Gemeenteraad van Gouda Nieuwe Abonné's te in die uien beeft mejuffrouw Schuiringa veertien dagen geleden een tentamen in de prothese afgelast, wijl dat tentamen bij zulk een temperatuur in de zaal niet uitvoerbaar Het bestuur der Tandheelkundige ten VereenIging John Tomes heeft Minister van Onderwijs het iu audiëntie te mog< om de grieven der student lichten. ontvangen, nader toe te E«i geslaagde proefneming. Gistermiddag tuaschen 3 u. 15 en 4 u. 15 hebben up e<?n golflengte van 158 M. ratüo- kruisgesprekken plaats gehad tuaschen het s.a. Fringes Juliana van de Mij. Zeeland, die zich in de Noordzee bevond en verscfail- ende aangeslotenen bij de gemeente telefoon in Amsterdam en elders. De verbinding werd tot stand gebracht door Noordwijk als ontvangstation en door Scheveningen als zendstation. Aan boord be- vond zich de marconist D. Boer van de Mij. Radio-Holland, die via Noordwijk, achter eenvolgens verschillende telefoon-abonné's opriep. Het was een interessante proefne ming, die tot volle tevredenheid slaagde. Het Lid der Tweede Kamer de heer Ker sten heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het den Minister bekend is, dat goedkoope treinen op Zondag worden inge legd, zoo b.v. van Roosendaal naar Amster dam op Zondag 29 Jni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen en of de Minister bereid is aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te maken, gelijk Zijn Excellentie toezegde te zullen bevorderen in zijn Kamerrede van 26 No vember 1929. Opheffing van de Wynkoopgroep. Nair de Tribune van gisteravond meldt heeft het bestuur der Communistische Partij Central^ Commissie, de zoogenaamde Wijn- koop-grobp, m zijn jongste vergadering be sloten de verklaring van de Communistische Partij Holland, sectie der 3e Internationale, inaaké opheffing der groep te aanvaarden. Dit besluit houdt in, dat de leden van de Wijnkoopgroep moeten toetreden tot de plaatselijke afdeelingen van de C.P.H. en dat alle bezittingen en schulden der groep naar de C.P.H. zuilen overgaan. Met 1 Juli zal de Communistische Gids ophouden te bestaan en tot dien datum zal het orgaan onder een gemengde leiding staan itend gericht Zitting van Maandag 23 Juni. des nam. 8 uur. b zijn op het en de inhoud uitsluitend herstel der eenheid. Vergaderingen van de afdeelingen der Wijnkoopgroep zullen plaats hebben in over leg met den secretaris van de C.P.H., terwijl er ook een vertegenwoordiger van de Com munistische Internationale bij aanwezig zal zijn. Over de toelating van de heeren D. Wijn koop, G van Buring, J. Brommer en Hoog- campel zal de beslissing van de Communisti sche Internationale zelf noodig zijn. GEMENGDE BERICHTEN! Meikersen voor Prinses Juliana. Per vliegtuig naar Noorwegen. De fruithandelaar Jac Bouman te Tiel heeft gisteren de eerste Meikersen per lucht post verzonden aan prinses Juliana, die in Noorwegen vertoeft Veertigduizend baden meer dan ver leden jaar op dezen datum. Het buitengewoon constante, warme zo merweer heeft in de Scheveningsche badge- legenlieden d« records van vorige jaren ver re doen overtreffen. De Maatschappij Zee bad noteerde tot en niet gisteren ruim 30:000 baden, d.i. 24.000 meer dan in 1929, terwijl het Volkezeebad, dat twee weken later werd opengesteld, tot Zaterdag het ge tal 26.000 passeerde, of 16.000 meer dan het vorig jaar. In totaal werden dus nu reeds 40.000 baden meer genomen dan op den overeenkomstigen datum in het laatste sei- „Hier ben ik". Het verdwenen jongetje. Gistermiddag half één werd er op den Burgwal bij de Anthoniestraat te Haarlem een groote consternatie veroorzaakt, die een groote menigte op de been bracht. Wat waa het geval! Voor een der perceelen aldaar stond een driewielige balkfiets, die door een 14-jarige jongen als welkome zitplaats werd gean nexeerd. De jongen zat daar kostettijfc en werd blijkbaar overmoedig. Door zijn bewe gingen raakte het vehikel plotseling aan het rijden tin de richting van het water Hoewel de temperatuur wel voor een bad geschikt was, bleek de jongen daar toch geen lust in te hebben. Hij sprong subiet van de transportfiets en zette het dadelijk op een loopen, toen hij zag, dat het ding in het water zou ploffen. Toen dit inderdaad geschiedde, werd dit toevallig door de moeder van den jongen ge zien Denkend dat de rakker ook in het wa ter was geraakt, rende zij naar buiten, luid om hulp gillende. Heel spoedig waren de noodige helpers aanwezig Drie burgers en een poiitJe-agent aarzelden geen oogenblik en sprongen in het onwelriekende water van den Burgwal om naar den vermeenden dren- keling te duiken Intusftchen had de moeder van angot een zenuwtoeval gekregenzij viel ^an den wa terkant neer, zoodat zij door leTen van den Ongevalilenaienst en buren naar haar wo ning gedragen moest worden, waar zij werd bijgebracht. Spoedig werd het raadsel opgelost, want plotseling kwam de verloren gewaande jon gen f^ringl'evend te voorschijn onder de la- J— „Hier ben ik!" In de gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Gaarlandt gehouden open bare vergadering van nteraad van 12 Mei en gearresteerd. dat Gedeputeerde Staten bij schryi 26 Mei/3 Juni, ingevolge art. 34 der Armen wet de ontvangst hebben bericht van het voorstel om in de verordeningen en instruc ties betreffende de geneeskundige zorg de woorden Tableau'! De vier reddens kropen toen maar weer gauw het modderwater uit. Zij waren wel wat afgekoeld, maar niet opgefrischt. kundige en gezondheidsdienst dat Gedeputeerde Staten by schrijven d.d. 26 Mei/3 Juni 1930 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 24 Maart 1930 tot wyzi- ging der gem. ibegrooting voor 1929. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 26 Mei/3 Juni 1930 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 17 Maart 1930 tot wyzi- ging der gem. begrooting voor 1920. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 26 Mei/6 Juni 1930 hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 14 April 1930 tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1029. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 26 Mei/6 Juni 1930 hebben bericht dat tegen de raadsbesluiten d.d. 14 April 1930 tot wij ziging der gem. begrooting voor 1930 geen bezwaren bestaan terwijl de goedkeuring eerst zal kunnen plaats hebben na goedkeu ring der gem. begrooting voor 1930. dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. 2/5 Juni 1930 hunne beslissing hebben ver daagd op het raadsbesluit d.d. 14 Mei j.l., dat Gedeputeerde Staten by schryven d.d. tot aanvaarding der vergunning voor de hoogspanningslyn voor electriciteitsvoor- ziening van de graammalery der fa. Kap- teyn te Reeuwyk enz. dat Gedeputeerde Staten bij schrijven d.d. 2/5 Juni 1930 hunne beslissing hebben ver daagd op het raadsbesluit dri. 14 Mei 1930 tot aanvaarding der vergunning voor 2 hoog spanningslijnen te Woerden. dat Gedeputeerde Staten bij schryven d.d. 8/1$ Juni 1930 hebben goedgekeurd krach tens art. 14 der Armenwet het raadsbesluit d.d. 12 Mei j.l. tot verleening van subsidie over 1930 a. d. afdeeling van het „Leger des Heils" voor de exploitatie van het dag- en nachtverblijf voor dakloozen. dat Gedeputeerde Staten bij schryven d.d. 10 Juni 1930 hebben goedgekeurd het raads besluit d.d. 2 Juni j.l. tot het aangaan eener geldleening ad 1000.0000.— met de Rijks verzekeringsbank. Alle voor kennisgeving aangenomen. iDat zy van 2 der hier ter stede gevestig de drukkers een offerte hebben gekregen voor de levering van de gemeente-begroo ting met memorie van toelichting en hoewel zy erkennen, dat in vele gevallen druk werk boven het ter secretarie vervaar digd stencilwerk de voorkeur heeft, geeft h. i. de belangrijke besparing van uitgaven hier den doorslag, om wat het drukken van de begrootingsbescheiden betreft, niet tot verandering over te gaan. Goedgekeurd. De heer MULDER (e.g.) brengt dank aan Mr. de Witt Wijnen en den Raad voor de gelegenheid die hem is geboden om hierop thans in te gaan. Spr. noemt de wyze waarop B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de druk kers, niet de juiste manier. Er Is hen een stapel groot werk thuis gezonden om te berekenen, dat een zeer groote arbeid heeft gevorderd. Spr. haalt aan dat <by het Ge nootschap tot zedelijke verbetering van Ge vangenen voor werk dat ook op de secre tarie hier wordt gemaakt, het dubbele van den prijs wordt genoteerd dan de secretarie het hier -berekent. Spr. haalt ook ander werk aan om daaruit te concludeeren dat de be rekening voor het stencilwerk hier heel laag is. Spr. heeft de idee dat in algemeenen zin ter secretarie niet de algemeen gel dende loonen hierbij worden berekend. Dit blijkt uit een gedetailleerde berekening die door spr. wordt overgelegd. Spr. gelooft voorts ook niet dat het op den weg moet blijven liggen dat de gemeente de drukkers moet beconcurreeren. Spr. doet het ernstig verzoek aan den Raad precies over te leg gen hoe men tot de berekening is gekomen van 1.62% per pagina van het verslag der Lichtbedryven. Spr. vraagt waarom de gemeente op het drukwerk zoo beknibbelt, terwijl toch bij aanbestedingen niet steeds naar het laagste bedrag wordt gekeken, maar wel naar goed werk. Het drukken op de secretarie geschiedt ook onoordeelkundig, datgene wat in groot aantal wordt verbruikt, kan goedkooper op de drukpers worden vervaardigd, waarbij dan tevens beter beschrijfbaar papier wordt geleverd, dan thans het geval is. Spr. stelt ten slotte de concrete vraag de begrooting dit jaar niet te doen vervaardigen by de firma Samsom te Alphen, doch deze op te dragen aan een Goudsche drukkerij. De VOORZITTER merkt op dat het druk ken der begrooting door de firma Samsom goedkooper is dan van andere drukkers hier. Het is nu de vraag of desniettegenstaande dit drukwerk aan de Goudsche drukkers moet worden gegeven. De gedetailleerde prijsberekening door de secretarie gemaakt, kan spr. op dit oogenblik niet nader toelichten, maar spr. zal zeker medewerken dat die volledige be rekening wordt overgelegd aan den Raad. Wethouder SANDERS (s.d.) is mede van oordeel dat de berekening niet conform de werkelijkheid is. Het werk door een hoofd ambtenaar hiervoor verricht is buiten bere kening gebleven. Dat gaat niet op. Spr. vertrouwt dat wanneer aan den Raad een gedetailleerde berekening wordt overge legd, er ook rekening mede zal worden ge houden dat door een. lid van het college ook wel advies ter zake kan worden gegeVen. De heer MULDER (e.g.) wyst er no& op dat het onmogelijk is dat een paging van het Gemeenteverslag voor 1.62% wordt gemaakt. Dat bedrag moet minstens het dubbele zijn. De VOORZITTER zegt dat de gevraagde toelichting zal worden gegeven; tevens kan dan worden beslist of de Gemeentebegroo- ting dit jaar aan een der Goudsche druk kers zal worden opgedragen. Voorts wordt door B. en W. medegedeeld dat zy na ampele overweging unaniem tot de overtuiging zyiï gekomen, oat zy nog maals hunne plannen tot overplaatsing van uen heer K ae vos naar school A aan den Kaad ter ernstige overweging dienen voor Wordt Ingekomen adres kjuytenherg. D« heer MUIJLWUK (a.r.) meent dal deze ambtenaar toch onrecntvaardig is be handeld wanneer men vergelijkt een ander geval, waarin een ambtenaar met gtf&uter touten, nog drie maanden salans heelt ge kregen. Deze man is naakt aan der ayk ge zet. De heer FOKKERS (s.d.) kuil daarmede niet uccoord gaan. Spr. acnt he; niet juist terug te komen op net eenmaal genomen besluit. Gaat de Raad dien weg op, waar is dan het eind wanneer ongescnikt bevonden ambtenaren geld toe krijgen? Wethouder VAN STAAL achuart zich aan de zyde van den heer Muylwyk en het college gevoelt ook daar*' tor. net. is niet juist dezen man zoo maa: aan «:«-n dyk te zetten. Kluitenberg is achtergebleven met zyn gezin zonder middelen, terwyl zyn vrouw in het ziekennuv is opgenomen ge weest. By Ged. Staten was de gedachte aan wezig dat de gemeente rlezen man een uu- këpnng zou geven. De vOOKZd'iTER zegt dat er by B. en W. geen bezwaar fiestaat dezen ambtenaar drie maanden salaris uit te keeren. Do Raad heeft echter anders beslist. Wanneer er niet uit den Raad een voorstel f komt, dien —ambtenaar alsnog die vergoeding toe te kennen, dan is daaraan niets te doen. De heer HEERKENS (r.k.) vraagt hoe lang Kluitenberg ziekteverlof is verleend Spr. meent dat dit veel langer is geweest dan reglementair is bepaald. Spr. heeft zich geërgerd dat deze man by zyn ziekteverlof aan den arbeid is gegaan. Er is voor spr. geen reden aanwezig nu nog een uitkeermg te doen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib), wyst er op dat dit geval niet analoog is met het geval-Kluitenberg. Deze is geneei anders. Spr. Éieent dat Kluitenberg onge veer 1% ja&pbp de gemeente heelt gepara siteerd, daar hy ?iek was en toch werkte. Spr. acht zich niet verantwoord dat de ge meente hiervoor geld voteert. De heer RREViOO hoopt dat de heer Muylwyk als het om ander gemeenteper.so- neei gaat even phiiantropisch aangelegd zal zyn als thans. De heer MUIJLWIJK (a.r.) noemt het overdreven dat gezegd wordt dat deze man in ziekteverlof heeft gewerkt. Op medisch advies heett Kluitenberg wat bezigheden aangepakt. Spr. doet het voorstel Kluiten berg drie maanden salaris uit te kiïnen. Lie VOORZATTER zegt dat de Raad op grond van het gebeurde met Kluitenberg het dienstverband moest beëindigen. De Kaad heeft toen geen uitkeermg gewild. Spr. zal thans het voorstel-Muylwyk in stemming brengen. Het voorstel-Muylwylc komt in en wordt met 11 tegen 10 genomen. Vóór hebben gesöëhwi: de man, Muylwyk, van Vliet, Kamphuizen, Donker, Koemans, Van Staal, Sanders, Verkerk en Polet. Tegen: de heeren Mulder, Van Vliet, Heeritens, Middelweerd, Mevr. Riesz, Mr. de Witt Wynen, Prevoo, Mevr. v. Dantzig, Fokkers en Van Dantzig. Verder zijn ingekomen: Van C. J. Knop een verzoek om ontslag als leeraar in het Engelsch aan de Gim. Handelscursus na afloop van den cursus 1929/1930. Conform verleend. Van J. Kluitenberg een verzoek hem als nog in de gelegenheid te stellen zich te ver dedigen en zyn gezin een geldelijke onder steuning te verleenen, B. en W. stellen voor, na de gehouden be sprekingen, dit schryven voor kennisgeving De Hof- Van het mannenkoor Gouda's Liedertafel een verzoek om toekenning van een jaar lij ksch subsidie ad 150.—. In handen gesteld van B. en W. om ad vies. Van het College van Regenten van het Van Iterson Ziekenhuis de suppletoire staat van ibegrooting der ontvangsten en uitga ven over 1920 en 1030. Goedgekeurd. Van den boekhouder vgn Gemeentewer ken de balans met rekening van baten en lasten van Gemeentewerken en Brandweer over 1929. De heer KAMPHUIZEN (c.h. vraagt of de gemaakte winst van 14.000.uitslui tend te danken is aan de hoogere besfra- tingskosten die aan de Goudsche Waterlei ding M(j. in rekening zijn gebracht. De VOORZITTER verzocht behandeling dezer rekening te doen plaats hebben op later daarvoor aangewezen tijdstip. Van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een dankbetuiging voor het ge schenk, waarin de gemeente Gouda mede heeft bijgedragen. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Regenten der beide Gasthuizen het jaarverslag over 1929 van de beide gasthui- Van het Goudsche DrankweerComité een adres om niet in te gaan op het verzoek van den Nederlandschen R. K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters betref fende concerten op de Markt. In handen gesteld van B. en W. om ad- Van de N.V. Drukkerij v.h. Koch Knut tel een verzoek om den aan haar in erfpacht uitgegeven gerioleerden grond te mogen De gevraagde wijziging in de erfpachts- voorwaarden van de zyl zullen worden aan gebracht. De VOORZITTER acht het den juisten burgemeester consequent moet zijn in zyn besluiten. Wanneer een circus met al zijn rompslomp op Zondag wordt toegestaan, dan moest het toch ook nipt erg zyn dat voor een zomerfeest van den Bestuurders- bond vergunning wordt verleend om muziek te maken in «en optocht. Spr. meent goed te doen /Jen Raad hier over een uitspraak te latèn doen door een motie. Deze motie luidt aldus: De den v dag geen Raad, van oordeel.dat het op i Motie. hou- Zon- behoeft te kerkdiensten of kerkgangers optochten gehouden wprden niet noodigt den Burgemeester uit, in het vervolg, deze optochten met muziek toe te staan indien dat door bonafide orga- iusatie's wordt gevraagd. De VOORZITTER merkt op dat een cir cus een tent is, een huis, waarin muziek wordt gemaakt binnenshuis. Alle festivals, concoursen e.d. worden hier gaarne ook op Zondag gezien, sph ver leent aaartoe ook gaarne zyn medewerking. Geroezemoes op Zondag door optochten met muziek is niet bevorderlijk voor den goeden gang van zaken. Wethouder jKOEMANiS (r.k.) verklaart dat de Katholieke leden er niet tegen zyn, zooals de anti-revolutionairen, op Zondag muziek te doen maken. Maar uit differentie voor het gezag scharen zy zich aan de zyde van den burgemeester. De heer Mr. DE WITT WUNEN {lib.) vindt het een heel tamme motie, waar ieder niet mee kan gaan. Spr. ziet-in de aan vaarding dezer motie volstrekt geen aan tasting van het gezag. Wanneer in Adam een internationale voetbaiwed^tryd wordt gehouden, krygt men daar onder een a.r. ourgemeester wel ter dege luidruchtige op tochten. Aan den burgemeester blylt toch GKKERS (s.d.) begrijpt niet hetgeen door den "heer Koemans is gezegd. De burgemeester heeft de beslissing, al zal deze, naar spr. meent, met een uitspraak hier ten we. rekening nouden. De heer VERKEKk. (a.r.) zegt dat de burgemeester dc historie heeft gehandhaafd en dat zyn standpunt volkomen juist is. Ook Dr. Hoffman (r.k.) oeroept zich op den historie. De VOORZITTER acht het beter om his torisch tot het verleden en geografisch tot Gouda bepalen. De heer VERKERK (a.r.) ziet in deze motie eên afkeuring in het beleid van den burgemeester, die hier door de liberalen wordt gesteund. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is van oordeel dat de Raad de bevoegdheid in deze aan den burgemeester kan ontnemen, daar deze niet steunt op de gemeentewet, doch op de Alg. Politieverordening. Spr. verwacht dat deze motie zal worden aangenomen met 11 stemmen. Fractisch be- teekent dat eigenlijk dat met de katholieken er 17 voorstanders voor zyn. Het f3 niet juist dat de burgemeester steunt op de historie, daar burgemeester Mys het standpunt deelde thans door de Wanneer de burgemeester weet uit de be slissing dat zeker drie kwart der bevolking- het verzoek gaarne ziet ingewilligd, dan heeft hij daarmede den geest der bevolking bepeild. Spr. acht het beter niet tot wijzi ging der Politieverordening te besluiten. De VOORZITTER wil als burgemeester deze zaak niet peilen. Als de Raad deze mo tie aanneemt moet de Raad dat weten. Het gaat niet aan te zeggen dat het hier Zon dags een dooie boel is. De motie->Fokkers wordt met 11 tegen 10 stemmen aangenomen. Vóór: alle sociaal-democraten en Mevr. Rieaz, Mr. de Witt Wijnen en Joh. Mulder Het voorstel tot overplaatsing van het hoofd der o. 1. school no. 6, den heer P. de Vos, naar de o. 1. school A. Naar aanleiding van verschillende opmer kingen van de heeren Fokkers, Van Dantzig en Mr. de Witt Wynen, zegt Wethouder SANDERS (s.d.) gaarne van de Commissie van Toezicht op het L. O. te weten waar over deze commissie van advies wil worden gehoord. Spr. verzoekt nu aanneming van het voorstel, opdat spr. daarna dan kan mededeelen welke motieven de wethouder geleid tot wijziging van zyn stand- Het voorstel tot overplaatsing van den heer P. de Vos, wordt thans zonder stem ming aangenomen. Voordracht ter benoeming van een hoofd aan school No. 6. Voorgedragen zyn de heeren: 1. J. Breijn, hoofd e wyk. 2. J. H. Winkler, hoofd e tol te Reeu ier school te 3. A. Kielman, hoofd eener school te Leek. De heer FOKKERS (s.d.) merkt op te hebben gezien dat een minderheid in heit col lege er voor is geweest om ook Goudsche sollicitanten daarop te plaatsen. Spr. dient een motie in beoogend deze voordracht terug te zenden, teneinde deze gewijzigd te krijgen, conform het advies van den wethouder van onderwijs. De heer HIEERKENS (r.k.) verheugt zich in de aanvaarding van het voorstel tot over plaatsing van den heer P. de Vos. Spr. is de vorige maal daartegen geweest omdat spr. en de zijnen van oordeel waren dat de thans aan de orde zijnde voordracht, die daaraan vast zat, niet was zooals die be hoorde te zyn, n.l. met Goudsche sollicitan ten. Het is nu spr. gebleken dat zyn stand punt ten opzichte van die voordrecht niet juist was en dat niet opzettelijk Goudsche krachten daarvan zyn geweerd. Wethouder SANDERS (s.d. zegt thans uitvoerig uiteen hoe de voordracht is ont staan. Spr. wil een misverstand wegruimen uit het adres van den Bond van Ned. Onder wijzers. Er is geen sprake van dat de In spectie en ook spr. niet het werk der Goud sche ondefwyzers respecteeren. Het gaat niet om de capaciteit. Het verschil lag op andèr terrein. Het is niet spr.'s meening dat iemand die de bevoegdheid heeft van het hoofdschap, daartoe ook de qualiteiten al tijd bezit. Spr. iajgt eens met zijn party- genoot de Zeeuw uit R'dam, dat er nog wel verschil is tusschen een hoofdonderwijzer >r. is na ernstig beraad tot de conctosie gekomen dat er on der de Goudsche krachten wel geschikte zyn, die op de voordracht kunnen komen. Spr. heeft zich ook doen beïnfluenceeren door de zinsnede in het adres van de onderwijzers dat de arbeidslust wordt bevorderd door de kans op vooruitgang. De VOORZITTER kan, hoe duidelijk en klaar de wethouder zyn gewyzigd standpunt heeft uiteengezet, daarmede niet accoord gaan. De geluiden van sommige raadsleden dat Goudsche krachten op de voordracht moeten komen, hebben den wethouder van stand punt doen veranderen. De meerderheid van B. en W. kan niet anders doen dan steunen de voordracht die thans voor ons ligt. De inspecteur heeft zich niet bereid verklaard tot medewerking aan een andere voordracht voor deze vacature. De motie-Fokkers wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Vóór: de 8 leden der S. D. A. P. en de heer Mulder. Benoemd wordt nu de heer J. BRUYN, hoofd eener school te Reeuwyk, met 12 st. en 9 blanco. Herstemming over punt 1 (art. 15 3e lid) van het voorstel tot wijziging van het reglement van het Weeshuis en e.v. verdere bheandeling daarvan. (In de vorige zitting staakten de stem men hierover.) De uitslag dezer herstemming is thans: 12 stemmen tegen en 9 voor, zoodat het voorstel verworpen is. Het voorstel wordt daarop teruggenomen, Voorstel inzake de verwarming van het Raadhuis. (B. en W. stellen voor verwarming door middel van gas.) De VOORZITTER deelt mede dat er is ingekomen een voorstel tot de toepassing van centrale verwarming. De heer MUIJILWIJK (a.r.) herinnert aan de bespreking dezer aangelegenheid vorige maal. Toen is besloten de gevoerde corres pondentie ter visie te leggen. Daarbij heeft spr. alleen gevonden een aanbeveling voor de gasverwarming van den Directeur der Gasfabriek hier, wat spr. nog al duidelijk vindt, maar overigens waren er alleen aan bevelingen voor centrale verwarming. Spr. wyst ook op het gevaar voor explosie by gasverwarming, dat in de practyk gebleken is. Het rapport van den opperbrandmeester hier, doet, goed uitgewerkt, zien dat cen trale verwarming het veiligst en ook het goedkoopst is. Spr. noemt dit rapport het eenig goede rapport dat is ingeleverd. Des niettegenstaande is 6 dagen na het inkomen van dat rapport een voorstel gekomen voor gasverwarming. De heer Dr. iHOFFMAN (r.k.) wil er op wijzen dat uit een hygiënisch oogpunt cen trale verwarming de voorkeur verdient bo ven gasverwarming. Wethouder VAN STAAL (s.d.) is voor stander van centrale verwarming en zal gaarne eerst de motieven van de meerder heid van B. en W. afwachten. De VOORZITTER zegt dat het kosten- vraagstuk hier de voornaanlste rol speelt. De gasverwarming zal pl.m. 2500.— kos ten, de centrale verwarming zal 10 k f 11.000.vorderen. De gasverwarming zal per jaar bedragen rond 800.de cen trale verwarming belangrijk meer. Op grond van de kosten handhaaft de meerderheid van B. en W. zyn standpunt dat gasverwarming de voorkeur verdient. Wethouder DONKER (rJc.) zegt dat de directeur der Lichtfabrieken niet alleen rekening houdt met de gaslevering, maai' wel degelijk met alle factoren. Gasveruwar ming kan worden geregeld, terwijl centraie verwarming by temperatuursverschillen vaak te warm is. Er is bovendien het ge vaar aan verbonden n.. dat er van het Ooufl- sche stadhuis niets overblijft, behoudens de steenen gaat het mooie ouoe stadnuis er aan. Afgescheiden van de goedkoopte biyit spr. voorstander van gasverwarming het minst niet uit een oogpunt van veiligheid. De heer Dr. HOFtf MAlN (r.k.) zegt dat ouoe mooie ziekenhuizen o.a. in rarys waarin fraaie gobelins zyn in de regenten kamers, naar spr. meent nooit van central® verwarming hebben geleden. Alle groote ziekenhuizen, oude zoowel als nieu/we, heb ben centrale verwarming. De heer MUULWUK (a.r.) zegt dat het rapport van den Amsterdamschen brand meester voor spr. niets zegt, wanneer deze conciuüeert dat gasverwarming met meei brandgevaarlijker is dan kachelverwarming. Spr. zegt voorts dat het rapport van den Goudschen opperbrandmeester, die concn- deert dat centrale verwarming in exptói- tatie met duurder is dan gas, niet is weer sproken. Spr. zegt dat regeling bij temperatuurs verschillen by centrale verwarming min stens zoo goed kan plaats hebben als by gas. Spr. voert verder zijn in eerste instan tie aangevoerde argumenten aan en besluit met de mededeel ing dat het gevaar voor het stadhuis door wetnouder Donker genoemd, als „boeman" is te beschouwen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) verklaart dat de gasverwarming meer zal kosten dan nu door den voorzitter becijferd is. Ook het gevaar acht spr. by gasverwarming 2aker grooter dan bij centrale verwarming. Wethouder DONKER (r.k.) repliceert en handhaaft zyn standpunt. Gasverwarming blijft spr. het meest veilige beschouwen. De gronden door den heer Goddyn aange voerd acht spr. minstens zoo sterk als «die van Ir. Nugteren, die nog ondervinding als, opperbrandmeester moet krijgen. Het voorstel van iB. en W. wordt in stem ming gebracht en verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Mevr. Dantzig heeft de vergadering ver laten. Vóór: de heeren Mulder, Heerkens, Mid- deLweerdi, Mr. de Witt Wynen, Donker, Koemans, Sanders en Kamphuizen. Het stadhuis krygt dus centrale verwar ming. Het voorstel tot wijziging van art. 38 der Bouw- en Woningverordening. Na toelichting van den VOORZITTER van diens afwijkend standpunt en na de op merkingen van de heeren Mr. DE WITT WIJNEN en VAN VLIET met betrekking tot de bepalingen der Bouw- en Woning verordening en verdediging van den wet houder VAIN STAAL, wijst de Voorzitter er nog op dat dispensatie leiden kan tot wille keur. De Raad besluit conform het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen de ge vraagde wijziging aan te brengen. Het voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan Eerste Kadeboom gaardstraat. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het woon huis Vierde Kade. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van een lokaaltje der Kazerne. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het O. N. A.-terrein. Aangenomen. Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding met de fa. Wed. K. A. van den Heuvel. Na korte discussie aangenomen. Het voorstel inzake de rioieering van het stadsdeel „De Korte Akkeren". De heer Mr. DE WITT WUNEN (lib.) wil gaarne dit rapport van den ingenieur doen rondzenden, opdat dit over drie weken kan worden (besproken. De heer MUIJLWUK (a.r.) zegt dat dan ook de teekeningen moeten worden gerepro duceerd. De heer VAN VLIIET (s.d. geeft in over weging dit punt af te handelen, wyl het noodzakelijk is de fundeeringen onder water te houden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) acht het van belang dit rapport te doen drukken, daar het zeker van belang is. Het voorstel behoeft echter niet te worden uitgesteld. He voorstel wordt daarop z. h. st. aan genomen. He voorstel i.z. het verzoek der fa. Van der Want en Barras i. v. m. het her stel der walmuren aan Oost- en West haven. De heer MULDER (e.g.) verzoekt B. en W. er attent op te zyn dat de aannemer verplicht wordt op tyd gereed te zyn, daar met het wanme weer die droge Haven stank zal geven. De heer Mr. (DE WITT WIJNEN (lib.) wijst er op dat deze methode nieuwe indus- triën niet zal aantrekken. De aangekondig de nieuwe industrie, waarvoor terrein is ge kocht, is er nog steeds niet. Het oordeel der Gezondheidscommissie zou zeker zyn geweest dat de zomertijd niet de geschikte tyd was voor dit werk. Spr. meent dat B. en W. wel overleg had den mogen plegen met de fa.'s van der Want Barras en Dessing. De heer KAMPHUIZEN (a.r.) herinnert er aan dat het benoemde tydelyk personeel een half jaar later had kunnen worden aan gesteld, daar nu het sluispersoneel een half jaar zonder werk is. Wethouder VAN STAAL (s.d.) heeft yota genomen van de opmerkingen van den heer Mulder. Het standpunt der betrokken indus- triën noemt spr. bekrompen. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) gelooft niet dat de gevolgde weg de juiste is. De betrokken firma's had men opmerk zaam kunnen maken en het advies der Ka mer van Koophandel had kunnen zyn ge vraagd. De VOORZITTER komt er tegen op dat de industrie niet zou worden terzyde ge staan. iSpr. wijst er op dat het behoud der Kaarsenindustrie het bewys levert dat het geheele college de industrie goed gezind is. De algemeene malaise is niet bevorderlijk voor de goede reclame voor het vestigen van nieuwe industrieën hier. Het voorstel wordt aangenomen met op 1 na algemeene stemmen, die van Mr. de Witt Wynen. Het voorstel tot den bouw van 2 klein- kamerovens voor de gasfabriek. De heeren MULDER, FOKKERS en MTD- DElLWEERD merken op dat zy niet als deskundigen in deze willen worden aange zien, maar op het kompas van den directeur in deze zeilen. De heer KAMPHUIZEN (a.r.) bepleit de levering te doen geschieden door een Hol- landsche firma. De heer MUIJLWIJK (a.r.) vraagt of niet adviezen zyn gevraagd in andere plaat sen. By de verdediging door den wethouder DONKER (r.k.) zet deze uiteen op welke wijze het voorstel tot stand is gekomen, na een accuraat onderzoek elders door de ge heele directie. Het werk wordt zooveel mo gelijk in Nederland gemaakt. Na enkele opmerkingen van anderen wordt het voorstel z. h. st. a a n g e n o m e n Het voorstel tot aanschaffing van ben- zinebewaarplaatsen met pompinstaL latie voor de bedrijven van Gemeente werken, Brandweer en Reinigings dienst. De heer KAMPHUIZIEN (c.h. vraagt waarom dit reservoir noodig is, kan dat niet met wagentjes De heer FOKKERS (s.d.) acht een reser voir veiliger, daar dit een ondergrondsche bergplaats is. De heer MULDER (e.g.) vraagt of niet een benzine-My. die pomp kan plaatsen voor eigen rekening. Spr. meent het voldoende één pomp te plaatsen. Wethouder DONKER (r.k.) acht het noo dig dat zoowel voor de Reiniging als voor de Gemeentewerken een pomp wordt ge plaatst. Het is gewenscht dat de gemeente die pompen plaatst, omdat anders de con currentie bjj de bezinelevering wordt afge sneden. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Het voorstel i.z. verlaging van het maximumaantal vergunningen inge volge de Drankwet. Aangenomen. Het voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. Aangenomen. Het voorstel tot aanvulling der Alge- gemeene Politieverordening i. v. m. de veiligheid van schoolkinderen. Aangenomen. Het voorstel als voren i. v. m. de in voering van het éénrichting-verkeer in de Van Stryenstraat ca. Aangenomen. Het voorstel tot toekenning eener per soonlijke toelage aan zwemmeester W. Verhart. Aangenomen. Af- en overschrijvingen op de ge meente-begrootingen, dienstjaar 1929 en 1930. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een strookje grond van den heer J. van Zutpben. Aangenomen. Kondvraag: De Plassen. De heer FOKKERS (s.d.)) vraagt of er voor b. en Yv. aanleiding is dat de ge meente Gouda met Keeuwyic overleg kan piegen om gezameniyk de Plassen m De neer te krygen. Het Weeshuis. Spr. dient een motie in beoogend bezui niging aan te brengen in de huisnouding van net Vveeahuis. Wethouder VAN STAAL (s.d.) erkent dat hy de zaak van de Keeuwyksche Pias sen royaal heeft verspeeld. Het moet geen zaak wezen waar nien ieder jaar over spreekt. De zaak is voor spr. uit. Het staat nu vast dat er voor Gouda in deze een taak is weggelegd. De overheid, provincie en ge meenten hebben er voor te waken dat nu dit gebied voor de gemeenschap ten voile wordt bewaard. De VOORZITTER meent dat in die rich ting wellicht iets te doen. Met belangstel ling heeft spr. kennis genomen van hetgeen in de Staten voor het behoud der Plassen is gezegd. De Voorzitter acht het van belang te overwegen op welke wyze het mogeiyk is de lVassen tot verhooging der levenslust en levenskracht te doen strekken. Wethouder KOEMANS (rJc.) is bereid nader in overleg te treden ten aanzien van net Weeshuis. De heer VERKERK (a.r.)) brengt hulde aan hen, die zich hebben beschikbaar ge steld voor bloedtransfusie, teneinde tegen de kinderverlamming te kunnen optreden. De VOORZITTER deelt mede die hulde reeds aan de betrokkenen en haar ouders te hebben overgebracht. De heer MUIJLWUK (a.r.) verzoekt be ter de hand te doen houden aan de politie verordening, waarin verboden wordt snel met zwaar beladen wagens te rijden, zooals door het circus is geschied by het ryden naar den trein in den nacht. De VOORZITTER zegt er aandacht aan te zullen schenken een volgend maal. Maar men heeft er toch rekening mee te houden dat een circus een iby zonder bedrijf is. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) spreekt de hoop uit dat B. en W. in Gouda diligent zullen (blyven om het belang van Gouda te dienen wanneer de Plassen een recreatieoord zullen worden. De VOORZITTER doet eenige mededee- lingen over de gevallen van kinderverlam ming. Er zyn 16 gevallen geweest; na Za terdag helaas weer 2. Spr. brengt zyn dank aan de Vereeniging voor T. B. C.-bestrijding voor de verleende hulp om haar lokaliteit af te staan. Het Jozefpaviljoen heeft het consultatiebureau weer onderdak verschaft. Mevr. RIESZ (lib.) bepleit het weder plaatsen van banken in het Nieuwe Park, wat voor ouden van dagen een groote vreugde is. Het is spr. gebleken dat 's avonds van die banken een ongepast gebruik is gemaakt, maar daarvan mogen de ouden van dagen niet de dupe worden. Wil imen ongepast heden tegengaan op deze wijze, dan mogen wei alle banken worden opgeruimd. Meer politietoezicht ^n verlichting zal zeker beter ïelpen. i' 1 J.tfl Daar niets meer aan de orde is, wordt te half één in den nacht de vergadering ge sloten. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 4.00 debutanten concert. 5.30 ddnermuziek. 6.40 als 2.00. 7."00 lezing. 7.30 Joodsch halfuurtje. 8.01 populair concert. 11.00 Carlton-Hotel te Amsterdam. Huizen: 5.45 zang. 6.01 sportpraatje. 7.15 lezing. 8.01 concert. 9.15 concert. 11.00 gramofoonplaten. Daventry 7.00 moderne pianomuziek. 8.05 concert. 10.05 dansmuziek. 11,05 dansmuziek. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1930 voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. STADSNIEUWS. AlAKlk 1LLK1U11 Rotterdamsche Veemarkt. 24 Juni. Aanvoer: 264 paanlen, 29 veu lens, 266 magere runderen, oö2 vette ruu< ren, Mó vette Xalvereu, 5i4 nuotttere kalve ren, 61 aciiapen ot lamineren, 16 biggen, 2 bonken en geiten, 7 overloopers. 1'rijzen, vette koeien ie kw. 55—51J, 2e kW. 48—51, 3e kw. 34—40. üesen le kw. 62— 55, 2e kw. 47-50," 3e kw. 43. Büeren le kw. 04-55, 2e kw. 46- 47, 3e kw. 43. Kalveren le kw. 66 -69, 2e kw. 56-60, 3e kw. 72-77*. Melkkoeien 242—417, Kalikoeien 235—410, Stieren 135—520, Pinken 120190, Vaarzen 169—240, Werkpaarden 190—280, Slaohtpaar- den 160—210, Hitten 90—1,00. Kaasmarkt bodegraven. 24 Juni Aangevoerd 483 partyen w.o. 472 m. r. m. 21408 stuks, 192672 KG. Pryzen 1 kw. m. r. m. 4245, 2e kw. m. r. m. 3639, zware tot 47. Handel vlug. Coop. Vereen. „De Boskoopeche Veiling" 24 Juni. Rozen: Opihelia 12, Gelden Ophelia 2638, Maroel Rouyei 4557, Har- ley 62, Claudius Pernet 5866, Columbia 21—30, Butterfly 25-36, Mac Keiler 50-55, Wilh. Kordes 3858, Mad. Jules Bouohé 30, Rosalandia 41—66, aul's Scarlet 28—41, Edith Helene 82, Winnet 40, Pierson 37, v. Ros- aum 44, Polyantharozen 4164. DiversenGladiolen 17, Pioenen 41, Lelies Tigrenum 1.50, Violieren 41, Clematis Du- randi 39—42, Anjers 18, Delphinium 21—29, Cantalula 11, Lelies candidum 1.00, Iris 34—67. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 764.0 te La. Coruna. Laagste stand 748.4 te Malinhead. Verwachting: Matige iZuidelyke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koe ler: GOUDA, 24 Juni 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. In het laatste etmaal zijn twee nieuwe gevallen ten Stadhui ze gemeld. 2 mann., resp. 1% en 5 jaar oud. Collecte „Zonnestraaldag." De opbrengst bedraagt 490.77 De Zaterdag j.l. gehouden collecte en speld- je.-.verkoop ten bate van „Zonnestraal" te Hilversum, heeft opgebra-cfat het bedrag van f 490.77. Ds. Kersten op het tweetal bij de Geref. Gemeente. Op het tweetal voor een te beroepen pre dikant by de Gereformeerde gemeente al hier, ter voorziening van de vacature-ds. R. Kok, komen voor ds. G. H. Kersten te Rot terdam en ds. A. de Blois te Dirksland. Gemengde Zangvereeniging „Gouda". Groot Nationaal Zang-concours. Verschenen is de feestgids voor het groot nationaal zongooncours dat gthouden zal worden door de gemengde zangvereenigmg „Gouda" ter gelegenheid van haar 26-jarig bestaan, ap Zaterdag 5 en op de Zondagen 6 en 13 Juli a.s. In deze feestgids is opgenomen een por- rret van wijlen Dr. H. IJssel de Schepper, in leven Directeur van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda en mede-oprichter an de gemengde zangvereeniging „Gouda". In een inleiding herinnert de secretaris, de heer C. J. Usselsteijn aan de oprichting en aan al datgene wat wijlen Dr. IJasel de Schep per voor de vereeniging heeft gedaan. Dank wondt gebracht aan de tegenwoordige Direc tie en Commissarissen van de Kaaiseafa- briek voor de fiantieele steun steeds aan de vëreeniging gegeven. Hulde wordt gebracht aan de heeren L. W.%P. van Kersbergen en D. üamena, die reeds 25 jaren hunne beste krachten wijden aan de vereeniging en aan mej. C. Luynenburg—de Gruyl die zoo'n Jange reeks van jaren een trouw lid van de vereeniging was. Het eere-comité dat ter eere van het jubi leum werd gevormd bestaat uit de heeren: E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda, eere-voorzitterDr. J. Treub, eere-voorzit- ter gam. zangvereen. „Gouda", Ir. C. van Loon, Gouda, F. Heine, Wassenaar, Direc tie N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". I. A. van Rijn van Alkemade, 's-Hage, U. J. Mijs, Rijswijk (Z.-H.), oud-burgemees ter van Gouda, Wm. Ruys, Rotterdam, F. B. 's Jacob, Ermelo, C. J. Laming, Amster dam, J. M. van der Schalk, Schiedam, W. Rueb, Rotterdam, D. A. L. SchreÜen, Utrecht, Commissarissen der N.V. Komnkl. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". M. Tauidin Ghabot, Apjfterdam; G. van Stolik Jr., Rotterdam J. A. Donker, K. R. van Staal, W. San ders, wethouders gemeente Gouda. Dr. D. W. IJssel de Schepper. Goud* Dr. B. W. van Eldik Thieme, Gouda, Dr. H, Vixseboxse, Gouda; Dr. J. G. Rups, Gouda, Dr. S. S. Hoogstra, voorzitter V.V.V. Gouda; A Dudok van Heel, Gouda; J. van Kranen burg, notaris, Gouda; W. A. Hoyng, dar. plateelbakkerij „Z.-IIoUand" Gouda; J. A. Roeseling, oud-Roomsch Pastoor, Gouda, G. J. J. Pot, gemeente-Becretaris, Gouda, P. Bokhoven, dir. N.V. Aanneming van Wer ken, v.h. H. J. Nederhoret, Gouda; A. Ber- theux, commissaris van politie, Gouda, J. P. Anemaet, dir. gemeentereiniging, Gouda A. Mogendorff, fabrikant te Gouda, A Goe- dewaagen, fabrikant te Gouda; M. W. G. M. van Loon, secretaris van de R.K. Ver eeniging „De Hanze", Gouda; A. C. W. van Stapele, rijksontvanger, Gouda; H. N. Val- ckeniet de Greeve, directeur N.V. Goudsche Melkinrichting .Gouda; C. H. Hagedoom, secr. Kamer van Koophandel, Gouda. De feesten zullen worden ingezet met een receptie van de jubileerende vereeniging in de zaal Kunstmin van de Soc. „Ons Genoe gen" van 3-5^r Te 7 uur wordt het con cours geopend door burgemeester Gaarlandt, eere-voorzitter van het eere-comité. Daarna vangt het qoncoure aan. Te 11 uur 's avond» is er een groot bal voor leden, genoodigdi en introducé's. Zondag 6 Juli te 3 uur wordt het concouié voortgezet. Na een onderbreking in de avond- uren vangt het te half acht weer aan. Op Zondag 13 Juli, des avondB te 7 uur, wederom concours. Voor het concours werd ingeschreven door de volgende vereenigingen Gemengd door Sunligt" te VIaardingen, dameskoor „Sunligt" te VlaardingenGem. koor „Zang Veredelt", Hardinxveld; Dames koor „de Lofstem" Loosduinen; „Charloia Chr. Gem. Koor", Rotterdam; Gem. koor „de Volkstem", Waddinxveen; Mannenkoor R.K. zangvereen. .JKolping", Gouda; Gem. koor ,,'t Oosten", RotterdamChr. Mannen koor „Onderl. Zanggenot", Scheveningen R.K. Gem zangv. „Pulchri Studio", Leiden; Mannenkoor „G. O. Z.", Zwijndrecht R.K. Gem. koor „Oefening Baart Kunst", Alphen a. d. Rijn; Dubbel mannenkwartet „Door Oefening Sterk", Amsterdam, Mannenkoor „de Ver. Zangers", Breda, Mannenkoor „Kunst door Oefehing", AmsterdamDubbel Mannenkwartet „Zanglust", HaarlemMan nenkoor Zang College „Ave Maria", Den Haag, Kinderkoor „Het Noorden", Amster dam, Gemengd koor „Kunst na Arbeid", Uitgeest, Dubbel mannenkwartet „Inter Nos", Amsterdam; Mannenkoor „Zang en Vriendschap", GorinchemDubbel mannen kwartet „Ons ons". Delft; Mannenkoor „Spoorwijk", Den Haag; Mannenkoor „De Ver. Zangers", Den Haag; Dubbel mannen kwartet „Excelsior", Hendrik Ido Amlbacht Gem. koor „Ammerstol", AmmeratolGem ngetudie", Rotterdam Gem. koor „Kunat na Arbeid", Utrecht; Jeugdkoor „Exoelsior",, Gouda; „Gouda'a Liedertafel", Gouda; Mannenkoor „Zang na Arbeid", Gem. koor „Excelsior", Gouda; Dameskoor „Kunst na Arbeid", Utrecht; Mannenkoor „Kunst na Arbeid", Utrecht, Gem. koor „Fidelio", Schiedam, Mannen koor „St. Cecilia". Utrecht, en het Mannen koor „de Oranjeboom", Rotterdam. Goedkoope treinen naar £nhem en Nijmegen. Op de Dinsdagen 1, 8, 16, 22 en 29 Juli, 5, 12, 19 en 26 Augustus en 2 September 1939 zullen van de stations Rotterdam Maas (waaronder ook reizigers komende van Pijn- acker, iBerkel en Rodenrijs), Capelle a. d. IJssel, Nieuwerkerk, Moordrecht, Gouda, Oude water, Woerden, Harmeien, Vleuten en Utrecht C.S. naar Ede, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug goedkoope trei nen rijden. De verkoop der plaatskaarten, tot een be merkt aantal, heeft telkens plaats des iVoensdags tot en met Maandags vooraf gaande aan den dag, waarop de trein loopt en wel tot des Maandags ten 15 uur of vroe-) ger, indien het vastgestelde aantal plaats- kaarten is uitgegeven. Op al deze treinen zal men zich tegen regen kunnen verzekeren. Vergadering van den Goudschen Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". De Goudsche Bond van Marktkooplieden ,Door Eendracht Sterk' houdt Woensdag Juli a.s. een ledenvergadering in Cale Central" aan de Markt alhier. De hoofddirecteur van de Fokkerfabrieken op bezoek. De Hoofddirectie der Fordfabrieken te Detroit, de heer Ch feorensen, die thans in erband met den bouw van groote nieuwe fabrieken in Engeland in Europa vertoeft bezocht gistermiddag de gemeente Gouda. Een fabriek hier ter stede werd bezich tigd terwijl ook het Ford-agentschap op den Kleiweg werd bezocht, waarna het gezel schap weder per Lincoln vertrok. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 20 Juni: Cornelia Wilhelmus v. N. T. Melkert en A. M. Oppelaar, Ach ter de Vischmarkt 27. 21 Juni: Johannes Marinus z. v. J. M. Sparnaay en M. J. E. Melkert, Houtmans gracht 12. 23 Juni: Pieter zn. van P. W. Bojawal en J. A. van Eyck, Dykstraat 3; Susanne Wil- helmina Johanna Antonetta d. v. G. H. M. Schumacher en H. A. Tutert, Nieuwe Ha ven 240. OVERLEDEN, 22 Juni: Adriana Heij, oud 3 maanden. Agenda. 26 Juni, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. b. O. Alleen voor dames-leden. 26 Juni, 7% uur. St. Janskerk. Tweede orgelbespeling. 27 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 2 Juli. Café „Central", Markt. Ledenverg. Goudsche Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 27 Juni, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur de» avonds (des nachts echter alleen voor recepten). LUCHTVAART. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. De heer Job. vaa der Bas vond Maandag morgen een besté melkkoe dood in het land Het dier wend voor dp consumptie afgekeurd. Vooiwaar een groote schadepost. Door een kip van den heer C. Moleman is een ei gelegd van 120 gram, welke drie vol slagen dooiers bevatte, iets wat zeker haast Uitslag aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van 6 arbeiderswoningen ten be- aan de De oeeaanvlucht van King»ford Smith. Hedenochtend de start 7 Uit Londen wordt gemeld, dat de Austrv lisohe vlieger Kingsford Smith en de Neder landsche vlieger Vwi .Dijk van Baldonnel naar Port Marnack rijn vertrokken. Hedenochtend om 3 uur bij het aanbreken van den dag zijn zij gestart voor hun tocht over den Oceaan. De vliegers zijn vol vertrouwen in hun sucoea en rekenen er op dat de Southern Cross den afstand via Cape Race in 34 urén zal afleggen. Te 11.29 bevond het vliegtuig zich op 43 graden noorderbreedte en 67 gr. westerleng te. Het vliegtuig vloog met een gemiddelde snelheid van 82 mijlen per uur„ die men, naar Kingsford Smith seinde, bevredigend vond. INGEBONDEN. Buitan verantwoordelijkheid der Radactie. M. Oppelaar te Boskoop 26610, 26148; J. Loef te Boskoop 26600, 26160; Gebrs. Vrisekoop te Alphen aan den Ryn 26360, 25960; M. van Dop te Ryswyk 25550, 25060; A. Bregman te Benthuizen 23000, 23000; J. de Joode te Moordrecht 22975. 22675; D. Koster te Waddinxveen 22962, 22662; C. Verwey te Boskoop 22718, 22319; S. Mulder te Bodegraven 22489, 21638. De gunning zal nader worden bekend ge maakt Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: G. Veelenturf 6n J. M. v. Lint. GETROUWD: B. K, J. Verburg, 53 en C. J. v. Klaveren 45 jaar; A. J. v. d. Ben 25 en J. Meyderwyk, 23 jaar. GoBOREtNNicolaas Theodores, z. v. C. J. Bosman en W. Fase; Antje, <L v. J. Klaveren en A. W. Bremmer; Hendrina, d. v. P. de Brey en L. M. v. Amerongen. GOUDBRAK. O pde aanbevelingslijst voor de benoeming van een hoogheemraad voor de Krimpener- waard is geplaatst de heer Ps. van Schie veen alhier. REEUWIJTL Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich onrustbarend uit. 'Reeds 80 ge vallen van deze gevreesde ziekte doen zich voor. B(j de veehouders K. van Zoest, F. v. d. Stólk en W. van Os stierven drie koeien. Wegenverbetering naar de Plassen. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur van Reeuwyk, den Zwarte weg by Gouda, over den tuin van den heer v. d. Ar- kel, te verbinden met den weg langs den plas Elfhoeven. WOERDEN. Eindexamen H- B. S. met 5 j. c. Geslaagd: H. Bakker, Elizabeth M. den Butter, A. Das, Wouterina S. ten Hoeve, J. J. Hornstra, D. J. de Jong, C. H. Schouten, Hendrina M. Uittenbogaard en O. H. chrane. Bestrijding van den Radio-hinder. Een brief van den Rotterdamschen hoofdcommissaris. Een beroep op de burgerij. De Rotterdamaohe 'hoofdcommissaris van politie verfcoekt aan de bladen in Rotterdam plaatsing van den volgenden brief, gericht aan allen, die een radiotoestel of gramo- phoon hebben. Ik doe een ernstig beroep op uw aller me dewerking ter voorkoming, en, zoo noodig, bestrijding van den radio- en graraophoon- hinder. Velen zien het genot, dat hun toestel hun kan geven, vergald door de zucht van an deren om hun toestel toch maar het luidst laten hooren of door hun zoeken naar een ander station Het is allerminst prettig gedwongen te moeten aanhoor en, wat een omroep, wiens programma men juiat liever niet hoort, te vertellen heeft. Het is nog nooit gewoonte geweest van de warande zij ner woning, gewapend met een scheepsroe per, op een mooien dag luidkeels zijn op vattingen over een of Ander onderwerp te verkondigen. Maar dan moet ook niet eigen lijk hetzelfde met radio- of graanophoon ge- schieden. Er zijn boviendlen nog menschen. die graag rustig van hun tuintje of hun waranda genieten en dat genot zien, of lie ver hooren, bederven door een hel van radio- of graimftphaongeludden. En er zijn voorts zieken en herstellenden, die in een ksjnor liggen, waar de zomerwarmte door open ramen of deuren ongehinderd kan binnen komen, of in dte schaduw in een tuin. Voor hen is stilte immers een eerste vereiachte, en die gaat hoe langer hoe meer ontbreken. Er is dus reden te over, d« radio of gra- mophoon niet luider te laten spelen dan op kaonersterkte en daarbij bat toestel zoo te plaatsen, dat de muziek niet naar buiten gaat. Maar bovendien moet ik er nog op wijzen, dat hier ter stede nog steeds het verbod bestaat om een radiotoestel of een gramo- phoon in werking te hebben bij open ramen of deuren. Niet alleen dat daarvan proces-verbaal op gemaakt kan worden, doch liet toestel kan zelfs in beslag genomen worden en de rech ter kan de vernietiging ervan bevelen. Zonder in nllo gevallen een letterlijk na leving van dit Verbod te éischen, zal dfe po litie ertoe overgaan om ook langs dien weg den overlast Van de radio en de gramophoon stelselmatig te bestrijden. Een ieder drage er dus zorg voor geen overlast aan anderen bezorgen. Aan klachten over hinder zal ernstig aandacht worden geschonken. Men deele zijn bezwaren mondeling, schriftelijk of telefonisch mede aan hot politiebureau, waaronder men ressorteert. De klager kan er op rekenen onbekend te blijven. Mijnheer de Redaateur, Verdient het geen aanbeveling dat men van overheidswege hier ook eens aandacht schenkt aan dit hier niet in mindere mate bestaande euvel? Een radiobezitter die anderen niet hindert. Wij zijn het met dën inzender volkomen eens Aanvulling van art. 80 van d« alg. po litieverordening, dat een verbodsbepaling be vat welke eerst ingaat des avonds na 11 uur, zou zeer zeker wenodhelijk zijn. Red. T,A ATSTF RERTCHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Jan Hoek, de moordenaar vsn Mej. Koper- berg veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De Rechtbank te Arnhem deed heden uit spraak in de zaak tegen Jan Hoek, beschul digd van moord op Mej. Tine Koperberg te Bennekom gepleegd. De Rechtbank veroor deelde Hoek tot levenslange gevangenis straf, overwegende dat het in het belang der maatschappelyke vrijheid is, dat hem de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uitspreken van het vonnis riep Jan Hoek uit: Maar het is geen moordenaar. Een Noorsch s.s. vergaan. De gansche bemanning verdronken. Volgens berichten uit Oslo is het Noorsche fi.s William Booth in de noordelijke IJsz»c vergaan. Do geheele bemanning, bestaande uit 24 koppen, is omgekomen. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 23 Juni 24 Juni. Officieel. Londen 12.09% 12.09% Berljjn 59.30% 59.81 Parijs 9.77% 0.77 Brussel 34.79% 34.78 Ziwitserland 48.22 48.22% Weenen 35.16 36.15 Kopenhagen 66.62% 66.60 Stockholm 66.85 66.82% Oslo 06.65 06.62% New-York 2.48tt/ m 2.48% Niet-officieel. Praag 7.38% 7.38% Madrid 29.— 28.95 Milaan 18.08% 12,08% I Prolongatie 2

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2