1 T REGENMANTELS gbaak No. 17387 iai*gang FEUILLETON. In de „Witte Zwaan'*, BAHLMANN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ra- V SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dinsdag 87 Mei 1930 99. j4 01 DEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 20 te BLTTENLANDSCH NIEUWS. men te TEN MOET. Markt 31, Telef. 82. fel HOOFDSTUK IX. al de 1931 Woonplaats: d« Uitf**en' (Wordt vervolgd). aan j verder over Vil- luisterde geduldig wen, wen er rook werkzaam om het vuur meester worden. Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG Nadruk Verboden. ENORME KEUZE -^?JrEKA. A ■artw nM-ih? Nog wordt gemeld de arrestatie van Pa tel, die thans de leiding der onafhankely- ken op zich had genomen. 23 Waar Heinrich wilde nog ria praten En Barenfeld lu ■'Mr zijn jeugdig gedweep. en vervolgde: Dit is nu o tegon u gesproken heeft. op haar zerk ver in het Britsche Lagerhuis heeft de Re geering op vragen van den arbeidersafge- vaardigde Wedgwood Benn gezegd, dat de toestand ten opzichte van de grensstaminen aanzienlijk beter is. In antwoord op vragen van den conserva tieven afgevaardigde Wardlaw Milne zeide de minister dat er onder de leden een rap port van de Indische regeering, loopende tot en met 24 Mei, zal circuleeren. Lord Winterton, die zes en een half jaar minister voor Indië is geweest, leidde later het debat over de positie van Indië in. Hij zeide in de Indische onafhankelijkheidsbe weging een agitatie te zien naar het voor beeld van Sinn Fein in Ierland. Er zijn nijl- lioenen Indische Mohammedanen, die van overtuiging zyn dat Gandhi wil trachten een Hindoeschen Raj aan het bewind te brengen in de plaats van een Britschen Raj. Hy zeide dat het nutteloos en zélfs gevaarlyk is met de overtreders van de wet te onderhandelen. Naar de meening van de Een onwederstaanbare macht drijft den menschelijken geest er toe, om zich at te vragen, wat er is achter het sterrengewelf. waren, brand van de vlammen en liddel, dat U in I 'ce en geestelijke I e delikaatste ge- I iep en verkwik- I n. 21.—. NOORWEGEN. Het Slot van Prins Olaf. Na den brand. Gistermorgen zijn de kelders van het in de nabijheid1 van Oslo gelegen slot van kroonprins Olaf, dat naar men zich herin neren zal dezer dagen geheel afbrandde, ge opend. Alle daarin bewaarde kostbaarheden van de kroonprinses werden onlxwohadigd teruggevonden. BELG1E. Het kanaal LuikAntwerpen. Albert Kanaal. Het nmuwe kanaal van Luik naar Antwer pen zal den naam van Albert Kanaal dra gen, r oppositie wordt de Indische agitatie door communisten en waarschijnlijk bolsjewie ken uit Rusland aangestookt. Zinspelend op een algemeene conferentie te Londen zeide Wedgwood Benn nog, dat indien deze er in slaagt tot een feitelyk accoord te geraken, geen enkele regeering hiermede geen rekening zou kunnen houden. Het is duidelyk dat men geen enkel accoord bevredigend kan achten, dat niet de in stemming zou hebben van de belangryke minderheden en dezen geen gevoel van vei ligheid zou geven. Het probleem moet onder de Indiërs zelf worden opgelost en de re geering wenscht oprecht een werkelijke op lossing. Na de meening te hebben veroordeeld, dat Indië op weg zou zyn om ten behoeve der Britsche industrieën te worden geëxploi teerd, sprak Wedgwood Benn de hoop uit dat de bitterheid tusschen de Britsche en Indische volken zal verdwijnen en dat de wederzydsche eerbied weer terug zal kee- ren. Graaf Joseph Schoner zat op zijn redactie- bureau en bladerde do een lijvig manuscript. Em maand lang bekleedde hij nq al de functie vin (kunst- en feuilleton-redaetenr, tour zijn voorganger zijn verlof gebruikt had (im gigenaa/r 'van een kleine krant non den i boven-Rijn te worden. Sdhóner, die deze functie .>erst ad-interim had waargenomen wien dit meer geregelde leven wel beviel, Md bij de directie (naar deze goed-gehono- ■«erde betrekking gesolliciteerd en hij had baar gekregen. e ®j leunde behagelijk achterover In zijn steel en rookte een sigaar want zijn eigen- We dagtaak was afgeloopen. Een paarmaal ^Mide hij zijn hoofd om, om den groet te ■’antwoorden, die zijn collega’s, die naar ‘uis gingen, door de open deur van zijn ka- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) by slag op den grijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels f2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliéde Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. DU1TSCHLAND. De arrestatie in Dusseldorf. De moordenaar bedreef nog meer misdrijven dan men dacht. Vele drama’s. Waarom heeft Kürten gehandeld, zóó als ito-ao politie gesteld en toen den moordenaar voor gelegd. Deze heeft daarop geantwoord, dat hy zich op de menschheid heeft willen wreken. Met groote bedaardheid' legt hij zijn ver klaringen af. Hij heeft erkend, de schrijver te zyn van de z.g. „hoorbrieven”. De her komst van het gebruikte papier heeft men nog niet kunnen vaststellen, ook heeft nog geen schriftonderzoek paats gehad. Rustig rookte hij de' sigaar, welke de politie hem aanbood; met synisch fatalisme verklaarde hy zoo spoedig mogelijk een einde aan de geschiedenis te willen zien komen, daar zijn uur toch geslagen is. Kürten ziet er vry jeugdig en tame- lyk verzorgd uit. Hy is middelmatig groot, heeft een slink figuur, een frisch gezicht; zyn haar is keurig gekamd. De ongeveer 40-jarige vrouw van Kürten is Vrijdag door de politie in hechtenis geno men, Jater echter weer vrijgelaten. Tenein de haar te onttrekken aan dep invloed van het publiek, heeft men haar buiten de stad gebracht. Vernomen wordt, dat zij een fat? soenlyke vrouw is, die door hard werken wat tracht te verdienen. Het schijnt, dat zij geleidelyk eenig vermoeden heeft gekregen van de levenswijze van haar man, omdat hij iner riepenverder had hij druk werk, om den meesterknecht, de ziel der technische afdeeling, copy voor de volgende ochtend editie te verschaffen on om drukproeven van de drukkersjongens Sn ontvangst te ne men Hij poeierde de menschen, waar hij an dere meestal een grapje mee maakt, vanmid dag zoo gauw mogelijk af en verdiepte zich weer in zijn lectuur. Er werd geklopt Binnen 1 riep Schoner en hij keek vol spanning naar de kfeur. Ah, juffrouw von Wald, komt u, alstu blieft binnen. Wilt u hier gaan zitten? En hij maakte een stoel vrij idoor een stapel kranten met een nonchalant gebaar op den grond te gooien1. En hoe gaat het met u? Gertrud von Wald dankte hem voor zija moeite en nam plaats. Hoe het met mij gaat’ vroeg ze en ze kreeg een kleur. Ik geloof dat dat ten nauwste samenlvingt met uw oordeel over mijn roman 'Hm, meende Schóne.- an hij ging op een stoel tegenover haar zitten, daar proef ik zoo iets als een verwijt in. Maar werkelijk, het is niet mijn schuld, dat u vx» dikwijls voor uw roman hebt moeten hier komen. Toen ik deze functie kreeg, 'Vond ik zulk een stapel "werk, dat ik niets anders Jton Hoen dan alles volgens datum behandelen. Wait mij overigens het genoegen verschafte, af en toe een kwartiertje met, iu te mogen babbe len, voegdfe hij ter met een lichte buiging aan toe. U ziet, allee heeft zijn goeden kant b En als ik daar, nu eena een andere op- rige beschrijving. Hij had met het dienst meisje een liefdesverhouding aangeknoopt en verschillende malen ontspanningslokalen met haar bezocht. Op den dag van. den moord was hij langer dan gewoonlijk met het meisje in de uitspanning Hindermuhlen geheven. Den moord pleegde hy 's avonds midden in het dichtst van het bosch. ’s Nachts groef hy een kuil sleepte het lyk uit het bosch en begroef het in den kuil dien hy weer dicht wierp. Hij had besloten het lijk van Maria Hahn te begraven omdat hy vreesde dat indien de moord onmiddellyk bekend werd, de gasten van Stindermuhlen hem zouden herkennen ala den man met wien Maria Hahn het laatst in gezelschap was gezien. Noodweer. Groote schade door hagel en bliksem. In verscflül'lendo deelen van Duitsohiand hebben Zaterdag en Zondag hevige onweders gewoed. Vooral boven Mecklenburg heefteen waar noodweer geheerscht. Talrijke gebou wen zijn door den bliksem getroffen en afge brand, Op liet riddergoed Faulenrost bij Malchin weid een koestal door den bliksem getroffen. Binnen enkele minuten stond het prooi der vlammen. In het dorp Wilsen zijn 3 schuren en 2 veestallen afgebrand, terwijl voorts nog schuren in de buurt van Lübe, Wittenburg en Neukloster door den bliksem werden getroffen en afbranddeti. Ook het gebied van de Olüemsee, dat reeds eenige jaren achter elkaar door noodweer werd ge- teistteid, is weer lievig getroffen, Dopr ont- zettende hagelbiften, die zoo erg waren dat op sommige plaatsen de hagel 12 tot 15 c.M. hoog lag, is 90 pct. Van den oogst verwoest. Vooral de gemeenten Priem. Bernau, Hart, Traunwaldhen en Tittmoning hebben zwaar geleden. De toestand van de bevolking, die wegens de Schade van vorige jaren reeds in nood verkeerde, is nog erger geworden. Felle brand te Berlijn. Twee gebouwen van twee verdiepin gen een prooi der vlammen. Een groote brand, zooals Berlijn de laat ste jaren niet heeft beleefd, heeft gisteren gewoed op de terreinen van de vroegere spoorwegwerkplaatsen te Fronnenburg. Alle door de vlammen aangetaste gebou- waarvan de meeste uit enkele gebou- zonder verdiepingen bestonden, terwijl 2 gebouwen van 2 verdiepingen waren, zyn geheel uitgebrand. Meer dan 100 brand weerlieden waren onder leiding brandmeesters urenlang in Is die laatste tirade ook redactie-stijl? Zeker maar ik héb er nog meer uit geleerd, dat het karakter van /iemand, die zulk een boek heeft geschreven, veel te goed js, om zich dvor ontlek van de groote massa te laten besmeuren of be'achelijk te maken. En dat zou gebeuren als 5k niet uw vriend was en dit zou voorkomen. Want de roman is, wat zijn tendonz en zijn uitgangspunt betreft, onjuist. IJ hebt geschréven wat uw goed hart u iiigaf, in plaats van rekening tte houden met de miserabele menscxiheid. Ziet u. voor dcae soort sociale schrijverij is eei) zekere moed noouig, brutaliteit zeife. En ik ben blij, dat ik zeggen kan, dat u dien moed niet bezit, absoluut niet bezit, daarvoor bent u te veel, wat ik in uw sexe het moeste waardeer en hoogacht een liefde volle vrouw. Hij stond op e de redacteur, die Gertrud von Wald zat zwijgend stoel. Ze had zooveel van haar w< wacht en ock zoo gerekend op financieel succes, dat zij, nu ze haar verwachtingen vernietigd zag, bijna in tranen uitberstte, llanr gemoedstoestand ontging Sehöner niet en hij ging naast haar staan U gelooft toch, dat ik het goed met u meen - Ja, antwoordde zij bijna onhoorbaar. Ik zou uw roman wel uit louter vriend schap kunnen publiceren, ging hij verder maar wat zoudt u dan aan nw honorarium hebben’ U zou blij zijn als u doorbet terug te betalen uw naam Ikon beschermen tegen het gepraat van de menschen Ik ben uw vriend ik hoop, dat u dat gelooft en daar- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent mot 7 j j per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waadde bezorging per Towr gSedt Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad f3.80 geschiedt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 31 GOUDA egevens, die iederan itediensten, openbare t elastingen, de politie- •n, Staatsloterij, post ;er, Invaliditeitsrente, OOSTENRIJK. Vrouwencongres te Weenen. Onder de auspiciën van den Intern. Vrou wenbond, die in 1888 te Washington werd opgericht en thans de grootste vrouwen- x organisatie ter wereld is 43 landen met 40.000.000 vrouwen behooren er toe is gisteren te Weenen een internationaal vrou-" wencongres begonnen, dat tot 7 - nationalen geest. ENGELAND. Bouwkundig congres te Londen. Reuter meldt <131 gisteren te Londen het 5e internationaal congres voor bouw- industrie en openbare werken is geopend. Veertig landen zijn vertegenwoordigd. De zitting werd geopend door Dalton, den Britschen parlementairen onder secretaris van buitenlandsche zaken. RUSLAND. Weer een ontvoering. Den laatsten tijd hebben weer verschil lende ontvoeringen plaats gevonden, die aan het geval Koetepow doen denken. Het laatste geval van ontvoering gebeurde te Praag. De ontvoerde, een zekere Mi- chaljtsjoek, was jaren lang agent van de G.P.OE. en kreeg de ojpdracht lid te wor den van de Oekrajiensche vereenigingen en de G.P.OE. op de hoogte te houden van het geen in die vereenigingen omging. Uit ge wetenswroeging om deze verradersrol of om andere redenen besloot Michaljstjoek met de boisjewiki te breken. Hy vestigde zich te Praag en publiceerde een ry arti kelen over de werkzaamheden van de G.P.OE. in de Oekrajine. Deze publicaties wekten bij de boisjewiki uit den aard der zaak veel woede. Het schijnt, dat de G.P. t.m ben ik ve'rphcht u‘ een welgemeenden raad to geven. U hebt oen rijk hart, ten rijke famtasie en een onmiikenbair talent. AJs u roeping voelt /mi te schrijven, neem dan uw materiaal uit uw eigen omgeving, al schijnt die ook met zoo belangrijk nis dat verschrikkelijke sociale vraagstuk Een vrouw' is nooit mooier en liever dan wan neer ze zich volkomen als vrmw geeft. Hij gaf haar de haaul. Dus, waarde juffrouw von Wald, u brengt me spoedig een? wat anders, cm me te toonen, dat u het vertrouwen in uw vriend Sdiöner niet verloren hebt. Wilt u’ Ze was nog bleek en haar oogharen waren verraderlijk vochtig Ze stond op en stak hem mot eon weemoedig lachje de hand toe. U moet me wel erg kinderachtig vin- den, zei ze zacht Omdat ik me voor uw cogen bijna niet kon brfieerschen U zult uw zelfbeheersching wel w«-er gauw teiug krijgen, kalmeerde Schoner vriendelijk. Gaat u nog niet direct na^r huie, maakt u eerst nog een kleine wande ling... Vindt u goed als. bewijs Wat u g“c-n wrok tegen ime koestert, dat ok met u mee- wanoel? Misschien worden we onderweg ge ïnspireerd dtor een motief, dat u beter ,,ligt” dan socialisme en communisme. De uitwerking van een ander motief (kor uw kundige handen zae ik binnenkort als een waardevolle bijdrage voor ons» blad, gaarne tegemoet. Nu wat deukt u t/ïwan? Wilt u mij vandaag als metgezel accepteren? Gertrud von Wald was getroffan d<or de innemende manier waarop hij haar de bitte re pil verguldde. De onrust in Britsch-lndië. Nieuwe strubbelingen. Sti-aatgeveehten te Rangoon. Staat van beleg te Bombay. In Britsch-lndië is het gisteren in ver scheidene steden wederom tot ernstige bot singen gekomen, waarbij volgens de tot dus verre ontvangen berichten 16 personen ge dood en ongeveer 300 gewond werden. Te Rangoon hadden urenlange straatge vechten plaats tusschen havenarbeiders en stakingsbrekers, die uit andere streken gerequireerd waren. Bereden politie, die de menigte trachtte uiteen te dryven, werd met steenen bekogeld, waardoor er ver scheidene gewond werden. Het verkeer moest worden gestremd. Alle winkels wer den gesloten. Vele omnibussen werden door de menigte beschadigd en huizen met stee nen bekogeld. Volgens opgave zyn er te Rangoon 8 dooden en 90 gewonden. Militai re versterking ia reeds ontboden, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid van het afkondigen van den staat van be leg Men schrijft de staking, welke ont staan is uit looneischen thans in de tweede plaats ook toe aan politieke oorzaken. By een botsing te Gujergarhi is ’n politie beambte gedood. Te Badala hebben 83 vrij willigers heden opnieuw een aanval op het zoutdepot ondernomen. Een ,53-tal hunner werd gearresteerd. In de nabyheid van Ahmedabad is een menigte vrijwilligers op hun terugkeer van een aanval op het zout depot aldaar door bereden politie aange houden ,die teruggave van het buitgemaak te zout eischte. Tijdens het, daarop ontstane gevecht werden 100 personen gewond, waar van 4 amatig m. j «d wc WCSlBDU zoo ernstig, dat erover gedacht wordt den staat van beleg af t^ kondigen. Nog wordt gemeld de arrestatie altijd’ ’s nachts buitenshuis was. Zy heeft ook opgemerkt, dat hy van Papendeel met bemodderde schoenen, en vuile kleeren was teruggekeerd. Eerst had hy op haar vragen geantwoord met allerei uitvluchten, maar laetr, toen het net van de politie hem steeds meer omstrikte, had hy haar bekend de gezochte moordenaar te zyn. Bij haar arrestatie deed zij de politie mededeeling van de bekentenis van haar man en ver telde zy ook van de afspraak by de kerk. De geheele bevolking van de stad is op gelucht door de arrestatie van den moorde naar; sinds maanden en maanden had de geheimzinnige en onvatbare misdadiger een ieder in spanning en onrust gehouden. Naar aanleiding van het feit, dat Kürten zyn laatste slachtoffer niet gedood heeft, hetgeen tenslotte de oortaak van zyn ont dekking werd, heeft dé politie-ambtenaar Momberg, die belast was met de leiding van het spearwezen, tegenover een jou ua- list et\.p i v'ezen, dat Iedere misdad u tensio n iu'*;. altyd een fout maakt. Op Êct begaan v ui ueze domheid heeft de po gewac u. Ktrten heeft jaiü< jynlijk met gedacht, dat i vt meisje Jtraat en huisnu mer van zyn woning zou hebben opgemerkt. Voor hy zyn misdaad béging, had hij het meisje gevraagd of zij wist waór hij woon de, waarop zij geantwoord had: „Hoe zou ik dat weten, nu je me in deze groote stad zoo her- en derwaarts gtevoerd hebt?” Had het meisje niet «ulk een antwoord gegeven, dan lag zij waarschijnlijk als tien de slachtoffer van Kürten hier of daar be graven in het Grafenberger Wald. Kürtei\_ bekenA-4ncr «„.«.lAn Hy verklaarde toen hy 16 jaar was in het Grafenbergerwald een meisje te hebben ge worgd, voorts 1^ jaar geleden bij een in braak in een café in de omgeving van Essen een knaapje den hals te hebben afgesneden. Indertijd was een oom uit Amerika onder verdenking van moord gearresteerd. w Uit het verhoor bleek verder dat Kürten den moord op de 8-jarige Roza Othlen in 1929 niet in zijn woning heeft begaan doch 's avonds op de plaats waar het lijkje later werd gevonden. Den volgenden morgen om 6 uur begoot hij het lijkje met petroleum en trachte het te verbranden. Hy ontkende echter onzede- lyke handelingen te hebben gepleegd. Omtrent den tweevoudigen moord op 25 Augustus 1929 toen men de met mes steken overdekte lijkjes van de 5-jarige Gertrud Hamachen en de 13 jarige Louise Lenzen vond, vertelde hy de beide meisje op het kermisterrein te hebben aangesproken. Hij was met hen dwars het veld over ge wandeld en stuurde het oudste meisje weg om sigaretten te halen. Hy had het jongste kind de keel dichtgeknepen en haar den doodelijken steek toegebracht. Toen de 13- jarige Louise terugkwam had hy haar op dezelfde wijze gedood. Ook van de moord op Maria Hahn gaf Kürten een nauwkeu- vaitt-ing over had- sdhertste de jonge dame. Zoo.’ vroeg Sohöner quasi boos. Wilt u daarmee zeggen, dat, als ik Ihet prettig vind dat u hier komt, u er niets om geeft? Dram- muls, dat lis nog een manier om iemand te kennen te geven, dat je niets van hem heb ben moet! Neeft. neen, verdedigde Fraulein von Wald zidh, zoo trngiscti moet u het niet opnemen. Ik bedoel alleen maar, dat ik, nu ik graaf Sdhöner «al zoo dikwijls als mensch heb leuren kennen, er inter verlang, ook eens in zijn kwaliteit van redacteur een onder houd met hem to hebben Ah, ha, zei Schoner glimladiend en hij ram met teen bewonderenden blik het fijne, flinke meisje ó.og eens op. Een volmaakte ischoonheid was ze niet in elk opzicht, maar haar gezicht drukte 'Zooveel zielsbesdhaving, geestkracht en reinheid van hart uit. dat dit ruimschoots opwoog tegen een enkel onre gelmatig trekje. Onder zijn blik sloeg ze haar oogen neer. A's u zoo goed wilt zijn niet meer zoo somber te kijken, zult u nu ook den redac teur loeren kennen, vervolgde hij. I Aan d’at gevaar zal ik me dan maar blootstellen Welnu, mejuffrouw Meneer de redacteur? U was zoo vriondelijK onze courant het eerste 'romanmanuscript van uw hand ter lezing ie zenden. Het vertrouwen, dat. u in ons oordeel stélt, vereert ons. Uit uw werk heb ik de overtuiging gekregen, dat xle schrijfster een knap stel hersens heeft, maar meer nog een medelijdend hart voor alles wat arm en getooid is.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1