OPENING H Ihunswilki ifloecren Electrotechn.Bur.i.F.W.TURION Nieuwe Zoutevisch Goedkoope Aanbieding Colb. Cost. (Aspirin De Goudsche Fruithandel Maryland 4 15 ALRO" CERTIFICATEN ALRO" OBLIGATIES SPAARBANK Zaterdag 28 Juni vanhet Dames-en Heerenkleedingsatelier lnzetreclame 5°|0 korting Ainbevelend, Joh. Leeflang TELEFUNKEN SERVICE STATION P. G. Scharleman Jr. N. VAN TRIET, v. h. L. J. Muller GEHEELE UITVERKOOP H. VAN DER POOL D. G. van Vreumingen T. C REPARON. GOUDA Oosthaven 58 H. J. Daems. WISKUNDE L*l op oranj* band an BayaHcruli. Prijs 75 cf*. ken voort op den ouden weg, wandelen wjat, zitten in een café, wandelen weer wat en gaan huiswaarts. Aardige vermakelijkheid voor oen urtje ia er niet. Men kan een volledig concert bijwonen of dansen. Veel meer is er niet. Het circus verheugt zich ook wel in belangstelling en dan is er nog een schiettent. Schieten Is uit de mode en juist deze oud-modische aardigheid weet zich te handhaven. Zoolang de opzet der vermakelykheien niet anders wordt en de oomea van den ge meenteraad hun bemoeizucht niet staken, wordt het niet beter. Scheveningen drijft op ouden roem maar die vergaat geleidelijk. HAGENAAR. MODEPRAATJE Het Teutoburgerwoud. "Wanneer de moderne mensch zich een gansch jaar ingespannen heeft in zijn ar beid van eiken dage dan snakt hy naar zyn jaarlyksche rustpooze, die hem stilte zal brengen, stilte, die weldoet. En dan zoekt hij die stilte vanzelf in de reine, ongerepte natuur. Waar kan men die stilte, zoo vragen wij ons zeiven af, beter ontmoeten dan in het lieflijke Teutoburgerwoud? Want daar •vindt men nog in de schaduwrijke bosschen op de prachtige heuvelhellingen en in de dalen een ongerepte natuur, waar de auto- signalen den vermoeiden mensch. njet pla- SLAAPKAMER 250.- 1 ROUWE 141 EETKAMER 280.- BOUWK 89 F«. B. DEJONO, MMlIilHPial honderd jaar geleden de toondichter Felix Mendelssohn-Bartholdy, die met Immeï* mann aan den schouwburg werkzaam was, vol geestdrift schreef aan zyn bloedver wanten te Berlyn. iHier kloppen nog de har ten voor den vooruitgang van de schilder kunst, de muziek en het tooneel. Hier hoopt men nog op een nieuwe artistieke ontwik keling in de toekomst, ontwikkeling, die zich op waardige wijze zal aansluiten aan het groote verleden. „De mooiste stad van Duitschland", zoo heeft onlangs een buitenlandsch dichter Dusseldorf genoemd. Toen men hem vroeg, waarom de stad een dergelyken indruk op hem had gemaakt, antwoordde hij: „Omdat ze de vroolykste is". Hier heerschen overal de drang naar levensgenot en de wil tot gelukkig zijn. Hierbij komt nog de vreugde tot den arbeid, die wel nergens zoo sterk is als aan den Beneden-Ryn, zoodat men hier zeker op een bloeiende toekomst mag rekenen. De stad lokt u aan tot een kort oi lang bezoek, zooals zy het reeds deed ten tyde van Goethe, die, toen hy een bezoek aan de gebroeders Jacobi had gebracht, niet meer van haar kon scheiden en lachend tot zyn vrienden zeide: „Gy zult me nog uit Dusseldorf moeten verdrijven, daar ik hier anders vastgeworteld geraak." ONDERWIJS. Naar welke school de meisjes? Het „Maand'bulletin" van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, bespreekt de vraag: Naar welke school? en geeft dan aanwijzingen: „Is het meisje een uitstekende leerling op de lagere school, leert zy spelenderwijs, heeft «ij een beslisten taalaanleg, zich too- nend o.m. in vlot spreken, het zoeken naar en vinden van het juiste woord, de juiste uitdrukking, de juiste nuance, het schrijven van Nederlundsch nagenoeg zonder fout en met een weinigje stijlbegrip, het corrigee- ren van eigen taalfouten of -vergissingen... dan zende men haar, zoo mogelyk, naar het Gymnasium; voorloopig met) de .bedoeling, haar later naar de alpha-afdeeling te laten gaan. „Mocht zy, later blyken geschikter te zijn voor practische dan voor wetenschap pelijke taalstudie, dan zou zy later de akte kunnen halen voor handelsterminologie en handelscorrespondentie en leerares worden aan een Handelsschool; óf via een stoom cursus de lagere akte halen, eventueel de hoofdakte, in ieder geval eenxge lagere taai akten en (of) een middelbare taaiakte, het geen haar waarschijnlijk als leerkracht .zal voeren naar het M.U.L.O., een kostschool, een grootere Meisjes-Vakschool, naar Indië-.-f.. Blijkt soms in den loop harer Gymna siumjaren, dat zy met les geven geen suc ces zou beleven, aangezien zy niet tactvol omgaat met klassegenooten of jongeren, zich niet duidelijk uitdrukt, doordat zij anderer mentaliteit niet aanvoelt niet zóó uitlegt dat de ander haar begrijpt, eigen wil niet vermag door te zetten..dan zou, gegeven nu eenmaal den taalaanleg, de loopbaan van bekwaam correspondente voor haar openstaan. „Mocht evenwel langzamerhand de aan leg voor de exacte vakken gestadig grooter blyken, en dien voor de talen allengs-over treffen, dan zou zy later naar de bêta- afdeeling kunnen overgaan. ,Js zij echter reeds op de lagere school een véél "betere leerling in rekenen dan in taai; stelt zy belang in technische dingen; trein, tram, schip, motorbootpendule horlogein oorzaak van eb en vloed; in verlenging en verkorting van daglicht...; legt zy een aquarium of een terrarium aan, of determineert zij uit eigen beweging bloemen en plantendan wyst haar aanleg duidelijk in de richting van Gymna sium B of 6-jarige HJkS. „Maar nu het, uiteraard veel grooter, percentage meisjes zónder studie-aanleg: middelmatige leerlingen op de lagere schooi. „Van hóór fean de moeder wel weten, of zij handig is in huishoudelijke werkzaam heden, of zy bijzonder goed naait; knoops gaten maakt, kleine dingen verstelt, maar nooit een hlousje verandert, niet van fraaie handwerken houdthetzy juist wèl aardig en vlug poppengoed vervaar digt, begrip heeft van kleurencombinatie, van stofversierinig, artistiek inzicht dus op naaigebied. Oók ziet de moeder, meestal wel of zij gezellig met kleine kinderen speelt, geduld met ze heeft; omgekeerd of de kleintjes haar aanhankelijkheid betoonen. Heeft het meisje, behalve geen studie hoofd, ook géén bijzondere voorliefde voor huishoudwerk of naaien, géén byzondere tact om met zuigelingen of kleuters om te gaan, dan kan de moeder opletten of zy' ijverig en accuraat is; sterk en sportief; ar tistiek, zoo ja, in welke richting; of zij tee- kenaanleg bezat „Meisjes als déze moeten stellig niet naar H.B.S., Lyceum of Gymnasium wor den gestuurd. Wèl paar een middelbare Meisjesschool, of een M.U.L.O.-schóól, óf indien oók het werk d&ètr te groote moei lijkheden mocht blyken op te leveren naar een Meisjes-Vakschool. „Een en ander met de bedoeling, om daarna te worden opgeleid (in verband niet uitsluitend met den aanleg, doch ook met financieéle positie, connecties, plaats van inwoningvoor huish oudelijken arbeid pp zichzelf (practisch werken in gezin later in inrichting), of wej tezamen met kinderverzorging; betrekkingen van aller lei aard in de verpleegwereid; ambten als j leerares in koken en voedingsleer, in huis- houdkunde en waschbehandeling, in naaivakken, kunstnaaldwerk, by het landbeuwhuishoud-onderwy»; voor leerares in gymnastiek, liefst daarnèdst heilgymna- te-masseuse; onderwijzeres by het voorbe reidend onderwys; kantoorwerk van aller lei aard; ambtelijke betrekkingen byv. bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst bouwkundig teekenaarster, binnenarchitecte teekenaarster by* het kadaster; fotografie" Van lang vervlogen dagen. Woningbouw. 't Is bekend, dat men thana bij nieuw bouw evenals bij herstelling van bestaande woningen maar niet naar willekeur zijn gang kan gaan. Integendeel, het bestuur van elke gemeente stelde vaste regels vast, waaraan ieder ambachtsman zich heeft te houden. En dat dit niet ailleen voor blijvende woningen gesöliiedt, maar zelfs wordt toegqp&at op zoogenaamde zomeroptrekjes, gebouwtje» dus, die alleen in de zomermaanden worden bewoond, eu dan uit den aard der zaak meer voor nachtverblijf dan voor den ganschen dag dienen omdat de vacantie nu juist niet wordt gebruikt,, om in huis te zitten, dat zeg ik, die vaderlijke zorg van het gemeente bestuur zich ook over zulke, meestal houten optrekjes, uitstrekt, bleek mij uit een ver ordening, die door het gemeentebestuur van een onzer waterrijke dorpjes ia de buurt in elkaar was gezet. In vele gevallen, wanneer men niet al te pietluttig is, werken zulke bouwverordeningen wed goed, want wat revo lutiebouw voor heillooze gevolgen brengen kan, is meer dan eens ontstellend gebleken. In vroeger eeuwen waren de bouw-orda* nantiën niet malsoh, en daaraan ds het dan ook te danken, dat huizen uit de achttiende, zeventiende en zestiende eeuw, <ke thani moeten worden gesloopt, nog a»o stevig in elkander zitten, dat het voor den slooper soms de grootste moeilijkheden geeft, de stee- nen van elkaar te scheiden. Was het niet bij het afbreken van de Oude Beurs te Amster dam, dat dynamiet noodig was, om de sloo ping tot een goed eind te brengen? Ook dn het buitenland golden eertijds strenge voor schriften op het gébied vfln den woning bouw. In sommige landen was het, op straffe van levend te worden begraven, verboden om bij het inetselen kalk te gebruiken, die minder dan vijf jaren in den Ikuil had gele. gen Zoo streng trad men hier in dien ouden tijd niet op, maar dat neemt niet weg, dat ook hier wel degelijk toezicht werd gehou den op de fabrikage van het bouwmateriaal. Burgemeester en van Woerden bijvoorbeeld verhuurden aan Willem Jansz een steenbak kerij met ovens en schuren, om daarin ge durende den zomer steen en te bakken. Maar zij lieten daarin den huurder geen vrij spel. Namens het Gemeentebestuur van de stad Woerden werd, hem «en vórm ter hapd ge. steld, naar welke hij de ateenen kon ver vaardigen. De contra-vorm werd ten stad* huize bewaard, en nauwkeurig werd toege zien, dat geen kleinere steenen werden gefa briceerd. Kwam hij deae voorwaarden niet na, dan zou hem als straf de rechterhand worden afgehakt. Hieruit ziet men al weer, dat onze magistraten in die dagen van geen halve maatregelen hielden. Bovendien werd door het bestuur van Woerden de prijs van de steenen vastgesteld. Twee' soorten van ateenen mochten worden gebakken: klanken tegen 8 stuivers het duizend, en een batar soort voor 14 stuivers per mille. Nu blijkt dit wel heel goedkoop, maar men kon toao ook voor een stuiver heel wat meer knopen don tegenwoordig, en er was bovendien nog een regeling getroffen dat overjarige stee- nen hooger in prijs kwamen. Of nu ook, om gekeerd, voor den siteenfabrikant terzeflider- tijd de gunstige bepaling werd gemaakt, dat men alleen van zijn steenpn mocht gebrui ken, bij den bouw van een huis, staat niet in de overeenkomst, wèl dat de fabrikant Willem Jansz. alleen maar aan Woerdenaren mocht verkoopen. De man was dus wel op alle mauieren aan banden gelegdDe Leid- soh© magistraat in die dagen was wijzer, en daarom waren de Leidsche steenbakkerijen beroemd en de Leadsche steenen overal ge- vraagd en bekend. VROUWEN IN VERWACHTING en jonge moeders bezorgt het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater een geregelde maag- en darmwerking. De hoofdfiguren op 't gebied der moderne geneeswijze van vrouwenziekten hebben het „Franz-Josef"- water in een zeer groot aantal gevallen snel, betrouwbaar en pynJoos werkend be vonden. By' apothekers verkrijgbaar. 11 Raadsels voor de Jeugd. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. Pink, ster, en; Pinksteren. 2. Dag, Oom Hans; kwam u gisteren van de reis terug? (mug) Ik zoek myn gesp in alle hoekjes en gaatjes, maar helaas tevergeefs I (spin) Heeft kleine Wiramie raadseltjes opge geven (mier) Ja, we speelden zoo leuk met hem! (wesp) Jan, Willem, Otto en Karei moeten on- middellyk naar huis! (mot) 8. Rood, roos. 4. Een schaar. 5. Schimmel. 6. Adelaar. De prijs viel by' loting ten deel aan J. KORTENOEVER, Fluweelensingel 86. De prijswinnaar mag zyn prijs Maandag aan ons bureau in ontvangst komen nemen. Nieuwtjes voor het Badseizoen. Bleef uien dit jaar langen tijd tevergeefs in afwachting van de eerste zomerwarmte, na deze hitte-periode zal zich niemand meer boklagen over gebrek aan zonnige dagen. Iutegendeel, de echte liefhebsters van ®ee en strand hebben reeds volop haar hart kun nen ophalen en hebben zelfs hals over kop een bad-uitrusting moeten aanschaffen, vóor- zoover ze het noodig vonden om strikt-mo- dieus voor den dag te komen. Dit is voorwaar bij de zich steeds uitbrei dende behoeften geen kleinigheid. Eiken zomer toch varieeren de modellen der bad pakjes, komen er nieuwe mutsen, nieuwe sdhoentjes, nieuwe kleinigheden, welke doen zien, dat een baadster „up to date" in haar Dit seizoen zijn de badoostuuins, vergele ken by verleden jaar, zeer eenvoudig. Zij zijn eenvoudig, maar degelijk, echt wat men noemt „kwaliteit". Het zeer gladde, zéér nauwsluitende Jantzen badpak van zuivere wol, dat het duurste van allen is, was toen nog uitzondering. Thans is het regel en wel omdat alle zwemsters het nut van een wol len pak beseffen, na de geduchte afkoeling Ook de Forma badpakken, welke van een bustenhouder zijn voorzien en door hunne elasticiteit ook verder het figuur in toom houden, zijn er bijzonder goed ingekomen. En de gewone pakjes, streng, glad, een- voodig én toch elegant van coupe, zijn in tegenstelling met vorige seizoens bijna hee- lemaal effen, met een enkele kleurige afbre king aan den onderkant. De rubber ceintuur wint echter veld. Zij wordt gedragen op die effen badoostuuins (zoowel op donkere als de pasteltinten) en geeft daar het kleurige toetsje aan, dat het strandgewemel nu eenmaal gaarne ziet. Op de nieuwste badpakjes met een lichtgekleurd bovendeel en donkerder broekje, vormt de aardige rubberoeintuur een passende verbin ding. Er is allerlei afwisseling in deze oedn- tuurê. Ze zijn er in effen wit, in twee kleu ren die van het lijfje en het broekje in gevlochten rubber er. ze zijn voorzien van een practische gesp- of van een ringsluiting, die met één rukje open en dicht krijgen is. Als het nieuwtje van dit seizoen verscheen daar de ceintuur met waterdicht étui, waar in sieraden, portemonaate, cigarettenkoker opgeborgen warden, zoodat ze tijdens het baden in zee veilig meegenomen kunnen worden, zonder dat er ook maar één druppel water in doordringt. De badmutsen zijn bijzonder aardig. De nieuwste heeft het model van onze leuke randlooze volthoedjes, met diepe oorklep en over elkaar geslagen randbieeen. Daaronder zijn er met fraAi geapikkelden bodem en sierlijk geschulpten rand, met vlinder-, do- minoBteenen- en sterrenversiering en zoo waar met een groote rubbersta-ik, welke in- gepunte uiteinden in zwierigen val den schouder raken. De duikkap maakt hierop natuurlijk een uitzondering. Zij heeft een diepgaand snit over ooren en hals en is verder hoogst een voudig, alleen soms met een weinig versie ring over het middenvak. Do rubber badsóhoentjes worden' hoe lan ger hoe mooier van bewerking. Zij zijn er zoowel effen als gevlochten en ook geheel a jour bewerkt, wat over den blooten voet een aardig effect geeft. De groote rubber bad- of strandtasch is hèt nieuwtje van dit seizoen. Zij is groot, in- geploojd, van een afsluitklep voorzien en draagt nog een apart zakje op den zijkant, ter berging van kleine bijzonderheden. Zij is verkrijgbaar in zwart, rood, bleu, groen en wordt gedragen in de tint van het oos- tuum of juist als contradictio hiervan. De strandparasol viert nog immer triom fen en wordt zooveel mogelijk in overeen stemming met de badkleeding genomen. Als ultra-chic geldt een strand-complet bestaande uit badpak, badmantel, badtasch met waterdichte voering, en strandparasol, alles in dezelfde kleuren en met hetzelfde dessin, dat als garnituur wordt veifkocht en met een respectabel sommetje betaald wordt. GRACE ALLAN. Zomervacanfle De beste voorzorg tegen de gevolgen k van regendag wk Aspirin-Tabletten. ^eenigopdewMeM gen en waar slechts de hartelyke groet van den landman tot U klinkt. Er is veel vriendelyks te zeggen van dit romantische bergland met zyn dichte loof- en naaldbosschen, zyn zacht glooiende wei den en akkers, waar goede wegen doorheen leiden van het eene schilderachtige dorpje naar het andere. En vooral voor Nederlan ders, die slechts enkele uren sporens van hun oostgrens, dit aardsche paradys kunnen bereiken, is het een ontdekking, die hen bly' stemmenmoet. Men heeft hier alle vreugd en schoonheid der natuur tesamen. Wanneer men van IbbenbUren uit langs den bergkam een voetreis maakt naar den oostelyk?n uit- looper van dit sagenryke heuvelland, dan ziet men aan den eenen kant in de van zon licht trillende ruimte de onafzienbare vlakte van Munsterland met haar overweldigend schoone aspecten. Men raakt hier eenvou dig niet uitgekeken van de schoonheid der Westfaalache laagvlakte, met haar ryke afwisseling aan hoeven en huizen, bosschen en weiden en akkerlanden, uit welke vrien delijke kerktorentjes zich opheffen in den gouden zonneschyn. En aan de andere zyde wordt het oog geboeid door een andere schoonheid, die van de vlakte van Osnabrück of door de lagere heuvelklingen, die hier den achtergrond vormen van een ryk natuur- tooneel. Hier, in dit begenadigd oord, vindt de vermoeide wat hy zoekt: rust. Hier geen autogedaver, geen lawaai van in troepen voortrukkende toeristen, maar stilte, stilte alom. En komt men dan na een flinke wan deling in een van die typisch Duitsche stad jes met hun bochtige straatjes en steegjes, dan krygt men hier weer de beleving van een andere jeugd: men ziet de eenvoudige, gulhartige Westfalers hier in hun milieu, temidden hunner oud-Duitsche cultuur, vriendelijke hulpvaardige menschen, met welke het korte, maar welgemeende contact al weer een vreugde op zichzelf is. De hotels zyn hier goed en goedkoop, hebben een quiver eigen karakter. Men rust er in zachte, onmetelyke bedden, heerlyk uit van den vermoeienden tocht. De een voudige .gastheer houdt er een waakzaam oog, dat het u aan niets ontbreekt en des avonds kan men er meestal de notabelen van het stadje aan de biertafel byeen vin den en ge geniet vóór ge het weet van hun gullen lach... Tevoren hebt ge dan natuur- ïyk toch al een verkenningstocht gemaakt naar de bergruïne, waar het stadje trotsch op is. En in den zacht sulzenden avond wind zooals ge daar by de ruïne op den bergkam neergezonken zyt, zyn de "schim men van het oude Teutonenland ,tot u ge komen met hun fluisterzachte verhalen van Varus, die tegen de voorvaderen van deze vriendelyke menschen zyn geharnaste legi oenen verloor en zooveel andere eerbiedig bewaard gebleven overleveringen, die ons zeggen, dat met dit goede slag menschen vroeger geen gekheid te maken viel. Van ver klinkt er dan wel eens weemoedige fluitmuziek tot u door, van ginds uit het stadje beneden, en ge hoort het kirrend ge lach der meiskes, een vroolyk troepje, dat zich, net als overal, het hof maken laat door sterke jonge knapen. Glimlacht ge niet vergevensgezind als ge denkt, dat de moe ders van dit stoere geslacht eenmaal met de byl in de hand hun terogwykende echte genooten tegemoet gingen, om hen wóór in den veldslag te dry ven? In dit gezegend oord? Is daar zóó gestreden twintig eeuwen geleden? Ja juist, maar die menschen had den dit gezegend oord en hun vrijheid te lief, om ze over te laten aan de tyrannie van een vreemd volk. Zoo zit ge dus, in den zoeten, van. geuren doorwaaiden avond te drooraen over ver leden en heden van het Teutoburgerwoud. De maaltyd is goed geweest, eenige jonge hanen uit den naasten omtrek hebben hun vee|belovend leven moeten laten, om dien dag de vlottende bevolking van het hotel in het goede humeur te houden, waarin de ver- rukkelyke wandeling van dien dag hen ge bracht heeft... En waar de prys belachelyk laag is, tracteert ge uzelf natuurlyk op een of anderen Duitschen wyn, voortreffelyk na de koeling in het ysvat... Wat verlangt de zomersche wandelaar, verkenner der na tuur, die hy is, meer op deze aarde in vacantietyd! Zoo kan men dagen achtereen voortmar- cheeren in dit verrukkelyk schoone bergland en telkens beleeft men nieuwe vreugd. Men heeft er en het is alsof het voor de afwis seling uwer reis zoo bedoeld werd ook weer grootere steden: Bielefeld, Osnabrück, Munster. Want al liggen de laatste twee steden niet meer in het bergland zelve, men laat niet na die te bezoeken, vooral als Ne derlander niet, die immers uit zyn eigen landsgeschiedenis het jaartl 1648, den vrede van Munster, nog wel kent. En wie deze prachtige steden bezoekt, centra der West- faalsche cultuur, en er rond dwaalt met de biye zorgeloosheid van den zwerver, geniet van het oude stedenschoon. Zulke fraaie ouge gevels als te Osnabrück zagen we nog nimmer! Dit schoone bergland is door Nederland, dat zoo dichtbij ligt, nog niet „ontdekt", al hoorden wy hier en daar ook Nederlandsch spreken. Wy weten zeker, dat het, als het eenmaal ontdekt zal zijn, stroomen land- genooten tot zich zal trekken. Maar... Dusselóotf, de geboortestad van Heinricn Heine. Hemcich Heine aai Ifiana weidra een standbeeld krijgen in zyn geboortesuaü Dusseldorf en hiermede zal wqrden vokiaan aan een sinds lang gekoesterden wensch der gansche beschaafde wereld. Dr. Lehr, de Opperburgemeester der stad, heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst der commissie, die deze late huldiging van den grootsten zoon van Dusseldorf zal voorbereiden. Van het verzet, dat door enkele kringen werd" geopperd tegen het oprichten van een stand beeld voor een „spotter", is vryiwej niets meer overgebleven, nu men heeft ingezien dat ironie een eigenschap van den Rynlan- der is. De vreemdeling, die de fraaie en voor name stad aan den Beneden-Ryn bezoekt, zdl nu weldra niet meer tevergeefs moeten vragen, waar zich het monument van Heine bevindt. Want reeds wordt het marmer be werkt Reeds scheppen beeldhouwers ont werpen voor het monument, waarvan men alleen nog niet weet, welk gedeelte van Dusseldorf het jte! tooien: den heerlyken „Hofgarten", dj, de oude vestingen ver drongen heeft, ;of de hoekige be hagel yke oude stad met Maar vele kroegjes en steeg jes, waar eens Jm merman n en Grabbe door trokken op weg naar den schouwburg. Van heti geboortehuis van Heine in de Bolker- strasse, waarvan hy in zyn boek „Le Grand" zooveel heeft verteld, is de gevel van het aan de straat gelegen nieuwe ge deelte versierd met een gedenksteen, waar op ook de scherpe trekken van den dichter afgebeeld staan. In een byzonder vertrek van de stedelijke bibliotheek worden enkele heerlyke herinneringen aan Heinrich Heine bewaard: zyn doodsmasker, meerdere por tretten uit zyn jeugd en uit zyn latere ja ren en zelf de opgezette papegaai van zyn geliefde vrouw Mathilde. De vogel heeft hem door zyn gekrysch en zyn gebabbel zoo vaak gestoord by den arbeid! Het artistieke leven ontplooit zich weer te Dusseldorf even sterk en vruchtbaar als in de tijden, waarin Immermann hier zyn schouwburg opende en wijlen Schadow heersche in de Academie der Kunsten. De voornaamste winkelstraat de stad is naar dezen laatsten genoemd. De „Malkasten", een sociëteit van schilders en van burgers met kunstzin, ia ontwaakt uit zyn sluimer en organiseert belangrijke lezingen en ge- costumeerde danspartijen in zyn eigen fraaie gebouw aan den „Hofgarten", dat eens aan de gebrbeders Jacobi, de vrienden van Goethe, heeft toebehoord. De schilders van Dusseldorf zullen by deze feesten de hoofdrol spelen. De jonge krachten van de Academie der Kopsten, die thans onder de moderne leiding Van Walter Kaesbach staat zyn ook in de weig, zooalsin de jaren waar in de „Malkastenf werd opgericht, door de meesters, die zich hier eiken avond by een glas wyn vereenigen onder het zelfportret van Albrecht Diirer. De schilderkunst wordt ook door de stad en haar opperhoofd hoog in eere gehouden. Dit blykt wel uit de in ternationale kunsttentoonstellingen, die hier onder het protectoraat van het gemeente besuur plaats vinden, zooals in vroegere jaren, toen de burgers van Dusseldorf er zich op straat over onderhielden, wat Min- trop of Bendemann geschilderd of wat de Achenbachs weer ten toon gesteld hadden. Onder de voorbeeldige leiding van Louis Dumont en Gustav Lindemann heeft ook de schouwburg weer de sympathieën van de bevolking verworven, die hy reeds bezat ge durende den bloeityd van Immermann. De meesterlyke opvoeringen van werken van Ibsen, Shaw en van de Duitsche klassieken, hebben het „Schauspielhaus" van Dussel dorf, dat thans wèldra een kwart eeuw be staat, wereldvermaardheid verschaft. Dusseldorf heeft steeds een sterke aan trekkingskracht uitgeoefend als middelpunt van het kunstleven en van de feestelijkhe den aan den Beneden-Ryn. Reeds Napoleon I, de schepper van het Groothertogdom Berg met zyn hoofdstad Dusseldorf, organiseer de hier de eerste grootere bedryfstentoon- stelling van het gewest. „Het jonge Ryn- land", zoo noemde zich een groep schilders en beeldhouwers, die voor de nieuwe kunst te Dusseldorp een centrum alsoof aanhan gers wilden zieken en vinden. Deze groep is sindsdien weer ontbonden, zooals het 't lot van al dergeiyke groepen in de wereld schynt te zyn, maar zyn geest en de wil tot artistieke ontwikkeling worden te Dus seldorf zoo hoog in eere gehouden, als dit in de tegenwoordige moeilyke tydsomstan- digheden mogelijk iè. Steeds vindt hier de nieuwe, ja zelfs de nieuwste kunst, die ja renlang door de gezellige „Moeder Ey" met haar tentoonstellingen werd gesteund, een vruchtbaren bodem. Kunstenaars als Woll- heim en Dix verzekeren, dat Dusseldorf hun begaafdheid heeft geprikkeld. Hier waait nog de lucht van Athene, waarover byna VAK Bk HANDELS EN LANDBOUWBANK i 'T eilacy, dan zal het ook met de stille rust van deze a&ntrekkelyke streek uit zyn. En om dit te voorkomen, zetten wy ons loflied niet voort, maar breken het af, abrupt... RENTE INGELEGD OP: 1 Jan. 1928 1 1 Nieuwe Raadsels. 1. Met b kan 'k nuttig wezen, en kan men in my lezen. Met k ben 't meestal zoet En smaak ik dan ook goed. Met L ben 'k meisje of vrouw, Zeg nu het antwoord gauw! 2. Hoeveel is't omgekeerde van elf 3. Bedenk op elk der onderstaande woor den een rytnwoord, maar doe het zóó, dat de nieuwe woorden, in dezelfde volgorde genomen, een meisjesnaam vormen. woord wezel boom mol klomp knaap. 4. Verborgen jongens- en meisjesnamen. Heel veel menschen kunnen niet tegen groote hitte. Wy liepen vlug naar school en alle on deugende kinderen stonden te wachten. (2) Juist kwamen wy op de boot, toen het sein gegeven werd. Weet je, dat my'n zusje viool gaat stu- deerep 6. Op de beide kruisjesiynen komt de naam van een bloeiende plant. poeder gebruikt worden? In Gouda toch zeker. Of hebben we dat mis? Waar bly ven dan de linnenkast bons? Deze week kwamen er 8, zegge drie bin nen. Is'dat niet meer dan erg? Iedereen verzamelt ze of houdt die bons vaat, waarvoor? Totdat ze die bons niet meer wilden en iets anders er voor in de plaats vragen. Zendt ze thans, nu hebben we er wat aan. No. 1 op de linnenkast bons lyst wacht reeds vanaf 12 November j.l. Lang genoeg Waar biyven de Pelikanen, de Droste'a bons en plaatjes „Indië", de Leupon's bons of platen, de Dobbelmann's platen en Rade makers bons en niet te vergeten de Hagbons en zegels Kom, zend ze in groote getale. We hebben een massa aan te bieden. Vraag aan en zendt Uw teveel. Paddenstoelen kunt U nog steeds toezen den. De toezending is nog nooit gesloten geweest. We hebben hiervan aan te bieden zes complete stellen plaatjes en platen. Mededinging voor de LeUpen's album, ge deeltelijk gevuld,, voor inzending van de meeste Lever's bons, Pelikanen of linnen- kastbons is nog opengesteld tot 1 Juli a.s. WALESTEEG No. 2 HET RUILBUREAU. Prijsvraag No. 32 LANGE TIENDEWEG 24 GOUDA TELEFOON No. 82# Aanleg van LICHT- KRACHT-INSTALLATIES en BLIKSEMAFLEIDERS Speciaal adrea voor FABRIEKSINSTALLATIES „HEEMAF" motoren nlt voorraad. Firma Wad JU Rlmtvmld. LANGE TIENDEWEO 27 SSS TELEF 313 haaft vaarraad BANANEN NIEUWE VIJGEN DOOSJES TUNIS-DADELS VRUCHTEN IN BUK VRUCHTEN IN GLAS STUDENTENHAVER BUSGROENTEN (merk Sleutel») DIVERSE SOORTEN NOTEN lo ry een medeklinker. 2o een visch. 3o een jongensnaam. 4o een getal. 6o 't gevraagde woord. 6o een dag der week. 27o een zwemmend dier. 8o een deel van je gezicht. 9o een klinker. 6. Myn geheel wordt door veel vrouwen en sommige mannen gebruikt en met 11 letters geschreven. 7, 8, 4, 10, 2 is een Keizerryk in Azië. Een 8, 8, 6, 9 is een roofdier. 8, 11, 4, 1 is een jongensnaam. De 5, 8, 6, 10 is een hemellichaam. Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudsche Courant, Markt 31. De vrouw van den Professor: Man, ga je vanavond mee naar de Bruiloft van Figaro Professor: Naar de bruiloft, 'k wist niet eens dat hy een meisje had. Aan den inzender van dit onderschrift hebben wy den prys toegekendv De inzender mag zyn prys, een bon ter waarde van 2.50, te besteden by een der in dit blad adverteerende firma's, aan ons Bureau in ontvangst komen nemen. BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN VERSCHE AARDBEIEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN CITROENEN MANDARIJNEN Prijcvraag No. 33 HEDEN DAKRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Rejjlaan 14, lokaal der club Markt 49. HARING, VISCH enZUÜRHANDEL L. TianJawag 75 - Ta laf oen 7»« Probleem No. 669. LANGE TIENDEWEG 74 periode van 14 dagen na heden. Alleen abonné's op de Goudsche Courant kunnen aan deze prijsvraag meedoen. Op de enveloppe op den buitenkant ver melden: „Prijsvraag". Voor het geestigste onderschrift onder deze teekening, wordt een bon uitgeloofd ter waarde van 2.50, welk bedrag moet worden besteed in een der winkels, welke in de Goudsche Courant adverteeren, in de Zwart schyven op: 6, 11, 1W18, 22, 28, 29. Wit schyven op: 15, 30, 81, 88, 39, 41, 49, dam op 2. Probleem No. 660. ADVERTENTIEN. Gaat met Uw SCHOENREPARATIE naar de SCHOENMAKERIJ WEGENS OPHEFFING d«r Horlogemakers zaak van alle in voorraad zijnde uurwerken TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN Gouden, Zilveren en Nikkel Heeren en Dames Horloges, Regulateurs, Mo derne Bronzen en Eiken Pendules Wekkers, Barometers enz. enz. BIJ: J. D. VETTER HOOGSTRAAT 5 - GOUDA 15 RAAM 107-108 Een pijp Koophandel tabak van onze rijpe 30 cent per »/2 ons goetft een groot genot Licht rookend en fijn van geur. WIJDSTRAAT 20 TEL. 198. Zwart schy'ven op: 8, 9, 12/14, 19, 25, 28. Wit schyven op: 20/22, 80,'38, 34, 37, 48. Oplossing van Probleem No. 657. Wit speelt: 49—44, 46-41, 33—28, 29 38, 8025, 25 6. Oplossing van Probleem No. 668. Wit speelt: 29-04, 38—28, 28:10, 30-25, 25 3. Zie hiervoor de etalage, of vraagt stalen Kleermakerij Keizerstraat 38 Qeuda MET ONGEVALLENVERZEKERING RUILBUREAU voor bons en plaatjes Verzonden aan: Mej. C. B. te Oudewater: 70 Paddenstoe len. Van D. te Gouda: 9 en 41 Hagzegels en 46 Van Nelle's bons. M. T. L. de J. te Gouda: 78 Lever's bons. Jac. K. te Gouda: 37 Lux bons. P. F. te Gouda: 39 lever's bons. Nog een paar zulke rukken en we zyn door de groote achterstand heen van lever's bons. Het gaat keurig. Wat zitten er hier en daar een massa van deze bons, nietwaar Wat heeft men er toch aan ze maar in een dooB of laad je te leggen en er niet» mee te kunnen of willen doen. Kom zend ze ons toe en wy maken er verschillende dolgelukkig mede. Men smeekt om noteering dezer bons, maar we laten ons nog niet vermurwen, «eAt „by zyn, dan opnieuw noteeren. We verbiyven in of in de omtrek van Gouda, dus de stad waar de fa. Viruly ge vestigd ia. Waar zou het meest die wasch- ü^óeeARauije cf LooaL hétlwetivan- qoédebodea bijdraagt tot let verrJ(»n> van dm geest.zoolónCniópaarbusje 'ut boeivom- bgdmgen tot bet verbeteren vonlbven. mateneeJen wektand. Vraagt uüichtuigen bg ons agentschap te gexbenLvoor tedeteen-^ zonder een foto-camera van Foto- handel H. J. DAEMS, Zeugstraat 56. Filmcamera 6x9 vanaf 3.30. Kodak rolfilm-camera 7.50 (groen) 8.75. Opvouwbare Roifilm-camera's van 14 en 18. Rolfilm-camera 6^4 x 11 c.M. 10 50 Opvouwbare Rolfilm-camera 27 9 x 12 camera, met anastigmaat 6.3 voor films en platen 26.50. Statieven, Taschjes enz. Kodak Uford Tempo-rood Plavic Agfa en Gevaert Rolfilms en filmpaks. Goedkoopste adres voor: ONTWIKKELEN en AFDRUKKEN voor Amateurs. ZIE ETALAGE! Aanbevelend. JS/TPjlZ26(ilr») lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden, voor leerlingen H. B. S. en Gymnasium, voor can di da ten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door P. S. DAUVILLIER. 751 10 B. MARTENSSINGEL 12. 2.pH weck. GEHEEL COM PLEET GEPLAATST 1125— HAPPEL, Snoystraat (9, GOUDA

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2