ïazi Hebt U al de zoo I juist verschenen Beurs van Amsterdam. Lange Dam, Damrak en Statrtanspllaki trok de kleurige stoet, onder het Oostelijk viaduct door, owi via de brug over de Oostelijke doorvaart en de De Ruyterkade eteiger A te bereikenwaar de mooie salonboot „Eiland Marken" gemeerd lag. Ten aansdhouWe van talrijke nieuwsgierigen, die van achter de afzettingen het altijd interessante gebeuren gadesloegen, vertrok dit vaartuig niet zijn vorstel ijken loet naar den overkant van het TJ. waar de Hooge Gasten te ongeveer drib uur débarfteerden aan den steiger der „Hol- lan<Ï9ohe Draad- en KaJbelfabriek" aan de Hamerstraat Ter ontvangst waren hier aanwegiig de directeuren dezer fabriek, de heeren H. A. M. van Hioffenen en J. T. Diyvis. Een aar dig moment -was de aanbieding van een hloemenhulde aan Koningin en Prinses, door het 9-jarig dochtertje van den heer Diriwia en door liet jongste 'fabrieksmeisje, de 15- jarige Annie Smit. Het fanfare-corpe der fabriek, dat zich reeds bij zoovéle feestelijke gelegenheden geweend heeft, ontbrak thans evenmindoor het spelen van het „Wilhel mus" zetfte het luister bij aan het welkom. Het schaftlokaal der fabriek was hierna het toorieel van de officieel© ontvangst der Hooge bezoekers. In dit lokaal, dat onver anderd was gelaten een atiflle hulde aan den eenvoud onzer Landsvrouwe wami de 'leden der Directie en de Commissarissen der fabriek met hunne dames bijeengeko men. Nadat het gebruikelijke oeremonliieel van voorstellen e.d. was geschied, zong het meisjeskoor der fabriekJ>e kleuren van mijn Vaderland", Rondgang door de afdeelhigen. Na deze iintiame plechtigheid ving de rond gang door de fabriek waar de arbeiders, alls waren er geen vorstelijke toeschouwers gewoon aan het werk waren aan en be zichtigden de Hooge Gasten onder deskun dige leiding de verechilltende afdeelingen Zoo namen zij kennlifi van het gansche puo- ces der kabel fabricatie, als de rubberbehan deling, het isoleeren en omvlechten van draad, het vulcaniseeren en prawpareeren, alsmede het ompersen van rubber en looéen mantels. De bezichtiging gold eveneens de 'machinekamer, de ketelinstallatie en de trekker ij. De Koningin gaf meermalen door bet stellen van vragen van haar belangstel ling blijk. Na van het nieuwe vlechten van t nam het Vorstelijk Gezelschap tenslotte een kijkje op de daktuin, welke op praotüsche wijze is ingericht als rusigelegenheid Voor zwakke meisjes. Via de magazijnen werd het schaftlokaal weer bereikt, waar dt? thee gereed stond. Tijdens deze thee heeft de Di rectie gelegenheid gehad om Hare Majesteit enkele mededeelingen te doen omtrent de maatschappelijke instellingen, welke verbon den zijn aan deze fabriek, waar naar be kend is - aan liet welzijn der arbeiden veel ten kuste wordt gelegd De Vorstelijke bezoekers begaven zich liier- oa lange de tuinen en tennisvelden naar den "steiger aan de 'Doorstraat, waar de „EÜand Marken" gereed lag. Na een kort afscheid van directie ett commissarissen be gaf de Koninklijke Familierich daar aan boord, waarna een kleine boottocht door de haven het bezoek aan dit mooiste gedeelte der hoofdstad besloot. Bij steiger A aan de De Ruyterkade stonden de rijtuigen weer gereed. De terugrit naar het Paleis op den Dam ging d&tmaal evenals vorige jaren over de Oosterdokskade langs het opleidingsschip de „Pollux", dat weer hetzelfde frissch© en interessante beeld gaf van de jongens in het wknt, die opnieuw enkele momenten de be langstelling van het Koninklijk gezin voor De Koningin-Moeder te Oisterwijk. Hoe de kamers werden besproken. Zooais bekend, logeert de Koningin-Moe der op het oogenblik dn hert. hotel „Bosch en Ven" te Oisterwijk, om dtuir ongestoord en ver van etiqutatte en oeremonieel te génieten van het Brabants dhe natuurschoon, dat haar groots voorliefde 'heeft. Hoe eenvoudig de hooge gast haar intrek in het hotel heeft genomen, moge blijken uit het volgende vootvbI, dat .uit betrouwbare bron werd verteld aan het „Dagbl. van Noord-Br.". Hanige waken geleden vervoegde zich een lieer bij de directie v aaibedoeld hotel, die prijsopgaaf vroeg voor een, dertiental ka mers. De hoteldirecteur, in de; meaning, dat .de aanvraag geschiedde voor een rei.sgezelsohajj of vereeniiging. roemde den gewonen prijs voor iedereen, onder mededeling, d'at deze prijs nog billijker kon zijn, wanneer niet ge- lojfee-rd werd op Zaterdag en Zondag, aan gezien dit de drukke dagen m het hotel wa ren. De heer vertrok onder dankzegging voor de inlichtingen bater ontving de direc tie tot haar groote verwondering de schrifte lijke mededeel ing, dat ck> Koningin-Goeder had besloten, met Waar gevolg intrek nemen in het hotel, ondier de mondeling overeengekomen voorwaarden. Men kan zich vcortstelken, dat de directie, ten zeerste vereerd met bet hooge bezoek, dat zijn hotel ten deel ging vallen, allee in het werk steldq, om het den bezoekers zoo anngenaam mogelijk te iuakert. Aan meergenoemden lieer, een lid van het vorstelijk govolg, die wederom naar Oister wijk was gekomen om de noodzakelijke re gelingen te treffen. deeRde <le directeur dan ook mede. dat ihet hotel beschikte over goedingerichte tennisbaan pn zwembad, die op nader overeen te komen dagen voor het hooge gezelschap konden ;worden gereser veerd. Dank voor uw gpode bedoelingen Ik hen <U> jongste van het gevolg en ben de 65 reeds gepasseerd. De overige leden variee- ren (uscfien de 65 en 86 omtrent een denkbeeld, dat de Rijksbemid delaar in een vorige bijeenkomst te berde had gebracht. Dit kwam op het volgende neer. Er kan in korten tijd een onderzoek wor den ingesteld door een commissie, bestaan de uit twee accountants en een voorzitter omtrent de volgende vraag: Is het econo misch gerechtvaardigd, gelet op de renta biliteit van het bedryf, de loonen 1920 1930, de koopkracht van het geld en de hui dige conjunctuur, dat de werkgevers elke loonsverhooging op dit oogenblik meenen te moeten afwijzen? Elk van beide accountants zou door een der partijen worden aangewezen en door de andere party moeten worden aanvaard. De voorzitter zou in onderling overleg van beide partijen worden aangewezen. Het on derzoek zou beperkt worden tot een aantal steekproeven in één zeer groote en enkele groote, middelbare en kleine ondernemin gen, die door beide party en in onderling overleg zouden worden uitgekozen. Zoodra de conclusies van deze commissie zouden zyn geformuleerd, zou de Ryksbemiddelaar beide partijen opnieuw bijeenroepen, ten einde op grondslag van de conclusies der commissie te trachten tot overeenstemming te komen. Deze gedachte werd door de patroonsor ganisaties in principe aanvaard, door de arbeidersorganisaties 'echter aanvankelijk verworpen. Partyen zullen overwegen of zy wijzigin gen in het voorstel kunnen brengen, waar door het meer aannemelijk zou worden. De verdeeling van den zendtijd. Een A.V.R.O.-zender by Philips? Een niet volkomen tegengesproken gerucht. 1 Wij lezen in Het Volk van gisteravond a. het volgende: In de kringen der omroepverenigingen gaat het gerucht, dat de N.V. Philips Radio zich bereid heeft verklaard voor de A.V-R.O. een zender te bouwen, ook al is deze om roep-vereen iging niet bi het beaat van erin daarvoor vereisohte vergunning. De Eindlho- vertsche firma zou zich verder aeooord heb ben verklaard met een bepaling, waarbij de V.A.R.A. het medegebruik van zulk een zen der in den 'haar toekomenden zendtijd wordt onmogelijk gemaakt. Het Vdlk heeft zich oni inlichtingén ge rend tot de directie van Philips, die mede deelde. dat het bericht in zijn abaoluteh vorm onjuist is. De onderhandelingen over deze aangelegenheid met de A.V.R.O. zijn nog niet ten einde. Tnderdtaad hebben, naar het blad reeds bekend was, vertegenwoordigers van Philips n.l. di©>heeren Waterman, Guépin en dr. v. d. Poll, geconfereerd met de A.V.R.O. over zulk een plan. De Haagsche A^VjR.0.-vrienden. De voorzitter van het Haagsche Jr.V.R.O.- oonïité deelt mede, dat bij hem honderden adhatariebötuigingen zijn binnengekomen naar aanleiding van de actie, door het co mité op touw gezet tegen de beslissing van den minister van Waterstaat, waarbij die zendtijd van die A.V.R.O. zeer aanmerkelijk, is ver-kort. Hij stelt zich voor, van deze en van de nog vóór Zaterdag inkomende adhae» siebetuigingen met die Haagsche adtte Ver sdag uit te brengen op de Zaterdagmiddag te Amsterdam te houden groote bijeenkom sten van A.V.R O.-luisteraars, in het Con certgebouw en in het gebouw Carré. Protestvergadering te Delft. In café Phoenix te Delft hebben glster- ayond de leden van de A.V.R.O. een druk Ifezochte vergadering gehouden. Hét woord voerde o.a. de heer E. de Jong, lid van liet algemeene A.V.R.O.-bestuur. Prof. Btitioen- niOker, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool, die a'Is luistervink aanwezig was,- wees tjr op, dat het zenden van een adres aan den minister weinjg resultaat zal heb ben, claar minister Reymer getoond heeft weinig gevoel voor recht tediebb'en. Spr. gaf ui overweging om aan de Koningin rechts herstel voor de A V.R.O. te verzoeken. Uit de vergadering werd een comité vaa actie gekozen, dat o.a. zal voorbereiden een groote protestvergadering. hi fliet in de sigarenindustrie. In de gisteren onder leiding van den Rykabemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aal- berse gehouden vergadering van partyen, betrokken by het dreigende conflict in de sigarenindustrie, hebben; de vertegenwoordi gers der organisaties rapport uitgebracht Een 24-tal leeraren van de Middelbare Technische School (tevens Kweekschool voor Mach inkten) te Amsterdam hebben aan mi nister Reymer een telegram gericht, waarin zijn verklaren melt leedwezen en verontwaar diging kennis genomen hebben van zijn besluit, den zendtijd van de A.V.R.O. tehal- veeren. Zij beschouwen dit als een aanslag op de vrijheid van het gesproken woord en steunen krachtig liet verzoek van de A.V.R. O.Eigen zender, volle week zendtijd. Woensdagavond heeft te Tied een -zeer druk bezochte protest vergank ring plaats gehad van de Vereeniging ter behartiging van de A'.V.R.O.-belangen voor Tiert en ometreken. Als spreker traJd namens de A V.R.O. op mr. D. J. Nöthorn, voorzitter van het geweste lijk bestuur van de A.V.R.O. in Gelderland, die ten scherpste de houding van minister Reymer en de regeering critieeerde en tevens die van de politieke Kamerfracties, welke haar medewerking aan dte afbraak van de A.V.R.O. verleend hebben. Met algemeen e stemmen werd besloten een motie van afkeuring aan minister Reymer te zenden en een telegram van hulde aan het dagelijiksoh bestuur van de A.V.R.O, Door verschillende A.V.R.O.-luistervinken te Eindhoven werd Dinsdagavond een ver gadering belegd voor het oprichten van een comité van actie tegen.de zendtijdverdeeling. Op deze vergadering werd besloten op Woensdag 28 dezer een protestvergadering te houden. Als sprekers zullen worden uitge- autotocht worden gehouden door Soest en omstreken. Te Gelder muls en is ongericht een actie comité tot behartiging van de belangen der A.V.R.O.-luisteraars. Vrijdag 30 Mei a.s. zal te Geldennalaeu ecu protestvergadering wor den gehoucten. Spreken zal o.a. mr. B. J. Nöthorn, lla van het gewestelijk A.V.R.O.- bestuur Gelderland. Te Zeist is een vtxxrloopig actie-comité op gericht ter behartiging van de belangen der A.V.R.O.-luisteraars. Hedenavond wordt een vergadering belegd ui hotel Bosahlust te Zeist. De A.V.R.O. door den minister tot een bespreking uitgenoodigd? Te Utrecht werd gistel-avond een vergade ring door het A.V.R.O.-comité gehouden in de groote zaal van Tivoli, cfie door 1800 per sonen werd bezocht. Als sprekers traden op de heeren van Doorne en W. Vogt. Aan den minister werd een telegram gezonden. De heer Vogt dieelde onder grooten bijval mede, dat de Vereeniging De Vrije luister vinken een üitnoodiging had ontvangen ton bespreking te houden met den Minister. lieer J. A. H. Perey en W. Vogt. Te Soest ia gevormd een actie-comité tot behartiging van de belangen der A.V.R.O.- liristeraara, onder voorzitterschap van den fleer C. A. H. L. Wüst. Dut comité belegt op Vrijdag 30 Mei eeé groote protestvergadering. Woensdag 28 Mei, dus 2 dagen voor de protastvergadering, zal een propaganda- TWEEDE KAMER. Wyziging der ongevallenwetten. De sociale wetgeving en de nooden van den landbouw. D« regeling der arbeidsbemiddeling. Een levendige, opgewekte discussie is gisterenmiddag gevoerd over de wetsont- werpjes tot wyziging van de Ongevallen wet 1921 en de Land- en Tuinbouwonge- valleniwet 1922. In zichzelf hadden deze ontwerpjes niet veel om 't lyf. Zy beoogen de tijdelijke uitkeering aanpersonen die door een ongeval getroffen zyn gedurende de eerste 6 weken, in overeenstemming met de Ziektewet, van 79 op 80 pet. te' brengen, o.a. om te voorkomen dat personen die fei telijk ongevallenpatiënten zyn opgeven ziek te zyn en dan gevaar loopen verkeerd te worden behandeld. De kosten van deze ont werpjes ware#, niet hoog; voor de Land- en Tuinbouwongevallenwet zou de verhooging van lasten ongeveer 36000 per jaar be dragen of 60 cent per J000 löon. (Minis ter Verschuur schatte de kosten feitelyk nog lager). Het feit echter, dat deze ont werpjes juist midden in de landbouwcrisis aan de orde kwamen, lokte verschillende afgevaardigden uit- hun tent, die het niet verantwoord achtten, dat in dezen tyd de sociale lasten van den landbouw werden verzwaard. De heer Van Voorst tot Voorst (R-K.) verklaarde, „met een beklemd hart" te zul len vóór stemmen, in de overtuiging dat de Regeering al het mogelijk zou doen om in de nooden van den landbouw te voorzierf. De heeren Van Rappard (L.) en Braat (P.B.) gingen verder en verklaarden posi tief te zullen tegenstemmen. Daartegen over kwamen weer de heeren Schaper (S. D.), Hiemstra (S. D.) en Loerakker (R.K.), gesecondeerd door den heer De Visser (C. P. H.) in 't vuur, die het onverantwoord achtten, de landarbeiders, die het toch reeds zoo, slecht hadden, de dupen te/laten worden van de moeilykheden in deit land bouw, terwijl de heeren Ebels (V.D.) en Bakker (C. H.) van meening waren, dat in dien de sociale lasten voor den landbouw thans te zwaar waren, het op den weg der Regeering lag den landbouw daarvan ttfde- lijk te ontheffen. Na deze inleiding ging de Kamer tot de eigeniyke behandeling over. Daarop was door den heer Kuiper met 8 andere Katho lieke afgevaardigden een amendement In gediend, dat er tamelyk onschuldig uitzag doch van verstrekkende financieele gevol gen was. Hij stelde n.l. voor ook de onge vallenrente by algeheele arbeidsongeschikt heid op 80 pet. te bepalen. Het amendement vond eerst bestrijding by Dr. Vos (L.), zoowel omdat deze het beter achtte een differentiatie te houden tusschen de tydelyke en de definitieve uit keering by ongevallen, als prikkel om den arbeid tydif? te hervatten, als omdat de kosten van dit amendement voor de indus- tdieele ongevallenwet ongeveer 1% mil- lioen zouden bedragen. De heeren Schaper en De Visser daarentegn achtten het noo- dig en billijk, terwyl de heer Bakker het amendement zeer sympathiek vond doch verklaarde er zyn stem niet aan te kunnen geven omdat de gelijkstelling van de onge vallenverzekering met de ziekteverzekering thans niet aan de orde was. Minister Verschuur is tegen flit amende ment van leer getrokken. Het tastte de grondslagen der ongevallenverzekering aan. Er was geen enkele reden, voor deze gelijkstelling; immers- de Ongevallenwet heeft een ander doel dan de Ziektewet. By de Ziektewet, die uitkeering geeft by ar beidsongeschiktheid wegens ziekte, wordt geen verschil gemaakt naar de mate van arbeidsongeschiktheid; men krijgt geduren de ten hoogste 6 maanden 80 pet. van zyn loon. Is men daarna invalide, dan tree b de Invaliditeitswet in werking en krijgt men hoogstens 20 pet. Bij de Ongevallenwet daarentegen wordt rekening gehouden met de mate va.i ar beidsongeschiktheid; alleen' gedurende de eerste 6 weken wordt men daar als zieke behandeld, eenvoudig omdat men dit prac- tischer heeft geacht dan van den aanvang af met de mate van arbeidsongeschiktheid by de uitkeering te rekenen. De uitkeer.nr; gedurende die eerste 6 weken te verhoo- gen tot 80 pet. was, zoóals wy hierb.iven zagen, volgens den Minister in het belang van de arbeiders zelf; de maximum-rente daartegen van 70 op 80 pet. te brengen met alle consequenties van dien, waarvan ook de Minister de kosten schatte op 1% mil- lioen, was „reine luxe", wanneer men erop lette, dat het gebouw der sociale verzeke ring nog volstrekt niet voltooid was en de Minister de millioentjes veel beter kon ge bruiken, b.v. om het lee'ijke hiavrt tusschen de Zhktewet en de Inva.'djtci'«wet te ver kleinen. Kort en goed: ie Minister ver- De heer Kuipers deed toen nog eert po ging om door wyziging '-an zyn amende ment, in dien zin dat de rente slechts ge durende 20 weken by gehele arbeidsonge schiktheid op 80 zou wov.len gebracht en vervolgens op 70 den Minister te ver bidden. Maar deze stelde in het licht, dat dit amendement dat 1 millioen zou heb ben gekost voor de industrieele Ongevallen wet evenmin de grondslagen van de on gevallenverzekering aantastte en toch niet de door den heer Kuiper gewenschte ge lijkheid tusschen ziekte- en ongevallenver zekering brengen kan. Aangezien derhalve by aanneming de wetsontwerpen door den Minister zouden zyn ingetrokken, ja wellicht de Minister zou zyn afgetreden, koos de heer Kuipers eieren voor zyn geld en trok het amende ment in. De ontwerpjes zyn vervolgens onder aanteekening, dat de heeren van Rappard en Braat geacht wilden worden te hebben tegengestemd .zonder hoofdei yke stem ming aangenomen. De Kamer is vervolgens met het alge meen debat over het wetsontwerp tot wet- telyke regeling der arbeidsbemiddeling aangevangen. GEMENGDE BERICHTEN. De agent^Bróns ontslagen. Een naspel van de moordzaak Lans. Gisteravond is bekend geworden, dat de agent der politie 2de klas, Brons uit den Rotterdamschen Politiedienst zal worden ontslagen. De redenen voor dit ontslag zyn niet bekend, doch zy laten zich gemakkelijk raden. Brons is de man, die tydens de be handeling voor de rechtbank van de moord zaak Lans, de aandacht op zich gevestigd heeft door zyn rechtstreeksche mededelin gen aan de Justitie, dat hy een belangrijk rapport in de zaak had ingediend, hetwelk niet behandeld was. Volgens dit rapport had Brons aan den avond van den moord een man gezien op het kantoor van dep heer Lans, die iii- hemdsmouwen voor een verlicht raam stond. Later zou hy op de handen van de procuratiehouder v. O. bloedvlekken heb ben bespeurd. Ter terechtzitting bleek, dat commissaris Dykstra dit rapport als onbe trouwbaar en onbelangryk niet aan de Jus titie had gfegeven. Het gevolg was, dat een nieuwe instructie werd gelast, waarin o.m. de waarheid van deze mededeelingen werd nagegaan, terwyl ook de mogelijkheid daar van door deskundigen is onderzocht. Of schoon het bewuste rapport nooit openlyk is gedesavoueerd schynt de rechtbank tenslotte er niet zooveel waarde aangehecht te hebben, daar Brons in de laatste zittin gen niet meer als belangryke getuige naar voren is gebracht. Deze geschiedenis schynt de laatste te zyn geweest in een reeks van bezwaren, die men-reeds herhaaldelyk in politiekringen- had geopperd en zy schynen de aanleiding te zyn geworden tot dit ont slag, dat in het' pqlitiecorps reeds een tyd lang verwacht werd. Het is o.m. geruimen tyd overwogen door de commissie van ad vies. Een kasHierekantoor te Princenhage gesloten. 'Hét Dagbl. van N.Br. van gisteravond bevat een bericht dat het bekende kassiers kantoor der firma W. en Co. den geheelen dag is gesloten geweest en zoo ook de par ticuliere woning van W., hetgeen te Prin cenhage heel wat opschudding veroorzaak- kom met STADSNIEUWS. te. r W. 1 van de ooie vaar, maar uit een doos je van één der onderstaande merken Ferik ...2'/ict. Vcrada3 ct Riani3ct. Bij deze cigaretten worden al geborduurde figuren en motieven ver pakt voor het vervaardigen van de meen uiteenloopende soorten fraaie handwerken. Verder werd bericht dat de België vertrokken was. Over het plotseling vertrek van den kaa sier W. van de firma W. ft Co. verneemt de N. R. Ot. nog het volgende: Met een auto, uit België gerequireerd, is de heer W. met zyn vrouw gisteren tegen middernacht vertrokken. De kinderen waren enkele weken geleden naar kostschool ge gaan. Den heelen dag bleef het kantoor ge sloten en verzamelden zich tal van groep jes kleine spaarders, zakenlui en boeren voor het kassiershuis. De firma W. genoot de laatste dagen nog zoodanig vertrouwen, dat enkele ingezetenen, die huizen verkocht hadden, er resp. sommen van 10.000 en 23.000 hadden gebracht. Indien de firma failleert, zullen vooral veel kleine menschen en zakehlui de dupe worden. Gisteravond tegen 6 uur is het parket ge arriveerd en heeft een verhoor afgenomen by een der vrouwelyke bedienden, die den sleutel overhandigde die toegang verleent tot het kpntoor, dat, naar wy vernemen, thans verzegeld is. Naar wy voorts verne men, moet de safe dë firma had plm. 26 safehouders in oflde bevonden zyn. Ook gistermiddag om 6 uur stonden in de straat waar de firma gevestigd is groepjes menschen. Twee veldwachters be waken het pand. Van den heer W. is nog geen spoor te ontdekken. Naar het blad vernam leefde de familie W. eenvoudig, Wynkoop'a verkiezingsactie van 1918. Fransch geld? In de Matin vertelt luitenant P. Desgran- gee van het tweede bureau van den Fran- achen general en atat fspionnage enz.) van do opdrachten teyrri Duitschland, welke hij tijdens den ooritfg in Nederland heeft uitge voerd. waar Mij zoowel in 1914—1916 ale in 1917 ondier pen naam Cro&ier werkte met domicilie in Rotterdam. In 1917 hadl hij van Clemenpëau persoonlijk de opdracht gekre gen tegen Duitoohland te werken in den Duitedhen revolutionairen geeet, een toertk /waarvan de organisator en uitvoerder was generaal Burcalieith., verbonden aan het ge zantschap in Den Haag. \Desgrangea vertelt danDe Nederland ache revolutionairen, <Me directe betrekkingen met huk Duiteche partijgenooten onderhiel den, zap goed als met de Russen, vormden een uitnemende trait d'union en Joseph Crozier—Pierre Deagranges stelde zich on- middellijk niet. hen in verbinding. Buiten alle officieele karukter om steundte Crozier met alle kraolit de communistische eandidnien bij de verkiezingen van 3 Juli 1918 voor de Tweede Kamer in Nederland. Voor het eerst werden er vrier van hen naar h<et Parlement afgevaardigdde leider Wijn- koop. Kélthek, dr. v. Raveeteyrf en Kruyt, allen sympathiek gestemd voor de Geallieer den en in bet bijzonder voor Frankrijk. In d<, particuliere wonling van Wijnkoop te Amsterdam werd Crozier die weer één en ondeelbaar was 1110* Dcwgradges in kennis gebracht met de organisator* van de Duitsche revolutie. Ofschoon 'het moderne Verkeer ook de Ve- luwe niet onbeproefd" heeft gelaten en irten niet meer spreken kan van isolement van de Gelden ache dorpen, toïti zijn hier en daar nog oude gebruiken in zwang gebleven en zijn er nog instellingen die aan den goeden ouden tijd herinneren. Ook in het zoo mooi aan den Veluweraad gelegen dorp Putten, dat jaarlijks in zijn schitterende bosschen nan honderden pensiongasten verpoozing sdhenkt, zijn nog oude gebruiken in eere gebleven. Do „Tel doelt hier speciaal op het, instituut van hand- en spandiensten, een uit vroegere eeuwen dateerend rethtvan xlq gorpeenten, om de Inwoners pkunnen dwingen, persoonlijk (hand-) on mé, pa&id en wagon (spandiensten) werkzaam te zijn bij liet, verbeteren van wegen, het rijden van puim het uitdiepen van riooten, enz. Wel zijn er reeds dikwijls in den Gemeen teraad stemmen opgegaan, om deze als ver- ouderd beschouwd^ instelling te doen ver dwijnen maar zonder resultaat, hoofdzake lijk daarom, wijl het de goedkoopste manier is om genoemde wenkjes te doen Verrichten. De gemeente-opzichter riep gewoonlijk de personen op, die hij mee nde hiervoor noodig te hebben. Doch ook hierop kwam kriïek in dien Raad. Vooral de hoeren-raadsleden zijn van oordeel dat wanneer men deae hee- rendiensten handhaaft, er geen verschil moet gemankt' worden tusschen boer en burger, rijk *n arm werkman en notabele En d* onlangs nieuw in functie getreden opzichte heeft niét deze wenken rekening gehouden en zoo waren o.a. de gereformeerde predi kant Jager en d'e hervormde predikant Bout hoorn opgeroepen, om op de gemeente!#* ui!nisbelt handdieneten te verrichten. Dit heeft ontstemming gewekt Men beschouwt het als 'in strijd met d® waardigheid 'van de predikanten, om tot dergelijke karweitjes verplicht te kunnen worden. Wri is w»r kan men eon ander mannetje in zijn plwM zenden of zich door betaling van f 5 uitkoo- pen. maar 'bij eon gedeelte der bevolking wekt het niettemin wrevel, dat een predi kant opgeroepen kan worden tot dëigelijk* diensten In middels hebben de predikanten aan den t.piwp géén gevnlg gelgeven. Een van hen verzekerde he! Wad, <iat hij de heel» iM»" ling uit den tijd adïtite en het ook in »ni!a beschouwde met de waardigheid VM »J)n ambt. Verondersteld wordt, dat in een eerstvol gend»} Raadsvergadering hier nog woordje over zal vi RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 5.30 Vooravond-concert. 6.46 Boeken/halfuurtje. 7.16 Zwitsersch Jodelduo. 7.30 Gramofoonplaten. 8.01 Concertgebouw JVolkszangkoor. 9.10 Jack Hylton en'.U» beroemde Ba» 10.20 Gnamofoonplaten. Huizen: 6.30 Gramofoonplaten. 6.40 Spreker. 7.Gramofoonplaten. 7.80 V.P.R.O. Sprekers. 7.50 Cyclus: Kerk en kerk gaan. 8.20 Concert. 8.56 Voordracht over Rgfypte. 9.35 en 10.26 Concert. Da ven try: 5.36 Dansmuziek. 7.Concert en zang. 8.20 Dansmuziek. 10.50—12.20 Dansmuziek. GOUDA, 28 Mei 1930. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal bijeenko- sien op Maandag 2 Juni a.s. des avonds te 8 «wr. louw twee kleinkamerovens der Gasfabriek. Uit het voor den Raad ter inzage gelegd jchrijven van de commissie van bijstand in let beheer der Gemeente Lichtfabrieken vjn 2 Mei 1930, no. 24, en uit de daarbij behoorende bylageh, afkomstig van de di- jectie dier fabrieken, is gebleken, dat twee gasovens de Gasfabriek zuillen moeten volden vervangen door nieuwe van een nieuwere constructie en met grootere capa citeit. In bovenbedoelde stukken is uitvoerig omschreven, waarom by deze noodzakelyke vernieuwing van de bestaande, versleten retorten-ovens voorkeur wordt gegeven aan vervanging door twee kleinkamer-ovens en waarom aan het fabrikaat van de firma Augs. Klönne te Dortmund voorkeur wordt gegeven, voorzooveel de ovens betreft en aan het fabrikaat van de firma Adolf Pfeiffer te Stuttgart voor wat de laadr machine aangaat. De commissie van bystand heeft zich geheel kunnen vereenigen met het door de directie in de stukken dienaangaande ge geven advies. Blykens de daarby verstrek te kostenberekening zal imet deze vernieu wing een uitgave v^n 64.600.— gemoeid zyn. Op de begrooting voor de Gasfabriek voor het loopend dienstjaar is voor ver nieuwing van het vuurvast materiaal een bedrag van 15.000.uitgetrokken, zoo dat deze post eventueel met 39.000.— zal moeten worden verhoogd. De commissie adviseert B. en W. te be vorderen, dat daartoe wordt besloten en zy zyn bereid aan dit advies gevolg te geveh en stellen den Raad voor aldus te beslui ten. Brievenbussen aan de woningen. B. en W. stellen den Raad voor, de Ver ordening op het Bouw- en Wonintgoezicht aan te vullen met een bepaling, dat ieder huis in het vervolg een brievenbus zal moe ten hebben. Vrijz. Chr. Jongerenbond. Een donateursavond. Gisteravond werd door den Vrb'z. Chr. Jongerenbond, afd. Gouda, een donateurs avond gehouden in de Soc. „da Réunie", Oosthaven. De zaal was stampvol. Door de dansgroep van den Haagschen V.C.J.B. werden verschillende wydingsdan- sen uitgevoerd en waren wy daardoor in de gelegenheid met deze nieuwe uiting van kunst kennis te maken. Al deden deze dan sen eerst wat vreemd aan, toch werd imen getroffen door de eenvoudige wyze, waarop religieuse gedachten werden uitgebeeld en zyn wy den V.C.J.B. dan ook dankbaar, dat hy ook op deze wyze probeert, uiting te geven aan diepere gevoelens. Deze dansen werden afgewisseld door muziek en declamatie. Door den heer D. G. van Vreuminigen werden eenige pianonummers gespeeld: vooral het Largo e mesto uit Sonate, op. 10 No. 3 van L. Van Beethoven en de Etude op. 25 No. 7 van. Chopin, waren zeer mooi. Mej. W. Grootendorst en Ds. H. Cramer droegen met muziek en woord „die Wall- fahrt nach Keviaer" van H. Heine uitste kend voor. Een viool-sonate van Bach werd door den heer J. L. A. Cuperus prachtig vertolkt. Ten slotte werden enkele volksdansen uitgevoerdv die een vrooiyk karakter droe gen. Penteekeningen van een stadgenoot. nl de étalage van den boekhandel van den heer Verschoor in de Dubbele Buurt trek ken momenteel zeer de aandacht een viertal penteekeningen van onzen stadgenoot den heer Jan Groenendaal. Het zyn penteekenin gen van het Stadhuis, een kykje Achter de Kerk, de Kruideniersstraat op de Raam en de oude molen op de Vest. Van al deze is het kykje Achter de Kerk wel het mooist. Men moet het beslist eens gaan zien dit werk van onzen jeugdigen stadgenoot. Het Kerkconcert te geven door de My. tot Bevordering der Toonkunst. Het concert tg geven door do afd. Gouda van de Mij. tot bevordering der Toonkunst op Dinsdag 3 Juni in de St. Janakerk zal door leden van dte Volksuniversiteit tegen «(•reduceerden prijs bezocht kunnen wordien. Zij die daarvoor in aanmerking willen "puien gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij mevr. M. de Vooys—de Lan- «e. Markt 8, alhier. De tweede Schoolsportdag op de Gemeentelijke Sportterreinen. De tweede schoolsporteportdag te houden op de Gemeentelijke Sportterreinen vangt morgenochtend te kwart voor negen aan met de athletieknuimimers. De jongens uk. het 6© en 6e leerjaar zullen 60 meter handloopen, kastiebalwerpen en verspringen, de meisjes uit dege leerjaren SO meter handloopem, bal werpen en versprin gen. De jongens en meisjes van" 13 tot 14 jaar loopen reep. 80 en 60 meter, ook zij moeten bal werpen en verspringen. De jongens en meisjes van 15 tot 16 jaar m vah 17 jaar en ouder loopen rasp. 100 me ter en 80 meter. De jongens moeten inplaate van huil werpen en verspringen kogelstoaten (5 K G.) en hoogspringen. Van elke schooi komen uit 10 leert togen. Waarvan de 6 beste prestaties meetellen voor den s choolwiseeflfpr i ja Van half één tot 2 uur wordit gepauzeerd. 'ft» 2 uur stellen alle deelnemende meisjes en jongens zich op op de Markt. Te *wart voor 2 wordt afgemarcheerd naar de Sportterreinen aan de Graaf Floriaweg, waarna vrije oefeningen» gehouden zullen worden. Het programma meldt verder nog een «etafelt© voor meisje* en jongens en een handb alidemonstr «tie !930/'31 zoo niet, schaf ze U dan direct aan, voor ze is uitverkocht. (Zie de advertentie op de achterste pagina van dit blad). Maar dan lOOpaga. I De brandweerkazerne aan de NieuWe Haven. Opening op 4 Juni a.s. De brandweerkazerne aan de Nieuwe Haven nadert haar voltooiing. Het metsel werk is geheel gereed, terwyl de laatste hand aan het timmerwerk wordt gelegd. De lichtleidingen zyn reeds aangebracht, slechts de lichtpunten moeten nog gemaakt worden. Naar wy vernemen zal de opening waar- schyniyk plaats vinden op Woensdag 4 Juni a.s. Reeds is de kazerne in gebruik genomen. In de garages zijn geplaatst de twee nieuwe en de oude motorspuit, terwyl ook de lad derwagen naar het nieuwe verblyf ge bracht is. Sociëteit „V redebest". De Sociëteit „Vredebest" houdt Donder dag 5 Juni a.8. een algemeene vergadering in het Sociëteitsgebouw aan den Katten- singel. Behalve andere Aangelegenheden komt ook aan de orde bestuursverkiezing in pe riodieke vacatures en uitloting van 10 obli- gatiën. Examen in het van lteraon-Ziekenhuia. Op Woensdag 21 en Donderdag 22 Mei werden in het van Iterson-Ziekenhuis de examens afgenomen ter verkryging van het Diploma A voor Ziekenverpleging. Tien Zusters, hun opleiding in het van Iterson-Ziekenhuis gehad hebbend, namen hier aan deel en slaagden allen, t.w. de Zusters H. Bal, A. C. Blanken, G. van dei- Borden, fc. M. J. Geeve, A. L. Eikelenboom, A. Klingeman., N. Lolkus, J: Machielse, J. Riekel en G. de Willigen. Wedvlucht postduiven. Weldadigheidsv lucht. Voor de Liefdadigheidsviucht gehouden vanaf Neuville op 11 Mei, werden inge schreven 682 duiven. De eerste honderd pryzen waarvoor een eereprya beschikbaar werden als volgt be haald: A. H. A. van Tok le; A. Schouten 2e, 80e; E. v. d. Valk 3e, 35e, 61e, 77è; J. v. d. Valk 4e, 62e; D. Fokkers 6e; A. Schouten Jr. 6e, 22e; Joh. Boer 7e, 65e, 66e; M. v. d. Heuvel 8e; P. Broekhuizen 9e; A. Massaar 10e; J. Koemans lie; J. de Riet 12e; G. Brinkman 13e, 37e, 38e; A. van Vliet 14e, 29e; M. L. Dy-kman 16e; H. van Hattum 16e; A. v. d. Water 17e; A. Steenwinkel 18e, 52e, 91e; P. Koek 19e; P. Boot 20e; M. Blok 21e; Jac. Donk 23e; W. Siont 24e, 43e; J. Schilt 25e, 92e; B. J. Buurman 26e, 47e, 94e; C. A. M. Spruit 27e, 60e, 76e; T. Koot 28e; G. Schuttelaar 30e; C. Verboom 31e, 100e; A. Roedolf 32e; W. v. d. Valk 33e, 67e, 96e, 96e; G. van Kooten, 34e, 39e; P. v. d. Berg 36e, 79e; P. v. d. Pool 40e, 71e; A. yan .Reeden 41e, 88e; N. Mul 42e, 82e; W. Spruit 44e; B. Stolk 46e; P. Zorg 46e; W. Luynenburg 48e, 81e; J. Wassenaar 50e, 85e; T. Willemse 49e, 74; W. Navis '51e; J. M. de Vries 58e; W. Wildschut 54e, 69e; G. de Vos 56e; J. J. Lakerveld 66e, 68e, 99e; T. Sas 67e; H. Lakerveld 58e; W. v. Delft 59e; P. v. d. Linden 63e, 67e; J. Ke, 70e; J. de Jóng 72e; F. J. de Jong 73e, 86e; J. Brinkman 75e; G. Blanken 78e; M. de Jong 83p, 87e; J. Schouten 84e, 89e; J. Mik kers 90e; J. Annaars 93e; A. Wiezer 97e; W. H. de Waal 98e. De tweede vlucht voor hetzelfde doel wordt gehouden op 10 Augustus vanaf Maastricht, hierna zullen de volledige uit slagen ven beide vluchten aan de deel nemers en schenkers van eerepryzen wor den toegezonden. Agenda. 28 Mei 7i uur St. Janakerk le orgelconcert. 2 Juni 8 uur Stadhuis Gemeenteraad. 3 Juni 8 uur Groote of St. Janskerk Concert van het Toonkunstkoor en het Gemengd Koor „Caecilia", „Die Zerstörung Jeru- salems" van Aug. Kiughardt. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe 135, zal tot en met 23 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds* (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. De staking by de fa. Oosthoek Zoon. De staking by de fa. Oosthoek Zoon is deze week zeer kalm verloopen. Inciden ten deden zich niet voor. Wel hebben by de fa. van Dyk arbeiders geweigerd een schip voor de fa. Oosthoek te laden, doch door het tactisch optreden der directie zyn hier onaangenaamheden voorkomen. Sommige bladen vermeldden abusievelijk het bericht dat de bemiddeling van den bur gemeester, op verzoek van verschillende geestelyken, aanvaard zou zyn. Dit is totaal onjuist. De fa. Oosthoek heeft deze bemid deling van de hand gewezen, terwyl deze door de stakersvergadering aanvaard iB. Van toenadering is dus geen sprake. Laten we hopen dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten, opdat dit conflict tot een bevredigend einde gebracht kan worden. BOSKOOP. Het bezoek der Chr. Roeren en Tuindersbond. Donderdag heeft dé Chr. Boeren- en Tuindersbond welke den vorigen dag zyn algemeene jaarvergadering te Gouda had gehouden, tsen excursie naar Boskoop ge maakt. Per salonboot van de 'Stoomboot- maatschappy „de Volharding" werd van Gouda naar Boskoop gevaren, waarna een bezoek werd gebracht aan de bekende kweekeryen van de Fa. H. den iQuden Zn. en de Fa. C. B. van Nes i& Zn. Om half een werd het gezelschap door het Gemeentebestuur van Boskoop offciee! ten Gemeentehuize ontvangen. Buiten de leden van het Hoofdbestuur merkten wy op de heeren E. G. Gaarlandt, en G. J. J. Pot, Burgemeester en Secretaris van Gouda. De Burgemeester van Boskoop, de heer P. A/Colyn sprak het gezelschap toe. Jïpr. herinnerde aan de in Boskoop zoo ydn gunstige periode van 1914 tot 1924 toen het water tot aan de lippen kwam, maar gaan onze gedachten terug naar de groote landbouwcrisis in de negentiger jaren der voriga eeuw. Ook al weten wy, dat aan de toen gele den ellende een einde kwam, dat de onver woestbare energie van den Nederlandschen landbouwer ook toen de moeilykheden over won, dit neemt niet weg dat wii aan deze periode nimmer kunnen terugdenken zonder een gevoel van hui vering over het doorge stane leed en de vraag dringt zich tege- Ujkertyd naar voren of wij mogeiyk staan voor een herhaling dezer crisis, of ook hu zooals eertyds zooveel stoere werkers huis en hof zullen moeten verlaten, zich van de vaderlyke erve zullen moeten losmaken, om in een hun vreemde wereld te trachten zich eert beter bestaan te verzekeren. Het pynlyke is dat .thans nog maar te weinig wordt verstaan hoe diep ingrypend de huidige Landbouwcrisis is, met het ge volg, dat nog al te veel wordt verwacht van middelen, die slechts op den langen duur, slechts na verloop van jaren mogelyk baat kunnen brengen, instede van zich te richten op oogenblikkelyke leniging van den nood, maar pyniyker is nog als wy het koor, als een schrille dissonant, ook moeten beluisteren de stem van het: „Laat maar uitzieken". „Laten, uitzjeken", daarom zoo gevaarlyk wyl niemand in staat is dit proces zoo te doen verloopen, dat de gewenschte beter schap ook op den gewenschteji tyd in treedt. Wat als uitzieken bedoeld was, zou in 'I eind wel eens kunnen uitloopen op een uit sterven. Weliswaar wordt menigmaal gewezen op het verloop der crisis van de negentiger jaren, maar nog daargelaten ten koste van wat offers het herstel werd verkregen, het nog de vraag, indien wy een parallel trekken tusschen toen en nu, of het nadeel niet is aan de zyde van het heden. Als men toegeeft en jvy doen dit zonder voorbehoud, dat den landbouwer van thans beter tot den stryd is toegerust, dan die van veertig jaren geleden was, dan betee- kent dit echter tegelykertyd, dat zoowel juiste vakkennis als döelmatige voorl:ch- ting, welke toen ten deele nog ontbraken, thans haar gunstige werking reeds zeer sterk hebben doen gevoelen, m.a.w. de op voer van kwaliteit zoowel als van kwanti teit, waarop zich in de negentiger jaren nog met hoop op succes aller inspanning zich richten kon, is thans veel dichter, mis schien wel tot zéér dicht de grens van het bereikbare genaderd. Maar er is méér. Toen lag er in den verbouw van handen- gewassen nog eenig perspectief, toen vooral, was nog mogelyk, de omzetting van het Landbouwbedryf in de richting van den Tuinbouw. Ook in dit opzicht staat daar het pro ces zich snel en vrywel volledig heeft vol trokken het heden het verleden tei achter. Dc zeer belangryke factor, welke in zoo sterke mate het economisch herstel in het begin dezer eeuw heeft 'beïnvloed, n.l. de nagenoeg onbelemmerde export, is thans uitgevallen en wel zeer weinigen zullen nog hoop koesteren op verdere uitbreiding der afzetmogelykheden, ons dunkt er is meer plaats voor de vrees of het behoud van wat wy hebben ons in de toekomst wel zal zyn gewaarborgd. Waar Land.- en Tuinbouw, en wy sluiten daarby uiteraard de boomkweekery in, zoo vrywel geheel op export zyn aangewezen laat het zich verstaan, dat gy U hier te Boskoop, dat voor 95 van zyn product op het buitenland is aangewezen, te midden van menschen bevindt, die het beginsel van den vryen handel een warm hart toedragep. Dit laatste belet echter allerminst, dat wy met ons ruime hart ons er in verheugen, heden in den persoon van Professor Diepen horst den kampvechter voor actieve han delspolitiek, te mogen begroeten en welkom te heeten. Niet alsof wy zouden vermogen voorzoo ver het dit onderwerp betreft, nu maar aan stonds de zyde van den Professor te kiezen maar wel omdat in het arsenaal van de 1 voorstanders der actieve handelspolitiek- ook stellig wapenen te vinden zullen zyn, waarvan ook door de aanhangers van het vryhandelsbeginsel in den kamp voor be houd en uitbreiding van onzen Land- Tuinbouwexport een nuttig gebruik zal kunnen worden gemaakt. Is behoud van dezen export noodzakelyk tot oplossing van den huldigen crisis ook in nog ander opzicht is hij van buitenge woon groote beteekenis. Want het vraagstuk der dreigende over bevolking zou tot in verre toekomst geen vraagstuk meer zyn, indien maar een on belemmerde uitvoer onzer tuinbouwproduc ten kon worden verzekerd. De heer Prof. P. A. Diepenhorst sprak hierop een woord van dank voor de vrien- delyke woorden en de aangename ont vangst. Spr. had reeds veel over Boskoop gehoord. Indertijd over den crisis, welke dank zy Regeeringssteun en de energie van de Boskoopsche kweekers weer te boven is gekomen. Thans verneemt men de zucht naar uitbreiding van Boakoop. Naar Oost en West wil men Boskoop uitbreiden. Op de algemeene vergadering, welke den vori gen dag gehouden werd, is o.m. gezegd bjj de debatten: Genialiteit eischt uitbreiding. Welnu, dat zal voor Boskoop evenzoo gel den. In verschillende boeken heeft spr. over Boskoop gelezen, doch in een boek komt nog steeds den naam van Boskoop niet voor. Dit ishet spoorwegboekje. Spr. eindigt met den wensch, dat de annexatieplannen en de opneming van Bos koop in het spoorwegboekje voor Boskoop •nog grooter perspectieven mag openen. (Applaus). Vervolgens werd in hotel Klaassen een koffiemaaltyd gehouden, waar het Gemeen tebestuur van Boskoop mede aanzat Na afloop hiervan vertrok het gezelschap weder naar Gouda. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" 23 Mei. Ophelia 0.450.50; Golden Ophelia 0.82—0.92; Marcel Rouyer 0.70; Hadley f 1.16—155; Claudius Pernet 1-86; Columbia 1.10; Butterfly 0.680.83; Mac Keiler 0.94—1.00; Wilh. Kordes 1.30; Rosalandia 0.88—1.00; Paul's Scarlet 1501.71; Keizerin A. Victoria 0.70; Florea 1.18; Beatrix 1.26; Phoe be 1.17; Edith Helene 1.20; Kilham 1.30; Polyantharozen 1.402.00; Gla diolen 0.97; Lathyrus 0.19—0.26; Pioe nen 0.400.62; Pyrethrum 0.11—0.14; Viburnum opulus 0.39; Tulpen 0.22; Violieren 0.9t; Clematis Durandi 2.00; Iris 0.360.42; Papaver 0.40; Verbera 0.50; Clematis Pr. Hendrik 9.00; Cle matis Mr. Patyn 3.50. HAASTRECHT. De verbinding van het wegvak Hillegers- bergBergsehenhoek is voor f 147.270 op gedragen aan N. v. Leeuwen tel Haastrecht. SCHOONHOVEN. W Overtreding politieverordening. In de zaak van A. Th. H., 49 jaar te Schoonhoven, appellante van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarby zy wegens overtreding van de algemeene poli tieverordening aldaar zy zou zonder daartoe vergunning te hebben gehad in een pand aan de Koestraat een logement of slaapstee hebben gehouden was veroor deeld tot 10 boete subs. 2 dagen hechte nis, heeft de Rotterdamsche rechtbank ver dachte vrijgesproken. INGEZONDEN. Buitan verantwoordelijkheid der Redactie. 24 Mei Bloempjesdag. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons een pl&ateje in Uw veelgrtewwi blad. Geadhte gtadgenooten, De afdeeling Gouda der Vereen, voor Ohr. Gez. kol. in Nederland, voornemens zijnde Zaterdag 24 Mei a.s. een bloempjeedag te houden, richt zidh tot U met het vriendelijk verzoek haar in haren arbeid, het uitzenden van zwakke kinderen naar een koloniehuis, te willen steunen. Als de meisjes U dé bloempjes te koop aanbieden,, wijst ze dan niet af, maar geeft hun blijmoedig Uwe gave, opdat wij kinde ren. die zioh voor uitzending aanmelden, ndet behoeven af te wijzen, maar het getal dat uitgezonden wordt, steeds grooter kan worden. U dankend© voor de verleende plaate ruimte. Hoogachtend, HET BESTUUR. Geachte Redactie, Gaarne zag ik dat onderstaand ingezonden stuk in uw alom verbreid blad opgenomen kon worden. Bij voorbaat onzen welgemeen- den dank. Namens afd. Gouda N.P.V. G.M.V. De afd Gouda der N.P.V. stelt zich voor om als onderdeel van de Groep een welpen- horde op te richten. Hiervoor vraagt zy den steun van ouders van jongens tusschen 8—11 jaar. Voorioopdg kunnen slechts 10 jongens worden aangenomen, zoodat gehoopt mag worden dit kFeine aantal spoedig bijeen te zien. De leiding zal berusten bij den heer A. Prtosenborg, Boeken,bergstraat 34, alhier, die voorioopig geassisteerd zal worden door nevr. Overeem, den Hang, ass. Comm. voor Welpen. Mtefchifn is een kleine uiteenzetting om trent het Wélpenwerk en haar bedoeling wel op dè juist© plaats. Het Welpensysteem gebaseerd op Kipling's Jungle Book (HoJlandsche vertaling- Dooi Welven opgevoed), wil in spelvorm de jon gens van 8—11 jaar aanmoedigen zich licha melijk en geestelijk te ontwikkelen. In de horde speelt d© Welp het spel van de jongp wolf die bezig is wolf te worden en die de Jungle wijsheid van Akeela Bagheera en Balce moet vernemen. Hogii, het menschen- fcind in do stam der sioniewolven is voor den welp het symbool van den eersten welp. Akr-ela is de oud© wolf, do raadsman der jonge wolven., wiens raad zij moeten volgen. Het geheel is een vroolijk romantisch spel, wat iedere jongen graag zal willen spelen. l>e wdpeaibewogan g is geheel ge«cheWai van de verkenningsafdeoling, omdat zij een volkomen eigen systeem volgt. Wil een jongeq welp worden dan legt hij de welpenbelofte of. Deze ia: „Tk beloof •mijn liest te zullen doen, trouw t© zijn en mijn plicht te doen en d© wet van de wel penhorde te gehoorzamen. lederen dag een goede daad te doen". 1*0 Welpenwet luidt: 1. De Welp volgt de oude wolf, 2 Een welp is moedig en houdt vol. Verdere bijzonderheden zijn te vinden in het V\ tdpenh and boek van Lord Robert Ba den Powell of Gilwell of worden rechtstreeks var f trekt door het Nationaal Hoofdkwartier N.F.V., Badhuisweg 146, dei. Haag. Mocht U er voor voelen uw vuurtje welp te laten worden, dan kunt U U opgeven bij ons s eeretan aar Pretoriapletn 11, of Boeken- bergstraat 34. llat met dit ingezonden stuk het 10-tal vlug bereikt mag worden I Het bestuur van de afd. Gouda van do Ned Pad. Vereeniging. jLAAibiJb ütaacniijJN. DRAADLOOZE DIENST. De zuigelingensterlte door het Cgintetie praeparaat. Weer 22 kinderen zie* geworden. Du BECK, 23 Mei. Uit de Hedenmorgen door de gezondheidsdienst te Uubecic ge dane mededeelingen toy kt, dat Het aani»i siuchtolfers onder de kinderen die zieic zyn geworden ten gevolge van de. voeding met het Catniette praeparaat, met 22 is geste gen. Ziek zyn 66, hersteld 12, gezond 61 kinderen. Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden. Een tekort van 16.660.02. AMSTERDAM, 23 Mei. Wy ontvingen het verslag over het jaar 1929 van de iNed. Ver. ten behoeve van Zeeliedfn van elke nationaliteit, liospitaalkerkschip „de ifoop". De exploitatierekening sluit met een be drag van 30.596.98, hetgeen een tekort beteekent van J 16.665.02. Het Koninkiyk bezoek aan de hoofdstad. AMSTERDAM, 23 Mei. Hedenmorgen te l uur rtiden de Koningin en de Pruiaee uit voor een tochtje in de richting van Kaan dorp. Pruis Hendrik braakt een bezoek aan de inrichting van het Amstardaniseh Genoot- bohap voor werk verschaf fang .aan on vol waar- digen aan de Maurjtekade. De Prins werd^ daar ontvangen door den heer J. ter Haar Jr., voorzitter, en dr. M. de Hartogh en tunige andere bestuursleden. Vervolgens bezocht de Prins de lighalieh van liet O oa toep ark van de Parkherstellings- oordon. Technisch tooneelpersoneel zal in een pensioenfonds worden opgenomen. AMSTERDAM, 23 Med. Naar wij verne- man is in de dezer week gehóuden vergade ring van het Algemeen Pensioenfonds voor Nederlandache Tooneelisten besloten het teolurisoh personeel voor aoover zij uit hoof de van hun beroéjj zijn verbonden aan een gezelscdiap ook in een pensioenfonds op te nemen. Minister Reymer zal de Luistervinken niet in audiëntie ontvangen. DEN HAAG, 23 Mei. Wij vernamen dat het volkomen onjuist ia dat de Mtoaster van Waterstaat, M. H. v. Doorn te Soestdijk, Dr. Max Jutte te Ani- steidam en Dr. F^ Westerling te Amstor aam zou bobben uitgenoodigd tot een bespreking van hun adres aan de Tweede Kamer inzake tite vartteeltog van den zendtijd#Genoemde heeren hebben om een audiëntie verzocht, welk verzoek aanvankelijk was ingewilligd. Later is hen evehwel door den Minister geseind dot Zijne Excellentie na kennisne ming van de persverslagen van de te Utrecht gehouden vergaderingen en den tohoud van het request, de initnoodfiging vervallen acht. WISSELKOERSEN. 22 Mei. 23 Mea. Officieel. Londen 12.081 12.06H Berlijn 59.35* 58.34* Parijs 9.74* 9.75* Brussel 34.71* 34.71 Zwitserland 48.13 48.12 Weenen 35.10 35.10 Kopenhagen 66.57* 66.57* Stockholm 66.72* 56.72* Oslo 66.55 66.57* New York 2.48** 2.48** N iet-of fideel. Praag 7.37* 7.37* Madrid 30.12* 30.36 Mriioan 13.04 13.04 Prolongatie 2* Beuraoverzicht. Bij minimale omzetten waren <te koers fluctuaties geheel onbeteekenend en nauwe lijks-kon van een algemeene tendeoz sprake zijn. In de accoustlekaandeelen vormde zich een hoek Van Affaire was evenwel niet veel te bemerken. De transactie van de acfjcep- vaartaandeelen Werden op ongeveer de vo rige noteeringen afgesloten. Margarine-Unié waren iets luier. Phdlips- aandeelen zetten óp lager niveau in, maar liepen later wver Wat op. Aku's hadden een geheetl analoog verloop. Buikerwaarden lagen gedrukt in de markt. H.V.A.'a zagen zadh een vijftal punten ont gaan. Rubheraancfcjden volgden het verloop van den prijs van het product en wasen prijs houdend Tabakien hadden bun winst herkregen De koereen konden zich gemakkelijk op het slof niveau van gisteren handhaven. De nUévaMeririe uitkeering von 28 pet. dopr do Sen em bnh Mij. gaf een koersv er bete ring van ruim 10 pet. O Herwaarden waren stil en de koersen on dergingen nagerioeg geen verandering. Op de Mijnafdeeling bewogen Algemeene Exploratie zich rondom 200 pet. De Amerikaartsche markt was stil. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 Mei. Hoogste stand tll.9 te Haparanda. Laagste stand 755.6 te Yan ma yen. Verwachting: Zwakke tot matige Noord- I Oostelijke wind. Meest licht tot half be- 1 wolkt, weinig of geen regen, behoudens

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2