H I 'ara ibaak. BS»»» NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD' VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENVVOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, li 1930 Woensdag 2 99*Jaargang No. 17416 BODEGRAVEN. BERGAMBACHT, I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i inslagen in de 328/1929? <1929? eten wilt In de FEUILLETON. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWlJK, SCHÖONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. „RA1ELSLANGEN" tn Reichsbanner 500N, Markt 31, Goud». HOOFDSTUK V. 11 80 Wordt vervolgd. ;aaf aan 'W| 80. Rattardam >ui«n, Breukband» prijscourant gratia ronder. nieuwe o-«en, souvereini- ver- f ham plaats pp den hoek ou eerage honderden na mid dle aan den smal is, en banken en klippen bedreigen het schip. Een dergelyke periode in het leven van een volk legt eiken burger, die zyn ver antwoordelijkheid beseft, legt het geheele volk, verplichtingen op. Het wachtwoord voor alle burgers moet nu zyn: Het vader land zal bevryd worden van den communis- tischen gruwel. Het is een eerezaak voor ieder de wet te achten. God bescherme ons vaderland! Zondagmiddag heeft de president Lappo bezocht, waar hij een krans legde bij het gedenkteeken voor de helden uit den vrij heidsoorlog. der Voor een aan- echter in Duitsch- en belegd, met het foto’s uit het leven der Koningin, een col lectie, samengebracht niet aheen uit den voorraad van foto-bureaux en musea, maar ook uit particuliere verzamelingen en bi- zondere archieven waar zeldzame opnamen van de Koningin konden wonden verwacht. Het geheel dus een werkje dat, mee door prachtige uitvoering en daarbij' lagen prijs, op groote belangstelling mag rekenen; dat in ieder Oranje-lievend gezin een plaats zal krijgen. De Nederlandsche Regeering heeft Dins dag als tweede Staat op het memorandum van Bnand inzake de vereenigde Staten van Europa geantwoord. Nederland heeft even als Spanje een aantal reserves gemaakt die in het bijzonder betrekking hebben op de koloniën. van nog Duitsch- en zocht daarbij de mooiste en rijpste uit, een prettig liefdewerk. Hy vulde zyn mandje en verdween, wel een beetje tot Hazel’s spijt. Ze vond het aardig op hem neer te zien, terwijl hij voor haar werkte en de vruchten van zyn eigen bodem voor haar plukte, oogenschynlyk ge heel in beslag genomen door gedachten aan haar. Het memor.ndum van Briand inzake de Ver. Staten wan Europa. De bevrijdingsfeesten in Duitsehland. President Loebe aan het woord, „frankrijk vertrouwt op het eerewoord van Duitsehland”. van waar deze vlag var. De Phohi zwijgt. Nederlandsch-lndië de deur gaat dicht. Aan een schrijven- van den heer K. H. Noest Jr. ontleenen wy Zondagmiddag de laatste uitzending van de Phohi, en Maandag nog een afscheids groet, en dan... gaa,t de deur dicht. Dood- f sche stilte is er dan, en tevergeefs zullen de luisteraars in Indië afstemmen, tevergeefs zich voor hun luidsprekers neerzetten, de stem uit het moederland-is tot zwijgen ge bracht. Wat velen niet op den beruchten 17den Mei gedacht zullen hebben is ge schied, de slag is aan beide zijden gevallen en sectarisme en partijpolitiek van het slechtste kaliber hebben niet alleen de in nerlijke eenHeid van het Nederlandsche volk in een alles verscheurende verdeeldheid ge bracht, doch tevens een der krachtigste ban den tusschen Nederland en zyn verre ge westen vernield. Ik dacht aan de vele vrienden, die in hun brieven schreven, en met verlof uit Indië overgekomen, spraken van den zegen dier klanken uit het vaderland. Als de tallooze sterren aan den nachtelyken Indischen he mel hun stille geheimzinnige taal spraken en de eenzame werker in de tropen door heimwee bedreigd werd, gaven deze klan ken in eigen taal gesproken, welk met dui zelingwekkende snelheid voortgeplant de geboorteplek met de rimboe verbonden, kracht en moed en het gevoel van toch één te zijn met hen die duizenden kilometers ver weg waren. Ik dacht aan de duizenden die niet vroegen om het gif der verdeeld heid, doch dankbaar waren voor datgene wat hun geboden werd, waardoor zy den band van nationale eenheid en internatio nale verbroedering beter en intenser ge voelde. De uren van eenzaamheid zullen niet meer opgevroolykt worden, de oogenblikken van dreigend heimwee zullen niet meer wegge vaagd worden door den stem in eigen taal gesproken. Sterken en zwakken, gezonden en zieken, allen zullen lyden door de kort zichtigheid en benepenheid van vaderland- sche regeeringszorg. En een gevoel van verbittering tegen alles wat in de laatste weken door honderddui zenden in ons eigen vaderland met groeien de verontwaardiging wordt beleefd, moet opgekomen zijn niet alleen bij hen die in verre streken geluisterd hebben ,doch ook by hen die evenals ik de laatste uitzending van den Phohi-zender in eigen land hebben gevolgd. houten tafel, een paar stoelen en een ouder- wetsche latafel. Alles met alles konden er zoowat een half dozyn boeken zyn geweest en een massa oude kranten. In een hoek lag een hoop steenen, monsters van verschil lende ertsen. George had haar verteld, dat er goud, zilver en koper in de heuvels voor kwam, maar niet in voldoende hoeveelheden om het opsporen rendabel te maken. Hy had ook gesproken van ec4i rijkere afzetting van aardpekhoudend gesteente, dat de aan wezigheid van petroleum hier of daar ver ried. Toen zy* hem gevraagd had, of hy er nooit aan had gedacht, deze bronnen van inkomsten te ontwikkelen, had George on verschillig gezegd: Dat beteekent maar geld in de grond stoppen, dan je er ooit zult uithalen'. Op de ruwe tafel stonden potten, fles- schen en doozen, waarin kleine dieren be waard konden worden. Een ronwnelhol! dacht Hazel. Een half ur later liepen Samantha en zij het pad door de vallei af, langs de kronke lingen van den stroom, tot aan het moeras, waar de levendige beek een trage sloot wrd, omzoomd door „Tules”, het riet, waar van de eenden en talingen zooveel houden. De vogels vlogen luid kwakende over hare hoofden. Snippen dwarrelden voor haar voeten op. Het was een paradys voor wilde vogels. RUSLAND. Eenheid in de Sovjet. Tornski en Rykow onderwerpen zich. Stalin overwint volkomen. Volgens officieele berichten over het ver loop van de namiddagzittang van het con gres der Communistische Party in Rusland op 29 Juni te Kowna hebben de leiders van de rechtsche oppositie Tornski en Rykow in deze zitting verklaringen afgelegd, die een algeheele onderwerping aan de begin selen van de meerderheid in de party be- teekenen. Beiden erkenden de noodzakelijkheid van eenheid in de partij. Zij gaven toe fouben te hebben gemaakt en verklaarden zich be reid de gevolgen van hun fouten te dragen. Deze verklaringen zyn een volkomen overwinning van Stalin en zyn aanhangers en hebben in de kringen van het congres groote verwondering gewekt. De sprekers werden herhaaldelijk door ironische interrupties onderbroken. VER. STATEN. rDe werkloosheid. Invoering van een werkweek van vyf dagen bepleit. Roosevelt, de gouverneur van den staal New-York, heeft op een conferentie te Salt Lake City aangedrongen op onmiddellyke invoering van een nationale verzekering te gen werkloosheid. Voorts verlangde hy de invoering van een werkweek van 5 dagen tot bestrijding van de werkloosheid. Daar Roosevelt meer en meer op den voorgronu treedt als de vermoedeljjke candidaat der democraten by de eerstvolgende presidents verkiezingen, zyn zyn voorstellen waar schynlyk niet geheel vry van propagandis tische bedoelingen. Hevig onweer. Een hevig onweer heeft boven New-York gewoed en heeft een einde gemaakt aan de hittegolf. De temperatuur is gedaald van ruim SI tot 69 graden. txuuw aan vob^yeemoed een krans van dty grooten, immer werkendeh\ derpalen uit'd^n het droevig noodlot Rede van president Loebe. President Loebe heeft in den Ryksdag gisteren voor het sluiten van de zitting een toespraak gehouden, waarin hy volgens de N. R. Ct. o.m. betoogde: Zooals de oogen van het Duitsche volk, zyn ook onze gedachten op den dag heden gericht op het Rijnland, nacht voor de eerste maal de Duitsehland weder zal worden geheschen, nadat de laatste symbolen der teit van een vreemde macht zullen zyn dwenen. Met een gevoel van vreugde, dat dit doel, waaraan zoo vaak werd getwijfeld thans is bereikt, is elk van ons vervuld met dankbaarheid voor den trouw, die het volk aan den Ryn in de droevigste tyden aan het Duitsche vaderland heeft bewezen. Wy herinneren ons heden de diepkrenkende stonde, toen wij in de nationale vergadering van Weitnar met de zwaarste kluisters wer den gebonden en toen ons de dag der bevrij den nimmer op loon, wanneer gij uw plicht vervult. Dan zei Samaytha langzaam. Ik houd van mooie dingen, maar ik ben er niet dol op! Hazel lachte, niet heelemaal van harte. O, dus u vindt, dat ik te veel waarde hecht aan mooie dingen. Misschien wel! Dat hebt u mis! Ik hecht heel veel waarde aan de groote dingen. Wy zijn bei den kinderen van een grooten staat, dieK eiken dag grooter wordt. Ik vind het een prettige gedachte, dat ik op mijn bescheiden manier help he|n grooter te maken Hoe dan wel Een vrouw kan weinig doen, maar één ding kan ze en moet ze: den man bezielen. In plaats van te antwoorden hief Sa mantha het hoofd op en snuffelde heel pro zaïsch, brandlucht drong haar in den neus. Op hetzelfde oogenblik verscheen juf frouw Spragge in de deur, met een vuur rood hoofd en ze zei op scherpen toon: Samantha, ik heb je gezegd op het blik biscuits te passen. En nu is alles ver brand! Ze verdween weer, gevolgd door Saman tha. Toen het meisje by de deur was, keer de zy zich om en zei beslist: Ik denk dat sommige menschen ver geten de wieg in beweging te houden, ter wijl zij de wereld regeeren. George stommelde in zyn kamer rond. Even later kwam hy naar buiten en ze hoorde hem den sleutel in het slot om draaien. Zy vroeg zich vaag af, waarom hij zyn kamerdeur afsloot. Toen hy te voorschijn kwam met twee len Ambachtsavond- ief Arbeidsinspectie ier Autobusdiensten Bepalingen Begraving e Vermakelijkheden ezienswaardigheden irmogen Bewijs van missie Bootdienuten Burgemeester Bur- nissie van Bijstand C.-bestrijding Con ders Diaconieën - den van huisdieren Electriciteit en Gas -aangifte Gemeente- -Inkomstenbelasting iteraad Gemeente- verbet, van - Gezond- he Librye Goudsche (Stedelyk) Handels- >t Hoffmansgesticht jtschool Huiszorg jhtingen en Instellingen ijs Instellingen van aliditeitswet invoer- ag Kalender 1930— Kegelclubs Kerk- ngen Keuringsdienst enting Lager Onder houw ongevallenwet rzending Makelaars vys Monumenten J I (Stads-) Natuur- at van ’t Algemeen I lerwijsvereemgingen (Uitvoering) Ont- Ouderdomsrente - aspoorten Pensioenen e Politieverordening - Raad van Arbeid nigingen Reinigings- jksproefstation Klei - en - Ryks Zuivelconsulent kclub Schoolverzuim :hoonheidscommissie ■nte) Slachthuis Sonnevanck Spaar- j Stadhuis - Stedel. oombootdiensten St. rmissie) Stratenljjst ere) Tehuis voor Israe- telling) Tesselsehade j iberculosebestrijding I lenigingen van Handel, - Vereenigingen (Land- rings-Maatschappyen Vermogensbelasting Irankmisbruik Volks- voer Vreemdelingen- is ophalen Waag vereenigingen en instel- Woningbedryf (Comm.) lenigingen Zegel Ziekenhuisverpleging fiOUDSCHE COURANT. ten en onze wenschen aan alle Rijnlanders, die zich over de ontruiming verheugen. Nog zijn de wonden niet hersteld, die de ooriog heeft geslagen. Ik behoef slechts te wyzen op het Saargebied en nog zyn wij bezield met het verlangen, voor Duitsch- land vrijheid en volledige gelijkheid op elk gebied te veroveren. Wy zyn bereid tot vriendschap met al onze tegenstanders; wij zyn bereid tot samenleving in den schoot' van een groot vredelievend gezin van de volkeren van Europa, maar in dit gezin mogen geen zoons zonder rechten bestaan. Welke taak we ook te vervullen zullen neb ben, we gaan vol vertrouwen aan den ar beid. Het succes van dezen dag en de vreugde, die heden aan den Ryn heerscht, zal ons hierby aansporen. De -Dmtsehe aarde aan den Ryn is weder vrij De Oostenrij ksche burgerwachten feiiciteeren Hindenburg. Prins Starhemberg, leider van de Boven- Oostenryksche burgerwachten en chef van het Weensche Jagervrijcocps, heeft naar aanleiding van de ontruiming van het Rijn land aan president von Hindenburg een telegrafischen gehikwensch gebonden. Guillaiimat en Tirard in Parijs terug. Generaal Guillaumard en commissaris Tirard zijn om 6 uur te Parys teruggekeerd, waar zy op het station zonder verder eer betoon door vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandsche Zaken wer den begroet. Generaal Guillaumat zal zijn werkzaamheid als opperbevelhebber van de bezettingstroepen besluiten met een bezoek aan het graf van den onbekenden soldaat. Tirard verklaarde aan de journalisten, dat de ontruiming geen vlucht is doch een be wijs van vertrouwen in de loyaliteit Duitsehland. Frankrijk vertrouwt thans uitsluitend op het eerewoord vpn land. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef, Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ADVEKTEHT1EPRU8: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorf kring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 "/o byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regel» 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot «eer gereduceerden prys. Groote Letters en randen worden berekend, naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Visschen in de branding. Hazel gebruikte haar ontbyt in haar eentje op de voor-waranda; Samantha be diende haar. De forel was uitstekend klaar gemaakt, de dikke gele room, de roode aardbeien en de roos, die bij Laar bord lag, waren offeranden, die nog meer indruk maakten op de ziel, dan op de zinnen. Ik had best met jullie kunnen ontbij ten, zei Hazel. O neen! Waarom niet? Samantha bleef staan en keek op de be zoekster neer. U bent anders! zei ze kortaf. Anders f* U bent dol op mooie dingen! Maar bent u dat dan niet Samantha dacht na, terwijl Hazel’s oogen op haar gezicht gericht bleven. In het hel dere morgenlicht viel de zachtheid van Sa- mantha’s huid met zyn heldere wit en roze kleur sterk in ’t oog. Het buitenmeisje zag er opvallend .gezond1 en jong uit, een groote mollige aardige baby. BUITEN LANDSKI N1EUWS. DUlTSCHtAND. Botsingen tusschen communisten en nationaal-socialisten. Gisteren hebben te Neue Munster ern stige botsingen plaats «had tusschen com munisten en nationaal ^ocialisten. Zoovel de communisten als de jiationaal-socmlisten hadden zich voor het hduden van optochten verzameld. De eerste botsing 1 van de Kielerstrasse, meiers afstand had ee|i tweede botsing plaats waarby geschoten werd. De communistische Ifliüer kreeg twee schoten in de buik en werd in hopelooze toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De communist Klaasen werd door een schot wond getroffen. Ook hy-werd naar het kenhuis vervoerd. Ook de nationaa'-socialis- ten hadden eenige gewonden, doch minder ernstig. Gedurende den1 avond werden zes personen gearresteerd. SPANJE. Nalatenschap der Spaansche Koningin. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft ko ningin Marie Christina van Spanje, die ver leden jaar overleden is, een vermogen van ruim 10 millioen gulden nagelaten. Deze nalatenschap zal in drie gelyke deelen tus schen den huidigen Spaanschen koning, Al- xunso XLU, prins Alfonso van Bourbon en prins Ferdinand van Beieren worden ver deeld. Oorspronkelijk was het vermogen oude koningin, veel grodter. zienlyk deel had zy het;4 ech en Oostenxykache gevolg, dat met het waardeloos woeden van Mark en Kroon ook een aanzienlijk deel van haar kapitaal verdween. FINLAND. De actie tegen de Communisten. De wetsontwerpen der regeering aangenomen. De Rijksdag in Helsingfors heef- de re- gteringsvoorstellen en het rappen der re- getrinfe aangenomen tegen de stemmen ue>- communisten. Van du 23 communisten ont braken er 8. De zitting had een rustig ver loop. De anti-commun .-t:s"'ie beweging, de zou genaamde Lappo-be weging, hec-ft tegenoxer de regeeringsvoorsteilen over de bescher ming der verkiezingen en de Perswet, ver schillende tot in bijzonderheden gaande voorstellen uitgewerkt, waarin o.a. een wij ziging der Kieswet wordt geeischt. De voor stellen behelzen o.a. een meerderheids-kies- stelsel en een nieuwe indeeling der kies kringen. President Relander heeft op de terugreis van Vasa naar Helsingfors Zondagmorgen by feestelijkheden te Kauhava een rede tot de feestvierders gehouden, welke hy besloot met: Het Finsche volk maakt op het oogen- blik een emstigen tijd door. Het schip van staat heeft een vaarwater voor zich dat In alle hoofdsteden van Duitsehland werd de ontruiming van het Rijnland feestelijk gevierd. In Berlijn kregen de schoolkinderen vacantie, terwyl in den Lustgarien saluut schoten werden gelost. Overal werd druk gevlagd. In München kwam de gemeente raad in bizondere zitting bijeen. Te Trier namen tusschen de 30.000 en 35.000 menschen deel aan de middernachte- lyke herdenking van de ontruiming van het Rijnland. Nadat op de markt een manren- zangvereenigiyg eenige liederen ten ge- hoore had gebracht en gemeenschappelijk een aantal Duitsche liederen was gezongen sprak de rijksminister voor verkeerswezen Von Guerard een feestrede uit, waarna de Pruisische minister van handel dr. Schrei ber nog het woord voerde. In de straten heerschte nog lang demacht een feeststemming, carnavalstyd deed denken. Feestviering van den te Berlyn, Ter gelegenheid van de ontruiming van het bezette gebied organiseerde de organi satie Reichsbanner een feestbijeen- komst in de Berlynsche Lustgarten, die dooi- duizenden menschen werd bijge- woonl. Onder de aanwezigen bevonden zich vele Ryksdagleden. Na den intocht der Reichsbannerleden werd een groote rede ge houden door het Ryksdaglid dr. Breit- scheid. ding 15 jaar! zoo cnbereikbaar ver scheen. Wy herinneren ons de onrechtvaar dige bezetting van het Roergebied, toen wy van hieruit be bevolking van Rijn en Roer „blijft vastberaden en trouw” toeriepen. Wy denken heden met hoogachting en eer bied aan allen, die ten tijde van <le bezet ting hun leven hebben geofferd, omdat ze hun vaderland waren. Wy leggen neer op het graf vol vertrouwen staatsman, die de lastige hin- weg ruimde en die door die bevryding niet heeft mogen beleven. Wjj zenden onze groe- Uit het Engelsch van H. A. VAGHELL. Nadruk verboden. Hazel zag een korenveld achter het aard beienbed. Dan begon haar oor andere meer onbekende geluiden wwaar te nemen. En verwijderd gebulder, vreemd onderbroken door perioden van stilte, trok haar aan dacht. Ze stelde vast dat dit werd veroor zaakt door het breken van de branding op de rotsen. Meer naar links stierf het gebul der weg tot een muzikaler geluid. Daar bra ken de golven op strepen nat bruin zand. Gedurende de perioden van stilte kon ze nog net het weemoedig kryschen van de zeemeeuwen hooren en ze zag het snelle flitsen van hun witte vleugels over he^ moeras. Ze glimlachte bly. De verandering verheugde haar. Dit, zoo zei ze tegen* zichzelf, was het echte Arcadia, ,Je pays du tendre” zoo verschil lend van het nagemaakte land in de omge ving van Oakland. George verscheen met een mand, die hy van. binnen bekleedde met de bladeren van de wingerd, welke over de waranda groeidfe. Hij begon aardbeien te zoeken. bengels en ander vischtuig, vroeg ze: Waarom sluit u uw kamer af? Hy lachte vriendelyk om haai' nieuws gierigheid. Niemand komt ooit in myn kamer! Niemand? Behalve ik zelf, de vrouwen zouden er mgar in willen opruimen en den boel naar haar zin neerzetten. En dan Ja? Ik heb nog een andere reden. Met een plotselinge verandering van stem ging hij voort: We gaan visschen in de branding. Het getij is net gunstig. Kunt u in een half uur klaar zijn? Zeker wel! Dan ga ik nu wat aas halen, mosselen; Samantje zal u den weg door de vallei wij zen. De rots, waar we vissohen, is by den mond van de beek* juist daar, waar die in zee stroomt. Hij liep fluitend weg. Hazel ontbeet af, terwyl ze hoopte, dat Samantha terug zou komen om met haai* te praten. De gedachte kwam by haar op, dat de Spragge’s geen groote pachters waren, ze hielden er meer van om dingen te doen. Toen zy van tafel opstond, kon zy niet nalaten eens in George’s kamer binnen te dringen. Het enkele raam kwam uit on de waranda, maar het was dicht. Door de vuile ruiten heen keek Hazel in het hol van den primitieven man. Hier bewaarde hy waar schijnlijk zyn dingen v»or de jacht, en en kele jachttropheeën hingen aan den muur. Op den stoffigen vloer stonden vele kisten. Het mwe meubilair bestand uit een vuren- BINNENLAND. De Koningin in beeld. Bij Koning’s Uitgeverij te Baarn ver schijnt binnenkort, in verband met den vijftiigsten verjaardag van H. M. de Konin gin, een Wilhelmina Album, getiteld: Vijf tig Ja|pn (1880—1930). Het boekje zal geheel gevuld worden met

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1