ood s middel, dat U in I lijke en geestelijke I Blad fabriek Kobessen I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17388 88*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen den met e I igbaak FEUILLETON. 78, Rotterdam ïge) 8 ig erkrijgbaar i Woensdag 28 Mei 1930 In de „Witte Zwaan". ij BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BINNENLAND. ‘I nemen- BevewHCTt- zou FfWF-p^-trem ontspoord. de delikaatste ge- -I diep en verkwik- I J fl. 21,—. in Daily Sketch ETEN MOET. iangstelln J/1931 Woonplaats: Morgen HEMELVAARTSDAG zal de Goudsche Courant niet verschijnen. ral afscheid Tot weerziens I Toen Gertrud von Wald den volgenden mprgcn met. hiar moeder aan .io koffietafel zat, vertelde zij» dat liaar roanm door de redactie'was geweigerd. De ouda dame nam de hand van haar dochter en streelde die. Geef den moed maar niet op, kind, in geen geval. Het oordeel wtfi Tlten. nidacteur is toch geen maatstaf v/for andere klanten. gegevL.. •entedicr. belastinj «OUDSLIIE (OIKAM wa« verbaasd iets zetten ,rWM)e Buiten h«i het Oo redevoeringen van Mussolini. Tegen Frankrijk gericht. Uit het Duitech van RUDOLF HERZOG. Nadruk Verboden. jvens, die iederan diensten, openbare igen, de pohtie- gen, Staatsloterij, post ster, Invaliditeitsrente, deze advertentie, aarom goedkoop. Het bezoek van de Groothertogin en den Prins van Luxemburg. Bijzonderheden. Omtrent Iret aanstaande bezoek van de Groothertogen en den Prins van Luxemburg aan de Koningin op Pet Loo wendt gemeld, dat Prinses Juliana de Groothertogin zal verwelkomen te Ainbrandat te Maastricht de personen, die H, M. heeft toegevoegd aan 'haar gasten, zich ter beschikking zullen stellen van de Groothertogin en den Prins dat van dat station af, de gasten per Ko ninklijken trein zullen reizen naar Apel doorn dat de eommJseariseen del Koningin van Limburg en Gelderland, de burgmees ters en de bevelhebbers in de 11 Ie en 11e militaire afdeolingen, respectievelijk te deai Prins aan d^ stations zullen begroeten. Verder,, dat de aankomst aan het station Apeldoorn is vastgeeteldi op 2 Juni om 17 u. 13 min., alwaar Hare Majesteit en Prins Hendrik de vorstelijke gasten zullen opwach ten en ontvangen. Op het perron zal worden opgesteld een eere-conipagnie met regimente- vaandel en regimentscommandant van het 8ste regiment Infanterie en het muziekkcips van liet 1ste regiment infanterie Er wordt mtor het Palas gered"» in rijtui gen a la Deaumont bespannen. Het eerste Koninklijke rijtuig zal women geëscorteerd door den adjudant en der or- donnansoffiener van dienst van de Konirgin. Des namiddags zal een galadiner worden gehouden in de groote eetzaal Fen eitra- trein zal de verdere gasten, onder wie de hoofden van missiën en enkele Nedeitand- «dlKe regeeringsaiitoriteiten naar het Paleis Het Loo en, na het diner, weden om naar de residentie brengen. Het daner zal werden opgeluisterd door de muziek van de Konink lijke Militaire Kapel. Op 3 Juni zullen cleLuxemburgsche gasten vergezeld door de Koningin, den Prins en de Prinses per 'automobiel naar Soestcijk gaan om een bezoek te brengen aan de Ko- ningin-Moeder. Aldaar zal het noenmaal ge bruikt worden. Des avonds zal 'e Apekk om een vuurwerk tet eere van hot tezoek wor den afgestoken ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend vaa 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Jtedactie Telef. 83. Postrekening 48400.» de Quotidien, meent echter, dat men het recht heeft te vragen of een taal, gelijk Mussolini heeft gesproken, nog overeen is te brengen met de verplichtingen, die Italië op zich heeft genomen, toen het tot den Volkenbond toetrad. Het is, aldus het blad, misschien tyd op artikel 11 van het Volken- bondspact te wijzen, volgens hetwelk elk lid Er zijn menschen, die alleen lezen om niet te denken. zen, dat de trouwbelofte van aartshertog Albrecht slechts de belemmering over een eventueele restauratie .uit den weg heeft geruimd, welke in het huis Habsburg zelf daartegen bestond, dat echter het opwerpen der koningskwestie htans (Otto wordt in November 18 jaar, d.i. volgens de Habs- burgsche huiswetten meerderjarig) aller minst aan de orde is. Het heet, dat de legitimistisch gezinde afgevaardigden van de regeeringspartjj be sloten hebben van den premier een verkla ring te vragen over den stand van de ko ningskwestie. I RUSLAND. Trotsky en Stalin. Het „politbureau besloot de verbanning van Trotsky naar het buitenland met een jaar te verlengen. Te Moskou wordt be weerd, dat Kamenew en Radek (de laatste heeft berouw betoond en is opnieuw lid van het Politiebureau geworden) al het mogely- ke deden om Stalin te bewegen, Trotsky ver lof te geven naar Rusland terug te keeren waar hij in een sanatorium in de Krim op genomen zo uworden. Stalin wees echter al deze voorstellen van de hand. Op de zitting van het Politiebureau werd een photo getoond, waarop Trotsky voor gesteld wordt, terwijl hy bezig is te vis- schen. Stalin zei, dat Trotsky dus zoo ziek niet is, als hy zich met hengelen bezig kan houden. ADVERTENTIEPRIJS*. Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en.de bezorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGE^: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar .plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. het recht heeft „op vriendschappelijke wy'ze de aandacht der Vergadering of van den Raad te vestigen op elke omstandigheid, die de internationale betrekkingen zou kunnen schaden en bygevolg den vrede of de goede verstandhouding tusschen de naties, waar van de vrede afhangt, bedreigen.” M.a.w.: er wordt reeds gezinspeeld op de mogelijkheid van Volkenbondstusschen- komst, hetgeen demonstreert, dat men in Frankryk de redevoeringen van Mussolini als oorlogszuchtig beschouwt. Natuurlijk schuilt in Mussolini’s uitvallen ook een ferm kwantum grootspraak, maar als een beminnelijke scherts kunnen de redevoerin gen evenmin worden beschouwd; daar zyn ze te grimmig voor en bevatten ze te duidelijk de aankondiging eener Ita- liaansche wraakneming. Een oorlog tus schen de beide Latijnsche naties moge als gevolg van Mussolini’s redevoeringen niet terstond dreigen, niettemin wordt de mo gelijkheid van een gewapende botsing voortdurend gepropageerd, waardoor geleidelykweg een gevaarlijke stemming ontsta^rt. In elk geval is nu voorloopig weer de'kans verkeken, dat de Italiaansch- Fransche besprekingen binnen afzienbaren tyd worden hervat. Frankrijk zal er niet bizonder veel voor voelen te dezer zake het sche tegemoetkomendheid op dit oogenblik den indruk kunnen wejeken, dat Mussolini’s sabelgekletter Frankrijk zou hebben ge ïntimideerd. Laatstgenoemd land wil, wat dit betreft, zelfs den geringsten schyn ver mijden. Trouwens: Mussolini zou Frankrijk hartgrondig verachten, wanneer het op dit oogenblik bangelijk om Italië’s genegen heid bedelde. Op de vlootconferentie te Londen heeft Italië niet zyn zin kunnen krijgen; met een weergalooze hardnekkigheid heeft de fas cistische afvaardiging erop gestaan, dat het beginsel der Fransch-Italiaansche pariteit op vlootgebied werd aanvaard. Parijs bleef echter onvermurwbaar en wilde geen duim breed toegeven. Het hoeft geen betoog, dat het tekort aan toeschietelijkheid der Franschen te recht of ten onrechte, dit laten wy thans buiten beschouwing jn Italië kwaad bloed heeft gezet en het is Italië’s dictator, Mussolini, geweest, die den laatsten tyd zich tot tolk maakte van het meerendeel der j Italianen, toen hy in een reeks opzienba- rende redevoeringen te Livorno, Florence en Milaan op wat luidruchtgie en bluffe rige, maar dikwijls geestige en ook niet zel den rake wijze de tegenstanders van Italië op hun nummer zette. Het kan niet geloochend worden, dat ver schillende passages uit Mussolini’s toespra ken hetzy direct, hetzij onrechtstreeks te gen Frankrijk waren gericht. De Franschen hebben zich toon en inhoud van de rede voeringen, die de Italiaansche premier heeft gehpuden, nog al aangetrokken. Een deel der Fransche pers bepaalt er zich voor loopig toe lange uittreksels te publiceeren delen de zaak nog al ironisch, maar ook zyn er kranten, die ernstig ingaan op Mus solini’s aanvallen, temeer daar by sommi ge redevoeringen van Mussolini anti-Fran- sche uitroepen der enorme menigte werden gehoord en dan ook gewagen van ernstige uitdagingen. Inmiddels wordt van sommige Fransche zijden de raad gegeven Mussolini niet met gelyke munt te betalen en diens dreigementen niet te beantwoorden in den- zelfden toon, zulks ter wille van een niet- noodige prestigepolitiek. Want, wanneer men van Franschen kant inderdaad hard van stal liep en zich door dezelfde onstui migheid, die Mussolini kenmerkt, zou laten meeslepen, dan zou daarin het ge vaar kunnen schuilen, dat de openbare meening hoe langer hoe meer in opwin ding geraakte en dan zou men plotseling in de ergste avonturen kunnen worden be trokken. Een links zich oriënteerend blad, Markt 31, Telef. 82. VER. STATEN. Amy Johnson. Amy Johnson is, volgens een telegram uit Sydney, met haar vliegtuig te Cloncurry, Haar volgende doel is Long Reach. Een onderscheiding voor de vliegster. Het is zeker dat Amy Johnson by haar terugkeer in Engeland een hooge onder scheiding zal krygen, maar welke het zal zyn, is nog niet zeker. Kapitein-luitenant ter zee Kenworthy, de afgevaardigde voor een kiesdistrict van Huil, haar geboortestad, heeft medegedeeld Door een onverwachten .windstoot is de motorgondel te Pernambucö zoo hard tegen den grond geslagen, dat de gondelsteunsels zyn gebroken. Zy waren echter weer spoe dig hersteld. De post, welke aan boord is, weegt meer dan een ton, er is dan ook voor ongeveer 125.000 dollar aan postzegels verkocht. BBITSCH-INDië. Groote spanning. De tqestand critiek. De berichten in de Engelsche ochtend bladen bevestigen dat de onlusten in de ver schillende Indische steden Hun hoogste punt nog lang niet hebben bereikt. Het meest critigk acht men den toestand te Bombay. Volgens de laatste berichtten zyn 4 perso nen gedood en werden 69 met ernstige schot wonden in de ziekenhuizen opgenomen. De stad is in koortsachtige («winding. Men houdt rekening met de ernstigste gebeurte nissen. Te Lucknow ontstonden weneens gevech ten tusschen inwoners en politie waarby 4 personen gedood en velen Igewond werden. Gisteravond werd den sta# van beleg af- gekondigd. In den loop Van tien dag werden 14 gewonde politieagenteiy* in het zieken huis opgenomen. Het aantal slachtoffers Dacca is nog groote r gebleken dan mén oorspronkelijk dacht. Ook daar is de toestand zeer critiek. Te Rangoon is het aantal. dooden tot 60 gestegen en bedraagt het aantal gewonden meer dan 800. D-trein ontsuwd. Tengevoge van een wervelstorm is op 4e van Bengalen ubMMi.W, Twee derde klasse wa gons werden van den spoordyk geslingerd. Een passagier en een machinist werden ge dood, verschillende passagiers en de hoofd machinist zwaar gewond. HONGARIJE. De koningskwestie. Vrede in het huis Habsburg. De Zaterdag te Boedapest plaats gehad hebbende huldiging van „koning” Otto door aartshertog Albrecht heeft in Hongaarsche politieke kringen groot opzien gewekt. Van de leden van het huis Habsburg wat aarts- ertog Albrecht (de candidaat van de voor standers van een vry'e koningskeuze) de eenige, die zulk een belofte van trouw nog niet had afgelegd. Thans zyn alle politieke combinaties, verband met zijn persoon, vervallen. Een der leidende Hongaarsche legitimis ten, graaf Csaky, heeft verklaard, dat hij aanwezig is geweest bij de huldiging. Aarts hertog Albrecht heeft Otto als hoofd van de koninklijke familie erkend en met zyn belofte alle verplichtingen volgens de fami lierechten op zich genomen. Intusschen erkennen ook de vurigste ko- ningsgezinden, dat Otto slechts den troon van Hongarye kan bestijgen onder goedkeu ring van het buitenland. In regeeringskringen wordt er op gewe- gon juist vóór zijn dood oarrière te maken. Daar mijn moeder alleen op haar pensioen was aangewezen, trok ze zicfli hêelemaal terug en leefde eigenlijk alleen voor mij. Ik heb heel veel aan haar te danken. Ze leefde ontzettend zuinig om mij een opvoeding te geven, dlie, als vader geleefd had, niet beter had kunnen zijn en haar eenige geluk was, het mij »wm niete te laten ontbreken. Zoo was het in mijn prilste jeugd en zoo is het nu nog. Mijn kleine proeven van literair werk volgde ze metlgroote belangstelling en zo was altijd erg blij als er iets van mij ge drukt werd. Die vreugde heb ik dus dezen aeer be- dorveai,. zei Sdhöner berouwvol. Het meisje schudde het hoofd'. Toch niet, meneer Schoner. Ze is niet kleinfltelig en heeft een groote mate van memsdhen- kenuiis. Zoo praaftten ze een tijdlang voort. Bij het afscheid nemen vroeg hij of hij haar spoe dig weer eens op een wandeling mocJit ver gezellen. Ik zal er eens over denken antwoordde ze, terwijl ze sneller ademde. Vöor van daag nemen we in elk gevt Hij drukte haar de hand, dan. dat hij graag zou zien dat zy tot Dame van het Britsche Ryk werd benoemd. In sommige kringen is men echter van meening dat er een nieuw eerbewijs voor vrouwen moet worden ingesteld ten einde zulke buitengewone praestaties als die van Amy Johnson te beloonen. Een voorstel van de Daily Sketch en Sunday Graphic om haar een nieuw toestel te schenken, vindt allerwege, vooral onder vrouwen, geestdriftige instemming. Van ieder wordt ten minste 1 shilling gevraagd. De Daily Sketch en Sunday Graphic openden de lyst met 2000 shillings. De Vrouwen Automobiel- en Sportbond heeft dadelijk voor 1000 shillings geteekend. De Daily Mail en Amy Johnson. De Daily Mail meldt dat Amy Johnson zoo spoedig mogelijk uit Australië over zee naar Engeland terug zal keeren. Het blad zal haar toestel, een Gispy Moth, van haar - - In dlit geval wel, moeder. Ik heb name lijk iaugezien dat hij gelijk heeft. En dat zeg je op aoo’n tachtigen toon? - Och ja, moeder, van ons zomerreteje zal nu wel i»iet komen. Maar misschien heh i,k suoces met mijn nieuw werk en in den herfst is een reisje eigenlijk veel prettiger. Ziet u, n oedertje, het hindert me dezen keer in 't geheel wiel, dat ik geen succes met mijn roman hdb. Anders wm Ik toch P**r slot van rekening In allerlei onverkwikkelij ke onderwerpen vervallen. Vroeger sprak je toch heel anders, kind. - Och moedertje, ieder jong meisje heeft mx» haar tijd, dat dweept met vraagatuk- ken, die voor haar te hoog liggen. Dat zijn kinderziekten- Een vrouw, die de toegewijde kameraad van den man is, “en liefhebben de moeder, een aardige gastvrouw, is aan trekkelijker ds-n een geëmancipeerde, die door liaar brillegkizen de wereld verstard zit aan te ijken. U kijkt me verwonderd aan’ voegde ze er blozend aan toe. - Hoor eens„ zei mevrobw Wald met vrno- 1 ijken ernst en ze trok het blonde hoofdje van het meisje naar ach toe. Je praat alsof,. Ben je misschien... verliefd? Moeder! riep Gertrud en ze rukte zich snel loe. Een gloeiende (blos was op haar gezicht gekomen. Ze wilde wat zeggen, maar op hetzelfde oogenblik werd gebeld Het was de postbode en Gertrud ging naar voren. Correspondentie, kind? vroeg haar n»oe- der, toen ze weer binnenkwam. Een brief voor mij, moeder. Gertrud opende langzaam de enveloppe Haar oogen zochten naar de onderteekening koopen, om een tocht door het heele land voor haar op touw te zetten, zoodat ieder een haar kan zien en hooren 'en haar toe stel bezichtigen en haar verder als vast medewerkster voor actueel e aangelegenhe den op het gebied van het vliegwezen aan stellen. Een nieuw hemellichaam ontdekt. Bij de planeet Neptunus. Het astrologisch laboratorium te Flagstaff ui Arizona, het Loweldaborfttorium hewii een nieuw hemellidhaam ontdekt dat zich om de planeet Neptunus beweegt. De planeet heeft reeds een naam ge- kregeu en heet Gansefuss Pluto en wordt afgekort aangeduid niet de letters P. L. te vens de initialen van den stichter van het Percifal Lowei-iaboratorium. Joseph Schoner, las ze. Van wien? vroeg haar moeder uit^or- schend. Het komt van de kraait, moeder, ant woordde Gertrud. Het‘is een sdhriftelijke bevestiging vnn het onderhoud dat ik giste ren op de reda&üe gehad. Die maken wel haast om je humeur te bederven, merkte mevrouw von Wald op. Eiger jte maar niet, kind. Hierop ging ze naar de keuken om voor het middageten te zorgen. Gertrud verstond de kunst van het liegen alecjMr In dit geval was het gelukkig dat mevrouw von Wald’s oogen niet heel scherp meer zagende plotselinge verandering van kleur op de wangen van liaar dochter had haar anders niet kunnen ontgaan. Daarbij was het Gertrud emnogelijk zich er reken schap, van te geven waarom ze haar motedex niet de waarheid had vertéldde eerste keer dat ze zoo iete deed! Want dat de brief, al droeg hij ook de ondertekening van Scho ner, weinig „redactioneel” was, had ze da delijk begrepen. Ze danste van opwinding. Wat stond er op het papier Och hemel verzen? Ze ging hij 't ven ster staan en las het gedteht, dat Schoner dadelijk, nadat hij van zijn nieuwe vriendin afscheid had genomen, uit de pen teas ge vloeid, als herinnering aan hun wandeling en hun opgewekt gesprek. Eerst had Gertrud een gevoel van span ning, maar toen ze het gedicht verder las, was ze geamuseerd. Maar toen ze aan het slot kwam, werd ze vuurrood en met beve» de lippen en groote oogen staarde ze op het Papier. (Wordt vervolgd). BUITENLANDSCH NIEUWS. ZUID-AMERIKA. De Zeppelin komt a.s. Zondag in Lakehurst. Lichte beschadiging der gondels. Heden naar Havanna. Dr. lEckener is voornemens «net de Graf Zeppelin Woensdagmorgen te ongeveer half een (Amsterdamsche tijd) uit Pemam- biro te vertrekken naar Havanna. De passagiers hebben opdracht gekregen hedenmorgen vóór 6 uur aan boord te zijn. Dr. Eckener werd ontvangen door de Duitsche club die gisteravond een afscheids receptie gaf. De Graf Zeppelin wordt Zondag te Lake hurst (New Yersey) verwacht. Men zal de beweegbare ankermast gebruiken, welke den laatsten tyd is geprobeerd. Hierdoor heeft men veel minder manschappen noodig om het luchtschip in de loods te brengen. ntr? protesteerde het meisje. Dan stel ik voor een wandeling te ma ken langs den Rijn. Maar waarom zouden twee bevriende noensehen niet rustig een emdjo mogen spelevaren als men hun het vendelen niet verbiedt" We kunnen omslaan en in 't water val len, merkte ze lakoniek op. Dalt ^on heerlijk zijn, antwoordde hij onverschrokken. - Ik zou naar je duiken, u naar boven brengen en u zoo aan der< rivier god ontrukkken Aan den oever zou ik u neerleggen, uw naam roepen totdat u weer bijkwam en uw oogen zoudt u opslaan met een blik, waarmee gewoonlijk redders van menschenlevens aangezien wonden,, die uit dankbaarheid bovendien sems ‘log wel eens méér dan een blik krijgen Lieve hemel, zuchtte het meisje, had ik u toch maar op uw redactie gelaten Tik zwijg, antwoordde Schoner maar alleen, omdat het mij een dubbél genoegen is uw vriéndelijke stem te hooren. Maar ik zal niet vriéndelijk meer tegen u spreken. O, daar dwing ik u wel toe. Dat zil u niet takken. Hoe gaat het met uw moeder? -- Ah, ziet u wel Gertrud von Wald aarzelde even. Toen eohter keek ze haar metgezel met een war men blik aan en zei. Het is aardig van u, om aan mijn moeder te denken. 'Ze is zoo lief. Vertelt u mij nog eens wat meer van baar. Hij was nu ernstig. En Gertrud vertelde- - Mijn vader was „Regierunsrat’ ’en be- 24 Ik ben bang, zei ze dat ik op Uw Kostbaren tijd beelag leg Dat vat ik op als een toestemming, arende Schoner, c-n hij greep naar zijn hoed'. Glimlachend schudde ze het hoofd Er Ml niet veei anders opzitten antwoordde ze. Inderdaad. Afgezien vac mijn eigen be- teigstelling voor u, hoe zou ik mijn vriend Barenfeld onder da oog?n durven komen, “k op het hart heeft gedrukt voor uw "oil 1e zorgen, alsof hij uw bloedeigen weer was? Gaat u maar mee, verklaarde ze lachend w argumenten zullen mij anders nog ver pletteren Hij zag haar vol bewondering aan. Hij over haar elasticiteit om zich onaangeiwuus heen te kunnen 00 hij werd meegesleept door haar aantrekkelijkheid. i was de milde, zoete zomerlucht om *en. Rii» Wö een eindje gaan rceien op den «'jn, stelde Schöner voor aar waar denkt u aan, meneer Schö- f aan d. Uitpt*"*

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2