Nit. uwe Abonné's Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. zijn gezellten in de Southern Cross zonder tusschenlanding over Australië gevlogen en na enkele kleinere tochten is de Southern Cross verleden jaar in 13 dagen van Austra lië naar Engeland gevlogen. Wanneer het vliegtuig dus ditmaal nog over het Ameri- kaansche vasteland vliegt, dan heeft het de wereld rondgevlogen in historische, lange trajecten. ZUID-AMERIKA. De opstand in Bolivia. Het l»nd voor een groot deel in handen der rebellen? De N. R £tt. verneemt uit Buenos Aires dat de ongeregeldheden te La Paa, de hoofd stad van Bolivia, zeer ernstig zijn. De vroe gere president Silas heeft in het Amerikaan- 8ohe gezantschap bescherming gezocht. Het departement van staat te Washington zegt, dat het geen bevestiging van dit bericht heeft ontvangen, maar het is mogelijk, dat het bericht vertraging heeft ondervonden. La Critica publiceert verder een particu lier bericht uit La Paz, waarin staat, dat de revolutionairen de provincies Cochahamha, Oruro, Potosi en Santa Cruz in hun macht hebben. La Paz is geïsoleerd en elk oogen- blük kan verwacht korden, dat de hoofdstad in handen van de opstandelingen zal Vallen. De oppenbevelhebbr van het BoRva&ansche leger, generaal Kundt, zou zich tot de grens- garniooenen om hulp gewend hebben. Twee regimenten'blijken geweigerd te hebben te gen de rebellen te vechten. Medina, de minister van buiten lands che zaken, heeft in het Argentijnsche gezant schap toevlucht gezocht. BINNENLAND. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de internationale hygiëne-ten- toons telling te Dresden en daarna deelgeno men aan het noenmaal, dat door het bestuur der tentoonstelling was aangeboden. Woensdag heelt hij, vergezeld van de hee- ren jhr. E. van Loon en dr. M. de Hartogh, bezocht het Duitsuhe Hygiëne-Museum. Hij werd rondgeleid door prof. W. Kreis, den bouwmeester van het museum. Daarna be zocht Z. K. H. een daar gevestigde fabriek van fototoestellen. Benoeming directeur van het telegraaf- en telefoon kantoor te Amsterdam. k De heer C. A. van den Briel, inspecteur oer posterijen, telegrafie en telefonie, direc teur van het telegraaf- en telefoonkantoor in Rotterdam, zal worden aangewezen tot di recteur van het telegraaf- en telefoonkan toor te Amsterdam, ter vervanging van den eervol ontslagen directeur W. A. Horsthuis. Kapitein Borren. Mr. Rolandus Hagedoorn verdedigt Naar wij vernemen zal de kapitein A. F. Borren, destijds oommandaut van de troe pen en het garnizoen in Curasao, bij de be handeling zijner zaak voor het Hoog Mili tair Gerechtshof worden bijgestaan door Mr. J. Rolandus Hagedoorn, advocaat dn pïOau- reur te 's-GraVenhage. De twee geschorste Delftsche studenten. Bfj den Minister in beroep gegaan Op de vragen van den heer Van der Weer den in verband met een door den senaat der Technische Hoog es dh ooi ten opzicht .van twee studenten genomen dïsciplinairen maat regel wegens hun gedrag op 11 Mei j.l. in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, heeft minister Terpstra geantwoord, dat hij heeft kennis genomen van den disciplinairen maat regel, door den Senaat der Tedinische Hoo- geschool te Delft genomen ten opzichte van de ernstige baldadigheden, door studenten dier hoogeschoo 1 gepleegd in een gebouw dat niet alleen als historisch nationaal monu ment, maar ook als verblijf van het Hoofd van den Staat, van zulke handelingen de daders had moeten terughouden. Zooals o.a.uit de geschiedenis der tot- standkoming van art. 69 der Hooge Onder wijswet blijkt, hebben de disciplinaire maat regelen, waarop dit artikel ziet, ook betrek king op het openbaar optreden der studen ten en kan de academische straf worden opgelegd, afgesdheiden van de tusschen- koomst van den strafrechter en onverminderd de door dezen op te leggen straf. De minister bezit ten aanzien van de uit spraak van den Senaat der Tedinische Hoo- geschqol geen vernietigingsrecht. Wel zijn de bedoelde studenten overeenkomstig het twee de lid van art. 69 bij dan minister in hoo- ger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afge- loopen, kunnen omtrent den afloop van dit beroep nog geen niededeelingen verstrekt worden. Ned. My. voor Nyv. en Handel. Ontvangst der 153ste Jaarverga ring te Utrecht. De Nqjierlandsdhe Maatschappij voor Nij verheid en Handel houdt heden en morgen haar 153ste algemeen© jaarvergadering, on der presidium van mr. C. H. Guépin. Gis teravond zijn de afgevaardigden eerst door het departement Utrecht in het Jaarbeurs gebouw ontvangen en daarna door den bur gemeester van Utreoht op het stadhuis. In de heden gehouden vergadering werd de voorzitter, Mr. Guépin, bij acclamatie herkozen., Bij de bespreking van het jaarverelag rtrong het departement Amsterdam er bij het hoofdbestuur op aan, dat ter bevoegder plaatse stappen zullen worden gedaan om te komen tot een betaalmiddel van f 5.—. Bij de bespreking der kalenderhervorming bracht de voorzitter hulde aan de depaxte-, inenten, di© zich zooveel werk getroost heb-" ben inzake dit vraagstuk Oirigtefyke Middenstanders. Het congres te Eneched# le Enschedé u gisteren het congres ee- honden van de Vereeniging van den Chr. riandeldnjveilden en Induatrieelen Midden stand in Nederland Nn de gebruikelijke opening hieid de voorritter, de heer 'W. G. Sdieeres uit Den Haag, een rede, waarin hij o.m. wees op den zeer moeilijken economi sch en toestand. Wanneer de Middenstand niet behoedzaam zal weten voort t« gaan, zal hij in zeer benarde omstandigheden ko nijn te verkeeren. Daarom moet de Chr Middenstand er voor zorgen, dat het „Bidt en Werk" in toepassing worden gebracht. Hierna hield oud-minister prof. J. R. 81o- temaker de Bruine eên lezing over „Lessen uit de ontwikkeling der patroonsorganisar ties". Na een korte bespreking, zette mr. A. J. M. G. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenetandsraad het ontstaan en de werking van dien Raad uiteen. Besloten werd een telegram aan de Ko ningin te zenden. Nadat de heer J. J. R. Schimal, als verte genwoordiger van den minister van arbeid, Kandel en nijverheid, het woord had ge voerd, sprak ds. MeuLink uit Enschedé het slotwoord. Daarop werd het congres met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Des middags werden de congressisten offi cieel ontvangen door het Gemeentebestuur van Enschedé. TWEEDE KAMERt Het pensioenfonds van het spoorweg personeel. Slechts een kleine meerderheid. - Het suikerwetje a.s. Dinsdag aan de orde. In de gisteren gehouden vergadering be handelde de Tweedf Kamer het wetsontwerp tot voorziening in Ket tekort van het Spoor wegpensioenfonds. Vooraf was besloten tegen Dinsdag a.s. onder anderen aan de orde te stellen de in terpellatie-de Boer inzake de Binnenschip- perij en de behandeling van het Suikerwetje. De heer v .d. WAERDEN noemde de kwes tie van het pensioenfonds een onverkwik kelijke zaak, omdat de Staat zich onttrekt aan een moreele verplichting en lasten gaat leggen op de Spoorwegen. De heer HERMANS achtte de lasten, die het wetsontwerp op de Spoorwegen wil leg gen een gevaar voor de sociale en economi sche taak van de Spoorwegen. Verslechte ring van de dienstvoorwaarden van het per soneel mag niet plaats hebben. De regeering heeft vroeger erkent dat hlet tekort op het pensioenfonds voor rekening van den Staat behoort te komen. Spreker kan zijn stem aan dit wetsontwerp wiet ge ven. De heer SMEENK (betreurde dat geen overleg heeft plaats gehad met het perso neel. De saneering van het pensioenfonds mag geen ongunstige wijziging in de positie van het personeel veroorzaken noeh een gunstige wijziging tegenhouden. Spreker zal zijn stem laten afhangen van het antwoord der regeering. De heer BAKKER zeide dat de Staat de moreele verplichting op zich heeft genomen, de tekorten op het bedrijf te dekken. De situatie wordt door het wetsontwerp niet veranderd. Spreker betreurt het, dat liet per soneel niet is gekend Spreker behoudt zich zijn item voor. De heer OUD betoogde dat de Spoorwegen feitelijk sinds 192C een overheidsbedrijf vor men. iDe tekorten moeten daarom voor reke ning van den Staat komen, de lasten moeten niet noodelooe worden verzwaard. Spr. acht een beslissing niet gewenscht en zou thans willen bepalen dat de Spoorwegen voorloo- pig ieder jaar 4 miilioen voor het pensioen fonds zouden besteden en dat daarna nieuw overleg met de Spoorwegen zou plaats heb ben. De lieer VAN BRAAMBEEK (s.-d.) zeide ook, dat in 1912 de xegeering de tekorten voor haar rekening heeft genomen. De Ministers van Waterstaat en van Fi nanciën, 'kwamen aan de beantwoording te pas. Wij stippen de volgende punten uit hun antwoord aan. De vrees dat dit wetsont werp zal leiden tot verslechtering van de positie van het personeel noemde Minister Reymer ongegrondook de verhouding tus- schen de vakverenigingen en de directie (die thafts, naar de heer van Braambeek verzekerde, goed is) zou er niet door ver slechterd worden. De regeling zal ook niet leiden tot grootere bedrijfstekorten, hetgeen wel het geval zou zijn als men een vast be- drag, b.v. 4 inilioen, aan de spoorwegen zou opleggen. Sinds 1912 was de verhouding ths- sdhen den Staat en de spoorwegen sterk ge wijzigd. De voorgestelde regeling zou in het belang zijn van de spoorwegen, het personeel en den Staat. Een overheidsbedrijf en een semi-over- heidsbedrijf, voerde Minister de Geer nog aan, behoort zijn eigen pensioenlasten te dragen. Na 1920 - zoo zette de Minister Verder uiteen - toen de Staat de dividend garantie heeft aanvaard, kunnen de spoor wegen er niet meer op rekenen, dat die al]e ^korten voor rijn rekening zal nemen Ten slotte is, na vele replieken, waarbij de heer van* Braambeek een motie indiende «ii de Kanier te doen uitspreken dat de uT**11 Van dekking van htet tekort op het Pensioenfonds zich moest blij ven stellen op het standpunt van 1912 Vol gens hetwelk de Staat bij naasting het ge- hcele ongedekte tekort voor zijn rekening motie verworpen met 36 togen 33 stemmen en het wetsontwerp aan- gG2r n,€t 35 t6gen 33 stemmen. RwtrinVÏ Die\ V€el ol de Kegeermg had de nederlaag geleden De Kamer komt de volgende week nog bijten voor afdoening van eenige kleinere (Waar0Dder Z€'er waarechijn- dl im* l, tTV?*Trechi °P suiker en voor deinterpellatie-de Boer (s.-d.) over den noodtoestand in de binnenschipperij. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 27 Juni Verwaaiing, Zwiike tot matige, zuid oostelijke tot Wid-weetelijke -wind. Betrok- ken tot waar bewolkt. Nog enkele regen- buien Zelfde temperatuur. GEMENGDE BERICHTEN. Big Chief White Horse Eagle. Een watertocht door Amsterdam. Gisteren heeft het Indiaansche opperhoofd Big Chief White Horse een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Ook nu was de belangstelling wederom zeer groot. In den middag werd een tocht gemaakt per watertaxi van de firma Bergmann. Te pl.m. 2 uur vertrok jiet opperhoofd met zijn vrouw en eenige genoodigden van het watertaxi-station. Langs de P. H. Kadé werd naar de Ja vak ede gevaren, en de eta blissementen van de Stoomvaart-maatschap pij „Nederland". Langs Wester Dok—Korte Breedegracht, Brouwersgracht, Heerengracht werd naar de Muntbrug gevaren. Langs den Singel werd de tocht Vervolgd onder het Westelijk viadiuct door rond het Centraal Station. Te ruim drie uur arriveerde het roode opperhoofd weer aan liet watertaxi-station. Per auto ging het gezelschap hierop terug naar het Carlton-Hotel. Een Zomerfeest. De heer en mevr. Van den iBergh stellen welwillend hun landgoed „de Wiltzangk" té Wassenaar a.s. Zftterdag 26 Juni open voor een tuinfeest, waardoor het Hoofdbestuur van „de Nederlandsohe Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelyk Staatsburger schap" in staat gesteld wordt de onlangs tot stand gekomen fusie der twee Nederland- sche feministische vereenigingen met leden en belangstellenden in ruimen kring te vie ren. De bijeenkomst wordt geopend door de presidente mevr. mr. C. Bakker'Van Bos se des morgens zullen verder spreken mevr. L- Kappeyne v. d. Coppello Wijgers over „de Vrouwenbeweging eh het Huisgezin" en m«vr. mr. B. BakkerNort over de „Huwe lijkswetgeving." Des middags voeren het woord het Twee de Kamerlid mevr. W. van Itallie.Van Embden en mej. C. S. Groot (de bekende Maryke) en mr. D. J Veegens. Deze laatste secretaris van de Staatscommissie Kap peyne(Limburg, zal het nieuwe wetsont werp over het Huwelyksgoederenreeht be lichten. Een zangkoor zal zich doen hooren, jonge meisjes zullen dansen uitvoeren en eene waarzegster en een toovenaar zullen eene welkome ontspanning bieden na de verschil lende redevoeringen. Het geheele (landgoed staat open voor een wandeling, de gastvrouw biedt alle aanwe zigen een lunch en 's middags thee aan. Voor ongunstig treder is eene groote tent op het terrein aanwezig. Het Leidsche Lustrum. Dé Vliegende Hollander. Pluvius heeft het er op gezet een werk zaam Aandeel te nemen in het openlucht spel de Vliegende Hollander op de Kaag Toen de Volhardingbooten gistermiddag naar de Kaag vertrokken, was cf van zjjn aanwezigheid niets" te merken; het was él zonneschyn; zonnig de gezichten van het selecte publiek, dat van heinde en ver was gekomen om mee hear de Kaag te gaan, zonnig de gezichten van de leden der Lus trumcommissie over de groote belangstel ling voor het spél, zonnig het prachtige midden-zomerweer. Nauwelijks echter was de eerste boot voor de tribune aangekomen, of Pluvius had de zon verdreven, en met stralen gutste de regen op de toeschouwers neer. De regen duurcte juist tot dat de' eerste boot het ent housiaste publiek weer af kwaim halen. Want dit is wel het merkwaardige van dit op zichzelf merkwaardige spel, dat het pu bliek met den dag opgetogener over het stuk wordt. Ondanks de over het algemeen mat-gestemde beoordeelingen wordt de toe loop naar de kassen i ede ren dag grooter. De voorstelling van morgenmiddag (Zater dag) is voor een groot gedeelte uitverkocht (al zyn nog wel plaatsen te krygen), maar 1 het is zoo goed als zeker, dat men ook de laatste voorstelling, in dit geval niet vopr een uitverkocht huis, dan toch wel voor een volgepropte tribune zal spelen. Gisteravond was het od het Lunapark een gala-avond. Het bestuur van Studententooneel heeft gistermiddag in gezelschap van de deel nemers aan de voorstelling van De Zoon van Rembrandt in costuum en krans ge hecht aan het borstbeeld van Rembrandt op het Noordeindspléih. Ongeval in het Lunapark te Leiden. Gistermiddag vijf uur vond een ernstig ongeval plaats op het Schuttersveld, waar momenteel ter gelegenheid van de Leidsche lustrumfeesten een Lunapark wordt gehou den. Een geëmployeerde van de z.g. rupsbaan, zekere N. van D. uit Doetinchem, oud 19 jaar, sprong ontydig uit een der in bewe ging zijnde cabines, waardoor hy van eer, aanzienlijke hoogte op den grond werd ge slingerd. Ernstig gewond werd hy naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hy ter verpleging is opgenomen. De Weensche worstjes jubileeren. Te Weenen wordt een merkwaardig jubi leum gevierd fade in de heele wereld beroem de „Weensche worstjes" bestaan 125 jaar. De uitvinder ervan is de jonge handwer ker Johann Gerorg Lahner geweest, die uit de streek van Frankfort naar Weenen was gekomen en er in 1805 begon volgens een bijzonder recept worstjes te vervaardigen, die bijzonder in den smaak van de Ween- ners vielen. Overal in de wereld heeten deze worstjes „Wiener Wiirstchen", alleen te Weenen heeten ze „Frankforter", daar de uitvinder ervan uit de buurt van Frankfort is geko men. Te Frankfort echter heeten zij „Wie ner Wiirstchen". Alle beroemde Weensche grootheden hielden van die worstjes. Hoe dikwijls niet kon men Franz Schubert in zyn Stamkroeg Zuan godenen Elefanten een paar heete worstjes zien verorberen! Grillparzer ver scheen haast dagelyks in zyn stemlokaal Reialeitner om er een paar naar binnen te weiken en Johann Strauss en Nestroy aten ze in hun stamlokalen in dec Leopoldstadt, het 2de district, aan den anderen kant van het Donaukanaal, waar zij woonden. Lan- ner weer was vaak in dfi touiterewyk Döb- ling en genoot in het Wirtshaus, Zögernitz, van het genot van de heete worstjes. Alle beroemde acteurs en actrices van het Burg theater hielden en houden ervan en zyn eiken dag in enkele lokalen vlak in de buurt van den schouwburg te vinden, waar cjj worstjes eten. Frans Jozef was een buitengewoon groot liefhebber van de WQrstjes. Als tegen 10 uur begon zyn maag te knorren, werd er een lakei naar het vermaarde Michael er bierhuis, schuin tegenover den ingang van het paleis aan den Michaelerplatz, gestuurd om er een glas bier, dat versch van het vat moest zyn en 'n paar dampende heete worst jes voor Zyn Majeste^ te halen. Want Frans Jozef beweerde altijd, dat de worst jes uit dat door Jan en Alleman bezochte lokaal hem veel beter smaakten dan die, welke uit de keukens van zyn paleis kwa men! Op de groote feesten in de paleizen te Weenen, Schönbrunn en Boedapest moch ten de worstjes nimmer ontbreken, even min op de jachtfeesten op het Hongaarsche kasteel Gödölo, het lievelingskasteel van keizerin Elisabeth- Oök thans nog, wanneer de president van de Oostenry'ksche republiek, de bondskan selier of een minister een feest geeft, wor den den gasten doorgaans heete worstjes aangeboden. De Weeners eten hun worstjes zonder imfs en vork, zoo uit het vuistje. Om vreem delingen, die netjes met mes en vork eten, wordt gelachen. De nakomelingen van Johann Georg Lah- ner wonen nog steeds te Weenen en zy het beroep van hun voorvader trouw gebleven In de Kaiserstrasse heeft zijn achterklein zoon Leopold (Lahner een Selcherei, een winkel, waarin hoofdzakelijk rookvleeech, ham, spek en worst wordt verkocht. De autoriteiten van het stadsdictrict, waarin deze winkel staat, zijn in feestdos naar Leopold Lahners woning getrokken om hem met het jubileum te feliciteeren. Vereeni gingen met vaandels, en muziek hebben hem een serenade gebracht. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 6.45 Graimofoonplaten. 7.00 Opening van de radio-volksuniversi teit. 8.01 Gramofoonplaten. 8.16 Concertgebouw, solist Frédéric La- mond. Na afloop dansmuziek uit La Gaité. Huizen K.R.O. 6.30 Gran.ofoonplaten t.OO Sprefeèr. V P RO. 7.30 Spreker. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. 8 55 Lering. 9.35 Concert. 10.05 Declamatie uit de „Camera". 10.25 Concert. D aventry 8.05 Concert. 8.35 Zang. 10.00 ianoreoital Myra Hess. 10.30 3e bedrijf opera „Rigoletto". 10.55 en 11.35 Dansmuziek. Langenberg 8.20 Avondconcert. 9.20 Koorzang, daarna dansmuziek tot 12.20 LUCHTVAART. Onze vluchten op Indië. Waarom de Engelschen de tochten remden. Afgunst, getuigt een En- gelschman. In The New Statesman van 16 Juni, schryft Robert Byron een interessant arti kel onder den titel: The freedóm of the skies. Byron heeft jaren in Engelsch-Indië ge zeten en zich daar byzonder voor het vlieg- wezen geïnteresseerd. Zoo heeft hy al het mogelyke gedaan om met de K.L.M -Fokker mee te gaan, maar toen de gélegenheid zich aanbood, kon hy niet mee. Thans in Lon den, deelt hy zyn ervaring mede uit de dagen in Engelsch-Indië. De heer Byron dan schrijft hoe Neder land steun aanbood voor den Engelschen dienst op Australië, hoe Engeland 'het niet zonder dien steun kan stellen en vervolgt Ondanks dat alles „hebben wij hun oj>- zettelijk toestemming geweigerd om een eigen postdienst naar Java oter ons Indië in te stellen. Het plan van dezen dieifit was opgemaakt met medeweten der autori teiten in Indië en Londen. Doch slechts één week voor de opening van dien post dienst werd de toestemming achtergehou- den, waardoor den Hollanders het grootst mogelyk ongerief werd berokkend. Alleen een twaalftal vluchten werden toegestaan die om de 14 dagen werden ondernomen, eii waarbij de Hollanders telkenmale Karachi twee dagen eerder bereikten dan onae eigen machines. Doch hoewel de Hoilandsche dienst zuiver een postdienst was, on sléchts een enkelen passagier vervoerde, werd de teslising om niet meer dan twaalf vluchten toe te «taan, gehandhaafd, met het schocne excuus, dat de Indische vliegvelden voor reparatie werden gesloten. Ik was in dien tyd zelf m Indië, en ik weet. dat de 'ndi sche vliegvelden niet waren gesloten, niet wegens reparatie, of traarom dan ook. Kr- radu heeft er twee, die beide in uitmun tenden toestand verkeerden. Dat van Jodh- pttr was, op kosten van de Maharadja juis* Zjj, die zich met ingang van 1 Juli 19&0 voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. klaar gekomen, en was dps perfect. Dat van Delhi verkeerde, in den zelfden toestand. Ik landde op en vertrok van deze drie plaatsen in de eerste week van Februari. Het vlieg veld van Allahabad is een der beste ter we reld en onafhankelijk van de weergesteld heid. Dat van Dum Dum, by Calcutta, was juist in dier voege hersteld, dat de regen er geen invloed meer op zou hebben, en ge durende de veronderstelde periode van re paratie werden er dagelyks vlieglessen ge geven. Men had geen evidenter uitvluch kunnen aanwenden. Deze politiek van o structie kon alleen door jalousie worden gegeven." LAND- EN TUINBOUW. Bestrijding van Mond- en Klauwzeer. „Een Universeel middel". „Met Ma- tafto werd te Madrid geen enkel resultaat bereikt". Mededelingen van den heer Hoefnagel. In het heden verschenen nummer van „De Boerderij" heeft de oud-directeur vande Openbare Slachtplaats te dezer stede, de heer Hoefnagel, een artikel geschreven over de proefnemingen met Matafto, het veelbesproken geneesmiddel tegen mond en klauwzeer. Wy veroorloven .ons dit artikel in zyn ge heel over te ngtaen: In de Nieuwe Rotterdamsche Courant heb ik met belangstelling de artikelen ge lezen, waarin met groote overtuiging het middel van den heer van den Berg tegen mond- en klauwzeer werd behandeld en zoo warm werd verdedigd, dat velen myner kennissen, hoewel leeken op het gebied der veeziekten, my aan de telefoon opbelden, en min of meer verontwaardigd werden, toen tydens de gesprekken bleek, dat ik hun groot enthousiasme maar niet terstond kon deelen. En altyd weer werd aan het eind van het gesprek my toegevoegd, „jelui die renartsen, en evenzoo de artsen, beschou wen alles als kwakzalverij, hetwelk niet op zuiver wetenschappelijke basis berust... De lezeife van „De Boerderij" weten allen, hoe levendig ik my steeds voor het mond en klauwzeer-vraagstuk heb geïnteresseerd, hoe ik jaren achtereen aandrong op een mond- en klauwzeer-instituut hier te lande, en het is dus te begrijpen, dat ik in de eerste plaats elk middel, als het werkelijk een voorbehoedmiddel was, zóu verdedigen, onverschillig door wien het uitgevon den. Ik was eerlijk gezegd voor een oogenblik zoo onder den indruk van de ar tikelen in de N. Rott. Cournnt, dat ik er ernstig over nagedacht heb mijn koffer te pakken en persoonlijk in Madrid de Com missie van deskundigen, welke Commissie de proeven met het middel, genaamd „Ma tafto" heeft gelefd, te verzoeken mij de re sultaten mede te deelen. Maar, ik vond het in deze warme dagen toch wel zoo voor zichtig, vóóraf eens schriftelijk in Spanje inlichtingen te vragen en wendde mij der halve tot een der Commissie-leden, den Di recteur van het abattoir te Madrid. Diens antwoord, hetwelk ik uit het Franech hier vertaald, letterlijk weergeef, luidde als volgt: Madrid, 19 Juni 1930 Waarde Collega. v Ik heb Uw schrijven ontvangen, waar in U my verzoekt inlichtingen te willen geven over de waafde van het genete en voorbehoedmiddel, genaamd „Ma tafto", uitgevonden door den heer tan den Berg. In de maand Juli van dit jaar 1929 heb ik op last van den Minister een Com missie als Voorzatter gepresideerd, wel ke Commissie tot taak had de proeven te controleeren, welke met genoemd middel zyn genomen. Daar geen enkel resultaat werd bereikt, meent de Com missie, dat dit kwakzalversmiddel geen enkele wetenschappelijke waarde heeft, Ik heb een vertaling gelezen uit een Hoi landsche courant; te Rotterdam ver schijnende, welk bericht onjuist de fei ten vermeldt, zoodat ik den gezant van Holland, wonende te Madrid, heb ver zocht in deze courant een rectificat'e aan te Ijéengen, ten einde de waarheia te verdedigen, terwijl ik verder ook aan myn vriend prof. de Blieck in UtrecD gevraagd heb, om in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde over de proeven met Matnfto een schrijven te mogen plaatsen. De methoden, waarop de heer van den Berg propaganda maakt, is niet toelaatbaar 'n ae oogen van wetenschap- pelij'ke menschen. Met hartelijke groeten. G. SANZ EGANA, Directeur van het abator. Tot zoover het bericht uit Madrid. Hier uit mag men opmaken, dat reeds in het vo rige jaar proeven zyn genomen met Ma tafto en dat de resultaten van geen prac- tische waarde waren. Daar nu de berichtgever van de Nieuw® Rotterdamsche Courant er op aandrong) dat door een der Kamerleden zoo spoedig mogelijk een interpellatie zou worden aan gevraagd over dit onderwerp en niemand minder dan de heer Mr. Boon reeds een vraag tot den minister richtte, meen ft goed te doen om 'het schrijven uit Madrid hetwelk mij.niet als vertrouwelijk werd toe gezonden, in het algemeen belang te pu- bliceeren. We zitteh roet de tongblaar reeds jaren achtereen in het moeras, en ik zou de eer ste zijn, die zou 'juichen, ais e^ werkelijk) onverschillig door 'wien ook, een voorbe hoedmiddel werd uitgevonden. Maar, Ma tafto zal ons dus niet dien zegen brengen. de Mol, Doelestraat 17; 1 rozekrans, M. v. d. Berg, Kuiperstraat 34; 1 heerenzegelring Groos, Bleekerasingel 8; 1 hengelstok, de Bruin, Vlamingstraat 17; 1 kaatsbal, M. Schuttelaai, Markt 24; 1 kinderportemon- naie met nlh., D. A. v, Harte, P. C. Bofch- straat 17; i bril ui etui, J. H. Heus, Baan- straat 37; 1 portemonnaie piet inh., P. Snel, Middellantstraat 8; 1 portemonnaie, Mej. lmholz, Veerstal 5; 1 rozenkrans, N. Twigt, Peperstraat lc; 1 opschrijfboekje, K. de Bruyn, Pretoriaplein 4; 1 portemonnaie, A. Donker, Kleiweg 18; 1 jongenspet, W. Brouwers, Winterdijk 1 b; 1 plombeert&ng, A. Ruygrok, Spoorstraat 29; 1 paar heeren handschoenen, L. Slobbe, Slapperdel 21, Spoorstraat 29; 1 zonnebril, M. van Es, Keizerstraat 7'5; 1 vulpotlood, D. de Jong, Groenend aal 108; 1 kerkboekje, W. Lange- raar, B. Martenssingel 1U9; 1 postduif, Th. Kovel, Gr. van Bloisstraat 74; 1 sigaren koker, P. Overkamp, v. Strijenstraat 42; 1 heerenhandschoen, P. v. d. Pauw, Winter dijk 8; 1 meetstok, E. Lagerwey, P. W. Reitzstraat 71; 1 padvindersmea, C. Jonge- boer, Peperstraat 16; 1 pet, J. Hoogendoorn L. Tiendeweg 30; 1 schooletui, M. Peek, Wijdstraat 3; 1 autoband, 1. Rootert, Leth- maet8traat 52; 1 jongensjasje, J. Lakerveld R. van Catsweg 94; 1 gymnastiekschoen, H. de Wit, Kattensingel 78; 1 matrozenpet, J. Kersbergen, Vorstmanstraat 15. Als verloren werd aangegeven: 1 autohand met velg; 1 bruin hand- taschje met 10.een gouden horloge en een paar bruine handschoenen; 1 portemon naie met ong. 7.1 portemonnaie met ruim 11.1 zwart lederen portefeuille inh. 10 bankbiljetten van 10.1 zwart schipperehondje met afgeknipte staart; 1 dame.>portemormaie inh. ong. 7.1 nik kelen armbandhorloge. Omtrent eenige gevonden ry wiel belasting plaat jes zyn aan het Bureau van Politie al- hiehr inlichtingen te bekomen. Agenda. 27 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Alg. ledenvergadering. 2 Juli. Café „Central", Markt. Ledenverg. Goudsche Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk". Apotheken. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 27 Juni, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT~DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Bekroning. De kweekerij Rijnstroom behaalde op de bloomen ten toons telling in de Dierentuin in den Haag een zilveren en een bronzen me daille met perkbeplanting. BOSKOOP. Boskoop's Annexatieplannen. In den gemeenteraad van Hazerawoude is uitvoerig van gedachten gewisseld over de annexatieplannen van Boskoop. Ten slotte werd met algemeene stemmen beslo ten Ged. Staien met den meestep aandrang te verzoeken geen medewerking te verlee- nen aan de Boskoopsche plannen. Bekroning. De heer Jan Boer Gzn. in Reijerakoop be haalde op de bloemententoonstelling in den Dierentuin in den Haag een kleine gouden medaille niet een waterpartij met beplan ting. Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". 27 Juni. BozenOphelia 28—36, Gelden Oplhelia 37—51, Marcel Rouyer 36—69, Had- ley 60—1.17, Claudiua Pernet 80—90, Colum bia 75-99, Butterfly 45-75, Mac Keiler 8Ï —98, Wilh. Kordea 40—49, Rosalandia 50—92, Paul's Scarlet 46—60, Winnet 73—90, Pier- son 82, v. Roe sum 18, Phoebe 60, Polyantha- rozen 61—89. Diversen: Dahlia's kleinbloemig 27—29, Gladiolen 31—46, Pioenen 41, Lelies candi- dum 1,20, Violieren 51, Clematis Durandi 42—45, Iris 42—55, Verbera 50, Delphinium 30—34, Lelies Tigrinum 80. BERKENWOUDE. Onze plaatsgenoot de heer A. H. de Jong, is te Rotterdam geslaagd voor 6-jarige cur sus H. B. School. RECHTZAKEN. de rechtbank alhier sprak heden vonnis te ,ft4 de Tifffc tegen de 3 gewezen ambtenarcH* v Publieke Werken en de beide directeuren voor Holland van de Neuchatel Aéphalt Company, verdacht van malversaties. De rechtbank veroprdeelde de ambtenaren J. G F. tot 8 maanden gevangenisstraf, G. H. 8. tot 1 jaar gevangenisstraf, W. H. G. eveneens tot 1 jaar gevangenisstraf. D« beide directeuren van de aid. Holland van de Neuohatel Asphalt Cy. E. B. H. en W. N. P. werden xesp. tot 4 ar 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aanvaring op de Nieuwe Maas. 1 Het Rijnschip Johanna in botsing met 2 Kynlichters. 8LIKKEVEER, 27 Juni Hedenmorgen te ruim 11 uur ia «p de Nieuwe Maas te Blrk-y keveer het Rijnaohip „Johanna", schipper Otten, in aanvaring geweest met een tweetal WRijnlichters, gesleept door de boot „Marton 8tinnes" no. 18. De .Johanna", welke ge laden is met graan, ia midden in de rivier gezonken. De opvarenden rijn door het per soneel der Rijniichters overgenomen. De twee Delftsche studenten die het Kon. Paleis binnendrongen tot 3 weken room. veroordeeld. AMSTERDAM, 27 Juni. De 4e Kamer der Amsterdamsohe recjhtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen de beide Delftsche studenten die,, zooais men zich zal herinne ren, op 11 Mei J. na de univeraitaitewed- strijden in 't Koninklijk Paleis op den Dam waren binnengedrongen. Beide studenten werden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat het gebeurde niet kon worden aange merkt als een manifestatie tegen het Ko ninklijk gezag doch slechts als ernstige bal dadigheid moet worden beschouwd. Deze aan eerbied jegens liet vorstelijk huis. Ge vangenisstraf leek daarom noodzakelijk. In verband met het gunstige verleden der nog jeugdige verdachten wilde de rechtbank een voorwaardelijke straf opleggen, die zij ook aan anderen onder gelijke omstandigheden zou geven. Burgemeester van Liverpool weer naar rijn woonplaats terug. AMSTERDAM, 27 Juni. De burgemeester van Liverpool en gevolg hebben heden af scheid genomen van Amsterdam. Burge meester de Vlugt en zijn echtgenoote zijn als gasten met het stoomschip „Patroclua" meegegaan naar Liverpool. Een aantal ver tegenwoordigers van handel en nijverheid maken ook de reis mee, welke 3 dagen zal duren. Maandag zal de heer de Vlugt als burgemeester van Amsterdam officieel wor den ontvangen te Liverpool. Kind verdronken. RIDDERKERK, 27 Juni. Gisteravond is te Oostendam (gem. Ridderkerk) het zoontje van den heer Ooetibol in een onbewaakt oogenblik achter de woning te water geraakt en verdronken. Brand in een winkelhuis te Groningen. De bewoners met moeite gered. GRONINGEN, 27 Juni. Omstreeks 4 uur vannacht werd brand ontdekt in de galan teriezaak der ia. Bahimann in de Oude fib- bingestraat. De heer Eysinga en zijn echt genoote, die het pand bewoonden, trachtten door de ramen der derde verdieping duide lijk te maken dat zij in ernstig gevaar ver keerden vooral door de verstikkende rook die het geheele huia vulde en die hen belette de eenige uitgang door den winkel te be reiken: Met heel veel moeite wisten 2 agenten het echtpaar door een venster te redden. Intusschen was de brandweer den brand vrij spoedig meester. De winkel brandde geheel uit o.a. is er veel aardewerk vernield. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. D« schade welke zeer groot is wordt door verzekering gedekt. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Juni 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. In het laatste etmaal is weer een nieuw geval ten Stadhui ze gemeld, thans bij een pelsje, 9 maanden, oud. De rioleering in Kort Haarlem. Opdracht van werk. Naar w(j vernemen is het maken van een pompgemaal ten behoeve der rioieering in jLort Haarlem", door B. cn W. gegund aan de firma D. Hogendoorn en J. Brongersma alhier, die met 26117 de laagste inschrjjf- gtex was. Jubileum. Op 1 Juli a.s. hoopt de heer C. W. Runge, den dag te herdenken waarop hy voor 30 jaren in gemeentedienst kwam, waarvan 29 alhier en 1 jaar te SljedrechL Op 5 Juli 1900 trad de heer Runge in politiedienst te Sliedrecht, nam 28 Juni 1901 ontslag we gens zyn benoeming in. gelyke functie op. 1 Juli 1901 te Gouda. 1 October 1017 iverliet hy den politie dienst en werd hy bevolkingsagent ai bode gemeente-belastingen, om ten slotte in 1022 benoemd te worden als deurwaarder. Goudsche Watersportclub „Elfhoeven". Zondag a.s. denkt de G. W. „Elfhoeven" de beslissing van Provinciale Staten, inzake de drooglegging der Reeuwijksdhe en Sluip- wijksche l'lössen feestelijk te vieren. Des voormiddags heeft ringsteken voor kano's plaats, terwijl 's middags half drie eeo rondvaart over de Elfhoevenplas wordt gehouden, waaraan elk lid met elk aoort boot kan deelnemen. Hierna wordt den leden door den voorzitter Ir. IJapeert een thé aan geboden op het clubeiland. Er ia gelegenheid tot dansen. Introductie toegestaan. Zij die niet in 't bezit van een kano rijn, kunnen van de beschikbare kano's gebruik maken, teneinde toch aan het ringsteken te kunnen deelnemen. De boottocht van de Goudsche H.B.8.- vereeniging gaat niet door. Men verzoekt ons te melden dat de boot tocht op de Reeuwijksche Plassen welke de Goudsche H. B. Vereeniging had uitge schreven voor Zondag a.s., niet kan door gaan wyl op dien dag reeds zooveel gezel schappen zich hebben aangemeld dat geen boot beschikbaar is. Examen Gemeente-administratie. Hedenmorgen slaagde mej. T üaarlandt voor het tweede gedeelte van het examen voor de akte van bekwaamheid voor gemeen te-administratie, ingesteld door de Vereeni ging van Gemeentebelangen. Mej. Gaarlandit, die thans deze akte heeft verworven, ontving haar opleiding daarvoor \an den heer C. J. van As, referendaris ter gemeente-secretarie alhier. Paard te water geraakt. Woensdagnamiddag omstreeks half vyf is het paard toebehoorende aan N. v. d. S. wonende alhier in de Voorwillens te .water geraakt. Met behulp van eenige burgers is het dier op de walkant gebracht zonder dat het eenig letsel had bekomen. 2e Orgelconcert St. Jsnskerk. In zyn loffelijk streven om het briljante orgel, waarover onz Sint Janskerk beschikt, toch af en toe, niettegenstaande de wat afgenomen belangstelling van de zyde van het door radio-muziek oververzadigde pu bliek te doen hooren, heeft de bekwame organist Henri de Man ons gisteren-avond op 'n gevarieerd programma vergast. Er waren nu wel wat meer muziekliefhebbers opgekomen, maar tóch stond dit aantal in de verste verte niet in verhouding tot' het muzikale genot, dat tegen den uiterst Uitte len toegangsprijs in de rustige en onge ëvenaard schoone omgeving als die onzer cathedraal geboden werd. Op de degelijk muzikale wijze, die we van hem gewoon zijn, zich kenmerkend door grondige kennis van zyn uiterst gecompli ceerd instrument en fijne registratie, heeft de heer de Man zijn programma afgewerkt. Hy vertolkte een Concerto in G-dur van Vivaldi, bewerkt doox J. S. Bach, verder een dankbare Toccata van den Franschen organist Dubois (indertyd van de Made- leine-kerk in Parys) en 2 kleinere, op effect berekende werkjes „Altegretto Gra zioso van Tours en Verset (voor Carillon) van Lefébure-Wely, (bizonder geschikt om de schitterende register-stemmen, waarover 't orgel beschikt te doen bewonderen. Mej. Riek van Stam, sopraan uit Gorin- chem zong eenige liederen van Bach en J. W. Franck. Zy beschikt over 'n jong frisch geluid, goede uitspraak en adembeheer- sching, maar is nog aan het begin van haar kunnen. Tegen de Bach-liederen is zij, voor al qua voordracht, vooralsnog niet opge wassen en het „auf zu Gottes Lob" ligt voor haar mezzo-sopraan te hoog. De beide liederen van van den Sigtenhorst Meyer, ouden tekst op moderne muziek vormden voor Mej. van Staan 'n minder gelukkige keus. De celliste Corrie van Batenburg, leera- res aan de muziekschool te Leiden introdu ceerde zioh als 'n zeer verdienstelijke musi- ciene, die vooral het Andante Cantabile van Nardini, .het Andantino van den om zyn melodieuze weiken beroemdep ltaü- aanschen pater Martini en het voor Cel zeer gelukkig bewerkte lied „Litaneï" van Schu bert met mooien toon en streek vertolkte. Ook Beethoven's Adagio werd zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. Dat men er toch toe medewerke, deze zeer te waardeeren orgelconcerten ifi stand te houden I Twee doode varkens in beslag genrihen. Gistermorgen omstreeks 8 uur is door den ryksveearts Dr. Slop op de Veemarkt alhier in beslag genomen een varken van mim 100 KG. dat dood aan de markt was aangevoerd. Eveneens is door hem om 11 uur een varken in beslag genomen dat op de Veemarkt was gestorven. Onder politietoezicht zyn de dieren over gebracht naar het slachthuis om aldaar te worden vernietigd. De classicale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk. Uitslagen der stemmingen. Woensdag hebben overal in den lande de classes der Ned. Herv. Kerk haar jaarver gadering gehouden. De volgend© voorloopig aangenomen reglementewijzigingen heeft de Synode ter overweging aan de classes voor gelegd. 1. Een redactiewijziging Van de art. 2 en 3 van het Alg. Reglement die het lidinaataohap van de Kerk èn van de bijzondere gemeenten betreffen. De z.g. .plaatselijk kerkelijke verplichtingen" wor den op deze wijze "Buiten twijfel gesteld. 2. Wijtaging art. 6, 42 en 47 Alg. Regl. Art. 47 zal voortaan bepalen dat: „bij tijdelijke ontstentenis van den scriba treedt de secundus-scriba in zijne plaats op. Bij aftreding tussdhentijds van den scriba wordt de secundis-criba: scriba en blijft als zoodanig werkzaam gedurende den tijd van zijne zitting. Deze wijziging sluit ^ich aan bij een ver andering in art. 6, die verleden jaar wet is geworden. 3. Wijzigingen in art. 51 Alg. Regl. en in art. 5 van het Regl. op het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid. Deze artikelen behandelen de samenstel ling van de Commissie van Voordracht voor de benoeming der kerkelijke hoogleeraren. Tot dusver stelden de Prov. Kerkbesturen dleze commissie saipen uit hun leden en se cundi-leden de bedoeling is, dat zij in het vervolg de keuze zullen hebben uit alle dienstdoende predikanten an het provinciale (of Waalsche) ressort. De prov. Kerkbesturen zullen duB voortaan een ruimere keuze heb ben. De eenmaal gekozen leden der Commissie van Voordracht, die gedurende den 3-jarigen ritting8tijd hun ressort verlaten, hun ambt, neerleggen of emeriaat ontvangen, worden door hun secundi vervangen. 4. Invoeging van art. 64## in het Algem. Reglement toevoeging aan de artt. 27, 31 en 32 van het Regl. op de Diaconiën, id» aan art. 11#* van het Regl. op de Koeten voor het bestuur. De bedoeling van deze verandering is, het bestaan en de taak vto de Diaconie Oom missie in de reglementen vast te leggen. O.m. wordt bepaald (in het Regl. voor de Diaconieën), dat de Diaconie Commissie de samenwerking tusschen de verschillende dia conale corporaties moet bevorderen, dat zij adviezen moet geven aan Diaconieën en kerkelijke besturen enz. 5. Redactie-wijzigingen in art. 2 en 3 van het Regl. op de benoeming van Ouderl. on Diakenen en de beroeping van predikanten. Dit voorstel beoogt, zekere onduidelijk heden weg te nemen en misvatting te voor komen. 6. Wijziging art. 5 van het hierfjoven ge- noeiyde reglement. Het art. zal vobrtaan o.m. bepalen (al. 2) „In gemeenten van ten minste 100 en min der dan 200 stemgerechtigden mag, en in die van 200 en meer stemgerechtigden moet dit recht (tot benoeming van predikanten) worden uitgeoefend door een kiescollege". De wijziging is een gevolg van de invoe ring van het vrouwenstemrecht, waardoor het aantal stemgerechtigden meer dan ver dubbeld is. Voor de gemeenten van 100—200 stemgerechtigden wordt het kiescollege far cultatief. 7. Wijziging van art. 1 Reglement op de vacatures. Een prediikantsvacature zal voortaan niet ontstaan door het aannemen van het lid maatschap der Sta ten-Generaal of Prov Sta ten, maar door het aanvaarden ervan. 8. Wijziging art. 11 van het Regl. op de erkenning van nieuwe gemeenten. Het art. zal luiden „Zoodra een Gemeente erkend is, zorgt het Classicaal Bestuur, dat met den mees ten spoed ouderlingen en diakenen woiden benoemd en doet de vereisehte stappen tot aanstellen van beheerders van "3e financiën der gemeete". De bedoeling is, dat het artikel, mede met het oog op de toekomstige stichting van ge meenten in liet Zuiderzeegebied, ruimer van inhoud zal worden, in dien zin, dat een dwingend voorschrift tot benoeming van Kerkvoogden en Notabelen niet zal bestaan de gemeenten kunnen dan beter zelf uitma ken, hoe zij haar beheer willen regelen. 9. Toevoeging aan art. 5 Regl. op het hulp- pradikerachap. Deze toevoeging luidt, dat (wanneer een hulpprediker wegens het bestaan van een predikantevacature benoemd wordt) eerst moet blijken, dat aan het Reglement op de Predikantevacaturen voldaan is; dit tegen ontduiking. 10 Wijziging art. 22 Regl. voor de Diaco nieën. Art. 22 wordt gelezen „De Kerkeraad is bevoegd met goedkeu ring van het Classicaal Bestuur diakenen te vergunnen, het batig saldo der rekening tefcen behoorlijke rente en aflossing aan de plaatselijke kerkekas ter leen te geven. De goedkeuring van het Cl Bestuur en aflossing worden dug geëischt. 11 Id. van art. 25 id. id. Art 25 zal bepajen, dat: geen betaling door-den boekhouder of administreer enden diaken voor de diaconie mag worden gedaan tenzij raider doorloopende of bijzondere machtiging van diakenen. In gemeenten met minder dan drie predikantsplaataen wordt hiervoor de medewerking van den kerkeraad vereischt, in de andere gemeenten beslist de kerkeraad bij verschil. De redactie wordt op deze wijze Verduidelijkt De Classis Gouda. In de vergadering van d© Classis Gouda waren aanwezig 24 predikanten en 40 ouder- lingen. Op deze vergzdertog werden de volgende besluiten genomen: I; Aangenomen met 27 stammen. II Aangenomen met alg. st. III. Verworpen. IV. Verworpen met 38 tegen 28 at. V. Aangenomen met alg. at- VI. Aangenomen met bijna alg. st. VII. Aangenomen met bijna alle st. VIII. Aangenomen met 37 st., met wijri- wijriging, dat uitspreekt, dat het Cl. bestuur den Kerkeraad de vereisehte stappen laat doen. IX. Aangenomen met 30 stamftieu. JC. Aangenomen met bijna alle st XI. Aangenomen met algem. st. I. Voor de verklaring van den Wereld bond der Kerken stemden 13 leden. De meer derheid is er tegen. II. Adres van Het Hervormd Verbond windt adhaesie bij de meerderheid. Bestuursverkiezing. Gekozen werdentot secundus lid van het Provinciaal Kerkebestuur ds. H. J. D. R. Theesing te Middelie, in het Classicaal Be stuur tot prima8. J. de Vlieger te Holy- sloot, 8. P. van Lelyveld te Durgerdam en ouderling, F. J. J. Puni te Monnikendam tot secundi- 8. G. W. K. Hugenholtz te Ransdorp,. S. C. van Wijngaarden te Ilpen- dam; ouderling G. Pauws t© Zuderdorp en ds. T. Lunderty te Beets. Tot quaestor en secundus-quaestor werden herbenoemd mr. H. H. Riepma te Edam en ds. J. de Vlieger te Holysloot. Verdere onderwerpen. Een rekwest uitgaande van Tiel om den Goeden Vrijdag te maken tot Zondag, werd aangenomen met 29 stemmen. Het verzoek van het Ned. Herv. Verbond, oen, zooal niet de reorganisatie ter hand te namen, dan toch in elk geval de Groote Sy node in te voeren, werd met groote meer derheid afgewezen. Slechts vijf leden waren hier vóór De resolutie van Avignod van dan We reldbond der Kerken werd aangenomen met op twee na algemeene stemmen. Een voorstel van ds. Reusink te Broek in Waterland tot wijziging van art. 3 Algem. Regl., werd na bestrijding weer door voor steller ingetrokken. Een voorstel van ds. De Vlieger te Holy sloot tot wijziging van artt. 10 en 11 Regl. Kerkeraden werd met algemeene stemmen aangenomen. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 25 Juni 1930. 3 glazuurders, 4 aardewerkers, 2 pijp- makers, 15 plateelschilders, 8 letterzetters, 2 bleekersknechts, 13 grondwerkers, 1 ma- chinezetter, 1 steenhouwer, 1 drukker, 1 stucadoor, 1 beitser, 4 timmerlieden, 2 gra nietwerkers, 1 sigarensorteerder (1 ged.), 1 mdio-monteur, 2 electriciëns, 1 schoen maker, 2 loodgieters, 1 aut. jasscher, 1 yzer werker, 1 machinist, 3 stokers, 1 bankwer ker, 1 metaaldraaier, 1 monteur, 1 ovenist, 1 boerenarbeider, 2 broodbakkers, 3 chauf feurs, 1 touwslager, 18 pakhuisknechts; 1 suikerwerker, 18 sigarenmakers (5 ged.), 1 plakker, 5 schippersknechts, 2 reizigers, 4 kantoorbedienden, 3 koetsiers, 1 winkelbe diende, 4 boekhouders, 72 Jtranaport- en fabrieksarbeiders, 1 wisseflloOper, 1 huis knecht, 1 nachtwaker, 1 vakkundig blee- kersknecht/ (jonge kracht), J stripper), 1 stripper, 1 banketbakker (ged.), 1 maga zijnbediende (vroywel.) GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag des vöormidddag tus schen 10 en 12 uur en des namiddags van 3 tot 5 uur zyn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde ge\o:iacn voorwerpen: 1 handsohoer, JU er ie sleutels, 1 schroef van en v. agenas. Voorts zyn te bev. t-'. 1 portononnaie met inh. H., 'Eingelbracht, Graaf van Bloisstraat 55; 1 bordje .ge verfd", de Jong, Korte Tiendeweg 2; 1 plank, J. Vink, Ooornhertstraat 28; 1 paar dameshandschoenen, D. Hofstede, Bosch- weg 110; 1 griffelkoker, A. van Leeuwen, IJssellaari 43; 2 pakjes manufacturen, J. van Vliet, Turf singel 66; 1 kinderporte- monnaie met inh., A. Heerkens, Coornhert- str. 2; 2 kalveren, Erbeveld, L. Tiendeweg; 1 nagelgarnituur, A. Boer, Voorkade 30, Bos koop; 1 kaas, G. van Gent, P. C. Bothstr. 57; 1 hond, J. Bezem, Boschweg 26, auto band, J. Bezem, Boschweg 26; 1 rozenkrans G. lmholz, Veerstal 5; i bril, M. Steenwin- kei, Bilderdykstraat 5; 1 befje v. e. kinder pakje, A. Bardelmeyer, Vierde Kade 93; 1 leesboek, J. N. Both, Graaf Florisweg 26; 1 halskettingkje, Chr. Nederhof, v. Stryen- straat 38; 1 klos en 2 rolletjes zijde, A. de Jager, P. C. Bothstraat 83a; 1 party visch- steekken, H. de Wit, Kattensingel 78; 1 broche, L. de Wit, Peperstraat 8; 1 porte monnaie met inh.. M. Werkhoven, Ieth- maetstraat 62; 1 heerenhorloge, A. M. Bron Pr. Hendrikstraat 18; 1 pet, H. van Collum, Groenendaai 38; 1 boodschappentaach, C. Rmyn, W. Tombergrtraat 32; 1' portemon naie met inh., A. C. Bjjtsma, St. Josephstr. 16; 1 pakje kant en haakweik, J. Stouthart, Graaf 'Florisweg 72; 1 lederen riem, A. Hof stede, Raam 105; 1 horlogeketting, M. v. d. Berg, Kuiperstraat 34; 1 kinderportemorv- naie, K. Dessing, Karnemelksloot 136; 1 portemonnaie, Wassing, Vrouwesteeg 28; 1 heerenportemonnaie, Juffr. Vos, Nieuwe Markt 24; 1 kindertaschje met inh., A. Bultman, P. C. Bothstraat 39; 1 boord v. e. overhemd, A. van Hertum, Bleekerasingel 47; 1 vetdop v. e. auto, P. van Groningen. Vierde Kade 11; 1 broche, P. J. Boegheim, J. v. d. Heydenstraat 30: 1 kinderhand schoen, A. v. d. Muiden, Derde Kade 54; 1 huten vat, Kastelein, Karnemelksloot 21; 1 knipmes, E. Sanders, Kruidenierstraat 15; 1 bankbiljet, A. Krieger, Zwarteweg 8b; 1 portemonnaie met inh., J. Stoft, Jaagpad 53; 1 beursje met inh., J. Tienhoven, Per- sijnstraat 14; 1 handtaschje met inh., J. Verbeek, Voorwillens 43; 1 manchetknoop, M. van Loon, Oo3thaven 1; 1 armband, N. DorWand, Turfmarkt 104; 1 rozenkrans, J. De doodslag op den Linker-Maasoever. De havenarbeider A. v. d. B., die voor de Rotterdaarieche rechtbank heeft terecht ge staan, omdat hij A. B. 29 Dec. opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd, is wegens doodslag tot 8 jaar gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hech tenis veroordeeld. Het Hasgsch© Hof heeft dit vonnis beves tigd. Het drama in de Weste Wagenstraat t« Rotterdam. De Rotterdamsch© kleermaker-koopman H. van der Z. was door de rechtbank te Rot terdam wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Hij had terechtgestaan als verdacht van W. D. Timmermans op 18 December 1929 opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank. Opnieuw rechtdoende, veroordeel de het verdachte tot 8 jaar gevangenisstraf. De moord te Bennekom. Hooger beroep aangeteekend. De verdediger van Jan Hoek, de verdachte van den doodslag te Bennekom, mr. Maten, beeft hooger beroep aangeteekend tégen het vonnis der Arnhemache rechtbank, waarbij Hoek tot levenslangs gevangenisstraf werd veroordeeld. De mailversaties bij de Neuchatel Asphalt Company. Veroordeeling der directeuren én ambtenaren. AMSTERDAM, 27 Juni. De 4e Kamer van WISSELKOERSEN. 26 Juni. 27 Juni. Officieel. Londen 12.09% 12.09% Berlijn 59.30 69.27% Parys 9.77% 9.77% Brussel 34.73 34.73% Zwitserland 48.23 48.23% Weenen 35.15 86.15 Kopenhagen 66.60 66.60 Stockholm 60.86 60.86 Oslo 66.65 66.65 New York 2.48"/m 2.48"/, Niet-officieel. Praag 7.88% 7.33% Madrid 28.52% 28.52% Milaan 18.03% 13.03% Prolongatie 2—2% Benrsoverzicht. De beurs had lieden een geanimeerd voor komen. In de verschillende fondsensoorten vormden zich vrij groote hoeken en de stem ming was vast. Ir. den loop van den middag werd de tenden® echter weer wat zwakker, waarschijnlijk onder invloied van de flauwe handel van de Philipeaandeelen, die op 355 geopend reeds spoedig 10 pet. moesten af staan. Margarine Unies die eerst ruim 270 opbrachtenkonden in den middag dat ni veau ruimschoots handhaven. Calvé Delft waren prijshoudend. H.V.A.'s waren wat luier. Buikerwaarden onregelmatig Oude Deli's golden enkele punten lager. Mijnwaanden en Scheepv. aandeel en waren (veronachtea&md. De A ma ik. afdeel ing was vast.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2