Had I kbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 88"Jaargang enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen len wilt in de baak fUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, (HOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Beroemd sinds FEUILLETON. In de „Witte Zwaan’. V BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, NIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHO' go. 17389 if aan tlandsche pers naam N, Markt 31, Goud». met den nieuwen HOORWEG. zijn schouders. (Wordt vervolgd). IDD*-O22* iR onder, ieuwe slagen In de >8/1929? Ï29? in tranen uiige- 1 van haar doch- seeren, en zich 'bovenal schen opbouw v^n het den. als en i zyn terugkeer de koning, dat i terugkeer haJ er zijn broeder menwerking. fluisterde het meie- laatste succes van telen Beurskoer* DO. oude ,hee Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. Nadruk verboden. haar moeder 'r, .stil. Dacht u dat ik kan persoon naar de zekerheid aantee- Hij kwam op honden op zijn hij Dienzélfden middag Friedrich. nadut ze de nog in de woonka- zijn meisje i” terug te teriaal” leveren, zonder Engelsch toezicht een gevaar voor de overige bevolking van het land zouden vormen. De Londensche bladen stellen, we melden het reeds, byna zonder uitzondering vast, dat de arbeid der .commissie buitengewoon degelijk is geweest en dat de moreele betee- kenis van haar hervormingsvoorstellen, die op 24 Juni openbaar zullen worden ge maakt, zeer groot zal zyn, daar de commis sie eenstemmig haar conclusies heeft op gesteld. Het verslag wordt in de Indische pers een beleediging van Indië voorgesteld jéén der bladen maakt zelfs de opmerking, dat het rapport nog veel erger is dan de tegenstanders ervan al bij voorbaat hadden gevreesd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Heinrich toe en legde de Heinrich, zei ik kan je niet genoeg danken. Als ik mijn heele leven niet steeds van ie zal hou den en na mijn dood Vilma niet, dan heet iik geen Meinard meer. Kinderen, zei hij na een Igorte pauze, gaan jullie naar de keuken. Ik zou wel eens wil ben probeei^n., of die graaf die dat arti keltje in de krant heeft gesdhteven, gelijk heeft. Vilma en Heinrich installeerden zich op de keukenbank. Uit de woonkamer klonken de tonen van de viool, Ik ben zoo gelukkig, I je. Ai zou het ook het vader zijn. 't Zal niet het laatste zijn I Graaf Scho ner heeft me beloofd, dat hij in overleg zou treden met den directeur van de opera hier, als je vader succes heeft en daaraan twijfel ik niet. Stramm 'heeft ons de tour opgezegd, ver telde Vilma plotseling. Dan hoeven jullie hem niet op te zeg gen» antwoordde Heinrich lachend. Of doet litet afscheid van dien braven man je verdriet? Behalve van vader, hopd ik alleen van Het verslag van He Commissie Simon over Indifc. Vele vraagstukken aan de orde gesteld. niflii, vroeg ze, als jo nu excuus raagt voor de beleediging, waar vader toch ^nlijk de oorzaak van was, dan is immers es in ordte. Waarom wil je dan weg? Nee, nipeder, antwoordde ze. Het mijn eigen schuld. Ik... ik had het niet toelaten. En daarom moet ik weg. Ik hein niet meer onder de oogen komen, ^usa, riep mevrouw veisfhrtkt» jij jij... vraagt u me liever niets, moeder, u ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan om Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. van de zijde van het Etna-observatorium wordt medegedeeld nog geen voorspellingen gedaan worden. ZWEDEN. De vermiste meteoroloog gevonden. De in Lapland vermiste Stockhol macho meteoroloog en ontdekkingsreiziger Sand strom is ongedeerd gevonden. FRANKRIJK. De Russische uitgewekenen. Steeds meer employe’s weigeren terug te keeren. Het „Journal” zegt, dat er eiken dag employe’s der sovjet-organisdties te Parijs zich komen voegen by de Russische emi granten, daar zy weigeren naar Rusland terug te keeren. Wat Naumof aangaat, die zooals gemeld, uit den trein Warschau-Moskou wilde sprin gen, zegt de algemeene inlichtingendienst, dat men in het geheel geen spoor van dezen persoon heeft kunnen vinden. Voorts verneemt het „Journal", dat Gold stein, de algemeene vertegenwoordiger van de Russische handelsorganisatie, geweigerd zou hebben, naar Rusland te vertrekken. ENGELAND. Het werkloozenctffer. Weer met 5000 gestegen. Het aantal werkloozen bedroeg 2 Juni 1.775.100 of 5049 meer dan in de vooraf gaande week en 674.975 meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. VER. STATEN. Noodlottige aanvaring. Ttenkboot in brand geraakt; tal vaX, slachtoffers,. Bij Scituato in Massachusetts is, naar Reuter meldt, het s.s. „Fairfax”, metende 5600 ton, vermoedelyk door den dikken 'mist in aanvaring gekomen met een tank boot, waarvan de naam onbekend is. Waar schijnlijk was het een Amerikaan. lie be-"1 manning van de tankboot, vermoedelyic 40 koppen, is verdronken. Onmiddellyk na de aanvaring vloog de tankboot in brand en de vlammen omgaven de „Fairfax” waardoor een groot aantal passagiers van dit schip en verscheiden leden der bemanning ernstige brandwonden kregen. Zeven passagiers van de „Fairfax’’ en elf schepelingen worden vermist. Verscheiden passagiers, waaronder ook vrouwen, en een scheepsofficier, wier klee- ren vlam vatten, sprongen in zee, maar de brandende petroleum had zich over het wa ter verspreid, zoodat zy een vreeselyken dood vonden. Hartverscheurend klonk hun gegil. Een ooggetuige vertelde, dat hij zich op de brug van de „Fairfax” bevond toen de aanvaring plaats had. Hij zag stralen bran dende petroleum in zee vallen op een tien tal menschen die in het water gesprongen waren. Het was onmogelijk de bemanning te red den van de tankboot, die één vlammenzee was. GOllkMH E COURANT. jou, dat weet je immers wel1 Vilma, juichte hij en hij sloeg zijn arm om haar slank figuurtje en trok haar naar zich toe. Zij vlijde zich als een vogeltje, dat een veilig nestje heeft gevonden, in zijn arm. Toen begon hij enthousiast over zijn toekomstplannen Vier jaar moesten ze nog wachten, maar wat beteekend'en vier jaren menschen als zij elkaar zoo lief «ij? 35 Lisa, riep U Stil, moede., Aan liebben dat door mij anderen zouden lijden? En u woei toch pok, hoelang ik al van plan wn geweest, een betrekking te zoeken. De zal er onder Barcnfeld’s leiding wel IWr gauw bovbnop komen. Dan kunt u ze Reopen 0>i dan kunnen we weer voor al fa bij Elkaar zijn. Laten we het dan maar afspreken. IJ schrijft vandaag dus nog ‘“«r meneer Barenfeld. Mevrouw Friedrich w i wi m ()e er vasthouden. Lisa, vroeg ze, als jo BUITENLANDSCH NIEUWS. ROEMENIë. De troonsbestijging van Koning Carol. Mevr. Lambrino wil haar zoon als troonopvolger in aanmerking doen komen. Nauwelyks zit prins Carol als koning Ca rol II op den troon, of allerlei verhalen om trent moeilijkheden in de erfopvolging doen de ronde. De „News Chronicle" weet te vertellen, dat mevrouw Lambrino, met wie koning Carol eerst gehuwd is geweest, aan een ad vocaat in Boekarest heeft opgedragen voor nién, die ouder is dan kroonprins Michaël, en dus in de eerste plaats als troonopvolger in aanmerking zou komen. Zooals men weet, is het huwelyk tus- schen prins Carol en mevrouw Lambrino, door het Hoogste Gerechtshof indertyd on geldig verklaard. Verder weet de „News Chronicle” te ver tellen, dat mevrouw Loepescu beloofd zou hebben niet in Roemenië terug te komen. De koning zou op haar naam 200.000 vastgezet hebben. De „Br. Un. Press” meldt uit Boekarest dat tegen het blad „Vütorul”, het hoofd orgaan van Vintila Bratianoe, een vervol ging is ingesteld wegens een hoofdartikel: „Usurpatie van de troon.” Zes generaals, die een deel uitmaken van de oppositie, zyn geschorst. Een N. T. A.-bericht uit Parijs meldt dat Koning C^rol II in een interview, met de ,,'Matin” heeft verklaard', dat zyn eerste ministerie de huidige buitenlandsche poli tiek zal voortzetten, het leger zal reorgani- met den economi- land zal bezighou- Het rapport van de Commissie-Simon inzake Indie bevat zeer leerzame gegevens; men kan er o.m. in zien dat in het land 216 millioen Hindoes en 70 millioen Mohamme danen wonen, die verbitterd tegenover el kaar staan. Deze bevolking spreekt niet minder dan 222 talen en dialecten en er be staan in Indië niet minder dan 2800 kasten. Wat de Hindoebevolking betreft,* niet minder dan 531a millioen hiervan behooren tot de paria’s, die, gelijk men weet, volko men buiten de sociale samenleving staan. Het rapport herinnert eraan naar de Londensche correspondent der Voss. Ztg. meldt dat Ijidié uit twee gedeelten be staat: een gebied onder rechtstreeksche En- gelsche heerschappy, dat door 240 millioen menschen wordt bewoond en streken, die van Engeland onafhankelijk zyn, n.l. de In dische vorstendommen met 72 millioen in woners. De nadruk Wordt erop gelegd, dat een uni forms Indische grondwet, zonder deze vor stendommen erby te betrekken, niet denk baar is, maar dat het aan den anderen kant, op grond van de verdragen, die Enge land met deze vorsten heeft gesloten, niet mogelijk is om, tegen den wil der Indische vorsten in, met hervormingen voor den dag te komen. Birma is naar het oordeel der commissie eveneens een afzonderlijk vraag stuk, dat eventueel door bestuurlijke schei ding moet worden opgelost. Weinig gunstig worden de ervaringen genoemd, opgedaan by de scheiding der be stuurszaken in zoodanige, dieTÉoor de pro vinciale parlementen worden gecontroleerd en zoodanige, die rechtstreeks door de En- gelsche ambtenaren, zonder verantwoorde lijkheid tegenover een parlementaire in stantie, worden vervuld. Eveneens wijst het rapport erop, dat een vooruitgang, wat de politieke homogeniteit der bevolking betreft, alleen kan worden bereikt, wanneer het kastenstelsel door de voortschrijdende industrial iseering van In dië een minder uitgesproken karakter gaat dragen ,het pariaschap wordt verzacht en de Indische vrouw in 't cultureele en sociale leven van het land in toenemende mate de haar toekomende plaats zal inne men. De commissie verzuimt ook niet te laten uitkomen, dat zoo’n groot deel der bevol king noch schrijven, noch lezen kan, terwijl de economische positie der arbeiders en boeren zeer ongunstig is, daar hun gemid delde inkomen ongeveer het twaalfde be draagt van dat der arbeiders en boeren in Engeland. Ook is de commissie van gevoelen, dat Engelsche officieren nog lang gehandhaafd zullen moeten worden om het bevel te voeren in het Indische leger, daar de Indi sche stammen, die geschikt soldaten-„ma- We geleerd heeft in alles poëzie te zoeken, van alles de schoonste en besta zijde te zien, hij bewaart een schat in zijn binnenste, dien niemand hem ontrooven kan. vaar bestond, dat de kwestie van zijn schor sing politieke gevolgen na zich zou slee- pen. Hij zal overigens te Lübeck blijven en zich voor alle besprekingen, die ter nadere opheldering van deze kwestie noodig zyn, disponibel stellen. De moord op den gezant von Baligand. De antecedenten van den dader. De moordenaar van den Duitschen gezant te Lissabon Von Baligand, de uit Danzig afkomstige zeeman Piechowski, heeft op 1 Februari 1922 te Danzig een soortgelijken aanslag gepleegd, welke eveneens van mo tieven ontbloot was. De Danziger Neuesten Nachrichten deelt hieromtrent het volgende mede: De slotenmaker Otto Wittkowski werd destyds met een ernstige schotwonde in de rechterlong in een der ziekenhuizen opge nomen. Hy was door Piechowski aangeval len, die A bout portant een revolverschot op Wittkowski loste en zich uit de voeten maakt. De toestand van den gewonde was bedenkelyk. De dader scheen niet toereke ningsvatbaar (e zyn. Hy gedroeg zich bij zyn arrestatie vry zonderling en deed by zyn verhoor allerlei verwarde verhalen. Het was onmogelyk uit hem te weten te komen op welke gronden hy de daad gepleegd had. Blijkens de verhoeren, zou hy tevoren Wittkowski, met wien hij in één huis woon de, zonder eenige reden met een revolver bedreigd hebben. Piechowski werd daarop, met het oog op zyn gedragingen in een krankzinnigen gesticht ondergebracht, alwaar hy onder observatie kwaakte 'r - - NOORWEGEN. De geboorte van prinses Ragnhild. In den Dinsdag gehouden ministerraad werd, naar de N. R. Ct. verneemt, beslo ten, dat de op Tweeden Pinksterdag gebo ren dochter van kroonprins Olaf en kroon prinses Martha, Ragnhild Alexandra zal heeten. Ragnhild is een oude Noorsche naam, die in de geschiedenis nogal eens voorkomt. Alexandra heet de prinses naar koningin Alexandra van Engeland. Dinsdag zyn vele officieele personen op het slot den kroonprins hun gelukwenschen komen aanbieden. Zoo kwam ook de voor zitter van den gemeenteraad van Oslo, de heer Indreból, een bezoek brengen. Merk waardig mag dit zeker genoemd worden, want de heer Indreból is communist en wei gerde het vorige jaar de huwelijksplechtig heden by te wonen. Zondag zal in alle Noorsche kerken een dankdienst gehouden worden. ITALIë. Erupties van de Etna? Naar uit Catania gemeld wordt, stijgen uit een sinds 1918 rustende neven-krat.er van de Etna sedert eenige dagen groote rookwolken op. Men vreest een nieuwe uit barsting, daar ook de middelste krater groo- ter is geworden. Evenwel kunnen er, naar Ambachtsavond- Arbeidsinspectie Autobusdiensten jpalingen Begraving Vermakelijkheden enswaardigheden ogen Bewys van ssie Bootdiensten urgemeester Bur- sie van By stand -bestrijding Con- rs Diaconieën i van huisdieren jctriciteit en G^s ngifte Gemeente- komstenbelasting raad Gemeente- bet. van Gezond- Librye Goudsche edelyk) Handels- Hoffmansgesticht rhool Huiszorg ingen en Instellingen Instellingen van 'iteitswet Invoer- Kalender 1930— Kegelclubs Kerk- in Keuringsdienst ing Lager pnder- iw ongevallenwet nding Makelaars i Monumenten (Stads-) Natuur- van ’t Algemeen vysvereenigingen Jitvoering) Ont- Ouderdomsrente -- jorten Pensioenen Politieverordening laad van Arbeid ingen Reinigings- jroefstation Klei en •ijks Zuivelconsulent ib Schoolverzuim mheidscommissu i) Slachthuis nnevanek Spaar- Stadhuis Stede!, bootdiensten St. isie) Stratenljjst I Tehuis voor Israë- ng) Tesselschade culosebestryding [ingen van Handel, jreenigingen (Land- s-Maatschappijen rmogensbelasting kmisbruik Volks- r Vreemdelingen- phalen Waag anigingen en instel- lingbedrijf (Comm.) gingen Zegel 'aekenhuisverpleging vioolkist. Gebruikt u unijn viool, bood Heinrich aan. En, uiting gevend aan een spontaan gevoel, voegde hij er bij. Beschouw liet instrument als uw eigendom. Dat mag u niet weigeren. Als ik u overleef, dan erf ik de vlopil wel weer. Pfalzdorf’s wondervtool stameldfe de Een interview koning. Gistermiddag heeft koning Carol de ver doet me pijn. Heb je van hem gehouden? En hou je nog van hem? Toen drukte het troteche meisje snakkend ha,ar hoofd togen de borst van haar inoedfër, En de bedroefde vrouw voelde, dat ze dit meisje, die anders altijd zoo zeker van. haar zihak was, niet van haar voornemen moest terughouden. tegenwoordigers der buu ontvangen. Na eenige begroetingswibrden richtte dc koning tot hen het verzoefc om van nu u£ aan naar een nauwer conmct met Roeme nië te streven, opdat hes publiek naar waarheid over het land zal worden ingelicht. Op de vraag, aan wien 11 te danken heeft, verklaard hij zelf het tydstip van d< vastgesteld, hij moest ecl Nicolaas danken voor de Omtrent de verhouding Van Roemenië tot de andere staten verklaard® Carol, dat tus- schen Roemenië en Zuld-Slavië vriend schappelijke betrekkingen bestaan, welke nog versterkt worden doordat tusschen bei der koninklijke familiën verwantschap be staat. Italië en Roemenië zyn beide volken van Romaansche afstamming door wier aderen hetzelfde bloed stroomt en die hetzelfde temperament hebben. Met Hongarije wil de kpning' betrekkin gen van goede nabuurschap handhaven, aangezien beide landen groote landbouw belangen gemeen hebben. Met betrekking tot Frankryk verklaarde de koning, dat hij dit land ten zeerste dank baar is voor het feit, dat het hem geruimen tyd gastvryheid heeft verleend. Op de vraag welke zyn houding tot de Roemeensche minderheden is, antwoordde de koning, dat hy voor deze minderheden de grootste sympathie" heeft. Zy zullen bü hem steeds steun vinden en altijd als Roe menen behandeld worden, ‘f- Manioe kabitwtBf«rmhteur.j« de nagingen om regeenng te vormen, definitief waren mis lukt, heeft Koning Carol II den voormaligen minister’president Manioe gistermiddag met de vorming van een regeering belast. Het is waarschü’nlyk, dat aan deze regee ring, behalve de nationale boerenparty, ook vertegenwoordigers van andere politieke partijen zullen deelnemen, voor zoover dit door Manioe dienstig geoordeeld wordt. DUITSCHLAND. De onbewaakte overweg. Gistermiddag is op den onibewaakten overweg tusschen Donrath en Lohmar een auto door een trein gegrepen en ongeveer 100 M. meegesleurd. De ibeide inzittenden waren op slag dood. De zuigelingensterfte te Lübeck. Ontslag tot nader aankondiging van Dr. Altstaedt. Aan den leider van den geneeskundigen dienst te Lübeck, „Obermedizinalrat” dr. Altstaedt, is, naar van politiezyde wordt meegedeeld, thans op zyn verzoek tot na dere aankondiging ontslag verleend. Naar de voorzitter van den geneeskundi gen dienst in verband hiermede nog mede deelt, heeft dr. Altstaedt zün verzoek om ontslag ingediend, omdat er volgens zyn opinie bij de meeningsverschillen omtrent de toepassing van het Calmette procéré ge- heb niets geschreven van een huisvader, die buiten zijn sdiukl aran ia geworden of iets dergelijks. Ik wikte zijn eergevoel niet kwet sen. Want op dit punt zijn kunstenaar», die tegenspoed hebben gehad, het gevoeligst. Ik hei) bet in mijn artlikel laten voorkomen, alsof de voortreffelijke virtuoos geruimen tijd niet is opgetredein om rustiger aan zijn com posities te kunnen wrtrken. Staat het u zoo aan? Heinnidh las het artikel en dankto den schrijver hartolijk en sprak met hem af, dat hij hem den volgenden dag zou komen zeg gen, wanneer het concert zou plaats heb ben. Hij dacht da.t het Zaterdag zou zijn. Missciliien, dat het vandaag al geadverteerd werd. De entrée-kaarten worden ook 4oor verschillende particulieren veritooht. Dien avond zat de jonge man in de woon kamer van de Meünard’s naast Vilma, wier hand in de zijne’rustte, op de sofa; beidtan keken vol spanning naar het gezicht Van den musicus, die het artikel las dat zoo juist in hef, „Tageblatt” was verschenen, het leek of <te oude heer zijn vroegeren roem niet vaak genoeg opnieuw kon doorieveoi. Zooals bij iederen kunstenaar het geval te, hadden ook bij den vroegeren concert meester de zwarte léttere een wonderbaar lijke uitwerking. Zijn gevoel van artistieken trots kwam weer boven en bij het lezen van sommige zinnen schudde hij heftig met zijn hoofd en sloeg enthousiast met <te knokkels van zijn vingers op tafel. Het was precies zoo geweest, ate <iie meneer in de krant schreet preaiee zoo. En zou hij dat nu niet meer kunnen? Plotseling stond hij op, richt te zich fier op en ging langzaam naar rijn voor jonge hadden als Even viel er een zwijgen. En daarop ver telde hij verder. Van Barenfeld, die terug zou komen, van Barenfeld’s liefde voor Lisa Friedrich en van den invloed, dien zijn oudere villend op zijn eigen teven kon heb ben. Tot laat in den avond spraken ze nog over het concert dat Meinard Zaterdagavond zou geven in het Stedelijke Concertgebouw. Vilma zou hem begeleiden en een paardoor den ouden heer gecomponeerde liederen zin gen. De vioolmuziek klonk r roer, toen Heinrich afscheid van i nam ofn naar de „Witte Zwaan’ gaan. schreef mevrouw len stand van zaken uitvoerig met Heinrich had besproken, een langen brief aan Konrad Biirenfeld in Ham burg, waarin ze hom smeekte om het voor gevallene te vergeten en zich over zijn ge rechtvaardigde boosheid heen te zetten. Ze zegde hem in elk opziclit vrijheid van han delen toe. Heinrich, Ibuiten zichzelf van vreugde, bracht den brief in eigen post en liet hem voor alle kenen. Toen vloog hij naar het bureau van graaf Schoner, om hem van den gelukkigen omme keer op de hoogte te brengen. De graaf was buitengewoon vöiheugd en toen ze ’t nlteuws van de vermoede! ijke terugkomst van hun beider vriend van alle kanten besproken Hadden, zei Sdhöner: Apropos, U’ hebt me over dien vroegeren concert-meester, meneer Meinard, gesproken. Wanneer wordt dat concert gegeven Het beste te zoo gauw mo gelijk “maar, want andere gaat de uitwerking van mijn weclame verloren. Ik heb namelijk de recencies van MeinaFd uit vroegere jaren gebruikt, om er een artikeltje uit samen te stellen. De tegenwoordige positie van den man heb ik natuurlijk niet aangeroerdik Eindelijk w^as het dan Zaterdag Met klop pend hart was Heinridh in een auto gestapt om de solisten te halen. Hij dien dag dubbei opgewonden. Bij rijn angstige span ning hoe het dien avond zou gaan, kwam het verhengcibde nieuws, dat Barenfeld ge schreven had, dat hij den volgenden dag zou komen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1