„Morino Hoeden" m Nieuwe Abohné's CAREL KROPMAN. s laatste bekauttejn. Beurs van Amsterdam. 2 uur gramofoonplatenva® 3.45 tot 4.30 gramofoonplatenvan 5.30 tot 7 uur Vara- ork'esl. afgewisseld door gramofoonplatenin da pause van het Volksconcert uit het Kur- haua, dat om 8 uur 15 wordt mtgeeonden, gramofoonplatenen na afloop van het oofc- cert: graanofoohjSlaten Overigens worden er van 2 tot 3 uur door M. Swaab liedje» ge zongen. zal Martin Beversluie voordrachten geven, waarbij Joh. Jong de pianobegelei ding verzorgt, en zal van 3 tot 3.45 de katho lieke sdhrijver Anton Cooien een lezing hou den. Overigens vinden wij het algemeen*, in een kinderuurtje, een lezing van mevr. R de Vries Brandon over De Eerste Neder!. Coöp. Ziekteverzekering voor huisvrouwen en orgelspel van Joh. Jong. Het algemeens programma van den K R. O. op Vrijdag d.a.v. vermeldt niet veel an ders dan wij van den K.R.O. gewend zijn. Vermeldenswaard is alleen de vooïdraeht van mevr. Ellen Russe uit Thomas Moore van Henrietta Roland Holst, vermoedelijk als vriendelijkheid bedoeld jegens de Vara, welke in haar algemeen programma den katholieken schrijver Anton Coolen aan 't woord laat. Om den luisteraars het zoeken naar de programma's van zijn -gading no^ wat moeilijker te maken, kamt de verwiaeeling van golflengte, welke 1 Juli zou ingaan, juist van pas. Dan wordt Huizen weer Hil versum. en Hilversum weer Huizen. Als dan een -goede katholiek per ongeluk eens naar de Vara zal luisteren, zal men hem dat heusch niet kwalijk mogen nemen. UU het Boekdrukkerebedrijf. Jaarvergadering. Dinsdag werd te Utrecht de algemeene ver gadering gehouden van de Federatie der Werkgeversorganisatie in het Boekdruk kerebedrijf, onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingswoord wees de voorzatter op vier belangrijke dingen, welke in het af- geloopen jaar tot stand waren gebracht: het Pensioenfond» voor de Grafische Vakken (.waarvoor tot 4 Juni 1930 reeds f 490.000.— aan pi'amie is bijeengebracht, de Grafische Bedirijfsvereeniging, de systamatiseering van liet dienstbetoon eu eindelijk de organisatie van tentoonstellingen van mooi drukwerk. Verder besprak de voorzitter de aanstaan de onderhandelingen over een nieuwe C. A. O. en betreurde de wijze, waarop de voorzit ter van den A.N.T.B. in het Congres van dien bond op deze onderhandelingen was vooruitgeloopen, door een toon te doen klin ken, welke toch aan goede onderhandelaar^ niet past. Daartegenover meende de voorzit ter, hoe zeer hij ook de wenschelijkheid be pleitte van een goede verhouding tot de werkliedenorganisaties, dat verder gaande eiacben, en in het huidige contract neerge legd wel niet voor verwezenlijking vatbaar zullen blijken. Het voorstel van het algemeen hoofdbe stuur om het buitengewone lidmaatschap van de Vereeniging ter Bevordering van de Be langen des Bonthandels tegen 1 Januari a.s. op te zeggen, «.a.w. om den Centralen R te verlaten, wer dna e met enkele Op voorstel van het district Den Haag werd aan het te ^enoenien, welke een onder- i naar de maatregelen, wel ke kunAen wolden genomen ter bestrijding van de levering van papier en andere mate rialen aan particulieren en aan ongeorgani seerde druikkerijeris terwijl de vergadering met algemeene stemmen uitsprak, dat het de wenseh der Federatie ie, dat de leveranties, zoowel aan particulieren als aan ongeorga niseerde drukkerijen, in strjjd is met het bedrijfsbelang. Verder werd besloten de bindende beslui ten ten aanzien van het veüingswezen, in verband met de beëindiging der contracten met de Handelarenbonden, in te trekken. Daarna huldigde de heer H. Diemer, den heer Korthuis, die op 30 Juni a.s. tien jaar lang zijn functie bekleed heeft als voorzitter. Zonder discussie werd op voorstel van het algemeen hoofdbestuur besloten, de vrijstel ling, van de bindendverklaring der prijzen van kleine orders, Liverpool» Burgemeester te Amsterdam. l'reoies op tijd, te 9 uur 41, arriveerde in Amsterdam de Duitsche tiein, waarv- een extra Mitropa-wagen den burgemeester van Liverpool - die na zijn bezoek han Ham burg thans twee dngen in Amsterdam zal vertoeven met gevolg meevoerde, aan het eerste perron van het Centraal Station. Ter veiwelkoming. van de gasten waren op het perron burgemeester de Vlugt, mevf. de Vlugt, de direerteur van Alg. Zaken teft\ stadhuize, mt. S. J. van Lier, de Engelschte Robinson en Lemming, de heer Adrian, di recteur van d*. Stoomvaart Mij. Oceaan, een dodhterinsteïling van de Holt Line (blauw- pijpers). waarin de burgemeester van Liver pool een der machthebbers is, en de heer Versteeg, hoofdcommissaris van politie. De begroeting was uiterst hartelijk. Een talrijk pulbliek sloeg het vertrek naar het hoted gade. Gistermiddag heibben de Lord-Mayor van Liverpool en de Lady-Mayoress en overige gasten, vergezeld van mr. van Lier, direc teur van Algemeene Zaken ten stadhuize en hoofdcommissaris Versteeg een bezoek ge bracht aan het Centraal Gebouw der A. M. V. J„ aan welk bezoek ook mevrouw de Vlugt deelnam. Onder leiding van da heeren dr. Eykman en van Vliet, directeuren der A. M. V. J. en den searetoris mr. Bruin weid het geheele gebouw in oogenschouw ge nomen, daarna werden het Wilhelminagast- huis en verschillende andere instellingen be zocht. Te half acht werd in het Amatel-hotel door het gemeentebestuur den gasten een diner aangeboden, waar èn door burgemeester de Vlugt èn door den Lord-Mayor hartelijke heildronken werden uitgebracht. Reisvereeniging. k Voor de Amerika-reis door de N. R. V. uit geschreven heeft zich een voldoend aantal deelnemers aangemeld, zoodat de reis voort gang zal hebben. Het vertrek is bepaald op 24 Juli, dte rei» zal 31 dagen duren. De heenreis, welke via Londen geschiedt, teneinde een indruk te geven van het verschil in stadsbeeld met de Ainerikoansche steden, in New-York, geschiedt met Cunard Line; de terugreis met de Statendam der H.A.L. Op de rondreis door Amerika zullen o.m. bezocht worden met den Pull- mantrein Philadelphia, Washington roet Mt. Vernon, Detroit met de Fordfabrieken, de Niagara en per boot langs de Hudson, het historische Albany. Het geheele staat onder leiding van den lieer Wt. J» Bastiaan te 's-Gravenhage. Een Methusalem der Prairiën. De aankomstvan Chief Big White Horse Eagle op Schiphol. De laat ste der Osags's. Gietermiddag is te Amsterdam op Schip hol aangekomen het Indiaansche opper hoofd, de 108-jarige Big Chief White Horse Eagle. Hij maakte een rijtoer door de stad en begaf zich vervolgens naar het Carlton- hotel. Vandaag brengt hij een bezoek aan het Rijksmuseum, 's middags houdt hij om half vijf een lezing in het Carltonhotel. Vrijdag gaat hij naar Lelden en 's mid dags komt hij naar Den Haag, waar hij door den Amerikaanschen gezant zal worden ontvangen. Zaterdag maakt hij een toer door de stad en 'e middaga om 4 uur bezoekt hij de padvindersdemonstratie op Duinzigt. Bij die gelegenheid zullen de ver schillende padvinideregroepen eenige demon straties geven. Zij hopen het bejaarde Indi aansche opperhoofd te iconen, dat ook Ne- derlandsche jongens zich buiten, in de na tuur, tfliuis gevoelen en zidh handig door moeilijkheden kunnen heenslaan. Zondag houdt .hij om half drie een korte radio-rede, om kwart over vier gevolgd dopr ee<n lezing" in hotel De Witte Brug Maandag gaat het groote ^opperhoofd nog eenige plaatse,,ip ons land bezoeken en Dinsdag vertrekt hij weer. De heer Van Loo>, directeur van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, is de gastvrije geleider van den Big Chief. Op Schiphol waren ter verwelkoming aan wezig de heer en mevr van Looy—Groen, de heer en mevr. Robert, mr. W. J. van Ba len, de heer Chaibot, secretaris van de Ne der landsoh-A merikaansche K. v. K. en den heer Von Schmidt Pauii. Door mevr. van Iiooy—Groen werd aan het opperhoofd en zijn eohtgenoote bloemen aangeboden. Nadat aan de douane-fonnaliteiten was voldaan, steeg het opperhoofd in een geslo ten auta en met flinken gang snelde men weldra door de Hollandsche prairiën van Sloten. Langs den weg was de belangstelling zeer groot, en overal klonk de Hollandsohe „vredeskreet" om den rooden broeder wel kom te heeten in deze lage landen bij de zee. De belangstelling was overwedigend, langs de geheele route Baarsjes weg, Zeilstraat, Ko ninginneweg, Willemsparkweg, van Baerle- straat, F. C. Hooftstraat, Stadhouderskade, Leidsdheplein, Heerengracht, Vijzelstraat] stonden duizenden belangstellenden. Te zes uur arriveerde het gezelschap voor het. Carlton Hotel, de wigwam, waar het oude opperhoofd vau een roemrijken staan gedu rende zijn verblijf in Amsterdam zal ver toeven. De ecMseqoote van het oppenhoofd zag er volmaakt Europeeech uit. Monter en op. gewekt mg de vrouw er uit die haar levens lot aan dat vim dezen Indiaan verbonden heeft. Men beweert dat zij een sohe van geboorte is, de zuster van zer begsatste Nederlandse!» ster s. TWEEDE KAMER. Verschillende wetsontwerpen. De Kamer heeft rich gisteren beziggehou den met een aantal kleinere wetsontwerpen. Een vijftal passeerde zonder discussie de hamer, de wijziging der Rtdenwet, de wets ontwerpen tot goedkeuring van een lucht vaar', ver binding met Oostenrijk, een in 1929 te Londen gesloten internationaal verdaag voor de beveiliging van mensehenlevens op zee, en een handelsverdrag met Bolivia, als mede een suppleteire waterstaatsbegrooting ter voorenen ing in de kosten van het nachte lijk luchtverkeer (waarvoor lichtbakens op bepaalde punten moeten worden geplaatst). Het langst is de Kamer blijven stilstaan hij een wetsontwerp tot regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek. Doel daarvan ie meer organisatie, meer eenheid te brengen in de verschillende labo ratoria en instituten voor dit onderzoek en tevens een nauwere samenwerking te bevor deren tusschen de wetenschap en de prak tijk, tussehen de resultaten van het natuur wetenschappelijk onderzoek en de organen van het bedrijfsleven. Daartoe wordt een centrale organisatie geschapen en daaronder bizondere organisaties, waar in de belang hebbenden op het gebied van landbouw, handel en nijverheid vertegenwoordigd zijn. Aan de bizondere organisaties kunnen be paalde laboratoria en nati üjkte instituten woiden overgedragen» naar regelen, cioor den betrokken minister te stel- Üe eenige ,die be-zwaren tegen het ont- werp opperde (doch tenslotte geen stemming vroeg) was de heer Van Voorst tot Voorfct dip speciaal de landbouwbelangen bi; duto regeling onvoldoende gebaat aehtte en gewild had, dat men van onderen op, ooor bizondere organieatiea te stichten, be gonnen was. Minister Terpstra, die hot wets ontwerp^goed en duidelijk verdedigd heeft. voerde hiertegen aan, dat indien uien niet met de centrale org*ijsatie begonnen was, j van de heele zaak ..iete terecht zou zijn ge- 1 d«ünotin1apUmng m ™- aeeKmetd in de landbouworganisatie. Da I heeft voorts mevrouw van ltallié- .^Van Embden (v.-d.) gerustgesteld, die vrees de dat de regeering vrouwen als leden van de centrale organisatie uitgesloten achtte, omdpf in de memorie van antwoord gespro ken was van „mannenvan beteeikenis, die daarin zouden worden benoemd. Het wets ontwerp vond instemming bij de beer en Van Wijnbergen (r.-k.), Kortenhorst (r-k.) en Van der Waerden (s.-d.),' die de taak van den minister om het aan te prijzen, «eer vergemakkelijkt hebben. Een amendement van den Leer Lovink (c-h.) om laboratoria en instituten van universiteiten en hooge- seholen niet vatbaar te verklaren voor over dracht aan particuliere organisaties werd door den minister als overbodig, en als in strijd met het stelsel der wet bestreden en met 50 togen 23 stopnmen verworpen. Bij een suppletoir begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is door dr. Beumer instemming betuigd met de voorge stelde overneming van de landgoederen Wolfsberg, Muntherg en Hooge Hoenderberg onder G roesheek, van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, waarna mr. van Rappard klaagde over liet schamele be drag van 25 mille voor de afdeeling land- en tuinbouw tegenover 8i ton voor de indus trie op de tentoonstelling te Antwerpen, welke nu slechts cell tijdelijk karakter (3 weken) kan krijgen, terwijl ds. Kersten in allen ernst aandrong op heiliging van den dag des Heeren op de tentoonstelling te Ant werpen. Wat zal men in het Katholieke Bel gië van zulk een eisch zeggen? Enfin, minis ter Ruys zou het verzoek van ds. Kersten aan collega Verschuur oveihrengen en te zaaien zullen deze Katholieke Excellenties glimlachen over de Staatkuudig-Gereformeer- de staatsnianswijsheid De goedkeuring van het in 1926 te Parijs gesloten Internationaal Sanitair Verdrag gaf mevr. de Vries-Bruins aanleiding tot het be pleiten van nog enkele, in het Verdrag niet vervuld© wensdheti van hygiënisohen aard, welke editor voorloopig wel tot de vrome wensohen zullen blijven hehooren. Een wetje, dat een onregelmatigheid weg neemt, door het samentreffen van Ouder- doni8- en lnvaliditei\swet ontstaan en waar tegen niemand bezwaar had, gaf dr. Beumer aanleiding op sarcastische Wijze den Minis ter te herinneren aan zijn goede voornemens om eerbied voor de wet te toornen. Da Re geering had namelijk vóór ;de totstandko ming van dit wetje aan de Rijksverzekerings bank toegestaan tegenover de belanghebben de 65-jarigen te handelen alsof dit wetje reeds in 'het Staatsblad heeft gestaan. In- tusschen bleek hier 'a Ministers ambtsvoor ganger de schuldige (dr. Slotemaker de Brui ne had dit reeds na de indiening van dit wetjes in zijn orgaan „De Nederlander" te kennen gegeven) en minister Verschuur kon moeilijk anders dan deze vrijmoedigheid handhaven tot de Staten-Generaal in de moeilijkheid hadden» voorzien. LUCHTVAART. De Southern Cross hedenmorgen gestart. New York verwacht. Kipgaford Smith fn zijn metgezellen heb ben gisteren de tocht naar New-York niet voortgezet. Hedenmorgen te 6,35 is de Southern Cross te Harbour Grace opgestegen met bestem ming naar New-York. Kingsford Smith en zijn tociitgenooten vyorden hedenmiddag tus sehen 4 en 5 uur Amerikaansche tijd, dat is tusschen 9 en 10 uur hedenavond Amsterd. tijd» te New-York verwacht. De weersberichten luiden gunstig. Kingsford Smith en zijn metgezel- Toen de vier het vliegtuig gisteren verlie ten en het vliegveld opstapten, zagen zij er uitstekend ,Jit" uit, alleen hadden zij een beetje last aan de oogen en ze waren edit „doof". Maar allen hadden een hreeden glim lach van voldoening* op het genacht. Hun eerste vraag was: „heeft iemand ook een sigarette" en teen zij die gekregen had den, waren schijnbaar al hun wenschen be vredigd. De menigte op het vliegveld bracht den vliegers een hartelijke ovatie; daarna stap ten zij in de gereed staande taxi's om te ontbijten en daarna te slapen. Zonder radio-installatie hulpeloos. Kingsford Smith heeft verklaard, dat hij bij zijn vluoht over den Oceaan groot*, moei lijkheden heeft moeten overwinnen. Na Cape Race had hij dermate met zworen regen te kampen, dat, toen ook het kompas wei gerde, oriënteering in het geheel niet meer mogelijk wa Bij het aanbreken van den morgen werd wagens uitputting van den brandstoffenvoorraad (er was nog voor vier uur aan boord) ïot het doen van een nood landing besloten. Inzonderheid wees hij er op, dat hij en zijn metgezellen, zonder radio- installatie absoluut hulpeloos zouden zijn De moeilijkheden by Newfoundland. Na de lending heeft kapitein Kingsford Smith meegedeeld, dat hij 's nachts om on geveer 3 uur 15 min. (Greenwrdh-tijd) op niet m/eer dan 100 mijl van het Vuurachip van Kaap Raoe verwijderd was, maar on danks herhaalde uitzendingen van dr^ui- loaze vragen had liet radiostation aldaar ze niet opgepikt, zoodat die bestuurder gedwon gen was geweest langer dan 5 uur in den blinde in den mist heen en weer te vliegen. Om kwart voor elf kreeg hij eindelijk am woord en kon d« Southern Cros weer koem richten naar Harbour Graoe. Om 11 uur 40 zag de bestuurder het vliegtuig, dat hem den weg moest wijzen en 13 minuten later was de landing vfot verloopen. Do geheele tocht heeft dertig uur en 28 minuten ge duurd. nutter do eigenlijke tocht ovter den Oceaan ndet meer dan 22J uur. Celukwensch vai» Fokker. Na&r uit New-York wordt gemeld heeft rokker, de bouwer van de Southern Cross een telegram aan Kingsford Smitih gezonde^ waarm hij zegt: ..Uw verstandig coinananda over het stoe re oude vliegtuig i er m geslaagd voor het qerat den Atlantische Oceaan van Oost naar Wet over te steken naar een Ameri- kaanech vliegveld. De hartelijkste gelukwenschen van ons allen voor uzelf, van Dijk, Stannage en Saul. Zij zullen een groot aandeel hebben gehad in uw worsteling. Dat gij hebt gezegepraald ia een nieuw bewijs van uw geschiktheid op biet punt van organisatie en bevelvoe ring." Kingsford Smith. Wij hebben giste reu reeds verteld van bij zondere prestaties van den luchtheld Kings ford Smith. Wij vernemen nog dat Smith tezamen met Ulm, rijn tweeden piloot bij deze vluchten, de Australian National Air ways, opriohte, een maatschappij, die uit sluitend driemotorige Fokker-vliegtuigen ge bruikt en daarmede een dienst exploiteert Tot dusver waren do vliegtuigen dezer maatschappij steeds volgeboekt en niettegen staande ze zonder regeeringssubsidiee werkt wordt een behoorlijke winst gemaakt. Ulm, diie natuurlijk ook nu weer graag van de partü geweest rijn, moest echter in Australië achterblijven om de zaken, ge durende de afwezigheid van Kingsford Smith te leiden. Evert van Dijk. De tweede piloot. Evert van Dijk, werd op 23 Mei 1893 te Delft geboren. Hij genoot tie Dordrecht zijn schoolopleiding en ging op zeventien-jarigen leeftijd naar Indië, waar hij in de cultures ging en opklom tot'leider van een rubber-ondernanving op Borneo. In 1920 repatrieerde hij en kwam bij den Ne- derlandsehen Marinevliegdienst. Hij haaide zijn internationaal brevet op 22 December 1921 en verliet de Marine als officier-vlieger der 2e klasse in 1924. Hij trad daaroprin dienst bij de K.L.M., waar hij als een zeer kundig vlieger bekend staat. In totaal heeft hij nu ongeveer 5000 vlieguren. Van Dijk heeft een vrij avontuurlijk leven achter den ru«. Als er iets moeilijks te ondernamen was, was hij er steeds als de kippen bij en dat hij niet voor een klein geruchtje ver vaard is. blijkt uit zijn gedrag bij een schip breuk. In December 1916, op een verlof reis, werd zijn schip de Magellan" in de Mid- dellandsche zee in de huurt van Gibraltar getorpedeerd. Door zijn moedig optreden wist hij met gevaar voor eigen leven ver scheidene medeschipbreukelingen te redden, waarvoor hem de Franache regeering de gouden recfdingsmedaille en de Nederland- sche regeering de rejldingsmedaille lste klas. se verleende. J. P. Saul. Jonathan Patrick Saul, de navigator, werd te Dublin geboren op 15 Maart 1895. Hij is het type van een flegmatieken Ier Reeds op zijn veertiende jaar ging hij naar zee en trad toen de oorlog uitbrak als vrijwilliger in dienst bij de Australische strijdkrachten. Evenals Kingsford Smith diende ook Saul bij de Royal Engineers in Gallipoli en in Frankrijk. Die twee hebben elkaar in dien tijd echter niet gekend. Nadat Saul twee maal in één week in de Middellandsche zee schipbreuk had geleden, de eerste maai met de Cannaeronia en de tweede maal met de Transylvania, die beide getorpedeerd wer den, werd hij in 1917 waarnemer bij het Royal Flying Corps, wel-ke functie hij zes maanden bekleedde. Hij werd toen gewond en ging na zijn herstel terug naar de Royal Engineers. Na den oorlog ging hij weer naar zee en voer als kapitein op velschillende schepen tot 1927. In 1922 leed hij schipbreuk in de als het „zeemansgraf" beruchte Golf van Biscaye, met het s.s. „City of Frank fort". Toen zijn vader in 1927 riek werd. Ring hij aan den wal om de zaken van hem over te nemen. Hij is thans makelaar in onroerende goederen en iir-zijn vrijen tijd assistent-secretaris van de Irish Aero Club, waarvan Hij tevens een actief iid is. Saul kwam met Kingsford Smith laatstgenoemde te Dublin vertoefde. J. S. War burton Stannage. John Stanley Wanburton Stannage, de marconist, is het jongste lid van de beman ning der „Southern Cross'. Hij werd op 4 Februari 1905 in Zuid-Afrika geboren. Hij ontving rijn opleiding voor het grootste ge deelte in Engeland en ging daarna met zijn ouders naar Nieuw Zeeland. Op zeventien jarigen leeftijd begon hij zijn studie voor marconist bij het New Zeeland Wireless College en een jaar later, in 1923, trad hij als zoodanig in dienst van de Union Steam ship Co. of New Zealand Zijn hart trok hem echter, naar de vliegerij, doch zijn ouders wilden hem geen toestemming gev4, vli^er te worden. In San Francisco, waar hij zijn luqhtdooijj kreeg, ontmoette hij Kingsiurd Smith voor liet eerst en koesterde al dadelijk grqote bewondering voor den vlieger In Australië op het Mascot vliegveld vertoeven de, vernam hij, dat Kingsford Smith en zijn makkers op hun vlucht naar Engeland ver- diweheu waren en zonder aarzelen bood h»j zich, als vrijwilliger aan otm te helpen de vermisten op te speren. Aan boord van de „Canberra" ging hij als marconist mee In vluAlOT vrn telt™ «ht werd de wildernis systematisch afgezocht en eindelijk, na ongeveer honderd vlieguren slaagde uien erin, de verlorenen te vinden! Op al die opsporing, vluchten wou Stannage geregeld draadloos in verbinding met de bewoonde wereld. L>at hij zich weet te helpen, Wijkt uit het feit, dat, toen hij «reen generator kon vinden, die voldoende stroom voor de normale zendinstallatie kon onwek kin. hij een kleine ontvanglamp v^TvHf watt voor uitzending gebruikte, waardoor de aanwezige generator bruikbaar werd Na dit avon%,r ging hij weer naar zee m WM mar. eonist aan boord van Manuka, welk schip op 16 December 1929 met een li^ToXÏ schilderijen schipbreuk leed bij de kust van Nieuw Zeeand Den geheelon nacht was de bamanrnng in de booten, doch moreen* W»ten zij veilig de kust te bereiken Enkele maanden geleden kwam bij met vacantie naar Engeland ofn zh„ oudere te bezoeken, die thans te Sproxton bij Melton Mowbray wonen Hij vernam daar d„t Kingsford Smith in Europa was en een be manning zocht., waarop hij sidh in de Royal Air Foroe Club te Londen nestelde in de overtuiging, dat Kingsford Smith daar zou komen. Zijn veronderstelling ble^k juist te zijn. en Kingsford Smith, die de capaciteiten van Stannage reeds kende, was te meer 'blij hem te kunnen engageeren, daar hij slechte een klein, licht kereltje (s, betgeen op een moeilijke Öeeaanvlucht goed van pas kwaw, Een telegram van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart aan Kingaforth Smith. De heer WaJanrd Saeré, secretaris van Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, heeft aan Kingsford Smith te New-Yoik liet volgende telegram verzonden- „U en de l»enianning onze hartelijkste ge. lukwenschen voor de schitterende praeste. tie. Wi| zijn er trotech op dat een Hollands heeft deelgenomen aan dege historische vlucht. (w.g.) Voorzitter van de Kon. Ned Ver. voor Ludhtvaart, Wallatd Sacré"! Southern Cr om heeft met mist te kampen. NEW-YORK, 26 Juni. Het rad.o-8tatióa ülouchester in Musaehusets heeft een radio- telegram opgevangen van de Southern Croas 12.10 Greenwich tijd, meldende dat het vlieg tuig boven een mistbank vliegt. De Southern Cross gaf geen positie op. GEMENGDE BERICHTEN. Dr. L. J. Terneden. Zal den gemeentedienst verlaten. „Het Volk" deelt mede dat wethouder Wrbaut aan dr. L. Terneden, hoofd-direc- teur der gemeente-gasfabrieken, heeft ver klaard dat het college van B. en W. meent dat deze ztfn ontslag maar moest aanvra gen, wat hem dan eervol zou worden ver- Jeend. Over deze zaak vernam het Hbld. nader dat deze zaak binnenkort in comité-generaal van den Raad zal worden besproken. Na be studeering namens B. en W. van het dossier van het gerechtelijk onderzoek, waren B. en W. van meening, dat de heer Terneden niet op zyn post kan blyVen. De door hem ontworpen en vorig jaar bij der. Raad ingediende 4% millioens voor dnacht ten behoeve van de uitbreiding der Zuidergasfabriek, zal door B. en W. niet worden gehandhaafd. Ongeluk in een Bad- en Zweminrichting. Een 21-jarig meisje verdronken. Toen -gistermiddag de gezusters Dirkje en Annie Koops met eenige vriendtinnen zich in de bad- en zweminrichting te Stads kanaal vermaakten, en de meisjes zich zou den opatellen voor het nemen van een kiek je, blleek dat de 21-jarige Dirkje Koops er niet meer was. Toen de meisjes op haar ge roep geen antwoord kregen, zochten zy het water af en vonden Dirkje weldra op den bodem van het baain. Zy was, zonder dat iemand er iets van gemerkt had, verdron ken. Pogingen om het leven weer op te wekken, mislukten; dr. Hardenberg consta teerde den dood. Utrechtsche Jeugdherberg geopend. De Utrechtsche jeugdherberg, gevestigd in een leegstaande gemeentelyke fröbel school aan de Minstraat aldaar is geopend. Het gebouw bevat beneden twee slaapzalen met toiletten voor meisjes en boven een zelfde aantal locailiteiten met accomodate voor jongens. Uitvoer van groenten in Mei. Groote hoeveelheden, maar lage prijzen. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onze uitvoer in Mei bedragen: Witte en Savoye kool 5252 ton ter wasrde van' f 137.000 tegen 2641 ton ter waarde van f 443.000 in Mei van Jfet vorige jaar. Erginf 3388 ton naar Duiteehland. Roode kool 1879 ton ter waarde van/"78.000 tegen 1349 ton ter waarde van f 272.000, Bloemkool 4560 ton (waarvan 3554 niir Duitsehland) ter waarde van f 934.000, tegen 1741 ton ter waaide van f 625.000. Sla 15.301 ton (waarvan 9296 naar Duiteeh land en 5367 naar Groot-Britannië) ter waar de van f 2.664.000, tegen 12.361 ton te waar de van f 4.064.000. Tomaten 3701 ton (waarvan 2064 naar Duitschland en 1101 naar Groot-Britannië) ter waarde van f 1.996.000, tegen 1132 ton ter waarde van f 901.000. Komkommers 6224 ton (waarvan 6035 naar Duiteehland) ter waarde van f 1,524.000, te gen 2884 ton ter waarde van f 1.091.000. Uien en sjalotten 4017 ton (waarvan 2700 naar Duiteehland) ter waarde van f 325.000 tegen 2689 ton ter waarde van f 188.000. Peen 3339 ton (wattrvan 1588 naar Duiteeh land en 1328 naar Groot-Britannië) ter waar de van f 370.000, tegen 6114 ton ter waaide van f 303.000. Feestelijke opheffing vsn een tol. Gisteravond is de bekende tevens beruchte tel op den Veerbrug, welke de gemeenten Krommenie en Wormerveer verbindt, op feestelijke wijze opgeiheven. Het initiatief tot. dit plan was uitgegaan van de Zasnsdhe Ver. voor Vreemdelingenverkeer Des avonds had rich een lange file van particuliere auto's, vrachtwagens en motor rijwielen voor de brug opgesteld. Ook de pu blieke belangstelling uit de omliggende ge meenten ontbrak niet. oorafgegaan door mu- riëk en de besturen van de Z.V.V.V., Kon. N.A.C., A.N.W.B., B.B.N. en de Zaanscfie Bond van Vrachtrijders werd midden op.de brug halt gehouden, waar de heer B. C. Oonua, vice-voorzitter van Z.V.V.V., een kor te grafrede hield. Daarbij was ook tegen woordig de burgemeester van Krommenie, de heer H. de Klerk. Tol wachter De Boer werd bij de®e gelegen- heid met een lauwerkrans gehuldigd. Wie mooi wil zijn moet PÜn lijden. Een juffrouw uit Amsterdam heelt rich in Haarlem de vorige maand bij een kapper laten „permanenten". Dit is, naar het Vo& merit, door een vrouwelijke bediende op zoo danige wijze gedaan, dat de juffrouw ver scheidene brandwonden in het gericht heeft gekregen en drie weken ziek is geweest. Ze heeft eell klacht tegen de kapperszaak inge steld. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1930 voor minstens drie maanden op de üoudsche Courant' abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende hammers gratia. STADSN IE U GOlUDA, 26~Juni 198Ö. Poliomyelitis Anterior Acuta. Weer twee gevallen. In het laatste etmaal zyn weer 2 nieuwe gevallen ten Stadhuize gemeld. De patientjes zyn twee jongetjes van 1 en 2 jaar oud. Maatregelen b(j besmettelijke ziekten. Bijeenkomst van Gemeentebestuur der». In art. 18 van de Besmettelijke- Ziekten- wet staar aangegeven, dat de gemeente, die daarvoor door de Kroon wordt aangewezen, ten genoege van het Gemeentebestuur de beschikking moet hebben over gelegenheid tot afzondering, waarneming, reiniging, en verpleging van personen. Bedoeld wordt aldus het G. Volksblad waaraan wy dit ont- leenen dus een barak, die voor de stad Gouda als een der aangewezen centra, plm. f 80.000 kost. Het spreekt vanzelf, dat de kosten ponds pondsgewijze moeten worden verdleeld over de gemeenten, dde onder dit centrum vallen. Daartoe behooren: Nieuwveen, Zevenhuizen Zwammerdam, Boskoop, Waddinxveen, Zeg waard, Bleiswyk, Zoeter meer, Rergsche Hoek, Moordrecht en alle plaatsen ten Oos ten van Gouda in de provincie Zuid-Holland' en alle gemeenten uit de Krimpenerwaard. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben nu een groote bijeenkomst uitge schreven, waarvoor alle Gemeentebestuur ders uit een 40-tal plaatsen zyn uitgenco- digd, alsmede de Gezondheidscommissies uit de daarvoor in aanmerking komende districten. De datum van de vergadering is bepaald op Maandag 7 Juli en de plaats waar de vergadering zal worden gehouden is in het nieuwe restaurant in de voormalige kazerne op het Veemarktterrein, alhier. Het uitbreidingsplan der Gemeente. De (Burgemeester maakt bekend dat van 25 Juni tot 9 Juli op de secretarie der Ge meente ter inzage is1 gelegd het vastge stelde plan tot wijziging van het nieuwe plan van uitbreiding voor deze gemeente van het terrein tusschen de Eerste Kade en de Boomgaardstraat. Eindexamen R. H. B. S. Voor het eindexamen R. H. B. S. Gouda Af dee ling B zfjn geslaagd: Groep I: J. Braak, Gouda; W. v. d. Heyden, Wus- senaar; G. de Jong, Gouda; B. J. Kaniphui- sen, Gouda; 8. Moons, Waddinxveen (Bloe- mendaal); M. de Raadt, Gouda. Groep II: Mej. Ia. Blom, Krimpen a.d. IJssel; E. de Blouw, Gouda; D. Dirkzwager, Moordrecht; D. v. d. Heyden, Gouda; A. de Jong, Ber- kenwoude; M«.j. Ma. Kortenoever, Gouda; B. Smalbil, Gouderak. 1 candidaat heeft zich teruggetrokken. Afgewezen 2. Het Van Iterson-Ziekenhuis. Een tusschenklasse. Naar het G. Volksblad verneemt ligt het in het voornemen om een tusschenklasse in te voeren in het Van Iteraon-riekenhuia, te noemen klasse 2a. Opname van Goudsche ingezetenen zal daarin kosten f 4.50 per dag en voor niet- ingezetenen f 6; terwijl in het geval van operatie verschuldigd zal rijn f 7.50 voor het gebruik van de operatiekamer en f 7.60 ter vergoeding van verbandmiddelen. Ook wordt overwogen een laag tarief vast te stellen vooc opname van pasgeboren zui gelingen. Het tarief daarvoor ia ons nog niet bekend. Vast staat in ieder geval, dat de burgerij beide stappen bijzonder zal weten te waardee- ren en dat deze den groei en bloei van het Van lterson Ziekenhui», dat rich onder lei ding van dr. De Planque in veel sympathie mag verheugen, in nog sterkere mate ten goede zullen komen. Examen handelsschool. Aan de lste Gem. Handelsschool aan het v. Alkemadeplein te Rotterdam is gesia«gd voor het eindexamen J. M. Burger, alhier. Aanbesteding. De uitslag van de door den Architect D. Stuurman te Gouda, gehouden aanbesteding tot het bouwen van een Winkelhuis met twee bovenwoningen te Waddinxveen, voor rekening van Mej. de Wed. M. de Rooy te Waddinxveen is als volgt: G. A'lblas, Waddinxveen 19321 D. Koster, idem 18988 P. Both, idem 18888 P. Rehorst, idem 18878 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Waarschuwing. De commissaris van politie te Amers foort geeft het publiek in overweging al vorens bandelsrelatie's aan te knoopen met de Amersfoortsche Handelsbank, Sint Anfridusstraat 54 te Amersfoort, van Dirk Evers wonende aldaar, inlichtingen in te winnen aan zyn bureau. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 Juni 1930 werden toegekend 1572 Invaliditeitsreuten tot een totaad be- Jaarbedrag van 232381.02; 4500 Ouder domsrenten. Tot een totaal jaarbedrag van 672880; ®41 Wedüwenrerite. Tot een totaal jaarbedrag v. 144186.90; WO Wezenrenten. Vraagt De beste van de merken. De hoed welke kleur- houdend en modelblijvend is AUéénverkoop 15 Tot een totaail jaarbedrag v. 111259.98. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 2163 gevallen; ob servatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid te zamen: Tot op 1 Juni 1930 werden toegekend 26944 InvaJiddteitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 4079469.36, 82842 Ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van ƒ,12383901.40; 15301 Weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 2620616.15; 11943 Weezenrenten tot een totaaj jaarbe drag yan 2060663.27.Geneeskundige behandeling en(of) verpleging werd ver leend üi 33408 gevallen, observatie had plaats in 1211 gevallen. Nederlandsch Verbond van ZiekenkaBBen. Jaarvergadering op 28 Juni. Het Ned. Verbond van Ziekenkassen, op gericht 17 Jan. 1920 houdt zyn jaarverga dering op Zaterdag 28 Juni des morgens* te 10 uur in het Gebouw Concoydia aan de Westhaven. In behandeling komen o.a. de volgende punten: Ingekomen stukken, mededeeöingen. Jaarverslag. Beleid Bestuur. Jaarverslag Penningmeester, benevens rapport der Oommissie. Benoeming Commissie tot nazien der boeken. Bestuursverkiezing. Aftredend C. Blan ker, (herkiesbaar). Vaststellen van den voordracht voor de ejv. te benoemen vrijgestelden voor de uit voering der Ziektewet. Verslag Jaarvergadering N.V.Z. Behandeling Beschrijvingsbrief N. V. Z. Het ligt in de bedoeling van 10 tot 12 uur te vergaderen, van 12 tot 1 zal een bezoek worden gebracht aan de St. Janskerk. Na een gemeenschappelyken maaityd wordt de vergadering voortgezet. Wedvlucht Postduiven. De uitslag van het door de postduiven- vereeniging „De Gevleugelde Vrienden" uit Chatourau gehouden concours is als volgt: Joh. Boer 1, 4, 6, 7, 12; H. Massar 2; T. Wlillemse 3; D. J. Fokkers 5; A. Steenwin- kel 8—10; J. G. Schilt 9, 11. •Gelost 6.30 uur, aankomst eerste duif 15.48.06 uur. Kantongerecht Gouda. Verkeersovertreding. De zaak tegen M. H. chauffeur, wonende te Gouda, welke veertien dagen geleden was aangehouden om eenige getuigen te hooren werd heden voortgezet. Verdachte was ten laste gelegd dat hij als bestuurder van een motorrytuig op den weg van Nieuwerkerk aan den IJssel naar Rotterdam, by het ingehaald worden van een ander motorrytuig plotseling naar links had uitgehaald, waardoor de veiligheid van het verkeer was in gevaar gebracht. De achter hem rijdende auto was tenge volge van die handelwijze om een aanrij ding te voorkomen, genoodzaakt geweest ook links uit te halen en was zoodoende in de langs den weg loopende sloot terecht ge komen. De getuigen a charge verklaarden perti nent dat verdachte de signalen gegeven om te kunnen passeeren gehoord moest hebben, immers hij haaide toen naar rechts uit. Toen zy echter bijna waren gepasseerd haalde verdachte plotseling naar links uit, zoodat (de weg liet daar ter plaatse maar veertig centimeter over om te kunnen pas seeren.) om een aanrijding te voorkomen, zy ook naar links moesten uithalen, tenge volge waarvan zy mede door de slechten toestand van den weg de sloot ingleden. Getuigen a decharge verklaarien, o.a. dat zy meenden dat wanneer de achter ver dachte rydende autobestuurder niet zoo hard had gereden hjj gemakkelijk had kun nen remmen, en er dan geen sprake was geweest dat ze in de sloot waren terecht gekomen. De ambtenaar van het O.M. requisitoir nemende achtte het ten laste .gelegde wet tig en overtuigend bewezen. Z. i. was hier geen sprake de schuld van het ongeval op den toestand van den weg te schuiven, aan gezien de handeling van verdachte had plaats gevonden vóór het ongeval, en hy duB daarvan de oorzaak was, juist hetgeen ten laste wasgelegd is volkomen bewezen n.l. het naar links uithalen by het passee ren, zoodat z-i. verdachte schuldig moest worden verklaard, daar bij een veroord.ee- 'ling vragende tot een geldboete van 16. subs 3d. h. De verdediger van verdachte Mr. A. A. J. Rijksen te Gouda, was een andere meening toegedaan. Naar zijn meening was het on geval te wijten aan de groote snelheid; waar mede de eigenaar van de Citroen reed, op het oogenblik van hetpasseeren. Uit de ge dane opmetingen is gebleken dat het spoor van verdachte» auto vanaf den leant van den weg tot aan de sloot gerekend acht meter bedroeg, dat het spoor diep was twintig centimeter, dat de auto geweldig vast in den modder «at, zoodat het feit dat verdachte met groote snelheid had gereden volkomen vaststaat. Ook staat vast dat aan den kant van den weg waarschuwingsbor den staan dat de toestand van den berm zeer slecht is, hij had daarmede rekening te houden. Verdediger wees er op dat hier nog aan vastzit dat bij een veroordeeïmg van verdachte, zoo hier al van eenige schuld sprake mocht zijn, nog een civiele vervol ging tegen hem zal worden ingesteld. Hiermede rekening willende houden vroeg verdediger den Kantonrechter in Uit gevai schriftelijk vonnis te wijzend, daarbij vrijspraak van verdachte vragende. De Kantonrechter bepaalde het vonnis in deze over veertien dagen. Uitspraken. Overtreding veiligheidswet: D. H. te Gouda werd wor bovengenoemde overtre ding veroordeeld tot een gt-ldboete van 5 subs 1 d. h. Wegens het i..et zorg.ni dat een reep aie voor het omhooghalen van het neibloK werd gebruikt, in goeden sta ut van onderhoud verkeerde, daar deze op één plaats was ge- lascht werd A. K. te Dovdrocat veroordeeld tot een geldboete van tweemaal 25.bij niet betaling te vervangen uowr een hechte nis van tweemaal vijf dagciu Wegens overtreding der motor en rijwiel- wet: J. K. te Gouda 10.subs. 2 d. h. Wegens overtreding visscherywot: L. H. te Gouda 10.subs 2 d. h. met verbeurd verklaring van de inbesiag genomen visch- tuigen. Wegens straatschenderij': G. L. D. te Gouda 2.subs 2 weken tuchtschool; voor het zelfde feit stond terecht J. V. te Benthuizen. Verdachte had maar zoo voor de aardigheid een van zyn makkers met het hoofd onder water geduwd tengevolge waarvan de jongen vuil slootwater naar binnen had gekregen en ziek iwas geworden. Verdachte werd conform den eisch van den Ambt. van het. O. M. veroordeeld tot een geldboete van 15.subs tien dagen hechtenis. Wegens overtreding alg. pol. verord. te Waddinxveen: iC. J. K. 5.subs 1 d. h.; B. H. zonder bekende woon of verbl. pi. 8 subs 1 d. h. Wegens als eigenaar van een merry dat een veulen heeft geworpen niet onmiddel lijk toonen van een dekbewys: A. van H. te Moereapelle 10.subs 2d. h. Wegens overtreding motor- en rijwiel re glement: J. V. te Gouda en P. S. te Zeven huizen beiden 8.— subs 1 d. h.; L. H. G. V. te den Haag 25.— subs 5 d. h.; W. M. te Moereapelle 4.subs 1 d. h.; P. de W. te Gouda 0.50 subs 1 d. h.; I. C. té Gouda OjöO subs 1 d, h. Wegens overtreding woningwet: J. W. F. te Gouda 20.subs 4 d. h. Wegens overtreding broodbesluit: J. M. B. te Moordrecht 60.subs 20 d. h. Wegens overtreding leerplichtwet: G. J. W. te Gouda 1.subs 1 d. h.; D. J. B. te Berg8chen Hoek 5.subs 1 d. h. Burgerlijke Stand» GEBOREN, 22 Juni: Wilhelmina Susan na, d, v. J. P. Zorg en T. M. vhn Groningen, Gr. Florisweg 50. Willem, z. v. W. Roos en J. Vermeij, Jaag pad 19. 23 Juni: Leendert Marinus ïan, z. v. H. J. "Boot en van C. G. van Kempfen, Gouwe 17. Cbrnelis, z. v. G. N. Castelsin en W. A. Rietveld, IJssellaan 193. 24 Juni: Arie, z. v. A. G. Veraluija en A. van der Ham, Boomg. straat 38. 25 Juni: Jeannetta, d. v. M. L. J. Dukker en A. van Oosterom, Bogen 20. GETROUWD, 25 Juni: A. Verweij en W. A. M. Kors; Th. J. de Jong en M. de Jong; B. Zappeü en M. G Plomp; A. Knoop en M. A. Schoonderwoerd; L. W. van V^yk en W. H. van der Meidc. OVERLEDEN, 24 Juni: Hendricus Cor nelia van Leeuwen, 60 jaar. Agenda. 26 Juni, 7 Va uur. St. Janskerk. Tweede orgelbespeling. 27 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 2 Juli. Café „Central", Markt. Ledenverg. Goudsche Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling. 26 Juni. Ophelia 2428; Golden Ophelia 3248; Marcel Rouyer 4576; Hadley 6289; Claudius Pernet 6090; Columbia 3679; Butterfly 47—50; Mac Keiier 69; Wilh. Kordes 60—70; Mad. Jules Bouché 30; Ro- saiandia 40100; Paul'a Scarlet 5060; Pierson 62; Edith Helene 90; Winnet 65; Phoebe 37; v. Rossum 41; Polyantharozen 42—59; Gladiolen 31; Lelies Tigrinums 60; Clematis Durandi 40; Iris 3646; belphi- num 42. GOUiDERAK. Opbrengst collecte. De netto opbrengst der gehouden Zonne straal-collecte in deze gemeente is 55.14. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwier neemt in deze gemeente op onrustbarende wijze toe. Gis teren kwamen niet minder dan 7 (landbou wers ten gemeentehuize aangifte doen, dat onder hun vee de ziekte was uitgebroken. STOLWIJK. Een arm gebroken. De 14-jarige Blok is hedennacht in zyn droom uit bed gevallen en brak daarby een arm. Veetelling. Uit de gehouden vee telling blykt, dat tin deze gemeente aanwezig zyn: 105 paarden, 19 hitten, totaal 124; 72 springstieren, 3582 melk- en kalfkoeien, 50 mestkalveren, 41 ander mestvee, 597 pinken, 1141 kalveren, totaal 5485. 66 schapen, 229 lammeren, to taal 295 93 geiten.,1262 biggen beneden 6 weken, 781 fokzeugen, 4977 varkens van 6 weken tot 60 KG., 3294 van 60 tot 100 K. G., totaal 12570, 10427 kippen, 666 eenden. De ljjst van veehouders bevat 271 namen, die van grondgebruikers 246 namen. In ge bruik is 1284 HJl. eigen land; 1181 ILA. gepacht land, van dit laatste is 592 HA. van ouders in pacht. Het aantal éénruiters plat gras bedraagt 17165 stuks. Opper vlakte kassen bedraagt 19840 vierk. M. Het zwembad. Het buitengewoon fraaie zomerweer heeft in onze gemeente de jeugd tot zwemmen aangespoord. Jammer dat het zwembad, tot oprichting waarvan pogingen door een com missie worden aangewend, er nog niet is, want juist in deze warme zomerdagen werkt een verfriaschend bad voor oud en jong zoo heilzaam voor lichaam en geest. Wy hopen, dat de commissie in haar pogen zal slagen. Dezer dagen zal «e haar rond gang door de gemeente doen om deelname in de oprichting van het zweanbad te ver krijgen. De commissie heeft re®ds van vele zjjden toezegging gekregen voor het nemen van rentelooze aandeelen van 10. acuuui>txo v jmw. Congres van den jtfond van Edelmetasl- vereemgingen. De NederlaiKUcne -Uoutt- en Zilversmeden zyn Dinsdag en Woensdag nier ter plaatse ter vergadering byeengexornen. Dinsdag middag arriveerden de congressisten door 'iavenu met muziek verweuxomd. Te hall twee kwamen de Vereeniging van Fabrikanten, die van Grossiers en. die van Winkeliers in Gouden en zilveren Werken in ai'zonderlyke vergaderingen m het Tlee- renlogement byeen. De besprekingen droe gen een zuiver huashoudelyk karakter. Ge deputeerden van genoemde organisatie'» vergaderden daarop tezamen, in welke by- eenkomst het jaarverslag van den Bond van Edelmetaal-Vereenigingen werd uitge bracht. Om kwart over vjjf kwamen de Congres leden op het Stadhuis, waar burgemeester en weünouders hen in de raadszaal (Offi cieel hebben ontvangen. Na bezichtiging van het stadhuis was er réume en diner in „Belvedère". De dag werd besloten met een boottocht op de Lek. Den volgenden, dag werd te 10 uur de vergadering voortgezet. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Rykavakschool voor Goud- en Zilversmeden en Horlogemakers en bezichtigde men daar tevens de ingekomen ontwerpen voor de Bondsprysvraag. Te.1 uur vereenigden de heeren zich aan het noenmaal in Hotel „Oakam" en toen kwam het laatste nummer van het program ma: een autotocht naar Haastrecht, langs de Vlist, door het mooie, echt Hollandsche landschap, een bezoek aan het Museum te Haastrecht en daarna voortzetting van den autotocht naar Gouda, waarmede de twee drukke, doch welbestede dagen, voonby waren en de deelnemers naar hunne woon plaatsen terugkeerden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 26 Juni Aangevoerd in totaal 1218 stuks, waar van 141 slachtivarkens. Vette van 28 ct. tot 30 ct. per pond, levend met 2 korting. Londensche van 26 ct. tot 28 ct. per pond levend met 2 korting. Zouters van 30 ct. tot 31 *6 ct. per pond, levend met 2 '/c korting. Handel vlug. 272 magere varkens van 3050; 693 big gen van 12—20; 2 runderen van 275340; 51 nuchtere kalveren van 1013; 47 lam meren van 29—25; 9 bokken en geiten van 2—5; 3 paarden van 200300. Handel ma tig. Kaasmarkt Gouda. 16 Juni. 456 partyen kaas. Prijzen le kw. m. r. m. van 42—48, 2e kw. m. r. m. 3740, Zware tot 50 per pond. Handel matig. 837 ponden boter. Goeboter van 8696 Weiboter van 7585 p. pond. Handel vlug. 347 partyen eieren. Kipeieren van 3.75 5.50 per 100 stuks; Eendeieren 8.75 4.50 per 100 stuks. Handel matig. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling ca. 26 Juni. Aanvoer 54700 kipeieren: Pryzen 56/58 KG. 4.304.70; 58/69 KG. 4.60—6.10; 60/62 KG. 5.00—5.40; 62/64 KG. 5.20— 5.50 per 100 stuks. Bruine 60/65 K. G. 5.00 5.90; Kleine eieren 3.904.40 per 100 stuks. Aanvoer 1170 eendeieren. Pryzen 42.0, 5.10 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 26 Juni. Tarwe 11.0012.00; Rogge 6.50 7.50; Erwten 9.0O—10.00; Bruine- boonen 12.50—13.60 per 100 KG. Goudsche Coop. Groentenveiling. 26 Juni. Andyvie 1.303.10; Komkommers le soort 4.509.00; Komkommers 2e soort 2.606.00; Komkommers 3e soort 2.00 3.40; Kropsla 0.70250 per 100 stuks. Bloemkool 1.40—350 per 100 stuks; Sny- boonen 3646; Stokboonen 6154; Stam- boonen 3546; Tuinboonen 2.205.90; Peu len 3.0039.00; Dorperwten 8.0017.00; Postelein 5.408.30 per 100 KG. Peen 2.40450 per 100 bos. Aardbeien 1223 per pond. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum: 6.30 Dinermuziek. 6.45'7.15 Tooneeloverzicht. 7.157.30 Gramofoonplaten. 750—8.00 Lezing. 8.00 Gramofoonplaten. 8.16 Fragmenten van Surcouf de Kaper. In de rustpoos concert op 2 vleugels. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Huizen: 6.006.00 Gramofoonplaten. 6.00—7.00 Orgelconcert. 7.09—7.45 Concert. 8,001050 Zang- en Muziekuitv. uit Parkkerk te Amsterdam. 10.40—11.00 Gramofoonplaten. RECHTZAKEN. De aanrijding op het Stationsplein, te Gouds. De rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld S. B., 23 jaar, ohauffeur alhier, wegens het veroorzaken van dood door schuld ver dachte had met rijn auto op het Stations plein alhier, den 84-jarigen J- vsn Leeuwen aangereden, met het gevolg, dat de oude man aan de bekomen verwondingen wa# overleden - tot f 60 boete sub». 12 degen hechtenis. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. DRAADLOOZE DIENST. Autobus met 18 personen verongelukt. 2 douden en 12 ernstige gewonden. STOCKHOLM, 26 Juni. In de nabijheid vau Soedertoelje is Woensdag een autobus waarin 18 personen zaten in botsing geko men met een vrachtauto. De autobus werd geheel vernield en sloeg in een sloot. 2 per sonen werden op slag gedood en 12 werden ernstig gewond. De inzittenden van de bus kwamen terug van d« tentoonstelling te Stockholm en waren op weg naar de provin cie Smaal and. Twist tusschen burgemeester eu dokter. De dokter tot 59.boete ver oordeeld. ARNHEM, 26 Juni. Eenige maanden gele den ontstond te Nieuwwolda twist tusschen de burgemeester en de dokter van het dorp. Aanleiding was het verkeerd uitwijken op de fiets van een van beiden- Er ontstond een hevige ruzie waarbij eenige klappen werden uitgedeeld. De zaak werd voor de justitie gebracht en de rectitbank te Winschoten veroordeelde den dokter tot f 150 boete sub». 75 dagen hechtenis. Deze ging in hooger beroep en daarna werd cassatie aangeteekend bij den Hoogen Raad. De zaak werd aar de recht bank te Arnhem verwezen. Deze veroordeel de den dokter tot f 50 boete aubB. 10 dagen hechtenis. Een voetganger doodgereden. Tot 3 maanden hechtenis veroor deeld. ARNHEM, 26 Juni. J. J. S. te Wagenin- gen dia in October van het vorige jaar op den straatweg naar Belmonte met zijn auto oen voetganger heeft doodgereden en door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot 3 uuuuvden gevangenisstraf werd door het Hof in plaate daarvan tot 3 maanden hech tenis veroordeeld. Het conflict in de NederL Reisvereeniging. Het rapport de Viseer becritiseert den Voorzitter. Naar het dagblad „de Nieuwsbron" ver neemt woedt in het rapport-de Visser jnaake het conflict in de Nederlandsdhe Raia.ver- eeniging kr de allereerste plaats het beleid van den voorzitter Mr. v, d. Flier en zijn houding tegenover zijn medebestuursleden aan scherpe critiek onderworpen en afge keurd terwijl geconstateerd wordt dat hij rijn medebestuursleden over belangrijke za ken meermalen onvolledig, te laat of in het geheel niet heeft ingelicht. Ook wondt vast gesteld dat verschillende door he*i aan de oommissie aanhangig gemaakte beschuldi gingen geen juist beeld geven van de werke lijkheid. Voorts werd vastgesteld uat het financieel helleer van den penningmeudi r den heer Bakker, volkomen in orde werd bevonden hoewel de finaneieele toestand der Vereeni ging over het algemeen niet gunstig wordt beoordeeld. WISSLLKOEESEN. 25 Juni. 26 Juni. Officieel. Londen 12.09*/,, 12.09% Berlijn 5952% 5950 Parys 9.77 9.77% Brussel 34.72% 34.73 Zwitserland 48.23 48.23 Weenen 36.15 36.16 Kopenhagen 66.62% 66.60 Stockholm 60.85 6055 Oslo 66.60 66.65 New-York 2.481*/,, 2.48u/ Niet-officieel. Praag 7.38% 7.38% Madrid 28.67% 2852% Milaan 13.08% 13.03% Prolongatie 2194. Beursoverzicht. In tegenstelling met gisteren viel het ver loop van do Amaterdamsche beurs sterk te gen. In het ochtendverkeer werden aanmer kelijke koerswinsten gemsakt die rich bij de officieele opening aanvankelijk handhaaf den. Daarna kwam er echter zooveel mate riaal aan de markt dat het avance niet al leen geheel verloren ging, doch beneden de slotkoers van gisteren werd verhandeld. Van de Industrieels landsen golden de Phi- lipaaandeelen ongeveer 4 pet. hooger maar direct na de inzet viel de koers een kleine tiental procenten terug. Margarine Unies handhaafden zich na hooger inzet op vorig slot. Oalvé Delft en Accoustiekaandeolen ble ven op peil. Aku's waren eerder iets lager. Suikerwaarden waren gedrukt ofschoon H.V.A. op de hoogste koereen stand hield. De noteering was heden tot 450 aangetrok ken. De minder courante soorten zagen zich wat van hun koets ontgaan. Rubberaandeelen bewogen zich op onsyste matische wijze. Na vasten inzet werd over het geheel weer een neerwaartBchs koer» ge volgd. Tabakken waren goed prijshoudend. Koninklijken waren kalm. Op de slotprij- zen van gisteren werd iets gesteund. Op de Amerikaansche markt ging veel om in Anacomba die beginbeurs wat hooger golden maar tenslotte een verlies moesten incaaseeren.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2