PELIKAAN': DE GOUDA STOOMEN! dat 1829 da mil" LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Zuivere kleeding voorkomt besmetting I Laat Uw kleeding toch op tijd Ten slotte deelt de connmiaate mede, dat een delegatie uit een door de Vereeniging tot Bescherming van Pieren ingestelde Commissie zich tot haar heeft gewend ten ende haar medewerking in te roepen by het vervoer van dieren per vrachtauto's. Een lid der Commissie, de heer P. J. M. Verschure heeft als zyn meening doen ken nen, dat nieuwe gezichtspunten zich hebben voorgedaan, nadat de verhooren der belang hebbenden zyn geacheid, waarop het eind- rapuport der commissie is vastgesteld. Se dert is de actie der A. Ao. op het gebied van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto ingesteld en wordt op een wijze gevoerd, die het hem moeilyk maakt, zich met het rapport in alle deelen te vereeni gen. Hy meent, dat het standpunt van ab soluut afwijzend te adviseeren ten opzichte van eenig vergunningsstelsel niet zonder verder onderzoek naar de door de verschil lende vervoerders te land en te water onder vonden nadeelen voor het optreden der A. T. O. kan worden aanvaard. ter tonnen in den Nieuwen Waterweg grooter dan in alle havens van Europa. Aan de hand van cijfers toonde spr. voorts aan, dat Botterdam verre aan de spits staat van de vastelandsohe havens van Noord- Westelijk Europa, de gevolgtrekking ligt dan ook voor de hand; dat het transitoverkeer van Nederland, geleid over de havens van Rotterdam en Amsterdam, in bloeiend en staat verkeert. Van Rotterdam's gunstige ligging hoopt Amsterdam binnen afzienbaren tijd, als het zijn verbinding met den Rijn zal hebben verkregen, meer voordeel te kun nen trekken dan tot nu toe het geval is ge weest. Het wordt echter hoog tijd, dat Am sterdam in staat wordt gesteld om zijn krachten te voegen bij die van Rotterdam, teneinde het Nederlandsche transitoverkeer langs den Rijn en d« aansluitende waterwe gen te handhaven in den strijd roet de vele concurrenten, die zich in steeds sterkere mate doen gelden en een voortdurend grooter gevaar voor dat transitoverkeer vormen. Na een nadere analyse te hebben gegeven van cijfers voor het goederenverkeer ter zee (aan- en afvoer tezamen) voor de drie groote havens Antwerpen, Rotterdam en Haartburg en tevens voor Amsterdam, gaf spr. een overzicht van de gevaren, welke het transi toverkeer van Nederland! bedreigen. Spr. wees erop. dat zij zich doen gevoelei in het geheele achterland der Nederlandsche ha ven». hetwelk in veel mindere mate hun on bestreden of slechts aan weinig concurrentie onderhevig gebied is dan bij het achterland van Antwerpen en Hamburg het geval is. Spr lichtte dit nader toe, daarbij betoogende dat in het verdere achterland, waartoe dan voornamelijk het stroomgebied van den Rijn te rekenen valt, alsmede de streken, welks langs de op den Rijn aansluitende waterwe gen te bereiken zijn, de Nederlandsche ha vens een hevigen strijd hebben te voeren. De ongelijkheid in dien strijd wordt voor een grqot gedeelte teweeg geroepen door de omstandigheid dat zoowel Antwerpen als de Duitsohe zeehavens in hun streven om ten eigen bate aan de Nederlandsche havens ter- keer te onttrekken, den krachtigsten steuu ondervinden van de overheid, welke steun een sterk protectionistisch karakter beeft, hetwelk de volle instemming der beVoliking geniet. Dit alles is in Nederland anders. Di recte steun aan de Nederlandsche havens is van de overheid moeilijk te verkrijgen, bo vendien zou zich trouwens de openbare mee ning in Nederland verzetten tegen direct proteactionistische maatregelen in die rich ting en zelfs geldt dit voor Rotterdam en Amsterdam zelf. Op zeer uitvoerige en gedocumenteerde wijze zette de heer Schilthuis vervolgens uiteen, hoe de Duitsche Noordzee-havens er op uit zijn om aan de Nederlandsche havens doot middel van spoorwegtarieven en kana len een zoo groot mogelijk deel van hun transitoverkeer te onttrekken. Zij staan daar in niet alleen, hetzelfde streven bestaat in Antwerpen. Als spoorweghaven met een groot vervoer van stukgoederen, zoowel als aan- en af voer- havens van de groote industrie van eigen Belgischen bodem, ais voor zijn verdere achterland, heeft Antwerpen meer bereikt ~~Tw mf iwuiiio flAWné- voot het verkeer te water, met name dn. voor het Rijn verkeer, stond Antwerpen reeds voor den oorlog bij Rotterdam verre ten aaltenen, en ook nu is dit nog het geval. k*6'."* go™>lt m™ Nederland, dat tranJiT welvaartebr<».1 welke hét l ""°°r Nederland vonmt bed'éigd wordt. En welk «n groot gedeelte van het goederenverkeer SE 7"™, ,bestaal dit transito-verkeer ton goederen, die te Rotterdam in 1929 nverwe werden aan. en afgevoerd. 381 mil- "L <J J4 PO'- OP rekening kwamen uhLt'aU8'l?-verkeer met ons buitenland- terL? Jn" uitolult«'4 Duitsche «ft. torland. Rede van den heer Col<jn over: „Het werk van Genève". Daarna heeft de Minister van Staat de heer H. Colyn, een rede gehouden over „Het werk van Genève". De heer Colijn, die met applaus begroet werd, zeide, dat, als men spreekt over het werk van Genève, dit neerkomt op bet spre ken over den Volkenbond. En hierover spre- «Preken over een reeks van mis lukkingen. Wat heeft de Volkenbond ge daan? wordt veelal gevraagd. Er zyn vele conferenties geweest, ook weer in het begin van dit jaar en wat is nu de vrucht van den arbeid van den nu weldra elf jaar be- staanden Volkenbond En het antwoord op e vraag is dan dat niets is bereikt... Mag er echter, vroeg spr., wel zulks een vernie tigend oordeel uitgesproken worden Zeker, er is een reeks van teleurstellingen geweest, doch dit komt voor een groot deel op reke ning van het feit, dat men zijn verwachtin gen te hoog heeft aangeslagen. Ook is er miskenning van de situatie: de eerste zeven jaren is de Volkenbond geweest het insti tuut voor de handhaving der Vredesverdra gen: eerst na 1926 zyn ook de overwonnen staten toegetreden, zoodat feitelijk eerst van genoemd jaar af gesproken kan worden van het werk van den Volkenbond. Ook is er de tegenstelling van de revisionisten en de anti-revisionisten en daarom zal men goed doen met de beoordeeling der resultaten van den Volkenbond op twee dingen goed te let ten. Ten eerste moet men, als reeds gezegd, zijn verwachtingen niet te hoog spannen, ten tweede dient men het karakter van den Volkenbond niet te miskennen. Reëel be staat de Volkenbond slechts drie jaar, als men daarby let op de bestaande controver sen tusschen verschillende, lid van den Bona zynde groepen van staten, dan zyn er op politiek gebied toch zeker goede rèsultaten bereikt. Denke men slechts aan de generale acte van 1928, die weliswaar nog niet door alle landen is geratificeerd, doch waarvoor de toezeggingen van het meerendeel der aangesloten staten vaststaat De rede van den heer Colyn gaf de hee- ren Mr. Kortenhorst en prof. mr. Bruins aanleiding tot het geven van eenige be schouwingen, waarop repliek van den heer Colyn volgde. In de daarna voortgezette vergadering heeft by het onderwerp „Streekbelangen" mr. Von Baumhauer uit Amsterdam nog aangedrongen op behandeling van het wets ontwerp tot herziening «ter Woningwet, dat z. i. na het juiste voorontwerp weer vol komen onjuist van strekking geworden is, n.l. ter zake van de scvhadeloosstelling aan grondeigenaren. Het hoofdbestuur heeft zich ter zake «liligent verklaard. By het punt „détailhandel en duurte", maakte de heer Grunwald uit Den Helder de opmerking, dat de hier en «iaar in de departementen tot uiting gekomen meening, als zou de distributie van levensmiddelen via grossier-winkelier oneconomisch zijn, niet juist is. Alleen de scherpe concurren tie verzet zich daartegen. Spr. lichtte zijn stelling nader toe. Als plaats der volgende jaarvergadering werd Deventer aangewezen, waar het de partement tegen dien tyd een tentoonstel ling voorbereidt van het werk der Maat schappij in haar ruim 160-jarig bestaan. De heer P. A. Haakman Jr. uit den Haag, die voor de 61ste maal de algemeene ver gadering bijwoonde, dankte het departement Utrecht en den voorzitter tot slot. Een landbouwweek te Wageningen. Jhr. Mr. Ruijs «ie Beerenbrouck, Minis ter van Staat en Minister van Binnenland- sche Zaken heeft heden te Wageningen «te daar te houden landbouwweek geopend. Prof. Ir, I. Franco, t Op ruim 62-jarigen leeftijd is te Biltho- ven overleden de directeur van Werkspoor te Amstertiam, prof. ir. J. Franco. De thans ontslapene, die reeds geruimen tyd lijdende was aan een ernstige kwaal, wend in 1868 te Tiel geboren. Hy was oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, oud-hoofdingenieur, chef van den dienst van materieel en werkplaatsen voor «ie elee trüicatie bij de Ned. Spoorwegen. Ned. Spoorwegen. Aandeelhoudersvergaderingen der S. S. en H.IJ.S.M. Dividend 5 procent. In de Zaterdagmorgen gehouden gewone jaarljj ksche algemeene vergaderingen van aandeelhouders der N.V. Maatschappij tol Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N,V. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij wertien de balans en winst, en ver liesrekening over 1929 vastgesteld, en het dividend bepaald op 5 c/o. Voorts werd «te directie der SB. nog gemachtigd tot het sluiten van een overeenkomst met het -rijk tot wijziging van de overeenkomst betref fende den aanleg van den spoorweg Gouda over Waddinxveen naar Alphen, terwijl de directie der H.S.M. nog werd gemachtigd tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Holl. Electrische Spoorwegmaat schappij tot wijziging van een overeen komst betreffende de exploitatie harer lokaal-spoorwegen. vervoer per Yrachtaut Het rapport der Staatscommissie Patyn. Verschenen is het rapport van de Staats- commis&ie-Patyn (ingesteld "by K. B. van 12 Mei 1923 tot het instellen van een onder zoek aangaande de vraag, of en in hoever maatregelen noodig zyn om te bevorderen, dat de land- en waterwegen en de spoor- en intercommunale tramwegen op de m economische wyató dienstbaar worden ge maakt aan het vervoer van reizigers en van goederen) over «ie regeling van het open baar goederenvervoer per vrachtauto. De commissie acht het ongewena'b; een vergunning te eischen voor het vra<.:.taut<>- vorvoer. Het vrachtautovervoer is te verdeenm in a geregeld openbaar vervoer, (gedeelte lijke voortzetting «er bodediensten), b. on geregeld vervoer door transportonderne mers; c. ongeregeld vervoer voor •nderen; a. goederenvervoer per vrachtauto in eigen be'rijf. Een wettelijke regeling zou voigona de commissie slechts kunnen worden ingevoerd vooi het sub a. genoemde vervoer. Door een vergunningsstelsel zou de con currentie sle«dits in zeer geringe mate wor den beperkt Zelfs uit een oogpunt van con- cinrentie, aldus «te commissie, is de invoe ring van een vergunningsstelsel niet aan te reuen. he conclusies van het on<terzoek der com missie luiden: 1. Jn het belar.g van een regelmatige ontwikkeling van het vervoer, moet het ver- gUT.n'ngsstelsel van het vrachtautovervoer ongewenscht worden geacht: «ie invoering van het openbaar vervoer per vrachtauto zal bovendien niet tot een belangrijke ver- ifindering van de concurentie van het ver voer per vrachtauto met de intercommunale tramwegen leiden en daartoe behoeft dus met in het belang dezer tramwegen te wor den besloten. 2. Het veniient aanbeveling aan de rege ling van den arbeidstijd der chauffeurs van motorrijtuigen in het algemeen en «ter vrachtauto's in het bizonder ernstiger aan- dacht te wy«ten, ook uit een oogpunt van algemeene veiligheid; alsmede verscherpt toezicht in te stellen op den toestand der vra«ditauto's en op de naleving «ter andere bepalingen van het motor- en rywielregle ment op vracht betrekking hebbende. 3. In overweging zou kunnen worden genomen verzachting van uit Concessie voorwaarden voortvloeiende verplichtingen «ter tramwegmaat8«diappyen, waarvan het belang door de ontwikkeling van het vracht autoverkeer is verminderd, terwyl verder ter versterking van de positie dezer maat schappijen samenvoeging van m elkandera nabijheid werkende ondernemingen zou kunnen bevorderd worden. s STADSNIEUWS. Jaarvergadering Vereenigiag Nederi. GEMENGDE BERICHTEN. Aanvaring op de Nieuwe Maas. Rijnschip gezonken. Gistermorgen te ruun 11 uur is op d« Nieu we Maas te Slikkeveer het Rijnschip „Jo hanna", ««(hipper Otten, uit Raanisdonkveer in aanvaring geweest qiet twee Rijnliohtera, gesleept door de sleepboot Martin Stinnee No. 18". J De „Johanna", die geladen was met graan ia midden in de rivier gezonken. De opva renden zijn door het personeel van de Rijn- liohters overgenomen. Gevaarlijke zonnebaden. Lenige dagen geleden, zoo vertelt de N. R. Ct., bobben een paai- jonge mannen m de buurt va& liet Stilte Strand te Scheveningen een dag aan <zee doorgebracht, die aan een hunner het leven heelt gekost, den ander op den rand van het graf heeft gebracht. Het was warm, snikheet, en de jongelui besloten een zonnebad te nemen. Aanvan kelijk was het een aangenaam gevoel, het bloote lichaam door de zonnestralen te doen koesterenop den duur werd dit minder prettig, zij begonnen zich onbehaaglijk te gevoelen, de huid werd ptfnlyk, maar het tweetal werd daardoor niet ongerust, het was, meenden zij, een .kwestie van onge woonte, waartegen zij zich moesten verzet ten. Dat heeft hun ernstig opgebroken, want toen zij ten slotte huiswaarts keerden, bleek hun, dat de felle zonnestralen hun de huid als 't ware van het lijf hadden gebrand. Zij waren letterlijk" iuet brandwonden overdekt, de huid liet bij Lappen los en daaronder ver- toonden zich brandwonden, die, door de een of andere oonzaak geïnfecteerd^ dieper in vraten. Men haastte zioli geneeskundige hulp in te roepen, doch by e«ui der slachtoffers bleek de zonnehitte de huid over te groot opper vlak nieer dan een derde van het totale huidoppervlak vernield te hebben om hem te kunnen redden, en hij ia enkele da gen later overleden. haaien, mmr hij maukt een zeer smartelijk en vermoedelijk langdurig ziekbed door. RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A.: 5.30 Concert. 7.Lezing. 7.30 Orgelconcert. «.15 Kurhaiisconcert te Scheveningen. Na afloop gramofoonplaten. Huizen: N.C.R.V.: 6.30 Gramofoonplaten. 7.Concert. «.30 Strijkkwartet. 8.56 Spreker. 9.15 Vervolg concert. 9.35 Vervolg spreker. 16.05 Vervolg concert. Davnetry: 7.Kamermuziek. 8.05 Concert. 10.Strijkkwartet. 11.35 Dansmuziek. De vlucht van den Southern Cross. Draadlooze gelukwenschen. Mevrouw Van Dyk heeft Zaterdagnacht voor den microfoon van P. C. J. tydens de normale experimenteele uitzending van den Philips Korte Golfzeflder P. C. J. te Hil versum een toespraak gehouden tot haar man en de bemanning van de Southern Cross te New-York. Deze uitzending is door alle Amerikaan- sche zenders doorgegéven. Zaterdagochtend heeft «Ie heer Van Djjk hierop geantwoord, dat hy de uitzending zeer op prys heeft ge steld. Hy dankte iedereen en zond de groe ten van Fokker en zitdizelf aan zyn vrouw. Radio-morgenwydingen. Op die dagen waarop in het vervolg niet de A.V.R.O., maar de V.A.R.A. zal uitzen den, heeft de V.A.R.A. den voor de radio- morgenwydingen door de A.V.R.O. totnutoe gebruikte zendtyd aan den V.P.R.O. afge staan in ruil voor het uur van 2324 uur op den aan den V.P.R.O. toegewezen Vrij dagavond op Hilversum, zoodat thans op Woensdag-, Vrjjdag- en Zaterdagmorgen de verzorging der morgenwijdingen in handen zal komen van den V.P.R.O., die zich reeds de medewerking van een aantal Vrijzinnige predikanten van Amsterdam en elders -en van het Amsterdamsch Vocaal-kwartet heeft verzekerd. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 30 Juni 1930. Laagste stand 746.6 te Hamburg. Hoogste stand 7£H).4 te Blackrod. Verwachting: Meest zwakke Oostelyke tot Zuid-Ooste lijke wind. Helder tot licht bewolkt. Droog, warm weer. GOUDA, 30 Juli 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. I In het laatste etmaal is een nieuw geval ten Stadhuize gemeld, en wel by een jon getje van 1 jaar oud. Een drukke Zondag op de Plas» Het prachtige zomerweer heeft gisteren weder velen naar de Plassen getrokken. Talrijke wandelaars en fietsers bewogen zich op de wegen en menige auto stopte aan de Reeuwy ksche brug of reed langs den voor autoverkeer zeker te sraallen weg tusschen de Plassen door naar Sluipwijk. Op de Plassen was er veel vertier. Er waren veel cano's, wherry's en andere roei vaartuigen met lachende jeugd san boord en talryke zeilvaartuigen probeerden een wind je te vangen, wat niet best lukte, want net lyas lui zeilweer. Verschillende gezelschappen van elders waren er ook, die in tot toeristenvaartuigen gemetamorphoseerde pramen de Plassen bezochten tot in de verst afgelegen gedeel ten. Tot hen behoorden de natuurhistorische Vereeniging afd. Zeist, die werd rondgeleid door de heeren P. L. Scholten en Ed. Hoff man, een groep Rotterdamsche leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, onder leiding van den heer H. P. E. Sanai fort, terwijl ook de deelneemsters aan de Algemeene Vergadering van den Nederland- schen Kinderbond gistermorgen een tocht over de Plassen maakten. De Goudsche H. B. S.'-Vereeniging had gisteren een ster- tocht naar de Plassen georganiseerd, die echter by gebrek aan booten niet kon door gaan en dus was afgelast. Niettemin yvaren een 25-tal oud-leden van den Rotterdamschen H. B. S. Éond toch naar Gouda gekomen en maakten met de boot van V. V. V. 's morgens een tocht over een 7-tal Plassen. Daarna werd een deel van den middag op het clubgebouw der Roei en Zeilvereeniging doorgebracht. De terug tocht naar Gouda werd wederom met de V.V.V.-boot gemaakt. Na een kort bezoek aan Gouda vertrok het gezelschap. Zondag a.s. zal de afdeeling Rotterdam van de Natuurhistorische Vereeniging den dag op de Plassen doorbrengen. Eindexamen R. H. B. S. Afdeeling A. Voor het eindexamen R. H. B. S. afdee ling A zyn geslaagd: P. Kruit te Moor drecht, W. Hoogendyk te Schoonhoven, C. Hendriksen te Reeuwyk en Ce. v. d. Straa- ten te Bergambacht. Afgewezen 2. Examen Nuttige Handwerken. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken, Mej. J. van Deth, leerling van de Chr. Kweekschool „Rehoboth" te Utrecht. Cand. examen Geneeskunde. Aan de Universiteit L'tr-jch. i» ge slaagd voor net can 1 examen genot-kuinle de heer R. M. Quant. Een excursie van de My. van Nijverheid naar de Ned. Draad- en Kabelfabriek. De leden van het Dep. Gouda v*ui de Nea. Woensdag 9 Juli a.s. een bezoek brengen aan de Nederi. Draad- en Kabelfabriek te Delft. Benoeming. By beschikking van «ten heer Directeur Generaal der Posteryen, Telegrafie en Te lefonie, is Mej. J. C. C. Koch, thans leer ling-telefoniste by den interlocalen dienst te dezer stede, met ingang van 1 Juli 1930 benoemd tot telefoniste by genoemden dienst. Aanbesteding. Dykgraaf en Heemraden van Schieland hebben aanbesteed, het uitvoeren van eenige herstellingen aan Schie!and'a Hoogen Zee dijk. Laagste inschrijver was de heer G. van Herk, alhier, voor 7746. E. H. B. O. Nationale wedstrijd Roode Kruis te Zeist. By de Nationale wedstrijden in E. H. B. O. van het Ned. Roode Kruis gehouden te Zeist, behaalde de afd. Gouda van het Ned. Roode Kruis Groep 1 by loting met gelyk aantal punten tusschen 2en en 3en pr., den 3en prys. Groep 2 behaalde den 5en pr., ter wyl 2 medailles, welke beschikbaar warens gesteld voor de beste leider der groepen werden behaald door den leider, den heer G. J. Natrop. Van Iterson Ziekenhuis. De assistent-geneesheer van het Van Iterson-Ziekenhuis, Dr. Verburgh, heeft op zyn verzoek tegen 24 Juli a.s. ontslag ge kregen. In zyn plaats is in dezelfde functie benoemd Mej. Dr. H. E. Aberson, assistent geneesheer aan het Kindersanatorium „iHoog-Blaricum" .te Laren. De overeenkomst van de Ned. Spoorwegen met het Rijk inzake de spoorweg GoudaAlphen. In een Zaterdag gehouden verga*terimg van de Ned. Spoorwegen werd de Directie gemachtigd tot het sluiten van een overeen komst met het ryk tot wyaiging van de overeenkomst betreffende den aanleg van den spoorweg Gouda—-Waddinxveen—Al phen. Landdag der Goudsche Christ. Jeugdcentraie. Naar wy vernemen zal op Zaterdag 12 Juli, des middags om 4 uur, een Jeugdland dag gehouden worden op de ysbaan by Stol- wykersluis, uitgaande van bovengenoemde instelling. Als sprekers treden op predikanten van verschillende Protestantsche Kerken alhier, terwyl medewerking verleend wordt door de Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin" en de Chr. Zangvereniging „Hosanna". Aan den landdag gaat een optocht van de deelne mende verenigingen vooraf getrokken zal worden met vlaggen, vaandels en muziek van het station door de stad naar het ter rein, waarby op de Markt voor het stadhuis en huldebetooging zal plaats hebben. Zaterdag en Zondag 28 en if Juli is al- hier in Hotel „de Zalm" die jaarvergadevmg gehouden van Oe Vereeniging de Nederianü- scne Kinderbond. De Voorzitster mej. Suze Goshans heette allen hartelyx welkom in het byzonder mej. Hers van de ond.-afdeeling Oud-jseyer.aua, de bekende A.V4LO.-medewerkster Antoi nette van Dyk en de bibliothecaris de heer Ortt die reeds ongeveer 40 jaar aan de be langen van de Kinderbond heeft mede gewerkt. Mej. Goshans besprak hierna de meer hu manitaire' belangen. Spreekster zou liefst eens ver weg willen zyn, ver boven de chaos der wereld willen zweven. Door allerlei politieke en economische vraagstukken en verwikkelingen wordt zoo zei spr. onze samenleving, vertroebeld. Zoo dreigt b.v. nog steeds het oorlogsgevaar terwyl ook «te economische omstandigheden drukken. Gelukkig ryzen er andere gedach ten, die hun invloed uitoefenen en gpr. wees hierby o.a. op den -Volkenbond. Allen trachten het oorlogskwaad, dat vol gens spr. niet op zich zelf staat te verhin deren. Echter maken de menschen zelf den oorlog daar het menschel ijk hart de oor logsgruwelen toelaat. In Amerika is onlangs een wereldtentoon stelling gehouden waarvan het resultaat was „Tolerantie". Een nieuwe wereldten toonstelling moet thans als doel hebben „fellowship of face", coöperatie, samen werking, volledig begryipen en het in waar de laten van eiken Godsdienst. Acht en dertig jaren lang heeft de Kinderbond voor deze idealen gestreden. Niet alleen is er vreugde in dezen tyd geweest maar ook heeft de bond gevoelige verliezen geleden o.a. door het overlijden van Prof. van Rees en van dr. Boissevain. Een zwaar verlies leed de Bond in het overlyden van mevr. Nelly van Kol op 24 Febr. van dit jaar. Spr. wydde eenige ge voelvolle woorden aan haar nagedachten** en wees op het belang van haar werk voor de kinderbeweging. Sprekend oVër de nieuwe cursuswet ge looft mej. Goshans dat deze zal worden ver worpen omdat de nieuwe wet niet alleen de positie van den onderwyzer aantast, maar ook „de chaos" niet vermindert, doch in tegendeel vergroot. Hierna werden de notulen van de secre- taiesse onveranderd goedgekeurd. Jaarverslag. De jaarverslagen van Secretaris en Pen- ningmeesteres werden vervolgens eveneens onder dankzegging goedgekeurd. Aangewezen werden als vertegenwoor digsters in de Nationale Vrouwen Raad mevr. Behrens-Kamerling, Bond van het Kind en de Ver. Ned. Paed. Congres Mej. Buisman, Broederschapsfederatie mevr. v. «L PolOosterling en de^Tucht Unie mevr. DoormanKielstra, als leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de dames A. Henreh»Kamerling, A. Buisman en M. C. DoormanKielstra, terwyl als jonge kracht in het hoofdbestuur werd gekozen Mej. Nol- les uit Hilversum. D© Voorzitster is niet tevreden over het Correspondentieblad, zy zou dit gaarne willen reorganiseeren vooral nu gebleken is hoe weinig aandacht aan het blad in zyn huidigen vorm besteed wordt, zooals b.v. de desillusie met het weekend te Gennep nadat hiervoor op de vergadering te Baarn zoo veel enthousiasme was. Vervolgens kwam aan de orde een be spreking over het Vacantiehuis van meer huishoudelijken aard. ^taande de vergade ring gaven zich eenige dames ais leid sters op. De heer Ortt sprak vervolgens over de Hoofd Bestuur Bibliotheek. Tot ongeveer September van het vorig jaar werd deze niet gebruikt. Thans is de bibliotheek ondergebracht te Soest in het door Lodewyk van Mterop gesttehte gebouw dat fungeert als centrum van -Humanitaire vereenigingen. Indien men aan den heer Ortt de gewensohte werken opgeeft ontvangt men deze gratis ter lezing. Echter moeten de boeken franco worden teruggezonden. De heer Felix Ortt heeft een catalogus vervaardigd van de in de bibliotheek aan wezige boeken. Vervolgens hield Mej. Staas een inleiden de bespreking over een „Moederdag". Reeds eenige jaren geleden is een poging gedaan door «te My. voor Tuinbouw en andere vereenigingen om tot instelling van een Moederdag te komen. Deze poging in mislukt waarschijnlijk door de commer- cieele zyde. Spr. wilde de zaak meer van ideëele zyde beschouwen. De moederdag, waarop de moeder zal worden vereerd en op haar plichten gewezen, zal geen sleur worden maar juist de sleur breken en de moeder tot zichzelf doen inkeeren. Vele aanwezigen waren het niet met Mej. Staas eens. Antoinette van Dyk zeide dat by haar thuis MoedeFs verjaardag dè dag was. Een speciale moederdag, hoewel haar niet onsympathiek, lykt haar overbodig. De voorzitster was van meening dat een ieder vry moet blyven in het al of niet hou tten van een moederdag. Er is veel voor maar er is evenveel tegen. Spr. dankte mej. Staas voor haar interes sante inleiding. Daarna volgde een bespreking van huis- houdelyk-organisatorischen aard over de erbetering der propaganda en betere sa menwerking van het Hoofdbestuur met de af deelingen. Na afloop van de middagvergadering ver- eenigden de aanwezigen zich aan een wel voorziene disch in Hotel „De Zalm". Des avonds hield mej. A. Buisman een interessante lezing over „Droom en werke lijkheid naar aanleiding van het bekende j)e Kleine Johannes van Fraierik van rgen werd de bijeenkomst beslo- met «en boottocht op de Reeuwijk- plassen waarna het gezelschap uiteen en ieder huiswaarts keerde. Volks- en Schoolbad. Gedurende de iweek van 23 tot en met 28 werden in het Volks- en Schoolbad ge- Inulrt 164 kuipbaden, 194 sproeibaden, en 1088 schoolbaden, totaal 1386 baden. Jaavergadering Verbond van Ziekenkassen. Zaterdag werd in Concordia de jaarver- «dering van het Nederlandsch verbond mi Ziekenkassen afd. Zuid-Holland gehou den. De Voorzitter dé heer C. Blanker heette k afgevaardigden van 37 provinciale kas- m welkom. In zyn openingswoord herdacht spr. het 18-jarig bestaan «ter provinciale afdeeling M den tijd dat deae bestaat is getratht de (Meeling sterk en mobiel te maken ter ont- WngiTig der ziektewet 1913. Het was dan ook een deceptie toen de minister noch zie kenkassen nach de beryfsvereenigingen er kende. Toch gelukte het tal van vereenigingen. ijj het dan niet alle onder de vanen van het N.V.Z„ op te richten. Het afgeloopen jaar was er een van zeer imaren stryd. Echter is het verbond goed uit den stryd. gekomen met 20.300 leden. Spr. besloot met een woord ter opwek- Viig tot steuning van het werk der N.V.Z. en het sanatoriumfonds een onderdeel van het verbond. De notulen der vorige vergadering wer den hierna goedgekeurd. Het Jaarverslag. De secretaris de heer J. F. Kuyer bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het jaar 1929 zal in de geschiedenis boeken onzer samenwerking aangeteekend i(jn als het jaar van buitengewoon ernstige teleurstelling. De ziektewet is door de beide Kamers der Staten Generaal aanvaardt, xonder dat aan de beloften door ministers gedaan, door de Koningin in verschillende Tfoonrede's nader bevestigd-, werd vol daan. De Kassen werden niet erkend als reeht als rechtstreeks met de uitvoering belaste organen. De geweldige pogingen om de le Kamer vooralsnog te bewegen, ons weder in de Wet op te nemen hebben gefaald. Hierby wordt genoemd de protestverga dering te Utrecht gehouden op 8 Februari 1929 in het Gebouw vpor Kunsten en We ten schappen waarvoor buitengewoon veel belangstelling was. Wy hebben, aldus het verslag, tenslotte ondanks alles niet by de pakken neergeze ten. Wy zouden geen goede Hollanders rijn indien wij niet gezocht hadden naar een uitweg. Dien uitweg meenden wy te vinden en onze Provincie heeft daaraan met ijver «si succes medegewerkt, in art. 100c. van de Ziektewet n.i. het aanvaarden van het Ad- ainistrateurschap. Daarvoor moest er echter een Bedryfs- vereeniging zyn welke ons die administratie wild*, opdragen. Ook dat was niet moeilyk. Werkgevers waren in onze vereeniging in. froote getale aanwezig. Deze, een werkge- veravereeniging te «teen stichten, was niet moeilik doch erkenning was niet mogelyk daar de vorm krachtens art. 91 lid 2 der Ziektewet door minister Verschuur werd afgewezen. Na heel veel moeite zyn wy er ten slotte in geslaagd een volwaardige B. V. te stich ten. Erkenning was toen verplichtend. Die kon toen niet meer worden afgewezen. Toch is er veel verloren gegaan ook door tactische fouten van. het bestuur. Maar toch is wat bereikt. O.a. is 8% millioen jaarloon, verzekert, waarvan in Zuid-Holland byna 6 millioen. Er zijn velerlei teekenen van tevreden heid. Het ledental in 1929 steeg nog en was op 1 Januari 1930 20.300. De winst zal het «■erlies vrijwel dekken. De financieele toestand was iets minder goed. De actie in 1929 gevoerd was daarvan de oorzaak. Het Steunfonds heeft ook in 1929 uitste kend werk verricht. In 4 gevallen werd hulp verleend. Het. aantal ziektegèvallen was opmerke lijk, n.l. 46 (griep!) der aangesloten per sonen. Het verslag eindigt met een opwekkend woord tot steun aan het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en de onderdee len daarvan. De geldbelegging. Op het beleid van het bestuur weid doo: den heer S. P. Strijk uit Leiden en nog eenige der aanwezigen critiek geoefend en wel voornamelijk ovér de geldbelegging n.l 1000.is belegd in de deposito en crediet- bank waarvan de penningmeester de heer H. «ie iGraaff te Gouda directeur is. Voor- zichtigheidBhalve moest men zulks niet doen, zeide de heer Stryk. Het bestuur zegde toe het geld op andere wjjze te beleggen. D*. heer Stryk hal vccits veel be«w iai' tegen de nieuwe lar- 'frogtling, vooral voor de eerste 3 lagen by ziekte. Dit was vol gens de heer St.yk onmogelijk te bctuien. In de nieuwe regeling scbui't z 1 een groot gevaar. Het jaarvarTag der peniiingme» ster werd in orde bevo-iU-n. De kas „Ondsr^ei» ïg zy ons doei" Lekten werd aangewezen voor het njzitn der boeken. Het verslag der jaarvergadering N.V.Z. werd goedgekeurd. Daarna werd een aanvang gemaakt met bet punt der agenda Praeadviezen Provin ciaal Bestuur op de agenda N.V.Z. met be trekking tot het meer centraHaeeren van bet Nederlandsch Verbond van Ziekenkas- Het bestuur was van meaning dat by de centralisatie de geleidelyke weg diende te I worden ingeslagen daar verschillende kas- I sen voor een plotseling ingestelde eenheid J niet rijp zouden ztfn. De vergaderingen die nu provinciaals- ge wy ze worden gehouden zouden in het ver volg gewestelijk plaats vinden. Inplaats van 8 zal bet aantal worden gebracht op 6 om dan later, misschien vol gend jaar tot 1 te worden gereduceerd. De heer Strijk kon zich niet met deze maatregel vereenigen daar hy hierin zag slechts een lapmiddel «lat niet tot een lan delijke eenheid leidde. Na ampele bespreking werd het voorstel toch aangenomen. De vergadering werd te 12 uur geschorst om te 2 uur weer aan te vangen. In deze tusschentijd werden de geschilderde glazen der St. Janskerk bezichtigd waarna de lunch werd gebruikt. Middagvergadering. Na «ie heropening werd voortgegaan met de bespreking der praeadviezen voor de al gemeene vergadering. Het hoofdbestuursvoorstel om het hoofd bestuur uit te breiden tot 13 leden, had niet de volle instemming van het provinciaal be stuur. Het achtte evenredige vertegenwoor diging het beste en adviseerde derhalve een tusschenvoorstel, inhoudende uitbieding met 3 leden dus van 5 tot als overgangs maatregel te aanvaarden. Ala candidaten zullen worden naar voren gebracht de heeren C. Blanker, 'Rotterdam, J. F. Kuyer «ten Haag, H. v. <L Graaf, Gouda, M. Willemsen, Leidschendam en J. Stryk, Leiden, Langdurige discussies werden gevoerd over het al dan niet aanstellen van vrijge stelden voor de uitvoering der Ziektewet. De vergadering besloot roet de idee van het hoofdbestuur mee te gaan en candideerde «ie heeren J. Bergh, Waesp, J. F. Kuyer, den Haag en C. Blanker, Rotterdam. Geen bezwaren werden geopperd tegen oprichting van een Landelyke Kas, even min tegen stopzetting der contributiehef fing voor de provinciale reservefondsen. De Haagsche Ziekenkas had gewild, dat aan de onderscheidene kassen binnen één maand na de algemeene jaarvergadering het tot aan 1928 in het Reservefonds ge storte geld zou worden terugbetaald, .en dat dit fonds werd opgeheven. Het Prov. bestuur noemde opheffing on mogelijk, omdat steunverleening meerdert malen voorkomt De vergadering verklaarde zich één met de inzichten van haar bestuur. Accoord ging men voorts met het vast stellen der contributie op 15 cent per Kas en per jaar; de begrooting werd vastg :steld en de goedkeuring voor reglementswijzi ging gegeven. Te circa 6 uur werd de vergadering ge sloten. Agenda. 2 Juli, 8 u., Café „Central", Markt. Leden- verg. Goudsche Bond van Marktkooplie den „Door Eendracht Sterk". 12 Juli, 4 uur. Stolwijkersluis, terrein by Gebr. de Vreugt. Landdag Goudsche Chr. Jeugdcentraie. •PORT IN WIDtTRIJDKN. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Coop. Ver. „De Boskoopache Veling". 30 Jiuni. Ophelia 2830; Golden Ophelia 4663 Marcel Rouyer 50*—72; Hadley 861.21; Claudius Pernet 851.10; Columbia 49 1.01; Butterfly 31—63; Mac Keiler 1.01; Wilh. Kordes 56—68; Rosalandia 6480; Paul's Scarlet 06—90; Pierson 41; Winnet 98; Phoebe 75; Polyantharozen 431.< Gladiolen 2740; Lelies Figrinums 1.00; Clematis Durandi 4665; Spirea's 20; Verbeia 49; PhloX 16; Delphinium 2628 Clematis Mr. Patyn 1.60. GOUDERAK. Een waterfiets. De scheepstimmerman C Claeren heeft een water- of canofiets gemaakt, waarmede hy gisteren een tochtje heeft gemaakt op den IJssel tot Gouda. Het was een komisch gezicht het zitten trappen boven het water. Zoowel langs de rivier als te Gouda ver wekte een en ander veel belangstelling. De tocht werd zoowel heen als terug tot een goed einde gebracht. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 30 Juni. Aanvoer 427 vette runderen, 234 vette en graskalveren, 461 varkens, *145 schapen en lammeren. Prijzen: Koeien le kw. 6658, 2e kw. 4952, 3e kw. 34 40; Kalveren le kw. 67%—71, 2ê kw. 56—61, 3e kw. 47%—62, Schapen le kw. 39—36, Lammeren le kw. 22—36, zuiglammeren 22>26, varkens le kw. 31, 2e kw. 30%, 3e kw. 30. Koeien en ossen kalme handel, pry zen iets hooger dan vorige week, vette kalveren, iets vluggere handel, prijzen voor alle soor ten hooger; schapen en lammeren flauwe handel, prijzen blijven gehandhaafd; var kens redelijke handel, pry zen iets hooger. Aardappelmarkt Rotterdam. 30 Juni. Nieuwe eigenheimers 47 per K.G.; bravo's 50—400 per H.L.; Westl. schoolmeesters (zand) 79 per K.G.; idem klei 60 per K.G.; idem lange 78 per K.G.; Red Star 50—90 per H.L.; West. eer stelingen kleine ronde 4—6 pe^K.G.; Malta spring 69 per K.G. Kaasmarkt Groot-Ammers. 28 Juni. Aangevoerd 39 partijen ,1327 stuks, wegende 9289 K.G. Prijzen: le soort met R.M. 39—13, idem 2e soort 36—38. Handel vlug. Kaasmarkt Oudewater. 30 Juni. Aangevoerd 126 partijen, 5670 stuks, 28360 ILG. Prijzen: le kw. met r.m. 41—44, 2e lew. met r.m. 3789, zonder run. 33—86. Handel vlug. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 29 Juni. Jubileum wedstrijden G. V. B. Finale afd. B. Gouda: OJLA. 2-41AV. 2 6—3 Nederlaagwedstrijden G. S. V. Gouda: G.S.V.—Moordrecht 4—2 Gouda: G.S.V. 3—Moordrecht 2 4— Om het kampioenschap van Rotterdam. Feyenoord—Sparta 11 (Feyenoord kampioen). Jubileum wedstrijden G. V. B. De eindstrijd van afd. B, die van afd. A volgt a.a. Zondag, ia in het voordeel van de |0. N. A.-reserves geëindigd. De O. N. A.- mannen hebben in totaal één jubileumwed- stryd gespeeld. Er waren in afd. B vier elftallen ingedeeld, op 13 April wipte G. S- 2 den G. V. B.-kampioen, Waddinxveen, met 43, op 2l April kwam Lekkerkerk tegen O. N. A. 2 met op en twee en een halve maand later werd de finale dus tus schen de O. N. A.- en G. S. V.-reserves ge speeld. Met 58, nadat G. S. V. een ach terstand van 41 tot 43 had ingeloopen, toonden de rood-zwarten animo voor den eersten prys te bezitten. G. S. V.—Moordrecht. De nederlaagwedstryden van G. S. V. werden voortgezet met de ontmoeting tegen Moordrecht. iDe kersversche derde klassers, die met twee invallers verschenen, kregen met 42 klop. Stolk en C. -Revet zorgden voor een 20 vborsprong, die met een fraai schot en een penalty door Moordrecht werd tentet gedaan. J. Revet en Hogenelst maak ten dat de Gouwenaars aan het langste eind trokken. Volgende week komt Aiphia op bezoek. De resultaten tot dusverre zijn: G. S. V.de Mus schen 44. G. S. V.—O. N. A. 5—3. G. S. V.-J). H. S. 2—3. G. S. V.Moordrecht 42. ATHLETIEK. Tweede G. A. K. competitiedag. L&morée springt 6.77 M. Betere deelname, maar G. S. V. nog de eenige voetbalclub. De weersomstandigheden waren ditmaal de G. A. K. wederom gunstig, ideaal athle- tiek-weer op beide dagen. De deelname had een geduchte uitbreiding ondergaan, de als nieuw lid toegetreden vereeniging Hou-Vast uit Boskoop verscheen met een half dozyn plus één ploegen, terwyl ook andere clubs meer vertegenwoordiging zonden, 't Blyit echter jammer dat de „ouderen" uit de rijen verdwenen zijn. De voetbaliers schijnen het nut van de beoefening van een zomersport weinig te beseffen. Alleen G. S. V. vertegenwoordigt het groote aantal volgelingen van koning voetbal. En dat de groen-witten zulks met animo doen, blijkt wel uit het feit dat zij de lei«iing in hun afdeeling hebben weten te behalen, 't Doet ook prettig aan te zien hoe zy zelf in -hun verrichtingen opgaan. Toen b.v. de gemaakte tijd van estafette hun bekend werd gemaakt en deze bijna(H| seconden korter was dan «te vorige keel werd een vreugdedahs gemaakt. Over 't algemeen waren alia prestaties aan den beteren kant. Er werd heel wat beter geloopen, gesprongen en geworpen, dan de eerste competitiedag. In de tweede klasse deed P. M. Beyen 0.2 sec. korter over de 100 M. en plaatste S. Radder bij afwezigheid van zijn clubge noot A. Boer zich eerste op 800 M. in den fraaien tyd van 2 min. 16.6 sec. Het ver springen was nu weer royaal voor Gys La- morée. Zijn sprong was nu 6.77 M. We zyn nieuwsgierig of hij het G. A. K. record nog eens boven de 7 Meter zal bréngen. Tus schen haakjes, de aanloop naar de spring bak behoeft dringend herziening! In liet kogelstooten was Lamorée ook zijn concur renten ver de baas. A. Radder eii Dirk Kas- bergen nemen steeds tusschen 9 en 10 M- genoegen. Kan er nu eens niet een schepje by De estafette gaf evenals op de hndere loopnumraers een voordeelige tijd aan. T. H.O.R. deed er 48 sec. over, juist 1 sec. minder dan den eersten keer. In 'de derde klasse was er meer quantiter* dan qualiteit. G. S.'V. wist haar voorsprong wel te behouden, al is de concurrentie van Vires et Celeritas II niet gering. Van de lOO M. haalde Hogenelst niet minder dan 1 sec. af. Zijn tijd was nu 12.6 sec. De snelste 800 M. man was nu van Waas van G. S. V. üi den mooien tijd van 2 min. 16.4 sec. De vo rige maal was deze 2 min. 28.6 sec. Hel kogelstooten van 6 K.G. passeerde nu ook de 10 Meter. Een fraaie tijd maakte G. S.» V. in de estafette door deze at te leggen in 50.6 sec. In de tweede klasse nog bleef het hoog springen en speerwerpen t>p hetzelfde peil. In de dames-klasse krijgen de Quick-da- mes aardige concurrentie, doch de Gqudsche club spant zich wel in om als kamptoen uit den stryd te komen. Behalve op de 100 M. en verspringen wer den er op alle nummers betere prestaties geleverd en ook hieruit blijkt dat er nog heel wat te bereiken valt. De juniores beconcairreeren elkaar ook ai. D. O. S. zal xich echter wel de baas weten te toonen. H* 100 Meter baan. Er moet ons nog één opmerking van hart. De 100 Meter-baan had slechts uitloop van enkele meters. De loopers en loopsters zoutten tegen de omrastering aan botsen als niet verschillende personen hand aan hand voor „stootblok" gefungeerd had den. Een dergelijke demonstratie bij de fi nish stamt nog uit het verleden, toen de voetballers speelden op een plein of een stuk land met een boom in het midó'en of met afgedekte greppels, waarop graszoden waren gelegd. Heeft men bij den aanleg der gemeente lyke sportvelden nu heelemaal geen reke ning gehouden met de mogelijkheid dat er ook wel eens atletiekwedstrijden gehouden zouden kunnen worden? Trouwens verhooging der prestaties en meerdere sportieve ontwikkeling staan het gebrek aan een simpele terreininrichting in den weg. De Sin tel ba an. De idee van het brengen van een sintel- baan wie lacht daar? moet men maar diep onder het koolasch begraven. Een grasveld, dat aan normale eiachen voldoet, zou door ettelijke athleten op hoogen prys worden gesteld, om nog maar niet te spre ken van den competitieleider, die zijn func tie telkenjare nog maar niet ziet verlicht. Zyn werk en dat van zyn, meestal dezelfde helpers, mogen de athletiekbeoefenaars ze ker wel waardeeren! De uitslagen. Hieronder volgen dé uitslagen der voor naamste prestaties. Zaterdagmiddag deed zich het gebrek aan juryleden geducht voe len, -Zondagmorgen ging het aaniienly k vlugger af. 2de Klasse. 100 M. hardloopen: 1. P. M. Beijen, Thor, 11.6 sec.; 2. A. Kasbergen, idem, 11.8 sec.; 8. J. den Hertog, Vires et Celeritas, 12.4 sec.; 4. F. de Jong, Thor, 12.4 sec. 800 M. hardloopen: 1. S. Radder, Thor, 2 min. 15.6 sec.; 2. K. Boer, idem, 2 min. 17.3 sec.; 3. M. Wildschut, Vires et Cele ritas, 2 min. 20.6 sec. Vèrspringen: G. Lamoré, D.O.S., 6.77 H.; 2. P. M. Beyen, Thor, 6.09 M.; 3. J. den Hertog, Vires et Celeritas, 6.06 M. Hoogspringen: 1. F. de Jong, Thor, 1.50 M.; 2. S. Radder, idem, 1.60 M.; 3. T. Tuin man, Vires et Celeritas, 1.50 M. Kogelstooten: 1. G. Lamoré, D.O.S., 10.89 M.; 2. A. Radder, Thor, 9.80 M.; 3. D. J. Kasbergen, idem, 9.30 M. Speerwerpen: 1. J. Oskam, Thor, 37.50 M.; 2. A. Kasbergen, idem, 36.03 M.; 3. G. La moré, D.O.Sv 34.11 M. 4 x 100 M. Estafette: 1. T. H. O. R. I 48 sec.; 2. idem 2 50.4 sec.; 3. Vires et Ce leritas 1 50.3 sec. 3e Klasse. 100 M. hardloopen: 1. L. Hoogenelst, G. S.V., 12.6 sec.; 2. A. C. de Waal, Vires et Celeritas, 13 sec.; 3. B. Wirtz, Vires et Ce leritas, 13 sec. 800 M. hardloopen: 1. C. van Waas, G.S. V., 2 min. 16.4 sec.; 2. A. van Asten, idem, 2 min. 27.1 sec.; 3. C. Schouten, Vires et Celeritas, 2 min. 27.7 sec. Verspringen: 1. 6. Luynenburg, G.S.V., 5.73 M.; 2. L. Hogenelst, idem, 5.70; 3. B. Wirtz, Vires ét Celeritas, 5.69 M. Kogelstooten: 1. C. Luynenburg, G.S.V., 10.74 M.; 2. T. H. C. v. d. Linden, Vlies et Celeritas, 10.12 M.; 3. W. A. C. van Zeven hoven, idem, 9.88 M. 4 x 100 M. Estafette: 1. GJ3.V. 50.6 sec.; VireB et Celeritas 2 51.5 sec.; 3. Vires et Celgritas 3 54 sec. Damesklasse. 100 M. hardloopen: 1. B. Berkouwer, D. O.S., 14.3 sec.; 2. B. Veerman, Vires et Ce leritas, 14.4 sec.; 8. A. SlobbeMallon, Quick 14.6 sec. 800 M. hardloopen: 1. A. J. Mallon, Quick, 2 min. 51.2 sec.; 2. M. van Hof, Vires et Celeritas, 2 min. 69 sec.; 3. B. van Kempen, idem, 3 min. 16.6 sec. Verspringen: 1. A. J. Mallon, Quick, 4.67 M.; 2. B. Berkouwer, D.O.S., 4.55 M.; 3. B. Veerman, Vires et Celeritas, 4.63 M.; 4. M. Baas, Quick, 4.23 M. Hoogspringen: 1. A. Slobbe-Mallon, Quick 1.35 M.; 2. J. Bruyns, D.OB., 1.25 M.; 8. A. Wolters, idem, 1.20 M: Kogelstooten: 1. B. Berkouwer, D.O.S., 9.37 M.; 2. A. Slobbe-Mallon, Quick, 8.19 M.; 3. B. Veerman, D.O.S., 7.90 M. Speerwerpen: 1. M. Wiezer-Mallon, Quick 19.69 M.; 2. A. Wolters, D.O.S., 18.64 M.; B. van W(jk, idem, 17.06 M. 4 x 100 M. estafette: 1. Quick 58.8 sec.; D.O.S. 59.8 sec.; 3. Vires et Celeritas 61 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie.) Koeteloos zwemmen voor de jeugd. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt voor het na volgende beleefd een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat vriendelijk dank. De Stedelijke Zweminrichting. Dezer dagen bereikte ondergeteekende een bericht, dat kinderen, wier ouders een be paald vast inkomen hebben, worden ver plicht zich een abonnement aan te schaffen alvorens van de Zweminrichting te kunnen gebruik maken. Van de zijde der Overheid en van de Com missie der Stedelijke Zweminrichting ia al tijd gepropageerd „Laat Uw kinderen zwem men leeren". Nu vele ouders hiervoor hun best deden en hunne kinderen gaarne de 'Zweminrich ting bezoeken, komt ineens het bericht: „be talen of geen toegang meer". A1 vele jaren is gebleken dat de inricB ting veel en veel te klein is; dal dikwiffP de kinderen met hun drieën in één kamertje verkeeren; doch «lit mag toch geen renen zijn om langs den weg van „betalen' te trachten, dat velen, doordat de financiën zulks niet toelaten, wegblijven van het bad en zoodoende de ruimte weer voldoende te doen zijn. Ieder ingezetene van Gouda als belasting betaler, draagt toch het zijne bij, ook voor het bestaan der Zweminrichting, dus waar om nog zwaarder te belasten met dergelijke bijzondere heffingen. Het baden of zwemmen is in het belang van de gezondheid van groot en klein; dat de Overheid dit beseffe; op hen rust hier een taak. Daarom vanaf heden het motto: „De Zweminrichting kosteloos voor ieder ingezetene, die daarvan wenscht gebruik te maken, hetzij groot of klein, op de reeds daarvoor gestelde uren. P. J. KERREBLJN. DRAADLOOZE DIENST. Een vliegveld bij Eindhoven. Deze week vaststelling der plaats. AMSTERDAM, 30 Juni. Naar het Pers bureau Vaz Dias van deskundige zijde ver neemt zyn de nieuwe plannen tot het stich ten van een vliegterrein in de buurt van Eindhoven zoover gevorderd, dat deze week de definitieve vaststelling van de plaats waar het terrein zal komen te verwachten is. Ernstig auto-ougeval by Eindhoven. EINDHOVEN, 30 Juni. Op den Aalster weg is gisteravond een Fordauto uit Gestel tegen een telephoonpaal en daarna tegen twee dikke boomen gereden. De auto werd in elkaar gedrukt en de inzittenden, een aantal jongelui, werden allen min of meer ernstig gekwetst. WISSELKOERSEN. Junioresklasse: 80 M. hardloopen: 1. C. Streefkerk, D.O. 13 sec.; 2. J. van Vliet, Hou-Vast, 13.6 sec.; 3. A. Bruyns, D.O.S., 14.1 sec. Verspringen: 1. C. Streefkerk, D.O.S. 5.33 M.; 2. A. Bruyns, idem, 4.94 M.; J. van Vliet, Hou-Vast 4.70 M. Kogelstooten: 1. C. Streefkerk, D.O.S., 11.33 M.; 2. A. Bruyns, idem, 9.48 M., 3. F. de Vries, idem, 8.98 M. 4 x 80 M. estafette: 1. D.O.S., 57 sec.; 2. Hou-Vast 61.6 sec. Feestavond „Gouda". De V. V. en A. V. „Gouda" organiseert birinenkort een feestavond, die alle vorige zal' overtreffen. In het zalencomplex aan de Boelekade zal voor 'n groote schare belang stellenden voor „elck wat wils" worden ge bracht. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, zal tot en met 4 Juli, benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). 27 Juni. 30 Juni. Officieel. Londen 12.09% 12.09% Berlijn 59.27% 59.30% Parijs 9.77% 9.7T% Brussel 34.79% 34.79% Zwitserland 48.23% 48.22 Ween en 35.15 85.15 Kopenhagen 66.60 «6.60 Stockholm 60.85 60.85% Oslo 66.65 66.62% New York 2.48"/2.48*7 Madrid 28.52% 27.25 Milaan 13.04% 13.03% Prolongatie 2 Beursoverzicht. By het begin van de nieuwe week heersch- te ter beurze een vrij opgewekt^ stemming. Daarbjj ontwikkelde zich in verschillende afdeelingen nog al wat affaire, hoewel de handel geenszins van uitgebreiden aard kon worden genoemd. Verschillende fondsen werden op verhoogd peil verhandeld, doch hierdoor werd aanbod uitgelokt, zoodat de koerden later iets terugliepen. Van de Indttstrieele fondsen liepen Phi lips na prijshoudende opening een weinig terug. Margarine Unie's behaalden een kleine koerswiflst. De aandeelen Küchenmeister Accoustiek lagen gedrukt in de markt Van de Suikerwaarden legden H. V- A.'s eerst een vaste houding aan den dag, doch later brokkelde de koers af. Oliewaarden hadden een beperkte markt Koninklijke waren goed prijshoudend. In Rubber ontstond nu en dan wat leven, daarby bestond een vaste stemming. Am sterdam-rubbers avanceerden enkele pun ten. Scheepvaart en Tabakken trokken geringe belangstelling. Mijnwaarden bewogen zich op den ach tergrond. De Amerikaansche markt was stil. u Tatofoon 198. yx oq •xf •sa lla sb

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2