze acht. Mijn hartelyken dank aan alle Raadsle den, die mijn twee-en-dertig-jarig school werk in Gouda wisten te waardeeren. Aan de Redactie beleefden dank voor de opname. Het Hoofd der O. S. No. 6 P. DE VOS. In alle groote plaatsen worden aldus geregeld hoofden overgeplaatst, zonder dat daar de Bondsafdeelingen tegen opkomen. RADIONIEUWS. Programma van h«dsa. Hilversum: 5.00 gramofoonplaten. 5.30 A.V.R.O.-octet. 5.46.en 7.15 cursus Italiaansch. 7.45 gramofoonplaten. 8.00 blijspel „Dulcy helpt!" na afloop tot 12.00 gramofoonplaten. Huizen: 5.00 kinderuurtje. 6.00 gramofoonplaten. 6.30 cursus radio techniek, 7.00 gramofoonplaten. 7.15'causerie. 8.00 concert. 4 8.30 spreekbeurt. 9.10 en 10.10 gramofoonplaten. WISSELKOERSEN. 13 Mei. 14 Mei. Officieel. Londen 12.06A 1208* Berlijn 59.34 59.36* Parijs 9.76 9.76 Brussel 34.72 34.72* Zwitserland 4811 48.10 Weenen 35.07* 35.07* Kopenhagen 66.52* 66.59* Stockholm 66 72* 66.72* Oslo 6655 66.56 New York 2.48** 2.48J Nietroffioieel. Praag 7.37 7.37* Madrid 30.42* 30.32* Milaan 13 04 13.04 Beu rsov er zicht. Het publiek was op de beurs vandaag nog zeer gereserveerd. De algemeene economi sche toestand en de ftog steeds laag genoteerd «taande producten on metalen zijn oorzaak dat hierin geen verandering komt. De affaire was op enkele aideelingei| bijkans geheel tot stilstand gekomen, en he» waren nu fei telijk alleen de tabakken die eenige bedrij vigheid ten toon spreidden. Dit ah gevolg van de gunstige berichten van de Oostkust van Sumatra omtrent flinke neerslag. Hier door beh aalden de Sumatraeoorteo een flin ke avane. De Amerikaanedie consumptie- cijfers zijn zeer gunstig waaruit een bete ré tend enz valt te verklaren. Buikerwaarden hadden begin beurs van aanbod te lijden, maar in het verder verloop had een herstel plaats Tnd. fondsen waren stil Alleen Margarine Unie spreidden eenige bedrijvigheid ten toon op nagenoeg on veranderde prijzen. Van Ber kels verkeerden tn reaotie. Aku's trokken wat aan Philips golden lag-vr. Acoouetiek aan den vatten kant. Van de Mijnwaarden golden Alg Exjaloraties hooger. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, weste lijke tot zuid-westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Iets koeler des nachts. Overdag iets warmer.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2