Had .1 men ooteec.51 erdam EZ I A I mond esstojen j«te Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede ’S PINKSTEREN, Bahlmann - Gouda Aparte Dames- en Klnderkleedlng HOEDEN en STOFFEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN B8«Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve oftZon-en Feestdagen EERSTE BLAD. i FEUILLETON. 1 a IE Zaterdag 3IIMeiHIB30 ONMISBAAR! Hebt U al de zoo juist verschenen EKIE miNIII ,17390 4 A BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, otter Lnoen In de „Witte Zwaan”. Off 7000 Ooporoni Dit nummer bestaat uit twee bladen. ilgende conclusie I tOFSTAD. 14. 80 I 0 CT. (Wordt vervolgd). EGEN die den schrijver tot del leidde: „In het economisch 1 wereld gaat worden, geil van het economisch levé| daarom op het moment! onze theorieën, die ondel digheden volkomen juist wij moeten paraat zijn de langzamerhand kooi protectionisten van ande den en dan kan het heel, ten slotte ook gedeelteljjl nale economisch gekkenhl Meer dan 100 page, ff 0.25 In eiken Boekhandel voorhanden. pkénhuis, dat de n niet de wetten lOnze taak moet iet zoozeer zijn, normale omstan- jn, toe te passen, or datgene, wat tachtig wordende 1 landen uitbroe- oed zijn, dat wij in het internatio- 3 terecht kómen.” BRIEVEN UIT DJ MXXI1 jed een stap wend Mark’ zoo niet, uchuf ze U dan direct aan, voor ze 1e uitverkocht. Voor ieder Gouwenaar jc:3r:::n;j 1930’31 e t. Beide schoen mat de heerlyk cort gebruik een n den daarvoor Rottende spn- sn reuk uit den tube van 35 cent, 'zn.-hte borstelig leele verpakking 8 EN 9 JUNI WIJ BRENGEN IN ALLE AFDEELINGEN EEN SCHITTERENDE S0RTEERIN6 ZEER LAGE PRIJZEN i gemeenten blijven voortduren aangertien men altijd meent daar nog wel arbeidsgelegen heid te kunnen vinden. Op den duur echter moet er een crisis komen en eerst daarna zal de annvoer van het platteland verminderen. We hebben on lang» de bevolkingscijfer» gegeven en die wijzen op de verschijnselen die we hier aan duiden. Den Haag en Rotterdam bebeerschen de zuid-westihoek van Holland en zullen ten slotte in een kring om het Westland heen liggen. Het Westland zal onze tuin zijn. Wanneer de nieuwe Gemeentewet in werking is getreden zal samenwerking tussdhen ge meenten verplichtend zijn. Ongetwijfeld heb ben den Haag en Rotterdam reeds vrijwillig een goed voorbeeld gegeven, dat uitbreiding en navolging verdient. Met de omliggende gemeenten zullen beide steden in nauwer contact moeten treden vooral met .het oog op liet wegenvraagstuik want het ligt voor de hand dat naarmate de bebouwing toe neemt het verkeer gtooter wordt Reeds nu ie een enorme uitbreiding daarvan uit de dorpen in het Wtestland te zien eu de toepas sing der auto’s en motoren stelt steeds hoo- ger eischen aan de wegen. Vreemdelingen staan er vaak verbaasd over dat de steden centra zoo dicht bij elkaar liggen en zij be grijpen niet dat het hoodig is al die plaatsen Het gewestelq Het gewestelijk uitbre» Haag en Rotterdam gezap gesteld is een belangrijk?! doding ervan is om reêi toekomst, die misschien ver af ligt, te voorzien inj de strook die ligt tusee' Hoek van Holland, dart i Rotterdam behoort. Rotterdam breidt zich 1 Holland noordwaarts uit' waarts, zoodat men geen feet behoeft te zijn om beide steden zich spoed» Den Haag nadert reeds 1 Extra mrdwllje lanbiadingeD uk ia Zwart ei blauw Maanden v.a. wederem nepend. 30 reed lis, odk in de richting van Delft, gaat de uitbreiding geleidelijk voort. Het is geen kleinigheid jaarlijks terreinen te vinden die drie duizend woningen kunnen bevatten met de noodage daarbij beboerende straten, plei nen ten school- en kerkgebouwen. Het is een stadje op zichzelf dat jaarlijks er bij ge bouwd wordt, een stadje van 1 <i 9 duizend zielen. Het duinterrein is echter in de eerste plaats aangewezen voor bebouwing omdat men daarmede geen vruchtbaren land- of tuinbouwgrond verliest. Want hiermede moet men ook eens ernstig rekening houden, dat al die huizen telkens mooie velden in beslag nemen De groote weg naar Rotterdam neemt heel wat hectaren weiland in beaag en ten slotte moeten wij in Nederland toch voor een goed deel van den land- en tuin bouw blijven leven. Daarom kijkt men in de eerste plaats naar de duinen waarbij ©chter natuursdhpon verloren gdat. van de zuid- r Nu Is het verlies &>k wel heel cngëluikkig, "-M‘ maar aangezien de duinen tegenwoordig tech afgesloten zijn voor de wandelaars, is het reëele verlies niet zoo groot te achten. In ieder geval staat daartegenover een gioo- te winst aan gezondheid want dit staat vast dat het wonen aan de zee bizonder gezond is. Van bedorven atmosfeer is nooit sprake want het waait er altijd en de- bedorven lucht wordt wel verdreven. De sterftecijfers zijn nergens zoo laag als in den Haag en dat is voor een goed deel het gevolg van de nabijheid van de zee. Is dan in den aanwas der Bevolking geen stilstand of achteruitgang te wachten? Deze vraag is vaak gesteld, maar een positief ant woord er op kon niemand geven, hetgeen echter niet kan afhouden van het ontwer pen van een regeling die rékeuing houdt met voortduren van den aanwas Wanneer die moest verminderen of tot stilstand ko men dan zal dat ’in ieder geval wel gp’ei- delijik gaan en dus nog zóó zijn dat een zorg vo<»r hetgeen er wèl bijkomt onmisbaar ii Wij verwachten wel te eeniger tijd «en vermindering omdat er een crisis moet ko men in het bevolkingsvraagstuk van ons land. Maar zoolang het z.g. platteland nog een voortdurend overcompleet aan werk krachten oplevert, zal de trek naar de groot® Economische absurditeiten. Prof. Treub hield dezer dagen eene rede ter jaarvergadering van den Ondernemers- raad voor Indië. En in die rede had hij het ook over den toestand in de Vereenigde Staten van Amerika. Hy zei daarvan het volgende: „In Europa zoowel als in Amerika heerscht een ongekende werkloosheid. Hoe wel men het zooveel mogelijk tracht te ver bloemen, is het economisch kaartenhuis van de Ver. Staten bezig in elkaar te vallen. Het leven boven zijn stand leidt onvermijde lijk tot faillissement. De economische poli tiek van Amerika is een samenweefsel van economische absurditeiten geworden. Het verlangt betaling van zijn oorlogsschulden van Europa en wil te gelijk de goederen, waarmede die betaald worden, buiten zijn grens ’houden; het wil de hooge loonen fcjjner arbeiders beschermen en is er tegelijk op uit hen in staat te stellen nog veel weel deriger te leven dan hun inkomsten hen veroorloven en als ondanks alle kunstmidde len de kwade gevolgen niet uitblijven en een werkloosheid intreedt, welke men niet baas kan, gaat men nog een schepje leggen op de grondoorzaken van alle ellende en de tarieven der invoerrechten nog meer verhoogen.” Er is in dit oordeel van Prof. Treub onge twijfeld veel waars. Toch zouden wij willen vragen, of hy niet overdrijft, als hy als het ware den economischen ondergang der Ver eenigde Staten voorspelt. Amerika verkeert onder zulke gunstige omstandigheden wat de natuurlijke economische voorwaarden betreft, dat het zich heel wat absurditeiten kan veroorloven zonder zyn welvaart te vernietigen. Anders staat het echter met Europa. Daar werkt èn door de verarming ten gevolge van den oorlog èn door de om standigheid, dat het niet als Amerika één groot gebied vormt met vrij ruilverkeer tusschen de deelen onderling, het streven, om door protectionistische maatregelen het loon- en prijspeil kunstmatig hoog te hou den, heel wat noodlottiger. Tot welke ab surditeiten men hier komt, moge door een paar voorbeelden worden aangetoond. In het laatste nummer van „Handelsberichten” komt een bericht uit Oostenrijk voor om trent dèh invoer van varkens uit Duitsch- land in Oostenrijk, waardoor de Oostenrijk- Een dankbare terugblik op 't verleden verheldert het uitzicht op de onbekende toekomst. niet uitstaan, met iemand die in de rouw is inag je den spot niet drijven. De drommel mag me halen. Verzekerde de huisknecht, als ik ook maar met éen enkel woord gesproken heb over iemand, die in rouw is. Meneer Pfalzdorf, de provisor in rouw? Hij heeft zoo lang en vurig haar dood gewenscht, dat ze waarschijnlijk alleen ten gevolge daarvan al gestorven is! Ze waren inmiddels de binnenplaats over gestoken. Waar zit Hannes? vroeg Heinrich. Boven bij zijn rooden vriend. De pro visor heeft hem gezegd, dat hij op zijn kal mer moest komen. «n zijn zwarte jas schoen te maken, morgen ia de begrafenis. Ruikt u niets? Het ruikt hier overal naar benzine. Die vuilpoets! Meneer Rode heeft dus geërfd? Geërfd- herhaalde de huisknecht grijns- laehend. Hoort u eons, ik zal het u in fluisteren He schaam nip er voor het bedrag hardop te noemen, dat zou te veel eer voor dien kerel zijn. Wat? riep Heinrich en’ achteruit. Drie honderd Dat is ónmogelijk. Dores knikte. Alleen maar! Dus meneer Rode zal wel van positie veranderen? informeerde Heinrich. Of hij 1 antwoordde Dores droog. Hij koopt nu vast de apotheek van den baas. Daar kunnen we ons wel op voorbereiden. Dat zal meneer Bürenf^ld ook wel niet aangenaam vinden Die moet maar zien dat hij en een ander baantje krijgen. fiOÏDSCHE COURANT. rw. rzoakanxuij LL noopte vragen worden sche varkensfokkers eene vernietigende concurrentie wordt aangedaan. Wat toch blykt het geval te zyn? Duitschland geeft bij den uitvoer van varkens eene uitvoer- premie en heeft die in den laatsten tyd van 8 op 24 Pfennig per K.G. gebracht Boven dien verleent Duitschland te gelijkertijd vergoeding voor de te maken vrachtkosten, zoodat het den varkensfokkers daardoor mogelijk wordt gemaakt uit de verste uit hoeken van het Duitsche Ryk hunne pro ductei op de Weensche markt te brengen. Van eene soortgelijke absurditeit, door Duitschland begaan, wordt ons land de dupe. Het is bekend, dat in de Groninger, Drentsche en Overysselsche Veenkoloniën, meer nog dan in andere akkerbouwstreken, een geweldige crisis heerscht. Het hoofd product van die streken-is aardappelmeel, dat voor 70 moet worden afgezet naar het buitenland. In de belangrijkste afzet landen is in den laatsten tyd het invoer recht enorm verhoogd en bedraagt soms tot meer dan 100 van de tegenwoordige waarde. Het gevolg hiervan en van den grooten oogst der laatste jaren is, dat men zit met groote onverkoopbare voorraden. Dit zou zoo erg niet zyn, als men in de eerst komende jaren de productie maar be langrijk inkromp. Men zou den voorraad dan geleidelijk kunnen spuien zonder de markt al te zeer te ontredderen. Htet .artikel toch kan jaren bewaard worden zonder dat heëirederft. De vraag is echter, waardoor de teelt van aardappelen te vervangen. Het gewas, dat daarvoor het meest in aanmer king komt, is rogge. Doch nu wil het geval, dat ten gevolge van de dumping met Duit sche en Poolsche rogge, dit artikel nog on- verkoopbaarder is dan aardappelmeel. Als de Duitschers hun overtollige rogge naar Nederland brengen, krygen zy per 100 K.G. een uitvoerpremie van 9 mark, of pl.m. 5.40. Zoodoende zijn zij in staat hun pro duct hier te lande tegen den bespotteljjken prys van ruim 5 per 100 K.G. af te zetten en er toch meer dan 10 per 100 K.G. voor te ontvangen. Het ligt echter voor de hand, dat daardoor aan de Nederlandsche rogge- verbouwers het bedryf onmogelyk wordt ge maakt. Het zou zeker niet pioeilijk vallen, dit voorbeeld met tal van andere aan te vul len. Ieder zal begrijpen, dat order deze om standigheden het stelsel van den vry’en handel ook door de principieele voorstan ders er van eenvoudig niet te handhaven is. Wy lazen daaromtrent in een onzer land bouwbladen dezer dagen een beschouwing, haar. Goeden nacht Heinrich. De sterren fonkelden aan den hemel en hij ging naar huis, vervuld -van onuitspre kelijk geluk. Hij zong en floot en praatje in zichzelf, alsof hij niets dan liederen in zich voelde zingen. Verloofd? vroeg hij zich aS. In 1 geheóm verloofd? Hij had zich dat heel anders voorgesteld. Dat mooie, fijne meisje, was zenu van hem? Hij bleef staan en liep terug om nog eens naar het huisje te zien Toen vloog hij als een stormwind naar huis. Hij was bijna tegen Doris aangeloopen, die aan de deur stond en met een sprong zijn groote voeten in veiligheid bracht. Drommels, riep dë huisknecht, hebt u soms ook al geërfd? De wereld schijnt Van daag op haar kop te staan. Oók geërfd? herhaalde Heinrich met een verbijsterd gezicht. Ik dacht het maar, omdat u uw ken nissen niet meer sdhijnt op te merken en door het huis loopt als meneer Rose. Die heeft de kans gekregen om baas van de apotheek te worden en loopt als een gek het heele huis door. Meneer Rose? Wat is er met meneer Ros® aan de hand? Zijn tante heeft hem het genoegen ge daan om naar een betere woonplaats te ver huizen. Ze is dood' O, zei Heinrich, dat is droevig. Ja. heel droevig, bevestigde Dores. Hij fluit al den heelen avond vroolijke wijs jes. Praat niet zoo lichtzüinig, verweet Hein rich zijn bondgnoot al fan je den provisor plan. igsplan dat den olijk hebben op- uk werk. De be- voor een verre rt eene zooi heal a bebouwing var. ___n den Haag en geiijk bekend is tot vjmi den Hoek van b W den Haag zuód- H^fantastische pro- tp voorspellen dat g Kullen ontmoeten, jyr 4icht de (pene dier gémeente en zijde ook al in de buurt. Het eenige dorpjte dat zij op hun weg vinden is Ter Heide, maar daarmede heeft men al korte toetten gemaakt. Het wordt gesloopt, in zijn geheel en opnieuw aangelegd op zoodanige wijze dat het geen hinderpaal zal zijn bij de toe nadering dar beide groote steden In de eer ste plaats zijn breede verkeerswegen noodig am fe zorgen dat in de toekomst daarvoor geen zorg meer behoeft te bestaan. Het laat zich aanzien dat binnen afzien- baren tijd deze gaheele kuststrook voor be woning is aangewezen en met het oog daarop is een gemeenschappelijk bebouwingsplan opgesteld dat nu nog geheefl en al in vrij heid kan worden opgesteld. Van wien de gedachte daarvoor is uitgegaan herinneren we ons niet meer, maar de gedachte getuigt van een goede en vooruitziende blik op dte ontwikkeling van beide Steden. Ook Noordwaarts zal den Haag zich blij ven uitbreiden en ooi?*- daarvoor ontbreken de plannen niet. Op den duur voorzien de profeten een kust-bebouwing van den Hoek van Holland tot Zandvoort toe. Dat zal nog wel eventjes duren, want niet »>lle uitbrei ding van den Haag ligt aan zee. Den kent op naar Rijswijk en Voorburg en als straks de breede verkeersweg met Rotterdam ge- Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 26 Nadruk verbsden. Het is geen kunst, ging de oude heer voort als je in ellende bent opgegroeid, opgeblazen ën verwaand te worden als je in betere materieele omstandigheden komt Maar als men 'altijd aan een zekeren wel stand gewend is geweest en dan plotseling aan lager wal raakt en eigenlijk tot een logeren stand gaat behooren dan den moed niet te verliezenHij haalde diep adem. Daiuis het heel moeilijk om er weer bovenop te homem. Het lis bijna onmogelijk. Heinrich probeerde hem ’n beetje te troos ten. Uw hebt uw muzieklessen toch nog, me neer Meinard. Die paar lessen bewaren me net precies voor den hongerdood... En uw vrienden dan’ Daar rekent u mij toch ook onder, ook al bezit ik niet wel. Uw dochter zegt immers ook, dat het wel weer in orde zal komen Als mij nu eens wat overkwam. Dan WM het heelemaal gedaan rich opgewonden. Dacht u» dat ik dan met «nijn handen in de zakken zou toekijken Wat dat betreft kunt u iederen avond rustig gaan slapen. Al ben ik pas twintig, dat ver trouwen heb ik toch zeker wel aan u ver diend. De oude musicus zag den enthousiasten jongen in de oogen. Meneer Pfalzdorf, zei hij zacht, het ongeluk maakt een mensch wantrouwend. Als iemand anders dat gezegd had, had ik hem beleefd verzocht zich met zijn eigen zaken te bemceden, zelfs als hij er maat schappelijk beter voor stond dan u; ik be doel onafhankelijker. Maar tegenover u zal ik voortaan niet meer mijn nood klagen. Hij ging naar de kast en haalde het kistje sigaren te voorschijn. W« gaan er eentje opstoken. Dadelijk daarop kwam Vilma weer bin nen Haar oogen zochten Heinrich en bleven op hem rusten. Toen vroeg ze beiden aan tafel te komen. In het verloop van den avond bracht Hein rich het gesprek opnieuw op het concert, dat Meinard in het begin van het winter seizoen moest geven. En al scheen de oudé heer er eerst weinig voor te voelen, Heii> rich bleef hardnekkig aandringen. U moet, beweerde hij. U moet. U bent het aan uw dochter verplicht. Wie zil van mijn bestaan notitie ne men? zei Meinard moedeloos. Het is verlo ren moeite. Voedt u dan heelemaal geen drang om in net publiek op te treden? - Of ik dien drang vdel? antwoordde de Meinard, riep Hein- oude musicus. O, die drang om als vroe- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bosorgkrinf) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 040. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. 1NGEZONDÖ MEDEDEELINGEN: 1-4 regdla 245, elke regel meer 0.80. Op de voorpagine 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomrt van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ger te spelen, zal tot op mijn laatsten adem tocht in mij blijven, zooals een oud leger- paard terug verlangt naar een eskadron. Maar het paard is nu afgedankt. De critiek zal een obscuur musicus als mij niet meer „au sérieux” nemen. De critiek? herihaalde Heinrich met nadruk. Wacht eens, afc ten er! De critiek zal uw prestaties Mier wel „au sérieux’’ nemen. Den kunstredacteur van hert „Tage- blatt” ken ik heel goed. Ik zal er met hem over spreken. De oude man liet, zijn hoofd zinken. Men kon aan hem zien, dait de schijnbaar uitge- doofde hoop weer in hem wakker werd Goed, zei hij nu. Een lafaard ben ik niet, ik waag het! Mei voddige oogen stond Vilma op en ging de kamer uit om de tranen, die in haar oogen 'kwamen, te verbergen. Het werd vopr Heinrich tijd, om naar huis te gaan, wilde hij bij „De Witte Zwaan” niet voor een dichte deur komen. Hij stond op en nam afscheid van oen musicus, die onder den indrok van het gesprek in een hoekje in elkaar gedoken bleef zitten. Toen hij in de gang kwam en naar Vilma zocht, stond ze plotseling voor hem. Goeden nadht, zei hij. terwijl een eigen aardig gevoel van bevangenheid zich van hem meester maakte Goeden nacht, antwoordde zij. Hij ging niet. Hebt u geschreid? vroeg hij zacht. Van vreugde. Vilma Ze hief haar hoofd op en keek hem aan. Lieve Vilma, herhaalde hij en hij kust® ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ245, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 240, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Tplef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1