Hieuwe Abonné's Beurs van Amsterdam. haar voorvaderen met goed en bloed hébben s helpen strijden, evenals de herinnering aan de groote historische daden van Willem den Zwijger, dien de stad Dillenburg nog heden ten dage met trots haar grooteten zoon noemt, voor het Nederlandsche volk altijd heilig zijn zal. Wij hebben heden r«p. Mn het graf van den Prins en aan de gedenk waardige plaats, waar hem d? dood door eon laaghartige moordenaarshand overviel, de getuigenis van ónfce tróuw tegenover deze eerwaardige herinnering hernieuwd en van ónze iiefde voor het land Uwer Majes- teitsgéboorte/ het door ons zoo bewonderde land blijk gegeven. Om uiting te geven-aan dit gevoel, veroor loven wij. ons Uwe Majesteit onze eerbiedig- ste groeten aan te bieden en den wensch te uiten, dat in het jaar 1935, wanneer de stad Dillenburg den 400sten geboortedag van haar grooten zoon plechtig herdenkt, het Nederlandsche volk aan dazen gedenkdag deed mag nemen. Misschien dat dan, wij hopen het .vol vertrouwen Uwe Majesteit en H. K. H. Prinses Juliana zei! naar Dil lenburg xulen komen, om aan dezen belang rijken herinnneringsdag wijding te geven en de huldiging van .onze bevolking in ont vangst te ni Nederl. Op 26 en 27 Augustus te Arnhem. Het 82ste Nederlandsche Landlhuishoud- kundig Congres zal op 26 en 27 Augustus a.s. te Arnhem worden geiliouden. De navolgende vraagpunten zuUen op dit congres worden ingeleid: 1. Is een onderhandelingstarief in het be lang vafi onzen land- en tuinbouw aan te hevelen? Inleiders: Pro de heer dr L. G. Korten- horst te 's-Gravenhage, contra: de heer ir. A. Plate te Rotterdam. 2. Trekkrachtproeven bij paarden. Inleider: professor ir. M. F. VissBr te Wa- geningen. 3. Is uitvoercontrole op eieren gewanscht en welke zijn de daarmede nu reeds gedane ervaringen? Inleider: de heer F. Breukers, directeur van dé Coöp. Roermondsche Eiermijn te 4. Vraagst ukken uit de waterhuishouding in de Oostelijke provinciën. Inleider: de heer jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, direceur van het Rijkabure.au voor de Ontwatering te 's-Gravenhage. internationaal mjjnbouw- kundig congres te Luik. De ministers van waterstaat en van on derwijs, kunsten en wetenschappen hebben benoemd tot gedelegeerden van de Neder landsche regeering bij het internationaal mynbouwkundig congres, dat van 22 tot 28 Juni te Luik zal worden gehouden: C. Blankevoort, hoofdingenieur der mij nen, te Maasstricht; pyof. dr. H. A. Brouwer, hoogleeraar in de algemeene en practische geologie, te Amsterdam; prof. «v M. H. Caron, hoogleeraar in de metallurgie, te Delft; prof. ir, E. K, Th. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen in Limbing, te Heer len; dr. W. J. Jongmans, directeur van het Geologisch Bureau voor het Nederlandsche Myngebied, te Heerlen; ir. D. J. klink, directeur-generaal der Oranje-iNassau Mynen, te Heerlen; dr. P. Tesch, directeur van 's Rijks Geo- logischen Dienst, te Haarlem. Als hoofd der delegatie is aangewezen prof. dr. H. A. Brouwer, voornoemd. (St.ct De Sint-Jansprocessie te Ongekende belangstelling. Laren, het eerbiedwaardigste der Gooi- sche dorpen, heeft zyn naam nauw ver bon nen aan de Sint Janaprocessie. Hier, in dit doip van erlgoolers, die sedert eeuwen en eeuwen én eeuwen den ploeg door de hooge Gooische gronden sturen, jn dit dorp van kunstenaars, schilders, dichters, musuci en beeldhouwers, hecht men meer dan ergens anders in het Gooi aan traditie. En in de Sint Jansparochie, die ieuer jaar op dezen uag wordt gehouden, culmineert die zin voor overlevering en geloof, dan zien wij Laren in al zyn pittoreske bijzonderheid. De geschiedenisvan Laren'B pro- LUCHTVAART. De Southern Cross over den Oceaan. om met het voorbereidende werk té befl^zi- GEMENGDE BERICHTEN. Teeken des tyds... Ruim 150 sollicitanten. Kort geleden stond in de dagbladen een advertentie, waarin sollicitanten werden op geroepen naar de betrekking van ambtenaar der Vereen. „Pro-Juventute te Malang Naar men dei „Ind. Crt." mededeelt, kwa men binnen twee weken tijd op deze adver tentie ruim 150 sollicitatiebrieven in, waar onder zich be vin Jen van gepensioneerde assistenten-resident hoofd-officieren, oud- administrateurs van ondernemingen, voor aanstaande poiitie-mannen en zedfs van., een aria. Er zijn brieven bij van personen met schitterende getuigschriften en bovendien nog aanbevlingsbrieven van residenten en burgemeesters, maar ook van arme drtxm- mels, die „gereclasseerd" werden en die ameeken hun weer een kans te geven in het leven Er zijn er bij, die als „aanbeve ling" opgaven, dat zij alles wat zij bezaten verloren, hun betrekking, hun bezit en hun geluk, zoodat zij zich ten volle moeten en zuilen geven, om er weer „bovenop" te komen. De lijvige bundel brieven bevat menige lijdensgeschiedenis Ook geeft de collectie sollicitaties e'eu duidelijkbeeld van de heer- schende malaise. Öe St. Geertruidabronnen. Opnieuw in exploitatie. De in dp.peaohiedenia zoo bekend ataande Sint Geflrtruidjhronnen te Bergen op Zoom, waarvan o.m.,de prinsen van Oranje Manrite en Prederii Hendrik hult tateiwuter betrok ken, zullen andermaal in exploitatie worden gebraeht. Dit u a'ls gevolg van een onder- zoek dat vJor oooigen tijd. op het laborato rium van dr. Van I.edden Huiaebosrh te Ainaterdam is gesehied. Er zal nabij de Schelde een inrichting worden .gebouwd, waar hel water pit de Sint Geertruidabron door middel van een pijpleiding zal worden gevoerd, en na de noodige steriliaeerende bewerking itr (lepaehen gepakt eb in den handel zal worden gebracht. Het ia dus een oude tak van induatrie, die in Bergen op Zoom zal worden herboren. Gisterenmiddag te ongwper vijl uur had op het Houtensohe een aanrijding plaaü tnsachen eem jjriewielig ptotowijwiei. en «en doodgewoon >oebe,egt. De. koe, die met meer- dere soortgenooten op weg was, hield blijk- De Sint Jansprocessie is reeds een zeer oude plechtigheid, die volgens de legende in nauw verband staat met de wording van het beroemde Sint Jans Kerkhof en naar men beweert zou zy reeds dagteekenen uit het einde der negende eeuw (898) van haar oorsprong gewagen meerdere Larensche volksvernalen. Op ongeregelde tyden werd zy gehouden tot 1586. beleende prpcessies waren die van 1246 toen door Paus Urban/us tV werd bepaald, dat het H. Sacrament moest worden meegedragen en die van 1296 toen de boeren die naar de processie waren gegaan te laat kwamen om den moord op Kloris V te verhinderen, het houden van een processie verboden, doch in het geheim had- "den zy nog plaats; eens kwam zelf de Schout en zyn rakkers uit Weeap een pro cessie uiteenjagen. In 1796 werd de geloofs vrijheid afgekondigd en de processie weer ingesteld. Een groot aantal Amsterdam mers trok in die jaren mee. Het dorp in feesttooi. Heed Laren vierde dit feest mee. Reeds dagen van üe voren was met de versie ring een aanvang gemaakt. bus en te voet, kwamen de processiegangers gistermorgen 't dorp binnen. In de St. Jons- kerk werd door den Aartsbisschop Mgr. Janssen, de Pontificale Hoog mis gecelebreerd, geassisteerd' door Pastoor B. Mutter uit Eemnes, en Pastoor J. van Oppenraay uit Baarn, troondiakens waren Pater Poppendraaier en Pater-Karmeliet te Zenderen, als diaken trad op Pater G. Wiegerink van de Nieuwe Parochie te Bus- sum en Deken R. yan den Hengel uit Hil versum als Presbyter-Assistens. Het hoofd altaar was versierd met een schat van witte hortensia's, terwyl de kerk straalde in een zee van licht. By de intocht van den Aartsbisschop zong een mannen- en knapen zangkoor in het Gregoriaansch „Ecce' Sa- cerdos", terwyl het koor later ten gehoore bracht „Missa Pontificalis" van Don Lo renzo Perosi. Te omstreeks elf uur zette de stoet zich, onder het gebeier der machtige St. Jans- klokken in beweging om door het Zeven eend naar het St. Janskerkhof te gaan. De processie werd voorafgegaan door La- ren's burgemeester, Jhr. H. L. M. van Nis pen tot Sevenaer. Een schier eindelooze rij van ,byna honderd Larensche en Goois-.ha Katholieke vereenigingen waren met hun kleurige vaandels vertegenwoordigd, waar op de „bruidjes" volgden, de in het wit ge- kleede meisjes met bloemen en palmtakken. In den stoet liepen verder o.a. een dertigtal priesters van het Groot-Seminarium. Het duurde ruim een half uur voor de ge- heele stoet tusschen de dichte hagen toe schouwers, langs den weg opgesteld, was baar niet goed rechts nf.n, waardoor het motorvoertuig haar plotseling voor zich zag verschijnen. Het motorrijwiel sloeg tengevolge van de botsing over dén kop en kwarni in de sloot terecht. De berijder bekwam een vrij ernsti ge blessure aan het linkerbeen en werd met een militaire auto naar zijn huis vervoerd. De koe bekwam geen noemenswaard let sel. Met vereende krachten is later het mo torijwiel op het drooge gebraciht. In het land dër werkelijkheid. De chauffeut van Richard Tauber bekeurd. Richard Tauber is Zondagavond na afloop der voorstelling van „Das Land des La- cheln" er op merkwaardige wyze aan herin nerd, dat ons land er een is van werkelyk- heid' en niet een van enkel lachen en zingen. De voorstelling in den Koninklijken Schouwburg was afgeloopen en de gast der Fritz Hirsch operette stapte in zijn auto om paar zyn hotel ,op Scheveningen terug te keeren. Blykbaar verlangde de gèvierde zanger erg naar zyn bed of naar een bad; hoe het zy, Tauber reed in een vaart die Den Haag nu eenmaal niet duldt in de rich ting van Scheveningen. Hij reed evenwel niet zoo hard of een agent der motorpolitie reed nog harder. Deze zette den snelryden- den auto achterna en op den nieuwen Park laan werd het een raceparty van jewelste, die door den politieman werd gewonnen, vlak by het Palacé-hotel. De chauffeur werd opmerkzaam gemaakt dat hy veel te snel had gereden en dat by dus moest worden bekeurd. En reeds haalde de politieagent opschrijf boekje en potlood te voorschyn, toen Tauber op minder artistieke wyze te kennen gaf, dat hy het er heelemaal niet mee eens was. Hy maakte zich erg kwaad en 'oordeelde het. blykbaar eerst op dat moment noodig zich aan de politieagent voor te stellen: „Wissen sie wohl wer Ich bin Ich bin der Kammer- sanger Richard Tauber und si, sie sind..«..." en toen volgde een qualificatie, waaraan po litieagenten in Den Haag niet voldoen. Dé man liet zich 'dat geen tweemaal zeg gen, al was het ook Tauber of wie weet ook welke gewichtige persoonlijkheid en hy zette den chauffeur van den Kammersan- ger „op de bon". wordt heden te New De Southern Cross re geland om benzine Het vliegtuig York verwach te Harbourra Het B.B. Ingoma vmg het volgende bericht van de Southern Croes op; Om 3 uur 's middags (Middel-Europeeache tijd) bevond het vliegtuig zich op Al gr. 20 min. N.B. en 29 gr. W.L., dat is 990 mijlen van Kaap Race (New Foundiand) verwij derd. De snelheid van de Southern Croes bedroeg 160 K.M. per uur. Uit New-York seint Reuter: De draaolooae berichten van de Southern Cross melden, dat allee wel aan boord is. Talrijke stoomschepen, worden gepasseerd. Het vliegtuig heeft een uursnedheid van 75 mijl, ondanks den tegenwind. Kingaford Smith meldde, dat het toestel in den mist vloog. Aan boord was alles wel. Later seinde Kingsford Smith: Alles gaat best. Ik wou, dat we uit dien boes tachtigen mist konden komen. We voe len er ons zoo in opgesloten. Regen en slecht weer. Om 3.45 uur is èen telegram ontvangen van do bemanning van de Southern Cross meldende, dat zij zich op een hoogte van pijn. 80 M. boven den AUantiscèen Oceaan bevond en door regen en slecht weer vloog met zwakke tegenwind. D« snelheid van het vliegtuig bedroeg 160 K.M. per uur. Ten gevolge van liet benzineverbruik was het toestel thans in staat langzamerhand te gaan klimmen. De motoren doen hun plicht. De rijksradiodienst voor de Luchtvaart vaü Waterstaat op Schiphol heeft gistermid dag te 13.45 uur een telegram opgevangen van de Southern Cross, waarin werd gemeld, dat de motoren van het vliegtuig op dat mo ment goed functioneerden. Door de Volendam gesignaleerd. Het Vliegtuig is op 800 mijl af stands van Ierland gesignaleerd door het Nederlandsche stoomschip Vélendam. De machine vloog met een snelheid van J00 mijlen per uur dooi den mist. Blijkens een te Belfast opgevangen radio gram was de Southern Cross te 5 uur gister middag halverwege den Atlantischen Oce aan. De snelheid bedroeg 100 mijlen per uur. Schiphol in contact met de Southern Na eenigen tijd niets meer van de Sou thern Cross gehooid te hebben kreeg dt* rijksradiodienst op Schiphol hedenmorgen te 3.05 Am. tijd weer contact met den Oce aanvlieger. Hannage verklaarde waaroon hij zoolang vrij was geweest. Wij moesten een hieelem tijd wegblijven want wij konden V. C-- R.„ dat is Iset radio-etatum, van Cape Race op 600 meter niet te pakken krijgen. Waarsdhijnlijk in antwoord op een draad loos ontvangen aanbidding van de Canadee- solie luchthaven Harbour Grace om brand stoffen te komen bijladen, seinde de Sou- thorn Cross, |e 3.38 tijd; „Wgi .bedankt Harbour Grace, maar we zullen trachten' Amerikaansch grondgebied te liereiken, al vorens te landen". Te 3.43 uur deelde hat vliegtuig mede, dat het weer op de 600 meter golf ging werken om zich te laten .peilen. Te half 5 werd van boord van de Southern Cross geseind„Het ziet er naar uit dat we geen peiling kunnen krijgen, juist nu we er een noodig -hebben. Binnen een uur kunnen we boven Cape Race zijn". Daarna ging de marconist weer op de 600 meter golflengte over om opnieuw te trachten een peiling te krijgen. Hedenochtend te 5.53 Am. tijd is te Am sterdam het laatste bericht van de Southern Cross ontvangen. De Rijksradiodienst voor de luchtvaart op Schiphol kreeg toen het vol gende radiobericht van het vliegtuig: ,Wij moeten thans meer peilingen hebben. Gaan over op andere golf". Daarna zijn tot half negen hedenochtend geen verdere radiobe richten van de Southern Cross ontvangen. Wel meldde een telegram uit New-York aau het Persbureau Vua Dias dat daar bericht was ontvangen dat de Southern Croes op 200 mijl afstand vap Cape Race in een dich te mist vloog. Dit telegram moet echter, zoo- als uit de radioberichten te Amsterdam ont vangen blijkt, reeds om 5.43 door de Sou thern Cross zijn verzonden. Volgens te New-York ontvangen bericht heeft het draadloos station Chatham in Maa- sachusets een draadloos bericht ontvangen van het s.s. „Transilvania" afgezonden te 1.55 Amerik. tijd, volgens welk bericht de Southern Cross op dat moment zijn positie door peilingen trachte vast te stellen. Hedenmorgen Gape Race gepasseerd. Het vliegtuig Southern Cross is heden voormiddag 1 uur Asmerikaansche tijd, dat is 6.20 Am. tijd, over Cape Race Kingford Smith's carrière. Over Kingford Smith's carrière vertelt de Telegraaf hef volgende: Kingsford Smith werd in 1897 nabij Bris bane geboren. De oorlog bracht hem tot de aviatiek. Van 1915 tot 1918 diende hij bij 't Amtialiaohe expeditie-corps in Egypte, Gal- lipoli en Frankrijk. Daarna ging hij over naar het Boynl Flyihg Corps en werd .bij een ludhtgeveoht gewond. Na isijn horstel werd luj tot instructeur benoemdhij verliet het leger aan het euide van den oorlog met den rang van kapitein en wijdde atoh verder nan de handelsluohtvaart. Toen ontwaakte tri,verlangen naar de vlucht over den Stillen Oceaan. Maar belangstelling en geld ontbraken en het duurde ges jaar voor Kingaiord Smith's plannen va.te.Cvo™ kregen. Dat was toen hij Ulm ontmoette, eveneens een AustraJiseh vlif«er, die ook droomde van een vlucht AmerikaAustralië Om de belangstelling gaande te maken, yol- braobten de twee vliegers oen vlucht rond- W daS<m) steun toegezegd. Zij ciusie dat een Fokker-toeetel met Wright Whirlwind-motoren het meest gesohikt zou zijn voor hun doel. De bemanning wilden zij tot vier uitbreiden, n.l. met een marco nist en een navigator. Immers als zij wlilden slagen moesi de navigatie volkomen be trouwbaar zijn, vliegen van San Francisoo naar Honolulu en van daar naar Suva op de Fidizji-eilanden ia vliegen naar een stipje op de kaart en een afwijking van sLechts eiukele graden zou den tocht volkomen doen mislukken. Zij vonden een toestel, izij von- ""«ten ook medewerkers, maar gebrek aan geld eA slinkend vertrouwen bij het publiek, na hel tragisch falen van de Dole-race naar Ho nolulu, noopten tot nieuw uitstel. Maar ook deze moeilijkheden werden overwonnen, donk zij de edelmoedige medewerking vau den heer Hancock uit Los Angeles, en op 31 Mei 1928 startten Kingsford Smith en Ulm, met Warner als marconist en Lyon als navi gator, in hun Southern Cross van Oakland nabij San Francisco. pe tocht, een der geweldigste prestaties, ooit op luchtvaartgebied volbracht, slaagde valkomen. Tn 27 uur en 27 min. werd de af stand naar Honolulu afgelegd. Twee dagen later weid gestart naar Suva, dat na 34 uur en 33 minuten werd bereikt. De laatste etappe, de kortste, maar in een storm gevlo gen, eisihte niet minder dan 35 uur. Toep landden de stoutmoedige em bekwame man nen nabij Brisbane, stormachtig^ begroet door een menigte van honderdduizenden. Nog hetzelfde jaar stegen de vliegers op nieuw op voor groote vluchten. Kingsford Smith legde den afstand Melbourne—Perth (dwars door Australië) in één ruk af, en vloog direct weer terug. Daarna volbracht hij den overeeesohen tocht Sydney—N.-Zee- laud in 14 uur. In Maart 1929 volgde de eerste poging voor een vlucht Australië—Engelanddie eerste poging eindigde droevig;. De Southern Cross moest een noodlanding doen op een modder vlakte aan de N.W -kuet van Australië,, en twaalf dagen streden de vliegers tegen den honger en het klimaat. Eindelijk weiden zij door andere vliegers ontdekt, maar de avia- tours Anderson en Hitchcock, eveneens -op gestegen cwn hen te zoeken, vonden den dood in de wildernis. Op 25 Juni startte de,Southern Cross op nieuw en ditmaal werden de etappes vlot ufgelegdop 10 Juli landden de vliegers be- 29 Juni—1 Juli 1927: Byrd, Bern, Bal- chen, Bert Acosta en George Noville (Am.) "op een 3-motorige Fokker-Wright, de „Ame rica", van New York naar Ver-sur-Mr (in 40 uur 26 min. 27 Augustus 1927: W. iBrck en S. Scfclee (Am.), op een Sineon-Wrfght, de „Pride of Detroit", van New-Foundiand naar Croy don, in 24 uur. I2r-13 April 1928: H. Koehl, FitzmauiW en frhr, von Hünefeld (Duitsch-Jersch) op een Junkers, de „Bremen", van Baldonnel (Ierland) naar Greenly Island in 48 uur. 17—18 Juni 1928: W. Stulz, L. E. Gordon en miss A. Eerhart (Am.) op een Fokker, de „Friendship", van New-Foundiand naar Burryport (Wales), in 20 uur 49 min. 13—14 Juni 1929: J. B. Assolant, R. Le- fèvre en A. Lotti (F.) en de verstekeling A. Schreiber (Am.), op een Bernard-Hispano, de „Oiseau Jaune", van Old1 Orchard naar Cyambra (Spanje) in 28 uur 50 min. 8-9 Juni 1929: Roger Williams en Lewis Yancey (Am.) op een Bellanca-Wright, de „Pathfinder", van Old Orchard naar Albe- ricia (Spanje), in 36 uur. te New York. H'et gemeentebestuur in New-York treft alle voorbereidingen voor de ontvangst van de vliegers van de Southern Cross, j Van Kooeeveltfield, waar de Southern Cross zal landen, zullen Kingsford Smith en van Dijk en hun metgezellen met een vliegtuig naar de haven van New-Yorfc worden ge- I braolit vanwaar zij in optocht naar het stad- 1 huis zullen worden gebracht. Vele autoritei ten, o.w. gezanten, komen heden uit Was- hington te New-York aan otu bij de ont- vangst tegenwoordig te zijn. Een telegram uit Halifax. Hedennacht te 2.15 Amerik. tijd, dat is 7.35 Am. tijd, heeft Kingsford Smith naar Halifax geseind, dat het moeilijk was met draadlooze peilingen zijn positie vast te stellen. De snelheid van het vlieg tuig is verminderd De bemanning zoü vol gens dit radio-telegram vermoeid zijn. Het draadloos station van het vliegtuig werkt zwak. De Southern Cross zal in Harbourgrace 1: Ulm'i opvolger: Van Dyk. Een paar maanden daarna vormde Kings ford Smith reeds het plan, aan' welks uit- voering hy thans gevolg .gegeven heeft: de vlucht Engeland-Araerika, de trofee, die nog in zyn verzameling ontbrak. Zyn vermaarde toestel werd in de Fokkerfabrieken duchtig nagezien, en Kingsford Smith besloot, gezien de groote reputatie der Holiandsohe vliegers, ditmaal een Nederlander als tweede piloot mee te nemen. Db keuze viel op Evert Van Dijk. Van Dijk, die zijn opleiding bij de marine heeft genoten, maakt tlians reeds vijf jaar dee} "it van het vliegere-corps der K.L.M. In totaal heeft hij daar reeds 56000 K.M. ge vlogen, o.a. een vlucht Holland—Indië en yterug. De Southern Cross is een toestel van hetzelfde type als waarmee Van Dijk om zoo te zeggen dagelijks pleegt te vliegenhet heeft dus voor hem De voorgangers van Kingsford Smith en Van Dyk. Tot dusver slaagden alleen Koehl en Fita- maurice men von Hunenfeld erin van Oost naar West te vliegen. Zy startten te Baldonnel (Ierland) met het doel naar New York te vliegen, doch zy waren genoodzaakt na 48 uur te landen op het Greenly eiland by New-Foundland. Het lijstje van degenen, die hun poging met den dood moesten' bekoopen, ziet er al dus uit: 8 Mei 1927: Nungesser en Cola (Fr.), op een Levasseur-Lorraine, de „Oiseau Bianc" gestart te Parijs. 31 Augustus 1927: Minchin, Hamilton en prinses Lowenstein—Wertheim (Am.) op een Fokker-Jupiter, de „St. Raphael", ge start te Upavon. 6 September 1927: Lloyd Bertaud, James Hill en Philip Payne (Am.), op een Fokker- Jupiter, de „Old Glory", gestart te Old Orchard 7 September 1927: Tully en Medcalf (Am.) op een Stinson-Wright, de ,ySir John Carling", gestart op New-Foundland. 23 December 1927: Oscar Omdal (Noor), Brioe Goldsborough, Gred. Koehlre en miss Grayson (Am.) op een Sikorski-Wright, de „Dawn", gestart te OW Orchard 13 Maart 1928: Hinchliffe en miss Else Mackay (Eng.), op een Stinson-Wright, de „Endeavour", gestart' te Qranwell. 17 October 1928: MacDonald (Eng.) op een MacnGipsey sporbvliegtuig, gestart te St. John. 19 Augustus 1929: Kaeser en Luscher (Zwits.) op een Farman-Titan, de „Jung Schweitzerland", gestart in d'Alverea (Por tugal). 22 October 1929: Diteman (Am.) op een Barling-sportv 1 iegtuig, „de Golden Hind", gestart op New Foundiand. De vlucht^van de VeV. Staten naar Van Oost naar West' zyn meerdere vluch ten goed geslaagd. In totaal 9, zy werden volbracht door: 14-15 Juni 19J9: J. Alcock en A. W. Brown. (Eng.V op een 2-motorige Vickers- Vimy-Rolis Ifloyce van New-Foundland naar Clifden (Inland) in 16 uur 12 min. 26—21 Mei 19(27: Ch. Lindbergh (Am.) op een Ryan-Wr&ht, de Spirit of St. 52 tón Van Y°*k naar Pa™8 32 UUf 4—6 Juni 1927: CH. Chamberlin en Levine (Am.) op een Bellanca-Wright, Columbia", van New York nat (D.) in 48 uur. Te 1 uur seint men ons: De Southern Cross werd hedenmorgen te 15.21 Amerik. tyd, dat is 10.41 Aan. tyd, boven Harbourgrace gesignaleerd. Uit Sant John in New Foundiand word; gedeind dat Kingsford Smith radiografisch heeft medegedeeld dat hij te Harbourrace zal landen. Hij heeft 2000 liter benzine noodig. Harbourrace is op New-Foundland in Noord-Amerika. De Southern Cross wordt hedenmiddag te New York verwacht. Te New-York verwacht men dat het vlieg tuig nog hedenmiddag op Roosefeldfields zal landen. De vorderingen van het vliegtuig worden met epanping gevolgd. Deze spanning is ook het gevolg van het feit dat gedurende het geheelc verloop van de vlucht radio- beriahtep van het vliegtuig werden ontvan gen, Voor het eerst in degeschiedenis der o luchtvaart kon'een vlucht over den Atlan- tisdhen Oceaan van Europa naar Amerika geflieel per radio worden gevolgd. Honderden radio-amateurs hebben geregeld de berich ten van de Southern Croes opgenomen. De Southern Cross op Newfoundland vlot Te 3 uur seint men ons: De Southern Croes is zeer vlot op het vlieg- veld te Harbourgrace geland. Het vliegtuig had reeds geruimen tyd om het veld gevlo den. Naai- de vliegers mededeelden was het in den dichten mist dien zij voor de kust van New-Foundland aantroffen zeer moeilijk gs- woest te Janden. Door het zoeken naar het vliegveld was veel van de benzine gebruikt. Daorom besloot men te Harbourrace te lan- Öen. Een groot gedeelte van de vlucht werd blind gevlogen. Alle vier de leden van de bemanning zijn in goede conditie. Het is de bedoeling direct na het innemen van ben zine naar New-York te vertrekken. Kingsford Smith en zijn metgezellen worden hedenavond in New York verwacht. Het toestel in goede orde. Kingsford Smith en zyn metgezellen worden nog hedenavond te New York ver wacht. De Southern Cross heeft niet minder dan 5 uren in den mist gevlogen, zoodat de brandstof voorraad uitgeput geraakte. Na de landing op het vliegveld te Har bourgrace op New-Foundland werd het toe stel nagekeken. Gebleken is dat alles in goede orde was. De weersgesteldheid in J Hét Persbureau Vaz Diss ontving heden- midag van het K011 Ned. Met. Instituut te de Bilt op zijn verzoek eenige inlichtingen omtrent de weersgesteldiheden in Amerika. Volgens de uit Amerika ontvangen weer berichten van 1 uur Amerik. tijd zal de Sou thern Croes .van New-Foundland naar New- York voortdurend tegenwind hebben. In het gunstigste geval zullen Kingsford Smith en van Dijk bij hun vlucht naar New- York dicht bij New-York zijwind of wellifcht eenige wind mee hebben. RADIO-NIEUWS. eert. H i 1 v e Ps n 5,30 V<x 6.40 Gr« 7.15 Lezing over kapok. 7.45 r 8.0I Concert. 8.25 Soüateribonoert. 11.00 Gramtnponplaten Huizen T fiioq KirrdeWurtje. 6.00 Gri 7.16 f 8.0Ö Muziek en 1 Daventry j;. 8.15 Opera Sham us O'Brien". 12.20 Dansmuziek. 2^, die zich met ingang van l Juli 1930 voor minstens drie jnaanden op de Goudsche Courant lbonneeren, ontvangen de tot dien gatum verschijnende nummers gratis. STADSNIEUWS. GiÖUDA, 25 Juni 193Ö. Poliomyelitis Anterior Acuta. la het laatste etmaal is weer een nieuw geval ten Stadhuize gemeld. Het betreft thans een driejarig meisje. Eindexamen kweekschool voor Onderwijzers. De heer C. v. d. Meyde ia geslaagd voor het eindexamen van de kweekschool met den bybel aan het Haringvliet te Rotter dam. Engelschen op bezoek. Op Donderdag 10 Juli zullen een 60-tal leden van bet instituut of clay-workers onder leiding van den heer Ir. P. H. Bos man van de N.V. Vlamovensbraatklinker te Zeist een bezoek brengen aan de Plateel bakker y „Zuid-Holland" alhier. Dit bezoek zal door het gezelschap tevens worden benut om onder leiding van de Vereen, v. Vreemdelingenverkeer de Kerkramen der St. Janskerk en het Stad huis te bezichtigen. Examen Waterbouwkundig-opzichter-teekenaar. Gisteren slaagde te Utrecht onze stadge noot dhr. G. J. Oosterling voor 't examen Ad spirant-Waterbouwkundig opzichter-teeke- nsar. Benoeming schoolverpleegster. Tot schoolverpleegster by den gemeente lijken geneeskundigen en gezondheids dienst alhier is benoemd mej. C. A. Oudyk, te Waddinxveen. De afdeeling Gouda van de Ned ReisVer. naar Antwerpen. Zondag a.s. zullen een aantal leden van de afd1. Gouda van de Ned. Reisvereeniging onder leiding van den heer N. H. Meulman een bezoek brengen aan de tentoonstelling te Antwerpen. Vertrokken wordt met den trein van 7.29 naar Rotterdam, van Rotterdam te 9.08 vertrek naar Antwerpen, aankomst aldaar 11.06. Bezocht worden verschillende beziens waardigheden van Antwerpen en op de ten- toonsteling oud-België en het Nederlandsch paviljoen. Het geoelschap keert des avonds weer huiswaarts en hoopt te 22.48 hier aan te komen. Beroep uitgebracht. Door de Gereformeerde gemeente alhier is beroepen Ds. A. de Blois te Dirksland. De Jaarvergadering van den Nederl. Kinderhond wordt Zaterdag en Zondag hier ter stede gehouden. Zooals wy reeds melden zal de jaarver gadering van den Ned. Kinderbond "worden gehouden op Zaterdag 28 en Zondag 29 Juni in Hotel „de Zalm". De vergadering vangt Zaterdag te half twee aan. De agenda vermeldt: 1. Notulen, ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Jaarverslagen Secretaris en Penning- meesteres. 3. Aanwijzing vertegenwoordigsters in Nat. Vrij. Raad, Bond het Kind, Broeder schapsfederatie, Tuchtunie, Ver. Ned. Paed. Congres, enz. 4. Verkiezing van drie H. B. leden. Af tredende leden: A. BehrensKamerling, A. Buisman, M. C. DoormanKielstra, die herkiesbaar zyn. Heb H. B. zag zich gaarne aangevuld met een jonge kracht ib.v. uit het Noorden. 5. Vacantiehuis. Voorstel H. Bestuur tot instelling van geregeld bezoek aan de Va- cantiehuis clubs door leden of vertegen woordigsters van het H. Bestuur. Vaststel ling rooster. 6. H. B. Bibliotheek. 7. Correspondentieblad. 8. Bespreking „Moederdag", in te leiden door Mej. Staas en H. Rolandüs. Daarna is er een gemeenschappelijke maaltijd in Hotel „dé Zalm". Besproken wordt vervolgens de propa ganda, en hoe meer samenwerking te ver krijgen met de verschillende afdeelingen. Te acht uur des avonds zal Mej. A. Buis man een inleiding houden over „Droom en Werkelijkheid". Zondagmorgen wordt een boottocht ge maakt naar de Reeuwijksche Plassen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag des voormiddags tus schen 10 en 12 uur en des namiddags van 35 uur zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen ^mtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen diverse sleutels, 1 heerenrywiel, 1 rente- kaart Voorts zyn te bevragen: 1 konijntje, P. Prevo, Vrouwe steeg; 6 rol behangselpapier en 1 pak plakmeel, P. van Dijken, Bleekerssingel 76; 1 damestasch, B. Boekbinder, Simonstraat 24, Rotterdam; 1 portemonnaie met inh., 'A. Brenkraan, Wachtelstraat 11; 1 kinderhandechoenA. van Vliet, Zoutmansplein 14; 1 insigne v. hengelaarsver., J. Groeneweg, Vondelstraat 36; 1 zijden sjaal, L. G. Meerveld, P. C. Bothstraat 51; 1 kerkboekje, J< v. d. Berg, Kuiperstraat 34; 1 knipmes, M. v. <L Berg, Kuiperstraat 34; 1 herdershond, L. v. d. Pol, Fluweelensingel 27; 1 schooltasch, A. Don ker, Kleiweg 18; 1 vulpotlood, T. Spruit, Gr. Florisweg 12; 1 kinderportemonnaie m. inhoud, D. de Jong, Groenen daad 108; 1 Paar sokken, J. Stolwijk, Nieuwe Haven 194; 1 medaille, H. Verwaal, Boomgaard straat) 76; 1 collier, J. Schilt, Raam 294; 1 dameshandschoen, J. Slinger, W. Tom- bergstraat; 1 pochette, S. Blomsma, Agent van Politie; 1 autoslinger, J. M. Verbeek, Heerenstraat 18; 1 knipmes, W. Pieters, Gr. v. JBJoisstïaat 36; 1 autowiel, B. Slegt, v. JSwietenstraat 9; 1 broodzak en drinkblesch P. de Jong, K. Tiendeweg 2; 1 wandelstok, J. v. Dam, Keizerstraat; 1 portemonnaie m. inhoud, W. v. Eisden, Paradya 6; 1 p. kinderhandschoenen, A. Schriek, A. de Vischmarkt 5; 1 sigarenaansteker, J. Moer man, Fluweelensingel 47; 1 kinderporte monnaie, E. Sanders, Kruidenierstraat 15; 1 hondje, Mulder en Ooms, Groenendaal; 1 halsketting, M. Graveeteyn, Karnemelk- sloot 11; 1 broche, W. Sloot, Gouwe 40» 1 Manchester jas, P. van Reenen, J. Philips- weg 99; 2 dweilen, J. Via, Raam 200; 1 lips- sleutel, F. Hofstede, Gr. v. Bloisstraat 94; 2 loterijbriefjes, 6. Sevenhoven, Lijsterbes straat 17; 1 kinderportemonnaie m. inhoud, Zanen, de La Reylaan 1; 1 pakje manufac turen, A. Vos, Geuzenstraat 24; 1 parapluie, van Loon, Nieuwe Markt 27; 1 kinderporte monnaie, G. Venwey, Nieuwe Markt 21; 1 portemonnaie met inh., G. de Lange, Goude- raksche dyk 224, Gouderak; 1 rozenkrans in etui, A. den Edel, Bockenbergstraat 61; 1 kindermuts, B. Bunschoten, Boomgaard straat 30; 2 loten, M. Dubbelt, Garenspin- nerij, Turfsingel; 1 kindertaschje met inh. D. van Dam, Kruidenierstraat 19; 1 schaar, H. J. Langeraar, Raam 66; 1 kinderarm band, T. Broer, Gr. Florisweg 63; 1 lunsch- gerwicht, A. de Bruyn, F. W. Reitzstraat 2a; 2 paar bretels, B. de Pater, Gouwe 62; 1 medaillon v. e. horlogeketting, M. Klerks, W. Tombergstraat 38; 1 ring, J. Koudys, Chr. de Wetstraat 3; 1 sleutel v. e. melkbus C. M. Holthu'yzen, J. Kottensteeg 10; 1 herdershond, A. H. Dikhoof, St. JosepKstr. 31; 1 doos met lingerie, Mevr. Mogendorf, Krugerlaan 45; 1 blousespeld, J. Key, Kru- gerlaah 111; 1 rozenkrans in etui, C. Bel- laart, Varkenmarkt 29; 1 portemonnaie met inh., J. van Eek, Keizerstraat 63; 1 porte monnaie met inh., K. van Wyk, Martens- singel 107a; 1 kokertje met boortjes, J. Booy, Graaf van Bloisstraat 20; 1 broche, G. Leeflang, Ketelstraat 64; 1 kinderhand- taschje, W. de Vries, Zoutmanstraat 17; 1 vulpenhouder, J. van Ankel, Reen wijk 666; 1 dameshorloge, D. v. d. Voorden, Boo kenbergstr. 77; 1 duimstok en potlood, C. Uittenbraek, Kanaalstraat 22; 1 broche, J. J. de Jong, Keizerstraat 55; 1 rozenkrans, J. Slont, Crabethstraat 42; 1 kinderporte monnaie met inh., A. Tonmaten, W. Tom- bergstraat 58; 1 doos sponzen,'B. Eegdeman, Blauwstraat 15, 1 R.K. kerkboekje, v. Loon, P, C. Bothstraat 23; 1 griffeldoos en spon- zendooe, A. v. d. Pavoordt, L. Tiendeweg 10; 1 R.K. kerkboekje J. de Riet, Graaf Flo risweg Ziekenhuis, 1 kinderportemonnaie met inh., J. Rapis, Veeratal 24; 1 sleutel, P. Koolster, K. Tiendeweg 21; 1 muts, A. van Vliet, Zoutmansplein 12; 1 portemonnaie met inh., P. v. d. Vlist, Winterdijk 21; 1 medaillon met portret, P. M. Happel, Boc kenbergstraat 111; 1 portemonnaie met inh. A. Verkerk, Kleiwegstraat 6; 1 motordyna mo, Verblauw, Doelestraat 1; 1 plank, J. Rietveld, Snoystraat 52; 1 badpakje, B, v. d. Sprong, Karnemelksloot 18; 1 medaillon, A. Verschoor, Eerste Kade 4; 1 schooltasch, D. de Lange, Vrouweveeteeteeg 8; 1 mantel- ceiütuur, N. Leeflang, Bockenbergstraat 19; 1 handschoèn, H. B. Stjnkamen, Turfmarkt 108, 1 kapzaag, H Hoogveen, Kuiperstr. 16. Als verloren werd aangegeven: 1 reserve autoband, merk Good Year; 1 gouden vulpotlood, merk Eversharp; 1 klein zwart hondje, 1 reserveband vap Ford-auto merk Englebert Chevron, 1 bankbiljet van f 25.-. Omtrent eenige gevonden rijwielbelasting- plaatjes zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen. Agenda. 26 Juni, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E. H. b. O. Alleen voor dames-leden. 26 Juni, 7 Va uur. St. Janskerk. Tweede orgelbespeling. 27 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 2 Juli. Café „Central", Markt. Ledenverg. Goudsche Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 27 Juni, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. v BOSKOOP. Gemeenteraad van Boskoop. (Vervolg.) Voorstel van B. en W. om een erudiet te verleenen voor het aanbrengen van electri- sche verlichting en eenige verandering in de centrale verwarming in het Gymnastiek lokaal der Openbare School. De heer de Ruyter merkt op, dat het hem wil voorkomen, dat de raming der kosten te laag is. Wat de verlichting betreft, liever had hy gezien, dat een voorstel was gedaan om in de schoollokalen electrische verlich ting aan te brengen. De heer Noest wensehte hetzelfde. De Voorzitter antwoordt, dat niet de ver lichting der Openbare School, doch die van het gymnastieklokaal aan de orde is. De raming is een opgave van een installateur. Dit cyfer zal dus wel in orde zyn. Na nog eenige discussie wordt overeen komstig het voorstel besloten. Voorstel van iB. en W., betreffende de be strijding der kosten van aankoop der boer derij van den 'heer G. van Leeuwen ey de bestepimmg en afsluiting van het terrein. Dit voorstel maakt heel wat tongen los. De heer de Ruyter acht dit geen gunstige plaats om een opslagplaats vfor materialen te maken. De omgeving van jje Juliana- sfraat zal er door bedorven worden. Spre ker geelt er de voorkeur aan om ter plaat se ettelyke woningen te bouwen. De heer Noest vraagt of het juist, is, dat de aangrenzende eigenaar van dezen gemeente-grond gesproken heeft over rui ling met een ander perceel. En is het waar, dat li. en W. geen toestemming krygen om ter plaatse een overscheeppiaats te maken. En is het juist, dat de heer Nyhof de daar bestaande inham in de Gouwe gaat dempen met samenwerking met de Provincie. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Ny hof inderdaad een aan hem toebehoorende perceel in ruil heeft aangeboden. De heer Nyhof wilde echter niets toegeven, zoodat er van deze ruiling niets is gekomen. De Provincie wil wel toestemming verleenen tot het maken van een overscheeppiaats. Een los-en laadplaats nabij de Julianastraat is zeer gewenscht. Wat de kwestie van de schoonheid betreft, hierop kan spreker zeg gen, dat het in de bedoeling ligt om een hek om de los-enlaadplaats te plaatsen, hetwelk B. en W. wenscüen te laten Degroeien. De heer Nyhof heeft inderdaad bet plan gehad om de inham te dempen. Thans heeft hy er van afgezien. De heer Boekraad vindt het jammer, dat er een opslagplaats van gemeente-werken zal komen- Liever zag hy een mooie bebou wing. Na nog heel wat discussie zegt Wethou der Guldemond, dat het niet in de bedoeling van het College ligt om aan de opslagplaats een permament karakter Je geven. Na deze toezegging wordt het voorstel van B. ep W. aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor betegeling van de speel plaats by de Chr. Ned. Herv. School. Na eenige opmerkingen wondt dit voor stel aangenomen. Voorstel van iB. en W. om een verhoogd crediet toe te staan voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. De heer Houdyk vraagt, wat de oorzaak is, dat alle berken aan Zukhvyk gestorven zyn. Wethouder Guldemond antwoordt, dat de werkzaamheden verbonden aan het in orde maken van het plantsoentje achter het nieuwe Raadhuis vele waren, waardoor de kosten tamelyk hoog zyn geworden. Dat de berken gestorven zijn, komt omdat zij ziek geworden zyn. Aan de boo men zelve heeft het niet gemankeerd. Deze waren in uitste kende conditie, toen zy gepoot zyn. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aanbieding door B ei W, ter vaststelling van conceptbesluiten, strekkende tot wijzi ging van respectievelijk tot het doen van af- en ovefschryvingen op de gemeente- begrooting voor den dienst 1929. Deze besluiten worden overeenkomstig het concept vastgesteld. Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van een conoept-besluit, strekkende tot wij ziging der gemeente-begroèting voor den dienst 1930. Overeenkomstig het condspt wordt dit vastgesteld. Advies van B. en W. op een adres van den heer P. J. C. Oosthoek houdende ver zoek hem vergunning te verleenen tot het aanleggen van een straat. De heer Mesman kan dit niet anders dan toejuichen. Toch zou hy deze voorwaarde willen stellen, dat adressant binnen een half jaar met het werk moet aanvangen. Nadat nog verschillende leden hun stem oiver dit plan hebben laten doen hooren, en de Voorzitter een en ander heeft toegelicht wordt het advies van B. en W. aangenomen. In de naaste toekomst is dus een nieuwe straat te wachten in het midden der Ge meente, welke parallel loopt met den Reyers koopschen Weg. De entrée's zullen zich be vinden tegenover het postkantoor en naast de Algemeene Begraafplaats. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot intrekking der verordening betreffende be strijding van drankmisbruik op dagen van demobilisatie in de gemeente Boskoop. Overeenkomstig het voorstel wordt hier toe besloten. 4 Voorstel van B. en W.'om te besluiten tot intrekking der verordening op het vervoer van lyders aan een besmettelijke ziekte in de Gemeente Boskoop. De heer Mesman wil opmerken, dat ge durende de laatste weken veel slijmhoest te Boskoop heerscht onder de schoolgaande kinderen. Spreker zou aan B. en W. willen verzoeken maatregelen te treffen, dat deze kinderen gedurende hun ziekte zich niet op school vertoonen. De Voorzitter zal hierover en het advies van heeren doktoren en dat van heeren Hoofden der Scholen inwinnen. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot nadere vaststelling van de verordening, betreffende de onttrekking aan het ryéuig- verkeer enz. van enkele openbare wegen. Na een enkele opmerking wordt dienover eenkomstig besloten. De Voorzitter voegt nog aan de agenda een voorstel strekkende tot voorltjopige vaststelling der rekeningen over 1929 van de gemeente-bedrijven (gas, water en elec- triciteit), aangezien de Commissie, belast met het nazien der rekeningen deze heeft onderzocht en accoord bevonden. Zonder discussie of hoofdelyke stemming wordt hiertoe besloten. Verder stelt (te Voorzitter nog aan de orde een voorstel om in principe te beslui ten, om ten behoeve der gemeente-bedrij ven een geldleening van pl.rn. 100.000. aan te gaan. De heer Boekraad zou liever de reserve, welke in goede effecten belegd is, willen verzilveren en dan pas een geldleening aan- aangman, tot het bedrag hetwelk dan nog noodig zal blijken. SPORT SN WBDSTRIJDKN. VOETBAL. G. V. B. De Goudsche Voetbalbond houdt zijn jaar- Jijksche algemeene veroudering op Zondag 27 Juli 1930, des voormiddags 10 uur, in de bovenzaal van café-restaurant „Het Schaak bord" te Gouda. Da voorloopige agenda luidt als volgt 1. Opening en lezen notulen der vorige vergadering. 2. Eventueel ingekomen stukken. 3. Seizoen- en jaarverslag vau den secre taris. 4. Jaarverslagen van den penningmeester en de 'kascomtnlasie. 5. Uitreiking der medailles. 6. Begrooting 1930-1931. 7. Vaststelling bijdrage per elftal officieel orgaan voor het seizoen 1930-1931. 8. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van periodieke aftreding zijn de heeren; J. Beyen, voorzitterH. M. van Triet, penning meester; M. van den Heuvel en L. Ver stoep, commissarissen. 9. Verkiezing van een kascoinm-issie. 10. Verkiezing van een Bondselftaicom- missie. 11. Rondvraag. De Voorzitter bestrydt deze opvatting omdat de reserve binnen niet al te langen tyd noodig zal zyn. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen. Rondvraag. De heer de Ruyter vraagt of er iets over eengekomen is ten opzichte van het ophóo- gen van het a.s. sport- en tentoonstellings terrein. De Voorzitter antwoordt, dat het terrein behoorlyk zal worden uitgevlakt, doch dat er geen drainage plaats vindt. De heer Boekiaad merkt op, dat de ver betering van Reyerskoop veel weg heeft van een werkverschaffing in den zomer. De kosten zullen vast tegenvallen. Verder vraagt hy, wat de oorzaak geweest is, dat van den winter het electrisch licht niet op behoorlyke sterkte heeft gebrand. Om elf uur werd het licht pas goed. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste oorzaak geweest is, dat geregeld bij Leiden op verbetering is aangedrongen. Leiden heeft thans de noodige maatrege len genomen. Van een minder zware kabei is echter geen sprake. Wethouder Guldemond deelt mede, dat het schoeiingswerk in Reyerskoop heel solide dient te zyn. Vandaar dat zy komt te staan op palen, welke op stuit zyn gesla gen. Misschien zou het wel voordeel opgele verd hebben, wanneer het arbeidsloon uit besteed geworden was. Spreker gelooft niet, dat wanneer Reyers koop straks af is, de begrooting erg over schreden zal zyn. De heer Mesman brengt hulde voor de verbetering van Zuidwijk aan het adres van B. en W. De Rozenlaan verdient echter eon behoorlyke verbetering, want thans ver keert zy in desolaten toestand. De oorzaak hiervan is gelegen in de onbesuisde ma nier, waarop over de Rozenlaan wordt ge reden. Wethouder Guldemond deelt mede, dat eerst de Zuidkade verbeterd zal worden, omdat dit een verkeersweg is. Dan volgt de Rozenlaan in de vacantietyd tege lijk zal dan een schelpentrottoir worden gemaakt van 2 M. breedte. Thans gaat de vergadering in comité. Na heropening der deuren stelt de Voor zitter aan de orde het voorstel van Burge meester en Wethouders, betreffende de voorwaarden van waterlevering aan de Ge meente Alkemade, Leimuiden en Rynzater- woude. Zonder discussie wordt hiertoe besloten. De Voorzitter deelt thans nog mede, dat het zakelijk gedeelte, wat de Zyde kwestie met de Provincie betreft, in orde is geko men. De Zuidzijde krijgt een trottoir van 2.75 M., het ryvlak wordt 6 M. Er komt een fietspad van 2% M. .en een weegpad van 2 M. Na nog eenige discussie wordt de vergadering gesloten. Coop. Vereen. „De Boekoopache Veiling" 25 Juni, RozenOphelia irO—26, Golden Ophelia 25—37, Marcel Rouyer 60—75, Hadr ley 64—77, Claudius Pernet 69—94, Columbia 29-39, Butterfly 29-40, Mac Keiler 86, Wilh. Kordes 79, Rosalandia 39—96, Paul's Scarlet 39—60, Edith Helen 90, Winnet 60, hoebe 61^ v. Rossum 94, Pierson 60. Polyantharozen 70—1.24. DiversenDahlia's, grootbloemig 26, id. kleinbloemig 27, Gladiolen 36, Asparagus 33, Lelies Figrinduim 60— 80, Violieren 51, Cle matis Durandi 39—42, Iris 30—42, Lelies Candidum 90—110, Canpanu'la 11—13, Ver- bera 51. HAASTRECHT. Aanbesteding. Door den bouwkundige Th. Jansen alhier is voor rekening van den heer W. Eegde man aanbesteed het bouwen van twee woon huizen met een garage Ingeschreven werd door P. Luteijn voor f 13.300, Chr. van Delft f 13.380, A. C. Kraan f 13.409, P. H. Does burg f 13.500, Th. M. F. Hooft f 14.539. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Mond- en klauwzeer. In de afgeloopen week zijn in Haastrecht en Vlist een 25-tal nieuwe gevallen voorge komen van mond- en klauwzeer, waartegen over staat dat een aantal veestapels gezond zijn verklaard, zoodat de ziekte haar hoogte punt wel zal hebben bereikt. Onder het jon ge vee komen nog vrij veel sterfgeval!*» voor. Vaccinatie. Op Donderdag 26 Juni a.s., namiddags van lè2 uur zal in een lokaal der Openbare LageTe School gelegenheid bestaan voor kos- telooze inenting en herinenting. Verkabel in g. Naar wij vernemen zal in het begin der volgende maand een aanvang gemankt wor den met het verkabelen van het boven- grondsclh electrisch net in het dorp. Wiel afgeloopen. Van «en passeerende vrachtauto liep in het dorp een wiel af. In plaats van nu de wagen aan de kant der straat te plaatsen liet de bestuurder het voertuig xuftig mid den op de straat staan, zoodat het geheele verkeer werd stopgezet en aioh in een oogeu- biik tijd een geheele rij voertuigen aan weerszijden had geplaatst «n (1® politie te Imjp moest worden geroepen orde in het verkeer te brengen. M eikoorlog. Ook Haastrecht heeft thans een meikoor- log, zij het in het klein. Een der melk ver koopera heeJt n.l. de prijs verlaagd tot 8 cent per L-, afgehaald 7 cent, terwijl ove rigen reap. 1 of 2 cent per L. meer rak en en. Het genrolg ia nateiurlijk een stille strijd, waarbij de venters elkaar over en weer een pietder trachten te doen. Voor de klanten is een dergelijke vrijving echter voordeeiig tot dat de venters hei weer bijleggen «n allen een prija betalen. M AKÜ TBEKACR TEN. Kaasmarkt Woerden. 25 Juni. Aangevoerd 500 partijen. Pry zen le kw. 3741; le kw. m.r.m. 4142%, 2e kw. m. r.m. 3639. Zware 46. Handel matig. LAATSTE EEltKJHXEN. DRAADLOOZE DIENST. De staat vun beleg in Sevilla. PARUS ,25 Juni In verband met den zeer ernstige toestand te Sevilla hebben de civiele en militaire autoriteiten Dinsdag besloten den eiech te stellen dat de arbeid heden Woensdagochtend wordt hervat. In dien dit niet geschied zal de Staat van beleg van de stad worden afgekondigd. Z. H. de Paua ongesteld. Volgens berichten uit Rome ia zijn Heilig heid de Paus gedurende de laatste weken weer lijdende aan zijn oude blaas aandoening. Zijn gezondheidstoestand moet ongunstiger geworden zijn, doordat de Paua een gods dienstoefening van 4 uren ter gelegenheid van een heiligverklaring zelf heeft willen leiden. Amnestie voorbereid van alle door de Fransch krijgsraden veroordeelden in het bezette gebied. MAINZ, 25 Juni. Naar gemeld wordt be reidt bet oppercommando van het Fransche leger op het oogenblik een annestóe voor van alle door de Fransche krijgsraden en Fransche militaire politie rechtbanken in het bezette gebied veroordeelde Duitsche onderdanen. Als datum voor deze annestie wordt 30 Juni genoemd, den dag waarop het Fran sche oppercommando té Mainz naar Frank rijk zal terugkeeren. Het verluidt dat alle veroordeelden die onder deze annestie sullen vallen op 80 Juni in vrijheid zullen worden gesteld. WISSELKOERSEN. 24 Juni. 25 Juni. Officieel. Londen 12.09% 12.00'/,. Berlijn 59.31 59.32% Parijs 9.77 9,77 Brussel 34.73 34.72% Zwitserland 48.22% 48.23 Weenen 35.15 35.16 Kopenhagen 66.60 66.62!% Stockholm 66.82% 60.85 Oslo 66.62% 66.60 New-York 2.48% 2.48"/,» Niet-officieel. Praag 7.38 7.38% Madrid 28.95 28.67% Milaan 13.03% 18.03% Prolongatie 2% °h. Beursoverzicht. De Amsterdaniaehe beurs liet zich heden niet intimideeren door de herhaalde reactie in Wallstreet. In de ochtendbeurs liepen de koersen over de geheele linie terug, maar in den officieel en beurstijd heerechte een gunstige tendenz. De handel was van be perkten omvang doch enkele fondsensoorten gaven toch nu en dan enkele affaire te zien Voor suikerwaarden bestond flinke vraag waardoor H.V.A.'s een 10-tal punten avan ceerden en verschillende andere soorten eveneens een aardige koerswinst behaalden in verband met de kleine prijsstijging van het product. Tabakken waren vist gestemd, doch be wogen zich overigens op onregelmatige wijze. Deli-Batavia's werden aanvankelijk 20 pun ten hooger genoteerd, maar zagen zich dat a vans later voor een deel ontnomen. Oude Deli's liepen daarentegen na vaste opéhing tot boven 330 pet op. Industrieele fondsen werden op kalme wijze ingezet. Aku's kalm. Philips golden enkele procenten lager De Accouatiekwaar- den stelden zich een kleinigheid beneden de vorige prijzen. Scheep vaar taandeelen veronachtzaamd. Oliewaarden waren vast, speoiaal voor Ko ninklijken die boven de koersen van gisteren werden afgedaan. Amerikaanscha fondsen flauw, verschillen de soorten moesten belangrijke verliezen in- eaaseeren. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 25 Juni. Hoogste stand 762.7 te Zurich. Laagste stand 764.2 tw Akurerey. Verwachtte* Zwakke tot matige zuid-oostelijke toi zuid-westelyke wind. Half tot rvraar be wolkt tot betrokken. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later toenemende kans op onweer. Iets warmer.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2