ood nnemersl bruik van de ngsstaten. ifabriek agbaak NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KS No. 17383 Donderdag 22 Mei 1930 68” Jaargang G verkrijgbaar FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen BER£A.‘VLB.AE!1.T’ BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. In de „Witte Zwaan”. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, „.„„„.,..^..7, „"Zf-C-fZ fsJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN^EVENHUIZEN, n. IINKMAN ZOON 'UDA (10IIMH E COURANT ■Al Waar Italië op aanstuurt, wordt dukie- 100 en te BUITENLANDSCH NIEUWS. Het ;ns, HOOFDSTUK VIII. WETEN MOET. uda, Markt 31, Telet 82. 930/1931 gen... (Wordt vervolgd). of aan premier minister in de levens i „De Witte ‘EB.KJ *-**T“W i— op den ver ities, waarin r zou voelen Frankrijk en Italië. Redevoeringen van Grandi en Muasoüm. Italië strijdt voor zijn rechten. Uit het Duitedh van RUDOLF HERZOG. Nadruk verboden. paar seconden stonden ze zwijgend en Woonplaats: ten in brand en werden g nog toe heeft het oudere wezen, dat de sneltrein j de ter plaatse voorgescht 40 K.M., met een snelhek uur reed. De machiniiMu zijn bij de botsing mi A brand vertoefden. Men slaagde er in, on danks het snel om zich heen grypen van het vuur, de meeste kunstvoorwerpen, de kost bare meubelen en de kostbaarste stukken uit de schilderyenver^ameling te redden. Ook de huwelijksgeschenken van het kroon- prinseljjk paar konden in veiligheid worden gebracht. De juweelen van de kroonprinses waren opgeborgen in een brandvrye safe, welke eerst kort geleden is gebouwd. Men is zeer benieuwd, of het metselwerk weerstand aan het vuur heeft kunnen-bieden. De schade wordt geschat op ongeveer anderhalf mil- lioen kronen en wordt nog vergroot door de omstandigheid dat het tijdens het blus- sebingswerk vrij hard geregend heeft, wnaruoor de geredde en in de open lucht neergezette meubelen tep zeerste geleden hebben. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 cL bijslag op den prijs. Lief danigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Maanden waren sindsdien verstreken. Bui ten bloeide en geurde de zomer en die bracht een prettige afwisseling in de levens en gewoonten der menscheti. In „De Witte Zwaan” echter was alles gebleven zooais heb was. De apotheker maakte de zijr.eu nog steeds 'het leven zwaar zijn vrouw leid nog altijd aan hoofdpijn, een voorwendsel waar onder zij zach tenminste in haar kleurlooze eenzaamheid kon terugtrekken en Lisa was nog ongenaakbaarder <ian te voren. Alleen Max en Morite brachten nu en dan wat teven ui deze monotone brouwerij. De apotheker leed sinde eenigen tijd bo vendien aan spokenvrees Want tweemaal was het al weer gebeurd dat de witte zwaan rijn plaats boven de deur verlaten had en het huis was^binnengev'cgen. Zelfs was hij zijn m iester over een langer traject gevolgd Want toen de apotheker op een keer van huis was om ergens een bruiloft mee te Vie ren en ’s morgens in een vreemd l>ed de- togen opendeed, stond «ie mysterieuze kist door een vrachtrijder voorzichtig binnenge- ke gegevens, die ied®rs" imeentediensten, openbare de belastingen, de pohtie- lingen, Staatsloterij, po« egister, Invaliditeitsrente, lel, verdrijft waardoor de ?n gelegenheid gen te openen. ar kinderen liken gaarne onder bij kin- let uitwendig en niet den brengt, zooals men van me- geschiedt. P ij«. groote vra oper potje is proefpotjes ar. Het groote rkrijgbaar bij en Drogisten. OR UB (oudheden. 3 be- in zyn expansie, 19 Een tegenover elkaar. Juf."rouw Friedrich, begon Konrad Ba- lenfeld, terwijl hij strak voor zich uitkeek, u hebt mij vanavond gevraagd of ifc mij de buien kon verklaren, waaraan u af en toe hjdlt. U hebt mij daardoor het recht gegeven ever u ©n uw leven hier in hui» na te den ken Dat kan nu óók wel een gril zijn, maar •k maak er gebruik van om vrijer met u te kunnen spreken, Zeiden we elkaar heusch belangrijke dingen te zeggen hebben, meneer Barenfeld? antwoordde het meisje en ze trachtte iets hards in den toon van haar stem te leggen, maar kon todh niet verhinderen, dat die «tem lichtelijk trilde, Ja juffrouw Friedrich, ging Barenfeld ’Oört en hij keek haar vast aan. Ik ben met blind. Ikzelf heb het leven in de wijde *ereld te goed leeren kennen en liefhebben, om niet te begrijpen dat een jong energiek vroolijfc meisje vurig verlangt om deee ««vangenis te ontvluchten, om ook te genie ën van het mooie in de wereld. Maar uw ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—5 uur. Administratie Telef. Interc 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Officieel bevestigd. De opper-president ^an Berlijn heeft thans officieel den eersten burgemeester Boss van zijn functie ontheven. Voigens de disciplinaire voorschriften gaat deze ont heffing gepaard met korting van zijn sa laris met 50 Indien de justitie anders beslist, zal het ontbrekende later worden bijbetaald. Geen watersnood te Oberammergau! In tal van bladen van het binnen dn het buitenland is beweerd, dat een gedeelte van Beieren, en in het bijzonder ook Oberam mergau, door overstroomingen wordt be dreigd. Talrijke straten van Oberammergau zouden zelfs onder water staan en dienten gevolge afgezet zijn geworden. Deze berich ten zjjn geheel onjuist. Op 15 Mei waren de bergriviertjes uit de streek buiten hun oevers getreden, maar reeds in den namid dag van denzelfden dag zakte het water weer tot op een normaal peil. Alle voor stellingen der Passiespelen hebben tot nu toe plaats gevonden, zonder dat iemand iets van overstroomingen te bemerken heeft ge kregen. De opvoering van verleden Zondag vond plaats bij prachtig weer. De passie- schouwburg was tot de laatste plaats bezet. bracht, naast zijn legerstede. In de kist lag de witte zwaan. De dader echter lag op het kerkhof Dat beteekengte onheil! De provisor Rose wa» nog altijd in het ge lukkige heart. van gepvmniadeerd haar. Evenwel had awh een zekere nervositeit van hem meester gemaakt, die hem van tijd tot tijd scheen aan te grijpen en hem van zijn plaats deed opspringen en angstig luiste ren. De onrust was wellicht het gevolg van het feit dat een tante van den heer Rose, wier univeraeele erfgenaam hij was, naar verluidde, op het punt was om het aardeciie tranendal voor immer te verlaten, zonder haar geld mede te kunnen nemen. Gegeven het gevoelig karakter van den provisor, was het waarschijnlijk dat hij met klimmende belangstelling aan haar dacht en haar een spoedige verlossing van de aardsohe banden toewensohte. Konrid Barenfékl hed zich met hart en ziel op zijn werk geworpen. Hij werkte van 's morgens tot ’s avonds, alsof hij er milli- tenen mee kan verdienen. Buiten zijn werk ging hij rlteen om met Heinrich Pfalzdorf, aan wien hij zeer gehecht was en met graaf Schoner, wien sinds eenige weken tijdelijk do leiding van de feuilleton- en kunstrubrie ken van de krant was opgedragen. Baren feld werkte, omdat er gewerkt moest worden en om afleiding te hebben. Het doel schoen hem volkomen onverschillig. Hij merkte rauwelijks op aal het om hem heen volop zomer was. Men kan niet ontkennen, dat dit allemaal ernstig klinkt en te Parijs hebben de jongste uitlatingen van Mussolini, begrij pelijkerwijze, beroering gewekt. Terwijl het laatste decennium de Fransch-Duitsche be trekkingen alle aandacht opeischten staan thans de Fransch-Italiaansce relaties op den voorgrond en vooral, nadat Mussolini te Florence zoo luidruchtig met de sabel heeft gekletterd, begint te Parijs een zekere zenuwachtigheid te heerschen, die men echter zoo goed mogelijk tracht te verbergen. Men spot in de Fransche hoofd stad wel een beetje met Mussolini’s „groot spraak”, maar vreest ^vellicht ondertus- schen, dat de duce dreigementen wel eens in daden zou kunnen omzetten. Deze wordt vooral door de Fransche pers voorgesteld als een krijgszuchtig en bluffend heerschap en de Ere Nouvelle, van Frankrijks deugd zaamheid overtuigd zijnde, merkt dan ook op: „Terwijl in Florence Mussolini bezig was denkbeeldige tegenstanders uit te da gen, hebben in Frankrijk rustige mannen, bewust van hun verantwoordelijkheid, hun persoon in dienst gesteld van een mensche- iyker en hooger idee. Dat hier gezinspeeld wordt op Briand’s plannen inzake de Vereenigde Staten van Europa, hoeft niet nader uiteengezet te worden. troepenzendingen. naar Indie. De proclama tie besluit met de woorden: „Geen handgra naten, geen geweer, geen inacnme tegen <te nationalistiscne beweging in indië.” BAlAxlE. Ontploffing in een dynamietfabriek. Twee dooden, onder wie een Nederlander. Gisteren heeft te Arensdonck, nabij de grens, een ernstige ontploffing plaats ge nad in een dynamietfabriek. Twee personen werden gedood. Een der slachtoffers js de Nederlander Anton Otten, geboren te till varenbeek. Hy woonde echter reeds sinds voor den oorlog te Arensdonck. Er ontstond geen brand bij de ontplof fing en de schade beperkte zich voorname lijk tot een afzonderlijke werkplaats van de fabriek, waar het ongeluk by het men gen plaats had. Een derde arbeider werd licht gewond. Protest tegen het speelverbod. Het besluit van de regeering om, met uitzondering van Ostende en Spa het speien te verbieden, heeft in alle kuststeden pro testen uitgelokt» daar verscheidene met de ppbrengst van. de verpachte casino’s hun begrooting in evenwicht houden. De gemeentebesturen van Blankenberg©, Knokke en Middelkerke hebben een motje aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, om aan een grooter aantal steden verlof tot het houden van speelbanken te geven. Zij hebben verzocht om aan de bestaande gemeentelijke casino's toestemming tot spelen te geven tijdens het badseizoen. NOORWEGEN. Paleis van den kroonprins af gebrand. Vete kostbaarheden gered. De kroonprins neemt deel aan het blusschingswerk. Het verblijf van het kroonprinselijk .paar het riddergoed Skaugun nabij Oslo, is gis termiddag voor het grootste deel afgebrand Het uit hout opgetrokken hoofdgebouw ging in korten tijd in vlammen op. Het verbrande slot Skaugun was vroeger eigendom van den Noorse hen gezant te Pa rijs, Wedel Jarlaberg, die het den kroon prins ter gelegenheid van diens huwelijk schonk. De oorzaak van den brand was een schoorsteenbrandje, dat door twee dienst meisjes 'bemerkt werd. In korten tijd stond het slot, dat 40 ka mers bevat, over het grootste deel in vlam men. De bewoners van de in de omgeving gelegen boerderijen verleenden de eerste hulp, terwijl spoedig de brandweer uit Oslo arriveerde en uit verschillende dorpen uit de omgeving. Het blusschingswerk leverde groote moeilijkheden op, omdat het water dat de spuiten moest voeden, over een af stand van drie kilometer moest warden op gepompt. De kroonprins hielp zelf bij het blusschingswerk, terwijl de koning en de koningin langen tijd op de plaats van den gebrek aan ervaring brengt u keerden weg Er zijn andere posi u zich duizendmaal gelukkiger dan in die van artiste. Hoe zegt u?. onderbrak Lisa snel en verwonderd. Barenfeld lette niet op haar opmerking. U bent zangeres en wilt uw geluk op de planken zoeken. Weet u wel, dat het tooneel en theater beteekenen dat u een gevange nis verlaat au een veel ergere binnen te gaan'-1 Royaal gerekend zijn er misschien 'n dozijn sterren, die hun weg gevonden heb ban door idle misère van het tooneelleven heen, die onaangenaamheden en erger heb ben moeten verdragen om hun tegenwoor dige hoogte te ’bereiken. Maar wat een leer geld hebben ze daarvoor betaald! En de overigen, het grootste gedeelte? Die hebben allang iedere illusie verloren Meneer Barenfeld, zei Lisa :xiet bevende stem, het is heel aardig van u om zoo n mooie speech tegen me af te steken,, maar u taxeert me toch wed wat erg laag. Het zou dnoievig zijn, als uw beschrijving in elk op zicht juist, was. - Zij is in elk geval juist, antwoordde Bërenfeld, voor wat de verandering be treft, die iedereen in zijn zieleleven onder gaat. Verstoorde illusie» en ervaringen, die een jong meisje beter beapaabd kunnen blij ven. Goed, dan zal ik die ervaringen opdoen zei Lisa weerbarstig, ik ben Sterk genoeg. Juffrouw Friedrich begon Barenfeld opnieuw, neemt u een raad aan van iemand, die het goed met u meent. Ik heb schoon genoeg van ,/le goede RUSLAND. Een ernstige treinramp, tientallen dooden en gewonden. Uit Moskou wordt gemeld, dat op het traject MoskouKazan gisteren een snel trein naby het station Tsjemaja in botsing is gekomen met een goederentrein. De botsing was zóó hevig, dat 28 personen werden gedood en 31 zwaar gewond. In de sneltrein bevonden zich vele kinderen, die naar een vacantieoord in de Tartaren-repu bliek onderweg waren. Vier wagons geraak- lyk, wanneer men kennis maakt met de redevoeringen, .die den laatsten tijd door Mussolini, den fascistischen premier en Grandi, den Italiaanschen minister van buitenJandsche zaken, zyn gehouden. Zy gaan uit van de opvatting, dat Italië dreigd wordt: niet alleen i- -:i- die voor zijn volk een levensnoodzaak is, maar ook wat zyn veiligheid betreft, daar het gemakkelijk geblokkeerd kan worden aan de Middellandsche zee; deze bedreiging bestaat echter niet alleen te water, maar ook te land. Aan de Oostgrens, aldus redeneeren de Italianen, loert Zuid-Slavië, dat een begee- rig oog slaat op de Slavische gebieden van Italië tot aan den Isonzo en door Frankrijk wordt voorzien van vliegtuigen en kanonnen. In het Westen staat, tot de tanden gewapend, de Fransche macht, die de democratische partijen tegen het fascis tische Italië in beweging tracht te brengen, terwijl haar officieele politiek ernaar streeft Italië internationaal te isoleeren en voor te stellen als een gevaar voor den Europeeschen vrede. Tegenover deze dreigementen is het vreedzame fascistische Italië, dat liever zyn geld uitgeeft voor openbare werkem, naar uit de redevoeringen van Mussolini en Grandi en eveneens uit de artikelen der Italiaanscht pers blijkt, gedwongen zich te bewapenen en dit zal dan ook gebeuren met alle middelen. Een Romeinsch corres- pondent van de Köln. Ztg., die de tegen- ■woordige gezindheid maakt de opmerking, dat Italië niet terug zal schrikken voor offers aan goed en Öloed Wanneer de koning het voor nootzakelijker strijd voor zyn bestaan, zyn vryheid en zijn uitbreiding oproept, dan zal het als één man opstaan en tot den laatsten toe stryden. By zijn bewapening handélt Italië, zoo stel len de fascisten het voor, alleen 'krachtens een bittere noodzaak, die het is opgelegd door de vyanden, welke het willen vernie tigen. De vrede van Europa, waarnaar Italië dat niemand bedreigt, hunkert, om zich aan zyn binnenlandsche taak volkomen te kunnen wijden, hangt volgens de Italianen af van Frankryks beslissing en ondanks alle mooie redevoeringen van Briand zaJ het, naar zij beweren, Frankrijks schuld zijn, wanneer de vrede mocht worden ver stoord. Dit wordt de duidelijke politiek van het fascistische Italië genoemd, dat het aanzijn wil geven aan een rechtsvrede die op eerlijkheid berust, een politiek, welke alleen als oorlogszuchtig kan worden be stempeld door verborgen haat en gebrekkig inzicht. Op deze duidelijke politiek ver wacht het fascistische Italië van Frankrijk een duidelijk en eerlijk antwoord. Wat zou het leven heer lijker zijn als ieder de helft deed van hetgeen hij van anderen eischt. berekeningstaat van Uwe inschrijvingen of niet met losse gvellen. 1O cent 7”/i cent per vel S cent per vel In sanitair opzicht zjjn onze station» be neden critiek.” BRITSCH-INDIë. Mevrouw Naidoe gearresteerd. Ernstige onlusten te Bombay. Uit Dharasana wordt gemeld, dat Me vrouw Naidoe is gearresteerd. Mevrouw Naidoe werd gearresteerd ter wijl zy toezicht hield op den inval in het zoutdepot door 2000 vrijwilligers, die trachtten zich een doortocht te banen door de prikkeldraadversperring. Bij een charge met stokken door de politie werden vrijwilligers gekwetst. Ook de zoon van Gandhi, Maridal, eenige anderen werden gearresteerd. Inval in het congresbureau Bombay. Driehonderd ongewapende en vijftig ge wapende politiebeambten hebben onder lei ding van hooggeplaatste ambtenaren het bureau van het congres omsingeld en alle functionnarissen van het congres onder wie de voorzitter Nariman gearresteerd'. By de huiszoeking in het congresbureau werden alle aanwezige papieren in beslag genomen. Er werden 14 personen gewond bij een botsing met de politie; zij werden in het ziekenhuis opgenomen. Aanval op een bankgebouw. Later wordt gemeld dat het te Bombay tengevolge van het optreden van de politie tegen het Nationale Congres tot ernstige onlusten is gekomen. Op de beurs hadden zich geruchten verspreid, dat de directeur van de Bank van Indië, die deel uitmaakt van een Indisch Concern, aan den kant der politie opgetreden was tegen aanhangers van Gandhi. Tengevolge van deze geruch ten verzamelde zich een groote menschen- menigte voor het bankgebouw. De demon stranten namen een dreigende houding aan en drongen naar binnen. Alle zakenlieden van Bombay, die op de beurs aanwezig wa ren, waren hier vandaan demonstratief naar het bankgebouw getrokken. Eerst na drie uren gelukte het de bank te ontzetten, nadat een vriend van Gandhi beloofd had, dat er een nauwkeurig onderzoek zou wor den ingesteld ,en dat, wanneer de geruch ten bevestigd mochten worden, de betref fende directeur zou aftreden. Desondanks duurden de demonstraties nog lang voort. Hierbij werd een auto, waarin een politie ambtenaar zat, door de menigte met stee nen bekogeld. Uit het gebied van Ahmedabar komen eveneens berichten over ernstige onlusten, waarbij dooden gevallen zijn. De bevoking aldaar schijnt te gelooven, dat de Britsche heerschappij in Indië reeds ten einde is. Een oproep van de Komintern. Naar uit Moskou wordt gemeld, publi ceert de Komintern een proclamatie aan de Britsche communistische party in verband met de voorvalen in Britsch-Indië, waarin verklaard wordt, dat de Britsche commu nisten en de Britsche arbeidersklasse alles moet doen, ter verhindering van verdere MeneerBarenfeld Hij ^tond voor haar, rechtop en hij zag met een sniartelijken glimlach voor zich uit als iemand die iets liefs verloren heeft. Ik zou graag aüleeu zijn, meneer Ba renfeld. voor goed. Hij had het reeds begrepen en maakte zwijgend een buiging. Toen viel de deur dicht en scheidde twee nienschenkinderen. van elkaar en van het geluk dat ze bedden zochten het. schouder» namen, laait mij voor je geluk «en Lisa. 4 houd zooveel van Ze lag met gesloten oogen in zijn Toen aloeg ze van aan. heel vernield. Tot ek slechts uitge- plaats van met jven snelheid van jvan 60 K.M. per fan beide treinen lev®h gekomen. Op de Russische spoorwegen. De officieele „Ekonomitsjeskaja Zjhn” hangt in het nummer van 10 Mei een som ber beeld uit van de toestanden op de Rus sische spoorwegen. Het orgaan van de volkscommissariaten van handel, spoorwe gen en financiën schrijft o.a. het volgende; „Alleen naïeve menschen stellen nog eenig vertrouwen in de dienstregeling der spoorwegen. Als ge ergens naar toe wilt gaan, dan nioet ge niet naar de kaart kij ken, welke weg de kortste is, maar voor alles bedenken hoe ge meer kans hebt ei* te komen. Ervaren menschen reizen nu byv. uit Samara naar Saratow niet op de nor male wyze, d.w.z. over Rtisjtsjewo en Penza, maar via Moskou. Zij weten, dat het byv. makkelyker is uit Moskou naar Kislo- wodsk te gaan dan van het station Kawkazskaja naar Armawir, hoewel die twee plaatsen slechts twee uur sporens van elkaar liggen. Op de knooppunten is de vloer van wacht kamers derde klasse steeds bedekt met lichamen van menschen, die naast elkaar liggen. De wachtkamers tweede klasse zijn steeds propvol. U moet eens probeeren op de stations van Woronezj, Saratow e.d. wat te eten. Neen, probeert u het liever niet, meeningan” van anderen Dat meent u niei, juffrouw Friedrich U wilt alleen niemand de gelegenheid geven echte belangstelling voor u te toonen. De heele atmosfeer van „De Witte Zwaan” is daar helaas naar. Nu, lachte Lisa een beetje gedwongen. mijn vader kunnen we er buiten laten. Die komt niet in aanmerking. Verder schijnt alleen meneer Rose zich voor mij te interes- seeren. Moet ik die misschien tot mijn ver trouwde msiken? Plotseling van toon veranderend ging ze heftig voort: Denkt u toch niet dat uk anders ben dan andere meisjes. Ik verlang naar zonne schijn en vriendelijkheid en ik word gek als ik er aan denk dat ik in dit stofnest mijn jeugd zou moeten verkniezen. Maar gaat u heen, gaat u been, waarom kwelt u mij zoo? List, riep Barenfeld, en meit een stap was hij naast haar Zij leunde met haareene hand op de tafel en zag hem met haar, vreemde, groote, grijze oogen aan. Alle kleur was uit haar gezicht verdwenen. Lisai herhaalde Brirenfedd. Hij kwam nog dichter op haar toe, sloeg zijn arm om haar heen en boog zijn gezicht naar haar over Lisa, stamelde hij, ik houd van je, enteettead veel. Je voelt je ongelukkig, ik weet het. Laat mij je verdriet op mijn zor- je gesloten oogen in zijn armen. haar oogen op en duwde hem zich af. Doodsbleek keken ze elkaar 60

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1