K? IÏ268 20400 20422 20449 20467 20481 1^18TEBEK1(JÜTEW. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. rondgekeken te hebben, verliet hij den ■win kel. Den volgenden dag stond het beeldje echter in de uitstalling van den winkel met het opschrift: „Met expertise van Z.K.H. den kroonprins van •Zweden". Tegelykertyd was echter de prijs verviervoudigd. "^BINNENLAND. De Noorsche re's van Koningin en Prinses. Naar Bergen, Finse en Bygdht. Koningin Wilhelm ina en Prinses Juliana sullen, aooals gemekt, m den middag van 16 Juni per „Batavier" uit Rotterdam ver trekken vóór haar reis na«r Noorwegen. De aankumstliavo* aldaar zal zijn de oude H an ze-s tad Bergen, welke zeer mooi gelegen ia bij de armen van de Byfjord, omgeven door zeven betgen, De stad Bergen telt 97.000 in.wouer« 'en-is, na Noorwegens hoofd stad,. .OsJor de voornaamste handels- en zee- vaartstad van liet lapd. Na een kort verblijf aldaar, zal de Koninklijke familie niet de beroemde Bergen-Bahn naar Finse Vertrek ken, dat eén zes uur sporens van Bergen ligt verwijderd. Deze Balm is ongeveer 500 K.M. lang, voert door de mooiste en inte ressantste streken van Noorwegen en is een meesterstuk' VWf 'Ttigenieurakunst. Afwisse lend snelt de* tïédn door liefelijke dalen en groot* wouden, iafigs fjorden, uitgestrekte meren, wild® bergstroom en en over indruk wekkende hooggebergten, vanwaar men prachtige vergcsddhten heeft over de glet- seliers, onderbroken door wilde bergland schappen. Bij het Teugevand, even voor Finse, ue reikt de baan hlet hoogste puntde trein snelt hier voorbij de ijsniaosa's van den Haidangerjökel, waar het meer zelfs in Augustus nog met ijssöhotsen is bedekt. De plaats Finse is het hoogst gelegen station van de Bergen-Bahn, 1222 meter boven den zeespiegel, en is schitterend gelegen aan den voet van de Hardangerjökeln. Vlak bij het station ligt het FinseJuotel, alwaar de Koninklijke familie haar intrek zal nemen. Dit hotel beschikt over een 120- tal bedden en is uitere comfortabel inge richt. w De H ardanger-gletsjhera waren vroteger ongenaakbaar en geheel onbewoonde stre ken. Deze stieek is thans door den aanleg van den spoorweg een dorado voor toeristen geworden, oowel des zomers uls des win ters kan men te voet of per ski prachtige uitstapjes in de grooteche omgeving maken over de amettelooze sneeuwvelden en onder den diepblauwen hemel. Na een veertiendaagsch verblijf te Finse zal de reis worden besloten niet een verblijf te Bygdin, dat gelegen is in het bergdistriot Jotunheimeu, een overweldigend sclioone omgevin van rotsen en'bergen, zooals „Bi- tthonv" (4800 voet boog) en de „Synéhorn" Van den top dezer bergen beeft men een in drukwekkend vergezicht, een grootsoli pano rama over de Jotun'heimen-bergaa mot do blauwacbtjge glinsterende gletschers en de glanzend witte sneeuwvelden. De Koninklijke familie zal aldaar haar verblijf houden in het Hooglandlbotel ctu prr gemoderniseerd hi 1925. Hot is gelegen aan de Oostelijke zijde van het beroemd© bergmeer „Bygdin" en aan den zpom van het hooggebergte. Het hotel beschikt sinds <le verbouwing in over een honderdtal bedden en is voorp.ien van eet-, lees- en conversatiezalen. Van Fa- gernes, aan bet eind 'van den Valdres-spoor- wag, af, gaat een fraaie weg van ongeveer 50 kilometer rechtstreks op het hotel aan. Een geregelde motordïenst onderhoudt twee maal daags delverbinding tusschen Fagernes en Bygdin." Op alle tijden kan men per motorboot een tocht ondernemen over het Bygdin-meer, o.a. naar Torfinsbu (1 uur) en Eidsbugaren (2 uur) Vandaar uit kunnen toeristen hu; tocht voortzetten naar het Tyinmeer bij LaerdaJ, of door de Valdree-vallei naar Fa gernes. Een route, die zeer in den «naak valt en waar dap ook een veelvuldig gebruik van wordt gemaakt, is de weg door het Val drasflijen naar Gjendesheim (5 uur). Het berglandschap is zonder gevaar en gemakke lijk Ie beklimmen, de grond is droog en ge heel met mos bedekt, 't „Valdresljjen" in de tegenovergestelde richting is uitstekend ge schikt voor kortere of langere wandelingen. Het Bygdin- en het Vinsterv and meer staan beide aan de uiteinden in verbinding met de Vnnstrarivier De visohvangst wordt hier druk beoefend; het meest komt hier voor een groot formaat berg-forel. Ook jagers vinden hier wild, sneeuwhoenen, eenden, snippen, hazen en verder op in het Hoog land ooit rendieren. Examens nuttige en fraaie handwerken, lie Minister vall Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden: lo. dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de nuttige handwerkeri voor m&jes voor het jaar 193(1 zullen aanvangen op 15 Juli a.s.: 2o. dat zjj, die zich aan dit examen wenscht te onderwerpen, zich vóór 25 Juni a.s. behoort aan te melden bij den voorzit ter der commissie, voor welke zij wenscht te verschijnen, met overlegging vitn haar geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij den 18-jarigen leeftijd heeft of zal helften voi- troebt op 1 Augustus 1930; 3o. dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het gever, van huis- en .schoolonderwijs in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1930 zullen aanvangen op 15 Juli a.s.; 4o. dat zjj,. die zich aan dit examen wenscht te onderwerpen, zich vóór 25 Juni a.s. behoort aan te melden bij den voorzit ter der examencommissie met overlegging van haar geboorte-akte, waaruit blijkt dat zu den 18-jarigen leeftijd heeft of zal heb ben volbracht op 1 Augustus 1930; 5o. dat. zij, die het examen in beide vak ken wenscht af te leggen, van dit voorne men behoort te doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zy zich aanmeldt; de voorzitter der comnvssie te Rotterdam is mej. A. F. Houba, schoolopziener van het lagèr onderwijs in de derde hoofdinspec tie te 's-Gravenhage. Examen handenarbeid. De Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be- langhebbendfen: lo. dat in 1930 de examens ter verkrij ging van een akte van bekwaamheid in „handenarbeid" zullen aanvangen op 30 Juli a.s.; 2o. dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te .Maastricht voor 4e eerste hoofdinspec tie; te Deventer voor de tweede hoofdinspec tie; te 'g-Gravenhage voor de derde hoofd inspectie^ te Haarlem voor de vierde hoofdinspectie; te Groningen voor de vyfde hoofdinspec tie; 3o. dat de voorzitter dezer commissie te 's-Gravenhage is A. Rienks, hoofdinspec teur van het lager onderwys in de derde hoofdinspectie te 's-Gravenhage. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar Staatscourant no. 112. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt ontzet tend jn deze gemeente toe; men kan zeggen, dat het onder het vee van byna alle land bouwers voorkomt. Dat het van kwaadaar- digen aard is bewyzen de vele sterfgevallen. Binnenscheepvaartcongrts. De eerste dag. Gisteren is te Deventer onder vooizitter- aohap van rar. H. Smeenge ihet achtste bin nen sdheepva-arteongres aangevangen. Ver schillende autoriteiten woonden de upeninge- zitliag bij, o.w. de oomnitosftris der Konin gin uir. A. E. baron van Voorst tot Voorst, de looo-buygemeester van Deventer, de lieer A. Kelderman en vertegenwoordigers van verschillende ministeries, van de gemeente- beetureh van Rotterdam en Den Haag en Kamers van Koophandel. In de ochtenduren werden behandeld de prae-adviezen, uitgebracht daar de heeren J. Warner, voorzitter van de Kanier van Koophandel en Fabriïhen voor Noordelijk Overijssel, te Zwolle en mr. M. Sliahterman, burgemeester van Almelo„ over „De Over- ijsselscJie Kanalen" en van de heeren dr. L. ,R. Wentholt, hoofdingenieur van den rijks waterstaat te Zutfen eu B. J ter Kuile, in dustrieel te Enschedé over „De Rijn—Twen- te-kanalen", alsmede liet rapport der coni- imssie-Molengraaff, prae-adWiseurs de hee ren mr. W. A. C. van Daan te Rotterdam en mr. H. J. Hel-lemai te Amsterdam. De de batten over de eerstel beide punten werden afgehandeld, drie naffer hlet rapport van de oonuiiLssie-Molengraaft werden geschorst. In dé iniddagzitting werden behandeld het rapport van dr. A. L. Tli. Moesveld over Ijsheetrijdling", de prae-adivieizen van de lieeren J. H. Berejmaiiii Amsterdam en «nrgwrjzers en optische uitw.ijkaeinem voor schepen" en het rapport van den heer J. H. F. Claessens, chef der afdeeling handels- stullwtiek van het Centraal Bureau voor de statistiek te Den Haag over „De Statistiek, van het goederenvervoer in de binnenvaart." De conclusies zuflph vandaag worden ge nomen. 14 De eerste congrewJag werd besloten met een boottocht naar den ingang ;van (het Rijn- Twenfe-katiiaaJ, aangeboden door de Ver- eeniging tot Verbetering van de Geldersdie IJssel. Een juiste Bednjfsstatistiek. Dn lingering wil een Bedrijfstelling Geraamd bedrag der kosten Ingediend is een wetsontwerp, houdende maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatwtiek. Voor een juiste beoordeeling van tal van economische en socialle vraagstukken is liet noodzakelijk aldus tclnijven de ministers van Binnen 1 andsche ZaJcen en Landtbouw, van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Wa. terstaat en Financiën in de memorie van toelichting - de beschikking te hebben over betrouwbare gegevens omtrent het aantal, de soort, den aard en den omvang van de onderscheidene bedrijnen hier te lande. In vrijwel alle landen met een min of meer ontwikkeld bedrijfsleven worden, meestal periodiek, bedrijfstelkingen gehouden. In ons land ie het gemis aan betrouwbare gegeven» bij herhaling gevoeld'. Men heeft zich in die gevallen moeten behelpen met gegevens, welke omtrent het bedrijfsleven by eenige diensten en instellingen, als de Arbeidsinspectie, de Rijksverzekeringsbank, de Kamers van Koophandel en F abrieken, bet Centraal Bureau voor de Statistiek enz uit anderen hoofde bekend waren. Deze kunnen echter nooh op zichzelf noch alle te zinnen oen voldoend materiaal leveren voor de samenstelling van een behoorlijk leven N"let'lm<isch<' badrijls- Teneinde zulk een overzicht te verkrijgen, M bet, mede «„dat tallooze in one land bestaande zeer kleine -bedrijven bij geen en- kelen dienst en geen enkele instelling be- kend zijn, noodzakelijk dat een bedrijfstel- mg wordt gehouden, die als 't ware een "invullend kar at ter verkrijgt, omdat ZOO- veel mogelijk gebruik: zal kunnen woiden gemaakt van «ais bm.ikb.re gegevens en van gegevene, welke door andere diensten dén t°d' 'ar*,meld niedten wor- Voorta bestaat het vioornemen, de verza- ïwi* J""1 Kegevens le beperken tot oie, "elke Onmisbaar zijn voor een overzicht drilt f™ ""ï"1 'le" omvanB van het be- di iWaven. In hoofdzaak zal de telling dus betrekking IieWben op het nanlal bedrijven un soort <o. a. voornaamste artikelen,' welke vervitoidigd of verhandeld worden) hl"° al"i (f'Iimlbedrfjven; •huisindustrde), hun omvang .personeel; krachtiiistallatie,. vaar- "en vliegtuigen» trek dieren). Mede ter beperking van de kosten, aan de telling verbonden, zullen geen gegevens gevraagd worden omtrent verscheidene punten, waarover men m het buitenland, soms wel gegevens by gelegenheid van de bedrijfstelling ven-iuieit, z .oaia het in de bedijjven geinve^Uvfde kapitaa.. Jen ouder dom der bedrijven, de werktuigen en ge- re "schappen der bedrijven, de waarde der gebouwen e.d de bedrijfsuitkomsteu, enz. De "bedoeling is, de telling zooveejl moge lijk te doen houden op 31 December 1930, tegelijk met de 11e algemeene Lienjaariijk- sche volkstelling. l)e kosten van het verzamelen, bewerken en pubiioeeren der gegeveus van de door bet Centraal Bureau voor de Statistiek te houden bedrijfstelling, zullen, met inbegrip van dé 'kasten van de voorbereiding dezer telling, naar verwacht wordt, ten bedrag van f 430.000 niet overschrijden, een bedrag dat over drie of vier jaren zul kunnen wor den verdeeld. Congres Vreemdelingenverkeer. Autotocht door Gooi- en Eemland. Gistermorgen vertrokken de congressisten der A.N.V.V. in auto's en autooars van het stationsplein te Baarn voor het malken van een tocht door Goói- en Eemland. Allereerst werd gereden naar Huize „Couturier" nabij het vliegkamp te' Soesterherg,, waar het ge meentebestuur vaii Soest de deelnemers of- licieelijnu-ing. Met welwillende medewerking van den commandant van Jiet vliegkamp gaven vlie gers demonstratie». Ruim vijftig dames en lieeren maakten van de gelegenheid gebruik oin met een K.L.M.-Vliegtuig een tochtje bo ven Utrecht, Soest, Baarn en Amerefoot te makten. Om elf uur werd via Den Dolder naar Hil versum gereden, i-aar de openbare voorbe reidende kleuterschool aan den Eikboecher- weg wérd bezichtigd. Te ruim een uur werden de congressisten officieell door het gemeentebestuur van Hil versum in het „Palace-hotel" ontvangen,. Burgemeester Lambooy heette in de Fran- sohe taal speciaal welkom den heer Asselin, vertegenwoordiger der buitenlandsohe pers. Nadat hierna de lunch was gebruikt, aange boden door hlet gemeentebestuur van Hil versum, werd gereden naar „Gdoilust", waar onder leiding vaiic den ojgenaar den heer Blaauw den soliittérenden tuiTf jjiet de groo ts verzameling dieren en planten werden bezichtigd. Vervolgens werd gereden naar Bussum. waar het gemeentebestuur de deelnemers in hotel „Het Bosch van Bredius" ontving. Hier weiden dfe congressisten toegesproken door burgemeester De Bordes, welke rede, evenals bij de andere ontvangsten, de voor zitter baron Krayenlhoff beantwoordde. Daar- nai werd teruggereden naar Baarn. EERSTE KAMER. Mr. Verkouteren herdacht. Een voorbeeld voor alle politici. De Eerste iünie^wam WocriMj^niii^ bijeen, nog ouder den verschen indiux van net verlies dat zy'geleden heeft door hei overlyden Van mr. Verkoutergn. Deze chris- ttlijk-historische senator was een figuur, die niet licht te veivangen is. Hy nam in de Kamer een plaats op zichzelf in, door zyn oorspronkelykheid, zijn eenigszins pa radoxalen geest, zyn zellstandigheid ook tegenover vele moderne geestesstroomin gen. Voeg daarbij zyn groote historieken nis, zyn warme vaderlandsliefde en den pittigen betoogtrant, die hem eigen was en men zal begrypen dat ook zy, die in poli- ticis het verst van hem stonden, gaarne luisterden als hy aan het woord was. - De voorzitter, die jarenlang de fractie, •waarvan mr. Verkouteren deel uitmaakte, in de Eerste Kamer heeft geleid en hem dus van zeer naby kende, heeft in een ge voelig afscheidswoord een treffend juiste karakterschets van den ontslapene gegeven Hy schetste zyn levendig optreden, zyn groote; opgewektheid, zyn buitengewone oorspronkelykheid, zyn moed om zichzelf te zijn, de beslistheid, waarmede hy opvattin gen, van anderen afwykend, verdedigde, zyn eerlijkheid, wars van de zucht bij wien ook in het gevlei te komen. Van Verkoute ren kan getuigd worden, dat in hem gansch geen bedrog was. Daarbij deed de voorzit ter ook andere karaktereigenschappen van Verkouteren uitkomen, die in zyn openbaar optreden verborgen bleven: zyn eenvoud en bescheidenheid, zyn beminnelijk karakter, zyn brave inborst, zyn hart van goud. Er waren in de rede van den voorzitter ook enkeie momenten, waarin hy als 't ware mr. Verkouteren aan andere policiti ten voorbeeld stelde. De Kamer hoorde de rede van den voor zitter staande aan. Aangezien deze bijeen komst alleen voor regeling van werkzaam heden was belegd, waren er geen ministers tegenwoordig, zoodat van de regeerings- tafel niemand zich by deze hulde, aan de nagedachtenis van mr. Verkouteren ge bracht, kon aansluiten. Vermelden wy, voor wat het overige uit deze bijeenkomst betreft, alleen, dat beslo ten is het wetsontwerp tot herziening der Gemeentewet te stellen in handen van een commissie van voorbereiding, waarin de heeren Van Lanschot, Wibaut, De Savornin Lohman, Rink en Briët zitting hebben. Volkenbond en Arbitrage. Critiek op de houding van Amerika. De wijziging der Arbeidswet. Er stonden voor gisteren niet minder dan 32 wetsontwerpen op de agenda; het laat ste daarvan was dat tot wyziging van de Arbeidswet 1919. Zooals te voorzien was is daarby een niet onbelangrijk debat gevoerd. Maar ook onder de overige wetsontwerpen waren er eenige, waarby cle Kamer langer of korter tyd stilstond. Twee punten der agenda betroffen den minister van buitenlandsche zaken. Voor eerst een tweetal wetsontweipen tot goed keuring van een protocol betreffende de herziening van het Statuut van het Per manente Hof van Internationale Justitie en tot goedkeuring van een ander protocol, betreffende de toetreding van de Vereenig- de Staten van Amerika tc de rechtspraak van dat Hol, welke beide protocollen :toor de in September van hei \urige jaar gehou den VolKenbondsvergaderii.g waren aange nomen. I., de tweede plaat3 een wetsont werp tot goedkeuring van een dit jaar te Washington tusgcheu Neaeiiand en de Ver- eenigde Staten /ai Amerika gesloten nieuw arbitragetractaat. By deze beide punten der agenda (welke de bizondere belangstelling hadden van den Amerik. gezant, den heer G. J. Diekema, die op de gereserveerde tribune de vergade ring bijwoonde), heeft de heer Anema (A.- R.) het woord gevoerd, beide malen als cri ticus van de houding van Amerika. Wat de toetreding van dezen Staat tot het Perma nente Hof betrof, laakte hy den afkeer van den Volkenbond, waarvan dat land blyk gaf door de opneming van eenige reseives in het protocol. Maar vooral achtte hy het een schaduwzijde, dat aan Amerika in dat protocol een uitzonderingsrecht werd toege kend, n.1. een recht van veto om zekere kwesties door den Raad of de vergadering van den Volkenbond om advies aan het In ternationale Hof te doen voorleggen. Minister Beelaerts heeft deze bezwaren niet bestreden, doch meende dat het in elk geval reeds als een overwinning te beschou wen is dat Amerika, door tot het Hof toe te treden, toch zekere toenadering tot de Volkenbondsgedaehte heeft getoond, terwyl vooral onmiddellijk na den oorlog de afkeer van Amerika voor den Volkenbond en alles wat daarmede samenhangt, veel grooter was. Ten aanzien van het arbitragetractaat was de groote grief van den heer Anema, dat het veeleer een stap achteruit dan voort uit beteekende, omdat er allerlei reserves in voorkomen, die het Amerika practisch mogelijk maukten zich aan iedere arbitrage te onttrekken. Minister Beelaerts onderschreef ook voor een groot deel deze critiek. Alleen achtte hy het tractaat, al was het ook beneden het peil, waarop in onze dagen de meeste arbi- tragetractaten staan, toch geen achteruit gang, wanneer men het vergeleek met dat van 1908, dat tot dusver tudschen beide lasten had bestaan en dat in 1929 nog niet één jaar verlengd was, omdat inmiddels onzerzijds pogingen waren gedaan om het nieuwe tractaat op enkele punten verbeterd te krijgen, welke pogingen ii schipbreuk hadden geledon. De wetsontwerpen zijn ten slotte zonder stemming aangenomen. Bij een suppletoire begrooting van bui tenlandsche Zaken en Lardbouw heeft de heer Vuil Gitters (A.K.) gewezen op den z. "l.^oveubodigen bouw (van 100.000) te het Instituut voor Bodemonderzoek, dat de Zuideizeegroiiden zal onderzoeken. Als het voor de Zuiderzeewerken gaat, is men altyd royaal, klaagde hy, terwyl men voor land bouwbelangen veel schrieler is. Minister Kuys de Beerenbrouck maakte zich met een grapje van de zaak af en gaf de verzeke ring, dat de Minister van Landbouw voor zyn landbouwkaros twee Zuiderzeepaarden zou spannen. Minister de Geer werd by twee wets ontwerpen aan den tand gevoeld. De heer de Veer (A.R.) kwam er tegen op, dat hy het wetsontwerp tot wyziging van enkele bepalingen van de wet betreffende de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten aan die gemeenten, weike Krach tens de wet van 1897 een vaste ultkeering genoten inplaats van eep bedrag per inwo ner, niet evenals aan de gemeenten die tot dusver een zeker bedrag per inwoner geno ten, het dubbele van dat bedrag was gega randeerd. De Minister antwoordde daarop, dat dit niet noodig was eti dat voldoende was, wanneer verzekerd was dat zy. niet minder dan thans zullen ontvangen. Of schoon de heer de Veer door dit betoog niet veel wyzer werd, heeft hy er zich maar by neergelegd. Het andere wetsontwerp betrof de oud- gepensionneerden, die steun ontvangen van de stichting, welke gevormd is met het sal do van het Nationaal Steuncomité. Volgens dit ontwerp zal er nu een algemeene maat regel van bestuur komen, die de normen voor de uitkeering regelt. Nadat de geheele lyst van wetsontwer pen was afgehamerd, was aan het slot de wyziging van de Arbeidswet 1919 aan de orde. Drie sprekers hebben zich erby doen hoo- ren. Eén dezer, de heer Gyselaar (C. H.) bleef de delegatie van wetgevende bevoegd heid van de Arbeidsinspectie, welke dit ont werp brengt, in stryd met de Grondwet ach ten, ofschoon Minister Verschuur, daarin reeds voorgegaan door den heer Pollema (C. H.), betoogde dat dan ook tal van an dere wetten, waarin hetzelfde stelsel werd gehuldigd de Veiligheidswet, de Stuwa doorswet, de Steenhouwerswet, de Woning wet, de wet op de Spoorwegen, de Schepen wet, de Motor- en Rywielwet in stryd met de Grondwet moesten worden geacht. De heer de Gyselaar vroeg aanteekening in de notulen, dat hy geacht wilde worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. Wat de (beide andere sprekers betrof, in enkele opzichten waren zy het eens: de Minister had in de Tweede Kamer enkele zeer onge lukkige uitlatingen gedaan. Zoo had hy verklaard dat boven wet en Grondwet ging het algemeen belang; zoo had hy voorts den werkgevers verweten dat het hun te doen was om zich aan sancties van de wet te ont trekken. Ook meenden beide senatoren, dat het stel- set waarbij de fcmbtenuren der arbeidsin spectie normen stolden nog zoo verkeerd niet was, tenzij beiden "het er ook over eene wa ren, dat het geven van rechtspraak aan de Bedrijfsraden. ten einde den werkgevere eenige neditszéklrheid te verschaffen tegen ongemotiveerde eischen der Inspectie, geen aanbeveling verdiende. Maar overigens lie pen wegen uiteen. Minister Verschuur heeft -zich beijverd aannemelijk te maken, dat de bezwaren te gen de in hem gewraakte uitlatingen in de Tweede Kamer op een misverstand berust- ten. GEMENGDE BERICHTEN^ Van een hooizolder gevallen. Bij het eieren rapen viel de echtgenoote van J. N. te Hilvarenbeek, van den hooizol der en kwam op den grond terecht. Hevig bloedend uit beide ooren, werd ze opgeno men. De ontboden geneesheer de H. vrees de voor hersenschudding. De toestand der vrouw is ernstig. Oplichter. By de firma L. te Tilburg grossier in vleeschwaren vervoegde zich gisteren een tweetal heeren, die eeri party vleeschwaren kochten ter waarde van 250. De goederen moesten worden gezonden aan C. Renders Co., Hugo de Grootlaan 33 Eindhoven. Ook by den wynhandel, de firma B. A. kochten ze een party wijn. Daar de fa. L. de zaak niet vertrouwde, deed hij aangifte by de politie, «tie een onderzoek instelde, waaruit bleek dat men met oplichters te doen had. Men zij gewaarschuwd. De 100.00Ü. De< 100.000 is naar het „Vad." meldt by de Woensdag gehouden trekking van de Staatsloterij gevallen op een heel lot, no. 15204, by de collectrice Witte te Leiden. De gelukkige winnaar is iemand uit de om geving van Leiden. Hevig onweder boven Rotterdam. De bliksem slaat in een kerktorenspits. Gistervond' heeft boven Rotterdam een he- vig onweder gewoed, dat gepaard ging met stoniit en zandstuiviugen. Tengevolge van den storm zijn twee schepen, het stoomschip Monarchie en Valescura in de Waalhaven van de trofesen geraakt. Men kon ze echter spoedig weer meren. Omstreeks ha!/ negen is de bliksem inge slagen in de torenspits van de Gereformeer de kerk aan de Duyststraat. Van één zijde van de torenspits, weiden alle leien afge worpen. Er is gelukkig geen brand ontstaan, alhoewel onder de leien een nieten en een houten dakbedekking was. Het lood v,an de dakgoot is voor een groot gedeelte gesmolten. De liihtleiding in de kerk is gestoord. Er zijn tengevolge van het gemaakte alarm eenige brandspuiten uitgerukt, die edhter geen dienst behoefden te doen. Verdere ongelukken zijn tijdens het on weder, dat tot over tienen aanhield, niet voorgekomen. Vrouw verbrand te Dordrecht. (Mstenuiddate heeft, «aix den Nn^wWüjk in TJorareant een droevig ongeval plaats ge had De heer Braatbaard was een ooganibli! verplicht zijn 74-jarige echtgenoote alleen in huis, te laten, daar hij een boodschap moest doen. Bij zijn terugkomstt vond hij zijn vrouw in vlammen gehuld op den grond lig gen. Buren, op het gerucht gewaarschuwd» konden geen hulp meer bieden en ook de brandweer kon niet tijdig behulpzaam zijn. Met zware brandwonden overdekt werd die vrouw naar het gemeenteziekenlhuis overge bracht, waar zij aan de bekomen verwondin gen is overleden. Vermoedelijke oorzaak: de bejaarde vrouw schijnt met een brandend foor in aanraJting te zijn geweest. hitte. die niet meer dicht wil. De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, welke 2 u. 7 te Meppel moet aankomen, was om kwart voor drie nog niet aangekomen Oorzaak is, dat de spoorbrug te Grauw door de groote zonnehitte dermate was uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen de bruggehoof- den is te krijgen. Er is een motorwagen naar Grauw gezonden om de passagiers af te ha» Jen. Dames in een coupé bedreigd. Door een jongeman met een revolver. Een gezclfichap van ongeveer vijftig damea en jonge meisjes verliet gistermorgen Rij* sen voor een één-daagsch uitstapje naar Haarlem en omstreken. Schreiend eh geheel overstuur kwam het troepje met den laat sten sneltrein te Rijssentorug. Tot groote ontsteltenis n.l. van enkelen dier dames, die op den terugweg hadden plaats een coupé zonder zijgang, spru.» laatste moment voor het vertrek uit foort in dit compartiment een jongeman V— pl.in. 25 jaar, die direct blijk gaf tegenover deze dames met ongustige bedoelingen te zijn ingestapt. Na een korte woordenwisseling - zoo lezen /ij in de Telegraaf begon hij tot grooten. schrik der reizigsters, een dreigende houding aan te nemen. Toen tot overmaat van ramp dit individu een revolver trok en het vuur wapen op de inzittenden richtte, brak in de coupé een paniekstemming uit. Een der da- mes had gelukkig de tegenwoortiigheid van geest aan de noodrem te trekken. Met een schok stopte de trein niet ver buiten Amers foort. De dames vluóhtten direct allen links en rechte uit den coupé weg. Ze waren zóó overstuur, dat zij in liet wilde weg heen en weer liepen Het, gelukte na veel moeite de damns tot kalmte te brengen. De bruut werd gegrepen en onder strenge bewaking van eenige conducteurs in een litie, die inmiddels gewaarschuwd was, hem overnam en naar het politiebureau bracht. De overige dames, die in de consternatie de juiste-toedracht van den aanslag niet v ten, meenden aanvankelijk, dat een 1 uit den trein was gevilien. De trein kwam met een half uur drie kwartier vertraging te Rijssen aan, waarna net gezelschap zeer ontdaan en overepanneo huiswaarts keeide. Kinderverlamming. Te Overschie doen zdoli twee gevallen van kinderverlamming voor. In het gferin van J, in de Conrudstraat te IJmuiden lieeft zicdi een geval van kinder verlamming voorgedaan. Uit voorzorg is de -bewaarschool, waarop de kleine ging, \oor- loopig gesloten. 453ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Vr/jdag 13 Juni. 5e klasse. hooge pryzen: 10ÖÜ.—2520 3653 3996 7635 858> 400.—: 59177620 7926 200.—: 7254 18358 f 100.—: 2564 278i 2900 4470 4738 4973 6800 7160 9603 12767 15324 16376 16955 17632 17796 19810 Fry zen van 70.—: 14 82 105 200 390 639 659 666 676 781 866 942 978 1031 1219 '1296 1»40 1446 1519 1643 1807 2227 2414 2533 260/ 2842 2936 2990 3048 3076 3162 3358 3497 3664 3707 3718 3755 3793 3806 3899 3910 3918 3944 3974 4191 4316 4657 4732 4787 4854 4864 4868 5104 5142 5200 5404 Ö420 5663 5564 5610 5753 6019 6241 6371 6452 6562 6649 6679 6638 6805 6826 6898 6906 692/ 6978 7137 7183 7361 7489 7515 7559 7569 7621 7716 77150 783"7 79/1 8090 8129 8134 8249 8282 8382 8385'8670 8588 8641 8732 8909 8913 8929 8990 9001 9164 9215 9219 9233 9264 9526 9538 9646 9688 9696 9816 9884 10007 10230 '10238 10409 10428 10480 10498 10530 10564 10775 1079/ 10894 11068 11214 11376 11492 11504 11869 '119ó0 11961 12228 12425 12631 12663 12677 12713 12810 •12818 12844 12935 12972 13014 13082 13212 13223 13254 13282 13352 13392 13708 13891 14068 14148 14182 14190 14239 14410 14484 14656 147G3 14870 14909 14912 15127 15149 16169 15172- 15194 15277 15370 16445 15484 15565 15799 15945 16022 16074 16190 16194 •16352 16347 16374 16638 16566 16674 16614 16657 16694 16929 16985 17112 17272 17290 17358 17439 17442 17457 17490 17710 17801 17898 17947 17958 '17974 17994 17997 18195 18248 18374 18964 19077 19122 19210 19219 19468 19567 19632 19638 19654 19812 19850 19890 20090 20311 20391 20404 20473 20606 20614 20616 20627 Ontbreekt: 14692. STADSNIEUWS. e 14<l 31 49 188 255 381 448 770 775 Nieten: 92 259 2571 119 325 507 116 317 498 523 561 730 770 775 807 880 953 963 989 10X2 1027 1078 1079 1080 X106 1130 1176 1184 1188 1226 1232 1252 1267 1300 1371 1382 1387 1416 1443 1455 1468 1461 1469 1478 1479 1491 1528 1529 1550 1594 1605 1656 1685 1708 1715 1777 1864 1865 1913 1929 1981 1978 1979 1985 1992 2028 2046 2054 2058 2074 2084 2087 2095 2116 2146 2184 2192 2204 2276 2356 2390 2395 2425 2478 2652 2554 2010 2612 2614 2657 2680 2682 2737 2740 2793 2813 2817 2819 2832 2881 2941 2943 2970 2983 3056 3084 3163 3176 3181 3190 3207 3247 3290 3316 3326 3328 3364 3387 3393 3400 3485 3527 3538 3541 3557 3606 3668 3673 3676 3701 3720 3724 3816 3834 3842 3846 3911 3976 3985 3993 4042 4061 4075 4112 4117 41135 4163 4206 4228 4236 4246 4350 4360 4361 4357 4398 4432 4472 4491 4532 4538 4573 4677 4736 4739 4804 4811 4835 4875 4894 4911 4960 4953 5005 5046 5063 5181 5193 5237 S269 5321 5351 5399 5422 5476 5501 5551 6697 5712 5719 5735 5763 5786 5799 5838 5890 5896 6033 6055 6082 6198 6233 6270 6305 6333 6340 6391 6414 6420 6439 6443 6460 6485 6519 6521 6550 6568 6576 6590 6599 6609 6641 6645 6673 6699 6712 6723 6756 6795 6809 6860 6873 6878 6968 6980 6997 7011 7035 7037 7060 7107 7170 7172 7207 7222 7374 7403 7453 7459 7475 7477 7478 7486 7508 7662 7640 7646 7668 7682 7702 7729 7773 7806 7898 7914 7959 8010 8014 8036 8078 8108 8202 8224 8357 8368 8388 8431 8452 8491 8535 8682 8611 8625 8657 8668 8750 8811 8824 8862 8864 8870 8875 8876 8907 8988 9075 9089 9090 9119 9128 9132 9166 9171 9177 9227 9291 9297 9302 9329 9476 9480 9494 9610 9546 9584 9639 9663 9715 9721 9728 9730 9796 9801 9826 9832 9836 9899 9921 10033 10080 10108 10168 10236 10286 10314 10393 10476 10516 10624 10534 '10632 10634 10712 10744 10826 10827 10867 10937 10956 10975 10997 11015 11049 11060 11080 11087 11109 11119 11175 11191 11294 11317 llSS7 11339 11342 11381 11386 11404 11413 11M0 11448 11462 11477 11528 11553.11680 11689 11714 11737 11757 11777 11804 11861 11885 11891 11896 11914 11954 11974 12007 12017 12023 12968 12100 12127 12174 12266 12338 12343 12373 12381 12424 12452 12453 12481 12516 12542 12568 12559 12641 1643 12671 12672 12692 12696 12722 12743 12780 12783 12791 12799 12864 12886 12888 12908 13037 13062 13063 13065 13071 13166 13206 13210 13230 13248 13250 13295 13375 13435 13503 '13517 13520 13547 13563 13619 13671 13750 13807 13822 13863 13929 13934 13969 13994 14048 14056 14067 14081 14083 14085 14097 14110 14214 14219 14241 14300 14405 14409 14417 14470 14546 14546 14628 14639 14698 14722 14762 14781 14829 14896 '14906 14910 14924 14927 «941 14952 15018 15046 15074 15118 15129 15137 16186 15200 16263 15288 15306 15318 16349 15384 '16399 15458 15473 15482 15485 15520 15671 15578 15585 15606 15628 15652 15667 15785 18586 16812 15825 16874 15906 16910 15919 15929 15966 16025 16075 16087 19106 16149 16159 16172 16228 16245 16269 16286 16305 16339 16353 16356 16360 16394 16412 16475 16499 16521 16533 16559 16573 16697 16613 16618 16733 16753 16778 16795 16804 16830 '16854 16858 16885 16944 16953 16967 16978 16991 17008 17027 17058 17076 17095 17121 17124 17156 17172 17190 17274 17280 17348 17371 17401 17472 17493 17509 17636 17540 17545 17550 17635 17639 17650 17686 17686 17716 17718 17722 17725 17728 17731 17743 17744 17757 17789 17876 '17886 17907 17910 17924 17934 17941 18008 18060 8067 18084 18112 18123 18129 18143 18149 18162 18171 18187 18272 18370 18438 18439 18470 18475 18478 18507 18520 '18552 18692 W07 18715 18722 18730 18762 18763 18769 «792 18826 18850 18859 18860 18890 18904 8917 18918 18961 18965 19020'19091 19111 19135 19139 19151 19189 19192 19211 19215 9280 19286 19295 19803 19312 19314 19826 S 19349 19892 19430 !9452 19472 19683 E8 19583 19599 <19623 19670 19695 19758 |98ö 19837 19840 19849 19854 19936 19943 X9 20019 20118 20143 20199 20314 20358 <«88 20500 20561 20626 20652 20668 20709 wio 20712 20726 20735 20738 20755 20' g6 20808 20871 20896 20950 20966 20i GOUDA, 13 Juni 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. Tol gistermiddag vijf uur huize vier nieuwe gevallen van kinderver lamming Poliomyelitis Anterior Acute ge mold. Spreekuur Wethouder ven Onderwijn., De wethouder van Onderwijs zal zijn spreekuur, houden op Maandag a.s. des m middags em 1 uur in plaats van Dinsdag. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders doen weten dat zy vergunning hebben verleend aan de Bataafsche Import Maatschappij te 's Gra- venhage en haar rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche benzine*- bewaarplaats met aftapinrichting in het perceel plaatselyk gemerkt Gouwe bare straat) kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D ongenummerd behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen bij H. M. de Koningin, en aan de Wed. W. G. M. Hemmeldei Grebben, en hare rechtverkrijgenden het oprichten eener brood- en koekbakkery en het plaatsen van een heeteluchtoven en een kneedmachine, gedreven dom- een elec- tro-motor van '1% P.K. in Ifcrt, perceel plaatselijk gemerkt Karneméliteloot II kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie A no. 4568 behoudens het recht van belang- hebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H.M. de Koningin, in gevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijk tijdig kennis aan het gemeentebestuur (by deurwaardersexploitaan de(n)gene(n) aan wie de vergunning is verleend. Een AVRO-actie. Comité te Waddinx- Naar wy vernemen is te Waddinxveen door AVROiLuistervinken opgericht AVRO-Actie*Camité, bestaande uit de G. van Lange, Voorz.; J. W. Erkens, Secretaris; J. L. Caspers, Jtenningmee.-yicr; en de leden A. den Boon en M. W. Schou- ■n. Een waardeeringstelegram werd aan het AVRO-bestuur gezonden en den Minster van Waterstaat een telegram van den vo. gouden inhoud: ..Vele radioluisteraars te Waddinxveen „in vergadering bijeen protesteeren mede „tegen het door Zendtydbesluit de AVRO aangedaan onrecht. Zy achten de A\ He ruitzendingen van hooge cultureele waarde ,voor het platteland en waardeeren hooge- „lyk de door haar steeds voorgestane „nationale eenheidsgedachte. Het ligt in de bedoeling van het Comité te Waddinxveen in samenwerking met de AVRO-Actie-Comité's te Gouda en Boskoop een gezamelyke protestvergadering te be leggen. l)e bliksem ingeslagen. Geen brand veroorzaakt. Tijdei» bet zware onweder dat-eiöh gister avond boven onze gemeente ontlastte, ia de bliksem ingeslagen in een sdhooreteen van het pteioeel Ridder van Catsweg 246» be woond door den heer A. den Ouden, aanne- ler. De brandweer, die werd gealarmeerd, ver- sdheen direct «iet de motorapuat, ter plaatee. Bij onderzoek bleek geen brand te zijn ont staan en geen schade te zijn aangericht. Een aanrijding. Dooi- T. W., wonende alhier is aangifte gedaan dat zyn zoontje C. op 11 Juni is aangereden op de Fluweelensingel door den bestuurder van de vrachtauto D 6784, waar door zyn rijwiel ernstig werd beschadigd en een zijner beenen bezeerd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Ned. Reisvereeniging. De Harz Generale 1930. Blijkens het weekblad Reizen en Trékken hoort de heer N. H. Meulman tot een van de leaders van de reis naar de Harz, de Harz-generale-1930 van 28 Juli tot en met 2 Augustus. Algemeen leider is Mr. M. J. van der Flier. De afd. Den Haag van de Ned. Reisvereen. 1784 20987 De afd. Den Haag van de Ned. Reisver- ©eniging brengt op Donderdag 26 Juni een bezoek aan Gouda. Het gezelschap dcomt te 9 uur aan en breifgt een bezoek aan Goedè- waagens Kon. Holl. pijpen-» aardewerkfa brieken en plateelbakkerij. Daarna zullen bezocht worden het stadhuis, de St. Jans- kerk en het museum. Leider van het gezel schap if de heer W. H. Meyer. Ledenvergadering Soc. „Ons Genoegen". Het Bestuur van de Soc. „Ons Genoegen" heeft de leden opgeroepen tot een algemeene vergadering op Vrijdag 27 Juni, des Avonds te 8 uur. Aan de orde komen o.m. de rekening en /woording van den penningmeester en noeming van twee bestuursleden we gens periodieke aftreding van den lieer G. J. J. Pot en J. C. den Boer die aftrederi en herkiesbaar zijn. De door de leden oonunisaie gecon troleerde en aeooord bevonden rekening en penningmeester der Sociëteit over ekjaar 1929-30 ligt in het Sociëteitsge bouw voor de leden ter inzage. Hedenavond opening van het Circus Schneider! Hedenmorgen is Circus Kapitein Schnei der in Gouda aangekomen. Op de Markt is de tenten- en wakens tad van deze moderne (onderneming opgebouwd» er heereoh- le vanaf hedenmorgen 9 uur op de Markt koortsachtige bewegelijkheid, die vele kijklustigen ttok. Hedenavond zal het circus gereed zijn en ito voorstelling plaats vinden. De openingsvoorstelling is hedenavond 8 uur. Zaterdag en Zondag vinden twee groote voorstellingen plaats. De rniddagwooretelling begint precies om 2 uur. Ook in de namad- dagvoorstellingen wordt het geheele pro- graanma met alle sensatienummers gegeven. Kinderen onder 12 jaar betalen 's namid- dags halva prijïeo. De avondvoomtellmgea begum e» regelmatig «m 8 uur. De Direotie vereoekt om vroegtijdig te ko men, daar de voorstallingen wegens het om vangrijke programma precies op tijd moeten beginnen. De zeer bezienswaardige disrentenloon. stelling, met de grootste leeuwenfarm ra het grootste schildpaddeapnrk der wereld, zoo mede de 300 dieren uit alle werelddelen zijn dagelijks vanaf 10 uur te beziahtigen Wedvlucht postduiven. De uitslag van het door de Postduiven' vereeniging ,,'t Centrum" uK Orleans (Frankrijk), alstnnd 498 K.M., gehoude. concours, is als volgt: B. Rapis 1, 7, 70 en 1ste kaspr.; G. Blan ken 2, 8, 11, 18, 42, 43, 62 en 2de kaspr. A. H. A. van Tok 3, 26, 50 en 8de kaspr. J. Mikkers 4, 34, 41 en 4de kaspr.; A. v d. Pool 5, 38; J. M. de Vries 6, 35, 54, 60 en 5de kaspr,; J. van Loon 9, 24. 38 en 6de kaspr.; J. C. den Riet 10, 21, 33, 44, 46, 49 en 7de kaspr.; M. den Hertog 12 en 8ste kaspr.; M. de Jong 14, 18, 30, 52, 63, 67 en 9de kaspr.; F. Stoppelenberg 15, en 10de kaspr.; M. Groenendaal 16 en 11de kaspr.; W. 0. Bor 19, 48 en 12de kaspr. F. O. IJsselsteün 20 en 13de kaspr.; Schouten 22 en 14de kaspr.; F. Stalenherg 23, 56 en 15de kaspr.; J. C. Eilers 25, 75 en 16de kaspr.; G. H. Schuttelaar 27, 51, 76 en 17de kaspr.; J. de Jong 28, 82. 45, 58, 66, 77 en 18de kaspr.; B. Stolk 29, 53 en 19de kaspr.; J..de Boom 31,,40 en 20ste kaspr.; K. van Groningen 36', 65, 72 en 21ste kaspr.; W. Houtman 37, 67, 61, 64 en 22se kaspr.; H. N. Korevaar 47, 71 en 23ste kaspr.; G. Bunschoten 55; M. A. Hotthuysen 69 en 24ste kaspr.; W. H. Waal 68 en 26ste kaspr.; J. J. de Jong 73 en 26ste kaspr.; M. Dijkman 74 en 27ste kaspr.; C. Verboom 78 en 28ste kaspr.; C. P. de Waal 29ste kaspr.; J. Hoogerdijk 80ste kaspr.; D. van Leeuwen Siste kaspr. W. Jansen 32ste kaspr.; F. Le(js 33gte kaspr.; J. van Mourik 34ste kaspr.; A. de Weger 35ste kaspr.; 0. J. Wabbün 36ste tspr.; P. M. Baks 37ste kaspr.; J. L. Bol Hts kaspr.; A. Adriaansz 39ste kaspr. De duiven werden des morgens 9.45 uur losgelaten; de eerste arriveerde Zondag avond 7.49.36 uur, de laatste Maandagmor gen 8.18.40 uur. Agenda. 13 Juni, 8% uur. Soc. de Réunie. Ledenver gadering Volksbond tegen Drankmis bruik afd. Gouda. 18 Juni. 7 uur. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer v. Koophandel en Fa brieken. 18 Juni 8 uur Gebouw Daniel Cureua E.H B.O. onder leiding van Dr. Evere. 26 Juni, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. b. O. Alleen voor dames-leden. 27 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. leden vergader ing. De apotheek van den heer A. H. Teepe, zal tof én met 13 Juni, be den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur dee avonds alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Voetbal. De voetbaWe reeniging alhier past zich aan bij de omstandigheden. Er zyn meer dere jongens welke graag voetballen, maar van hun ouders geen toestemming verkrij gen, dat op Zondag te doen. In verband hiermede heeft v.v. Bodegraven dergelijke leden aangenomen, en werd j.l. Zaterdag middag in Oud-Bodegraven een aardige wedstrijd gespeeld door elf van dergelijke leden tegen een Goudsch elftal. De uitslag was 22. Het autoverkeer. Evenals vorige jaren was het autoverkeer speciaal op den avond van den 2en Pink sterdag, alhier weer bizonder druk. In het dorp reden soms enkele tientallen auto's achter elkaar. Iemand noteerde een uur achtereen op den rijksweg de voorbijkomen de auto's, en kwam over 400! Voor zoover ons bekend, kwamen in ons dorp geen on gelukken voor met auto's. Volksonderwijs. Het Bestuur van Volksonderwijs over weegt, in samenwerking met het Hoofd der school en het overige personeel, de organi satie van een plezierreisje met leerlingen uit de hoogste klassen, terwyl ook de jon gere leerlingen waarschijnlijk wel weer een errassing zullen hebben op de een of an dere .manier. Binnenkort zal hierover een vergadering gehouden worden, namelyk waarheen de reis gemaakt zal worden. Woningbouw. Wy vernemen, dat aan de Prinsenstraat alhier door de Stichting Woningbouw we derom bouwgrond is verkocht, waarop 4 woonhuizen gezet worden. Er blijft dan nog voor hechts enkele woningen bouwgrond over in deze straat. BOSKOOP. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiing". 13 Juni Rozen. Ophelia f 0.25, Golden Ophelia f 0.210.26, Marcel Rouyer f 0.60 0.66, Hartley f 0.51-0.70, Claudius Temet f 0.61—0 65, Columbia f 0.23—0.26, Butterfly f 0.25-0.29, Wilh. KordaB f 0.43—0.56, Mart Jules Roudhé f 0.29, Rosalandia f 0 28—0.36, Paul's Scarlet f 0 49, Phoebe f 0 51, Edith Helena f 0.81, van Rossoun f 0.42—0.43, Win net f 0.80, Kilhaon f 0.72, Polyantharozen f 0.50-1.20. Diversen: Gladiolen0.28, Lathyrus /010 -0.16, Pioenen f 0.25-0.48» Lel» embeUa- tum f 0.34—0.41, ViolieTen f 0.250.27, Cle matis Durandi 1 20, Vetoera f 0.45, Cam- panula f 0 21. GOUDBRAK. Ds. C. J. Leenmans heeft het voornemen tegen 28 September emeritaat aan te vra gen. Aanwijzing controleur Ziektewet. Door den Raad «an Arbeid is als contro leur ter uitvoering van de Ziektewet aange wezen, de heer P. Kok alhier. Hevig onweer. Gisteravond ontlaste ziuh boven deze ge meente eén zwaar onweder. De landbouwer D. Verstoep, die met zijn hooiwagen, bela den n»et een voer hooi, werd op weg naar huis door «Jen hevigen wind wet wagen en al omver geworpen. Het ongeval liep zonder perst oniijke onge lukken af. Men vertelt oi», dat er nukken ijs vie'tn ter groote vau 4 centimeter. Gisteravond is een koe van den landbou wer J. Kool in de weide door den bliksem gedood. REEUW1JK. Beroep aangenomen. De heer M. yerwey cand. te Benschop heeft het beroepi naar de Ned. Herv. Kerk aangenomen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nederlandsche kinderen in Duitschland. De Nederlandsche Bond in Duitschland» welke de idëele en materieele belangen van de in Duitschland wonende Nederlanders behartigt, heeft het plan opgevat, indien landgenooten in het Vaderland daartoe hunne medewerking willen verleenen, dit jaar in de zomermaanden zwakke Neder landsche kinderen, hoofdzakelijk uit het In dustriegebied, wier ouders onbemiddeld dan wel werkeloos zyn, naar Nederland te zen den, ten einde hen door verandering var. lucht, voeding, enz. te doen aansterken. Door een verblijf van pl.m! 6 weken in Nederland, zouden deze kleintjes iets van hun mooie Y&derland kunnen zien, hun moedertaal wederom leeren spreken en met blozende gezichtjes naar huis kunnen terug- keeren. Om dit mooie plan te verwezenlijken, heeft de Bond het hierondergenoemd Comi té verzocht voor de uitvoering zorg te wil len dragen. Het Comité voldoet zeer gaarne aan dit verzoek en roept U allen op hieraan mede te werken. Om de hooge reiskosten, enz. te kunnen betalen, zyn zeer veel gelden noodig en het Comité verzoekt U allen derhalve met klem Uwe gave te willen offeren. Giften, hoe gering ook, zullen dankbaar worden aanvaard en kunnen worden gestort op de girorekening van den Secretaris van he' Comité (C. F. Poortvliet, Waldeck Pyrmont- laan 1, Ryswyk (Z.H.), no. 155247. De Secretaris van dit- Comité, vroeger Secretaris van het Comité Dortmund 's-Gravenhage, welk Comité in de jaren 19231926 reeds zeer velfe Nederlandsche kindertjes uit het Roergebied in Nederland heeft doen verplegen rekent er op van U allen wederom denzelfden steun in dit -werk te mogen ondervinden. Indien allen helpen, kan veel worden be reikt. Vele kinderen wachten op uitzending, doch moeten, wegens gebrek aan geldmid delen, wachten. Indien men omtrent den, Bond nadere in lichtingen mocht wenscl(en te ontvangen, dan is de Secretaris van het Comité gaarne bereid U deze te verschaffen. Wellicht ten overvloede wordt nog mede gedeeld, dat leden van den Nederlandschen Bond in Duitschland en van het Nationaal Comité tot steun van dNR Bond zitting heb ben in de door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw ingestelde Commissie van Samenwerking by hulpver leening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland en dat de uitzending der kin deren gecentraliseerd geschiedt door een subcommissie, waarin de Secretaris van het Comité zitting heeft. In het vertrouwen niet tevergeefs een beroep op de Nederlandsche bevolking te hebben gedaan, betuigt het Comité reeds by voorbaat zyn oprechten dank voor den te ontvangen steun. Voor het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitschland: Jhr. Mr. D. J. DE GEIER, Minister van Financiën, Voorzitter. Jhr. E. J. M. WITTBRT, Luitenant-Gene raal Ib.d., Adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, Voorz. C. F. POORTVLIET, Secretaris. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Dinermuziek. 6.40 Gramofaonplftten 7.00 Lezang. 7 30 Concert. 9.00 Vaord-racht. 9.30 Concert. 11.00 Dansmuziek. Huizen: 7.00 G ramofoonplaten V.P.R.O. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. 8.55 Spreker. 9.35 Concert. 10.05 Boekbespreking 10.25 Conoert. D a ventry 8.05 Pianorecital. 8.20 „The Rumoeur", luisterspel met mu ziek. 10.30 Concert. 11.20 Dansmuziek. RECHTZAKEN. Doodslag aan het Bezuidenhout. Cassatie aangeteekend. Naar wij vernemen heeft de veroordeelde inzake den doodslag aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage cassatie aangeteekend te gen het arrest van het Haagsche gerechts hof. waarbij hij wegens doodslag op mevr- Odem, en poging tot doodslag op haar huia- I houdster, is veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf. DRAADLOOZE DIENST. Geweldige regens in Zuid-Frankrijk. PARIJS, 13 Juni. Op het traject Parijs— Verneuil moest, dioor de geweldige regens het spoorwegverkeer worden stopgezet aangezien een der tunnels ouder water stond. In do nabijheid van Aniecy werden twee bruggen door het water weggeslagen. Eenige straat wegen «taan eveneens geheel onder water. Ook de Rijn heeft door het noodweer groote schade aangericht. De bliksem aloeg op ver- sulieidene plaatsen, in. Een nieuw schip voor de dienst Engeland en Canada. LONDEN, 13 Juni. In tegenwoordighedd van den Prins van Wales, die de doopplech tigheid verrichtte, is de Glasgow van stapel geloopen, liet grootste schip dat in Engeland sedert het einde van den oorlog ia gebouwd, nietende 52.000 ten. Het schip zal dienst doen voor de verbinding tusschen Engeland en Canada, Geheime brouwerijen ontdekt in Chicago. NEW-YORK, 13 Juni. De politie te Chi cago ihepft een van de geheime brouwerijen van Allcapone, den koning der A men kaan- echo alcoholsmokkeiaars, ontdekt. 40.000 gal lons bier, geheel gereed voor den verkoop, werden in beslag genomen. Hevig onweer boven West-Duitschland. Groote schade aangebracht. EÖ8EN, 13 Juni. Het hevige onweer dat gisteravond en gedurende een deel van den nacht boven WeoLDuitschland heeft gewoed heeft groote schade aangericht. Te Gelsenkirchen werd een arbeider duor den bliksem zoo zwaar gewond, dab hij kor ten tijd later overleed. Te Craleld-Uerdingen werd een 16-jarige boerenknecht door den bliksem getroffen «vi gedood. fi) bet Moeseldal gong het onweer met ha gel gepaard, waardoor groote schade werd veroorzaakt. De kindersterfte te LUbeck. LüRËCK, 13 Juni. (V.D.) Alhier heeft wederom een sterfgeval plaats gehad door de geheimzinnige kinderziekte, waardoor het aantal gevallen met doodelyken afloop is gestegen tot 88. De comm. voor de arbeidstijd van kantoor- en winkelpersoneel. Heden begonnen met dé behande ling der conventie. GENEVE, 13 Juni. De door de atoeóda- eonferentii© samengestelde aammissie voor (te arbeidstijd van kantoor en winkelperso neel begon heden niet de behandeling van de ontwerp-oonventie's tot regeling van de ar beidstijd van kantoor- en winkelpersoneel on internationalen grondslag. Het ontwerp voorziet in een 48-jarige werkweek en be paalt in principe dat de werkdag 8 uur mag duren. De 48 werkuren per week kunnen echter «ók op andere wijze over de 6 werkdagen verdeeld worden doch slechts zoo dat de werkdag nooit langer dan 10 uur duurt. Een diner ten Hove. Troepeninspectie door H. M. de Koningin. APELDOORN, 13 Juni. (V.D.) ^eden- avond zyn aan het diner ten Hove genoo- digd alle commissarissen der Koningin met hun echtgenooten, behalve die van Noord- Holland, die aan een diner in Amsterdam deelneemt. Morgenmiddag vertrekt de Prins per auto naar Amsterdam ter bijwoning van de rui terfeesten der bereden politie en keert denr zelfden avond terug. Vanmorgen om 10 uur inspecteerde de Koningin en de Prinses een afdeeling van het 5e regiment infanterie uit Leiden op doormarsch naar de legerplaats te Olden- broek. Na afloop betuigde de Koningin haar groote tevredenheid aan de commandant. 12 Jurti. 13 Juni. Officieel. 12.0&A 12 08* 59 344 59.33 9.76* 9.76 34.71 34.70 48.20 48.18 35.10 35.10 66.57* 66.56 66.77* 66.77* 66.60 66.57* Niet-Officdeel. 7.37* 7.42* 29.17* 29.17* 13.03* 13.03 Beursoverzicht. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Praag Madrid Milaan De fondsen die de vorige dagen het zwaar ste waren getroffen wenden j^u krachtig bij de opwaartsche koerebeweging getrokken. In (te eerste plaate was dit het geval met de Cultuurwaarden w.v. de suikerwaarden op den voorgrond traden. H.V.A 'g avanceerden een viertai procenten terwijl enkele andere soorten niet onbelangrijk verbeterden. Rubberaandeelen ontmoetten Vraag, het geen van de gunstiger beurstendentz het ge volg was van het aantrekkerf der rubber- prijzen. Amsterdam rubbers werden 7 4 8 hooger genoteerd. Tabakken waren eveneens gunstiger gedis poneerd, behalve Senembahe die nog iets terugliepen Oude Deli's noteerden een 10-tal procenten. a De Iwiujtró-aid. was goed prijshoudend Margarine Unies bleven gemakkelijk ap piml. Altu's waren geheel onveranderd. De Aocous^ tiekaandeeden werden iets hooger genoteerd terwijl de Ultraloonaandeelen eenige punten behaalden Alg. ExpiorotieB wat hooger. Amerik fondsen waren gevraagd RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke wind, meest uit noordelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt Droog weer, behoudens kans op oaweer. Iets warmer.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2