"••■■o* „Morino Hoeden" HEROPENING KSTo d' "".J""" va" 6e- .td-vlr'Zi.f0','""1 "J DeokCT»- CAREL KROPMAN. fabrieks timmerlieden thans Wijdstraat 7 Op 4 Juni zullen de flroothe 'ogi» er. de Prins van Luxemburg, na het noenmaal, Hel Loo verlaten en vnn het nation Apel doorn, via Arnhem en Maastricht naar hun land terugreizen per extra Vninkli ken trein. Bij den rit van Hot. Loo naai het/station Apeldoorn en het vertrek vandaar, zal over eenkomstig hetzelfde ceremonie»-' als bij de aankomst op 2 Juni worden genndeld Op liet perron van het station Apeldiorn z i 'en aarwqzig zijn eert eere compagn1" met regi men t&vaar. del en reginiertscomimndant van liet 19de ïegwnent infanterie, be.ievens het muziekkorps van het 1ste regwrent infan terie. De verdeelinR van den zendtijd. Een telegram aan de Koningin. In oen te Gorindhem gehouden protestver- gadering van A.V R.O.-lui&terviiiken is be sloten, het volgende telegram ian de Ko ningin te zenden De A.V.R.O.-luistervinken van Gorinehem en ome treken, in vergadering bijeen op 26 Mei, gehoord de besprekingen naar aanlei ding van het zendtijd-besluit, ten «eerste ge troffen door het feit, dat uw minister van waterstaat door zijn beschikking inzake de zendtijdverdeeJing net recht van een be- langlijf deel der Nederlandsche staats! ur- gers en van de door hen zoozeer gewaardeer de instelling de A.V.R.O heeft geschonden, verzoeken Uwe Majesteit 'eefbiedjg om met de Uwer Majesteit ten dienst staande n id- delen die maatregelen te willen traUen, waaruit blijken moge, dat in uw land het recht steeds ten volle uwe bescherming ge niet. Verder heeft de vergadering een inotie aan genomen, waarin gezegd wordt, dat op de A VRO. een aanslag is gepleegd, waardoor de ontwikkeling van ons volk ernstig wcrdt gesdhaad, en de verwachting wordt Uitge sproken, dat zij, die oprecht voelen voor eerlijkheid en recht, niet zullen rusten voor dat het recht in dezen ral hebben gezege vierd. Een oproep aan de vrouwen. Een aantal huisvrouwen te den Helder traahtert samenwerking te verkrijgen met alle Nederlandsche huisvrouwen, die dezelf de diepe verontwaardiging gevoelen als zij over het door de regeering genomen besluit inzake de radiozendtijdverdeeling. Met eerbiediging in haar huiekamer van alle zuivere religieuze uitzendingen eisch'n zij, voor zij door de eigen Nederlandsche regeering in de aether naar het buitenland verdreven worden, een volledigen zendtijd voor de A.V.R.O., die zich steeds boven alle politieke verdeeldheid vtenheven heeft. Bewijzen van sympathie (handteekaning of kaartje) worden gaarne Ingewacht voor 15 Juli aanstaande aan het adresHuis- vrouwencomité voor A.V.R.O.-actie, mwtibox no. 4, den Helder. In de gisteravond in de Kolfbaan te Enk huizen gehouden protestvergadering van A.V.R.O.-luistervinken, uitgeschreven dooi den kring West-Friesland, zetelende te Hoorn, is een motie aangenomen, waarin diepe verontwaardiging wordt uitgesproken over het besluit van den minister van Wa terstaat. Te Bennebroefc is een comité opgericht om op te komen tegen de beslissing van den minister van Waterstaat dnzake de Ver deeling van den zendtijd. Alle A.V.R.O.- vtienden hebben op een lijst geteekend. De zer dagen zal een protestveigadering wor de» gehouden ter beraming van plannen 'om de algemeene actie tegen het ministerieel besluit te steunen. Als protest tegen de verdeelTng van den radiozendtijd is gisteravond te Holten een vergadering belegd, waar besloten werd tot de oprichting van een afdeeling van de A.V.R.O. Tevens werd een motie van pro test aangenomenwelke zal worden toege zonden aan den minister van Waterstaat. Het A.V.R.O.-comité-Amsterdam is voor nemens Zaterdag 31 Mei een propaganda- tocht met wandelaars, fietsers en automo bielen door de stad te maken, waarvoor de vergunning bij de autoriteiten is aange- t aan dezen teerde Staten ring onthoude meen te Leeuw Luisteraars worden opgówek tocht deel te namen. De begrooting van Leeuwarden afgekeurd. Naar Hot Volk vernoemt hebben Gedopu- Friesland hun goedkeu- aan de begrooting der ge- ia T' ,93°' hi«i" opgenomen een verhooging van de arhei- «ersaoonen met ongeveer f 2 per week gen» het raadsbesluit van December 1929 Dr. J. Th. de Visser. Gisteien heeft oudoninieter «r J. Th de kreTv h!d<ta8 hMd,oht- waal°P '"J vijftig jaren geleden promoveerde tot doctor in do theologie aan de ITtrechtwhe universiteit tilt alle kringen van ons volk en uit veto angst el lung ondervonden Aan zijn waning in de Jan Pieterszoon Cofanstreat te s-G^ venhage werden den geheelen dag brieven "cheiT me" afgegeven m®t geluk wen- inSklm" d™ °?tad WM«"' dl td, n "'Wster-president, van mr dr Va? van Stste, van Z'JZ v«n oud mdnister Kan land uh t Utredrt. van dr. Way. f' P™"1™' van de Algemeene bynodo van He Nod Herv. Kerk. van dm "iPversitoit. van ii der beide Kamers van de Stalen- Wdb^ure, Var taJ,^Ce praties Hoofdbesturen uit on» geheele land. len huize van dr. De Visser wer/len taihu^e bloemstukken ZZrT dor traal gedenk werd <lr *D. Vw'Zl aipnen a.d Bijb, van welke etich- a.d De Visser voenzftter i», van veto oud-leerlingen en verder van velen uit den kring zijner politieke geestverwanten en ten slotte van een groot aantal vrienden uit het geheele land TWEEDE KAMER. De A.VJt.O. 'n geestesstrooming. Mr. Boon interpelleert in de Kamer over «ie zendtiidverdeelmg. Het was gisteren voller dan ooit op de tribune. Ook op het Binnenhof stonden heel wat menschen, die Minister Reymer de Ka mer wilden zien binnengaan. Die belang stelling gold natuurlijk de interpellatie over de zendtyd-verdeeling, welke door den af gevaardigde Boon (L.) zou worden gehou den. De A.V.R.O.-vrienden en verdere be langstellenden of belanghebbenden bij den radio-omroep, die voor 1 uur de tribu nes reeds vulden hebben echter het grootste gedeelte van den middag geduld moeten oefenen; want aan de interpellatie giftg de behandeling vooraf van een wetsontwerpje van tamelijk onbeduidenden aard, dat ech ter eenige uren in beslag heeft genomen. In 1925 is n.l. te Genève een protocol tot stand gekomen, waarbij de chemische en bacterio logische oorlog veroordeeld wordt als in stryd met het gevoelen der volkeren en de onderteekenaars zich verbinden deze strijd middelen (giftgassen, cholera en pestbacil len e.d.) tegenover elkander niet te zullen toepassen. De Regeering stelde nu de Sta- ten-Generaal voor dit protocol goed te keu ren, onder voorbehoud echter (welk voor behoud ook'gemaakt is door België, Frank rijk en Sovjet-Rusland), dat Nederland daardoor niet zou gebonden zijn tegenover Staten, die zich niet aan het protocol hiel den. Dit voorbehoud nu vooral maakte de ton gen los. Minister Beelaarts van Blokland, die ge zamenlijk met Minister Deckers de spre kers heeft beantwoord, is aan bezwaren tegemoet gekomen, door den bacteriologi- schen oorlog uit het voorbehoud te schrap pen. De interpellatie Boon. De heer Boon (lib.) begon met te he'- mneren aan het feit, dat in het Radiu- wetje door aanneming van een amendement Joekes, is opgenomen de bepaling, dat de zendtijd naar „billijkheid" (dus niet naar evenredigheid zooals minister Van der Vegte voorgesteld had) zou worden ver deeld. Wat echter met die uitdrukking „naar billijkheid" werd bedoeld, was niet duide lijk. Ook minister van der Vegte was het niet duidelijk en men heeft het hem ook niet duidelijk kunnen maken. By die verdeeling van den zendtijd zou de Radioraad advies uitbrengen. Deze raad zou volgens de woorden van zijn voorzitter, bij de installatie, er naar streven een verdee ling te maken, waarbij de nationale een heid van ons volk tot uitdrukking zou ko men, al zou er misschien wel een kle:ne inbreuk moeten worden gemaakt. Het duurde lang voor de Radioraad zijn advies gereed had'. In zijn eerste advies kwam tot uiting, dat de A.V.R.O. iets aparts was en dat deze aanspraak had op iets meer dan de andere omroepvereenigin gen. Spr. beroept zich op uitlatingen van mr. van den Deure, waaruit volgt, dat in den Radioraad ook de orthodoxe leden, behalve de heer Gerbrandi, gestemd hadden vopr een compromis-voorstel, waarbij met de A.V.R.O. als iets aparts werd rekening ge houden. Waarom heeft de minister dat ad vies niet opgevolgd? Hy is er van afgewe ken ten bate van de K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A. en ten nadeele van de A.V.R.O. Waarom heeft de minister, toen hij tot dat besluit kwam, eerst nog eens niet den Radioraad gehoord en de leiders der om roepvereenigingen niet eens samengeroe pen? De natie wordt eenvoudig in tweeën ge hakt en iedere helft nog eens in tweeën. Er is een verdeeling gemaakt in verband met de christelijke coalitie, die niet meer bestaat en daarna tusschen een humanisti sche ridhting en eeji christelijke helft. Maar... die groepeering is al evenmin ge slaagd, want men kan zich toch niet voor stellen, -dat de linkerzijde, die men dan de humanistische noemt, tegen het gezag is gerichti Het i» een fictie, dat men iederen "burger in een politiek hokje kan indeelen. De ver schillende partyen hebben als leden niet meer dan <10 of 16 percent van het aantal op haar uitgebrachte stemmen. De overige 85 pet. wfllen niet gebonden zijn aan een streng partijverband. Onder dezen vindt men dam ook de aanhangers van de A.V.R.O. die haar vrienden onder alle richtingen telt. In geen enkel ander land staat de omroep onder den invloed der politieke partijen. Vrijwel overal zyn politieke uitzendingen veihoden. Alleen in België vindt men een kleine afwijking van dien algemeenen regel. Men heeft naast Radio-Bruxelles een zen der voor de politieke uitzendingen. Spreker onderschat geenszins de moeilijk heden, die zich voor ons land voordoen. Er zyn zooveel politieke stroomingen, dat er rekening mee gehouden móét worden. De heer Oudegeest heeft in de Eerste Kamer gelegd, dat er geen nationale eenheid by ons is te vinden. Dat was alleen een artikel voor uitvoer. Waarom is hier niet één al gemeen programma, waaraan niemand zich kan ergeren, terwijl daarnaast dan op be paalde uren een speciaal partijprogramma kan worden aangehoord Men heeft van kerkelyke zyde gezegd, dat -een algemeen program onmogelijk was. Niettemin heeft de Minister dat algemeene programma vastgehouden en nu zullen zelfs ook de N.C.R.V. en de KJt.O. een algemeen programma moeten uitzenden! Maar kun nen die bijzondere omroepvereenigingen dat krachtens haar statuten wel? Volgens een statistiek destyds in de N. R. Ot. verschenen, is 80 pet. van hetgeen wordt uitgezonden door de verschillende omroepvereenigingen een algemeen pro gram. Waarom heeft de A.V.R.O. het alge meene program niet gekregen, terwijl men alom, zelfs in het buitenland, de groote ver van de A.V.R.O. erkent? Gebeur- als de onthulling van het monu ment voor Juliana van Stolberg of de ope ning van de sluis te IJmuiden, kunnen al leen <5oor een algemeene vereeniging wor den uitgezonden. Alles wat de A.V.R.O. uitzond was steeds behoorlijk en men kon zyn kinderen alleen thuis laten en'de radio aansluiten. Nu zal dat anders worden; wy krijgen nu uitzendingen, waarvan men kan zeggen: „das Gute ist nicht d'rin und was d'rin ist ist nicht gut." Spreker vraagt verder hoe administratie ve geschillen opgelost zullen worden en hy vraagt daartegen een behooryke bescher ming. Indertijd, toen Hilversum op den Huizenzender moest uitzenden, wilde men 16.000 meer laten betalen dan aan an dere vereenigingen werd berekend. Een andere vraag is: waarom is de V.P. R.O. een bijzondere omroepvereeniging en de N.G.R.V. een^algemeene De V.P.R.O. heeft toch 34000 abonné's op haar blad! Is deze ingedeeld by de bijzondere, omdat zy steeds bescheiden is opgetreden? Wat blyft er nu over voor de andere om roepvereenigingen? Slechts 1.6 pet. voor twaalf uitzendvereenigingen! Die zullen worden ondergebracht met wie zij het naast verwant zyn. De heer OUD (V.D.): Stel u voor, dat De Visser by de V.A.R.A. terecht komt! De heer BOON XLib.) voortgaande, zegt, dat de Liberale omroep in een hoekje ge drongen is. Ten tijde van verkiezingen zul len de sociaal-democraten drie en een hal ven dag verkiezingspropaganda kunnen uit zenden, de liberalen zullen een kwartiertje krygen, al zal misschien een of andere groep zeggen: ge krygt er van my nog tien minu ten by. De Huizen-zender is de rechterzijde. Maar... op Zondag krijgt men na de preek lunchmuziek: Lustige Wittwe, In lauschigen Nacht, Der lustige Krieg e.d.! Spr. gaat na hoe het gegaan is met de 1071-Meter golf, <Jje misschien voor Neder land kan worden verkregen. De Minister denke niet, dat het verzet tegen zyn beslissing een A.V.R.O.-vuurtje is. Het is een algemeen verzet, dat spontaan overal opkomt, als uiting van verbittering. De A.V.R.O. leeft in de harten van allen. Verzpt komt ook van christelijke zyde. Spr. heeft honderden brieven uit zeer gerefor meerde kringen gekregen, die protesteeren tegen de genomen beslissing. Het is geen actie van een groep of partij, maar een uiting van volksverzet, dié sterk zal blyven. ^Spr. stelt ten slotte den Minister een aantal vragen. De Minister heeft in zyn antwoord op een der vragen van den heer Boon ver klaard, dat hy onufcr een „algemeen pro gram", dat nu doof elk der vier genoemde omroepen zal moeten worden uitgezonden, een program verstaat, dat door ieder kan worden aangehoord, van welke politieke of godsdienstige richting hy ook zy. Nu is de eenvoudige vraag, waar alles om draait deze: biedt de A.V.R.O. zulk een program? De MINISTER heeft geen rekening ge houden met politieke richtingen, maar met geestesstroomingen op nationalen bodem, gelyk de heer van Dyk het heeft uitgespro ken by de behandeling van de Postbegroo- ting. Spr. durft te verklaren dat hij ernaar gestreefd heeft recht te doen aan alle geestesstroomingen, zonder bevoorrechting van de een boven de ander. Hij heeft er naar gestreefd te bereiken wat prof. Kra nenburg in de Eerste Kamer heeft gezegd op 12 Maart j.l., n.l. de meest mogelijke vrijheid van bijzondere uitzendingen naast één algemeene. De invoering van het algemeen program is een eerlijke pognig om tot samenwerking te komen, maar dan moet er ook aan alle zijden loyale medewerking worden geboden. Spr. erkent geen monopolies, wel gelyke rechten voor allen. De heer Boon sprak van verkregen rechten van de A.V.R.O., maar alle'machtigingen die tot heden werden ge geven waren slechts voorloopige maatrege len. Wat de administratieve geschillen betreft zoekt spr. een oplossing in samenwerking met zijn ambtgenoot van Justitie. In af wachting daarvan zal er, gelijk de heer Boon zeide een administratief college in het leven moeten worden geroepen. Het voorstel van den Radioraad in deze achtte spr. min der juist. Er kunnen omstandigheden komen waar door een nieuw besluit zal moeten worden genomen. De wyze van uitzenden zal b.v. een aanleiding kunnen zyn, b.v. als Huizen niets anders dan stichtelijke lektuur zou uitzenden of de V.A.R.A. niets anders dan socialistische propaganda. Alle omroepver eenigingen zullen haar best doen. het beste te geven wat te vinden is om een basis te vinden voor federatieve samenwerking. Dan zal een oplossing zyn verkregen in het be lang van het heele NederlamLsche volk. Spr. meent te hebben gehandeld naar beste weten en in het belang van het volk. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Eerste gewone zitting 1930. De Prpvincialé Staten van Zuid-Hoüiund kwamen gisteren te elf uur onder voorzit terschap van den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A van Karnebeek, in eerste gewone zitting 1930 bijeen in de vergaderzaal der Eerste Kaaner De Voorzotter herdacht, terwijl alle leden zich van iiunzetels verhieven, het overle den Hd der Staten den heer J. H. M. Bal vers, die gedurende dertien jaren Üeel heeft uitgemaakt van dat college. Spreker getuig- kom niet van de ooie vaar, maar uit een doos je van één der onderstaande merken Ferik2xji ct. Verada 3 ct. Riani3ct. Bij deze cigaretten worden allerlei aardige geborduurde figuren en motieven ver pakt voor het vervaardigen van de meest uiteenloopertde soorten fraaie handwerken. '~l do. dat wijlen de heer Balvers zich als een werkzaam lid van de, Provinciale Statenver- gnderingeh dééd kennen en verklaarde dat zijn nagedachtenis in £*ere zal worden ge houden. Verder bracht bij in herinnering, dat ds. Lingbeek wegens Vestiging*van zijn woon plaats huiten deze provincie üit de Provin ciale'Staten van Zuid-Holland is getreden, na enkele jaren lid daarvan te zijn gewei st. Ook diens arbeid heeft spreker steedis ge waardeerd. Een commissie bracht daarop rapport uit omtrent het onderzoek van xle geloofsbrieven der drie nmuw gekozen leden, de heeren Nieuwernhuij8en. Moor en Bolsius. De ge loofsbrieven waren in orde bevonden, wes halve werd geadviseerd en besloten tot toe- laling. De hoeren Nieuwenhuijsen, Moor en Bol sius legden daarop de vereisolite eeden vbe- lofte) af, waarna de voorzitter hun met hun benoeming geluk wenschtle. Nadat de afdee-lingen waren samengesteld, werden ch> op de agenda voorkomende mis- riives en voorstellen voor kennisgeving aan genomen, dan wel in handen van commissies gofteld of naar de afdalingen verzonden. Tot de naar de nfdeélingen verzander, voor stellen behoorde ook dat betreffende droog making van Reeuwijksohe en Sluipwijksche plassen Mededeeling werd nog gedaan, dat tal van adressen wijn ingekomen van vereenigingen op het geliied van behoud Van natuurschoon, op liet toeriajiisoh gebied, enz waarin op hbt behoud van deze plassen wordt aange drongen. Oofc deee addreseen Werden naar de afdeehngen verzonden. Nog deelde de Voorzitter m^de, dat de nfieuwe aanbouw in het provinciaal griffie- gebouw gereed is en dat de commissies er kunnen vergaderen. To 12 uur werd de vergadering verdaagd tot 17 Juni. GEMENGDE BERICHTEN. Berooving. Een speciaal ingericht huis. Do zedenjiolitie te Amsterdam heeft giste ren het perceel Zuil ich ernst raat 4 gesloten. In dit perceel is in den nacht van Vrijdag op Zatemag j.l» een „heer van buiten" be roofd van f 2000. Het lmis bleek bij onder zoek geheel op liet beroovingabedrijf te zijn ingericht. In verzekerde bewaring is gesteld een 29-jarige juffrouw en haar medebewoner een 30-jange koopman. De juffrouw is een oude bekende van de politie en woonde Vroe ger in het toen beruchte „huis met den gou den «loep" aan de Spinozastraat. Dorpssolidariteit te Stoutenburg. In het dorpje Stoutenburg werd, zoo ver telt de Tel., in de afgeloopen week een arm, gebrekkig man, die moeite heeft voor zijn vrouw en acht kanderen den kost te verdie nen, naar Utrecht als gijzelaar overgebracht De dorpelingen hadden zich evenwel htet lot van het gezin aangetrokken en betaalden zijn schuld, zoodat de man na twee dagen weer in zijn gezin terug was. 65-jarige Echtvereniging. Vrijdag 30 Mei a.s. hopen de heer Hen drik Hofstee en zijn edhtgenoote Hendrikje Lambers, wonende te Odoom, hun 65-jarige echt vereen iging te vieren. Hofstee is 91 jaar en zijn vrouw 89. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.— Gramofoonplaten. 5.30 Concert. 6.45 Cursus Italiaansch. 7.45 Gramofoonplaten. 8.01 Vereenigingsuurtje. 9.— Omroeporkest en vioolrecital. 11—12 Gramofoonplaten. Huizen: 6.Gramofoonplaten. 5.Kinderurtje. 6.46 Chr. Liederenuurtje. 8.Concert en spreker. LUCHTVAART. Over den Oceaan. Kingsford Smith maakt toebereid selen. Kingsford Smith is naar de Engelsche bladen melden, dezer dagen naar Ierland gegaan. Hy was te Dublin de gast van den gouverneur-generaal en heeft zyn tyd be- 453ste STAATSLOTERIJ 5e klasse. Trekking van Woensdag 28 Mei. Hooge pry zen: 5000.—: 3789 j 1500.12151 3346 16910 18714 19711 2M» 200.5406 8140 12510 18273 202fir, i 100.-: 724 77» 4906 5711 69^„ 8317 12247 16198 16989 19442 Prezen van 70 40 80 172 422 4.4 8U2 9,4 9,0 lnau 190/ Uu3 i... 1489 1932 499, 2999 2142 2Z "*M 25,8 2616 2,U9 2,3» 2,83 2849 tSl 'T 3145 3320 34,8 38,2 33», Z.Z 3167 3860 40,8 4103 4299 438» 4W4 ji"". 4520 46,6 408, 4848 488» 499 09,8 Ö13 6248 5292 Oooo HMaÊ f 5606 560 5,68 5899 5814 9928.5*8 6269 6269 6292 6314 6448 64M "l 6808 6840 6939 Ï0U9 933 ,1,4 "4 ,241 ,289 593 586 !»»1 818, 83,4 8389 8449 8483 8309 J""* 8,62 8820 8931 9oo3 9199 9139 9»S 96», 9598 9039 9,23 9,82 9,8, Zt 19493 19446 1046, 10522 10346 19547 Ztl 10824 10929 11034 11043 110,5 Ulll nï 11297 11601 11618 11641 11642 11,10 J,? 11726 11896 11903 1199, U935 1,941 12156 12196 12204 12358 12413 12396 12907 12908 15086 13105 1824» 13804 13444 13458 13406 13469 13736 13982 14018 141M 14161 14244 14388 14461 14548 146,7 14862 13016 13238 15266 15316 13465 loÏÏ 15631 15883 13888 13904 13905 16069 lom 16178 16253 16328 16380 16495 16360 16,81 16,9» 16846 16864 16999 1,1,3 S 1,531 1,643 1,694 1,,09 1,852 1,854 18022 18119 18135 18165 18181 18389 18594 18482 18,2, 1874, 18,04 1896, 18986 X 19939 1912, 192,9 i9345 193,0 19386 S 1986, 19998 1994Ü 1996, 29184 2018» 20224 20574 20899 29958 Nieten: 10 81 196 1 99 111 137 152 182 299 223 228 269 311 336 3,6 if 440 463 488 500 546 69, (145 558 671 696 705 718 784 861 8,8 933 960 1034 1066 1089 1095 1122 Hol) 1164 1186 1193 125, 1306 181, 1316 9» 1361 1361 1394 147, 1627 15,3 15,6 loo, 1726 1,27 1,34 1,68 1,83 1937 2U4M) 2103 2198 2115 2181 2234 2265 2277 2312 2322 2481 2570 2648 2759 2754 2760 2765 tlil 2782 2796 2894 2820 2898 2901 2947 2962 3026 3105 3114 3138 3142 3296 3304 BB 3337 3378 3450 3668. 3642 3652 3596 37(0 3773 3822 88jV 3891 3916 3966 3981 3994 4106 42o9 4312 4354 4386 4460 4562 4691 4613 4659 4667 46,0 46,4 4683 4688 4,58 476 7 477 9 4814 4829 4 822 4846 4862 4975 4999 5012 5020 5922 5145 5147 5164 5167 5210 5216 5233 5235 6280 6320 5323 6327 5374 5521 5526 5636 5537 5556 5559 6578 5613 564 1 5668 5732 5741 5798 6852 6863 5864 5950 6037 6116 6176 6229 6230 6251 6276 6301 6310 6311 6322 6428 6458 6513 6514 6648 6556 6698 6622 6626 6670 6683 6689 6751 6835 6853 6886 6961 6956 6999 7902 7052 7990 7121 7124 7156 7158 7113 7256 7270 7346 7399 7497 7419 7437 7472 7501 7501 750» 7537 7563 7561 7676 7586 7652 7683 7794 7706 7736 7749 7774 7816 7867 7888 7934 8041 8042 8064 8079 8119 8149 8199 8295 8302 8364 8386 8398 8434 8444 8467 8607 8565 8683 8591 8707 8754 8777 8788 8810 8812 882 1 8827 8841 8871 8883 8891 8915 9010 9024 9033 9036 9049 9064 9114 9268 9272 9281 9384 9399 940» 9462 9472 9601 9626 9669 9718 9741 9764 9827 9842 9845 9857 9859 9882 9896 9903 9910 9948 9986 998", 10000 10013 10027 10043 10O54 10177 10195 10201 10310 10347 10362 10363 10400 10401 10432 10424 10460 10485 10506 10514 10549 10692 10598 1060, 10611 10625 10636 1 0637 10643 10671 10636 10701 10714 10741 10760 10770 10772 10774 10785 10786 10917 10961 10954 10973 11071 11089 11090 11142 11153 11173 11183 11166 11215 11232 11260 11265 11364 11417 114B 11502 11570 11685 11605 11639 11746 1175! 11766 11791 11816 11833 11838 11842 11864 11890 11893 11937 11947 11963 12033 126# 12086 12155 12239 12251 12287 12306 12*» 12311 12356 12371 12411 12419 12493 12605 12537 12549 12617 12646 12673 12707 12716 12727 12732 12751 12824 12826 12833 12806 12854 12858 12936 12981 12993 13012 1S0« 13062 13100 13162 13199 13201 13246 132® 13281 13301 13401 13412 13419 13496 10» 13568 13569 13636 13652 13653 13678 13685 13748 13753 13772 13781 13784 13805 18810 13860 13866 13883 13892 13899 13919 13942 14040 14065 14112 14116 14120 14133 141® 14210 14211 14217 14218 14305 14319 1«2 14392 14393 14407 14456 14604 14662 UOTO 14729 14763 14798 14802 14868 14873 140» 14926 14973 15053 15062 15102 15132 151» 15151 15154 15201 16207 15215 15241 15271 15360 15362 16439 15446 15448 15469 155M 15537 15587 15632 15660 15671 15811 1»? 15936 15993 15995 16030 16046 16126 1» 16212 16213 16222 16230 16264 16321 16324 16348 16358 16405 16406 16445 16447 16474 16486 16602 1 6604 16635 16666 10686 16716 16773 16796 16805 16825 16839 17130 17137 17169 17171 17281 17284 17299 17314 17» 17370 17372 17378 17386 17455 17474 17488 17561 17656 17663 17681 17711 17724 17730 17781 17790 17792 17830 17860 17M3 17874 17876 17891 17894 17909 17935 17959 179» 17968 18007 18019 18109 18110 18114 18133 18156 18183 18198 18230 182tó 1* 18346 18365 18367 18401 18425 WtóO jM® 18511 18541 18647 18555 18567 185® 18594 18640 18664 18705 18793 18W5 188» 18865 18870 18878 18892 18902 18905 18941 18948 18993 19015 19060 19086 19®9 19099 19116 19131 19146 19221 19282 19360 19386 19411 19435 19439 19479 j9.J 19637 10642 19602 19661 19706 19716 1«1 19764 19781 19784 19858 1®92 19904 1W 19912 19938 19976 19982 20069 20080 200® 20122 20245 20278 20296 20333 20374 20« 20464 20470 20482 20484 20496 20649 M6» 20777 20794 20836 20851 209» 20919 5 ;eed aan het onderzoen van alle Vorige lijst stond: 15269 m. z. 162®- startplaateen. Ten slotte besloot hn IJ* nix Park als zoodanig te zullen batten- Behalve van Dijk, die hem als tweede stuurder zal vergezellen, zal Kus*'""1 Smith bij zich hebben capt SanI, een' die als navigater optreedt en den A I liër Stamvage als marconist. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Mei 1930. De voorstellen betreffende de droogmaking van de Keeuwijksche en Sluipwuksche Plassen. In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Saten van Zuid-Holland zyn de voor stellen betreffende de droogmaknig van de Beeuwyksche en Sluipwyksche Plassen met het afwyzend prae-auvies van Ged. Staten naar de afdeehngen verzonden, evenzoo de talrijke adrespen welke waren ingekomen en waarin op het behoud der plassen wordt aangedrongen. De Staten zullen op 17 Juni opnieuw in vergadering bijeenkomen. De Zendtijdverdeeling. De bijeenkomst van A.V.R.O.-vrienden in het Schaakbord. Groote opkomst. De oproeping door den heer W. de Vos in on3 blad van gisteren gedaan, heeft suc ces gehad. Een groot aantal A.V.R.O.-vrien- den zijn in het Schaakbord bijeengekomen, lij vulden de bovenzaal geheel. De heer de Vos begon, na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, te vertellen oat hij, door het lezen van een ingezonden i stuk van een anoniem A.V.Ii.O.-vriend in j de Goudsche Courant van Maandag, beslo ten had de eerste stoot tot een actie te doen, en daarom een oproeping had ge plaatst. Het deed hem genoegen dat zoo- velen waren opgekomen, en vooral deed het hem genoegen, dat er ook meerdere dames by waren, omdat dat een bewijs te meer was, dat de A.V.R.O. leeft in het geheele huisgezin en daarvan een deel is geworden. Wjj zyn hier bjjeeir, zoo ging hy voort, om te overleggen, op welke wy'ze Gouda zal protesteeren tegen het onrecht, de A.V.R.O. aangedaan. Dat moet niet van deze bijeenkomst uitgaan; er moet een protest-vergadering komen in een groote zaal, waarop een der voormannen van de A.V.R.O., zoo mogelijk Willem Vogt, zal spreken. (Applaus). Spr. vernam echter op deze bijeenkomst, dat door de heeren Dr. S. S. Hoogstra en G. D. Hey juist heden pogingen zijn gedaan om tot de op richting van een comité te komen. Hy zou deze beide acties willen combineeren, en gaf daarom het woord aan den heer Heij, die aanwezig was. De heer Hey, hierop het woord nemende, vertelde, dat van Dr. Hoogstra en hem een schrijven is gericht tot een twintigtal voor aanstaande mannen, (waarom alleen man nen, Red.) met het verzoek, zitting ta wil len nemen in een comité, dat dan zou kun nen overwegen, op welke wyze kan worden geprotesteerd tegen de verkorting van den zendtijd der A.V.R.O. Men had zich tevoren ook willen vergewissen van het aantal A.V.R.O.-lui&tergars in Gouda, maar het thans aanwezig zijn van een zoo groot aan tal belangstellenden door een enkele oproep in de Goudsche Courant, slechts een uur voor den aunvang der vergadering onder de »ogen der lezérs gekomen, deed spr. ver moeden, dat een zaal als „de Réunie" te klein zou zyn. Daarvoor zou Kunstmin noo- I dig zijn. Geroep in de zaal: de Groote Schouwburg! Door een der aanwezigen werd nog gevraagd, of de uitnoodigingen ook waren gericht aan personen zonder politieke kleur, I omdat anders weer zou worden gezegd, dat I de A.V-R.O. een politieke party was. De heer Hey antwoordde, dat niet naar I politiek was gekeken; de A.V.R.O heeft met I politiek niets uit te staan. Namen noemen I van hen die uitgenoodigd waren, kon hy I niet, wel kon hy verzekeren, dat er geen I politieke voormannen bij waren. Besloten werd tenslotte, dat het voorloo- pig comité Dr. Hoogstra-Hey verdere stap pen zou doen, en volgende week nadere mededeelingen zullen worden gedaan. De heer de Vos deed daarop nog een be roep op de aanwezigen, om zich ter beschik king van het comité te stellen, waarbij bleek, dat alle aanwezigen daartoe bereid waren, en daarvan door het teekenen der presentielijst het bewijs gaven. De heer de Vos sloot daarop de vergade ring met een „Leve de A.V.R.O.", waar roede de aanwezigen gaarne instemden. Makelaarsdiploma. Op het gisteren te Amsterdam gehouden^ examen der Nationale Opleidingsschool is I aan onze stadgenoot den heer P. van der Linde, beëedigd makelaar alhier, uitgereikt het diploma voor makelaardy in de vakken Onroerende goederen, Assurantiën en Hy potheken. Koninklijke Stearine-kaareenfabriek Gouda. De algemeene vergadering van aandeel- I houders der N.V. Kon. Stearine Kaarsen- abriek Gouda, die gisteren werd gehouden, heeft jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 1/3 procent voor de pref. jttndeelen A, 7 pet. voor de pref. aandee- len B en 6 pet. voor de prioriteitsaandeelen en 18 pet. voor de gewone aandeelen. In verband met de fusie met de Stearine j Kaarsenfabriek Apollo te Schiedam werd het college van commissarissen met 5 leden hitgebreid. Benoemd tot leden werden de Jeeren J. M. v. d. Schalk, M. Taudin Cha- p G- van Stolk Jr., W. Rueb en mr. D. D. M. Schretlen. Herbenoemd tot com- I hhawris werd de heer F. B. 's Jacob. Mede verhand met de fusie werd tot directeur I «ekozen de heer F. K. M. Heyne. De RJ{. Kamercentrale Leiden. 7 bestuursvacature der R.K. Kamer- ""■ale Leiden, ontstaan door het overly- I J-hvan den heer J. H. M. Balvers, te Hil- ia voorzien door de verkiezing van I heer G. A. M. Weck te Gouda, die zyn I ""hoenung heeft aangenomen. Goed afgeioopen. hedenmorgen liep op den Rotterd. Dyk I fl de Kaarsenfabriek, een wiel af van de I I kaaswagen van den landbouwer C. v. V. uit Berkenwoude, met het gevolg dat de bestuurder kwam te vallen en zyn arm I kneusde. Na in de Wijkverpleging te zyn verbonden, kon hij weder huiswaarts kee- ren. Commissies van bijstand. Het uittreden van den heer Over hand. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat de Gc meenteraad in zijn vergadering van 12 Mei 1930 in de vacature, ontstaan door het be danken als lid van den Raad van den heer L. Overhand, heeft voorzien door te benoe men: a. in de commissie van bijstand in het beheer van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst, den heer J. H. Prevoo; b. in de commissie van bijstand in het beheer van het Marktwezen, den heer H Maaskant; c. in de commissie van bystand in het beheer van het Openbaar Slachthuis, den heer H. Maaskant; d. in de commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-fiuanciën, den heer J. H. Prevoo. Vergoeding art. 101 L.O.-wet le lid met driejaarlyksche afrekening 1922—1924. B. en W. deelen den Raad mede dat de vergoeding bepaald in art. 101 le lid L.O.- wet, aan vjde hieronder genoemde scholen over de jaren 19221924 nog moet worden uitgekeerd: aan het bestuur der Prinses Ju- lianaschool 1661.41 aan het bestuur der Gereformeer de School 970.06 aan het bestuur der Groen v. Prinstererschool 1940.49 aan het bestuur der R.K. Inrich ting van Liefdadigheid voor zijn school: Westhaven 24 875.76 Lethmaetstraat 45 1139.42 Spieringstraat 16 1882.22 Spieringstraat 18 401.11 Totaal 8870.47 I en moet worden terugbetaald I door het bestuur der R.K. In- I richting van Liefdadigheid voor zyn school Peperstraat la 158.83 Een aanrijding. Gisteravond reed een auto, bestuurd door een dame, die de kunst van autorijden blijk baar nog niet geheel machtig was,*over de Burg. Martenssingel. Een jeugdig wielrijder had het ongeluk met de auto in aanraking te komen. Het jongetje kwam er goed af, maar zyn fiets werd totaal vernield. Agenda. 28 Mei 7| uur St. Jauskesk le orgelconcert. 2. Juni Ver. van Huisvrouwen, Bezoek aan de E.V.A. te Scheveningen. 2 Juni 8 uur Stadhuis Gemeenteraad. 3 Juni 8 uur Groote of St. Janskerk Concert van het Toonkunstkoor en het Gemengd Koor „iCaeciiia", „Die Zerstörung Jeru- salems" van Aug. Klughardt. 3 Juni 8 uur Soc. „de Réunie" Ledenverg Zuid-Holl. Ver. het Groene Kruis. 4 Juni, 8 uur Gebouw Daniël Cursus E H. B.O. onder leiding van Dr. Montagne. II Juni Ver. van Huisvrouwen, Bezoek aan, de Bijenstand van Hans Matthes te Breu- kelen. 18 Juni 8 uur Gebouw Daniël. Cunapa E.H. B.O. onder leiding van Dr. Evers. Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, W. Haven, zal tot en met 30 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. I Met ingang van 1 September heeft mej. I E. Kirchenbauer, onderwijzeres aan de I openbare lagere school, ontslag gevraagd I wegens een gelyke benoeming te Utrecht. De gewone wekelyksche kaasmarkt zal I voor dit zomerseizoen aanvangen Donder- I dag 5 Juni 1930 des morgens 9 uur. BOSKOOP. Uitslag aanbesteding bruggenbouw in de Biezien. I N.V. Ned. Fabr. voor Werktuigen te Rijs wijk voor perceel II 1863.—; N.V. Rotter- damsche Machinefabriek „Braat" te Rotter dam, voor perc. II 4500.—; C. Verwey te Boskoop, voor perc. I 3245.—, totaal 5245.J. van Lent te Boskoop, voor perc. I 3519.—, perc. II 1724.—, totaal 5243.J. Broers te Wassenaar, voor perc. II 2087.—; M. Oppelaar te Boskoop, voor perc. I 4233.—, perc. II 5360.—, totaal 9899.J. Loefte Boskoop, voor perc. I 4240.—, totaal 6150.—; J. Rijm te Waddinxveen, totaal 5225.J. Ver- woerdt te Boskoop, voor perc. I 2910.—, perc. II 2400.—, totaal 5215.—; Van der Wiel te Hazerswoude, voor perc. I 4253.—, perc. II 5380.—, totaal 9910.—; De fa. va» den Broek te Boskoop, voor perc. II 2100.—. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. Dinsdagmorgen bracht een gezelschap vooraanstaande personen uit dera Franschen Tuinbouw een bezoek aan de gemeente Boskoop. Het gezelschap werd 's morgens door het Gemeentebestuur ontvangen, waar op een bezoek aan verschillende kweekerijen vogde. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" 28 Mei. Rozen Ophelia f 0.38-0,44. Golden Ophelia f 0.590.63, Marcel Rouyer f 0.51—0.67, Hadley f 1.04-1.22, Claudius Pernet f 0.76, Columbia f 0.63—0.73, Butter fly f 0 56-0.65 Mac Keiler f 0.71. Wilh. Kordes f 0.79—0.87, Rosalandia f 0.63—0.69, Phoebe f 0.73, KiÜham f 1.02, Sdlth Helena f 1,21, Winnet f 0.74, Po4yaotharozeo f 116 -1.40. Dc beste van de merken. De Mnlgsta hoed welke kleur- houdend en mod^lblijvend is Alléénverkoop 15 DiversenGladiolen f 0.72, Lathyrus f 0.13 0.15, Pioenen f 0.230.34, Pyretihruni f 0.05 0.09, Asparagus f 0.36, Viburnum upulua 0.7(1, Violieren 0.51 -0.60, Clema tis Pr. Hendrik f 7 90, Papaver f 0.40 Ver- bera f 0.34. HAASTRECHT. Besmettelijke veeziekten. De klauwzeer doet zich thans voor onder het vee van de landbouwers A. J. Dogterom, P. de Veen, J. M. A. van Zuijlen, Wed. C. Vreeswijk, A. Baars en B. Hoffland te Haastrecht, en van P. Duits te Vlist. De ziekte heeft een vry kwaadaardig verloop daar verscheidene dieren er aan sterven. SCHOONHOVEN. Uitslag aanbesteding van het vergrooteri van de Schoonhovensche zilverfabriek der firma Hooykaas, architect de heer W. v. d. Laan, te Papendrecht. Inschrijving als volgt: S. v. d. Oever, alhier, 15.180; J. Binschoten, Groot Ammers, 15.745; J. C. Peltenburg, alhier, 16.297; N.V. v.h. H. Boel, Voorburg, 15.497; H. Bakker, Gie- sendam, 16.832; J. v. d. Pauw, alhier, 17.025; L. Baron, Hoornaar, 17.236; A. Brandwijk, Sliedrecht, 17.274; G. v. Noor- denne, Hoornaar, 17.300; Gebr. A. en C. A. Visser, Sliedrecht, 17.360; G. Gark- horst, Arkel, 18.000. Door den Raad is benoemd tob lid der Marktcommissie, de heer A. v. Iperen. Op voorstel van den voorzitter verleende de Raad eervol ontslag, met dankbetuiging voor de bewezen diensten aan den heer Mo- gendorff, directeur van den keuringsdienst. STOLWUK. Mej. D. v. d. Ham, alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. De Coligny- school, Bezuidenhout, Deït Haag. Met ingang van 2 Juni zyn de uren, waar op bet liulirpowtkantoner is opgengestekl, ge- wytigd en wel op werkdagen van 8M11'A uur v.m. en namidaga van 14—16Vi en van 18—19% uur. Telefoondienst voor aangesloten abonné's van 8—13 uur en van 14—16% en 18—19% uur. Zondag van 89 uur. WADDINXVEEN. l'ot Heemraad van de polders Achterof en de Putte is gekozen ip de vacature B. Olie, de heer G. W. C. v. Dórt Kroop alhier. De bekende bouwondernèmer J. M. Smits te Gouda, die reeds meer dan 100 woningen in deze gemeente bouwde heeft wederom vergunning bekomen tot den bouw van 5 woningen aan de Kleikade, alhier. Door den bouw van deze woningen is de grond, waar over hy beschikte, vol,gebouwd. RECHTZAKEN. De moordaanslag te Schiebroek. Zondag 10 November werd het rustige dorpje Woluebroek in rep en roer gebraoht door een lafhartigen aanslag, heel in de vroegte gepleegd, op den 78-jarigen oud-ge- meente-ontvanger .van Sahiebroefc A. Ver meulen. De oude man was gewend 's mor gens reeds vroeg zijn huis te verlaten en dan naai- de schuur te gaan, die in de on middellijke nabijhedd van zijn woning staat. Die omstandigheid schijnt den dader bekend te zijn geweest, want nauwelijks was Ver meulen zijn huisdeur uit, of (hij ontving een harden slag op het hoofd, due den ouden man op den grond deed vallen. Vervolgens had die dader zijn slachtoffer met een mes bewerkt, tengevolge waarvan hij in aorgwek- kenden toestand in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam was opgenomen. Het was .bekend, dat de oude man een zoon had, 9ie niet al te best oppaste. Enkele dagen vóór den aanslag had de vader hem de deur gewezen en nu onderstelde de poli tie, dat zij hier met een wraakneming van den zoon te doen had. Korten tijd na den aanslag werd deze zoon ten huize van zijn zpster, d!ie gehuwd is met B. en die even eens te Schiebroek woont, aangehoudén. Hij werd ondanks zijn ontkenning in verzekerde bewaring gesteld Gisteren ha*f hij zich voor de rechtbank te Rotterdam te Verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij heeft gepoogd opzette lijk, al of niet met voorbedadbiten rade, zijn vader Ary Cornelia Vermeulen van het leven te berooven. Door het O. M., vertegenwoordigd door mr. J. F. Hoeffelman,, waren 28 getuigen ge dagvaard. Hiertoe behoorden ook de vader en de zuster van verdachte. Deze hebben reeds bij het vooronderzoek medegedeeld, dat zij gebruik zullen inakea. van hun ver- schooningsraht en dus niet tegen verdachte zullen getuigen. De vader is kort na den aanslag onder eede gehoord, omdat er vrees bestond, dat hij aan de gevolgen van dte hem toegebrachte verwondingen zou overlijden. Van die onder eede afgelegde verklaringen mocht nu ook geen gebruik gemaakt worden Verdachte ontkent alle schuld. Het O M. eis ah te wegens poging tot moord 4 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, gevolgd door ter beschikking steJling van de regeering. De moord aan het Bezuidenhout." Levenslange gevangenisstraf geëischt. De Procureur-Generaal van het Haagsehe Hof eisdhtte gisteren teg«, K. v d. M., ver dacht van moord op nievr. Odem in' den Haag, levenslange gevangenisstraf wegens moord en poging to$ doodslag. IMAitiviUft/itAUMiftA. Veemarkt Gouda. 28 Mes. Aangevoerd m totaal 2614 stuks waarvan 225 slaohtvarkens. Vette van f 0.32 —0.33 per pond levend met 2 pet. korting. Londensche vuo f 0.25—0.30 p. p. lev. met 2 pet. korting Zouters van f 0.32-0.334 P P- lev. met 2 pet. korting. 706 magere varkens prijzen van./ 35 -55 per stuk. 1356 biggen pr. van f 18-30 p. st. 7 rundereu pr. van f 275— 385 p. st. 81 nuchtere kalveren pr. van f 8—16 p. st. 5 soil apen pr. van f 30—40 p. st. 220 lammeren pr van f 20- 30 p. st 15 bokken en geiten pr. van f 5- 8 p. st. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 28 Mei. 339 partijen kaas. Prijzen le kw. 111. r.ru. van f 41—45, 2e kw. m. r.01 va«n f 36 39, zware tut f 47. Handel matig. 1056 ponden boter. Goeboter van f 0.76— 0.80 per pond. Weiboter van f 0.70-0.75 per pond. Handel matig. 369 partijen eieren. Kipeieren van f 4—5.25 per 100 stuks. Eendeieren vkn f 4.40—6, per 100 stuks. Handel matig. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. (C. Z. H. E.) te Gouda. 28 Mei. Aanvoer 44700 kipeieren. Prijzen 56-58 K.G. f 4.20, f 4.30 p. 100 stuks, pr 58-60 K.G. f 4.60, f 4.90 p. 100 st.pr. 60-62 K.G. f 4 80, f 5.10 p. 100 st.; pr. 62-64 K.G. f 6.1Q, f 5.30 p. 100 st.bruine 60-65 K.G. f 5.20, 5.40 p. 100 st.kleine f 3.90, f 4.20 p. 100 st. Aanvoer eendeiereu 1200 stuks. Prijzen f 4-lQ--4.40 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 28 Mes. Granen: Tarwe f 11 -11.60 .Rogge f 7.25 - 7 50, Gerst f 7.28 8.25, Haver f 7— f 8, Erwten f lO.fiO--11, Bruine boonen f 14-15, per 100 K.G. Coop. Groenten veiling voor Gouda en" Omstreken. 28 Mei. 'Spinazie f 13 16.90, Postelein f 6.40—15.10, Peulen f 83—89, Spitkool f 5-7 per 100 K.G, Kropsla le srt. f 1-3.10, Bloemkool le srt. f 8-19, 2e srt. 4 15, 3e srt. f 2-10, Kom kommers le srt. f 12 -14.60, 2e srt. f 6- 9.70 per 100 stuks. Peen f 8.70 13.io, Rabarber f 1.38--1.70, Radijs f 2.58 4 70, per 100 bos. Aardbeien f 0.54 0.63 per pond Kaasmarkt Woerden. 28 Mei. Aangevoerd 520 partijen. Zonder r.m. f 34 42, le srt. in. r.m. f 41—46, 2e art in. r m. f 36 40. Handel stug. SPORT EN WED8Tltl«JÖlM, VOETBAL. Programma voor Donderdag 29 Mei. Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond. K. N. V B. Kampioenschap van Nederland. Deventer Go Ahead Blauw Wit. RotterdamZwaluwen Roode Duivels. Promotiecompetitie 2e klasse. Bleijerheudo; Bleijerheide-Roermond. VallkenawaardDe Valk—T.A.C. Om den N.V.B.-Beker. 6e ronde. Amsterdam: Ajax— B V.V. Veendam; Veendaan—Fejjenooixl. Eindhoven P.S.V.—Excelsior. Breda N.A.C.—R.C.H. Een proef wedstrijd. De Olympia-spaler E. Krom, die reeds meermalen door zijn uitstekend spei opviel is door de Westelijke DistrictcomimiaBie van den K. N. V. B. uitgenoodigd a.s Zondag deel te nemen aan een proef wedstrijd tus schen twee Westelijke elftallen op het D.H. C.-terrein te Delft. De Olympdaan heeft de vereerende invi tatie aanvaard. PREDIKBEURTEN. Donderdag 29 Mei. GOUDA. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Ver. „Calvyn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142 10 u. v.m. Ds. C. B. Holland, Iielfshaven. BOSKOOP. Evang. geb. Savatori, 9% a. v.m. De heer W. G. de Jonge. Ned. Herv. Geref. Ev., 9% u. v.m. Ds. S. v. Dorp, pred. te Den Haag. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 a. v.m. Ds. C. J. Leen- mans. N1EUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. L Dip- pel. STOLWIJK. Evangelisatie, 9% u. v.m. Ds. T. Zandt, pred. te Delft. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 'i. v.m. Ds P. de Looze. In de andere gemeenten geen dienst. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Mei. Hoogste stand 763.2 te La Corona. Laagste stand 744.4 te Lerwith Verwachting: Zwakke tot matige Z.W. tot W. wind, waarschijnlijk droog weer. Iets koeler. LAAT81E ttKKiUlTKJN. DKAADLOOZE DIENST. Ds Dusscldorfsche moordenaar bekende een nieuwe misdaad te hebben voorbereid. DUSbELDORF, 28 Met. De recherche deelt mede dat Kürten, de gearresteerde Dussel- dorfscha moordenaar vrijwillig heeft bekend kort voor zijrt arrestatie weer een nieuwe misdaad to hebben voorbereid. Met dat doel had bij in den nacht van 22 Mei op rie plaats waarheen hij zijn nieuw slachtoffer dacht to lokken, reeds twee hamers neerge legd, die echter inmiddels verdwenen bleken 16 ziin. r «e De recherche tracht thans de beade ha mers op te sporen die K.. naar hij zelf be kende, bij liet begaan van eaoige zijner moorden gebruikt heeft. Kapitein Horms, destyds commandant van het garnizoen te Curasao, zal voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht staan. Wij wrnemen dat kapitein A. F. Bonna, destijds commandant van het garnizoen op Curasao naar het*Hoogere Mik Loire Ge rechtshof is verwezen, terzake dat hij als bevelvoerend militair commandant van do troepenmacht te Willemstad en als zoodanig verantwoordelijk voor do veiligheid van het aldaar gelegen waterfort, verzuimd hééft doeltreffende maatregelen te nemen ter be hoorlijke militaire bewaking eai verdediging van hetzelve, tengevolge waarvan door ern stige nalatigheid Ret fort in de haven te 8 Juni 1929 onbewaakt en geheel open en on verdedigd heeft gellegen voor den onver- hoedschen overval, en liet aan zijn schuld to wijten iis geweest dat dien avond een aan tal aan Nederlandauh gezag onderworpen opstandelingen, ouder wien een zeker Urbino als aanvoerder regeerde, rich op de bekende wijze van het fort hebben kunnen meester maken. Het familiedrama te Schiebroek. ROTTERDAM, 28 Mei. By de behande- ling van hot familiedrama te Schiebroek, waarbij (ie 34-jarige J. V. voor de roohtbank te Rottendam wegens doodslag op zijn vader terecht staat lieeft de verdediger Mr. Ro- laudus Hagedoorn ivadenmorgen zijn plei dooi gehoudenHij meende dat het O. M. er niet üi geslaagd is het bewijs van liet ten laste gelegde te leveren en vroeg onmiddel lijke in vrijheidstelling van zijn client. Na beraadslaging, die ongeveer 20 minuten, duurde, stond de rechtbank dit verzoek toe en bepaalde de uitspraak op 18 Juni a.s. Een goede vangst. ZWOLLE, 28 Mei. Door de recherche te Zwolle is aangehouden dte 43-jarige J. J. G oorspronkelijk teekenaar van beroep, ver dacht van het plegen van onzedelijke han delingen met minderjarige jongens. Zijn aanhouding was tevens venzocht Öoor veraohlillande oonunissarissen van politie wegens oplichting. Hij is uitgeleverd aan den commissaris van den Haag die hst laatst zijn aanhouding had verzocht. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 27 Mei, 28 Mei. Officieel. Londen 12.08% 12.08% Berl(jn 59.881% 69.32% Par(js 9.76 9.76 Brussel 34.70% 84.70 Zwitserland 48.10 48.11% Weenen 35.07 36.07% Kopenhagen 66.56 66.56% Stockholm 66.75 66.72% Oslo 66.65 68.62% New-York 2.48'/« 2.48% Niet-officieel. Praag 7.37 7.3?% Madrid 30.26 30.36% Milaan 13.06 13.08 Beuraorerzicht. De beurs had lieden een ongeanimeerd verloop. De handel had maar weinig te be- teekenen maar de stemming was flauw, het geen vooral in de koersen der industriepa pieren tot uitdrukking kwam. Aku's daalden tot onder 100 pet., rnaar herstelden rich later. De beurs neemt aan dat htet commu niqué dat wellicht nog heden zal worden ge publiceerd, de mededeeling zal bevatten dat over 1929 geen dividend zal worden uitge keerd. De Phiiipsaandeelen waren aanvan kelijk prijshoudend, maiar hadden daarna van aanbod tte lijden, waardoor de note «-in gen beneden 400 kwamen te liggen De Ac- eoustiek aan deelen bleven op peil. Margarine Unie hadden een beperkte markt, hetgeen niet verhinderde dat de koers op lager ni veau terecht kwam. De berichten omtrent de oprichting van «een nieuwe Mij. door de Kon Shell, ter exploitatie van patenten oefende geen invloed tfit. De aandeeüan ver keerden in reactie. Tabakken verwaarloosd. Hier en daar eenSgszins vaster. H.V.A.'s sahenen in het vergeetboek ge raakt. Suiikerwaarden hadden een stil voor komen. PADOX, WARMOND, VRAAGT voor direct AANMELDEN: FABRIEK. Hemelvaartsdag. van da bsksnda IJssalon 't Beertje steed# 15 soorten IJs in voorraad, one Reclame Vanltlie Roomijs 15 ct, per portie. Aanbevelend, ALPH. VAN GOOL, Wijdstraat 7 Banketbakker Kok

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 3