Blad IN ]baak. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN >E Io. 17409 Dinsdag 24 Juni 1930 89*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen FEUILLETON. anslagen In d( 1928/1929? 1/1929? gaaf aan veten wilt in de I I i ge- teens :ijn. g ik laatje daas. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, L NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCI BOSKOOP, 1 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, HOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. „RATELSLANGEN” teruggang BINNENLAND. dngetreden jaai zl,. in ,00N, Markt 31, Gouda. Den Haag. (Wordt vervolgd). eronder. e nieuwe Een merkwaardig feit, waarop even de aandacht dient te worden gevestigd, is de uitslag van de verkiezingen voor den Sak- sischen Landdag.- Al is deze uitslag nog maar voorloopig de officieele cijfers ko men iater hij toont aan een geweldige winst van de nationaal-socialisten, de Hitleriaansche fascisten. En deze winst is Met kalme brutaliteit vroeg George: Waar woont u? In mijn eigen huas op Magnolia Ave nue. Op uw eentje? Er woont een tante bij me in. Ik ver zorg haar en pas zoö’n beetjte op haar. En wie past er op u? Ze laohte. Ik pas op mezelf! Toen George niets zei, vroeg ze: Zie ik er niet naar uit alsof ik dat kan’ Neen antwoordde hij kortaf. Zijn oogen bleven rusten op ’t slanke fijn- gebouwde meisje in een koel grijs linnen costuum gekleed. Onder een zwarten hoed bloeide een zeldzaam pikant gezichtje, iets te bleefc van tint, maar waarin mooie brui ne oogen, omgeven door donkere wimpers en overboogd door donkere wenkbrauwen, glansden. Misschien was de meest typeerende eigen schap van deze aantrekkelijke persoonlijk heid wel een levendige en wakkere uitdruk king, die bewees, dat juffrouw Hazel Good rich heel efg „bij” was en best in staat om op zichzelf te passen. Maar andanks deze n, zoodat hun alles ,nen komen; die te n het weerstandfl- wordt derhalve ter dood veroordeeld en te vens tot levenslang verlies van burgerrecht. Voorts wordt verdachte tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld ter zake van ern stige valschheid in geschrifte, welke zes maanden reeds bij de preventieve hechtenis zijn inbegrepen. In twee gevallen wordt hij van valschheid in geschrifte vrijgesproken. Het vonnis rust o.m. op de volgende over wegingen: De rechtbank is ervan overtuigd, dat be klaagde den dood van zijn vrouw gewild heeft. Ook zijn handelwijze voor en na de daad, spreken vóór een moord. Het meest bezwarend is voor hem het door den medi cus dr. Welmann uitgébrachte rapport. De ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 JO, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. GOUWE COURANT. De directeur van het Internationaal Ar beidsbureau Albert Thomas hield gisteren te Genève aan het slot van de algemeene debatten op de Internationale Arbeidscon- ferentie een rede over de werkzaamheden en bevorderingen van de Internationale Ar beidsorganisatie. Deze rede duurde ander half uur. Hy constateerde, dat de interna tionale overeenkomst totnu toe door 39 lan den is geratificeerd. Hy hoopte dat ook de 8-ueren dag-overeenkomst van Washington binnen korten tijd geratificeerd zou wor den. Hierbij merkte hy op, dat dit speciaal gold voor Groot Brittannië en Duitsch- land. Met instemming maakte hy gewag van het voorstel van den Franschen arbei- dersgedelegeerde Lambert Ribot tot instel ling van een commissie, bestaande uit ver- tegenw;oordigers der regeeringen, werk gevers en arbeiders, om een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over de redenen, die verscheidene landen tot nu toe verhinderd hebben eenige internationale arbeidsovereenkomsten te ratificeeren. De heer Albert Thomas bestreed verder zekere in het memorandum 'van den Fran schen minister van buitenlandsche zaken Briand gedane voorsteller^, welke de oplos sing van zekere sociale vraagstukken uit sluitend op Europeeschen basis tep doel hebben. Wanneer diergelijke plannen verwe zenlijkt zouden worden, dan is te vreezen, dat de Internationale Arbeidsconferentie zou worden gedegradeerd tot slechts een internationale academie voor sociale vraag stukken. De senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met 16 tegen 4 stemmen het Londensche vWCtverdrag goedgekeurd. Men acht de'ratificatie door den senaat verzekerd. 0» ratificatie van arbeidsovereenkomsten. Ratificatie van het Vlootverdrag. Nationaal-sociaJistische successen in Saksen. middelen vèr achter ingenoemde kwalen; »id wordt geroemd, fl. ƒ21.—. reid." Beklaagde is een gevoelloos arm mensch, die zijn vrouw onderdrukte en geen betrekkingen meer met haar gehad heeft De rechtbank is tot de overtuiging gekomen dat beklaagde de daad met overleg heeft ten uitvoer gebracht. Voor het sluiten van de verzekering is hy op het denkbeeld ge komen zijn vrouw om het leven te brengen. seerde; hij merkte, dat de vrouwen met meer dan oppervlakkige nieuwsgierigheid naar hem tuurden. Voor het eerst in zijn leven keek hij op zijn beurt met belangstelling naar vrouwen. De knappe Californischemeis jes, die hem voorbij gingen, terwijl hij door Kearny Street wandelde, brachten hem in verbazing en in vage verrukking. Hij be dacht wat zijn moeder hem op het familie- kèrichof gezegd had Ja, op een goeden dag zou hij een van deze wezens uit moeten zoe ken Óp ditzelfde ■oogéhlïk liep er een juf frouw Sprake hier of daar rond. Dat idee alleen al werkte opwindend. In deze vreemd-opgewonden stemming liep hij juffrouw Hazel Goodrich tegen het lijf. HOOFDSTUK III. Hij was teruggegaan naar Oakland, waar hij logeerde in een klein hotel, niet ver van Horne’s woning en op den weg daarheen kwam hij in de tram naast juffrouw Good rich te zitten. Met één oogopslag kwam de jongedame tot de overtuiging, dat hij abso luut anders was dan het gewone type van de jonge mannen uit Oakland, van dat keu rige zelfgenoegzame soort, waarvan ze een za[ de eerste internationale verbinding van dien aard ter wereld zijn en daardoor zal men van Detroit'Windsor in Canada per automobiel in drie minuten kunnen berei ken. Men verwacht dat als gevolg van het in gebruik stellen van dezen tunnel de be volking van de Canadeesche stad binnen een eeuw zal verdubbelen. Per uur zullen dui zend voertuigen door den tunnel kunnen ry’den in beide richtingen en de eindpunten zullen in de zakencentra van beide genoem de steden zyn. Het uitvoeren van dit werk vereischt een bedrag van 5.000.000 en daaraan is reeds twee jaar geleden begon nen door een maatschappij, die gevormd was met financieelen steun van de firma Harris Forbes en andere machtige bankbe- langen. Deze maatschappij zal den tunnel exploiteeren en een busdienst .tusschen de twee steden onderhouden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1..30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et- bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing, aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. teruggang van den faillissennenteindex heeft zich niodte in 1929 verder voortgeftet. De beurscrisis bracht de laatste maanden van 'het jaar een omkeer «in den reed® lang gespannen toestand van geld- en effecten- marict. In binnen- en buitenland daalden de koersen gevoelig. De realisaties ter beurze en de teruggang van de conjunctuur deden altenga een groote geldruimte ontstaan. De rentestand daalde, dn verband waarmede later weder vraag ontstond op de obligatie- markt en credieten gemakkelijker verkrijg baar waren. De economische toestand van Nederlandsch Indië gaf weinig reden tot tevredenheid. De sledhte gang van zaken in de cultures hield in 1929 onafgebroken aan. De prijzen van bijna alle producten daalden. Voor vele on dernemingen is het tegenwoordige prijspeil beneden dat, waarop loonende exploitatie mogelijk is. Ten aanzien van- rubber en thee tracht men thans door onderlinge afspraak de productie te beperken. Aangezien de Staatsfinanciën van Indië in hoogs mate afhankelijk zijn van den goeden gang van zaken in de cultures, maakt Indië ook in dat opzicht een moeilijken tijd door en is de eerste toekomst niet rooskleurig Uit het verslag blijkt verder, dat in Surina me in 1929 een verlies werd geleden van f 432.183.49. Het voordeelig saldo der winst- en verlies rekening bedraagt f 8.655.090.54. Na de uit- keeringenaan directie en commissarissen en afschrijvingen bljjft behalve de 5 pCt. volgens artikel 65 van de Artikelen van Overeenkomst nog voor aandeelhouders een uitkeering van f 50.— per aandeel over, zoo dat het totaal dividend wordt vastgesteld op 10 pCt. Het verslag bevat voorts een overzicht van de werkzaamheden der maatschappij in al haar nederzettingen. Tandheelkundig Instituut. De ond ra gelijke temperaturen hou den aan. Een der lectoren heeft ’t werk verminderd. Van de zijde der Tandheelkundige Studen ten vernam het U D dat in dte zalen van het Tandheelkundig Instituut d« temperatuur gistermorgen al boven de 80 graden wees op een moment, waarop zioh nog geen enkele student in die zaal bevond. Het moet on- middellijk 90 graden zijn geworden, torn daar studenten bijeen waren gekomen om er te werken. De teirfperatuur was dan ook geenszins milder dan de vorige week. Die temperatuur was gisteren nog zóó on- dragelijk, dat de vrouwelijke leeftor, mejuf frouw Schuiringa, bij wie de studenten van het tweede jaar werken, een zéér belang rijke beslissing mededeelde in verhand met die temperatuur. Zij kondigde aan, dat het les-prograimni voor het tweede jaar, belang rijk zou woivlen ingeperirt door het schrap pen van eenige werkstukken, die anders al toos moeten worden vervaardigd. Het restee- rende werk, dat te beschouwen was als het minimum van het vereisohte aantal werk stukken, moest worden afgemaakt; den stu denten die daarmee gereed kwamen, ver zocht zij, te willen heengaan, opdat de nè hen aan het werk-gaandc studenten gelegen heid zouden vinden hun werkstukken te vervaardigen onder dragel ijker omstandig heden. door het aanwezig zijn van minder studenten. Een zéér belangrijke maatregel, die nog nooit door eenigen lector is toege past, maar nu door mejuffrouw Schuiringa als dringend-gelboden werd beschouwd ge zien de nog altoos onhoudbare temperatuur in db werkzalen der studenten. Om dezelfde reden van ondragelijke warm- eigensohappen betrapte zij zich er tot haar groote verbazing op, dat zij bloosde. Om haar verlegenheid te verbergen deed nj een andere vraag: Wat doet u hier in Oakland? Hij vertelde haar van de vangst van den condor. Hazel Goodrich luisterde met ge spannen aandacht naar een veihaal, dat in een haar vreemde, ruige werefld scheen te speten. Ze voelde haar hart sneller kloppen en kleine rillingen liepen haar over den rug. Hij maakte een bruusk slot aan zijn vertelling: Bij de volgende halte ga ik eruit O! riep ze Raadde hij haar dat het veihaal van zijl troffen 'had. Hij glimJ, gedachten? Meukte hij zijn klimpartij haar ge troffen 'had. Hij glimlachte vriéndelijk en vroeg: Zou ik u nog eens kunnen ontmoeten’ Ze aarzelde. In haar verbeelding zag zij hem tusschen haar Oaklandsehe heeren-ken- nissen, dlte hem zouden bespotten en op wie hij zijn beurt zou neerzien. Wat zag hij er ontzettend sterft uitHet ideale beeld van Kracht in rust! Nederlandsche Handel Maatschappij. Hedenmiddag werd onder voorzitterschap van Dr. O. J. K. van Aalst do algemeene jaarlijksalie vergadering van aandeelhouders gehouden van de Nederlandsche Handel Maatschappij. Aan het jaarverslag ontleenen wij diet volgende Zoo&le steeds ondervonden de zaken onzer Maatschappij ook gedurende het jaar 1929 slenk den invloed van de politieke en eco nomische gebeurtenissen. Op politiek gebied stond voor West-Europa da Haagsche Conferentie, welke voor de re geling van het vergoedingsviraagstuk Ret plan-Young in beginsel aanvaardde, in het midden van de belangstelling en, hoewel eerst 'hét niéuw dngetreden jaar de definitie ve beslissing bracht, was de in 1929 Verrich- 1 te arbeid voor het verdere herstel van hevigen storm geraakte waar- en eenige der kinderen, die I niet bepaald ten koste van de linksche groepen. De sociaal-democraten en commu nisten zijn ongeveer in getalsterkte gelijk gebleven, zoodat van een verschuiving van links naar reefyt geen sprake is. De itatio- naal-socialisten danken hun vermeerdering van zetels zy gingen vooruit van 5 tot 14 grootendeels aan de Duitsch-nationa- len, die belangryke verliezen leden. Zoo mag hier dus gesproken worden van een rechtsche verschuiving naar den fascisti- schen kant, en het is niet onwaarschijn lijk, dat de jongste crisis in de Duitsch- nationale party, het optreden van Hugen- berg, e.d. daaraan in het geheel niet vreemd is. Er is indertijd al op gewezen, dat de Duitsch-nationalen veel van hun aanhang hebben verloren door deze in- en uitwen dige ziekten, en. het was te voorzien, dat deze feiten hun veel stemmen zouden kos ten. Het manifesteert zich thans al bij deze. Saksische verkiezingen, en het verschijnsel zal zich ongetwijfeld ook voordoen, wan neer een nieuwe Rijksdag moet worden samengesteld, met alle gevolgen van dien, gevolgen óók ten aanzien van de buiten landsche politiek van het Duitsche Rijk. De Stresemann-politiek heeft steeds tegen over zich gevonden de nationalistische groepen, toe hnog onder aanvoering van de Duitsch-nationalen als numeriek sterkste groep. Maar die leiding schijnt nu te wor den overgenomen door de sterk fascistisch georiënteerde Hitlerianen, die nauwe be trekkingen onderhouden met de Oosten- rijksehe -Heimwehren- er»-het Itatifrnnsctnr fascisme. Wanneer dus het nu in Saksen zich’manifesteerende verschijnsel niet van plaatselijken aard blijkt te zijn, doch ver der zal voortwerken, dan mag met reden worden voorspeld voor de komende tyden een felle binnenlandsche politieke strijd in Duitschland, dat toch al zoo verscheurd is en wordt door partijstrijd, sinds Stresemann aan zijn vaderland ontviel. Want van de nationaal-socialisten is te verwachten een nog veel principieeler en misschien ook geweldadiger nationalistische politiek, dan de Duitsch-nationalen ooit hebben be dreven. Grootsche Tunnelbouw. Tusschen de Ver. Staten en Canada. Volgens berichten uit Detroit nadert de bouw van den tunnel onder de Detroit- rivier, die de stad Detroit zal verbinden met de stad Windsor in •Ontario (Canada) haar voltooiing en men verwacht, dat de officieele opening van den tunnel nog dezen zomer plaats zal vinden. Deze tunnel dozijn aan haar voeten had gehad voordat i schelen. Ik ben Hazel Goodrich, ze een-en-twintig was. George begon een gesprek mat haar. Zij vergaf hem die onbescheidenheid omdat zij wist hoe totaal onbewust hij was van zijn inbreuk op dè etiquette. En dan was er iets in zijn oogen, dat daar ontwapende. Woont u in Oakland? Ja, antwoordde ze .terwijl ze er aan toevoegde Maar u niet? Hoe kunt u dat zoo raden? —Dat staat duidelijk op uw gezicht te lezen. Hij was bekoord door haar zachte stem en vooral door den vroólijken uitdagenden blik en toon. Is het zoo erg? Heb ik graszaad in mijn haar? Hemel beware! Uw bruin verbrand ge zicht, zullen we maar zeggen. Woont u mis schien op een farm bij de zee? Wat- kunt u goed radenJa, ik ben George Spragge. van Spragge's hoeve. Van Spragge’s hoeve' heitiaaide ze In de buurt van San Lorenzo. Is het onbescheiden als ik uw naam vraag? Misschien wel, maar dat kan me niet verdere herstel Duitschland en de ontruiming van het Rijn land beslissend. In zake de internationale ontwapening bracht het afgeloopen jaar, ondanks het in 1928 tol stand gekomen anti-oorlogsverdrag, behalve het vooruitzicht van de vlootconfe»- renhie van de vijf groote zeemogendheden, niet anders dan teleurstelling. Weinig gemakkelijker dan het bereiken van het evenwicht op militair gebied scheen de verwezenlijking van den economischen wapenstilstand. De pogingen tot verlaging der tarieven, ja zelfs die tot niet verhooging der bestaande, bleven vruchteloos. In den politieken toestand van Ooat-Euro- pa en Azië kwam, voor zoover zulks voor hef wereldverkeer van belang kon zijn, wei nig verandering. Rusland bleef vrijwel uit- geschakeld, terwijl de verwachting, dat de nationalistische regeering van Nanking in staat zou zijn in Cfrinp een centraal gezag te vestigen, niet in vervulling ging In economisch opzicht heeft de uitkomst van het jaar 1929 zeker niet aan de verwach tingen beantwoord. De voortgezette daling van de prijzen der voornaamste stapelproducten heeft in de productiegebieden tot groote moeilijkheden en verliezen aanleiding gegeven. In de in- voerlanden heeft zij de importeurs in een moeilijke positie gebracht. Het zakenleven heeft hiervan in de Europeesche importha vens gevoelig den terugslag ondervonden. De induetrieele bedrijvigheid kon zidh in ons land met enkele uitzonderingen op een behoorlijk peil handhaven. De werkloosheid heeft in 1929 zelfs het laagste pedl sinds ja- ren bereikt, en was in Nov. geringer dan het vorige jaar omstreeks dienzelfden tijd. De dcen Ambachtsavoiii hief Arbeidsinapedfa S :eer Autobusdiensten 1 - Bepalingen Begravim I re VermaKelykheden J. I Bezienswaardigheden I 'ermogen - Bewjj, I nmissie Bootdiensten I - Burgemeester Bür. I unissie van Bijstand - I C.-bestryding - Con- I rders - Diaconieën - I oden van huisdieren - Electriciteit en Gas - «-aangifte Gemeente- ^-Inkomstenbelasting •nteraad Gemeente- verbet. van Gezond :he Librye Goudse^ (Stedeiyk) Handels- !St -- Hoffmansgeaticht ytschool Huiszorg - ichtingen en Instellingen «li»- Instellingen >,n 'ahditeitswet Invoer- iag Kalender 1930- Kegelclubs Kerk- ingen Keuringsdienst lenting Lager Onder- nbouw ongevallenwet irzending Makelaars wys Monumenten ooi (Stads-) Natuur- ut van 't Algemeen derwysvereenlgingen t (Uitvoering) Ont- - Ouderdomsrente aspoorten Pensioenen ie Politieverordening - Raad van Arbeid - inigingen Reiniging»- jksproefstation Klei- en - Ryks Zuiveiconsulent kclub Schoolverzuim choonheidscommisue- I ente) Slachthuis Sonnevanck Spaar- j Stadhuis Stetfel. oombootdiensten St omissie) Stratenl^at lere) Tehuis voor Israë- telling) Tesselschads iberculosebestrijding enigingen van Handel, - Vereenigingen (Land- ■ings-Maatschappyen -h Vermogensbelasting - rankmisbruik Volks veer Vreemdelingen- s ophalen Waag vereenigingen en instel- Woningbedrijf (Comtn.) enigingen Zegel - Ziekenhuisverpleging BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Graf Zeppelin gestart. Te 8.05 hedenmorgen is het luchtschip Graf Zeppelin gestart om de vlucht naar Silezië. Aan boord bevinden zich 40 passa giers. Het luchtschip wordt tegen zes uur op Haaken terugverwacht Gutmann ter dood verordeeld. Schuldig aan moord en valschheid in geschrifte. De motiveering van het vonnis. De officier van justitie te Preslau heeft tegen den tandarts dr. Gutmann wegens moord de doodstraf en lavenelange verval lenverklaring der burgerrechten geëischt. daad werd zonder eenigen twijfel voorbe- Verder eischte hy tegen hem wegens ••---■ valschheid in geschrifte zes maanden ge vangenisstraf. De beklaagde 'bleef by het aanhooren van den eisch volkomen kalm. De rechtbank van gezworenen heeft het navolgende vonnis geveld: De verdachte is schuldig aan moord. Hij De hoop is de kweekster en voedster van* groote en edele daden. Uit het Engelsch van .H. A. VACHELL. 4 Nadruk verboden. Nu bent u werkelijk onberispelijk, zei ze, ga u nu zoo eens aan uw meisje V«r- toonen Dat heb ik niet. Heusoh waar. Nooit één gehad. Veel te druk met andere dingen. Mijn gedachten gingen eenvoudig dien kant nooit uit. Ze lachte en haar oogen fonkelden ondeu gend. Ik zou maar op mijn hoede zijn In zijn nieuwe spullen werd hij gefotogra feerd. George probeerde vergeefsch zijn voldoe ning te verbergen. Hij keek ter sluiks naar zichzeU, toen hij groote spiegelruiten pas- ENGEUAND. Nieuwe aanbouw Britsche vloot. Verzet onder aanhangers der regee ring. Met betrekking tot dqn voorgenomen nieu wen aanbouw voor de IBritsche kruiservoot meldt de „Daily Herald”, dat de eerste lord der Admiraliteit Woensdag huis het noodig geachte i bouwprogram zal indianen gram is een vervangin^spi langt vier nieuwe kouteers gers en drie duikbootetf. Ei is reeds na het sluiten van het Londensdhe vlootverdrag op stapel jfcezet, zooals daarna ook vijf torpedojagers én drie duikbooten. In parlementaire kringen heerscht ver- deeldflieid ov*er de noodzakelijkheid van het bouwprogram. Eenige parlementsleden zijn volstrekt tegen allen nieuwen aanbouw. On der de aanhangers dér regeering circuleert op het oogenblik een verzoek in deze rich ting, dat den premier jial worden aangebo den. De kwestie maakt op het oogenblik punt van bespreking ujt in het comité dér Lagerhuisfractie der arbeiders. ZUID-AMÈRIKA. De orde in Bolivia hersteld? Volgens officieele berichten uit La Paz ia de orde in Bolivia hersteld. De leider der revolutionnairen, HinojOsa, is naar medege deeld wordt op Argentynsch gebied ge vlucht. AUSTRALIë. Uren drijvend pp ’n Ipik. Drama op zee. Een bericht uit Port'Moresby, de hoofd stad van het Australische territoir Papoea op Nieuw Guinea, rtieldt omtrent een on geluk met ,een motorboot waarbij vijftien -UMMischen ohA' -het kwamen, dat de magistraat Berge, zijn vrouw en vier kin deren met 23 inlanders waren uitgevaren J met de motorikOct die een heel eind van de kust in een 1 door het stuurgerei onklaar werd en de boot j omsloeg. Berge zich in de kajuit bevqnden, verdwenen met de boot in de golven, terwijl de overige op- vrenden in zee geworpen werden D« inland- sche schipper en’ een andere zeeman zagen hoe de moeder een dochtertje vasthield en met de golven worstelde. De moeder slaagde er eindelijk in een luik te bereiken en hield het kind vier uur lang vast terwijl de inlan ders hen op het luik hielden. Een groote golf rukte ten slotte het kind los uit den greep van de moeder. De 'inlanders hielden de moeder nog vijf uur boven water tot zij eindelijk land bereikten. Twaalf inlanders slaagden er in naar de kust te zwemmen. Het lijk van het meisje spoelde later aan. maar tot dusver is er geen spoor gevonden van Berge, zijn drie kinde ren en elf inlanders. VER. STATEN. Een hittegolf in Chicago. In Chicago heerscht een warmte van 41 gr. celcius. In de Staten van het midden Westen heeft de hittegolf tot nu toe 15 dooden ge- eischt. jBritsche ri” Aai Aa a.s. bij ’t Lager- uitgebreid vloot- -ienHet bouwpro- ~>rogram. Het ver- jers, vier torpedoja- Een dezer kruisers

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1