Bekendmaking. Ksrr^SgroX uSXtiefr SliT'1 ZiCh 06 sn,alle Het zal een regeering sieren die „on- Weht" in „recht" herstelt en daardoor toont ..at zij een „Nederlandsche regeering" is, die den moed (pont uit den chaotischen toe stand door haar geschapen, den juisten weg in te slaan, die niet alleen den enkeling, doch bovenal ons Nederlandsche volk be vredigt en tot vrede brengt. Tandheelkundig Instituut. De studenten van het eerste jaar heen gezonden. In de zalen een ondragaljjke warmte. Toen gistermiddag de Tandheelkundige Studenten de^eersten jaars in het Tand heelkundig Instituut te Utrecht kwamen ter hervatting hunner werkzaamheden, werd hun medegedeeld, dat, voor zoover zy nog werk onder handen hadden, zü ontslagen werden van de verplichting dit werk te vol tooien. De zalen wt^rin de eerste-jaars werkten, werden gesloten vanwege de on dragelijke warmte in die lokaliteiten. Dit onverwachte sluitings-bevel schijnt gevolg te zijn van een bezoek, dat curatoren der Rijks Universiteit heden aan het Instituu. hebben gebracht, waarbij zü geconfereerd hebben met den directeur. De studenten van het eerste jaar zyn nu naar huis tot 29 September. Een aardige va- cantie van circa drie maanden. Watersnippen en goudplevieren. De heer Fleskens heeft aan den minister van birtnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: a. Is ook de minister van meening, dat de Watersnip en de goudplevier behooren tot die vogelsoorten, welke als nuttig voor den landbouw zün te beschouwen en mits dien aanspraak kunnen maken op behoor- lyke bescherming? b. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te deelen om welke reden de jacht op water snippen in de provincies Noordraant, Gel derland en Overijssel voor het jachtseizoen 1930/1931 geoorloofd is tot 12 April en waarom de vangst van goudplevieren met netten toegestaan is tot 5 April c. Weet de minister, dat zoowel de wa tersnip als de goudplevier behooren tot de Nederlandsche broedvogels en dat de water snippen reeds vroeg in het voorjaar, in ieder geval vóór 12 April, met leggen >en broeden beginnen? d. Is het den ryimster bekend, dat vele deskundigen van oordeel zyn, dat de water snip in vele gevallen twee broedsels per jaar groot maakt en dat'de jongen van het twee de legsel nog niet volwassen zyn by de ope ning der jacht, n.1. op 28 Juli e. Is de minister niet van eordeel, dat ook de watersnippen, welke ons land op den doortocht naar haar broedplaatsen bezoeken, beschermd dienen te worden. f. Is de minister bereid alsnog ten op zichte van de jacht op deze vogels met d»; belangen van den landbouw en van de des betreffende vogelsoorten rekening te hou den-? Jaarvergadering Ned. Ver. tot behartiging der belangey van jonge meisjes Gisteren werd te Utrecht de 48e jaarverga dering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van de belan gen der jonge meisjes. Mej. F. J. van Boeck Calkoon, eere-voor- zitter van het hoofdbestuur, hield de bybel- bespreking naar aanleiding van eenige verzen uit psalm 4. De presidente der ver eeniging, mevr. Van Romondt Vis baronesse Quarles de Quarles sprak een kort ope ningswoord, waarna de secretaresse mej. F. Muysken, verslag uitbracht van de werk zaamheden in het afgeloopen jaar; ver meldt wordt, dat de secretaressen van het hoofdbestuur, jkvr. C. M. van Asch van Wyck en mej. J. Verhoeff tot spyt van het hoofdbestuur haar functie hebben moeten neerleggen; in haar piaats zyn benoemd mej. F. Muysken en mej. A. J. Gruber. Tot directrice var. het plaatsingsbureau voor buiten- en binnenlandsche juffrouwen is be noemd: mej. Goettsch. Uit het verslag van de penningmeeste- resse jkvr. D. J. C. de Pesters blykt dat de inkomsten bedroegen 5971.98 en de uitgaven 6447,50; er werd dus een bedrag van 465,52 ingeteerd. De aftredende leden vap het hoofdbestuur mevr. 'TichelmanHulsman en mevr. Bie- rens de HaanWaller werden by acclama tie herkozen. In de middagvergadering sprak mej. C. Hogendyk over „De taak der vrouwelyke politie xn Nederland". Zy vertelt van de eerste vrouw bij de politie, mej. Sanson te Rotterdam, die door haar werk en haar juist inzicht de kinderpolitie gemaakt heeft tot wat zy nu is,.een schakel tusschen de hulpzoekenden en gevaarloopenden met de hulpgevenden en reddingb:edenden. Met tal van voorbeelden uit dq practyk werd deze interessante lezing verduidelijkt. Nadat Mevr. Bierens de Haan nog ge legenheid gehad heeft, de leden op te wek ken meer belang te gaan stelling in het werk der federatie in Indië, werd de ver gadering door de presidente gesloten. Een viertal eere-doctoratcn aan de Vrije Universiteit. De Senaat van de Vry'e Universiteit heeft ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer universiteit een viertal eere-docto- raten uitgereikt, n.1. aan de heeren H. C. Colü'n, Minister van Staat, Ds. D. Bakker, de nestor der zendingsarbeid vanwege de Gereformeerde Kerk, Ds. J. C. Rullmann, Geref. predikant te Wassenaar en bekend Gereformeerd kerkhistoricus en Prof. Dr. J. Sabesryen te Budapest, de .bekende cal vinist. Beursberichten door de radio. De directie van het Persbureau Vaz Dias by den secretaris van den radioraad. De zaak opnieuw in discussie. De heeren M. S. Vaz Dias, directeur van het perskantoor, M. S. Vaz Dias en Mr. J. F. E. Belinfante, secretaris van de directie varw genoemd persbureau, hadden gister avond naar aanleiding van het besluit van de programma-commissie inzake het door geven per radio van de beursberichten een onderhoud met den heer E. P. Weber, secre taris van den Radio-raad. Genoemde heeren hebben den heer Weber hunne bezwaren te gen die beslissing kenbaar gemaakt en ver klaard, dat zy dit ingrijpen van de commis sie beschouwden als een censuur op de pers berichten. Zjj zetten voorts uiteen, dat vele tien duizenden in den lande, vooral onder de land- en tuinbouwende bevolking naar de verschillende koersen der stapel-artikelen luisteren, omdat hunne belangen ten nauw ste daarby zyn betrokken, terwyl ook daar naast tal van particulieren, bankiers enz. hun belangen hebben by het vernemen van de beursnoteeringen uit New-York. De heer Weber verklaarde dat hy na deze uiteenzettingen inderdaad de zaak in een ander licht zag en deelde mede dat hü in de vergadering van a.s. Donderdag de kwes tie opnieuw aan de programma-commissie zou voorleggen. K. N. T. V. Zonaag is in het Kurhaus te Schevenin- gen de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeni- ging. De vergadering was zeer druk bezocht; ruim 150 leden waren aanwezig, een aantal, dat tot heden op de jaarlyksche vergade ringen nog niet bereikt werd. De jaarverslagen werden goedgekeurd en verschillende huishoudelyke aangelegen heden geregeld. Besloten werd dat de lagere muziekexamens voortaan zullen worden af genomen door de afdeeling den Haag der K. N. T. V. en de middelbare examens door de afd. Utrecht van Toonkunst. Nadat een gezamenlyke lunch had plaats gehad, vmg te 3 uur het concert aan. De burgemeester en mevrouw Patyn woonden, evenals de heer P. Visser, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het Departement van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen, dit concert by. Te half zeven vereenigde de musici zich aan een diner, waar een zeer geanimeerde stemming heerschte en vele geestige spee ches werden gehouden. Sem Dresden uit Amsterdam sprak zyn erkentelykheid uit jegens dr. van Anrooy en het Residentie-orkest voor het uitste kend geslaagde orkest van gistermiddag. De heer Pyper sloot zich hierby aan en sprak zyn bewondering uit voor de wyze waarop enkele zyner werken waren uitge voerd. In opgewekte stemming bleef men nog lang by'een. De heer J. Ter Haar Jr. Lid der Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau heeft gisteren middag in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer O. J. K. van Aaiat, die benoemd was in de vacature-Verkoute ren, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard den heer J. ter Haar Jr. te Am sterdam. Nederlandsche Juristenvereeniging. Geen straf zonder schulp? In de algemeene vergadering van de Ne derlandsche Juristenvereeniging is na het debat over de vraag, of het beginsel „Geen straf zonder schuld" in de Nederlandsche Strafwet behoort te worden opgenomen, over de volgende punten gestemd: 1. Behoort in het Wetboek van Straf recht een algemeen beginsel te worden op genomen, waarbü de strafbaarheid wordt uitgesloten by gebreke van schuld? Dit punt werd bevestigend beantwoord met meerderheid van stemmen ,by zitten en opstaan). 2. Het tweede vraagpunt werd ingetrok ken. 3. By bevestigende beantwoording van vraag 1: Moet in het Wetboek: a. aanwezigheid van eenige schuld ten aanzien van de be- standdeelen van het feit worden gesteld als algemeen vereischte voor de strafbaarheid Met algemeene stemmen werd deze vraag ontkennend beantwoord. of b. het niet bly'ken van eenige schuld ten aanzien van de bestanddeelen van het feit worden gesteld als algemeen vereischte voor de strafbaarheid? Met alge meene stemmen werd deze vraag ontkennend be antwoord; of b. het niet blyken van eenige schuld ten aanzien van een -bestanddeel van het feit worden opgenomen als een grond voor niet strafbaarheid Met op 1 na algemeene stemmen ontkennend beantwoord. of c. afwezigheid van alle schuld ten aan zien van een bestanddeel van het feit wor den opgenomen als een grond voor niet- strafbaarheid? Dit punt werd bevestigend beantwoord by meerderheid van stemmen (by zitten en op staan 4. Moet voor het geval dat de dader de ongeoorloofdheid van het feit niet beseft heeft, in Het Wetboek a. aanwezigheid van eenige schuld te dezen aanzien worden gesteld als voorwaar de voor de strafbaarheid! Met algemeene stemmen werd deze vraag ontkennend be antwoord. of b. het niet blyken van eenige schuld te dezen aanzien worden opgenomen als een grond voor niet-strafbaarheid Met 1 stem vóór ontkennend beantwoord. of c. afwezigheid van alle schuld te dezen aanzien worden opgenomen als een grond voor niet-strafbaarheid Met meerderheid van stemmen werd deze laatste vraag by zitten en opstaan beves tigend beantwoord. In de plaats van.'de aftredende leden van het bestuur mrs. L. Ch. Besier, G. Nauta en L. E. Visser, die aan de beurt van af treden en niet herkiesbaar waren, werden gekozen mrs. P. H. Loeff, W. P. J. Pompe en J. Wynveldt. Als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, zal het bestuur een keuze mogen doen uit de plaat sen Zutfen en Alkmaar. 5 milioen-geldleening Amsterdam. Te plaatsen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De Amsterdamsche gemeenteraad is by- eengeroepen voor het aangaan van een geldleening groot 5.000.000. In de toe lichting zeggen B. en W.: Met het Algemeen Burgerlyk Pensioen fonds te Den Haag zyn door ons onderhan delingen gpvoerd over een onderhands te plaatsen geldleening. Deze onderhandelin gen hebben tot resultaat gehad, dat een aanbiediflg werd ontvangen, waarin ge noemd fonds tegen voorwaarden, welke ons aannemelyk voorkomen, zich bereid ver klaart tot het verstrekken op eenvoudige schuldbekentenis van een geldleening groot 5.000.000.—. Deze geldleening wordt aangegaan tegen de rente, den koers en op de voorwaarden door Burgemeester en Wethouders na over leg met de commissie van by stand in het beheer van de financiën en de belastingen, te bepalen; de aflossing der leening zai plaats hebben in 40 jaartermynen, elk groot 125.000.waarvan de eerste verschynt in 1931. tweeëe kamerT~ Het Suikerwetje. erschillendtv hleinere wetsontwerpen. 'Twee crisis-onderwerpen hebben de Ka mer gisteren bezig gehouden en wel het z.g. Suikerwetje en nu het jongste lid der Kamer, de heer de Boer, roeping had ge voeld over den nood der binnenscnippers te interpelleeren, was ook deze interpellate als urgent op de agenda gebracht. Deze interpellatie ging er van utt, dat de Staat de helpende hand heeft uit te steken, wyl het bedryf der binnenschippery ern stig onder de crisis lydt. Men behoeft slechts de consequenties van dit standpunt door te denken om in te zien, hoe de Over heid zich hier heeft te hoeden voor gevaar- lyke stappen. De nood der binnenschippers is door niemand in twyfel getrokken, ook niet door den Minister van Binnanlandsche Zaken en Landbouw, al gaf mr. Ruys de Beerenbrouck duidelyk te verstaan, dat de opdrijving der vrachten door de schippers- beurzen den toestand heeft verergerd. Men heeft het vervoer daardoor in nog sterker mate naar de vrachtauto s gedreven. Wel licht kan het Ryk door wyziging der scheepvaartvrachten iets voor deze schip pers doen, voor wie, behalve de interpel lant, ook de heeren' Duymaer van Twist en Bakker een goed woord hebben gedaan. Beide laatstgenoemden zagen echter zeer wel in, dat het middel van den interpellant niet deugde. Waarom deze kleine zelfstan digen door het Ryk gesteund A anderen, die er niet beter aaa toe zyn, kleine land bouwers by voorbeeld niet? Daarby kwam, dat de motje, door den interpellant ingediend; praematuur was. De Minister had immers medegedeeld dat een defini tieve beslissing afhankelijk zal zyn 'van den uitslag van het onderzoek, door een aantal Gemeenten naar dén toestand der binnen schippery ingesteld. En bovendien zou een algemeene steunregeling zeer bezwaarlyk zyn. Toch bleef een motie natuurlyk niet uit. Het goede hart en de propaganda eischen het zoo. En het eind was- dat de motiê-de Boer, welke ten spoedigste een steunregeling van Rijkswege voor de nood lijdende binnenschippers vroeg, alleen de socialistische en communistische stemmen kreeg, benevens van den afgevaardigde van Stad en Land met 5119 stemmen werd verworpen. Van het aantal kleine wetsontwerpen dat mede in stemming kwam, noemen wy ae telling der bedryven in ons land, ten einde een behoorlyk overzicht van het bedrijfs leven te verkrygen. Deze telling zal zooveel mogelyk op 31 December a.s., tegelyk mei de tienjaarlyksche volkstelling, worden ge houden. De overeenkomst piet de Kon. Luchtvaar My. ter bevordering van het luchtverkeer tusschen Nederland en Nederl. Indië en het buitenland heeft het moetén doen zonder de instemming der communisten. De heer Wynkoop, by wien de capitulatie voor den heer L. de Visser reeds zóó ver is doorge werkt, dat hy meende mede namens dezen te kunnen spreken, zag in zyn verdwazing in de vluchten naar Indië een stuk impe rialistische samenwerking tusschen Enge land en Nederland, terwyl het overbekend is, dat de medewerking van Engeland op dit punt allerminst bewondering in ons land heefll kunnen wekken. De heer Schouten wist van den Minister de verzekering te ver krygen, dat de ètaten-Generaal telken jare vry staan in het verleenen van steun aan de k. L. M. Ten slotte het Suikerwetje, dat, zooals men weet, een compenseerend invoerrech*. brengt van 2.40 per 100 kilogram op som mige soorten van suiker. Hierover is de discussie gisteren ingezet en wellicht zal heden reeds de beslissing over dit crisis-wetje vallen. Volgens den heer Bierema heeft dit ont werp met vryhandel of protectie niets uit te staan; het is een zuiver fiscale maatregel. Voor te sterke prikkeling van de bietenteelt door dit ontwerp behoeft z.i. niet gevreesd te worden. Alles hangt af van overleg tus schen belanghebbenden en hun organisatie?, ook om een rationeele distributie van de ble ten over de verschillende fabrieken te ver krygen. Hy gaf te verstaan, dat er in het Noorden des lands overleg wordt gepleegd tusschen de Centrale Suikermaatschappy en de coöperatieve suikerfabrieken. De heer Colyn is het blykens zyn nota hiermee allerminst eens en de heer Fl. Vos vreesde eveneens uitbreiding der cultuur met prysdrukking als gevolg. Daarentegen zal de heer Braat vóór stemmen, al zag deze staatsman liever een garantie van mi nimumprijzen, omdat... de ambtenaren ook een minimum-salaris zouden hebben! GEMENGDE BERICHTEN. Zwerver ^vermoord te Guyk. Zün lük in een sloot gevonden. Een bekentenis. In een sloot te Ouyfc heeft men het lyk gevonden van een zwerver. Bloedsporen leidden iri de richting van een in de naby- heid staande boerenschuur, waarin gewoon- lük landloupers plegen tq overnachten. Men vermoedde dat er hier sprake was van misdrijf. De justitie verrichtenMaandagmid- dag de ïykschouwing. Nader verneemt de Tel. dat een Duitsche vrouw, die eveneens zwervende was, van moord wordt verdacht. De zwerver werd gevonden met vier messteken in het hoofd. Hy en de vrouw hadden in de schuur over nacht. Het slachtoffer had juist zyn pen sioen ontvangen. De politie heeft den om trek afgezet, maar de Duitsche vrouw is nog niet gevonden. Het lük moet door de vrouw per kruiwagen naar een droge sloot zün gebracht. Na een langdurig verhoor heeft van D. op de plaats van den moord gisteravond om 10 uur een volledige bekentenis afgelegd. Naar zün mededeelingen hebben hy en vrouw M. den moordj gepleegd, waarbü de vrouw de hoofdschuldige zou zün. Er zou een liefdes geschiedenis achter zitten. Van D. heeft in derdaad het lük op een kruiwagen naar de sloot vervoerd, waarbü de vrouw hem be hulpzaam geweest zou zün. De vrouw blü'ft ontkennen iets van de moordzaak af te weten. Zü erkent wel dien nacht in de schuur te hebben geslapen, waar het drama zich heeft afgespeeld. Beiden worden morgen vroeg naar de ge vangenis in Den Bosch overgebracht. Van D. is afkomstig uit Hoogeveen en 50 jaar oud. Vrouw M. is 45 jaar oud; zü heeft een dochter en is uit de ouderlüke macht ontzet. De vermoorde zwerver is Be rend Tap, die 70 jaar was. Tjalkschip op het Hollandsch Diep vergaan. Geen persoonlyke ongelukken. Gistermiddag te omstreeks vüf uur is na- by Lage Zwaluwe op het Hollandsch Diep het 143 ton metende tjalkschip Jannigje van schipper Diependaal uit Made, geladen me* kalk, tengevolge van een plots^lingen hevi- gen rukwind, omgeslagen en gezonken. De schipper heeft zün vrouw en drie klei ne kinderen met moeite kunnen redden. De warmte. Een spoorbrug die niet voldoende meer sloot. Maandagmiddag was het yzer van de spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beve land nabü het station Vlake zoodanig uit gezet door de warmte, dat de brug niet voldoende kon worden gesloten. De trein van 13 uur 50 naar Vlissingen en die van 13 uur 67 naar Roosendaal hebben daardoor 28 mi nuten vertraging gehad. Felle brand te Eindhoven. Fabriek van ondergoederen geheel afgebrand. Anderhalve ton schade. Op den Boschdüik te Eindhoven is gister avond de Nederl. ondergoederenfabriek van den heer J. M. A. G. M. van Pelt geheel af gebrand. De brand werd ontdekt om tien minuten over zes door den zadelmaker Van Hest, die de vlammen uit bet dak zag opstijgen. Hy' waarschuwde den bedrijfsleider den heer Van Pelt, die op dat moment juist klaar stond om met den boekhouder de fabriek te verlaten. Beide hadden van den brand niets bemerkt Het vuur verspreidde zich zeer snel en dikke rookwolken dreven over de dichtbe bouwde buurt. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd, die met al haar materiaal aanrukte. Ongelukkigerwüze moest de brandspuit meer dan vüf minuten voor den drukken Woenselschen spooroverweg wachten, met het gevolg dat het grootste gedeelte der fabriek reeds in lichte laaie stond toen de brandweer op het terrein va., den brand arriveerde. Het biusschingsiwerk werd bemoeilükt, doordat de fabriek geheel ingebouwd is en slechts over andere panden was te bereiken. Met drie stralen trachtte de brandweer langs drie kanten de brandende fabriek aan te tasten. De vuurzee lokte enorane publieke belangstelling, die nog vergroot werd door dat juist op dat moment de Phiiipsfabrie- ken eindigden. De politie moest het verkeer langs andere wegen omleggen. Met donderend geraas stortte eerst de gevel van het achtergedeelte van de fabriek in. De spuitgasten wisten zich nog by'rijds voor een bedelving te behoeden. Nadat deze muur was ingestort vlotte het blug- schingswerk sneller. In een goed uur ty'd was de geheele fabriek totaal uitgebrand. De eigenaar van de fabriek de heer Van Pelt was buiten de stad doch arriveerde om goed zes uur met den trein te Eindhoven toen hem den brand werd medegedeeld. De geheele inventaris der fabriek is vernield. Er stonden zestig naaimachines en tiwee stikmachines. Verder was in de magazü- nen een groote party ondergoederen opge slagen. Alleen de kantoorboeken als mede de polissen wist men nog ty'dig te redden. De aangerichte schade, fabriek met inven taris, wordt op ongeveer anderhalve ton ge taxeerd. Een en ander is op beurspolis ver zekerd. Vechtlustige stakers te Geldermalsen. Drie heeren van de rhamotte- fabrieken mishandeld. Gistermorgen tegen twaalf uur begaven zoo meldt de Telegraaf de heeren Co- hen, Weerninck en De Visser, resp. expedi tiechef, chef van het loonbureau en bedrijfs- ingenieur van de Chamottefabrieken te Geldermalsen, zich per fiets naar huis, zon der politiegeleide. By' een timmermanswerk plaats op den Tielerweg sprong plotseling een vüftigtal stakers te voorlehün en vie len hen aan. De fietsers werden van hun rywielen geworpen, met klinkers bekogeid en ook met een hamer geslagen. De heer Cohen kreeg een ernstige hoofdwonde. Der. heer Weerninck werd met den hamer de neuB stukgeslagen. Beide gewonden bloed den hevig en moesten naar hun wonjng ver voerd worden. De mishandeling zou waar- schynlyk ernstiger gevolgen hebben gehad, indien niet een ander te hulp was gesnelu, die vergunning heeft een revolver te dragen. Met dit wapen wist hy, zonder te schieten, de aanvallers in bedwang te houden tot politiehulp kwam opdagen. Dr. Bloemstra verbond de gewonden. De namen van dj aanvallers zün bekend. De politie heeft reeds een aantal verdachten en getuigen gehoord. Gratis bessen. Over enkele dagen worden de bessen- boomgaarden van den heer Reede aan den üoodenweg te Amerongen opengestèld, ten einde de bessen gratis te plukken. Wel een bewüs, dat de bessen niets waard zün. Jonge Struisvogels in de Uotterdnmsche Diergaarde. Ja, ue ütruizeiiKUiKens zyn aan net uit- Komeni t Aan net uydperk van spanning waarmee e Ineen die üe uiergaame uezoeni, net ver loop van ue oroeupogrngen der buuisvogeis gevoigu iieeit, is tnans een einue genomen. Ziondag j.l. was ae beginseivruag: nuiltens oi geen nuikens m positieven zin Deam- woord: er nwam 's morgens een kuiken uil zyn dop genropen. Yoorioopig eenter oleex net dttaroy en aangezien Vaaer Struis nog te zeer m zyn broeuinstinct bevangen b'eeK, om dezen teig al naar benooien te benande- ien werd het „donsurfy^vüorloopig m vei- ligneid gebracht. Iviaamiug aanscnouwden vervolgens drie kuikens het levenslicht ter wyl hedenmorgen leen vyi en zesde spruit het gezin kwam vermeerderen. Er liggen nu nog zes eieré&in net nest. uaar de gruizen reeas op <13" emren zyn gaan zif ten voor de hen aj haar Acren geiegd had, is het volstrekt niet uitgesiWten, dat er in de eerstvolgende dagen nogyinkeie kuikens bykomen. Um die mogeTyaneid uit te bui ten, blyven de kinderen voorloopig nog van de ouders afgescheiden. Als straks de broedschheid voorby is gegaan, en weilient nog enkele eieren uitgekomen zyn, zal ge tracht worden het gelukkig gezin weer te hereenigen. Voor de oppassers komt nu pas de moei- ly'ke tüd. Menscheiyke babies zyn gevoelig voor allerlei schadeiyke invloeden van bui ten, ook struisjes zün daaraan blootgesteld. Al ly'ken ze thans ook kerngezond. Vóór ze ongeveer een half jaar zün mag men niet zoggen, dat de moeilykheden overwonnen zün. De hoofdzaak is echter momenteel: het ia nu bewezen, dat ook in onze gematigde streken, als 't weer maar meewerkt, de struis zelf broeden kan. Alle jonge Struizen die tot dusverre in Stellingen, Antwerpen en elders geboren zün, waren zoover wü weten producten van de broedmachine, zoo dat het thans hier geboekte sucecs als een zeer groote büzonderheid kan worden Op gevat KERNIEUWS. Vrijzinnig-Hervormde Gemeentedag. Onder groote belangstelling werd Zondag te Ammerstol een Gemeentedag gehouden voor de vrijzinnig-hervormden uit de Krim- penerwaard. Het kerkgebouw der Ned. Her vormde Gemeente was èn des morgens èn des middags geheel bezet. De samenkom sten werden geleid door den plaatselyken predikant ds. J. B. Th. Hugenholtz, die er in zyin openingswoord op wees, dat het lee- ken-element op dezen landdag een belang rijke plaats innam. Ds. L. C. ten Bruggenkate van Berken- woude hield een referaat getiteld: Christen dom en persooniyk leven", waarin hü de stellingen verdedigde, dat de godsdienst van het Christendom een heiligenden en verdie- penden invloed op het persooniyk leven uit oefent, den mensch tot berusting brengt, aanspoort tot krachtsbetoon en als een zout in de wereld inwerkt. Mevrouw H. J. Landstra-Huart van Haas trecht sprak over „Godsdienst en opvoe ding". Uitgaande van het feit, dat in eik kinderziel de aanleg tot godsdienstig leven aanwezig is, geve de opvoeding steun en leiding by de ontplooiing daarvan. Aange zien het onderwüs op Zondagschool en cate chisatie niet voldoende is voor een zóó om vattende taak, moeten de ouders den grond slag voor de.godsdienstige opvoeding leg gen. De onbewuste invloed van het gods dienstig gezinsleven vorme de voorbereiding waarop de bewuste godsdienstige beïnvloe ding van de kerk door middel van catechi satie en prediking kan aansluiten. In de middagsamenkomst werd eerst van gedachten gewisseld over de beide des mor gens gehouden referaten, waarna de heer J. H. Winkler van Ammerstol sprak over. De beteekenis van de kerk voor den vrüzln- nigen mensch. De kerk ziet spr. als een menscheiyke instelling gevormd met het doel om de dingen des geestes op den grond slag van het Evangelie te bespreken. Vrij zinnig naar den geest is hü, die tot de er kenning is gekomen, dat God zich in ieder mensch verschillend kan openbaren. Dit kweekt verdraagzaamheid. De kerk moet ook by den vrijzinnigen mensch belangstel ling voor de dingen des geestes wekken en hem behoeden voor vermaterialiseering. Critiek op de kerk is goed, mits men be denke, dat de geest der kerk bepaald wordt door den geest harer lidmaten. Ook op.dit onderwerp volgde bespreking, waarna deze goed geidaagde dag met dank gebed gesloten werd. Het V.C.J.B. uit Gouda en de zangvereenj- ging „Aurora" uit Ammerstol zongen ter afwisseling enkele liederen. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Juli 1930. Poliomyelitis Anterior Acuta. Geen nieuwe gevallen. Tot gistermiddag 6 uur waren geen nieu we gevallen ten Stadhuize gemeld. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylugen van Th. en M. G. Middelkoop, om vergun ning tot net oprichten van een machinaal timmerbedryf en het in werking brengen van totaal 7 electromotoren, resp. 2 6 5, l a 4, 2 a 3, 1 a 2 en 1 a 1 F.K. in het perceel, «legen Derde Kade no. 80, kadastraal be ad sectie A no. 4375; /an C. van den Hondel aldaar, om ver gunning tot het uitbreiden eener meubel makerswerkplaats e» het plaatsen daarin van totaal 5 electromotoren resp. 1 a 6, 1 a 1 en 3 a 2 P.K., voor het drijven van eenige machines in het perceel, gelegen Tuinstraat no. 71, kadastraal bekend sectie C no. 1280; van de fa. Gebr. Schuttelaar, om vergun ning tot het uitbreiden der suikerwerkfa- briek door het byplaatsen van een electro motor van 3 P.K. in het perceel, gelegen Zeugstraat no. 52, kadastraal bekend sectie C no. 3197, en van E. Arends, om vergunning tot het uitbreiden der fabriek voor sunkerwerken met een aangrenzend perceel, het vervan gen van een stoomketel ntet 8 atm. druk door een van 20 M2 verwarmingsopper- vlakte en 7 atm. druk en het byplaatsen van 4 electromotoren, n.1. 2 van 1 en 2 van 44 P.K., in de perceelen, gelegen Gouwe nos. 218 till, 222 en 226, kadastraal bekend sectie B nos. 2425, 2426 en 1880; Dat op Dinsdag, den 15 Juli 1930, des W middags ten 2 ure op het Iiaadhuis gelegen- heid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedu- rende drie dagen vóór dien dag op de Secre tarie der Gemeente van de ter sake inge komen schrifturen kan worden kennis geno- De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zün zü die niet over- eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Een vacantiekamp van H. B. S.-ere in den Eifel. Van 16 Juli tot 26 Juli zuilen c.a. 70 H. B. S.-ers onder leiding van Dr. W. Znydaim een vacantiekamp betrekken naby Heim- bach aan de Koer in den Eifel. De levering van koolasch voer de riolecring in Kurt-Hoarlem. Voor de levering van koolasch voor demping van de geïsoleerde sloten in Kort-Haarlem te Gouda zyn ingekomen 2 biljetten en wel van de firma's J. van den Berg, Botter dam voor 2.58 per MS. en Gebr. van Nieuwpoort te Gouda voor 2.42 per M3, De levering is gegund aan Gebr. van Nieuwpoort alhier. Scheepvaart door de IJsselhaveiuhiis. Gedurende de maand Juni kwam door "533JM3IhttVenSlUiS 73 Schepen inhóudende P-S. De scheepvaart is wegens herstel- lingswerkzaamheden tot uiteriyk 20 Sep tember e.k. getremd. Goudsche Watersportclub „Elfhoeven". De Wedstrijd van Zondag. Door bizonder mooi weer begunstigd, had Zondag de wedstrijd van „Elfhoeven" plaats. Om plm. elf uur nam het ringsteken een aanvang. Door de groote belangstelling was het mogelyk drie klassen te maken: voor paren, dames enkel en heeren enkel, fraaie prijzen waren hiervoor beschik- „mï, f" Pd d°01' N V' Ko- ninklyke Pypen en Aardewerkfabrieken. te de klassen paren werd den eersten pr. gewonnen door mej. N. Swanenburg (heer: «z/:^d00rMe"' h,,^^ E6rSte" pr*B P' Swanen- burg; Tweede den heer H. v. Eyk. .t m n°? ™08:elïik no« «""tere belang- stelling had 's middags de tocht óverie tJfhoevenplas plaats, waarna op 't club huis thee werd geserveerd. Era prettig speechje van den voorzitter maakte ten slotte een einde aan deze zoo buitengewoon gezelligen dag. De Plassen rond Gouda. De ezenrsie vsn de afd. Zeist ,s„ d. Nat. hist. Vereeniging. te het Utr. Dagblad vertelt een der deel- nemers aan de excursie van de afd Zeist vra de Nat. Hist. Vereemging van befT &.T re ï1 °P Z<mdaK OP de Plassen heeft men zoo zegt de waterwit f? VBreMicht«i «ver de terhennetje, enz. hun nesten maken, maar XL X T b°dem hot toelaat, kXf !tr. land «aat om Piatalc- te botamseeren. En tusschen die landweggetjes langs oude boerenwoninkjes ophaal-en draaibrnggèn: een echt Hol- polderlandschap met in het ver. torens van Haastrecht, Hekendorp, lXenke!<i boom«r°epen om ver- iomvlemen en de rust slechts een maal verstoord wordt door het ge- ■an era motor. Dit vredige oowl is by eldere te T 'an Vogels, elders m ons land met of slechts spora- deiyika geleiders ons opmerkzaam op het wouwaapje, een klein geslacht weidomp, den aalscholver, die hier vanuit de broed- kolonie te Lekkerkerk, op de jacht was, de zwarte zeezwaluw, de sterntjes of visch- dief jes, de fuut, die zoo uitstekend duikt en ?oo laag en plat op het water ligt, dat van zün lichaam meestal weinig te zien is, de meerkoeten, wilde eenden, enz. Eenige ma len werd aangelegd en was het gezelschap in de gelegenheid tot botaniseeren, enz., waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Jammer, dat de orchideeën (Hondekens- kruid) uitgebloeidwaren, doch hiertegen over staat, dat 7iu de gröote witte en gele waterlelie in al haar pracht op het water vlak troonden, het fonteinkruid mentha, Basterdwederik, waterscheering haar knop pen gingen ontplooien, bitterzoet, helm kruid, de wilde dragon, oogentroost, blauwe Godagenade of glidkruid, walstroo, de kat- testaart, de Thrincia, de potentilla, enz. in al haar pracht stonden. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de boerenhoeve met het groote, in het veen gevonden beeld, en aan „Wültenburg", een boerdery, die op de plaats staat waar eens een klein kasteel van denzelfden naam moedag zün torentran sen verhief. „Quam parvo nullic cedo" (dJ. ,»A1 ben ik klein, ik vrees niet") en de wa pens in den boog tusschen de twee mas sale gemetselde palen van het groote inry- hek, herinneren nog aan grootheid uit het gry's verleden, toen ipen ter valkenjacht toog of krijgsrumoer en donderbussen de bezetting vrees trachtten aan te jagen. Schitterend weer, een mooie boottocht van half elf tot half 5, een opgewekte stem ming, dit alles werkte mede om de aange name herinneringen aan deze leerzame ex cursie nog lang levendig te houden. De excursie stond onder leiding van den heer C. Brakman, twee Goudsche ornitho logen, de heeren Scholten en Hoffman ver gezelden hét gezelschap. De Jubileumfeesten van „Gouda." Onze sportverslaggever zond ons Maan dag een bericht, waarin hy zeide dat dte V. V. en A. V. Gouda binnenkort een feest avond zal organiseeren. Dit beruste op een vergissing. Niet de voetbalvereeniging Gouda maar de gemengde zangvereeniging Gouda zal, \ve berichten dit trouwens reeds, ter herdenking van haar 25-jarig bestaan (op 1 Juli 1905 opgericht) o.m. een con cours organiseeren. Wü herinneren er thans nog even aan dat dit concours wordt gehou den in het zalencomplex der Sociëteit „Ons Genoegen en wel op Zaterdag 5 Juli, 7 uur en Zondag 6 Juli ran 3 tot 6 en van 8 tot elf uur. Zondag 13 Juli de» avonds 7 uur. Het concours wordt geopend door den Eerevoorzitter van 't Eerecomité, burge meester E. G. Gaarlandt. Op Zaterdag 6 Juli van 3 t«t 5 uur is er in Kunstmin receptie. Aangehouden. Door de politi^Thier is aangehouden zeker© L. van D., die zich schuldig maakte de misdrijven genoemd in art 247 en 249 W. v. S. (zedenmisdrijf). Van D. werd heden ter beschikking der Justirie gestel O T 1» Agenda. 2 Juli, 8 u., Café „Central", Markt. Leden- verg. Goudsche Bond van Marktkooplie den „Door Eendracht Sterk". 6, 6 en 7 Juli, 3—6 uur, 8-,10% uur. 13 Juli 7 uur. Concours Gemengde Zangvereeni ging „Gouda" in de Sociëteit „Ons Ge noegen", aZal Kunstmin. 12r,J"Ii' f uur- Stolwy'kersluis, terrein by Gebr. de Vreugt. Landdag Goudsche Chr. Jeugdcentrale. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Iiendeweg, zal tot en met 4 Juli, bénevens den daarop volgenden nacht geopend zü« na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK ALPHEN a. d. RIJN. Benoeming. De heer J. A. Doendens, chef-monteur der electr. bedrijven alhier, werd benoemd tot districtshoofd by de prov. „E.U.M." te 's Hertogenbosch ter standplaats Helmond. BODEGRAVEN. Tweede geval van kinderverlamming Te dezerstede heeft zich een tweede 'ge- vaj v-ran kinderverlamming voorgedaan, thansyweer by een jongen SCHOONHOVEN. Gemeenteruad. In de Maandag gehouden raadsvergade ring was ingekomen een brief van den bur gemeester, waarin deze bedankt als voor zitter van de commissie van georganiseerd overleg. Uit den raad kwam krachtige aandrang om dit besluit terug te nemen, doch de voor zitter meende met het oog op de financiën der gemeente, die onder zyn beheer vallen, in de commissie geen vruchtdragend werk te kunnen verrichten. Tenslotte verklaarde de voorzitter zich bereid zyn besluit op te schorten, totdat de financiën der gemeente in de financieele commissie nader besproken zyn. Naar aanleiding van een beslissing van het scheidsgerecht stelden B. en W. voor mt te spreken, dat de opgeiegde straf niet bevredigend is. De heer Van Harmeien, daarby gesteund door de heeren Peerbolte en Deerenberg, was van meening, dat op de beslissingen van het scheidsgerecht in den raad geen critiek geoefend mag worden, omdat deze instelling boven den raad en B. en W. be hoort te staan. Verschillende raadsleden oefenden ern stige critiek op de houding van wethouder Schreuder, die voor het ontslag van een ar beider aan de gasfabriek de bedry'vencom- missie niet had geraadpleegd en op de ver gadering van het scheidsgerecht zich door een ambtenaar had doen vertegenwoordigen. Voorgesteld werd ter voorkoming van een herhaling van het gebeurde, aan het werk- liêdenreglement toe te voegen, dat wanneer een ambtenaar of werkman de gemeente metterwoon verlaat, hem automatisch ont slag gegeven zal worden. Dit worstel werd aangehouden, waarna de vooralljer als con clusie aannam, dat aan weerszoden fouten gemaakt zün en het gebeurde een les voor de toekomst is, terwyl thans de uitspraak geëerbiedigd wordt en er niet de conclusie uit getrokken moet worden om het scheids gerecht thans maar op te heffen. By de vaststelling der rekening over 1929 van het veerbedryf, sprak de raad zün mis noegen uit over een verlies van 12.976.77, en achtte zuiniger exploitatie mogelyk en noodzakely'k. De heer "Kortland wilde komen met eer. voorstel tot het nemen van maatregelen, die tot aanmerkeiyke bezuinigingen zullen kun nen leiden. B. en W. erkenden dat de ex ploitatie van de nieuwe pont gedurende het eerste jaar verbazend is tegengevallen. Met enkele bedryfsbenoodigdheden is slordig om gesprongen. Naast het niet voldSende eco nomisch beheer, hebben de weersomstandig heden echter ook een nadeeligen invloed ge had, terwyl bovendien de nieuwe pont niet in alle opzichten voldoet. De opbrengst over het eerste half jaar 1930 is 4000 hooger dan vorig jaar. Tegenover het verlies staat een retributie van het bedryf aan de ge meente van 12.000.De rekening werd daarop goedgekeurd, alsmede de rekening van het restauratiebedryf. De kosten, der restauratie van de St. Bartholomeuskerk en toren hebben tot 31 Dec. 1929 123.577.88 bedragen. Het voorstel van B. en W. tof ontbinding der marktcommissie en tot liquidatie der door deze commissie opgezette verloting werd uit den raad krachtig bestreden, aan gezien de commissie ongetwyfeld heeft bü - gedragen tot verlevendiging van de week markt, en aan liquidatie der verloting niet alleen velerlei moeilykheden zün verbonden, maar dat ook zeer nadeelig zou zün voor den goeden naam der stad. De raad ver eenigde zich tenslotte met een voorstel van den voorzitter op Donderdag a.s. een ver gadering te beleggen, daartoe uit te noodi- gen vertegenwoordigers van Schoonhoven Vooruit, De Hanze en V,V.V., teneinde plan nen te bespreken om de verloting voor te zetten. Namens den raad werden daarvoor aangewezen de heeren H. J. Adriaens en P. J. van Harmeien. Tevens besloot de raad, dat indien deze vergadering niet het ge- wenschte resultaat heeft, B. en W. te mach tigen de verloting te liquideeren. (N. R. Crt. Drie gevallen van kinderverlamming. Alhier hebben zich drie gevallen van kin derverlamming voorgedaan. Verdronken. Alhier is by het zwemmen in de Lek ver dronken de 22-jarige typograaf W. de Haastrecht. I mej. Antoniades het Nederlandsch niet vol doende beheerscht, doceert zü in het S Fransch. Prof. Pernot ziet daarin een be- I wüs van de kennis, die de studenten van deze taal bezitten. RADIO-NIEUWI INGEZONDEN. (Buiten verantwoordeiykfrpid der Redactie.) De werkzaamheden aan den Kleiweg. De afsluiting van den weg. M. de R., Van vele bewoners van den Kleiweg hoor de ik ernstig klagen over het feit dat nu in den vollen zotoertyd, door de herhaalde werkzaamheden aan den Kleiweg de straat voor het verkeer is afgesloten. Het is nu de derde maal in korten ty'd dat de straat is opgebroken; eerst kwamen er waterleidingbuizen, daarna electrisehe kabels en nu weer gasbuizen. Waarom worden dergelyke werkzaamhe den niet in overleg gedaan, zoo dat de be woners daarvan de minst mogelyken hin der ondervinden? Zooals het nu geschiedt wordt zonder noodzaak de winkeliers aan deze hoofdstraat schade toegebracht, die had kunnen en moeten worden vermeden. Voor een gewoon burger is onbegrypelyk waarom dergelyke manier van werken wordt toegestaan en zulks in een periode, die voor de bewoners wel de meest ongeschikte is, die men bedenken kan. Ieder kan toch be grijpen dat het voor- of najaar in elk geval daarvoor beter is dan in 't midden van den zomer. Het wekt ook verbazing dat niet veel meer spoed wordt gemaakt met afwerken. In om standigheden als thans ware het toch zeker wenscheiyk dat met meer ploegen, ook in den avond, het werk werd voortgezet. Het is te hopen dat men van gemeente wege zal ingrijpen, opdat de werkzaamheden ten spoedigste gereed zullen zün. Hoogachtend. H. P. VAN WIJNGAARDEN, Voorzitter van de Vereeniging „Eendracht". ONDERWIJS. Prof. Sophie Antoniades. Te Parijs gepromoveerd. De N.R.Ct. correspondent te Parüs meld Maandag is mej. Sophie Antoniades, pro fessor in het Nieuwe en het Middeleeuw- sche Grieksch aan de universiteit te Leiden aan de Sortxmne tot doctor in de letteren gepromoveerd. Overeenkomstig de Fransche gewoonte had zü twee onderwerpen gekozen. De hoofdstelling was het Evangelie vas Lucas, beschouwd uit een oogpunt van gramma tica en styi. Als tweede onderwerp behan delde zy' Pascal als bü beivertaler. Prof. Pernot, professor in het nieuwe Grieksch aan de Sorbonne, was vol lof over haar werk. Toen de leerstoel van prof. Hesseling te Leiden open kwam, werd zy tot zün opvol ster benoemd. Voor Leiden was dat wat nieuws: een vrouwelyke professor. Door haar ambtgenooten en studenten is zü al- lervriendeiykst ontvangen. Zij had het voorrecht de Prinses onder haar leerlingen te tellen. Het aantal van haar studenten was aanvankelijk 30 en meer dan de helft is haar trouw gebleven. Dit is een mooi aantal voor een. niet verplicht vak. Zoolang Programma van heden. Hilversum: 4.30 orgelspel. 6.00 v oo rav ondconcert 7.30 causerie. 8.15 soUstenconcert uit het Kurhaus te Scheveningen. Daarna gramofoonplaten. Huizen: 5.00 kinderuurtje. 6.00 spreker. 7.10 gramofoonplaten. 7.15 declamatie. 7.45 ais 7.10. 8.00 muziek en spreker. Davent ry: 7.00 kamermuziek. 8.06 vaudevilleprogramma. 10.00 concert. 11.20 dansmuziek. Langenberg: 5.50 vesperconcert. 8.20 avondconcert. 9.20 Vrooiyk droomspel, met begeleiding I van muziek, daarna dansmuziek tot 12.20. I De wereld rond in 1/7 seconde. I Een laatste succes van de thans I gesloten l'hohi. Een keten om de I aarde. Maiyidag heeft een omroep-experiment I plaats getiad, dat voordien nog met werd I genomen. Het betrof een omroep-uitzending door een aantal stations, die een keten rond de wereld vormden. Daartoe zond het kortegolfstation Sche- nectedy W. 2 AAD een programma uit, dat door het Natuurkundig Laboratorium van de N.V. Philips' Radio met een speciaal daartoe ingericht beam-ontvangstation werd opgevangen. Het programma werd per telefoon doorgegeven naar Huizen, waar de Phohi-zender het verdér uitzond naar Indië. De Ryksradiodienst te Bandoeng zond op verzoek van de Nederlandsche P. T. T., die haar volledige medewerking verleende, he', j programma met twee zenders verder door naar Sydney, waar het programma opnieuw werd uitgezonden door het kortegolfstation 2MIE, terug naar W.2 XAD zoodat op deze wüze de wereld omspannen werd. De omroeper te Schenectedy kon dus züm eigen stem hooren nadat deze een reis om de wereld had afgelegd. Het te Schenectedy gesprokene werd op deze wyze aldaar, den langen weg, die de uitzending had afgelegd, in aanmerking genomen, nog uitstekend verstaan. De radiogolven hebben voor dit wereld reisje slechts seconde noodig gehad. Zooals de fcmroeper van Schenectedy op merkte, was héfc^iuöces van deze proef slechts te danken aan de «Cooperation and Splentid Style" tusschen alle betrokken omroepstations. Het experiment heeft nogmaals aange toond, welk een belangrijke factor de Pho- hi-zender is voor den internationalen om roep. Zooals bekend, is deze zender voorloopig buiten werking gesteld, -daar degenen, die tot de oprichting van dezen zender beslo ten, zich niet konden vereenigen met het I voorloopig voorstel van den Radioraad in- I zake de verdeeling van den zendtyd voor I Indië en de beslissing door de regeering I nog niet genomen werd. makkthkkicmten Kaasmarkt Woerden. 2 Juli. >angevoerd 405 partüen. Pry- zen: le kw zonder r.m. 86-^39, le kw. met r.m. 42-^5, idem 2e kw. 36-41, zware 47. RECHTZAKEN. De moord te Waddinxveen. Voor den Hoogen Raad is gisteren behan deld de zaak van den man te Waddinxveen die op 2 Augustus 1929 aldaar zün buurman Schotman zoodanig met een scheermes heeft gesneden, dat deze kort daarop is De rechtbank te Rotterdam veroordeelde hem hiervoor wegens moord tot acht jaren gevangenisstraf. In hooger beroep verhoogde het Haag- sche Hof deze straf tot twaalf jaren gevan- genisstrafstraf, van welke veroordeeling verdachte in cassatie ging. Zün raadsman, mr. Eikelenboom uit Rot terdam, lichtte eenige cassatiemiddelen toe. De advocaat-generaal mr. Berger zal in deze zaak op 8 Juli conclusie nemen. Inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Katwük a. d. Rün. In den nacht van Goeden Vrydag is inge- I broken te Katwy'k a. d. Ry'n. Door verbre king van een ruit en openbreken van een deur, was het den dader gelukt ln de con sistoriekamer te komen en vervolgens in de kerk de offerblokken te ledigen. Volgens I den koster, als getuige gehoord, werd on- I geveer 50 vermist. Verdacht van dezen diefstal had zich voor I de rechtbank te verantwoorden de 50- I jarige machinist A. J. S. Verd. ontkende. De inspecteur van politie W. te Katwük, heeft verd. van de politie te Gouda, die hem I arresteerde, overgenomen. Verd. had een I koffer bü zich, welke inbrekerswerktuigen I bleek te bevatten, o.a. een boor die op de I in de kerkdeur gemaakte gaten paste. Eenige getuigen hebben verd. op den be- wusten avond in de tram van Leiden naar I Katwük aangetroffen. Als deskundige werd gehoörd de directeur I der Gem. Apotheek te Leiden, die 't gereed- I schap onderzocht heeft en daarop sporen vond van verf en hout geheel overeenko- t mende met verf en hout van de kerkdeur. De officier van justitie mr. Rykens acht te de verschillende aanwijzingen voldoende, en requireerde voor dezen bekl., die reeds eerder veroordeeld is, 2 jaar gevAigenia- straf. Verd. raadsman, mr. C. J. Goudsmit uit leiden, achtte hier twüfbl aanwezig en vroeg vrij spraak subs, het opleggen eener lichte straf. Uitapraak over 14 dagen. LAATSTE BEiClCilTEM. draadlooze dienst. Groote brand te Haarlem. HAARLEM, 2 Juli. Vannacht om drie uur is brand uitgebroken in de zagery van dei' houthandel Misset, gevestigd aan den Hee rensingel te Haarlem. De zagerü brandde geheel uit. Groote brand in Bertlingen. Bertlingen, in het district Luneburg, is in den algeloopen nacht door een hevige brand geteisterd. Drie woonhuizen en drie schuren werden ene prooi der vlammen. Paarden, varkens en veel pluimvee kwamen in de vlammen om. Burgemeester Patün zal met 1 September aftreden. Naar het Volk verneemt heeft Mr. J. A. N. Patyn, burgemeester van 's-Gravenhage, thans definitief besloten met ingang van 1 September a.s. ais burgemeester van 's-Graveniiage af te treden. Een motorryder by een botsing met een auto gedood. LEIDEN, 2 Juli. JL>e 33-jarige v. Egtnond uit Rynsburg, kwam gisteren met zyn mo- torfies in botsing met een uit Noordwük komende auto. De motorryder werd op slag gedood. De motorfiets werd totaal vermeld, de auto werd ernstig beschadigd. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 1 Juli. 2 Juli. Officieel. I Londen 12.08'Vi. 12.09 I Beriyn 69.2969.30 I P»rijs 9.77% 9.77% I Brussel 34.73 34.72% I Zwitserland 48.21% 48.22% I Weenen 36.16 36.16 I Kopenhagen 68.57% 66.60 I Stockholm 66.82 66.82 I Oslo 66.62 66.62% New York 2.48% 2.48'Vw Niet-officieel. I Madrid 27.76 29.00 Milaan 18.03% 13.08% Praag 7.38 7.38% Prolongatie 1% Beursoverzicht. Het schynt wel alsof het vertrouwen i>ü het publiek eenigszins aan het terugkeeren is. De bedrijvigheid op de Amsterdamsohe effectenbeurs wordt tenminste wat grooter en ook was weer wat kooplust waar te nemen. Heden ontstond een drukke affaire j op de Industrie af deeling in Margarine Unie w.v. goede vraag bestond, zoodat opnieuw een koerswinst werd behaald. De Philips aandeelen werden op bescheiden voet ver handeld en waren maar weinig veranderd. Van de suikerwaarden trokken H.VA.'a flinke belangstelling. Het toonaangevende suikeraandeel werd op ongeveer de slot- koersen van gisteren ingezet doch reeds spoedig liep de koers meerdere procenten naar boven. Oliewaarden hadden een beperkte markt. Koninkiyke waren prijshoudend maar niet noemenswaardig veranderd. Tabakken wa ren geheel op den achtergrond geraakt. Voor rubberaandeelen was de animo ook al niet groot. Kort na opening vormde zich een hoek in Amsterdam rubber die op de koersen van gisteren werden afgedaan. Scheepv. aandeelen waren wederom geheel verwaarloosd. Vande münaandeelen legden Boetons een vaste houding aan den dag. De Amerik. markt had een kalm verloop. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 Juli. Verwachting: Zwakke tot matige veranderiyke wind. Later uit zuideiyke richtingen. Zwaar be wolkt met tüdelyke opklaring. Waarschyn- lyk regen of onweersbuien. Weinig veran dering in temperatuur. AÜVERTENTIEN. De BURGEMEESTER der ge meente MOORDRECHT maakt be kend, dat ter voldoening- aan artikel 7 der Onteigeningswet de stukken bedoeld in artikel 6 dier wet, betref fende den aanleg en de verbetering van den verbindingsweg tusschen den Kanaaldijk (Ringdijk van den Zuidplaspolder) en den nieuwen Rijksweg RotterdamBodegraven) overweg station Moordrecht, onder de gemeente Moordrecht, ter Secre tarie ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 6 Juli 1930 tot en met 26 Juli 1930. Belanghebbenden kunnen geduren de dien termijn, alsmede acht dagen na verloop daarvan bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van het werk schriftelnk in brengen bij den Minister van Water staat. Zij, die dit bij hiin bezwaar schrift verlangen, zullen in de ge legenheid worden gesteld hunne be zwaren mondeling toe te lichten. De Bezwaarschriften zijn vrij van zegelrecht. MOORDRECHT, 2 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, J. J. SNEL.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2