R 4 I mn wui 9 193O/’31 GEBR. SPAAS Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Grootste oplage hier ter stede NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bbrkenwoude, bodegraven, boskoop, goóoerak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, 68"Jaargang 1JIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen STOFFENHUIS Hebt U al de zoq juist verschenen I I 15.S MANDAG, 2en Pinksterdag ZAL DE GOUDSCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. Zaterdag 7 Juni 1830 Wilt U rustig U inkoopen doen, koopt dan in de Sochtenduren" No. 17386 FEUILLETON. In de „Witte Zwaan". EERSTE BLAD. R’- I, enz. ’LR. 1927 30 K. achtste plaats Meer dan 100 page. fO.SB In eiken Boekhandel voorhanden. tt HOOFDSTUK XII 6 fl. ƒ11.—» f2.- (Wordt vervolgd). HET hw ABONNEMENTSPRIJS Kt «amantell 'er wollen ais geheel erd. met ng. ruim en leuke e speld en rneerd bil tandvleesch. leidheid. »aar, 14,74 13.80 7-61 6.24 3.72 3.28 2.80 2.71 3.26 2.40 2.27 2.31 2.44 1.58 1168 ie prima al onze zult tot Uw gelaat behoort Uw medemenschen; laat het voor hen even helder schijnen als de zon. 1920 223 ^223 203 178 189 166 150 128 93 93 75 68 76 43 33 20 1928 246 242 228 208 192 173 106 144 114 98 96 83 75 47 30 19 Worden de gegevens betreffende den om vang van den internationalen handel bere kend per inwoner, dan blijkt dat Nederland in die opstelling een nog veel beter figuur maakt. Het volgende overzicht voor Neder land en de voor ons land meest belangrijke landen geeft van een en ander een duidelijk beeld. MARKT 16 OOUDA 13.72 13.49 8.93 6.51 3-63 3.16 2.85 2.74 2.92 2.76 2.38 2.27 2.05 1.78 1.58 Uit het Duitech van RUDOLF HERZOG. Nadruk verboden. WATIR JWSTUK ter wereld [UB8TE8AAR8 VAN G EN KLASSE pit nummer bestaat uit twee bladen. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MXXV. Mooie wandelwegen. Wie nog zop ouderwetsch is dat hij van wandelen houdt kan altijd nog plekjes vin den waar het inderdaad rustig is en waar geen snelverkeer je de stuipen aandoet In de smalle paden is gelukkig geen plaats voor auto’s en zelfs de fiets dringt hier niet door omdat de wegen niet goed genoeg zijn. Het kost echter moeite de weggetjes te vinden, maat gelukkig heeft een aartswan- delaar ons ten vorige jare verblijd met een aardig boekje, waarin een dozijn interes sante wandelingen zijn beschreven. Eerst gaat men met tram en bus tot aan de grens van de drukte en dan ligt het vrije veld vrij. Het was in de 1 Loosduinen* dat we< vonden en er eenige uren vertoefden. Volgens de berekeningen van het secre tariaat van den Volkenbond, zijn er maar drie landen, die een grooter handelsverkeer per hoofd der bevolking hebben dan Neder land :Niouw-Zeeland met 328, Canada (met inbegrip van uitvoer van in het land gedol ven goud) 280 en Britsch Malaga met 251 dollar per hoofd voor het jaar 1928. China had in 1928 3, Sovjet-Rusland 5, keizerrijk Indiê 6 dollar per hoofd! Het secretariaat kwam by zijn berekenin gen van den omzet per hoofd tot de zeer verblijdende conclusie, dat deze in alle lan den der wereld, op negen na, stijgende is. Het begon te schemeren Buiten raasde de storm en kletterde de regen, de gele gladeren van de boomen wer den af gerukt en in de plassen meegeslteurd. De wind deed de deuren rammelen en de ramen piepen. Allee is vergankelijk, kreunde de wind. Droomen zijn bedrog! Maar de provisor hoorde het niet of wilde het niet Waarde van in hoofd der stand brengen en ons leven tot iets waarde vols maken. We doen de dingen, plicÉt,- matig, machinaal vaak. En het maakt het leven tot een sleur, tot een banaliteit Wat we noodig hebben, is het geloof, de vaste overtuiging, de verzekerdheid, waaruit we handelen en die ons bezielt met een nieuwe kracht. We moeten handelen vanuit een sterk geësteiyk leven, vanuit een innerlijke spankracht. Maar in ons is het veelal dor en doodsch. Er' beweegt niets, er leeft niets. En we zyn niet veel anders dan automaten. Dat komt, omdat we ons voor niets warm maken, omdat we het geloof, de overtuiging missen en met die overtuiging de geest drift, waartoe ze drijft. Het Pinksterfeest kan er ons aan herinneren, dat we daardoor juist datgene mjssen, wat ons leven tot een kracht maakt en het waarde geeft, dat het niet de stof is, maar de geest, die beteekenis heeft en levend maakt. Pinksteren wa’s de voltooiing van Paschen. Op de vleeschlyke opstanding moest de geestelijke opstanding volgen. Daardoor werd het geloof der dis cipelen tot een levende en leven-scheppende kracht en werden zijzelven tot de kracht, die de wereld overwon. Dat is altijd zoo. Het geestdriftig geloof is altijd een kracht, die de wereld overwint, van welken aard of richting het verder ook wezen moge. En wanneer dat geestdriftig geloof in ons brandt, wanneer ons doen en laten, ons ge- heele leven richting en stuur krijgt door de absolute overgave aan een ideaal, wanneer zoo niet, schaf ze U dan direct aan, voor ze is uitverkocht. Voor ieder Gouwenaar ONMISBAAR! Nederland Denemarken Zwitserland België Gr. Brittanië lersche Vrijstaat Noorwegen Zweden Oostenrijk Frankrijk Duitschland Tsjecho-Slowakije Ver. Staten Italië Japan Ned.-Indië zelfs zoover dat hij bet werk van Heinrich controleerde en correcties aanbracht in de correspondentie. Heinrich liet hem zijn gang gaan, zonder hem een blik of een antwoord waardig te keuren. Van morgen af zult u onder mijn spe ciaal toezicht werken, omdat ik de zaak o verneem en voorgoed een eind zal maken aan dien ouden sleurboel hier, braldie dé provisor. Zoo gauw ik in dezen heddén- eohen rommel orde heb geschapen, zal ik voor de apotheek en de grossiers? aak een assistent, eeu boekhouder en twee leerlingen nemen en zelf het oppertoezicht uitoefenen. Hij zal merken met wien hij te doen heeft! Daarop trok hij zich in de apotheek terug om recepten klaar te maken. Als ik maar eerst de baas ben, zei hij vertrouwelijk tegen zichzelf. en over mijn schat van een Lisa ook, dan zal niemand mij meer aan dat vervloekte pillendraaien krijgen. Daar neem ik dan mijn mannetjes voor! In een handspiegel bekeek hij daarop met welgevallen zijn gezicht en schilderde zich in zijn gedachten af welk een uitnemenden indruk hij zou maken naast het beminde meisje. ziet, dat ik bescheiden ben. Kom we gaan! Barenfeld liet zich meenemen en luisterdte nog lang naar de opgewekte conversatie van zyn levenslustigen vriend en toen hy einde lijk naar bed ging voelde hij zich wel een beetje opgemonterd. Nederland en de Wereldhandel. Een zeer eervolle positie. Slechts drie landen die een grooter handelsverkeer per hoofd hebben. Interessante cijfers. De wereldhandel als geheel genomen, maar ook de handel van elk der wereld- deelen voor zich, was blijkens het Memo randum betreffende deir-4nternationalen handel van 1927 verschenen (uitgave van het Secretariaat van den Volkenbond in 1925 grooter dan in 1913. Het onlangs verschenen „Memorandum sur le commerce international et les balan ces des payeritents” betrekking hebbende op de jaren 19261928 heeft zich vrijwel bepaald tot een vergelijking der drie jaren 1926, 1927 en 1928. Uit de verhandeling daarover door den heer Claessens in de Nederlandsche Mer- cuur halen we enkele cijfers aan. Het aandeel van Europa in den wereld handel bedraagt meer dan de helft, dat van Noord-Amerika meer dan een zesde, en dat van Azië een zevende. Van het Britsche Rijk alleen 'bedraagt het aandeel 30 Het Secretariaat van den Volkenbond constateert een sterk opleven van den ex port van Centraal- en Oost-Europa, in tegenstelling met dien van het Britsche Ryk, die in 1928, vergeleken met 1925, niet ongevoelig is achteruitgegaan. Europa heeft, tegenover de rest van de wereld, een passieve handelsbalans, welke zooveel mogelijk in evenwicht wordt ge bracht door gepresteerde diensten van ar beid- en kapitaal, zeevrachten, rentes, divi- Toen Dores den volgenden morgen van zijn dagelijkisohen tocht naar het station terug keerde, gaf hij Pfalzdorf. -die bezig was de poet door te kijken, een wenk, die zooveel beteekende als. „Hij is vertrokken’” Ver vuld van sombere gedachten, boog de jonge man zich over zijn werk. Het werd een dolle dag De apotheker, die bij uitzondering vroeg was opgestaan, had het verstandig gevonden om Heinrich en Dores niet in zijn beschuldiging ie betrek ken, om niet ook,hun arbeidskracht, die hij thans dubbel noodig had, kwijt te raken. Want om het contract met Rose zoo gauw mogelijk in orde te maken wilde hij van daag direct balans en inventaris opmaken en daarom ging hij van 's morgens vroeg af met Dores en Hannes alle hoeken en gaten na om den magazijnvoorread op te nemen. Hij gunde zich nauwelijks tijd voor het middageten., Hoe Lisa de huwelijksplannen opnam, daarover brak hij zich het hoofd niet^Hij was gewoon dat ir den kring zijner familie zijn woord wet was. Terwijl hij in het zweet zijns aanschijn s bezig was, op den zolder er. in den kelder, pareerde Rote als een grand seigneur in de apotheek en in het kantoor rond. Hij ging teeinig deze over- inche vooruitgang ■f die er het gevolg ven heeft dood- slotte aan dat en moet onver geestelijke ver- ran ons cultuur- pinksteren voor i boodschap. Het rt, waarom het J2 ’Mijn meisje Gertrud zal in zoo’n geval da- dehjk haar vitendin gaan opzoeken en door naddel van de slimheid, waardoor het vrou- welijk geslacht zich nu eenmaal onderscheidt hebben uit te vinden, wat er aan het handje is. Dan kunnen we de noodige stappen doen. Maar in de eerste plaats moet dk weten waar je denkt heen te gaan. Naar Hamburg. Stuur alle correspon- dentie voorfcopig naar poete restante en zeg dat ook tegen Pfalzdorf. Later geef ik jullie «en definitief adres. Prachtig; je zult gauw wat van ons hftor^n. Ik besdiouw hét als een persoon lijke eerezaak om je weer uit de précaire po- ritie te helpen, waarin mijn fantastische *raak op den pillendraaier je heeft gebracht ik moet je verzoeken mij volledig „plein Pouvoir” te geven. De wijn op jammer! r kopi, ik breng je haar je hotel. Ik heb wrirud even laten weten dat ik vanavond “et bij haar kom,, dus je bent voorloopig n<¥ niet van mij af. Overigens durf ik je ®°knamens haar te bedanken, omdat je de ®ra,dv«’ter van haar geluk bent en je ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den bezorgkrinf) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, else regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagmunmer 20 et. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer /O.W. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en panden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vófr de plaatsing aan het Bureau sjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. W—i---- i .1.. L i Jenden, enz. en verder door... leeningen! In- en uitvoer te zarnen genomen en om gerekend in dollars, krygt men in pCt. van het totaal voor de jaren 1926 t.m. 1928, het volgende beeld: :N Lisa liep door. Laat me door, beval ze. Waar ia vader? —Hij h«eft een ongeluk gekregen, juffrouw Friedrich, een ontploffing in den benzine- k cider, Ik smeek u, ga terug Daar komt de brandweer al aan I Ik moet toch weten, wat ik moet doen. En ze wilde hem voorbij gaan. Pfalzdorp greep haar stevig bij den arm I’w plicht ia nu om uw moeder, die flauw gevallen is, te heipen. Dat moet u doen. Moet dan altijd alle-» voor uw koppig heid wijken? Voor den w ilskraahtigen blik van den jongen man oloeg ze de oogen neer en ge hoorzaamde. Pfalzdorf vloog terug naar Dore« die on bevreesd een brandende, bewegende masM had beetgepakt en met •nspanning van al zijn krachten bezig was lie in een ton wa ter te stoppen. Die maser, was Hannes. De geweldig luchtdruk had hem met zijn bran dende kleeren uit den keldet op de midden- ste treden van de stoep geslingerd waar Dores direct op hete wa« toegesproncen en hem meegesleurd had op het plave’sel Daar hij de vlammen niet kon blusschen door den ongelukkigen Hannes op den grond heen en weer te rollen, had de huisknecht het eenige radicale reddingsmiddel te baat gety men en het slachtoffer in dep regenton ge dompeld. Ofschoon zijn lunden met brand wonden overdekt waren, hield hij hem ste vig vast en legde den bewusteloozen iongan op een stuk zaklinnen. vanuit deze overgave «roze handelingen voortvloeien, dan zullen ook wy de Wereld overwinnen. Onze tyd m|st in zoo hooge mate dit geloof, kent zoo gave. Het is, of de techn en de materieele welvaart van werd, alle geestelijk gedrukt. Dat beneemt ten leven zyn innerlyke kracht mydelyk uitloopen op d« starring en den ondergang leven. Daarom heeft juisty dezen tyd een zoo dringen^ is niet de uiterlijke welvia: ten slotte gaat. Het is nfet het uiterlijke, niet het materieele, dat leven waarde geeft en het leven mogely j maakt. De geest is het, die levend maakt en zonder dit leven zyn wy, is onze cultuur <|oode opge schreven. PINKSTEREN. In het Pinksterfeest viert de Christen heid de herinnering aan de uitstorting van den Heiligen Geest over Jezus’ discipelen, die in den Jeruzalemschen Tempel ver- eenigd waren en vanaf en door die uitstor ting deapostelen werden, die uitgaan om de wereld te bekeeren. Is Paschen de her denking van Jezus’ opstanding, de herleving naar het vleésch en wekt het de gedachte aan den herbloei van alle leven, aan het nieuwe leve^, dat uit de aarde verryst, Pinksteren is als ’t ware de herdenking van de herleving van den geest. Eerst door deze herleving, door de uitstorting van den Hei ligen Geest kregen de discipelen de zelfbe wustheid en de kracht, die hen in staat stelden om de wereld voor Jezus’ leer te veroveren, werden ze van de vaak nog ang stige en niet begrijpende discipelen, de heroïsche apostelen, die zich zelf offerden voor het nieuwe geloof en de kracht van •M geloof uitdroegen over de wereld als een nieuwe kracht, die die wereld tot een andere vervormen ging. Is het dan niet van zelfsprekend, dat we op den Pinksterdag denken aan dat bijbelwoord: „de geest is het, die levend maakt”? We weten het allemaal wel, maar we denken er vaak zoo weinig aan,.„geven er ons zoo zelden nauwkeurig rekenschap van, dat het niet de daad en ook niet het woord zijn, die beteekenis hebben, maar dat de waarde en de kracht gelegen zijn in dat gene, waarvan woord en daad beide be- hooren uit te gaan: de geest, die ons be zielt en ons leven stuur geeft en dat het I het ontbreken van dien geest is, dat ons leven en het groote leven om ons heen zoo vaak dor en doodsch maakt Want de geest, die ook over de apostelen werd uitgestort, dat was de nieuwe bezieling, de nieuwe kracht, die ze ontvingen en die hen tot zoo groote dingen in staat stelde, dat was de vervorming van hun geloof tot geestdrift, tot een kracht, die hen dreef ondanks hen zelven. En het is deze geest, die wy allen noodig hebben, willen we werkelijk iets tot buurt van het voormalig vö foo'n vreedzaam plekje n vertoefden. Wel ligt het stadsbeeld steeds aan de houzon en wijzen talloos vele schoorsteenen op de industrie van... het tuinbouwbedrijf. Even staat men over al die hooge pijpen ver baasd, omdat het niet dadelijk doordringt dat het de schoorsteenen zijn van de ver- warmingsinstallatie der broeikassen, waar-. hoor en. Hij was immers een rijk man en voor geld is alles op de wereld te koop tenminste bij meneer Friedrich! De storm nam toe; het werd steeds don kerder. Juist zou Rose het licht aansteken, toen een verschrikkelijke slag het oude ge bouw op zijn grondvesten deed schudden, zoodat de provisor van zijn stoel rolde. Het was een knal, die ver in het rond ie hooren was. Rose was als verdoofd, totdat een jam merlijk angstgeschreeuw, dat van de bin nenplaats kwam, hem tot de werkelijkheid terug riep. Hij liet dte apotheek in de steek en vloog naar buiten. Daar kwam Heinrich hem doodsbleek te gemoet rennen. De brandweer, riep hij den provisor toe. In 'e hemelsnaam, vlug! Wat is er gebeurd? stamelde Rose, dSe over zijn heele lichaam beefde. Een benzine-ontploffing. Meneer Frie drich is in den kelder. We moeten hem red den. De brandweer moet komenvlug! vlug! Wéér klonk er een verschrikkelijke knal, die de vensters in stukken sloeg en het hout werk vaneen reet. Tegelijkertijd laadde een vuurzuil hoog op. Als door furiën achtervolgd holde Rcee zonder jas of hoed weg, on: zich in veilig heid te brengen en onderweg de brandweer te waarschuwen. Aan de telefoon dadht de dappere held niet! De dames kwamen met doodsbleeke, van angst verwrongen gezichten de trap afren nen. Heinrich snelde ze tegemoet. Gaat u naar voren in de apotheek. Niet naar de binnenplaats. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc, 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Landen. Ver. Staten Gr. Brittannië Duitschland Frankrijk Canada Britsch-Indië Italië Nederland Argentinië Itelglë Australië China Tsjecho-Slówakije Ned.-Indië Nederland neemt hier de in met 2.81 pCt. van de waarde van den in- en uitvoer van den wereldhandel en in ver band met het bovenstaande byna 6 pCt. vtn den wereldhandel van Europa. Toch is dit beeld voor Nederland nog niet geflatteerd; immers de waarde der in- en uitvoer door postpakketten ten bedragê van 200 millioen gulden of 80 mill, dollars be hoort nog by het totaalcijfer gevoegd te worden, waarmede Italië van de 7e plaats wordt verdrongen. Men is overigens zelf in staat de plaits der overige landen vast te stellen. en uitvoer per bevolking in doller. 1927 234 232 216 189 192 172 155 141 108 101 92 78 74 45 31 19 1926 1927 1928 in Pet. v. h. totaal. 13.65 13.18 9.17 6.16 4.08 8.17 2^8 2.81 2^1 2.79 2.57 2.05 1.79 1-54 uw bloed, versterkt ie levensopgewekt- I.IIHMIIE COURANT.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1